Lakewood Invitational #1

back to results

Aug. 28, 2008

Lakewood Invitational #1
Lake Odessa, MI
Provided by Playmakers
08/27/08                              MEN'S CROSS COUNTRY                                PAGE  1



LAKEWOOD INVITE #1 AT SUNNY CREST YOUTH RANCH 08/27/08





SCORES

1. Ionia 21 6. Lake Odessa-Lakewood 134

2. Sparta 59 7. Bellevue 147

3. Saranac 105 8. LeRoy Pine River 256

4. Wayland Union 115 9. Portland 274

5. Hastings 123 10. Lansing Everett 289





MEN'S Varsity



INDIVIDUAL RESULTS



FIN NAME TEAM NUM RESULTS PTS

1. Kyle Slaughter (12) Ionia 27 17:27.7 1

2. Nate Dahlgren (12) Sparta 58 17:38.4 2

3. Austin Alcala (11) Ionia 21 17:48.1 3

4. Tyler Ellis (10) Ionia 24 17:57.9 4

5. Don Blight (10) Ionia 23 18:01.3 5

6. Troy Dailey (11) Hastings 17 18:04.5 6

7. Neal White (12) Wayland Union 69 18:22.2 7

8. Connor Montgomery (09) Ionia 25 18:26.1 8

9. Brandon George (09) Sparta 59 18:27.8 9

10. Billy Quint (12) Lake Odessa-Lakewood 33 18:31.0 10

11. Alden Christafferson(10) Sparta 56 18:45.7 11

12. Joe Bauer (12) Ionia 22 18:53.5 P

13. Dane Schils (12) Hastings 19 18:55.6 13

14. James Vance (11) Saranac 55 19:09.5 14

15. Jake Gilman (10) Sparta 60 19:24.5 15

16. Alec Bolthouse (11) Bellevue 3 19:28.0 16

17. Tony Knop (10) Saranac 52 19:29.3 17

18. Robert Addis (12) Bellevue 1 19:31.6 18

19. Tucker Seese (10) Lake Odessa-Lakewood 34 19:37.2 19

20. Aaron Vance (11) Saranac 54 19:42.4 20

21. Scott Rankens (10) Wayland Union 66 19:46.4 21

22. Dustin Reed (12) Sparta 61 19:46.9 22

23. Tyler Rose (11) Saranac 53 19:47.8 23

24. Colton Cnossen (11) Sparta 57 19:49.5 P

25. Richie Noyce (12) Lake Odessa-Lakewood 32 19:50.1 25

26. Mike Reygaert (12) Wayland Union 67 19:55.5 26

27. Kevin O connor (12) Ionia 26 20:05.7 P

28. Ryon Bartha (11) Bellevue 2 20:08.7 28

29. Zach Kasper (10) Wayland Union 63 20:28.2 29

30. Wes VanOss (11) Sparta 62 20:32.8 P

31. Jared Keough (12) Saranac 51 21:07.5 31

32. Nick Poirier (10) Wayland Union 65 21:10.9 32

33. Mitch Singleterry (10) Hastings 20 21:15.4 33

34. Noah Weingate Wayland Union 68 21:20.7 P

35. Dustin Bateson (12) Hastings 14 21:23.1 35

36. Mile Belcher (11) Hastings 15 21:26.5 36

37. Brandon Waterbury (11) Bellevue 7 21:27.3 37

38. Bruce Krouse (10) Hastings 18 21:39.3 P

39. Steve DeJong (12) Lake Odessa-Lakewood 30 21:41.8 39

40. Corey Bilodeau (11) Lansing Everett 9 21:42.7 40

41. Nick Blocher (11) Lake Odessa-Lakewood 29 21:51.1 41

42. Alex Talcott (11) Saranac 50 22:03.5 P

43. Quinn Lopez (11) LeRoy Pine River 45 22:05.9 43

44. Sam Martus (10) Wayland Union 64 22:09.7 P

