St Johns Middle School Invitational

back to results

Sep. 17, 2008

St Johns Middle School Invitational
St. Johns, MI
Provided by Playmakers


Okemos Finish Position - 1



Team Score (places): 46 Team Score (times): 1:02:27.1 Average Time: 12:29.4



Overall Cum. Cum.

Place Bib No Name Place Place Time Time

1 264 Greg Parker 4 4 12:00.5 12:00.5

2 233 Dan Bartkowski 6 10 12:21.7 24:22.2

3 273 Ray Wilbur 9 19 12:34.6 36:56.8

4 259 Ian Marshall 13 32 12:42.7 49:39.6

5 245 Grant Flanders 14 46 12:47.5 1:02:27.1

6 248 Kyle Haak 19 65 12:55.1 1:15:22.3

7 236 Dean Bloembergen 20 85 12:56.4 1:28:18.8



Mason M.S. Finish Position - 2



Team Score (places): 56 Team Score (times): 1:01:57.9 Average Time: 12:23.5



Overall Cum. Cum.

Place Bib No Name Place Place Time Time

1 275 Alex Whitmer 1 1 11:19.3 11:19.3

2 276 Mason Vandyke 5 6 12:05.9 23:25.2

3 277 Tanner Hinkle 7 13 12:23.1 35:48.3

4 280 James Starzek 17 30 12:52.6 48:41.0

5 278 Jonah Horton 26 56 13:16.9 1:01:57.9

6 279 Aaron Gray 38 94 13:55.5 1:15:53.5

7 281 Greg Ingle 42 136 14:01.6 1:29:55.1



St. Johns M.S. Finish Position - 3



Team Score (places): 74 Team Score (times): 1:03:13.4 Average Time: 12:38.6



Overall Cum. Cum.

Place Bib No Name Place Place Time Time

1 1 Tyler Howard 2 2 11:32.3 11:32.3

2 2 Spencer Shellberg 12 14 12:38.7 24:11.1

3 3 Kyler VanWormer 15 29 12:48.0 36:59.1

4 5 Andrew Scott 18 47 12:53.9 49:53.0

5 4 Clay Baker 27 74 13:20.3 1:03:13.4

6 6 Ben Pierson 35 109 13:46.2 1:16:59.7

7 12 John Shaver 48 157 14:30.3 1:31:30.0



Williamston M.S. Finish Position - 4



Team Score (places): 108 Team Score (times): 1:05:43.2 Average Time: 13:08.6



Overall Cum. Cum.

Place Bib No Name Place Place Time Time

1 144 Connor Coscarelli 8 8 12:34.2 12:34.2

2 147 Tyler Schmidt 21 29 13:01.8 25:36.0

3 145 Charlie Coon 22 51 13:13.1 38:49.1

4 146 Cole Robinson 24 75 13:14.9 52:04.1

5 150 Max Ferguson 33 108 13:39.1 1:05:43.2

6 148 Luke Vorce 36 144 13:46.7 1:19:29.9

7 149 Gerrit Drenth 45 189 14:10.5 1:33:40.5



Ionia M.S. Finish Position - 5



Team Score (places): 124 Team Score (times): 1:05:35.7 Average Time: 13:07.1



Overall Cum. Cum.

Place Bib No Name Place Place Time Time

1 76 Brandon Winter 3 3 11:33.9 11:33.9

2 66 Brice Brown 10 13 12:34.9 24:08.8

3 67 Kipp Hartman 28 41 13:20.9 37:29.7

4 73 John Ransom 40 81 13:59.7 51:29.4

5 68 Bryan Holton 43 124 14:06.2 1:05:35.7

6 56 Spencer Hollister-Misne 47 171 14:28.1 1:20:03.8

7 72 Tim Raines 53 224 15:26.3 1:35:30.1



Saginaw White Pine M.S. Finish Position - 6



Team Score (places): 129 Team Score (times): 1:06:38.9 Average Time: 13:19.7



Overall Cum. Cum.

Place Bib No Name Place Place Time Time

1 131 Brandon Scharich 11 11 12:37.5 12:37.5

2 115 Nate Cruz 16 27 12:49.9 25:27.5

3 124 Chris Lopez 31 58 13:34.5 39:02.1

4 127 Michael Miller 34 92 13:42.6 52:44.7

5 119 Austin Hill 37 129 13:54.2 1:06:38.9

6 129 Joe Popielarz 39 168 13:56.3 1:20:35.2

7 113 Derek Bry 54 222 15:38.9 1:36:14.2



DeWitt M.S. Finish Position - 7



Team Score (places): 186 Team Score (times): 1:09:43.8 Average Time: 13:56.7



Overall Cum. Cum.

Place Bib No Name Place Place Time Time

1 1446 Blake Smith 25 25 13:16.0 13:16.0

2 1439 Chris Lang 30 55 13:28.7 26:44.7

3 1455 Joe Wojciechowski 32 87 13:37.5 40:22.3

4 1438 Tyler Beck 49 136 14:34.7 54:57.0

5 1452 Eric McCoy 50 186 14:46.8 1:09:43.8

6 1450 Nick Hartman 55 241 15:40.0 1:25:23.9

7 1444 Andy Shellberg 56 297 15:54.5 1:41:18.4



Grand Ledge M.S. Finish Position - 8



Team Score (places): 207 Team Score (times): 1:12:56.4 Average Time: 14:35.2



Overall Cum. Cum.

Place Bib No Name Place Place Time Time

1 185 Bryan Jones 23 23 13:13.5 13:13.5

2 182 Stephen Gute 29 52 13:27.3 26:40.8

3 188 Jordan Priest 46 98 14:10.7 40:51.5

4 177 Rollin Brummette 51 149 15:08.6 56:00.1

5 184 Evan Ilieff 58 207 16:56.2 1:12:56.4



Lakewood M.S. Finish Position - 9



Team Score (places): 253 Team Score (times): 1:17:54.6 Average Time: 15:34.9



Overall Cum. Cum.

Place Bib No Name Place Place Time Time

1 173 Brian Young 41 41 14:00.1 14:00.1

2 170 Stephen Nisbet 44 85 14:10.3 28:10.5

3 168 David Bibbler 52 137 15:24.2 43:34.7

4 172 Nolan Stoepker 57 194 16:50.8 1:00:25.6

5 169 Joseph Bibbler 59 253 17:29.0 1:17:54.6



Fowlerville M.S. Finish Position - 10



Team Score (places): 310 Team Score (times): 1:37:27.4 Average Time: 19:29.4



Overall Cum. Cum.

Place Bib No Name Place Place Time Time

1 1490 Mark Siminski 60 60 17:45.9 17:45.9

2 1488 Andrew Benjamin 61 121 18:58.4 36:44.4

3 1492 Tyler Whittaker 62 183 19:38.3 56:22.7

4 1493 Jacob Hubert 63 246 20:27.0 1:16:49.8

5 1489 Zakkary Broadbent 64 310 20:37.6 1:37:27.4

6 1491 Matt Harmon 65 375 24:34.4 2:02:01.9



Ithaca M.S. Finish Position - Inc.



Team Score (places): Inc. Team Score (times):



Overall Cum. Cum.

Place Bib No Name Place Place Time Time

1 195 Stephen Merchant Less Than 5 13:29.9 13:29.9

2 198 Collin Shaw Less Than 5 13:36.8 27:06.8

3 197 Derian Lorenz Less Than 5 17:57.2 45:04.0

4 199 John Evitts Less Than 5 18:35.4 1:03:39.5



Portland M.S. Finish Position - Inc.



Team Score (places): Inc. Team Score (times):



Overall Cum. Cum.

