LINDEN CLASSIC

back to results

Sep. 20, 2008

LINDEN CLASSIC
LINDEN CLASSIC
Provided by Playmakers


TEAM SCORES

1. Linden 31 8. Flint Powers Catholic 216

2. Highland Milford 72 9. Byron 251

3. Holly 102 10. Caro 255

4. Fenton 109 11. Flint Kearsley 275

5. St. Clair 133 12. Ortonville Brandon 306

6. Durand 149 13. Haslett 336

7. Marysville 213



FIN NAME TEAM RESULTS PTS

1. Jake Hord (11) Linden 16:28.9 1

2. David Madrigal (11) Durand 16:32.4 2

3. Brad Ferrara (12) Linden 16:49.3 3

4. Nate Huff (11) Highland Milford 17:04.4 4

5. Evan Bancroft (12) Fenton 17:04.7 5

6. Kyle LeMieux (12) Linden 17:07.2 6

7. Brendan Lagios (12) Holly 17:09.0 7

8. Derrick Laparl (11) St. Clair 17:09.4 8

9. Brendan Sage (11) Linden 17:12.0 9

10. Matthew Gilbert (9) Fenton 17:15.6 10

11. Nick Brosky (11) St. Clair 17:22.7 11

12. Dylan Ryan (11) Linden 17:25.0 12

13. Brett Smith (12) Lake Fenton 17:28.4 -

14. Tommy Matuszak (11) Caro 17:31.7 13

15. Nick Burt (11) Highland Milford 17:37.4 14

16. Jarron Brewer (12) Marysville 17:38.5 15

17. Cameron Moussavi (11) Holly 17:39.6 16

18. Jessup Darryl (12) Highland Milford 17:40.6 17

19. Dylan Danowski (10) Highland Milford 17:41.2 18

20. Nate Benton (10) Highland Milford 17:46.3 19

21. Shawn Shove (10) Highland Milford 17:53.3 P

22. Luke Scherwin (9) Holly 17:57.1 21

23. Michael Stratton (10) Flint Powers Catholic 17:59.2 22

24. Drew Davis (11) Flint Kearsley 18:00.9 23

25. Ricky Steve (9) Byron 18:01.5 24

26. Nicholas French (11) Fenton 18:05.0 25

27. Joe McGuire (11) Holly 18:07.5 26

28. Jonathon Rabedeau (11) Highland Milford 18:13.7 P

29. Garret Chappell (11) Linden 18:16.2 P

30. Tyler Jenkins (11) Durand 18:22.4 29

31. Kelsey Myers (11) Durand 18:25.4 30

32. Don Barger (11) Flint Powers Catholic 18:30.4 31

33. Kyle Sayles (11) Holly 18:30.7 32

34. Patrick Miller (10) St. Clair 18:32.1 33

35. Victor Matthews (12) Fenton 18:32.7 34

36. Patrick Hennig (11) Fenton 18:35.1 35

37. Joe Whaley (10) Byron 18:36.8 36

38. Hokan Martin (12) Durand 18:40.9 37

39. Dave Wilemski (12) St. Clair 18:42.2 38

40. Chris Seaford (12) Marysville 18:44.5 39

41. Kyle Chapman (11) Flint Kearsley 18:47.0 40

42. Brian Stohlman (10) Holly 18:47.4 P

43. Dan Penix (10) Ortonville Brandon 18:51.5 42

44. Greg Gizowski (11) St. Clair 18:52.0 43

45. John Herdman (11) Linden 18:56.2 P

46. Andrew Forsleff (11) Flint Powers Catholic 18:57.0 45

47. Branden Bilkos (11) Ortonville Brandon 18:59.4 46

48. Joey Wardin (10) Fenton 19:00.2 P

49. Donny Thiel (11) Holly 19:14.6 P

50. Matt Heminger (12) St. Clair 19:16.1 P

51. Spencer Rumley (12) Marysville 19:18.4 50

52. Miles Drobish (10) Durand 19:20.4 51

53. Cody Harper (12) Caro 19:21.3 52

54. Sthephen Hintz (12) Marysville 19:21.7 53

55. Aaron Hanchett (9) Flint Powers Catholic 19:23.7 54

56. Ryan Beyea (9) Haslett 19:26.8 55

57. Kyle McKinley (11) Marysville 19:27.4 56

58. Eli Forbush (10) Byron 19:31.5 57

59. Rico Fierros (9) Caro 19:32.1 58

60. Trevor Wuerfel (10) Fenton 19:37.1 P

61. Cody Engisch (11) Byron 19:39.7 60

62. Randy Gotler (9) St. Clair 19:41.4 P

63. Dan Alchin (9) Haslett 19:42.4 62

64. Brett Stiefel (12) Lake Fenton 19:47.1 -

65. Jon Rose (12) Flint Kearsley 19:49.1 63

66. Nathan Alexander (9) Flint Powers Catholic 19:50.6 64

67. Devin Scherzer (11) Caro 19:50.9 65

68. Brett Farnsworth (10) Marysville 19:53.7 P

69. Zach Hall (9) Caro 19:54.7 67

70. Russ Hildensperger (11) Flint Powers Catholic 20:02.8 P

71. Ross Zimmerman (11) Ortonville Brandon 20:06.8 69

72. Nate Beebe (11) Ortonville Brandon 20:07.8 70

73. Wesley Greene (11) Haslett 20:09.4 71

74. Josh Fuester (11) Flint Kearsley 20:09.8 72

75. Joe Crim (10) Haslett 20:10.2 73

76. Chris McClorey (10) Byron 20:12.9 74

77. Travis Stirewalt (9) Haslett 20:14.7 75

78. Cody Duguid (9) Durand 20:16.1 P

79. Andy Boyce (12) Flint Kearsley 20:23.9 77

80. Jacob Daniel (9) Caro 20:40.4 P

81. Austin Brice (10) Ortonville Brandon 20:47.0 79

82. Caleb Swedorski (12) Byron 20:50.9 P

83. Devin Maass (9) Byron 20:51.7 P

84. Mitchell Fiebernitz (10) Durand 20:52.4 P

85. James Balwinski (12) Marysville 20:58.8 P

86. David Hinds (11) Haslett 21:04.0 P

87. Collin Ward (12) Ortonville Brandon 21:06.1 P

88. Logan Kukulis (11) Haslett 21:09.9 P

89. Jordan Syrowik (10) Flint Powers Catholic 21:17.1 P

90. Ryan Jonsson (9) Ortonville Brandon 21:22.7 P

91. Nathan Brooks (11) Flint Kearsley 21:42.9 P

92. Austin Demoss (9) Lake Fenton 22:16.8 -

93. Kameron Neely (10) Flint Kearsley 22:27.2 P



TEAM NAME FIN RESULTS PTS



1. Linden Jake Hord (11) 1 16:28 1

Brad Ferrara (12) 3 16:49 3

Kyle LeMieux (12) 6 17:07 6

Brendan Sage (11) 9 17:12 9

Dylan Ryan (11) 12 17:25 12

Garret Chappell (11) 29 18:16

John Herdman (11) 45 18:56



Linden ** TEAM TOTAL ** 1:25:01 31



2. Highland Milford Nate Huff (11) 4 17:04 4

Nick Burt (11) 15 17:37 14

Jessup Darryl (12) 18 17:40 17

Dylan Danowski (10) 19 17:41 18

Nate Benton (10) 20 17:46 19

Shawn Shove (10) 21 17:53

Jonathon Rabedeau (11) 28 18:13



Highland Milford ** TEAM TOTAL ** 1:27:48 72



3. Holly Brendan Lagios (12) 7 17:09 7

Cameron Moussavi (11) 17 17:39 16

Luke Scherwin (9) 22 17:57 21

Joe McGuire (11) 27 18:07 26

Kyle Sayles (11) 33 18:30 32

Brian Stohlman (10) 42 18:47

Donny Thiel (11) 49 19:14



Holly ** TEAM TOTAL ** 1:29:22 102



4. Fenton Evan Bancroft (12) 5 17:04 5

Matthew Gilbert (9) 10 17:15 10

Nicholas French (11) 26 18:05 25

Victor Matthews (12) 35 18:32 34

Patrick Hennig (11) 36 18:35 35

Joey Wardin (10) 48 19:00

Trevor Wuerfel (10) 60 19:37



Fenton ** TEAM TOTAL ** 1:29:31 109



5. St. Clair Derrick Laparl (11) 8 17:09 8

