Lansing Legislator Tri, Du, Sprint Tri

back to results

Aug. 11, 2008

Lansing Legislator Tri, Du, Sprint Tri
LAINGSBURG, MI
Provided by 3disciplines.com


Page 1
LANSING LEGISLATOR
TRIATHLON, DUATHLON & SPRINT TRIATHLON
LAINGSBURG, MI
AUGUST 10, 2008

*** SPRINT TRIATHLON SPLITS ***
*** 500m S / 20k B / 5k R ***

Place Sex/Tot No. Name Ag Sex City/state Dq Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ======== ==== =================== == === =================== === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 1/123 647 Dave Buikema 31 M Rockford MI 4 8:21 1:41 15 20:50 6:43 1:05:36
2 2/123 799 Chad Tolfree 36 M East Lansing MI 13 9:13 1:51 0:49 4 35:11 21.1 0:37 7 20:15 6:31 1:06:04
3 3/123 794 James Stromberg 38 M Berkley MI 28 9:35 1:55 1:00 1 32:28 22.9 0:34 25 22:30 7:15 1:06:05
4 4/123 780 Brad Sharp 52 M Williamston MI 42 10:23 2:05 1:11 2 33:33 22.2 0:49 11 20:21 6:33 1:06:15
5 5/123 638 Kurt Bartel 37 M Northville MI 10 9:00 1:48 1:32 9 36:25 20.4 1:02 5 19:22 6:14 1:07:20
6 6/123 980 Martin Barnes 32 M Cleveland MI 40 10:19 2:04 1:44 7 35:49 20.8 1:07 2 18:38 6:00 1:07:35
7 7/123 773 Christopher Rugh 40 M Williamston MI 34 10:00 2:00 1:24 3 34:59 21.3 0:55 12 20:33 6:37 1:07:49
8 8/123 672 Noah Filipiak 25 M Lansing MI 60 11:02 2:13 1:10 11 36:34 20.3 0:44 6 19:43 6:21 1:09:10
9 9/123 786 James Slider 20 M Williamston MI 18 9:23 1:53 1:39 32 38:49 19.2 0:21 3 19:15 6:12 1:09:25
10 10/123 712 Scott Kentner 20 M Lansing MI 9 8:54 1:47 1:15 49 40:26 18.4 0:23 1 18:31 5:58 1:09:27
11 11/123 782 Rich Shearing 34 M Canton MI 11 9:04 1:49 1:01 16 37:19 19.9 0:26 18 21:39 6:58 1:09:27
12 12/123 718 William Krips 31 M Brighton MI 17 9:23 1:53 1:29 15 37:08 20.0 0:53 14 20:49 6:42 1:09:40
13 13/123 801 Antonio Valone 26 M Evanston IL 53 10:42 2:09 1:32 13 36:39 20.3 0:49 9 20:19 6:33 1:09:59
14 14/123 761 Ron Poore 50 M Tecumseh MI 16 9:21 1:53 1:33 5 35:37 20.9 1:02 28 22:45 7:20 1:10:16
15 15/123 813 Peter Wujkowski 43 M Dewitt MI 51 10:36 2:08 1:45 8 36:07 20.6 0:51 17 21:22 6:53 1:10:39
16 16/123 668 Brian English 43 M East Lansing MI 47 10:32 2:07 1:15 12 36:34 20.3 0:48 19 21:42 6:59 1:10:49
17 17/123 632 Brain Alexander 26 M Holt MI 1 1:04 0:13 1:43 84 42:41 17.4 1:11 49 24:36 7:55 1:11:13
18 18/123 673 Nathan Fitton 23 M Grand Ledge MI 61 11:04 2:13 1:18 22 38:07 19.5 0:27 13 20:34 6:38 1:11:29
