Three Rivers Triathlon/Duathlon

back to results

Aug. 16, 2008

Three Rivers Triathlon/Duathlon
Three Rivers,MI
Provided by Gault Race Mgt.


DUATHLON MALE OVERALL WINNER
Place No. Name Town Sta Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 404 Greg Howard GOSHEN IN 26 1 16:12 5:13 1:09 1 1:03:49 23.4 1:09 3 37:33 6:03 1:59:49


DUATHLON FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Name Town Sta Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 48 Mindy Houser FRANKLIN MI 30 1 19:15 6:12 1:13 1 1:17:48 19.2 1:13 1 39:40 6:23 2:19:07

DUATHLON MALE AGE GROUP: 15 - 18
Place No. Name Town Sta Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 15 - 18
Place No. Name Town Sta Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

DUATHLON MALE AGE GROUP: 19 - 24
Place No. Name Town Sta Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 9003 John Kalman GRAND RAPIDS MI 19 1 21:11 6:50 1:54 1 1:19:25 18.8 2:31 1 49:47 8:01 2:34:48

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 19 - 24
Place No. Name Town Sta Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

DUATHLON MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Town Sta Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 416 Scott Schultes DES PLAINES IL 29 1 16:54 5:27 1:18 1 1:08:59 21.6 1:25 1 35:51 5:47 2:04:25


DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Town Sta Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

DUATHLON MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Town Sta Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 403 Jason Goodin PORTAGE MI 30 1 20:37 6:38 2:08 1 1:17:09 19.3 3:15 1 49:53 8:02 2:33:00

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Town Sta Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 424 Jennifer Labadie MARCELLUS MI 34 1 21:04 6:47 2:35 1 1:17:54 19.1 2:50 1 49:57 8:03 2:34:18
2 418 Toni Vanderploeg PORTAGE MI 30 2 26:32 8:33 2:20 2 1:30:15 16.5 2:26 2 57:39 9:17 2:59:11

DUATHLON MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Town Sta Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 408 Troy McArthy HUNTERTOWN IN 39 1 19:23 6:15 1:09 1 1:11:19 20.9 1:17 1 44:30 7:10 2:17:36

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Town Sta Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 405 Jeralyn Hunter COOPERSVILLE MI 39 1 35:38 11:28 2:21 1 1:55:30 12.9 3:00 1 1:25:26 13:45 4:01:53

DUATHLON MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Town Sta Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 402 Gregory Garstecki SAINT JOSEPH MI 43 1 18:51 6:04 1:45 1 1:16:36 19.5 1:55 2 46:17 7:27 2:25:22
2 412 Jukka Pietila ROCKFORD MI 43 3 20:53 6:44 3:05 3 1:22:13 18.1 3:51 1 45:55 7:24 2:35:55
3 423 Chris McAuliffe CHICAGO IL 42 2 20:37 6:38 2:01 2 1:19:22 18.8 2:12 3 52:07 8:24 2:36:16
4 421 Martin P.J. Zinser MOUNT PROSPECT IL 42 4 23:00 7:25 2:37 4 1:28:16 16.9 2:36 4 52:32 8:28 2:48:58

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Town Sta Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 407 Kellie Kramer THREE RIVERS MI 43 1 21:15 6:51 2:15 1 1:18:52 18.9 2:44 1 50:53 8:12 2:35:58
2 401 Marj Cantwell ALLEGAN MI 40 2 24:55 8:01 2:21 2 1:35:05 15.7 2:44 2 56:20 9:04 3:01:23


DUATHLON MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Town Sta Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 411 Jd Pepper LESLIE MI 45 1 16:53 5:26 1:18 2 1:10:12 21.2 1:05 1 35:38 5:45 2:05:03
2 409 John McCarthy TINLEY PARK IL 49 2 19:50 6:23 1:39 1 1:08:53 21.6 1:27 2 41:16 6:39 2:13:04

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Town Sta Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 38 Kathy Griffin THREE RIVERS MI 45 1 22:38 7:17 1:46 1 1:24:48 17.6 1:47 1 51:29 8:18 2:42:26

DUATHLON MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Town Sta Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 414 Warren Rees MISHAWAKA IN 52 1 24:50 8:00 2:15 1 1:26:12 17.3 2:55 1 54:22 8:45 2:50:32

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Town Sta Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

DUATHLON MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Town Sta Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Town Sta Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

DUATHLON MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Town Sta Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 413 Patrick Purgiel HASTINGS MI 62 1 25:18 8:09 2:57 1 1:35:54 15.5 2:46 1 1:06:24 10:42 3:13:18

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Town Sta Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

DUATHLON MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Town Sta Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======


DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Town Sta Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

DUATHLON MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Town Sta Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Town Sta Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

DUATHLON MALE AGE GROUP: 75 - 79
Place No. Name Town Sta Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 75 - 79
Place No. Name Town Sta Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

DUATHLON MALE AGE GROUP: 80 - 98
Place No. Name Town Sta Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 80 - 98
Place No. Name Town Sta Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== ========



OLYMPIC MALE OVERALL WINNER
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 78 Greg Muller SOUTH BEND IN 37 2 18:30 1:16 1 1:05:01 22.9 0:49 1 37:17 6:00 2:02:51


OLYMPIC FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 9 Krissandra Berens GRAND RAPIDS MI 35 9 25:21 1:41 1 1:09:49 21.4 1:27 1 41:16 6:39 2:19:33

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 15 - 18
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 350 Josh Weaver SELMA IN 18 1 36:08 2:16 1 1:35:52 15.6 2:24 1 1:00:32 9:45 3:17:10

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 15 - 18
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 4 Anna Barratt NEW YORK NY 15 1 22:17 2:21 1 1:27:28 17.0 1:52 1 51:01 8:13 2:44:57

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 19 - 24
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 133 Anthony Klingler COLDWATER MI 20 1 21:22 1:11 1 1:06:51 22.3 1:10 1 39:13 6:19 2:09:45
2 40 Andrez Harmon ROCKFORD MI 19 2 24:10 3:25 3 1:19:42 18.7 2:23 2 45:11 7:17 2:34:49
3 98 David Scott ROCKFORD MI 20 3 34:20 6:15 2 1:15:07 19.8 3:53 3 54:45 8:49 2:54:18

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 19 - 24
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 15 Nancy Boyd STURGIS MI 22 2 24:28 2:17 1 1:23:48 17.8 1:31 1 50:30 8:08 2:42:32
2 99 Betsy Shafer SAINT JOSEPH MI 24 1 22:31 2:30 2 1:30:13 16.5 1:28 2 53:46 8:40 2:50:26