45. Jason Foltz (11) Lake Odessa-Lakewood 31 22:10.2 P

46. Michael Benedict (09) LeRoy Pine River 42 22:15.2 46

47. Tyler Demski (09) Saranac 49 22:29.7 P

48. Sterling Shute (10) Bellevue 6 22:50.7 48

49. Pale Belcher (11) Hastings 16 22:56.3 P

50. Cody Selden (10) Portland 39 23:06.9 50

51. Casey Beglin (12) Lake Odessa-Lakewood 28 23:21.4 P

52. A.J. Park (11) LeRoy Pine River 47 23:42.9 52

53. Tony Fuller (09) Bellevue 4 23:44.4 P

54. Ralph Warfield (10) Portland 41 24:50.2 54

55. Thomas Gordon (12) Portland 37 25:01.8 55

56. Connor Sherman (09) Portland 40 25:43.3 56

57. Jacob Cubitt (11) LeRoy Pine River 44 26:17.0 57

58. Dustin Ripley (11) LeRoy Pine River 48 26:32.4 58

59. Brian Schneider (11) Portland 38 26:32.9 59

60. Kyle Hutchinson (09) Lansing Everett 10 26:45.3 60

61. Anthony Haluska (10) Portland 36 27:05.9 P

62. Cordarius Rodgers (11) Lansing Everett 11 27:21.4 62

63. Brian Tweedy (09) Lansing Everett 70 28:23.0 63

64. Conner Bilodeau (09) Lansing Everett 8 31:12.7 64

65. Miguel Sanchez (12) Lansing Everett 12 NF -

66. Billy Seeger (12) Lansing Everett 13 NF -

67. Quinton Mitchell (09) LeRoy Pine River 46 NF -



08/27/08 MEN'S CROSS COUNTRY PAGE 2



LAKEWOOD INVITE #1 AT SUNNY CREST YOUTH RANCH 08/27/08



TEAM RESULTS



TEAM NAME FIN RESULTS PTS



1. Ionia Kyle Slaughter (12) 1 17:27 1

Austin Alcala (11) 3 17:48 3

Tyler Ellis (10) 4 17:57 4

Don Blight (10) 5 18:01 5

Connor Montgomery (09) 8 18:26 8

Joe Bauer (12) 12 18:53

Kevin O connor (12) 27 20:05



** TEAM TOTAL ** 1:29:39 21



2. Sparta Nate Dahlgren (12) 2 17:38 2

Brandon George (09) 9 18:27 9

Alden Christafferson(10) 11 18:45 11

Jake Gilman (10) 15 19:24 15

Dustin Reed (12) 22 19:46 22

Colton Cnossen (11) 24 19:49

Wes VanOss (11) 30 20:32



** TEAM TOTAL ** 1:34:00 59



3. Saranac James Vance (11) 14 19:09 14

Tony Knop (10) 17 19:29 17

Aaron Vance (11) 20 19:42 20

Tyler Rose (11) 23 19:47 23

Jared Keough (12) 31 21:07 31

Alex Talcott (11) 42 22:03

Tyler Demski (09) 47 22:29



** TEAM TOTAL ** 1:39:14 105



4. Wayland Union Neal White (12) 7 18:22 7

Scott Rankens (10) 21 19:46 21

Mike Reygaert (12) 26 19:55 26

Zach Kasper (10) 29 20:28 29

Nick Poirier (10) 32 21:10 32

Noah Weingate 34 21:20

Sam Martus (10) 44 22:09



** TEAM TOTAL ** 1:39:41 115



5. Hastings Troy Dailey (11) 6 18:04 6

Dane Schils (12) 13 18:55 13

Mitch Singleterry (10) 33 21:15 33

Dustin Bateson (12) 35 21:23 35

Mile Belcher (11) 36 21:26 36

Bruce Krouse (10) 38 21:39

Pale Belcher (11) 49 22:56



** TEAM TOTAL ** 1:41:03 123



6. Lake Odessa-Lakewood Billy Quint (12) 10 18:31 10

Tucker Seese (10) 19 19:37 19

