Portland Winter Run 5K

back to results

Jan. 17, 2009

Portland Winter Run 5K
Portland, MI
Provided by Playmakers


Overall Male Open Winner
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Fred Joslyn Rochester MI 24 1 16:44 5:24/M
Male 10 and under
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Felipe Cazares Adrian MI 10 32 22:49 7:22/M
2 Dawson Palme Portland MI 9 131 30:52 9:57/M
Male 11 to 14
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Wyatt Treadway DeWitt MI 13 144 31:53 10:17/M
Male 15 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Ian Hancke Haslett MI 17 2 17:16 5:34/M
2 Taylor Heath Hanover MI 16 4 19:41 6:21/M
3 Alex VanCamp Haslett MI 15 6 19:52 6:25/M
4 Eric Loveland Dundee MI 19 12 20:42 6:41/M
5 Nick Wracan Vernon MI 15 15 20:58 6:46/M
6 Cale Felker Bancroft MI 15 18 21:23 6:54/M
7 Josh LaMay Owosso MI 17 20 21:28 6:55/M
8 Zack Sizemore Corunna MI 16 34 23:01 7:25/M
9 Alexander Nairn Maple Rapids MI 16 50 24:30 7:54/M
10 Tyler Blake Portland MI 18 57 24:54 8:02/M
11 John Phillips Portland MI 19 88 26:38 8:35/M
Male 20 to 24
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Drew Brown Ionia MI 21 28 22:27 7:15/M
2 John Wenstrom Mason MI 24 45 23:58 7:44/M
3 Jacob O'Neill Dundee MI 24 83 26:24 8:31/M
4 Aaron Phillippe Allendale MI 21 105 28:29 9:11/M
5 Edward Haefner Troy MI 24 119 29:40 9:34/M
6 Cory Kavanagh Grand Rapids MI 20 130 30:51 9:57/M
Male 25 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kevin Neumann Grand Rapids MI 25 22 21:42 7:00/M
2 Ryan Geers Battle Creek MI 28 23 21:52 7:03/M
3 Keith Cravotta East Lansing MI 28 69 25:26 8:12/M
4 Eric Roth Grand Ledge MI 29 75 25:49 8:20/M
5 Dan Potter Freeport MI 29 85 26:31 8:33/M
6 Thomas Samatoro Macomb MI 29 89 26:48 8:39/M
Male 30 to 34
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Roger Bonga Lowell MI 33 10 20:32 6:37/M
2 Nate Stuart Chicago IL 31 11 20:33 6:38/M
3 Chris Ferguson Ionia MI 31 14 20:49 6:43/M
4 Scott Werner Westphalia MI 30 24 21:58 7:05/M
5 John Donnelly Holland MI 32 31 22:43 7:20/M
6 Michael Simon Mount Pleasant MI 32 43 23:31 7:35/M
7 Ryan Oosterhouse Freeport MI 31 47 24:27 7:53/M
8 Tom Andrades Lansing MI 31 62 25:07 8:06/M
9 Robert Backus Lansing MI 30 73 25:45 8:18/M
10 Bill Boldry Middleville MI 34 99 27:47 8:58/M
11 Brian Sanford Springport MI 30 162 34:27 11:07/M
Male 35 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jay Bowers Cedar Springs MI 38 5 19:45 6:22/M
2 Michael Schafer Grand Ledge MI 37 8 20:10 6:30/M
3 Mark Ott Jackson MI 36 9 20:24 6:35/M
4 Tim Becker Fowler MI 38 16 21:00 6:46/M
5 Bryan Heid Owosso MI 35 17 21:15 6:51/M
6 James Hill Eaton Rapids MI 39 36 23:04 7:26/M
7 Rob Pearson Portland MI 38 58 24:57 8:03/M
8 Chris Hudson Portland MI 39 61 25:03 8:05/M
9 Travis Bussler Mount Pleasant MI 35 104 28:23 9:09/M
10 Nathan Miller Greenville MI 35 108 28:41 9:15/M
11 Chris Warners Grand Rapids MI 38 135 30:59 10:00/M
12 Todd Davlin Portland MI 38 140 31:27 10:09/M
13 Jason Jacobson Comstock Park MI 37 148 32:12 10:23/M
14 Bob Powers Grand Rapids MI 38 160 34:08 11:01/M
Overall Female Masters Winner
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Gayle Kuipers Holland MI 43 25 22:03 7:07/M
Female 40 to 44
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jill Evers-Bowers Kent City MI 42 42 23:25 7:33/M
2 Mandy Baker Charlotte MI 40 74 25:48 8:19/M
3 Julie Pozega Grand Ledge MI 40 115 28:54 9:19/M
4 Susan Martin Portland MI 44 123 29:51 9:38/M
5 Susan Treadway DeWitt MI 43 145 31:54 10:17/M
6 Jeannine Lama East Lansing MI 40 152 32:52 10:36/M
7 Sharon Kelsey Tustin MI 40 176 40:35 13:05/M
Female 45 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Theresa Stanko Haslett MI 47 26 22:14 7:10/M
2 Barbara Schelter Woodland MI 45 100 27:47 8:58/M
3 Shannon Coombs St. Johns MI 47 126 30:11 9:44/M
4 Robin Wagner St. Johns MI 47 138 31:19 10:06/M
5 Carin Harner Hillsdale MI 48 151 32:52 10:36/M
6 Dawn Elzinga DeWitt MI 46 170 36:14 11:41/M
7 Rene Swift Hastings MI 48 180 46:45 15:05/M
Overall Male Masters Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Eric Swager Chelsea MI 44 7 19:58 6:26/M
Male 40 to 44
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jim Oleksinski Grosse Pointe MI 41 27 22:19 7:12/M
2 Tim Sochor Kalamazoo MI 44 41 23:24 7:33/M
3 Chris Kapral Ada MI 43 46 24:06 7:46/M
4 Troy DeVoogd Kent City MI 41 54 24:46 7:59/M
5 Dale Craft Bellevue MI 41 63 25:16 8:09/M
6 Kevin Gamper Holt MI 41 67 25:24 8:12/M
7 Mikey Getter Jackson MI 41 76 26:00 8:23/M
8 Chad Cushman Lansing MI 41 77 26:01 8:24/M
9 Michael Pell Mason MI 44 81 26:13 8:27/M
10 Nick Ekel St. Johns MI 44 87 26:36 8:35/M
11 Todd Stanton Potterville MI 40 96 27:29 8:52/M
12 Doug King Dexter MI 41 103 28:07 9:04/M
13 Jim Malloy Holt MI 41 111 28:47 9:17/M
14 Terry Madden Holland MI 41 112 28:50 9:18/M
15 John Nagel DeWitt MI 40 122 29:50 9:37/M
16 Scott Lynn East Lansing MI 40 128 30:28 9:50/M
17 David Palme Portland MI 42 132 30:52 9:57/M
Male 45 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jeffery Heath Hanover MI 47 29 22:33 7:16/M
2 Steven Schneider St. Johns MI 45 30 22:39 7:18/M
3 David Weber Pewamo mi 48 48 24:28 7:54/M
4 Scott Konopinski Charlotte MI 46 51 24:32 7:55/M
5 Frank Ingalls Mason Mi 45 64 25:16 8:09/M
6 Randy Foote Portland MI 47 68 25:24 8:12/M
7 Mark Hommel Lake Isabella MI 46 70 25:35 8:15/M
8 Mark Kerr Lincoln Park MI 49 80 26:12 8:27/M
9 Paul Pozega Grand Ledge MI 49 82 26:19 8:29/M
10 George Hilton Portland MI 47 93 27:17 8:48/M
11 David Cook Pewamo MI 46 143 31:50 10:16/M
12 Ross Martin Portland MI 45 168 35:35 11:29/M




