Webberville Memorial Day Run

back to results

May. 25, 2009

Webberville Memorial Day Run
Webberville, MI
Provided by Michigan Running Foundation


Overall Male Open Winners



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Steffen Carlisle 19 1 16:32 5:20/M

Overall Male Masters Winners



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Dan Casey 55 7 21:27 6:55/M

Men 12 and under



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Aaron Davis 9 16 24:02 7:45/M

2 Ian Frawey 11 21 24:31 7:55/M

3 Will Davis 9 44 28:02 9:03/M

4 Matthew Spurrell 7 74 35:29 11:27/M

Men 13 to 14



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Justin Gehringer 14 4 20:47 6:42/M

2 Trenton Hawley 14 8 22:00 7:06/M

3 Marco Salais 14 52 29:28 9:30/M

4 Mark Perkins 14 71 34:48 11:14/M

5 Josh Finddle 13 91 46:15 14:55/M

Men 15 to 19



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Nathan Vorce 17 2 18:37 6:00/M

2 Quintin Dye 17 5 21:12 6:50/M

3 Clay Reimann 19 20 24:21 7:51/M

4 Burke Reimann 17 41 27:51 8:59/M

Men 20 to 24



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Kendal Strachan 24 3 19:58 6:26/M

2 Ken Rood 20 87 43:57 14:11/M

Men 25 to 29



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Brandon Koch 28 6 21:23 6:54/M

2 Ray King 28 33 26:53 8:40/M

3 Paul Bowen 29 34 26:53 8:40/M

4 Andrew Shauver 26 38 27:20 8:49/M

5 Ryan Johnson 29 45 28:08 9:05/M

Men 30 to 34



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Alan Heinig 30 60 30:41 9:54/M

Men 35 to 39



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Jeremy Parisian 36 18 24:04 7:46/M

2 Adam Davis 38 25 25:01 8:04/M

3 Alfonso Salais 36 30 26:03 8:24/M

4 Jerry Klein 39 43 28:01 9:02/M

5 Timo Vasquez 38 66 33:12 10:43/M

6 Ryan St. Charles 37 89 44:43 14:25/M

Men 40 to 44



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Daniel Pierce 41 10 22:05 7:07/M

2 Gary Davis 43 31 26:21 8:30/M

3 John Mills 41 39 27:24 8:50/M

4 Thomas Debler 40 40 27:40 8:55/M

5 Brian Friddle 42 56 30:07 9:43/M

6 John Westphal 44 63 31:13 10:04/M

7 Richard Crandall 42 82 38:16 12:21/M

Men 45 to 49



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Tony Rasegan 45 13 23:07 7:27/M

2 Mark Klein 45 22 24:36 7:56/M

3 Steve Brennan 48 29 25:57 8:22/M

4 Paul Utter 48 69 33:30 10:48/M

Men 50 to 54



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Frank Salinas, Jr 52 15 23:57 7:44/M

2 Henry Unruh 52 32 26:24 8:31/M

3 Steve Capps 51 57 30:19 9:47/M

4 John Van Gilder 51 96 48:20 15:35/M

5 Chris Reimann 53 104 51:06 16:29/M

Men 55 to 59



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Jim Windsand 59 14 23:49 7:41/M

2 Gary Butterfield 55 42 27:58 9:01/M

3 Ed McGowan 58 107 53:19 17:12/M

Men 65 to 69



Place Name City Age Overall Time Pace

1 John Hayes 65 70 34:44 11:12/M

2 Peter Ostrander 68 98 50:39 16:20/M

3 Thomas Woods 67 112 58:33 18:53/M

Men 75 to 79



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Albert Barelan 77 103 51:05 16:29/M

10k
Overall Female Open Winners



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Tammy Klein 37 9 42:58 6:56/M

Overall Female Masters Winners



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Kari Chandler 56 11 43:40 7:03/M

Female 15 to 19



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Rachel Nickerson 16 38 58:13 9:23/M

Female 25 to 29



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Heather McGowan 27 26 51:29 8:18/M

2 Stephanie Long 26 30 54:32 8:48/M

Female 30 to 34



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Shannon Shelton 31 37 58:07 9:22/M

2 Michelle Devine 34 41 1:00:56 9:50/M

3 Carie Newstead 33 44 1:05:23 10:33/M

Female 35 to 39



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Michelle Gilman 37 21 49:24 7:58/M

2 Angela Rasegan 39 29 53:28 8:37/M

3 Molly Fillmore 37 32 55:20 8:55/M

4 Kathy Kelly 39 40 1:00:01 9:41/M

5 Cara Diaz 37 42 1:02:37 10:06/M

Female 40 to 44



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Kaye Gonzalez 41 43 1:05:07 10:30/M

