Sparta Invitational

back to results

Sep. 13, 2008

Sparta Invitational
Sparta, MI
Provided by Playmakers


SCORES

1. Holland West Ottawa 41 6. Rockford 127

2. Jenison 88 7. Hudsonville 154

3. Muskegon Mona Shores 92 8. Lowell 219

4. Grand Rapids Kenowa Hills 101 9. Grand Rapids Forest Hills Central 226

5. Greenville 116 10. Grand Rapids Union 310



FIN NAME TEAM RESULTS PTS

1. Reed Kamyszek (11) Grand Rapids Kenowa Hills 16:22.7 1

2. Brian Schreur (12) Holland West Ottawa 16:28.0 2

3. Stephen Rich (10) Holland West Ottawa 17:09.5 3

4. Tom Olson Muskegon Mona Shores 17:21.3 4

5. Tim Woodcock Muskegon Mona Shores 17:25.3 5

6. Nathan Meeuwenberg (11) Hudsonville 17:28.6 6

7. Kellen McElrath (12) Holland West Ottawa 17:33.2 7

8. Kyle Esper (12) Jenison 17:50.8 8

9. Zach Robinson (11) Lowell 18:01.2 9

10. Christopher Deshaw (11) Holland West Ottawa 18:05.9 10

11. Adrian Ottens (11) Jenison 18:08.0 11

12. Russ Werra (09) Grand Rapids Kenowa Hills 18:10.4 12

13. Tyler Tiffany (11) Greenville 18:12.1 13

14. Zach Caverly (12) Greenville 18:13.4 14

15. Jesse Routhier Muskegon Mona Shores 18:14.0 15

16. Devon Liu (10) Rockford 18:15.7 16

17. Rollin Cook (10) Grand Rapids Forest Hills Central 18:16.2 17

18. Blake Bitner (10) Greenville 18:16.7 18

19. Tyler Babinec (10) Holland West Ottawa 18:19.1 19

20. Justin Shady Muskegon Mona Shores 18:19.5 20

21. Steven Ek (10) Rockford 18:22.9 21

22. Mike Malvar (11) Jenison 18:23.2 22

23. Max Dekorne (12) Jenison 18:23.6 23

24. Monte Krukowski (12) Jenison 18:26.7 24

25. Joe Hankins (12) Grand Rapids Kenowa Hills 18:30.2 25

26. Zach Jager Hudsonville 18:34.2 26

27. Alexander Brock (11) Holland West Ottawa 18:37.5 P

28. Elliot Grandia (12) Rockford 18:38.7 28

29. Taylor Swihart (11) Rockford 18:39.5 29

30. Jeffery Spelde (12) Holland West Ottawa 18:43.4 P

31. Steve Grep (09) Grand Rapids Kenowa Hills 18:47.2 31

32. Nolan Carlson (11) Grand Rapids Kenowa Hills 18:51.6 32

33. Bretton Johnson (11) Rockford 18:52.1 33

34. Danny Cole (12) Jenison 18:52.8 P

35. Tyler Roelfsema (11) Greenville 18:55.0 35

36. Mike Moy (12) Greenville 19:00.7 36

37. Kevin Raley (12) Rockford 19:01.5 P

38. Evan McDowell Hudsonville 19:01.9 38

39. Andrew Parauka (12) Grand Rapids Kenowa Hills 19:10.1 P

40. Tim Jackson Hudsonville 19:14.4 40

41. Billy York (11) Grand Rapids Kenowa Hills 19:15.3 P

42. Tim Newberger (10) Rockford 19:19.4 P

43. Jon Woods (12) Lowell 19:21.2 43

44. Jake Dean Hudsonville 19:24.2 44

45. Tom Mark (11) Lowell 19:26.7 45

46. Philip Brown Hudsonville 19:31.3 P

47. Ryan Prichard (12) Jenison 19:34.9 P

48. Gabe Herman Muskegon Mona Shores 19:36.6 48

49. Matt Wolschleger (11) Grand Rapids Forest Hills Central 19:37.8 49

50. Steve Kaijala Muskegon Mona Shores 19:39.6 P

51. Lane VanderHeiden Grand Rapids Forest Hills Central 19:43.7 51

52. Josh Burrows (11) Grand Rapids Union 19:48.4 52

53. John Davis (12) Greenville 19:58.2 P

54. Kevin Klynstra (12) Grand Rapids Forest Hills Central 20:01.6 54

55. Duncan Young (11) Grand Rapids Forest Hills Central 20:07.9 55

56. Stephen Crompton (09) Grand Rapids Forest Hills Central 20:09.4 P

57. Max Gustin (12) Greenville 20:17.7 P

58. Simran Deol (11) Grand Rapids Forest Hills Central 20:35.2 P

59. Caleb Schutter Hudsonville 20:37.8 P

60. Ben Partridge (09) Lowell 21:01.5 60

61. Alex Pashak Muskegon Mona Shores 21:14.0 P

62. Josh Corteville (11) Lowell 21:21.8 62

63. Jake Witte (12) Grand Rapids Union 22:16.3 63

64. Tim Larson (10) Grand Rapids Union 24:56.3 64

65. Cristian Juarez Grand Rapids Union 25:13.0 65

66. Gerald Pitsch (10) Grand Rapids Union 26:57.0 66

67. Alan Davis (09) Grand Rapids Union 34:20.0 P



TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Holland West Ottawa Brian Schreur (12) 2 16:28 2

