Lapeer 4 Mile

back to results

Aug. 17, 2008

Lapeer 4 Mile
Lapeer, Mi
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.


Overall Male Open Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Derek Stone Shelby MI 20 1 20:48.0 5:12/M

Overall Male Masters Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jay Owens Fenton MI 46 3 23:32.0 5:53/M

Male 14 and under

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Glacier Wallington Ortonville MI 11 11 26:12.2 6:33/M
2 Jake Weingartz Lapeer MI 14 17 29:01.0 7:15/M
3 Johnny Weingartz Lapeer MI 13 45 32:52.4 8:13/M
4 Jimmy Wallington Lincoln Park MI 13 49 33:09.0 8:17/M

Male 15 to 19

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Scott Boller Lapeer MI 18 5 24:16.3 6:04/M
2 Zach Kirby Attica MI 17 7 25:08.1 6:17/M
3 Bryan Bush Lapeer MI 17 8 25:28.0 6:22/M
4 Jeff Baeckeroot Lapeer MI 17 10 26:04.5 6:31/M
5 Kyle Griffin Lapeer MI 16 14 27:52.2 6:58/M
6 Sam Kaczmarek Attica MI 17 19 29:16.0 7:19/M
7 Shawn Debeau Lapeer 16 23 29:32.0 7:23/M
8 Brett Cavenaugh Metamora 18 29 30:08.3 7:32/M
9 David Garner Lapeer MI 17 41 32:13.0 8:03/M

Male 20 to 24

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Matt Smiarowski Lapeer MI 21 2 22:56.0 5:44/M
2 Earl Morgan Lapeer 24 38 31:52.3 7:58/M

Male 25 to 29

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Ed Wendling Essexville MI 29 18 29:15.6 7:19/M
2 Dan Armstrong North Branch 29 21 29:18.2 7:20/M
3 David Barr Davison MI 25 43 32:30.1 8:08/M
4 William Bosnell Lapeer MI 25 50 33:10.5 8:18/M

Male 30 to 34

Place Name City Age Overall Time Pace
1 David Wheat Farmington Hills 31 26 29:55.1 7:29/M
2 Brian Schmitt Burton 32 69 37:22.4 9:21/M

Male 35 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Brian Musgrave Lapeer 36 9 25:52.3 6:28/M
2 Brad Chayka Lapeer MI 39 27 30:02.3 7:31/M
3 Bill Ogden Lapeer 35 59 34:53.5 8:43/M

Male 40 to 44

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jim Toth Imlay City MI 41 30 30:09.2 7:32/M
2 Jeff Peet Columbiaville 40 33 30:56.1 7:44/M
3 Jeffery Randall Caro MI 44 64 35:58.2 9:00/M
4 John Nugent Lapeer MI 44 85 47:10.2 11:48/M

Male 45 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Roger Lara Grand Blanc MI 49 4 24:09.4 6:02/M
2 Donald Richmond Ortonville MI 47 6 24:27.3 6:07/M
3 Mark Suyama Attica 45 24 29:46.5 7:27/M
4 Manfred Berger Columbiaville MI 49 44 32:32.5 8:08/M
5 Fred Weeks Lapeer 45 51 33:13.4 8:18/M

Male 50 to 54

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Terry Carmean Ortonville MI 53 12 26:17.1 6:34/M
2 Tomm McLean Mount Morris MI 50 15 28:42.1 7:11/M
3 David Koleda Metamora MI 54 32 30:41.3 7:40/M
4 Thomas Mitchell Davison 53 34 31:06.0 7:47/M
5 Ray Turczyn Lapeer MI 51 35 31:09.3 7:47/M
6 Ron Evans Metamora 50 83 46:52.4 11:43/M

Male 55 to 59

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Henry Osier Attica MI 59 36 31:19.5 7:50/M
2 Bruce Lawrence Metamora 58 40 32:06.3 8:02/M
3 Manny Schmidt Lapeer MI 58 77 40:09.6 10:02/M

Male 65 to 69

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Richard Wallen Flushing MI 68 53 33:25.1 8:21/M
2 George Skene Metamora 67 57 34:20.2 8:35/M
3 Don Morris Lapeer 67 71 38:35.6 9:39/M

Heavyweight

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Marty Johnson Lapeer 99 22 29:28.0 7:22/M
2 Donald Jacot Vassar MI 99 72 38:47.5 9:42/M




Overall Female Open Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Lisa Veneziano Fenton MI 43 13 27:31.2 6:53/M

Overall Female Masters Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Ruth Lara Grand Blanc MI 47 28 30:04.0 7:31/M

Female 14 and under

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Brennah Donohue Metamora MI 11 42 32:22.0 8:06/M
2 Morgan Turk Lapeer MI 07 81 45:27.2 11:22/M
3 Natalie Fleming Metamora 9 90 55:28.3 13:52/M