Place Bib No Name Place Place Time Time

1 167 Jared Krausz Less Than 5 13:14.2 13:14.2

2 166 Aris Mudget Less Than 5 20:23.6 33:37.8

Boys top 7 race overall finish list

Place* Name Team Age Age Group Time Pace

1 Alex Whitmer Mason M.S. 1 M 0-99 11:19.3 5:40/M

2 Tyler Howard St. Johns M.S. 2 M 0-99 11:32.3 5:46/M

3 Brandon Winter Ionia M.S. 3 M 0-99 11:33.9 5:47/M

4 Greg Parker Okemos 4 M 0-99 12:00.5 6:00/M

5 Mason Vandyke Mason M.S. 5 M 0-99 12:05.9 6:03/M

6 Dan Bartkowski Okemos 6 M 0-99 12:21.7 6:11/M

7 Tanner Hinkle Mason M.S. 7 M 0-99 12:23.1 6:12/M

8 Connor Coscarelli Williamston M.S. 8 M 0-99 12:34.2 6:17/M

9 Ray Wilbur Okemos 9 M 0-99 12:34.6 6:17/M

10 Brice Brown Ionia M.S. 10 M 0-99 12:34.9 6:17/M

11 Brandon Scharich Saginaw White Pine 11 M 0-99 12:37.5 6:19/M

12 Spencer Shellberg St. Johns M.S. 12 M 0-99 12:38.7 6:19/M

13 Ian Marshall Okemos 13 M 0-99 12:42.7 6:21/M

14 Grant Flanders Okemos 14 M 0-99 12:47.5 6:24/M

15 Kyler VanWormer St. Johns M.S. 15 M 0-99 12:48.0 6:24/M

16 Nate Cruz Saginaw White Pine 16 M 0-99 12:49.9 6:25/M

17 James Starzek Mason M.S. 17 M 0-99 12:52.6 6:26/M

18 Andrew Scott St. Johns M.S. 18 M 0-99 12:53.9 6:27/M

19 Kyle Haak Okemos 19 M 0-99 12:55.1 6:28/M

20 Dean Bloembergen Okemos 20 M 0-99 12:56.4 6:28/M

21 Tyler Schmidt Williamston M.S. 21 M 0-99 13:01.8 6:31/M

22 Charlie Coon Williamston M.S. 22 M 0-99 13:13.1 6:37/M

23 Bryan Jones Grand Ledge M.S. 23 M 0-99 13:13.5 6:37/M

24 Jared Krausz Portland M.S. 24 M 0-99 13:14.2 6:37/M

25 Cole Robinson Williamston M.S. 25 M 0-99 13:14.9 6:37/M

26 Blake Smith DeWitt M.S. 26 M 0-99 13:16.0 6:38/M

27 Jonah Horton Mason M.S. 27 M 0-99 13:16.9 6:38/M

28 Clay Baker St. Johns M.S. 28 M 0-99 13:20.3 6:40/M

29 Kipp Hartman Ionia M.S. 29 M 0-99 13:20.9 6:40/M

30 Stephen Gute Grand Ledge M.S. 30 M 0-99 13:27.3 6:44/M

31 Chris Lang DeWitt M.S. 31 M 0-99 13:28.7 6:44/M

32 Stephen Merchant Ithaca M.S. 32 M 0-99 13:29.9 6:45/M

33 Chris Lopez Saginaw White Pine 33 M 0-99 13:34.5 6:47/M

34 Collin Shaw Ithaca M.S. 34 M 0-99 13:36.8 6:48/M

35 Joe Wojciechowski DeWitt M.S. 35 M 0-99 13:37.5 6:49/M

36 Max Ferguson Williamston M.S. 36 M 0-99 13:39.1 6:50/M

37 Michael Miller Saginaw White Pine 37 M 0-99 13:42.6 6:51/M

38 Ben Pierson St. Johns M.S. 38 M 0-99 13:46.2 6:53/M

39 Luke Vorce Williamston M.S. 39 M 0-99 13:46.7 6:53/M

40 Austin Hill Saginaw White Pine 40 M 0-99 13:54.2 6:57/M

41 Aaron Gray Mason M.S. 41 M 0-99 13:55.5 6:58/M

42 Joe Popielarz Saginaw White Pine 42 M 0-99 13:56.3 6:58/M

43 John Ransom Ionia M.S. 43 M 0-99 13:59.7 7:00/M

44 Brian Young Lakewood M.S. 44 M 0-99 14:00.1 7:00/M

45 Greg Ingle Mason M.S. 45 M 0-99 14:01.6 7:01/M

46 Bryan Holton Ionia M.S. 46 M 0-99 14:06.2 7:03/M

47 Stephen Nisbet Lakewood M.S. 47 M 0-99 14:10.3 7:05/M

48 Gerrit Drenth Williamston M.S. 48 M 0-99 14:10.5 7:05/M

49 Jordan Priest Grand Ledge M.S. 49 M 0-99 14:10.7 7:05/M

50 Spencer Hollister-Misne Ionia M.S. 50 M 0-99 14:28.1 7:14/M

51 John Shaver St. Johns M.S. 51 M 0-99 14:30.3 7:15/M

52 Tyler Beck DeWitt M.S. 52 M 0-99 14:34.7 7:17/M

53 Eric McCoy DeWitt M.S. 53 M 0-99 14:46.8 7:23/M

54 Rollin Brummette Grand Ledge M.S. 54 M 0-99 15:08.6 7:34/M

55 David Bibbler Lakewood M.S. 55 M 0-99 15:24.2 7:42/M

56 Tim Raines Ionia M.S. 56 M 0-99 15:26.3 7:43/M

57 Derek Bry Saginaw White Pine 57 M 0-99 15:38.9 7:49/M

58 Nick Hartman DeWitt M.S. 58 M 0-99 15:40.0 7:50/M

59 Andy Shellberg DeWitt M.S. 59 M 0-99 15:54.5 7:57/M

60 Nolan Stoepker Lakewood M.S. 60 M 0-99 16:50.8 8:25/M

61 Evan Ilieff Grand Ledge M.S. 61 M 0-99 16:56.2 8:28/M

62 Joseph Bibbler Lakewood M.S. 62 M 0-99 17:29.0 8:45/M

63 Mark Siminski Fowlerville M.S. 63 M 0-99 17:45.9 8:53/M

64 Derian Lorenz Ithaca M.S. 64 M 0-99 17:57.2 8:59/M

65 John Evitts Ithaca M.S. 65 M 0-99 18:35.4 9:18/M

66 Andrew Benjamin Fowlerville M.S. 66 M 0-99 18:58.4 9:29/M

67 Tyler Whittaker Fowlerville M.S. 67 M 0-99 19:38.3 9:49/M

68 Aris Mudget Portland M.S. 68 M 0-99 20:23.6 10:12/M

69 Jacob Hubert Fowlerville M.S. 69 M 0-99 20:27.0 10:14/M

70 Zakkary Broadbent Fowlerville M.S. 70 M 0-99 20:37.6 10:19/M

71 Matt Harmon Fowlerville M.S. 71 M 0-99 24:34.4 12:17/M



St. Johns - "A" Team Finish Position - 1



Team Score (places): 49 Team Score (times): 1:12:31.7 Average Time: 14:30.3



Overall Cum. Cum.

Place Bib No Name Place Place Time Time

1 20 Nichole Leasher 7 7 14:19.9 14:19.9

2 19 Kayla Kraft 9 16 14:27.4 28:47.4

3 18 Kiari Johnson 10 26 14:30.8 43:18.2

4 16 Meg Dedyne 11 37 14:36.1 57:54.3

5 13 Kimmy Catlin 12 49 14:37.3 1:12:31.7

6 22 Sydney Schlegal 25 74 14:55.9 1:27:27.6

7 14 Amanda Darnell 30 104 15:03.6 1:42:31.2



DeWitt M.S. Finish Position - 2



Team Score (places): 62 Team Score (times): 1:11:53.0 Average Time: 14:22.6



Overall Cum. Cum.

