ISLAND LAKE OF NOVI TRIATHLON

back to results

Aug. 17, 2008

ISLAND LAKE OF NOVI TRIATHLON
Novi,MI


MALE OVERALL WINNER
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 53 Matthew West Ypsilanti 33 1 10:21 1:20 3 28:38 23.7 0:41 2 17:58 6:00 58:57

FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 251 Anne Marie Phillips Northville 47 7 13:15 1:33 2 31:17 21.7 0:41 7 22:44 7:35 1:09:28

MALE MASTERS WINNER
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 169 Steven Jones Novi 45 5 13:38 1:27 3 29:04 23.3 0:38 4 20:49 6:57 1:05:34

FEMALE MASTERS WINNER
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 214 Deanna Asbury Ann Arbor 44 4 17:44 1:57 4 35:09 19.3 1:30 1 20:09 6:43 1:16:26

MALE AGE GROUP 1 - 14
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 296 Eddie Kelley Ann Arbor 14 1 16:44 2:17 1 33:43 20.1 1:51 1 24:53 8:18 1:19:26
2 311 Sandeep Palepu Novi 14 2 19:54 0:44 2 47:14 15:45 1:56:03

FEMALE AGE GROUP 1 - 14
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

MALE AGE GROUP 15 - 16
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 321 Cameron Wasko Farmington Hills 15 1 11:50 3:08 2 35:04 19.3 0:40 2 23:01 7:41 1:13:41
2 292 Daniel Haugen Novi 16 3 18:11 2:50 3 42:50 15.8 0:25 1 22:20 7:27 1:26:35
3 318 Alex Sullivan Lorton 16 2 17:09 4:54 1 29:39 22.9 1:01 4 34:57 11:39 1:27:39
4 282 Ben Dale Novi 15 4 22:29 3:11 4 46:11 14.7 1:18 3 32:58 11:00 1:46:05


FEMALE AGE GROUP 15 - 16
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 234 Maddy Kelley Ann Arbor 16 1 15:02 2:47 1 43:42 15.5 0:46 1 29:01 9:41 1:31:17
2 227 Christina Hammack Novi 16 2 16:10 3:49 2 58:22 11.6 0:43 2 38:47 12:56 1:57:50

MALE AGE GROUP 17 - 19
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 278 Jim Brunner Novi 19 1 13:17 2:43 1 33:36 20.2 0:46 2 20:41 6:54 1:11:01
2 283 Benjamin Derico Rochester Hills 19 5 18:12 3:14 2 38:57 17.4 1:27 1 20:15 6:45 1:22:03
3 312 Zach Plumb Troy 19 2 15:40 3:22 4 40:52 16.6 0:41 4 21:35 7:12 1:22:08
4 291 Brandon Gutowski Northville 17 4 16:00 3:30 3 40:17 16.8 1:34 3 21:02 7:01 1:22:21
5 286 Martin Droze Northvile 19 3 15:46 3:17 6 44:47 15.1 1:11 6 24:05 8:02 1:29:03
6 281 Steven Cox Rochester Hills 19 6 22:57 2:59 5 42:54 15.8 0:45 5 23:09 7:43 1:32:42

FEMALE AGE GROUP 17 - 19
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 259 Gillian Staudt Bingham Farms 17 1 10:34 3:17 3 40:53 16.6 0:32 2 24:33 8:11 1:19:46
2 219 Natalie Cook Troy 17 4 15:50 2:26 1 39:36 17.1 0:31 1 23:23 7:48 1:21:45
3 216 Becca Brezee Chelsea 17 3 14:00 2:09 2 39:58 17.0 0:42 3 30:32 10:11 1:27:19
4 257 Nicole Salerno Fenton 19 5 18:42 3:05 4 41:55 16.2 0:42 4 30:48 10:16 1:35:10
5 232 Laura Hurn Livonia 19 2 13:53 2:45 5 49:47 13.6 0:37 5 36:44 12:15 1:43:43

MALE AGE GROUP 20 - 24
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 62 Kellen Smetana Novi 23 4 18:21 2:34 1 32:31 20.9 0:46 1 20:03 6:41 1:14:12
2 48 Todd Thurman Novi 21 1 14:58 2:14 10 37:42 18.0 0:42 4 22:59 7:40 1:18:35
3 32 Matthew Meador Livonia 22 7 21:29 1:48 2 33:29 20.2 1:18 5 23:45 7:55 1:21:47
4 28 Cameron Marshall Rochester Hills 21 2 15:58 3:14 6 36:10 18.7 0:44 10 25:43 8:35 1:21:47
5 43 Robert Schroeter Farmington Hills 23 5 18:35 3:17 7 36:16 18.7 1:32 3 22:11 7:24 1:21:49
6 1 Chris Alberty Novi 20 3 17:30 2:44 8 37:19 18.2 0:51 9 25:34 8:32 1:23:56
7 8 Daniel Carty Plymouth 22 6 20:04 2:56 11 42:24 16.0 1:31 2 20:37 6:53 1:27:31
8 26 Andrew Kerbrat East China Twp. 23 10 23:29 3:35 4 35:43 19.0 0:59 7 25:21 8:27 1:29:06
9 328 Joshua Davis Flat Rock 21 9 22:24 1:51 3 35:21 19.2 0:58 11 29:12 9:44 1:29:45
10 42 Shailesh Reddy Saginaw 20 8 21:45 4:06 9 37:23 18.1 1:10 8 25:27 8:29 1:29:49
11 56 Eric Zhao Novi 21 11 27:17 1:51 5 35:52 18.9 0:52 6 24:39 8:13 1:30:29