2 Janeane Jackson 44 46 1:08:16 11:01/M

Female 45 to 49



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Patty Ring 49 31 54:33 8:48/M

2 Barb Catton 46 35 56:25 9:06/M

3 Mary Perkins 45 47 1:10:13 11:20/M

Female 50 to 54



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Janet Barber 50 14 45:01 7:16/M

Female 60 to 64



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Cathy Vaupel 60 45 1:07:18 10:51/M



Overall Female Open Winners



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Emma Frost 13 9 22:03 7:07/M

Overall Female Masters Winners



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Tammy Chick 42 11 22:35 7:17/M

Female 12 and under



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Emma Davis 9 37 27:04 8:44/M

2 Kate Davis 6 55 29:50 9:37/M

3 Makenzie Mills 11 58 30:21 9:47/M

Female 13 to 14



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Raelynn Rasegan 13 17 24:04 7:46/M

2 Clara Brennan 14 48 28:24 9:10/M

Female 15 to 19



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Jeanne Van Gilder 17 54 29:36 9:33/M

2 Courtney Rumsey 17 59 30:22 9:48/M

3 Chelsea Crandall 17 64 33:06 10:41/M

4 Lindsey Perkins 16 80 37:46 12:11/M

Female 20 to 24



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Stephanie Thelen 24 26 25:01 8:04/M

2 Lacee Strachan 24 68 33:23 10:46/M

3 Tiffany Leonard 22 76 36:45 11:51/M

4 Michelle Potchynok 24 101 50:53 16:25/M

5 Nicole Sunderlin 24 113 58:37 18:55/M

Female 25 to 29



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Natalie Hogan 28 47 28:23 9:09/M

2 Jennifer Wilt 26 73 34:57 11:16/M

3 Amanda Curtis 28 86 41:29 13:23/M

Female 30 to 34



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Audrey Spurrell 33 49 28:31 9:12/M

2 Shauna Tonsor 32 50 28:42 9:15/M

3 Desiree Rajala 30 51 28:44 9:16/M

4 Amy Genske 30 53 29:33 9:32/M

5 Marie Davis 32 81 38:02 12:16/M

Female 35 to 39



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Teresa O'Neill 35 12 22:50 7:22/M

2 Sarah Davis 37 19 24:08 7:47/M

3 Melinda Fairfield 38 23 24:57 8:03/M

4 Dana Gretzinger 35 24 24:59 8:04/M

5 Heather King 35 28 25:52 8:21/M

6 Ann Rienstra 35 35 26:55 8:41/M

7 Kate Keating 39 36 27:02 8:43/M

8 Cami Pendell 35 61 30:48 9:56/M

9 Tracy Haynes 39 78 37:21 12:03/M

10 Heather Parisian 36 84 39:20 12:41/M

11 Jennifer Bixby 37 85 39:30 12:45/M

12 Margaret Rost 37 88 44:00 14:12/M

13 Byllye Jo Manor 39 99 50:43 16:22/M

Female 40 to 44



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Amy Kirchen 41 27 25:26 8:12/M

2 Annette Davis 41 46 28:19 9:08/M

3 Stacy Oliva 41 62 31:07 10:02/M

4 Shannon Klein 40 67 33:22 10:46/M

5 Kristine Brenner 43 72 34:54 11:15/M

6 Dorris Crandall 42 75 35:33 11:28/M

7 Jody Mills 41 111 56:17 18:09/M

Female 45 to 49



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Lee Reimann 46 77 36:57 11:55/M

2 Caron Guidroz 46 92 46:40 15:03/M

Female 50 to 54



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Heidi McComb 53 94 48:18 15:35/M

2 Kathe Westbrook 51 97 48:21 15:36/M

3 Cheryl Hayes 50 108 55:09 17:47/M

4 Maureen Matson 52 110 56:09 18:07/M

Female 55 to 59



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Deborah Windsand 55 79 37:30 12:06/M

2 Denise Yancey 55 83 38:35 12:27/M

3 Diane Leonard 58 105 51:37 16:39/M

4 Alice McGowan 57 106 53:17 17:11/M

Female 60 to 64



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Marge Novak 63 65 33:09 10:42/M

2 Jann Nestell 60 90 46:05 14:52/M

3 Chris Ferris 60 100 50:49 16:24/M

4 Doris Ostrander 63 102 51:04 16:28/M

Female 65 to 69



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Alice Schad 69 93 47:17 15:15/M

Female 70 to 74



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Elsa Whitford 73 95 48:19 15:35/M

Female 80 to 97



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Eva Ryan 82 109 55:10 17:48/M



Overall Female Open Winners



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Tammy Klein 37 9 42:58 6:56/M

Overall Female Masters Winners



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Kari Chandler 56 11 43:40 7:03/M

