The Great Train Race

back to results

Aug. 17, 2008

The Great Train Race
Ypsilanti, Mi
Provided by Everal Race Management


Overall Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Smith Ypsilanti MI 268 26 9 20:18.4 6:33/M

Overall Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeremy Doody Laingsburg MI 289 24 1 17:14.9 5:34/M

Overall Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dawn Massie Ypsilanti MI 220 45 17 22:46.2 7:21/M

Overall Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert Duerksen Ann Arbor MI 295 47 2 17:21.0 5:36/M

Female 14 and under

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alexis Nowicki Ypsilanti MI 229 13 38 25:44.2 8:18/M
2 Caylin Rozelle Ypsilanti MI 293 12 126 44:03.8 14:13/M
3 Lake Van Zomeren Mac Ypsilanti MI 254 9 139 52:53.2 17:04/M

Male 14 & under

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom Acosta Saginaw MI 266 14 8 20:11.2 6:31/M
2 Andrew Blower Ypsilanti MI 162 10 13 22:30.9 7:15/M
3 Connor Couch Brighton MI 182 14 19 23:07.0 7:27/M
4 Christopher Brower Ypsilanti MI 169 10 28 24:09.9 7:47/M
5 Andrew Rinke Dearborn MI 238 14 34 25:09.4 8:07/M
6 Alan Bastian Ypsilanti MI 157 14 52 27:29.1 8:52/M
7 Thomas Rinke Dearborn MI 239 12 95 33:14.0 10:43/M

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Melany Mioduszewski Dexter MI 279 18 11 20:44.6 6:41/M
2 Sarah Lahidji Ann Arbor MI 213 18 53 27:32.2 8:53/M
3 Lauren Harber Plymouth MI 274 18 114 36:31.7 11:47/M

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kenny Cooper Clinton MI 179 16 3 18:26.0 5:57/M
2 Edward Calhoun Ypsilanti MI 270 17 4 18:37.3 6:00/M
3 Jeffrey Roberts MI 240 19 5 18:39.2 6:01/M
4 Cameron Morgan Ypsilanti MI 285 16 18 23:03.5 7:26/M

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Millard Ann Arbor MI 222 21 23 23:30.2 7:35/M
2 Ashley Wiedemann Ypsilanti MI 261 22 57 28:02.4 9:03/M
3 Kristen Wiseman Ypsilanti MI 287 24 78 30:18.6 9:46/M
4 Clare Berklich Ypsilanti MI 161 21 82 30:41.1 9:54/M
5 Amanda Schleif MI 242 24 96 33:15.0 10:44/M
6 Rosa Abani Ann Arbor MI 152 22 108 34:56.1 11:16/M

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Zachary Harlow Kalamazoo MI 203 20 12 21:34.2 6:57/M
2 Brian Nichols Ypsilanti MI 290 22 40 26:12.1 8:27/M
3 Vik Sood Bloomfield Hills M 246 22 70 29:22.8 9:28/M
4 Adam Mitchell Ypsilanti MI 223 23 74 29:34.5 9:32/M
5 Ben Bushkuhl Bushkuhl Ann Arbor MI 171 23 75 29:50.5 9:37/M

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christina Walter Adrian MI 258 27 16 22:42.7 7:19/M
2 Carrie Ann Knauss Ann Arbor MI 212 28 33 25:09.2 8:07/M
3 Danielle Kammeyer Ann Arbor MI 209 26 41 26:13.0 8:27/M
4 Abigail Reed Ypsilanti MI 235 25 61 28:40.5 9:15/M
5 Tisha Cooley Monroe MI 176 27 62 28:42.5 9:15/M
6 Ashley Wiedemann Ypsilanti MI 260 25 71 29:24.5 9:29/M
7 Gretchen Cavanaugh Ypsilanti MI 12 25 76 29:58.6 9:40/M
8 Jennifer Doe Ypsilanti MI 186 27 81 30:39.5 9:53/M
9 Rachel Cooper Ann Arbor MI 177 28 85 31:19.6 10:06/M
10 Kristal Jeffries Clinton Township M 3 25 93 32:49.0 10:35/M
11 Rose Peruski Ypsilanti MI 231 26 97 33:23.0 10:46/M
12 Sophia Cornish Ypsilanti MI 297 27 107 34:47.3 11:13/M
13 Megan Lawrence Inkster MI 215 28 110 35:29.8 11:27/M
14 Laura Zimmerman Ann Arbor MI 264 25 111 35:48.2 11:33/M
15 Kimberly Haman Milan MI 202 29 120 40:10.1 12:57/M