FEMALE AGE GROUP 20 - 24
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 116 Rebecca Schewe Northville 24 2 12:55 2:22 1 35:48 18.9 1:10 1 22:55 7:39 1:15:08
2 119 Katie Stefl Farmington Hills 22 1 11:13 1:45 3 41:10 16.5 1:02 5 27:02 9:01 1:22:10
3 121 Katherine Strzalkowski Ann Arbor 21 3 14:19 2:54 4 41:24 16.4 0:43 3 25:33 8:31 1:24:51
4 78 Sara Droze Northville 23 4 14:57 2:23 6 42:54 15.8 0:43 2 25:12 8:24 1:26:07
5 129 Cassandra Ballert Commerce Twp 20 8 19:27 2:38 2 40:41 16.7 0:30 7 29:46 9:56 1:33:01
6 80 Candice Funni Wolverine Lake 23 7 18:43 3:39 8 44:11 15.3 0:57 4 26:10 8:44 1:33:38
7 125 Ashley Walters Wixom 23 5 15:03 3:03 10 47:10 14.4 0:39 8 33:00 11:00 1:38:53
8 111 Diana Platt Farmington Hills 23 9 20:56 3:14 7 43:17 15.7 1:17 9 33:17 11:06 1:41:59
9 102 Alicia Madaj Canton 23 6 18:21 4:01 9 44:12 15.3 1:02 11 37:01 12:21 1:44:35
10 71 Nina Burbo Canton 20 12 29:57 2:44 5 42:54 15.8 1:16 6 27:51 9:17 1:44:40
11 91 Sandra Johnson White Lake 21 10 22:38 3:47 12 51:03 13.3 1:33 10 36:30 12:10 1:55:30
12 74 Lillian Chan Sterling Heights 22 11 26:57 4:57 11 47:16 14.3 1:09 12 38:44 12:55 1:59:02
13 114 June Saito Ann Arbor, Apt 1 20 13 35:04 3:16 13 1:01:04 11.1 0:37 13 43:47 14:36 2:23:46


MALE AGE GROUP 25 - 29
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 17 Dirk Dejonge Holland 26 1 12:36 1:53 1 30:12 22.5 0:46 8 21:23 7:08 1:06:48
2 5 Chris Brede Ann Arbor 26 2 12:43 1:47 3 31:07 21.8 1:00 1 20:28 6:50 1:07:04
3 35 Eric Nguyen Ann Arbor 29 5 15:33 1:54 6 33:03 20.5 0:42 7 21:08 7:03 1:12:18
4 51 Ryan Welle St Paul 28 11 16:52 1:48 9 34:15 19.8 0:35 6 21:08 7:03 1:14:37
5 39 Robert Patterson Royal Oak 27 4 15:09 2:23 8 34:12 19.8 1:15 11 22:52 7:38 1:15:49
6 21 Brian Gregory Clarkston 26 6 15:39 2:20 5 33:01 20.5 1:12 17 23:41 7:54 1:15:51
7 47 Eric Stier Macomb Twp. 29 3 13:07 2:27 10 35:05 19.3 1:29 18 24:34 8:12 1:16:40
8 49 Brian Walsh Novi 25 14 18:09 1:20 7 33:47 20.1 1:16 9 22:13 7:25 1:16:42
9 36 Matt Niemeyer Ann Arbor 27 16 18:43 3:10 4 32:51 20.6 1:20 5 20:56 6:59 1:16:59
10 25 Justin Jones Waterford 26 10 16:51 2:31 16 37:01 18.3 0:50 4 20:47 6:56 1:17:59
11 31 Brian McNeff Royal Oak 27 7 16:09 3:10 2 30:16 22.4 1:11 22 27:45 9:15 1:18:28
12 20 Aaron Gauger White Lake 29 9 16:18 2:55 14 35:49 18.9 1:02 10 22:46 7:36 1:18:49
13 59 Brian Schaffer West Bloomfield 29 12 16:52 2:37 15 36:27 18.6 0:59 14 23:10 7:44 1:20:04
14 58 Patrick Thurber La Salle 25 18 18:57 2:41 12 35:34 19.1 0:41 13 23:05 7:42 1:20:55
15 24 Curtiss Haskins Ann Arbor 27 15 18:22 2:46 18 39:04 17.4 0:47 12 23:01 7:41 1:23:58
16 2 Derek Amolsch Commerce 28 17 18:50 3:28 17 38:08 17.8 0:47 19 25:53 8:38 1:27:05
17 10 Scott Carty Plymouth 28 19 19:57 3:00 24 43:17 15.7 0:43 2 20:33 6:51 1:27:29
18 9 David Carty Novi 26 20 19:58 3:10 23 42:11 16.1 1:39 3 20:34 6:52 1:27:29
19 11 John Coffey Ann Arbor 27 8 16:16 2:58 20 39:37 17.1 1:20 23 28:01 9:21 1:28:09
20 29 Bryan Martyn Ann Arbor 27 21 21:39 3:19 13 35:39 19.0 1:44 21 26:41 8:54 1:28:59
21 7 Mark Brown Birmingham 28 13 18:05 3:01 19 39:13 17.3 0:42 24 30:02 10:01 1:31:01
22 18 Marc Dolney Saint Clair Shore 29 25 31:45 2:54 11 35:06 19.3 1:32 15 23:11 7:44 1:34:26
23 19 Jon Faber Huntington Woods 28 24 30:59 3:59 21 39:54 17.0 0:32 16 23:12 7:44 1:38:35
24 23 Daniel Han Ann Arbor 28 23 27:05 3:34 22 42:03 16.1 1:27 25 31:13 10:25 1:45:20
25 16 Joshua Davidson Garden City 25 22 25:52 5:03 25 47:42 14.2 0:57 20 26:23 8:48 1:45:56


