Baumann's Charity Run

back to results

Aug. 15, 2008

Baumann's Charity Run
Flint,MI
Provided by Gault Race Mgt.


************ MALE OVERALL WINNER ************
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 1 Steve Menovcik Lansing 39 16:21 5:16
************ FEMALE OVERALL WINNER ************
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 14 Lisa Veneziano Fenton 43 18:02 5:49
************ MALE MASTERS WINNER ************
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 4 John Niven Swartz Creek 44 17:05 5:30
************ FEMALE MASTERS WINNER ************
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 65 Liz Hendershott Ortonville 43 22:06 7:07
MALE AGE GROUP: 1 - 12
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 56 Jacob Lee Fenton 10 21:38 6:58
2 104 Alex Wendland Burton 11 24:46 7:59
3 110 Daniel Kapraun Flint 12 25:10 8:07
4 137 Chad Christian Ii Davison 11 27:00 8:42
5 157 Tamon McCagin Flint 11 27:42 8:55
6 186 Brandon Drap Montrose 10 29:12 9:24
7 207 Tyler Douglas Grand Blanc 11 29:56 9:39
8 290 Benjamin Hendrickson Grand Blanc 10 35:25 11:25
9 319 Bryce Hollins Flint 8 38:32 12:25
10 351 Jacob Teeple Otisville 4 42:13 13:36
FEMALE AGE GROUP: 1 - 12
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 57 Amanda George Davison 11 21:38 6:58
2 202 Jacqueline Reneaud Goodrich 12 29:49 9:36
3 214 Lexi Hendershott Ortonville 10 30:10 9:43
4 228 Madeline Reneaud Goodrich 8 31:06 10:01
5 274 Morgan Turk Lapeer 7 34:04 10:58
6 302 Katelyn Hendershott Ortonville 11 36:12 11:40
7 320 Jaime Spicka Goodrich 12 38:34 12:25
8 330 Annie Steel Owosso 8 39:51 12:50
9 332 Brooke Steel Owosso 11 39:58 12:52
10 337 Lauren Steel Owosso 10 40:05 12:55
11 359 Chiann Gioster Flint 8 45:27 14:38
12 360 Cierra Gioster Flint 11 45:29 14:39
MALE AGE GROUP: 13 - 15
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 5 Zachary Kughn Grand Blanc 13 17:12 5:33
2 8 Matthew Heasty Davison 14 17:45 5:43
3 10 Nathan Wells Davison 15 17:52 5:46
4 19 Troy Simpson Davison 14 18:42 6:02
5 22 Aaron Buchler Mount Morris 15 18:54 6:05
6 24 John Izzo Davison 15 18:56 6:06
7 26 Jacob Squires Davison 15 19:16 6:13
8 40 Kyle Schroeder Davison 14 20:28 6:36
9 64 Philip Peavyhouse Davison 15 22:05 7:07
10 99 Isaiah Armstrong Davison 15 24:23 7:51
11 125 Alex Garza Saginaw 13 25:56 8:21
12 168 Adam Wendland Burton 14 28:20 9:08
13 185 Jared Denington Lennon 13 29:08 9:23
14 366 Adam Rogers Davison 14 50:20 16:13
FEMALE AGE GROUP: 13 - 15
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 54 Shivani Kaushal Grand Blanc 14 21:27 6:55
2 66 Melissa George Grand Blanc 15 22:09 7:08
3 117 Graceson Kerr Grand Blanc 13 25:43 8:17
4 118 Taylor Fagan Durand 15 25:46 8:18
5 144 Aimee Sedlarik Swartz Creek 15 27:17 8:47
6 155 Shiloh Brunet Durand 13 27:40 8:55
7 179 Darrian Bush Flint 14 28:46 9:16
8 237 Madison Abeare Davison 13 31:42 10:13
9 270 Makenzie Wolfram Grand Blanc 13 33:56 10:56
10 363 Anessa Ristich Davison 15 46:40 15:02
MALE AGE GROUP: 16 - 19
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 23 Ethan Koester Davison 17 18:56 6:06
2 29 Michael Peavyhouse Davison 17 19:27 6:16
3 44 Seth Hendrickson Grand Blanc 17 20:57 6:45
