Saginaw Valley Conference Jamboree # 2

back to results

Sep. 23, 2008

Saginaw Valley Conference Jamboree # 2
Saginaw Heritage
Provided by Rick Krueger


ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
³ SCORES ³
³ 1. Bay City Western 42 6. Bay City Central 201 ³
³ 2. Midland High School 46 7. Flint Southwestern Acadamy 208 ³
³ 3. Midland DOW High School 68 8. Saginaw Arthur Hill High School 216 ³
³ 4. Saginaw Heritage High School 78 9. Flint Central High School 260 ³
³ 5. Mount Pleasant High School 113 10. Saginaw High School 261 ³
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ
FIN NAME TEAM RESULTS PTS FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Allison White (11) MIDLANDD 19:27.2 1 33. Mariah. Martinez (10) MTPLEASA 25:25.6 33
2. Francie. Phillips (11) BCWESTER 20:37.4 2 34. Kathryn Kowalczk (10) MTPLEASA 25:28.9 P
3. Megen Rapp (10) MIDLANDH 20:41.7 3 35. Julia Abranson BCCENTRA 25:34.2 35
4. Courtney Rouse (10) MIDLANDH 21:06.6 4 36. Kim. Behmlander (11) BCWESTER 25:50.0 P
5. Nicole Yates (10) BCWESTER 21:17.8 5 37. Arlena. Tyree (12) MTPLEASA 25:58.8 P
6. Stacie Swanton (11) SAGHERIT 21:28.1 6 38. Alexis Frierson (9) SAGARTHU 26:05.2 38
7. Briana. Green (11) MTPLEASA 21:33.1 7 39. Carli Ray (9) SAGARTHU 26:07.0 39
8. Stephanie McMall (12) BCWESTER 21:49.5 8 40. Jasmine Ray (12) SAGARTHU 26:07.7 40
9. Deja Wallace (9) SAGHERIT 21:50.1 9 41. Dariagosztyla BCCENTRA 26:17.1 41
10. Brooke Wagner (10) MIDLANDD 21:51.7 10 42. Ashley Halboth (9) FLINTCEN 27:09.3 42
11. Kendra. Ouillette (11) BCWESTER 21:59.2 11 43. Andranay Beverly SAGHIGH 27:20.4 43
12. Alaina Vouaux (12) MIDLANDH 22:00.0 12 44. B FLINTSWA 27:27.5 44
13. Katy Pekala (9) MIDLANDH 22:12.4 13 45. D FLINTSWA 27:42.1 45
14. Ruth Leibfritz (12) MIDLANDH 22:23.6 14 46. Lauren VanWormer BCCENTRA 28:02.6 46
15. Lydia Mortensen (12) MIDLANDD 22:31.1 15 47. Ricki Dodd BCCENTRA 28:50.2 47
16. Amanda. Peterson (11) BCWESTER 22:37.3 16 48. C FLINTSWA 30:02.4 48
17. kaitlyn Mitchell (10) MIDLANDD 22:42.3 17 49. Jacqueline Weiland (9) SAGARTHU 30:43.1 49
18. Tressinque Hampton FLINTSWA 22:43.9 18 50. My'esa Moore (12) SAGARTHU 31:33.3 50
19. Peyton Dawkins (11) SAGHERIT 22:49.1 19 51. Sheena Austin (12) SAGARTHU 31:35.4 P
20. Lynnae Soderquest (12) MIDLANDH 22:57.0 P 52. Gabrielle Duran (12) SAGARTHU 34:41.0 P
21. Kristen Iles (9) SAGHERIT 22:59.0 21 53. Opt Scorer1 FLINTCEN FLINTCEN 9:99:01.0 53
22. Alenna Beroza (11) MTPLEASA 23:10.6 22 54. Opt Scorer1 FLINTSWA FLINTSWA 9:99:01.0 53
23. Ali Carlton (12) SAGHERIT 23:11.2 23 55. Opt Scorer1 SAGHIGH SAGHIGH 9:99:01.0 53
24. Michala Bundy (09) MTPLEASA 23:14.4 24 56. Opt Scorer2 FLINTCEN FLINTCEN 9:99:02.0 54
25. Emily Wilson (10) MIDLANDD 23:19.8 25 57. Opt Scorer2 SAGHIGH SAGHIGH 9:99:02.0 54
26. Katy Cope (12) MIDLANDH 23:25.9 P 58. Opt Scorer3 FLINTCEN FLINTCEN 9:99:03.0 55
27. Heidi. Pearson (10) MTPLEASA 23:31.1 27 59. Opt Scorer3 SAGHIGH SAGHIGH 9:99:03.0 55
28. Emma Tuskey (11) SAGHERIT 23:37.5 P 60. Opt Scorer4 FLINTCEN FLINTCEN 9:99:04.0 56
29. Christine Thiele (12) MIDLANDD 24:04.5 P 61. Opt Scorer4 SAGHIGH SAGHIGH 9:99:04.0 56
30. Kate Davis (10) BCWESTER 24:10.2 P
31. Kelly Woock (12) SAGHERIT 24:20.6 P
32. Brianna Owczarzak BCCENTRA 25:15.1 32
TEAM NAME FIN RESULTS PTS TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. BCWESTER Francie. Phillips (11) 2 20:37 2 5. MTPLEASA Briana. Green (11) 7 21:33 7
Nicole Yates (10) 5 21:17 5 Alenna Beroza (11) 22 23:10 22
Stephanie McMall (12) 8 21:49 8 Michala Bundy (09) 24 23:14 24
Kendra. Ouillette (11) 11 21:59 11 Heidi. Pearson (10) 27 23:31 27
Amanda. Peterson (11) 16 22:37 16 Mariah. Martinez (10) 33 25:25 33
Kate Davis (10) 30 24:10 Kathryn Kowalczk (10) 34 25:28
Kim. Behmlander (11) 36 25:50 Arlena. Tyree (12) 37 25:58

