JOHN ROGUCKI MEMORIAL KENSINGTON CHALLENGE

back to results

Sep. 27, 2008

JOHN ROGUCKI MEMORIAL KENSINGTON CHALLENGE
Milford, MI
Provided by Gault Race Mgt.


MALE OVERALL WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 44 Ryan Desgrange Howell 28 51:01 5:29

FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 263 Krys Brish Milford 45 1:02:01 6:40

MALE MASTERS WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 287 Eric Green Pontiac 40 52:27 5:38

FEMALE MASTERS WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 304 Liz Hendershott Ortonville 43 1:11:26 7:40

MALE GRAND MASTERS WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 189 John Tarkowski Northville 55 58:37 6:18

FEMALE GRAND MASTERS WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 19 Cecilia Brzys South Lyon 59 1:21:13 8:43

MALE AGE GROUP: 1 - 19
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 270 Chris Follick White Lake 19 57:23 6:10
2 253 Justin Heck Canton 15 1:14:23 7:59

FEMALE AGE GROUP: 1 - 19
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 243 Robert Cameron Brighton 22 57:15 6:09
2 99 Aaron Lanning Canton 24 1:07:08 7:13
3 192 Adam Tonge Royal Oak 24 1:34:38 10:10


FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 313 Kristin Schrock 24 1:21:36 8:46
2 137 Jill Nawrocki Westland 23 1:29:48 9:39
3 152 Sarah Pearson Farmington Hills 23 1:29:58 9:40
4 24 Marianne Carter Plymouth 23 1:31:03 9:47
5 49 Jessica Engwis Farmington Hills 22 1:34:39 10:10
6 316 Ashley Bogos Royal Oak 24 1:39:03 10:38

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 18 Andrew Brackmann Dearborn 25 54:32 5:52
2 132 Joshua Monthei Ann Arbor 26 54:59 5:55
3 67 Peter Hamlington Ann Arbor 27 1:00:59 6:33
4 147 Seth Palmer Waterford 28 1:03:07 6:47
5 276 Thomas Szocinski Howell 29 1:04:26 6:55
6 312 Branden Moore Keego Harbor 25 1:08:47 7:23
7 25 Brian Chester Farmington Hills 29 1:09:46 7:30
8 12 Douglas Bessette Ann Arbor 28 1:16:47 8:15
9 35 Daniel Cuschieri Berkley 28 1:24:59 9:08

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 53 Alison Fitzsimmons Northville 25 1:05:15 7:01
2 130 Chelsea Miller Farmington Hills 25 1:09:47 7:30
3 89 Marissa Kinsman Walled Lake 27 1:14:16 7:59
4 295 Amy Hughes Linden 29 1:16:28 8:13
5 277 Kristel Coronado Lake Orion 26 1:19:23 8:32
6 170 Jennifer Rose Ypsilanti 28 1:20:39 8:40
7 208 Ana Williams Clarkston 25 1:26:21 9:16
8 195 Golfo Tzilos Farmington 29 1:28:21 9:29
9 191 Sharon Terlep Royal Oak 29 1:28:29 9:30
10 54 Courtney Ford Royal Oak 26 1:29:22 9:36
11 204 Kelly Wehrmeister Westland 28 1:35:07 10:13
12 22 Tiffany Carr Fowlerville 28 1:35:36 10:16
13 257 Angela Madias Novi 27 1:36:12 10:20
14 158 Emily Porter Beverly Hills 25 1:37:09 10:26
15 113 Laura Lopes Redford 27 1:38:28 10:34
16 239 Kelly Verran South Lyon 29 1:48:45 11:41
17 98 Beth Lacasse Plymouth 28 1:50:37 11:53


MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 275 Shane Logan Pontiac 30 53:50 5:47
2 21 Mike Camilleri Highland 30 54:24 5:51
3 321 Andy Weddle Holly 31 57:41 6:12
4 256 Jonathan Curry Fowlerville 34 1:06:27 7:08
5 210 Jason Wilmoth Livonia 31 1:07:39 7:16
6 106 Charles Leister Ypsilanti 31 1:13:16 7:52
7 36 Matthew Dalebout Canton 30 1:14:26 8:00
8 145 Sean Orzol Fenton 34 1:14:38 8:01
9 148 Francisco Palomino Ann Arbor 31 1:15:46 8:08
10 146 Peter Osterhout Brighton 31 1:15:58 8:10
11 319 Steven Grzesiak Detroit 32 1:17:28 8:19
12 297 Tom Swartz Troy 34 1:17:48 8:21
13 28 Matt Chynoweth Highland 32 1:18:50 8:28
14 122 Stephen McKenney Royal Oak 31 1:19:43 8:34
15 141 Mark Noel Swartz Creek 34 1:20:55 8:41
16 211 Steve Wisinski Brighton 33 1:26:58 9:20