Stephen Rich (10) 3 17:09 3

Kellen McElrath (12) 7 17:33 7

Christopher Deshaw (11) 10 18:05 10

Tyler Babinec (10) 19 18:19 19

Alexander Brock (11) 27 18:37

Jeffery Spelde (12) 30 18:43

Holland West Ottawa ** TEAM TOTAL ** 1:27:34 41



2. Jenison Kyle Esper (12) 8 17:50 8

Adrian Ottens (11) 11 18:08 11

Mike Malvar (11) 22 18:23 22

Max Dekorne (12) 23 18:23 23

Monte Krukowski (12) 24 18:26 24

Danny Cole (12) 34 18:52

Ryan Prichard (12) 47 19:34

Jenison ** TEAM TOTAL ** 1:31:10 88



3. Muskegon Mona Shores Tom Olson 4 17:21 4

Tim Woodcock 5 17:25 5

Jesse Routhier 15 18:14 15

Justin Shady 20 18:19 20

Gabe Herman 48 19:36 48

Steve Kaijala 50 19:39

Alex Pashak 61 21:14

Muskegon Mona Shores ** TEAM TOTAL ** 1:30:55 92



4. Grand Rapids Kenowa Hills Reed Kamyszek (11) 1 16:22 1

Russ Werra (09) 12 18:10 12

Joe Hankins (12) 25 18:30 25

Steve Grep (09) 31 18:47 31

Nolan Carlson (11) 32 18:51 32

Andrew Parauka (12) 39 19:10

Billy York (11) 41 19:15

Grand Rapids Kenowa Hills ** TEAM TOTAL ** 1:30:40 101



5. Greenville Tyler Tiffany (11) 13 18:12 13

Zach Caverly (12) 14 18:13 14

Blake Bitner (10) 18 18:16 18

Tyler Roelfsema (11) 35 18:55 35

Mike Moy (12) 36 19:00 36

John Davis (12) 53 19:58

Max Gustin (12) 57 20:17

Greenville ** TEAM TOTAL ** 1:32:36 116



6. Rockford Devon Liu (10) 16 18:15 16

Steven Ek (10) 21 18:22 21

Elliot Grandia (12) 28 18:38 28

Taylor Swihart (11) 29 18:39 29

Bretton Johnson (11) 33 18:52 33

Kevin Raley (12) 37 19:01

Tim Newberger (10) 42 19:19

Rockford ** TEAM TOTAL ** 1:32:46 127



7. Hudsonville Nathan Meeuwenberg (11) 6 17:28 6

Zach Jager 26 18:34 26

Evan McDowell 38 19:01 38

Tim Jackson 40 19:14 40

Jake Dean 44 19:24 44

Philip Brown 46 19:31

Caleb Schutter 59 20:37

Hudsonville ** TEAM TOTAL ** 1:33:41 154



8. Lowell Zach Robinson (11) 9 18:01 9

Jon Woods (12) 43 19:21 43

Tom Mark (11) 45 19:26 45

Ben Partridge (09) 60 21:01 60

Josh Corteville (11) 62 21:21 62

Lowell ** TEAM TOTAL ** 1:39:10 219



9. Grand Rapids Forest Hills Central Rollin Cook (10) 17 18:16 17

Matt Wolschleger (11) 49 19:37 49

Lane VanderHeiden 51 19:43 51

Kevin Klynstra (12) 54 20:01 54

Duncan Young (11) 55 20:07 55

Stephen Crompton (09) 56 20:09

Simran Deol (11) 58 20:35

Grand Rapids Forest Hills Central ** TEAM TOTAL ** 1:37:44 226



10. Grand Rapids Union Josh Burrows (11) 52 19:48 52

Jake Witte (12) 63 22:16 63

Tim Larson (10) 64 24:56 64

Cristian Juarez 65 25:13 65

Gerald Pitsch (10) 66 26:57 66

Alan Davis (09) 67 34:20

Grand Rapids Union ** TEAM TOTAL ** 1:59:10 310



MEN'S 5K RUN

SCORES

1. Ionia 40 7. Spring Lake 152

2. Byron Center 75 8. Grand Rapids Christian 190

3. Fruitport 111 9. Zeeland East 238

4. Sparta 112 10. East Grand Rapids 281

5. Cadillac 119 11. Grand Rapids Northview 295

6. Cedar Springs 122



FIN NAME TEAM RESULTS PTS

1. Kyle Slaughter (12) Ionia 16:41.2 1

2. Jacob Batch (12) Fruitport 16:47.4 2

3. Austin Alcala (11) Ionia 17:05.8 3

4. David VandeBunte (12) Byron Center 17:10.8 4

5. Nathan Dahlgren (12) Sparta 17:14.9 5

6. Evan Roycraft (12) Cadillac 17:15.8 6

7. Blake Rottschaffer (12) Spring Lake 17:16.2 7

8. Jeff Sattler (10) Byron Center 17:17.7 8

9. Tyler Ellis (10) Ionia 17:21.5 9

10. Zac. Bigelow (12) Byron Center 17:27.3 10

11. Michael Wolfe (12) Byron Center 17:31.8 11

12. Don Blight (10) Ionia 17:33.3 12

13. Glenn Galle (12) Cedar Springs 17:36.4 13

14. Jacob Stearns (12) Cadillac 17:40.8 14

15. Connor Montgomery (09) Ionia 17:43.3 15

16. Mike Stokely (11) Cedar Springs 17:46.6 16

17. Tyler Bell (12) Fruitport 17:51.4 17

18. Kevin Kyle (10) Fruitport 17:52.8 18

19. Shawn Simons (12) Cadillac 17:59.8 19

20. Joe Niemiec (11) Zeeland East 18:07.3 20

21. Alden Christafferson (10) Sparta 18:07.9 21

22. Brandon George (09) Sparta 18:17.0 22

23. Steven Kramer (12) Spring Lake 18:18.5 23

24. Josh Bair (11) Fruitport 18:20.0 24

25. Brian Chambers (11) Grand Rapids Northview 18:20.9 25

26. Joe Bauer (12) Ionia 18:23.3 P

27. Daniel Josey (11) Spring Lake 18:27.3 27

28. Ryan Chaney (12) Cedar Springs 18:29.9 28

29. Kevin O’Connor (12) Ionia 18:31.8 P

30. Jacob VerSluys (10) Sparta 18:37.5 30

31. Matt VanWyk (11) Grand Rapids Christian 18:39.2 31

32. Ken Vandenburg (10) Cedar Springs 18:42.7 32

33. Achrim Tillbrooke (11) Cedar Springs 18:45.5 33

34. Jacob Gilman (10) Sparta 18:49.4 34

35. Jacob Kuyvenhoven (10) Grand Rapids Christian 18:54.5 35

36. Calvin Nitz (10) Zeeland East 18:58.3 36

37. Ryan Hearth (09) Cadillac 19:00.9 37

38. Robbie Smith (10) East Grand Rapids 19:03.4 38

39. Jack VanAllsburg (09) Grand Rapids Christian 19:03.9 39

40. Andrew Jo (10) Grand Rapids Christian 19:04.4 40

41. Wesley VanOss (11) Sparta 19:06.2 P

42. Daniel VandeBunte (10) Byron Center 19:06.6 42

43. Tyler Pullen (11) Cadillac 19:08.9 43

44. Marcus Fowler (11) Spring Lake 19:14.6 44

45. Seth Koetje (10) Grand Rapids Christian 19:18.1 45

46. Bryce Welsh (12) Cadillac 19:19.7 P

47. John Congdon (11) East Grand Rapids 19:20.6 47

48. Casey Hannink (12) Grand Rapids Christian 19:23.9 P

49. Drew Vugteveen (12) Zeeland East 19:29.7 49

50. Robert Afton (12) Fruitport 19:30.8 50

51. Andrew Wood (11) Spring Lake 19:33.0 51

52. Alex Feravich (12) Cedar Springs 19:34.9 P

53. Keegan Somers (10) Fruitport 19:35.6 P

54. Brett Henderson (10) Grand Rapids Christian 19:39.0 P

55. Zach Morrison (12) Spring Lake 19:54.0 P

56. Chris Rickerd (12) Cadillac 19:55.7 P

57. Kyle Clifton Byron Center 19:59.6 P

58. Edward Mazurkiewicz (11) Sparta 20:02.0 P

59. Stephen Hintz (12) Spring Lake 20:02.3 P

60. Colin Ludema (10) Byron Center 20:06.9 P

61. Aaron Bunker (10) East Grand Rapids 20:08.6 61

62. Tyler Helsel (12) Cedar Springs 20:11.8 P

63. Aric Gaunt (09) Grand Rapids Northview 20:15.5 63

64. Josiah Samy (12) Zeeland East 20:16.9 64

65. Jared Beckwith (12) Fruitport 20:18.6 P

66. Bradley Karsies (12) Grand Rapids Northview 20:34.0 66

67. Isaac Berkowitz (10) East Grand Rapids 20:35.7 67

68. Nick Koprowicz (12) East Grand Rapids 20:48.6 68

69. Mitchell Tiethof (09) Zeeland East 20:49.2 69

70. Alexander Carlberg (12) Grand Rapids Northview 21:05.1 70

71. Samuel Carlberg (09) Grand Rapids Northview 21:13.4 71

72. Brandon Lambert (11) Zeeland East 21:22.8 P

73. Tanner Remy (12) Zeeland East 21:38.4 P

74. Grant Page (10) East Grand Rapids 22:16.7 P

75. Benjamin Baker (12) Grand Rapids Northview 22:41.4 P

76. Nathan Samuelson (12) East Grand Rapids 22:53.7 P

77. Zachary Stephens (12) Grand Rapids Northview 23:09.5 P



TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Ionia Kyle Slaughter (12) 1 16:41 1