FEMALE AGE GROUP 25 - 29
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 96 Meghan Kimball Mount Clemens 27 9 18:42 2:14 1 36:42 18.5 1:01 4 24:29 8:10 1:23:06
2 120 Jennifer Strach Saline 26 1 14:03 2:43 7 41:46 16.2 0:51 5 25:19 8:27 1:24:40
3 63 Lauren Anderson Birmingham 26 11 19:16 3:08 5 39:40 17.1 1:06 1 22:27 7:29 1:25:35
4 130 Sunny Moore Ottawa Lake 28 14 20:42 2:40 2 38:14 17.7 0:33 3 23:41 7:54 1:25:49
5 123 Tiffany Tsang Ann Arbor 27 10 19:06 3:41 4 39:34 17.1 0:55 6 25:23 8:28 1:28:36
6 77 Hilary Dejonge Holland 26 5 15:49 2:15 3 39:20 17.2 1:01 16 32:37 10:53 1:31:00
7 82 Haley Gonela Ann Arbor 26 12 19:21 3:47 6 40:06 16.9 2:34 7 26:33 8:51 1:32:19
8 118 Jennifer Sprague Ferndale 28 7 17:29 3:52 12 47:04 14.4 1:33 2 23:14 7:45 1:33:10
9 69 Andrea Brand Farmington Hills 29 8 18:05 3:05 9 42:35 15.9 1:25 9 28:42 9:34 1:33:51
10 97 Julie Kramb Ypsilanti 25 3 15:19 3:17 10 42:52 15.8 1:09 15 31:51 10:37 1:34:26
11 89 Elizabeth Hurn Livonia 25 2 14:10 3:20 14 47:54 14.2 0:49 11 30:05 10:02 1:36:16
12 88 Carla Howe Canton 29 6 15:50 3:24 11 45:40 14.8 1:55 14 31:48 10:36 1:38:36
13 100 Conny Lorenz Plymouth 28 17 24:41 3:54 8 42:16 16.0 0:56 12 30:08 10:03 1:41:53
14 101 Jessica Mack Ypsilanti 28 13 19:58 3:49 13 47:25 14.3 0:48 13 31:38 10:33 1:43:37
15 107 Allison Neal Ferndale 26 15 22:21 5:55 15 48:02 14.1 1:48 10 28:44 9:35 1:46:47
16 70 Amanda Brown Birmingham 27 16 22:32 3:32 17 57:46 11.7 3:27 8 26:43 8:55 1:53:58
17 98 Crista Kunkel Northville 28 4 15:22 4:33 16 52:46 12.8 0:54 17 42:48 14:16 1:56:22

MALE AGE GROUP 30 - 34
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 44 Rich Shearing Canton 34 3 13:45 1:37 4 32:52 20.6 0:33 3 20:45 6:55 1:09:31
2 61 Mark Fratella Sterling Heights 31 11 18:32 1:43 1 29:14 23.2 0:47 2 20:38 6:53 1:10:53
3 46 Rick Smith,jr Brighton 30 6 14:55 2:00 3 31:37 21.4 1:34 4 20:53 6:58 1:10:57
4 38 Rodolfo Palma Saline 31 1 11:06 2:46 2 31:36 21.5 1:03 12 24:56 8:19 1:11:25
5 55 Louis Williams Snover 30 9 15:26 2:16 6 33:40 20.1 1:06 1 19:50 6:37 1:12:17
6 40 Tom Phillips Ann Arbor 34 2 12:04 3:02 5 33:31 20.2 1:03 8 23:27 7:49 1:13:05
7 12 Joshua Collins Royal Oak 30 7 14:58 1:25 7 34:05 19.9 0:36 9 23:37 7:53 1:14:40
8 57 Dan McGuire Canton 33 8 15:26 2:22 8 34:16 19.8 1:30 7 22:02 7:21 1:15:34
9 6 Brad Brown Novi 30 13 18:57 1:44 9 34:36 19.6 0:41 10 24:23 8:08 1:20:20
10 52 Scott Welle Clinton Township 32 4 14:12 1:59 15 39:01 17.4 0:51 13 26:51 8:57 1:22:53
11 34 Steffen Mueller Plymouth 31 10 18:23 2:47 10 34:38 19.6 1:23 15 28:00 9:20 1:25:09
12 22 Kevin Hamel Madison Heights 31 12 18:41 2:54 12 37:41 18.0 1:22 11 24:50 8:17 1:25:26
13 14 Gustavo Da Cruz Novi 34 5 14:37 2:53 14 38:42 17.5 1:10 16 28:37 9:33 1:25:58
14 13 David Cooper Novi 33 14 22:26 3:31 11 36:52 18.4 1:54 6 21:31 7:11 1:26:14
15 4 Jonathan Brauer Toledo 32 15 23:40 3:11 16 41:53 16.2 1:13 14 27:41 9:14 1:37:35
16 27 Charles Lacasse Plymouth 30 16 26:23 4:17 17 43:42 15.5 2:19 5 21:25 7:09 1:38:06
17 33 Michael Mistak Redford 32 17 31:58 4:25 13 37:49 17.9 2:08 17 32:20 10:47 1:48:38


