Sweetheart Race

back to results

Feb. 14, 2009

Sweetheart Race
Flushing,MI
Provided by Gault Race Mgt.


AGE-GROUP RESULTS
SWEETHEART 10K RUN RESULTS
SATURDAY, FEBRUARY 14, 2009
FLUSHING, MICHIGAN

*************** MALE OVERALL WINNER *******************
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 1 Paul Nantucket Chesterfield 25 35:42 5:45
*************** FEMALE OVERALL WINNER *******************
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 10 Kathy Snyder Flushing 45 42:43 6:53
************** MALE MASTERS WINNER *************
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 5 John Niven Swartz Creek 45 38:30 6:12
************** FEMALE MASTERS WINNER *************
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 28 Paulette Hoose Fenton 42 48:32 7:49

MALE AGE GROUP: 1 - 15
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 1 - 15
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====

MALE AGE GROUP: 16 - 19
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 8 Chris Carbary Chesterfield 17 40:55 6:36
2 16 Joshua Roesner Saginaw 19 45:38 7:21

FEMALE AGE GROUP: 16 - 19
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====

MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 7 Luke McMunigal Linden 22 40:47 6:34
2 60 John Ranville Flint 24 55:54 9:00

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 21 Karen Meraw Warren 23 46:21 7:28
2 57 Vanessa Ortis Novi 23 55:45 8:59

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 3 Rick Straughen Utica 28 37:11 6:00
2 4 Ben Dickie Grand Blanc 27 37:30 6:03
3 45 Brandon Perry Burton 29 52:56 8:32

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 37 Laurie Good Ann Arbor 28 51:18 8:16
2 67 Rebecca Forfar North Branch 29 57:04 9:12
3 68 Sarah Sutton Holly 27 57:19 9:14
4 101 Kelly Johnson Berkley 28 1:06:45 10:45

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 2 Chris Crosby Grand Blanc 34 36:48 5:56
2 36 Andrew Davis Brighton 31 51:00 8:13
3 72 Kyle Nelson Flint 34 57:48 9:19

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 24 Melissa Maynor Flushing 30 47:19 7:37
2 74 Lisa Szajner Gaylord 30 57:57 9:20
3 85 Elizabeth Sickels Ypsilanti 30 1:00:03 9:41
4 88 Amie Planck Lapeer 30 1:00:41 9:47
5 105 Katie Zopf Swords Farmington Hil 30 1:11:43 11:33
6 106 Catherine Deleeuw Fenton 34 1:13:03 11:46
7 109 Melissa Graves Grand Blanc 32 1:14:59 12:05

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 13 Ryan Gasser Davison 36 45:03 7:16
2 22 Nathan Murphy Flint 37 46:23 7:28
3 31 Dave Manges Flint 37 50:11 8:05
4 82 James Webster Washington Twp 38 58:50 9:29
5 83 Donald Murphy Dearborn 37 59:09 9:32
6 100 Todd Breneiser Grand Blanc 39 1:06:39 10:44
7 107 Eric Dobocik Swartz Creek 35 1:13:03 11:46

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 40 Karleen Helmreich Freeland 39 51:39 8:19
2 51 Karin Wolff Lake Orion 37 54:15 8:44
3 54 Laura Diehl Flint 39 54:54 8:51
4 62 Lisa Mausolf Oxford 38 56:15 9:04
5 81 Kandi Lloyd Fenton 36 58:38 9:27

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 15 Phillip Hamelin Clarkston 44 45:35 7:21
2 17 Michael Hatchew Goodrich 44 45:41 7:22
3 23 Duane Culp Commerce Twp 44 46:32 7:30
4 27 Mark Nemer Swartz Creek 40 48:12 7:46
5 34 Kenneth Giegler Lake Orion 41 50:39 8:10
6 41 Scott Meyland Clarkston 41 52:07 8:24
7 59 Kurt Anderle Byron 42 55:50 9:00
8 71 David Finch Brant 41 57:40 9:17
9 87 David Harris Holly 42 1:00:38 9:46
10 91 David Florida Kalamazoo 44 1:01:51 9:58
11 111 Everett Centerwall Iii Flint 41 1:17:43 12:31

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 44 Tracy Beadlescomb Alma 43 52:25 8:27
2 47 Colleen Hood Ann Arbor 41 53:11 8:34
3 55 Jamie Emmert Flint 41 55:21 8:55
4 99 Deb Yats Sanford 40 1:05:39 10:35