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 167 Shawn Reiser Fenton 32 1:07:40 7:16
2 282 Colleen Zathey South Lyon 30 1:17:07 8:17
3 121 Lesley McIntyre Royal Oak 32 1:18:43 8:27
4 80 Sara Johnson Brighton 34 1:18:48 8:28
5 94 Kelley Kozloff Ann Arbor 31 1:20:09 8:37
6 17 Sabrina Boykin Canton 34 1:20:35 8:39
7 180 Sharon Stachecki Saline 30 1:21:53 8:48
8 65 Michelle Hamady Westland 31 1:25:21 9:10
9 174 Kara Rutledge Ann Arbor 32 1:25:49 9:13
10 164 Joanne Pray Madison Heights 30 1:30:03 9:40
11 118 Argenta Matuszak Brighton 31 1:32:22 9:55
12 139 Sara Nielsen Pinckney 32 1:33:30 10:02
13 8 Kelly Baugher Ann Arbor 33 1:33:34 10:03
14 103 Amy Lawson Ann Arbor 34 1:33:47 10:04
15 48 Michelle Eleby Ann Arbor 30 1:33:50 10:05
16 96 Gayle Krueger St. Clair Shores 32 1:34:13 10:07
17 50 Katie Erkkinen Clinton Township 30 1:37:36 10:29
18 136 Shauna Murphy Brighton 30 1:44:13 11:12
19 318 Angela Caliguri West Bloomfield 31 1:59:42 12:51


MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 281 Loren Miller MacOmb 39 1:03:18 6:48
2 129 Greg Michels Livonia 36 1:04:02 6:53
3 155 James Pfeiffer Dearborn 36 1:05:40 7:03
4 16 Paul Boyer Howell 38 1:09:18 7:27
5 274 Brian Harville Goodrich 39 1:09:58 7:31
6 190 David Taylor Flint 37 1:11:36 7:41
7 26 David Christensen Canton 37 1:14:28 8:00
8 115 Eric Malzahn Royal Oak 39 1:15:44 8:08
9 4 Prasada Alokam Ypsilanti 36 1:20:05 8:36
10 296 Joel Abrtmaen Chelsea 39 1:21:38 8:46
11 326 Todd Uphaus North Miami 38 1:29:29 9:37
12 57 Gary Fuller Sterling Heights 37 1:39:03 10:38

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 175 Cherie Salmeto Pinckney 38 1:07:12 7:13
2 157 Shawn Pollman Howell 38 1:09:01 7:25
3 66 Cynthia Hamkins Whitmore Lake 38 1:09:52 7:30
4 199 Kimberly Verbeerst Ypsilanti Twp 39 1:18:17 8:24
5 61 Anna Gilbert Ann Arbor 36 1:19:34 8:33
6 55 Gwen Frederickson Ann Arbor 36 1:19:35 8:33
7 298 Brandie Boehm Ann Arbor 35 1:24:26 9:04
8 289 Lei Gao Northville 39 1:25:06 9:08
9 117 Donna Matteson Wolverine Lake 37 1:27:54 9:26
10 79 S Jendrell Milford 36 1:33:52 10:05
11 126 Katie Meyers Dearborn Heights 37 1:35:06 10:13
12 112 Michele Longo Macomb 35 1:36:35 10:22
13 111 Lynn Longo Macomb 35 1:36:36 10:22
14 31 Tara Covert Westland 37 1:37:20 10:27
15 69 Lynne Hendrickson Ann Arbor 38 1:43:24 11:06
16 203 Kelly Wang Ann Arbor 39 1:52:11 12:03


MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 249 Shinichi Ozeki Novi 41 57:27 6:10
2 283 George Knehler Windsor 40 58:43 6:18
3 268 Steven Harris Clinton Twp 42 59:54 6:26
4 149 Mark Paulson White Lake 40 1:03:54 6:52
5 279 Masayoshi Ichihara Canton 40 1:04:57 6:59
6 153 Jim Perry Ann Arbor 41 1:06:33 7:09
7 76 William Huszti Milford 44 1:07:30 7:15
8 82 Tim Josephs Milford 42 1:08:12 7:20
9 254 Joe Barczyk Dearborn 41 1:10:39 7:35
10 10 Joe Bellovary Canton 44 1:11:31 7:41
11 292 Dave Sevon Dearborn Hts. 43 1:12:31 7:47
12 159 James Porter South Lyon 41 1:12:44 7:49
13 307 Ronny Otero Troy 40 1:13:02 7:51
14 34 Duane Culp Commerce Twp 43 1:15:05 8:04
15 114 Stephen Lutz Findlay 44 1:15:30 8:07
16 193 Michael Toth-Purcell Brighton 43 1:18:34 8:26
17 255 Manfred Heck Canton 42 1:22:25 8:51
18 81 Milton Jones Southfield 44 1:23:40 8:59
19 37 Osborne David Canton 40 1:29:49 9:39
20 261 Jon Cloff Ann Arbor 41 1:30:49 9:45
21 260 Brian Steglitz Ann Arbor 40 1:31:04 9:47
22 320 Steven Schuster Farmington 41 1:42:37 11:01
23 84 Ross Kaferle Saline 43 1:55:44 12:26

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 262 Katherine Gillman Whitmore Lake 41 1:12:14 7:46
2 63 Carmen Green-Lee Ann Arbor 44 1:14:47 8:02
3 2 Tina Alagna Canton 41 1:14:54 8:03
4 310 Trina Jolley Goodrich 40 1:15:53 8:09
5 93 Renee Kotula Ortonville 41 1:19:18 8:31
6 322 Tracy Faraoni Westland 42 1:20:08 8:36
7 108 Niteese Lenton Northville 40 1:20:35 8:39
8 110 Margaret Liubakka Plymouth 44 1:23:21 8:57
9 181 Julie Staczek-Marx Bloomfield Hills 41 1:27:01 9:21
10 237 Terri Mezel Howell 43 1:28:12 9:28
11 259 Jennifer Fike Ann Arbor 41 1:31:03 9:47
12 264 Joan Wendel Birmingham 43 1:32:08 9:54
13 46 Cheryl Dozier Canton 41 1:33:46 10:04
14 5 Karen Balavich Lake Orion 43 1:34:57 10:12
15 154 Melissa Peterson Brighton 41 1:50:51 11:54
16 83 Joyce Kaferle Saline 43 1:56:54 12:33


MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 266 Todd Kelly Troy 47 57:55 6:13
2 23 Patrick Carroll Novi 46 59:11 6:22
3 188 Anthony Targan West Bloomfield 47 1:04:24 6:55
4 183 Reed Swanson Clarkston 49 1:09:55 7:31
5 107 Dino Lekas Ann Arbor 46 1:10:25 7:34
6 252 Brian Wright South Lyon 46 1:13:25 7:53
7 238 Raul Thielfing Brighton 45 1:14:39 8:01
8 280 Alan Fyffe Commerce Twp 46 1:14:50 8:02
9 244 Andrew Norris Brighton 46 1:16:06 8:10
10 15 Lawrence Bowling Clinton Township 48 1:16:26 8:13
11 142 Doug Nye Novi 46 1:17:06 8:17
12 87 John Kerr Northville 49 1:18:28 8:26
13 73 Mark Hommel Lake Isabella 46 1:19:40 8:33
14 91 Chris Kolarik Canton 47 1:19:40 8:33
15 267 David Figurski Sterling Heights 48 1:20:42 8:40
16 209 Bill Williamson Livonia 48 1:21:19 8:44
17 47 Curtis Dozier Canton 45 1:21:45 8:47
18 172 David Rumley Westland 45 1:22:20 8:51
19 70 John Hill Flat Rock 48 1:25:21 9:10
20 306 Jim Gardner Brighton 49 1:25:24 9:10
21 77 James Izzi Highland 46 1:30:25 9:43
22 97 Steve Kushim Highland 45 1:33:20 10:01
23 88 Hemant Keskar White Lake 45 1:33:38 10:03
24 166 Michael Reich Beverly Hills 49 1:37:09 10:26
25 7 David Bauch South Lyon 48 1:41:08 10:52
26 156 David Pfiester Ann Arbor 49 1:44:38 11:14

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 160 Cathy Powell Saline 45 1:16:07 8:11
2 51 Sara Figueroa Fraser 48 1:16:17 8:12
3 329 Marcella Rutka Northville 47 1:20:28 8:39
4 140 Kathleen Noble Clarkston 48 1:22:09 8:49
5 182 Suzi Stock Commerce Township 48 1:24:30 9:05
6 169 Kelly Roberts Linden 45 1:27:30 9:24
7 127 Carol Michaelides Ann Arbor 48 1:31:19 9:48
8 165 Laura Purol Holt 47 1:32:23 9:55
9 128 Leslie Michalzuk Novi 48 1:40:39 10:49


MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 20 Alan Caldwell Ann Arbor 50 1:00:46 6:32
2 56 Phil French Howell 51 1:02:06 6:40
3 290 Jim Deren White Lake 54 1:05:09 7:00
4 317 Wally Barnowski Royal Oak 53 1:06:02 7:06
5 39 Jim Debrincat Livonia 50 1:08:34 7:22
6 179 Ken Sova Canton 51 1:09:13 7:26
7 100 Dan Lanning Canton 53 1:10:44 7:36
8 64 Thomas Gross Livonia 51 1:12:38 7:48
9 95 Bob Kozlowski Howell 52 1:13:03 7:51
10 162 David Prange Plymouth 50 1:17:55 8:22
11 251 Lorne Beatty Brighton 53 1:18:10 8:24
12 328 Dean Weed Waterford 51 1:18:26 8:25
13 6 Donald Barker Farmington Hills 53 1:26:16 9:16
14 206 Tony Wesley Livonia 51 1:30:55 9:46
15 272 Jeff Pike Highland 53 1:34:15 10:07
16 125 John Metevia Midland 51 1:39:19 10:40
17 314 Rick Gall Brighton 54 1:42:13 10:59

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 315 Maureen Tippen Clarkston 52 1:12:28 7:47
2 291 Wanda Handlin Flint 51 1:22:37 8:52
3 30 Jenny Cotton Pruitt Ann Arbor 50 1:23:07 8:56
4 29 Kathleen Clark Fraser 51 1:26:19 9:16
5 62 Janine Gillow Livonia 51 1:27:49 9:26
6 119 Catherine McClure Chelsea 50 1:29:36 9:37
7 32 Myrna Cox Novi 51 1:31:04 9:47
8 177 Diane Scarpace Ann Arbor 54 1:35:21 10:14
9 293 Carol Duscio Howell 51 1:37:23 10:28
10 124 Pat Meeks Pinckney 51 1:50:50 11:54


MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 323 David Crary Ann Arbor 57 1:04:50 6:58
2 116 Daniel Martinez Allen Park 56 1:10:42 7:36
3 68 Alan Hassoun Dearborn Hts 55 1:11:24 7:40
4 196 Mark Van Netten South Lyon 56 1:11:44 7:42
5 173 James Russell Clarkston 57 1:12:45 7:49
6 197 Wilhelmus Van Vianen Sterling Hts 55 1:13:07 7:51
7 58 Kevin Galvin Plymouth 55 1:16:11 8:11
8 151 Robin Pearce New Hudson 55 1:17:04 8:17
9 311 Robert Harrison South Lyon 58 1:18:40 8:27
10 150 John Pawlukiewicz Flat Rock 57 1:19:10 8:30
11 278 Dave Pine Northville 59 1:19:27 8:32
12 101 Robert Larson Fowlerville 59 1:19:41 8:34
13 11 William Belski Bloomfield Hills 59 1:19:50 8:35
14 9 Mark Baumkel Bloomfield Hills 57 1:20:26 8:38
15 186 Kenneth Tack Brighton 58 1:27:09 9:22
16 104 Randy Layton Dexter 56 1:27:54 9:26
17 85 George Kasdorf Ann Arbor 58 1:33:24 10:02
18 201 Arthur Walker Detroit 58 1:34:21 10:08
19 38 Myles Davis Milford 58 1:35:23 10:15
20 324 Monty Stahelin Highland 57 1:41:11 10:52

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 59 Do Garcia Ann Arbor 58 1:33:49 10:05
2 27 Mary Pat Chynoweth Highland 57 1:35:56 10:18
3 138 Lisa Neidert Ann Arbor 55 1:41:11 10:52
4 102 Sheila Larson Fowlerville 56 1:46:46 11:28
5 212 Kris Wolfe Livonia 55 1:50:58 11:55

