MITS #4- ALBION COLLEGE

back to results

Feb. 13, 2009

MITS #4- ALBION COLLEGE
Albion, MI


Boys 55 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Vanmaanen, Zach Unattached 7.04q 3
2 Parris, Russel Unattached 7.07q 1
3 Teadt, Thomas Unattached 7.12q 2
3 Fulton, Ethan Unattached 7.12q 3
5 Probst, Austin Unattached 7.15q 2
6 Richardson, Ricky Unattached 7.23q 1
7 Hiles, Garrett Unattached 7.35q 2
8 Rollert, Thomas Unattached 7.41q 1
8 Dalman, Nate Unattached 7.41q 3
10 Siwik, Alec Unattached 7.62q 1
11 Vanmaanen, Dylan Unattached 7.65 2

Boys 55 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Semis H#
===================================================================
Semi-Finals
1 Vanmaanen, Zach Unattached 7.02q 1
2 Fulton, Ethan Unattached 7.14q 2
2 Probst, Austin Unattached 7.14q 1
4 Richardson, Ricky Unattached 7.17q 2
5 Parris, Russel Unattached 7.18q 2
6 Teadt, Thomas Unattached 7.29 1
6 Hiles, Garrett Unattached 7.29 2
8 Dalman, Nate Unattached 7.38 1
9 Siwik, Alec Unattached 7.55 2
10 Rollert, Thomas Unattached 7.56 1

Boys 55 Meter Dash
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Vanmaanen, Zach Unattached 7.02
2 Parris, Russel Unattached 7.16
3 Probst, Austin Unattached 7.21
4 Fulton, Ethan Unattached 7.26
5 Richardson, Ricky Unattached 7.34

Boys 400 Yard Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Fulton, Ethan Unattached 56.18 1
2 Casey, Kevin Unattached 56.40 1
3 McClelland, Teddy Unattached 1:00.37 3
4 Siwik, Alec Unattached 1:00.85 3
5 Ryan, Chris Unattached 1:01.52 2
6 Richardson, Ricky Unattached 1:02.04 2
7 Dalman, Nate Unattached 1:02.27 4
8 Vanmaanen, Dylan Unattached 1:03.71 4

Boys 800 Meter Dash
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Ryan, John Unattached 2:19.48
2 Casey, Kevin Unattached 2:22.22

Boys 1600 Yard Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Weaver, Jalen Unattached 4:51.03
2 Ryan, Chris Unattached 4:58.35
3 Siwik, Alec Unattached 5:11.17
4 Al-saaci, Abdul Unattached 6:09.67

Boys 3200 Yard Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Howse, Shawn Unattached 10:19.85
2 Ryan, Chris Unattached 10:53.50
3 McClelland, Teddy Unattached 14:15.68
4 Siwik, Alec Unattached 15:35.97
5 Richardson, Ricky Unattached 16:21.27

Boys 55 Meter Hurdles
================================================================
Name Year School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Teadt, Thomas Unattached 7.91q
2 Jackson, Alan Unattached 9.56q

Boys 55 Meter Hurdles
================================================================
Name Year School Semis
================================================================
Semi-Finals
1 Teadt, Thomas Unattached 8.49q
2 Jackson, Alan Unattached 9.54q

Boys 55 Meter Hurdles
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Teadt, Thomas Unattached 8.44
2 Jackson, Alan Unattached 9.63

Boys High Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Teadt, Thomas Unattached 5-00.00
2 Jackson, Alan Unattached 4-08.00

Boys Long Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Richardson, Ricky Unattached 18-08.75
2 Rollert, Thomas Unattached 15-08.00
3 Jackson, Alan Unattached 15-01.50

Boys Triple Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Jackson, Alan Unattached 31-10.00

Boys Shot Put
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Dailey, Brett Unattached 40-05.50
2 Jackson, Alan Unattached 32-04.50



Albion MITS Meet - 2/13/2009
Results

Girls 55 Meter Dash
================================================================
Name Year School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Verner, Cardi Unattached 7.89q
2 Alford, Taylor Unattached 8.04q
3 Decker, Carlie Unattached 8.34q

Girls 55 Meter Dash
================================================================
Name Year School Semis
================================================================
Semi-Finals
1 Verner, Cardi Unattached 7.98q
2 Alford, Taylor Unattached 8.13q
3 Decker, Carlie Unattached 8.32q
4 Baker, Katie Unattached 8.85q
5 Roney, Randi Unattached 9.13q

Girls 55 Meter Dash
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Verner, Cardi Unattached 7.94
2 Alford, Taylor Unattached 8.18
3 Decker, Carlie Unattached 8.28

Girls 400 Yard Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Jevtic, Kristina Unattached 1:06.81 1
2 Burdett, Lindsey Unattached 1:12.36 1
3 O'Roark, Natalie Unattached 1:13.93 2
4 Halseth, Heidi Unattached 1:15.05 1
5 Reagle, Amanda Unattached 1:21.39 2
6 Reagle, Jessica Unattached 1:23.61 2

Girls 800 Meter Dash
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Jevtic, Kristina Unattached 2:31.39
2 Freeland, Mindy Unattached 2:39.99
3 Schott, Rebecca Unattached 2:40.85
4 Reagle, Amanda Unattached 2:58.24
5 Perry, Courtney Unattached 3:00.11
6 Reagle, Jessica Unattached 3:06.44

Girls 1600 Yard Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Burdett, Lindsey Unattached 5:47.49
2 McEldowney, Jill Unattached 5:59.96
3 Sparks, Katy Unattached 6:21.97
4 Vanstromer, Courtney Unattached 6:22.72
5 Boyle, Lia Unattached 7:01.29
6 Baker, Katie Unattached 7:12.23
7 Roney, Randi Unattached 7:29.16

Girls 3200 Yard Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Freeland, Megan Unattached 11:33.90
2 Schott, Rebecca Unattached 13:21.73
3 Reagle, Amanda Unattached 14:22.30
4 Reagle, Jessica Unattached 15:32.64

Girls 55 Meter Hurdles
================================================================
Name Year School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Oesterle, Megan Unattached 9.65q
2 Halseth, Heather Unattached 10.71q
3 DeAgostino, Sarah Unattached 10.73q

Girls 55 Meter Hurdles
================================================================
Name Year School Semis
================================================================
Semi-Finals
1 Oesterle, Megan Unattached 9.92q
2 Baker, Katie Unattached 10.06q
3 DeAgostino, Sarah Unattached 10.49q
4 Halseth, Heather Unattached 10.68q

Girls 55 Meter Hurdles
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Oesterle, Megan Unattached 9.94
2 Baker, Katie Unattached 10.05
3 Halseth, Heather Unattached 11.13
-- DeAgostino, Sarah Unattached DQ

Girls High Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Verner, Cardi Unattached 4-10.00
2 Trapp, Nicole Unattached 4-06.00
2 Hartley, Jillian Unattached 4-06.00
4 Winn, Kelsey Unattached 4-04.00
-- Phillips, Sam Unattached NH

Girls Long Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Decker, Carlie Unattached 14-06.50
2 O'Roark, Natalie Unattached 12-09.25
3 Winn, Kelsey Unattached 12-06.75
4 Alford, Taylor Unattached 11-07.75