Nick Brosky (11) 11 17:22 11

Patrick Miller (10) 34 18:32 33

Dave Wilemski (12) 39 18:42 38

Greg Gizowski (11) 44 18:52 43

Matt Heminger (12) 50 19:16

Randy Gotler (9) 62 19:41



St. Clair ** TEAM TOTAL ** 1:30:37 133



6. Durand David Madrigal (11) 2 16:32 2

Tyler Jenkins (11) 30 18:22 29

Kelsey Myers (11) 31 18:25 30

Hokan Martin (12) 38 18:40 37

Miles Drobish (10) 52 19:20 51

Cody Duguid (9) 78 20:16

Mitchell Fiebernitz (10) 84 20:52



Durand ** TEAM TOTAL ** 1:31:19 149



7. Marysville Jarron Brewer (12) 16 17:38 15

Chris Seaford (12) 40 18:44 39

Spencer Rumley (12) 51 19:18 50

Sthephen Hintz (12) 54 19:21 53

Kyle McKinley (11) 57 19:27 56

Brett Farnsworth (10) 68 19:53

James Balwinski (12) 85 20:58



Marysville ** TEAM TOTAL ** 1:34:28 213



8. Flint Powers Catholic Michael Stratton (10) 23 17:59 22

Don Barger (11) 32 18:30 31

Andrew Forsleff (11) 46 18:57 45

Aaron Hanchett (9) 55 19:23 54

Nathan Alexander (9) 66 19:50 64

Russ Hildensperger (11) 70 20:02

Jordan Syrowik (10) 89 21:17



Flint Powers Catholic ** TEAM TOTAL ** 1:34:39 216



9. Byron Ricky Steve (9) 25 18:01 24

Joe Whaley (10) 37 18:36 36

Eli Forbush (10) 58 19:31 57

Cody Engisch (11) 61 19:39 60

Chris McClorey (10) 76 20:12 74

Caleb Swedorski (12) 82 20:50

Devin Maass (9) 83 20:51



Byron ** TEAM TOTAL ** 1:35:59 251



10. Caro Tommy Matuszak (11) 14 17:31 13

Cody Harper (12) 53 19:21 52

Rico Fierros (9) 59 19:32 58

Devin Scherzer (11) 67 19:50 65

Zach Hall (9) 69 19:54 67

Jacob Daniel (9) 80 20:40



Caro ** TEAM TOTAL ** 1:36:08 255



11. Flint Kearsley Drew Davis (11) 24 18:00 23

Kyle Chapman (11) 41 18:47 40

Jon Rose (12) 65 19:49 63

Josh Fuester (11) 74 20:09 72

Andy Boyce (12) 79 20:23 77

Nathan Brooks (11) 91 21:42

Kameron Neely (10) 93 22:27



Flint Kearsley ** TEAM TOTAL ** 1:37:08 275



12. Ortonville Brandon Dan Penix (10) 43 18:51 42

Branden Bilkos (11) 47 18:59 46

Ross Zimmerman (11) 71 20:06 69

Nate Beebe (11) 72 20:07 70

Austin Brice (10) 81 20:47 79

Collin Ward (12) 87 21:06

Ryan Jonsson (9) 90 21:22



Ortonville Brandon ** TEAM TOTAL ** 1:38:50 306



13. Haslett Ryan Beyea (9) 56 19:26 55

Dan Alchin (9) 63 19:42 62

Wesley Greene (11) 73 20:09 71

Joe Crim (10) 75 20:10 73

Travis Stirewalt (9) 77 20:14 75

David Hinds (11) 86 21:04

Logan Kukulis (11) 88 21:09



Haslett ** TEAM TOTAL ** 1:39:41 336



Lake Fenton Brett Smith (12) 13 17:28

Brett Stiefel (12) 64 19:47

Austin Demoss (9) 92 22:16



Lake Fenton ** TEAM TOTAL ** 59:31



TEAM SCORES

1. Highland Milford 55 8. Holly 200

2. Hartland 83 9. Flint Powers Catholic 215

3. St. Clair 100 10. Fenton 232

4. Ortonville Brandon 125 11. Flint Kearsley 252

5. Caro 145 12. Byron 299

6. Marysville 156 13. Lake Fenton 356

7. Linden 161 14. Haslett 406



FIN NAME TEAM RESULTS PTS

1. Anna Pasternak (10) Hartland 19:33.7 1

2. Lauren Kettle (10) Highland Milford 19:56.0 2

3. Jenae Curley (11) Marysville 20:32.0 3

4. Kerstin Halonen (12) Hartland 20:53.8 4

5. Alycia Fowler (12) St. Clair 21:01.8 5

6. Hannah Scherer (12) Ortonville Brandon 21:10.6 6

7. Rachel Hofsess (11) Highland Milford 21:14.2 7

8. Kayla Smade (10) St. Clair 21:22.5 8

9. Katie Pavelich (11) Flint Kearsley 21:26.3 9

10. Jenny Feigley (9) Highland Milford 21:26.9 10

11. Erika Roe (9) Caro 21:41.8 11

12. Breann Carlton (9) Highland Milford 21:44.6 12

13. Lexi Roe (11) Caro 21:46.7 13

14. Sarah Lindsay (11) Ortonville Brandon 21:48.7 14

15. Lauren Zens (9) St. Clair 21:49.2 15

16. Kelsey Wright-Alexande (12) Marysville 21:50.3 16

17. Heidi Sack (10) Linden 21:50.6 17

18. Paige TerBush (11) Caro 21:51.5 18

19. Jessica Adams (9) Flint Powers Catholic 21:53.7 19

20. Kelly Warsinske (11) Marysville 21:54.0 20

21. Erin Suttman (11) Hartland 21:58.9 21

22. Callie Toaso (10) Fenton 22:00.5 22

23. Kirsten Bray (11) St. Clair 22:03.4 23

24. Brittany Greenleaf (9) Highland Milford 22:03.8 24

25. Andrea Newcombe (11) Ortonville Brandon 22:06.8 25

26. Jenna Ehde (12) Ortonville Brandon 22:13.9 26

27. Aubrey Higgins (11) Highland Milford 22:14.9 P

28. Dani Martin (10) Hartland 22:16.7 28

29. Megan Skinner (9) Hartland 22:25.5 29

30. Brandi Juengel (10) Linden 22:28.2 30

31. Clarissa Wellman (12) Holly 22:31.0 31

32. DesRae Munoz (9) Flint Kearsley 22:37.4 32

33. Melanie Leonard (11) Hartland 22:38.0 P

34. Grace Hildensperger (9) Flint Powers Catholic 22:38.7 34

35. Chelsea Maupin (12) Linden 22:39.9 35

36. Karli Dooling (10) Byron 22:41.1 36

37. Stacey St. Clair (12) Holly 22:46.3 37

38. Rachel Lahring (11) Byron 22:47.3 38

39. Sara Ward (12) Linden 22:49.9 39

40. Sydney Lorey (12) Linden 22:50.7 40

41. Danielle Starrs (10) Linden 22:56.7 P

42. Krista Moussavi (9) Holly 23:00.3 42

43. Aileen Rowe (12) Flint Powers Catholic 23:03.6 43

44. Destinee Lukianoff (11) Holly 23:06.4 44

45. Hayley Ladi (11) Fenton 23:06.7 45

46. Margie Coffey (12) Holly 23:07.1 46

47. Desiray Arrol (10) Fenton 23:09.7 47

48. Colleen Condra (12) Hartland 23:19.8 P

49. Samantha Jebrael (10) St. Clair 23:20.3 49

50. Carly Schroeder (9) Holly 23:22.2 P

51. Billie Fierros (11) Caro 23:29.2 51

52. Clara Owczykowski (10) Caro 23:29.9 52

53. April LaLonde (10) Linden 23:30.5 P

54. Rachel Toward (11) Ortonville Brandon 23:35.9 54

55. Taylor Hartley (9) Flint Powers Catholic 23:37.2 55

56. Celia Garcia (12) Marysville 23:46.6 56

57. Becca Chewning (10) Ortonville Brandon 23:51.6 P

58. Alexis Wagnitz (10) Fenton 23:54.3 58

59. Allyssa Richardson (9) Byron 24:04.4 59

60. Brittany Robinson (10) Fenton 24:07.2 60

61. Emma Cook (9) Marysville 24:14.8 61