4 51 Shaquille Greene Flint 17 21:17 6:51
5 74 Anthony Hunter Flint 16 22:42 7:19
6 81 Alan Meinecke Davison 17 23:12 7:28
7 121 Luke Boone Grand Blanc 18 25:50 8:20
8 305 Alex Skutt Davison 17 36:43 11:50
FEMALE AGE GROUP: 16 - 19
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 37 Kaitlin Omara Goodrich 19 20:16 6:32
2 45 Debbie Kapraun Flint 19 20:59 6:46
3 92 Melissa Beauchamp Davison 16 23:59 7:44
4 122 Dana Phelan Boardman 19 25:50 8:20
5 142 Katelyn Connelly Grand Blanc 16 27:12 8:46
6 146 Amber Sharnowski Swartz Creek 17 27:24 8:50
7 178 Laura Bappert Okemos 19 28:44 9:15
8 203 Jessica Gripentrog Swartz Creek 17 29:51 9:37
9 230 Maggie Martin Flint 19 31:32 10:09
10 279 Chelsea Sipes Swartz Creek 16 34:21 11:04
11 328 Jessica Jensen Clio 19 39:44 12:48
MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 2 David May Flushing 20 16:26 5:18
2 16 Daniel Garcia Lapeer 22 18:16 5:53
3 31 Martin Krupp New Lothrop 23 19:39 6:20
4 42 Andrew Drockton Chesterland 20 20:45 6:41
5 48 Michael Willison Waterford 22 21:09 6:49
6 61 Benjamin Reese Grand Rapids 22 22:01 7:06
7 95 Cody Darling 22 24:10 7:47
8 106 Casey Drobek Lapeer 20 24:58 8:03
9 238 Kenneth Weimer Tawas City 21 31:46 10:14
10 281 Brian Wolfcale Davison 20 34:28 11:06
FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 18 Erin Omara Goodrich 24 18:40 6:01
2 68 Serena Lynch Munger 21 22:19 7:11
3 108 Becky McPherson Flushing 22 25:00 8:03
4 113 Katrina Neeley Montrose 24 25:16 8:08
5 141 Katherine Barta Flushing 24 27:11 8:45
6 199 Sarah Walters Flint 21 29:45 9:35
7 209 Nichole Fabisiak Fenton 22 30:01 9:40
8 210 Megan Edgar Chelsea 22 30:03 9:41
9 223 Jessica Cox Fenton 21 30:45 9:54
10 311 Chelsea McLaughlin Davison 20 37:27 12:04
11 327 Laura Groat Grand Blanc 23 39:36 12:45
12 340 Kristen May Detroit 22 40:12 12:57
MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 3 Mo Love Saginaw 28 16:42 5:23
2 20 Jeff Van Dusen Bay City 26 18:43 6:02
3 76 Mark Weaver Grand Rapids 28 22:57 7:24
4 78 David Richmond Flint 28 23:08 7:27
5 107 Thomas Czinder Waterford 28 24:59 8:03
6 116 Ryan Litwiller Flint 25 25:38 8:16
7 162 Thomas Walroth Davison 26 27:59 9:01
8 201 Nic McNenly Flint 29 29:46 9:35
9 217 Steve Ashe Holly 27 30:20 9:46
10 224 Randy Smith Mount Morris 27 30:56 9:58
FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 82 Lisa Fleming Bay City 25 23:16 7:30
2 101 Trisha Cherveny Flushing 28 24:38 7:56
3 124 Kate Bingaman Grand Blanc 29 25:55 8:21
4 183 Stephanie Wilt Sterling Hts 27 28:52 9:18
5 226 Angie Richmond Flint 26 31:05 10:01
6 231 Michelle Litwiller Flint 28 31:33 10:10
7 243 Syreeda Nix Davison 25 32:17 10:24
8 252 Rebecca Sweatland Burton 25 32:58 10:37
9 257 Jessica Martin New Lothrop 27 33:19 10:44
10 265 Andrea Bergstrom Holly 29 33:41 10:51
11 282 Allyson Stanley Davison 26 34:33 11:08
12 285 Tiffany Orban Grand Blanc 28 35:02 11:17
13 325 Melissa Nichols Clio 29 39:28 12:43
14 326 Alaina Perry Owosso 26 39:29 12:43
15 350 Julie Caten Grand Blanc 27 41:32 13:23
MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 7 James Teeple Grand Blanc 33 17:45 5:43
2 11 Joe Lascesri Saginaw 33 17:58 5:47
3 35 Shannon Cameron Clio 34 19:53 6:24
