Pot O' Gold 4 Mile Run & Walk

back to results

Mar. 17, 2009

Pot O' Gold 4 Mile Run & Walk
Flint, MI
Provided by Race Services Company


Pot O' Gold Road Race
March 17, 2009
Flint, Michigan
Results by Race Services Company LLC
FOUR MILE RUN RESULTS

MALE OVERALL WINNER
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4603 Mike Torchia 20 MINNEAPOLIS 19:53 4:59


FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4503 Leslie Braun 46 GRAND BLANC 28:51 7:13


MALE MASTERS WINNER
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4804 Roger Lara 50 GRAND BLANC 23:58 6:00

FEMALE MASTERS WINNER
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4800 Ruth Lara 48 GRAND BLANC 28:59 7:15


MALE AGE GROUP: 1-10
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====


FEMALE AGE GROUP: 1-10
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4789 Hayley Downs 8 BURTON 41:41 10:26
2 4596 Alexa Keiser 6 HOLLY 42:40 10:40
3 4595 Jenna Keiser 9 HOLLY 42:42 10:41
4 4802 Lexi Hendershott 10 ORTONVILLE 46:03 11:31
5 4784 Dawson Pressel 9 FLUSHING 47:12 11:48


MALE AGE GROUP: 11-14
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4733 Luke Knickerbocker 14 FOSTORIA 27:43 6:56
2 4542 Donovan Ward 12 MOUNT MORRIS 29:58 7:30
3 4774 Brad Wilson 13 GRAND BLANC 30:29 7:38



FEMALE AGE GROUP: 11-14
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4736 Ellie Cowger 13 FENTON 34:04 8:31
2 4665 Ashley Halboth 14 FLINT 38:15 9:34
3 4664 Brianna Simpson 14 38:16 9:34


MALE AGE GROUP: 15-19
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4601 Daqwonte Williams 15 FLINT 27:52 6:58
2 4826 Anteal Darby 18 BLOOMFIELD HILLS 32:40 8:10
3 4602 Mike Davis 16 FLINT 38:37 9:40


FEMALE AGE GROUP: 15-19
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4729 Angie Birrell 15 GRAND BLANC 40:09 10:03


MALE AGE GROUP: 20-24
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4844 Dennis Malecki 23 HARTLAND 22:53 5:44
2 4816 George Wilkes 21 31:10 7:48
3 4693 John Ranville 24 FLINT 32:45 8:12
4 4526 Jaron Kilbury 21 FLINT 38:25 9:37
5 4565 Travis Howell 24 BURTON 41:26 10:22
6 4764 Gregory Lipinski 22 LINDEN 46:09 11:33


FEMALE AGE GROUP: 20-24
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4605 Kate Cowger 20 MINNEAPOLIS 30:37 7:40
2 4604 Alisha Santoorjian 20 APPLE VALLEY 30:39 7:40
3 4768 Erin Hamel 21 MOUNT MORRIS 34:06 8:32
4 4810 Darcy Cronin 23 FLUSHING 35:02 8:46
5 4766 Marley Chasen 21 CLIO 39:13 9:49
6 4712 Liz Dueweke 24 GRAND BLANC 42:51 10:43
7 4680 Ashley Garrett 24 DAVISON 43:30 10:53
8 4847 Andrea Raysin 22 FLINT 45:14 11:19
9 4694 Erin Proulz 24 DAVISON 45:17 11:20
10 4544 Jillian Brown 21 FLUSHING 46:51 11:43



MALE AGE GROUP: 25-29
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4758 Johny Thomas 25 WEST BLOOMFIELD 27:47 6:57
2 4569 Ryan Faris 28 FENTON 29:32 7:23
3 4845 Scott Howley 29 GRAND BLANC 30:03 7:31
4 4842 Shaun Jahn 25 GRAND BLANC 31:53 7:59
5 4568 Frank Polcyn 28 DAVISON 43:27 10:52


