2009 Mackinaw Memorial Bridge Race

back to results

May. 23, 2009

2009 Mackinaw Memorial Bridge Race
Mackinaw City, MI
Provided by Gault Race Mgt.


******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oal No. Name Town Ag Time Pace
===== === ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1 2159 Bob Palmer Vassar 20 20:15 5:20
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oal No. Name Town Ag Time Pace
===== === ===== ====================== ================= == ======= =====
1 18 1515 Amber Catlin Alma 20 24:01 6:20

MALE AGE GROUP: 1 - 15
Place Oal No. Name Town Ag Time Pace
===== === ===== ====================== ================= == ======= =====
1 8 1942 Justin Arlt Rogers City 15 21:54 5:46
2 19 1827 Ryan Weaver Reese 15 24:04 6:20
3 52 1567 Derik Oudsema Muskegon 15 25:56 6:50
4 89 2131 Hayes McCullagh Petoskey 14 28:12 7:26
5 94 2132 Paul Winegard Petoskey 14 28:30 7:30
6 159 2087 Trever Schnick Lakeview 14 30:19 7:59
7 189 2032 David Waters Midland 15 31:07 8:12
8 225 1503 Kevin Hendrick Grosse Pointe Woo 5 32:04 8:27
9 241 1603 Spencer Polendo East Leroy 14 32:33 8:34
10 244 2025 Matt Foley Cleveland 14 32:43 8:37
11 261 2090 Jacob Riddle Clio 14 33:15 8:45
12 283 2026 Kevin Foley Cleveland 14 33:52 8:55
13 386 1820 Jeremy Hart Reese 14 37:14 9:48
14 420 2174 Mark E Havens Flint 14 38:20 10:06
15 469 2168 Nathaniel Ely Okemos 9 40:58 10:47

FEMALE AGE GROUP: 1 - 15
Place Oal No. Name Town Ag Time Pace
===== === ===== ====================== ================= == ======= =====
1 140 2034 Elizabeth Waters Midland 15 29:53 7:52
2 161 2042 Ashley Vaughan Novi 14 30:24 8:00
3 255 1919 Tiffany McIntosh Essexville 14 33:04 8:43
4 342 1747 Ashley Thomas Gladstone 15 35:43 9:24
5 429 2126 Clara Mitchinson Williamston 14 38:40 10:11
6 430 2123 Olivia Mitchinson Grand Blanc 14 38:40 10:11
7 476 2105 Jenna Clarkson Rochester Hills 15 42:02 11:04
8 526 2169 Abigail Ely Okemos 7 51:46 13:38

MALE AGE GROUP: 16 - 19
Place Oal No. Name Town Ag Time Pace
===== === ===== ====================== ================= == ======= =====
1 3 2127 Zachary Murphy Howell 17 20:50 5:29
2 5 2051 Jeremy Egas Wolverine 16 21:34 5:41
3 22 1856 Kevin Danhof Grand Rapids 17 24:18 6:24
4 24 1821 Robert Hunter Howell 19 24:25 6:26
5 31 1951 Justin Lalonde Rogers City 18 24:57 6:34
6 39 2036 Geoff Albaugh Middleville 18 25:30 6:43
7 62 1822 Aaron Hunter Howell 18 26:28 6:58
8 76 1923 Steven Monroe Richwood 19 27:14 7:10
9 77 2037 Matt Williamson Middleville 16 27:19 7:12
10 125 1838 Atay Almaz Gaylord 17 29:35 7:47
11 135 1731 Brian Kenny Petoskey 17 29:48 7:51
12 211 1538 Bryce Torrey Vassar 17 31:46 8:22
13 216 2146 Matthew Compton 18 31:55 8:24
14 325 1914 Ian Koleski Troy 16 35:05 9:14
15 506 1732 Jared Smith Cheboygan 16 45:29 11:59

FEMALE AGE GROUP: 16 - 19
Place Oal No. Name Town Ag Time Pace
===== === ===== ====================== ================= == ======= =====
1 40 2116 Maria Kulka Gaylord 19 25:34 6:44
2 115 2004 Jamie Palmer Vassar 17 29:16 7:43
3 166 1691 Paige Goll Deerfield 16 30:32 8:02
4 195 1772 Erin Smigielski Sterling Hts 18 31:17 8:14
5 221 1863 Bailey Steiss Middleton 16 32:00 8:26
6 222 1870 Brooke Baker Perrinton 16 32:00 8:26
7 233 1906 Chelsea Caterino Reed City 18 32:24 8:32
8 254 1681 Molly Tule Cheoboygan 18 33:04 8:42
9 263 1708 Kara Orr Cheboygan 18 33:22 8:47
10 272 2094 Olivia Randall Marsahll 17 33:34 8:50
11 338 1795 Ashley Dupuis Plymouth 17 35:33 9:22
12 352 2010 Abbi Neelis Cheboygan 19 36:12 9:32
13 372 1556 Jennifer Schuster Howard City 16 36:33 9:38
14 439 1565 Ashley Oudsema Muskegon 18 39:16 10:20
15 490 1813 Lauren Rydquist Romeo 18 43:21 11:25
16 499 1973 Lindsay Delangelo Negaunee 18 44:15 11:39
17 500 2147 Meghan Lackey Cheboygan 18 44:18 11:40
18 502 2088 Helen Dolley Plainwell 16 44:23 11:41
19 505 1766 Lauren Mozak Wixom 17 44:41 11:46

MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oal No. Name Town Ag Time Pace
===== === ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1 2159 Bob Palmer Vassar 20 20:15 5:20
2 2 1800 Joe Kaczynski Aururn 24 20:46 5:28
3 4 2145 Emanuel Ortega 20 20:59 5:32
4 7 1929 Kevin Slumka Saginaw 21 21:54 5:46
5 12 2165 Brent Miller 22 23:04 6:05
6 58 1646 Gregory Messenger East Lansing 20 26:09 6:53
7 65 1589 Justin Opfermann Ypsilanti 21 26:34 7:00
8 83 2082 Bob Bishop Holland 22 27:45 7:18
9 102 1543 Al Mabee Detroit 24 28:49 7:35
10 110 1726 Roberto Laberge Bay City 21 29:05 7:39
11 111 2137 Casey Koleski Troy 20 29:05 7:39
12 228 1761 Jack Ebert Sterling Hts 22 32:12 8:29
13 345 1990 Brian Weir Pinconning 24 35:50 9:26
14 407 1974 Chad Delangelo Negaunee 24 37:55 9:59
15 528 2070 Kyle Hickman Centerville 24 52:46 13:53

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oal No. Name Town Ag Time Pace
===== === ===== ====================== ================= == ======= =====
1 18 1515 Amber Catlin Alma 20 24:01 6:20
2 42 1639 Laura Peterson Saint Ignace 23 25:38 6:45
3 46 1903 Abigail Buckley Cheboygan 24 25:49 6:48
4 78 1966 Meagan Mackey Marshall 22 27:22 7:13
5 84 2016 Biz Vantifllin Saginaw 20 27:47 7:19
6 123 1758 Ashley Ptasnik Cheboygan 23 29:32 7:47
7 124 1693 Jeni Stall Grand Rapids 22 29:34 7:47
8 188 1970 Anne Marie Austin Laramie, 23 31:03 8:11
9 196 1811 Joelle Hardy Bay City 23 31:19 8:15
10 208 2045 Kelly Streekstra Ada 20 31:40 8:20
11 277 2148 Jennifer Jacques 24 33:41 8:52
12 287 2046 Jessie Raber Ludington 24 33:59 8:57
13 288 1749 Megan Hunter Pickford 22 34:00 8:57
14 289 1689 Jill Duffy Auburn Hills 24 34:01 8:57
15 294 1904 Melea Buckley Cheboygan 22 34:08 8:59
16 296 2095 Stephanie Cox Swartz Creek 22 34:10 9:00
17 297 1866 Liz Tompkins Grand Rapids 21 34:12 9:00
18 306 1760 Molly Ebert Sterling Hts 21 34:30 9:05
19 373 1698 Jacquelyn Turkovich Brighton 24 36:40 9:39
20 375 1645 Brooke Harms Sterling Heights 21 36:53 9:43

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oal No. Name Town Ag Time Pace
===== === ===== ====================== ================= == ======= =====
1 11 2118 Aaron Keshick Petoskey 29 22:29 5:55
2 13 1651 Jeff Mlynski Valparaiso 25 23:45 6:15
3 21 1859 Michael McIntyre Essex 27 24:11 6:22
4 28 1823 Paul Jewell Canton 26 24:38 6:29
5 30 1501 Collin Buerkle Livonia 29 24:54 6:33
6 48 2030 Joshua Pellow Lake City 25 25:52 6:49
7 50 2121 Michael McLaughlin Flushing 28 25:54 6:49
8 56 2167 John Fox Jr. Livonia 28 26:06 6:52
9 70 1809 Thomas Marben Gaylord 27 27:05 7:08
10 74 1561 Kyle Tjepkema Holland 29 27:10 7:09
11 86 2102 Ankush Gupta Minneapolis 28 27:56 7:21
12 97 1714 Scott Kallback Chicago 28 28:39 7:33
13 113 2028 Cory Dunham Dexter 26 29:11 7:41
14 122 1502 Sean Hendrick Grosse Pointe Woo 26 29:31 7:46
15 203 2013 Brad Snider Dexter 25 31:32 8:18
16 223 1716 Eric Pucek Oswego 27 32:00 8:26
17 295 2096 Rogelio Lopez Swartz Creek 27 34:09 9:00
18 326 2122 Jason McLaughlin Swartz Creek 26 35:05 9:14
19 334 1899 Andy Ash Martin 28 35:26 9:20
20 340 1944 Scott Matousek Northville 28 35:41 9:24
21 424 1544 Chris Holich St. Chrales 29 38:29 10:08
22 426 1898 Benjamin Ash Kalamazoo 29 38:34 10:09
23 482 1697 Bob Turkovich Brighton 25 42:17 11:08