4 46 Dennis Carianan Flint 31 21:03 6:47
5 47 Zachary Stevenson Swartz Creek 30 21:08 6:49
6 52 Jack Jones Davison 30 21:21 6:53
7 120 Scott Sirl Flushing 34 25:50 8:19
8 143 Michael Menges Grand Blanc 33 27:13 8:46
9 165 Dave Davis Davison 33 28:14 9:06
10 181 Craig Marglous Holly 31 28:47 9:16
11 197 Stuart Schisler Grand Blanc 34 29:38 9:33
12 218 Andy Rosowski Holly 34 30:28 9:49
13 242 Todd Ragsdale Grand Blanc 32 32:12 10:22
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 67 Jennifer Schmidt Lapeer 30 22:17 7:11
2 86 Nicole Stevens Flint 32 23:28 7:34
3 126 Jessica Perez-Meier Kalamazoo 31 25:59 8:22
4 139 Tamera Jones Davison 32 27:04 8:43
5 149 Shawna Schiestel Swartz Creek 34 27:32 8:52
6 151 Lisa Spohn Flint 32 27:36 8:54
7 159 Jodi Cuneaz Flint 31 27:51 8:58
8 175 Sally Shock Davison 33 28:34 9:12
9 188 Jill Christie Swartz Creek 32 29:18 9:26
10 208 Brandi Anderson Grand Blanc 33 29:57 9:39
11 229 Rosleen Hawa Flushing 31 31:19 10:05
12 233 Becky Harris Fenton 34 31:38 10:11
13 240 Nicole Kirby Flint 33 31:51 10:16
14 244 Kristin Ragsdale Grand Blanc 31 32:18 10:24
15 254 Tish Yaros Flushing 34 33:04 10:39
16 268 Jennifer Clark Flushing 33 33:53 10:55
17 297 Amy Sue Green Flint 31 35:39 11:29
18 348 Angela Cameron Clio 32 41:20 13:19
MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 6 Brian Jones Flint 36 17:25 5:37
2 21 Alan Gabalis Caro 38 18:47 6:03
3 34 Brian Harville Goodrich 39 19:50 6:23
4 39 Ryan Gasser Davison 36 20:24 6:35
5 77 Jason Richert Plymouth 37 23:00 7:25
6 109 Ehren Gonzales Flint 37 25:06 8:05
7 182 Nate Corder Grand Blanc 36 28:48 9:17
8 205 Rodney Heatherton Swartz Creek 35 29:51 9:37
9 256 Paul Anderson Grand Blanc 35 33:08 10:40
10 338 Brian Steel Owosso 38 40:09 12:56
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 30 Malissa Lauderbaugh Flint 39 19:31 6:17
2 79 Ann Rollier Fenton 38 23:10 7:28
3 102 Andrea Wendland Burton 35 24:38 7:56
4 131 Melissa Dolliver Fenton 36 26:26 8:31
5 133 Erricka Martin Flint 35 26:37 8:35
6 140 Kimberly Leverette Flushing 37 27:07 8:44
7 145 Tammy Hall Lennon 36 27:17 8:48
8 166 Renee Drap White Lake 38 28:14 9:06
9 169 Shelly Bowman Clifford 36 28:23 9:09
10 171 Angi Pyle Swartz Creek 38 28:26 9:10
11 177 Stephanie Potts Clio 36 28:38 9:13
12 192 Marci Colyer Flint 39 29:29 9:30
13 249 Amy Brown Gaines 39 32:33 10:29
14 255 Jennifer Morrison Flushing 36 33:08 10:40
15 259 Rebecca Haughey Flint 38 33:25 10:46
16 271 Tami Wolfram Grand Blanc 39 33:56 10:56
17 292 Tracy Schmidt Fenton 38 35:27 11:25
18 301 Lynda Gibson Frankenmuth 39 36:00 11:36
19 307 Amy Corder Grand Blanc 35 36:56 11:54
20 342 Jennifer A Malik Otisville 36 40:37 13:05
MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 17 Dean Fuller Burton 44 18:38 6:00
2 33 Tom Meszaros Swartz Creek 42 19:49 6:23
3 36 Duane Machesney Grand Blanc 40 19:56 6:25
4 58 Tim Brooks Flushing 44 21:51 7:03
5 69 John Boone Grand Blanc 44 22:23 7:13
6 73 Jeffrey Callard Fenton 44 22:39 7:18
7 85 David Thompson Flint 44 23:27 7:33
8 98 Brian Benjamin Swartz Creek 43 24:16 7:49
9 100 Tom Brothers Saginaw 43 24:33 7:54
10 111 Greg Dedolph Swartz Creek 44 25:10 8:07
11 152 Matt Daniel Flint 40 27:37 8:54