BCWESTER ** TEAM TOTAL ** 1:48:19 42 MTPLEASA ** TEAM TOTAL ** 1:56:53 113

2. MIDLANDH Megen Rapp (10) 3 20:41 3 6. BCCENTRA Brianna Owczarzak 32 25:15 32
Courtney Rouse (10) 4 21:06 4 Julia Abranson 35 25:34 35
Alaina Vouaux (12) 12 22:00 12 Dariagosztyla 41 26:17 41
Katy Pekala (9) 13 22:12 13 Lauren VanWormer 46 28:02 46
Ruth Leibfritz (12) 14 22:23 14 Ricki Dodd 47 28:50 47
Lynnae Soderquest (12) 20 22:57
Katy Cope (12) 26 23:25 BCCENTRA ** TEAM TOTAL ** 2:13:58 201

MIDLANDH ** TEAM TOTAL ** 1:48:22 46 7. FLINTSWA Tressinque Hampton 18 22:43 18
B 44 27:27 44
3. MIDLANDD Allison White (11) 1 19:27 1 D 45 27:42 45
Brooke Wagner (10) 10 21:51 10 C 48 30:02 48
Lydia Mortensen (12) 15 22:31 15 Opt Scorer1 FLINTSWA 54 9:99:01 53
kaitlyn Mitchell (10) 17 22:42 17
Emily Wilson (10) 25 23:19 25 FLINTSWA ** TEAM TOTAL ** 2:26:55 208
Christine Thiele (12) 29 24:04
8. SAGARTHU Alexis Frierson (9) 38 26:05 38
MIDLANDD ** TEAM TOTAL ** 1:49:50 68 Carli Ray (9) 39 26:07 39
Jasmine Ray (12) 40 26:07 40
4. SAGHERIT Stacie Swanton (11) 6 21:28 6 Jacqueline Weiland (9) 49 30:43 49
Deja Wallace (9) 9 21:50 9 My'esa Moore (12) 50 31:33 50
Peyton Dawkins (11) 19 22:49 19 Sheena Austin (12) 51 31:35
Kristen Iles (9) 21 22:59 21 Gabrielle Duran (12) 52 34:41
Ali Carlton (12) 23 23:11 23
Emma Tuskey (11) 28 23:37 SAGARTHU ** TEAM TOTAL ** 2:20:35 216
Kelly Woock (12) 31 24:20

SAGHERIT ** TEAM TOTAL ** 1:52:17 78


09/24/08 Women's XCountry Meet Results PAGE 2
MEET RESULTS
SVL MEET # 2 AT SAGINAW HERITAGE 09/23/08

TEAM NAME FIN RESULTS PTS TEAM NAME FIN RESULTS PTS

9. FLINTCEN Ashley Halboth (9) 42 27:09 42
Opt Scorer1 FLINTCEN 53 9:99:01 53
Opt Scorer2 FLINTCEN 56 9:99:02 54
Opt Scorer3 FLINTCEN 58 9:99:03 55
Opt Scorer4 FLINTCEN 60 9:99:04 56

