2009 Track and Field Finals LP Division 1

back to results

May. 30, 2009

2009 Track and Field Finals LP Division 1
East Kentwood High School
Provided by MHSAA.com

TEAM SCORING -- East Kentwood 79; Portage Northern 34; Detroit Catholic Central 33; Holly 24; Rochester Adams 24; Southfield 22; Pinckney 21.50; Romeo 21; Flushing 21; Flint Carman-Ainsworth 18; Grandville 18; Grand Rapids Kenowa Hills 16; Detroit Cass Tech 16; Troy 16; Wayne Memorial 16; Lansing Eastern 14; Rochester 14; Ann Arbor Pioneer 13; West Bloomfield 13; Monroe 12; Livonia Churchill 12; Dearborn Fordson 11; Grand Blanc 11; Holland West Ottawa 11; Midland Dow 11; Midland 11; Detroit Mumford 10; Northville 10; Temperance-Bedford 10; Farmington Hills Harrison 9; Bay City Western 8; Utica 8; Livonia Stevenson 7; Walled Lake Central 7; Saginaw Heritage 6; Jackson 6; Brownstown Woodhaven 5; Birmingham Brother Rice 5; Lake Orion 5; Warren DeLaSalle 5; Okemos 5; Port Huron Northern 5; Grand Ledge 5; Detroit Northwestern 4; Salem 3.50; Holt 3; Royal Oak 3; Highland Milford 3; Rockford 3; White Lake Lakeland 2.50; Hudsonville 2.50; East Detroit 2; Pontiac Northern 2; Livonia Franklin 1; Plymouth 1; Farmington 1; Saginaw Arthur Hill 1; Alpena 1; Romulus 1.

DISCUS -- 1. Andrew Evans, Portage Northern, 182-10; 2. Bert Hopkins, Portage Northern, 164-9; 3. Justin Gaumer, Holly, 160-0; 4. Ben Brown, Romeo, 156-1; 5. Aaron Brandt, Flint Carman-Ainsworth, 155-1; 6. Ryan Daul, Walled Lake Central, 154-7; 7. Tremondae Branch, Flint Carman-Ainsworth, 152-5; 8. Antonio James, Romulus, 151-0.

POLE VAULT -- 1. Ryan Staley, Flushing, 15-4; 2. Derik Peterman, Livonia Churchill, 15-1; 3. Tyler Grob, Pinckney, 14-10; 4. Lance Cusac, Port Huron Northern, 14-7; 5. Robbie Rix, East Kentwood, 14-4; 6. (tie) Justin Amaraparent, White Lake Lakeland, 14-4; Nate Hop, Hudsonville, 14-4; 8. Morgan Stenz, Alpena, 13-10.

SHOT PUT -- 1. Ethan Dennis, Grandville, 57-9.75; 2. Andrew Evans, Portage Northern, 57-9.75; 3. Andy Stebbins, Romeo, 55-11.25; 4. Ross Simons, Grand Ledge, 53-11.25; 5. Justin Music, Grand Blanc, 53-8.25; 6. Aaron Brandt, Flint Carman-Ainsworth, 53-1.75; 7. Tremondae Branch, Flint Carman-Ainsworth, 53-1.50; 8. Jake Thompson, Milford, 52-11.75.

HIGH JUMP -- 1. Jonathon Beeler, Holly, 6-8; 2. Andrew Maxwell, Midland, 6-7; 3. Yusuf Naser, Dearborn Fordson, 6-5; 4. Owen Hughes, Okemos, 6-5; 5. (tie) Shane Bright, Pinckney, 6-3; Zachary Gaskell, Salem, 6-3; 7. Nigel Preacher, Pontiac Northern, 6-3; 8. Niran Okuwa, Midland, 6-3.

LONG JUMP -- 1. Jeff Kline, Flushing, 24-1 (New MHSAA Finals Meet and L.P. Division 1 Finals Meet Record – Old Records, MHSAA Meet 23.11.5, Marcel Richardson, Lansing Everett, Class A, 1988; L.P. Division 1 Meet 23-5, Justin Hoskins, Grand Rapids Creston, 2004); 2. Mike Hollingsworth, Utica, 22-11.75; 3. Deshaun Mingo, Holland West Ottawa, 22-8.50; 4. Mahluli Condelee, Holland West Ottawa, 22-6.75; 5. David Gibson, Flint Carman-Ainsworth, 22-5; 6. Aaron Dewberry, Portage Northern, 22-4.50; 7. Julius Rogers, Grand Blanc, 22-0.75; 8. Dave Simor, Livonia Stevenson, 21-11.75.