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matt Carter Ann Arbor MI 173 28 25 23:43.2 7:39/M
2 Jason Bastian Ypsilanti MI 158 28 55 27:46.0 8:57/M
3 Ryan Thompson Waterford MI 250 27 59 28:27.0 9:11/M
4 Chris Essex Monroe MI 190 27 63 28:43.0 9:16/M
5 Christopher Avery Ann Arbor MI 156 25 112 35:50.3 11:34/M

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Thompson Ypsilanti MI 251 34 15 22:41.2 7:19/M
2 Elen Oneal Ann Arbor MI 230 30 31 24:47.8 8:00/M
3 Tisha Moore Ypsilanti MI 225 33 58 28:18.0 9:08/M
4 Angela Hawley Ypsilanti MI 204 34 69 29:21.9 9:28/M
5 Nicole Timmerman Grass Lake MI 281 32 79 30:29.6 9:50/M
6 Brenda Nelson Ypsilanti MI 37 31 115 36:53.9 11:54/M
7 Laura Morris Ypsilanti MI 226 33 129 44:47.7 14:27/M
8 K Jackson Davison MI 207 34 130 45:20.0 14:37/M

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeff Kittendorf Dexter MI 284 34 21 23:16.6 7:30/M
2 Timothy Carmody Plymouth MI 172 30 39 26:04.3 8:25/M
3 Charles Jaeger Ypsilanti MI 208 32 87 31:33.3 10:11/M
4 Sean Williams Ypsilanti MI 292 31 98 33:25.4 10:47/M

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shonnie Becker Ypsilanti MI 7 36 46 26:51.0 8:40/M
2 Jeanette Brooks Mi MI 166 38 60 28:38.8 9:14/M
3 Sarah Vanzoeren Ypsilanti MI 255 36 65 28:51.3 9:18/M
4 Lisa Stidham Northville MI 298 37 66 29:05.2 9:23/M
5 Stephanie Couch Brighton MI 180 37 67 29:06.7 9:23/M
6 Lisa Kania Whitmore Lake MI 210 35 80 30:33.8 9:51/M
7 Sharla Mohney Ypsilanti MI 224 35 88 31:47.5 10:15/M
8 Sondra Richardson Ypsilanti MI 236 37 92 32:44.2 10:34/M
9 Anne Maskill Maskill Ypsilanti MI 219 37 133 49:23.9 15:56/M
10 Laura Van Zomeren Ypsilanti MI 253 38 140 52:53.8 17:04/M

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Pete Acosta Saginaw MI 267 38 24 23:35.8 7:36/M
2 Sean Slay Ann Arbor MI 244 35 27 24:05.2 7:46/M
3 Donald Armstrong Whitmore Lake MI 155 38 44 26:29.3 8:33/M
4 John Staunton Ypsilanti MI 247 39 68 29:11.2 9:25/M
5 Robert Maskill Ypsilanti MI 218 39 106 34:42.6 11:12/M

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Smith Tecumseh MI 291 41 20 23:08.5 7:28/M
2 Lisa Brower Ypsilanti MI 167 40 29 24:31.5 7:55/M
3 Lisa Zawadzki Ottawa Hills OH 263 42 45 26:34.9 8:34/M
4 Joan Fitzgibbon Ann Arbor MI 192 43 50 27:22.9 8:50/M
5 Kelly Bennett Ypsilanti MI 160 40 83 30:46.0 9:55/M
6 Kerry Armstrong Whitmore Lake MI 151 42 89 32:22.8 10:26/M
7 Michelle Bies Ann Arbor MI 299 41 101 33:57.7 10:57/M
8 Julie Manzagol Dexter MI 283 42 103 34:06.3 11:00/M
9 Michelle West Saline MI 259 42 105 34:36.3 11:10/M
10 Wendy Cooper Ann Arbor MI 286 40 113 36:01.2 11:37/M
11 Jeanette Frost Dexter MI 196 43 119 40:05.9 12:56/M
12 Kathy Shaw Ann Arbor MI 243 42 134 49:49.1 16:04/M