FLINTCEN ** TEAM TOTAL ** 3:03:19 260

10. SAGHIGH Andranay Beverly 43 27:20 43
Opt Scorer1 SAGHIGH 55 9:99:01 53
Opt Scorer2 SAGHIGH 57 9:99:02 54
Opt Scorer3 SAGHIGH 59 9:99:03 55
Opt Scorer4 SAGHIGH 61 9:99:04 56

SAGHIGH ** TEAM TOTAL ** 3:03:30 261



ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
³ SCORES ³
³ 1. Midland High School 26 4. Saginaw Heritage High School 94 ³
³ 2. Midland DOW High School 45 5. Mount Pleasant High School 123 ³
³ 3. Bay City Western 86 ³
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ
FIN NAME TEAM RESULTS PTS FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Camille Bishop (10) MIDLANDH 23:58.1 1 29. Megan Burnham (9) SAGHERIT 27:01.0 24
2. Lauren Samolewski (10) BCWESTER 24:04.5 2 30. Taylor. Harter (10) MTPLEASA 27:05.4 25
3. Alyssa Woo (09) MIDLANDD 24:16.0 3 31. Laura. Pape (11) MTPLEASA 27:17.9 26
4. Anne Krueger (11) MIDLANDH 24:18.0 4 32. Molly. Ervin (10) MTPLEASA 27:30.1 27
5. Chloe Loftis (10) MIDLANDD 24:29.4 5 33. Emily Sprague (9) MIDLANDH 27:45.4 -
6. Elizabeth Waters (10) MIDLANDH 24:31.8 6 34. Becca McBryde (09) MTPLEASA 27:53.2 28
7. Shea Hollenbeck (12) MIDLANDH 24:58.4 7 35. Kaylyn Birgy (11) MTPLEASA 27:59.4 P
8. Ashley Mikkola (10) MIDLANDH 25:01.1 8 36. Elizabeth Carson (09) MTPLEASA 28:00.5 P
9. Maria Beach (11) MIDLANDH 25:34.0 P 37. Robin. Meier (09) MTPLEASA 28:13.0 -
10. Katie Flint (10) MIDLANDD 25:35.6 10 38. Elissa Cherven (10) MTPLEASA 28:14.0 -
11. Becca Parsons (09) MIDLANDD 25:42.9 11 39. Meghan Ellis (09) MTPLEASA 28:27.6 -
12. Ellie Schoenherr (9) BCWESTER 25:53.3 12 40. Lara Morey (9) SAGHERIT 28:31.2 P
13. Martha Johnson (12) SAGHERIT 25:53.7 13 41. Jamie Falkenberg (12) SAGHERIT 28:41.7 P
14. Amy Cope (9) MIDLANDH 25:54.3 P 42. Kristen Jahn (12) SAGHERIT 28:45.2 -
15. Sierra Garcia (9) SAGHERIT 25:54.8 15 43. Lindsay Stidham (12) MIDLANDD 28:58.6 -
16. Sarah Wilson (12) MIDLANDD 25:56.7 16 44. Rachel Hillabrand (12) MIDLANDD 28:59.0 -
17. Molly McGilivary (10) MTPLEASA 26:08.5 17 45. Frauke Scholvin (10) BCWESTER 29:25.6 33
18. Jessica Amyx (10) BCWESTER 26:12.0 18 46. Tuesday. Reinke (12) BCWESTER 30:15.8 P
19. Samantha Southwell (12) MIDLANDH 26:23.0 - 47. Hannah Simons Scalise (12) MTPLEASA 31:13.4 -
20. Emily Brown (9) MIDLANDH 26:27.6 - 48. Amanda Morgenstern (12) SAGHERIT 31:50.7 -
21. Shannon Fick (10) MIDLANDH 26:29.5 - 49. Karlie Hernandez (9) BCWESTER 32:40.6 P
22. Julie Vandermale (12) MIDLANDH 26:33.5 - 50. Shenita Clement (11) MIDLANDH 32:51.3 -
23. Alex Timm (12) SAGHERIT 26:36.5 19 51. Betsy Imhoff (9) MIDLANDH 33:43.0 -
24. Janae Brown (10) MIDLANDD 26:39.8 P 52. Stephanie. Schacher (11) BCWESTER 33:52.7 -
25. Emily Hurrell (9) BCWESTER 26:51.8 21
26. Alexandra Ladwig (9) MIDLANDH 26:54.1 -
27. Sydney Flaminio (10) MIDLANDD 26:56.2 P
28. Laura Nolan (9) SAGHERIT 26:59.0 23
TEAM NAME FIN RESULTS PTS TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. MIDLANDH Camille Bishop (10) 1 23:58 1
Anne Krueger (11) 4 24:18 4
Elizabeth Waters (10) 6 24:31 6
Shea Hollenbeck (12) 7 24:58 7
Ashley Mikkola (10) 8 25:01 8
Maria Beach (11) 9 25:34
Amy Cope (9) 14 25:54