FEMALE AGE GROUP: 25-29
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4782 Sarah Sutton 27 HOLLY 33:06 8:17
2 4588 Courtney Ford 26 ROYAL OAK 33:51 8:28
3 4547 Jillian Beccia 25 DAVISON 34:18 8:35
4 4773 Tina Hiller 29 SWARTZ CREEK 34:41 8:41
5 4710 Holly Berridge 28 OTTER LAKE 35:43 8:56
6 4570 Julia Penny 28 FLUSHING 38:04 9:31
7 4695 Nichole Henne 28 GOODRICH 38:08 9:32
8 4692 Lean Duby 28 CLIO 39:47 9:57
9 4545 Angie French 27 GRAND BLANC 41:42 10:26
10 4726 Molly Daunt 27 GRAND BLANC 42:50 10:43
11 4567 Kendra Leonard 25 LAPEER 44:53 11:14
12 4500 Shannon Polcyn 25 DAVISON 46:41 11:41
13 4763 Tiffany Orban 28 GRAND BLANC 47:38 11:55
14 4600 Riki Gheller 26 MOUNT MORRIS 49:18 12:20
15 4753 Erin Ruhala 29 BAY CITY 53:37 13:25


MALE AGE GROUP: 30-34
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4843 Jason Jaloszynski 31 CLIO 21:35 5:24
2 4811 Gavin Smith 32 NORTHVILLE 23:25 5:52
3 4836 Chris MacHniak 34 HOWELL 26:44 6:41
4 4521 Jason Francois 30 FLINT 28:51 7:13
5 4846 Richard Shriner 32 GRAND BLANC 30:32 7:38
6 4848 Joe Bernardi 31 FENTON 30:53 7:44
7 4561 Scott Eickhoff 32 MOUNT MORRIS 34:32 8:38
8 4688 Andy Kamin 33 SWARTZ CREEK 34:48 8:42
9 4582 Craig Marglous 32 HOLLY 36:57 9:15
10 4590 Nate Kaplan 32 GRAND BLANC 39:46 9:57
11 4672 Steve Keiser 34 HOLLY 42:40 10:40



FEMALE AGE GROUP: 30-34
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4524 Heather Lavrack 31 GRAND BLANC 32:42 8:11
2 4761 Melodie Burgess 33 FLUSHING 32:56 8:14
3 4762 Kelly Rivera-Craine 33 DAVISON 33:48 8:27
4 4815 Sharon Terlep 30 ROYAL OAK 33:50 8:28
5 4563 Mary Kathry Turner 34 GRAND BLANC 34:18 8:35
6 4555 Amy Posey 32 GOODRICH 39:56 9:59
7 4562 Angie Lesh 34 LAPEER 39:56 9:59
8 4572 Andrea Bergstrom 30 HOLLY 40:34 10:09
9 4828 Kerri Mulder 31 DAVISON 43:51 10:58
10 4587 Amy Kaplan 34 GRAND BLANC 44:37 11:10
11 4720 Jennifer Jackson 32 SWARTZ CREEK 48:41 12:11
12 4827 Darci Stocker 32 FLINT 54:19 13:35
13 4837 Kacie Fedchenko 33 CLIO 54:19 13:35


MALE AGE GROUP: 35-39
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4549 Eric Rilko 35 GRAND BLANC 28:17 7:05
2 4841 Mark Piper 39 FENTON 29:25 7:22
3 4745 Yosef Thomas 38 HOLLY 29:28 7:22
4 4667 Dave Hill 39 GRAND BLANC 29:41 7:26
5 4776 David Hobson 39 GRAND BLANC 34:00 8:30
6 4725 Andy Harless 35 HOLLY 34:16 8:34
7 4742 Craig Healey 35 CLIO 34:34 8:39
8 4746 Richard Hoag 35 GOODRICH 36:45 9:12