FEMALE AGE GROUP 30 - 34
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 83 Lori Hahn Westland 32 4 17:14 1:53 1 31:47 21.3 0:40 1 20:12 6:44 1:11:45
2 124 Amanda Vogler Royal Oak 31 3 15:04 1:49 2 34:55 19.4 0:54 2 22:31 7:31 1:15:11
3 115 Wendy Sanders Farmington Hills 32 1 12:18 2:47 3 36:17 18.7 1:12 7 27:15 9:05 1:19:47
4 72 Nina Calderone Royal Oak 30 6 18:06 1:15 4 36:40 18.5 0:43 3 23:45 7:55 1:20:26
5 68 Jenny Birmelin Farmington Hills 31 2 13:01 2:12 6 38:13 17.7 1:10 6 26:46 8:56 1:21:20
6 81 Shay Gauger White Lake 31 9 19:19 3:17 7 39:28 17.2 1:18 4 24:29 8:10 1:27:49
7 117 Angela Schmorrow Ann Arbor 33 8 18:59 2:51 5 37:14 18.2 1:03 8 28:22 9:28 1:28:27
8 106 Antje Mueller Plymouth 32 7 18:19 3:35 10 45:25 14.9 0:54 9 29:11 9:44 1:37:22
9 99 Meredith Lewis Chicago 30 10 26:44 4:18 8 41:47 16.2 1:08 5 25:33 8:31 1:39:29
10 87 Jena Honhart Liberty Township 34 5 17:35 2:45 9 42:12 16.1 1:35 10 37:30 12:30 1:41:34


MALE AGE GROUP 35 - 39
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 174 Roman Krzyzanowski Plymouth 37 3 13:25 1:32 1 28:35 23.7 0:32 1 17:14 5:45 1:01:17
2 146 Robert Chunn Ypsilanti 39 4 13:54 2:08 2 30:31 22.2 0:54 3 18:49 6:17 1:06:13
3 137 Kurt Bartel Northville 37 2 13:23 2:14 4 32:11 21.1 0:51 2 18:47 6:16 1:07:25
4 206 John Wright Novi 37 8 15:12 1:39 5 33:11 20.4 0:41 5 20:20 6:47 1:11:01
5 165 Carl Jacobs Huntington Woods 38 10 16:01 2:13 3 32:06 21.1 0:50 9 22:44 7:35 1:13:53
6 177 Sam Lulkin Bloomfield Hills 38 5 14:07 2:26 7 33:31 20.2 0:50 12 24:11 8:04 1:15:03
7 179 Jason Minock 36 15 18:14 2:05 12 35:16 19.2 1:28 4 19:04 6:22 1:16:06
8 141 Ken Boback Rochester Hills 39 9 15:55 3:02 9 34:33 19.6 1:00 8 22:25 7:29 1:16:53
9 188 Greg Nodland Bloomfield Hills 39 12 16:59 2:27 8 33:51 20.0 0:52 11 23:22 7:48 1:17:29
10 325 Tom McHugh Brighton 36 18 18:40 3:03 6 33:12 20.4 1:27 6 21:39 7:13 1:17:59
11 175 Robert Lee Novi 37 13 17:06 2:51 16 36:48 18.4 0:45 7 22:21 7:27 1:19:50
12 170 Sean Kelly Riverview 35 1 12:40 2:55 17 37:02 18.3 1:18 20 26:44 8:55 1:20:38
13 178 Brandon Metzger Canton 36 6 14:36 2:53 21 37:39 18.0 0:36 16 25:46 8:36 1:21:28
14 187 David Nitz Rochester Hills 36 14 17:19 2:16 15 36:40 18.5 1:07 14 24:34 8:12 1:21:53
15 191 Steve Peters South Lyon 38 11 16:34 2:39 13 35:21 19.2 1:09 21 27:21 9:07 1:23:01
16 147 James Connolly Novi 39 7 14:51 1:59 10 34:36 19.6 1:11 25 31:27 10:29 1:24:02
17 182 Robert Mundt Royal Oak 35 17 18:31 4:44 23 37:51 17.9 0:42 10 23:02 7:41 1:24:48
18 203 Brian Ward Canton 38 20 18:51 3:05 19 37:12 18.2 0:33 18 26:18 8:46 1:25:58
19 138 James Baumbick Novi 37 21 20:10 2:26 22 37:48 17.9 0:49 19 26:27 8:49 1:27:37
20 164 Steve Honhart Alto 35 22 20:18 2:30 14 36:16 18.7 0:34 22 28:29 9:30 1:28:06
21 136 Kevin Adelson Huntington Woods 38 19 18:41 2:17 11 35:05 19.3 1:37 24 30:43 10:15 1:28:21
22 163 Dave Honhart Liberty Township 38 24 23:54 2:49 20 37:33 18.1 0:33 15 24:41 8:14 1:29:28
23 154 Timothy Goodnow Royal Oak 37 16 18:20 3:52 26 45:16 15.0 0:53 13 24:30 8:10 1:32:49
24 180 James Mitchell Northville 39 23 23:03 3:32 18 37:05 18.3 1:25 23 28:53 9:38 1:33:55
25 190 Paul Pebbles Novi 38 25 25:22 3:30 24 38:45 17.5 0:50 17 25:46 8:36 1:34:10
26 148 Tung Do Novi 37 26 26:03 3:53 25 42:32 15.9 0:58 26 39:17 13:06 1:52:40


