Portland Riverfest

back to results

Aug. 23, 2008

Portland Riverfest
Portland, MI
Provided by Playmakers


Overall Male Open Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jason Peabody 26 1 17:49.9 5:45/M
Top

Overall Male Masters Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Tim Lunger 50 10 21:47.5 7:02/M
Top

Overall Male Grand Masters Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jack Griffin 53 16 22:23.7 7:13/M
Top

Overall Male Great Masters Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Norm Nephew 60 37 27:20.5 8:49/M
Top

Male 10 and under

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Alex Platte 10 18 22:49.5 7:22/M
Top

Male 11-14

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Brice Brown 13 3 19:59.1 6:27/M
2 Christopher Fox 13 63 30:38.9 9:53/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Cody Selden 15 8 20:55.3 6:45/M
2 Alexander Fox 16 12 21:55.1 7:04/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Drew Brown 20 6 20:38.1 6:39/M
2 Corey Otis 22 22 24:25.2 7:53/M
3 Brian Hornby 24 64 31:17.5 10:05/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Rylan Amour 26 2 18:56.0 6:06/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Brian Crum 31 5 20:34.2 6:38/M
2 Todd Frazier 34 7 20:39.0 6:40/M
3 Tom Isaacson 33 9 21:24.4 6:54/M
4 Jonathan Lund 32 48 28:27.5 9:11/M
5 David Lund 34 54 29:23.2 9:29/M
6 Mike Gray 32 62 30:22.4 9:48/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Michael Chaffee 39 17 22:30.5 7:15/M
2 Matt Getchell 35 28 25:36.2 8:15/M
3 Todd Davlin 38 38 27:20.8 8:49/M
4 Bob Powers 38 50 28:38.2 9:14/M
5 Joseph Hughes 38 58 29:42.3 9:35/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Michael Pell 43 15 22:14.2 7:10/M
2 Ron Hain 44 23 24:29.0 7:54/M
3 Jeff Maesummers 44 26 25:06.7 8:06/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Patrick O'Connor 47 11 21:51.8 7:03/M
2 Roman Zehner 46 13 22:04.5 7:07/M
3 Paul Pozega 49 20 23:46.8 7:40/M
4 Daniel Cook 46 61 30:09.7 9:44/M
5 Gerry Niemer 45 75 38:06.8 12:17/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Keith Hesche 53 19 23:18.6 7:31/M
2 Rod Bashore 50 51 28:46.2 9:17/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Henry Knoop 61 70 32:48.2 10:35/M
Top

Male 70 and over

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Harrison Hensley 76 68 32:28.9 10:28/M




Overall Female Open Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Sharon Becker 37 4 20:11.5 6:31/M
Top

Overall Female Masters Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Janet Barber 50 14 22:08.7 7:08/M
Top

Overall Female Grand Masters Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kathy Kettles 56 27 25:14.4 8:08/M
Top

Overall Female Great Masters Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Marge Novak 62 71 32:49.5 10:35/M
Top

Female 10 and under

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Paige Lorichon 9 72 33:29.7 10:48/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Age Overall Time Pace
1 MacKenzie Chaffee 11 31 26:24.8 8:31/M
2 Kylie Smith 14 32 26:25.4 8:31/M
3 Shawnee Selden 11 35 27:01.7 8:43/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Erin Holdren-Otis 22 36 27:03.7 8:44/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Megan Wert 26 34 26:50.2 8:39/M
2 Kim Manning 25 45 28:01.1 9:02/M
3 Stephanie Long 26 46 28:02.6 9:03/M
4 Heather Isaacson 27 49 28:30.7 9:12/M
5 Kimberly Watson 26 52 28:54.6 9:19/M
6 Jennifer Stafford 28 60 29:55.6 9:39/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Amber Fogarty 33 41 27:49.3 8:58/M
2 Kimberly Lund 32 53 29:03.9 9:22/M
3 Sara Pohl 32 55 29:27.8 9:30/M
4 Lisa Pung 34 57 29:42.0 9:35/M
5 Keri Garland 31 59 29:51.1 9:38/M
6 Casie Babbitt 31 73 33:30.5 10:48/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Cathy Westria 39 25 24:48.0 8:00/M
2 Theresa Getchell 36 40 27:42.8 8:56/M
3 Sherry Workman 38 43 27:58.8 9:01/M
4 Jennifer Murphy 35 44 28:00.2 9:02/M
5 Jennifer Hahn 36 47 28:22.5 9:09/M
6 Tammy Quillan 36 56 29:36.4 9:33/M
7 Michelle Kazmierski 37 66 31:56.0 10:18/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Julie Pozega 40 24 24:43.8 7:58/M
2 Pamela Shimer 44 39 27:22.6 8:50/M
3 Kim Cooper 43 42 27:57.9 9:01/M
4 Michelle Vanslambrouck 41 67 32:12.9 10:23/M
5 Stacy Craft 41 76 38:56.1 12:34/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Patty King 48 21 24:11.8 7:48/M
2 Kelli Zussman 45 30 25:41.7 8:17/M
3 Lynn Holdren 49 33 26:43.1 8:37/M
4 Lissa Perkins 45 69 32:35.0 10:31/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Karen Wolf 50 29 25:38.0 8:16/M
2 Sandy Wheeler 50 74 36:17.2 11:42/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Janice Beech 58 65 31:40.9 10:13/M