19 19/123 639 Brian Bess 53 M Laingsburg MI 22 9:30 1:54 0:53 26 38:15 19.5 0:48 26 22:31 7:15 1:11:56
20 20/123 809 Dennis West 62 M Bloomfield MI 27 9:33 1:55 1:15 6 35:40 20.9 1:10 62 25:15 8:08 1:12:51
21 21/123 698 Kaleb Hebert 16 M Lansing MI 3 8:16 1:40 1:17 33 39:03 19.1 0:43 40 23:39 7:37 1:12:56
22 22/123 694 Douglas Handler 54 M Rochester Hills MI 43 10:23 2:05 1:08 24 38:15 19.5 0:52 30 23:00 7:25 1:13:37
23 23/123 762 Brian Potocki 22 M Perry MI 19 9:25 1:53 1:26 20 37:55 19.6 1:31 41 23:47 7:40 1:14:02
24 24/123 713 Scott Ketchum 37 M Holt MI 123 13:12 2:39 1:18 17 37:24 19.9 0:46 22 22:09 7:08 1:14:47
25 25/123 758 Kirby Perrault 36 M Okemos MH 35 10:02 2:01 1:09 46 40:05 18.6 0:45 32 23:02 7:25 1:15:01
26 26/123 651 Brandon Coleman 27 M Millington MI 37 10:12 2:03 2:09 37 39:15 19.0 0:51 33 23:08 7:27 1:15:33
27 1/69 964 Brittany Dixon 20 F Rockford MI 75 11:42 2:21 1:30 74 41:56 17.7 0:30 8 20:15 6:31 1:15:52
28 27/123 664 Gregory Dyke 45 M Byron MI 104 12:33 2:31 1:02 10 36:30 20.4 0:47 59 25:09 8:06 1:16:00
29 28/123 975 Chris Lucarelli 26 M Royal Oak MI 149 14:27 2:54 1:54 52 40:35 18.3 0:29 4 19:18 6:13 1:16:40
30 29/123 795 Spenser Swanton 15 M Saginaw MI 2 8:00 1:36 2:21 86 43:02 17.3 0:53 29 22:53 7:22 1:17:07
31 30/123 961 John Gagola 43 M Fenton MI 54 10:43 2:09 1:37 31 38:46 19.2 1:21 51 24:45 7:58 1:17:10
32 31/123 983 Kevin Holt 34 M Bath MI 116 12:54 2:35 2:13 42 39:51 18.7 0:30 23 22:10 7:08 1:17:37
33 32/123 949 Paul Lissner 45 M Grand Blanc MI 39 10:18 2:04 2:26 45 40:02 18.6 1:35 38 23:34 7:35 1:17:53
34 2/69 685 Michelle Gilman 37 F Dimondale MI 86 11:54 2:23 1:11 23 38:14 19.5 0:55 76 25:58 8:22 1:18:09
35 33/123 972 Charles Miller 55 M W Bloomfield MI 93 12:13 2:27 3:31 21 38:05 19.5 1:01 35 23:24 7:32 1:18:12
36 34/123 723 Joe Lopez 39 M Dewitt MI 15 9:15 1:51 2:07 75 42:04 17.7 0:33 45 24:19 7:50 1:18:16
37 35/123 808 Jon Weinzweig 36 M Dewitt MI 112 12:46 2:34 1:17 28 38:24 19.4 0:49 63 25:15 8:08 1:18:29
38 36/123 655 John Davis 16 M Fenton MI 120 12:59 2:36 2:49 47 40:06 18.6 0:29 24 22:12 7:09 1:18:33
39 37/123 790 Jon Sporer 30 M Mason MI 41 10:20 2:04 1:36 30 38:35 19.3 1:07 86 27:05 8:43 1:18:41
40 38/123 892 Ken Ritter 47 M Canton MI 71 11:34 2:19 0:39 44 39:56 18.6 1:30 58 25:05 8:05 1:18:41
41 3/69 650 Amy Christena 38 F Livonia MI 46 10:32 2:07 1:35 43 39:54 18.6 0:55 74 25:49 8:19 1:18:42