MIDLANDH ** TEAM TOTAL ** 2:02:46 26

2. MIDLANDD Alyssa Woo (09) 3 24:16 3
Chloe Loftis (10) 5 24:29 5
Katie Flint (10) 10 25:35 10
Becca Parsons (09) 11 25:42 11
Sarah Wilson (12) 16 25:56 16
Janae Brown (10) 24 26:39
Sydney Flaminio (10) 27 26:56

MIDLANDD ** TEAM TOTAL ** 2:05:58 45

3. BCWESTER Lauren Samolewski (10) 2 24:04 2
Ellie Schoenherr (9) 12 25:53 12
Jessica Amyx (10) 18 26:12 18
Emily Hurrell (9) 25 26:51 21
Frauke Scholvin (10) 45 29:25 33
Tuesday. Reinke (12) 46 30:15
Karlie Hernandez (9) 49 32:40

BCWESTER ** TEAM TOTAL ** 2:12:25 86

4. SAGHERIT Martha Johnson (12) 13 25:53 13
Sierra Garcia (9) 15 25:54 15
Alex Timm (12) 23 26:36 19
Laura Nolan (9) 28 26:59 23
Megan Burnham (9) 29 27:01 24
Lara Morey (9) 40 28:31
Jamie Falkenberg (12) 41 28:41

SAGHERIT ** TEAM TOTAL ** 2:12:23 94

5. MTPLEASA Molly McGilivary (10) 17 26:08 17
Taylor. Harter (10) 30 27:05 25
Laura. Pape (11) 31 27:17 26
Molly. Ervin (10) 32 27:30 27
Becca McBryde (09) 34 27:53 28
Kaylyn Birgy (11) 35 27:59
Elizabeth Carson (09) 36 28:00