Richie Noyce (12) 25 19:50 25

Steve DeJong (12) 39 21:41 39

Nick Blocher (11) 41 21:51 41

Jason Foltz (11) 45 22:10

Casey Beglin (12) 51 23:21



** TEAM TOTAL ** 1:41:30 134



7. Bellevue Alec Bolthouse (11) 16 19:28 16

Robert Addis (12) 18 19:31 18

Ryon Bartha (11) 28 20:08 28

Brandon Waterbury (11) 37 21:27 37

Sterling Shute (10) 48 22:50 48

Tony Fuller (09) 53 23:44



** TEAM TOTAL ** 1:43:24 147



8. LeRoy Pine River Quinn Lopez (11) 43 22:05 43

Michael Benedict (09) 46 22:15 46

A.J. Park (11) 52 23:42 52

Jacob Cubitt (11) 57 26:17 57

Dustin Ripley (11) 58 26:32 58

Quinton Mitchell (09) 67 00 00



** TEAM TOTAL ** 2:00:51 256



9. Portland Cody Selden (10) 50 23:06 50

Ralph Warfield (10) 54 24:50 54

Thomas Gordon (12) 55 25:01 55

Connor Sherman (09) 56 25:43 56

Brian Schneider (11) 59 26:32 59

Anthony Haluska (10) 61 27:05



** TEAM TOTAL ** 2:05:12 274



10. Lansing Everett Corey Bilodeau (11) 40 21:42 40

Kyle Hutchinson (09) 60 26:45 60

Cordarius Rodgers (11) 62 27:21 62

Brian Tweedy (09) 63 28:23 63

Conner Bilodeau (09) 64 31:12 64

Miguel Sanchez (12) 65 00 00

Billy Seeger (12) 66 00 00



** TEAM TOTAL ** 2:15:23 289





08/27/08 WOMEN'S CROSS COUNTRY PAGE 1



LAKEWOOD INVITE #1 AT SUNNY CREST YOUTH RANCH 08/27/08







SCORES

1. Ionia 44 6. Lake Odessa-Lakewood 145

2. Sparta 95 7. Hastings 161

3. LeRoy Pine River 96 8. Saranac 182

4. Wayland Union 97 9. Bellevue 203

5. Portland 100





WOMEN'S Varsity



INDIVIDUAL RESULTS



FIN NAME TEAM NUM RESULTS PTS

1. Melinda Palinkas (11) Saranac 150 19:51.8 1

2. Amanda Brewer (10) Ionia 118 21:06.8 2

3. Kelsey Sterkenburg (12) Wayland Union 162 21:09.3 3

4. Allison Scheidel (10) Sparta 157 21:19.7 4

5. Julia Kessler (10) Ionia 120 21:30.9 5

6. Nicole Frantz (12) Hastings 113 21:32.4 6

7. Jessi Hartman (10) Ionia 119 21:45.2 7

8. Rachel Whitley (12) LeRoy Pine River 144 21:48.1 8

9. Brittany Anderson (11) LeRoy Pine River 138 21:48.5 9

10. Alex Forsythe (11) Wayland Union 159 22:09.5 10

11. Lindsay Klomparens (10) Grand Rapids Central 107 22:12.7 -

12. Annabelle Schuelke (12) Grand Rapids Central 109 22:26.7 -

13. Ashley Pifer (12) Lake Odessa-Lakewood 126 22:31.8 11

14. Alison Bauer (10) Ionia 117 22:39.5 12

15. Andera Kober (11) Sparta 155 22:40.2 13

16. Nicole Schafter (12) Portland 135 22:42.5 14

17. Amanda Nicholson (11) LeRoy Pine River 141 23:09.3 15

18. Nikki May (12) Portland 133 23:13.3 16

19. Sarah Zywiczynski (9) Wayland Union 165 23:17.4 17

20. Anne Emig (9) Grand Rapids Central 106 23:22.3 -

21. Ali Smith (10) Ionia 123 23:26.8 18

22. Kelsey Blake (10) Portland 131 23:27.4 19