3,200-METER RELAY -- 1. Detroit Catholic Central, 7:47.57 (Brandon Schneider, Spencer Hall, Austin Zebrowski, Alex Toloff); 2. Rochester Adams, 7:47.67; 3. Monroe, 7:50.86; 4. East Kentwood, 7:51.47; 5. Saginaw Heritage, 7:52.44; 6. Royal Oak, 7:52.86; 7. Detroit Cass Tech, 7:53.62; 8. Detroit Mumford, 7:53.77.

110-METER HURDLES -- 1. Renaldo Powell, Wayne Memorial, 14.13; 2. Travon Johnson, Southfield, 14.28; 3. Drake Johnson, Ann Arbor Pioneer, 14.44; 4. Scott Sansovich, Detroit Catholic Central, 14.53; 5. Carter Johnson, Ann Arbor Pioneer, 14.77; 6. Charles Holmes, Rochester, 14.78; 7. Aliasghar Arastu, Northville, 14.83; 8. Bashar Kazanji, Birmingham Brother Rice, 14.84.

100-METER DASH -- 1. Jon Henry, East Kentwood, 10.89; 2. Tyrone Green, East Kentwood, 10.90; 3. Doir Mathis, Detroit Cass Tech, 10.95; 4. Brandan Hall, Dearborn Fordson, 10.98; 5. Melvin Green, Detroit Mumford, 11.01; 6. Kevin Davis, West Bloomfield, 11.09; 7. Aaron Bailey, Brownstown Woodhaven, 11.13; 8. Charles Anthony, Farmington, 11.19.

800-METER RELAY -- 1. East Kentwood, 1:26.72 (Jon Henry, Tyrone Green, Dallas Wade, Christian Jessie) (New L.P. Division 1 Finals Meet Record – Old Record, 1:27.04, Pontiac Northern, 2003); 2. West Bloomfield, 1:29.25; 3. Livonia Stevenson, 1:29.63; 4. Lansing Eastern, 1:29.79; 5. Detroit Catholic Central, 1:30.03; 6. Farmington Hills Harrison, 1:30.08; 7. Jackson, 1:30.20; 8. Saginaw Arthur Hill, 1:31.11.

1,600-METER RUN -- 1. Michael Atchoo, Troy, 4:07.71 (New MHSAA Finals Meet and L.P. Division 1 Meet Record – Old Records in both, 4:08.08, Dathan Ritzenhein, Rockford, 2000); 2. Stephen Walker, Midland Dow, 4:13.47; 3. Matt Wines, Pinckney, 4:14.73; 4. Omar Kaddurah, Grand Blanc, 4:16.89; 5. Jeremiah Hargett, Lake Orion, 4:17.44; 6. Nathan Karr, Ann Arbor Pioneer, 4:19.16; 7. Chris Lotz, Pinckney, 4:19.22; 8. James Yau, Troy, 4:20.08.

400-METER RELAY -- 1. East Kentwood, 41.40 (Jon Henry, Dallas Wade, Tyrone Green, Kody Dantuma) (New MHSAA Finals Meet and L.P. Division 1 Finals Meet record – Old Records, MHSAA Finals 41.77, Lansing Everett, Class A, 1985; L.P. Division 1 Meet, 42.11, Pontiac Northern, 2004); 2. Detroit Cass Tech, 42.58; 3. Southfield, 42.60; 4. Detroit Mumford, 42.73; 5. Livonia Churchill, 42.82; 6. Holt, 42.98; 7. Flint Carman-Ainsworth, 43.13; 8. Livonia Franklin, 43.21.

400-METER DASH -- 1. Nathan Saliga, Romeo, 48.84; 2. Adam Brown, Grandville, 49.51; 3. Darius Davis, Farmington Hills Harrison, 49.69; 4. Spencer Hall, Detroit Catholic Central, 49.73; 5. Davia Steward, Detroit Northwestern, 49.83; 6. Tavarrio Davis, Lansing Eastern, 49.98; 7. Deamontae Mixon, East Detroit, 50.00; 8. Jeff Kline, Flushing, 50.05.