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oal No. Name Town Ag Time Pace
===== === ===== ====================== ================= == ======= =====
1 67 1882 Erika Schwartzfisher Petoskey 27 26:51 7:04
2 118 2084 Danielle Tanner Royal Oak 25 29:25 7:45
3 128 1960 Lisa Falotico Oak Park 29 29:40 7:49
4 183 1562 Katie Croker Osceola 26 30:51 8:08
5 199 1955 Chrissy Robert Ann Arbor 27 31:24 8:16
6 200 1943 Laura Matousek Northville 27 31:24 8:16
7 202 2012 Lauren Thompson Dexter 27 31:32 8:18
8 204 1787 Natalie Klein Fowler 27 31:34 8:19
9 230 1718 Heather McGowan Holt 27 32:20 8:31
10 253 1666 Kristin Haight Wyoming 29 33:03 8:42
11 274 1608 Erin Hansen East Lansing 25 33:35 8:51
12 307 1569 Lindsey Collins East Lansing 27 34:31 9:05
13 330 2029 Hannah Beckman Madison Heights 25 35:18 9:18
14 337 1806 Amy Wendling Fenton 27 35:33 9:22
15 344 1972 Danielle Campbell Ypsilanti 29 35:45 9:25
16 361 1774 Heather Trusock Rockford 26 36:20 9:34
17 382 2120 Amanda Suhan Middleville 29 37:05 9:46
18 387 1753 Amy Doehring Adrian 29 37:14 9:48
19 393 1564 Colleen Kelly Marion 29 37:32 9:53
20 434 1623 Angelique Dalak Roscommon 28 38:57 10:15
21 435 1721 Kristen Wiseman Ypsilanti 25 39:02 10:17
22 447 1581 Anne Kaczor New Hudson 25 40:04 10:33
23 449 1779 Christina Chynoweth Highland 29 40:11 10:35
24 477 1545 Patty Holich St. Charles 29 42:02 11:04
25 489 1619 Catherine Zahina Milan 28 43:12 11:23
26 495 1930 Leeann Stephen Petoskey 29 43:51 11:33
27 514 1794 Michelle Collins Redford 29 46:14 12:10
28 518 1920 Amanda McPhail Okemos 27 46:50 12:20
29 529 1876 Krista Hickman Centerville 29 52:46 13:54

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oal No. Name Town Ag Time Pace
===== === ===== ====================== ================= == ======= =====
1 9 1833 Ryan Esterline Vassar 31 22:00 5:48
2 16 1977 Peter Morris Livonia 32 23:59 6:19
3 25 2150 Matthew Bolinger 30 24:27 6:26
4 41 2053 Jacob Villemure Royal Oak 32 25:37 6:45
5 63 1624 Mark Dalak Roscommon 31 26:28 6:58
6 66 2047 Brent Kanitz Midland 30 26:39 7:01
7 85 1835 Corey Northrop Lake Isabella 31 27:54 7:21
8 92 2044 Jason Alexander Sault Ste. Marie 31 28:25 7:29
9 114 1596 Dave Campbell Lake Orion 33 29:11 7:41
10 126 1775 Christian Trusock Liberty Township 33 29:36 7:48
11 137 2166 Ronald Wells Petersburg 34 29:50 7:52
12 158 1971 David Boduch Livonia 32 30:18 7:59
13 181 1637 Jon Jansen Petoskey 33 30:46 8:06
14 182 1935 David Venning Redford 31 30:50 8:07
15 192 1656 Matt Norton Royal Oak 33 31:12 8:13
16 212 1782 Blake Upright Vermontville 31 31:49 8:23
17 213 1717 Greg Rinehart Charlotte 34 31:49 8:23
18 256 1975 Ivan Harris Ypsilanti 33 33:06 8:43
19 259 2074 Matthias Nicklas Shelby Township 32 33:10 8:44
20 270 2089 Jeff Riddle Clio 34 33:33 8:50
21 392 1563 Aaron Kelly Marion 34 37:31 9:53

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oal No. Name Town Ag Time Pace
===== === ===== ====================== ================= == ======= =====
1 26 1884 Laura Smith Westland 32 24:27 6:26
2 119 1699 Barbara Ellen Baltosse Sault Ste Marie 30 29:25 7:45
3 132 1684 Jennifer Clark Tecumseh 33 29:44 7:50
4 149 2160 Joni Scott 30 30:11 7:57
5 155 2017 Julie Degroot Harbor Springs 32 30:15 7:58
6 215 2083 Kati Bishop Portage 31 31:54 8:24
7 224 2055 Wendy Gutowski Berkley 34 32:04 8:27
8 227 1968 Mindy Rule Croswell 30 32:09 8:28
9 236 1952 Janene Parney Grand Rapids 30 32:31 8:34
10 237 2073 Nicole Neisen Shelby Township 31 32:32 8:34
11 246 2040 Jennifer Spate Boyne Falls 34 32:46 8:38
12 262 1984 Laura Kamyszek Traverse City 30 33:20 8:47
13 268 2161 Juli Weir 32 33:30 8:49
14 280 1738 Amy Brewbaker Millersburg 34 33:48 8:54
15 281 1739 Carrie Brownell Rogers City 32 33:50 8:55
16 298 1595 Janelle Campbell Lake Orion 30 34:13 9:00
17 301 1854 Michelle Cook Essex 31 34:16 9:01
18 324 1632 Kelly Laverdure Fleetwood 33 35:04 9:14
19 331 1885 Angela Snyder Chicago 30 35:20 9:18
20 335 1576 Melissa Hoffman Lambertville 32 35:28 9:20
21 346 1793 Kerri Cannata Zeeland 30 35:51 9:26
22 358 1895 Casey Schnepp Constantine 31 36:18 9:33
23 359 2005 Jennifer Wordelman Rockford 34 36:18 9:33
24 374 1861 Elizabeth Norton Charlevoix 30 36:45 9:41
25 381 1834 Lisa Northrop Lake Isabella 33 37:04 9:46
26 389 2056 Levon Nauta Cedar Springs 33 37:21 9:50
27 400 2008 Heather Tague Jenison 31 37:41 9:55
28 401 2007 Sarah Geoghan Jenison 34 37:41 9:55
29 419 1837 Laura Veldman Stevensville 34 38:19 10:05
30 433 1575 Beth Ferguson Adrian 34 38:52 10:14
31 442 1883 Julie Sidelinger Ypsilanti 32 39:19 10:21
32 459 1728 Holly Minjoe Mount Clemens 34 40:47 10:44
33 471 2154 Jamie Stalter New Baltimore 32 41:18 10:53
34 517 1921 Beth McPhail Petoskey 31 46:49 12:20
35 522 1532 Danielle Griffin Stewartville 31 48:09 12:41
36 532 2091 Amy Riddle Clio 33 54:08 14:15
37 537 1530 Rachel Berent Ann Arbor 30 1:17:18 20:21