MTPLEASA ** TEAM TOTAL ** 2:15:53 123



ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
³ SCORES ³
³ 1. Saginaw Heritage High School 29 7. Flint Northern High School 214 ³
³ 2. Bay City Western 38 8. Flint Central High School 223 ³
³ 3. Midland DOW High School 77 9. Flint Southwestern Acadamy 257 ³
³ 4. Midland High School 115 10. Saginaw Arthur Hill High School 278 ³
³ 5. Mount Pleasant High School 137 11. Saginaw High School 289 ³
³ 6. Bay City Central 203 ³
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ
FIN NAME TEAM RESULTS PTS FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Stephen Walker (12) MIDLANDD 16:08.5 1 37. Dylan Bambach (11) MTPLEASA 20:28.9 P
2. Travis Borchard (12) SAGHERIT 16:21.0 2 38. Joshua McMillon (10) SAGARTHU 20:32.8 38
3. Jon.. Hurrell (12) BCWESTER 16:31.7 3 39. Geoffrey Lagoe (12) MIDLANDH 20:35.6 P
4. Arthur Acevedo Jr (12) SAGHERIT 16:37.7 4 40. Sid Saghir BCCENTRA 20:46.2 40
5. Brandon Cushman (12) SAGHERIT 16:43.9 5 41. Reeve Foreman (12) FLINTCEN 21:31.0 41
6. Pablo.. Ruiz (12) BCWESTER 16:48.1 6 42. Jonathan Ferguson (12) FLINTNOR 21:37.7 42
7. Alex.. Bladecki (12) BCWESTER 16:55.9 7 43. Tony Boyd FLINTNOR 21:45.4 43
8. Nathaniel Ellsworth (11) SAGHERIT 17:08.4 8 44. Ashton Baker BCCENTRA 21:46.1 44
9. Matt Kabacinski (11) BCWESTER 17:25.3 9 45. Donald Coleman (12) FLINTCEN 22:13.4 45
10. Matt Popielarz (11) SAGHERIT 17:31.9 10 46. James Drummond FLINTNOR 22:34.8 46
11. Calvin Ewell FLINTSWA 17:33.4 11 47. Marcus Cooper BCCENTRA 22:44.9 47
12. Jack Mott (12) SAGHERIT 17:39.3 P 48. Quincy Humphry SAGHIGH 22:52.0 48
13. Evan Toyzan (12) BCWESTER 17:42.3 13 49. James Dobson (10) FLINTCEN 23:06.1 49
14. Ben Zank (10) MIDLANDD 17:42.4 14 50. Donald Elliott BCCENTRA 23:26.4 50
15. John Madison (12) SAGHERIT 17:56.8 P 51. Voshawn Roper (11) FLINTNOR 23:35.7 51
16. Ryan Haag (10) BCWESTER 18:09.0 P 52. Mike MacDougall BCCENTRA 23:46.8 P
17. Jamison Sheppard (12) MIDLANDH 18:12.5 17 53. Zach Patton (11) MTPLEASA 23:51.1 P
18. Alex Toulokhonov (11) MIDLANDD 18:12.7 18 54. JaQuan Thornton FLINTNOR 25:00.7 P
19. Spencer Way (11) MTPLEASA 18:26.6 19 55. Harold Peterson (11) FLINTCEN 25:04.7 55
20. Paul Heinrich (12) MIDLANDH 18:29.8 20 56. Kenneth Hangover BCCENTRA 25:24.6 P
21. Kodi Kollmeyer (10) MIDLANDD 18:35.5 21 57. Jim Fitzpatrick SAGARTHU 28:17.0 57
22. Spencer Filek-Gibson BCCENTRA 18:37.7 22 58. D'Quarious McKnight SAGHIGH 28:18.5 58
23. Alex. Beckwith (11) MIDLANDD 18:42.8 23 59. Voultaire Martin (10) FLINTCEN 31:02.4 P
24. Justin Kolesar (11) MTPLEASA 18:42.9 24 60. Opt Scorer1 FLINTSWA FLINTSWA 9:99:01.0 60
25. Jason Stafford (12) MIDLANDH 19:08.1 25 61. Opt Scorer1 SAGARTHU SAGARTHU 9:99:01.0 60
26. Ben Marsh (11) MIDLANDH 19:08.9 26 62. Opt Scorer1 SAGHIGH SAGHIGH 9:99:01.0 60
27. Kyle Howard (12) MIDLANDH 19:12.2 27 63. Opt Scorer2 FLINTSWA FLINTSWA 9:99:02.0 61
28. Kyler Kussy (11) MTPLEASA 19:17.3 28 64. Opt Scorer2 SAGARTHU SAGARTHU 9:99:02.0 61
29. Zack Sirrine (12) MIDLANDH 19:22.3 P 65. Opt Scorer2 SAGHIGH SAGHIGH 9:99:02.0 61
30. Mike Todd (10) MTPLEASA 19:23.7 30 66. Opt Scorer3 FLINTSWA FLINTSWA 9:99:03.0 62
31. Matt. Nitz (11) MIDLANDD 19:37.6 P 67. Opt Scorer3 SAGARTHU SAGARTHU 9:99:03.0 62
32. Rochez Jones FLINTNOR 19:41.8 32 68. Opt Scorer3 SAGHIGH SAGHIGH 9:99:03.0 62
33. Ben Jennings (12) FLINTCEN 19:45.0 33 69. Opt Scorer4 FLINTSWA FLINTSWA 9:99:04.0 63
34. Phillip Carney (10) MIDLANDD 19:49.3 P
35. Spencer Kokaly (10) BCWESTER 20:05.0 P
36. Zach Felton (10) MTPLEASA 20:25.7 36
TEAM NAME FIN RESULTS PTS TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. SAGHERIT Travis Borchard (12) 2 16:21 2 4. MIDLANDH Jamison Sheppard (12) 17 18:12 17
Arthur Acevedo Jr (12) 4 16:37 4 Paul Heinrich (12) 20 18:29 20
Brandon Cushman (12) 5 16:43 5 Jason Stafford (12) 25 19:08 25
Nathaniel Ellsworth (11) 8 17:08 8 Ben Marsh (11) 26 19:08 26
Matt Popielarz (11) 10 17:31 10 Kyle Howard (12) 27 19:12 27
Jack Mott (12) 12 17:39 Zack Sirrine (12) 29 19:22
John Madison (12) 15 17:56 Geoffrey Lagoe (12) 39 20:35

