EAST JORDAN TRIATHLON

back to results

Jun. 30, 2007

EAST JORDAN TRIATHLON
EAST JORDAN, MI
Provided by 3 Disciplines


*** TRIATHLON SPLITS ***
*** .3mi S / 19.9mi B / 3mi R ***

Place Sex/Tot No. Name Ag Sex City/state Dq Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ======== ==== =================== == === =================== === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 1/94 160 Pete BOLEN 43 M ANN ARBOR MI 4 9:26 0:45 4 50:17 23.7 0:35 5 18:51 6:17 1:19:52
2 2/94 110 Mark Parker 37 M Holland MI 2 9:21 1:10 2 48:58 24.4 0:46 12 20:02 6:41 1:20:14
3 3/94 118 Andrew Bowman 35 M Harbor Springs MI 7 9:41 0:55 1 48:45 24.5 0:53 18 20:39 6:53 1:20:50
4 4/94 72 C.A. DANDENEAU 40 M ELMIRA MI 5 9:28 0:49 5 51:10 23.3 0:36 8 19:13 6:25 1:21:14
5 5/94 98 Yaro Middaugh 30 M East Jordan MI 6 9:30 1:10 8 52:47 22.6 0:32 2 17:26 5:49 1:21:22
6 6/94 122 Jack Deegan 37 M Harbor City MI 11 10:05 0:45 6 52:27 22.8 0:29 3 18:33 6:11 1:22:16
7 7/94 19 Don FEDRIGON JR. 49 M WILLIAMSBURG MI 20 11:10 1:21 3 49:18 24.2 0:54 21 21:02 7:01 1:23:43
8 8/94 63 Jacob KLOSS 21 M HARBOR SPRINGS MI 48 12:47 2:09 7 52:32 22.7 0:50 1 17:11 5:44 1:25:26
9 9/94 104 Bret Lucas 39 M Arlington Heights I 1 9:07 0:49 16 55:29 21.5 0:49 14 20:17 6:46 1:26:28
10 10/94 142 Thomas HARDIN 45 M DEARBORN MI 3 9:25 0:44 12 54:25 21.9 0:50 23 21:13 7:05 1:26:36
11 11/94 7 Brian HAMMER 23 M WILLIAMSBURG MI 16 10:48 0:51 13 54:26 21.9 0:51 15 20:19 6:47 1:27:14
12 12/94 105 Jim collins 42 M Mancelona MI 21 11:11 1:47 9 53:27 22.3 0:43 20 21:01 7:01 1:28:07
13 13/94 52 Michael SMITH 18 M GAYLORD MI 22 11:13 2:14 20 56:02 21.3 0:53 6 18:52 6:18 1:29:13
14 14/94 153 Jim CAHILL 34 M LIVONIA MI 31 11:45 1:55 14 54:58 21.7 1:48 11 19:29 6:30 1:29:52
15 15/94 1 Greg GLOWICKI 51 M MIDLAND MI 38 11:59 1:22 11 54:25 21.9 0:59 30 22:03 7:21 1:30:46
16 16/94 36 Bill CROOK 34 M PLEASANT LAKE MI 29 11:41 1:41 26 57:28 20.8 1:06 7 18:55 6:19 1:30:50
17 17/94 106 Glenn Goodman 40 M Bellaire MI 35 11:57 1:35 10 54:00 22.1 1:18 41 22:30 7:30 1:31:18
18 18/94 66 Jacob BRUSHABER 16 M HARBOR SPRINGS MI 10 10:02 1:48 28 57:46 20.7 1:19 17 20:27 6:49 1:31:21
19 19/94 123 Greg Benjamin 42 M Harbor Springs MI 27 11:39 1:06 17 55:35 21.5 1:06 29 21:59 7:20 1:31:22
20 20/94 20 Doug SPENCE 38 M TRAVERSE CITY MI 24 11:31 1:27 19 55:53 21.4 0:51 37 22:19 7:27 1:32:00
21 21/94 86 Zach BAKER 28 M INTERLOCHEN MI 9 10:01 1:37 29 57:47 20.7 1:16 31 22:06 7:22 1:32:44
22 22/94 48 Ken COOKE 23 M WILLIAMSBURG MI 47 12:39 1:21 21 56:22 21.2 1:22 22 21:08 7:03 1:32:50
23 23/94 67 Matt COWAN 22 M PETOSKEY MI 19 11:09 1:18 22 56:53 21.0 1:11 39 22:23 7:28 1:32:51
24 24/94 83 Christopher LLYOD 16 M EAST JORDAN MI 36 11:57 1:35 35 59:11 20.2 1:39 9 19:24 6:28 1:33:45
25 1/65 96 Laura ALSAGER 22 F MT. PLEASANT MI 8 9:55 1:01 55 1:01:34 19.4 0:57 28 21:43 7:15 1:35:08
26 25/94 111 Bryan Griffin 53 M Petoskey MI 72 13:41 1:07 27 57:38 20.7 0:30 40 22:30 7:30 1:35:23
27 26/94 108 Simon Warnes 23 M Grand Rapids MI 50 13:00 1:49 30 58:00 20.6 1:12 27 21:41 7:14 1:35:40
28 27/94 87 Craig DEHOOG 29 M LEWISTON MI 82 13:55 3:06 23 57:00 20.9 0:24 25 21:29 7:10 1:35:52
29 28/94 62 Douglas THAXTON 38 M NORTHVILLE MI 17 10:56 1:44 45 1:00:15 19.8 0:56 36 22:17 7:26 1:36:06
30 2/65 112 Diane Huskey 38 F St Ignace MI 46 12:38 1:56 38 59:18 20.1 1:02 26 21:30 7:10 1:36:23
31 29/94 8 James BIRCH 65 M TRAVERSE CITY MI 25 11:33 1:53 18 55:46 21.4 1:12 81 26:08 8:43 1:36:31
32 3/65 9 Cindy DUBY 43 F TRAVERSE CITY MI 34 11:57 1:44 31 58:15 20.5 0:51 54 23:59 8:00 1:36:45
33 30/94 81 Paul NACHAZEL 35 M EAST JORDAN MI 12 10:13 1:46 49 1:01:01 19.6 1:15 43 22:47 7:36 1:37:01
34 31/94 129 Dan Myers 18 M Charlevoix MI 79 13:49 2:20 36 59:13 20.2 0:18 24 21:25 7:09 1:37:03
35 32/94 148 Jack KLINE 57 M LAKE ANN MI 114 15:05 1:42 25 57:19 20.8 1:19 35 22:16 7:26 1:37:39
36 33/94 150 Jon DUCASTEL 21 M PETOSKEY MI 49 12:49 3:02 64 1:03:02 18.9 0:28 4 18:49 6:17 1:38:09
37 34/94 132 Kevin Burns 50 M Leland MI 133 16:38 1:49 15 55:29 21.5 0:56 49 23:25 7:49 1:38:14
38 35/94 5 Richard LOWELL 45 M CATLETT VA 28 11:40 2:11 46 1:00:24 19.8 1:45 38 22:20 7:27 1:38:17