Austin Alcala (11) 3 17:05 3

Tyler Ellis (10) 9 17:21 9

Don Blight (10) 12 17:33 12

Connor Montgomery (09) 15 17:43 15

Joe Bauer (12) 26 18:23

Kevin OConnor (12) 29 18:31

Ionia ** TEAM TOTAL ** 1:26:23 40



2. Byron Center David VandeBunte (12) 4 17:10 4

Jeff Sattler (10) 8 17:17 8

Zac Bigelow (12) 10 17:27 10

Michael Wolfe (12) 11 17:31 11

Daniel VandeBunte (10) 42 19:06 42

Kyle Clifton 57 19:59

Colin Ludema (10) 60 20:06

Byron Center ** TEAM TOTAL ** 1:28:31 75



3. Fruitport Jacob Batch (12) 2 16:47 2

Tyler Bell (12) 17 17:51 17

Kevin Kyle (10) 18 17:52 18

Josh Bair (11) 24 18:20 24

Robert Afton (12) 50 19:30 50

Keegan Somers (10) 53 19:35

Jared Beckwith (12) 65 20:18

Fruitport ** TEAM TOTAL ** 1:30:20 111



4. Sparta Nathan Dahlgren (12) 5 17:14 5

Alden Christafferson (1 21 18:07 21

Brandon George (09) 22 18:17 22

Jacob VerSluys (10) 30 18:37 30

Jacob Gilman (10) 34 18:49 34

Wesley VanOss (11) 41 19:06

Edward Mazurkiewicz (11) 58 20:02

Sparta ** TEAM TOTAL ** 1:31:04 112



5. Cadillac Evan Roycraft (12) 6 17:15 6

Jacob Stearns (12) 14 17:40 14

Shawn Simons (12) 19 17:59 19

Ryan Hearth (09) 37 19:00 37

Tyler Pullen (11) 43 19:08 43

Bryce Welsh (12) 46 19:19

Chris Rickerd (12) 56 19:55

Cadillac ** TEAM TOTAL ** 1:31:02 119



6. Cedar Springs Glenn Galle (12) 13 17:36 13

Mike Stokely (11) 16 17:46 16

Ryan Chaney (12) 28 18:29 28

Ken Vandenburg (10) 32 18:42 32

Achrim Tillbrooke (11) 33 18:45 33

Alex Feravich (12) 52 19:34

Tyler Helsel (12) 62 20:11

Cedar Springs ** TEAM TOTAL ** 1:31:18 122



7. Spring Lake Blake Rottschaffer (12) 7 17:16 7

Steven Kramer (12) 23 18:18 23

Daniel Josey (11) 27 18:27 27

Marcus Fowler (11) 44 19:14 44

Andrew Wood (11) 51 19:33 51

Zach Morrison (12) 55 19:54

Stephen Hintz (12) 59 20:02

Spring Lake ** TEAM TOTAL ** 1:32:48 152



8. Grand Rapids Christian Matt VanWyk (11) 31 18:39 31

Jacob Kuyvenhoven (10) 35 18:54 35

Jack VanAllsburg (09) 39 19:03 39

Andrew Jo (10) 40 19:04 40

Seth Koetje (10) 45 19:18 45

Casey Hannink (12) 48 19:23

Brett Henderson (10) 54 19:39

Grand Rapids Christian ** TEAM TOTAL ** 1:34:58 190



9. Zeeland East Joe Niemiec (11) 20 18:07 20

Calvin Nitz (10) 36 18:58 36

Drew Vugteveen (12) 49 19:29 49

Josiah Samy (12) 64 20:16 64

Mitchell Tiethof (09) 69 20:49 69

Brandon Lambert (11) 72 21:22

Tanner Remy (12) 73 21:38

Zeeland East ** TEAM TOTAL ** 1:37:39 238



10. East Grand Rapids Robbie Smith (10) 38 19:03 38

John Congdon (11) 47 19:20 47

Aaron Bunker (10) 61 20:08 61

Isaac Berkowitz (10) 67 20:35 67

Nick Koprowicz (12) 68 20:48 68

Grant Page (10) 74 22:16

Nathan Samuelson (12) 76 22:53

East Grand Rapids ** TEAM TOTAL ** 1:39:54 281



11. Grand Rapids Northview Brian Chambers (11) 25 18:20 25

Aric Gaunt (09) 63 20:15 63

Bradley Karsies (12) 66 20:34 66

Alexander Carlberg (12) 70 21:05 70

Samuel Carlberg (09) 71 21:13 71

Benjamin Baker (12) 75 22:41

Zachary Stephens (12) 77 23:09

Grand Rapids Northview ** TEAM TOTAL ** 1:41:27 295



White Varsity Boys

MEN'S 5K RUN

SCORES

1. Grand Rapids South Christian 51 5. South Haven 158

2. Otsego 51 6. Stanton Central Montcalm 161

3. Grand Rapids West Catholic 56 7. Grant 189

4. Remus Chippewa Hills 71 8. Leroy Pine River 198



FIN NAME TEAM RESULTS PTS

1. Tony Schafer (12) Grand Rapids West Catholic 17:53.2 1

2. Tommy Brinn (12) Otsego 18:10.2 2

3. Michael Demann (12) Grand Rapids South Christian 18:25.1 3

4. Zeke Timmer (10) Grand Rapids West Catholic 18:30.9 4

5. Andrew Franklin (12) Remus Chippewa Hills 18:37.5 5

6. Tyler Sackett (10) Remus Chippewa Hills 18:37.9 6

7. Rob Docter (12) Grand Rapids South Christian 18:38.2 7

8. Ben Bosch (11) Grand Rapids South Christian 18:48.0 8

9. Bryan Harvey (09) Otsego 18:56.0 9

10. Mike Petersen (12) South Haven 19:01.8 10

11. Robert Underwood (10) Otsego 19:03.9 11

12. Kevin Royce (12) Grand Rapids West Catholic 19:04.7 12

13. Trevor Brinn (10) Otsego 19:08.4 13

14. John Morrill (12) Remus Chippewa Hills 19:16.2 14

15. Brendan Baars (11) Grand Rapids South Christian 19:18.6 15

16. Matt Darnell (11) Otsego 19:20.7 16

17. Zach Fox (11) Remus Chippewa Hills 19:33.0 17

18. Steve Johnson Grand Rapids South Christian 19:39.3 18

19. Erik Schmidt (12) Grand Rapids West Catholic 19:43.0 19

20. Steve Sterkenberg (12) Grand Rapids West Catholic 19:50.4 20

21. Brendan O'Brien (10) Stanton Central Montcalm 19:59.2 21

22. Kyle Starr Grant 20:00.1 22

23. David Huizingh Grand Rapids South Christian 20:04.2 P

24. Brendan Miller (12) Grand Rapids West Catholic 20:07.7 P

25. Matt Raven (11) Leroy Pine River 20:12.6 25

26. Ian Rheault (12) Grand Rapids West Catholic 20:15.2 P

27. Nate Dendel (12) Otsego 20:23.0 P

28. Ethan Porter (12) Stanton Central Montcalm 20:29.2 28

29. Russell Rebain (11) Remus Chippewa Hills 20:31.4 29

30. Chad Harvey (12) Otsego 20:33.5 P

31. Tim Lewis (11) South Haven 20:39.4 31

32. Chris Swan (12) Stanton Central Montcalm 20:43.4 32

33. Nick Gesink Grand Rapids South Christian 20:45.3 P

34. Mark Cornett (09) South Haven 20:48.9 34

35. Brock Crystal (10) Remus Chippewa Hills 21:00.3 P

36. Dale Larion (11) South Haven 22:05.0 36

37. Andy Harwood (12) Howard City Tri-County 22:08.5 -

38. Andrew Jason Howard City Tri-County 22:12.0 -

39. Michael Benedict (09) Leroy Pine River 22:19.6 37

40. Trey Doehring (10) Wyoming Park 22:39.2 -

41. Tim Richardson Grant 22:42.5 38

42. Chase Sutherland (09) Stanton Central Montcalm 22:46.6 39

43. Quinn Lopez (11) Leroy Pine River 22:47.4 40

44. Branden Wheeler (12) Stanton Central Montcalm 22:49.1 41

45. Jared Huested Grant 23:13.2 42

46. Taylor Compton (10) Hamilton 23:19.3 -

47. Clay Campbell (10) Hamilton 23:20.5 -

48. Chris Newsted Grant 23:43.3 43

49. Matt Averill (10) Grant 23:48.2 44

50. Sam Federoff (11) Leroy Pine River 23:54.8 45

51. Marcus Sleet (09) Stanton Central Montcalm 23:58.5 P

52. Cameron DeWitt Howard City Tri-County 24:05.2 -

53. Adam Phillips Howard City Tri-County 24:09.5 -

54. Joshua Billings (09) South Haven 24:09.8 47

55. Brandon Boyer (10) Stanton Central Montcalm 24:43.0 P

56. Cody Braendle (12) Wyoming Park 25:28.7 -

57. Timothy Newton (09) South Haven 26:12.8 P

58. Josh Kooistra Grant 26:37.3 P

59. Raymond Russell (11) Wyoming Park 27:37.3 -

60. Andrew Denton (12) Wyoming Park 27:49.2 -

61. Korey Blakley (12) Leroy Pine River 28:32.3 51



TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Grand Rapids South Christian Michael Demann (12) 3 18:25 3