SAGHERIT ** TEAM TOTAL ** 1:24:20 29 MIDLANDH ** TEAM TOTAL ** 1:34:09 115

2. BCWESTER Jon.. Hurrell (12) 3 16:31 3 5. MTPLEASA Spencer Way (11) 19 18:26 19
Pablo.. Ruiz (12) 6 16:48 6 Justin Kolesar (11) 24 18:42 24
Alex.. Bladecki (12) 7 16:55 7 Kyler Kussy (11) 28 19:17 28
Matt Kabacinski (11) 9 17:25 9 Mike Todd (10) 30 19:23 30
Evan Toyzan (12) 13 17:42 13 Zach Felton (10) 36 20:25 36
Ryan Haag (10) 16 18:09 Dylan Bambach (11) 37 20:28
Spencer Kokaly (10) 35 20:05 Zach Patton (11) 53 23:51

BCWESTER ** TEAM TOTAL ** 1:25:21 38 MTPLEASA ** TEAM TOTAL ** 1:36:13 137

3. MIDLANDD Stephen Walker (12) 1 16:08 1 6. BCCENTRA Spencer Filek-Gibson 22 18:37 22
Ben Zank (10) 14 17:42 14 Sid Saghir 40 20:46 40
Alex Toulokhonov (11) 18 18:12 18 Ashton Baker 44 21:46 44
Kodi Kollmeyer (10) 21 18:35 21 Marcus Cooper 47 22:44 47
Alex. Beckwith (11) 23 18:42 23 Donald Elliott 50 23:26 50
Matt. Nitz (11) 31 19:37 Mike MacDougall 52 23:46
Phillip Carney (10) 34 19:49 Kenneth Hangover 56 25:24

MIDLANDD ** TEAM TOTAL ** 1:29:19 77 BCCENTRA ** TEAM TOTAL ** 1:47:19 203





09/24/08 Men's XCountry Meet Results PAGE 2
MEET RESULTS
SVL MEET # 2 AT SAGINAW HERITAGE 09/23/08

TEAM NAME FIN RESULTS PTS TEAM NAME FIN RESULTS PTS

7. FLINTNOR Rochez Jones 32 19:41 32
Jonathan Ferguson (12) 42 21:37 42
Tony Boyd 43 21:45 43
James Drummond 46 22:34 46
Voshawn Roper (11) 51 23:35 51
JaQuan Thornton 54 25:00

FLINTNOR ** TEAM TOTAL ** 1:49:12 214

8. FLINTCEN Ben Jennings (12) 33 19:45 33
Reeve Foreman (12) 41 21:31 41
Donald Coleman (12) 45 22:13 45
James Dobson (10) 49 23:06 49
Harold Peterson (11) 55 25:04 55
Voultaire Martin (10) 59 31:02

FLINTCEN ** TEAM TOTAL ** 1:51:39 223

9. FLINTSWA Calvin Ewell 11 17:33 11
Opt Scorer1 FLINTSWA 60 9:99:01 60
Opt Scorer2 FLINTSWA 63 9:99:02 61
Opt Scorer3 FLINTSWA 66 9:99:03 62
Opt Scorer4 FLINTSWA 69 9:99:04 63

FLINTSWA ** TEAM TOTAL ** 2:53:43 257

10. SAGARTHU Joshua McMillon (10) 38 20:32 38
Jim Fitzpatrick 57 28:17 57
Opt Scorer1 SAGARTHU 61 9:99:01 60
Opt Scorer2 SAGARTHU 64 9:99:02 61
Opt Scorer3 SAGARTHU 67 9:99:03 62

SAGARTHU ** TEAM TOTAL ** 2:45:55 278

11. SAGHIGH Quincy Humphry 48 22:52 48
D'Quarious McKnight 58 28:18 58
Opt Scorer1 SAGHIGH 62 9:99:01 60
Opt Scorer2 SAGHIGH 65 9:99:02 61
Opt Scorer3 SAGHIGH 68 9:99:03 62

