2009 MHSAA LP 4-1 Track & Field Regional

back to results

May. 16, 2009

2009 MHSAA LP 4-1 Track & Field Regional
West Bloomfield HS, West Bloomfield, MI


TEAM SCORING - Brother Rice 83; Detroit Mumford High School 80; West Bloomfield 76; Farmington Harrison 74.50; Southfield 71; Rochester 55; Farmington 51; Royal Oak 41; North Farmington Raiders 28.50; Birmingham Groves 20; Berkley 19.50; Detroit Cooley 16.50; Oak Park 11; Southfield Lathrup 7.



3200 METER RELAY -- 1. Detroit Mumford High Sc, 8:00.77 (Kristopher Washington, Marcell Houston, Lamount Chandler, R; 2. Royal Oak, 8:01.37; 3. North Farmington Raider, 8:29.35; 4. Brother Rice, 8:30.69; 5. Farmington Harrison, 8:37.99; 6. Farmington, 8:42.17; 7. West Bloomfield, 8:49.26; 8. Rochester, 8:55.42.



110M HURDLES -- 1. Travon Johnson, Southfield, 14.25; 2. Bashar Kazanji, Brother Rice, 14.75; 3. Jeffrey Hill, Detroit Mumford High School, 14.80; 4. Charles Holmes, Rochester, 14.80; 5. Daniel Dumas, West Bloomfield, 15.29; 6. David Inwald, Birmingham Groves, 16.05; 7. Kenton Janzen, Farmington Harrison, 16.08; 8. Chris Ryba, Farmington, 16.29.



100 METER DASH -- 1. Melvin Green, Detroit Mumford High School, 10.59; 2. Kevin Davis, West Bloomfield, 10.73; 3. Charles Anthony, Farmington, 10.90; 4. Bryant Dortch, Detroit Cooley, 10.94; 5. Josh Owens, Berkley, 11.13; 6. Demetrius Walton, Rochester, 11.14; 7. Alonzo Roberson, Southfield, 11.16; 8. Derrick Neal, Detroit Cooley, 11.53.



800 METER RELAY -- 1. West Bloomfield, 1:28.80 (AJ Bolden, Phillip Washington, Mike Aririguzo, Kevin Davis); 2. Farmington Harrison, 1:30.03; 3. Rochester, 1:30.13; 4. Farmington, 1:31.09; 5. Southfield, 1:31.10; 6. Detroit Mumford High Sc, 1:31.46; 7. Berkley, 1:31.78; 8. Southfield Lathrup, 1:32.80.



1600 METER RUN -- 1. Kenny Laskowski, Rochester, 4:24.33; 2. Michael Murphy, Brother Rice, 4:25.51; 3. Ramses Dukes, Detroit Mumford High School, 4:27.89; 4. Al Lilly, Royal Oak, 4:30.93; 5. Lamount Chandler, Detroit Mumford High School, 4:40.97; 6. Bill King, Royal Oak, 4:44.73; 7. Zach Carruthers, North Farmington Raiders, 4:44.78; 8. Adam Sadler, Birmingham Groves, 4:45.18.



400 METER RELAY -- 1. Southfield, 42.57 (Alonzo Roberson, Kalon Willis, Robert Drayton, Jerry Macon); 2. Detroit Mumford High Sc, 43.16; 3. Farmington Harrison, 43.38; 4. Farmington, 43.43; 5. Rochester, 43.67; 6. Berkley, 43.90; 7. North Farmington Raider, 44.29; 8. Brother Rice, 44.33.



400 METER DASH -- 1. Phillip Washington, West Bloomfield, 48.94; 2. Niko Richey, Southfield, 49.43; 3. Darius Davis, Farmington Harrison, 49.51; 4. AJ Bolden, West Bloomfield, 49.53; 5. Andre Boller, Detroit Cooley, 50.16; 6. Dejuan Calloway, Southfield Lathrup, 50.31; 7. Willie Hatcher, Detroit Mumford High School, 51.40; 8. Anthony Deblaisi, Brother Rice, 51.74.