Place Name City Age Overall Time Pace
1 Carol Jefferson Rochester MI 23 3 19:30 6:17/M
Female 11 to 14
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Natalie Noble Shepherd MI 12 78 26:02 8:24/M
2 Michelle Kelsey Tustin MI 12 149 32:26 10:28/M
Female 15 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Teha Ames Shepherd MI 16 37 23:07 7:27/M
2 Marissa Schneider Corunna MI 15 39 23:21 7:32/M
Female 20 to 24
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Dana Blinder Allendale MI 21 114 28:52 9:19/M
2 Molly Davis Cadillac MI 21 179 45:49 14:47/M
Female 25 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Hannah Norton Union City MI 27 19 21:26 6:55/M
2 Lisa Werner Westphalia MI 29 49 24:29 7:54/M
3 Lisa Truax Lansing MI 29 59 24:59 8:04/M
4 Sarah Sandborn Portland MI 26 84 26:27 8:32/M
5 Vicky McWilliams Comstock Park MI 29 110 28:45 9:16/M
6 Kate Williams Lansing MI 29 124 29:53 9:38/M
7 Emily Williams Battle Creek MI 26 127 30:18 9:46/M
8 Carrie Johnson Lake Odessa MI 26 129 30:46 9:55/M
9 Emily Morrison East Lansing MI 29 142 31:31 10:10/M
10 Katherine Beckwith Lansing MI 26 150 32:39 10:32/M
11 Sarah Wilterding Charlotte MI 28 157 33:25 10:47/M
12 Sarah Oosterhouse Freeport MI 29 158 33:41 10:52/M
13 Jenny Sanford Springport MI 28 161 34:27 11:07/M
Female 30 to 34
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Theresa Oegema Lansing MI 33 107 28:33 9:13/M
2 Sharon Terlep Royal Oak MI 30 113 28:51 9:18/M
3 Jessica Stuart Chicago IL 30 117 29:16 9:26/M
4 Cami Pendell Grand Ledge MI 34 133 30:53 9:58/M
5 Jennifer Davlin Portland MI 34 141 31:28 10:09/M
Female 35 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Sharon Becker Fowler MI 37 79 26:10 8:26/M
2 Lisamarie Davis Grand Haven MI 36 101 27:50 8:59/M
3 Tammy Quillan Ionia MI 36 134 30:56 9:59/M
4 Melissa Miller Portland MI 36 164 34:54 11:15/M
5 Sabrina Slee Holt MI 36 174 37:33 12:07/M



