Pictured Rocks Run For Shelter

back to results

Jun. 24, 2007

Pictured Rocks Run For Shelter
Munising,MI
Provided by Gault Race Management


HALF MARATHON AGE-GROUP RESULTS
PICTURED ROCKS "RUN FOR SHELTER"
SUNDAY, JUNE 24, 2007

******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 Nathan Martin Three Rivers 17 1:18:42 6:01
2 Mike Camilli Marquette 38 1:20:22 6:09
3 Zachary King Portage 20 1:25:19 6:31
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 Liz Hendershott Ortonville 41 1:45:13 8:02
2 Tammy Hunter Amherst 44 1:47:29 8:13
3 Ruth Lara Grand Blanc 46 1:48:44 8:18

MALE AGE GROUP: 1 - 14
Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 Zachary Boucher Munising 13 1:46:59 8:07
2 Andrew Kelto Munising 13 1:47:00 8:07
3 Jarett Sadler Wetmore 13 1:51:56 8:29
4 Jesse Bonner Munising 14 1:54:11 8:39
5 Chase Nebel Christmas 10 2:48:15 12:45

FEMALE AGE GROUP: 1 - 14
Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 Aliisa Papuette Munising 13 2:15:15 10:15
2 Meagan Grey Christmas 14 2:15:16 10:15

MALE AGE GROUP: 15 - 19
Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 Alex Paulsen Covert 17 1:30:29 6:52
2 Mark Kinnunen Shingleton 19 1:30:52 6:54
3 Adam Livermore Munising 17 1:36:14 7:18
4 Sam West Marquette 16 1:37:26 7:23
5 Alex Zaleski Munising 17 1:40:31 7:37
6 Kyle Christian Munising 15 1:46:02 8:02
7 Jeffrey Freese Three Rivers 18 1:47:15 8:08
8 Ryan J Deneau Three Rivers 18 1:51:09 8:26
9 Jason Robson Jones 16 1:52:49 8:33
10 Alex Gustafson Rapid River 18 1:55:51 8:47
11 Korey Blasius Three Rivers 16 2:00:24 9:08
12 Lance Haavisto Negaunee 19 2:02:06 9:15

FEMALE AGE GROUP: 15 - 19
Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 Anne West Marquette 18 2:07:05 9:38

MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 Ryan Cavanagh Saint Clair Shore 22 2:07:07 9:38
2 Elliott Schmitt St Clair Shores 24 2:09:15 9:48

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 Ashlee Ollila Christmas 23 2:00:59 9:10
2 Laura Hallam Royal Oak 23 2:09:55 9:51
3 Megan Sokol Commerce Township 23 2:18:41 10:31
4 Alexis Radulovich East Lansing 22 2:37:09 11:55
5 Anneliese Bowers Somerville 23 2:45:26 12:32

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 Matthew Bolinger Wolverine 28 1:33:17 7:04
2 Dennis Latowski Harrison 28 2:30:10 11:23

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 Danielle Wroblewski Ann Arbor 26 2:01:17 9:12
2 Valerie Jacobson Marinette 29 2:32:21 11:33

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 Archie Barribeau Fond Du Lac 34 1:26:38 6:34
2 Sam Childs Ferndale 31 1:33:58 7:08
3 Randy Vining Sault Ste. Marie 33 1:35:47 7:16
4 Randall Emery Grayslake 33 2:03:55 9:24
5 Ryan Jacobson Marinette 33 2:08:29 9:45

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 Lisa Pasternak Ferndale 31 1:58:19 8:58
2 Jessica Mistak Rapid River 31 1:59:05 9:02

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 Steve Ouwinga Gladstone 36 1:34:22 7:09
2 Scott Kelly Gladstone 35 1:34:23 7:09
3 Rick Nebel Christmas 39 1:45:17 7:59
4 Travis Gustafson Rapid River 35 1:55:51 8:47

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 Debora Hense Fenton 39 2:02:24 9:17
2 Denise Nebel Munising 38 2:03:24 9:21
3 Cary Sutherland Christmas 39 2:14:57 10:14
4 Ilze Liepa Dearborn 36 2:22:45 10:49

