Bath City Run

back to results

Aug. 16, 2008

Bath City Run
Mt Clemens, MI
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.


Overall Male Open Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Dennis Hess Clinton Township MI 28 1 24:19 6:05/M

Male 12 and under

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Samuel Hiestand Mount Clemens MI 11 83 36:46 9:12/M

Male 13 to 15

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Dakota Sutton Mount Clemens 15 7 26:54 6:44/M
2 Joshua Valley MacOmb 15 17 29:03 7:16/M

Male 16 to 19

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kyle Runsick Clinton Township MI 16 2 25:16 6:19/M
2 Jeffrey Valley MacOmb 17 4 25:33 6:23/M
3 Ryan McClain Sterling Heights MI 19 37 30:48 7:42/M
4 Timothy Dobner Mount Clemens 18 42 31:37 7:54/M

Male 20 to 24

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Aaron Lewber Warren MI 24 27 30:01 7:30/M

Male 25 to 29

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Brian Zabel Saint Clair Shores MI 29 9 27:14 6:49/M
2 Ryan Defour Cedar 27 12 28:08 7:02/M
3 Brendt Lozen Mount Clemens MI 29 14 28:31 7:08/M
4 Chris Voiers Mount Clemens MI 28 22 29:25 7:21/M
5 Mike Moritz Sterling Heights MI 28 29 30:17 7:34/M
6 Thomas Dehondt Sterling Heights 26 30 30:19 7:35/M
7 Sean Hendrick Grosse Pointe Woods 26 33 30:24 7:36/M
8 Kyle Anderson Mount Clemens 29 49 32:07 8:02/M
9 Tim Villegas Clinton Township 26 51 32:20 8:05/M
10 Brad Milligan Mount Clemens 29 53 32:48 8:12/M

Male 30 to 34

Place Name City Age Overall Time Pace
1 John Oszewski MacOmb 34 18 29:12 7:18/M
2 Jason Schneider Rochester MI 30 19 29:19 7:20/M
3 Michael MacAvage Madison Hgts 33 26 29:56 7:29/M
4 Ed Marvin Mount Clemens 33 31 30:22 7:36/M
5 Anthony Carducci Clinton Township 32 44 31:39 7:55/M
6 Andrew Skaltsoums Warren MI 33 55 32:58 8:15/M
7 Jeffery Smiley Washington MI 30 61 34:07 8:32/M
8 Andres Kawasaki Rochester Hills 34 73 35:37 8:54/M
9 Dan Willy Troy MI 32 92 38:35 9:39/M
10 Shawn Gentner Goodells MI 34 93 38:36 9:39/M
11 George Pretty Richmond MI 34 97 39:37 9:54/M

Male 35 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Dan Taylor Clinton Township MI 36 25 29:56 7:29/M
2 Charles Anthony Shelby Township MI 38 60 33:49 8:27/M
3 Derek Hoffman Clinton Township MI 37 113 47:24 11:51/M
4 Mark Ulmer Clinton Township MI 35 114 47:26 11:52/M

Male 40 to 44

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jim Oleksinski Grosse Pointe Woods MI 41 5 25:38 6:25/M
2 Tom Goulette Armada 43 20 29:23 7:21/M
3 Jerald Boettcher New Haven MI 41 43 31:38 7:55/M
4 Arthur Mullen Grosse Pointe Park 40 80 36:21 9:05/M
5 Ronald Hiestand Mount Clemens MI 44 84 36:47 9:12/M

Male 45 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jack Cass Clarkston MI 49 8 26:57 6:44/M
2 John Aufdemberge Grosse Pointe MI 46 15 28:46 7:12/M
3 Gregory Gilpin Grosse Pointe MI 46 39 30:54 7:44/M
4 Jeffrey Wynes Mount Clemens 47 54 32:52 8:13/M
5 Dennis Rickert Columbus 46 58 33:29 8:22/M
6 Brian Johnson Roseville MI 49 64 34:28 8:37/M
7 David Rankine New Baltimore MI 45 76 35:53 8:58/M
8 Patrick Martino Mount Clemens 46 108 44:55 11:14/M

Male 50 to 54

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Joe Lasher Kimball 51 3 25:24 6:21/M
2 Bob Gazda Marysville MI 52 6 26:13 6:33/M
3 Charles Ferrell New Haven MI 52 11 27:54 6:59/M
4 Michael Markie Roseville 53 13 28:30 7:08/M
5 Tim Heintz East China 52 21 29:24 7:21/M
6 Steve Ulbrich Warren MI 50 23 29:46 7:27/M
7 Jeffrey McClain Sterling Heights MI 50 46 31:52 7:58/M
8 Pete Buccos Marysville MI 51 48 32:06 8:02/M
9 Gregory McVay Mount Clemens MI 53 50 32:20 8:05/M
10 Henry Gordon Mount Clemens MI 50 67 34:53 8:43/M