FEMALE AGE GROUP 35 - 39
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 126 Monica West Toledo 35 2 13:24 2:00 1 32:00 21.2 1:04 3 22:55 7:39 1:11:21
2 93 Rachel Jones Novi 38 3 14:54 1:37 2 33:16 20.4 0:43 2 21:49 7:17 1:12:16
3 79 Christine Enciso Highland 39 14 20:42 2:25 3 33:24 20.3 0:56 1 21:10 7:04 1:18:35
4 95 Alissa Kapke Canton 37 1 12:06 3:18 4 36:29 18.6 1:11 9 26:19 8:47 1:19:22
5 66 Dana Beck Livonia 37 5 16:05 2:40 7 37:54 17.9 1:41 4 23:13 7:45 1:21:31
6 122 Tracie Swiecki Northville 39 6 17:13 3:00 6 37:28 18.1 1:09 7 25:48 8:36 1:24:37
7 105 Adriana Mitchell Canton 39 18 21:43 2:39 5 36:55 18.4 1:25 11 27:13 9:05 1:29:53
8 67 Denise Becszlko Canton 39 7 17:23 3:37 13 42:05 16.1 1:11 8 26:01 8:41 1:30:15
9 103 Sandra Maleck New Hudson 38 8 18:03 3:21 8 38:40 17.5 0:52 16 30:22 10:08 1:31:15
10 85 Elizabeth Hargreaves Novi 37 13 19:44 3:03 12 39:54 17.0 1:25 10 27:12 9:04 1:31:15
11 73 Julie Chalifoux Livonia 36 4 14:56 3:06 15 44:10 15.4 1:01 13 29:50 9:57 1:33:01
12 86 Karen Healy Ann Arbor 38 9 18:14 4:01 11 39:47 17.0 1:09 14 29:52 9:58 1:33:01
13 90 Alexia Hutton Ann Arbor 35 16 20:50 2:21 9 38:52 17.4 1:09 15 29:52 9:58 1:33:02
14 108 Marcy Newman West Bloomfield 39 19 23:54 3:41 14 43:42 15.5 0:46 5 23:14 7:45 1:35:15
15 84 Sandra Hamady Beverly Hills 38 10 18:45 3:12 19 48:16 14.0 1:15 6 25:38 8:33 1:37:05
16 76 Liz Cirulis Novi 39 15 20:50 3:35 10 39:22 17.2 1:05 19 33:14 11:05 1:38:03
17 110 Jacqueline Pebbles Novi 37 12 19:27 3:29 16 44:21 15.3 0:49 17 30:53 10:18 1:38:56
18 94 Elise Kantor Novi 35 17 21:02 3:39 17 45:21 15.0 0:38 12 29:06 9:42 1:39:45
19 113 Jodi Ross White Lake 35 11 19:20 3:29 18 46:40 14.5 0:52 18 30:55 10:19 1:41:15


MALE AGE GROUP 40 - 44
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 205 Harold Woods Iii Commerce Twp. 42 3 14:20 1:32 2 29:45 22.8 0:48 1 20:25 6:49 1:06:49
2 142 Ken Booth Wixom 41 6 15:18 1:59 3 30:56 21.9 0:50 3 21:14 7:05 1:10:15
3 198 Mark Stuligross Orion 40 1 14:03 1:40 4 32:09 21.1 0:51 5 22:43 7:35 1:11:24
4 143 Colm Boran Novi 43 7 15:59 2:09 5 32:40 20.8 0:50 2 20:43 6:55 1:12:19
5 193 Paul Rivera Southfield 44 4 14:54 2:27 1 28:58 23.4 1:11 9 24:59 8:20 1:12:27
6 185 James Nelson Bloomfield Hills 41 8 16:03 2:56 7 34:13 19.8 0:42 6 23:16 7:46 1:17:07
7 201 Tom Valade Novi 42 2 14:10 2:23 10 36:28 18.6 0:58 8 24:35 8:12 1:18:34
8 168 Steven Johnson Novi 44 5 15:12 2:04 11 36:59 18.3 1:04 7 24:09 8:03 1:19:26
9 202 Mark Wallace Rochester 41 12 17:37 2:22 6 33:34 20.2 1:29 10 25:32 8:31 1:20:32
10 162 Alan Ho Wixom 43 10 16:43 1:50 15 39:14 17.3 0:52 4 22:04 7:22 1:20:42
11 186 David Nisbett Deckerville 44 9 16:18 3:28 9 36:22 18.6 1:12 11 25:35 8:32 1:22:53
12 181 Joseph Morrow Rochester Hills 42 11 16:45 2:36 12 37:09 18.3 0:55 12 26:46 8:56 1:24:08
13 161 Jonathan Hirsch Huntington Woods 41 13 17:42 3:15 8 35:05 19.3 1:28 16 28:11 9:24 1:25:39
14 200 John Szews South Lyon 42 16 21:59 1:58 13 37:33 18.1 0:50 14 27:43 9:15 1:30:01
15 199 Jeff Sweeney Novi 41 14 19:18 2:34 16 39:54 17.0 0:41 15 28:01 9:21 1:30:27
16 166 Curtis Jaksen West Bloomfield 40 15 19:31 4:02 14 38:37 17.6 1:37 17 28:36 9:32 1:32:22
17 140 Derek Blair Novi 41 18 25:37 40:18 0:30 13 27:18 9:06 1:33:41
18 158 David Hammelef Novi 41 17 22:56 2:34 17 41:59 16.1 1:05 18 41:32 13:51 1:50:04