Rob Docter (12) 7 18:38 7

Ben Bosch (11) 8 18:48 8

Brendan Baars (11) 15 19:18 15

Steve Johnson 18 19:39 18

David Huizingh 23 20:04

Nick Gesink 33 20:45

Grand Rapids South Christian ** TEAM TOTAL ** 1:34:48 51



2. Otsego Tommy Brinn (12) 2 18:10 2

Bryan Harvey (09) 9 18:56 9

Robert Underwood (10) 11 19:03 11

Trevor Brinn (10) 13 19:08 13

Matt Darnell (11) 16 19:20 16

Nate Dendel (12) 27 20:23

Chad Harvey (12) 30 20:33

Otsego ** TEAM TOTAL ** 1:34:37 51



3. Grand Rapids West Catholic Tony Schafer (12) 1 17:53 1

Zeke Timmer (10) 4 18:30 4

Kevin Royce (12) 12 19:04 12

Erik Schmidt (12) 19 19:43 19

Steve Sterkenberg (12) 20 19:50 20

Brendan Miller (12) 24 20:07

Ian Rheault (12) 26 20:15

Grand Rapids West Catholic ** TEAM TOTAL ** 1:35:00 56



4. Remus Chippewa Hills Andrew Franklin (12) 5 18:37 5

Tyler Sackett (10) 6 18:37 6

John Morrill (12) 14 19:16 14

Zach Fox (11) 17 19:33 17

Russell Rebain (11) 29 20:31 29

Brock Crystal (10) 35 21:00

Remus Chippewa Hills ** TEAM TOTAL ** 1:36:34 71



5. South Haven Mike Petersen (12) 10 19:01 10

Tim Lewis (11) 31 20:39 31

Mark Cornett (09) 34 20:48 34

Dale Larion (11) 36 22:05 36

Joshua Billings (09) 54 24:09 47

Timothy Newton (09) 57 26:12

South Haven ** TEAM TOTAL ** 1:46:42 158



6. Stanton Central Montcalm Brendan O'Brien (10) 21 19:59 21

Ethan Porter (12) 28 20:29 28

Chris Swan (12) 32 20:43 32

Chase Sutherland (09) 42 22:46 39

Branden Wheeler (12) 44 22:49 41

Marcus Sleet (09) 51 23:58

Brandon Boyer (10) 55 24:43

Stanton Central Montcalm ** TEAM TOTAL ** 1:46:46 161



7. Grant Kyle Starr 22 20:00 22

Tim Richardson 41 22:42 38

Jared Huested 45 23:13 42

Chris Newsted 48 23:43 43

Matt Averill (10) 49 23:48 44

Josh Kooistra 58 26:37

Grant ** TEAM TOTAL ** 1:53:26 189



8. Leroy Pine River Matt Raven (11) 25 20:12 25

Michael Benedict (09) 39 22:19 37

Quinn Lopez (11) 43 22:47 40

Sam Federoff (11) 50 23:54 45

Korey Blakley (12) 61 28:32 51

Leroy Pine River ** TEAM TOTAL ** 1:57:44 198



Hamilton Taylor Compton (10) 46 23:19

Clay Campbell (10) 47 23:20

Hamilton ** TEAM TOTAL ** 46:39



Howard City Tri-County Andy Harwood (12) 37 22:08

Andrew Jason 38 22:12

Cameron DeWitt 52 24:05

Adam Phillips 53 24:09

Howard City Tri-County ** TEAM TOTAL ** 1:32:34



Wyoming Park Trey Doehring (10) 40 22:39

Cody Braendle (12) 56 25:28

Raymond Russell (11) 59 27:37

Andrew Denton (12) 60 27:49

Wyoming Park ** TEAM TOTAL ** 1:43:33



Silver Varsity Boys

MEN'S 5K RUN

SCORES

1. Kent City 46 6. Holton 182

2. Hesperia 53 7. Morley-Stanwood 189

3. Saranac 59 8. Berrien Springs 194

4. Carson City-Crystal 78 9. Cedar Springs Creative Technologies 229

5. Hopkins 164 10. White Cloud 277



FIN NAME TEAM RESULTS PTS

1. Alex Wilson (11) Kent City 17:43.6 1

2. Darryl Sluka (12) Kent City 18:53.6 2

3. Dakota Cooper (12) Hesperia 18:56.7 3

4. James Vance Saranac 18:57.5 4

5. Mitchell McCarty (12) Carson City-Crystal 19:09.3 5

6. Raymond Enbody (11) Carson City-Crystal 19:16.6 6

7. Jordan Bates (10) Hesperia 19:19.6 7

8. Tyler Weeden (12) Niles Brandywine 19:31.3 -

9. Matt Peacock (10) Hesperia 19:31.8 8

10. Jake Holovka (10) Kent City 19:33.9 9

11. Tony Knop Saranac 19:51.6 10

12. Tyler Rose Saranac 20:02.7 11

13. Will Lacy (11) Carson City-Crystal 20:05.3 12

14. Cody Shepardson (12) Wyoming Lee 20:20.7 -

15. Alex Holshoe (10) Hopkins 20:21.5 13

16. Aaron Vance Saranac 20:22.1 14

17. Dakota Presler (12) Kent City 20:23.3 15

18. Brian Albaugh (12) Morley-Stanwood 20:24.2 16

19. David Nadjkovic (11) Hesperia 20:32.4 17

20. Jeff Cherry (09) Hesperia 20:36.5 18

21. Jon Thebo (11) Kent City 20:46.9 19

22. Jared Keough Saranac 20:54.2 20

23. Kyle Walch (12) Hesperia 20:58.6 P

24. Joshua Wehr (11) Holton 21:00.9 22

25. Ben Colburn (11) Cedar Springs Creative Technologies 21:07.8 23

26. Dillion McCrackin (12) Carson City-Crystal 21:10.4 24

27. Michael Jasper (12) Berrien Springs 21:12.4 25

28. Ryan Probst (09) Niles Brandywine 21:15.6 -

29. Jake Devoogd (12) Kent City 21:16.3 P

30. Kelly Simmons (09) Holton 21:17.4 27

31. Tim Rood (10) Kent City 21:19.7 P

32. Kyle DeVries Morley-Stanwood 21:30.0 29

33. John Fockler (11) White Cloud 21:36.2 30

34. John Gesselman Carson City-Crystal 21:36.6 31

35. Nathan Miller (09) Hopkins 21:39.6 32

36. Jordan Bosma (10) Hesperia 21:50.2 P

37. Ryan Arrowood (11) Carson City-Crystal 21:51.9 P

38. Bill Napier (11) Hopkins 21:57.1 35

39. Matt Bromilow (12) Berrien Springs 22:09.8 36

40. Skyler Parsons (11) Berrien Springs 22:21.7 37

41. Dominic Davis (11) Holton 22:41.1 38

42. Jacob Ball (09) Wyoming Lee 22:47.3 -

43. Robin Taylor (10) Holton 22:52.4 39

44. Garrett Johnson (11) Hopkins 23:04.3 40

45. Alex Talcott Saranac 23:06.8 P

46. Brad Haan (11) Carson City-Crystal 23:07.6 P

47. C.J. Bouck (11) Cedar Springs Creative Technologies 23:13.3 43

48. Michael Dykstra (11) Hopkins 23:29.0 44

49. Spencer Vansickle (10) Morley-Stanwood 23:46.7 45

50. Evan Hill Saranac 23:47.9 P

51. Zach Nearpass (11) Berrien Springs 23:50.2 47

52. Justin Caraballo-Moran (12) Morley-Stanwood 23:53.1 48

53. Damon Davidson (11) Berrien Springs 23:57.7 49

54. Aaron Sieting (10) Niles Brandywine 23:58.6 -

55. Matija Delic (12) Cedar Springs Creative Technologies 24:01.3 50

56. Wyatt Withers (10) Morley-Stanwood 24:13.6 51

57. Jordan Sunnarborg (10) Berrien Springs 24:23.5 P

58. Charlie Ade (11) Hopkins 24:34.5 P

59. Spencer Root (11) Montague 24:48.8 -

60. Marin Luis (11) Montague 24:55.7 -

61. Kyle Biddlecome (10) Cedar Springs Creative Technologies 25:00.5 54

62. Glenn Barnard White Cloud 25:05.2 55

63. Alex Rohr (11) Holton 25:05.7 56

64. Derek Sova (09) Holton 25:41.6 P

65. Ben Carr Morley-Stanwood 26:15.3 P

66. Steve VanEnk (09) Cedar Springs Creative Technologies 26:15.9 59

67. Brinan Winters (12) Cedar Springs Creative Technologies 26:16.5 P

68. Henry Fockler White Cloud 26:23.5 61

69. Josh Vanderploeg (11) Hopkins 26:46.9 P

70. Josh Hughes (12) Cedar Springs Creative Technologies 27:16.9 P

71. Nacona Bunn White Cloud 27:33.1 64

72. Mike McLaughlin Morley-Stanwood 29:31.9 P

73. Jason Taylor (10) Holton 30:33.6 P

74. Issac Fockler White Cloud 30:40.0 67



TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Kent City Alex Wilson (11) 1 17:43 1