42 39/123 963 James Stachowski 41 M Waterford MI 103 12:33 2:31 1:49 29 38:26 19.4 1:15 54 24:48 7:59 1:18:49
43 40/123 774 Wolfgang Russold 36 M Boyne City MI 59 11:01 2:13 2:09 35 39:06 19.0 1:28 66 25:23 8:10 1:19:05
44 41/123 781 Ian Shearing 59 M Brighton MI 55 10:46 2:10 1:42 25 38:15 19.5 1:06 92 27:30 8:51 1:19:16
45 42/123 729 John Maher 43 M East Lansing MI 33 9:58 2:00 1:47 48 40:18 18.5 1:07 78 26:24 8:30 1:19:32
46 4/69 630 Tiffany Abrahamian 18 F Rochester Hills MI 96 12:17 2:28 1:11 117 45:09 16.5 0:37 10 20:21 6:33 1:19:33
47 43/123 770 Jay Ritter 39 M Saint Johns MI 49 10:35 2:07 0:48 82 26:46 8:37 1:19:35
48 44/123 657 Andrew Dix 29 M Olmsted Falls OH 38 10:16 2:04 1:28 36 39:08 19.0 1:07 97 27:44 8:56 1:19:41
49 5/69 753 Monica Pagels 36 F South Lyon MI 115 12:52 2:35 1:20 61 41:20 18.0 0:47 39 23:35 7:36 1:19:53
50 45/123 778 Charles Schultz 59 M Brooklyn MI 44 10:26 2:06 1:49 62 41:21 18.0 1:09 64 25:16 8:08 1:19:59
51 46/123 775 William Scanlan 36 M Laingsburg MI 137 13:46 2:46 1:18 39 39:39 18.8 1:18 43 24:02 7:45 1:20:02
52 47/123 959 Jack Bolton 18 M Royal Oak MI 155 14:46 2:58 2:53 14 37:00 20.1 0:34 61 25:10 8:06 1:20:21
53 6/69 730 Julie Maher 41 F Grand Ledge MI 82 11:52 2:23 1:19 73 41:55 17.7 0:30 53 24:47 7:59 1:20:21
54 7/69 665 Stephanie Egan 27 F Detroit MI 74 11:38 2:20 1:13 78 42:17 17.6 1:04 44 24:12 7:48 1:20:24
55 48/123 681 Jake Geiger 24 M Carleton MI 63 11:08 2:14 1:20:31
56 8/69 771 Erin Rodger 31 F Romeo MI 95 12:13 2:27 2:16 64 41:24 18.0 0:31 46 24:23 7:51 1:20:44
57 9/69 803 Julie Vieux 30 F Chicago IL 64 11:11 2:15 1:45 63 41:23 18.0 0:53 71 25:44 8:17 1:20:54
58 49/123 764 Gary Pringle 45 M Frankenmuth MI 56 10:54 2:11 2:05 19 37:40 19.8 1:39 118 28:43 9:15 1:20:59
59 50/123 776 Dan Schuchardt 22 M East Lansing MI 23 9:30 1:54 2:38 112 44:56 16.6 0:31 36 23:29 7:34 1:21:02
60 51/123 701 Robert Hicks 43 M Grand Ledge MI 133 13:41 2:45 1:36 38 39:17 18.9 1:02 68 25:31 8:13 1:21:05
61 10/69 693 Brook Handler 15 F Rochester Hills MI 80 11:49 2:22 1:53 123 45:50 16.2 0:31 16 21:06 6:48 1:21:08
62 52/123 671 Ken Feldt 53 M Pinckney MI 119 12:59 2:36 2:19 40 39:43 18.7 0:27 75 25:52 8:20 1:21:19
63 53/123 699 Kyle Hebert 20 M Lansing MI 14 9:14 1:51 2:18 66 41:28 17.9 0:27 102 27:59 9:01 1:21:23
64 54/123 726 Christopher Lundqui 37 M Rochester Hills MI 45 10:29 2:06 1:38 72 41:41 17.8 1:30 77 26:18 8:28 1:21:33