300M INTERM. HURDLES -- 1. Travon Johnson, Southfield, 39.27; 2. Charles Holmes, Rochester, 40.57; 3. Tendo Lukwago, Farmington Harrison, 40.66; 4. Jeffrey Hill, Detroit Mumford High School, 41.07; 5. Kenton Janzen, Farmington Harrison, 41.97; 6. Daniel Dumas, West Bloomfield, 42.24; 7. Josh Buckner, Birmingham Groves, 42.45; 8. Mark Ragland, West Bloomfield, 42.56.



800 METER RUN -- 1. Kristopher Washington, Detroit Mumford High School, 1:57.77; 2. Pat Brennan, Royal Oak, 2:02.72; 3. Derek Head, Farmington Harrison, 2:04.14; 4. St. Mychael Success, Farmington Harrison, 2:04.16; 5. Ben Anens, North Farmington Raiders, 2:04.66; 6. Ramses Dukes, Detroit Mumford High School, 2:05.89; 7. Victor Gullatte, Southfield, 2:06.85; 8. Vince Boddy, West Bloomfield, 2:08.07.



200 METER DASH -- 1. Niko Richey, Southfield, 21.88; 2. Jairus Saunders, Rochester, 22.02; 3. Christopher Pride, Farmington Harrison, 22.79; 4. Jaifus Ingram, Farmington, 22.80; 5. Marcus Taylor, Berkley, 22.81; 6. James VincentTaylor, Farmington, 22.96; 7. Derrick Neal, Detroit Cooley, 23.09; 8. Marcus Stewart, Detroit Mumford High School, 23.12.



3200 METER RUN -- 1. Kenny Laskowski, Rochester, 9:41.68 (NEW UNUSED); 2. Michael Murphy, Brother Rice, 9:45.59; 3. Theo Kempf, Royal Oak, 10:16.49; 4. Ben Fleck, Farmington, 10:23.18; 5. Sean Clifford, Brother Rice, 10:24.27; 6. Adam Sadler, Birmingham Groves, 10:24.79; 7. Ryan Beck, Royal Oak, 10:25.91; 8. Michael Lett, North Farmington Raiders, 10:42.14.



1600 METER RELAY -- 1. West Bloomfield, 3:27.53 (Phillip Washington, Kevin Davis, Ujwal Velagapudi, AJ Bolde; 2. Southfield, 3:28.85; 3. Detroit Mumford High Sc, 3:29.31; 4. Farmington Harrison, 3:29.42; 5. Royal Oak, 3:30.33; 6. Southfield Lathrup, 3:35.87; 7. Brother Rice, 3:36.57; 8. Detroit Cooley, 3:36.95.



LONG JUMP -- 1. Mark Ragland, West Bloomfield, 20-8.25; 2. Jason Byars, Farmington, 20-7.50; 3. Jeffrey Hill, Detroit Mumford High School, 20-5.75; 4. Tendo Lukwago, Farmington Harrison, 20-4.25; 5. Will Lyons, Southfield, 19-11; 6. Jerry Macon, Southfield, 19-7.25; 7. Charles Anthony, Farmington, 19-6.25; 8. Jordan Johnson, Oak Park, 19-1.50.



SHOT PUT -- 1. Nigel Agboh, Brother Rice, 51-3.75 (NEW UNUSED); 2. Sean Grisan, Brother Rice, 47-3.25; 3. John Kure, Brother Rice, 47-0; 4. John Stephenson, Birmingham Groves, 46-11; 5. Chris Heald, West Bloomfield, 46-1.50; 6. Kyle Forman, Berkley, 45-8.50; 7. Levi Richards, Brother Rice, 44-8.25; 8. Leonard Welch, Farmington, 43-0.50.



POLE VAULT -- 1. Jon Grinter, North Farmington Raiders, 12-6.



DISCUS -- 1. Nigel Agboh, Brother Rice, 147-7; 2. Chris Heald, West Bloomfield, 137-4; 3. Zach Cherrocci, Brother Rice, 134-4; 4. John Stephenson, Birmingham Groves, 127-8; 5. Sean Grisan, Brother Rice, 126-5; 6. Phil Mangum, Royal Oak, 122-5; 7. Tony Ziegler, Royal Oak, 121-11; 8. Keenan Erickson, Farmington, 114-7.