Darryl Sluka (12) 2 18:53 2

Jake Holovka (10) 10 19:33 9

Dakota Presler (12) 17 20:23 15

Jon Thebo (11) 21 20:46 19

Jake Devoogd (12) 29 21:16

Tim Rood (10) 31 21:19

Kent City ** TEAM TOTAL ** 1:37:18 46



2. Hesperia Dakota Cooper (12) 3 18:56 3

Jordan Bates (10) 7 19:19 7

Matt Peacock (10) 9 19:31 8

David Nadjkovic (11) 19 20:32 17

Jeff Cherry (09) 20 20:36 18

Kyle Walch (12) 23 20:58

Jordan Bosma (10) 36 21:50

Hesperia ** TEAM TOTAL ** 1:38:54 53



3. Saranac James Vance 4 18:57 4

Tony Knop 11 19:51 10

Tyler Rose 12 20:02 11

Aaron Vance 16 20:22 14

Jared Keough 22 20:54 20

Alex Talcott 45 23:06

Evan Hill 50 23:47

Saranac ** TEAM TOTAL ** 1:40:06 59



4. Carson City-Crystal Mitchell McCarty (12) 5 19:09 5

Raymond Enbody (11) 6 19:16 6

Will Lacy (11) 13 20:05 12

Dillion McCrackin (12) 26 21:10 24

John Gesselman 34 21:36 31

Ryan Arrowood (11) 37 21:51

Brad Haan (11) 46 23:07

Carson City-Crystal ** TEAM TOTAL ** 1:41:16 78



5. Hopkins Alex Holshoe (10) 15 20:21 13

Nathan Miller (09) 35 21:39 32

Bill Napier (11) 38 21:57 35

Garrett Johnson (11) 44 23:04 40

Michael Dykstra (11) 48 23:29 44

Charlie Ade (11) 58 24:34

Josh Vanderploeg (11) 69 26:46

Hopkins ** TEAM TOTAL ** 1:50:30 164



6. Holton Joshua Wehr (11) 24 21:00 22

Kelly Simmons (09) 30 21:17 27

Dominic Davis (11) 41 22:41 38

Robin Taylor (10) 43 22:52 39

Alex Rohr (11) 63 25:05 56

Derek Sova (09) 64 25:41

Jason Taylor (10) 73 30:33

Holton ** TEAM TOTAL ** 1:52:55 182



7. Morley-Stanwood Brian. Albaugh (12) 18 20:24 16

Kyle DeVries 32 21:30 29

Spencer Vansickle (10) 49 23:46 45

Justin Caraballo-Moran 52 23:53 48

Wyatt Withers (10) 56 24:13 51

Ben Carr 65 26:15

Mike McLaughlin 72 29:31

Morley-Stanwood ** TEAM TOTAL ** 1:53:46 189



8. Berrien Springs Michael Jasper (12) 27 21:12 25

Matt Bromilow (12) 39 22:09 36

Skyler Parsons (11) 40 22:21 37

Zach Nearpass (11) 51 23:50 47

Damon Davidson (11) 53 23:57 49

Jordan Sunnarborg (10) 57 24:23

Berrien Springs ** TEAM TOTAL ** 1:53:29 194



9. Cedar Springs Creative Technologies Ben Colburn (11) 25 21:07 23

C.J. Bouck (11) 47 23:13 43

Matija Delic (12) 55 24:01 50

Kyle Biddlecome (10) 61 25:00 54

Steve VanEnk (09) 66 26:15 59

Brinan Winters (12) 67 26:16

Josh Hughes (12) 70 27:16

Cedar Springs Creative Technologies ** TEAM TOTAL ** 1:59:36 229



10. White Cloud John Fockler (11) 33 21:36 30

Glenn Barnard 62 25:05 55

Henry Fockler 68 26:23 61

Nacona Bunn 71 27:33 64

Issac Fockler 74 30:40 67

White Cloud ** TEAM TOTAL ** 2:11:17 277



Niles Brandywine Tyler Weeden (12) 8 19:31

Ryan Probst (09) 28 21:15

Aaron Sieting (10) 54 23:58

Niles Brandywine ** TEAM TOTAL ** 1:04:44



Montague Spencer Root (11) 59 24:48

Marin Luis (11) 60 24:55

Montague ** TEAM TOTAL ** 49:43



Wyoming Lee Cody Shepardson (12) 14 20:20

Jacob Ball (09) 42 22:47

Wyoming Lee ** TEAM TOTAL ** 43:07



WOMEN'S 5K RUN

SCORES

1. Jenison 36 6. Grand Rapids Forest Hills Central 155

2. Holland West Ottawa 58 7. Grand Rapids Kenowa Hills 163

3. Hudsonville 98 8. Lowell 199

4. Rockford 108 9. Muskegon Mona Shores 214

5. Greenville 141



FIN NAME TEAM RESULTS PTS

1. Ariel Dempsey Jenison 21:39.4 1

2. Sheri McCormack (11) Holland West Ottawa 21:41.2 2

3. Rachelle Blanchard Jenison 21:46.8 3

4. Nicole Looks (12) Grand Rapids Kenowa Hills 21:51.8 4

5. Natalie Courtright (10) Hudsonville 21:59.2 5

6. Miranda Krukowski Jenison 22:00.2 6

7. Lynne Davis (12) Grand Rapids Kenowa Hills 22:02.0 7

8. Arianna Pepper (12) Hudsonville 22:11.4 8

9. Cassie Simmons (09) Holland West Ottawa 22:16.7 9

10. Macy Gilmore (10) Greenville 22:25.7 10

11. Kelsee VanderBaan Jenison 22:30.6 11

12. Rebecca Donker (11) Holland West Ottawa 22:36.7 12

13. Tyler Jansma (10) Holland West Ottawa 22:38.7 13

14. Lauren Kersjes Grand Rapids Forest Hills Central 22:47.4 14

15. Alex Walcott Jenison 23:01.1 15

16. Rachel Schutter (09) Hudsonville 23:04.8 16

17. Taylor Marchido (11) Lowell 23:05.8 17

18. Ashley Kasul (11) Rockford 23:06.6 18

19. Megan Knape (11) Rockford 23:13.1 19

20. Katie Gabier Jenison 23:17.2 P

21. Ashley Czehowski (12) Rockford 23:24.2 21

22. Amy Stauffer (11) Holland West Ottawa 23:25.6 22

23. Elyse Sholtis (10) Rockford 23:27.4 23

24. Haleigh Timmers (11) Lowell 23:30.1 24

25. Micah Hamman (12) Greenville 23:36.3 25

26. Jamie Barnes (10) Muskegon Mona Shores 23:41.1 26

27. Sydney Savage (12) Rockford 23:48.2 27

28. Elin Thorlund (10) Greenville 23:50.0 28

29. Maddie Irwin Grand Rapids Forest Hills Central 23:50.7 29

30. Courtney Mekkes Jenison 23:51.3 P

31. Kaleigh Carlson (12) Hudsonville 23:52.4 31

32. Brooke Graham (09) Greenville 23:54.6 32

33. Ashley Ritsema Grand Rapids Forest Hills Central 23:56.3 33

34. Katie Carlson (11) Rockford 23:57.5 P

35. Sara Jones (11) Muskegon Mona Shores 23:58.4 35

36. Alyssa Zeerip (11) Holland West Ottawa 24:01.3 P

37. Ellee Osborne (11) Holland West Ottawa 24:02.6 P

38. Elizabeth Scothorn (11) Hudsonville 24:04.1 38

39. Nicole Gilbert Grand Rapids Forest Hills Central 24:06.4 39

40. Katelyn Tooley Grand Rapids Forest Hills Central 24:20.7 40

41. Trinity Hulst (09) Hudsonville 24:27.5 P

42. Margie Brunette Grand Rapids Forest Hills Central 24:32.1 P

43. Chelsea Shibler (12) Rockford 24:53.2 P

44. Ashley Avery (11) Hudsonville 25:00.0 P

45. Kathleen Grace (11) Muskegon Mona Shores 25:04.4 45

46. DeWys Kiersi (11) Greenville 25:09.2 46

47. Angela Jiang Grand Rapids Forest Hills Central 25:22.3 P

48. Teresa Dettloff (11) Grand Rapids Kenowa Hills 25:23.6 48

49. Karis Dilly (09) Lowell 25:26.5 49

50. Lauren Wilbur (12) Muskegon Mona Shores 25:30.6 50

51. Kara Trausch (10) Grand Rapids Kenowa Hills 25:31.8 51

52. Katie Nichols (12) Greenville 25:36.7 P

53. Marissa. Vargo (12) Grand Rapids Kenowa Hills 25:39.3 53

54. Emily Jelsma (10) Lowell 25:42.4 54

55. Magnhild Karsrud Lowell 25:42.7 55

56. Jessica Lewis (10) Lowell 25:50.6 P

57. Marin Tawney (12) Lowell 25:55.1 P

58. Elyssa Snow (11) Grand Rapids Union 26:03.4 -

59. Jamie Kuziak (09) Muskegon Mona Shores 26:04.8 58

60. Coralie Kuziak (12) Muskegon Mona Shores 26:16.1 P

61. Richelle Mitchell (11) Grand Rapids Kenowa Hills 26:24.1 P

62. Ashley Kerschen (12) Greenville 27:01.5 P

63. Liz Rich (11) Muskegon Mona Shores 27:02.3 P

64. Kayla Vredeveld (10) Grand Rapids Kenowa Hills 29:08.1 P

65. Chelsea Trzybinski (11) Grand Rapids Union 29:24.5 -

66. Hannah Linna (10) Grand Rapids Union 30:26.0 -



TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Jenison Ariel Dempsey 1 21:39 1