FEMALE AGE GROUP: 35-39
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4529 Laura Diehl 39 FLINT 30:51 7:43
2 4833 Jennifer Trevino 36 OXFORD 32:20 8:05
3 4724 Anita Harless 35 HOLLY 32:46 8:12
4 4564 Amy Wilson 35 GRAND BLANC 34:18 8:35
5 4737 Chong Yi-Miller 38 MACOMB 35:21 8:51
6 4658 Tonya Wilson 35 GRAND BLANC 35:30 8:53
7 4698 Jennifer O'Guinn 35 FLINT 35:40 8:55
8 4557 Joy Moll 38 GOODRICH 37:11 9:18
9 4681 Stephanie Potts 37 CLIO 37:35 9:24
10 4669 Cynthia Reich 37 GRAND BLANC 38:06 9:32
11 4670 Leslie Schneemann 36 GRAND BLANC 39:51 9:58
12 4821 Nancy Fiederlein 36 GRAND BLANC 41:00 10:15
13 4540 Amy Brown 39 GAINES 41:21 10:21
14 4738 Kandace Lloyd 36 LINDEN 42:00 10:30
15 4743 Kristen Healey 38 CLIO 42:45 10:42
16 4580 Suzi Whitman 38 LINDEN 43:52 10:58
17 4677 Jenny Sherman 37 CLIO 44:37 11:10
18 4795 Elizabeth Adams 37 FLUSHING 46:27 11:37



MALE AGE GROUP: 40-44
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4812 Greg Thomas 40 CLIO 24:24 6:06
2 4805 Russ Faulkner 43 GRAND BLANC 25:03 6:16
3 4550 Phil Hamelin 44 CLARKSTON 27:26 6:52
4 4838 Duane MacHesney 40 GRAND BLANC 27:51 6:58
5 4840 Mark Nemer 40 SWARTZ CREEK 27:53 6:59
6 4757 Joseph Kohler 43 HOLLY 28:13 7:04
7 4515 Chris Ebbott 41 FLINT 29:37 7:25
8 4829 John Tosto 42 FLINT 29:37 7:25
9 4803 Todd Bennett 44 WHITE LAKE 32:00 8:00
10 4849 John Gadola 43 FENTON 32:13 8:04
11 4823 Hubeut Smalski 42 FENTON 32:31 8:08
12 4820 Jim McClear 43 OXFORD 33:12 8:18
13 4546 Mark Stroebel 43 LINDEN 34:03 8:31
14 4608 Carmi Edwards 41 LINDEN 34:26 8:37
15 4552 Kevin Wood 42 MOUNT MORRIS 34:33 8:39
16 4735 Neil Zelley 43 GRAND BLANC 35:40 8:55
17 4674 Scott Ball 44 FLINT 36:19 9:05
18 4586 Conrad Bontrager 40 FLINT 39:02 9:46
19 4581 John Whitman 40 LINDEN 43:52 10:58
20 4719 Everett Centerwall Iii 41 FLINT 44:40 11:10
21 4785 Bill Pressel 43 FLUSHING 47:12 11:48
22 4755 Ben Ruhala 42 DURAND 53:30 13:23


FEMALE AGE GROUP: 40-44
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4801 Liz Hendershott 43 ORTONVILLE 29:40 7:25
2 4818 Dianna Stoddard 43 WATERFORD 33:43 8:26
3 4578 Jamie Emmert 41 GRAND BLANC 34:14 8:34
4 4839 Eileen Unger 42 GRAND BLANC 36:06 9:02
5 4599 Beth Ann Duval 41 GOODRICH 36:14 9:04
6 4607 Kathy Edwards 40 LINDEN 36:23 9:06
7 4770 Marcie Colyer 40 FLINT 36:38 9:10
8 4777 Maria Hobson 42 GRAND BLANC 36:40 9:10
9 4575 Shelli Sesock 42 GOODRICH 37:11 9:18
10 4728 Michele Hyde 43 FLINT 37:33 9:24
11 4558 Leeann Phillips 42 GRAND BLANC 38:20 9:35
12 4606 Ann Bayley 43 OXFORD 38:38 9:40
13 4668 Shelli Abyad 40 GRAND BLANC 39:06 9:47
14 4830 Michele Dedolph 41 SWARTZ CREEK 39:41 9:56
15 4597 Theresa Resta 42 FENTON 40:28 10:07
16 4584 Tami Bauchan 40 FLINT 41:11 10:18
17 4593 Tara Codde 42 OWOSSO 42:35 10:39
18 4585 Rene' McMann 40 FLINT 43:07 10:47
19 4696 Rose Tabor 40 FLINT 45:58 11:30
20 4536 Annette Fechik 40 FLINT 46:22 11:36
21 4700 Shelly Lynch 43 MOUNT MORRIS 46:31 11:38
22 4656 Kelly Scotland 40 GRAND BLANC 46:55 11:44
23 4754 Amy Start 40 DURAND 53:32 13:23