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 51 Leo Jenkins SOUTH BEND IN 26 2 23:43 1:40 1 1:06:17 22.5 1:31 1 41:35 6:42 2:14:44
2 14 William Bounds ELKHART IN 26 1 18:10 1:52 3 1:15:43 19.7 1:27 3 47:35 7:40 2:24:45
3 126 Benjamin Hyink MARCELLUS MI 29 4 31:44 2:11 2 1:11:43 20.8 2:07 2 44:25 7:09 2:32:08
4 64 Josh Lambrix PORTAGE MI 28 3 26:08 1:45 4 1:18:55 18.9 1:36 5 52:21 8:26 2:40:44
5 61 Adam Korrick GRAND BLANC MI 27 5 36:40 3:16 5 1:35:39 15.6 3:10 4 49:21 7:57 3:08:04

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 121 Lisa Mueller SOUTH BEND IN 27 2 23:16 1:52 2 1:15:34 19.7 1:20 2 44:56 7:14 2:26:55
2 73 Tarra Miedema GRAND RAPIDS MI 29 3 25:06 1:45 1 1:14:57 19.9 1:36 1 44:51 7:13 2:28:12
3 3 Amy Attivissimo PORTAGE MI 28 1 22:36 2:58 3 1:42:53 14.5 2:46 3 1:05:44 10:35 3:16:57

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 79 Joel Nemes HOLLAND MI 33 3 24:05 1:40 1 1:05:57 22.6 1:01 1 37:42 6:04 2:10:24
2 127 Aaron Scherrer MIDDLETOWN OH 31 2 21:35 1:57 3 1:12:24 20.6 1:16 2 38:56 6:16 2:16:07
3 72 Stephen McKenna ANN ARBOR MI 31 1 19:59 1:31 4 1:17:34 19.2 1:31 4 42:46 6:53 2:23:19
4 28 Michael Daniels KALAMAZOO MI 30 5 25:35 1:47 2 1:11:04 21.0 1:11 6 48:03 7:44 2:27:39
5 112 Mark Todd CHARLOTTE MI 34 4 25:25 1:56 5 1:17:48 19.2 1:56 7 48:49 7:52 2:35:52
6 52 Timothy Johnson GOBLES MI 31 8 35:40 2:54 6 1:19:38 18.7 1:37 3 40:17 6:29 2:40:04
7 39 Juan Carlos Guzman GRANGER IN 33 6 27:50 2:20 8 1:22:33 18.1 1:52 8 52:21 8:26 2:46:54
8 119 Mark Walker LANSING MI 31 7 33:08 3:10 7 1:21:57 18.2 2:31 5 47:57 7:43 2:48:41
9 71 Ronald Martin KALAMAZOO MI 32 9 37:29 2:33 9 1:26:51 17.2 2:03 9 1:01:38 9:56 3:10:33

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 54 Mami Kato BIRMINGHAM MI 34 2 31:59 3:01 1 1:32:52 16.1 2:16 1 51:19 8:16 3:01:26
2 117 Rebekah Wakeman GRAND RAPIDS MI 30 1 29:10 3:38 2 1:38:32 15.1 2:24 2 1:09:44 11:14 3:23:26


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 77 Darren Moroziuk KALAMAZOO MI 39 1 20:16 1:43 1 1:06:46 22.3 1:34 1 37:47 6:05 2:08:04
2 35 Chris Ferrigno OAK PARK IL 36 2 22:23 1:33 2 1:08:17 21.8 1:25 7 44:32 7:10 2:18:08
3 81 Patrick O'Connell WARSAW IN 39 3 24:08 2:07 3 1:10:22 21.2 1:38 8 45:09 7:16 2:23:23
4 22 Joe Cantwell ALLEGAN MI 39 5 25:33 2:02 8 1:15:49 19.7 2:07 3 39:21 6:20 2:24:49
5 68 Robert Main DOWNERS GROVE IL 36 11 28:00 1:51 5 1:14:01 20.1 1:32 4 41:01 6:36 2:26:24
6 110 Christopher Thaxton HUDSONVILLE MI 36 8 27:27 2:05 6 1:14:08 20.1 1:58 5 41:41 6:43 2:27:18
7 108 Kevin Stow OAK PARK IL 38 4 25:09 1:58 4 1:13:38 20.2 2:07 10 45:23 7:19 2:28:12
8 85 Ronald Pelak PORTAGE MI 39 14 31:40 1:16 9 1:15:59 19.6 1:12 6 44:03 7:06 2:34:08
9 42 Matt Harrington GRANGER IN 38 15 32:53 2:12 13 1:21:00 18.4 1:03 2 39:21 6:20 2:36:27
10 21 Mark Campbell MIDDLEBURY IN 37 6 26:06 2:23 7 1:14:50 19.9 2:32 13 51:42 8:20 2:37:32
11 26 John Corrigan BELMONT MI 35 9 27:49 2:19 11 1:18:15 19.1 1:31 12 51:30 8:18 2:41:22
12 29 Erwin Dimalanta OXFORD MI 36 13 29:14 3:56 10 1:18:13 19.1 2:37 11 49:21 7:57 2:43:21
13 53 Robert Karel BYRON CENTER MI 38 12 28:15 1:41 15 1:30:13 16.5 1:52 9 45:09 7:16 2:47:09
14 74 Adam Miller WHEATON IL 37 10 27:51 3:11 12 1:19:25 18.8 1:52 14 55:38 8:58 2:47:55
15 60 Doug Knudsen KALAMAZOO MI 38 7 26:23 3:02 14 1:23:56 17.8 1:58 15 1:04:59 10:28 3:00:16

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 129 Michelle Bittankinson GRAND HAVEN MI 35 2 25:50 1:45 1 1:13:32 20.3 1:02 1 42:43 6:53 2:24:50
2 130 Amy Henning APPLETON WI 35 3 30:47 2:24 2 1:27:32 17.0 2:07 3 59:20 9:33 3:02:07
3 8 Wendy Bennett ELKHART IN 39 5 36:34 9:17 3 1:28:17 16.9 2:58 2 46:57 7:34 3:04:02
4 82 Jennifer Olk CHELSEA MI 36 1 24:31 2:49 5 1:35:38 15.6 1:39 4 1:00:18 9:43 3:04:54
5 104 Kim Solvik KALAMAZOO MI 35 4 30:59 3:02 4 1:31:58 16.2 2:07 5 1:05:19 10:31 3:13:24