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oal No. Name Town Ag Time Pace
===== === ===== ====================== ================= == ======= =====
1 6 1932 Jason Strockis Grand Rapids 37 21:48 5:45
2 10 1961 Lee Kanitz Hessel 35 22:21 5:53
3 23 2057 Jamie Smith Lake Isabella 37 24:18 6:24
4 29 1695 Aaron Krauss Midland 35 24:41 6:30
5 33 1609 Marc Hunter St. Joseph 39 25:14 6:39
6 69 2173 Mark G. Havens Flint 35 26:58 7:06
7 75 1654 Brian Dalak Flower Mound 35 27:10 7:09
8 79 1847 Chris Jacques Saginaw 38 27:31 7:15
9 93 1727 Peter Minjoe Mount Clemens 35 28:26 7:29
10 107 1815 Richard Voltz Presque Isle 39 28:55 7:37
11 121 1954 Nathan Podoll Quaker Hill 38 29:30 7:46
12 136 1546 Jeff Willard Whitmore Lake 38 29:49 7:51
13 151 1987 Steve Stringer Easpointe 36 30:12 7:57
14 156 1505 Donald Nagy Westland 39 30:17 7:59
15 169 1941 George Arlt Rogers City 39 30:35 8:03
16 185 1660 Craig Tarvainen Houghton 37 30:55 8:09
17 187 1675 Matthew High Traverse City 38 30:59 8:10
18 190 1516 Joe Rheault Rochester Hills 39 31:11 8:13
19 238 1917 Richard Marquette Sterling Heights 38 32:32 8:34
20 242 1829 Shih-Chieh Yin Ann Arbor 37 32:39 8:36
21 250 1610 Tim McCarthy Clarkston 37 32:59 8:41
22 251 1719 Charles Warrick Lake Orion 39 32:59 8:41
23 252 1742 John Sas Livonia 38 33:00 8:41
24 257 1599 Jay Erickson Arlington Heights 37 33:06 8:43
25 265 1583 Lee McRoberts Tecumseh 37 33:23 8:48
26 276 2009 Jim Bell Mackinaw City 38 33:40 8:52
27 278 1802 Dennis Klepadlo Petoskey 35 33:41 8:52
28 314 1874 Tom Gazarato Petoskey 38 34:44 9:09
29 321 1780 Greg Frey Petoskey 39 35:01 9:13
30 367 2138 Jeremy Sudduth Sprinfield 35 36:26 9:36
31 406 1967 Steve Moore Roseville 35 37:55 9:59
32 445 1659 Scott Rivette Spring Lake 38 40:01 10:32
33 524 1622 Daniel Maloney South Bend 38 48:19 12:43

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oal No. Name Town Ag Time Pace
===== === ===== ====================== ================= == ======= =====
1 20 2163 Lori Stich Colorado 39 24:05 6:21
2 108 1849 Aileen Pettinger Saginaw 37 28:59 7:38
3 146 2075 Pamela Neifer Macomb 36 30:05 7:55
4 147 1743 Holly Sas Livonia 38 30:09 7:56
5 186 1674 Stephanie Aten Traverse City 35 30:59 8:10
6 194 2108 Holly Walker Cheboygan 38 31:17 8:14
7 197 1540 Evamarie Pilipuf Schaumburg 38 31:23 8:16
8 218 1963 Beth Westerholm Brighton 37 31:58 8:25
9 220 1937 Suzanne Wilson-Houck Alexandria 39 31:59 8:25
10 234 1931 Christina Strockis Grand Rapids 35 32:27 8:33
11 271 1860 Erin McNamara Newberry 35 33:34 8:50
12 315 1768 Julie Thompson Charlevoix 35 34:46 9:09
13 317 2156 Joanna Stotler Brighton 35 34:55 9:12
14 322 1584 Michelle Paajanen Christmas 39 35:03 9:14
15 328 1650 Kathy Dekraker Jenison 36 35:14 9:17
16 365 1507 Michelle Vossen Toledo 37 36:25 9:35
17 379 1755 Dina Heiler Huntington Woods 38 36:56 9:44
18 384 1757 Anne Payne Boyne City 37 37:13 9:48
19 394 1511 Amie Swope Huron 39 37:32 9:53
20 412 1851 Stephanie Richardson Kalamazoo 37 38:11 10:03
21 425 2080 Becky Goral Cheboygan 39 38:33 10:09
22 431 1888 Robin Burgan Gaylord 37 38:46 10:12
23 441 1764 Lara Lakari Marinette 39 39:17 10:21
24 446 1658 Carrie Rivette Spring Lake 37 40:01 10:32
25 454 1784 Cheri Brown Dryden 39 40:41 10:43
26 467 1638 Martha Jansen Petoskey 35 40:56 10:47
27 475 2125 Dawn Mitchinson Williamston 39 41:44 10:59
28 479 1520 Patricia Graves Huron 38 42:08 11:06
29 484 2078 Barbara Meier Mount Prospect 35 42:30 11:11
30 486 1730 Jennifer Ely Okemos 37 42:54 11:18
31 488 1602 Julie Jackson Alpena 38 43:07 11:21
32 491 1529 Amy Salogar Ithaca 37 43:29 11:27
33 492 1527 Danielle Burk Dimondale 35 43:29 11:27
34 504 1572 Leslie Mosher Ada 39 44:26 11:42
35 510 1879 Keli Martin Mackinaw City 38 45:36 12:00
36 523 1627 Genevieve Maloney South Bend 36 48:19 12:43
37 533 1525 Shannon Adams Linden 36 54:33 14:22
38 534 2019 Heather Nash Lynchburg 39 56:41 14:55