Overall Male Open Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kris James 25 1 1:23:37.1 6:23/M
Top

Overall Male Masters Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Scot Ursum 40 2 1:25:21.2 6:31/M
Top

Overall Male Grand Masters Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Don Owens 64 15 1:39:54.9 7:38/M
Top

Overall Male Great Masters Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Don Huizinga 61 28 1:46:33.3 8:08/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jack Cantlon 18 103 2:17:48.2 10:31/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jonathan Marsh 22 7 1:32:02.9 7:02/M
2 James Hensley 24 9 1:33:59.6 7:10/M
3 Aaron Shaw 23 38 1:50:15.2 8:25/M
4 David Warner 20 62 1:59:15.9 9:06/M
5 Ryan Ward 20 63 2:00:39.2 9:13/M
6 Steven Warner 22 107 2:20:48.9 10:45/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Vlad Henzl 29 26 1:46:06.2 8:06/M
2 Justin Bowman 28 27 1:46:06.5 8:06/M
3 Keith Cravotta 28 35 1:48:52.6 8:19/M
4 Thomas Samataro 29 54 1:56:28.4 8:53/M
5 James Kanine 27 65 2:00:47.8 9:13/M
6 Seth Gershenson 26 68 2:03:07.2 9:24/M
7 Brian Moore 27 69 2:03:07.8 9:24/M
8 Andrew Jones 27 71 2:03:24.4 9:25/M
9 Mike Colby 29 72 2:04:06.0 9:28/M
10 Chris Boyce 26 75 2:05:05.7 9:33/M
11 Patrick McKennon 27 85 2:09:18.1 9:52/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Brian Smith 31 5 1:29:53.3 6:52/M
2 Matthew McGowan 30 6 1:31:31.3 6:59/M
3 Jeremy McDonald 34 12 1:36:05.0 7:20/M
4 Jamie Holcomb 34 50 1:54:00.6 8:42/M
5 Mike Walters 31 56 1:57:06.6 8:56/M
6 Kevin Mayes 31 86 2:09:22.7 9:53/M
7 Andrew Schafer 31 96 2:12:28.8 10:07/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Chris Roach 36 4 1:28:18.1 6:44/M
2 Marty Foster 37 8 1:33:28.5 7:08/M
3 Shelby Pankratz 38 10 1:34:48.6 7:14/M
4 Brian Powell 37 11 1:35:40.9 7:18/M
5 Steve Hirschman 36 13 1:36:20.7 7:21/M
6 Dave Kurt 37 57 1:57:40.9 8:59/M
7 Steven Dembski 38 58 1:57:43.5 8:59/M
8 Darrell Fahey 39 60 1:58:26.0 9:02/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Bill Hoag 44 39 1:50:58.8 8:28/M
2 David Thierjung 43 55 1:56:55.6 8:55/M
3 Bill Hardiman 43 66 2:01:12.3 9:15/M
4 Jeff Brooks 44 93 2:11:27.2 10:02/M
5 Curt Emenhiser 43 115 2:28:53.6 11:22/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Robert Cook 46 3 1:26:50.5 6:38/M
2 Reuben Cuison 46 21 1:42:58.9 7:52/M
3 Andrew Motowski 47 31 1:47:12.4 8:11/M
4 Terry Thelen 48 34 1:48:29.5 8:17/M
5 Peter Anderson 45 70 2:03:19.1 9:25/M
6 David Stewart 46 83 2:08:03.7 9:46/M
7 Scott Warriner 49 109 2:21:13.2 10:47/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Roy Brown Jr. 52 17 1:40:28.6 7:40/M
2 Mark Smith 52 18 1:40:57.0 7:42/M
3 Patrick Duff 54 19 1:42:03.2 7:47/M
4 Dan Hogg 52 24 1:45:44.2 8:04/M
5 Ken Kramer 54 37 1:49:58.9 8:24/M
6 John Rademacher 51 48 1:53:34.0 8:40/M
7 Woodrow Tyler 50 49 1:53:34.4 8:40/M
8 Douglas Peabody 50 53 1:56:28.1 8:53/M
9 Tom Doyle 54 73 2:04:29.3 9:30/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Charles E Ross 59 16 1:40:04.2 7:38/M
2 Tom MacNaughton 56 41 1:52:29.1 8:35/M
3 Lou Cravotta 56 43 1:52:48.4 8:37/M
4 Jim Anton 59 67 2:02:26.8 9:21/M
5 Dwight Lafleur 55 82 2:07:44.3 9:45/M
6 Harry Hawkins 55 84 2:08:29.5 9:48/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Alan Lutz 63 61 1:59:13.8 9:06/M
2 Gordon Hare 64 105 2:19:46.0 10:40/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Age Overall Time Pace
1 David Wiener 68 78 2:05:55.5 9:37/M
2 Gary Koelsch 68 79 2:06:11.7 9:38/M
3 James Morgan 66 95 2:11:37.4 10:03/M
Top

