Out & About 2-Run/Walk for Autism Awareness

back to results

Jun. 23, 2007

Out & About 2-Run/Walk for Autism Awareness
Stony Creek Metro Park


Overall Female Open Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Lindsey Healy Troy MI 16 5 22:34.6 7:17/M
Female 19 and Under
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Rachel Harrison Harrison Twp MI 18 22 26:09.9 8:26/M
2 Megan Girard Macomb MI 17 24 26:40.1 8:36/M
3 Molly Ebert Sterling Heights M 19 29 27:25.9 8:51/M
4 Olivia Tweten Clinton Township M 18 31 27:30.1 8:52/M
5 Collette Chapp St Clair Shores MI 12 39 28:03.3 9:03/M
6 Colleen Mc Carthy Shelby Twp MI 10 40 28:05.4 9:04/M
7 Nicole Kuzminski Armada MI 18 48 29:35.0 9:33/M
8 Becky Nieman Armada MI 18 58 31:51.4 10:16/M
9 Melissa Bobowski Sterling Heights M 19 62 32:44.8 10:34/M
10 Megan McKay Sterling Heights M 19 82 41:54.2 13:31/M
Female 20 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Catherine Prince Warren MI 20 17 25:26.6 8:12/M
2 Erin Trombley Utica MI 22 26 26:43.6 8:37/M
3 Megan Coatley Macomb Twp. MI 27 28 27:20.9 8:49/M
4 Meghan Kimball Mount Clemens MI 25 32 27:34.9 8:54/M
5 Jenni Blacker Sterling Hgts MI 21 35 27:45.3 8:57/M
6 Sarah Kasper Romeo MI 20 37 27:56.4 9:01/M
7 Shelly Krajewski Sterling Heights M 27 38 28:01.0 9:02/M
8 Melissa Lacey Washington MI 24 50 30:09.8 9:44/M
9 Katherine Adams Washington MI 22 60 32:16.5 10:25/M
10 Beth Adams Washington MI 20 64 32:59.3 10:38/M
11 Lauren Mazzone Washington MI 21 70 34:15.5 11:03/M
12 Amy Brent Streetsboro OH 29 71 34:24.3 11:06/M
Female 30 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Rachel Sullivan Utica MI 38 23 26:39.1 8:36/M
2 John Hosier New Baltimore MI 34 33 27:40.0 8:55/M
3 Irene Blalock Washington MI 36 34 27:40.4 8:55/M
4 Rochelle Glazewski Sterling Heights M 38 45 28:53.0 9:19/M
5 Elizabeth Rutherford Ferndale MI 31 51 30:10.8 9:44/M
6 Angela Hart Birmingham MI 30 52 30:10.9 9:44/M
7 Shannon Foley Farmington MI 30 54 30:26.2 9:49/M
8 Wendi Cummings St. Clair Shores M 32 67 33:47.3 10:54/M
9 Kathi Lyon Auburn Hills MI 36 74 37:32.9 12:06/M
10 Rhonda Cartes Belleville MI 32 77 40:18.2 13:00/M
Female 40 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Misun Ebert Sterling Heights M 49 30 27:27.8 8:51/M
2 Sara Figeroa Fraser MI 47 46 29:09.4 9:24/M
3 Cyndi Sibley Washington MI 41 53 30:18.3 9:46/M
4 Connie Fellman Farmington MI 41 57 30:57.5 9:59/M
5 Kim Love Southfield MI 49 65 33:06.5 10:41/M
6 Julie Ermler Shelby Twp MI 41 69 34:09.4 11:01/M
7 Candace Cavanaugh Utica MI 49 72 35:13.4 11:22/M
8 Beth Gleason Washington MI 40 73 36:30.9 11:46/M
9 Teresa Shipley Rochester MI 49 80 40:32.0 13:05/M
10 Jane Robertson Rochester MI 47 81 40:49.5 13:10/M
Female 50 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Bonnie Sumner Sterling Heights M 58 68 34:09.0 11:01/M
Female 60 to 69
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Pat Boumansour Clarkston MI 61 79 40:31.7 13:04/M



Overall Male Open Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Alex Harris Huntington Woods M 17 1 17:26.3 5:37/M
Male 19 & Under
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Javal Kilpatrick Rochester Hills MI 16 3 21:53.1 7:04/M
2 Caleb Tweten Clinton Township M 15 7 23:40.8 7:38/M
3 Marcus Freeman Rochester MI 17 11 24:10.2 7:48/M
4 Kyle Gabalis New Baltimore MI 15 18 25:29.8 8:13/M
5 Ryan Mulerenin Sterling Hgts. MI 17 20 26:07.3 8:25/M
6 Hannah Girard Macomb MI 15 25 26:40.8 8:36/M
7 Steven Prince Warren MI 13 27 27:12.8 8:46/M
8 Austin Kilpatrick Rochester Hills MI 12 55 30:39.9 9:53/M
9 Timothy McCarthy Auburn Hills MI 11 56 30:52.3 9:57/M
10 Clint McCarthy Shelby Twp MI 8 59 32:16.1 10:25/M
Male 20 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jason Schneider Rochester MI 29 10 24:06.5 7:46/M
2 Nick Hartley Chesterfield Twp M 26 12 24:38.0 7:57/M
3 Troy Bartlett New Baltimore MI 28 13 24:38.2 7:57/M
4 Darrell Czabaj Warren MI 27 14 24:42.4 7:58/M
5 Damien Emry Auburn Hills MI 21 15 25:04.4 8:05/M
6 Joshua Kimball Sterling Heights M 27 36 27:52.9 8:59/M
Male 30 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jay Sumney Sterling Heights M 37 2 20:52.1 6:44/M
2 Mark Stermer Macomb MI 32 4 22:15.4 7:11/M
3 Brian Walczak Macomb MI 32 6 23:11.8 7:29/M
4 Michael Hesske Clinton Twp MI 32 9 23:57.9 7:44/M
5 Robert Baillergeon Armada MI 32 43 28:20.4 9:08/M
6 Jeff Belkowski Macomb MI 35 47 29:14.8 9:26/M
7 Brad Elkhorst Clarkston MI 31 49 29:38.6 9:34/M
8 Miguel Garcia Macomb MI 37 66 33:30.0 10:48/M
9 Timothy Schoenherr Washington MI 34 75 39:05.4 12:36/M
10 Dana Morrison Macomb MI 35 76 39:09.6 12:38/M
11 Thomas Stefanic Clinton Twp MI 32 78 40:18.5 13:00/M
Male 40 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 David Hein Sterling Hgts MI 43 8 23:56.2 7:43/M
2 James Zimmerman Rochester MI 43 19 25:49.4 8:20/M
3 James Toth Imlay City MI 40 21 26:09.3 8:26/M
4 Mark Mazzone Washington MI 46 42 28:09.4 9:05/M
5 Kevin Mc Carthy Shelby Twp MI 49 61 32:16.6 10:25/M
Male 50 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Ron Vanneste Ray MI 54 16 25:06.3 8:06/M
2 Ross Tweten Clinton Township M 50 63 32:56.9 10:37/M
Male 70 & Over
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Douglas Elgie Rochester Hills MI 73 44 28:51.7 9:18/M
No Age Given
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Runner Unkinown 99 41 28:06.0 9:04/M