39 36/94 141 Daniel MANN 36 M CHARLEVOIX MI 23 11:24 1:51 34 59:08 20.2 1:41 58 24:15 8:05 1:38:18
40 37/94 59 Andy SALTARELLI 26 M MT. PLEASANT MI 88 14:03 3:32 48 1:01:00 19.6 0:30 10 19:25 6:29 1:38:28
41 38/94 155 Ryan HAMILTON 31 M GAYLORD MI 40 12:23 1:33 54 1:01:33 19.4 1:18 33 22:07 7:23 1:38:52
42 39/94 51 Mike HAYNES 37 M EAST JORDAN MI 39 12:02 2:03 43 1:00:06 19.9 1:24 50 23:38 7:53 1:39:10
43 40/94 90 Ryan PETERSON 20 M EAST JORDAN MI 54 13:06 1:47 59 1:01:44 19.3 0:40 32 22:06 7:22 1:39:21
44 41/94 121 Pete Boyles 41 M Traverse City MI 26 11:37 1:51 33 59:03 20.2 1:14 76 25:50 8:37 1:39:33
45 42/94 16 Dave ALSAGER 54 M MT. PLEASANT MI 13 10:30 1:45 50 1:01:10 19.5 1:42 61 24:33 8:11 1:39:37
46 43/94 151 Aaron RODLINSKI 28 M MT PLEASANT MI 85 13:58 2:19 62 1:02:56 19.0 1:30 13 20:13 6:45 1:40:53
47 4/65 41 Karrie WADE 43 F CADILLAC MI 100 14:34 1:33 41 59:50 20.0 1:29 52 23:42 7:54 1:41:07
48 44/94 128 John Taylor 50 M Birch Run MI 74 13:43 4:12 24 57:08 20.9 1:31 65 24:43 8:15 1:41:14
49 45/94 57 Wolfgang RUSSOLD 34 M BOYNE CITY MI 59 13:17 2:27 39 59:37 20.0 0:43 71 25:28 8:30 1:41:30
50 5/65 152 Jill PUTT 29 F MT PLEASANT MI 53 13:04 1:22 58 1:01:43 19.3 1:55 51 23:42 7:54 1:41:44
51 46/94 42 Drew SMITH 49 M LANSING MI 58 13:16 1:38 44 1:00:14 19.8 1:56 64 24:41 8:14 1:41:44
52 47/94 135 Larry Koehler 56 M Petoskey MI 86 13:58 1:44 37 59:13 20.2 1:02 77 25:57 8:39 1:41:52
53 48/94 93 Steven HUFFORD 47 M BOYNE CITY MI 75 13:45 2:13 40 59:39 20.0 1:25 66 25:03 8:21 1:42:02
54 49/94 21 Chris DEN HERDER 21 M ZEELAND MI 18 11:06 1:26 51 1:01:15 19.5 0:41 105 27:51 9:17 1:42:17
55 50/94 147 Jack TSCHLUDY 26 M BOYNE CITY MI 43 12:32 3:27 61 1:02:21 19.1 1:28 44 22:51 7:37 1:42:37
56 6/65 64 Molly CLINEFELTER 29 F BAYVIEW MI 62 13:24 2:04 65 1:03:03 18.9 1:20 46 23:21 7:47 1:43:10
57 7/65 26 Sarah BECK 22 F PETOSKEY MI 32 11:49 1:34 74 1:04:41 18.5 1:00 59 24:19 8:07 1:43:21
58 51/94 68 Jonathan REED 27 M TRAVERSE CITY MI 15 10:43 2:47 86 1:06:02 18.1 0:42 47 23:21 7:47 1:43:33
59 52/94 79 Larry MILLER 62 M CARRABELLE FL 65 13:27 2:22 56 1:01:36 19.4 1:10 72 25:31 8:31 1:44:05
60 53/94 143 Patrick O'NEIL 52 M CHARLEVOIX MI 63 13:25 2:07 53 1:01:28 19.4 0:49 93 26:52 8:58 1:44:39
61 54/94 75 Daniel ORAM 17 M CHEBOYGAN MI 107 14:51 3:54 78 1:05:22 18.3 0:25 16 20:26 6:49 1:44:56
62 8/65 99 Gina Crews 34 F East Jordan MI 55 13:08 1:55 76 1:05:08 18.3 1:06 55 24:00 8:00 1:45:15
63 55/94 80 Richard HALDERMAN 39 M WABASH IN 128 16:14 3:49 47 1:00:56 19.6 1:55 42 22:36 7:32 1:45:29
64 56/94 78 Don HOLLIS 46 M SAGINAW MI 105 14:48 2:25 42 1:00:05 19.9 1:26 95 26:57 8:59 1:45:39
65 9/65 131 Sue Burns 45 F Leland MI 141 18:16 1:32 32 58:33 20.4 1:12 80 26:08 8:43 1:45:39
66 57/94 84 Donovan ADENDORF 45 M GAYLORD MI 30 11:43 1:39 66 1:03:11 18.9 1:38 106 27:53 9:18 1:46:02
67 58/94 107 Jim Stanley 29 M Traverse City MI 113 15:04 3:19 60 1:01:49 19.3 0:48 70 25:26 8:29 1:46:25
68 59/94 140 Drew palmer 18 M Suttons Bay MI 148 19:46 4:00 52 1:01:23 19.5 1:08 19 20:55 6:59 1:47:10
69 10/65 24 Christine LEE 47 F TRAVERSE CITY MI 102 14:42 1:35 68 1:04:11 18.6 1:06 79 25:58 8:40 1:47:31
70 11/65 97 Heidi STOUDT 37 F TRAVERSE CITY MI 117 15:19 3:01 69 1:04:15 18.6 1:17 53 23:57 7:59 1:47:46
71 60/94 133 Greg Byrd 22 M Beverly Hills MI 1:47:49
72 12/65 101 Sandra Holben 59 F Norfolk VA 87 13:59 1:02 81 1:05:29 18.2 1:05 87 26:25 8:49 1:47:58
73 61/94 109 Doug Jones 38 M Grosse Ile MI 69 13:34 2:47 75 1:05:07 18.3 1:00 85 26:20 8:47 1:48:45
74 13/65 71 Alyssa ORAM 15 F CHEBOYGAN MI 110 15:00 2:14 93 1:07:09 17.8 0:25 56 24:06 8:02 1:48:51
75 62/94 37 Len MAENDEL 37 M PETOSKEY MI 61 13:23 2:10 87 1:06:11 18.0 1:00 82 26:08 8:43 1:48:51
76 63/94 126 Dave Atkins 51 M Ellsworth MI 81 13:54 1:43 94 1:07:15 17.8 1:32 62 24:38 8:13 1:49:00
77 14/65 77 Tracy SKENE 36 F FENTON MI 96 14:26 2:37 80 1:05:28 18.2 1:16 68 25:16 8:26 1:49:01
78 64/94 22 Joe DECKER 38 M EAST JORDAN MI 45 12:37 2:23 71 1:04:25 18.5 0:48 119 29:04 9:42 1:49:15
79 15/65 60 Cherie HITCHENS 33 F TRAVERSE CITY MI 67 13:33 3:33 82 1:05:30 18.2 1:17 74 25:34 8:32 1:49:24