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 Steven Harris Hazel Park 41 1:27:06 6:36
2 Tom Held Milwaukee 44 1:36:30 7:19
3 Gene Schroll Jr Union 44 1:38:37 7:29
4 Doug Klingensmith Milford 41 1:40:49 7:39
5 Dave Devet Gladstone 40 1:47:16 8:08
6 Jeff Kuehn Wetmore 40 1:50:46 8:24
7 Tim Brooks Flushing 42 1:52:30 8:32
8 Steve Mieko Marquette 40 2:02:18 9:16
9 Jay Graber Een Bay 40 2:03:55 9:24

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 Lisa Bigalk Marquette 44 1:54:34 8:41
2 Christie Pruett Ishpeming 40 2:02:44 9:18
3 Lori Langendorf Sault Sainte Mari 41 2:02:52 9:19
4 Gayle Harbaugh Boyne City 42 2:07:22 9:39
5 Laura Anderson Munising 43 2:35:49 11:49

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 Kevin Deyo Traverse City 48 1:25:55 6:31
2 Roger Lara Grand Blanc 48 1:27:24 6:38
3 Fred Jacobs Iron River 48 1:36:46 7:20
4 Kirk Harger Wetmore 45 1:49:41 8:19
5 Jack Luukkonen Jr Autrain 49 1:52:04 8:30
6 Charlie Nebel Munising 45 2:09:37 9:50
7 Mark Olson Munising 46 2:18:01 10:28
8 John Swanberg Chatham 47 2:21:38 10:44
9 Mike Polk Dearborn 46 2:22:45 10:49

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 Kayln Stokes Cheboygan 48 2:29:23 11:19
2 Jennifer Jezylo Sagola 48 2:40:24 12:10

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 Gordon Gibson Flint 51 1:38:44 7:29
2 John Haavisto Negaunee 54 1:48:04 8:12
3 Wendell Handrich Germfask 52 1:51:36 8:28

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 Sandra Janetzke East Lansing 51 2:19:49 10:36
2 Sherry Davidson Harrisville 54 2:20:01 10:37
3 Penny Tomkinson Sault St. Marie 50 2:23:16 10:52

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 Tom Harbaugh Boyne City 58 1:34:37 7:11
2 Mike Chovonec Baltimore 57 1:47:02 8:07
3 James Millikin Nokomis 55 2:05:16 9:30
4 Ronald Tervo Gwinn 57 2:10:03 9:52
5 Paul Masnusson Germfask 55 2:13:35 10:08
6 Tom Gatiss Wetmore 57 2:21:26 10:43

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 Tommy Eberhardt Roswell 63 1:55:10 8:44
2 Larry Huff Northville 62 2:29:23 11:20

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 Doug Goodhue Milford 65 1:30:20 6:51
2 Richard Wallen Flushing 67 2:03:17 9:21
3 Robert Millikin Lupton 65 2:10:10 9:52

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 Jan Wallen Flushing 66 2:15:52 10:18
2 Cathy Detman Flint 68 2:19:34 10:35

MALE AGE GROUP: 70 - 89
Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 70 - 89
Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====



5K AGE-GROUP RESULTS
PICTURED ROCKS "RUN FOR SHELTER"
SUNDAY, JUNE 24, 2007

******************* MALE OVERALL WINNER ***************************

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 1 Jake Bennett Berbeau 15 17:44 5:43
2 2 Rob Fox Negaunee 44 18:45 6:03
3 3 Zach Ewing Sault Ste. Marie 17 19:00 6:07
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 6 Abbey Kelto Munising 15 21:41 6:59
2 9 Kristina Smith Trenary 20 22:04 7:07
3 10 Emily Ockenfels Sault Ste Marie 13 22:16 7:10

MALE AGE GROUP: 1 - 14

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 4 Jacob Mahoski Munising 14 19:11 6:11
2 7 Izaak Mahoski Munising 9 22:01 7:06
3 15 Hunter Mahoski Ishpeming 11 23:33 7:35
4 17 Austin Kelto Munising 10 24:05 7:45
5 23 Hunter Sadler Wetmore 9 26:10 8:26
6 37 Joe Paquette Christmas 12 29:38 9:33
7 44 Cameron Nebel Christmas 14 30:53 9:57