MALE AGE GROUP: 45-49
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4808 Larry Gutierrez 48 FENTON 24:18 6:05
2 4813 Tony Ketchmark 46 DAVISON 24:45 6:12
3 4718 Jack Kulis 47 FLINT 27:17 6:50
4 4713 Larry Hall 49 GRAND BLANC 28:25 7:07
5 4571 Douglas Saville 46 FLUSHING 28:44 7:11
6 4525 Jim Swain 46 DAVISON 30:11 7:33
7 4520 Mike Gunderson 45 FLINT 30:27 7:37
8 4791 Wayne Lynch 49 FLINT 30:29 7:38
9 4663 Robert Bourdeau 45 FENTON 30:56 7:44
10 4734 Mark Suyama 46 ATTICA 31:00 7:45
11 4716 Jim Zittel 45 WATERFORD 31:14 7:49
12 4592 Scott Bennett 47 GRAND BLANC 33:28 8:22
13 4817 Andy Cronin 49 34:41 8:41
14 4527 Anthony Kilbury 46 FLINT 35:09 8:48
15 4541 Pat Rourke 49 DURAND 36:33 9:09
16 4701 Dale Chiles 46 FLINT 42:01 10:31


FEMALE AGE GROUP: 45-49
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4722 Cheryl Porter 49 LAPEER 32:43 8:11
2 4551 Mary Hamelin 48 CLARKSTON 34:44 8:41
3 4523 Dawn Swain 45 DAVISON 35:08 8:47
4 4682 Marilyn Shaski 45 MONTROSE 37:36 9:24
5 4709 Patty McCormack 47 NORTH BRANCH 40:18 10:05
6 4702 Shelley Lindsey 46 FLINT 42:11 10:33
7 4747 Crystal Prince-Mady 45 DAVISON 42:44 10:41
8 4671 Brenda Finkbeiner 47 DAVISON 42:46 10:42
9 4532 Jane Gunderson 46 FLINT 47:00 11:45
10 4790 Colleen Lynch 46 FLINT 52:23 13:06



MALE AGE GROUP: 50-54
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4690 Daniel Orr 50 MONTROSE 27:12 6:48
2 4711 Mike Froats 50 GRAND BLANC 29:18 7:20
3 4528 Pokey Brown 52 LAINGSBURG 29:44 7:26
4 4703 Gerry Myers 54 GRAND BLANC 30:02 7:31
5 4512 Steve Ruggirello 54 FENTON 31:13 7:49
6 4683 Andrew Hall 52 FLINT 32:08 8:02
7 4661 Robert Maksymowski 54 FENTON 32:42 8:11
8 4744 Paul Drevon 50 SWARTZ CREEK 32:42 8:11
9 4516 Thomas Mitchell 53 DAVISON 32:59 8:15
10 4778 John Metevia 52 MIDLAND 33:03 8:16
11 4772 Mark Dyer 53 BANCROFT 33:22 8:21
12 4509 Andrew Griffin 50 FLINT 33:29 8:23
13 4739 Brian Bur 52 SWARTZ CREEK 37:22 9:21
14 4530 John McKay 52 FENTON 37:49 9:28
15 4687 Mark Hallman 53 GOODRICH 37:53 9:29
16 4779 Michael Hinterman 54 GRAND BLANC 38:17 9:35
17 4686 Tab Surface 50 SWARTZ CREEK 38:18 9:35
18 4660 Gary Jones 53 FLINT 38:33 9:39
19 4675 Paul Wright 53 BURTON 38:41 9:41
20 4685 Michael Wellman 54 DURAND 39:41 9:56
21 4684 Terry Hetzer 50 CLIO 41:43 10:26
22 4522 Sam Crawford 50 MOUNT MORRIS 53:54 13:29
23 4749 Tom Root 50 FLUSHING 55:58 14:00