80 16/65 28 Emily MEYERSON 39 F PETOSKEY MI 90 14:14 2:32 63 1:03:02 18.9 1:22 109 28:20 9:27 1:49:28
81 17/65 95 Dawn ESTELLE 39 F GAYLORD MI 109 14:59 1:21 72 1:04:29 18.5 1:02 104 27:50 9:17 1:49:40
82 65/94 73 Eric KAYE 40 M LIVONIA MI 73 13:42 3:28 99 1:08:25 17.5 1:18 45 22:56 7:39 1:49:47
83 66/94 17 Jim STIEBER 53 M BOYNE CITY MI 134 16:54 3:32 73 1:04:32 18.5 1:31 48 23:23 7:48 1:49:50
84 67/94 46 Lou WOJTOWICZ 49 M EASTPORT MI 77 13:46 2:15 57 1:01:43 19.3 1:07 128 31:05 10:22 1:49:54
85 18/65 47 Donna SOWERS 52 F EASTPORT MI 89 14:12 1:44 88 1:06:17 18.0 1:36 84 26:14 8:45 1:50:01
86 19/65 159 Fern SPENCE 39 F TRAVERSE CITY MI 121 15:45 3:04 84 1:05:44 18.2 1:32 57 24:14 8:05 1:50:16
87 20/65 115 Lisa Radandt 39 F Media WA 98 14:31 1:57 85 1:05:55 18.1 1:31 92 26:48 8:56 1:50:41
88 68/94 13 Michael STIEBER 57 M ST. CLAIR SHORES MI 130 16:27 2:52 67 1:04:02 18.6 0:29 98 27:05 9:02 1:50:53
89 21/65 39 Heather GREENWALD 36 F TRAVERSE CITY MI 125 16:01 2:32 83 1:05:36 18.2 1:14 86 26:23 8:48 1:51:44
90 69/94 35 John KNIGHT 23 M BOYNE FALLS MI 44 12:35 3:29 120 1:13:34 16.2 0:17 34 22:16 7:26 1:52:10
91 22/65 40 Jennifer MENKO 30 F FENTON MI 76 13:45 1:45 114 1:11:56 16.6 0:52 73 25:31 8:31 1:53:48
92 23/65 23 Jill MYERS 29 F GRAND RAPIDS MI 106 14:49 2:59 91 1:06:56 17.8 2:02 97 27:04 9:02 1:53:48
93 24/65 114 Joanne Penegrine 42 F Traverse City MI 92 14:17 4:04 103 1:09:49 17.1 0:49 69 25:18 8:26 1:54:15
94 70/94 29 Dan MC GREGOR 42 M HOUGHTON LAKE MI 101 14:38 5:17 96 1:07:29 17.7 1:11 78 25:57 8:39 1:54:31
95 71/94 137 Todd Sheperd 36 M Petoskey MI 70 13:35 4:14 90 1:06:52 17.9 1:36 116 28:43 9:35 1:54:58
96 25/65 32 Erica AHLICH 17 F ST. IGNACE MI 51 13:01 2:48 100 1:08:47 17.4 0:29 122 29:56 9:59 1:54:59
97 72/94 15 Jim EVANS 39 M BOYNE CITY MI 60 13:22 2:44 70 1:04:19 18.6 1:21 139 33:27 11:09 1:55:10
98 26/65 119 Yvonne McCool 31 F Rapid City MI 66 13:31 2:11 105 1:10:05 17.0 1:14 114 28:34 9:32 1:55:34
99 73/94 89 John FERSHER 64 M HARBOR SPRINGS MI 124 16:00 3:08 97 1:07:54 17.6 1:39 94 26:56 8:59 1:55:35
100 74/94 139 Jeff Wellman 47 M Boyne City MI 57 13:13 3:09 101 1:09:06 17.3 1:36 117 28:46 9:36 1:55:48
101 75/94 54 Chris BZDOK 35 M TRAVERSE CITY MI 56 13:10 3:04 89 1:06:30 18.0 1:53 131 31:16 10:26 1:55:52
102 27/65 127 Joanna Brushaber 15 F Harbor Springs MI 42 12:26 3:39 123 1:15:12 15.9 0:25 60 24:21 8:07 1:56:01
103 28/65 18 Liz FRAZER 53 F ELK RAPIDS MI 97 14:27 2:54 106 1:10:09 17.0 2:01 90 26:36 8:52 1:56:06
104 29/65 6 Hannah LOWELL 15 F CATLETT VA 78 13:46 2:20 108 1:10:34 16.9 2:25 103 27:47 9:16 1:56:50
105 30/65 55 Tj ANDREWS 32 F TRAVERSE CITY MI 84 13:57 3:22 107 1:10:16 17.0 1:58 100 27:30 9:10 1:57:03
106 76/94 12 David ROHMAN 53 M MT. PLEASANT MI 103 14:45 2:54 95 1:07:29 17.7 2:16 121 29:50 9:57 1:57:12
107 77/94 10 Gary LEE 69 M TRAVERSE CITY MI 123 15:53 1:50 77 1:05:21 18.3 1:06 141 33:43 11:15 1:57:52
108 31/65 70 Jean ORAM 45 F CHEBOYGAN MI 111 15:00 2:37 121 1:14:06 16.1 0:25 75 25:48 8:36 1:57:55
109 32/65 30 Ruth SKOP 42 F CHARLEVOIX MI 153 21:53 3:34 92 1:06:57 17.8 1:10 67 25:12 8:24 1:58:44
110 78/94 88 Dennis DUKARIC 31 M CANTON MI 142 18:44 4:14 79 1:05:28 18.2 1:13 120 29:16 9:46 1:58:53
111 33/65 92 Caroline URBAIN 37 F TRAVERSE CITY MI 116 15:15 3:57 111 1:11:20 16.7 1:29 96 27:01 9:01 1:59:00
112 79/94 25 Randy CLARAMUNT 36 M PETOSKEY MI 112 15:02 3:57 110 1:11:14 16.8 0:30 115 28:39 9:33 1:59:20
113 34/65 136 Laura Camann 29 F Lansing MI 14 10:37 1:50 118 1:12:54 16.4 1:56 137 32:24 10:48 1:59:38
114 80/94 130 Paul Broschay 54 M Dearborn Heights MI 135 17:20 3:40 102 1:09:22 17.2 2:19 102 27:45 9:15 2:00:24
115 81/94 43 Bill SALTARELLI 56 M MT. PLEASANT MI 71 13:38 4:03 129 1:16:36 15.6 0:21 88 26:31 8:51 2:01:07
116 35/65 76 Laurie SELTENRIGHT 53 F HARBOR SPRINGS MI 94 14:19 2:59 98 1:08:00 17.6 1:42 144 34:32 11:31 2:01:29
117 36/65 158 Candace LAKIN 54 F CADILLAC MI 91 14:15 2:58 112 1:11:32 16.7 1:20 134 31:28 10:30 2:01:31
118 82/94 27 Thomas SANDISON 45 M CHARLEVOIX MI 119 15:38 3:31 117 1:12:52 16.4 0:59 118 29:03 9:41 2:02:02
119 83/94 149 David FARHAT 28 M LANSING MI 126 16:02 3:52 104 1:10:04 17.0 1:11 136 32:19 10:47 2:03:25