Place Bib No Name Place Place Time Time

1 1459 Emily Murdoch 2 2 13:46.2 13:46.2

2 1461 Grace Bogart 3 5 13:51.6 27:37.9

3 1462 Kayla Parker 8 13 14:20.5 41:58.4

4 1460 Kaila Black 22 35 14:52.5 56:50.9

5 1500 Rochelle Radawiec 27 62 15:02.0 1:11:53.0

6 1456 Shelby Allen 56 118 17:15.1 1:29:08.1



Okemos Finish Position - 3



Team Score (places): 64 Team Score (times): 1:12:32.4 Average Time: 14:30.4



Overall Cum. Cum.

Place Bib No Name Place Place Time Time

1 221 Paige McKeon 1 1 13:22.5 13:22.5

2 214 Jillian Dabrowski 13 14 14:43.0 28:05.6

3 223 Samantha Sophiea-Fairmo 14 28 14:43.5 42:49.2

4 224 Paige Wakeland 17 45 14:51.2 57:40.5

5 213 Berkleigh Brogan 19 64 14:51.8 1:12:32.4

6 216 Connor LaPres 28 92 15:02.5 1:27:34.9

7 215 Mackenzie Desautel 31 123 15:04.7 1:42:39.6



Saginaw White Pine M.S. Finish Position - 4



Team Score (places): 83 Team Score (times): 1:13:31.3 Average Time: 14:42.2



Overall Cum. Cum.

Place Bib No Name Place Place Time Time

1 84 Mary Doran 5 5 14:03.4 14:03.4

2 100 Amanda Phillips 15 20 14:49.0 28:52.5

3 88 Catherine Fritzler 16 36 14:50.4 43:42.9

4 89 Mercedes Garza 23 59 14:53.3 58:36.3

5 77 Marissa Alfano 24 83 14:54.9 1:13:31.3

6 92 Alexandria Knaub 32 115 15:15.5 1:28:46.8

7 102 Morgan Pratt 51 166 16:35.9 1:45:22.8



Mason M.S. Finish Position - 5



Team Score (places): 122 Team Score (times): 1:15:10.9 Average Time: 15:02.2



Overall Cum. Cum.

Place Bib No Name Place Place Time Time

1 295 Nadia Riggs 6 6 14:13.3 14:13.3

2 294 Karly Miller 18 24 14:51.5 29:04.8

3 292 Sophia Ryal 21 45 14:52.2 43:57.1

4 296 Libby Jones 36 81 15:30.4 59:27.6

5 293 Annika Pell 41 122 15:43.3 1:15:10.9

6 298 Matisse Fernandez 62 184 19:46.5 1:34:57.5

7 299 Harley Rogers 65 249 19:51.1 1:54:48.6



Ionia M.S. Finish Position - 6



Team Score (places): 151 Team Score (times): 1:16:13.2 Average Time: 15:14.6



Overall Cum. Cum.

Place Bib No Name Place Place Time Time

1 48 Sarah Stigall 4 4 13:58.2 13:58.2

2 40 Brittany Wright 33 37 15:23.1 29:21.4

3 30 Alaina Griffin 37 74 15:33.8 44:55.2

4 42 Hannah Kusmierz 38 112 15:38.2 1:00:33.4

5 25 Kendell Alcalar 39 151 15:39.7 1:16:13.2

6 44 Alexis Patten 45 196 15:50.9 1:32:04.1

7 49 Stephanie Taylor 49 245 16:31.1 1:48:35.3



Williamston M.S. Finish Position - 7



Team Score (places): 178 Team Score (times): 1:17:15.0 Average Time: 15:27.0



Overall Cum. Cum.

Place Bib No Name Place Place Time Time

1 136 Brianne Belanger 26 26 15:01.4 15:01.4

2 135 Danielle Hebert 29 55 15:03.3 30:04.7

3 137 Erin Wenk 35 90 15:28.2 45:33.0

4 139 Raelynn Rasegan 42 132 15:44.7 1:01:17.7

5 138 Audrey Carlson 46 178 15:57.2 1:17:15.0

6 142 Morgan Forbush 47 225 16:10.8 1:33:25.8

7 140 Addy Dahl 53 278 16:58.8 1:50:24.7



Ithaca M.S. Finish Position - 8



Team Score (places): 192 Team Score (times): 1:18:51.5 Average Time: 15:46.3



Overall Cum. Cum.

Place Bib No Name Place Place Time Time

1 204 Brianne Draper 20 20 14:52.1 14:52.1

2 206 Jessica Gable 34 54 15:27.1 30:19.2

3 209 Cheyanne Seeley 40 94 15:42.9 46:02.1

4 211 Vanessa Waldron 48 142 16:15.3 1:02:17.5

5 207 Audrianna Gruesbeck 50 192 16:34.0 1:18:51.5

6 201 Ashtyn Capen 55 247 17:12.3 1:36:03.8

7 202 Amber Carman 61 308 18:50.5 1:54:54.4



Windemere Park Charter Academy Finish Position - 9



Team Score (places): 266 Team Score (times): 1:26:22.3 Average Time: 17:16.4



Overall Cum. Cum.

Place Bib No Name Place Place Time Time

1 1473 Lindsay Bock 43 43 15:45.7 15:45.7

2 1474 Madison Schmidtmann 52 95 16:37.2 32:23.0

3 1477 Alexia Sabec 54 149 17:02.7 49:25.7

4 1475 Alexis Campos 58 207 18:26.3 1:07:52.0

5 1476 Chante Roberts 59 266 18:30.2 1:26:22.3

6 1481 Alexis Curtis 60 326 18:46.5 1:45:08.9

7 1478 Imani Tarpeh 64 390 19:50.2 2:04:59.1



Fowlerville M.S. Finish Position - 10



Team Score (places): 297 Team Score (times): 1:38:45.7 Average Time: 19:45.1



Overall Cum. Cum.

Place Bib No Name Place Place Time Time

1 1494 Jenni King 44 44 15:48.6 15:48.6

2 1496 Samantha Kennedy 57 101 17:27.4 33:16.0

3 1498 Stephanie Spalding 63 164 19:47.7 53:03.7

4 1495 Shelby Lockwood 66 230 21:37.4 1:14:41.2

5 1499 Tamara Carl 67 297 24:04.5 1:38:45.7



Grand Ledge M.S. Finish Position - Inc.



Team Score (places): Inc. Team Score (times):



Overall Cum. Cum.

Place Bib No Name Place Place Time Time

1 194 Christy Snelgrove Less Than 5 13:42.0 13:42.0

2 193 Krista Magness Less Than 5 14:08.8 27:50.9

3 191 Alicyn Bisard Less Than 5 28:59.5 56:50.4



Lakewood M.S. Finish Position - Inc.



Team Score (places): Inc. Team Score (times):



Overall Cum. Cum.

Place Bib No Name Place Place Time Time

1 174 Ajione Kuras Less Than 5 17:53.7 17:53.7

2 176 Samantha Steverson Less Than 5 24:08.4 42:02.2

3 175 Jennifer Quint Less Than 5 25:53.1 1:07:55.3



Portland M.S. Finish Position - Inc.



Team Score (places): Inc. Team Score (times):



Overall Cum. Cum.

Place Bib No Name Place Place Time Time

1 163 Andrea Green Less Than 5 18:41.7 18:41.7

2 165 Laura VanAmburg Less Than 5 20:35.4 39:17.2

3 162 Sarah Haluska Less Than 5 21:44.2 1:01:01.4



St. Johns - "B" Team Finish Position - Inc.



Team Score (places): Inc. Team Score (times):



Overall Cum. Cum.