62. Lauren Climie (10) Flint Kearsley 24:18.1 62

63. Linda Marchlewski (10) Lake Fenton 24:21.3 63

64. Maria Yassick (12) Flint Powers Catholic 24:22.2 64

65. Katie Roe (12) Lake Fenton 24:33.0 65

66. Alescia Munoz (11) Flint Kearsley 24:36.3 66

67. Haley Hanchett (11) Flint Powers Catholic 24:38.0 P

68. Cassie Wagner (11) Haslett 24:40.3 68

69. Lilly Berndt (11) Caro 24:44.2 P

70. Devin Edwards (10) Fenton 24:48.5 P

71. Heather McKeachie (11) Highland Milford 24:50.5 P

72. Taylor Espinosa (10) Flint Powers Catholic 24:51.4 P

73. Anna Macherkevich (10) Lake Fenton 24:56.4 73

74. Jorgensen Andraya (11) St. Clair 24:58.9 P

75. Megan McCoy (12) Ortonville Brandon 25:21.6 P

76. Marta Watters (9) Lake Fenton 25:31.8 76

77. Chelsey Sneed (11) Byron 25:39.4 77

78. Chelsee McQuarters (10) Fenton 25:45.9 P

79. Andrea Roe (9) Lake Fenton 25:49.9 79

80. Cecily Burton (11) Durand 25:56.9 -

81. Becky Campa (12) Haslett 25:57.2 80

82. Anita Chitwood (11) St. Clair 25:58.0 P

83. Hannah Rogers (11) Lake Fenton 26:05.4 P

84. Holli Hollister (9) Flint Kearsley 26:09.4 83

85. Autumn Chapman (9) Flint Kearsley 26:17.9 P

86. Emily Davis (11) Haslett 26:22.2 85

87. Erika Heston (11) Haslett 26:36.4 86

88. Ellen Corder (9) Haslett 26:37.5 87

89. Taylor Oxender (10) Haslett 26:38.0 P

90. Brianna Putnam (10) Byron 26:38.7 89

91. Taylor Fagan (10) Durand 26:54.4 -

92. Erica Fraley (11) Marysville 26:57.7 P

93. Megan L'Esperance (12) Byron 27:10.9 P

94. Meranda Brannan (12) Flint Kearsley 28:09.3 P

95. Kristin Kern (11) Haslett 29:34.9 P

96. Cheryl Nation (10) Byron 29:43.2 P

97. Jennifer Hess (10) Lake Fenton 30:54.5 P



TEAM NAME FIN RESULTS PTS



1. Highland Milford Lauren Kettle (10) 2 19:56 2

Rachel Hofsess (11) 7 21:14 7

Jenny Feigley (9) 10 21:26 10

Breann Carlton (9) 12 21:44 12

Brittany Greenleaf (9) 24 22:03 24

Aubrey Higgins (11) 27 22:14

Heather McKeachie (11) 71 24:50



Highland Milford ** TEAM TOTAL ** 1:46:23 55



2. Hartland Anna Pasternak (10) 1 19:33 1

Kerstin Halonen (12) 4 20:53 4

Erin Suttman (11) 21 21:58 21

Dani Martin (10) 28 22:16 28

Megan Skinner (9) 29 22:25 29

Melanie Leonard (11) 33 22:38

Colleen Condra (12) 48 23:19



Hartland ** TEAM TOTAL ** 1:47:05 83



3. St. Clair Alycia Fowler (12) 5 21:01 5

Kayla Smade (10) 8 21:22 8

Lauren Zens (9) 15 21:49 15

Kirsten Bray (11) 23 22:03 23

Samantha Jebrael (10) 49 23:20 49

Jorgensen Andraya (11) 74 24:58

Anita Chitwood (11) 82 25:58



St. Clair ** TEAM TOTAL ** 1:49:35 100



4. Ortonville Brandon Hannah Scherer (12) 6 21:10 6

Sarah Lindsay (11) 14 21:48 14

Andrea Newcombe (11) 25 22:06 25

Jenna Ehde (12) 26 22:13 26

Rachel Toward (11) 54 23:35 54

Becca Chewning (10) 57 23:51

Megan McCoy (12) 75 25:21



Ortonville Brandon ** TEAM TOTAL ** 1:50:52 125



5. Caro Erika Roe (9) 11 21:41 11

Lexi Roe (11) 13 21:46 13

Paige TerBush (11) 18 21:51 18

Billie Fierros (11) 51 23:29 51

Clara Owczykowski (10) 52 23:29 52

Lilly Berndt (11) 69 24:44



Caro ** TEAM TOTAL ** 1:52:16 145



6. Marysville Jenae Curley (11) 3 20:32 3

Kelsey Wright-Alexande 16 21:50 16

Kelly Warsinske (11) 20 21:54 20

Celia Garcia (12) 56 23:46 56

Emma Cook (9) 61 24:14 61

Erica Fraley (11) 92 26:57



Marysville ** TEAM TOTAL ** 1:52:16 156



7. Linden Heidi Sack (10) 17 21:50 17

Brandi Juengel (10) 30 22:28 30

Chelsea Maupin (12) 35 22:39 35

Sara Ward (12) 39 22:49 39

Sydney Lorey (12) 40 22:50 40

Danielle Starrs (10) 41 22:56

April LaLonde (10) 53 23:30



Linden ** TEAM TOTAL ** 1:52:36 161



8. Holly Clarissa Wellman (12) 31 22:31 31

Stacey St. Clair (12) 37 22:46 37

Krista Moussavi (9) 42 23:00 42

Destinee Lukianoff (11) 44 23:06 44

Margie Coffey (12) 46 23:07 46

Carly Schroeder (9) 50 23:22



Holly ** TEAM TOTAL ** 1:54:30 200



9. Flint Powers Catholic Jessica Adams (9) 19 21:53 19

Grace Hildensperger (9) 34 22:38 34

Aileen Rowe (12) 43 23:03 43

Taylor Hartley (9) 55 23:37 55

Maria Yassick (12) 64 24:22 64

Haley Hanchett (11) 67 24:38

Taylor Espinosa (10) 72 24:51



Flint Powers Catholic ** TEAM TOTAL ** 1:55:33 215



10. Fenton Callie Toaso (10) 22 22:00 22

Hayley Ladi (11) 45 23:06 45

Desiray Arrol (10) 47 23:09 47

Alexis Wagnitz (10) 58 23:54 58

Brittany Robinson (10) 60 24:07 60

Devin Edwards (10) 70 24:48

Chelsee McQuarters (10) 78 25:45



Fenton ** TEAM TOTAL ** 1:56:16 232



11. Flint Kearsley Katie Pavelich (11) 9 21:26 9

DesRae Munoz (9) 32 22:37 32

Lauren Climie (10) 62 24:18 62

Alescia Munoz (11) 66 24:36 66

Holli Hollister (9) 84 26:09 83

Autumn Chapman (9) 85 26:17

Meranda Brannan (12) 94 28:09



Flint Kearsley ** TEAM TOTAL ** 1:59:06 252



12. Byron Karli Dooling (10) 36 22:41 36

Rachel Lahring (11) 38 22:47 38

Allyssa Richardson (9) 59 24:04 59

Chelsey Sneed (11) 77 25:39 77

Brianna Putnam (10) 90 26:38 89

Megan L'Esperance (12) 93 27:10

Cheryl Nation (10) 96 29:43



Byron ** TEAM TOTAL ** 2:01:49 299



13. Lake Fenton Linda Marchlewski (10) 63 24:21 63

Katie Roe (12) 65 24:33 65

Anna Macherkevich (10) 73 24:56 73

Marta Watters (9) 76 25:31 76

Andrea Roe (9) 79 25:49 79

Hannah Rogers (11) 83 26:05

Jennifer Hess (10) 97 30:54



Lake Fenton ** TEAM TOTAL ** 2:05:10 356



14. Haslett Cassie Wagner (11) 68 24:40 68

Becky Campa (12) 81 25:57 80

Emily Davis (11) 86 26:22 85

Erika Heston (11) 87 26:36 86

Ellen Corder (9) 88 26:37 87

Taylor Oxender (10) 89 26:38

Kristin Kern (11) 95 29:34



Haslett ** TEAM TOTAL ** 2:10:12 406



Durand Cecily Burton (11) 80 25:56

Taylor Fagan (10) 91 26:54



Durand ** TEAM TOTAL ** 52:50



TEAM SCORES

1. Highland Milford 18 5. Caro 153

2. Linden 40 6. St. Clair 175

3. Fenton 88 7. Ortonville Brandon 177

