Remus Chippewa Hills Invitational

back to results

Oct. 18, 2008

Remus Chippewa Hills Invitational
Warrior Trails
Provided by Playmakers


Event 1 Boys 5k Run CC

==================================================================================

Name Year School Avg Mile Finals Points

==================================================================================

Divisions 1-2 Results

1 Slaughter, Kyle Ionia 5:17.5 16:26.47 1

2 Butcher, Nick Fremont 5:22.6 16:42.47 2

3 Ellis, Tyler Ionia 5:24.6 16:48.54 3

4 Simons, Shawn Cadillac 5:25.8 16:52.43 4

5 Rottschafer, Blake Spring Lake 5:26.7 16:55.10 5

6 Pemberton, Robbie Petoskey 5:27.7 16:58.15 6

7 Holmes, Nathaniel Alma 5:27.8 16:58.61 7

8 Montgomery, Connor Ionia 5:28.0 16:59.08 8

9 Rios, Adrian Orchard View 5:29.3 17:03.08 9

10 Fias, Charlie Fremont 5:29.6 17:04.19 10

11 Alcala, Austin Ionia 5:31.3 17:09.31 11

12 Morrison, Max Fremont 5:31.4 17:09.66 12

13 Stearns, Jacob Cadillac 5:31.5 17:09.96 13

14 Bitner, Blake Greenville 5:31.9 17:11.37 14

15 Bell, Ty Fruitport 5:32.5 17:13.14 15

16 Tiffany, Tyler Greenville 5:33.7 17:16.86 16

17 Roycraft, Evan Cadillac 5:33.8 17:17.16 17

18 Kramer, Steve Spring Lake 5:33.9 17:17.47 18

19 Featherstone, Jacob Fremont 5:34.0 17:17.96 19

20 Kasper, Cody Ionia 5:34.2 17:18.31 20

21 Uppleger, Roger Alma 5:34.6 17:19.71 21

22 Martinez, Adrian Ludington 5:35.7 17:23.01 22

23 Campbell, Ron Alma 5:36.3 17:24.86 23

24 Bozell, Ryan Petoskey 5:36.3 17:25.09 24

25 Spence, Bryan Ionia 5:36.5 17:25.43 25

26 Bauer, Joe Ionia 5:36.5 17:25.69 26

27 Kenny, Brian Petoskey 5:37.9 17:29.88 27

28 Lott, Corbin Alma 5:38.6 17:32.04 28

29 Jewett, Tommy Fremont 5:38.7 17:32.38 29

30 Blight, Don Ionia 5:39.1 17:33.56

31 Carlson, Matt Fremont 5:39.3 17:34.42 30

32 Caverley, Zach Greenville 5:39.9 17:36.01 31

33 Way, Spencer Mt. Pleasant 5:41.3 17:40.56 32

34 Franklin, Andrew Chippewa Hills 5:41.7 17:41.61 33

35 O’Connor, Kevin Ionia 5:42.0 17:42.57

36 Bair, Josh Fruitport 5:44.1 17:49.35 34

37 Keur, Brandon Orchard View 5:45.5 17:53.57 35

38 Pullen, Tyler Cadillac 5:46.1 17:55.39 36

39 Allard, Steven Ludington 5:46.3 17:56.02 37

40 Hearth, Ryan Cadillac 5:46.4 17:56.41 38

41 Rickerd, Chris Cadillac 5:46.9 17:57.90 39

42 Drake, Michael Petoskey 5:47.4 17:59.42 40

43 Kyle, Kevin Fruitport 5:47.6 18:00.01 41

44 Fox, Zach Chippewa Hills 5:47.9 18:00.90 42

45 Schuiteman, Sam Fremont 5:49.3 18:05.30 43

46 Alexander, Michael Ludington 5:49.4 18:05.74 44

47 Yanes, Ramon Fremont 5:49.6 18:06.43

48 Ward, Jesse Orchard View 5:50.4 18:08.72 45

49 Foster, Trent Petoskey 5:50.7 18:09.72 46

50 Welch, Bryce Cadillac 5:51.2 18:11.11 47

51 Gibson, Kegan Alma 5:52.7 18:15.76 48