12 160 Daniel Thompson Flint 44 27:51 8:58
13 190 Sylvester Jones Jr Grand Blanc 40 29:20 9:27
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 123 Shelley Hanchett Flushing 41 25:53 8:20
2 132 Shawn Griffin Flint 41 26:33 8:33
3 134 Michelle Dedolph Swartz Creek 41 26:41 8:36
4 138 Vicki George Davison 44 27:03 8:43
5 154 Stacey Mitchell Flint 42 27:39 8:55
6 172 Monica Wright Flint 44 28:28 9:10
7 194 Sheila Bearden Gaines 43 29:33 9:31
8 219 Audra Parmer Flushing 41 30:28 9:49
9 222 Karyn Kutchey Fenton 44 30:41 9:53
10 260 Marie James Goodrich 40 33:28 10:47
11 263 Renee Reid Burton 44 33:34 10:49
12 275 Christine McAlister Flushing 43 34:10 11:01
13 288 Jan Kendall Flint 41 35:12 11:20
14 294 Laurie Oberle Owosso 43 35:28 11:25
15 295 Cheryl Westoby Saginaw 41 35:38 11:29
16 316 Nancy Brouwer Swartz Creek 44 38:11 12:18
17 322 Dana Bush Flint 41 39:10 12:37
18 324 Michelle Gorney Grand Blanc 40 39:16 12:39
19 339 Lisa Ninca Davison 42 40:11 12:56
20 355 Bethany Collins Flint 40 42:56 13:50
21 367 Colleen Mitchell North Branch 41 52:10 16:48
MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 9 Jay Owens Fenton 46 17:50 5:45
2 12 Larry Gutierrez Fenton 47 17:59 5:48
3 13 Roger Lara Grand Blanc 49 18:01 5:48
4 15 Tony Ketchmark Davison 46 18:09 5:51
5 43 Bill Khan Grand Blanc 45 20:52 6:43
6 55 Earl Lentner Saginaw 46 21:31 6:56
7 59 Robert Vogt Grand Blanc 45 21:57 7:04
8 83 Doug Mueller Flint 47 23:22 7:32
9 84 David Drevon Flint 48 23:25 7:33
10 90 Keith Shatley Dryden 47 23:49 7:40
11 112 Randolph Schumacher Fenton 49 25:13 8:07
12 128 Michael Ghilardi Lapeer 49 26:08 8:25
13 135 Steven Garza Saginaw 45 26:52 8:39
14 191 Harvey Lee Fenton 45 29:29 9:30
15 221 John Spicko Goodrich 48 30:40 9:53
16 284 Cedric Kendall Flint 46 35:02 11:17
17 286 Kermit Pitts Flint 46 35:05 11:18
18 315 Thomas Evans Holly 46 38:07 12:17
19 333 Thomas Bryant Flint 48 39:59 12:53
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 71 Ruth Lara Grand Blanc 47 22:29 7:15
2 119 Gina Shatley Dryden 46 25:48 8:19
3 130 Teri Thomas Lapeer 46 26:26 8:31
4 153 Tracy Underwood Swartz Creek 46 27:38 8:54
5 176 Kristen A Hansen Swartz Creek 48 28:35 9:13
6 193 Marilyn Shaski Montrose 45 29:30 9:30
7 211 Rosa Hernandez-Parker Flint 46 30:04 9:41
8 216 Cindy Huff North Branch 49 30:15 9:45
9 248 Jean Harkins Flint 47 32:29 10:28
10 264 Becky Berriman Flushing 45 33:40 10:51
11 283 Diane Craft Clio 47 34:36 11:09
12 296 Lorraine Moller Fenton 46 35:39 11:29
13 312 Pam Ghilardi Lapeer 49 37:41 12:08
14 317 Laurie Woolpert Byron 46 38:23 12:22
15 323 Valerie Johnson Flint 45 39:14 12:38
16 329 Carla Jensen Clio 47 39:44 12:48
17 334 Vickie Wolfcale Oxford 45 40:00 12:53
18 343 Tammy Wetherwax Otisville 48 40:38 13:05
19 344 Susan Switt Flint 49 40:55 13:11
20 353 Rena Rarick Burton 47 42:52 13:48
21 362 Pamela Mayes Flint 49 46:32 14:59
22 364 Lena Darroughs Flint 49 46:47 15:04
MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 25 Leonard Bousseau 51 19:11 6:11
2 27 Rick Duhaime Holly 54 19:17 6:13
3 41 Michael P Stewart Flushing 51 20:41 6:40
4 50 Mike Froats Fenton 50 21:13 6:50
5 87 Joe Saidoo Burton 51 23:37 7:37