65 11/69 793 Danielle Stanley 16 F Okemos MI 50 24:37 7:56 1:21:36
66 55/123 748 Derek Nofz 27 M Lansing MI 127 13:25 2:41 1:28 18 37:29 19.8 1:21 121 28:55 9:19 1:22:35
67 56/123 660 Timothy Donovan 44 M Austin TX 139 13:52 2:47 2:40 27 38:22 19.4 1:57 73 25:48 8:18 1:22:37
68 57/123 690 Tim Guthrie 38 M Windsor ON 36 10:02 2:01 1:36 102 44:18 16.8 1:20 67 25:24 8:11 1:22:40
69 58/123 662 Nick Dunckle 25 M Okemos MI 6 8:33 1:43 2:01 129 46:15 16.1 0:48 65 25:18 8:09 1:22:53
70 59/123 746 Camron Nellis 32 M Owosso MI 26 9:33 1:55 1:53 96 43:52 17.0 0:37 88 27:22 8:49 1:23:15
71 60/123 637 Aaron Bales 30 M Lansing MI 50 10:36 2:08 1:56 91 43:30 17.1 0:50 79 26:26 8:31 1:23:15
72 12/69 708 Veronica Johnstone 45 F Clarkston MI 31 9:46 1:58 2:00 89 43:21 17.2 0:30 104 28:03 9:02 1:23:38
73 13/69 760 Bethanie Pollock 41 F Lowell MI 81 11:49 2:22 1:43 80 42:26 17.5 1:07 83 26:47 8:37 1:23:50
74 61/123 739 David Metts 38 M Holt MI 5 8:26 1:42 2:20 41 39:48 18.7 1:51 149 31:29 10:08 1:23:53
75 62/123 772 Todd Rothi 46 M Bristol IN 129 13:26 2:42 1:47 120 45:36 16.3 0:34 27 22:45 7:20 1:24:06
76 63/123 721 Nicolas Lecea 25 M Clio MI 132 13:41 2:45 1:20 51 40:30 18.4 0:49 103 28:01 9:01 1:24:20
77 14/69 715 Melissa Kelber 34 F Huntington Woods MI 0:56 156 32:17 10:24 1:24:27
78 64/123 751 Nathaniel Ostrom 46 M Okemos MI 65 11:13 2:15 181 1:00:10 12.4 1:43 115 28:33 9:12 1:24:36
79 65/123 763 Greg Pratt 47 M Dewitt MI 87 11:54 2:23 3:39 132 46:45 15.9 0:33 20 21:48 7:01 1:24:37
80 15/69 649 Brenda Cartwright 48 F Okemos MI 24 9:30 1:54 2:27 103 44:24 16.8 1:35 81 26:46 8:37 1:24:39
81 66/123 800 Gary Trock 59 M West Bloomfield MI 141 13:57 2:48 2:05 87 43:11 17.2 0:54 48 24:34 7:55 1:24:40
82 16/69 752 Debbie Ozner-Anders 42 F Dunedin FL 29 9:36 1:56 1:56 92 43:31 17.1 1:01 119 28:44 9:15 1:24:47
83 67/123 692 Jeremy Hagerman 30 M St Johns MI 178 18:03 3:37 1:08 54 40:51 18.2 0:51 42 24:02 7:44 1:24:53
84 68/123 971 Chip Miller 16 M W Bloomfield MI 21 9:27 1:54 3:59 82 42:29 17.5 1:27 96 27:43 8:56 1:25:05
85 69/123 703 Mark Immink 22 M Holland MI 8 8:54 1:47 1:41 124 45:55 16.2 0:35 105 28:04 9:02 1:25:06
86 70/123 676 Steven Fox 48 M Lawton MI 48 10:33 2:07 1:59 77 42:09 17.7 1:16 129 29:12 9:24 1:25:07
87 71/123 737 Kevin Mayes 31 M Dewitt MI 128 13:26 2:42 2:36 93 43:32 17.1 0:57 55 24:50 8:00 1:25:19