Male 55 to 59

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Ron Grenda Clinton Township 57 63 34:15 8:34/M
2 Larry Wrass New Baltimore MI 59 77 36:02 9:01/M
3 Tom Ches Mount Clemens 58 98 40:40 10:10/M

Male 60 to 64

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Monte Piliawsky Southfield MI 64 16 28:48 7:12/M
2 Rick Warner Sterling Heights 61 36 30:39 7:40/M
3 Jim Kruse Port Huron 64 40 30:58 7:45/M
4 Alberto Delavega Warren 62 56 33:18 8:20/M
5 Art Fredericks Mount Pleasant 61 57 33:24 8:21/M
6 David Hunter Royal Oak 61 66 34:51 8:43/M

Male 65 to 69

Place Name City Age Overall Time Pace
1 John Wegrzyn Fair Haven MI 66 38 30:51 7:43/M
2 Jack Elwarner Sterling Heights 69 106 43:47 10:57/M

Male 70 to 74

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jim Karner Rochester MI 70 70 35:05 8:46/M
2 Darrell McKee Harrison Township 74 102 42:29 10:37/M
3 Robert Winkler Mount Clemens 71 112 47:16 11:49/M

Male 80 to 84

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kingsley Sears Warren MI 80 116 47:46 11:57/M



Overall Female Open Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kelley Miko Clinton Township MI 16 10 27:31 6:53/M

Female 12 and under

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Lisa Radue Clinton Township 0 100 40:57 10:14/M

Female 13 to 15

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Mia Rankine Port Huron MI 15 52 32:21 8:05/M
2 Christina Dalmsida Harrison Township MI 15 69 34:57 8:44/M
3 Kaitlyn Bates Harrison Township 15 79 36:08 9:02/M
4 Jessica Coppiellie Clinton Township MI 15 89 37:33 9:23/M
5 Maria Bruske Clinton Township MI 15 115 47:36 11:54/M

Female 20 to 24

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jenna Neumann MacOmb MI 21 65 34:50 8:43/M
2 Joann Guarino Madison Hgts 20 87 37:11 9:18/M

Female 25 to 29

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kika Milligan Mount Clemens 27 24 29:54 7:29/M
2 Shelly Krajewski Sterling Heights MI 28 59 33:35 8:24/M
3 Judy Baidree Troy 28 81 36:28 9:07/M
4 Jennifer Egan MacOmb 28 94 39:17 9:49/M
5 Kristy Bawks New Baltimore 28 101 41:48 10:27/M

Female 30 to 34

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Ericka Lambert Washington 33 47 32:05 8:01/M
2 Becky Gentner Goodells MI 33 71 35:08 8:47/M
3 Jamie Stec Mount Clemens 31 74 35:43 8:56/M
4 Amie Carducci Clinton Township 31 82 36:42 9:11/M
5 Holly Minjoe Mount Clemens 33 104 43:04 10:46/M

Female 35 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace
1 D.hope Kirsch Casco 38 86 37:03 9:16/M
2 Anita McKinndy Clinton Township MI 36 91 38:15 9:34/M

Female 40 to 44

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Tracey Leonard Mount Clemens 43 28 30:10 7:33/M
2 Kathleen Moss New Baltimore MI 43 32 30:22 7:36/M
3 Kellee Roskopp Mount Clemens 40 34 30:26 7:37/M
4 Kelley Ferrell New Haven MI 42 35 30:35 7:39/M
5 Tina Gazda Marysville MI 44 41 31:05 7:46/M
6 Kami Ross MacOmb 41 68 34:57 8:44/M
7 Tracy Koss Kimball 40 72 35:20 8:50/M
8 Cean Williss Mount Clemens 44 78 36:07 9:02/M
9 Patti Hoekstra Clinton Township MI 40 96 39:36 9:54/M
10 Peggy Murphy Grosse Pointe MI 40 105 43:26 10:52/M
11 Lori Volante Roseville 41 107 44:52 11:13/M
12 Dena Bruce Leesburg VA 40 109 45:15 11:19/M

Female 45 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Sara Figueroa Fraser MI 48 45 31:40 7:55/M
2 Sharon Slishinsky Chesterfield 47 75 35:51 8:58/M
3 Cherie Gaboury Harrison Township MI 47 85 36:48 9:12/M
4 Jane Otto Mount Clemens 47 90 37:47 9:27/M
5 Louise Ross Harrison Township MI 47 95 39:18 9:50/M
6 Debbie Colombo Clinton Township 46 111 46:45 11:41/M

Female 50 to 54

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kathleen Clark Fraser MI 51 62 34:08 8:32/M
2 Paula Saad Clinton Township MI 50 88 37:22 9:21/M
3 Paula Long Fraser 54 103 43:02 10:46/M
4 Ann Jacob Mount Clemens 53 118 47:51 11:58/M

Female 55 to 59

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Connie Wrass New Baltimore MI 58 99 40:44 10:11/M
2 Anita Anderlite Sterling Heights 56 110 45:15 11:19/M

Female 70 to 74

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Toshi Arketa Mount Clemens 73 117 47:51 11:58/M