MITS- SALINE MIDDLE SCHOOL

back to results

Feb. 7, 2009

MITS- SALINE MIDDLE SCHOOL
SALINE MIDDLE SCHOOL, MI
Girls 3200 Run

Place Athlete Club Time/Distance
1 Kate Carter Spirit of Pre 12:02
2 Amy Creutz Spirit of Pre 14:04

Boys 3200 Run

Place Athlete Club Time/Distance
1 Nick Kern Ann Arbor Track Club 10:17.07
2 Kenny Cooper Ann Arbor Track Club 11:20.00
3 Mark Tizedes Herbs Runners 11:33.01
4 Christopher Heidenthal Ypsi 13:06.58


Girls 400 Dash

Place Athlete Club Time/Distance
1 Maya Long Spirit of Pre 1:02.80
2 Malita Rutherford Michigan Accelerators 1:04.80
3 Samantha Cannell Spirit of Pre 1:06.50
4 Dominique Blatter Spirit of Pre 1:07.64
5 Carolinne Strasser Spirit of Pre 1:08.00
6 Katie Weishaar Ypsi 1:08.43
7 Amanda Polly Spirit of Pre 1:10.30
8 Marjorie Blackwell Ypsi 1:11.70
9 Alyssa Armiak Novi 1:11.80
10 Arianna Leonardi Spirit of Pre 1:12.38
11 Evelyn Dority Manchester 1:12.44
12 Daeja Raglin Ypsi 1:13.11
13 Zevin Carter Ypsi 1:13.41
14 Anna Kluitenberg Ypsi 1:13.55
15 Kate Brown It 1:14.48
16 Iaesha Gray Ypsi 1:15.27
17 Heather Armiak Novi 1:15.70
18 Liz Arroyo Spirit of Pre 1:15.80
19 Donnisha Shreve Ypsi 1:21.90

Boys 400 Dash

Place Athlete Club Time/Distance
1 Steven Machin Michigan Accelerators 56.26
2 Evan Carter Ann Arbor Track Club 56.97
3 Brian Murphy Air 58.84
4 Jordan Wisniewski Unattached 58.92
5 Lucas Arias Ann Arbor Track Club 59.27
6 Evan Krzysko Air 59.33
7 Julius Theophious Ann Arbor Track Club 59.68
8 Ken Domingue Air 1:00.14
9 Andrew Hunt Ypsi 1:00.20
10 Andy Sanz-Guerrero Ann Arbor Track Club 1:00.36
11 Jon Wade Ann Arbor Track Club 1:00.40
12 Cory Smetana Cheetah 1:00.70
13 Anthony Donald Unattached 1:00.79
14 Martez Stingley Ypsi 1:01.70
15 Travis Walker Ann Arbor Track Club 1:02.40
16 Al Backey Ypsi 1:02.60
17 Paris Horgrow Ann Arbor Track Club 1:02.70
18 Brandon Feldkamp Spirit of Pre 1:02.88
19 Terrance Moure Ypsi 1:02.90
20 Keith Marks Jr. Ypsi 1:04.13
21 Josh Smallish Ypsi 1:05.13
22 Mitchell Long Ypsi 1:05.70
23 Mike Schwingel Spirit of Pre 1:05.81
24 Kenny Cooper Ann Arbor Track Club 1:06.70
25 Nick Troher Salem 1:08.59

Girls 1600 Run

Place Athlete Club Time/Distance
1 Danielle Kanclerz Ann Arbor Track Club 5:40.08
2 Liz Timoszyk Unattached 5:49.74
3 Desi O'Brien Spirit of Pre 5:53.02
4 Angela Swain Ann Arbor Track Club 5:58.00
5 Chelsie Noble Spirit of Pre 6:10.23
6 Miranda Haas Jackalopes 6:15.36
7 Anna Kluitenberg Ypsi 6:15.70
8 Kristin Green Spirit of Pre 6:15.88
9 Courtney Brewis Spirit of Pre 6:28.27
10 Katie Weishaar Ypsi 6:39.73
11 Teresa Rotondo Ann Arbor Track Club 6:51.12

Boys 1600 Run

Place Athlete Club Time/Distance
1 Victor Allen Unattached 4:36.59
2 Mike Blaszczyk Novi 4:58.93
3 Alex Long Salem 5:03.92
4 Jeff Gireach Cheetahs 5:07.87
5 Jason Smith Salem 5:09.22
6 Frank Griffiths Cheetahs 5:09.58
7 Colin Riley Cheetahs 5:16.05
8 Colin Egerer Ann Arbor Track Club 5:30.16
9 Stephen Domingue Air 5:43.00
10 Anthony Robinson Air 6:13.75
11 James Tizedes Herbs Runners 6:27.59