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 9002 Eric Fernando FRANKLIN MI 40 1 19:15 1:22 1 1:06:32 22.4 0:55 2 39:47 6:25 2:07:50
2 75 Kevin Miller LAWTON MI 42 3 24:02 1:45 3 1:08:52 21.7 1:19 1 37:32 6:03 2:13:28
3 11 Rick Bicknell BATTLE CREEK MI 42 8 30:23 2:23 2 1:08:47 21.7 1:58 3 44:33 7:11 2:28:03
4 50 Richard Hunt Singapore Sin 42 4 24:23 2:07 4 1:12:33 20.6 2:32 4 46:55 7:33 2:28:28
5 7 Bart Benedict WARSAW IN 41 2 22:10 3:01 6 1:17:11 19.3 1:59 6 49:09 7:55 2:33:29
6 37 Darrell Greathouse PORTAGE MI 43 9 31:20 2:46 8 1:18:47 18.9 1:20 5 47:41 7:41 2:41:52
7 88 Stan Peters THREE RIVERS MI 40 5 27:31 2:52 7 1:18:25 19.0 1:44 10 57:04 9:11 2:47:34
8 63 Todd Lajiness DETROIT MI 40 10 31:24 2:42 10 1:21:30 18.3 2:24 7 51:11 8:15 2:49:09
9 101 Dave Smith ORLAND PARK IL 44 7 30:22 3:25 5 1:17:10 19.3 2:56 11 57:10 9:12 2:51:02
10 91 Dion Pratt JENISON MI 44 12 33:17 3:07 9 1:21:22 18.3 2:12 8 51:24 8:17 2:51:19
11 103 Greg Smith FRANKFORT IL 41 11 32:52 3:23 11 1:26:13 17.3 4:03 9 54:29 8:46 3:00:58
12 12 Joe Bippus THREE RIVERS MI 43 6 28:33 3:41 12 1:30:16 16.5 1:30 12 59:23 9:34 3:03:21

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 43 Peggy Hasse THREE RIVERS MI 40 3 29:04 2:00 1 1:13:57 20.2 1:28 1 44:48 7:13 2:31:15
2 120 Alison Yacobozzi SAINT JOSEPH MI 41 1 25:46 1:54 2 1:17:29 19.2 1:37 3 45:30 7:20 2:32:14
3 62 Connie Kramer ADA MI 42 4 29:16 3:21 4 1:18:34 19.0 1:32 2 45:01 7:15 2:37:43
4 57 Maureen Kennedy OSCEOLA IN 41 2 25:53 2:27 3 1:18:08 19.1 1:47 4 50:59 8:13 2:39:13
5 109 Terrie Tarczon WHEATON IL 40 5 31:54 3:47 5 1:24:40 17.6 2:37 5 51:29 8:18 2:54:25
6 67 Marianne Leduc-Baker GOBLES MI 41 6 37:39 3:37 6 1:39:34 15.0 3:35 6 1:09:06 11:08 3:33:29
7 94 Sheela Reasoner ELKHART IN 42 7 44:49 3:27 7 1:53:25 13.1 2:12 7 1:19:52 12:52 4:03:42


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 56 Glen Kellam KALAMAZOO MI 48 2 21:28 1:37 1 1:05:38 22.7 1:34 4 40:44 6:34 2:10:59
2 80 Chris Niquette FREMONT MI 48 1 21:23 1:11 7 1:12:19 20.6 1:17 3 40:34 6:32 2:16:41
3 131 Scott Pederson VALPARAISO IN 47 3 24:19 2:11 6 1:10:45 21.1 1:22 2 40:04 6:27 2:18:39
4 111 Jeff Thomssen BELMONT MI 46 6 25:12 2:13 4 1:10:14 21.2 1:45 1 39:26 6:21 2:18:48
5 6 Raymond Bell RIVER FOREST IL 49 13 28:13 2:03 5 1:10:21 21.2 1:52 5 41:38 6:42 2:24:05
6 69 Jef Mallett LANSING MI 46 5 25:06 2:04 3 1:08:21 21.8 2:00 12 47:49 7:42 2:25:17
7 20 Paul Bushnell KALAMAZOO MI 47 11 26:47 2:17 2 1:08:06 21.9 1:25 13 49:11 7:55 2:27:44
8 125 Kurt Martin PLAINFIELD IL 45 8 25:40 2:14 8 1:14:11 20.1 1:45 8 44:13 7:07 2:28:01
9 92 Dan Price HOLTON MI 49 4 25:01 2:15 15 1:19:17 18.8 2:06 7 43:33 7:01 2:32:10
10 44 Ross Hauser OAK PARK IL 46 12 27:17 3:18 13 1:17:36 19.2 2:36 6 41:46 6:44 2:32:30
11 134 David Droste SOUTHFIELD MI 48 9 26:15 2:21 11 1:15:56 19.6 2:01 10 46:24 7:28 2:32:56
12 114 Bolton Uckele SOUTH HAVEN MI 46 10 26:21 1:54 12 1:17:01 19.4 1:46 14 49:35 7:59 2:36:35
13 2 Dave Angle CARY IL 46 16 29:10 2:02 14 1:18:50 18.9 0:56 11 47:16 7:37 2:38:12
14 124 Frank Herkenroder Elkhart IN 49 7 25:34 2:09 10 1:15:41 19.7 1:47 16 54:38 8:48 2:39:47
15 41 Scott Harmon ROCKFORD MI 46 17 29:23 2:39 17 1:24:11 17.7 2:38 9 45:58 7:24 2:44:47
16 97 John Schuler SALINE MI 46 14 28:32 2:44 16 1:20:29 18.5 2:20 15 54:28 8:46 2:48:32
17 84 Luke Parsons THREE RIVERS MI 47 18 32:38 4:47 9 1:14:13 20.1 3:32 19 58:36 9:26 2:53:44
18 5 Stan Bashtavenko TROY MI 46 20 34:58 2:49 18 1:25:27 17.4 2:17 17 54:47 8:49 3:00:17
19 13 Paulie Blankenship FORT WAYNE IN 48 15 28:39 2:36 20 1:30:21 16.5 2:35 20 58:58 9:30 3:03:08
20 102 Douglas Smith GRIFFITH IN 45 19 33:34 5:20 19 1:26:09 17.3 2:45 18 57:21 9:14 3:05:07

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 27 Sarah Crewe Ruidoso NM 47 1 25:19 2:08 1 1:17:13 19.3 1:40 1 47:05 7:35 2:33:23
2 107 Lorrie Stork WESTERN SPRINGS IL 45 4 31:07 3:39 2 1:22:22 18.1 2:42 2 49:03 7:54 2:48:51
3 33 Kim Evans MIDDLEVILLE MI 48 3 28:22 2:45 3 1:22:53 18.0 3:12 3 53:23 8:36 2:50:32
4 1 Julie Allen THREE RIVERS MI 46 2 27:55 4:17 4 1:36:43 15.4 2:32 4 56:33 9:07 3:07:58