23. Bayley Ravell (10) Sparta 156 23:27.7 20

24. Alexis Brodbeck (12) Lake Odessa-Lakewood 124 23:28.0 21

25. Dana Dadow (11) Bellevue 168 23:28.4 22

26. Cassie Thelen (10) Lake Odessa-Lakewood 130 23:31.7 23

27. Molly Smith (12) Hastings 115 23:37.6 24

28. Sarah White (10) Portland 137 23:42.7 25

29. Victoria Sochor (10) Portland 136 23:57.1 26

30. Bri Seiting (11) LeRoy Pine River 143 24:01.1 27

31. Casey Trimble (11) Sparta 158 24:01.9 28

32. Aliana Case (10) Hastings 111 24:02.5 29

33. Chelsea Andrews (11) Sparta 152 24:14.4 30

34. Emily Morlock (10) Ionia 122 24:25.4 P

35. Melissa Russo (10) Wayland Union 161 24:33.1 32

36. Ellee Eldridge (10) Portland 132 24:58.8 P

37. Emily Pease (10) Bellevue 167 24:59.1 34

38. Sheena White (12) Wayland Union 164 25:12.1 35

39. Kaitlyn Balderas (10) Sparta 153 25:14.7 P

40. Andi Bogert (11) LeRoy Pine River 139 25:29.6 37

41. Andrea Day (11) Saranac 146 25:37.3 38

42. Ali Chipman (11) Saranac 145 25:42.2 39

43. Katelyn Cnossen (11) Sparta 154 25:42.6 P

44. Chelsea Finnie (11) Lansing Everett 102 25:50.8 -

45. Laura Morse (12) Portland 134 25:53.2 P

46. Angela Nicholson (09) LeRoy Pine River 142 26:02.7 P

47. Roxanne Powelson (09) Lake Odessa-Lakewood 128 26:21.0 43

48. Allison Bartha Bellevue 169 26:37.5 44

49. Janelle Fraley (12) Bellevue 166 26:44.9 45

50. Madeline VandeCappelle (1Wayland Union 163 27:02.7 P

51. Carolina Martinez (10) Lake Odessa-Lakewood 125 27:05.0 47

52. Kaitlin Seese (12) Lake Odessa-Lakewood 129 27:25.9 P

53. Katie Ponsetto (11) Hastings 114 27:38.6 49

54. Michelle Hausserman (12) Saranac 147 27:46.7 50

55. Kelsey Cosgrove (11) LeRoy Pine River 140 27:52.0 P

56. Jenna McCarthy (11) Wayland Union 160 28:42.7 P

57. Alyssa Thornton (12) Hastings 116 28:44.8 53

58. Allisondra McClellan (11)Saranac 149 29:56.6 54

59. Kristina Hoople (12) Saranac 148 30:02.2 P

60. Maria Patrick (10) Lake Odessa-Lakewood 127 31:10.6 P

61. Meghan Smith (09) Saranac 151 32:10.3 P

62. Dominique Bowman (10) Lansing Everett 101 41:15.1 -

63. Shaquita Lee (10) Lansing Everett 103 43:49.4 -

64. Suzie Zuniga (11) Lansing Everett 104 43:51.1 -

65. Marley Munn Bellevue 170 44:09.3 58

66. Daishonne Klyce (12) Grand Rapids Central 108 NF -

67. Lauren Anderson (11) Hastings 110 NF -

68. Leanne Dinges (12) Hastings 112 NF -



08/27/08 WOMEN'S CROSS COUNTRY PAGE 2



LAKEWOOD INVITE #1 AT SUNNY CREST YOUTH RANCH 08/27/08



TEAM RESULTS



TEAM NAME FIN RESULTS PTS



1. Ionia Amanda Brewer (10) 2 21:06 2

Julia Kessler (10) 5 21:30 5

Jessi Hartman (10) 7 21:45 7

Alison Bauer (10) 14 22:39 12

Ali Smith (10) 21 23:26 18

