New Year's Resolution 8K Run & 5K Walk

back to results

Dec. 31, 2008

New Year's Resolution 8K Run & 5K Walk
Flint,MI
Provided by Gault Race Mgt.


AGE-GROUP RESULTS
2008 NEW YEAR'S RESOLUTION 8K RUN

******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 1 Nick Stanko 850 Haslett 27 27:10 5:28
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 10 Chelsea Earls 670 Farmington Hills 25 34:23 6:55
******************** MALE MASTERS WINNER *******************************
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 6 Lennie Brousseau 1903 Byron 51 33:25 6:44
******************** FEMALE MASTERS WINNER *******************************
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 18 Theresa Stanko 849 Haslett 47 35:43 7:12

MALE AGE GROUP: 1 - 12
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 99 Connor Vogt 794 Krailling 12 42:41 8:36

FEMALE AGE GROUP: 1 - 12
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 132 Ellie Cowger 659 Fenton 12 45:10 9:06
2 273 Dawson Pressel 993 Flushing 9 1:09:21 13:57
3 280 Hayley Downs 852 Burton 7 1:15:49 15:15

MALE AGE GROUP: 13 - 15
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 5 Drew Baker 955 Flushing 15 33:23 6:43
2 8 Eric Edmond 1000 Frankenmuth 14 33:49 6:49
3 29 Nick Jones 967 Fenton 14 37:36 7:34
4 62 Benjamin Sievert 999 Frankenmuth 15 39:43 8:00

FEMALE AGE GROUP: 13 - 15
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 42 Gabrielle Anzalone 805 Grand Blanc 15 38:15 7:42
2 106 Talia Flint 687 Flushing 15 43:13 8:42
3 185 Kari Torrey 831 Clio 14 49:28 9:57
4 230 Julia Johnson 715 New Lothrop 14 55:14 11:07
5 260 Shiloh Brunet 855 Durand 13 1:00:19 12:08

MALE AGE GROUP: 16 - 19
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 13 Tyler Vogt 914 Grand Blanc 18 35:09 7:05
2 17 Adam Dietz 905 Linden 16 35:37 7:10
3 19 Sebastian Gosztyla 871 Bay City 19 35:48 7:12
4 21 Josh Mastracci 932 Rochester Hills 16 36:41 7:23
5 26 Nic Ingle 713 Bay City 19 37:21 7:31
6 31 Matthew Wallace 797 Fenton 17 37:44 7:36
7 39 Nick Ekel Iii 821 University Center 18 38:10 7:41
8 50 Nathan Wells 884 Davison 16 39:17 7:54
9 61 Trevor Denton 666 Henderson 16 39:42 8:00
10 116 Joshua Schiefer 767 New Lothrop 18 44:06 8:53
11 214 Matthew Welch 799 Flushing 18 53:09 10:42

FEMALE AGE GROUP: 16 - 19
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 57 Melissa George 696 Grand Blanc 16 39:34 7:58
2 91 Hayley Ladi 969 Fenton 17 42:13 8:30
3 112 Sarah Hulett 823 Grand Blanc 17 43:38 8:47
4 121 Katelyn Connelly 851 Grand Blanc 16 44:33 8:58
5 167 Alissa Brouillet 643 Otisville 17 48:14 9:43
6 238 Katelyn Torrey 832 Clio 16 56:06 11:17
7 282 Melanie Pomeroy 843 Davison 19 1:18:00 15:42

MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 68 John Wenstrom 800 Mason 24 40:02 8:04
2 102 Anthony Slatton 861 Mount Morris 23 42:55 8:38
3 103 Matt Wambold 862 Fenton 22 43:06 8:41
4 157 Casey Kolesro 837 Troy 20 46:38 9:23
5 158 Alex Williams 908 Mayville 24 46:41 9:24
6 281 Jaron Kilbury 845 Flint 21 1:17:55 15:41

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 110 Kate Cowger 660 Minneapolis 20 43:25 8:44
2 129 Jennifer Baumann 935 Plymouth 24 45:01 9:04
3 160 Joanne Landt 912 Roseville 23 46:56 9:27
4 252 Charity Stout 787 Corunna 24 58:34 11:47