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 83 Eric Olsen HASTINGS MI 50 1 21:09 1:27 1 1:11:13 20.9 1:11 1 38:56 6:16 2:13:54
2 66 Marc Laudeman BREMEN IN 52 2 24:06 2:22 2 1:11:15 20.9 1:10 2 43:59 7:05 2:22:50
3 45 James Henderson KALAMAZOO MI 54 5 26:48 1:46 3 1:11:52 20.7 1:17 3 44:37 7:11 2:26:18
4 47 Nick Hodgman FORT WAYNE IN 50 4 25:11 2:39 6 1:19:23 18.8 1:40 4 48:07 7:45 2:36:59
5 123 Dean Warstler SYRACUSE IN 53 7 28:40 2:31 4 1:14:32 20.0 2:15 5 49:59 8:03 2:37:55
6 30 Jim Donegan OAK PARK IL 51 3 25:10 3:47 7 1:19:44 18.7 1:49 6 50:54 8:12 2:41:23
7 24 John Chamberlin DEFIANCE OH 50 8 30:20 2:16 8 1:20:14 18.6 1:40 8 55:54 9:00 2:50:22
8 58 Phil Kline THREE RIVERS MI 52 6 28:31 3:46 9 1:25:23 17.5 2:29 9 58:40 9:27 2:58:47
9 10 Brad Betker STERLING HEIGHTS MI 51 10 39:23 3:37 10 1:31:10 16.4 2:43 7 51:02 8:13 3:07:54
10 115 Greg Upshur STOCKBRIDGE MI 54 9 32:23 3:43 5 1:18:17 19.0

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 31 Diane Ebaugh HASTINGS MI 53 1 33:40 3:26 1 1:27:17 17.1 2:51 1 51:33 8:18 2:58:44

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 100 Dan Shugars Chapel Hill NC 59 1 25:03 2:28 2 1:14:33 20.0 1:18 1 43:37 7:02 2:26:58
2 116 James Vanvalkenburg WEST BLOOMFIELD MI 55 3 26:47 2:29 3 1:16:20 19.5 1:52 3 46:12 7:26 2:33:39
3 128 Roger Antoniu EDWARDSBURG MI 55 2 26:33 2:54 1 1:14:03 20.1 2:02 6 49:44 8:01 2:35:13
4 59 Steve Knouff WARSAW IN 59 10 34:26 3:05 4 1:18:31 19.0 1:54 2 46:03 7:25 2:43:57
5 90 Joe Pozsgai GRANGER IN 55 5 29:40 2:22 5 1:20:30 18.5 2:42 5 49:17 7:56 2:44:29
6 16 Bill Bradley HASTINGS MI 56 4 27:40 2:32 7 1:23:55 17.8 2:06 8 52:32 8:28 2:48:45
7 105 Robert Stephens SOUTH BEND IN 58 6 30:10 3:58 8 1:24:17 17.7 1:53 4 49:03 7:54 2:49:19
8 46 Tom Henson ZEELAND MI 59 7 31:15 2:51 6 1:22:35 18.1 2:06 7 51:03 8:13 2:49:48
9 132 John Morse GOSHEN IN 57 8 31:39 3:43 9 1:28:56 16.8 3:10 9 59:34 9:36 3:06:59
10 122 Daniel Scherrer MONROE OH 59 9 31:55 4:59 10 1:40:50 14.8 3:40 10 1:05:01 10:28 3:26:23

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 32 Diane Ebert-May OKEMOS MI 59 1 28:28 1:55 1 1:21:47 18.2 1:35 2 56:23 9:05 2:50:06
2 17 Cecilia Brzys SOUTH LYON MI 59 2 32:36 3:12 2 1:23:18 17.9 2:40 1 54:57 8:51 2:56:41


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 118 John Walker HASTINGS MI 62 1 29:06 3:30 1 1:26:47 17.2 2:00 1 58:11 9:22 2:59:32

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 76 Hadley Moore HASTINGS MI 65 1 31:59 3:09 1 1:22:48 18.0 3:03 1 53:21 8:36 2:54:19
2 25 Richard A. Cohen TOLEDO OH 65 2 32:49 4:37 3 1:35:51 15.6 4:58 2 1:13:43 11:52 3:31:56
3 55 Martin Katz CHICAGO IL 66 3 35:46 5:10 2 1:29:19 16.7 3:32

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 75 - 79
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 75 - 79
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 80 - 98
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======


OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 80 - 98
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

ALL OLYMPIC TEAM RESULTS
Place Teamname Town Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ======================================== ================= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 WTF Mate KALAMAZOO 6 30:13 0:56 1 1:10:07 21.3 1:13 2 40:43 6:34 2:23:10
2 Tri-Kats TTR KALAMAZOO 8 35:26 0:57 2 1:11:24 20.9 1:00 1 39:42 6:24 2:28:28
3 Triple Threat GRANGER 4 28:43 3:17 3 1:14:29 20.0 1:39 3 43:21 6:59 2:31:27
4 Ryan FRANKFORT 3 25:43 1:26 5 1:22:45 18.0 1:30 5 53:15 8:35 2:44:37
5 Team Marissa WHITE PIGEON 2 24:49 1:25 4 1:17:50 19.2 1:22 7 59:46 9:38 2:45:11
6 Team Marissa II MASON 5 29:31 1:24 8 1:29:38 16.6 1:15 4 51:30 8:18 2:53:16
7 The Slowsky's KALAMAZOO 7 30:50 1:31 6 1:23:51 17.8 1:10 8 1:02:45 10:06 3:00:04
8 Sparty HOMER GLEN 10 40:23 1:04 7 1:28:57 16.8 1:06 6 53:26 8:36 3:04:55
9 Trikittens PORTAGE 9 36:41 1:12 9 1:36:13 15.5 1:01 9 1:07:10 10:49 3:22:16
10 All In The Family KALAMAZOO 1 24:37 1:16 10 1:41:07 14.7 1:14




SPRINT MALE OVERALL WINNER
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 352 Jay Webber MATTAWAN MI 46 18 10:04 1:12 4 30:04 22.3 1:01 2 18:26 5:56 1:00:45


SPRINT FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 106 Mimi Stockton STEVENSVILLE MI 36 4 9:14 1:30 2 31:45 21.1 1:10 1 19:09 6:10 1:02:46

SPRINT MALE AGE GROUP: 15 - 18
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 212 Aj Bernth GOSHEN IN 15 1 7:39 3:07 1 37:36 17.8 2:03 1 28:49 9:17 1:19:12
2 310 Andrew Pole GLEN ELLYN IL 16 2 16:02 6:43 2 52:16 12.8 15:39 2 45:29 14:39 2:16:07

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 15 - 18
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 206 Nicole Avery HUDSONVILLE MI 18 1 13:40 2:19 1 44:09 15.2 1:28 1 24:49 8:00 1:26:23
2 222 Mary Burke GLEN ELLYN IL 18 2 18:36 3:22 2 50:46 13.2 1:50 2 29:50 9:36 1:44:22