SAGHIGH ** TEAM TOTAL ** 2:48:16 289



ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
³ SCORES ³
³ 1. Saginaw Heritage High School 16 4. Mount Pleasant High School 105 ³
³ 2. Midland High School 62 5. Midland DOW High School 142 ³
³ 3. Bay City Western 68 ³
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ
FIN NAME TEAM RESULTS PTS FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Evan Chiplock (9) SAGHERIT 18:06.8 1 51. Anthony Ells (10) MIDLANDH 21:33.5 -
2. Dane Baase (12) SAGHERIT 18:26.3 2 52. Tyler Bourell (10) MIDLANDD 21:37.7 32
3. Mitchell Ellsworth (9) SAGHERIT 18:36.6 3 53. Calvin Bradley (12) SAGHERIT 21:39.9 -
4. Spenser Swanton (9) SAGHERIT 18:50.2 4 54. Taylor Borchard (12) SAGHERIT 21:40.2 -
5. David Gould (10) BCWESTER 18:50.7 5 55. Brandon. Scott (11) MIDLANDD 21:42.7 33
6. Matt Kennedy (10) SAGHERIT 18:52.8 6 56. Robin Vandeloo (12) MIDLANDD 21:45.5 P
7. Adam Watkins (11) SAGHERIT 19:22.2 P 57. Nick Garcia (10) SAGHERIT 21:49.2 -
8. Tony Colucci (11) SAGHERIT 19:22.7 P 58. Josh Finch (11) MIDLANDH 21:56.7 -
9. Devon Young (9) BCWESTER 19:23.7 9 59. Eric Rightor (12) MIDLANDD 22:01.1 P
10. Tom Acosta (9) SAGHERIT 19:24.0 - 60. Aaron Phipps (10) MIDLANDH 22:02.8 -
11. Lucas Madill (10) MIDLANDH 19:31.2 10 61. Shane Romer (10) MIDLANDH 22:03.7 -
12. Kevin Roach (11) MIDLANDH 19:40.9 11 62. Mike Maxwell (11) MIDLANDH 22:05.2 -
13. Andy Pekala (11) MIDLANDH 19:44.3 12 63. Will Vosejpka (9) MIDLANDH 22:08.8 -
14. Josh Marshall (10) MIDLANDH 19:49.0 13 64. Emmett Miller (12) BCWESTER 22:13.7 -
15. Jeff Amthor (10) BCWESTER 19:49.2 14 65. Joseph Grocholski (9) BCWESTER 22:16.5 -
16. Travis Loveberry (11) MTPLEASA 19:51.5 15 66. Mike Murphy (12) MTPLEASA 22:33.7 -
17. Bobby Leddy (9) SAGHERIT 20:00.4 - 67. Harrison.. Gloss (12) BCWESTER 22:39.3 -
18. Paul Regier (11) MIDLANDH 20:00.7 16 68. Spencer Beggs (9) BCWESTER 22:41.1 -
19. Tylerq DuRussel (9) BCWESTER 20:04.5 17 69. Justin VanderPol (10) BCWESTER 22:41.5 -
20. Zach Kelly (12) SAGHERIT 20:14.2 - 70. Keith.. Tippman (12) BCWESTER 22:42.8 -
21. Ryan Koehlinger (9) MIDLANDH 20:15.0 P 71. Dylan Heriter (10) BCWESTER 22:47.5 -
22. David Rowley (10) MTPLEASA 20:19.9 19 72. Quin Gaul (10) MIDLANDH 22:47.8 -
23. Blake Higgins (11) MTPLEASA 20:26.0 20 73. Andy Beaudoin (12) MIDLANDD 22:49.6 -
24. Justin Reyes (11) MIDLANDD 20:26.5 21 74. Josh Frazier (10) MIDLANDD 22:54.7 -
25. Vince Lefler (12) MIDLANDH 20:27.2 P 75. Brandon Guthrie (11) MTPLEASA 22:55.0 -
26. David Jensen (9) SAGHERIT 20:29.5 - 76. Jeremy Smith (10) BCWESTER 22:59.7 -
27. Matt Staudacher (12) BCWESTER 20:34.6 23 77. Kurt Kreiner (11) MTPLEASA 23:02.5 -
28. Raymond Klei (10) BCWESTER 20:34.8 P 78. Ben Oberski (12) SAGHERIT 23:02.9 -
29. Aaron Schmidt (09) MTPLEASA 20:35.5 25 79. Alex Evangelista (9) SAGHERIT 23:09.7 -
30. Nick Groulx (9) MIDLANDH 20:36.8 - 80. Jeff Iles (9) SAGHERIT 23:10.6 -