Emily Morlock (10) 34 24:25



** TEAM TOTAL ** 1:50:26 44



2. Sparta Allison Scheidel (10) 4 21:19 4

Andera Kober (11) 15 22:40 13

Bayley Ravell (10) 23 23:27 20

Casey Trimble (11) 31 24:01 28

Chelsea Andrews (11) 33 24:14 30

Kaitlyn Balderas (10) 39 25:14

Katelyn Cnossen (11) 43 25:42



** TEAM TOTAL ** 1:55:41 95



3. LeRoy Pine River Rachel Whitley (12) 8 21:48 8

Brittany Anderson (11) 9 21:48 9

Amanda Nicholson (11) 17 23:09 15

Bri Seiting (11) 30 24:01 27

Andi Bogert (11) 40 25:29 37

Angela Nicholson (09) 46 26:02

Kelsey Cosgrove (11) 55 27:52



** TEAM TOTAL ** 1:56:15 96



4. Wayland Union Kelsey Sterkenburg (12) 3 21:09 3

Alex Forsythe (11) 10 22:09 10

Sarah Zywiczynski (9) 19 23:17 17

Melissa Russo (10) 35 24:33 32

Sheena White (12) 38 25:12 35

Madeline VandeCappelle ( 50 27:02

Jenna McCarthy (11) 56 28:42



** TEAM TOTAL ** 1:56:20 97



5. Portland Nicole Schafter (12) 16 22:42 14

Nikki May (12) 18 23:13 16

Kelsey Blake (10) 22 23:27 19

Sarah White (10) 28 23:42 25

Victoria Sochor (10) 29 23:57 26

Ellee Eldridge (10) 36 24:58

Laura Morse (12) 45 25:53



** TEAM TOTAL ** 1:57:01 100



6. Lake Odessa-Lakewood Ashley Pifer (12) 13 22:31 11

Alexis Brodbeck (12) 24 23:28 21

Cassie Thelen (10) 26 23:31 23

Roxanne Powelson (09) 47 26:21 43

Carolina Martinez (10) 51 27:05 47

Kaitlin Seese (12) 52 27:25

Maria Patrick (10) 60 31:10



** TEAM TOTAL ** 2:02:56 145



7. Hastings Nicole Frantz (12) 6 21:32 6

Molly Smith (12) 27 23:37 24

Aliana Case (10) 32 24:02 29

Katie Ponsetto (11) 53 27:38 49

Alyssa Thornton (12) 57 28:44 53

Lauren Anderson (11) 67 00 00

Leanne Dinges (12) 68 00 00



** TEAM TOTAL ** 2:05:33 161



8. Saranac Melinda Palinkas (11) 1 19:51 1

Andrea Day (11) 41 25:37 38

Ali Chipman (11) 42 25:42 39

Michelle Hausserman (12) 54 27:46 50

Allisondra McClellan (11 58 29:56 54

Kristina Hoople (12) 59 30:02

Meghan Smith (09) 61 32:10



** TEAM TOTAL ** 2:08:52 182



9. Bellevue Dana Dadow (11) 25 23:28 22

Emily Pease (10) 37 24:59 34

Allison Bartha 48 26:37 44

Janelle Fraley (12) 49 26:44 45

Marley Munn 65 44:09 58



** TEAM TOTAL ** 2:25:57 203



10. Lansing Everett Chelsea Finnie (11) 44 25:50

Dominique Bowman (10) 62 41:15

Shaquita Lee (10) 63 43:49

Suzie Zuniga (11) 64 43:51



** TEAM TOTAL ** 2:34:45



11. Grand Rapids Central Lindsay Klomparens (10) 11 22:12

Annabelle Schuelke (12) 12 22:26

Anne Emig (9) 20 23:22

Daishonne Klyce (12) 66 00 00



** TEAM TOTAL ** 1:08:00







08/27/08 MEN'S CROSS COUNTRY PAGE 1



LAKEWOOD INVITE #1 AT SUNNY CREST YOUTH RANCH 08/27/08







SCORES