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oal No. Name Town Ag Time Pace
===== === ===== ====================== ================= == ======= =====
1 17 1566 Tom Oudsema Muskegon 44 24:01 6:20
2 27 1810 Rod Anderson Petoskey 42 24:38 6:29
3 44 1825 Bob Reed Brooklyn 42 25:45 6:47
4 45 1805 Dan Van Luvender Lakewood 42 25:48 6:48
5 53 1814 Dan Smith Gaylord 44 25:57 6:50
6 55 1597 Daryl Brown Warren 40 26:02 6:51
7 61 2020 Dale Ellis Laingsburg 40 26:24 6:57
8 64 1981 David Krueger Mackinaw City 42 26:30 6:59
9 68 1542 Frank Lubis Haslett 43 26:58 7:06
10 71 1796 Thomas Eberts Saline 44 27:08 7:09
11 72 1550 Keith Sirois Oxford 40 27:09 7:09
12 73 1986 Kevin Laver Holland 44 27:10 7:09
13 81 1518 Michael Pell Mason 44 27:33 7:15
14 133 1506 Rob Vossen Whitehouse 40 29:45 7:50
15 144 1670 Jim McClear Oxford 43 30:05 7:55
16 154 1625 Kenneth Debois Mount Morris 44 30:15 7:58
17 163 1661 Dc Harris Petoskey 40 30:27 8:01
18 165 1700 John Barr Jr. Ypsilanti 40 30:28 8:01
19 175 1653 Bradley Rider Petoskey 42 30:44 8:06
20 184 1788 Jeffery Randall Caro 44 30:54 8:08
21 207 1886 Dan Sytsma Grand Rapids 44 31:40 8:20
22 214 2038 Joe Carlson New Hudson 42 31:51 8:23
23 243 1773 Keith Toms Prudenville 44 32:42 8:37
24 275 1867 Jim Allen Walled Lake 42 33:38 8:51
25 292 1598 Alan Brubaker East Leroy 40 34:04 8:58
26 311 2098 Derek Graves New Hudson 41 34:42 9:08
27 312 1648 Elly Bainbridge Jenison 43 34:44 9:09
28 339 1649 Mark Dekraker Jenison 44 35:39 9:23
29 417 1850 Wayne Rem Canton 41 38:18 10:05
30 437 1939 Ed Bernardi East China 42 39:06 10:18
31 472 1949 Matthew Howe Mt. Morris 41 41:28 10:55
32 483 2155 Josh Reinbolt Bay City 40 42:19 11:08
33 493 2048 Mike Grenier Holland 41 43:35 11:28
34 521 1686 Michelle Pearson Naperville 43 48:02 12:39
35 527 2170 David Ely Okemos 42 51:46 13:38
36 536 1995 Scott Kramer Royal Oak 42 1:11:09 18:44

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oal No. Name Town Ag Time Pace
===== === ===== ====================== ================= == ======= =====
1 49 1982 Kelly Harris Detroit 42 25:53 6:49
2 88 1687 Kevin Pearson Naperville 42 28:12 7:26
3 101 1948 Dianne Hannon Clarkston 42 28:45 7:34
4 134 2103 Carol Arakelian Livonia 42 29:47 7:51
5 142 1767 Kathleen Reiber Chesterfield 44 29:55 7:53
6 145 1916 Robin Lasure Roswell 40 30:05 7:55
7 205 1843 Janet Ramsay Cheboygan 42 31:36 8:19
8 239 1690 Shelly Elisech Saginaw 43 32:32 8:34
9 258 1600 Melissa Erickson Arlington Heights 41 33:06 8:43
10 264 1918 Barb Mason Shelby Twnshp 43 33:23 8:47
11 266 2081 Laura McLean Kalkaska 44 33:28 8:49
12 305 1680 Connie Stall Manton 44 34:30 9:05
13 313 2011 Jodi Neelis Cheboygan 41 34:44 9:09
14 316 1868 Ann Allen Walled Lake 44 34:54 9:11
15 347 1549 Lisa Jenkins Grand Rapids 43 35:54 9:27
16 351 1901 Weezie Bradach Roswell 40 36:12 9:32
17 376 1933 Becky Thompson Shelby Twnshp 44 36:54 9:43
18 378 1626 Niki Diehm Midland 41 36:55 9:43
19 395 2049 Lisa Grenier Holland 42 37:36 9:54
20 404 1647 Elly Bainbridge Jenison 42 37:50 9:58
21 413 1786 Linda Haas Lynden 43 38:12 10:03
22 428 2079 Monica Wendt Levering 40 38:37 10:10
23 448 1996 Kim Smith Gaylord 44 40:07 10:34
24 453 2129 Marnie Duse Petoskey 40 40:38 10:42
25 464 1915 Nancy Krusic Manistique 42 40:53 10:46
26 466 1652 Eve Rider Petoskey 43 40:56 10:47
27 480 1591 Catherine Erickson Roscommon 42 42:10 11:06
28 496 1512 Mary Woolf Winter Haven 40 43:53 11:33
29 507 1881 Kim Schultz Wolverine 40 45:30 11:59
30 511 2077 Kimberly Yellen Mackinaw City 41 45:37 12:01
31 513 1737 Donna Smith Wixom 43 45:53 12:05
32 531 1946 Laura Bramson-Schmitz Commerce 43 53:04 13:58
33 535 1907 Jennifer Damico Atlanta 40 56:41 14:55