FEMALE AGE GROUP: 50-54
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4794 Wanda Handlin 52 FLINT 34:06 8:32
2 4771 Rebecca Pettengill 53 FLINT 36:45 9:12
3 4535 Vicki Dolliver 52 LINDEN 39:32 9:53
4 4554 Mary Pernick 51 COMMERCE TOWNSHIP 41:47 10:27
5 4533 Colleen Hames 52 METAMORA 43:27 10:52
6 4574 Mary William 54 CLARKSTON 46:04 11:31
7 4583 Cheryl Godmar 52 FENTON 46:44 11:41
8 4543 Cheryl Koch 53 GOODRICH 49:07 12:17
9 4506 Annie Wright 51 FLUSHING 51:03 12:46
10 4752 Nancy Pinter 54 FLUSHING 52:42 13:11



MALE AGE GROUP: 55-59
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4539 Michael Manor 59 CLIO 27:52 6:58
2 4759 Michael Heberling 57 GRAND BLANC 30:20 7:35
3 4721 Joe Evans 55 YPSILANTI 31:02 7:46
4 4610 Gregory O'Maxfield 59 OXFORD 31:44 7:56
5 4589 Randy Fielder 57 DODGEVILLE 31:54 7:59
6 4501 Mike Goodall 56 FLINT 34:12 8:33
7 4657 Robert Macneill 57 VERNON 35:26 8:52
8 4835 Lawrence Moran 58 FLINT 36:22 9:06
9 4822 Edward Ceslick 58 BURTON 37:50 9:28
10 4518 Vern Delbridge 56 LINDEN 38:18 9:35
11 4538 Timothy Murphy 55 FLUSHING 41:26 10:22
12 4750 Joseph Root 56 KALAMAZOO 55:59 14:00


FEMALE AGE GROUP: 55-59
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4723 Diane Fuller 58 COLUMBIAVILLE 37:32 9:23
2 4504 Mary Kupres 56 BURTON 40:11 10:03
3 4760 Sue Mott 56 DRYDEN 42:31 10:38
4 4502 Cindy Goodall 58 FLINT 42:54 10:44
5 4659 Suzanne Hutto 55 FLUSHING 45:02 11:16
6 4560 Ann Chlebnik 55 GOODRICH 47:53 11:59
7 4799 Laura Irvine 55 FLUSHING 49:46 12:27
8 4573 Deborah Horkey 57 FLINT 49:46 12:27
9 4511 Beth Purdy 57 HOLLY 1:00:21 15:06


MALE AGE GROUP: 60-64
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4510 David Pichey 63 FLINT 30:55 7:44
2 4705 Tim Hinkle 62 FIFE LAKE 32:56 8:14
3 4519 Jerry Knoodle 61 DAVISON 34:58 8:45
4 4797 Tim Giles 64 FLUSHING 36:11 9:03
5 4666 Fremont Halboth 61 FLINT 38:36 9:39
6 4531 Tom Brooks 61 FLINT 38:58 9:45
7 4534 Herbert Hames 60 HOWELL 39:12 9:48
8 4783 Michael Owens 62 FLINT 45:17 11:20


FEMALE AGE GROUP: 60-64
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4611 Melodie Maxfield 60 OXFORD 35:50 8:58
2 4727 Kathy Wagner 60 CLIO 42:01 10:31
3 4559 Ann Stolz 60 DAVISON 47:53 11:59
4 4769 Lee Husemann 63 FLINT 53:09 13:18
5 4819 Nancy Boyer 62 FLUSHING 57:02 14:16



MALE AGE GROUP: 65-69
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4796 James Carlton 66 WHITE LAKE 27:19 6:50
2 4537 Richard Whaley 68 BYRON 29:28 7:22
3 4740 Tom Wascha 65 BURTON 30:19 7:35
4 4708 Jim Sjostrom 66 FENTON 42:17 10:35
5 4576 John Hart 65 GRAND BLANC 43:29 10:53


FEMALE AGE GROUP: 65-69
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4775 Jan Wallen 68 FLUSHING 38:15 9:34
2 4741 Joan Wascha 65 BURTON 44:29 11:08