52 Patton, Zachary Mt. Pleasant 5:52.8 18:16.11 49

53 Stahl, Alex Alma 5:52.9 18:16.50 50

54 Shumway, Derek Chippewa Hills 5:53.5 18:18.36 51

55 Anderson, Keith Alma 5:55.9 18:25.91 52

56 Farrar, Eric Alma 5:56.2 18:26.78

57 Dalton, John Ludington 5:57.2 18:29.81 53

58 Haney, Nate Ionia 5:58.4 18:33.49

59 Kussy, Kyler Mt. Pleasant 5:58.7 18:34.65 54

60 Zahrt, Andrew Fremont 5:59.6 18:37.37

61 Touran, Jack Petoskey 6:00.3 18:39.48 55

62 Robbins, Luke Petoskey 6:00.4 18:39.90 56

63 Davis, John Greenville 6:02.5 18:46.30 57

64 Higgins, Blake Mt. Pleasant 6:02.6 18:46.76 58

65 Roelfsma, Tyler Greenville 6:02.8 18:47.20 59

66 Fettig, Dylan Petoskey 6:03.0 18:47.81

67 Farrar, Jason Alma 6:03.1 18:48.26

68 Wilhelm, Mike Petoskey 6:03.2 18:48.69

69 Morey, Charlie Alma 6:03.4 18:49.15

70 Afton, Robert Fruitport 6:03.9 18:50.77 60

71 Rebain, Russell Chippewa Hills 6:04.4 18:52.36 61

72 Schrauben, Kyle Alma 6:04.6 18:52.99

73 Loveberry, Travis Mt. Pleasant 6:05.4 18:55.43 62

74 McPherson, Robbie Fremont 6:07.5 19:01.96

75 Gomez, Evan Ludington 6:07.7 19:02.63 63

76 Crystal, Brock Chippewa Hills 6:07.9 19:03.01 64

77 Schmidt, Aaron Mt. Pleasant 6:08.1 19:03.77 65

78 Felton, Zachary Mt. Pleasant 6:08.2 19:04.12 66

79 Turner, Gus Petoskey 6:08.4 19:04.79

80 Somers, Keegan Fruitport 6:08.9 19:06.15 67

81 Vanderwall, Shawn Ludington 6:10.6 19:11.43 68

82 Vanderwall, Gabe Ludington 6:11.6 19:14.62 69

83 Gooding, Eli Petoskey 6:12.2 19:16.60

84 Rowley, Thomas Mt. Pleasant 6:12.5 19:17.58

85 Bambach, Dylan Mt. Pleasant 6:13.9 19:21.83

86 Bell, Ethan Fruitport 6:14.6 19:24.04 70

87 Marsh, Michael Petoskey 6:16.1 19:28.50

88 Morrison, Zach Spring Lake 6:17.5 19:32.89 71

89 Angileri, Joe Petoskey 6:18.8 19:36.94

90 Puruleski, Ron Cadillac 6:19.0 19:37.77

91 Villescas, Payton Spring Lake 6:19.2 19:38.39 72

92 Lenore, Ed Orchard View 6:20.2 19:41.35 73

93 Schultz, Ben Fremont 6:21.3 19:44.89

94 Ferrara, John Cadillac 6:21.8 19:46.28

95 Arlt, Beau Mt. Pleasant 6:22.6 19:48.84

96 Rowley, David Mt. Pleasant 6:22.9 19:49.79

97 Onica, Adam Mt. Pleasant 6:23.0 19:50.18

98 Garcia, Austin Fruitport 6:24.0 19:53.21 74

99 Batts, Robby Spring Lake 6:24.1 19:53.61 75

100 Hintz, Steph Spring Lake 6:24.7 19:55.38 76

101 Mayer, Albert Ionia 6:26.3 20:00.21

102 Longoria, Brett Chippewa Hills 6:26.7 20:01.63 77

103 Anderson, Jeff Orchard View 6:26.8 20:01.96 78

104 Dennis, Logan Mt. Pleasant 6:27.1 20:02.85

105 Wentworth, Spencer Mt. Pleasant 6:27.2 20:03.17

106 Bowen, Greg Alma 6:28.4 20:06.96

107 Whelan, Conner Cadillac 6:29.7 20:10.95

108 Crowley, Calvin Fremont 6:31.1 20:15.36

109 Browman, Ethan Petoskey 6:31.3 20:15.89

110 Vine, Andrew Cadillac 6:31.7 20:16.96