Rachelle Blanchard 3 21:46 3

Miranda Krukowski 6 22:00 6

Kelsee VanderBaan 11 22:30 11

Alex Walcott 15 23:01 15

Katie Gabier 20 23:17

Courtney Mekkes 30 23:51

Jenison ** TEAM TOTAL ** 1:50:56 36



2. Holland West Ottawa Sheri McCormack (11) 2 21:41 2

Cassie Simmons (09) 9 22:16 9

Rebecca Donker (11) 12 22:36 12

Tyler Jansma (10) 13 22:38 13

Amy Stauffer (11) 22 23:25 22

Alyssa Zeerip (11) 36 24:01

Ellee Osborne (11) 37 24:02

Holland West Ottawa ** TEAM TOTAL ** 1:52:36 58



3. Hudsonville Natalie Courtright (10) 5 21:59 5

Arianna Pepper (12) 8 22:11 8

Rachel Schutter (09) 16 23:04 16

Kaleigh Carlson (12) 31 23:52 31

Elizabeth Scothorn (11) 38 24:04 38

Trinity Hulst (09) 41 24:27

Ashley Avery (11) 44 25:00

Hudsonville ** TEAM TOTAL ** 1:55:10 98



4. Rockford Ashley Kasul (11) 18 23:06 18

Megan Knape (11) 19 23:13 19

Ashley Czehowski (12) 21 23:24 21

Elyse Sholtis (10) 23 23:27 23

Sydney Savage (12) 27 23:48 27

Katie Carlson (11) 34 23:57

Chelsea Shibler (12) 43 24:53

Rockford ** TEAM TOTAL ** 1:56:58 108



5. Greenville Macy Gilmore (10) 10 22:25 10

Micah Hamman (12) 25 23:36 25

Elin Thorlund (10) 28 23:50 28

Brooke Graham (09) 32 23:54 32

DeWys Kiersi (11) 46 25:09 46

Katie Nichols (12) 52 25:36

Ashley Kerschen (12) 62 27:01

Greenville ** TEAM TOTAL ** 1:58:54 141



6. Grand Rapids Forest Hills Central Lauren Kersjes 14 22:47 14

Maddie Irwin 29 23:50 29

Ashley Ritsema 33 23:56 33

Nicole Gilbert 39 24:06 39

Katelyn Tooley 40 24:20 40

Margie Brunette 42 24:32

Angela Jiang 47 25:22

Grand Rapids Forest Hills Central ** TEAM TOTAL ** 1:58:59 155



7. Grand Rapids Kenowa Hills Nicole Looks (12) 4 21:51 4

Lynne Davis (12) 7 22:02 7

Teresa Dettloff (11) 48 25:23 48

Kara Trausch (10) 51 25:31 51

Marissa Vargo (12) 53 25:39 53

Richelle Mitchell (11) 61 26:24

Kayla Vredeveld (10) 64 29:08

Grand Rapids Kenowa Hills ** TEAM TOTAL ** 2:00:26 163



8. Lowell Taylor Marchido (11) 17 23:05 17

Haleigh Timmers (11) 24 23:30 24

Karis Dilly (09) 49 25:26 49

Emily Jelsma (10) 54 25:42 54

Magnhild Karsrud 55 25:42 55

Jessica Lewis (10) 56 25:50

Marin Tawney (12) 57 25:55

Lowell ** TEAM TOTAL ** 2:03:25 199



9. Muskegon Mona Shores Jamie Barnes (10) 26 23:41 26

Sara Jones (11) 35 23:58 35

Kathleen Grace (11) 45 25:04 45

Lauren Wilbur (12) 50 25:30 50

Jamie Kuziak (09) 59 26:04 58

Coralie Kuziak (12) 60 26:16

Liz Rich (11) 63 27:02

Muskegon Mona Shores ** TEAM TOTAL ** 2:04:17 214



Grand Rapids Union Elyssa Snow (11) 58 26:03

Chelsea Trzybinski (11) 65 29:24

Hannah Linna (10) 66 30:26

Grand Rapids Union ** TEAM TOTAL ** 1:25:53



Gold Varsity Girls

WOMEN'S 5K RUN

SCORES

1. East Grand Rapids 47 7. Spring Lake 164

2. Cadillac 121 8. Fruitport 172

3. Ionia 130 9. Sparta 197

4. Grand Rapids Northview 141 10. Zeeland East 206

5. Byron Center 142 11. Cedar Springs 224

6. Grand Rapids Christian 145



FIN NAME TEAM RESULTS PTS

1. Kaitlyn Patterson (12) Cadillac 18:49.2 1

2. Carly Plank (12) Grand Rapids Northview 19:36.7 2

3. Lauren Grunewald (11) East Grand Rapids 20:29.5 3

4. Amanda Brewer (10) Ionia 20:52.0 4

5. Devin VanDoornik (11) Zeeland East 20:58.9 5

6. Breeann Ovokaitys (11) Cedar Springs 20:59.6 6

7. Katie Samuelson (11) East Grand Rapids 21:03.4 7

8. Cassie Peterson (10) Byron Center 21:06.3 8

9. Crysta Paganelli (09) Grand Rapids Northview 21:10.2 9

10. Jessie Baloga (09) East Grand Rapids 21:12.2 10

11. Kassidy Clark (09) East Grand Rapids 21:12.5 11

12. Haleigh Przybylek (11) Fruitport 21:24.5 12

13. Katie VanderVelde (12) Cadillac 21:27.5 13

14. India Peek-Jensen (11) Spring Lake 21:32.1 14

15. Emma Bizzigotti (10) Cadillac 21:37.9 15

16. Brianna Clifford (11) East Grand Rapids 21:40.3 16

17. Kathleen Stubbs (11) East Grand Rapids 21:41.2 P

18. Julia Kessler (10) Ionia 21:46.5 18

19. Jayna Stone (11) Fruitport 21:50.8 19

20. Andrea Kober (11) Sparta 21:51.2 20

21. Nicole Dear (11) East Grand Rapids 21:51.5 P

22. Emily Slager (12) Zeeland East 22:09.7 22

23. Taryn Borst (11) Grand Rapids Christian 22:11.2 23

24. Alex Bigelow (11) Byron Center 22:15.2 24

25. Bayley Ravell (10) Sparta 22:16.6 25

26. Kristin Bielema (09) Grand Rapids Christian 22:22.2 26

27. Jacqueline Post (10) Grand Rapids Northview 22:24.9 27

28. Jessi Hartman (10) Ionia 22:31.3 28

29. Julie Oosterhouse (10) Byron Center 22:32.4 29

30. Halie Billinghurst (09) Spring Lake 22:34.5 30

31. Sarah Fox (11) Grand Rapids Christian 22:44.3 31

32. Monica Langeland (10) Grand Rapids Christian 22:45.3 32

33. Lauren Anderson (11) Grand Rapids Christian 22:50.5 33

34. Stephanie Harthorn (12) Cedar Springs 22:51.4 34

35. Mary Nickels (10) Byron Center 22:53.5 35

36. Cynthia Carmean (10) Fruitport 22:57.4 36

37. Hannah Nyboer (11) Spring Lake 23:03.0 37

38. Angelle Kettlewell (11) Grand Rapids Christian 23:05.8 P

39. Emily Morlock (10) Ionia 23:12.5 39

40. Emma Gilbertson (11) Spring Lake 23:27.3 40

41. Ali Smith (10) Ionia 23:29.1 41

42. Katelyn Cnossen (11) Sparta 23:31.8 42

43. Lisa Johnson (11) Spring Lake 23:33.0 43

44. Joleen Augustat (09) Cadillac 23:33.7 44

45. Diane Harris (12) Grand Rapids Christian 23:34.0 P

46. Megan Lee (09) Byron Center 23:40.8 46

47. Marissa Hintz (11) Spring Lake 23:44.1 P

48. Mara Furlich (12) Cadillac 23:44.5 48

49. Dominique Jenkins Fruitport 23:47.0 49

50. Elizabeth Chambers (09) Grand Rapids Northview 23:50.3 50

51. Emily Gussert (10) Cadillac 23:52.0 P

52. Allison Scheidel (10) Sparta 23:52.5 52

53. Mary Basel (12) Grand Rapids Northview 23:58.2 53

54. Ann Duong (11) Zeeland East 23:59.5 54

55. Jessica Titus (10) Cedar Springs 24:01.1 55

56. Erin Folkmier (11) Fruitport 24:03.2 56

57. Beth Yokom (12) Cedar Springs 24:04.0 57

58. Natalie Klenk (10) Sparta 24:04.5 58

59. Casey Trimble (11) Sparta 24:05.2 P

60. Courtnee Cutler Fruitport 24:14.9 P

61. Madison Neal (11) Zeeland East 24:17.0 61

62. Meghan Carey Byron Center 24:18.9 P

63. Brianna Wiles (10) Ionia 24:22.2 P

64. Justina South (10) Zeeland East 24:24.0 64

65. Holly Miller (10) Cadillac 24:26.4 P

66. Tia. Robertson (12) Fruitport 24:35.8 P

67. Sara Williams (11) Grand Rapids Northview 24:39.5 P

68. Danielle Martinie (10) Zeeland East 24:42.7 P

69. Maggie Mckinley (11) Byron Center 24:46.2 P

70. Samee Chittenden (10) Spring Lake 24:59.5 P

71. Anna Filcik (12) Zeeland East 25:13.3 P

72. Mandy Mann (11) Cedar Springs 25:27.0 72

73. Chelsea Andrews (11) Sparta 25:37.4 P

74. Emily Ward (10) Grand Rapids Northview 25:47.0 P

75. Katrina Hamel (11) Ionia 25:49.1 P

76. Kayla Ovokaitys (09) Cedar Springs 26:11.3 P

77. Megan Rieman (12) Cedar Springs 26:46.1 P



TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. East Grand Rapids Lauren Grunewald (11) 3 20:29 3