FEMALE AGE GROUP 40 - 44
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 267 Michele Kendall-Williams Commerce Twp 42 2 16:26 2:10 3 35:07 19.3 0:56 9 26:28 8:50 1:21:06
2 266 Cathleen White Royal Oak 44 5 18:03 3:47 5 37:19 18.2 1:16 1 23:40 7:54 1:24:02
3 229 Mary Heitzeg Ann Arbor 41 7 18:51 2:18 4 36:43 18.5 1:27 5 25:25 8:29 1:24:42
4 258 Marcy Spitz West Bloomfield 42 6 18:08 3:38 6 37:20 18.2 1:35 3 24:34 8:12 1:25:14
5 235 Ann Kowalczyk Novi 44 8 19:12 2:24 7 37:43 18.0 1:07 8 26:19 8:47 1:26:43
6 249 Therese Novell Novi 40 11 20:40 3:24 9 38:48 17.5 0:40 2 24:28 8:10 1:27:59
7 245 Kim Montague Novi 43 4 17:48 2:41 11 39:11 17.3 0:56 12 28:03 9:21 1:28:36
8 268 Michelle Royer Bloomfield Hills 42 19 24:19 4:12 1 29:31 23.0 0:57 15 29:52 9:58 1:28:49
9 65 Lisa Baumbick Novi 40 15 22:15 2:00 8 38:07 17.8 0:44 7 25:56 8:39 1:29:00
10 255 Kirsten Ryan Novi 42 1 15:29 3:43 17 42:16 16.0 0:48 13 28:08 9:23 1:30:22
11 231 Kristin Hoy Farmington Hills 41 3 17:48 2:33 19 45:46 14.8 0:33 4 24:35 8:12 1:31:13
12 248 Suzanne Nelson Bloomfield Hills 41 16 22:18 2:50 12 39:52 17.0 0:41 10 26:44 8:55 1:32:22
13 236 Bev Kuznicki Northville 41 17 22:25 2:52 15 41:23 16.4 0:34 6 25:45 8:35 1:32:57
14 240 Dana Martin Rochester Hills 41 14 21:01 3:05 10 39:06 17.3 1:08 16 30:00 10:00 1:34:18
15 224 Cathy Galdes Dearborn 43 13 20:50 4:13 14 41:04 16.5 0:47 11 27:49 9:17 1:34:41
16 265 Colleen Weber Novi 41 18 23:40 2:57 13 40:26 16.8 1:24 17 30:13 10:05 1:38:39
17 243 Jennifer Miklosi Northville 41 20 25:03 3:15 2 34:27 19.7 1:53 19 34:34 11:32 1:39:09
18 238 Diana Lombard Canton 42 10 20:35 3:09 16 41:48 16.2 0:42 18 33:34 11:12 1:39:46
19 230 Michelle Hoorn Northville 40 12 20:45 3:02 20 47:14 14.4 0:40 14 28:22 9:28 1:40:01
20 260 Kim Tarnopol Huntington Woods 41 9 19:52 3:36 18 42:33 15.9 2:48 20 36:45 12:15 1:45:33
21 222 Tiffany Devon Livonia 44 21 31:51 4:35 21 1:04:00 10.6 0:57 21 40:28 13:30 2:21:49


MALE AGE GROUP 45 - 49
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 156 Tony Guerra Southgate 48 5 14:14 2:02 1 30:34 22.2 0:56 1 20:22 6:48 1:08:07
2 204 Brian White Royal Oak 47 1 13:00 1:52 3 32:23 20.9 0:45 7 24:15 8:05 1:12:14
3 150 Scott Forster Grosse Pointe 48 7 14:41 2:25 5 33:07 20.5 1:12 2 22:27 7:29 1:13:50
4 173 Robert Knight Birmingham 46 6 14:35 2:10 2 32:22 20.9 1:09 13 25:46 8:36 1:15:59
5 176 Christopher Luke Milford 45 2 13:23 2:32 8 35:39 19.0 1:11 4 24:02 8:01 1:16:45
6 145 William Caverly Farmington Hills 45 8 15:03 2:28 7 34:06 19.9 1:15 12 25:28 8:30 1:18:18
7 160 Thomas Hines Novi 48 13 19:17 1:30 6 33:12 20.4 1:05 14 27:31 9:11 1:22:33
8 139 Frank Bazzani Riverview 47 15 20:16 3:37 9 35:53 18.9 1:18 3 22:35 7:32 1:23:37
9 195 William Sider Huntington Woods 48 3 14:01 2:28 17 39:41 17.1 0:54 15 27:47 9:16 1:24:50
10 152 Paul Gessler Novi 45 10 17:16 4:41 12 37:39 18.0 0:57 9 25:04 8:22 1:25:35
11 197 James Stanley Novi 46 14 19:57 2:48 15 38:35 17.6 0:41 5 24:04 8:02 1:26:03
12 157 Robert Hammack Novi 46 16 21:20 2:14 11 37:10 18.2 0:57 8 24:45 8:15 1:26:25
13 183 Kevin Nast Plymouth 46 9 16:03 2:31 16 38:55 17.4 1:27 17 28:56 9:39 1:27:51
14 144 Jeffrey Brainard 45 4 14:05 2:39 20 46:00 14.7 1:28 10 25:10 8:24 1:29:21
15 326 Daniel Robertson Tecumseh 45 19 29:48 2:04 4 32:31 20.9 0:58 6 24:06 8:02 1:29:24
16 151 Jay Gassel Ann Arbor 47 11 17:46 3:50 14 38:30 17.6 0:46 16 28:42 9:34 1:29:32
17 171 John Kerr Northville 49 17 22:35 3:50 13 38:19 17.7 1:43 11 25:25 8:29 1:31:51
18 153 Phil Goldmeier Southfield 48 12 18:46 3:28 18 40:26 16.8 1:33 20 33:16 11:06 1:37:27
19 155 Brian Grant Belleville 46 18 25:09 2:54 10 37:00 18.3 1:47 19 33:02 11:01 1:39:50
20 184 Russell Navarre Farmington Hills 45 20 30:53 3:36 21 47:27 14.3 0:55 18 32:45 10:55 1:55:35
21 324 Bill Bye 45 21 35:30 7:30 19 44:13 15.3 1:21 21 37:14 12:25 2:05:46