4. Flint Powers Catholic 147 8. Byron 198



FIN NAME TEAM RESULTS PTS

1. Paul Ausum (9) Highland Milford 17:58.0 1

2. Ryan Hofsess (10) Highland Milford 18:13.0 2

3. Mark Wright (10) Linden 18:16.0 3

4. Brian Chakeras (11) Highland Milford 18:29.0 4

5. Evan Smallman (10) Highland Milford 18:31.0 5

6. Greg Hooper (9) Holly 18:39.0 -

7. Travis Lowe (10) Highland Milford 18:48.0 6

8. Kyle Eppler (11) Linden 18:55.0 7

9. Keith Galbraith (12) Linden 19:09.0 8

10. Adam Dietz (10) Linden 19:15.0 9

11. Ted Hill (12) Highland Milford 19:20.0 P

12. Stephen Sloboda (9) Highland Milford 19:27.0 P

13. Nicholas Jones (9) Fenton 19:31.0 12

14. Conor Dietrich (9) Linden 19:34.0 13

15. Carl Lindman (12) Linden 19:44.0 P

16. Daniel Grenzicki (10) Fenton 19:45.0 15

17. Nick Biewer (10) St. Clair 19:47.0 16

18. David Squires (12) Marysville 19:50.0 -

19. Eric Hinton (12) Linden 19:53.0 P

20. Scott Jessup (9) Highland Milford 20:01.0 -

21. Dan Weller (11) Linden 20:05.0 -

22. Dan Ryan (11) Fenton 20:07.0 18

23. William Robinson (9) Highland Milford 20:10.0 -

24. Jacob Hoyes (10) Linden 20:12.0 -

25. Matt Sweetman (11) Ortonville Brandon 20:13.0 19

26. Bobby MacDermaid (11) Linden 20:14.0 -

27. Josh Csapo (10) Fenton 20:14.1 20

28. Sean Reed (10) Flint Powers Catholic 20:15.0 21

29. Ian Marsh (11) Linden 20:22.0 -

30. Lucas Kennedy (11) Linden 20:23.0 -

31. Nick Bauerschmidt (9) Caro 20:24.0 22

32. Jacob Tomek (11) Linden 20:25.0 -

33. Kevin Nance (12) Fenton 20:30.0 23

34. Aaron Walkling (9) Durand 20:35.0 -

35. Logan Richardson (11) Byron 20:37.0 24

36. Billy Munger (12) Holly 20:38.0 -

37. Zach Tata (11) Flint Powers Catholic 20:38.1 25

38. Nabil Gheriani (10) Fenton 20:44.0 P

39. Logan Kausch (11) Caro 20:51.0 27

40. Alex MacPhail-Fausey (10) Fenton 20:56.0 P

41. Brandon Mattila (11) Fenton 20:56.1 -

42. Anthony Timpa (9) Byron 20:57.0 29

43. Matt Strasz (9) Caro 20:57.1 30

44. Tim Harkins (9) Flint Powers Catholic 20:59.0 31

45. Joshua Gillman (11) Fenton 21:02.0 -

46. Brandon Popp (10) Fenton 21:03.0 -

47. Zach McCrary (9) Linden 21:03.1 -

48. James Kohn (9) Fenton 21:12.0 -

49. Dominic Haddad (9) Highland Milford 21:15.0 -

50. Matt Toepfer (12) Highland Milford 21:16.0 -

51. Steve Knier (11) Caro 21:22.0 32

52. Daniels Sulfaro (10) Flint Powers Catholic 21:32.0 33

53. Tyler Cohoon (12) Holly 21:32.1 -

54. Ross Brooks (9) Fenton 21:32.2 -

55. Tyler Bucholtz (11) St. Clair 21:41.0 34

56. Pat Herta (11) Ortonville Brandon 21:45.0 35

57. Nick Sowa (10) Ortonville Brandon 21:46.0 36

58. Jack Wuerfel (10) Fenton 21:47.0 -

59. Terrell Spencer (9) Flint Powers Catholic 22:02.0 37

60. Alex Stamm (11) Marysville 22:09.0 -

61. Kevin Kneller (11) Ortonville Brandon 22:10.0 38

62. Nick Clark (9) Marysville 22:13.0 -

63. Jon Maier (11) Byron 22:15.0 39

64. Zach Dunsmore (10) St. Clair 22:17.0 40

65. Kelsey Hyde (11) Linden 22:18.0 -

66. Ryan Monte (9) Howell Charyl Stockwell Prep 22:20.0 -

67. Alex Billing (11) St. Clair 22:20.1 41

68. David Drake (10) Highland Milford 22:22.0 -

69. Alex Traks (12) Fenton 22:28.0 -

70. Eric Csapo (10) Fenton 22:31.0 -

71. Michael Brooks (12) Fenton 22:31.1 -

72. Patrick Huguelet (10) Highland Milford 22:32.0 -

73. Tyler Martin (11) Holly 22:41.0 -

74. Steve Bourdow (9) Caro 22:48.0 42

75. Andrew Gould (10) Flint Powers Catholic 22:50.0 P

76. Evan Kromroy (9) St. Clair 22:52.0 44

77. Harry Light (10) Linden 23:02.0 -

78. Ryan Avery (11) Caro 23:04.0 P

79. Josh Pelcher (11) St. Clair 23:05.0 P

80. Thomas Vacanti (11) Caro 23:07.0 P

81. Alex Van Camp (10) Flint Powers Catholic 23:19.0 P

82. Kevin Loughlin (10) Ortonville Brandon 23:23.0 49

83. Ryan Liwak Flint Powers Catholic 23:25.0 -

84. Jacob. Dolecki (9) Ortonville Brandon 23:39.0 P

85. Joseph Collison (11) Fenton 23:39.1 -

86. Matt Pineda (9) Haslett 23:49.0 -

87. Michael Vacanti (9) Caro 23:55.0 -

88. Jacob Hosking (10) Highland Milford 24:09.0 -

89. Kody Neuville (12) Linden 24:12.0 -

90. Ryan Fitzmaurice (11) St. Clair 24:42.0 P

91. Alex Morgan (9) Howell Charyl Stockwell Prep 24:51.0 -

92. Derek Garbarino (10) Byron 25:12.0 52

93. Erik Lyman (11) Fenton 25:16.0 -

94. Max Bogacz (10) Ortonville Brandon 25:32.0 P

95. Fred Duemling (9) St. Clair 25:37.0 -

96. Sam Coyne (9) Ortonville Brandon 25:42.0 -

97. Ian Hill (9) Ortonville Brandon 25:43.0 -

98. Matt Miller (9) Howell Charyl Stockwell Prep 26:17.0 -

99. Isaiah Timm (9) Haslett 26:22.0 -

100. Zach Tanton (11) St. Clair 26:59.0 -

101. Jacob Yonan (9) Flint Powers Catholic 28:12.0 -

102. Matt Phinney (9) Howell Charyl Stockwell Prep 28:23.0 -

103. Cody Patjas (12) Byron 28:51.0 54



TEAM NAME FIN RESULTS PTS



1. Highland Milford Paul Ausum (9) 1 17:58 1

Ryan Hofsess (10) 2 18:13 2

Brian Chakeras (11) 4 18:29 4

Evan Smallman (10) 5 18:31 5

Travis Lowe (10) 7 18:48 6

Ted Hill (12) 11 19:20

Stephen Sloboda (9) 12 19:27



Highland Milford ** TEAM TOTAL ** 1:31:59 18



2. Linden Mark Wright (10) 3 18:16 3

Kyle Eppler (11) 8 18:55 7

Keith Galbraith (12) 9 19:09 8

Adam Dietz (10) 10 19:15 9

Conor Dietrich (9) 14 19:34 13

Carl Lindman (12) 15 19:44

Eric Hinton (12) 19 19:53



Linden ** TEAM TOTAL ** 1:35:09 40



3. Fenton Nicholas Jones (9) 13 19:31 12

Daniel Grenzicki (10) 16 19:45 15

Dan Ryan (11) 22 20:07 18

Josh Csapo (10) 27 20:14 20

Kevin Nance (12) 33 20:30 23

Nabil Gheriani (10) 38 20:44

Alex MacPhail-Fausey(10) 40 20:56



Fenton ** TEAM TOTAL ** 1:40:07 88



4. Flint Powers Catholic Sean Reed (10) 28 20:15 21

Zach Tata (11) 37 20:38 25

Tim Harkins (9) 44 20:59 31

Daniels Sulfaro (10) 52 21:32 33