Place Bib No Name Place Place Time Time

1 17 Kaylee Foster Less Than 5 15:35.7 15:35.7

2 21 Alyssa Morrow Less Than 5 15:58.6 31:34.4

3 15 Megan Darnell Less Than 5 17:19.2 48:53.6

4 23 Michaela Snyder Less Than 5 19:28.4 1:08:22.0

Girls top 7 race overall finish list

Place* Name Team Age Age Group Time Pace

1 Paige McKeon Okemos 1 F 0-99 13:22.5 6:41/M

2 Christy Snelgrove Grand Ledge M.S. 2 F 0-99 13:42.0 6:51/M

3 Emily Murdoch DeWitt M.S. 3 F 0-99 13:46.2 6:53/M

4 Grace Bogart DeWitt M.S. 4 F 0-99 13:51.6 6:56/M

5 Sarah Stigall Ionia M.S. 5 F 0-99 13:58.2 6:59/M

6 Mary Doran Saginaw White Pine 6 F 0-99 14:03.4 7:02/M

7 Krista Magness Grand Ledge M.S. 7 F 0-99 14:08.8 7:04/M

8 Nadia Riggs Mason M.S. 8 F 0-99 14:13.3 7:07/M

9 Nichole Leasher St. Johns - "A" Tea 9 F 0-99 14:19.9 7:10/M

10 Kayla Parker DeWitt M.S. 10 F 0-99 14:20.5 7:10/M

11 Kayla Kraft St. Johns - "A" Tea 11 F 0-99 14:27.4 7:14/M

12 Kiari Johnson St. Johns - "A" Tea 12 F 0-99 14:30.8 7:15/M

13 Meg Dedyne St. Johns - "A" Tea 13 F 0-99 14:36.1 7:18/M

14 Kimmy Catlin St. Johns - "A" Tea 14 F 0-99 14:37.3 7:19/M

15 Jillian Dabrowski Okemos 15 F 0-99 14:43.0 7:22/M

16 Samantha Sophiea-Fairmo Okemos 16 F 0-99 14:43.5 7:22/M

17 Amanda Phillips Saginaw White Pine 17 F 0-99 14:49.0 7:25/M

18 Catherine Fritzler Saginaw White Pine 18 F 0-99 14:50.4 7:25/M

19 Paige Wakeland Okemos 19 F 0-99 14:51.2 7:26/M

20 Karly Miller Mason M.S. 20 F 0-99 14:51.5 7:26/M

21 Berkleigh Brogan Okemos 21 F 0-99 14:51.8 7:26/M

22 Brianne Draper Ithaca M.S. 22 F 0-99 14:52.1 7:26/M

23 Sophia Ryal Mason M.S. 23 F 0-99 14:52.2 7:26/M

24 Kaila Black DeWitt M.S. 24 F 0-99 14:52.5 7:26/M

25 Mercedes Garza Saginaw White Pine 25 F 0-99 14:53.3 7:27/M

26 Marissa Alfano Saginaw White Pine 26 F 0-99 14:54.9 7:27/M

27 Sydney Schlegal St. Johns - "A" Tea 27 F 0-99 14:55.9 7:28/M

28 Brianne Belanger Williamston M.S. 28 F 0-99 15:01.4 7:31/M

29 Rochelle Radawiec DeWitt M.S. 29 F 0-99 15:02.0 7:31/M

30 Connor LaPres Okemos 30 F 0-99 15:02.5 7:31/M

31 Danielle Hebert Williamston M.S. 31 F 0-99 15:03.3 7:32/M

32 Amanda Darnell St. Johns - "A" Tea 32 F 0-99 15:03.6 7:32/M

33 Mackenzie Desautel Okemos 33 F 0-99 15:04.7 7:32/M

34 Alexandria Knaub Saginaw White Pine 34 F 0-99 15:15.5 7:38/M

35 Brittany Wright Ionia M.S. 35 F 0-99 15:23.1 7:42/M

36 Jessica Gable Ithaca M.S. 36 F 0-99 15:27.1 7:44/M

37 Erin Wenk Williamston M.S. 37 F 0-99 15:28.2 7:44/M

38 Libby Jones Mason M.S. 38 F 0-99 15:30.4 7:45/M

39 Alaina Griffin Ionia M.S. 39 F 0-99 15:33.8 7:47/M

40 Kaylee Foster St. Johns - "B" Tea 40 F 0-99 15:35.7 7:48/M

41 Hannah Kusmierz Ionia M.S. 41 F 0-99 15:38.2 7:49/M

42 Kendell Alcalar Ionia M.S. 42 F 0-99 15:39.7 7:50/M

43 Cheyanne Seeley Ithaca M.S. 43 F 0-99 15:42.9 7:51/M

44 Annika Pell Mason M.S. 44 F 0-99 15:43.3 7:52/M

45 Raelynn Rasegan Williamston M.S. 45 F 0-99 15:44.7 7:52/M

46 Lindsay Bock Windemere Park Chrt 46 F 0-99 15:45.7 7:53/M

47 Jenni King Fowlerville M.S. 47 F 0-99 15:48.6 7:54/M

48 Alexis Patten Ionia M.S. 48 F 0-99 15:50.9 7:55/M

49 Audrey Carlson Williamston M.S. 49 F 0-99 15:57.2 7:59/M

50 Alyssa Morrow St. Johns - "B" Tea 50 F 0-99 15:58.6 7:59/M

51 Morgan Forbush Williamston M.S. 51 F 0-99 16:10.8 8:05/M

52 Vanessa Waldron Ithaca M.S. 52 F 0-99 16:15.3 8:08/M

53 Stephanie Taylor Ionia M.S. 53 F 0-99 16:31.1 8:16/M

54 Audrianna Gruesbeck Ithaca M.S. 54 F 0-99 16:34.0 8:17/M

55 Morgan Pratt Saginaw White Pine 55 F 0-99 16:35.9 8:18/M

56 Madison Schmidtmann Windemere Park Chrt 56 F 0-99 16:37.2 8:19/M

57 Addy Dahl Williamston M.S. 57 F 0-99 16:58.8 8:29/M

58 Alexia Sabec Windemere Park Chrt 58 F 0-99 17:02.7 8:31/M

59 Ashtyn Capen Ithaca M.S. 59 F 0-99 17:12.3 8:36/M

60 Shelby Allen DeWitt M.S. 60 F 0-99 17:15.1 8:38/M

61 Megan Darnell St. Johns - "B" Tea 61 F 0-99 17:19.2 8:40/M

62 Samantha Kennedy Fowlerville M.S. 62 F 0-99 17:27.4 8:44/M

63 Ajione Kuras Lakewood M.S. 63 F 0-99 17:53.7 8:57/M

64 Alexis Campos Windemere Park Chrt 64 F 0-99 18:26.3 9:13/M

65 Chante Roberts Windemere Park Chrt 65 F 0-99 18:30.2 9:15/M

66 Andrea Green Portland M.S. 66 F 0-99 18:41.7 9:21/M

67 Alexis Curtis Windemere Park Chrt 67 F 0-99 18:46.5 9:23/M

68 Amber Carman Ithaca M.S. 68 F 0-99 18:50.5 9:25/M

69 Michaela Snyder St. Johns - "B" Tea 69 F 0-99 19:28.4 9:44/M

70 Matisse Fernandez Mason M.S. 70 F 0-99 19:46.5 9:53/M

71 Stephanie Spalding Fowlerville M.S. 71 F 0-99 19:47.7 9:54/M

72 Imani Tarpeh Windemere Park Chrt 72 F 0-99 19:50.2 9:55/M

73 Harley Rogers Mason M.S. 73 F 0-99 19:51.1 9:56/M

74 Laura VanAmburg Portland M.S. 74 F 0-99 20:35.4 10:18/M

75 Shelby Lockwood Fowlerville M.S. 75 F 0-99 21:37.4 10:49/M

76 Sarah Haluska Portland M.S. 76 F 0-99 21:44.2 10:52/M

77 Tamara Carl Fowlerville M.S. 77 F 0-99 24:04.5 12:02/M

78 Samantha Steverson Lakewood M.S. 78 F 0-99 24:08.4 12:04/M

79 Jennifer Quint Lakewood M.S. 79 F 0-99 25:53.1 12:57/M

80 Alicyn Bisard Grand Ledge M.S. 80 F 0-99 28:59.5 14:30/M



Okemos Finish Position - 1



Team Score (places): 19 Team Score (times): 1:08:21.9 Average Time: 13:40.3



Overall Cum. Cum.