6 88 Thomas Mitchell Davison 53 23:43 7:38
7 93 Joe Evans Ypsilanti 54 24:01 7:44
8 97 Andrew Griffin Flint 50 24:15 7:49
9 105 Douglas Thibaut Flint 52 24:53 8:01
10 114 Jerry Myers Flint 54 25:26 8:12
11 115 John Jerome Linden 52 25:29 8:13
12 150 Kim Carlson Swartz Creek 53 27:35 8:53
13 158 Dave Wright Burton 52 27:44 8:56
14 163 Tab Surface Swartz Creek 50 27:59 9:01
15 167 John McKay Fenton 52 28:19 9:07
16 258 John Yakos Lake Orion 53 33:25 10:46
17 277 Steve Williams Clarkston 54 34:16 11:02
18 313 Michael McCarthy Flushing 52 38:04 12:16
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 96 Peggy Searight Flint 51 24:11 7:48
2 147 Eva Sanmartini Montrose 54 27:25 8:50
3 170 Martha Kemp Fenton 54 28:24 9:09
4 187 Vicki Dolliver Linden 52 29:16 9:26
5 213 Valerie Kump-Dutkowski Flushing 54 30:09 9:43
6 235 Brenda Schiehtel Davison 51 31:41 10:12
7 236 Suzanne Hutto Flushing 54 31:42 10:13
8 278 Steve Williams Clarkston 53 34:21 11:04
9 291 Annie Wright Flushing 50 35:26 11:25
10 304 Connie McNeal Flint 52 36:39 11:48
11 306 Tamara Saidoo Burton 50 36:43 11:50
12 308 Iris Melancon Flushing 52 37:22 12:02
13 309 Patricia Smith Mount Morris 50 37:24 12:03
14 318 Diane Pinter Flushing 54 38:24 12:22
15 336 Jane Odell Mount Morris 53 40:04 12:54
16 345 Elizabeth Gage Grand Blanc 52 40:57 13:11
17 347 Shari MacHesney Burton 51 41:16 13:18
18 349 Charlotte Walker Flint 53 41:25 13:20
19 352 Mary Bromfield Flint 52 42:40 13:45
20 356 Mary Harrington Flushing 50 43:26 13:59
21 357 Krista Durham Flushing 51 43:35 14:02
22 358 Debra Bester Flint 54 44:19 14:16
MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 49 Ronald Durham Flushing 56 21:11 6:50
2 62 David Stewart Grand Blanc 59 22:02 7:06
3 103 Michael Curtis Swartz Creek 59 24:44 7:58
4 129 James Peltier Flint 58 26:24 8:30
5 148 Robert MacNeill Vernon 56 27:28 8:51
6 164 Vern Delbridge Linden 56 28:06 9:03
7 253 Tom Mark Flushing 58 33:03 10:39
8 369 Larry Derossett Otisville 57 1:05:04 20:57
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 70 Maggy Zidar Pontiac 58 22:27 7:14
2 127 Arla J Lewis Metamora 59 26:01 8:23
3 180 Jackie Sublett Flushing 59 28:47 9:16
4 215 Kathy Wagner Clio 59 30:14 9:44
5 241 Jackie Peek Flint 57 31:52 10:16
6 261 Alice Adams Fenton 57 33:33 10:49
7 262 Joan Simpson Flint 56 33:34 10:49
8 266 Joretta Roy Flushing 58 33:41 10:51
9 269 Anne Mark Flushing 57 33:55 10:55
10 280 Kristine Church Flint 55 34:24 11:05
11 287 Zenobia Pease Flint 55 35:05 11:18
12 298 Tawanie McLane Flint 56 35:57 11:35
13 299 Gloria Burns Flint 56 35:59 11:35
14 314 Linda Garland Grand Blanc 56 38:05 12:16
15 331 Eileen Kern Reese 55 39:57 12:52
16 335 Jo Royer Flint 57 40:04 12:54
17 341 Hope McLincha Clio 55 40:15 12:58
18 346 Kathy Bendall Flushing 58 41:00 13:12
19 368 Dona Derossett Otisville 56 1:00:00 19:20
MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 156 Fred Guest Birch Run 62 27:41 8:55
2 174 Harry Gabalis Caro 62 28:32 9:11
3 195 Frederick Fagan Chesaning 63 29:33 9:31
4 204 Tom Brooks Flint 60 29:51 9:37
5 239 Allan Schulz Mayville 60 31:48 10:15
6 245 John Hart Grand Blanc 64 32:23 10:26
7 246 David A Nemitz Flint 60 32:28 10:28
8 247 James Choate Troy 60 32:29 10:28