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 15 Leo J Foley 936 Howell 27 35:21 7:07
2 44 Brad Smith 860 Birch Run 27 38:39 7:47
3 105 Bill Belford 973 Flint 28 43:12 8:42
4 124 Michael Kane 917 Waterford 29 44:50 9:02
5 125 Kurt Iliff 712 Grand Blanc 28 44:56 9:03
6 164 Russell Smith 782 Burton 26 47:30 9:34
7 195 Thomas Czinder 662 Wolverine Lake 28 51:51 10:26

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 40 Jennifer Finn 679 East Lansing 25 38:11 7:41
2 49 Danielle Fowler 690 Kenockee 29 39:13 7:54
3 115 Erika Gunnell 950 Burton 27 43:56 8:51
4 196 Katie Reed 944 Waterford 27 51:54 10:27
5 203 Sarah Sutton 941 Holly 27 52:16 10:31
6 244 Tara Griswold 699 Otisville 27 56:46 11:26

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 4 Richard Trojanowski 792 Calverton 34 33:17 6:42
2 11 Shane Logan 913 Pontiac 30 34:44 7:00
3 46 Ryan Piippo 911 Detroit 30 38:46 7:48
4 75 Austin Lampros 725 Fort Collins 30 40:32 8:10
5 90 Kevin Finn 680 Bath 31 42:08 8:29
6 130 Anthony Hanks 934 Livonia 33 45:01 9:04
7 133 Michael Sanocki 865 Birch Run 34 45:11 9:06
8 179 Dennis Yager 824 Flint 33 49:14 9:55
9 193 Jon Clark 859 Swartz Creek 31 51:29 10:22

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 20 Carla Murphy 948 Flushing 34 36:22 7:19
2 34 Marie Leonard 924 Ann Arbor 30 38:00 7:39
3 55 Melissa Maynor 733 Flushing 30 39:28 7:57
4 86 Nicole Belford 976 Flint 32 41:41 8:24
5 144 Sharon Terlep 788 Royal Oak 30 45:54 9:14
6 194 Haley Street 945 Clarkston 31 51:38 10:24
7 216 Kristin Tetzlaff 816 Flint 34 53:36 10:47
8 247 Catherine Deleeuw 921 Fenton 34 57:38 11:36
9 263 Heather Wood 803 Dewitt 32 1:00:26 12:10
10 277 Nikole Peck 749 Grand Blanc 34 1:09:29 13:59

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 2 Thomas Preiss 869 South Lyon 39 29:50 6:00
2 3 Alan Gabalis 692 Caro 38 32:42 6:35
3 9 Brian Harville 856 Goodrich 39 34:19 6:55
4 14 Clinton Lawhorne 981 Morrice 36 35:20 7:07
5 16 Bradley Mactin 907 Perry 36 35:29 7:09
6 47 Donald Murphy 740 Dearborn 37 38:56 7:50
7 71 Brian Steel 922 Owosso 38 40:19 8:07
8 82 John Paull 819 Beaufort 38 41:21 8:20
9 96 Jeff Babin 632 Midland 38 42:32 8:34
10 153 Charles Wells 883 Davison 36 46:22 9:20
11 163 David Hobson 893 Grand Blanc 39 47:22 9:32
12 205 Richard Finn 681 Burton 37 52:27 10:33

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 94 Laura Diehl 812 Flint 39 42:21 8:32
2 109 Argenta Lucas 728 Troy 37 43:21 8:44
3 137 Lisa Mausolf 732 Oxford 38 45:32 9:10
4 146 Kimberly Leverette 980 Springfield 37 46:00 9:16
5 181 Melissa Dolliver 1908 Fenton 37 49:19 9:56
6 220 Stephanie Dotts 807 Clio 36 53:39 10:48
7 226 Kay Babin 633 Midland 39 54:15 10:55
8 235 Jennifer Keuten 721 Bloomfield Hills 37 55:38 11:12
9 258 Tami Bauchan 635 Flint 39 1:00:08 12:06
10 267 Suzette Andres 888 Dunedin 39 1:04:32 12:59
11 275 Stephanie Pressel 991 Flushing 35 1:09:21 13:57