111 Belt, Andrew Cadillac 6:32.7 20:20.33

112 Bruno, Justin Spring Lake 6:33.5 20:22.83 79

113 Beckwith, Jared Fruitport 6:34.3 20:25.14

114 Moyer, Tate Petoskey 6:34.7 20:26.27

115 Novak, Jesse Fremont 6:35.0 20:27.41

116 Wert, Drew Alma 6:35.3 20:28.33

117 Angileri, Michael Petoskey 6:35.4 20:28.64

118 Parker, Talmage Orchard View 6:36.3 20:31.50 80

119 Hickman, Henry Petoskey 6:37.3 20:34.45

120 Smith, Zane Petoskey 6:37.4 20:34.70

121 Parks, Evan Ludington 6:38.5 20:38.31

122 Malone, Shane Petoskey 6:38.8 20:39.11

123 Ecker, Eric Mt. Pleasant 6:39.0 20:39.84

124 Torrez, Joe Orchard View 6:39.2 20:40.43 81

125 Bradley, Sean Mt. Pleasant 6:39.4 20:41.13

126 Walquist, Ryan Ludington 6:41.1 20:46.17

127 Drake, Elliot Petoskey 6:45.7 21:00.68

128 Dalton, Danny Ludington 6:46.4 21:02.77

129 Venema, Joel Fruitport 6:46.9 21:04.32

130 Murphy, Michael Mt. Pleasant 6:48.3 21:08.54

131 Witkowski, Cody Orchard View 6:51.3 21:18.09

132 Yutzy, Nathan Ludington 6:52.7 21:22.18

133 Billow, Brennan Ludington 6:53.4 21:24.62

134 Bozell, Billy Petoskey 6:54.1 21:26.79

135 Septrion, Brett Ludington 6:55.3 21:30.51

136 Gannon, Cody Orchard View 6:55.4 21:30.84

137 Liederbach, Freddie Petoskey 6:57.4 21:36.98

138 Hess, Justin Orchard View 6:57.6 21:37.40

139 Guthrie, Brandon Mt. Pleasant 6:59.2 21:42.55

140 Zacek, Nick Spring Lake 7:00.6 21:46.91

141 Doggett, Max Ludington 7:01.9 21:50.85

142 Kreiner, Kurt Mt. Pleasant 7:04.1 21:57.86

143 Caleca, Michael Mt. Pleasant 7:04.8 22:00.00

144 Enbody, Kyle Ludington 7:05.2 22:01.17

145 Hoverkamp, Kennard Fremont 7:06.4 22:04.86

146 Giddings, Jacob Spring Lake 7:12.6 22:24.11

147 Cradduck, Josh Alma 7:12.8 22:24.76

148 Thompkins, Mickel Ionia 7:13.4 22:26.76

149 Baker, Bryon Ionia 7:13.8 22:27.76

150 Lunning, Marcus Ludington 7:15.4 22:32.80

151 Merriam, Kenneth Petoskey 7:17.0 22:37.96

152 Brummeler, Ryan Petoskey 7:17.5 22:39.36

153 Garten, Brett Ludington 7:17.8 22:40.26

154 Ardens, Caleb Fremont 7:19.7 22:46.26

155 Allison, Keith Spring Lake 7:20.3 22:48.09

156 Davis, Nick Ludington 7:21.1 22:50.60

157 Kusmierz, Alex Ionia 7:22.9 22:56.23

158 Hesselink, Kody Orchard View 7:26.1 23:06.18

159 Tarte, Matt Orchard View 7:26.5 23:07.22

160 Arcangleo, Kyle Cadillac 7:27.4 23:10.11

161 Hintz, Andrew Spring Lake 7:34.0 23:30.73

162 Huizinga, Greg Spring Lake 7:38.5 23:44.67

163 Schaub, Martin Petoskey 7:38.6 23:44.98

164 Harrison, Nick Cadillac 7:44.1 24:01.97

165 Velarde, Chris Spring Lake 7:45.8 24:07.29

166 Wood, Conner Mt. Pleasant 7:47.4 24:12.28

167 Friese, Travis Ludington 7:49.7 24:19.48

168 Okkonen, Tyler Spring Lake 7:52.7 24:28.69

169 Burden, Lloyd Ludington 7:53.2 24:30.44