Overall Female Grandmasters Winner
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Peggy Zeeb Colon MI 50 38 23:11 7:29/M
Female 50 to 54
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Barb Evans Mason MI 51 92 27:05 8:44/M
2 Monica Fox Mount Pleasant MI 50 118 29:30 9:31/M
3 Toni Walker Charlotte Mi 50 139 31:27 10:09/M
4 Susie Debler Mulliken MI 50 146 31:56 10:18/M
5 Nancy Johnston Shelby Township MI 51 154 32:58 10:38/M
6 MaryAnn Baxter St. Johns MI 52 163 34:51 11:15/M
7 Kim Armbruster Lansing MI 53 165 34:54 11:15/M
8 Luri Mugford Charlotte MI 52 172 36:39 11:49/M
Female 55 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Alice Kramer Pewamo MI 55 137 31:15 10:05/M
2 Susan Sackett Grand Ledge MI 59 169 36:03 11:38/M



Overall Male Grandmasters Winner
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Bob Laurie Ada MI 51 13 20:45 6:42/M
Male 50 to 54
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Scott Tice Holt MI 53 33 22:53 7:23/M
2 Roy Brown Ionia MI 53 35 23:03 7:26/M
3 Jack Griffin Portland MI 54 44 23:33 7:36/M
4 Richard Beal Howell MI 54 52 24:40 7:57/M
5 Pokey Brown Flint MI 52 60 25:01 8:04/M
6 Keith Hesche Ionia MI 53 72 25:42 8:17/M
7 Bob Jacobson Holt MI 54 90 26:51 8:40/M
8 Eric Zeeb Colon MI 51 94 27:18 8:48/M
9 Fred Jensen Ada MI 53 116 29:06 9:23/M
10 Gary Lipsey Potterville MI 53 147 32:10 10:23/M
11 John Johnston Shelby Township MI 53 155 33:04 10:40/M
12 Jeff Walker Grand Ledge MI 54 178 42:43 13:47/M
Male 55 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Don Correll Muskegon MI 59 40 23:21 7:32/M
2 Pat Duff Portland MI 55 53 24:45 7:59/M
3 Lou Cravotta Bath MI 57 55 24:49 8:00/M
4 Dale Chinneck Clinton Township M 58 56 24:51 8:01/M
5 David Stierley Grand Ledge MI 56 66 25:22 8:11/M
6 Ken Kramer Pewamo MI 55 71 25:37 8:16/M
7 Larry McCaskey Holt MI 59 91 26:54 8:41/M
8 Kevin Meade Ionia MI 59 95 27:24 8:50/M
9 Leon Schneider Fowler MI 55 97 27:39 8:55/M
10 Randy Slater Belding Mi 59 98 27:40 8:55/M
11 Charles Lawson Grand Ledge MI 57 102 28:02 9:03/M
12 Pat Doody Laingsburg MI 58 125 30:01 9:41/M
13 Rick Hutchinson Ionia MI 59 153 32:56 10:37/M



Overall Female Greatmasters Winner
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Sharon Dolan Westphalia MI 66 86 26:34 8:34/M


Female 60 to 64
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Ruth Thelen St. Johns MI 64 109 28:42 9:15/M
2 Karen Irrer Westphalia MI 60 156 33:07 10:41/M
3 Marge Novak Lansing MI 63 167 35:23 11:25/M
Female 65 to 69
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Joann Lehman Westphalia mi 68 120 29:44 9:35/M
2 Dagnija Schmidt Grand Ledge MI 67 173 36:44 11:51/M



Overall Male Greatmasters Winner
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Dave Minier Wyoming MI 60 21 21:32 6:57/M
Male 60 to 64
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Matt Britton Rothbury MI 63 65 25:20 8:10/M
2 Norm Nephew Portland MI 60 106 28:30 9:12/M
3 Henry Knoop Ionia MI 61 159 34:00 10:58/M
4 Dennis Armbruster Lansing MI 60 166 34:56 11:16/M
5 Charles Pall Woodhaven MI 64 175 39:36 12:46/M
Male 65 to 69
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Gilbert Schmidt Grand Ledge MI 66 136 31:00 10:00/M
2 Mark Sebald Grand Ledge MI 66 171 36:32 11:47/M
Male 70 to 94
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Rod Smith Grand Haven MI 71 121 29:44 9:35/M
2 Ronald Gill Pleasant Lake MI 72 177 41:10 13:17/M