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 11 Dean Fuller Burton 45 44:25 7:09
2 12 Mike Benedict Flint 49 44:51 7:14
3 18 Reed Swanson East Tawas 49 45:49 7:23
4 20 Earl Lentner Saginaw 46 46:05 7:26
5 30 Jim Zittel Waterford 45 49:54 8:03
6 35 Mike Gunderson Flint 45 50:47 8:11
7 48 Doug Verley Lake Orion 46 53:22 8:36
8 49 Michael Hebner Flint 45 54:08 8:43
9 58 Brian Francis Fenton 47 55:45 8:59
10 65 Wayne Lynch Flint 49 56:28 9:06
11 78 David Yats Sanford 48 58:29 9:25
12 80 Blake Hershey West Bloomfiel 45 58:32 9:26
13 84 Reid Duford Sanford 45 59:44 9:37
14 86 James Jones Snover 46 1:00:20 9:43

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 33 Teresa L Martin Freeland 49 50:38 8:10
2 64 Lynn Burkley Flint 45 56:22 9:05
3 66 Janet Hunnius South Lyon 47 56:31 9:06
4 70 Shirlee Finch Alma 45 57:35 9:17
5 76 Claire Dedow Clarkston 48 58:23 9:24
6 77 Sharon Heskitt Oxford 48 58:28 9:25
7 79 Dua Chiku Mason West Bloomfiel 48 58:31 9:26
8 89 Garnet Lewis Freeland 47 1:00:43 9:47
9 92 Loanna Ammerman Swartz Creek 47 1:02:27 10:04
10 93 Mary Hamelin Clarkston 48 1:02:53 10:08
11 95 Dianne Seymour Linden 45 1:04:26 10:23
12 96 Lisa Stanick Rochester Hill 45 1:04:37 10:25
13 103 Christina Mooney Flint 45 1:09:17 11:10
14 108 Pamela Kitchen Mt. Morris 49 1:14:59 12:05
15 110 Carole Muraske Linden 45 1:15:32 12:10

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 9 Mark Dedow Clarkston 50 41:59 6:46
2 14 Michael Stewart Flushing 51 45:29 7:20
3 19 Gordon Gibson Flint 52 46:04 7:25
4 26 Mike Froats Grand Blanc 50 47:54 7:43
5 38 Greg Hamilton Laingsburg 51 51:24 8:17
6 50 Brian Larive Kawkawlin 51 54:08 8:43
7 56 Ernest Joseph Haverstraw 52 55:22 8:55
8 69 Arthur Nagasaki Oxford 50 57:29 9:16

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 52 Lynette Heinlein Vassar 52 54:21 8:45
2 63 Denise Charles Flushing 54 56:15 9:04

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 6 John Tarkowski Northville 56 40:17 6:30
2 25 Robert Gazella Lansing 57 47:35 7:40
3 29 Bob Kosen Shelby Twp 59 48:58 7:53
4 53 Len Constantine Chesterfield 55 54:24 8:46
5 61 Myron Sedman Beverly Hills 58 56:02 9:02
6 97 Edward Ceslick Burton 58 1:04:37 10:25

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 42 Maggy Zidar Pontiac 59 52:11 8:24
2 75 Dona Derossett Otisville 56 58:14 9:23

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 43 Bill Garrity Ann Arbor 60 52:14 8:25
2 73 Tim Giles Flushing 64 57:55 9:20
3 90 Tom Brooks Flint 60 1:01:42 9:56
4 94 Michael Bowen Flushing 60 1:04:22 10:22

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 102 Kathy Wagner Clio 60 1:08:24 11:01

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 32 Bill J Keller Lansing 68 50:25 8:07
2 39 Norman Hart Davison 67 51:27 8:17

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 104 Linda Nelson Ortonville 66 1:09:23 11:11

MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 46 Lee Burch Clio 70 53:10 8:34

FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====

MALE AGE GROUP: 75 - 90
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 98 Bob Daly Fenton 76 1:05:24 10:32
2 112 Earl Hanson Flint 76 1:25:08 13:43

FEMALE AGE GROUP: 75 - 90
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====