300-METER HURDLES -- 1. Deonte' Hurst, East Kentwood, 38.01; 2. Aliasghar Arastu, Northville, 38.26; 3. Renaldo Powell, Wayne Memorial, 38.73; 4. Javonte Lipsey, Portage Northern, 39.00; 5. Emil Lee, Jackson, 39.10; 6. Alex Guyon, Warren DeLaSalle Collegiate, 39.24; 7. Kyle Podvin, Milford, 39.25; 8. Ryan Versen, Grand Rapids Kenowa Hills, 39.70.

800-METER RUN -- 1. Nick Kaiser, Temperance-Bedford, 1:52.13; 2. Brendan Lagios, Holly, 1:52.91; 3. Joe Reynolds, Rochester Adams, 1:53.03; 4. Michael Atchoo, Troy, 1:55.53; 5. Kyle Roche, Walled Lake Central, 1:57.01; 6. Isaac Cox, East Kentwood, 1:57.08; 7. Travis Borchard, Saginaw Heritage, 1:57.19; 8. Warren Buzzard, Plymouth, 1:57.58.

200-METER DASH -- 1. Aaron Taylor, Rochester Adams, 21.91; 2. Niko Richey, Southfield, 22.35; 3. Jairus Saunders, Rochester, 22.36; 4. Christian Jessie, East Kentwood, 22.41; 5. Dallas Wade, East Kentwood, 22.66; 6. Aaron Bailey, Brownstown Woodhaven, 22.72; 7. Ethan Roberson, Midland, 22.76; 8. Jeff Heath, Lake Orion, 22.91.

3,200-METER RUN -- 1. Reed Kamyszek, Grand Rapids Kenowa Hills, 9:16.66; 2. Jon Hurrell, Bay City Western, 9:20.37; 3. Austin Whitelaw, Monroe, 9:21.97; 4. Kenny Laskowski, Rochester, 9:21.99; 5. Michael Murphy, Birmingham Brother Rice, 9:28.26; 6. Stephen Walker, Midland Dow, 9:31.25; 7. Ben Miller, Warren DeLaSalle, 9:31.45; 8. Ricardo Galindo, Detroit Catholic Central, 9:32.43.

1,600-METER RELAY -- 1. East Kentwood, 3:21.14 (Deonte' Hurst, Chad Weesies, Isaac Cox, Christian Jessie); 2. Detroit Catholic Central, 3:21.67; 3. Lansing Eastern, 3:23.54; 4. Grand Rapids Kenowa Hills, 3:23.79; 5. Pinckney, 3:24.57; 6. Rockford, 3:24.78; 7. West Bloomfield, 3:24.80; 8. Flint Carman-Ainsworth, 3:25.27.



TEAM SCORING -- Romulus 38; Rockford 37; Ann Arbor Pioneer 36; Rochester 33; Flint Southwestern Academy 31; Waterford Mott 31; Grand Haven 27; Southfield 25; Saline 25; Troy 23; Grandville 21; Ypsilanti Lincoln 20; Detroit Cass Tech 19; Lake Orion 19; West Bloomfield 18; North Farmington 18; East Kentwood 17; Grand Blanc 12; Battle Creek Lakeview 12; Brighton 11; Traverse City West 10; Jackson 10; Livonia Churchill 10; Rochester Adams 10; Walled Lake Western 10; Livonia Stevenson 10; Lowell 8; Flushing 8; Northville 8; Okemos 8; Harrison Township L'Anse Creuse 7; Holt 7; Detroit Mumford 6; Westland John Glenn 6; Walled Lake Central 6; Portage Central 5; Hudsonville 5; Southfield Lathrup 5; Taylor Truman 4; Utica 4; Traverse City Central 4; Farmington Hills Mercy 4; Livonia Franklin 3; Ortonville Brandon 3; Saginaw Arthur Hill 3; Pinckney 3; Macomb Dakota 3; Midland 3; Lansing Everett 3; Belleville 3; Auburn Hills Avondale 2; Fraser 2; Flint Carman-Ainsworth 2; Clarkston 1; New Baltimore Anchor Bay 1; Detroit Southeastern 1; Grand Ledge 1; Saginaw Heritage 1.

DISCUS -- 1. Lindsey Karpowicz, Grandville, 136-1; 2. Ayanna Stancle, East Kentwood, 131-8; 3. Kelsey Prena, Walled Lake Central, 128-6; 4. Jo Fleming, Grand Haven, 127-6; 5. Taylor Gunn, West Bloomfield, 125-6; 6. Sarah Privette, Ortonville Brandon, 120-2; 7. Emily Kujawski, Macomb Dakota, 118-3; 8. Kylie Basarabski, Rockford, 117-7.