31. Corey Anderson (12) MIDLANDH 20:37.7 - 81. Alex Perry (11) MIDLANDH 23:14.5 -
32. Tom Rowley (10) MTPLEASA 20:43.2 26 82. Sean Mahoney (9) BCWESTER 23:57.7 -
33. Jared Peterson (10) MIDLANDD 20:47.6 27 83. Michael Curtis (9) MIDLANDH 23:58.5 -
34. Adam Onica (09) MTPLEASA 20:51.0 P 84. Marshall Krueger (9) MIDLANDH 24:00.1 -
35. Sean Radler (12) MIDLANDH 20:56.7 - 85. David Green (9) MIDLANDH 24:00.5 -
36. David Personke (10) MIDLANDD 20:57.8 29 86. Matt Ebelt (10) SAGHERIT 24:04.7 -
37. Scott Ranger (11) MIDLANDH 20:58.9 - 87. Kevin Bays (10) MIDLANDD 24:13.5 -
38. Max Arbury (10) MIDLANDH 20:59.8 - 88. Austin Singer (10) SAGHERIT 24:42.5 -
39. Ben Hutter (10) MIDLANDH 21:03.8 - 89. Jacob Mott (11) MIDLANDH 24:49.7 -
40. Evan Withrow (12) MIDLANDH 21:04.8 - 90. Andrew Lavigne (10) MIDLANDH 24:52.0 -
41. Ryan Fant (10) MIDLANDH 21:10.0 - 91. Cody Yazzie (10) MTPLEASA 24:53.5 -
42. Spencer Wentworth (10) MTPLEASA 21:12.4 P 92. Scott Bell (10) MIDLANDH 27:05.3 -
43. Adam Donaghy (12) MIDLANDH 21:12.6 - 93. Jacob Botimer (9) BCWESTER 27:07.6 -
44. Andrew Morris (9) SAGHERIT 21:21.1 - 94. Conner Wood (09) MTPLEASA 27:27.7 -
45. Jake Ulreich (11) BCWESTER 21:22.2 P 95. Michael Caleca (09) MTPLEASA 28:11.7 -
46. Riley Pashak (10) BCWESTER 21:22.4 - 96. Kevin Erkkila (10) MIDLANDH 29:41.4 -
47. Sean Bradley (09) MTPLEASA 21:24.0 -
48. Landon Starks (12) BCWESTER 21:24.5 -
49. Eric Ecker (11) MTPLEASA 21:29.0 -
50. Gabe Soto (12) SAGHERIT 21:29.8 -
TEAM NAME FIN RESULTS PTS TEAM NAME FIN RESULTS PTS
BCWESTER ** TEAM TOTAL ** 1:38:40 68
1. SAGHERIT Evan Chiplock (9) 1 18:06 1
Dane Baase (12) 2 18:26 2 4. MTPLEASA Travis Loveberry (11) 16 19:51 15
Mitchell Ellsworth (9) 3 18:36 3 David Rowley (10) 22 20:19 19
Spenser Swanton (9) 4 18:50 4 Blake Higgins (11) 23 20:26 20
Matt Kennedy (10) 6 18:52 6 Aaron Schmidt (09) 29 20:35 25
Adam Watkins (11) 7 19:22 Tom Rowley (10) 32 20:43 26
Tony Colucci (11) 8 19:22 Adam Onica (09) 34 20:51
Spencer Wentworth (10) 42 21:12
SAGHERIT ** TEAM TOTAL ** 1:32:50 16
MTPLEASA ** TEAM TOTAL ** 1:41:54 105
2. MIDLANDH Lucas Madill (10) 11 19:31 10
Kevin Roach (11) 12 19:40 11 5. MIDLANDD Justin Reyes (11) 24 20:26 21
Andy Pekala (11) 13 19:44 12 Jared Peterson (10) 33 20:47 27
Josh Marshall (10) 14 19:49 13 David Personke (10) 36 20:57 29
Paul Regier (11) 18 20:00 16 Tyler Bourell (10) 52 21:37 32
Ryan Koehlinger (9) 21 20:15 Brandon. Scott (11) 55 21:42 33
Vince Lefler (12) 25 20:27 Robin Vandeloo (12) 56 21:45
Eric Rightor (12) 59 22:01
MIDLANDH ** TEAM TOTAL ** 1:38:44 62
MIDLANDD ** TEAM TOTAL ** 1:45:29 142
3. BCWESTER David Gould (10) 5 18:50 5
Devon Young (9) 9 19:23 9
Jeff Amthor (10) 15 19:49 14
Tylerq DuRussel (9) 19 20:04 17
Matt Staudacher (12) 27 20:34 23
Raymond Klei (10) 28 20:34
Jake Ulreich (11) 45 21:22 2. Dane Baase (12)