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 33 Mark Cryderman Howell 62 1:10:47 7:36
2 308 Carlos Brown Highland 61 1:24:33 9:05
3 325 James Kurkowski Livonia 63 1:24:40 9:06
4 90 Tim Klinkhamer Birmingham 62 1:25:11 9:09
5 288 Gary Haf Novi 60 1:29:04 9:34
6 184 David Sweeney Northville 64 1:30:08 9:41
7 41 Cary Deloye Livonia 61 1:31:40 9:51
8 133 Raymond Mote Redford 60 1:32:21 9:55
9 294 Bill Waterhouse Southfield 60 1:37:47 10:30
10 60 Paul Garko Davisburg 61 1:39:16 10:40
11 300 Del Malzahn Commerce Twp. 61 1:40:49 10:50
12 120 William McGahey Dearborn 63 1:42:36 11:01
13 40 Vance Decamp Williamston 62 1:46:46 11:28
14 303 Marlin Short Wauseon 60 1:55:41 12:25


FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 14 Nina Bovio Ann Arbor 62 1:22:15 8:50
2 200 Renee Vettorello Saline 62 1:24:49 9:07
3 71 Karen Hill Grosse Ile 62 1:47:11 11:31

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 205 Curtis Wells Lewiston 65 1:15:25 8:06
2 78 Richard James Toledo 66 1:20:58 8:42
3 176 David Scarlin Redford 66 1:22:34 8:52
4 3 Ben Alalouf West Bloomfield 67 1:25:07 9:09
5 43 Mark Delucia Livonia 67 1:30:22 9:42

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 42 Janet Delucia Livonia 66 1:35:31 10:15

MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 271 Brian Harris Royal Oak 73 1:12:21 7:46

FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

MALE AGE GROUP: 75 - 79
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 92 John Kolmetz Warren 79 1:31:03 9:47
2 185 Hugh Sweeney Novi 77 1:32:37 9:57
3 187 David Tankard Ann Arbor 76 1:36:08 10:19

FEMALE AGE GROUP: 75 - 79
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

MALE AGE GROUP: 80 - 98
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 80 - 98
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====


MALE CLYDESDALES - DIVISION 1
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 235 Jay Trempler Saint Clair 51 1:15:31 8:07
2 232 William Segal Ann Arbor 25 1:15:36 8:07
3 161 Tom Powell Pinckney 52 1:20:19 8:38
4 221 Gary Gillow Livonia 54 1:21:30 8:45
5 286 Dehna Cui Northville 49 1:30:47 9:45

MALE CLYDESDALES - DIVISION 2
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 265 John Wendel Birmingham 43 1:02:18 6:42
2 213 Ben Beale Northville 48 1:16:26 8:13
3 219 Bob Ferguson Pinckney 47 1:18:59 8:29
4 236 Tomasz Zylinski Hamtramck 27 1:20:06 8:36
5 299 Gary Morgan Clarkston 47 1:22:27 8:51
6 223 Czeslaw Kuprianowicz Hamtramck 61 1:35:58 10:18
7 230 David Purol Holt 59 1:36:27 10:21
8 224 Eldon Leaphart Southfield 44 1:49:21 11:45

MALE CLYDESDALES - DIVISION 3
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 226 Matthew Matuszak Brighton 38 1:04:29 6:56
2 250 Doug Klingensmith Milford 42 1:08:58 7:25
3 285 Peter Jalgowsky Canton 34 1:17:04 8:17
4 269 David Gallagher Hazel Park 51 1:30:07 9:41
5 229 David Muir Birimingham 62 1:30:32 9:43

MALE CLYDESDALES - DIVISION 4
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 216 Adam Chiasson Wayne 27 1:15:06 8:04
2 225 Dale Lundberg Spring Arbor 33 1:16:15 8:11
3 301 Bob Muiter Farmington Hills 56 1:17:01 8:16
4 220 Chris Fryer Wolverine Lake 32 1:17:33 8:20
5 231 Daniel Schultz Brooklyn 39 1:21:23 8:44
6 284 Gary Callies Chelsea 37 1:22:00 8:48
7 273 Andrew Dodd Commerce 47 1:24:14 9:03
8 227 Brian McCallum Clarkston 52 1:25:47 9:13
9 9002 Steve Donovan Mt Clemens 35 1:26:07 9:15
10 214 Phillip Biga Redford 33 1:29:19 9:36
11 305 Steve Hendershott Ortonville 48 1:30:51 9:45
12 217 Aldo Dekovich Livonia 58 1:38:40 10:36
13 309 Jeremy Kelch Ferndale 31 1:48:23 11:38

FEMALE CLYDESDALES - DIVISION 1
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 218 Kathleen Dergis Ann Arbor 39 1:31:15 9:48

FEMALE CLYDESDALES - DIVISION 2
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====


FEMALE CLYDESDALES - DIVISION 3
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 228 Heather Molitoris Holly 30 1:19:50 8:35
2 234 Jamie Stec Mount Clemens 31 1:29:00 9:34