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Brower Ypsilanti MI 168 43 7 19:54.7 6:25/M
2 Stanley Bies Ann Arbor MI 300 40 14 22:38.6 7:18/M
3 Roy Brewington Ypsilanti MI 164 41 99 33:39.0 10:51/M

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kate Lewit Ann Arbor MI 216 47 51 27:23.6 8:50/M
2 Kimberly Harber Plymouth MI 275 46 77 30:15.5 9:45/M
3 Brenda Brewington Ypsilanti MI 165 45 86 31:25.2 10:08/M
4 Patricia Garrity Pensacola FL 272 48 90 32:38.8 10:32/M
5 Jo Ann Catalfio Saline MI 174 49 116 39:03.3 12:36/M
6 Angela Quinn Ypsilanti MI 233 49 123 42:03.1 13:34/M
7 Akosua Slough Ypsilanti MI 245 45 125 42:35.4 13:44/M

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Lax Plymouth MI 288 45 10 20:19.4 6:33/M
2 Ted Bondie Ypsilanti MI 163 47 26 23:55.5 7:43/M
3 George Rinke Dearborn MI 237 47 35 25:09.9 8:07/M
4 Christopher Fitzpatrick Saline MI 193 45 42 26:21.5 8:30/M
5 David Anderson Ypsilanti MI 154 48 54 27:44.9 8:57/M
6 David Bates Ypsilanti MI 280 46 56 27:56.1 9:01/M
7 Roman Neff Switzerland 276 48 104 34:18.7 11:04/M

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sandy Reeber Ypsilanti MI 234 52 47 26:56.3 8:41/M
2 Joann Crescio Grass Lake MI 184 50 94 33:03.5 10:40/M
3 Debra Meekins Saginaw MI 221 53 131 47:25.1 15:18/M
4 Pamela Bennett Ann Arbor MI 159 53 135 49:49.5 16:04/M
5 Eartha Deyampet Westland MI 185 51 137 50:58.1 16:26/M

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ward Freeman Ypsilanti MI 195 52 6 19:25.4 6:16/M
2 Steven Ziemba Grosse Pointe Park 271 54 30 24:44.6 7:59/M
3 Wayne Nowicki Ypsilanti MI 228 51 36 25:22.1 8:11/M
4 John Cooper Clinton MI 178 53 43 26:26.6 8:32/M
5 Jim Lupton Ann Arbor MI 91 50 73 29:32.0 9:32/M

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sue Stickel Ypsilanti MI 265 58 64 28:50.3 9:18/M
2 Jannetta Logan Ypsilanti MI 217 59 91 32:43.6 10:33/M
3 Julie Abagail Giannosa Ann Arbor MI 198 59 102 34:02.5 10:59/M
4 June Gordon Ypsilanti MI 201 59 117 39:04.0 12:36/M
5 Gloria Gaynor Ypsilanti MI 197 59 124 42:04.9 13:34/M
6 Demetrices Van Pelt MI 252 56 128 44:26.1 14:20/M
7 Rosanne Heppner South Lyon MI 277 57 136 50:55.0 16:25/M

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Glass Ypsilanti MI 273 57 22 23:24.1 7:33/M
2 William Bujak Belleville MI 94 58 37 25:24.6 8:12/M
3 Scott Elliott Ypsilanti MI 189 59 72 29:28.0 9:30/M
4 Hilory Earley Livonia MI 93 57 109 35:17.5 11:23/M
5 Philip Pitkin Hartland MI 97 56 121 40:23.8 13:02/M

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lia Stevens Ann Arbor MI 296 62 48 27:04.0 8:44/M
2 Laura Laporte Ypsilanti MI 214 60 84 30:56.1 9:59/M
3 Jane Buck Williamsburg MI 170 61 132 49:23.5 15:56/M