1. Sparta 27 3. Wayland Union 65

2. Ionia 44 4. Hastings 98





MEN'S JV Boys



INDIVIDUAL RESULTS



FIN NAME TEAM NUM RESULTS PTS

1. Cody Kasper (10) Ionia 212 19:05.6 1

2. Zach Leach (09) Sparta 242 19:26.7 2

3. Edward Mazurkiewicz (11) Sparta 243 19:51.7 3

4. Jake VerSluys (10) Sparta 249 19:54.3 4

5. Matt Banas (11) Wayland Union 252 19:58.7 5

6. Nate Haney (12) Ionia 211 20:10.1 6

7. Bryon Spence (11) Ionia 218 20:43.8 7

8. Devon Fairman (12) Sparta 236 20:48.4 8

9. Eddie Barta (11) Lake Odessa-Lakewood 221 20:57.3 -

10. Kurt Elders (10) Wayland Union 255 21:02.9 9

11. Kenneth Johnson (12) Sparta 239 21:27.1 10

12. Sean Peckham (12) Wayland Union 264 21:31.2 11

13. Alex Kusmierz (09) Ionia 213 21:33.2 12

14. Caleb Johnson (11) Sparta 238 21:58.5 P

15. Brandon Schnabel (11) Sparta 245 22:00.8 P

16. Ethan Angus (12) Hastings 202 22:01.1 15

17. Matt Cathcart (11) Hastings 203 22:12.9 16

18. Jake Partridge (10) Hastings 207 22:22.7 17

19. Justin Lang (11) Sparta 241 22:25.4 -

20. Nick Martin (10) Ionia 214 22:35.3 18

21. Adam Birkeland (09) Sparta 235 22:36.9 -

22. Jake Gibson (10) Wayland Union 259 22:37.8 19

23. Albert Mayer (09) Ionia 215 23:00.1 P

24. Adam Carter (9) Wayland Union 253 23:07.3 21

25. Sam Lautzenheiser (10) Saranac 232 23:30.9 -

26. Aaron Vanderweide (9) Wayland Union 266 23:46.3 P

27. Jake Groeneveld (11) Wayland Union 260 23:59.3 P

28. Nick Hosmer (09) Sparta 237 24:19.3 -

29. Tim Farrell (12) Wayland Union 257 24:24.7 -

30. Marshall Warren (11) Hastings 209 24:34.1 24

31. Cody Johnson (11) Wayland Union 262 24:34.4 -

32. Jason Moyer (12) Saranac 269 24:57.5 -

33. Cody Wilson (11) Sparta 250 25:00.7 -

34. Josh Wright (12) Lake Odessa-Lakewood 224 25:21.3 -

35. Mickel Thompkins (10) Ionia 219 25:27.4 P

36. Ken Merryfield (10) Ionia 216 25:33.7 -

37. Ray Antel (9) Wayland Union 251 25:35.4 -

38. Michael Kutch (10) Lake Odessa-Lakewood 222 25:36.9 -

39. Bryan Baker (11) Ionia 210 25:37.4 -

40. Ron Freeze (9) Wayland Union 258 25:48.0 -

41. Tylor Pagan (11) Wayland Union 263 25:50.9 -

42. Taylor Klotz (09) Hastings 206 26:15.1 26

43. Alex Taylor (10) Sparta 247 26:27.6 -

44. Brett Stephens (10) Hastings 208 27:36.4 P

45. Adam Fahrne (10) Wayland Union 256 28:26.3 -

46. Logan Morse (10) Portland 227 29:41.1 -

47. Brian Brown (10) Portland 268 29:42.5 -

48. Jacob Brooks (12) Saranac 231 29:44.5 -

49. Cody Kissane (11) Portland 225 29:48.4 -

50. Harrison Vriese (11) Ionia 220 31:10.8 -

51. Cam Rose (10) Saranac 233 31:49.5 -

52. Mikki O'Dell (12) Bellevue 200 NF -

53. Mike Reynolds (12) Bellevue 201 NF -

54. Jesse Teachworth (11) Lake Odessa-Lakewood 223 NF -