POLE VAULT -- 1. Sarah Birkmeier, Rockford, 13-0 (New MHSAA Finals and L.P. Division 1 Finals Meet Record – Old record for both, 12-2, Abby Shanahan, East Kentwood, 2007); 2. Richelle Kimble, Lowell, 11-8; 3. Jamie Gotshall, Traverse City West, 11-2; 4. Amy Reynolds, Northville, 11-2; 5. Ashley Leitner, Traverse City West, 11-2; 6. Emily Quint, Livonia Franklin, 11-2; 7. Daniele Putterman, Rockford, 11-2; 8. Jessica Pizzini, Macomb Dakota, 10-8.

SHOT PUT -- 1. Alysha Johnson, Walled Lake Western, 42-5.75; 2. Whitney Turner, Okemos, 41-11.25; 3. Kyla Walworth, Holt, 40-10; 4. Patyn Gillam, Portage Central, 40-9.75; 5. Taylor Gunn, West Bloomfield, 39-5; 6. Shakiyla Price, Belleville, 38-8; 7. Sara Schunter, Flushing, 38-0.50; 8. Ayanna Stancle, East Kentwood, 37-11.

HIGH JUMP -- 1. Emelle McConney, West Bloomfield, 5-8; 2. Ariel Roberts, Ann Arbor Pioneer, 5-7; 3. Samantha Stein, Flushing, 5-6; 4. Monique Nguyen, Troy, 5-5; 5. Abbey Lovat, Mercy, 5-5; 6. Elizabeth Roach, Northville, 5-5; 7. McKenzie Frodle, Fraser, 5-4; 8. Alisha Weaver, Holt, 5-4.

LONG JUMP -- 1. Christienne Linton, Romulus, 18-8.25; 2. Ariel Roberts, Ann Arbor Pioneer, 18-3.50; 3. Chanel Payne, Westland John Glenn, 18-2.75; 4. Bri Soule, Grand Haven, 18-0; 5. Ashley Keyes, Rochester, 17-6; 6. Makeda Debardelaben, Saginaw Arthur Hill, 17-4.50; 7. Aubree Suor, East Kentwood, 17-3.50; 8. Lisa Galasso, Lake Orion, 17-1.50.

3,200-METER RELAY -- 1. Waterford Mott, 9:13.03 (Alyssa Osika, Shannon Osika, Asia Rawls, Kelsey A. Chapman); 2. Troy, 9:22.20; 3. Brighton, 9:24.34; 4. Grandville, 9:27.09; 5. Traverse City Central, 9:27.77; 6. Pinckney, 9:30.74; 7. Ann Arbor Pioneer, 9:31.89; 8. Rochester, 9:32.26.

100-METER HURDLES -- 1. Bridgette Owens, Southfield, 14.13; 2. Christienne Linton, Romulus, 14.19; 3. Chiara Allen, Lake Orion, 14.39; 4. Megan Clifford, Brighton, 15.10; 5. Jaelynn Pryor, Jackson, 15.12; 6. Amanda Maher-Balduf, Ann Arbor Pioneer, 15.34; 7. Kelly Littlejohn, Detroit Mumford, 15.73; 8. Aleesha Smith, Detroit Southeastern, 15.93.

100-METER DASH -- 1. Charlotte Cahill, North Farmington, 12.10; 2. Ashley Keyes, Rochester, 12.21; 3. Chanese Mendenhall, East Kentwood, 12.24; 4. Jewel Thomas, Southfield Lathrup, 12.34; 5. Noelle Bradley, Taylor Truman, 12.45; 6. Shayla France, Harrison Township L'Anse Creuse, 12.45; 7. Diamond Hamilton, Auburn Hills Avondale, 12.53; 8. Christal Wilson, Flint Southwestern Academy, 12.55.

800-METER RELAY -- 1. Flint Southwestern Academy, 1:42.29 (Mcgee Dynasty, Christal Wilson, Jillian Sledge, Ciarra Adams); 2. Ypsilanti Lincoln, 1:42.34; 3. Detroit Cass Tech, 1:42.77; 4. Southfield, 1:43.05; 5. Rockford, 1:43.56; 6. Battle Creek Lakeview, 1:43.92; 7. Saline, 1:44.08; 8. Lake Orion, 1:44.83.