170 Westoff, Sam Spring Lake 7:57.6 24:44.01

171 Coville, Josh Spring Lake 8:14.5 25:36.37

172 Yazzie, Cody Mt. Pleasant 8:24.7 26:08.31

173 vrese, Harrison Ionia 8:39.4 26:53.76

174 LaPaugh, Cooper Alma 9:29.1 29:28.15

175 Miller, Colin Petoskey 9:30.0 29:31.10

Divisions 3-4 Results

1 Goodspeed, Grant St. Louis 5:27.5 16:57.70 1

2 Cresswell, Matt St. Louis 5:42.1 17:43.02 2

3 Fowler, Jacob Evart 5:43.0 17:45.67 3

4 Bebow, Jake St. Louis 5:59.3 18:36.44 4

5 Sekach, Richmond Newaygo 6:03.6 18:49.89 5

6 Gillette, Gakob Newaygo 6:08.8 19:05.86 6

7 Brant, John Gladwin 6:10.1 19:10.06 7

8 Pearson, Keith Newaygo 6:11.3 19:13.82 8

9 Henderson, Max Newaygo 6:15.1 19:25.55 9

10 House, Kent St. Louis 6:15.6 19:26.93 10

11 Carrier, David Newaygo 6:15.8 19:27.73 11

12 Maniez, David St. Louis 6:16.4 19:29.54 12

13 VanDam, Eric Newaygo 6:18.0 19:34.40 13

14 Ellenwood, Wesley Farwell 6:20.5 19:42.23 14

15 Baxter, Jake St. Louis 6:22.7 19:49.23 15

16 Vanderlugt, Nate St. Louis 6:23.2 19:50.58 16

17 Shiftmann, Johannes Farwell 6:25.0 19:56.34 17

18 Nash, Alex St. Louis 6:26.1 19:59.55

19 Eisenhauer, Max Evart 6:26.4 20:00.67 18

20 Mercer, Ben Newaygo 6:31.5 20:16.49 19

21 Monroe, Corey St. Louis 6:33.9 20:24.03

22 Horsfall, Casey Newaygo 6:34.2 20:24.83

23 Newton, Zach Newaygo 6:40.1 20:43.09

24 Hiler, Jeremy Newaygo 6:44.5 20:56.90

25 Hagenbaugh, Scott Gladwin 6:44.7 20:57.43 20

26 Wigent, Tyler Newaygo 6:46.6 21:03.39

27 Flachs, David Evart 6:49.0 21:10.95 21

28 Shimmons, Greg Farwell 6:52.0 21:20.12 22

29 Sherwood, Jacob St. Louis 6:52.3 21:20.99

30 Earles, Austin Lakeview 6:57.7 21:37.95

31 Huffmamn, Lucas Lakeview 6:58.7 21:40.85

32 Mikek, Trent St. Louis 6:59.0 21:41.88

33 Wiles, Clint St. Louis 6:59.4 21:43.04

34 West, Todd Lakeview 7:00.1 21:45.17

35 LaPorte, Koty Gladwin 7:03.4 21:55.70 23

36 McCahill, Pat Newaygo 7:04.0 21:57.39

37 Meister, Karl Farwell 7:09.9 22:15.66 24

38 Flachs, Brian Evart 7:11.9 22:22.03 25

39 Newton, Dan Farwell 7:18.3 22:41.95 26

40 Postma, Casey Newaygo 7:23.5 22:57.99

41 Newton, Will Newaygo 7:26.0 23:05.71

42 Betten, Sean Lakeview 7:26.3 23:06.75

43 Colbry, Brant St. Louis 7:28.1 23:12.16

44 Shearer, Jacob Gladwin 7:36.9 23:39.50 27

45 McCarrick, Billy Evart 7:42.9 23:58.36 28

46 Contreras, Anthony St. Louis 7:44.7 24:04.03

47 Szerdi, Taylor Gladwin 7:47.8 24:13.60 29

48 Mikek, Clint St. Louis 7:53.6 24:31.63

49 Cates, Desi Evart 8:04.7 25:06.04 30

50 Raineri, Vincent Gladwin 8:12.3 25:29.52 31

51 Cameron, Jacob Gladwin 8:17.8 25:46.59 32

52 Millitello, Aria Farwell 9:09.0 28:25.74 33



Team Scores

=================================================================================

Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9

=================================================================================

Divisions 1-2 Results

1 Ionia 43 1 3 8 11 20 25 26

Total Time: 1:24:41.71

Average: 16:56.35

2 Fremont 72 2 10 12 19 29 30 43

Total Time: 1:25:46.66

Average: 17:09.34

3 Cadillac 108 4 13 17 36 38 39 47

Total Time: 1:27:11.35

Average: 17:26.27

4 Alma 127 7 21 23 28 48 50 52

Total Time: 1:27:30.98

Average: 17:30.20

5 Petoskey 143 6 24 27 40 46 55 56

Total Time: 1:28:02.26

Average: 17:36.46

6 Greenville 177 14 16 31 57 59

Total Time: 1:29:37.74

Average: 17:55.55

7 Fruitport 217 15 34 41 60 67 70 74

Total Time: 1:30:59.42

Average: 18:11.89

8 Ludington 219 22 37 44 53 63 68 69

Total Time: 1:30:57.21

Average: 18:11.45

9 Orchard View 240 9 35 45 73 78 80 81

Total Time: 1:32:48.68

Average: 18:33.74

10 Spring Lake 241 5 18 71 72 75 76 79

Total Time: 1:33:17.46

Average: 18:39.50

11 Chippewa Hills 251 33 42 51 61 64 77

Total Time: 1:31:56.24

Average: 18:23.25

12 Mt. Pleasant 255 32 49 54 58 62 65 66

Total Time: 1:32:13.51

Average: 18:26.71

Divisions 3-4 Results

1 St. Louis 29 1 2 4 10 12 15 16

Total Time: 1:32:13.63

Average: 18:26.73

2 Newaygo 39 5 6 8 9 11 13 19

Total Time: 1:36:02.85

Average: 19:12.57

3 Evart 95 3 18 21 25 28 30

Total Time: 1:45:17.68

Average: 21:03.54

4 Farwell 103 14 17 22 24 26 33

Total Time: 1:45:56.30

Average: 21:11.26

5 Gladwin 106 7 20 23 27 29 31 32

Total Time: 1:49:56.30

Average: 21:59.26



Event 2 Girls 5k Run CC

==================================================================================

Name Year School Avg Mile Finals Points

==================================================================================