AGE-GROUP RESULTS
SWEETHEART 5K RUN RESULTS
SATURDAY, FEBRUARY 14, 2009
FLUSHING, MICHIGAN

**************** MALE OVERALL WINNER *******************
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 1 Kellen Duke Linden 22 17:34 5:40
**************** FEMALE OVERALL WINNER *******************
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 10 Mehgan Ott Flushing 16 22:55 7:23
*************** MALE MASTERS WINNER ************
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 5 Joel Hoose Fenton 41 19:32 6:18
*************** FEMALE MASTERS WINNER ************
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 29 Diane Weirauch Metamora 50 25:52 8:20
MALE AGE GROUP: 1 - 15
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 11 Dakota Remington Flushing 15 23:18 7:30
2 22 Austin Sager Flushing 12 25:00 8:03
3 54 Caleb Hess Henderson 13 27:58 9:01
4 130 Morgan Breneiser Grand Blanc 11 44:39 14:23
FEMALE AGE GROUP: 1 - 15
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 17 Kelly Kotsiris Flushing 14 23:39 7:37
2 19 Aubrey Routowicz Flushing 15 24:32 7:54
3 24 Rachel Vincke Chesaning 14 25:31 8:13
4 52 Sarah Gaby Burton 15 27:40 8:55
5 111 Hayley Downs Burton 8 37:05 11:57
6 129 Elizabeth Breneiser Grand Blanc 8 44:25 14:18
MALE AGE GROUP: 16 - 19
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 78 Kevin Miron Flint 17 31:14 10:04
FEMALE AGE GROUP: 16 - 19
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 85 Megan Reed Henderson 19 32:06 10:20
2 92 Sylvan Edwards Linden 16 34:01 10:57
3 96 Jenelle Gunderson Flint 18 34:37 11:09
4 123 Katie Pickvet Flint 19 41:48 13:28
MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 2 William Milburn New Baltimore 20 18:01 5:48
2 3 Pat Sarver Chesterfield 21 19:13 6:12
3 99 Charles Moran Wauseon 22 35:01 11:17
4 100 Mallory McCracken Bad Axe 23 35:34 11:27
FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 25 Swenja Tanner Howell 23 25:32 8:14
2 28 Sarah Sala Brooklyn 22 25:51 8:20
3 42 Jessica-Maris Molinaro Harper Woods 23 26:40 8:36
4 45 Meredith Stilwell Dexter 22 26:59 8:42
5 58 Jillian Niles Fenton 22 29:04 9:22
6 60 Meghan Palmer Clarkston 23 29:11 9:24
7 69 Stephanie Cox Flint 22 29:51 9:37
8 79 Rachael Compeau Davison 24 31:17 10:05
9 82 Julia Geik Birmingham 24 31:25 10:07
10 127 Haley Goodhue Clio 21 42:43 13:45
11 135 Jessie Reed Henderson 22 50:08 16:09
12 138 Emily Haymond Troy 22 54:22 17:31
MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 12 John Mione Sterling Heigh 29 23:23 7:32
2 16 Kurt Spyke Grand Rapids 29 23:38 7:37
3 23 Mike Klosowski Elkton 28 25:07 8:06
4 71 Thomas Czinder Wolverine Lake 28 29:57 9:39
5 72 Rocky Lopez Grand Blanc 26 29:58 9:39
FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 13 Angela Cergnul Midland 28 23:27 7:33
2 31 Shannon Shults Lake Orion 29 25:55 8:21
3 33 Sarah Scott Grand Blanc 25 26:00 8:23
4 57 Rachel Peters Saginaw 29 29:03 9:21
5 62 Dana Richardson Davison 29 29:20 9:27
6 98 Shawn Myers Millington 25 35:01 11:17
7 112 Riki Gheller Mount Morris 26 37:18 12:01
8 118 Melissa Park Waterford 27 39:36 12:45
9 125 Helena Jach Bloomfield Hil 29 42:23 13:39
10 137 Bethany Munsell Flint 27 52:29 16:54
MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 4 Joe Lasceski Saginaw 34 19:15 6:12
2 34 Chris Richardson Davison 33 26:02 8:23
3 44 Brian Trebilcock Flushing 34 26:56 8:41
4 66 Gary Jones Flint 33 29:35 9:32
5 113 Jonathan Tate Lapeer 34 38:17 12:20
6 117 Matthew Farney Livonia 34 39:01 12:34
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 27 Jennifer Menko Fenton 31 25:50 8:19
2 30 Megan Pilarowski Sterling Heigh 32 25:54 8:21
3 39 Melodie Burgess Flushing 33 26:16 8:28
4 43 Alisa Slingerland Owosso 32 26:50 8:39
5 50 Kelly Rivera-Craine Davison 33 27:31 8:52
6 86 Jennifer McDermitt Frankenmuth 33 32:15 10:23
7 89 Rebecca Linton Flushing 34 32:36 10:30
8 114 Stacie Tate Lapeer 34 38:18 12:20
9 116 Hillary Farney Livonia 31 38:44 12:29
10 124 Mercedea Shriver Flint 31 42:05 13:33
11 136 Trisha Stommel Flint 32 52:11 16:48
MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 6 Paul McDermitt Frankenmuth 37 21:55 7:04
2 18 Jason Hubbard Rochester 35 24:23 7:51
3 36 Jason Churchill Flint 38 26:08 8:25
4 101 Bill Swords Farmington Hil 38 35:50 11:33
5 105 Jason Sager Flushing 35 36:27 11:45
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 49 Jeannie Zuck Flushing 36 27:26 8:50
2 53 Lisa Wojdula Frankenmuth 37 27:56 9:00
3 56 Suzanne Clarkson Montrose 39 28:46 9:16
4 70 Stacey Bolt Millington 39 29:56 9:39
5 80 Krista Gapinski Gaylord 35 31:18 10:05
6 90 Kristy Somerville Gaylord 39 33:14 10:42
7 115 Andrea Menko Fenton 37 38:38 12:27
8 121 Mary Steele Grand Blanc 36 40:42 13:07
9 126 Tracy Schmidt Fenton 38 42:26 13:40
10 131 Martha Breneiser Grand Blanc 38 44:39 14:23
MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 14 Tim Brooks Flushing 44 23:28 7:34
2 46 Tom Kreucher Midland 41 27:06 8:44
3 74 Dennis Tierney Milford 44 30:45 9:54
4 81 Paul Behm Milford 41 31:21 10:06
5 93 Abe Erspamer Swartz Creek 43 34:17 11:03
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 51 Kristen Deloney Flushing 43 27:34 8:53
2 61 Kathy Edwards Linden 40 29:11 9:24
3 120 Julia Langdon Davisburg 42 40:35 13:04
4 132 Lisa Reed Henderson 44 45:38 14:42
MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 7 Steven Schneider Saint Johns 46 22:29 7:15
2 9 Randal Henige Chesaning 48 22:42 7:19
3 20 Dave Duncan Flushing 49 24:38 7:56
4 38 William Tanner Howell 46 26:16 8:28
5 40 Douglas Williams Grand Blanc 46 26:23 8:30
6 59 Steve Kotsiris Flushing 47 29:06 9:22
7 67 Rob Buti Plymouth 45 29:44 9:35
8 108 Roger Reed Jr. Henderson 47 36:53 11:53
9 128 Mary Frischkorn Rochester 47 43:37 14:03
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 41 Angela Roesner Saginaw 46 26:37 8:34
2 75 Suzanne Gareiss Milford 46 30:46 9:55
3 84 Karen Wirostek Oakley 46 32:04 10:20
4 87 Susan Kurtz Flushing 49 32:28 10:27
5 97 Jane Gunderson Flint 46 34:57 11:16
6 103 Deborah Porter Lake Orion 45 36:16 11:41
7 109 Mary Roke Flint 46 36:53 11:53
8 110 Jill Leckenby Henderson 46 37:02 11:56
9 119 Karen Shea Davisburg 47 40:35 13:04
MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 47 Michael Stefansky Flushing 51 27:20 8:48
2 64 David Rundy Montrose 53 29:30 9:30
3 68 Mark Johnson Lapeer 52 29:46 9:35
4 102 Terry O Hetzer Clio 50 35:57 11:35
5 133 Gregory Gamalski Bloomfield Tow 54 46:18 14:55
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 65 Eva Sanmartini Montrose 54 29:35 9:32
2 73 Vicki Dolliver Linden 52 30:45 9:54
3 77 Valerie Kump-Dutkowski Flushing 54 31:07 10:02
4 88 Patti Dill Flint 54 32:32 10:29
5 107 Marilyn Clark Merrill 54 36:39 11:48
MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 8 Michael Manor Clio 59 22:33 7:16
2 15 Don Lynch Munger 57 23:30 7:34
3 21 Randy Fielder Adrian 57 24:42 7:57
4 55 Lawrence Moran Flint 58 28:28 9:10
5 63 Larry Derossett Otisville 58 29:27 9:29
6 94 Mark Vick Saint Helen 57 34:29 11:07
7 95 Bruce G Clark Merrill 56 34:36 11:09
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 37 Janeen A Dvorak Corunna 58 26:14 8:27
MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 32 Dave Canute Durand 60 25:58 8:22
2 35 Jerome Mittman Northville 64 26:05 8:24
3 48 Jay Peters Rochester Hill 61 27:24 8:50
4 83 George Gray Flushing 60 31:30 10:09
5 91 Thomas Anders Swartz Creek 62 33:39 10:51
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 76 Shirley Torrance Saline 63 31:04 10:00
2 134 Kathleen Sparling Grand Blanc 63 47:07 15:11
MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 26 Leonard J Block Bay City 66 25:37 8:15
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 122 Karen Scanlon Brighton 67 41:43 13:26
MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
MALE AGE GROUP: 75 - 90
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 104 Harrison Hensley Pinckney 76 36:18 11:42
2 106 Harold Jones Davison 77 36:33 11:46
FEMALE AGE GROUP: 75 - 90
Place Oall Name City Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====