Terrell Spencer (9) 59 22:02 37

Andrew Gould (10) 75 22:50

Alex Van Camp (10) 81 23:19



Flint Powers Catholic ** TEAM TOTAL ** 1:45:26 147



5. Caro Nick Bauerschmidt (9) 31 20:24 22

Logan Kausch (11) 39 20:51 27

Matt Strasz (9) 43 20:57 30

Steve Knier (11) 51 21:22 32

Steve Bourdow (9) 74 22:48 42

Ryan Avery (11) 78 23:04

Thomas Vacanti (11) 80 23:07



Caro ** TEAM TOTAL ** 1:46:22 153



6. St. Clair Nick Biewer (10) 17 19:47 16

Tyler Bucholtz (11) 55 21:41 34

Zach Dunsmore (10) 64 22:17 40

Alex Billing (11) 67 22:20 41

Evan Kromroy (9) 76 22:52 44

Josh Pelcher (11) 79 23:05

Ryan Fitzmaurice (11) 90 24:42



St. Clair ** TEAM TOTAL ** 1:48:57 175



7. Ortonville Brandon Matt Sweetman (11) 25 20:13 19

Pat Herta (11) 56 21:45 35

Nick Sowa (10) 57 21:46 36

Kevin Kneller (11) 61 22:10 38

Kevin Loughlin (10) 82 23:23 49

Jacob. Dolecki (9) 84 23:39

Max Bogacz (10) 94 25:32



Ortonville Brandon ** TEAM TOTAL ** 1:49:17 177



8. Byron Logan Richardson (11) 35 20:37 24

Anthony Timpa (9) 42 20:57 29

Jon Maier (11) 63 22:15 39

Derek Garbarino (10) 92 25:12 52

Cody Patjas (12) 103 28:51 54



Byron ** TEAM TOTAL ** 1:57:52 198



9. Durand Aaron Walkling (9) 34 20:35



Durand ** TEAM TOTAL ** 20:35



10. Marysville David Squires (12) 18 19:50

Alex Stamm (11) 60 22:09

Nick Clark (9) 62 22:13



Marysville ** TEAM TOTAL ** 1:04:12



Holly Greg Hooper (9) 6 18:39

Billy Munger (12) 36 20:38

Tyler Cohoon (12) 53 21:32

Tyler Martin (11) 73 22:41



Holly ** TEAM TOTAL ** 1:23:30



Haslett Matt Pineda (9) 86 23:49

Isaiah Timm (9) 99 26:22



Haslett ** TEAM TOTAL ** 50:11



Howell Charyl Stockwell Prep Ryan Monte (9) 66 22:20

Alex Morgan (9) 91 24:51

Matt Miller (9) 98 26:17

Matt Phinney (9) 102 28:23



Howell Charyl Stockwell Prep ** TEAM TOTAL ** 1:41:51



TEAM SCORES

1. Highland Milford 24 4. Ortonville Brandon 111

2. Linden 52 5. Flint Powers Catholic 154

3. Hartland 56 6. Caro 169



FIN NAME TEAM RESULTS PTS

1. Claire Slaughter (9) Highland Milford 21:38.5 1

2. Mayce Varacalli (10) Linden 21:58.9 2

3. Alana Noone (9) Highland Milford 22:43.6 3

4. Allison McGinn (9) Hartland 22:53.2 4

5. Sara Hanner (10) Highland Milford 22:57.0 5

6. Amanda Higgins (9) Highland Milford 23:00.1 6

7. Sayre Jedele (11) Linden 23:04.7 7

8. Jasmine Hernandez (12) Holly 23:09.9 -

9. Alex Alfaro (12) Hartland 23:22.1 8

10. Samantha Gannon (9) Highland Milford 23:27.9 9

11. Celene Howard (10) Linden 23:32.2 10

12. Cate Flynn (11) Hartland 23:36.4 11

13. Jessica Gust (9) Hartland 23:39.4 12

14. Briana Sellers (10) Ortonville Brandon 23:44.2 13

15. Emily McKeown (9) Highland Milford 23:49.5 P

16. Katherine Bigset (12) Highland Milford 23:59.7 P

17. Chelsea Khirfan (10) Linden 24:05.3 16

18. Carley Ross (12) Highland Milford 24:14.5 -

19. Erin McLeod (10) Linden 24:20.3 17

20. Jessica Saint John (12) Linden 24:29.7 P

21. Meg Stando (9) Highland Milford 24:31.4 -

22. Haley Rock (9) St. Clair 24:36.3 -

23. Amy Allison (10) Ortonville Brandon 24:40.1 19

24. Angela Bertolini (10) Linden 24:42.6 P

25. Emily Elphinstone (11) Hartland 24:45.2 21

26. Alexis Tester (9) Linden 24:49.0 -

27. Shelby Skinner (12) Linden 24:51.3 -

28. Jessica Genord (11) Flint Powers Catholic 24:54.1 22

29. Rebecca Husic (10) Highland Milford 25:17.3 -

30. Kate Tucker (10) Linden 25:18.2 -

31. Cathy Bosard (11) Holly 25:18.8 -

32. Kathleen Duemling (11) St. Clair 25:27.0 -

33. Caitlin Wineka (10) Hartland 25:28.5 P

34. Marie Markell (12) Hartland 25:33.3 P

35. Samantha Schwartz (9) St. Clair 25:38.6 -

36. Dana Warnez (11) Ortonville Brandon 25:50.5 25

37. Rachel King (11) Hartland 25:51.2 -

38. Krista Bergman (10) Ortonville Brandon 25:58.5 26

39. Tori Hallwood (9) Fenton 26:00.9 -

40. Aubrey Putnam (10) Caro 26:02.1 27

41. Kristen Wilson (10) Ortonville Brandon 26:04.6 28

42. Briana Lung (10) Ortonville Brandon 26:12.1 P

43. Kelsey Sturza (11) Caro 26:15.1 30

44. Bailey Wright (9) Flint Powers Catholic 26:16.3 31

45. Kelly Classen (12) Hartland 26:26.0 -

46. Autumn Campbell (9) Flint Powers Catholic 26:27.4 32

47. Mariah Kelly (10) Caro 26:29.3 33

48. Taylor Pozan (9) Flint Powers Catholic 26:39.8 34

49. Andrea Randall (9) Flint Powers Catholic 26:43.0 35

50. Alyssa Halula (11) Ortonville Brandon 27:03.3 P

51. Alicia Melick (11) St. Clair 27:13.3 -

52. Chelsea Onstad (11) Hartland 27:28.4 -

53. Caitlyn Peca (9) Hartland 27:32.9 -

54. Brook Kelly (9) Flint Powers Catholic 27:43.0 P

55. Katie Pelland (11) Hartland 27:44.5 -

56. Taylor Haran (9) Flint Powers Catholic 27:53.0 P

57. Amellia Versola (10) Linden 27:54.8 -

58. Joelle Fast (11) Haslett 28:24.5 -

59. Jackie Bowles (10) Linden 28:42.8 -

60. Rose Hirschenberger (10) Ortonville Brandon 28:46.6 -

61. Ashley Andreski (12) Fenton 28:54.1 -

62. Sarah Healy (10) Caro 29:02.7 39

63. Kaitlyn Halula (9) Ortonville Brandon 29:05.3 -

64. Megan Elwart (11) Ortonville Brandon 29:15.9 -

65. Megan Smith (9) Haslett 29:35.5 -

66. Carly Lesoski (11) Caro 29:40.6 40

67. Michelle Coppens (12) Holly 29:56.4 -

68. Buchanan Brooklyn (11) Ortonville Brandon 29:58.2 -

69. Caroline Milne (11) Flint Powers Catholic 29:59.1 -

70. Sylvan Edwards (11) Linden 30:03.5 -

71. Eleni Gaves (10) Ortonville Brandon 30:03.9 -

72. Sarah Plantrich (10) Ortonville Brandon 30:13.0 -

73. Tamara Collier (11) Haslett 30:27.0 -

74. Megan Dallape (10) Ortonville Brandon 31:05.6 -

75. Anna Vahle (11) Byron 31:26.0 -

76. Michaelle McClaughery (12) Flint Powers Catholic 32:30.8 -

77. Jackie Jacobi (10) Ortonville Brandon 35:55.4 -

78. Lindsey Garner (10) Byron 39:00.0 -



TEAM NAME FIN RESULTS PTS