120 37/65 3 Lisa VELARDE 40 F GRAND BLANC MI 95 14:19 2:59 132 1:17:07 15.5 1:13 107 28:07 9:23 2:03:42
121 38/65 31 Michelle COSIER 23 F CHARLEVOIX MI 41 12:24 3:38 119 1:13:19 16.3 1:21 138 33:03 11:01 2:03:43
122 84/94 4 Rodney VELARDE 40 M GRAND BLANC MI 104 14:46 3:58 128 1:16:16 15.7 0:36 113 28:34 9:32 2:04:08
123 39/65 38 Marcia ST. DENIS 45 F HARRISON MI 140 18:15 3:49 122 1:14:44 16.0 0:56 91 26:41 8:54 2:04:24
124 40/65 100 Monica Webb 41 F Bellaire MI 122 15:53 2:22 127 1:16:13 15.7 0:24 126 30:23 10:08 2:05:13
125 41/65 157 Karen FERGUSON 53 F TRAVERSE CITY MI 99 14:32 2:02 115 1:12:13 16.5 1:38 146 35:16 11:46 2:05:39
126 85/94 156 Sam WILLIAMSON 67 M CHARLEVOIX MI 68 13:33 4:38 125 1:16:07 15.7 0:55 127 30:47 10:16 2:05:58
127 42/65 163 Kristina WAY 42 F CHARLEVOIX MI 132 16:34 3:41 134 1:17:30 15.4 0:33 112 28:29 9:30 2:06:45
128 43/65 124 Jessica Welch 26 F Farmington Hills MI 64 13:26 2:40 145 1:23:59 14.2 0:33 83 26:13 8:45 2:06:49
129 44/65 113 Jackie Fiegel 38 F Traverse City MI 115 15:14 6:09 131 1:16:50 15.5 1:29 111 28:23 9:28 2:08:04
130 45/65 103 Lisa Toin 38 F Gaylord MI 127 16:12 2:36 133 1:17:22 15.4 1:05 133 31:27 10:29 2:08:41
131 46/65 58 Katie BENNETT 21 F HARBOR SPRINGS MI 93 14:17 2:23 137 1:20:31 14.8 2:18 125 30:07 10:03 2:09:35
132 47/65 94 Jennifer COLEMAN 30 F TRAVERSE CITY MI 33 11:56 2:35 126 1:16:10 15.7 0:58 148 38:10 12:44 2:09:48
133 48/65 74 Janette BRUSHABER 42 F HARBOR SPRINGS MI 139 18:13 3:16 124 1:15:54 15.7 1:31 132 31:19 10:27 2:10:12
134 49/65 69 Martha LANCASTER 54 F HARBOR SPRINGS MI 137 17:23 5:29 136 1:20:25 14.8 0:42 89 26:33 8:51 2:10:30
135 86/94 144 Robert SHUGART 19 M ELK RAPIDS MI 37 11:58 5:03 146 1:25:20 14.0 0:34 110 28:20 9:27 2:11:13
136 50/65 33 Brenda RAJEWSKI 49 F MIDLAND MI 151 19:58 3:44 109 1:10:41 16.9 1:48 145 35:10 11:44 2:11:19
137 51/65 56 Karen DONNELLY 58 F HARBOR SPRINGS MI 146 19:05 3:52 113 1:11:49 16.6 3:01 140 33:41 11:14 2:11:26
138 52/65 120 Jessica Ziecina 30 F Williamsburg MI 136 17:22 4:01 141 1:21:41 14.6 1:24 108 28:07 9:23 2:12:32
139 87/94 34 Kevin KNIGHT 17 M BOYNE FALLS MI 131 16:28 6:43 142 1:21:50 14.6 0:41 101 27:33 9:11 2:13:12
140 53/65 102 Holly Sasso 48 F Okemos MI 145 18:54 3:59 135 1:18:26 15.2 2:21 124 30:06 10:02 2:13:45
141 54/65 65 Patti BEGGS 24 F EAST JORDAN MI 118 15:21 3:25 144 1:22:45 14.4 0:33 135 31:52 10:38 2:13:54
142 55/65 61 Lacey TAYLOR 23 F GAYLORD MI 155 27:26 2:26 130 1:16:39 15.6 0:31 99 27:06 9:02 2:14:05
143 88/94 14 Paul STIEBER 19 M 83 13:56 2:12 143 1:22:01 14.6 0:26 147 35:49 11:57 2:14:23
144 89/94 44 Jake MORSE 57 M CADILLAC MI 138 17:50 6:22 116 1:12:42 16.4 3:35 142 34:20 11:27 2:14:48
145 90/94 134 Christopher Cap 22 M Oak Park IL 129 16:25 2:16:47
146 56/65 161 Lisa CARLSON 38 F CHARLEVOIX MI 152 21:21 3:22 138 1:21:14 14.7 0:25 130 31:14 10:25 2:17:33
147 57/65 162 Madison RAMSEY 19 F CHARLEVOIX MI 149 19:56 4:24 139 1:21:35 14.6 0:27 129 31:13 10:25 2:17:34
148 58/65 45 Sandy MORSE 52 F CADILLAC MI 143 18:46 6:21 140 1:21:40 14.6 3:03 123 30:02 10:01 2:19:50
149 91/94 85 Adam UTLEY 23 M BOYNE FALLS MI 154 24:22 2:36 149 1:35:02 12.6 1:41 63 24:41 8:14 2:28:20
150 59/65 154 Enka KAYE 29 F LIVONIA MI 108 14:58 3:00 151 1:40:03 11.9 0:45 143 34:27 11:29 2:33:10
151 92/94 164 Mark COLBURN 46 M PETOSKEY MI 120 15:44 9:05 148 1:33:11 12.8 2:21 153 47:24 15:48 2:47:43
152 60/65 145 Becky SHUGART 43 F ELK RAPIDS MI 150 19:57 6:00 152 1:42:29 11.7 1:51 149 39:04 13:02 2:49:20
153 61/65 165 Michele STURT 54 F PETOSKEY MI 144 18:49 9:02 147 1:32:04 13.0 3:27 154 47:27 15:49 2:50:47
154 93/94 125 Douglas Peterson 25 M New Port MI 80 13:51 4:44 153 1:49:35 10.9 0:40 152 44:51 14:57 2:53:38
155 62/65 138 Julie Wellman 42 F Boyne City MI 156 27:37 4:36 150 1:39:32 12.0 4:05 155 48:41 16:14 3:04:29
156 63/65 116 Scout Bassett 18 F Palm Desert CA 158 30:51 6:37 154 1:52:21 10.6 2:12 150 43:44 14:35 3:15:42
157 64/65 117 Julie Biddick 53 F Petoskey MI 157 30:47 6:43 155 1:52:21 10.6 2:09 151 43:45 14:35 3:15:43
158 94/94 91 Jeff SWANSON 34 M WILLIAMSBURG MI 52 13:02 1:37
159 65/65 82 Melinda WITBRODT 26 F EAST JORDAN MI 147 19:12 6:28