AGE-GROUP RESULTS
SWEETHEART 5K WALK RESULTS
SATURDAY, FEBRUARY 14, 2009
FLUSHING, MICHIGAN

************* MALE OVERALL WINNER ******************
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 4 Lester Brady Grand Blanc 55 35:54 11:34
************* FEMALE OVERALL WINNER ******************
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 1 Wanda Handlin Rogers City 52 33:51 10:54
************ MALE MASTERS WINNER *********************
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 5 Wesley Shumpert Flint 68 37:00 11:55
************ FEMALE MASTERS WINNER *********************
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 2 Denise Dvorak Traverse City 53 34:57 11:15
MALE AGE GROUP: 1 - 15
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 1 - 15
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
MALE AGE GROUP: 16 - 19
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 16 - 19
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 28 Annelies Gilligan Davison 24 46:00 14:49
MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 11 Mitchell Fox Flint 27 40:09 12:56
FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 24 Jacky Huber Flushing 25 44:06 14:12
2 26 Kim Tremblay Fenton 28 44:35 14:21
3 31 Jennifer Promowicz Flint 28 46:49 15:05
4 36 Tracy Curtis Flushing 25 56:25 18:10
MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 10 Ryan Letter Flint 32 39:27 12:43
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 18 Rebecca Tinnin Flint 31 42:46 13:46
2 19 Wendy Mitchell Fenton 33 42:54 13:49
3 20 Melissa Oginsky Flushing 33 42:54 13:49
4 21 Rachel Martin Flint 33 43:06 13:53
5 22 Jodi Lee Leveille-Mill Flint 31 43:18 13:57
6 37 Kelly Fogelsonger Swartz Creek 30 56:27 18:11
MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 17 Aaron Hoag Ortonville 35 42:45 13:46
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 30 Ellen Ruddock Flint 35 46:40 15:02
MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 6 Tom Carr Columbiaville 44 37:06 11:57
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 7 Donna Kowalski Battle Creek 45 37:14 12:00
2 8 Kimberly Monroe Flushing 47 38:20 12:21
3 14 Laurie Ferris Holly 46 41:58 13:31
4 35 Lynn Jones Owosso 49 56:24 18:10
MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 9 Kelvin Grant Alma 50 39:13 12:38
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 25 Annette Manor Clio 54 44:21 14:17
MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 27 Martha Tremblay Fenton 57 45:43 14:44
2 33 Joette McGinnis Flushing 55 50:42 16:20
MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 16 Dave Thurston Fowler 60 42:32 13:42
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 3 Phyllis Anders Swartz Creek 61 35:20 11:23
2 15 Jane Matthews Grand Blanc 63 42:02 13:32
3 34 Virginia Caterer Flushing 61 50:42 16:20
MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 12 Doug Fisher Flushing 65 40:22 13:00
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 29 Elliott Deyo Millington 70 46:39 15:02
FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 23 Gayla A Heilbronn Flushing 72 43:24 13:59
MALE AGE GROUP: 75 - 90
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====
1 13 Mike Anderson Flushing 76 41:17 13:18
2 32 Al Duch Swartz Creek 89 50:08 16:09
FEMALE AGE GROUP: 75 - 90
Place Oall Name City Ag Finish Pace
===== ==== ====================== ============== == ======= =====