SPRINT MALE AGE GROUP: 19 - 24
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 208 Aaron Barber GRAND RAPIDS MI 21 3 10:02 1:20 1 29:45 22.5 1:01 1 19:15 6:12 1:01:21
2 381 Benjamin Brandt HUDSONVILLE MI 19 5 12:16 2:36 2 35:46 18.8 1:05 2 22:31 7:15 1:14:12
3 235 Ryne Debo CHICAGO IL 22 2 9:02 2:35 3 37:21 18.0 2:12 6 24:36 7:56 1:15:45
4 293 Eric Mlynarczyk CROWN POINT IN 23 4 12:02 2:54 4 38:12 17.6 1:34 3 22:44 7:19 1:17:23
5 236 Stephen Decarlo HUDSONVILLE MI 19 6 13:00 2:51 5 39:33 17.0 2:04 8 25:50 8:19 1:23:16
6 202 Kevin Alphenaar MATTAWAN MI 21 8 15:11 3:40 7 44:42 15.0 1:19 5 24:32 7:54 1:29:23
7 309 Alexander Pole GLEN ELLYN IL 19 9 15:45 3:12 6 44:02 15.2 2:27 7 24:58 8:02 1:30:21
8 306 Michael Ojdana CHICAGO IL 23 1 8:10 9:53 8 46:54 14.3 2:13 4 23:47 7:40 1:30:56
9 204 Elliot Andrews SOUTH BEND IN 19 7 13:37 3:01 9 47:53 14.0 1:09 9 27:42 8:55 1:33:20


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 19 - 24
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 271 Kelly Knechtel KALAMAZOO MI 24 4 11:21 2:53 1 35:45 18.8 1:59 1 21:47 7:01 1:13:44
2 287 Morgan McNeely FRANKFORT IL 22 3 9:33 2:34 2 36:06 18.6 1:51 4 26:49 8:38 1:16:51
3 373 Catherine Uggeri MATTAWAN MI 20 2 9:13 3:18 4 39:11 17.1 2:24 5 27:22 8:49 1:21:25
4 343 Kelsey Trabue DEXTER MI 19 1 8:06 4:02 5 41:34 16.1 1:17 7 27:53 8:59 1:22:51
5 280 Andrea Ludwig GRAND RAPIDS MI 22 6 11:55 3:11 3 38:10 17.6 2:25 8 29:16 9:26 1:24:56
6 358 Sally Yogus THREE RIVERS MI 22 7 13:50 3:02 7 44:03 15.2 1:28 2 25:31 8:13 1:27:51
7 275 Colette Lambright SHIPSHEWANA IN 19 10 18:10 3:45 6 43:32 15.4 1:59 3 26:46 8:37 1:34:12
8 305 Kelsey Obenour THREE RIVERS MI 21 8 14:28 3:17 8 47:54 14.0 1:28 6 27:23 8:49 1:34:28
9 378 Kira Fiene GLEN ELLYN IL 21 5 11:37 7:35 10 52:14 12.8 3:07 9 29:50 9:37 1:44:21
10 283 Alexandra Maskill ROCKFORD MI 23 9 16:49 4:44 9 50:53 13.2 2:10 10 39:35 12:45 1:54:10

SPRINT MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 9001 David Daprato GRAND RAPIDS MI 26 1 8:35 1:18 2 33:17 20.2 1:18 1 19:19 6:13 1:03:45
2 288 Ryan McNeely FRANKFORT IL 29 2 9:01 1:31 1 33:05 20.3 1:32 4 21:47 7:01 1:06:54
3 270 Rob Knecht GRANDVILLE MI 26 3 9:08 1:43 5 33:52 19.8 1:37 8 22:58 7:24 1:09:17
4 274 Daniel Lam ZEELAND MI 29 10 12:54 2:26 3 33:43 19.9 1:48 2 21:17 6:52 1:12:07
5 380 Drew Herrmann TWO RIVERS WI 29 4 9:49 1:32 4 33:52 19.8 1:14 11 25:49 8:19 1:12:14
6 376 David Johnson GRAND RAPIDS MI 27 6 12:07 3:02 6 34:14 19.6 2:24 5 21:56 7:04 1:13:41
7 334 Jason Smoker SHIPSHEWANA IN 27 7 12:20 3:36 7 34:38 19.4 1:10 7 22:18 7:11 1:14:00
8 229 Nathan Coomer CHICAGO IL 26 5 11:53 3:11 9 38:24 17.5 1:04 3 21:38 6:58 1:16:08
9 241 Matthew Erwin CHICAGO IL 27 8 12:41 3:13 8 37:23 17.9 1:12 6 22:14 7:10 1:16:42
10 259 Dominic Imgrund St. Louis MO 28 9 12:52 3:00 11 39:13 17.1 1:04 9 24:19 7:50 1:20:26
11 365 Lance Laker WAYLAND MI 29 11 13:41 2:52 10 38:51 17.3 2:19 10 25:19 8:09 1:23:00
12 296 Jonathan Moore GRAND RAPIDS MI 28 12 15:10 3:18 12 39:28 17.0 1:31 12 27:54 8:59 1:27:19
13 234 Regimond Davis CALEDONIA MI 28 13 17:01 2:49 13 53:02 12.6 1:18 13 29:40 9:33 1:43:48


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 65 Sarah Langworthy PORTAGE MI 27 4 11:25 3:15 2 37:05 18.1 1:32 2 24:11 7:47 1:17:27
2 344 Kristi Tullis MATTAWAN MI 25 6 12:48 2:40 1 35:49 18.7 2:04 3 25:14 8:08 1:18:33
3 360 Amy Zanayed KALAMAZOO MI 25 1 9:43 2:57 5 39:43 16.9 1:17 5 25:25 8:11 1:19:01
4 239 Emily Drenth KALAMAZOO MI 26 12 16:50 2:24 3 37:57 17.7 1:11 1 22:31 7:15 1:20:51
5 351 Michele Weaver GRANDVILLE MI 29 2 10:28 3:25 4 38:16 17.5 2:11 9 26:58 8:41 1:21:16
6 335 Sara Smoker SHIPSHEWANA IN 27 3 10:57 2:49 7 42:06 15.9 2:19 6 26:16 8:28 1:24:25
7 228 Erin Coomer CHICAGO IL 28 5 11:59 2:43 11 44:30 15.1 1:44 4 25:17 8:08 1:26:09
8 326 Katie Sartor PORTAGE MI 26 7 13:09 5:05 6 41:34 16.1 2:48 8 26:55 8:40 1:29:29
9 336 Nancy Stoddard PORTAGE MI 26 9 14:24 3:48 8 42:51 15.7 1:33 10 28:10 9:04 1:30:45
10 300 Amanda Murphy HOMER GLEN IL 27 13 18:19 4:00 9 43:25 15.5 1:57 7 26:49 8:38 1:34:28
11 289 Emily Mejeur KALAMAZOO MI 26 10 15:21 4:02 10 43:50 15.3 3:21 11 30:24 9:47 1:36:56
12 384 Erin Bontrager SHIPSHEWANA IN 28 11 16:19 3:44 12 45:26 14.8 3:46 12 35:25 11:24 1:44:37
13 233 Elizabeth Davis CALEDONIA MI 28 8 13:29 3:19 13 52:35 12.8 1:31 13 36:53 11:53 1:47:45