********** TRIATHLON AWARDS LIST **********


********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********

Place No. Name City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 96 Laura ALSAGER MT. PLEASANT MI 1 9:55 1:01 5 1:01:34 19.4 0:57 2 21:43 7:15 1:35:08

ATHENA AGE GROUP
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

FEMALE AGE GROUP: 15 - 19
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 71 Alyssa ORAM 15 CHEBOYGAN MI 4 15:00 2:14 1 1:07:09 17.8 0:25 1 24:06 8:02 1:48:51
2 32 Erica AHLICH 17 ST. IGNACE MI 2 13:01 2:48 2 1:08:47 17.4 0:29 4 29:56 9:59 1:54:59
3 127 Joanna Brushaber 15 Harbor Springs MI 1 12:26 3:39 4 1:15:12 15.9 0:25 2 24:21 8:07 1:56:01
4 6 Hannah LOWELL 15 CATLETT VA 3 13:46 2:20 3 1:10:34 16.9 2:25 3 27:47 9:16 1:56:50
5 162 Madison RAMSEY 19 CHARLEVOIX MI 5 19:56 4:24 5 1:21:35 14.6 0:27 5 31:13 10:25 2:17:34
6 116 Scout Bassett 18 Palm Desert CA 6 30:51 6:37 6 1:52:21 10.6 2:12 6 43:44 14:35 3:15:42

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 26 Sarah BECK 22 PETOSKEY MI 1 11:49 1:34 1 1:04:41 18.5 1:00 1 24:19 8:07 1:43:21
2 31 Michelle COSIER 23 CHARLEVOIX MI 2 12:24 3:38 2 1:13:19 16.3 1:21 5 33:03 11:01 2:03:43
3 58 Katie BENNETT 21 HARBOR SPRINGS MI 3 14:17 2:23 4 1:20:31 14.8 2:18 3 30:07 10:03 2:09:35
4 65 Patti BEGGS 24 EAST JORDAN MI 4 15:21 3:25 5 1:22:45 14.4 0:33 4 31:52 10:38 2:13:54
5 61 Lacey TAYLOR 23 GAYLORD MI 5 27:26 2:26 3 1:16:39 15.6 0:31 2 27:06 9:02 2:14:05

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 152 Jill PUTT 29 MT PLEASANT MI 2 13:04 1:22 1 1:01:43 19.3 1:55 2 23:42 7:54 1:41:44
2 64 Molly CLINEFELTER 29 BAYVIEW MI 3 13:24 2:04 2 1:03:03 18.9 1:20 1 23:21 7:47 1:43:10
3 23 Jill MYERS 29 GRAND RAPIDS MI 5 14:49 2:59 3 1:06:56 17.8 2:02 4 27:04 9:02 1:53:48
4 136 Laura Camann 29 Lansing MI 1 10:37 1:50 4 1:12:54 16.4 1:56 5 32:24 10:48 1:59:38
5 124 Jessica Welch 26 Farmington Hills MI 4 13:26 2:40 5 1:23:59 14.2 0:33 3 26:13 8:45 2:06:49
6 154 Enka KAYE 29 LIVONIA MI 6 14:58 3:00 6 1:40:03 11.9 0:45 6 34:27 11:29 2:33:10
7 82 Melinda WITBRODT 26 EAST JORDAN MI 7 19:12 6:28

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 99 Gina Crews 34 East Jordan MI 2 13:08 1:55 1 1:05:08 18.3 1:06 1 24:00 8:00 1:45:15
2 60 Cherie HITCHENS 33 TRAVERSE CITY MI 4 13:33 3:33 2 1:05:30 18.2 1:17 3 25:34 8:32 1:49:24
3 40 Jennifer MENKO 30 FENTON MI 5 13:45 1:45 5 1:11:56 16.6 0:52 2 25:31 8:31 1:53:48
4 119 Yvonne McCool 31 Rapid City MI 3 13:31 2:11 3 1:10:05 17.0 1:14 6 28:34 9:32 1:55:34
5 55 Tj ANDREWS 32 TRAVERSE CITY MI 6 13:57 3:22 4 1:10:16 17.0 1:58 4 27:30 9:10 1:57:03
6 94 Jennifer COLEMAN 30 TRAVERSE CITY MI 1 11:56 2:35 6 1:16:10 15.7 0:58 7 38:10 12:44 2:09:48
7 120 Jessica Ziecina 30 Williamsburg MI 7 17:22 4:01 7 1:21:41 14.6 1:24 5 28:07 9:23 2:12:32


FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 112 Diane Huskey 38 St Ignace MI 1 12:38 1:56 1 59:18 20.1 1:02 1 21:30 7:10 1:36:23
2 97 Heidi STOUDT 37 TRAVERSE CITY MI 8 15:19 3:01 3 1:04:15 18.6 1:17 2 23:57 7:59 1:47:46
3 77 Tracy SKENE 36 FENTON MI 3 14:26 2:37 5 1:05:28 18.2 1:16 4 25:16 8:26 1:49:01
4 28 Emily MEYERSON 39 PETOSKEY MI 2 14:14 2:32 2 1:03:02 18.9 1:22 9 28:20 9:27 1:49:28
5 95 Dawn ESTELLE 39 GAYLORD MI 5 14:59 1:21 4 1:04:29 18.5 1:02 8 27:50 9:17 1:49:40
6 159 Fern SPENCE 39 TRAVERSE CITY MI 9 15:45 3:04 7 1:05:44 18.2 1:32 3 24:14 8:05 1:50:16
7 115 Lisa Radandt 39 Media WA 4 14:31 1:57 8 1:05:55 18.1 1:31 6 26:48 8:56 1:50:41
8 39 Heather GREENWALD 36 TRAVERSE CITY MI 10 16:01 2:32 6 1:05:36 18.2 1:14 5 26:23 8:48 1:51:44
9 92 Caroline URBAIN 37 TRAVERSE CITY MI 7 15:15 3:57 9 1:11:20 16.7 1:29 7 27:01 9:01 1:59:00
10 113 Jackie Fiegel 38 Traverse City MI 6 15:14 6:09 10 1:16:50 15.5 1:29 10 28:23 9:28 2:08:04
11 103 Lisa Toin 38 Gaylord MI 11 16:12 2:36 11 1:17:22 15.4 1:05 12 31:27 10:29 2:08:41
12 161 Lisa CARLSON 38 CHARLEVOIX MI 12 21:21 3:22 12 1:21:14 14.7 0:25 11 31:14 10:25 2:17:33