Girls 200 Dash

Place Athlete Club Time/Distance
1 Noelle Bradley Michigan Accelerators 27.05
2 Ciara Donaldson Michigan Accelerators 28.74
3 Iaesha Gray Ypsi 29.04
4 Carolynne Strasser Spirit of Pre 29.18
5 Dominigue Blatter Spirit of Pre 29.39
6 Zevin Carter Ypsi 29.41
7 Daeja Raglin Ypsi 30.01
8 Heather Armiak Novi 30.36
9 Arianna Leonardi Spirit of Pre 30.57
10 Alyssa Armiak Novi 30.92
11 Amanda Polly Spirit of Pre 30.98
12 Majorie Blackwell Ypsi 31.21
13 Becky Stubler Spirit of Pre 31.40
14 Liz Arroyo Spirit of Pre 31.87
15 Miranda Haas Jackalopes 32.44
16 Donnisha Shreve Ypsi 34.98

Boys 200 Dash

Place Athlete Club Time/Distance
1 Blair Broussard Monashores 23.96
2 Steven Machin Michigan Accelerators 24.38
3 Brian Pike Shelby 24.58
4 Andrew Hunt Ypsi 24.87
5 Anthony Donald Unattached 25.08
6 Mitchell Long Ypsi 25.10
7 Ja'Quan Pattan Ypsi 25.28
8 Keith Marks Ypsi 25.32
9 Payton Hardy Michigan Accelerators 25.43
10 Brian Murphy Air 26.17
11 Martez Stingley Ypsi 26.55
12 Noah Kaczr Ann Arbor Track Club 27.16
13 Sunjay Rajen Spirit of Pre 28.11
14 Mike Schwingel Spirit of Pre 28.42
15 Nick Troher Salem 29.06

Girls DMR

Place Athlete Club Time/Distance
1 Spirit of Pre 13:36.32
2 Mick's Chicks 14:44.71


Boys DMR

Place Athlete Club Time/Distance
1 Ann Arbor Track Club "B" 11:00.28
2 Ann Arbor Track Club "A" 11:17.59
3 Air 11:30.29
4 Spirit of Pre "A" 11:34.18
5 Ypsi 11:39.51
6 Spirit of Pre "B" No time

Girls Pole Vault

Place Athlete Club Time/Distance
1 Christina Watson Landon Athletics 10' 9"
2 Kassie Powell Landon Athletics 10' 3"
3 Violet Whitney Ann Arbor Youth Track Club 9' 9"
4 Emily Williams Ann Arbor Track Club 8' 9"
5 Stacey Fasset Landon Athletics 8' 9"
6 Nicole Ferguson Up & Running 8' 9"
7 Karlee Mater Landon Athletics 8' 3"
8 Sarah Mattix Landon Athletics 7' 9"
8 Emily Sloan Spirit of Pre 7' 9"
10 Mickala Conter Up & Running 7' 9"
11 Michelle Young Unattached NH
12 Nicole Baners Pickney NH

Boys Pole Vault

Place Athlete Club Time/Distance
1 Steve Ferguson Up & Running 12' 3"
2 Shane Shernah Unattached 11' 9"
3 Matt Ingo Landon Athletics 11' 9"
4 Coy Mattix Landon Athletics 10' 9"
5 Scott Watson Unattached 10' 9"
6 Takeshi Tanardi Up & Running 10' 3"
7 Matt Leaders Polar Bear NH
8 Chris Holda Unattached NH

Girls High Jump

Place Athlete Club Time/Distance
1 Jennifer Lane Brighton 5' 3"
2 Alisha Weaver Holt 5' 1"
3 Heather Armiak Novi 4' 9"
4 Emily Sloan Saline 4' 9"
5 Alyssa Armiak Novi 4' 7"
6 Shelby Zalik Manchester 4' 7"
7 Alex Liptich Unattached 4' 5"
8 Amanda Polly Spirit of Pre 4' 0"
9 Arianna Leonardi Spirit of Pre No Height

Boys High Jump

Place Athlete Club Time/Distance
1 Keith Macks Ypsi 6' 0"
2 Tyler Olsen Saline 5' 10"
3 Michael Shearon Breakfast Club 5' 8"
4 Andy Wysocki Saline 5' 8"
5 Ja'Quan Patterson Ypsi 5' 4"
6 Sunjay Rajan Saline NH
7 Evan Cutler Ann Arbor Track Club NH

Girls Shot Put

Place Athlete Club Time/Distance
1 Sam Paulika Bedford 34' 0"

Boys Shot Put

Place Athlete Club Time/Distance
1 Quinn Dawson Saline 51' 9"
2 Ryan Nowatzke Saline 41' 9"
3 Frank James Ypsi 32' 8 1/2"
4 Nick Troher Salem 29' 10"