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 7 Ross Faulker 926 Grand Blanc 42 33:27 6:44
2 12 Steve Menovcik 736 Lansing 40 35:05 7:04
3 23 Mark Nemer 901 Swartz Creek 40 37:08 7:29
4 30 Michael Hatchew 702 Goodrich 44 37:38 7:35
5 51 David Sievert 998 Frankenmuth 44 39:19 7:55
6 63 Mike Van Camp 793 Swartz Creek 42 39:43 8:00
7 80 Olaf Schmidt 770 Fenton 40 41:14 8:18
8 85 Tim Brooks 899 Flushing 44 41:36 8:23
9 107 Scott Meyland 916 Clarkston 41 43:15 8:42
10 120 Nick Ekel Jr 822 Saint Johns 44 44:32 8:58
11 134 Carmi Edwards 672 Linden 41 45:21 9:08
12 168 John Kerr 720 Plymouth 40 48:18 9:43
13 184 Anthony Ellis 964 Flushing 44 49:26 9:57
14 186 Mike Fitzgerald 685 Clarkston 44 49:29 9:58
15 188 David Florida 688 Kalamazoo 43 50:04 10:05
16 192 Joseph Policarpio 754 Otter Lake 42 51:14 10:19
17 202 Greg Latosynski 909 Atlas 43 52:05 10:29
18 242 John Cary 651 Saginaw 44 56:34 11:23
19 245 Abe Erspamer 863 Swartz Creek 42 57:02 11:29
20 264 Everett Centerwall I.I 806 Flint 41 1:02:02 12:29
21 274 Bill Pressel 995 Flushing 43 1:09:21 13:57

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 33 Liz Hendershott 927 Ortonville 43 37:54 7:38
2 98 Amy Willing 825 Lansing 44 42:36 8:35
3 135 Jamie Emmert 867 Grand Blanc 40 45:21 9:08
4 141 Karen Russell 873 Holt 41 45:43 9:12
5 142 Kristen Deloney 889 Flushing 42 45:46 9:13
6 169 Marci Colyer 658 Flint 40 48:25 9:45
7 172 Kathy Edwards 673 Linden 40 48:33 9:46
8 175 Marilyn Spencer 785 Camden 40 48:54 9:51
9 189 Maria Hobson 894 Grand Blanc 42 50:08 10:05
10 190 Susan Ingermann 900 Rochester Hills 43 51:05 10:17
11 199 Michele Hyde 975 Flint 43 51:58 10:28
12 207 Leeann Phillips 752 Grand Blanc 42 52:40 10:36
13 208 Joan Miller 898 Flint 40 52:41 10:36
14 210 Melissa Peterson 751 Brighton 40 53:00 10:40
15 213 Kris Brown 646 Flushing 42 53:08 10:42
16 225 Jacqueline Brown 645 Washington 43 54:12 10:55
17 233 Julia Langdon 726 Fenton 43 55:24 11:09
18 243 Beth Norfleet 742 St. Charles 44 56:35 11:23
19 246 Christina Mooney 737 Flint 44 57:17 11:32
20 250 Shari Ellis 962 Flushing 43 57:53 11:39
21 251 Kathleen Lucky 990 Flint 43 57:56 11:40
22 254 Pamela Perez 946 Clarkston 43 59:07 11:54
23 259 Rene McMann 735 Burton 40 1:00:08 12:06
24 268 Shelly Lynch 848 Mount Morris 43 1:05:17 13:08