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 9 Cindy DUBY 43 TRAVERSE CITY MI 1 11:57 1:44 1 58:15 20.5 0:51 2 23:59 8:00 1:36:45
2 41 Karrie WADE 43 CADILLAC MI 4 14:34 1:33 2 59:50 20.0 1:29 1 23:42 7:54 1:41:07
3 114 Joanne Penegrine 42 Traverse City MI 2 14:17 4:04 4 1:09:49 17.1 0:49 4 25:18 8:26 1:54:15
4 30 Ruth SKOP 42 CHARLEVOIX MI 9 21:53 3:34 3 1:06:57 17.8 1:10 3 25:12 8:24 1:58:44
5 3 Lisa VELARDE 40 GRAND BLANC MI 3 14:19 2:59 7 1:17:07 15.5 1:13 5 28:07 9:23 2:03:42
6 100 Monica Webb 41 Bellaire MI 5 15:53 2:22 6 1:16:13 15.7 0:24 7 30:23 10:08 2:05:13
7 163 Kristina WAY 42 CHARLEVOIX MI 6 16:34 3:41 8 1:17:30 15.4 0:33 6 28:29 9:30 2:06:45
8 74 Janette BRUSHABER 42 HARBOR SPRINGS MI 7 18:13 3:16 5 1:15:54 15.7 1:31 8 31:19 10:27 2:10:12
9 145 Becky SHUGART 43 ELK RAPIDS MI 8 19:57 6:00 10 1:42:29 11.7 1:51 9 39:04 13:02 2:49:20
10 138 Julie Wellman 42 Boyne City MI 10 27:37 4:36 9 1:39:32 12.0 4:05 10 48:41 16:14 3:04:29

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 131 Sue Burns 45 Leland MI 4 18:16 1:32 1 58:33 20.4 1:12 3 26:08 8:43 1:45:39
2 24 Christine LEE 47 TRAVERSE CITY MI 1 14:42 1:35 2 1:04:11 18.6 1:06 2 25:58 8:40 1:47:31
3 70 Jean ORAM 45 CHEBOYGAN MI 2 15:00 2:37 4 1:14:06 16.1 0:25 1 25:48 8:36 1:57:55
4 38 Marcia ST. DENIS 45 HARRISON MI 3 18:15 3:49 5 1:14:44 16.0 0:56 4 26:41 8:54 2:04:24
5 33 Brenda RAJEWSKI 49 MIDLAND MI 6 19:58 3:44 3 1:10:41 16.9 1:48 6 35:10 11:44 2:11:19
6 102 Holly Sasso 48 Okemos MI 5 18:54 3:59 6 1:18:26 15.2 2:21 5 30:06 10:02 2:13:45

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 47 Donna SOWERS 52 EASTPORT MI 1 14:12 1:44 1 1:06:17 18.0 1:36 1 26:14 8:45 1:50:01
2 18 Liz FRAZER 53 ELK RAPIDS MI 4 14:27 2:54 3 1:10:09 17.0 2:01 3 26:36 8:52 1:56:06
3 76 Laurie SELTENRIGHT 53 HARBOR SPRINGS MI 3 14:19 2:59 2 1:08:00 17.6 1:42 6 34:32 11:31 2:01:29
4 158 Candace LAKIN 54 CADILLAC MI 2 14:15 2:58 4 1:11:32 16.7 1:20 5 31:28 10:30 2:01:31
5 157 Karen FERGUSON 53 TRAVERSE CITY MI 5 14:32 2:02 5 1:12:13 16.5 1:38 7 35:16 11:46 2:05:39
6 69 Martha LANCASTER 54 HARBOR SPRINGS MI 6 17:23 5:29 6 1:20:25 14.8 0:42 2 26:33 8:51 2:10:30
7 45 Sandy MORSE 52 CADILLAC MI 7 18:46 6:21 7 1:21:40 14.6 3:03 4 30:02 10:01 2:19:50
8 165 Michele STURT 54 PETOSKEY MI 8 18:49 9:02 8 1:32:04 13.0 3:27 9 47:27 15:49 2:50:47
9 117 Julie Biddick 53 Petoskey MI 9 30:47 6:43 9 1:52:21 10.6 2:09 8 43:45 14:35 3:15:43

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 101 Sandra Holben 59 Norfolk VA 1 13:59 1:02 1 1:05:29 18.2 1:05 1 26:25 8:49 1:47:58
2 56 Karen DONNELLY 58 HARBOR SPRINGS MI 2 19:05 3:52 2 1:11:49 16.6 3:01 2 33:41 11:14 2:11:26

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

FEMALE AGE GROUP: 65 - 99
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

********** MALE OVERALL RESULTS ***********

Place No. Name City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 160 Pete BOLEN ANN ARBOR MI 4 9:26 0:45 4 50:17 23.7 0:35 5 18:51 6:17 1:19:52

CLYDESDALE AGE GROUP
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 1 Greg GLOWICKI 51 MIDLAND MI 1 11:59 1:22 1 54:25 21.9 0:59 1 22:03 7:21 1:30:46
2 93 Steven HUFFORD 47 BOYNE CITY MI 4 13:45 2:13 2 59:39 20.0 1:25 2 25:03 8:21 1:42:02
3 22 Joe DECKER 38 EAST JORDAN MI 2 12:37 2:23 3 1:04:25 18.5 0:48 4 29:04 9:42 1:49:15
4 29 Dan MC GREGOR 42 HOUGHTON LAKE MI 5 14:38 5:17 5 1:07:29 17.7 1:11 3 25:57 8:39 1:54:31
5 54 Chris BZDOK 35 TRAVERSE CITY MI 3 13:10 3:04 4 1:06:30 18.0 1:53 5 31:16 10:26 1:55:52

MALE AGE GROUP: 15 - 19
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 52 Michael SMITH 18 GAYLORD MI 2 11:13 2:14 1 56:02 21.3 0:53 1 18:52 6:18 1:29:13
2 66 Jacob BRUSHABER 16 HARBOR SPRINGS MI 1 10:02 1:48 2 57:46 20.7 1:19 4 20:27 6:49 1:31:21
3 83 Christopher LLYOD 16 EAST JORDAN MI 3 11:57 1:35 3 59:11 20.2 1:39 2 19:24 6:28 1:33:45
4 129 Dan Myers 18 Charlevoix MI 5 13:49 2:20 4 59:13 20.2 0:18 6 21:25 7:09 1:37:03
5 75 Daniel ORAM 17 CHEBOYGAN MI 7 14:51 3:54 6 1:05:22 18.3 0:25 3 20:26 6:49 1:44:56
6 140 Drew palmer 18 Suttons Bay MI 9 19:46 4:00 5 1:01:23 19.5 1:08 5 20:55 6:59 1:47:10
7 144 Robert SHUGART 19 ELK RAPIDS MI 4 11:58 5:03 9 1:25:20 14.0 0:34 8 28:20 9:27 2:11:13
8 34 Kevin KNIGHT 17 BOYNE FALLS MI 8 16:28 6:43 7 1:21:50 14.6 0:41 7 27:33 9:11 2:13:12
9 14 Paul STIEBER 19 6 13:56 2:12 8 1:22:01 14.6 0:26 9 35:49 11:57 2:14:23

MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 63 Jacob KLOSS 21 HARBOR SPRINGS MI 6 12:47 2:09 1 52:32 22.7 0:50 1 17:11 5:44 1:25:26
2 7 Brian HAMMER 23 WILLIAMSBURG MI 1 10:48 0:51 2 54:26 21.9 0:51 3 20:19 6:47 1:27:14
3 48 Ken COOKE 23 WILLIAMSBURG MI 5 12:39 1:21 3 56:22 21.2 1:22 4 21:08 7:03 1:32:50
4 67 Matt COWAN 22 PETOSKEY MI 3 11:09 1:18 4 56:53 21.0 1:11 8 22:23 7:28 1:32:51
5 108 Simon Warnes 23 Grand Rapids MI 8 13:00 1:49 5 58:00 20.6 1:12 5 21:41 7:14 1:35:40
6 150 Jon DUCASTEL 21 PETOSKEY MI 7 12:49 3:02 8 1:03:02 18.9 0:28 2 18:49 6:17 1:38:09
7 90 Ryan PETERSON 20 EAST JORDAN MI 9 13:06 1:47 7 1:01:44 19.3 0:40 6 22:06 7:22 1:39:21
8 21 Chris DEN HERDER 21 ZEELAND MI 2 11:06 1:26 6 1:01:15 19.5 0:41 10 27:51 9:17 1:42:17
9 133 Greg Byrd 22 Beverly Hills MI 1:47:49
10 35 John KNIGHT 23 BOYNE FALLS MI 4 12:35 3:29 9 1:13:34 16.2 0:17 7 22:16 7:26 1:52:10
11 134 Christopher Cap 22 Oak Park IL 10 16:25 2:16:47
12 85 Adam UTLEY 23 BOYNE FALLS MI 11 24:22 2:36 10 1:35:02 12.6 1:41 9 24:41 8:14 2:28:20

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 86 Zach BAKER 28 INTERLOCHEN MI 1 10:01 1:37 2 57:47 20.7 1:16 4 22:06 7:22 1:32:44
2 87 Craig DEHOOG 29 LEWISTON MI 5 13:55 3:06 1 57:00 20.9 0:24 3 21:29 7:10 1:35:52
3 59 Andy SALTARELLI 26 MT. PLEASANT MI 7 14:03 3:32 3 1:01:00 19.6 0:30 1 19:25 6:29 1:38:28
4 151 Aaron RODLINSKI 28 MT PLEASANT MI 6 13:58 2:19 6 1:02:56 19.0 1:30 2 20:13 6:45 1:40:53
5 147 Jack TSCHLUDY 26 BOYNE CITY MI 3 12:32 3:27 5 1:02:21 19.1 1:28 5 22:51 7:37 1:42:37
6 68 Jonathan REED 27 TRAVERSE CITY MI 2 10:43 2:47 7 1:06:02 18.1 0:42 6 23:21 7:47 1:43:33
7 107 Jim Stanley 29 Traverse City MI 8 15:04 3:19 4 1:01:49 19.3 0:48 7 25:26 8:29 1:46:25
8 149 David FARHAT 28 LANSING MI 9 16:02 3:52 8 1:10:04 17.0 1:11 8 32:19 10:47 2:03:25
9 125 Douglas Peterson 25 New Port MI 4 13:51 4:44 9 1:49:35 10.9 0:40 9 44:51 14:57 2:53:38


MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 98 Yaro Middaugh 30 East Jordan MI 1 9:30 1:10 1 52:47 22.6 0:32 1 17:26 5:49 1:21:22
2 153 Jim CAHILL 34 LIVONIA MI 3 11:45 1:55 2 54:58 21.7 1:48 3 19:29 6:30 1:29:52
3 36 Bill CROOK 34 PLEASANT LAKE MI 2 11:41 1:41 3 57:28 20.8 1:06 2 18:55 6:19 1:30:50
4 155 Ryan HAMILTON 31 GAYLORD MI 4 12:23 1:33 5 1:01:33 19.4 1:18 4 22:07 7:23 1:38:52
5 57 Wolfgang RUSSOLD 34 BOYNE CITY MI 6 13:17 2:27 4 59:37 20.0 0:43 5 25:28 8:30 1:41:30
6 88 Dennis DUKARIC 31 CANTON MI 7 18:44 4:14 6 1:05:28 18.2 1:13 6 29:16 9:46 1:58:53
7 91 Jeff SWANSON 34 WILLIAMSBURG MI 5 13:02 1:37

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 110 Mark Parker 37 Holland MI 2 9:21 1:10 2 48:58 24.4 0:46 2 20:02 6:41 1:20:14
2 118 Andrew Bowman 35 Harbor Springs MI 3 9:41 0:55 1 48:45 24.5 0:53 4 20:39 6:53 1:20:50
3 122 Jack Deegan 37 Harbor City MI 4 10:05 0:45 3 52:27 22.8 0:29 1 18:33 6:11 1:22:16
4 104 Bret Lucas 39 Arlington Heights I 1 9:07 0:49 4 55:29 21.5 0:49 3 20:17 6:46 1:26:28
5 20 Doug SPENCE 38 TRAVERSE CITY MI 8 11:31 1:27 5 55:53 21.4 0:51 6 22:19 7:27 1:32:00
6 62 Douglas THAXTON 38 NORTHVILLE MI 6 10:56 1:44 8 1:00:15 19.8 0:56 5 22:17 7:26 1:36:06
7 81 Paul NACHAZEL 35 EAST JORDAN MI 5 10:13 1:46 10 1:01:01 19.6 1:15 8 22:47 7:36 1:37:01
8 141 Daniel MANN 36 CHARLEVOIX MI 7 11:24 1:51 6 59:08 20.2 1:41 10 24:15 8:05 1:38:18
9 51 Mike HAYNES 37 EAST JORDAN MI 9 12:02 2:03 7 1:00:06 19.9 1:24 9 23:38 7:53 1:39:10
10 80 Richard HALDERMAN 39 WABASH IN 15 16:14 3:49 9 1:00:56 19.6 1:55 7 22:36 7:32 1:45:29
11 109 Doug Jones 38 Grosse Ile MI 12 13:34 2:47 12 1:05:07 18.3 1:00 12 26:20 8:47 1:48:45
12 37 Len MAENDEL 37 PETOSKEY MI 11 13:23 2:10 13 1:06:11 18.0 1:00 11 26:08 8:43 1:48:51
13 137 Todd Sheperd 36 Petoskey MI 13 13:35 4:14 14 1:06:52 17.9 1:36 14 28:43 9:35 1:54:58
14 15 Jim EVANS 39 BOYNE CITY MI 10 13:22 2:44 11 1:04:19 18.6 1:21 15 33:27 11:09 1:55:10
15 25 Randy CLARAMUNT 36 PETOSKEY MI 14 15:02 3:57 15 1:11:14 16.8 0:30 13 28:39 9:33 1:59:20