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oal No. Name Town Ag Time Pace
===== === ===== ====================== ================= == ======= =====
1 14 1908 Damon Fueri Southfield 47 23:52 6:17
2 15 1585 David Paajanen Christmas 47 23:56 6:18
3 32 1611 Greg Mills Bellaire 48 25:11 6:38
4 35 1892 Tom Klein Hilliard 49 25:23 6:41
5 36 2140 Bernie Obluda Colorado Springs 45 25:25 6:42
6 38 1678 Christopher Howard Coleman 45 25:29 6:43
7 47 1558 Mark Rice Kincheloe 45 25:52 6:49
8 51 2069 Sam Jurden Sidney 48 25:54 6:49
9 54 1985 David Diver Traverse City 49 26:00 6:51
10 60 1712 Reed Swanson Clarkston 49 26:13 6:54
11 87 2164 Eric Klose Levering 49 28:02 7:23
12 100 1965 David Himebaugh Lowell 49 28:44 7:34
13 104 2106 Ray Leduc West Bloomfield 48 28:51 7:36
14 105 2072 Robert Koleski Perry 45 28:52 7:36
15 109 1539 Michael Kozlowski Livonia 45 29:02 7:39
16 139 1640 Mark Spencer Ann Arbor 47 29:53 7:52
17 141 1765 Allen Mozak Wixom 47 29:54 7:53
18 150 1880 Don Nohel Boyne City 45 30:12 7:57
19 160 1893 Jason Knight Petoskey 45 30:20 7:59
20 173 1720 Dave Coykendall Grandville 46 30:42 8:05
21 191 1688 Brian Wright South Lyon 47 31:12 8:13
22 193 1673 Kevin Taylor West Bloomfield 47 31:16 8:14
23 209 1887 Steve Sytsma Grand Rapids 45 31:40 8:20
24 217 1729 Robert Roy Oakland 47 31:57 8:25
25 231 1831 Keith Barnes Sturgis 45 32:21 8:31
26 240 2093 Scott Randall Marsahll 45 32:32 8:34
27 249 1736 David Minor Harrison 48 32:56 8:40
28 269 1580 Larry Garvin Marle 46 33:32 8:50
29 273 2033 Bart Waters Midland 48 33:35 8:51
30 279 2000 Eric Jirgens Birmingham 46 33:42 8:52
31 291 1969 Jason Allen Traverse City 46 34:01 8:58
32 336 2041 Harry Vaughan Novi 47 35:33 9:22
33 369 1715 Mike Murawa Caledonia 46 36:30 9:37
34 385 1819 Connie Hart Reese 45 37:13 9:48
35 391 2086 George Schnick Lakeview 45 37:25 9:51
36 396 1683 David Tule Cheboygan 47 37:36 9:54
37 398 1508 David Schubert Bay City 47 37:40 9:55
38 399 1991 Curtis Wenke Whiteford 45 37:40 9:55
39 432 1521 William Graves Huron 49 38:46 10:12
40 456 1783 Ken Brown Dryden 46 40:42 10:43
41 458 2024 Mike Foley Cleveland 45 40:46 10:44
42 478 2104 Terry Lamb Berkley 47 42:02 11:04
43 512 1705 Daniel Garon Mt. Clemens 45 45:53 12:05

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oal No. Name Town Ag Time Pace
===== === ===== ====================== ================= == ======= =====
1 170 1677 Kathryn Howard Coleman 46 30:36 8:03
2 177 1547 Geralyn Doskoch Charlevoix 47 30:46 8:06
3 210 1531 Jane Caister China 45 31:41 8:21
4 245 1853 Marcia St. Denis Harrison 47 32:45 8:37
5 260 1676 Deborah Diehr Westland 49 33:14 8:45
6 293 1701 Scott Elston Toledo 47 34:07 8:59
7 318 1894 Rose MacKey Marshall 46 34:59 9:13
8 332 1643 Janis Adams Royal Oak 48 35:23 9:19
9 341 1606 Kris Bullock Bellaire 47 35:41 9:24
10 350 1692 Jan Russell Stanton 49 36:11 9:32
11 354 1846 Marianne Hunsinger Grand Rapids 48 36:15 9:33
12 360 1682 Phyllis Tule Cheboygan 47 36:20 9:34
13 366 1685 Wanda Dziwura Essexville 47 36:26 9:36
14 368 1725 Margaret Wirth Clawson, Mi 47 36:26 9:36
15 370 2003 Debra Palmer Vassar 48 36:32 9:37
16 377 1629 Lisa Wiese Lino Lakes 46 36:54 9:43
17 380 2027 Maureen Mitchell Rogers City 47 37:02 9:45
18 397 1509 Marilyn Schubert Bay City 46 37:40 9:55
19 402 2134 Jane Mooradian Petoskey 49 37:42 9:56
20 405 2130 Mary McCullagh Petoskey 45 37:54 9:59
21 409 1873 Cathy Ecker Petoskey 48 38:01 10:01
22 438 2067 Lavonne Alexander Oxford 49 39:08 10:18
23 450 1897 Julie Alton Beulah 48 40:15 10:36
24 452 1587 Cherry Winowiecki Traverse City 49 40:36 10:41
25 460 1830 Christine Barnes Sturgis 45 40:50 10:45
26 461 1905 Jackie Burns Manistique 47 40:51 10:45
27 463 1925 Chris Olesak Gladstone 46 40:52 10:46
28 468 2153 Teresa Farnum West Bloomfield 45 40:57 10:47
29 503 1752 Theresa Smith Grand Rapids 45 44:24 11:41