55. Matthew Sandborn (10) Portland 226 NF -

56. Matthew Johnson (12) Sparta 240 NF -

57. Josh Schillim (09) Sparta 244 NF -

58. Will Steenhagen (09) Sparta 246 NF -



08/27/08 MEN'S CROSS COUNTRY PAGE 2



LAKEWOOD INVITE #1 AT SUNNY CREST YOUTH RANCH 08/27/08



TEAM RESULTS



TEAM NAME FIN RESULTS PTS



1. Sparta Zach Leach (09) 2 19:26 2

Edward Mazurkiewicz (11) 3 19:51 3

Jake VerSluys (10) 4 19:54 4

Devon Fairman (12) 8 20:48 8

Kenneth Johnson (12) 11 21:27 10

Caleb Johnson (11) 14 21:58

Brandon Schnabel (11) 15 22:00



** TEAM TOTAL ** 1:41:26 27



2. Ionia Cody Kasper (10) 1 19:05 1

Nate Haney (12) 6 20:10 6

Bryon Spence (11) 7 20:43 7

Alex Kusmierz (09) 13 21:33 12

Nick Martin (10) 20 22:35 18

Albert Mayer (09) 23 23:00

Mickel Thompkins (10) 35 25:27



** TEAM TOTAL ** 1:44:06 44



3. Wayland Union Matt Banas (11) 5 19:58 5

Kurt Elders (10) 10 21:02 9

Sean Peckham (12) 12 21:31 11

Jake Gibson (10) 22 22:37 19

Adam Carter (9) 24 23:07 21

Aaron Vanderweide (9) 26 23:46

Jake Groeneveld (11) 27 23:59



** TEAM TOTAL ** 1:48:15 65



4. Hastings Ethan Angus (12) 16 22:01 15

Matt Cathcart (11) 17 22:12 16

Jake Partridge (10) 18 22:22 17

Marshall Warren (11) 30 24:34 24

Taylor Klotz (09) 42 26:15 26

Brett Stephens (10) 44 27:36



** TEAM TOTAL ** 1:57:24 98



Lake Odessa-Lakewood Eddie Barta (11) 9 20:57

Josh Wright (12) 34 25:21

Michael Kutch (10) 38 25:36



** TEAM TOTAL ** 1:11:54



Portland Logan Morse (10) 46 29:41

Brian Brown (10) 47 29:42

Cody Kissane (11) 49 29:48



** TEAM TOTAL ** 1:29:11



Saranac Sam Lautzenheiser (10) 25 23:30

Jason Moyer (12) 32 24:57

Jacob Brooks (12) 48 29:44

Cam Rose (10) 51 31:49



** TEAM TOTAL ** 1:50:00







08/27/08 WOMEN'S CROSS COUNTRY PAGE 1



LAKEWOOD INVITE #1 AT SUNNY CREST YOUTH RANCH 08/27/08







SCORES

1. Sparta 22 3. Wayland Union 55

2. Hastings 43





WOMEN'S JV Girls



INDIVIDUAL RESULTS



FIN NAME TEAM NUM RESULTS PTS

1. Alyson Johnson (10) Portland 292 22:58.3 -

2. Brianna Wiles (10) Ionia 290 24:37.8 -

3. Natalie Klenk (10) Sparta 276 25:15.7 1

4. Erika Lang (9) Sparta 277 25:25.2 2

5. Ryann Shaffer (12) Lake Odessa-Lakewood 272 25:56.5 -

6. Cherie Kosbar (09) Hastings 311 26:04.6 3

7. Amanda Crooke (9) Ionia 286 26:11.3 -

8. Harmony Reed (10) Lake Odessa-Lakewood 271 26:16.1 -

9. Jenna Plew (12) Sparta 278 26:56.8 4

10. Arianne Slaughter (10) Ionia 289 27:03.7 -

11. Raeanne Peterson (09) LeRoy Pine River 284 27:11.2 -

12. Chelsi Scott (09) Portland 295 27:14.0 -

13. Claire Gill (9) Sparta 275 27:27.2 5

14. Jennifer LaJoye (10) Hastings 312 27:30.2 6