Katie Samuelson (11) 7 21:03 7

Jessie Baloga (09) 10 21:12 10

Kassidy Clark (09) 11 21:12 11

Brianna Clifford (11) 16 21:40 16

Kathleen Stubbs (11) 17 21:41

Nicole Dear (11) 21 21:51

East Grand Rapids ** TEAM TOTAL ** 1:45:36 47



2. Cadillac Kaitlyn Patterson (12) 1 18:49 1

Katie VanderVelde (12) 13 21:27 13

Emma Bizzigotti (10) 15 21:37 15

Joleen Augustat (09) 44 23:33 44

Mara Furlich (12) 48 23:44 48

Emily Gussert (10) 51 23:52

Holly Miller (10) 65 24:26

Cadillac ** TEAM TOTAL ** 1:49:10 121



3. Ionia Amanda Brewer (10) 4 20:52 4

Julia Kessler (10) 18 21:46 18

Jessi Hartman (10) 28 22:31 28

Emily Morlock (10) 39 23:12 39

Ali Smith (10) 41 23:29 41

Brianna Wiles (10) 63 24:22

Katrina Hamel (11) 75 25:49

Ionia ** TEAM TOTAL ** 1:51:50 130



4. Grand Rapids Northview Carly Plank (12) 2 19:36 2

Crysta Paganelli (09) 9 21:10 9

Jacqueline Post (10) 27 22:24 27

Elizabeth Chambers (09) 50 23:50 50

Mary Basel (12) 53 23:58 53

Sara Williams (11) 67 24:39

Emily Ward (10) 74 25:47

Grand Rapids Northview ** TEAM TOTAL ** 1:50:58 141



5. Byron Center Cassie Peterson (10) 8 21:06 8

Alex Bigelow (11) 24 22:15 24

Julie Oosterhouse (10) 29 22:32 29

Mary Nickels (10) 35 22:53 35

Megan Lee (09) 46 23:40 46

Meghan Carey 62 24:18

Maggie Mckinley (11) 69 24:46

Byron Center ** TEAM TOTAL ** 1:52:26 142



6. Grand Rapids Christian Taryn Borst (11) 23 22:11 23

Kristin Bielema (09) 26 22:22 26

Sarah Fox (11) 31 22:44 31

Monica Langeland (10) 32 22:45 32

Lauren Anderson (11) 33 22:50 33

Angelle Kettlewell (11) 38 23:05

Diane Harris (12) 45 23:34

Grand Rapids Christian ** TEAM TOTAL ** 1:52:52 145



7. Spring Lake India Peek-Jensen (11) 14 21:32 14

Halie Billinghurst (09) 30 22:34 30

Hannah Nyboer (11) 37 23:03 37

Emma Gilbertson (11) 40 23:27 40

Lisa Johnson (11) 43 23:33 43

Marissa Hintz (11) 47 23:44

Samee Chittenden (10) 70 24:59

Spring Lake ** TEAM TOTAL ** 1:54:09 164



8. Fruitport Haleigh Przybylek (11) 12 21:24 12

Jayna Stone (11) 19 21:50 19

Cynthia Carmean (10) 36 22:57 36

Dominique Jenkins 49 23:47 49

Erin Folkmier (11) 56 24:03 56

Courtnee Cutler 60 24:14

Tia Robertson (12) 66 24:35

Fruitport ** TEAM TOTAL ** 1:54:01 172



9. Sparta Andrea Kober (11) 20 21:51 20

Bayley Ravell (10) 25 22:16 25

Katelyn Cnossen (11) 42 23:31 42

Allison Scheidel (10) 52 23:52 52

Natalie Klenk (10) 58 24:04 58

Casey Trimble (11) 59 24:05

Chelsea Andrews (11) 73 25:37

Sparta ** TEAM TOTAL ** 1:55:34 197



10. Zeeland East Devin VanDoornik (11) 5 20:58 5

Emily Slager (12) 22 22:09 22

Ann Duong (11) 54 23:59 54

Madison Neal (11) 61 24:17 61

Justina South (10) 64 24:24 64

Danielle Martinie (10) 68 24:42

Anna Filcik (12) 71 25:13

Zeeland East ** TEAM TOTAL ** 1:55:47 206



11. Cedar Springs Breeann Ovokaitys (11) 6 20:59 6

Stephanie Harthorn (12) 34 22:51 34

Jessica Titus (10) 55 24:01 55

Beth Yokom (12) 57 24:04 57

Mandy Mann (11) 72 25:27 72

Kayla Ovokaitys (09) 76 26:11

Megan Rieman (12) 77 26:46

Cedar Springs ** TEAM TOTAL ** 1:57:22 224



White Varsity Girls AT SPARTA 09/13/08



SCORES

1. Fremont 44 6. Howard City Tri-County 142

2. Hamilton 74 7. Otsego 153

3. Remus Chippewa Hills 93 8. Grant 219

4. Grand Rapids South Christian 101 9. South Haven 237

5. Grand Rapids West Catholic 103

WOMEN'S 5K RUN

INDIVIDUAL RESULTS



FIN NAME TEAM NUM RESULTS PTS

1. Taylor Smith Otsego 1597 21:37.5 1

2. Danielle Lanciaux Fremont 1577 21:41.9 2

3. Emily Oren Hamilton 1612 21:55.7 3

4. Olivia Sydow Grand Rapids West Catholic 1658 22:19.4 4

5. Kiah Teunissen Howard City Tri-County 1634 22:27.0 5

6. Kelsey Burgess Grand Rapids South Christian 1533 22:31.7 6

7. Katie Brookhouse Fremont 1570 22:34.4 7

8. Laura Anderson Fremont 1567 22:44.7 8

9. Destinee Sackett Remus Chippewa Hills 1605 23:02.4 9

10. Melissa Morgan Fremont 1578 23:07.1 10

11. Alyssa Slayton Hamilton 1617 23:14.2 11

12. Darshelle Stevens Howard City Tri-County 1633 23:14.6 12

13. Olivia Quam Grand Rapids West Catholic 1652 23:16.9 13

14. Sharon McKenney Remus Chippewa Hills 1604 23:20.7 14

15. Sarah Oren Hamilton 1613 23:35.5 15

16. Shelby Thren Remus Chippewa Hills 1606 23:39.4 16

17. Lindsey Johnson Fremont 1576 23:41.4 17

18. Ylva Elhammer Otsego 1593 23:44.6 18

19. Emily Reitsma Grand Rapids South Christian 1550 23:49.5 19

20. Tori Kuipers Hamilton 1610 23:51.4 20

21. Emma Bykerk Grand Rapids South Christian 1534 23:54.6 21

22. Hanneke Veldhuijzen Grand Rapids South Christian 1561 23:56.1 22

23. Mercedes Westbrook Fremont 1583 23:57.1 P

24. Courtney Jensen Grant 1623 23:58.6 24

25. Lindsay Timmerman Hamilton 1619 24:04.1 25

26. Chandra Martin Remus Chippewa Hills 1603 24:10.1 26

27. Kelsey Carpenter Grand Rapids West Catholic 1639 24:12.7 27

28. Morgan Wixson Remus Chippewa Hills 1607 24:27.3 28

29. Katie Sochacki Grand Rapids West Catholic 1656 24:32.4 29

30. Megan Debri Grand Rapids West Catholic 1641 24:33.5 30

31. Erika Buczkowski Grand Rapids West Catholic 1638 24:33.8 P

32. Jessy Reed Howard City Tri-County 1632 24:37.0 32

33. Molly Longstreet Grand Rapids South Christian 1547 24:46.3 33

34. Grace Carver South Haven 1584 24:55.3 34

35. Devon Slominski Grant 1626 24:58.4 35

36. Jill Pindar Grand Rapids West Catholic 1551 25:04.8 P

37. Joann Jeplawy Grand Rapids South Christian 1544 25:06.7 P

38. Willemijn Veldhuijzen Grand Rapids South Christian 1562 25:10.4 P

39. Grace Hirzel Otsego 1594 25:21.6 39

40. Ja'Lisa Longoria Remus Chippewa Hills 1602 25:30.0 P

41. Kelsey Whitcomb Hamilton 1620 25:31.1 P

42. Mina Hirzel Otsego 1595 25:49.9 42

43. Nicole Dotson South Haven 1585 25:52.6 43

44. Megan Dickinson Fremont 1573 25:55.3 P

45. Renee Humphrey Remus Chippewa Hills 1601 25:59.4 P

46. Heather Evans Howard City Tri-County 1629 26:04.3 46

47. Angela Gray Howard City Tri-County 1630 26:07.7 47

48. Anna. Narvaez Grant 1624 26:15.0 48

49. Alysia Bennett Howard City Tri-County 1628 26:23.3 P

50. Kayla Trevino South Haven 1589 26:50.6 50

51. Jade Wells Howard City Tri-County 1635 27:45.3 P

52. Lacy Nelson Hamilton 1611 28:00.1 P

53. Celeste Webber Otsego 1598 28:16.0 53

54. Ellen Pearl South Haven 1588 28:46.8 54

55. Stephanie Bostwick Wyoming Park 1590 31:59.3 -

56. Kendal Schuitema Grant 1625 32:48.7 55

57. Cherie Ramos Wyoming Park 1592 33:01.9 -

58. Brianne Hooper South Haven 1587 33:07.1 56

59. Chelsea Jensen Grant 1622 33:36.6 57

60. Anna Frederick South Haven 1586 35:00.0 P



TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Fremont Danielle Lanciaux 2 21:41 2