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oal No. Name Town Ag Time Pace
===== === ===== ====================== ================= == ======= =====
1 37 1594 Tom Barrow Vicksburg 52 25:26 6:42
2 43 2172 Peter Burleigh Fort Gratiot 52 25:44 6:47
3 59 2162 Tim Heintz East China 52 26:12 6:54
4 99 1928 William Slumka Saginaw 52 28:42 7:34
5 127 2119 Mike Teravest Holland 50 29:39 7:49
6 129 1832 Ken Michalski Washington 54 29:42 7:49
7 130 1588 James Opfermann Ypsilanti 51 29:42 7:49
8 138 2031 William Dolley Plainwill 50 29:52 7:52
9 148 1756 Paul Jatkowski Grosse Pointe Woo 51 30:10 7:57
10 152 1824 Gregory McVay Mount Clemens 54 30:13 7:57
11 164 1842 Luke Noss Gaylord 51 30:27 8:01
12 232 1723 Jack Wiseman Ypsilanti 50 32:24 8:32
13 267 1533 Michael Reed Ionia 54 33:29 8:49
14 304 1913 Tom Koleski Troy 51 34:29 9:05
15 309 1644 Richard Harms Sterling Heights 51 34:35 9:06
16 320 1510 Jeffrey Rogers Midland 53 35:00 9:13
17 343 1746 Jack Thomas Gladstone 52 35:44 9:24
18 356 1713 Edward Clark Wadsworth 53 36:17 9:33
19 403 1910 Steven Grandstaff Goodrich 52 37:42 9:56
20 410 1877 Bill Kanine Petoskey 50 38:02 10:01
21 414 1871 Denny Behen Commerce 51 38:12 10:04
22 421 1855 Russ Danhof Grand Rapids 52 38:25 10:07
23 444 1751 Bruce Smith Grand Rapids 54 39:33 10:25
24 470 2035 Lawrence Albaugh Middleville 54 41:07 10:50
25 481 2076 Leslie Tebo Cheboygan 54 42:17 11:08
26 487 1841 Dave Lemieux Muskegon 52 43:06 11:21
27 497 1614 Kenneth Richmond Traverse City 52 44:03 11:36

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oal No. Name Town Ag Time Pace
===== === ===== ====================== ================= == ======= =====
1 57 2117 Jackie Blair Detroit 53 26:08 6:53
2 117 1704 Stephanie Braendle Bay City 50 29:22 7:44
3 171 1762 Misun Ebert Sterling Hts 50 30:38 8:04
4 172 1593 Cindy Barrow Vicksburg 51 30:41 8:05
5 247 1953 Sandy Parney Hillsdale 51 32:47 8:38
6 282 2107 Annie Matz Boyne Falls 51 33:52 8:55
7 285 1534 Sally Sligar Westerville 52 33:54 8:56
8 300 1845 Laurie Walsworth-Lemie Muskegon 52 34:14 9:01
9 303 1785 Muriel Davidson-Bratch Columbiaville 53 34:29 9:05
10 310 1771 Sharon Rodriguez Adrian 51 34:41 9:08
11 327 1667 Marilyn Copeland Charlevoix 54 35:11 9:16
12 348 1642 Sarah Staup Royal Oak 50 35:58 9:28
13 349 1817 Mary Bohn Onsted 50 36:07 9:31
14 371 2071 Lori Tucker Saginaw 54 36:33 9:38
15 418 1555 Cathy Schuster Howard City 51 38:19 10:05
16 436 1722 Janice Wiseman Ypsilanti 50 39:03 10:17
17 462 1938 Donna Winkel Manistique 50 40:51 10:45
18 473 1950 Denise Howe Mt. Morris 51 41:28 10:55
19 474 1947 Karen Godlewski Livonia 53 41:35 10:57
20 494 1557 Susan Benander Gladwin 54 43:46 11:31
21 498 1620 Tracey Welch Traverse City 51 44:03 11:36
22 501 1559 Maureen Ruddy Roscommon 51 44:22 11:41