Place Bib No Name Place Place Time Time

1 238 Harrison Boruszewski 1 1 13:10.4 13:10.4

2 261 Riley McCarthy 3 4 13:34.0 26:44.5

3 272 Kyle White 4 8 13:52.0 40:36.6

4 241 Chris Clark 5 13 13:52.5 54:29.1

5 257 Jason Letavish 6 19 13:52.8 1:08:21.9

6 250 Kevin Hutsell 7 26 14:01.7 1:22:23.7

7 243 Noah Duren 8 34 14:04.9 1:36:28.6

8 258 Evan Long More Than 7 14:18.7 1:50:47.4

9 249 Danny Hagan More Than 7 14:20.9 2:05:08.4

10 269 Andy Tran More Than 7 14:23.3 2:19:31.7

11 237 Matt Boboltz More Than 7 14:30.6 2:34:02.4

12 263 Kyle Nussdorfer More Than 7 14:35.5 2:48:38.0

13 255 Daniel Kroth More Than 7 14:55.5 3:03:33.5

14 268 Keenan Scribner More Than 7 15:01.5 3:18:35.1

15 267 Kyle Schroeder More Than 7 15:04.5 3:33:39.7

16 266 Jeremy Roth More Than 7 15:11.5 3:48:51.2

17 260 Nathan McCardel More Than 7 15:15.2 4:04:06.4

18 242 Andrew Cone More Than 7 15:17.1 4:19:23.5

19 239 Jay Burzych More Than 7 15:30.2 4:34:53.8

20 271 Josh Weidenaar More Than 7 15:32.0 4:50:25.8

21 252 Nathan Janick More Than 7 15:36.5 5:06:02.4

22 246 Russell Gallegos More Than 7 15:48.8 5:21:51.2

23 270 Justin Vagnozzi More Than 7 16:20.6 5:38:11.9

24 240 Tim Chon More Than 7 16:32.9 5:54:44.8

25 234 Will Bishop More Than 7 16:45.7 6:11:30.5

26 274 Daniel Yeomans More Than 7 17:32.6 6:29:03.2



Williamston M.S. Finish Position - 2



Team Score (places): 78 Team Score (times): 1:12:33.0 Average Time: 14:30.6



Overall Cum. Cum.

Place Bib No Name Place Place Time Time

1 151 Ryan Ramsey 9 9 14:06.1 14:06.1

2 153 John Cunningham 10 19 14:08.2 28:14.3

3 152 Ian Blanchard 13 32 14:11.7 42:26.1

4 154 Alexander Krantz 20 52 14:48.8 57:14.9

5 156 Joe Elliot 26 78 15:18.0 1:12:33.0

6 159 Ray Powell 31 109 15:38.7 1:28:11.7

7 155 Connor Pioszak 45 154 16:13.0 1:44:24.8

8 157 Will Sevic More Than 7 16:33.8 2:00:58.7

9 158 Austin Carter More Than 7 24:20.6 2:25:19.3



Saginaw White Pine M.S. Finish Position - 3



Team Score (places): 99 Team Score (times): 1:13:59.2 Average Time: 14:47.8



Overall Cum. Cum.

Place Bib No Name Place Place Time Time

1 114 Max Cobb 2 2 13:11.2 13:11.2

2 130 Joey Rombach 11 13 14:08.4 27:19.7

3 134 Gabe Acevedo 27 40 15:27.4 42:47.1

4 120 Alex Garza 29 69 15:34.5 58:21.6

5 117 Alex Esparza 30 99 15:37.5 1:13:59.2

6 128 Austin Pape 40 139 15:50.2 1:29:49.5

7 110 Chris Baldwin 50 189 16:31.3 1:46:20.8

8 111 Steven Bednarz More Than 7 16:38.4 2:02:59.3

9 118 Brandon Freudenstein More Than 7 17:04.2 2:20:03.6

10 123 John Leddy More Than 7 17:08.9 2:37:12.5

11 121 Scott Laorr More Than 7 17:33.7 2:54:46.2

12 132 Trevor Veselsky More Than 7 17:45.5 3:12:31.8

13 112 Jake Berkobien More Than 7 18:51.8 3:31:23.6

14 116 Ethan Davenport More Than 7 18:54.4 3:50:18.1

15 126 Josh Mathews More Than 7 18:58.9 4:09:17.0

16 133 Colin Walker More Than 7 24:05.5 4:33:22.6

17 125 Michael MacLauchlan More Than 7 25:30.9 4:58:53.5



Mason M.S. Finish Position - 4



Team Score (places): 107 Team Score (times): 1:13:57.8 Average Time: 14:47.5



Overall Cum. Cum.

Place Bib No Name Place Place Time Time

1 286 Nathaniel Riggs 12 12 14:10.1 14:10.1

2 283 Matt Koenig 14 26 14:22.6 28:32.8

3 285 Christian Thornton 16 42 14:29.0 43:01.9

4 290 Noah Lukins 17 59 14:35.8 57:37.7

5 284 Jeff McLaughlin 48 107 16:20.0 1:13:57.8

6 288 David Bauer 51 158 16:35.8 1:30:33.7

7 287 Noah FrankForter 58 216 18:18.7 1:48:52.5

8 291 Nicholas Hudgins More Than 7 19:04.9 2:07:57.4

9 289 Ben Anderson More Than 7 21:26.5 2:29:23.9



Windemere Park Charter Academy Finish Position - 5



Team Score (places): 152 Team Score (times): 1:17:15.5 Average Time: 15:27.1



Overall Cum. Cum.

Place Bib No Name Place Place Time Time

1 1471 Kalyn VanWormer 15 15 14:22.8 14:22.8

2 1467 Lawrence Davis-Lewis 25 40 15:16.2 29:39.0

3 1470 Aidan Saltman 32 72 15:39.2 45:18.2

4 1468 Zach Long 33 105 15:39.8 1:00:58.0

5 1472 Kaleb VanWormer 47 152 16:17.5 1:17:15.5

6 1464 Brent Glebnar 52 204 16:36.7 1:33:52.3

7 1466 Karl Le'ger 59 263 18:18.9 1:52:11.3

8 1465 Daryl Wray More Than 7 18:40.7 2:10:52.0

9 1463 Tommy Masseau More Than 7 19:06.0 2:29:58.1

10 1469 Bradyen Schmidtmann More Than 7 20:49.2 2:50:47.4



Ionia M.S. Finish Position - 6



Team Score (places): 166 Team Score (times): 1:17:41.3 Average Time: 15:32.2



Overall Cum. Cum.

Place Bib No Name Place Place Time Time

1 62 Luke Vaness 18 18 14:41.8 14:41.8

2 70 Brandon Linderman 34 52 15:41.6 30:23.5

3 61 Andrew Snarski 37 89 15:44.0 46:07.5

4 64 Connor Arnold 38 127 15:45.2 1:01:52.8

5 71 Cody Nutt 39 166 15:48.5 1:17:41.3

6 75 Trenton Thacker 42 208 15:56.2 1:33:37.5

7 53 Collin Blundell 46 254 16:16.3 1:49:53.8

8 69 Matt Josselyn More Than 7 16:34.8 2:06:28.6

9 57 Austin Loomis More Than 7 16:52.3 2:23:21.0

10 58 Charles Pratt More Than 7 17:20.2 2:40:41.3

11 55 Nick Hunt More Than 7 19:02.1 2:59:43.4

12 65 Nick Bennett More Than 7 20:45.5 3:20:29.0

13 63 Michale Yeomans More Than 7 20:55.3 3:41:24.3



DeWitt M.S. Finish Position - 7



Team Score (places): 166 Team Score (times): 1:18:00.3 Average Time: 15:36.0



Overall Cum. Cum.