MALE OVERALL WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 663 Nick Katsefara Pinckney 21 15:55 5:08

FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 681 Jennifer Hutchison New Hudson 29 19:11 6:11

MALE MASTERS WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 513 Victor Brown Canton 45 17:15 5:33

FEMALE MASTERS WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 603 Jane Sanders White Lakke 52 22:26 7:14

MALE GRAND MASTERS WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 548 Wally Hayes Ann Arbor 56 20:31 6:37

FEMALE GRAND MASTERS WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 570 Mary Krankel Ann Arbor 58 26:46 8:38
MALE AGE GROUP: 1 - 10
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 684 Isaac Susser Birmingham 9 24:46 7:59
FEMALE AGE GROUP: 1 - 10
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 558 Olivia Huszti Milford 7 28:56 9:19
2 541 Kate Gillingham Milford 9 29:23 9:28
MALE AGE GROUP: 11 - 14
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 685 Ethan Susser Birmingham 11 26:29 8:32
2 675 Luke Antonczaek Livonia 12 27:54 8:59
FEMALE AGE GROUP: 11 - 14
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 688 Courtney Lupher Milford 13 28:00 9:01
2 522 Eryca Cottle Howell 14 32:14 10:23

MALE AGE GROUP: 15 - 19
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 659 Brian Hankins Pinckney 18 16:03 5:10
2 662 Mike Katsefara Pinckney 18 16:15 5:14
3 528 Andrew Ebright Ann Arbor 19 21:19 6:52
4 572 Davey Kuhnlein Saline 16 23:11 7:28
5 574 Dennis Lafferty Milford 16 23:38 7:37
6 536 Andrew Gasiorowski South Lyon 16 24:22 7:51
7 682 Pawel Sroka Sterling Hts 16 25:11 8:07
8 683 Zach Frenette Sterling Hts 16 25:40 8:16
9 578 Joshua Lyon Brighton 18 26:30 8:32
10 587 Josh McGahey Howell 17 29:01 9:21
11 240 Jacob Vance Pinckney 17 30:28 9:49
12 618 Adam Vance Pinckney 17 30:32 9:50
13 549 Willie Hazel Howell 16 34:13 11:01
FEMALE AGE GROUP: 15 - 19
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 534 Courtney Ferranti Howell 15 29:01 9:21
2 514 Megan Brunn Howell 15 32:47 10:34
MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 576 Shawn Lubahn Farmington Hills 24 24:11 7:47
2 535 Brett Filush Ypsilanti 23 26:22 8:30
FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 615 Tiffany Stoddard Ann Arbor 20 24:07 7:46
2 599 Jamie Raab Kalamazoo 20 29:34 9:31
3 504 Michelle Barth Saint Clair Shore 24 31:38 10:12
MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 597 Rob Patterson Royal Oak 26 19:28 6:16
2 503 Casey Bantle Ann Arbor 28 19:58 6:26
3 526 Kevin Doak Brighton 27 27:28 8:51
FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 565 Stephanie Kern Northville 25 20:53 6:44
2 668 Amber Lano Milford 27 24:57 8:02
3 627 Carrie Yatooma West Bloomfield 26 27:49 8:58
4 600 Sarah Razak Howell 27 33:57 10:56
5 579 Jessie Macgonigal - Pr Novi 27 34:18 11:03
6 517 Christina Chynoweth Highland 29 36:44 11:50
7 74 Rachel Hood Ferndale 29 41:50 13:28
8 530 Kirstynn Evans Howell 29 44:25 14:18