MALE AGE GROUP: 70-74
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4731 Jerry Knickerbocker 70 DAVISON 36:44 9:11
2 4707 Marvin Stevenson 74 ROCHESTER 38:42 9:41
3 4508 Ronald Gill 72 PLEASANT LAKE 47:07 11:47
4 4697 Jack Stroebel 72 AUBURN HILLS 48:17 12:05
5 4715 Gerald Darby 71 FLINT 53:07 13:17


FEMALE AGE GROUP: 70-74
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====


MALE AGE GROUP: 75-99
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4623 Harrison Hensley 76 PINCKNEY 47:08 11:47


FEMALE AGE GROUP: 75-99
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4730 Carol Dugal 79 GRAND BLANC 54:39 13:40

HEAVYWEIGHT MEN RESULTS
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 Ronald Maksymowski 54 FLINT 32:41 8:11
2 Scott O'Guinn 38 FLINT 34:09 8:33
3 Gerald Wichman 52 OXFORD 34:09 8:33
4 Nick Beccia 27 DAVISON 38:07 9:32
5 Harold Burns 54 CAPAC 39:48 9:57
6 Terry Brown 40 GAINES 41:18 10:20
7 Charles Lawcock 50 GRAND BLANC 46:38 11:40


HEAVYWEIGHT WOMEN RESULTS
Place Name Age City Time Pace
===== ====================== === ================== ======= =====
1 Dawn McLellan 37 FENTON 51:47 12:57



Pot O' Gold Road Race
March 17, 2009
Flint, Michigan
Results by Race Services Company LLC
FOUR MILE WALK RESULTS

MALE OVERALL WINNER
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4639 Johnny Olsey 55 CLIO 39:21 9:51


FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4676 Becky Benjamin 43 SWARTZ CREEK 39:26 9:52


MALE MASTERS WINNER
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4617 David Panzlau 54 FENTON 43:26 10:52

FEMALE MASTERS WINNER
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4620 Lori Lynn Short 43 MONTROSE 40:16 10:04


MALE AGE GROUP: 1-10
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====


FEMALE AGE GROUP: 1-10
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====


MALE AGE GROUP: 11-14
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4643 Nicholas Mitchell 12 FENTON 52:07 13:02
2 4645 Garrett Oginsky 11 FLUSHING 52:11 13:03


FEMALE AGE GROUP: 11-14
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4652 Ellen Baert 11 PLANO 1:00:41 15:11



MALE AGE GROUP: 15-19
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4832 Grahm Lawcock 15 GRAND BLANC 1:00:38 15:10


FEMALE AGE GROUP: 15-19
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====


MALE AGE GROUP: 20-24
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====


FEMALE AGE GROUP: 20-24
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4641 Jessika Etheridge 24 SWARTZ CREEK 1:01:56 15:29


MALE AGE GROUP: 25-29
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====


FEMALE AGE GROUP: 25-29
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4638 Stefanie Etheridge 27 SWARTZ CREEK 55:16 13:49
2 4781 Leanne Bechtel 29 GRAND BLANC 56:50 14:13
3 4642 Brooke Westergard 28 NEW HUDSON 58:29 14:38


MALE AGE GROUP: 30-34
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====


FEMALE AGE GROUP: 30-34
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4644 Wendy Mitchell 33 FENTON 52:19 13:05
2 4646 Melissa Oginsky 34 FLUSHING 52:19 13:05
3 4809 Rachel Martin 33 FLINT 52:24 13:06
4 4814 Rachel Hood 30 ROYAL OAK 54:06 13:32
5 4806 Rebecca Tinnin 31 FLINT 54:52 13:43
6 4807 Shannon White 30 FENTON 1:00:45 15:12



MALE AGE GROUP: 35-39
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====


FEMALE AGE GROUP: 35-39
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4649 Melissa Robinson 39 BURTON 53:24 13:21
2 4650 Tina Taunton 38 FLINT 53:24 13:21