Place Bib No Name Place Place Time Time

1 1443 Aaron Scheffler 23 23 15:12.4 15:12.4

2 1449 Jordan Fleming 24 47 15:14.2 30:26.7

3 1448 Chad Felt 35 82 15:42.2 46:09.0

4 1440 Sam Leppala 41 123 15:52.3 1:02:01.3

5 1451 Phillip McCauley 43 166 15:58.9 1:18:00.3

6 1454 Wyatt Treadway 44 210 16:00.4 1:34:00.7

7 1453 Zach Starr 54 264 16:44.9 1:50:45.6



St. Johns M.S. Finish Position - 8



Team Score (places): 166 Team Score (times): 1:18:22.9 Average Time: 15:40.5



Overall Cum. Cum.

Place Bib No Name Place Place Time Time

1 7 Anthony Motz 19 19 14:42.5 14:42.5

2 10 Tyler Wilkie 21 40 14:58.4 29:41.0

3 8 Zack Bouck 22 62 15:10.9 44:51.9

4 11 Cody Scruggs 49 111 16:29.1 1:01:21.1

5 9 Zach Tahvonen 55 166 17:01.8 1:18:22.9



Grand Ledge M.S. Finish Position - 9



Team Score (places): 230 Team Score (times): 1:23:13.1 Average Time: 16:38.6



Overall Cum. Cum.