Female 15 to 19

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Meghan Petiprin Imlay City MI 17 25 29:48.3 7:27/M
2 Victoria Peet Columbiaville 15 31 30:10.0 7:33/M
3 Angela Diehle Lapeer 17 39 31:54.4 7:59/M
4 Alahnna Linton Lapeer MI 16 56 34:10.4 8:33/M
5 Amanda Herr Metamora MI 16 62 35:40.4 8:55/M
6 Sarah Olds North Branch MI 16 65 36:32.1 9:08/M

Female 20 to 24

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jen Shoultz Troy MI 20 48 33:07.6 8:17/M
2 Krista Rennie Davison MI 24 88 48:41.5 12:10/M

Female 25 to 29

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Molly Doan Essexville MI 29 79 41:57.4 10:29/M
2 Nicole Fowler Imlay City 27 80 43:55.2 10:59/M
3 Amanda Howard Lapeer 25 84 47:09.3 11:47/M
4 Crystal Scott Caro MI 25 87 48:18.4 12:05/M

Female 30 to 34

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jennifer Schmidt Lapeer 30 16 28:49.0 7:12/M
2 Cheri June Lapeer MI 31 47 32:56.2 8:14/M
3 Tricia Conrad Imlay City MI 34 54 33:26.3 8:22/M
4 Noelle Grignani Metamora 30 66 36:41.0 9:10/M
5 Kristin Wheat Farmington Hills 31 73 39:20.4 9:50/M
6 Melissa Ogden Lapeer 31 76 39:34.0 9:54/M
7 Samantha White Davison 33 82 46:04.4 11:31/M
8 Jeni Cryderman 31 86 48:13.0 12:03/M

Female 35 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Linda Hartzman Metamora MI 39 20 29:17.3 7:19/M
2 Christy Vanitvelt Metamora MI 35 37 31:25.5 7:51/M
3 Debra Fleming Metamora 37 91 55:29.0 13:52/M

Female 40 to 44

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Penny Jensen Lapeer MI 43 74 39:27.2 9:52/M
2 Kris Sieting Lapeer 44 75 39:32.2 9:53/M
3 Sarah Evans Metamora MI 43 92 1:06:08.5 16:32/M

Female 45 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Debbie Angell Oxford MI 47 52 33:24.1 8:21/M
2 Sally Miller Lapeer 49 55 33:46.2 8:27/M
3 Laura Cox Lapeer MI 46 60 34:55.5 8:44/M
4 Sharon Heskitt Oxford MI 47 61 35:06.0 8:47/M
5 Renee Curtis Metamora MI 46 67 37:01.6 9:15/M

Female 50 to 54

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Linda Koleda Metamora MI 50 46 32:55.0 8:14/M
2 Colleen Davlin Attica 51 63 35:48.0 8:57/M

Female 55 to 59

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Arla Lewis Metamora MI 59 58 34:27.2 8:37/M
2 Sue Mott Dryden MI 55 78 40:38.5 10:10/M

Female 60 to 64

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Judith Skene Metamora 63 70 38:09.5 9:32/M
2 Jacquie Wilson Lapeer MI 62 89 52:50.2 13:13/M

Female 65 to 69

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jan Wallen Flushing 67 68 37:08.4 9:17/M




Overall Female Open Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jane Keeler Flint 49 4 51:06.0 12:47/M

Overall Female Masters Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Linda Carmean Ortonville MI 43 5 52:23.5 13:06/M

Female 20 to 29

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Elizabeth Abruzzo Lapeer 26 8 56:34.0 14:09/M

Female 30 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Corinne Turk Lapeer MI 32 6 53:51.5 13:28/M
2 Rebecca Martin Lapeer 32 14 1:02:25.5 15:36/M

Female 40 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Debra Shoultz Troy MI 49 15 1:05:00.3 16:15/M
2 Sue Preston Imlay City 48 16 1:06:09.0 16:32/M
3 April Wheaton Lapeer 41 17 1:07:10.1 16:48/M

Female 50 to 59

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jane Abruzzo Lapeer 56 7 56:33.2 14:08/M
2 Bernadette Talaski Lapeer 55 11 57:54.0 14:29/M

Overall Male Open Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Harold Kirsch Lapeer 55 1 45:49.0 11:27/M

Overall Male Masters Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Stephen Drouillard Lake Orion MI 57 2 46:37.2 11:39/M

Male 30 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jason Martin Lapeer 32 13 1:02:25.2 15:36/M

Male 60 to 69

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Eugene Zofchak Swartz Creek MI 61 3 50:57.0 12:44/M
2 Richard Talaski Lapeer 61 12 57:54.0 14:29/M

Male 70 to 79

Place Name City Age Overall Time Pace
1 George Stauch Lapeer MI 70 9 57:00.0 14:15/M
2 Jerry Elliott Grand Blanc MI 72 10 57:07.0 14:17/M