Female 15 to 19



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Rachel Nickerson 16 38 58:13 9:23/M

Female 25 to 29



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Heather McGowan 27 26 51:29 8:18/M

2 Stephanie Long 26 30 54:32 8:48/M

Female 30 to 34



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Shannon Shelton 31 37 58:07 9:22/M

2 Michelle Devine 34 41 1:00:56 9:50/M

3 Carie Newstead 33 44 1:05:23 10:33/M

Female 35 to 39



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Michelle Gilman 37 21 49:24 7:58/M

2 Angela Rasegan 39 29 53:28 8:37/M

3 Molly Fillmore 37 32 55:20 8:55/M

4 Kathy Kelly 39 40 1:00:01 9:41/M

5 Cara Diaz 37 42 1:02:37 10:06/M

Female 40 to 44



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Kaye Gonzalez 41 43 1:05:07 10:30/M

2 Janeane Jackson 44 46 1:08:16 11:01/M

Female 45 to 49



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Patty Ring 49 31 54:33 8:48/M

2 Barb Catton 46 35 56:25 9:06/M

3 Mary Perkins 45 47 1:10:13 11:20/M

Female 50 to 54



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Janet Barber 50 14 45:01 7:16/M

Female 60 to 64



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Cathy Vaupel 60 45 1:07:18 10:51/M



Overall Female Open Winners



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Tammy Klein 37 9 42:58 6:56/M

Overall Female Masters Winners



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Kari Chandler 56 11 43:40 7:03/M

Female 15 to 19



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Rachel Nickerson 16 38 58:13 9:23/M

Female 25 to 29



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Heather McGowan 27 26 51:29 8:18/M

2 Stephanie Long 26 30 54:32 8:48/M

Female 30 to 34



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Shannon Shelton 31 37 58:07 9:22/M

2 Michelle Devine 34 41 1:00:56 9:50/M

3 Carie Newstead 33 44 1:05:23 10:33/M

Female 35 to 39



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Michelle Gilman 37 21 49:24 7:58/M

2 Angela Rasegan 39 29 53:28 8:37/M

3 Molly Fillmore 37 32 55:20 8:55/M

4 Kathy Kelly 39 40 1:00:01 9:41/M

5 Cara Diaz 37 42 1:02:37 10:06/M

Female 40 to 44



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Kaye Gonzalez 41 43 1:05:07 10:30/M

2 Janeane Jackson 44 46 1:08:16 11:01/M

Female 45 to 49



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Patty Ring 49 31 54:33 8:48/M

2 Barb Catton 46 35 56:25 9:06/M

3 Mary Perkins 45 47 1:10:13 11:20/M

Female 50 to 54



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Janet Barber 50 14 45:01 7:16/M

Female 60 to 64



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Cathy Vaupel 60 45 1:07:18 10:51/M



Overall Male Open Winners



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Brad Sharp 53 1 38:35 6:13/M

Overall Male Masters Winners



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Thomas Halm 54 2 39:26 6:22/M

Men 15 to 19



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Andrew Dike 16 12 44:16 7:08/M

2 Garrett Leayer 16 19 49:14 7:56/M

3 Hunter Juntunen 16 20 49:14 7:56/M

Men 25 to 29



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Brad Budzynski 27 23 50:29 8:09/M

2 David Tasket 26 27 52:56 8:32/M

Men 30 to 34



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Jeff Branch 33 3 41:24 6:41/M

Men 35 to 39



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Dan Davis 39 7 42:13 6:49/M

2 Doug Foreman 38 18 47:50 7:43/M

3 Scott Wawrzyniak 38 25 51:10 8:15/M

Men 40 to 44



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Michael Van Oss 43 5 41:55 6:46/M

2 Kurt Swendsen 43 22 49:42 8:01/M

3 Scott Woods 41 39 59:42 9:38/M

Men 45 to 49



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Tom Morris 49 6 42:00 6:46/M

2 Steve Cunningham 46 8 42:31 6:51/M

3 Thomas Swasey 46 13 44:40 7:12/M

4 Keith Harrison 48 15 46:05 7:26/M

5 Scott Konopinski 47 16 46:06 7:26/M

6 Jeff Anderson 47 24 51:08 8:15/M

7 Brad Ford 48 33 55:41 8:59/M

8 Dave Kelly 48 34 56:18 9:05/M

Men 50 to 54



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Patrick Iding 53 17 47:14 7:37/M

2 John Perkins 51 28 52:56 8:32/M

Men 55 to 59



Place Name City Age Overall Time Pace

1 James Scholl 55 4 41:48 6:45/M

2 Gerard Wilbrink 55 10 43:13 6:58/M

Men 65 to 69



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Henry Vaupel 65 36 57:05 9:12/M