SPRINT MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 278 Zac Lloyd LAWTON MI 32 3 10:45 1:01 1 32:09 20.9 0:49 1 19:41 6:20 1:04:23
2 342 Mike Toburen CHICAGO IL 31 5 11:38 3:20 2 32:43 20.5 1:54 2 21:28 6:55 1:11:01
3 321 Jeff Rowe SOUTH BEND IN 33 2 10:38 2:15 4 36:28 18.4 1:43 4 24:50 8:00 1:15:52
4 254 Christopher Herrmann THREE RIVERS MI 31 6 12:13 2:14 3 34:59 19.2 2:14 7 26:23 8:30 1:18:02
5 301 Todd Murphy CHICAGO IL 34 4 11:24 3:15 6 40:56 16.4 1:59 5 25:38 8:15 1:23:11
6 264 Corey Jarrett CHICAGO IL 30 1 10:01 4:36 5 40:56 16.4 3:46 3 24:31 7:54 1:23:50
7 268 Dustin Kaehr GOSHEN IN 32 9 17:08 3:36 7 49:29 13.6 1:52 8 29:28 9:29 1:41:32
8 367 Anthony Swaekawski PLAINFIELD IL 31 7 12:15 3:57 9 1:03:54 10.5 1:45 6 26:02 8:23 1:47:51
9 368 Michael Rank LaGrange GA 32 8 15:01 4:14 8 56:03 12.0 3:48 9 41:30 13:22 2:00:35

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 277 Leigh Lloyd LAWTON MI 31 4 12:24 1:35 1 33:41 19.9 1:16 1 22:36 7:17 1:11:31
2 346 Amy Van Laecke GRANGER IN 32 7 13:39 2:09 2 34:22 19.5 2:36 2 24:02 7:45 1:16:46
3 227 Sarah Cira GRANGER IN 32 5 12:28 3:16 3 37:14 18.0 1:32 3 24:57 8:02 1:19:25
4 223 Laura Camann OKEMOS MI 30 1 9:23 2:04 4 40:08 16.7 1:58 5 29:28 9:29 1:22:59
5 357 Amanda Woodruff KALAMAZOO MI 34 3 12:15 2:38 7 43:37 15.4 2:54 4 26:31 8:32 1:27:54
6 267 Amber Kaehr GOSHEN IN 33 2 11:46 3:25 6 43:06 15.6 1:58 6 30:04 9:41 1:30:18
7 247 Jen Furmanek CHESTERTON IN 34 6 13:34 3:15 5 42:59 15.6 1:57 8 31:12 10:03 1:32:55
8 262 Gayle Jacobs KALAMAZOO MI 31 8 16:18 4:17 8 56:04 12.0 2:56 7 30:49 9:56 1:50:22


SPRINT MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 323 Eric Rueppel STURGIS MI 37 2 10:48 1:29 2 31:55 21.0 1:23 1 20:19 6:33 1:05:52
2 295 Scott Moody GRANGER IN 35 3 11:18 1:26 1 31:54 21.0 1:41 2 20:33 6:37 1:06:50
3 374 Stephen Goss VICKSBURG MI 38 1 10:19 2:01 6 34:11 19.6 1:48 3 21:02 6:47 1:09:20
4 207 Matthew Baldwin UNION MI 36 10 12:38 2:13 8 34:25 19.5 1:44 4 21:03 6:47 1:12:02
5 243 Donald Filcek PORTAGE MI 35 11 12:39 1:43 5 33:47 19.9 1:25 8 24:40 7:57 1:14:11
6 244 Michael Frank SCHOOLCRAFT MI 38 7 12:12 2:27 4 33:37 20.0 1:51 11 25:50 8:19 1:15:55
7 308 Michael Perrine SCHOOLCRAFT MI 37 5 11:28 2:04 14 37:14 18.0 1:22 6 24:10 7:47 1:16:17
8 361 Jon Zeiler NAPERVILLE IL 38 4 11:21 2:27 11 36:31 18.4 2:43 5 23:27 7:33 1:16:27
9 281 Christopher Luxon STURGIS MI 37 6 12:09 2:37 9 34:46 19.3 1:54 9 25:28 8:12 1:16:51
10 217 James Bray KALAMAZOO MI 35 9 12:28 4:01 3 32:23 20.7 3:07 12 26:04 8:24 1:18:00
11 279 Jeremy Lower MISHAWAKA IN 37 14 14:05 2:03 7 34:23 19.5 1:58 10 25:37 8:15 1:18:04
12 385 Jason Pierce MARSHALL MI 36 16 16:53 3:35 15 38:12 17.6 2:37 7 24:33 7:54 1:25:47
13 338 William Stohler EDWARDSBURG MI 38 13 13:34 2:53 10 35:49 18.7 3:04 15 33:21 10:44 1:28:40
14 214 Ted Bloomfield PAW PAW MI 37 8 12:18 3:31 13 36:47 18.2 2:49 17 34:39 11:10 1:30:02
15 257 James Hunter COOPERSVILLE MI 38 15 14:48 4:37 18 44:05 15.2 1:41 14 30:21 9:46 1:35:30
16 225 Jeff Carrico EDWARDSBURG MI 38 18 21:50 4:35 16 38:46 17.3 1:45 13 29:21 9:27 1:36:15
17 272 Stephen Knoll HOLLAND MI 36 17 18:45 3:14 17 40:47 16.4 3:07 16 33:40 10:51 1:39:31
18 322 Ryan Roxbury DORR MI 36 12 13:24 3:30 12 36:40 18.3 3:00