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 25 Reed Swanson 858 Clarkston 49 37:16 7:30
2 28 J D Pepper 830 Leslie 45 37:25 7:32
3 36 Randal Henige 943 Chesaning 48 38:06 7:40
4 41 Thomas Thivierge 953 Rochester Hills 45 38:14 7:42
5 48 Dave Wolbert 892 Flint 49 39:02 7:52
6 54 Robert Cook 820 Lansing 47 39:25 7:56
7 56 Jim Zittel 919 Waterford 45 39:30 7:57
8 58 James Swain 947 Davison 46 39:36 7:58
9 60 Robert Koleski 836 Perry 45 39:41 7:59
10 64 Daniel Brcic 642 Lennon 48 39:43 8:00
11 65 Mike Dietz 906 Linden 47 39:43 8:00
12 66 Tom Jones 968 Fenton 45 39:50 8:01
13 67 Robert Williams 989 Selfridge 46 39:59 8:03
14 92 Robert Vogt 915 Grand Blanc 45 42:14 8:30
15 97 Douglas Doud 839 Reese 46 42:33 8:34
16 100 Richard Vogt 795 Krailling 45 42:53 8:38
17 126 Ken Iliff 711 Grand Blanc 48 44:56 9:03
18 140 Rodney Lounds 853 Grand Blanc 48 45:43 9:12
19 155 George Baker 954 Flushing 47 46:28 9:21
20 170 Jeff Moore 738 Lansing 45 48:25 9:45
21 178 James Jones 717 Snover 46 49:13 9:54
22 204 Wayne Lynch 940 Flint 49 52:16 10:31
23 211 Matt Peterson 750 Brighton 45 53:00 10:40
24 222 Mark Suyama 977 Attica 45 53:44 10:49

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 37 Leslie Braun 918 Grand Blanc 46 38:06 7:40
2 78 Rochelle Jones 966 Fenton 46 41:06 8:16
3 149 Shelia Allen 813 Davison 46 46:03 9:16
4 166 Jan Henson 857 Ortonville 48 48:04 9:41
5 173 Mary Smith 965 Davison 49 48:45 9:49
6 183 Karen Downs 667 Flint 47 49:22 9:56
7 187 Patti Ingle 714 Bay City 47 49:38 9:59
8 215 Marilyn Shaski 808 Montrose 45 53:36 10:47
9 218 Kelley Readman 987 Howell 48 53:37 10:48
10 223 Garnet Lewis 727 Freeland 47 53:57 10:52
11 229 Kimberly Cross 661 Waterford 47 55:05 11:05
12 232 Pamela Kitchen 890 Mt. Morris 49 55:20 11:08
13 234 Karen Shea 777 Fenton 46 55:24 11:09
14 237 Karen Wirostek 802 Oakley 46 56:02 11:17
15 248 Debbie Porter 755 Lake Orion 45 57:47 11:38

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 24 Michael P Stewart 985 Flushing 51 37:08 7:29
2 35 Mike Froats 874 Fenton 50 38:00 7:39
3 43 Brian Barrie 634 Flint 52 38:36 7:46
4 52 Ron Koyl 724 Lapeer 52 39:21 7:55
5 83 Andrew Griffin 698 Flint 50 41:27 8:21
6 113 William Slumka 885 Saginaw 51 43:45 8:48
7 123 Michael Murphy 868 Grand Blanc 51 44:46 9:01
8 136 Leo J Foley 937 Howell 54 45:25 9:08
9 139 Joseph Terranova 789 Lake Orion 50 45:37 9:11
10 143 Michael Brouillet 644 Otisville 50 45:47 9:13
11 161 Steve Brown 827 South Lyon 54 47:08 9:29
12 201 Vaughn Smith 783 Burton 54 52:04 10:29
13 212 James Falls 676 Rochester Hills 54 53:02 10:41
14 219 Paul Wright 817 Burton 52 53:38 10:48
15 239 Jeffrey L Torrey 829 Clio 50 56:07 11:18
16 240 Joe Wright 972 Flushing 53 56:25 11:21
17 265 Matt Manes 729 Buena Park 50 1:02:20 12:33

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 38 Jane Sanders 763 White Lake 53 38:06 7:40
2 122 Lynette Heinlein 705 Vassar 52 44:42 9:00
3 154 Denise Charles 951 Flushing 54 46:24 9:21
4 156 Annette Robb 758 Fort Gratiot 52 46:36 9:23
5 165 Eva Sanmartini 764 Montrose 54 47:48 9:37
6 198 Ruth Cantor 648 Flint 53 51:58 10:28
7 221 Cindy Huff 970 North Branch 50 53:44 10:49
8 227 Vicki Dolliver 1907 Linden 52 54:27 10:58
9 228 Valerie Kump-Dutkowski 992 Flushing 54 54:48 11:02
10 255 Dale Decker 942 Clarkston 53 59:07 11:54
11 272 Mary Williams 902 Clarkston 50 1:08:21 13:45