AGE-GROUP RESULTS
SWEETHEART RUN TEAM RESULTS
SATURDAY, FEBRUARY 14, 2009
FLUSHING, MICHIGAN

---------------------------------------------------------------------
RELAY TEAMS 10 - 30
1. 25
26:38 29:53 = 56:31
Joshua Schiefer New Lothrop, Shelby Vincke Chesaning
2. 53
34:09 34:10 = 1:08:19
Emily Parker Flushing, Trent Williams Montrose


---------------------------------------------------------------------
RELAY TEAMS 31 - 40
1. 13
20:50 28:11 = 49:01
Andy Stone Grand Blanc, Melissa George Grand Blanc
2. 3
28:03 29:12 = 57:15
Kristen Bentley Waterford, Aaron Radin Waterford


---------------------------------------------------------------------
RELAY TEAMS 41 - 50
1. 33
16:59 24:08 = 41:07
Ryan Rau Brighton, Kate Segula Pinckney
2. 14
30:02 31:50 = 1:01:52
Marko Stakich Bloomfield Hills, Amanda Hobbs Sterling Heights
3. 46
30:44 32:10 = 1:02:54
Darcy Cronin Flushing, Andrew Mackay Flushing
4. 35
33:47 34:38 = 1:08:25
Jacquelyn Turkovich Brighton, Robert Turkovich Brighton


---------------------------------------------------------------------
RELAY TEAMS 51 - 60
1. 63
17:43 20:26 = 38:09
Nicholas Budzyn Riverview, Katie Singer Detroit
2. 52
20:02 23:48 = 43:50
Marcus Marek Grand Blanc, Jessica Marek Grand Blanc
3. 10
20:04 24:41 = 44:45
Scott Baker Ypsilanti, Jennifer Baker Ypsilanti
4. 34
22:28 22:34 = 45:02
Gabrielle Thivierge Rochester Hills, Thomas Thivierge
Rochester Hills
5. 23
23:40 30:44 = 54:24
Andrew Miller Holly, Elizabeth Miller Holly
6. 27
28:22 28:22 = 56:44
Brett Bigger Waterford, Matt Bigger Waterford
7. 54
27:08 34:22 = 1:01:30
Dewayne Williams Montrose, Brooke Williams Montrose
8. 18
35:55 36:29 = 1:12:24
Darci Larowe Swartz Creek, Brad Larowe Swartz Creek
9. 12
34:06 39:38 = 1:13:44
Brian Fowler Kenockee, Danielle Fowler Kenockee
10. 22
37:25 37:25 = 1:14:50
Bridget Merko White Lake, Erold Merko White Lake


---------------------------------------------------------------------
RELAY TEAMS 61 - 70
1. 41
17:18 18:16 = 35:34
Thomas Preiss South Lyon, Suzanne Larsen Fenton
2. 48
20:05 20:22 = 40:27
Brook Handler Rochester Hills, Doug Handler Rochester Hills
3. 20
21:38 23:03 = 44:41
Duane Machesney Grand Blanc, Jennifer Schmidt Lapeer
4. 29
21:54 23:21 = 45:15
Preston Thomas Farmington Hills, Tendai Thomas Farmington Hills
5. 61
21:26 28:43 = 50:09
John Perry Flushing, Sarah Perry Flushing
6. 62
26:24 26:31 = 52:55
Elaine Wisniewski Dexter, Chris MacHniak Howell
7. 40
24:40 29:36 = 54:16
Shane Moon Clarkston, Kim Moon Clarkston
8. 38
16:37 39:50 = 56:27
Shane Logan Pontiac, Stacey Logan Pontiac
9. 44
28:02 29:39 = 57:41
Traci Montpas Flushing, Brian Montpas Flushing
10. 8
33:10 37:09 = 1:10:19
James Doakes Lake Orion, Debra Morgan Oxford


---------------------------------------------------------------------
RELAY TEAMS 71 - 80
1. 57
22:31 25:41 = 48:12
John Strycker New Lothrop, Katie Strycker New Lothrop
2. 43
24:43 26:23 = 51:06
Erika Gunnell Burton, Richard Kingsley Perrinton
3. 50
23:08 31:02 = 54:10
Brian Steel Owosso, Melissa Steel Owosso
4. 37
19:52 34:28 = 54:20
Brian Harville Goodrich, Karen Harville Goodrich
5. 58
27:12 30:08 = 57:20
Matt Beasley Clarkston, Dianna Beasley Clarkston
6. 31
29:28 29:28 = 58:56
Kevin Gaby Burton, Kellie Laduke Battle Creek
7. 32
29:48 29:53 = 59:41
Shannon Larkin Clarkston, Dave Larkin Clarkston
8. 42
30:18 32:50 = 1:03:08
Craig Healey Clio, Kristen Healey Clio
9. 45
1:03:15 1:03:16 = 2:06:31
Mary Stoinski Chesaning, Phillip Stolnski Chesaning