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 72 C.A. DANDENEAU 40 ELMIRA MI 1 9:28 0:49 1 51:10 23.3 0:36 1 19:13 6:25 1:21:14
2 105 Jim collins 42 Mancelona MI 2 11:11 1:47 2 53:27 22.3 0:43 2 21:01 7:01 1:28:07
3 106 Glenn Goodman 40 Bellaire MI 5 11:57 1:35 3 54:00 22.1 1:18 4 22:30 7:30 1:31:18
4 123 Greg Benjamin 42 Harbor Springs MI 4 11:39 1:06 4 55:35 21.5 1:06 3 21:59 7:20 1:31:22
5 121 Pete Boyles 41 Traverse City MI 3 11:37 1:51 5 59:03 20.2 1:14 6 25:50 8:37 1:39:33
6 73 Eric KAYE 40 LIVONIA MI 6 13:42 3:28 6 1:08:25 17.5 1:18 5 22:56 7:39 1:49:47
7 4 Rodney VELARDE 40 GRAND BLANC MI 7 14:46 3:58 7 1:16:16 15.7 0:36 7 28:34 9:32 2:04:08

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 19 Don FEDRIGON JR. 49 WILLIAMSBURG MI 2 11:10 1:21 1 49:18 24.2 0:54 1 21:02 7:01 1:23:43
2 142 Thomas HARDIN 45 DEARBORN MI 1 9:25 0:44 2 54:25 21.9 0:50 2 21:13 7:05 1:26:36
3 5 Richard LOWELL 45 CATLETT VA 3 11:40 2:11 5 1:00:24 19.8 1:45 3 22:20 7:27 1:38:17
4 42 Drew SMITH 49 LANSING MI 6 13:16 1:38 4 1:00:14 19.8 1:56 4 24:41 8:14 1:41:44
5 78 Don HOLLIS 46 SAGINAW MI 8 14:48 2:25 3 1:00:05 19.9 1:26 5 26:57 8:59 1:45:39
6 84 Donovan ADENDORF 45 GAYLORD MI 4 11:43 1:39 7 1:03:11 18.9 1:38 6 27:53 9:18 1:46:02
7 46 Lou WOJTOWICZ 49 EASTPORT MI 7 13:46 2:15 6 1:01:43 19.3 1:07 10 31:05 10:22 1:49:54
8 139 Jeff Wellman 47 Boyne City MI 5 13:13 3:09 8 1:09:06 17.3 1:36 8 28:46 9:36 1:55:48
9 146 Mark DELONGPOE 46 GRAND RAPIDS MI 11 18:02 3:16 9 1:09:19 17.2 1:39 7 28:20 9:27 2:00:35
10 27 Thomas SANDISON 45 CHARLEVOIX MI 9 15:38 3:31 10 1:12:52 16.4 0:59 9 29:03 9:41 2:02:02
11 164 Mark COLBURN 46 PETOSKEY MI 10 15:44 9:05 11 1:33:11 12.8 2:21 11 47:24 15:48 2:47:43


MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 111 Bryan Griffin 53 Petoskey MI 3 13:41 1:07 3 57:38 20.7 0:30 1 22:30 7:30 1:35:23
2 132 Kevin Burns 50 Leland MI 7 16:38 1:49 1 55:29 21.5 0:56 3 23:25 7:49 1:38:14
3 16 Dave ALSAGER 54 MT. PLEASANT MI 1 10:30 1:45 4 1:01:10 19.5 1:42 4 24:33 8:11 1:39:37
4 128 John Taylor 50 Birch Run MI 4 13:43 4:12 2 57:08 20.9 1:31 6 24:43 8:15 1:41:14
5 143 Patrick O'NEIL 52 CHARLEVOIX MI 2 13:25 2:07 5 1:01:28 19.4 0:49 7 26:52 8:58 1:44:39
6 126 Dave Atkins 51 Ellsworth MI 5 13:54 1:43 7 1:07:15 17.8 1:32 5 24:38 8:13 1:49:00
7 17 Jim STIEBER 53 BOYNE CITY MI 8 16:54 3:32 6 1:04:32 18.5 1:31 2 23:23 7:48 1:49:50
8 12 David ROHMAN 53 MT. PLEASANT MI 6 14:45 2:54 8 1:07:29 17.7 2:16 9 29:50 9:57 1:57:12
9 130 Paul Broschay 54 Dearborn Heights MI 9 17:20 3:40 9 1:09:22 17.2 2:19 8 27:45 9:15 2:00:24

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 148 Jack KLINE 57 LAKE ANN MI 3 15:05 1:42 1 57:19 20.8 1:19 1 22:16 7:26 1:37:39
2 135 Larry Koehler 56 Petoskey MI 2 13:58 1:44 2 59:13 20.2 1:02 2 25:57 8:39 1:41:52
3 13 Michael STIEBER 57 ST. CLAIR SHORES MI 4 16:27 2:52 3 1:04:02 18.6 0:29 4 27:05 9:02 1:50:53
4 43 Bill SALTARELLI 56 MT. PLEASANT MI 1 13:38 4:03 5 1:16:36 15.6 0:21 3 26:31 8:51 2:01:07
5 44 Jake MORSE 57 CADILLAC MI 5 17:50 6:22 4 1:12:42 16.4 3:35 5 34:20 11:27 2:14:48

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 79 Larry MILLER 62 CARRABELLE FL 1 13:27 2:22 1 1:01:36 19.4 1:10 1 25:31 8:31 1:44:05
2 89 John FERSHER 64 HARBOR SPRINGS MI 2 16:00 3:08 2 1:07:54 17.6 1:39 2 26:56 8:59 1:55:35

MALE AGE GROUP: 65 - 99
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 8 James BIRCH 65 TRAVERSE CITY MI 1 11:33 1:53 1 55:46 21.4 1:12 1 26:08 8:43 1:36:31
2 10 Gary LEE 69 TRAVERSE CITY MI 3 15:53 1:50 2 1:05:21 18.3 1:06 3 33:43 11:15 1:57:52
3 156 Sam WILLIAMSON 67 CHARLEVOIX MI 2 13:33 4:38 3 1:16:07 15.7 0:55 2 30:47 10:16 2:05:58