HIGH JUMP -- 1. Vernard Brinson, Oak Park, 6-3; 2. Tendo Lukwago, Farmington Harrison, 6-1; 3. Anthony Ward, Farmington, 5-11; 4T. Quinn Culbertson, Farmington Harrison, 5-8; T. Chris Stewart, North Farmington Raiders, 5-8; T. Fred Williams, Berkley, 5-8; T. Jarrelle McKinney, Detroit Cooley, 5-8; 8. Lance Swoope, Birmingham Groves, 5-8.





TEAM SCORING - Rochester 89; Detroit Mumford High School 82; West Bloomfield 69; Southfield 62; Farmington Harrison 55; Farmington 54; North Farmington Raiders 53; Berkley 50; Mercy 39; Birmingham Groves 34; Southfield Lathrup 17; Royal Oak 13; Detroit Henry Ford 2; Oak Park 1.



3200 METER RELAY -- 1. Rochester, 9:45.69 (Megan Goethals, Cady Pozolo, Allison Pavloff, Brook Handler (NEW UNUSED); 2. Berkley, 9:56.63; 3. Farmington, 10:07.29; 4. Mercy, 10:08.31; 5. North Farmington Raider, 10:25.19; 6. Farmington Harrison, 10:32.70; 7. West Bloomfield, 10:56.75; 8. Southfield, 10:58.37.



100M HURDLES -- 1. Bridgette Owens, Southfield, 14.05; 2. Kelly Littlejohn, Detroit Mumford High School, 15.48; 3. Brandee Hart, Berkley, 15.67; 4. Karlyn Cassidy, Farmington Harrison, 15.88; 5. Chelsea Burns, Farmington Harrison, 16.21; 6. Sydney Bloom, West Bloomfield, 17.32.



100 METER DASH -- 1. Charlotte Cahill, North Farmington Raiders, 12.14; 2. Ashley Keyes, Rochester, 12.23; 3. ASHLEY DAVIS, Birmingham Groves, 12.32; 4. Jewel Thomas, Southfield Lathrup, 12.33; 5. Rosalynd Green, Detroit Mumford High School, 12.53; 6. Tiera Parker, Farmington Harrison, 12.60; 7. Symone Sterling, Farmington, 13.40; 8. Blair Majors, Oak Park, 13.58.



800 METER RELAY -- 1. Detroit Mumford High Sc, 1:42.38 (Aisha Osborne, Deboni Lofton, Rosalynd Green, Nacole Black) (NEW UNUSED); 2. Southfield, 1:42.99; 3. West Bloomfield, 1:46.43; 4. Farmington Harrison, 1:46.44; 5. Farmington, 1:48.71; 6. Southfield Lathrup, 1:50.92; 7. North Farmington Raider, 1:51.67; 8. Mercy, 1:52.10.



1600 METER RUN -- 1. Megan Goethals, Rochester, 4:56.69; 2. LAURA SABOURIN, Birmingham Groves, 5:23.82; 3. Gabby DeFlorio, Farmington, 5:33.67; 4. Katie Patterson, Mercy, 5:33.85; 5. Marion Rodriguez, Mercy, 5:40.46; 6. Keara Campbellfox, Berkley, 5:41.05; 7. Christina Capriccioso, West Bloomfield, 5:43.17; 8. Katie Grassa, Berkley, 5:44.79.



400 METER RELAY -- 1. Southfield, 49.52 (Lydia Taylor, Bridgette OwensMitchell, Kylia Johnson, Melis (NEW UNUSED); 2. Detroit Mumford High Sc, 49.55; 3. Birmingham Groves, 50.45; 4. Farmington Harrison, 50.49; 5. Berkley, 50.95; 6. Southfield Lathrup, 50.97; 7. West Bloomfield, 50.99; 8. Farmington, 51.40.



400 METER DASH -- 1. Aisha Osborne, Detroit Mumford High School, 56.19; 2. Emelle Mcconney, West Bloomfield, 58.68; 3. Diamond Taylor, Southfield, 59.97; 4. Cherie Gaines, North Farmington Raiders, 59.99; 5. Deboni Lofton, Detroit Mumford High School, 1:01.06; 6. Josephne Zolynsky, Farmington, 1:01.64; 7. Cierra Long, Berkley, 1:02.57; 8. JASMINE BERGER, Birmingham Groves, 1:02.93.