Place Bib No Name Place Place Time Time

1 187 Mike Moore 28 28 15:27.8 15:27.8

2 179 Bobby Darnell 36 64 15:42.9 31:10.8

3 183 Drew Heuermann 53 117 16:40.9 47:51.7

4 189 Darren Promer 56 173 17:39.3 1:05:31.1

5 190 Mike Roesch 57 230 17:42.0 1:23:13.1

6 178 Austin Casey 60 290 24:38.3 1:47:51.5

Boys open race overall finish list

Place* Name Team Age Age Group Time Pace

1 Harrison Boruszewski Okemos 1 M 0-99 13:10.4 6:35/M

2 Max Cobb Saginaw White Pine 2 M 0-99 13:11.2 6:36/M

3 Riley McCarthy Okemos 3 M 0-99 13:34.0 6:47/M

4 Kyle White Okemos 4 M 0-99 13:52.0 6:56/M

5 Chris Clark Okemos 5 M 0-99 13:52.5 6:56/M

6 Jason Letavish Okemos 6 M 0-99 13:52.8 6:56/M

7 Kevin Hutsell Okemos 7 M 0-99 14:01.7 7:01/M

8 Noah Duren Okemos 8 M 0-99 14:04.9 7:02/M

9 Ryan Ramsey Williamston M.S. 9 M 0-99 14:06.1 7:03/M

10 John Cunningham Williamston M.S. 10 M 0-99 14:08.2 7:04/M

11 Joey Rombach Saginaw White Pine 11 M 0-99 14:08.4 7:04/M

12 Nathaniel Riggs Mason M.S. 12 M 0-99 14:10.1 7:05/M

13 Ian Blanchard Williamston M.S. 13 M 0-99 14:11.7 7:06/M

14 Evan Long Okemos 14 M 0-99 14:18.7 7:09/M

15 Danny Hagan Okemos 15 M 0-99 14:20.9 7:10/M

16 Matt Koenig Mason M.S. 16 M 0-99 14:22.6 7:11/M

17 Kalyn VanWormer Windemere Park Chrt 17 M 0-99 14:22.8 7:11/M

18 Andy Tran Okemos 18 M 0-99 14:23.3 7:12/M

19 Christian Thornton Mason M.S. 19 M 0-99 14:29.0 7:15/M

20 Matt Boboltz Okemos 20 M 0-99 14:30.6 7:15/M

21 Kyle Nussdorfer Okemos 21 M 0-99 14:35.5 7:18/M

22 Noah Lukins Mason M.S. 22 M 0-99 14:35.8 7:18/M

23 Luke Vaness Ionia M.S. 23 M 0-99 14:41.8 7:21/M

24 Anthony Motz St. Johns M.S. 24 M 0-99 14:42.5 7:21/M

25 Alexander Krantz Williamston M.S. 25 M 0-99 14:48.8 7:24/M

26 Daniel Kroth Okemos 26 M 0-99 14:55.5 7:28/M

27 Tyler Wilkie St. Johns M.S. 27 M 0-99 14:58.4 7:29/M

28 Keenan Scribner Okemos 28 M 0-99 15:01.5 7:31/M

29 Kyle Schroeder Okemos 29 M 0-99 15:04.5 7:32/M

30 Zack Bouck St. Johns M.S. 30 M 0-99 15:10.9 7:35/M

31 Jeremy Roth Okemos 31 M 0-99 15:11.5 7:36/M

32 Aaron Scheffler DeWitt M.S. 32 M 0-99 15:12.4 7:36/M

33 Jordan Fleming DeWitt M.S. 33 M 0-99 15:14.2 7:37/M

34 Nathan McCardel Okemos 34 M 0-99 15:15.2 7:38/M

35 Lawrence Davis-Lewis Windemere Park Chrt 35 M 0-99 15:16.2 7:38/M

36 Andrew Cone Okemos 36 M 0-99 15:17.1 7:39/M

37 Joe Elliot Williamston M.S. 37 M 0-99 15:18.0 7:39/M

38 Gabe Acevedo Saginaw White Pine 38 M 0-99 15:27.4 7:44/M

39 Mike Moore Grand Ledge M.S. 39 M 0-99 15:27.8 7:44/M

40 Jay Burzych Okemos 40 M 0-99 15:30.2 7:45/M

41 Josh Weidenaar Okemos 41 M 0-99 15:32.0 7:46/M

42 Alex Garza Saginaw White Pine 42 M 0-99 15:34.5 7:47/M

43 Nathan Janick Okemos 43 M 0-99 15:36.5 7:48/M

44 Alex Esparza Saginaw White Pine 44 M 0-99 15:37.5 7:49/M

45 Ray Powell Williamston M.S. 45 M 0-99 15:38.7 7:49/M

46 Aidan Saltman Windemere Park Chrt 46 M 0-99 15:39.2 7:50/M

47 Zach Long Windemere Park Chrt 47 M 0-99 15:39.8 7:50/M

48 Brandon Linderman Ionia M.S. 48 M 0-99 15:41.6 7:51/M

49 Chad Felt DeWitt M.S. 49 M 0-99 15:42.2 7:51/M

50 Bobby Darnell Grand Ledge M.S. 50 M 0-99 15:42.9 7:51/M

51 Andrew Snarski Ionia M.S. 51 M 0-99 15:44.0 7:52/M

52 Connor Arnold Ionia M.S. 52 M 0-99 15:45.2 7:53/M

53 Cody Nutt Ionia M.S. 53 M 0-99 15:48.5 7:54/M

54 Russell Gallegos Okemos 54 M 0-99 15:48.8 7:54/M

55 Austin Pape Saginaw White Pine 55 M 0-99 15:50.2 7:55/M

56 Sam Leppala DeWitt M.S. 56 M 0-99 15:52.3 7:56/M

57 Trenton Thacker Ionia M.S. 57 M 0-99 15:56.2 7:58/M

58 Phillip McCauley DeWitt M.S. 58 M 0-99 15:58.9 7:59/M

59 Wyatt Treadway DeWitt M.S. 59 M 0-99 16:00.4 8:00/M

60 Connor Pioszak Williamston M.S. 60 M 0-99 16:13.0 8:07/M

61 Collin Blundell Ionia M.S. 61 M 0-99 16:16.3 8:08/M

62 Kaleb VanWormer Windemere Park Chrt 62 M 0-99 16:17.5 8:09/M

63 Jeff McLaughlin Mason M.S. 63 M 0-99 16:20.0 8:10/M

64 Justin Vagnozzi Okemos 64 M 0-99 16:20.6 8:10/M

65 Cody Scruggs St. Johns M.S. 65 M 0-99 16:29.1 8:15/M

66 Chris Baldwin Saginaw White Pine 66 M 0-99 16:31.3 8:16/M

67 Tim Chon Okemos 67 M 0-99 16:32.9 8:16/M

68 Will Sevic Williamston M.S. 68 M 0-99 16:33.8 8:17/M

69 Matt Josselyn Ionia M.S. 69 M 0-99 16:34.8 8:17/M

70 David Bauer Mason M.S. 70 M 0-99 16:35.8 8:18/M

71 Brent Glebnar Windemere Park Chrt 71 M 0-99 16:36.7 8:18/M

72 Steven Bednarz Saginaw White Pine 72 M 0-99 16:38.4 8:19/M

73 Drew Heuermann Grand Ledge M.S. 73 M 0-99 16:40.9 8:20/M

74 Zach Starr DeWitt M.S. 74 M 0-99 16:44.9 8:22/M

75 Will Bishop Okemos 75 M 0-99 16:45.7 8:23/M

76 Austin Loomis Ionia M.S. 76 M 0-99 16:52.3 8:26/M

77 Zach Tahvonen St. Johns M.S. 77 M 0-99 17:01.8 8:31/M

78 Brandon Freudenstein Saginaw White Pine 78 M 0-99 17:04.2 8:32/M

79 John Leddy Saginaw White Pine 79 M 0-99 17:08.9 8:34/M

80 Charles Pratt Ionia M.S. 80 M 0-99 17:20.2 8:40/M

81 Daniel Yeomans Okemos 81 M 0-99 17:32.6 8:46/M

82 Scott Laorr Saginaw White Pine 82 M 0-99 17:33.7 8:47/M

83 Darren Promer Grand Ledge M.S. 83 M 0-99 17:39.3 8:50/M

84 Mike Roesch Grand Ledge M.S. 84 M 0-99 17:42.0 8:51/M

85 Trevor Veselsky Saginaw White Pine 85 M 0-99 17:45.5 8:53/M

86 Noah FrankForter Mason M.S. 86 M 0-99 18:18.7 9:09/M

87 Karl Le'ger Windemere Park Chrt 87 M 0-99 18:18.9 9:09/M

88 Daryl Wray Windemere Park Chrt 88 M 0-99 18:40.7 9:20/M

89 Jake Berkobien Saginaw White Pine 89 M 0-99 18:51.8 9:26/M

90 Ethan Davenport Saginaw White Pine 90 M 0-99 18:54.4 9:27/M

91 Josh Mathews Saginaw White Pine 91 M 0-99 18:58.9 9:29/M

92 Nick Hunt Ionia M.S. 92 M 0-99 19:02.1 9:31/M

93 Nicholas Hudgins Mason M.S. 93 M 0-99 19:04.9 9:32/M

94 Tommy Masseau Windemere Park Chrt 94 M 0-99 19:06.0 9:33/M

95 Nick Bennett Ionia M.S. 95 M 0-99 20:45.5 10:23/M

96 Bradyen Schmidtmann Windemere Park Chrt 96 M 0-99 20:49.2 10:25/M

97 Michale Yeomans Ionia M.S. 97 M 0-99 20:55.3 10:28/M

98 Ben Anderson Mason M.S. 98 M 0-99 21:26.5 10:43/M

99 Colin Walker Saginaw White Pine 99 M 0-99 24:05.5 12:03/M

100 Austin Carter Williamston M.S. 100 M 0-99 24:20.6 12:10/M

101 Austin Casey Grand Ledge M.S. 101 M 0-99 24:38.3 12:19/M

102 Michael MacLauchlan Saginaw White Pine 102 M 0-99 25:30.9 12:45/M



Okemos Finish Position - 1



Team Score (places): 29 Team Score (times): 1:20:57.5 Average Time: 16:11.5



Overall Cum. Cum.

Place Bib No Name Place Place Time Time

1 219 Joyce Lee 1 1 15:05.7 15:05.7

2 229 Tawney Wuycheck 3 4 15:54.1 30:59.8

3 220 Corrie Loomis 4 8 15:59.6 46:59.5

4 217 Tori Ferguson 10 18 16:58.5 1:03:58.0

5 222 Renee Olsen 11 29 16:59.4 1:20:57.5

6 212 Bess Bardy 12 41 17:17.2 1:38:14.7



Saginaw White Pine M.S. Finish Position - 2



Team Score (places): 34 Team Score (times): 1:21:26.8 Average Time: 16:17.3



Overall Cum. Cum.

Place Bib No Name Place Place Time Time

1 81 Julia Cherwinski 2 2 15:13.3 15:13.3

2 103 Amber Rambow 5 7 16:05.0 31:18.4

3 95 Megan McConnell 6 13 16:14.7 47:33.2

4 98 Taylor Musselman 8 21 16:24.3 1:03:57.5

5 86 Rachel Evangelista 13 34 17:29.3 1:21:26.8

6 78 Jenny Bauer 20 54 18:31.5 1:39:58.4

7 87 Hannah Fletcher 22 76 19:28.7 1:59:27.2

8 93 Olivia Llewelyn More Than 7 19:39.3 2:19:06.5

9 80 Libby Charbeneau More Than 7 19:39.9 2:38:46.4

10 109 Hannah Woods More Than 7 19:43.2 2:58:29.7

11 101 Ashton Pokojski More Than 7 19:46.3 3:18:16.0

12 96 Hannah Mills More Than 7 19:47.5 3:38:03.6

13 106 Nicole Tetreau More Than 7 19:59.3 3:58:03.0

14 105 Allison Stevens More Than 7 20:00.0 4:18:03.0

15 90 Jordin Gunderson More Than 7 20:03.4 4:38:06.5

16 104 Meagan Schultz More Than 7 20:03.9 4:58:10.4

17 107 Megan Wekwert More Than 7 20:33.9 5:18:44.4

18 99 Amber Nickel More Than 7 20:34.4 5:39:18.8

19 79 Paige Breece More Than 7 20:41.9 6:00:00.7

20 82 Shania Conley More Than 7 21:16.6 6:21:17.3

21 85 Erica Elisech More Than 7 21:16.8 6:42:34.1

22 94 Mallory Mathews More Than 7 22:08.1 7:04:42.3

23 108 Emily Westendorf More Than 7 28:36.9 7:33:19.3

24 97 Regine Moncrief More Than 7 28:50.2 8:02:09.6



Ionia M.S. Finish Position - 3



Team Score (places): 69 Team Score (times): 1:27:56.7 Average Time: 17:35.3



Overall Cum. Cum.

Place Bib No Name Place Place Time Time

1 32 Jenna Koelsch 7 7 16:16.7 16:16.7

2 51 Kayla Wireman 14 21 17:39.0 33:55.8

3 46 Simjera Salas 15 36 17:49.7 51:45.5

4 28 Tara Bush 16 52 17:55.6 1:09:41.2

5 41 Kim Keefer 17 69 18:15.5 1:27:56.7

6 26 Krista Botting 18 87 18:18.0 1:46:14.8

7 47 Kaitlynn Smith 19 106 18:29.2 2:04:44.1

8 35 Brittany Thelen More Than 7 18:39.6 2:23:23.7

9 39 Christina Wiles More Than 7 18:40.9 2:42:04.7

10 43 Elaina Mapes More Than 7 18:52.2 3:00:56.9

11 27 Rochelle Burgess More Than 7 18:55.4 3:19:52.4

12 37 Vanessa Wakley More Than 7 19:19.1 3:39:11.5

13 45 Annah Peterson More Than 7 19:42.4 3:58:54.0

14 52 Abi Zeigler More Than 7 19:51.7 4:18:45.8

15 38 Reann Wentworth More Than 7 20:09.2 4:38:55.1

16 50 Jordan White More Than 7 21:19.8 5:00:14.9

17 33 Abbey Minzey More Than 7 24:08.6 5:24:23.6

18 36 Gloria Velasco More Than 7 24:37.5 5:49:01.2

19 34 Kaitlynn Peterson More Than 7 24:39.4 6:13:40.6



Windemere Park Charter Academy Finish Position - 4



Team Score (places): 102 Team Score (times): 1:43:06.6 Average Time: 20:37.3



Overall Cum. Cum.