9 250 Brian Barkey Flint 63 32:44 10:33
10 272 Douglas White Davison 61 33:57 10:56
11 293 Dave Kopin Flint 60 35:27 11:25
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 136 Kathleen Morse Linden 62 26:55 8:40
2 184 Susan Huggler Grand Blanc 60 29:07 9:23
3 232 Martha L. Austin Swartz Creek 62 31:35 10:11
4 251 Camille Bauman Clio 61 32:50 10:35
5 267 Velma Williams Flint 60 33:44 10:52
6 273 Ann Stolz Davison 60 33:58 10:56
7 289 Lee Husemann Flint 62 35:16 11:22
8 361 Kitty Vandenbrulle Flushing 64 46:31 14:59
MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 32 James Carlton White Lake 65 19:46 6:22
2 72 Bill J Keller Lansing 67 22:35 7:16
3 80 Tom Wascha Burton 65 23:11 7:28
4 220 Joan Wascha Burton 65 30:35 9:51
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 173 Cathy Detman Flint 69 28:29 9:11
2 198 Marilyn Brown Davison 65 29:40 9:33
3 206 Shirley Larsen Grand Blanc 65 29:52 9:37
MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 225 Ronald L Gill Pleasant Lake 71 31:04 10:01
2 310 Gerald Darby Flint 70 37:27 12:04
FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 321 Deanna Umber Fenton 70 38:38 12:27
MALE AGE GROUP: 75 - 79
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 189 Glen Larsen Grand Blanc 76 29:18 9:26
2 227 Harrison Hensley Pinckney 76 31:06 10:01
FEMALE AGE GROUP: 75 - 79
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
MALE AGE GROUP: 80 - 89
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 80 - 89
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
HEAVYWEIGHT 185-199 POUNDS
Place Oall Name Town Time Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= ======= =====
1 28 Todd Squires Bay City 26 19:18 19:18 6:13
2 91 Scot Reneaud Goodrich 49 23:54 21:05 6:48
3 89 Bob Ferguson Pinckney 47 23:44 21:16 6:51
HEAVYWEIGHT 200-219 POUNDS
Place Oall Name Town Time Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= ======= =====
1 94 Ed Strang Davison 61 24:09 19:15 6:12
2 75 Kirk May Flushing 46 22:50 20:37 6:38
3 161 Donald Kutchey Fenton 34 27:52 27:25 8:50
HEAVYWEIGHT 220&Over POUNDS
Place Oall Name Town Time Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= ======= =====
1 63 Greg Flint Flushing 46 22:02 19:54 6:25
2 196 Larry Salinas Saginaw 58 29:36 24:13 7:48
3 212 Manfred Schmidt Lapeer 58 30:08 24:40 7:57
4 300 Steve Turk Lapeer 36 35:59 35:00 11:17



************ MALE OVERALL WINNER ************
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 2 John Thomas Linden 29:43 9:35
************ FEMALE OVERALL WINNER ************
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 1 Susan Mora Fassett Fenton 29:22 9:28
************ MALE MASTERS WINNER ************
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 5 Lester Brady Grand Blanc 31:43 10:13
************ FEMALE MASTERS WINNER ************
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 3 Lynette Heinlein Vassar 29:58 9:39
MALE AGE GROUP: 1 - 19
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 43 Eshon Gioster Flint 40:12 12:57
2 103 Matt Jones Davison 49:38 15:59
FEMALE AGE GROUP: 1 - 19
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 24 Daniella Lockhart Flushing 36:37 11:48