FEMALE AGE GROUP 45 - 49
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 226 Susan Gutowski Northville 48 1 17:48 3:40 1 37:59 17.8 1:28 1 26:18 8:46 1:27:11
2 262 Janet Voyles Canton 46 5 22:14 2:29 2 40:16 16.8 0:44 2 26:46 8:56 1:32:28
3 256 Kimberley Salerno Fenton 45 2 18:42 3:06 3 41:56 16.2 0:39 4 30:49 10:17 1:35:10
4 244 Jean Marie Moffa Brighton 45 4 21:14 3:27 4 42:15 16.0 1:38 3 28:46 9:36 1:37:19
5 218 Jennifer Cohol Novi 46 3 21:00 4:19 7 47:24 14.3 2:17 5 32:23 10:48 1:47:21
6 223 Keri Gaither Pleasant Ridge 46 6 22:52 4:20 6 44:25 15.3 1:30 6 36:08 12:03 1:49:13
7 253 Karen Priemer Novi 47 7 25:34 3:51 5 43:37 15.5 0:46 7 41:13 13:45 1:54:59
8 261 Andrea Vanderveen Plymouth 49 8 32:01 8:54 8 58:48 11.5 3:28 8 50:24 16:48 2:33:34


MALE AGE GROUP 50 - 54
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 309 Mike Muha Wixom 51 6 16:38 1:28 1 30:35 22.2 0:45 2 22:25 7:29 1:11:49
2 304 Gary Larson Livonia 52 3 14:59 2:06 3 33:02 20.5 1:04 1 21:24 7:08 1:12:33
3 289 Dave Grant Belleville 50 1 12:26 2:06 4 35:17 19.2 0:53 4 24:11 8:04 1:14:52
4 274 Bill Annarino Farmington Hills 54 4 15:34 1:29 2 32:58 20.6 1:04 5 24:46 8:16 1:15:50
5 313 Michael Schmid Fenton 51 5 16:08 2:53 6 36:33 18.5 1:17 3 23:55 7:59 1:20:44
6 320 Mark Walters Wixom 51 2 13:22 3:47 8 37:45 18.0 1:53 8 28:44 9:35 1:25:30
7 310 Tom Obranovic Novi 54 7 23:04 2:31 5 35:56 18.9 0:52 7 27:30 9:10 1:29:51
8 172 Tim Gumbleton Farmington 52 8 25:12 4:13 7 36:48 18.4 2:52 6 26:26 8:49 1:35:29

FEMALE AGE GROUP 50 - 54
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 252 Terese Plumb Troy 50 1 13:59 3:04 1 37:50 17.9 1:13 1 26:14 8:45 1:22:18
2 239 Christine Lysaght Northville 51 2 21:36 3:05 2 41:34 16.3 0:44 2 27:23 9:08 1:34:19
3 250 Lora Obranovic Novi 50 3 22:05 3:19 3 42:31 15.9 1:11 3 30:32 10:11 1:39:35

MALE AGE GROUP 55 - 59
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 305 Robert Larson Novi 57 1 14:59 2:02 2 30:12 22.5 1:00 1 22:46 7:36 1:10:56
2 299 David Kurtz Northville 57 3 15:27 2:30 3 32:08 21.1 1:08 2 25:45 8:35 1:16:56
3 315 Ian Shearing Brighton 59 4 16:14 2:48 4 32:58 20.6 1:09 4 27:11 9:04 1:20:19
4 189 John Olson Ferndale 59 6 19:24 3:46 1 26:57 25.2 1:16 6 32:46 10:56 1:24:08
5 327 Rick Moroni Clinton Township 55 2 15:22 3:32 6 44:46 15.1 0:30 5 27:29 9:10 1:31:38
6 275 Tom Balch West Bloomfield 57 5 16:44 3:35 5 38:52 17.4 2:24 7 33:13 11:05 1:34:47
7 308 Marty Moran Sterling Heights 56 7 22:21 2:57 7 45:31 14.9 1:48 3 25:50 8:37 1:38:25

FEMALE AGE GROUP 55 - 59
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 215 Lynn Balog Northville 57 2 22:08 2:35 1 38:53 17.4 1:29 1 29:47 9:56 1:34:50
2 263 Sheryl Walsh Novi 55 1 21:00 2:43 2 41:32 16.3 0:54 2 33:53 11:18 1:40:01

MALE AGE GROUP 60 - 64
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 276 Frank Balog Northville 60 1 23:21 4:38 1 37:51 17.9 1:31 2 30:04 10:02 1:37:23
2 295 John Houser Sr Rochester Hills 61 2 24:48 4:46 2 46:53 14.5 2:55 1 28:35 9:32 1:47:55