15. Katrina Hamel (11) Ionia 288 27:36.7 -

16. Brandi Boersma (11) Wayland Union 299 27:37.0 7

17. Connie Misak (12) Wayland Union 301 27:38.1 8

18. Lindsey Johnson (12) Hastings 309 27:49.7 9

19. Madeleine Teliczan (9) Sparta 279 28:26.9 10

20. Katrina Wert (11) LeRoy Pine River 285 28:52.7 -

21. Kayla Bileth (10) Wayland Union 298 29:34.3 11

22. Meg Travis (09) Hastings 313 29:54.6 12

23. Susie Quint (11) Lake Odessa-Lakewood 270 30:27.3 -

24. Cassiey Suwal (09) Saranac 282 31:04.7 -

25. Anna Banister (10) Hastings 304 31:13.5 13

26. Courtney Stoken (11) Wayland Union 302 31:20.5 14

27. Maggie Lauer (11) Saranac 280 32:23.9 -

28. Agnes Sturgess (11) Wayland Union 303 32:56.8 15

29. Cheyenne Smith (09) Lake Odessa-Lakewood 273 32:58.4 -

30. Jessica Kaczmarczyk (12) Hastings 310 33:55.1 P

31. Heather Cady (11) Hastings 305 34:16.8 P

32. Emily Cooper (12) Sparta 274 35:33.6 P

33. Nichele Abts (11) Wayland Union 297 37:30.9 P

34. Kristen Priest (12) Saranac 281 NF -

35. Ashleigh Miling (9) Wayland Union 300 NF -

36. Kristen Hovde (12) Hastings 307 NF -

37. Courtney Jenkins (09) Hastings 308 NF -



08/27/08 WOMEN'S CROSS COUNTRY PAGE 2



LAKEWOOD INVITE #1 AT SUNNY CREST YOUTH RANCH 08/27/08



TEAM RESULTS



TEAM NAME FIN RESULTS PTS



1. Sparta Natalie Klenk (10) 3 25:15 1

Erika Lang (9) 4 25:25 2

Jenna Plew (12) 9 26:56 4

Claire Gill (9) 13 27:27 5

Madeleine Teliczan (9) 19 28:26 10

Emily Cooper (12) 32 35:33



** TEAM TOTAL ** 2:13:29 22



2. Hastings Cherie Kosbar (09) 6 26:04 3

Jennifer LaJoye (10) 14 27:30 6

Lindsey Johnson (12) 18 27:49 9

Meg Travis (09) 22 29:54 12

Anna Banister (10) 25 31:13 13

Jessica Kaczmarczyk (12) 30 33:55

Heather Cady (11) 31 34:16



** TEAM TOTAL ** 2:22:30 43



3. Wayland Union Brandi Boersma (11) 16 27:37 7

Connie Misak (12) 17 27:38 8

Kayla Bileth (10) 21 29:34 11

Courtney Stoken (11) 26 31:20 14

Agnes Sturgess (11) 28 32:56 15

Nichele Abts (11) 33 37:30

Ashleigh Miling (9) 35 00 00



** TEAM TOTAL ** 2:29:05 55



Ionia Brianna Wiles (10) 2 24:37

Amanda Crooke (9) 7 26:11

Arianne Slaughter (10) 10 27:03

Katrina Hamel (11) 15 27:36



** TEAM TOTAL ** 1:45:27



Lake Odessa-Lakewood Ryann Shaffer (12) 5 25:56

Harmony Reed (10) 8 26:16

Susie Quint (11) 23 30:27

Cheyenne Smith (09) 29 32:58



** TEAM TOTAL ** 1:55:37



Portland Alyson Johnson (10) 1 22:58

Chelsi Scott (09) 12 27:14



** TEAM TOTAL ** 50:12



LeRoy Pine River Raeanne Peterson (09) 11 27:11

Katrina Wert (11) 20 28:52



** TEAM TOTAL ** 56:03



Saranac Cassiey Suwal (09) 24 31:04

Maggie Lauer (11) 27 32:23



** TEAM TOTAL ** 1:03:27