Santa Shuffle

back to results

Dec. 20, 2008

Santa Shuffle
Lapeer, MI
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.


5K RUN


Overall Female Open Winners



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Vanessa Finlay Armada 112 22 7 20:42 6:41/M
2 Shannon Greenway Attica 116 27 12 22:25 7:14/M


Female 14 and under



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Morgan Turk Lapeer MI 180 07 47 31:04 10:01/M
2 Natalie Fleming Metamora MI 153 09 48 31:05 10:02/M
3 Gina Cavanaugh Metamora 106 14 60 33:02 10:39/M


Female 15 to 19



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Victoria Tori Peet Columbiaville MI 158 15 25 23:59 7:44/M
2 Alisha Kitner Lapeer 100 15 26 24:00 7:45/M
3 McKenna Zeabari North Branch 151 16 39 27:24 8:50/M
4 Katherine Baeckeroot Lapeer 104 16 45 29:00 9:21/M
5 Emily Nugent Lapeer MI 169 16 61 33:11 10:42/M
6 Deron Fox Attica 113 17 62 33:47 10:54/M
7 Angeline Gehle Allenton MI 175 17 68 46:39 15:03/M


Female 20 to 24



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelly Wilson Ortonville MI 162 20 19 23:04 7:26/M
2 Jessica Colyer Flint MI 166 21 67 44:05 14:13/M


Female 25 to 29



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Meghan Riley Lapeer 130 28 58 32:34 10:30/M


Female 30 to 34



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Schmidt Lapeer MI 179 30 20 23:16 7:30/M
2 Stephanie Johnston Lapeer MI 168 31 36 26:41 8:36/M
3 Julie Marcial Rochester MI 189 33 43 28:43 9:16/M
4 Noelle Grignani Metamora MI 185 31 51 31:12 10:04/M


Female 35 to 39



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Debra Fleming Metamora MI 154 37 49 31:06 10:02/M
2 Amber Herman Imlay City 123 36 72 54:36 17:37/M


Female 40 to 44



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mary Colyer Flint MI 165 40 46 29:32 9:32/M
2 Kara Yeacker Ortonville MI 161 43 53 32:04 10:21/M
3 Amy Wargo Attica 146 42 56 32:26 10:28/M
4 Lee Rea North Branch MI 156 40 57 32:31 10:29/M


Female 45 to 49



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sally Miller Lapeer 125 49 32 26:13 8:27/M
2 Dawn Swain Davison MI 142 45 42 28:11 9:05/M
3 Leslie Heiser Memphis 122 45 65 36:04 11:38/M
4 Mary Jo Wenzlick Lapeer 147 46 70 54:36 17:37/M
5 Suzie Wurster Lapeer 160 47 71 54:36 17:37/M
6 Sue Preston Imlay City 128 48 74 54:36 17:37/M


Female 60 to 64



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Arla Lewis Metamora MI 187 60 73 54:36 17:37/M


Overall Male Open Winners



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Derek Stone Lapeer MI 171 20 1 16:29 5:19/M
2 Matt Smiarowztzi Ypsilanti MI 172 21 2 17:57 5:47/M


Male 14 and under



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shawn Stewart Marlette 138 13 8 21:42 7:00/M
2 Mark Heiser Memphis 120 13 52 31:19 10:06/M


Male 15 to 19



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patrick Lawrence Almont MI 178 19 3 19:00 6:08/M
2 Bryan Bush Lapeer MI 164 18 4 19:30 6:17/M
3 Jeffery Baeckeroot Lapeer 184 18 5 20:26 6:35/M
4 Aidan Smith Lapeer 137 15 13 22:37 7:18/M
5 Jason Polider Metamora MI 155 17 14 22:39 7:18/M
6 Brett Cavanaugh Metamora 107 18 18 22:54 7:23/M
7 Michael Puskar Lapeer 129 15 31 26:08 8:26/M
8 John Engleman Lapeer 111 18 38 27:20 8:49/M
9 Spencer Zeabari Metamora 150 18 40 27:26 8:51/M
10 Michael Heiser Memphis MI 176 18 69 46:39 15:03/M


Male 20 to 24



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kenny White Oxford MI 173 21 6 20:33 6:38/M
2 Ben Valentine Fostoria 152 23 11 22:15 7:11/M
3 Hardy Morgan Lapeer 126 24 33 26:30 8:33/M


Male 30 to 34



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Coseo Wixom 163 33 54 32:05 10:21/M


Male 35 to 39



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rich Stewart Lapeer MI 188 38 34 26:35 8:35/M
2 Alex Schoolcraft Clinton Township 135 39 41 27:42 8:56/M


Male 40 to 44



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Duane MacHesney Grand Blanc 124 40 9 21:45 7:01/M
2 Phil Hamelin Clarkston MI 119 44 10 21:57 7:05/M
3 Jim Toth Imlay City 145 42 16 22:52 7:23/M
4 Chris Sweeny Lapeer 144 42 35 26:39 8:36/M
5 John Nugent Lapeer MI 170 44 66 36:14 11:41/M


Male 45 to 49



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Swain Davison 143 46 17 22:53 7:23/M
2 Dean Gale Ortonville 115 47 21 23:20 7:32/M
3 Jeff Vore Yale MI 167 49 24 23:48 7:41/M
4 Stu Allen Davison 101 49 27 24:35 7:56/M
5 Steve Smith Lapeer 136 49 29 24:51 8:01/M
6 Jerry Webb Imlay City MI 190 46 63 34:28 11:07/M
7 Marshall Heiser Memphis 121 47 64 35:50 11:34/M


Male 50 to 54



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ron Keyl Lapeer MI 157 52 22 23:22 7:32/M
2 Ray Turczyn Lapeer MI 186 52 28 24:36 7:56/M
3 Andrew Griffin Flint MI 117 50 30 25:18 8:10/M


Male 55 to 59



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Vizena Metamora MI 177 55 15 22:50 7:22/M
2 Bob Kosen Utica MI 174 59 23 23:33 7:36/M
3 Gary Medland Lapeer MI 182 56 37 26:45 8:38/M
4 Marshall Baeckeroot Lapeer 105 56 44 29:00 9:21/M
5 Joseph Dobos Lapeer 109 59 50 31:09 10:03/M
6 Manny Schmidt Lapeer MI 181 58 55 32:15 10:24/M


Male 60 to 64



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Fred Guest Birch Run MI 183 62 59 32:34 10:30/M





Lapeer, MI
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.