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 546 Matthew Hagerty Pinckney 31 20:38 6:39
2 302 Albert Dinatale Royal Oak 32 24:12 7:48
3 533 Will Farrington Westland 34 24:33 7:55
4 539 Randy Gerken Novi 34 25:01 8:04
5 544 Marc Greca Pinckney 31 25:47 8:18
6 680 Jamie Miller Canton 33 27:39 8:55
7 561 Peter Jansson Fenton 34 27:57 9:00
8 519 Nick Chynoweth Commerce 30 35:56 11:35
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 598 Alicia Piet Plymouth 30 20:57 6:45
2 608 Vicky Sisco Northville 31 26:17 8:28
3 520 Kelley Clothier Howell 32 27:20 8:48
4 589 Jennifer Meyer Ann Arbor 30 28:20 9:08
5 511 Michelle Breault Novi 34 28:26 9:10
6 510 Jodi Bolyard Novi 31 28:41 9:15
7 607 Adrienne Silvestri Brighton 34 28:56 9:19
8 605 Colleen Shea Howell 31 28:59 9:20
9 547 Sara Hagerty Pinckney 30 29:34 9:31
10 543 Holly Greca Pinckney 31 29:36 9:32
11 571 Smitha Krothapalli Novi 34 30:49 9:56
12 529 Meg Emlaw Ann Arbor 32 32:38 10:31
13 617 Julie Traicoff Waterford 32 33:32 10:48
14 609 Jean Smith New Hudson 31 33:38 10:50
15 564 Julie Kane Howell 32 35:44 11:31
16 582 Johanne Maggard Southfield 30 40:25 13:01
MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 525 Aaron Currie Howell 36 21:38 6:58
2 521 Jeff Cooper Franklin 39 23:47 7:40
3 554 David Hochrein Dexter 39 24:37 7:56
4 508 Matt Bergstrom Farmington 35 25:07 8:05
5 666 Lonnie Arnett Dundee 37 25:20 8:10
6 691 Daniel White Milford 38 31:34 10:10
7 588 Eric Meyer Ann Arbor 35 32:52 10:35
8 689 Oscar Amczquita Brighton 35 38:06 12:16
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 612 Tracy St. Germain Howell 39 24:17 7:49
2 667 Carol Savage Toledo 39 26:33 8:33
3 512 Linda Brown Ann Arbor 35 29:21 9:27
4 581 Dawn MacLeod South Lyon 35 32:31 10:29
5 552 Susan Hiipakka Milford 37 32:32 10:29
6 566 Kimberly King Westland 36 33:11 10:41
7 678 Ellen Chiuppi Waterford 35 33:39 10:50
8 606 Maki Shibuta Sterling Heights 37 33:54 10:55
9 673 Debi Hain South Lyon 37 33:56 10:56
10 690 Sara White Milford 39 35:52 11:33
11 621 Loren Weathers Ann Arbor 39 38:34 12:26
12 562 Lanae Jensen Brighton 39 39:35 12:45

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 586 Paul Mayer Ann Arbor 41 17:41 5:42
2 538 David Gerdes Ann Arbor 44 18:20 5:55
3 584 Fred Marlow Milford 40 20:38 6:39
4 652 Dominic Nicita Brighton 44 20:54 6:44
5 573 Tim Kuhnlein Saline 44 21:28 6:55
6 506 Nathan Benton Milford 42 21:45 7:01
7 686 Steven Susser Birmingham 43 26:32 8:33
8 540 Curt Gillingham Milford 43 29:23 9:28
9 507 Paul Benton Milford 44 30:45 9:55
10 676 John Antonczaek Livonia 42 30:47 9:55
11 692 Claudio Guzman West Bloomfield 40 30:51 9:56
12 545 Allen Greenway Wixom 43 31:12 10:03
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 660 Katie Demeulemeester Bloomfield Hills 43 23:39 7:37
2 523 Becky Critch Chicago 44 29:43 9:34
3 557 Anna Huszti Milford 43 30:17 9:45
4 696 Carla Richards Ypsilanti 44 31:36 10:11
5 241 Diane Vance Pinckney 44 31:41 10:13
6 611 Ruby Sooch South Lyon 40 33:13 10:42
MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 654 Joe Kemp Saginaw 48 19:41 6:21
2 664 Mark Scarbrough Ann Arbor 45 22:53 7:22
3 505 Todd Belvo South Lyon 45 23:58 7:43
4 699 Mark Gatesman Highland 45 23:59 7:44
5 591 Steve Miller Clarkston 48 26:05 8:24
6 613 Steven Stanley Midland 46 26:12 8:26
7 620 Lawrence Weathers Ann Arbor 48 27:38 8:54
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 516 Paula Christianson Ann Arbor 46 31:05 10:01
2 593 Laurene Moncznik Farmington Hills 45 35:38 11:29
3 569 Sheila Konen Clinton Township 47 38:02 12:15
4 52 Charlotte Fisher Plesant Ridge 45 41:50 13:28
MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 661 Matthew Burke Milford 51 18:26 5:56
2 677 Kevin Naughton Walled Lake 51 19:54 6:25
3 595 Larry Naumann Berkley 51 20:20 6:33
4 583 Mike Manz Ann Arbor 54 20:28 6:36
5 701 Lennie Brousseau 51 20:53 6:44
6 665 Tom Torossian Milford 50 24:59 8:03
7 695 Paul Marsh Lansing 52 25:14 8:08
8 502 Donald Anderson Ann Arbor 50 27:47 8:57
9 563 Tim Jundt Bloomfield Hills 50 27:51 8:58
10 242 Michael Vance Pinckney 53 31:46 10:14