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ed King Whitmore Lake MI 211 60 32 24:58.1 8:03/M
2 Jax Anthony Giannosa Ann Arbor MI 199 60 100 33:46.8 10:54/M
3 Jim Waller Ypsilanti MI 257 62 127 44:21.6 14:18/M
4 Ed Heppner South Lyon MI 278 64 138 51:01.9 16:27/M

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Art Kitze Ann Arbor MI 282 69 49 27:14.2 8:47/M

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ren Farley Ann Arbor MI 191 70 122 40:39.4 13:07/M

Male 75 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert Thomas Northville MI 269 79 118 39:30.7 12:45/M




Overall Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Teresa Semaan Ann Arbor MI 48 21 14 44:24.7 7:10/M

Overall Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chris Samborn Ann Arbor MI 66 28 1 33:33.2 5:25/M

Overall Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Betty Mioduszewski Dexter MI 71 45 23 46:56.3 7:34/M

Overall Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Tarkowski Northville MI 56 55 4 38:59.8 6:17/M

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dan Waskiewicz Livonia MI 59 19 10 43:59.4 7:06/M

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrea Semaan Ann Arbor MI 49 22 17 45:00.4 7:15/M
2 Jennifer Baker Ypsilanti MI 84 24 59 55:20.5 8:55/M

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matt Hammersmith 96 21 2 35:50.1 5:47/M
2 Joe Waller MI 58 23 35 50:08.3 8:05/M
3 Robert Stuart MI 54 20 64 56:31.8 9:07/M

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Elizabeth MacDonald Ann Arbor MI 28 25 37 50:49.3 8:12/M
2 Amy Holzer Dexter MI 24 29 39 50:51.6 8:12/M
3 Dejuana Meekins Ypsilanti MI 35 27 51 54:05.5 8:43/M
4 Natasha Meekins Inkster MI 34 28 52 54:05.9 8:43/M
5 Jessica Niemann Belleville MI 39 26 73 1:01:20.0 9:54/M
6 Chastity Van Pelt Ypsilanti MI 57 28 77 1:03:11.4 10:11/M
7 Angela Spelman Ypsilanti MI 88 27 78 1:03:30.8 10:15/M
8 Kelly O'Doherty Ann Arbor MI 40 29 80 1:08:18.7 11:01/M

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matthew Shock Ypsilanti MI 72 26 3 36:42.6 5:55/M
2 Daniel Whorley Ypsilanti MI 87 28 15 44:53.0 7:14/M
3 Francisco Aguilar Ann Arbor MI 13 27 19 45:32.9 7:21/M
4 Douglas Bessette Ann Arbor MI 8 28 22 46:50.8 7:33/M
5 Mark Aycocho MI 5 27 32 49:51.8 8:02/M
6 Eric Holzer Dexter MI 23 29 38 50:50.6 8:12/M
7 Freddie Jackson Ypsilanti MI 25 25 49 53:16.1 8:35/M

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christy Synowiec Ypsilanti MI 294 31 30 48:38.7 7:51/M
2 Katrina Glamzi Whitehall MI 18 30 33 49:54.4 8:03/M
3 Katie Maloney Grand Ledge MI 29 33 42 51:23.8 8:17/M
4 Melissa Stewart Lincoln Park MI 53 33 50 53:39.2 8:39/M
5 Heidi Savage Ypsilanti MI 45 32 71 1:01:03.3 9:51/M
6 Andrea Oltesvig Lake Orion MI 41 30 76 1:02:52.7 10:08/M
7 Cecilia Ramsey Ann Arbor MI 43 30 79 1:06:57.2 10:48/M
8 Courtney Snyder Ypsilanti MI 51 33 81 1:08:19.1 11:01/M

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeremy Hallum Ann Arbor MI 20 34 16 44:56.8 7:15/M
2 Matt Dorr Clinton MI 89 30 24 47:02.6 7:35/M
3 Stewart Schmidt Lake Orion MI 46 32 31 49:41.6 8:01/M
4 Eric Hizer Ypsilanti MI 22 31 36 50:39.6 8:10/M
5 Patrick Robichaud Belleville MI 44 31 44 51:41.9 8:20/M