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 22 Joe Kerr 719 Grand Blanc 55 36:46 7:24
2 27 Michael Manor 891 Clio 59 37:24 7:32
3 45 Robert Gazella 938 Lansing 57 38:42 7:47
4 59 Riley McLincha 923 Clio 57 39:36 7:58
5 72 Frank Johnson 878 Saginaw 56 40:22 8:08
6 73 Randy Fielder 677 Adrian 57 40:24 8:08
7 76 Stanley Ptak 756 Swartz Creek 55 40:46 8:12
8 81 Kirt Stalker 786 Clarkston 55 41:14 8:18
9 95 Larry McCaskey 734 Holt 59 42:23 8:32
10 114 Edward Slumka 880 Saginaw 55 43:46 8:49
11 117 Robin Pearce 877 New Hudson 55 44:11 8:54
12 119 Bill Schmitz 903 Commerce 55 44:29 8:57
13 159 Jim Brennan 866 Emmett 56 46:45 9:25
14 174 Lawrence Moran 895 Flint 58 48:52 9:50
15 200 Robert Manes 730 Mason 56 52:04 10:29
16 217 Ron Readman 988 Howell 59 53:37 10:48
17 262 Mark Vick 841 Saint Helen 57 1:00:22 12:09

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 77 Maggy Zidar 1901 Pontiac 58 40:51 8:14
2 118 Linda Rowe 759 Bay City 56 44:18 8:55
3 128 Michelle Jo Dvorak 844 Burton 55 44:59 9:03
4 131 Janeen Dvorak 669 Corunna 58 45:07 9:05
5 197 Christine Major-Talley 881 Fenton 58 51:54 10:27
6 209 Linda Flues 689 Munger 58 52:54 10:39
7 270 Victoria Church 1905 Flint 55 1:07:32 13:35
8 271 Kristine Church 933 Flint 55 1:07:38 13:37
9 276 Jackie Peck 748 Flint 57 1:09:22 13:58
10 279 Tawanie McLane 811 Flint 57 1:15:26 15:11

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 74 Thomas Claflin 655 Brighton 60 40:32 8:10
2 79 David Pichey 960 Flint 63 41:11 8:17
3 87 Bill Garrity 694 Ann Arbor 60 41:44 8:24
4 147 Jerome Mittman 920 Northville 64 46:01 9:16
5 152 Tim Giles 983 Flushing 64 46:18 9:19
6 171 John Hebert 703 Bloomfield Hills 62 48:26 9:45
7 191 Harry Gabalis 693 Caro 62 51:06 10:17
8 266 Marlin Short 779 Wauseon 60 1:03:36 12:48

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 148 Melodie Maxfield 834 Oxford 60 46:02 9:16
2 236 Marge Novak 743 Lansing 63 55:51 11:15

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 101 Norman Hart 929 Davison 66 42:54 8:38
2 145 Richard Jones 982 Highland 65 45:59 9:15
3 182 Gilbert Schmidt 769 Grand Ledge 66 49:21 9:56
4 253 Mark Sebald 772 Ann Arbor 66 58:48 11:50

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 257 Dagnija Schmidt 768 Grand Ledge 67 1:00:04 12:05

MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 206 Marvin Stevenson 870 Rochester 74 52:28 10:34
2 249 Ronald L Gill 828 Pleasant Lake 72 57:51 11:39
3 278 Gerald Darby 887 Flint 70 1:15:25 15:11

FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====

MALE AGE GROUP: 75 - 89
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 241 Glen A Larsen 826 Grand Blanc 76 56:33 11:23
2 269 Earl Hanson 925 Flint 76 1:05:57 13:16

FEMALE AGE GROUP: 75 - 89
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====