Divisions 1-2 Results

1 Patterson, Kaitlyn Cadillac 6:00.0 18:38.51 1

2 Penfold, Tia Petoskey 6:17.2 19:32.16 2

3 Lanciaux, Danielle Fremont 6:19.5 19:39.22 3

4 Bizzigotti, Emma Cadillac 6:20.2 19:41.25 4

5 Liederbach, Margaret Petoskey 6:20.5 19:42.27 5

6 Przybylek, Haleigh Fruitport 6:21.8 19:46.47 6

7 Vandervelde, Katie Cadillac 6:24.0 19:53.21 7

8 Wixson, Morgan Chippewa Hills 6:24.3 19:54.11 8

9 Green, Briana Mt. Pleasant 6:28.9 20:08.46 9

10 Anderson, Laura Fremont 6:30.5 20:13.30 10

11 McKenney, Sharon Chippewa Hills 6:32.7 20:20.07 11

12 Kessler, Julia Ionia 6:33.0 20:21.13 12

13 Hartman, Jessi Ionia 6:33.4 20:22.38 13

14 Uplegger, Shayla Alma 6:33.7 20:23.28 14

15 Sackett, Destinee Chippewa Hills 6:36.3 20:31.42 15

16 Brookhouse, Katie Fremont 6:38.0 20:36.52 16

17 Cartwright, Katherine Petoskey 6:39.4 20:40.89 17

18 Westbrook, Mercedes Fremont 6:41.0 20:45.91 18

19 Weaver, Jessica Cadillac 6:43.2 20:52.79 19

20 Morgan, Melissa Fremont 6:44.4 20:56.68 20

21 Hamman, Micah Greenville 6:44.7 20:57.58 21

22 Karlsoen, Vebeka Orchard View 6:46.8 21:04.08 22

23 Taylor, Alexander Petoskey 6:50.1 21:14.16 23

24 Bieganowski, Amy Petoskey 6:53.2 21:24.01 24

25 Augustat, Joleen Cadillac 6:53.8 21:25.66 25

26 Gillmore, Macy Greenville 6:54.0 21:26.51 26

27 Crooke, Amanda Ionia 6:56.3 21:33.66 27

28 Gammon, Catie Petoskey 6:57.1 21:35.99 28

29 Smith, Ali Ionia 6:57.3 21:36.62 29

30 Thorlun, Elin Greenville 6:57.5 21:37.20 30

31 Wiles, Brianna Ionia 6:59.1 21:42.17 31

32 Carmean, Cynthia Fruitport 6:59.2 21:42.53 32

33 Johnson, Lindsey Fremont 7:00.2 21:45.64 33

34 Morlock, Emily Ionia 7:01.2 21:48.73 34

35 Nyboer, Hannah Spring Lake 7:04.2 21:58.20 35

36 Yates, Ellen Alma 7:04.6 21:59.37 36

37 Pearson, Heidi Mt. Pleasant 7:05.1 22:01.00 37

38 Longoria, Ja'Lisa Chippewa Hills 7:06.2 22:04.25 38

39 Miller, Holly Cadillac 7:06.7 22:05.78 39

40 Burke, Natalie Petoskey 7:07.0 22:06.90 40

41 Nichols, Katie Greenville 7:07.5 22:08.24 41

42 Schappauner, Rachel Petoskey 7:08.3 22:10.89

43 Henderson, Gina Orchard View 7:08.9 22:12.66 42

44 Gussert, Emily Cadillac 7:11.0 22:19.25 43

45 Thren, Shelby Chippewa Hills 7:13.5 22:27.08 44

46 Dickinson, Megan Fremont 7:13.8 22:27.75 45

47 Furlich, Mara Cadillac 7:15.7 22:33.89

48 Beroza, Alenna Mt. Pleasant 7:17.1 22:38.09 46

49 Hicks, Leslie Cadillac 7:17.4 22:39.02

50 Beard, Amanda Cadillac 7:17.6 22:39.75

51 Mooradian, Andrea Petoskey 7:18.3 22:41.72

52 Bundy, Michaela Mt. Pleasant 7:18.8 22:43.33 47

53 Mirreti, Carolyn Ludington 7:20.0 22:47.26 48

54 Stone, Jayna Fruitport 7:20.2 22:47.61 49

55 Humphrey, Renee Chippewa Hills 7:21.3 22:51.24 50

56 Folkmier, Erin Fruitport 7:21.9 22:52.98 51

57 Chittenden, Samee Spring Lake 7:22.1 22:53.56 52

58 Laprad, Gabby Ludington 7:23.3 22:57.42 53

59 Anderson, Katelin Ludington 7:26.2 23:06.44 54

60 Slaughter, Arianna Ionia 7:27.4 23:10.05 55

61 Lombard, Carling Alma 7:31.6 23:23.32 56

62 DeWys, Kierslynn Greenville 7:32.3 23:25.30 57

63 Frasco, Lisa Alma 7:33.2 23:28.12 58