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 604 Janet Sawyer Fenton 54 24:24 7:52
2 693 Roxanne Moore Sterling Heights 54 25:36 8:15
MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 656 Barry Schneiderman Charleston 55 22:19 7:12
2 653 Michael Hagerty Hamburg 56 22:31 7:15
3 655 Dave Schak Sylvania 59 24:28 7:53
4 531 Don Evich Ann Arbor 58 26:10 8:26
5 537 Terry Gawel Dansville 58 27:48 8:57
6 658 Steven Lepsetz West Bloomfield 58 31:39 10:12
7 657 Mike Velting Farmington Hills 59 31:51 10:16
8 518 Gregg Chynoweth Highland 59 39:01 12:34
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 628 Mary Young Brighton 57 26:52 8:39
2 602 Joanie Rogucki Pinckney 55 29:34 9:31
3 542 Cynthia Gliesman Northville 55 35:59 11:35
4 623 Phyllis White Romulus 58 36:57 11:54
5 619 Nelda Walch Ann Arbor 59 38:19 12:20
MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 601 Ron Reinke Wixom 60 22:26 7:14
2 614 Jeri Stiles Fenton 63 24:41 7:57
3 672 Hubbs Grimm Farmington Hills 62 26:40 8:35
4 670 Joel Kashdan Southfield 60 27:09 8:45
5 509 Jovan Bjelobrk Troy 61 28:57 9:20
6 594 Ray Montague Oregon 60 29:01 9:21
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 532 Gwen Evich Ann Arbor 61 28:34 9:12
2 527 Linda Dunlap Westland 60 31:42 10:13
3 679 Charlene Kull Brighton 64 33:05 10:40
4 622 Gail Weeks Davison 62 33:37 10:50
5 616 Carol A Sweeney Northville 63 35:55 11:34
MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 568 Art Kitze Ann Arbor 69 28:18 9:07
2 553 Bill Hill Pinckney 65 29:43 9:34
3 559 Paul Huyck Farmington Hills 69 40:24 13:01
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 674 David Lee Grosse Ile 71 25:56 8:21
FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

MALE AGE GROUP: 75 - 79
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 550 Harrison Hensley Pinckney 76 33:13 10:42
FEMALE AGE GROUP: 75 - 79
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
MALE AGE GROUP: 80 - 98
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 80 - 98
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

MALE CLYDESDALES - DIVISION 1
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

MALE CLYDESDALES - DIVISION 2
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 632 John Franklin Howell 39 25:17 8:09
2 669 Marc Schroeder Canton 38 25:24 8:11

MALE CLYDESDALES - DIVISION 3
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 629 Jeff Bohy New Hudson 43 30:10 9:43

MALE CLYDESDALES - DIVISION 4
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 671 Ray Pacek Howell 45 23:12 7:28
2 551 Scott Hiipakka Milford 37 24:29 7:53
3 633 Mark Pate Southfield 48 28:38 9:13

FEMALE CLYDESDALES - DIVISION 1
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

FEMALE CLYDESDALES - DIVISION 2
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

FEMALE CLYDESDALES - DIVISION 3
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 630 Lisa Borowicz South Lyon 39 29:48 9:36
2 626 Leah Wright Brighton 43 38:06 12:16



MALE AGE GROUP: 1 - 99
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 697 Ron Winfield Fraser 50 42:09 13:35
2 634 Marvin Atlas Southfield 63 44:41 14:23
3 635 Sam Beale Northville 11 46:10 14:52
4 642 Fazi Nickhah Ypsilanti 77 46:52 15:06

FEMALE AGE GROUP: 1 - 99
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 645 Marilyn Pobanz Ann Arbor 65 38:40 12:27
2 636 Carrie Elfstrom Linden 39 39:06 12:36
3 651 Arline Wood Linden 46 39:09 12:37
4 646 Betty Raab Ann Arbor 51 39:17 12:39
5 698 Mary Winfield Fraser 50 42:16 13:37
6 639 Julie Madden Northville 47 46:16 14:54
7 638 Gail Kuhnlein Saline 44 47:57 15:27
8 647 Kathy Rinna Allen Park 42 49:50 16:03
9 640 Connie McLean Westland 42 49:50 16:03

Milford, MI
Provided by Gault Race Mgt.