2 91 Zakiga Radcliff Flint 46:21 14:56
MALE AGE GROUP: 20 - 29
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 20 - 29
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 65 Elizabeth Orkisz Grand Blanc 43:31 14:01
2 84 Grace Smith Grand Blanc 45:19 14:36
3 98 Andrea Czinder Waterford 48:12 15:31
4 102 Nicolette Polovina Davison 49:36 15:58
5 104 Betsy Jones Davison 49:39 15:59
6 128 Jessie Acton Holly 52:25 16:53
MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 9 Noelle Grignani Metamora 32:53 10:36
2 21 Christy Christian Davison 36:35 11:47
3 69 Jennifer Clark Davison 44:11 14:14
4 74 Ellen Ruddock Flint 44:27 14:19
5 80 Kindy Johnson Flint 44:57 14:29
MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 99 Chad Christian Davison 48:20 15:34
2 129 Aaron Stanger Holly 52:25 16:53
3 132 Paula Williams Flint 54:25 17:32
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 48 Miriam Clemons Flint 41:04 13:14
2 75 Lyndia Deromedi Holly 44:28 14:19
3 82 Dana Shaver Grand Blanc 45:14 14:34
4 89 Dawn Taylor Montrose 46:19 14:55
5 107 Debra Murray Linden 50:01 16:07
6 114 Jill Kruger Swartz Creek 50:49 16:22
MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 7 Tom Carr Columbiaville 32:24 10:26
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 6 Lori Lynn Lindquist Montrose 31:57 10:17
2 17 Cheryl Bassett Grand Blanc 34:31 11:07
3 20 Shana Kraemer Grand Blanc 36:32 11:46
4 30 Melena Harris Flushing 38:23 12:22
5 68 Kim Herderich Metamora 44:07 14:13
6 97 Becky Benjamin Swartz Creek 48:11 15:31
7 108 Sue Hawk Flint 50:07 16:08
8 110 Stephanie Ferguson Pinckney 50:11 16:10
9 111 Deborah Love Davison 50:12 16:10
MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 13 Donald Beckwith Flint 33:17 10:43
2 36 Mark Herderich Metamora 38:59 12:33
3 100 Kevin Sprygada Flushing 49:09 15:50
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 4 Beth Martin Flint 30:34 9:51
2 23 Carman Thames Flint 36:36 11:47
3 29 Diane Lechota Flint 38:16 12:20
4 32 Maakeda Yarbrough Flint 38:38 12:27
5 33 Jane Keeler Flint 38:43 12:28
6 35 Lisa Confer Burton 38:53 12:31
7 41 Denise Turenek Metamora 40:10 12:56
8 54 Susana Pettigrew Flint 42:03 13:33
9 58 Candy Saunders Mount Morris 42:23 13:39
10 60 Cindy Thompson-Phaneuf Swartz Creek 42:56 13:50
11 101 Sheri Sherwood Flushing 49:27 15:55
12 105 Diane Polovina Davison 49:57 16:05
13 106 Marie James Grand Blanc 50:01 16:06
14 116 Lucy Drevon Flint 51:01 16:26
15 125 Diane Kelly Fenton 52:10 16:48
MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 12 David Panzlau Fenton 33:16 10:43
2 18 Wayne Carnahan Montrose 35:12 11:20
3 39 Daniel Rider Sugar Land 39:27 12:42
4 59 Terry Cooper Flushing 42:47 13:47
5 87 Randy Jones Davison 45:37 14:41
6 96 Johnny Olsey Clio 48:11 15:31
7 130 William Burns Flint 53:51 17:21
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 10 Mary Grab Flushing 32:56 10:36
2 16 April Thibaut Flint 33:57 10:56
3 19 Karen Kaloydis Flushing 35:17 11:22
4 26 Ginger Virkler Linden 37:06 11:57
5 40 Linda Gibson Flint 39:36 12:45
6 45 Ann Martin New Lothrop 40:40 13:06
7 56 Marge McLaughlin Flushing 42:06 13:34
8 63 Vicki Miller Mount Morris 43:27 14:00