1. Highland Milford Claire Slaughter (9) 1 21:38 1

Alana Noone (9) 3 22:43 3

Sara Hanner (10) 5 22:57 5

Amanda Higgins (9) 6 23:00 6

Samantha Gannon (9) 10 23:27 9

Emily McKeown (9) 15 23:49

Katherine Bigset (12) 16 23:59



Highland Milford ** TEAM TOTAL ** 1:53:45 24



2. Linden Mayce. Varacalli (10) 2 21:58 2

Sayre Jedele (11) 7 23:04 7

Celene Howard (10) 11 23:32 10

Chelsea Khirfan (10) 17 24:05 16

Erin McLeod (10) 19 24:20 17

Jessica Saint John (12) 20 24:29

Angela Bertolini (10) 24 24:42



Linden ** TEAM TOTAL ** 1:56:59 52



3. Hartland Allison McGinn (9) 4 22:53 4

Alex Alfaro (12) 9 23:22 8

Cate Flynn (11) 12 23:36 11

Jessica Gust (9) 13 23:39 12

Emily Elphinstone (11) 25 24:45 21

Caitlin Wineka (10) 33 25:28

Marie Markell (12) 34 25:33



Hartland ** TEAM TOTAL ** 1:58:15 56



4. Ortonville Brandon Briana Sellers (10) 14 23:44 13

Amy Allison (10) 23 24:40 19

Dana Warnez (11) 36 25:50 25

Krista Bergman (10) 38 25:58 26

Kristen Wilson (10) 41 26:04 28

Briana Lung (10) 42 26:12

Alyssa Halula (11) 50 27:03



Ortonville Brandon ** TEAM TOTAL ** 2:06:16 111



5. Flint Powers Catholic Jessica Genord (11) 28 24:54 22

Bailey Wright (9) 44 26:16 31

Autumn Campbell (9) 46 26:27 32

Taylor Pozan (9) 48 26:39 34

Andrea Randall (9) 49 26:43 35

Brook Kelly (9) 54 27:43

Taylor Haran (9) 56 27:53



Flint Powers Catholic ** TEAM TOTAL ** 2:10:59 154



6. Caro Aubrey Putnam (10) 40 26:02 27

Kelsey Sturza (11) 43 26:15 30

Mariah Kelly (10) 47 26:29 33

Sarah Healy (10) 62 29:02 39

Carly Lesoski (11) 66 29:40 40



Caro ** TEAM TOTAL ** 2:17:28 169



7. St. Clair Haley Rock (9) 22 24:36

Kathleen Duemling (11) 32 25:27

Samantha Schwartz (9) 35 25:38

Alicia Melick (11) 51 27:13



St. Clair ** TEAM TOTAL ** 1:42:54



8. Holly Jasmine Hernandez (12) 8 23:09

Cathy Bosard (11) 31 25:18

Michelle Coppens (12) 67 29:56



Holly ** TEAM TOTAL ** 1:18:23



Fenton Tori Hallwood (9) 39 26:00

Ashley Andreski (12) 61 28:54



Fenton ** TEAM TOTAL ** 54:54



Byron Anna Vahle (11) 75 31:26

Lindsey Garner (10) 78 39:00



Byron ** TEAM TOTAL ** 1:10:26



Haslett Joelle Fast (11) 58 28:24

Megan Smith (9) 65 29:35

Tamara Collier (11) 73 30:27



Haslett ** TEAM TOTAL ** 1:28:26



TEAM SCORES

1. Linden Middle School 45 6. Haslett Middle School 142

2. Fenton Middle School 72 7. Clarkston Junior High School 178

3. Holly Sherman Middle School 122 8. Swartz Creek Middle School 186

4. Byron Middle School 127 9. Lapeer Middle School 211

5. Ortonville Brandon Middle School 136 10. Owosso Middle School 229



FIN NAME TEAM RESULTS PTS

1. Lachlan Dickie (7) Swartz Creek Middle School 12:28.0 1

2. Max Kryza (8) Fenton Middle School 12:41.9 2

3. David Whaley (8) Byron Middle School 13:03.4 3

4. Cody Guy (8) Linden Middle School 13:28.1 4

5. Colin Hoeberling (7) Linden Middle School 13:32.2 5

6. Ben Coburn (8) Ortonville Brandon Middle School 13:34.4 6

7. Kyle Wilson (8) Holly Sherman Middle School 13:41.8 7

8. Samuel Tanielian (8) Clarkston Junior High School 13:42.7 8

9. Bobby McCoy (8) Caro Middle School 13:43.4 -

10. Craig Mathews (8) Ortonville Brandon Middle School 13:43.8 9

11. Austin Golden (8) Linden Middle School 13:46.3 10

12. James Whaley (7) Byron Middle School 13:47.5 11

13. Kyle Susalla (8) Linden Middle School 13:50.6 12

14. Ben Eddy (7) Fenton Middle School 13:51.9 13

15. Hunter Holsinger (7) Linden Middle School 13:53.5 14

16. Quinn McCabe (7) Haslett Middle School 13:55.7 15

17. Brad Gornick (8) Fenton Middle School 14:00.0 16

18. Mitch Sansiribhan (8) Swartz Creek Middle School 14:01.1 17

19. Brandon Coad (8) Byron Middle School 14:05.2 18

20. Kyle Fredrick (7) Linden Middle School 14:07.5 P

21. Caleb Lawrence (8) Fenton Middle School 14:09.6 20

22. David Wherley (8) Fenton Middle School 14:11.0 21

23. Nathan Heirman (7) Clarkston Sashabaw Middle School 14:11.5 -

24. Connor Bilkos (8) Holly Sherman Middle School 14:13.7 22

25. Jacob Kovalcheck (8) Fenton Middle School 14:15.8 P

26. Alex Van Boemel (7) Holly Sherman Middle School 14:24.3 24

27. Chris Shook (8) Clarkston Junior High School 14:34.8 25

28. Austin Messman (7) Owosso Middle School 14:38.5 26

29. Jeremiah Hall (8) Caro Middle School 14:40.0 -

30. Dustin Rice (8) Haslett Middle School 14:41.6 27

31. Roger Phillips (8) Linden Middle School 14:45.1 P

32. Tyler Burmeister (8) Ortonville Brandon Middle School 14:56.2 29

33. Patrick O'Connor (8) Clarkston Junior High School 15:01.1 30

34. Jake Gornick (7) Haslett Middle School 15:05.3 31

35. Gabe Miller (8) Holly Sherman Middle School 15:05.6 32

36. Mitch Campbell (7) Fenton Middle School 15:06.3 P

37. Cameron Winter (7) Clarkston Sashabaw Middle School 15:09.0 -

38. Patrick O'Donnell (8) Haslett Middle School 15:11.5 34

39. Scott Stanulis (7) Haslett Middle School 15:14.3 35

40. Jacob Zimmerman (8) Haslett Middle School 15:15.8 P

41. Thomas Mullen (7) Holly Sherman Middle School 15:19.2 37

42. Evan Schlaud (8) Lapeer Middle School 15:19.9 38

43. Sam Toward (7) Ortonville Brandon Middle School 15:20.4 39

44. Cody Green (8) Lapeer Middle School 15:26.1 40

45. Dominic Russ (7) Holly Sherman Middle School 15:30.2 P

46. Shayne Moore (7) Lapeer Middle School 15:33.4 42

47. Caleb Hess (8) Owosso Middle School 15:38.8 43

48. Jacob Fritz (7) Lapeer Middle School 15:42.0 44

49. Conor Drake (8) Owosso Middle School 15:46.0 45

50. Jacob Neace (8) Byron Middle School 15:46.5 46

51. Austin Mingee (8) Lapeer Middle School 15:50.2 47

52. Noah Taylor (7) Haslett Middle School 15:52.0 P

53. Lane Steve (8) Byron Middle School 15:58.5 49

54. Emmitt Forbush (7) Byron Middle School 15:59.3 P