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oal No. Name Town Ag Time Pace
===== === ===== ====================== ================= == ======= =====
1 34 1864 Mike Stone Southfield 58 25:21 6:41
2 90 2065 John Rottschafer Gowen 58 28:15 7:26
3 91 2115 Bob Burek Petoskey 57 28:22 7:28
4 96 1734 James Kuhns Clinton Township 55 28:38 7:32
5 103 1630 Bruce Johnson Grand Rapids 56 28:50 7:36
6 106 2101 Bill Ahrenberg Cheboygan 56 28:53 7:36
7 112 1577 David Adamski Hudsonville 55 29:10 7:41
8 116 2152 Lester Hershberger Albion 56 29:18 7:43
9 143 1989 Roy Tuttle Essexville 55 30:04 7:55
10 153 1769 Randy Fielder Adrian 57 30:13 7:57
11 157 2039 Jerry Spate Weidman 59 30:18 7:59
12 167 1836 Edward Slumka Saginaw 55 30:33 8:03
13 176 1940 Norman Arlt Rogers City 59 30:45 8:06
14 179 1636 David Holtschlag Okemos 57 30:46 8:06
15 180 1741 Tom Mathieu Bath 55 30:46 8:06
16 235 1858 Jack Levely Atlanta 58 32:31 8:34
17 284 2021 Rick Hutchinson Ionia 59 33:53 8:55
18 286 1980 Jim Soubly Highland 56 33:56 8:56
19 319 1709 Robert Manning Cheboygan 59 34:59 9:13
20 364 1911 Dick Hastings Battle Creek 58 36:21 9:34
21 416 1848 Joseph Olson Harbor Springs 57 38:18 10:05
22 485 1605 Lester Brady Grand Blanc 56 42:43 11:15
23 519 1777 Gregg Chynoweth Highland 59 47:24 12:29
24 530 1956 Bill Schmitz Commerce 55 53:04 13:58

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oal No. Name Town Ag Time Pace
===== === ===== ====================== ================= == ======= =====
1 95 2149 Danielle Schulte 55 28:31 7:31
2 229 1865 Beverly Stone Southfield 56 32:17 8:30
3 290 1778 Mary Chynoweth Highland 58 34:01 8:57
4 302 1891 Bonnie Hartwick Saginaw 58 34:21 9:03
5 308 1513 Nancy Geerlings Zeeland 58 34:34 9:06
6 357 1816 Laura Betzolt Onstead 58 36:17 9:33
7 363 1617 Terry Westberg Oscoda 59 36:20 9:34
8 411 1537 Tricia Fraas Okemos 56 38:03 10:01
9 443 1988 Diana Tuttle Essexville 58 39:32 10:25
10 457 1976 Deb Manninen Gladwin 56 40:43 10:43
11 509 1582 Marianne Kaczor New Hudson 56 45:36 12:00

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oal No. Name Town Ag Time Pace
===== === ===== ====================== ================= == ======= =====
1 80 1571 Donald McLennan Rogers City 60 27:32 7:15
2 82 1633 Chuck Bayer Farmington Hills 60 27:36 7:16
3 131 2092 Terry Beckelic Copemish 60 29:44 7:50
4 162 1592 Ward Nichols Ann Arbor 62 30:26 8:01
5 168 1754 Rich Cole Ypsilanti 60 30:34 8:03
6 174 1998 Jerry Eklins Byron Center 61 30:42 8:05
7 198 1839 Gordy Bourland Petoskey 61 31:23 8:16
8 201 1560 Dan Stultz Fraser 60 31:26 8:17
9 299 1748 Bob Hunter Pickford 64 34:13 9:01
10 323 1631 Thomas Laverdure Fleetwood 62 35:04 9:14
11 329 1519 Timothy Gerke Jenison 63 35:15 9:17
12 362 1618 Paul Westberg Oscoda 61 36:20 9:34
13 383 1875 Joe Haslitt Indian River 62 37:12 9:48
14 388 1657 Dave Norton Carp Lake 61 37:20 9:50
15 427 1801 Jerry Kaczynski Auburn 62 38:34 10:09
16 440 1759 Walter Charter Sanford 60 39:16 10:20
17 508 1711 Marlin Short Wauseon 61 45:32 11:59
18 516 1922 John McPhail Okemos 63 46:48 12:19
19 520 2151 Dennis Burmeister Dowagiac 60 47:41 12:33

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oal No. Name Town Ag Time Pace
===== === ===== ====================== ================= == ======= =====
1 355 1702 Marilyn Fountaine Roscommon 62 36:16 9:33
2 408 1936 Rosita White Cheboygan 62 37:58 10:00

MALE AGE GROUP: 65 - 89
Place Oal No. Name Town Ag Time Pace
===== === ===== ====================== ================= == ======= =====
1 98 2018 Tommy Eberhardt Toswell 65 28:42 7:33
2 178 1668 Douglas Hunter Constantine 66 30:46 8:06
3 206 1900 Barry Aspenleiter Petoskey 71 31:37 8:20
4 219 1852 Paul Shepard Eastport 71 31:59 8:25
5 226 2143 Stan Curtiss Mt Pleasant 72 32:08 8:28
6 248 2097 Jim Meyer Onaway 68 32:48 8:38
7 333 1740 John Lonsway Cadillac 66 35:23 9:19
8 390 2141 Chuck Lundstedt Huntington 71 37:23 9:51
9 415 1616 Jimmie Watson Grand Blanc 67 38:17 10:05
10 422 1781 Roger Mulder Holland 69 38:27 10:07
11 423 2054 Bill Nelson Mackinaw City 76 38:28 10:08
12 455 1586 Tom Spencer Rudyard 65 40:42 10:43
13 465 2144 Dick Palmer 72 40:55 10:46

FEMALE AGE GROUP: 65 - 89
Place Oal No. Name Town Ag Time Pace
===== === ===== ====================== ================= == ======= =====
1 353 1983 Cora Hill Southfield 66 36:14 9:32
2 451 1634 Mary Demattia Novi 68 40:28 10:39
3 515 1993 Mary Anne Hill Hobart 66 46:36 12:16
4 525 1641 Louise Thompson Charlevoix 65 51:10 13:28