HEAVYWEIGHT 185-199 POUNDS
Place Oall Name No. Town Ag Time Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= ======= =====
1 93 Gregory Maxfield 835 Oxford 58 42:17 34:37 6:58
2 84 Stu Allen 814 Davison 49 41:31 36:37 7:22
3 138 Michael Curtis 959 Swartz Creek 59 45:37 37:00 7:27
4 88 Bryan Wallace 796 Fenton 43 41:54 38:43 7:48
5 162 Tom Koleski 723 Troy 50 47:11 41:17 8:19

HEAVYWEIGHT 200-219 POUNDS
Place Oall Name No. Town Ag Time Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= ======= =====
1 151 Dave Canute 649 Durand 60 46:09 37:07 7:28
2 32 Ben Clark 656 Albuquerque 24 37:51 37:51 7:37
3 127 Andrew Dodd 939 Commerce Twp 47 44:58 40:17 8:07
4 150 Michael Stuart 1902 Frankenmuth 47 46:07 41:19 8:19
5 89 Mark Todd 790 Charlotte 34 42:02 41:22 8:20

HEAVYWEIGHT 220 & Over POUNDS
Place Oall Name No. Town Ag Time Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= ======= =====
1 53 Pokey Brown 840 Laingsburg 52 39:24 33:54 6:50
2 70 David Westover 952 Clio 48 40:16 35:48 7:12
3 69 Kim Maylee 833 Dewitt 47 40:07 35:56 7:14
4 104 Ronald Maksymowski 904 Flint 54 43:08 36:31 7:21
5 108 Greg Flint 686 Flushing 46 43:16 39:04 7:52
6 111 Jacob O'Neill 744 Dundee 24 43:29 43:29 8:45
7 180 Steve Hendershott 928 Ortonville 48 49:18 43:49 8:49
8 224 Larry Salinas 762 Saginaw 59 54:03 43:51 8:50
9 177 Dion Clark 886 Fowlerville 38 49:03 47:03 9:28
10 256 Derrick Hassell 864 Clio 49 59:56 52:51 10:38




AGE-GROUP RESULTS
2008 NEW YEARS RESOLUTION 5K WALK
******************* MALE OVERALL WINNER ***************************

Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 2 Tom Carr 994 Columbiaville 44 37:36 12:07
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************

Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 1 Susan Mora Fassett 897 Fenton 45 32:41 10:32
******************** MALE MASTERS WINNER *******************************
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 10 Doug Fisher 684 Flushing 65 42:00 13:32
******************** FEMALE MASTERS WINNER *******************************
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 3 Donna Kowalksi 974 Battle Creek 45 38:07 12:17

MALE AGE GROUP: 1 - 19
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 40 Grahm Lawcock 949 Grand Blanc 15 47:14 15:13
2 65 Seth Edwards 674 Linden 10 53:28 17:13

FEMALE AGE GROUP: 1 - 19
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 57 Grace Collette 931 Ann Arbor 14 51:24 16:33
2 67 Ashley Edwards 671 Linden 17 53:35 17:16
3 68 Sylvan Edwards 675 Linden 16 53:35 17:16

MALE AGE GROUP: 20 - 29
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 31 Craig Pavkovich 747 Flushing 25 45:50 14:46
2 35 Bradley Jones 971 Bloomington 21 46:41 15:02

FEMALE AGE GROUP: 20 - 29
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 27 Lindsay Davis 665 Fort Collins 25 45:39 14:42
2 30 Jacky Huber 707 Flushing 25 45:45 14:44
3 51 Rebecca Poe 753 Clio 27 49:59 16:06
4 63 Annelis Gilligan 979 Davison 24 53:17 17:10

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 39 Grant Wildman 958 Flushing 32 47:10 15:11

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 8 Angela Creguer 996 Otter Lake 30 41:23 13:20
2 12 Catherine Hollopeter 882 Grand Blanc 31 42:37 13:43
3 20 Rachel Hood 706 Royal Oak 30 44:23 14:18
4 24 Vanessa Ziobro 804 Birch Run 33 44:51 14:27
5 38 Debra Fischer 683 Marlette 33 47:09 15:11
6 72 Tania Otero 746 Flushing 32 55:13 17:47