---------------------------------------------------------------------
RELAY TEAMS 81 - 90
1. 19
21:08 24:52 = 46:00
Michael Brower Ypsilanti, Lisa Brower Ypsilanti
2. 56
29:01 31:13 = 1:00:14
Tony Ellis Flushing, Shari Ellis Flushing
3. 4
28:11 35:27 = 1:03:38
Jeff Boucke Davisburg, Denise Boucke Davisburg


---------------------------------------------------------------------
RELAY TEAMS 91 - 100
1. 49
18:50 22:59 = 41:49
Ruth Lara Grand Blanc, Ruth Lara Grand Blanc
2. 60
22:35 23:19 = 45:54
Tom Jones Fenton, Rochelle Jones Fenton
3. 26
23:36 28:14 = 51:50
James Swain Davison, Dawn Swain Davison
4. 55
21:56 31:19 = 53:15
Keith Peterson Ann Arbor, Carol Peterson Ann Arbor
5. 17
26:52 29:58 = 56:50
Larry Byard Fenton, Ellen Burke Grand Blanc


---------------------------------------------------------------------
RELAY TEAMS 101 - 110
1. 28
29:27 29:40 = 59:07
Ronald Shaheen Flint, Kathleen Kudray Flint
2. 47
26:49 33:29 = 1:00:18
Bridget Murray Rochester Hills, Gregory Murray Rochester Hills
3. 36
28:05 36:40 = 1:04:45
Roger A Demock Flushing, Jennie Barkey Flushing


---------------------------------------------------------------------
RELAY TEAMS 111 - 120
1. 21
24:41 27:38 = 52:19
Gregory Maxfield Oxford, Melodie Maxfield Oxford
2. 7
29:51 38:48 = 1:08:39
Mary Pat Chgnoweth Highland, Gregg Chgnoweth Highland


---------------------------------------------------------------------
RELAY TEAMS 121 - 130
1. 51
23:46 34:45 = 58:31
Tom Wascha Burton, Joan Wascha Burton


---------------------------------------------------------------------
RELAY TEAMS 131 - Over
1. 30
25:47 30:40 = 56:27
Richard Wallen Flushing, Janet Wallen Flushing
2. 39
32:14 32:19 = 1:04:33
Glen Larsen Grand Blanc, Shirley Larsen Grand Blanc




AGE-GROUP RESULTS
SWEETHEART WALK TEAM RESULTS
SATURDAY, FEBRUARY 14, 2009
FLUSHING, MICHIGAN

----------------------------------------------------------------------------
RELAY TEAMS Under - 30

----------------------------------------------------------------------------
RELAY TEAMS 31 - 40

----------------------------------------------------------------------------
RELAY TEAMS 41 - 50

----------------------------------------------------------------------------
RELAY TEAMS 51 - 60

----------------------------------------------------------------------------
RELAY TEAMS 61 - 70
1. 59
46:39 46:46 = 1:33:25
Bridget Slovak Flushing, Quinn Roke Flint


----------------------------------------------------------------------------
RELAY TEAMS 71 - 80
1. 5
37:07 40:03 = 1:17:10
Paul Carlson Midland, Patty Carlson Midland


----------------------------------------------------------------------------
RELAY TEAMS 81 - 90

----------------------------------------------------------------------------
RELAY TEAMS 91 - 100
1. 24
30:03 31:44 = 1:01:47
Johnny Olsey Clio, Lori Lynn Short Montrose


----------------------------------------------------------------------------
RELAY TEAMS 101 - 110
1. 15
33:09 37:20 = 1:10:29
Rick Huber Montrose, Shelly Huber Montrose


----------------------------------------------------------------------------
RELAY TEAMS 111 - 120

----------------------------------------------------------------------------
RELAY TEAMS 121 - 130

----------------------------------------------------------------------------
RELAY TEAMS 131 - Over

Flushing,MI
Provided by Gault Race Mgt.