64 Kamoloski, Colette Cadillac 7:33.4 23:28.85

65 Kokx, Megan Ludington 7:36.0 23:36.84 59

66 Sanders, Amber Ludington 7:37.1 23:40.17 60

67 Denman, Mattie Cadillac 7:37.5 23:41.56

68 Tyree, Arlena Mt. Pleasant 7:38.6 23:44.86 61

69 Graham, Brooke Greenville 7:38.7 23:45.26 62

70 Venema, Victoria Fruitport 7:40.2 23:50.00 63

71 Bauer, Alison Ionia 7:41.3 23:53.17

72 Coy, McKenzie Cadillac 7:41.6 23:54.37

73 Corniuk, Alex Cadillac 7:42.4 23:56.83

74 MacGillivary, Molly Mt. Pleasant 7:42.7 23:57.65 64

75 Aldrete, Robin Orchard View 7:44.3 24:02.78 65

76 Ervin, Molly Mt. Pleasant 7:45.8 24:07.37 66

77 Klein, Bethany Ionia 7:46.5 24:09.60

78 Kerschen, Ashley Greenville 7:46.7 24:10.09 67

79 DanForth, Allysson Cadillac 7:47.1 24:11.35

80 Kowakzyk, Kathryn Mt. Pleasant 7:47.9 24:13.72

81 Johnson, Lisa Spring Lake 7:48.6 24:16.11 68

82 Badovinac, Lizzy Cadillac 7:50.0 24:20.22

83 Granlund, Kianna Chippewa Hills 7:51.4 24:24.77 69

84 Jensen, Margaret Petoskey 7:53.1 24:30.10

85 Bruno, Ashley Ludington 7:53.5 24:31.21 70

86 Gee, Jordan Alma 7:57.1 24:42.56 71

87 Robertson, Tia Fruitport 7:58.6 24:46.98 72

88 Callahan, Myah Greenville 7:59.5 24:49.90

89 Johnson, Maddie Petoskey 8:02.4 24:58.79

90 Cole, Kinsley Cadillac 8:03.1 25:01.06

91 Marvin, Susie Petoskey 8:03.4 25:01.83

92 Hamel, Katrina Ionia 8:04.6 25:05.83

93 Pape, Laura Mt. Pleasant 8:07.1 25:13.33

94 Reynolds, Lindsey Petoskey 8:07.7 25:15.19

95 Grant, Whitney Fremont 8:08.4 25:17.44

96 Augustat, Jill Cadillac 8:08.7 25:18.46

97 Cherven, Ellissa Mt. Pleasant 8:10.9 25:25.16

98 Hairston, Simone Orchard View 8:11.0 25:25.57 73

99 McBryde, Rebecca Mt. Pleasant 8:13.2 25:32.37

100 Carson, Elizabeth Mt. Pleasant 8:14.2 25:35.51

101 Macheta, Amanda Orchard View 8:16.3 25:42.10 74

102 Martinez, Mariah Mt. Pleasant 8:16.6 25:42.97

103 McMurray, Mara Petoskey 8:19.0 25:50.60

104 James, Rachel Cadillac 8:19.3 25:51.24

105 Harter, Taylor Mt. Pleasant 8:23.7 26:05.17

106 Purleski, Ann Cadillac 8:24.0 26:05.93

107 Doering, Ruthie Cadillac 8:25.0 26:09.23

108 stabile, Meghan Fremont 8:31.8 26:30.37

109 Berens, Rachel Fremont 8:32.7 26:33.10

110 Zeedyk, Krista Orchard View 8:33.1 26:34.11 75

111 Robinson, Jenisha Fremont 8:36.3 26:44.18

112 Birgy, Kaylyn Mt. Pleasant 8:42.0 27:01.92

113 Cosan, Carolyn Mt. Pleasant 8:45.6 27:13.11

114 Ellis, Meaghan Mt. Pleasant 8:47.0 27:17.37

115 Meier, Robin Mt. Pleasant 8:47.2 27:17.91

116 Meyer, Laura Petoskey 8:47.4 27:18.78

117 Shier, McKenna Spring Lake 8:49.8 27:26.05 76

118 Buzkova, Kristyna Fremont 8:50.0 27:26.90

119 Chaffin, Zoe Alma 8:51.8 27:32.21 77

120 Ling, Megan Petoskey 8:53.5 27:37.65

121 Bell, Katie Fruitport 8:55.6 27:44.21 78

122 Kriger, Megan Fruitport 8:56.4 27:46.66

123 Doering, Halie Cadillac 8:57.2 27:49.06

124 Galligan, Kylie Spring Lake 8:59.2 27:55.35 79

125 Robinson, Javen Fremont 9:07.3 28:20.37

126 Glover, Devin Alma 9:09.4 28:26.89 80

127 Anderson, Emmie Fremont 9:13.6 28:40.16

128 Clark, Hanna Cadillac 9:25.4 29:16.82

129 Miller, Annika Petoskey 10:40.0 33:08.37