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 25 Lyndia Deromedi 875 Holly 35 45:28 14:39
2 32 Ellen Ruddock 876 Flint 35 45:53 14:47
3 36 Tracy Schmidt 771 Fenton 38 46:56 15:07
4 59 Christine Collette 847 Davison 38 51:33 16:36
5 70 Deedee Brunet 854 Durand 38 53:46 17:19

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 21 Raymond Bonomo 640 Brighton 44 44:47 14:25
2 47 Patrick Davidson 663 Lapeer 42 48:36 15:39

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 14 Susan Siragusa 781 Rochester Hills 41 43:24 13:59
2 16 Cindy McGrady 984 Flint 44 43:53 14:08
3 22 Brenda Bonomo 639 Brighton 43 44:47 14:26
4 37 Amy Choike 652 Marlette 41 47:08 15:11
5 56 Jennifer Collette 657 Ann Arbor 40 51:24 16:33
6 64 Lori Lynn Short 778 Montrose 42 53:22 17:11

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 34 Keith McGrady 986 Flint 45 46:40 15:02
2 73 Sam Crawford 872 Mount Morris 49 1:20:52 26:03

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 4 Cinda Sawyer 765 Oxford 49 38:42 12:28
2 5 Shelly Huber 709 Flushing 49 39:29 12:43
3 6 Kim Monroe 997 Flushing 47 39:34 12:45
4 58 Mary Jarema 846 Columbiaville 49 51:26 16:34

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 33 Dan Scow 961 Durand 52 46:21 14:56
2 52 Richard Huber 708 Flushing 52 50:02 16:07

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 7 Rebecca McInnes 1904 Grand Blanc 53 40:12 12:57
2 11 Judy Chizmadia 978 Otisville 52 42:04 13:33
3 13 Linda Stenz 956 Bay City 50 42:47 13:47
4 15 Joni Ward 798 Swartz Creek 50 43:24 13:59
5 28 Kathleen Davis 664 Durand 52 45:40 14:42
6 29 Cecilia Scow 963 Durand 54 45:43 14:44
7 46 Linda Woodruff 810 Flint 53 48:33 15:38
8 54 Carol Sweatland 896 Burton 52 51:06 16:28
9 55 Nancy Proffer 842 Flint 51 51:07 16:28
10 61 Dawn Shapiro 775 Fenton 54 53:01 17:05
11 71 Cecilia Terrell 815 Burton 51 53:46 17:19

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 19 Max Warden 879 Clio 59 44:23 14:18
2 50 Gregg Chynoweth 653 Highland 59 48:56 15:46
3 53 Bernard Finn 678 East Lansing 59 50:42 16:20

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 23 Karen Bengtson 638 Clio 58 44:49 14:26
2 48 Martha Tremblay 791 Fenton 57 48:38 15:40
3 49 Mary Pat Chynoweth 654 Highland 58 48:56 15:46
4 60 Meri Ann Baker Radclif 930 Durand 55 51:42 16:39
5 66 Rene Garrity 695 Ann Arbor 55 53:34 17:15

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 17 Dave Thursten 838 Fowler 60 43:53 14:08
2 69 Tom Jr. Belford 637 Grand Blanc 60 53:41 17:17

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 9 Jane Matthews 731 Grand Blanc 63 41:40 13:25
2 18 Margo Hebert 704 Bloomfield Hills 60 44:07 14:13
3 42 Kathleen Sparling 1906 Grand Blanc 63 47:27 15:17
4 43 Phyllis Anders 631 Swartz Creek 60 47:32 15:18
5 45 Peggy Soth 784 Swartz Creek 64 48:14 15:32

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 41 Wesley Shumpert 780 Flint 68 47:22 15:15
2 62 Steve Shapiro 776 Fenton 66 53:01 17:05

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====

MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 26 Elliott Deyo 818 Millington 70 45:37 14:42

FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====

MALE AGE GROUP: 75 - 89
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====
1 44 Jack Williams 801 Grand Blanc 82 47:32 15:19

FEMALE AGE GROUP: 75 - 89
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ====== ================= == ======= =====

Flint,MI
Provided by Gault Race Mgt.