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 290 Kerry Miller THREE RIVERS MI 38 1 8:03 1:37 1 31:14 21.5 1:13 1 21:22 6:53 1:03:28
2 215 Christine Borah SAINT JOSEPH MI 36 2 9:44 1:54 2 32:59 20.3 1:33 3 23:24 7:32 1:09:33
3 216 Kathy Braginton PLAINWELL MI 36 3 11:07 2:29 3 33:23 20.1 1:22 2 22:22 7:12 1:10:41
4 260 Carrie Inglis TRAVERSE CITY MI 38 4 11:23 3:50 9 42:41 15.7 1:44 4 24:01 7:44 1:23:37
5 341 Michelle Tanner SPRING LAKE MI 39 8 13:13 2:30 4 39:52 16.8 2:42 7 26:11 8:26 1:24:26
6 253 Karly Hayman CASSOPOLIS MI 39 5 12:16 2:53 7 40:31 16.6 3:28 6 25:22 8:10 1:24:27
7 209 Jodie Barkel BYRON CENTER MI 36 16 15:29 3:44 5 40:14 16.7 2:05 5 24:44 7:58 1:26:14
8 304 Jennifer Nye ROCKFORD MI 38 12 14:35 2:52 13 43:46 15.3 1:53 8 27:05 8:43 1:30:10
9 337 Noell Stohler EDWARDSBURG MI 35 7 12:49 2:35 6 40:27 16.6 2:23 14 33:25 10:46 1:31:38
10 379 Mary Karabetsos THREE RIVERS MI 36 14 15:28 3:28 8 42:32 15.8 1:29 9 28:56 9:19 1:31:50
11 276 Terri Lawrence VALPARAISO IN 38 11 14:24 2:23 10 42:53 15.6 2:10 11 30:14 9:44 1:32:03
12 286 Heather Mason GRANGER IN 38 13 14:43 3:32 14 45:25 14.8 1:24 12 33:04 10:39 1:38:07
13 224 Lisa Campbell MIDDLEBURY IN 37 17 17:10 2:41 12 43:26 15.4 2:00 13 33:07 10:40 1:38:23
14 220 Kimberly Brown ALLEGAN MI 38 10 13:58 3:12 16 46:05 14.6 2:51 15 34:01 10:57 1:40:05
15 298 Pamela Mooty GRAND RAPIDS MI 38 15 15:29 3:15 15 45:35 14.7 2:23 16 34:04 10:58 1:40:42
16 307 Kim Pate ROCKFORD MI 39 9 13:52 3:48 17 53:51 12.5 1:47 10 30:00 9:40 1:43:15
17 324 Carmel Ryan FRANKFORT IL 37 6 12:18 3:35 11 43:16 15.5 3:56 17 40:13 12:57 1:43:16
18 255 Kristen Hinkle CEDAR SPRINGS MI 38 20 20:06 4:08 18 57:05 11.8 2:58 18 43:29 14:00 2:07:43
19 347 Cynthia Vandenberg Puyallup WA 35 19 19:19 6:59 20 1:09:48 9.6 4:01 19 54:36 17:35 2:34:40
20 219 Sarah Brinkmann MORTON IL 35 18 18:31 7:49 19 1:08:40 9.8 5:07 20 54:36 17:35 2:34:40


SPRINT MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 291 Michael Miller KALAMAZOO MI 40 2 9:00 1:54 2 30:53 21.7 1:10 1 18:17 5:53 1:01:12
2 314 Pete Post KALAMAZOO MI 42 4 9:19 1:09 1 30:06 22.3 1:08 7 21:39 6:58 1:03:20
3 273 Eric Kos ANN ARBOR MI 41 1 8:54 1:56 9 33:50 19.8 1:14 2 19:09 6:10 1:05:01
4 23 Tom Carrick GRAND RAPIDS MI 42 7 10:13 1:25 6 32:29 20.7 1:15 3 20:05 6:28 1:05:25
5 70 Norman Maly SOUTH HAVEN MI 43 3 9:10 1:41 8 32:37 20.6 1:49 6 21:27 6:54 1:06:41
6 251 Fred Hausman GRAND RAPIDS MI 44 6 9:58 2:03 5 32:06 20.9 1:55 5 21:23 6:53 1:07:24
7 371 Jeff Stanton SHERWOOD MI 40 8 10:36 2:18 3 31:08 21.5 1:30 9 22:12 7:09 1:07:42
8 353 Nathan Winslow WARSAW IN 43 9 10:43 2:08 4 31:44 21.1 1:25 10 22:46 7:20 1:08:44
9 355 Chris Woerner WHEATON IL 40 15 11:54 2:07 7 32:35 20.6 2:21 4 21:03 6:47 1:09:58
10 226 Barry Chapman OAK PARK IL 41 5 9:37 3:24 14 36:59 18.1 2:15 8 22:10 7:09 1:14:24
11 315 John Pula KALAMAZOO MI 44 12 11:23 2:57 10 35:57 18.7 1:09 11 23:43 7:38 1:15:06
12 327 Tom Shaw BATTLE CREEK MI 43 13 11:26 2:44 12 36:06 18.6 1:51 12 24:55 8:01 1:17:00
13 218 Michael Brennan GLENVIEW IL 44 11 11:20 3:23 18 40:08 16.7 1:49 13 25:11 8:07 1:21:49
14 213 Pj Bernth GOSHEN IN 40 16 12:34 3:48 13 36:21 18.5 2:12 15 27:51 8:58 1:22:44
15 364 Roberto Cuadra SAINT JOSEPH MI 43 18 14:16 3:25 16 39:52 16.8 2:52 14 25:32 8:13 1:25:55
16 333 Jeffrey Smith KALAMAZOO MI 43 10 11:12 4:04 15 38:57 17.2 3:44 16 29:18 9:26 1:27:13
17 369 Daniel Mosca MONEE IL 41 14 11:31 2:34 11 36:02 18.6 3:08 18 39:19 12:40 1:32:33
18 312 Don Poole MIDDLEBURY IN 43 19 17:32 3:36 17 39:52 16.8 2:11 17 33:53 10:55 1:37:01
19 266 Paul Judge SAINT JOSEPH MI 41 17 13:37 4:38 19 48:22 13.9 3:44 19 41:11 13:16 1:51:30

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 211 Susan Berce ROCKFORD MI 40 1 10:32 1:29 1 34:09 19.6 1:12 3 22:41 7:18 1:10:02
2 387 Nancy Agrillo GRAND RAPIDS MI 41 3 12:08 3:19 2 35:47 18.7 1:35 2 21:23 6:53 1:14:10
3 282 Tricia Marks THREE RIVERS MI 40 9 16:18 2:44 3 36:36 18.3 2:51 1 20:19 6:33 1:18:46
4 363 Mary Hughes SAINT JOSEPH MI 41 5 13:26 2:27 4 38:31 17.4 2:16 4 23:34 7:36 1:20:11
5 372 Cheryl Riethman SCHOOLCRAFT MI 44 2 11:34 2:30 6 39:04 17.2 1:06 7 26:27 8:31 1:20:39
6 294 Patricia Montilla KALAMAZOO MI 40 4 13:01 2:17 8 40:52 16.4 1:23 5 24:22 7:51 1:21:53
7 319 Erin Rose Maidens VA 43 7 13:38 2:55 5 38:56 17.2 2:07 6 24:27 7:53 1:22:01
8 237 Trish Devries GOSHEN IN 42 8 13:57 2:15 7 39:37 16.9 1:35 8 27:14 8:46 1:24:36
9 238 Eron Drake GREENVILLE MI 43 10 16:29 3:03 9 41:17 16.2 1:53 9 28:11 9:05 1:30:51
10 221 Janice Burke GLEN ELLYN IL 43 11 16:46 4:01 11 43:38 15.4 3:02 11 31:23 10:06 1:38:47
11 377 Victoria Cholometes STURGIS MI 43 6 13:36 3:53 10 42:56 15.6 2:49 12 35:42 11:30 1:38:55
12 354 Kristi Wittum ROCKFORD MI 43 13 22:38 2:43 13 45:51 14.6 2:23 10 30:29 9:49 1:44:02
13 345 Roberta Van Harn HAMILTON MI 41 12 21:25 4:25 12 43:57 15.3 3:02 13 38:51 12:31 1:51:38