1,600-METER RUN -- 1. Megan Goethals, Rochester, 4:51.20; 2. Courtney Calka, Livonia Stevenson, 4:51.97; 3. Becca Addison, Grand Haven, 4:52.10; 4. Shannon Osika, Waterford Mott, 4:54.21; 5. Michelle Moriset, Troy, 4:56.93; 6. Alexandra Leptich, Saline, 4:56.99; 7. Sara Kroll, Livonia Churchill, 4:57.00; 8. Gabrielle Anzalone, Grand Blanc, 5:04.35.

400-METER RELAY -- 1. Rockford, 47.97; 2. Ypsilanti Lincoln, 48.15; 3. Saline, 48.93; 4. Southfield, 48.97; 5. Detroit Mumford, 49.01; 6. Lansing Everett, 49.07; 7. Flint Carman-Ainsworth, 49.41; 8. Ann Arbor Pioneer, 49.69.

400-METER DASH -- 1. Mcgee Dynasty, Flint Southwestern Academy, 56.03; 2. Asia Rawls, Waterford Mott, 56.85; 3. Leiah Hess, Battle Creek Lakeview, 57.30; 4. Corrie Castro, Saline, 57.95; 5. Diamond Taylor, Southfield, 58.02; 6. Maria Beach, Midland, 58.18; 7. Rachel Jerrils, Rockford, 58.48; 8. Jordan Keefe, Grand Haven, 58.57.

300-METER HURDLES -- 1. Christienne Linton, Romulus, 42.86 (New L.P. Division 1 Finals Meet Record – Old Record, 42.89, Kathleen LaValley, Grand Rapids Forest Hills Central, 2003); 2. Ariel Roberts, Ann Arbor Pioneer, 43.49; 3. Jaelynn Pryor, Jackson, 44.84; 4. Chiara Allen, Lake Orion, 45.35; 5. Brittany Calhoun, Grand Blanc, 45.40; 6. Katie Dickmann, Battle Creek Lakeview, 45.56; 7. Becky Adamcheck, Livonia Stevenson, 45.72; 8. Tory Schiller, Grand Ledge, 45.79.

800-METER RUN -- 1. Becca Addison, Grand Haven, 2:12.50; 2. Sara Kroll, Livonia Churchill, 2:14.39; 3. Danielle Tepper, Grandville, 2:14.47; 4. Kaleigh Carlson, Hudsonville, 2:15.00; 5. Amanda Mergaert, Utica, 2:15.27; 6. Jeriesha Tucker, Detroit Cass Tech, 2:15.38; 7. Kate Carter, Saline, 2:16.92; 8. Autumn Cleverley, New Baltimore Anchor Bay, 2:17.38.

200-METER DASH -- 1. Kyra Jefferson, Detroit Cass Tech, 25.12; 2. Charlotte Cahill, North Farmington, 25.30; 3. Alexandria Johnson, Lake Orion, 25.65; 4. Mcgee Dynasty, Flint Southwestern Academy, 25.87; 5. Shayla France, Harrison Township L'Anse Creuse, 25.90; 6. Candice Mack, Rochester Adams, 25.98; 7. Noriah Williams, Ypsilanti Lincoln, 26.04; 8. Peyton Dawkins, Saginaw Heritage, 26.17.

3,200-METER RUN -- 1. Megan Goethals, Rochester, 10:37.50 (New L.P. Division 1 Finals Record – Old Record, 10:38.51, Jenny Morgan, Clarkston, 2006); 2. Shannon Osika, Waterford Mott, 10:44.32; 3. Michelle Moriset, Troy, 10:45.79; 4. Cally Macumber, Rochester Adams, 10:53.58; 5. Gabrielle Anzalone, Grand Blanc, 10:55.09; 6. Alexandra Leptich, Saline, 10:57.50; 7. Lindsey Hilton, Rochester Adams, 11:11.60; 8. Krisin Smith, Clarkston, 11:13.68.

1,600-METER RELAY -- 1. Romulus, 3:52.53 (Kanaya Williams, Britnee Bishop, Christienne Linton, Malita Rutherford); 2. Rockford, 3:54.28; 3. Ann Arbor Pioneer, 3:55.34; 4. Flint Southwestern Academy, 3:58.26; 5. Saline, 3:59.06; 6. Grand Blanc, 4:02.12; 7. Ypsilanti Lincoln, 4:02.81; 8. Southfield, 4:03.43.