Place Bib No Name Place Place Time Time

1 1479 Chanella Garcia 9 9 16:46.2 16:46.2

2 1486 Becky Golisch 21 30 18:40.2 35:26.5

3 1483 Hayla Harris 23 53 21:50.3 57:16.9

4 1484 Mirahcle Hodges 24 77 22:41.0 1:19:58.0

5 1482 Kelsie Lewis 25 102 23:08.6 1:43:06.6



Mason M.S. Finish Position - Inc.



Team Score (places): Inc. Team Score (times):



Overall Cum. Cum.

Place Bib No Name Place Place Time Time

1 300 Erin Beebe Less Than 5 18:43.4 18:43.4



Ithaca M.S. Finish Position - Inc.



Team Score (places): Inc. Team Score (times):



Overall Cum. Cum.

Place Bib No Name Place Place Time Time

1 210 Nichole Smith Less Than 5 17:23.7 17:23.7

2 205 Isabella Fulghum Less Than 5 19:42.7 37:06.5

3 208 Bailey Scott Less Than 5 22:44.5 59:51.0

4 200 Allis Boggs Less Than 5 24:24.5 1:24:15.5



Fowlerville M.S. Finish Position - Inc.



Team Score (places): Inc. Team Score (times):



Overall Cum. Cum.

Place Bib No Name Place Place Time Time

1 1497 Madeline Sanchez Less Than 5 23:35.8 23:35.8

Girl open race overall finish list

Place* Name Team Age Age Group Time Pace

1 Joyce Lee Okemos 1 F 0-99 15:05.7 7:33/M

2 Julia Cherwinski Saginaw White Pine 2 F 0-99 15:13.3 7:37/M

3 Tawney Wuycheck Okemos 3 F 0-99 15:54.1 7:57/M

4 Corrie Loomis Okemos 4 F 0-99 15:59.6 8:00/M

5 Amber Rambow Saginaw White Pine 5 F 0-99 16:05.0 8:03/M

6 Megan McConnell Saginaw White Pine 6 F 0-99 16:14.7 8:07/M

7 Jenna Koelsch Ionia M.S. 7 F 0-99 16:16.7 8:08/M

8 Taylor Musselman Saginaw White Pine 8 F 0-99 16:24.3 8:12/M

9 Chanella Garcia Windemere Park Chrt 9 F 0-99 16:46.2 8:23/M

10 Tori Ferguson Okemos 10 F 0-99 16:58.5 8:29/M

11 Renee Olsen Okemos 11 F 0-99 16:59.4 8:30/M

12 Bess Bardy Okemos 12 F 0-99 17:17.2 8:39/M

13 Nichole Smith Ithaca M.S. 13 F 0-99 17:23.7 8:42/M

14 Rachel Evangelista Saginaw White Pine 14 F 0-99 17:29.3 8:45/M

15 Kayla Wireman Ionia M.S. 15 F 0-99 17:39.0 8:50/M

16 Simjera Salas Ionia M.S. 16 F 0-99 17:49.7 8:55/M

17 Tara Bush Ionia M.S. 17 F 0-99 17:55.6 8:58/M

18 Kim Keefer Ionia M.S. 18 F 0-99 18:15.5 9:08/M

19 Krista Botting Ionia M.S. 19 F 0-99 18:18.0 9:09/M

20 Kaitlynn Smith Ionia M.S. 20 F 0-99 18:29.2 9:15/M

21 Jenny Bauer Saginaw White Pine 21 F 0-99 18:31.5 9:16/M

22 Brittany Thelen Ionia M.S. 22 F 0-99 18:39.6 9:20/M

23 Becky Golisch Windemere Park Chrt 23 F 0-99 18:40.2 9:20/M

24 Christina Wiles Ionia M.S. 24 F 0-99 18:40.9 9:20/M

25 Erin Beebe Mason M.S. 25 F 0-99 18:43.4 9:22/M

26 Elaina Mapes Ionia M.S. 26 F 0-99 18:52.2 9:26/M

27 Rochelle Burgess Ionia M.S. 27 F 0-99 18:55.4 9:28/M

28 Vanessa Wakley Ionia M.S. 28 F 0-99 19:19.1 9:40/M

29 Hannah Fletcher Saginaw White Pine 29 F 0-99 19:28.7 9:44/M

30 Olivia Llewelyn Saginaw White Pine 30 F 0-99 19:39.3 9:50/M

31 Libby Charbeneau Saginaw White Pine 31 F 0-99 19:39.9 9:50/M

32 Annah Peterson Ionia M.S. 32 F 0-99 19:42.4 9:51/M

33 Isabella Fulghum Ithaca M.S. 33 F 0-99 19:42.7 9:51/M

34 Hannah Woods Saginaw White Pine 34 F 0-99 19:43.2 9:52/M

35 Ashton Pokojski Saginaw White Pine 35 F 0-99 19:46.3 9:53/M

36 Hannah Mills Saginaw White Pine 36 F 0-99 19:47.5 9:54/M

37 Abi Zeigler Ionia M.S. 37 F 0-99 19:51.7 9:56/M

38 Nicole Tetreau Saginaw White Pine 38 F 0-99 19:59.3 10:00/M

39 Allison Stevens Saginaw White Pine 39 F 0-99 20:00.0 10:00/M

40 Jordin Gunderson Saginaw White Pine 40 F 0-99 20:03.4 10:02/M

41 Meagan Schultz Saginaw White Pine 41 F 0-99 20:03.9 10:02/M

42 Reann Wentworth Ionia M.S. 42 F 0-99 20:09.2 10:05/M

43 Megan Wekwert Saginaw White Pine 43 F 0-99 20:33.9 10:17/M

44 Amber Nickel Saginaw White Pine 44 F 0-99 20:34.4 10:17/M

45 Paige Breece Saginaw White Pine 45 F 0-99 20:41.9 10:21/M

46 Shania Conley Saginaw White Pine 46 F 0-99 21:16.6 10:38/M

47 Erica Elisech Saginaw White Pine 47 F 0-99 21:16.8 10:38/M

48 Jordan White Ionia M.S. 48 F 0-99 21:19.8 10:40/M

49 Hayla Harris Windemere Park Chrt 49 F 0-99 21:50.3 10:55/M

50 Mallory Mathews Saginaw White Pine 50 F 0-99 22:08.1 11:04/M

51 Mirahcle Hodges Windemere Park Chrt 51 F 0-99 22:41.0 11:21/M

52 Bailey Scott Ithaca M.S. 52 F 0-99 22:44.5 11:22/M

53 Kelsie Lewis Windemere Park Chrt 53 F 0-99 23:08.6 11:34/M

54 Madeline Sanchez Fowlerville M.S. 54 F 0-99 23:35.8 11:48/M

55 Abbey Minzey Ionia M.S. 55 F 0-99 24:08.6 12:04/M

56 Allis Boggs Ithaca M.S. 56 F 0-99 24:24.5 12:12/M

57 Gloria Velasco Ionia M.S. 57 F 0-99 24:37.5 12:19/M

58 Kaitlynn Peterson Ionia M.S. 58 F 0-99 24:39.4 12:20/M

59 Emily Westendorf Saginaw White Pine 59 F 0-99 28:36.9 14:18/M

60 Regine Moncrief Saginaw White Pine 60 F 0-99 28:50.2 14:25/M