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Diponio Ypsilanti MI 15 38 26 47:54.3 7:44/M
2 Kirsten Findlay Maumee OH 16 36 28 48:14.6 7:47/M
3 Kim Lazarz Ypsilanti MI 69 35 41 51:20.0 8:17/M
4 Alison Medeiros Ypsilanti MI 32 36 47 52:26.1 8:27/M
5 Donna Matteson Wolverine Lake MI 30 37 72 1:01:14.7 9:53/M

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Becker Bemd Ypsilanti MI 61 38 8 43:50.6 7:04/M
2 Matt Barnes Saline MI 6 39 9 43:55.6 7:05/M
3 Victor Arredondo West Chester OH 83 39 21 46:21.0 7:29/M
4 Justin Cialella Canton MI 77 35 54 54:34.9 8:48/M
5 John Amaya Canton MI 4 35 56 54:52.9 8:51/M
6 Scott Baker Ypsilanti MI 85 35 60 55:21.8 8:56/M
7 Shawn Brueshaber Kalamazoo MI 10 37 63 56:28.8 9:06/M
8 Patrick Morris Ypsilanti MI 36 38 68 58:34.2 9:27/M
9 Howard Brauckmuller Ypsilanti MI 9 38 74 1:01:58.2 10:00/M
10 John Shovels Clinton MI 50 37 75 1:02:22.6 10:04/M

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Barbra Meek Ypsilanti MI 33 41 65 57:37.8 9:18/M

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Thomas Eberts Ypsilanti MI 92 43 11 44:03.3 7:06/M
2 Randy Gravel Ypsilanti MI 81 43 12 44:04.4 7:06/M
3 Tom Manzagol Dexter MI 73 42 20 45:38.3 7:22/M
4 Mike Kreykes Ann Arbor MI 67 43 48 52:41.9 8:30/M

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cindy Embry Clinton MI 82 48 29 48:31.4 7:50/M
2 Julia Collins Ypsilanti MI 14 46 43 51:34.8 8:19/M
3 Therese Foote Ypsilanti MI 17 47 66 57:51.4 9:20/M
4 Jan Wiseman Ypsilanti MI 79 49 67 58:05.0 9:22/M
5 Jeanie Dodge Ann Arbor MI 78 49 69 58:35.7 9:27/M
6 Kathryn Selva Plymouth MI 47 48 70 59:32.9 9:36/M

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joerg Klisch Northville MI 62 48 13 44:15.3 7:08/M
2 Donald Goven Ypsilanti MI 74 46 40 51:00.1 8:14/M
3 Michael Burnard Canton MI 11 45 58 55:09.9 8:54/M
4 Ron Hopp Ann Arbor MI 80 47 82 1:09:59.7 11:17/M

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Debbie Dusch Concord NC 63 52 61 55:29.6 8:57/M
2 Kathy Coolman Pembrooke Pines FL 1 54 83 1:43:15.0 16:39/M

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Thomas Gerou Canton MI 95 50 5 40:55.0 6:36/M
2 Marcel Neff Ypsilanti MI 70 50 6 41:20.8 6:40/M
3 Joe Evans Ypsilanti MI 60 54 46 52:10.9 8:25/M

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Luckhardt Ypsilanti MI 68 57 18 45:08.6 7:17/M
2 William Dusch Concord NC 64 55 25 47:09.3 7:36/M
3 Robin Pearce New Hudson MI 42 55 34 49:58.2 8:04/M
4 Larry Haack Ann Arbor MI 19 55 45 52:02.6 8:24/M
5 Andrew Soifer Ann Arbor MI 52 57 53 54:18.2 8:45/M
6 Jerry Foucheg Ann Arbor MI 65 58 55 54:39.4 8:49/M
7 Gene Laporte Ypsilanti MI 27 59 57 55:08.5 8:54/M

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rick Stevens Ann Arbor MI 86 62 27 48:01.4 7:45/M

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Carlton White Lake MI 90 65 7 43:08.2 6:57/M

No Age Given

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rand Robinson Ypsilanti MI 75 99 62 56:02.1 9:02/M

Ypsilanti, Mi
Provided by Everal Race Management