FEMALE AGE GROUP 60 - 64
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 225 Linda Gorback West Bloomfield 60 2 21:19 5:11 1 43:22 15.6 1:27 1 35:03 11:41 1:46:21
2 221 Mary Dehn New Baltimore 63 1 18:08 4:52 2 47:36 14.2 1:26 2 38:16 12:46 1:50:16

MALE AGE GROUP 65 - 69
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

FEMALE AGE GROUP 65 - 69
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

MALE AGE GROUP 70 - 99
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

FEMALE AGE GROUP 70 - 99
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

CLYDESDALE AGE GROUP 1 - 99
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 273 James Allen Wixom 37 1 13:13 2:26 3 34:17 19.8 0:53 2 24:37 8:13 1:15:25
2 277 Dave Berkey Canton 45 15 26:10 4:21 1 24:00 28.3 1:03 1 24:11 8:04 1:19:43
3 298 Brian Krupa Oakland Twp 39 5 17:02 1:58 2 33:48 20.1 0:55 6 27:01 9:01 1:20:43
4 306 Phil Martin Rochester Hills 35 2 14:53 3:15 8 36:55 18.4 1:21 7 27:06 9:02 1:23:29
5 288 Neeraj Gonela Ann Arbor 32 3 16:55 3:32 7 36:14 18.7 2:13 4 26:13 8:45 1:25:05
6 290 Mike Gulyas Grosse Pointe Far 41 4 17:00 3:09 6 35:48 18.9 1:09 9 28:26 9:29 1:25:31
7 279 Doug Cadaret Northville 35 12 20:34 1:55 5 35:07 19.3 1:50 13 30:51 10:17 1:30:16
8 322 Gerald West Luna Pier 57 7 18:15 2:20 11 37:39 18.0 1:19 14 31:06 10:22 1:30:37
9 285 Tom Downs Farmington Hills 40 10 19:34 3:28 15 40:11 16.9 0:58 5 26:48 8:56 1:30:58
10 287 Marc Godman Canton 37 11 20:31 2:58 9 37:12 18.2 1:19 12 30:39 10:13 1:32:37
11 284 Jeffrey Dobson Plymouth 32 8 18:55 3:41 14 40:04 16.9 2:13 10 28:43 9:35 1:33:33
12 297 Thomas Kish Grand Blanc 40 14 24:59 4:18 10 37:36 18.0 1:55 3 24:50 8:17 1:33:37
13 314 Tim Seibert Livonia 49 9 19:33 3:49 16 40:13 16.9 0:37 11 29:53 9:58 1:34:03
14 293 Scott Hauncher Novi 37 13 24:25 3:40 12 38:13 17.7 1:19 8 27:29 9:10 1:35:04
15 307 Joseph McDermott Livonia 39 6 17:26 4:02 13 39:07 17.3 1:13 15 33:44 11:15 1:35:31
16 60 Kevin Hampton Royal Oak 32 16 33:19 7:20 4 35:04 19.3 1:08 16 43:51 14:37 2:00:41


ATHENA AGE GROUP 1 - 99
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 264 Jennifer Warstler Farmington Hills 30 2 21:22 2:29 1 34:56 19.4 1:29 3 33:23 11:08 1:33:38
2 228 Louise Hecker Ann Arbor 30 1 18:57 4:37 2 41:44 16.2 0:37 1 31:28 10:30 1:37:21
3 254 Tracy Rutter Wayne 37 5 23:19 3:45 4 49:17 13.8 1:32 2 33:16 11:06 1:51:06
4 246 Rachel Mroz Commerce 32 3 21:40 3:56 3 48:19 14.0 0:59 4 40:01 13:21 1:54:55
5 241 Deborah McCormick Howell 49 4 22:01 4:51 5 54:00 12.6 1:19 5 43:36 14:32 2:05:45



OVERALL OPEN SWIM
ISLAND LAKE OF NOVI TRIATHLON
SUNDAY, AUGUST 17, 2008

Place No. Name Ag S Opnswim
===== ===== =========================== == = =======
1 357 Kevin Hafner 34 M 32:46
2 367 Jeremy Pecora 41 M 36:17
3 373 Jim Sorensen 37 M 37:39
4 381 Catherine Rodney 28 F 37:53
5 366 John Parry 35 M 39:54
6 376 Dan Strybel 53 M 40:32
7 356 Maria Gutowski 12 F 41:33
8 355 Tricia Guest 31 F 41:39
9 379 David Hoersten 45 M 41:57
10 361 Cherie Levi 44 F 43:12
11 380 Dennis West 62 M 45:00
12 365 Tiffany Miller 28 F 45:09
13 368 Judy Riben 42 F 45:35
14 382 Julie Bedford 43 F 46:00
15 385 Edward Giroux 68 M 46:10
16 389 Lori Friesner 47 F 46:21
17 372 Lindsay Sitarski 30 F 47:11
18 352 James Carl D'Amour 47 M 47:45
19 371 James Scholl 55 M 49:33
20 350 Nancy Bachman 51 F 52:08
21 351 Kenneth Browne 63 M 53:03
22 384 Ed Strach 52 M 54:15
23 388 Katie Rankin 13 F 54:32
24 359 Matthew Johnson 35 M 55:04
25 370 Kim Sanner 40 F 55:18
26 369 Philip Ross 29 M 56:04
27 167 Mike Jamieson 49 M 56:15
28 360 Raina Korbakis 38 F 57:37
29 383 Terese Grondin 55 F 1:01:11
30 386 Lana Krolikowski 28 F 1:01:34
31 354 Scott Eveningred 39 M 1:01:48
32 362 Cheryl Machovec 33 F 1:03:45