Katie Brookhouse 7 22:34 7

Laura Anderson 8 22:44 8

Melissa Morgan 10 23:07 10

Lindsey Johnson 17 23:41 17

Mercedes Westbrook 23 23:57

Megan Dickinson 44 25:55

** TEAM TOTAL ** 1:53:47 44



2. Hamilton Emily Oren 3 21:55 3

Alyssa Slayton 11 23:14 11

Sarah Oren 15 23:35 15

Tori Kuipers 20 23:51 20

Lindsay Timmerman 25 24:04 25

Kelsey Whitcomb 41 25:31

Lacy Nelson 52 28:00

** TEAM TOTAL ** 1:56:39 74



3. Remus Chippewa Hills Destinee Sackett 9 23:02 9

Sharon McKenney 14 23:20 14

Shelby Thren 16 23:39 16

Chandra Martin 26 24:10 26

Morgan Wixson 28 24:27 28

Ja'Lisa Longoria 40 25:30

Renee Humphrey 45 25:59

** TEAM TOTAL ** 1:58:38 93



4. Grand Rapids South Christian Kelsey Burgess 6 22:31 6

Emily Reitsma 19 23:49 19

Emma Bykerk 21 23:54 21

Hanneke Veldhuijzen 22 23:56 22

Molly Longstreet 33 24:46 33

Joann Jeplawy 37 25:06

Willemijn Veldhuijzen 38 25:10

** TEAM TOTAL ** 1:58:56 101



5. Grand Rapids West Catholic Olivia Sydow 4 22:19 4

Olivia Quam 13 23:16 13

Kelsey Carpenter 27 24:12 27

Katie Sochacki 29 24:32 29

Megan Debri 30 24:33 30

Erika Buczkowski 31 24:33

Jill Pindar 36 25:04

** TEAM TOTAL ** 1:58:52 103



6. Howard City Tri-County Kiah Teunissen 5 22:27 5

Darshelle Stevens 12 23:14 12

Jessy Reed 32 24:37 32

Heather Evans 46 26:04 46

Angela Gray 47 26:07 47

Alysia Bennett 49 26:23

Jade Wells 51 27:45

** TEAM TOTAL ** 2:02:29 142



7. Otsego Taylor Smith 1 21:37 1

Ylva Elhammer 18 23:44 18

Grace Hirzel 39 25:21 39

Mina Hirzel 42 25:49 42

Celeste Webber 53 28:16 53

** TEAM TOTAL ** 2:04:47 153



8. Grant Courtney Jensen 24 23:58 24

Devon Slominski 35 24:58 35

Anna Narvaez 48 26:15 48

Kendal Schuitema 56 32:48 55

Chelsea Jensen 59 33:36 57

** TEAM TOTAL ** 2:21:35 219



9. South Haven Grace Carver 34 24:55 34

Nicole Dotson 43 25:52 43

Kayla Trevino 50 26:50 50

Ellen Pearl 54 28:46 54

Brianne Hooper 58 33:07 56

Anna Frederick 60 35:00

** TEAM TOTAL ** 2:19:30 237



Wyoming Park Stephanie Bostwick 55 31:59

Cherie Ramos 57 33:01

** TEAM TOTAL ** 1:05:00



Silver Varsity Girls

WOMEN'S 5K RUN

SCORES

1. Hesperia 34 6. Hopkins 163

2. Kent City 48 7. Saranac 166

3. Leroy Pine River 90 8. Berrien Springs 181

4. Carson City-Crystal 149 9. Morley-Stanwood 206

5. Montague 154 10. Wyoming Lee 229



FIN NAME TEAM RESULTS PTS

1. Melinda Palinkas Saranac 20:49.5 1

2. Alexa Rumsey (09) Hesperia 21:56.2 2

3. Felicia Peacock (12) Hesperia 21:57.1 3

4. Rachel Whitley (12) Leroy Pine River 22:11.9 4

5. Sadie Ringer (09) Kent City 22:27.5 5

6. Gabrielle Bates (09) Hesperia 22:29.0 6

7. Kaylee Carew (10) Kent City 22:31.3 7

8. Leah Busse (10) Kent City 22:43.2 8

9. Amanda Nicholson (11) Leroy Pine River 23:04.3 9

10. Jacklyn Yates (09) Hesperia 23:07.9 10

11. Dani Nowicki (10) Kent City 23:35.3 11

12. Katie Gigowski (12) Hopkins 23:45.6 12

13. Sannie Anderson (12) Hesperia 24:01.5 13

14. Kassie Graves (12) White Cloud 24:11.9 -

15. Haley Wiseman (09) Hesperia 24:14.3 P

16. Audrey Anderson (11) Montague 24:16.5 15

17. Heidi McCarty (10) Carson City-Crystal 24:23.0 16

18. Jeanne Wilson (09) Kent City 24:29.2 17

19. Morgan Cullen (11) Montague 24:33.7 18

20. Ashley Harrell (10) Niles Brandywine 24:46.2 -

21. Kaytlynne Kerwin (09) Kent City 24:53.6 P

22. Hollie Sly (12) Morley-Stanwood 24:59.6 20

23. Meah Krcatovich (10) Hopkins 25:04.8 21

24. Angela Nicholson (09) Leroy Pine River 25:05.3 22

25. Kathleen Lieffers (09) Hopkins 25:09.9 23

26. Elissa Walter (10) Berrien Springs 25:22.7 24

27. Jade McGowen (12) White Cloud 25:26.1 -

28. Andi Bogert (11) Leroy Pine River 25:30.2 25

29. Ali Chipman Saranac 25:45.0 26

30. Emily Cunningham (11) Carson City-Crystal 26:06.3 27

31. Maria Gesselman (09) Carson City-Crystal 26:12.2 28

32. Darlene Verburg (12) Morley-Stanwood 26:17.6 29

33. Bri Sieting (11) Leroy Pine River 26:28.4 30

34. Sandy Leung (11) Wyoming Lee 26:32.9 31

35. Willow Smith (09) Montague 26:36.5 32

36. Emly Beyer (09) Carson City-Crystal 26:43.9 33

37. Katie Larue (10) Montague 26:52.0 34

38. Andrea Day Saranac 26:55.7 35

39. Kayla Foster (10) Berrien Springs 26:59.2 36

40. Mandy Bromilow (11) Berrien Springs 27:06.8 37

41. Petra Coronado (12) Hesperia 27:20.0 P

42. Kelsey Cosgrove (11) Leroy Pine River 27:32.0 P

43. Janette Calvo (12) Wyoming Lee 27:36.7 40

44. Kelsey Shembarger (12) Berrien Springs 27:54.0 41

45. Amanda Sizemore (09) Kent City 28:01.3 P

46. Whitney Schacknies (12) Berrien Springs 28:15.0 43

47. Samantha Browne Morley-Stanwood 28:20.4 44

48. Jaclyn Fisher (11) Carson City-Crystal 28:22.3 45

49. Michelle Hausserman Saranac 28:24.9 46

50. Cassie Fisher (09) Wyoming Lee 28:33.5 47

51. Chloe Bloxsom Morley-Stanwood 28:35.4 48

52. Sydney Allen (09) Carson City-Crystal 29:26.2 P

53. Shana Parkins (12) Berrien Springs 29:33.6 P

54. Patti Shepardson (09) Wyoming Lee 29:37.8 51

55. Raeanne Perterson (09) Leroy Pine River 29:42.2 P

56. Olivia Bauman (09) Hopkins 29:45.7 53

57. Katelynn Edema (10) Hopkins 29:47.6 54

58. Maisie Olson (10) Montague 30:09.1 55

59. Lauren Fischer Kalamazoo Heritage Christian 30:10.8 -

60. Sarah Tibble Kalamazoo Heritage Christian 30:21.9 -

61. Beth Osterman (11) Carson City-Crystal 30:34.0 P

62. Whitney Fifelski (10) Hopkins 30:51.6 P

63. Cassey Suwal (09) Saranac 31:21.5 58

64. Alli McClellan Saranac 31:31.0 P

65. Jocelyn Weymouth (11) Kalamazoo Heritage Christian 32:04.2 -

66. Kelci Lockwood (10) Niles Brandywine 32:09.4 -

67. Jasmine Jackson (09) Wyoming Lee 32:20.5 60

68. Alexandra Nelson (11) Hopkins 32:33.5 P

69. Kristina Hoople Saranac 33:22.4 P

70. Kayla Enders (11) Berrien Springs 34:13.1 P

71. Angelica Perez (11) Wyoming Lee 34:51.2 P

72. Julia Carr (12) Morley-Stanwood 35:03.8 65

73. Tabitha Grover (09) Wyoming Lee 35:48.8 P

74. Aurelia Pettit Morley-Stanwood 40:00.0 -



TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Hesperia Alexa Rumsey (09) 2 21:56 2

Felicia Peacock (12) 3 21:57 3

Gabrielle Bates (09) 6 22:29 6

Jacklyn Yates (09) 10 23:07 10

Sannie Anderson (12) 13 24:01 13

Haley Wiseman (09) 15 24:14

Petra Coronado (12) 41 27:20

Hesperia ** TEAM TOTAL ** 1:53:30 34



2. Kent City Sadie Ringer (09) 5 22:27 5

Kaylee Carew (10) 7 22:31 7

Leah Busse (10) 8 22:43 8

Dani Nowicki (10) 11 23:35 11

Jeanne Wilson (09) 18 24:29 17

Kaytlynne Kerwin (09) 21 24:53

Amanda Sizemore (09) 45 28:01

Kent City ** TEAM TOTAL ** 1:55:45 48



3. Leroy Pine River Rachel Whitley (12) 4 22:11 4

Amanda Nicholson (11) 9 23:04 9

Angela Nicholson (09) 24 25:05 22

Andi Bogert (11) 28 25:30 25

Bri Sieting (11) 33 26:28 30

Kelsey Cosgrove (11) 42 27:32

Raeanne Perterson (09) 55 29:42

Leroy Pine River ** TEAM TOTAL ** 2:02:18 90



4. Carson City-Crystal Heidi McCarty (10) 17 24:23 16

Emily Cunningham (11) 30 26:06 27

Maria Gesselman (09) 31 26:12 28

Emly Beyer (09) 36 26:43 33

Jaclyn Fisher (11) 48 28:22 45

Sydney Allen (09) 52 29:26

Beth Osterman (11) 61 30:34

Carson City-Crystal ** TEAM TOTAL ** 2:11:46 149



5. Montague Audrey Anderson (11) 16 24:16 15

Morgan Cullen (11) 19 24:33 18

Willow Smith (09) 35 26:36 32

Katie Larue (10) 37 26:52 34

Maisie Olson (10) 58 30:09 55

Montague ** TEAM TOTAL ** 2:12:26 154



6. Hopkins Katie Gigowski (12) 12 23:45 12

Meah Krcatovich (10) 23 25:04 21

Kathleen Lieffers (09) 25 25:09 23

Olivia Bauman (09) 56 29:45 53

Katelynn Edema (10) 57 29:47 54

Whitney Fifelski (10) 62 30:51

Alexandra Nelson (11) 68 32:33

Hopkins ** TEAM TOTAL ** 2:13:30 163



7. Saranac Melinda Palinkas 1 20:49 1

Ali Chipman 29 25:45 26

Andrea Day 38 26:55 35

Michelle Hausserman 49 28:24 46

Cassey Suwal (09) 63 31:21 58

Alli McClellan 64 31:31

Kristina Hoople 69 33:22

Saranac ** TEAM TOTAL ** 2:13:14 166



8. Berrien Springs Elissa Walter (10) 26 25:22 24

Kayla Foster (10) 39 26:59 36

Mandy Bromilow (11) 40 27:06 37

Kelsey Shembarger (12) 44 27:54 41

Whitney Schacknies (12) 46 28:15 43

Shana Parkins (12) 53 29:33

Kayla Enders (11) 70 34:13

Berrien Springs ** TEAM TOTAL ** 2:15:36 181



9. Morley-Stanwood Hollie Sly (12) 22 24:59 20

Darlene Verburg (12) 32 26:17 29

Samantha Browne 47 28:20 44

Chloe Bloxsom 51 28:35 48

Julia Carr (12) 72 35:03 65

Aurelia Pettit 74 40:00

Morley-Stanwood ** TEAM TOTAL ** 2:23:14 206



10. Wyoming Lee Sandy Leung (11) 34 26:32 31

Janette Calvo (12) 43 27:36 40

Cassie Fisher (09) 50 28:33 47

Patti Shepardson (09) 54 29:37 51

Jasmine Jackson (09) 67 32:20 60

Angelica Perez (11) 71 34:51

Tabitha Grover (09) 73 35:48

Wyoming Lee ** TEAM TOTAL ** 2:24:38 229



Niles Brandywine Ashley Harrell (10) 20 24:46

Kelci Lockwood (10) 66 32:09

Niles Brandywine ** TEAM TOTAL ** 56:55



Kalamazoo Heritage Christian Lauren Fischer 59 30:10

Sarah Tibble 60 30:21

Jocelyn Weymouth (11) 65 32:04

Kalamazoo Heritage Christian ** TEAM TOTAL ** 1:32:35



White Cloud Kassie Graves (12) 14 24:11

Jade McGowen (12) 27 25:26

White Cloud ** TEAM TOTAL ** 49:37