Male 70 and over

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Francis Leik 70 44 1:52:51.5 8:37/M




Overall Female Open Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Bonnie Sexton 41 14 1:37:52.5 7:28/M
Top

Overall Female Masters Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Brenda Stoddard 42 20 1:42:41.5 7:50/M
Top

Overall Female Grand Masters Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Sharon Dolan 66 29 1:46:34.5 8:08/M
Top

Overall Female Great Masters Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kathleen Haase 61 113 2:26:58.3 11:13/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Laura Morse 17 33 1:47:36.5 8:13/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Tarah Peabody 22 42 1:52:38.6 8:36/M
2 Kayla Hengesbach 21 76 2:05:33.4 9:35/M
3 Ericka Piggott 24 81 2:07:25.6 9:44/M
4 Bryanna Warriner 20 94 2:11:32.5 10:02/M
5 Danielle Long 22 99 2:13:13.9 10:10/M
6 Allison Kirchmeir 21 101 2:15:15.4 10:19/M
7 Patrica Bohn 20 111 2:24:31.8 11:02/M
8 Lynsii Ward 22 114 2:28:05.0 11:18/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Becky Crum 29 32 1:47:12.7 8:11/M
2 Rachel Smith 26 36 1:49:51.8 8:23/M
3 Emily Kanine 28 64 2:00:47.4 9:13/M
4 Alexa Zarka 27 80 2:06:40.3 9:40/M
5 Annie Eggleston 28 89 2:10:30.6 9:58/M
6 Tamanna Contractor 29 91 2:10:58.0 10:00/M
7 Tamara Bowman 29 112 2:26:42.0 11:12/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Alisa Pennington 34 30 1:46:49.7 8:09/M
2 Renee Delau 34 77 2:05:42.4 9:36/M
3 Wendy Ellenberger 31 87 2:09:58.5 9:55/M
4 Jennifer Kauffman 32 88 2:10:00.1 9:55/M
5 Amy Epkey 30 90 2:10:51.7 9:59/M
6 Mary Arleth 32 92 2:11:09.0 10:01/M
7 Christy Kilpela 31 98 2:13:02.6 10:09/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Lisa Holzer 37 23 1:45:07.3 8:01/M
2 Claire Mull 35 25 1:46:03.2 8:06/M
3 Clare Portinga 35 46 1:53:10.8 8:38/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kathleen Moss 43 40 1:51:51.2 8:32/M
2 Kelly Cool 40 59 1:58:13.1 9:01/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Caroline Cook 48 22 1:44:04.0 7:57/M
2 Sara Figueroa 48 51 1:54:55.9 8:46/M
3 Sharon Gerrish 45 52 1:55:05.8 8:47/M
4 Maureen Tyler 48 106 2:19:59.3 10:41/M
5 Mary Warner 49 108 2:20:50.8 10:45/M
6 Dianne Samov 45 110 2:22:59.8 10:55/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Maria Wordelman 52 45 1:53:02.0 8:38/M
2 Betty Bosowski 51 47 1:53:23.8 8:39/M
3 Kathleen Clark 51 74 2:04:47.4 9:32/M
4 Karen Hagerty 50 97 2:13:00.2 10:09/M
5 Anne Heathcote 50 100 2:13:53.7 10:13/M
6 Ginny O'Connor Doyle 54 102 2:16:58.7 10:27/M
7 Danise Cantlon 50 104 2:17:48.5 10:31/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Sandra Frank 57 116 2:40:42.5 12:16/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Ann Herek 60 117 2:40:43.8 12:16/M