9 71 Vanita Mitchell Flint 44:16 14:15
10 78 Linda Kennedy Mt Morris 44:49 14:26
11 83 Judith Marvin Swartz Creek 45:18 14:36
12 90 Cathy Hendrickson Grand Blanc 46:20 14:55
13 92 Gail Forbes Davison 46:21 14:56
14 94 Christine Peek Flushing 47:45 15:23
15 95 Nancy Boyer Flint 47:45 15:23
16 113 Jane R Nemitz Flint 50:39 16:19
17 117 Deborah Wernette Clio 51:13 16:30
18 131 Linda Peters Grand Blanc 54:25 17:31
MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 14 Harold Kirsch Lapeer 33:38 10:50
2 25 Michael Marvin Swartz Creek 37:05 11:57
3 28 Terry Duggins Flint 37:59 12:14
4 53 Max Warden Clio 42:02 13:32
5 62 Robert Tritten Grand Blanc 43:24 13:59
6 120 Michael Kennedy Mt Morris 51:37 16:37
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 42 Theresa Williams Flushing 40:11 12:57
2 44 Valerie Schmidt Lapeer 40:14 12:57
3 46 Mary Choate Troy 40:56 13:11
4 49 Denise Edwards Springfield 41:19 13:18
5 55 Kay Stevens Flint 42:03 13:33
6 57 Linda Chase Flushing 42:22 13:39
7 66 Karen Winford Grand Blanc 43:36 14:03
8 67 Sally Greaves Brighton 43:40 14:04
9 70 Karen Curtis Flint 44:11 14:14
10 73 Pamela Burns Davison 44:24 14:18
11 79 Sarah Hanson Flint 44:54 14:28
12 88 Bonnie Duhon Flint 45:47 14:45
13 93 Ramona Forte Flint 46:32 14:59
14 112 Marlene Smith Flint 50:31 16:16
15 118 Sherry Murphy Davison 51:21 16:32
16 123 Deborah Jones Flint 52:08 16:47
MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 15 Bill Hough Flushing 33:50 10:54
2 51 Donald Skunda Durand 41:40 13:25
3 121 Terry Hanson Flint 51:38 16:38
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 11 Peggy Soth Swartz Creek 33:02 10:39
2 34 Rachel Argue Flint 38:46 12:29
3 52 Goldie E Pollard Flint 41:55 13:30
4 64 Sharon Beck Mount Morris 43:31 14:01
5 72 Vonetta Urquhart Flint 44:21 14:17
6 76 Kathleen Sparling Grand Blanc 44:33 14:21
7 77 Judith Mellow Genesee 44:41 14:24
8 86 Aggie Sheerin Fenton 45:24 14:37
9 115 Gwen Gale Flint 50:57 16:24
10 122 Geraldine Feaster Flint 52:04 16:46
11 126 Sandy Martin Corunna 52:11 16:48
MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 8 Wesley Shumpert Flint 32:46 10:33
2 50 Bobby Carter Linden 41:35 13:24
3 61 Robert Chase Flushing 43:13 13:55
4 85 John Argue Flint 45:19 14:36
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 27 Carol Dickinson Davison 37:43 12:09
2 119 Sandra Fagan Chesaning 51:36 16:37
3 133 Mae Miller Flint 56:08 18:05
MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 38 James Vanderpool Flushing 39:21 12:40
FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 22 Patricia Priest Davison 36:35 11:47
2 31 Patricia Gage Flint 38:26 12:23
3 124 Janet Ringlein Flint 52:08 16:47
4 127 Kay Lennerth Flint 52:25 16:53
MALE AGE GROUP: 75 - 79
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 37 Robert Thomas Northville 38:59 12:34
2 47 Tom Murphy Flushing 40:57 13:11
FEMALE AGE GROUP: 75 - 79
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
MALE AGE GROUP: 80 - 89
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 81 Al Duch Swartz Creek 45:14 14:34
2 109 Harry Binder Flint 50:11 16:10
FEMALE AGE GROUP: 80 - 89
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====