MALE AGE GROUP: 40-44
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====


FEMALE AGE GROUP: 40-44
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4834 Cheryl Bassett 42 GRAND BLANC 44:46 11:12
2 4786 Sheila Clifford 41 DURAND 53:07 13:17
3 4637 Kimberly Colmer 44 GAINES 53:16 13:19
4 4621 Erin Carnes 42 GAINES 53:57 13:30
5 4767 Jamie Chasen 42 CLIO 57:15 14:19
6 4651 Marie Baert 42 PLANO 1:00:41 15:11


MALE AGE GROUP: 45-49
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4632 Craig Brooks 49 MOUNT MORRIS 1:02:10 15:33


FEMALE AGE GROUP: 45-49
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4748 Susan Mora Fassett 45 FENTON 40:50 10:13
2 4654 Markeda Yarbrough 49 FLINT 52:16 13:04
3 4624 Laurie Ferris 46 HOLLY 52:26 13:07
4 4633 Dawn Brooks 49 MOUNT MORRIS 1:02:10 15:33


MALE AGE GROUP: 50-54
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4792 Floyd Krupp 51 LINDEN 49:51 12:28
2 4788 Steve Taylor 53 GAINES 52:20 13:05
3 4591 James Langley 54 BURTON 56:52 14:13



FEMALE AGE GROUP: 50-54
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4689 Kathryn Gurin 54 LAPEER 43:35 10:54
2 4517 Jane Keeler 50 FLINT 50:15 12:34
3 4787 Cindy Taylor 51 GAINES 50:26 12:37
4 4631 Joni Ward 50 SWARTZ CREEK 54:00 13:30
5 4714 Katharine Wright 50 SWARTZ CREEK 57:26 14:22
6 4704 Lorietta Small 54 FLINT 57:27 14:22
7 4780 Julie Hinterman 51 GRAND BLANC 57:54 14:29
8 4648 Pamela Heavner 53 FENTON 1:00:06 15:02
9 4640 Susan Etheridge 51 SWARTZ CREEK 1:01:57 15:30


MALE AGE GROUP: 55-59
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4756 Edward Zimmerman 59 SPRING LAKE 45:38 11:25
2 4717 Max Warden 59 CLIO 57:04 14:16


FEMALE AGE GROUP: 55-59
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4626 Jill Jirikovic 58 DAVISON 53:10 13:18
2 4647 Loretta O'Reilly 59 BURTON 53:18 13:20
3 4653 Carole Gutteridge 57 GRAND BLANC 53:18 13:20
4 4628 Christine Mazzei 57 SWARTZ CREEK 53:32 13:23
5 4679 Martha Tremblay 57 FENTON 57:34 14:24
6 4635 Marti Myers 57 FLUSHING 1:01:54 15:29


MALE AGE GROUP: 60-64
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4678 Paul Tremblay 60 FENTON 50:11 12:33
2 4615 John O'Reilly 64 FLINT 53:19 13:20
3 4630 John Straw 63 GRAND BLANC 56:18 14:05
4 4634 David Ketcham 62 FLINT 57:02 14:16


FEMALE AGE GROUP: 60-64
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4636 Peggy Soth 64 SWARTZ CREEK 44:55 11:14
2 4798 Kendra Metcalf 63 COLUMBIAVILLE 50:28 12:37
3 4793 Patti Brown 60 CLARKSTON 52:53 13:14
4 4618 Jane Matthews 63 GRAND BLANC 53:11 13:18
5 4627 Sharon Jackson 62 SWARTZ CREEK 53:32 13:23



MALE AGE GROUP: 65-69
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4625 Wesley Shumpert 68 FLINT 45:46 11:27
2 4619 Doug Fisher 66 FLUSHING 50:19 12:35
3 4673 Waldo Bronson 69 FLINT 55:54 13:59


FEMALE AGE GROUP: 65-69
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4706 Sue Grace 67 OWOSSO 53:15 13:19
2 4765 Rita Collie 68 SWARTZ CREEK 55:15 13:49


MALE AGE GROUP: 70-74
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====


FEMALE AGE GROUP: 70-74
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====


MALE AGE GROUP: 75-99
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 4629 Jack Williams 82 GRAND BLANC 59:20 14:50


FEMALE AGE GROUP: 75-99
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====

Flint, MI
Provided by Race Services Company