FEMALE AGE GROUP: 1 - 14

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 19 Monica Schroll Union 14 24:32 7:54
2 25 Ashley Hill Munising 13 26:33 8:33
3 33 Madyson Gustafson Brimley 12 28:25 9:09
4 53 Alexandra Paquette Christmas 9 35:05 11:18
5 54 Isabelle Nebel Christmas 9 35:05 11:18
6 57 Tori Weier Amherst 6 46:22 14:56

MALE AGE GROUP: 15 - 19

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 5 Ryan Graves Munising 16 19:58 6:26
2 16 Joshua Brooks Flushing 15 23:54 7:42

FEMALE AGE GROUP: 15 - 19

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 13 Brittany Ockenfels Sault Ste Marie 16 23:01 7:25
2 31 Laura Egilsson Menominee 18 28:17 9:07

MALE AGE GROUP: 20 - 24

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====

MALE AGE GROUP: 25 - 29

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 45 Kyle Ehrhardt Franklin 26 31:12 10:03

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 41 Kirsten Egilsson Green Bay 28 30:10 9:43
2 48 Katrina Hull Milwaukee 28 31:42 10:13
3 50 Sarah Ehrhardt Franklin 27 32:46 10:33
4 51 Sara Thoney Marinette 25 33:16 10:43

MALE AGE GROUP: 30 - 34

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 20 Wendy Snyder Moran 31 24:39 7:57
2 26 Christie Deloria Skandia 33 26:49 8:38
3 42 Steinunn Egilsson Marquette 32 30:10 9:43
4 55 Kimi Steinberg Rochester 31 35:55 11:34
5 56 Cathy Hannafin Phoenix 34 35:57 11:35

MALE AGE GROUP: 35 - 39

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 14 James Studinger Troy 35 23:18 7:30
2 18 Scott Pillion Newberry 37 24:07 7:46
3 28 Sean Hannafin Phoenix 37 27:10 8:45
4 29 Michael Slaght Newberry 39 27:23 8:49

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 40 Nicole Williams Marquette 35 30:01 9:40

MALE AGE GROUP: 40 - 44

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====

MALE AGE GROUP: 45 - 49

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 11 David Schultz Wetmore 46 22:46 7:20
2 47 Thomas Nelson Munising 47 31:30 10:09

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 21 Barb Cole Autrain 49 24:56 8:02
2 36 Peggy Salo Marquette 47 29:18 9:26
3 49 Lisa Harger Munising 46 31:48 10:15

MALE AGE GROUP: 50 - 54

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 24 Paul O'Donnell Flint 54 26:17 8:28
2 38 Halldor Egilsson Menominee 54 29:42 9:34
3 58 Gary Weier Amherst 51 46:24 14:57

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 39 Debbie Savage Oxford 50 29:50 9:37

MALE AGE GROUP: 55 - 59

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 46 Donald Millikin Lyons 58 31:28 10:08

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 30 Carla Schut Jenison 58 28:10 9:04

MALE AGE GROUP: 60 - 64

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 8 Marv Studinger Traverse City 60 22:02 7:06
2 27 Mike Lindquist Munising 60 27:01 8:42
3 32 Joseph Haslitt Indian River 61 28:21 9:08
4 60 Larry Millikin Almont 60 47:20 15:15

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 59 Shirley Larsen Grand Blanc 63 47:19 15:14

MALE AGE GROUP: 65 - 69

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 12 John Beach Traverse City 66 22:51 7:22
2 43 Del Compton Marquette 69 30:41 9:53

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 35 Armande Pieschke Sault Ste. Marie 69 29:05 9:22
2 52 Luan Beach Traverse City 67 33:48 10:53

MALE AGE GROUP: 70 - 89

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 22 Ted Brown Bonita Springs 78 25:47 8:18
2 34 Glen Larsen Grand Blanc 74 28:49 9:17

FEMALE AGE GROUP: 70 - 89

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====