SPRINT MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 328 Kurt Sherwood KALAMAZOO MI 48 1 10:11 1:52 1 29:24 22.8 1:17 1 19:08 6:10 1:01:50
2 201 David Adamson SOUTH BEND IN 45 2 11:23 1:54 2 33:29 20.0 1:23 2 20:43 6:40 1:08:50
3 320 Todd Rothi BRISTOL IN 46 4 13:11 2:24 4 37:28 17.9 1:11 3 21:41 6:59 1:15:53
4 386 Alan Stockdale COLOMA MI 46 3 12:24 2:57 3 34:04 19.7 2:25 6 27:28 8:51 1:19:16
5 269 Tim Kennedy HIGHLAND IN 46 6 13:20 3:08 6 40:14 16.7 2:00 4 26:16 8:27 1:24:56
6 252 John Hayman CASSOPOLIS MI 45 9 16:03 4:28 5 37:59 17.7 2:35 7 27:51 8:58 1:28:54
7 340 Scott Swinehart SOUTH BEND IN 45 7 13:28 4:46 8 47:20 14.2 1:37 5 27:19 8:48 1:34:29
8 246 Rob Frutiger SAINT JOSEPH MI 45 5 13:19 4:17 7 42:32 15.8 4:38 9 35:44 11:30 1:40:28
9 383 Mike Brandel LANSING MI 45 8 14:21 2:46 9 51:35 13.0 2:27 8 30:22 9:47 1:41:28

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 330 Tamara Shuler CONSTANTINE MI 48 1 9:47 1:48 1 31:50 21.1 1:17 1 21:19 6:52 1:05:59
2 210 Carrie Barratt NEW YORK NY 49 2 10:27 1:55 2 33:24 20.1 1:46 2 21:22 6:53 1:08:51
3 230 Mary Cudney PORTAGE MI 48 3 11:37 4:15 4 41:49 16.0 2:01 3 23:33 7:35 1:23:13
4 205 Karen Angle CARY IL 45 5 16:48 4:29 3 39:37 16.9 1:59 4 27:12 8:45 1:30:02
5 311 Pamela Pole GLEN ELLYN IL 46 4 15:33 3:38 5 52:36 12.8 2:49 5 30:03 9:41 1:44:37

SPRINT MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 49 John Howson PORTAGE MI 50 1 9:22 2:04 1 29:48 22.5 1:48 1 19:41 6:21 1:02:42
2 339 Michael Straubel VALPARAISO IN 51 2 10:04 2:05 3 33:06 20.3 1:17 3 21:11 6:49 1:07:41
3 356 Doug Wood FORT WAYNE IN 52 4 11:46 2:32 2 31:02 21.6 1:31 2 20:54 6:44 1:07:43
4 292 Jim Mishler VICKSBURG MI 53 3 10:12 2:00 5 36:43 18.3 1:30 5 24:52 8:01 1:15:17
5 303 Rich Nickel WHEATON IL 54 6 17:40 4:21 6 36:57 18.2 2:29 4 24:43 7:58 1:26:07
6 248 Clayton Gallap KALAMAZOO MI 51 5 14:52 2:10 4 36:04 18.6 2:37 6 32:33 10:29 1:28:14

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 325 Debbie Sabin EVANSTON IL 51 3 20:34 3:17 1 43:45 15.3 1:15 1 29:10 9:24 1:38:00
2 370 Jamie Powers EVANSTON IL 52 1 15:19 3:50 2 45:48 14.6 3:30 3 43:13 13:55 1:51:38
3 317 Catherine Ripley GRAND RAPIDS MI 51 2 16:21 4:28 3 50:56 13.2 3:16 2 41:15 13:17 1:56:15


SPRINT MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 331 Gene Simmons VICKSBURG MI 59 4 12:58 2:19 1 36:09 18.6 1:28 2 25:39 8:16 1:18:31
2 348 Joseph R. Vanderheyden CONSTANTINE MI 57 3 11:22 3:22 3 39:22 17.0 1:20 1 24:05 7:46 1:19:29
3 265 David Jarrett GRANGER IN 55 1 10:31 4:43 2 38:18 17.5 3:29 4 30:08 9:42 1:27:07
4 329 Dale Shugars KALAMAZOO MI 55 2 11:22 4:34 4 46:43 14.4 2:21 3 28:37 9:13 1:33:36

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 359 Becky Young HASTINGS MI 57 2 17:56 3:27 1 39:24 17.0 2:37 1 27:05 8:43 1:30:27
2 332 Kris Simons GRANGER IN 57 1 13:06 2:15 2 42:17 15.9 1:49 2 33:14 10:42 1:32:39
3 284 Audrey Maskill ROCKFORD MI 59 3 18:31 5:09 3 47:40 14.1 1:49 3 34:22 11:04 1:47:30

SPRINT MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 258 Terry Hutchins KALAMAZOO MI 60 3 11:21 2:26 1 32:17 20.8 1:17 1 20:30 6:36 1:07:49
2 299 Rick Motter PLAINWELL MI 60 1 10:09 1:59 2 33:41 19.9 1:19 2 20:50 6:43 1:07:56
3 375 Jim Johnson GRAND RAPIDS MI 63 2 10:48 3:19 3 37:37 17.8 2:10 3 22:27 7:14 1:16:19
4 285 David Maskill ROCKFORD MI 61 4 12:26 3:42 4 39:53 16.8 1:51 4 28:09 9:04 1:26:00

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 261 Sandra Jackson STEVENSVILLE MI 61 1 12:11 2:17 1 38:25 17.5 2:15 1 28:11 9:05 1:23:16
2 203 Judy Anderson HASTINGS MI 60 2 15:25 3:17 2 49:12 13.6 2:56 2 36:16 11:41 1:47:04

SPRINT MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 366 Fred Hemsath SAINT JOSEPH MI 65 2 11:11 1:48 1 34:04 19.7 1:47 1 23:46 7:39 1:12:34
2 362 Earl Gaball BATTLE CREEK MI 66 1 10:30 2:04 2 34:12 19.6 1:47 2 27:46 8:57 1:16:17

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======


SPRINT MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

SPRINT MALE AGE GROUP: 75 - 79
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 245 Frank French BRIDGMAN MI 77 1 13:35 4:11 1 40:59 16.4 3:08 1 34:54 11:14 1:36:45

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 75 - 79
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

SPRINT MALE AGE GROUP: 80 - 98
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 80 - 98
Place No. Name Town Sta Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======