88 72/123 695 Robert Handler 14 M Rochester Hills MI 73 11:37 2:20 2:44 130 46:36 16.0 0:57 37 23:31 7:35 1:25:23
89 73/123 654 Andrew Dahlgren 38 M Grass Lake MH 30 9:42 1:57 3:13 110 44:53 16.6 2:03 69 25:35 8:14 1:25:23
90 74/123 704 Paul Jackson 27 M Troy MI 12 9:06 1:50 2:29 100 44:06 16.9 0:49 127 29:02 9:21 1:25:29
91 75/123 791 Alexander Stachowsk 16 M Lachine MI 62 11:06 2:14 2:32 88 43:13 17.2 0:36 113 28:26 9:10 1:25:50
92 76/123 644 Chris Boyce 26 M Haslett MI 143 14:03 2:49 3:13 34 39:05 19.0 2:30 85 27:04 8:43 1:25:53
93 77/123 850 William Hicks 47 M Eaton Rapids MI 110 12:40 2:32 2:20 58 41:06 18.1 1:16 116 28:40 9:14 1:26:00
94 78/123 735 Jason Masternak 34 M Rockford MI 113 12:46 2:34 2:55 70 41:34 17.9 1:12 95 27:39 8:54 1:26:03
95 17/69 636 Mandy Baker 40 F Charlotte MI 32 9:54 1:59 1:38 133 46:46 15.9 0:33 89 27:26 8:50 1:26:15
96 18/69 965 Theresa Garrisi 35 F Washington MI 134 13:42 2:45 1:43 76 42:06 17.7 0:45 111 28:17 9:06 1:26:30
97 79/123 686 Jeff Grabill 40 M Okemos MI 106 12:35 2:31 1:18 55 40:59 18.2 1:34 135 30:08 9:42 1:26:31
98 80/123 716 Dave Knoester 31 M East Lansing MI 148 14:23 2:53 2:02 50 40:26 18.4 0:51 126 29:01 9:21 1:26:41
99 81/123 682 Justin Gersell 27 M Kalamazoo MI 108 12:40 2:32 2:51 122 45:49 16.2 0:53 56 24:52 8:01 1:27:03
100 82/123 744 Brandon Mooradian 22 M Perry MI 130 13:38 2:44 2:30 105 44:37 16.7 1:46 52 24:46 7:59 1:27:14
101 83/123 669 Daniel Feldpausch 40 M Grand Rapids MI 78 11:44 2:21 3:55 111 44:54 16.6 1:08 70 25:40 8:16 1:27:20
102 84/123 670 Paul Feldpausch 37 M Byron Center MI 121 13:05 2:37 2:31 108 44:43 16.6 0:44 80 26:26 8:31 1:27:27
103 85/123 643 Justin Bowman 29 M Lansing MI 114 12:52 2:35 3:20 137 47:17 15.7 0:44 34 23:22 7:31 1:27:32
104 86/123 659 Marc Dolney 29 M Saint Clair Shores 182 18:36 3:44 2:22 71 41:34 17.9 2:10 31 23:00 7:25 1:27:41
105 87/123 745 Shad Morgan 38 M Stanton MI 179 18:03 3:37 1:17 79 42:20 17.6 1:09 57 25:01 8:03 1:27:48
106 88/123 677 Jim Fricke 46 M Middleton MI 126 13:21 2:41 1:29 67 41:29 17.9 1:08 138 30:24 9:47 1:27:49
107 19/69 678 Carol Froczilla 43 F Chelsea MI 66 11:15 2:15 1:39 128 46:09 16.1 1:15 93 27:32 8:52 1:27:49
108 89/123 736 Patrick Matheny 17 M Owosso MI 7 8:42 1:45 2:15 169 54:40 13.6 0:34 21 22:02 7:06 1:28:11
109 20/69 768 Dana Richard 25 F Kentwood MI 107 12:36 2:32 1:40 106 44:40 16.7 1:12 106 28:06 9:03 1:28:13