55. Grear Algozin (8) Owosso Middle School 16:03.4 51

56. Tyler McPherson (8) Swartz Creek Middle School 16:14.6 52

57. Nick Bis (8) Ortonville Brandon Middle School 16:17.5 53

58. Seth Hillaker (7) Byron Middle School 16:23.5 P

59. Gabe Lindsey Ortonville Brandon Middle School 16:26.1 P

60. Jeremy Warner (7) Swartz Creek Middle School 16:31.2 56

61. Jaicob Thorne (8) Clarkston Junior High School 16:41.2 57

62. Lance. Holsbeke (8) Clarkston Junior High School 16:42.4 58

63. Kameren Huizenga (7) Clarkston Sashabaw Middle School 16:43.7 -

64. Scott Loughlin (8) Ortonville Brandon Middle School 16:44.0 P

65. Jared Denington (8) Swartz Creek Middle School 17:02.1 60

66. Jordan Parks (8) Holly Sherman Middle School 17:21.6 P

67. Cody Rickwalt (8) Caro Middle School 17:50.2 -

68. Shane Herrmann (8) Caro Middle School 17:55.7 -

69. Adam Keller Lapeer Middle School 18:13.3 P

70. Eric Groom (8) Lapeer Middle School 18:19.7 P

71. Cameron Weede (7) Owosso Middle School 18:21.1 64

72. Ryan Kelley (7) Owosso Middle School 18:28.7 P

73. Zane Wilson (8) Owosso Middle School 18:57.3 P

74. Dakota Schumborg (8) Clarkston Junior High School 19:17.5 P

75. Christopher Wakley (8) Clarkston Junior High School 21:27.0 P



TEAM NAME FIN RESULTS PTS



1. Linden Middle School Cody Guy (8) 4 13:28 4

Colin Hoeberling (7) 5 13:32 5

Austin Golden (8) 11 13:46 10

Kyle Susalla (8) 13 13:50 12

Hunter Holsinger (7) 15 13:53 14

Kyle Fredrick (7) 20 14:07

Roger Phillips (8) 31 14:45



Linden Middle School ** TEAM TOTAL ** 1:08:29 45



2. Fenton Middle School Max Kryza (8) 2 12:41 2

Ben Eddy (7) 14 13:51 13

Brad Gornick (8) 17 14:00 16

Caleb Lawrence (8) 21 14:09 20

David Wherley (8) 22 14:11 21

Jacob Kovalcheck (8) 25 14:15

Mitch Campbell (7) 36 15:06



Fenton Middle School ** TEAM TOTAL ** 1:08:52 72



3. Holly Sherman Middle School Kyle Wilson (8) 7 13:41 7

Connor Bilkos (8) 24 14:13 22

Alex Van Boemel (7) 26 14:24 24

Gabe Miller (8) 35 15:05 32

Thomas Mullen (7) 41 15:19 37

Dominic Russ (7) 45 15:30

Jordan Parks (8) 66 17:21



Holly Sherman Middle School ** TEAM TOTAL ** 1:12:42 122



4. Byron Middle School David Whaley (8) 3 13:03 3

James Whaley (7) 12 13:47 11

Brandon Coad (8) 19 14:05 18

Jacob Neace (8) 50 15:46 46

Lane Steve (8) 53 15:58 49

Emmitt Forbush (7) 54 15:59

Seth Hillaker (7) 58 16:23



Byron Middle School ** TEAM TOTAL ** 1:12:39 127



5. Ortonville Brandon Middle School Ben Coburn (8) 6 13:34 6

Craig Mathews (8) 10 13:43 9

Tyler Burmeister (8) 32 14:56 29

Sam Toward (7) 43 15:20 39

Nick Bis (8) 57 16:17 53

Gabe Lindsey 59 16:26

Scott Loughlin (8) 64 16:44



Ortonville Brandon Middle School ** TEAM TOTAL ** 1:13:50 136



6. Haslett Middle School Quinn McCabe (7) 16 13:55 15

Dustin Rice (8) 30 14:41 27

Jake Gornick (7) 34 15:05 31

Patrick O'Donnell (8) 38 15:11 34

Scott Stanulis (7) 39 15:14 35

Jacob Zimmerman (8) 40 15:15

Noah Taylor (7) 52 15:52



Haslett Middle School ** TEAM TOTAL ** 1:14:06 142



7. Clarkston Junior High School Samuel Tanielian (8) 8 13:42 8

Chris. Shook (8) 27 14:34 25

Patrick O'Connor (8) 33 15:01 30

Jaicob Thorne (8) 61 16:41 57

Lance. Holsbeke (8) 62 16:42 58

Dakota Schumborg (8) 74 19:17

Christopher Wakley (8) 75 21:27



Clarkston Junior High School ** TEAM TOTAL ** 1:16:40 178



8. Swartz Creek Middle School Lachlan Dickie (7) 1 12:28 1

Mitch Sansiribhan (8) 18 14:01 17

Tyler McPherson (8) 56 16:14 52

Jeremy Warner (7) 60 16:31 56

Jared Denington (8) 65 17:02 60



Swartz Creek Middle School ** TEAM TOTAL ** 1:16:16 186



9. Lapeer Middle School Evan Schlaud (8) 42 15:19 38

Cody Green (8) 44 15:26 40

Shayne Moore (7) 46 15:33 42

Jacob Fritz (7) 48 15:42 44

Austin Mingee (8) 51 15:50 47

Adam Keller 69 18:13

Eric Groom (8) 70 18:19



Lapeer Middle School ** TEAM TOTAL ** 1:17:50 211



10. Owosso Middle School Austin Messman (7) 28 14:38 26

Caleb Hess (8) 47 15:38 43

Conor Drake (8) 49 15:46 45

Grear Algozin (8) 55 16:03 51

Cameron Weede (7) 71 18:21 64

Ryan Kelley (7) 72 18:28

Zane Wilson (8) 73 18:57



Owosso Middle School ** TEAM TOTAL ** 1:20:26 229



11. Caro Middle School Bobby. McCoy (8) 9 13:43

Jeremiah Hall (8) 29 14:40

Cody. Rickwalt (8) 67 17:50

Shane Herrmann (8) 68 17:55



Caro Middle School ** TEAM TOTAL ** 1:04:08



12. Clarkston Sashabaw Middle School Nathan Heirman (7) 23 14:11

Cameron Winter (7) 37 15:09

Kameren Huizenga (7) 63 16:43



Clarkston Sashabaw Middle School ** TEAM TOTAL ** 46:03



TEAM SCORES

1. Linden Middle School 33 6. Swartz Creek Middle School 171

2. Lapeer Middle School 42 7. Haslett Middle School 194

3. Fenton Middle School 77 8. Ortonville Brandon Middle School 219

4. Clarkston Sashabaw Middle School 94 9. Owosso Middle School 227

5. Clarkston Junior High School 112



FIN NAME TEAM RESULTS PTS

1. Sharlee Lowe (8) Lapeer Middle School 13:57.0 1

2. Sydney Elmer (7) Linden Middle School 13:59.5 2

3. Brennah Donahue (7) Lapeer Middle School 14:20.7 3

4. Karrah Varner (8) Linden Middle School 14:28.8 4

5. Kelley Fitzpatrick (7) Clarkston Sashabaw Middle School 14:57.5 5

6. Haley Green (8) Linden Middle School 15:00.3 6

7. Marie Kennedy (7) Fenton Middle School 15:14.7 7

8. Erin Billette (8) Clarkston Junior High School 15:16.6 8

9. Holly Vermeersh (8) Linden Middle School 15:17.0 9

10. Franzi Loetzner (7) Clarkston Sashabaw Middle School 15:24.5 10

11. Jenni Putz (8) Lapeer Middle School 15:25.6 11

12. Brianna Holscher (7) Linden Middle School 15:32.1 12

13. Kelsey Jarvis (8) Lapeer Middle School 15:34.1 13

14. Kelsey Rogers (7) Lapeer Middle School 15:35.0 14

15. Sam Moss (7) Fenton Middle School 15:35.4 15