300M LOW HURD -- 1. Bridgette OwensMitchell, Southfield, 45.05; 2. Brandee Hart, Berkley, 47.79; 3. Kelly Littlejohn, Detroit Mumford High School, 47.99; 4. Karlyn Cassidy, Farmington Harrison, 49.46; 5. Colleene Moran, Birmingham Groves, 49.48; 6. Chelsea Burns, Farmington Harrison, 49.90; 7. ISABELLA TILLMAN, Birmingham Groves, 51.09; 8. Sierra Resovsky, Farmington, 51.79.



800 METER RUN -- 1. Megan Goethals, Rochester, 2:17.09 (NEW UNUSED); 2. Kathrine Bounds, Southfield, 2:20.57; 3. Shariece Pinkston, Detroit Mumford High School, 2:21.23; 4. Brook Handler, Rochester, 2:21.65; 5. Katie Clark, Mercy, 2:22.81; 6. Olivia Salinas, Farmington, 2:33.64; 7. Cameron Chism, Farmington Harrison, 2:33.83; 8. Sarah Parks, Berkley, 2:35.02.



200 METER DASH -- 1. Aisha Osborne, Detroit Mumford High School, 25.23; 2. Charlotte Cahill, North Farmington Raiders, 25.76; 3. Nacole Black, Detroit Mumford High School, 25.99; 4. Tiera Parker, Farmington Harrison, 26.41; 5. Gabrielle SmithBey, Southfield Lathrup, 27.85; 6. Emily Leppek, Rochester, 28.43; 7. Jessica Shepard, Detroit Henry Ford, 32.80.



3200 METER RUN -- 1. Megan Goethals, Rochester, 10:52.89; 2. Mollie Pozolo, Rochester, 11:45.90; 3. Angela Wright, North Farmington Raiders, 11:47.95; 4. LAURA SABOURIN, Birmingham Groves, 12:15.86; 5. Kathleen McGowan, Farmington, 12:17.41; 6. Keara Campbellfox, Berkley, 12:21.09; 7. Katie Patterson, Mercy, 12:26.34; 8. Heather Smith, Mercy, 12:29.07.



1600 METER RELAY -- 1. Detroit Mumford High Sc, 4:01.87 (Debonie Lofton, Aisha Osborne, Shariece Pinkston, Nacole Bl; 2. Southfield, 4:09.91; 3. West Bloomfield, 4:13.22; 4. Farmington, 4:16.83; 5. Rochester, 4:16.99; 6. Berkley, 4:18.07; 7. Birmingham Groves, 4:23.57; 8. Mercy, 4:25.08.



LONG JUMP -- 1. Ashley Keyes, Rochester, 16-9.50; 2. Charlotte Cahill, North Farmington Raiders, 16-2.75; 3. Auriel Bell, Farmington Harrison, 15-8.25; 4. Emily Leppek, Rochester, 15-2.75; 5. Sisan Iyamu, Farmington Harrison, 14-11.75; 6. Abbey Lovat, Mercy, 14-10.25; 7. Delia Uke, Mercy, 14-8.25; 8. Lauren Little, Berkley, 14-8.25.



SHOT PUT -- 1. Taylor Gunn, West Bloomfield, 37-0.50; 2. Haley Atkinson, West Bloomfield, 33-7.75; 3. Lynn Nagengast, Farmington, 32-4.50; 4. Adrian Williams, Farmington Harrison, 32-2; 5. Jeannie Schott, Berkley, 31-10; 6. Ashley Winbush, Royal Oak, 30-4.50; 7. Amber Fagan, Southfield Lathrup, 30-3.50; 8. Kia McGee, Southfield, 29-2.



POLE VAULT -- 1. Erica Marcos, North Farmington Raiders, 8-8.



DISCUS -- 1. Taylor Gunn, West Bloomfield, 109-4; 2. Lynn Nagengast, Farmington, 103-8; 3. Ashley Winbush, Royal Oak, 92-10; 4. Raylynn Coghlan, Rochester, 92-6; 5. Alex Chappell, Royal Oak, 91-2; 6. Shawtene Johnson, Mercy, 87-10; 7. Nicole washington, West Bloomfield, 87-8; 8. Emily Leniczek, Rochester, 85-11.



HIGH JUMP -- 1. Emelle Mcconney, West Bloomfield, 5-5.01; 2. Abbey Lovat, Mercy, 5-5; 3. Lauren Little, Berkley, 5-2; 4. Lynn Nagengast, Farmington, 4-9.