110 21/69 946 Julie Wilkinson 33 F Eaton Rapids MI 145 14:15 2:51 1:20 81 42:27 17.5 0:55 132 29:27 9:29 1:28:21
111 90/123 705 Robert Jarve 37 M Rockford MI 52 10:40 2:08 3:02 85 42:50 17.4 1:19 139 30:35 9:51 1:28:24
112 91/123 724 Benjamin Loyd 28 M New Baltimore MI 68 11:20 2:16 2:57 114 45:01 16.5 1:21 99 27:48 8:57 1:28:24
113 22/69 646 Michelle Brittain 36 F Lansing MH 20 9:27 1:54 1:55 125 45:57 16.2 0:37 146 31:02 10:00 1:28:55
114 23/69 784 Theresa Sheridan 47 F Lansing MI 92 12:13 2:27 1:31 126 45:58 16.2 1:24 107 28:09 9:04 1:29:13
115 24/69 658 Jaime Dix 28 F Olmsted Falls OH 84 11:53 2:23 1:44 134 46:47 15.9 1:23 91 27:29 8:51 1:29:14
116 92/123 688 Rich Gregg 35 M Laingsburg MI 69 11:21 2:17 2:13 141 48:19 15.4 0:38 84 26:49 8:38 1:29:18
117 93/123 661 Anthony Dowling 47 M Okemos MI 91 12:05 2:25 2:55 57 41:01 18.1 1:28 158 32:23 10:26 1:29:51
118 94/123 750 Tom Obranovic 54 M Novi MI 176 17:11 3:27 1:55 60 41:16 18.0 0:46 122 28:56 9:19 1:30:03
119 25/69 954 Polly Brickey 38 F Dimondale MI 125 13:15 2:39 1:16 95 43:41 17.0 0:45 148 31:20 10:06 1:30:16
120 26/69 725 Julie Loyd 29 F New Baltimore MI 117 12:54 2:35 2:52 118 45:24 16.4 1:32 100 27:53 8:59 1:30:33
121 95/123 788 Matt Sneary 25 M Lake Orion MI 76 11:42 2:21 3:52 119 45:26 16.4 2:08 90 27:29 8:51 1:30:34
122 27/69 663 Cathy Dwyer 28 F Owosso MI 88 11:55 2:23 1:57 144 48:48 15.2 0:45 87 27:21 8:49 1:30:45
123 96/123 634 Kim Anderson 54 M Dunedin FL 164 15:46 3:10 0:47 115 45:05 16.5 1:35 94 27:37 8:54 1:30:48
124 97/123 792 Timothy Stachowski 40 M Lachine MI 144 14:12 2:51 1:59 83 42:38 17.5 1:03 151 31:36 10:11 1:31:25
125 98/123 777 Matthew Schuchardt 28 M Grand Haven MI 25 9:31 1:55 2:59 107 44:42 16.6 0:47 164 33:44 10:52 1:31:40
126 99/123 759 Stephen Perrin 56 M Ann Arbor MI 124 13:13 2:39 3:26 101 44:07 16.9 2:10 124 28:58 9:20 1:31:52
127 100/123 700 Steve Herrick 36 M Owosso MI 159 15:18 3:04 2:07 116 45:09 16.5 0:36 120 28:46 9:16 1:31:54
128 28/69 742 Andrea Moehle 21 F Ann Arbor MI 89 11:56 2:24 2:32 155 51:52 14.3 0:38 60 25:09 8:06 1:32:05
129 101/123 804 Joel Wachowski 31 M Grand Blanc MI 99 12:23 2:29 2:55 110 28:16 9:06 1:32:12
130 102/123 727 Brandon Lupp 28 M East Lansing MI 98 12:23 2:29 3:40 99 43:59 16.9 1:34 141 30:41 9:53 1:32:15
131 29/69 697 Lynne Hart 47 F Onondaga MI 172 16:52 3:23 0:48 109 44:50 16.6 0:55 128 29:11 9:24 1:32:33