16. Shannon Westfall (8) Holly Sherman Middle School 15:35.9 -

17. Amanda Chamberlain (8) Clarkston Junior High School 15:40.6 16

18. Abbie Thorp (8) Caro Middle School 15:42.3 -

19. Lilli DuBois (8) Fenton Middle School 15:48.4 17

20. McKenzie Murphy (7) Fenton Middle School 15:52.6 18

21. Molly. Jeffers (8) Clarkston Junior High School 15:53.0 19

22. Jilli Toaso (8) Fenton Middle School 15:53.4 20

23. Kelsey Dietrich (7) Linden Middle School 15:59.3 P

24. Crystal Krupp (7) Fenton Middle School 16:01.6 P

25. Lizzie Butzler (7) Clarkston Sashabaw Middle School 16:19.4 23

26. Zoe Klem Owosso Middle School 16:20.2 24

27. Tiffany Healy (8) Caro Middle School 16:24.7 -

28. Mariah Lengyel (8) Linden Middle School 17:06.1 P

29. Chelsea Kirkland (8) Clarkston Junior High School 17:14.4 26

30. Hannah Hawkins (7) Clarkston Sashabaw Middle School 17:19.2 27

31. Kate Carlson (8) Lapeer Middle School 17:26.4 P

32. Kerenza Ryan (7) Clarkston Sashabaw Middle School 17:28.2 29

33. Megan Jacobs (7) Haslett Middle School 17:40.4 30

34. Ashlynn Kelley (8) Caro Middle School 17:43.8 -

35. Jessie Grant (7) Swartz Creek Middle School 17:53.6 31

36. Sarah Hilden (8) Swartz Creek Middle School 18:00.8 32

37. Alissa Ivanic (8) Swartz Creek Middle School 18:16.7 33

38. Emily Tschirhart (7) Holly Sherman Middle School 18:25.8 -

39. Karoline Holsbeke (7) Clarkston Sashabaw Middle School 18:31.0 P

40. Olivia Foote (8) Haslett Middle School 18:46.1 35

41. Shayna Kesteloot (8) Ortonville Brandon Middle School 18:48.0 36

42. Olivia Taylor (8) Swartz Creek Middle School 18:53.0 37

43. Hannah Colmer (8) Swartz Creek Middle School 18:57.1 38

44. Jessica Laidler (7) Lapeer Middle School 18:57.5 P

45. Katie Panter (8) Haslett Middle School 19:14.5 40

46. Morgan Martin (7) Ortonville Brandon Middle School 19:30.0 41

47. Morgan Robinson (7) Haslett Middle School 19:31.8 42

48. Katie Nelson (8) Clarkston Junior High School 19:43.2 43

49. Amy Cummings (8) Clarkston Junior High School 19:45.3 P

50. Samatha Andrus (7) Ortonville Brandon Middle School 19:53.4 45

51. Angel Fowlkes (7) Holly Sherman Middle School 20:55.2 -

52. Michelle Case (7) Owosso Middle School 20:57.1 46

53. Sierra Banyas (8) Haslett Middle School 21:14.1 47

54. Emily Hauxwell (8) Caro Middle School 21:15.8 -

55. Taylor Wood (7) Ortonville Brandon Middle School 21:31.0 48

56. Bethany Pellerito (7) Ortonville Brandon Middle School 21:33.4 49

57. Hailey Kilbarger (7) Ortonville Brandon Middle School 21:33.7 P

58. Andrea Knight (7) Owosso Middle School 22:45.6 51

59. Mallory Ashcraft (7) Owosso Middle School 23:23.7 52

60. Felicia Bologna (7) Holly Sherman Middle School 23:50.5 -

61. Danielle Alexander (7) Haslett Middle School 24:13.7 P

62. Samantha Traylor (7) Owosso Middle School 30:45.3 54



TEAM NAME FIN RESULTS PTS



1. Linden Middle School Sydney Elmer (7) 2 13:59 2

Karrah Varner (8) 4 14:28 4

Haley Green (8) 6 15:00 6

Holly Vermeersh (8) 9 15:17 9

Brianna Holscher (7) 12 15:32 12

Kelsey Dietrich (7) 23 15:59

Mariah Lengyel (8) 28 17:06



Linden Middle School ** TEAM TOTAL ** 1:14:16 33



2. Lapeer Middle School Sharlee Lowe (8) 1 13:57 1

Brennah Donahue (7) 3 14:20 3

Jenni Putz (8) 11 15:25 11

Kelsey Jarvis (8) 13 15:34 13

Kelsey Rogers (7) 14 15:35 14

Kate Carlson (8) 31 17:26

Jessica Laidler (7) 44 18:57



Lapeer Middle School ** TEAM TOTAL ** 1:14:51 42



3. Fenton Middle School Marie Kennedy (7) 7 15:14 7

Sam Moss (7) 15 15:35 15

Lilli DuBois (8) 19 15:48 17

McKenzie Murphy (7) 20 15:52 18

Jilli Toaso (8) 22 15:53 20

Crystal Krupp (7) 24 16:01



Fenton Middle School ** TEAM TOTAL ** 1:18:22 77



4. Clarkston Sashabaw Middle School Kelley Fitzpatrick (7) 5 14:57 5

Franzi Loetzner (7) 10 15:24 10

Lizzie Butzler (7) 25 16:19 23

Hannah Hawkins (7) 30 17:19 27

Kerenza Ryan (7) 32 17:28 29

Karoline Holsbeke (7) 39 18:31



Clarkston Sashabaw Middle School ** TEAM TOTAL ** 1:21:27 94



5. Clarkston Junior High School Erin Billette (8) 8 15:16 8

Amanda Chamberlain (8) 17 15:40 16

Molly Jeffers (8) 21 15:53 19

Chelsea Kirkland (8) 29 17:14 26

Katie Nelson (8) 48 19:43 43

Amy Cummings (8) 49 19:45



Clarkston Junior High School ** TEAM TOTAL ** 1:23:46 112



6. Swartz Creek Middle School Jessie Grant (7) 35 17:53 31

Sarah Hilden (8) 36 18:00 32

Alissa Ivanic (8) 37 18:16 33

Olivia Taylor (8) 42 18:53 37

Hannah Colmer (8) 43 18:57 38



Swartz Creek Middle School ** TEAM TOTAL ** 1:31:59 171



7. Haslett Middle School Megan Jacobs (7) 33 17:40 30

Olivia Foote (8) 40 18:46 35

Katie Panter (8) 45 19:14 40

Morgan Robinson (7) 47 19:31 42

Sierra Banyas (8) 53 21:14 47

Danielle Alexander (7) 61 24:13



Haslett Middle School ** TEAM TOTAL ** 1:36:25 194



8. Ortonville Brandon Middle School Shayna Kesteloot (8) 41 18:48 36

Morgan Martin (7) 46 19:30 41

Samatha Andrus (7) 50 19:53 45

Taylor Wood (7) 55 21:31 48

Bethany Pellerito (7) 56 21:33 49

Hailey Kilbarger (7) 57 21:33



Ortonville Brandon Middle School ** TEAM TOTAL ** 1:41:15 219



9. Owosso Middle School Zoe Klem 26 16:20 24

Michelle Case (7) 52 20:57 46

Andrea Knight (7) 58 22:45 51

Mallory Ashcraft (7) 59 23:23 52

Samantha Traylor (7) 62 30:45 54



Owosso Middle School ** TEAM TOTAL ** 1:54:10 227



10. Caro Middle School Abbie Thorp (8) 18 15:42

Tiffany Healy (8) 27 16:24

Ashlynn Kelley (8) 34 17:43

Emily Hauxwell (8) 54 21:15



Caro Middle School ** TEAM TOTAL ** 1:11:04



11. Holly Sherman Middle School Shannon Westfall (8) 16 15:35

Emily Tschirhart (7) 38 18:25

Angel Fowlkes (7) 51 20:55

Felicia Bologna (7) 60 23:50



Holly Sherman Middle School ** TEAM TOTAL ** 1:18:45