Divisions 3-4 Results

1 Wyma, CallyAnne St. Louis 6:36.1 20:30.81 1

2 Neuman, Kayla Evart 6:51.9 21:19.80 2

3 Bourke, Tarah Newaygo 6:59.3 21:42.90 3

4 Elder, Hannah St. Louis 7:00.7 21:47.20 4

5 Gray, Dorey Evart 7:04.9 22:00.13 5

6 Caris, Joy Vestaburg 7:08.4 22:11.12

7 Kelly, Laura St. Louis 7:17.9 22:40.73 6

8 Beboow, Katie St. Louis 7:29.3 23:16.04 7

9 Fisher, Meshia St. Louis 7:30.4 23:19.57 8

10 Lathem, Allison St. Louis 7:42.9 23:58.32 9

11 Wilkins, Sara Farwell 7:45.1 24:05.03

12 Gervin, Kelly Farwell 7:48.1 24:14.56

13 Roach, Whitni Newaygo 7:53.9 24:32.57 10

14 Cruikshank, Janey Evart 7:54.8 24:35.25 11

15 Kalinowski, Jill Gladwin 7:57.4 24:43.42

16 Pawlowski, Tori Newaygo 7:59.1 24:48.72 12

17 Schuster, Jenny Lakeview 7:59.7 24:50.42

18 McIntosh, Sarah Gladwin 8:03.0 25:00.65

19 Clark, Allyson Evart 8:04.8 25:06.19 13

20 Diaz, Amelia St. Louis 8:06.1 25:10.45 14

21 Near, Hannah St. Louis 8:22.8 26:02.22

22 Miller, Tara St. Louis 8:23.2 26:03.63

23 Cole, Cara St. Louis 8:25.2 26:09.62

24 VanDerhart, Kaylee St. Louis 8:26.1 26:12.49

25 Joyce, Ashlyn Evart 8:29.1 26:21.98 15

26 Henry, Jordan Evart 8:29.3 26:22.31 16

27 Diffin, Cayleen Gladwin 8:29.6 26:23.42

28 Lund, Miranda Farwell 8:37.3 26:47.27

29 Bengry, Beth Evart 8:53.6 27:38.09 17

30 Myers, Erin Vestaburg 9:00.0 27:57.84

31 Sachs, Rabea Newaygo 9:05.5 28:14.84 18

32 Kreckman, Bekah Gladwin 9:11.2 28:32.72

33 Lowery, Elaine Vestaburg 9:17.8 28:52.99

34 Vukcevic, Julena Evart 9:28.2 29:25.29

35 Bolt, Camille Newaygo 9:57.6 30:56.92 19

36 Newtoon, Jessica Newaygo 10:02.6 31:12.43 20



Team Scores

=================================================================================

Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9

=================================================================================

Divisions 1-2 Results

1 Cadillac 56 1 4 7 19 25 39 43

Total Time: 1:40:31.42

Average: 20:06.29

2 Fremont 67 3 10 16 18 20 33 45

Total Time: 1:42:11.63

Average: 20:26.33

3 Petoskey 71 2 5 17 23 24 28 40

Total Time: 1:42:33.49

Average: 20:30.70

4 Ionia 112 12 13 27 29 31 34 55

Total Time: 1:45:35.96

Average: 21:07.20

5 Chippewa Hills 116 8 11 15 38 44 50 69

Total Time: 1:45:16.93

Average: 21:03.39

6 Greenville 175 21 26 30 41 57 62 67

Total Time: 1:49:34.83

Average: 21:54.97

7 Mt. Pleasant 200 9 37 46 47 61 64 66

Total Time: 1:51:15.74

Average: 22:15.15

8 Fruitport 201 6 32 49 51 63 72 78

Total Time: 1:50:59.59

Average: 22:11.92

9 Alma 235 14 36 56 58 71 77 80

Total Time: 1:53:56.65

Average: 22:47.33

10 Ludington 274 48 53 54 59 60 70

Total Time: 1:56:08.13

Average: 23:13.63

11 Orchard View 276 22 42 65 73 74 75

Total Time: 1:58:27.19

Average: 23:41.44

12 Spring Lake 310 35 52 68 76 79

Total Time: 2:04:29.27

Average: 24:53.86

Divisions 3-4 Results

1 St. Louis 26 1 4 6 7 8 9 14

Total Time: 1:51:34.35

Average: 22:18.87

2 Evart 46 2 5 11 13 15 16 17

Total Time: 1:59:23.35

Average: 23:52.67

3 Newaygo 62 3 10 12 18 19 20

Total Time: 2:10:15.95

Average: 26:03.19