132 103/123 810 Keith Willard M Owosso MI 184 19:13 3:51 1:50 53 40:51 18.2 1:43 130 29:16 9:26 1:32:51
133 30/69 738 Angelika McCann 40 F Livonia MI 79 11:48 2:22 1:55 127 45:58 16.2 1:17 154 32:04 10:19 1:33:00
134 31/69 811 Diane Willman 44 F Dewitt MI 131 13:40 2:44 3:39 69 41:33 17.9 2:14 153 31:58 10:18 1:33:03
135 104/123 728 Pete Mack 45 M Holland MI 58 11:00 2:12 3:17 65 41:25 18.0 2:06 174 35:23 11:24 1:33:10
136 105/123 706 Hal Johnson 55 M West Bloomfield MI 111 12:40 2:32 4:06 104 44:35 16.7 1:56 134 29:56 9:38 1:33:12
137 32/69 802 Jamie Veith 29 F Ann Arbor MI 157 15:11 3:03 2:35 113 44:59 16.5 1:00 136 30:11 9:43 1:33:54
138 33/69 805 Jennifer Warstler 30 F Farmington Hills MI 151 14:38 2:56 1:22 68 41:31 17.9 1:12 173 35:21 11:23 1:34:02
139 106/123 679 Clayton Gallap 51 M Kalamazoo MI 140 13:52 2:47 3:31 56 40:59 18.2 2:31 162 33:15 10:43 1:34:06
140 107/123 711 Craig Knepper 37 M Shelby Township MI 184 1:11:01 10.5 1:04 133 29:48 9:36 1:34:12
141 34/69 720 Tina Lamer 36 F Eaton Rapids MI 70 11:24 2:17 1:24 121 45:49 16.2 1:09 171 34:44 11:11 1:34:28
142 35/69 797 Mia Taormina 31 F Northville MI 101 12:28 2:30 1:45 139 47:33 15.6 2:04 143 30:50 9:56 1:34:38
143 36/69 783 Brytt Sheets 23 F Plainwell MI 77 11:42 2:21 1:54 156 52:05 14.3 0:34 117 28:40 9:14 1:34:53
144 37/69 743 Heather Moehle 23 F Northville MI 102 12:30 2:30 3:02 168 54:28 13.7 0:56 47 24:34 7:55 1:35:27
145 108/123 789 Jim Sporer 59 M Fenton MI 67 11:17 2:16 2:42 146 49:09 15.1 1:46 140 30:38 9:52 1:35:29
146 109/123 702 Matt Hickson 41 M Owosso MI 152 14:38 2:56 2:42 147 49:13 15.1 1:12 98 27:47 8:57 1:35:31
147 110/123 732 Matt Markey 33 M Freeland MI 83 11:53 2:23 1:35 98 43:58 16.9 2:06 176 36:14 11:40 1:35:44
148 38/69 981 Anne Boomershine 56 F Lansing MI 186 20:07 4:02 2:41 131 46:43 15.9 0:47 72 25:45 8:18 1:36:01
149 39/69 749 Kelly Nugent 36 F Macomb MI 169 16:24 3:17 1:52 150 49:48 14.9 0:41 114 28:27 9:10 1:37:10
150 40/69 707 Sarah Johnstone 21 F Williamston MI 162 15:34 3:07 2:20 135 47:11 15.8 0:49 150 31:32 10:09 1:37:26
151 111/123 741 Zack Mitchell 31 M Lansing MI 72 11:36 2:20 2:00 164 53:59 13.8 0:53 131 29:21 9:27 1:37:47
152 112/123 807 Dale Weaver 36 M Holt MI 171 16:50 3:22 2:41 94 43:34 17.1 0:44 169 34:19 11:03 1:38:05
153 41/69 968 Linnette Porter 38 F Williamston MI 142 13:59 2:48 2:23 157 52:13 14.2 1:41 112 28:26 9:10 1:38:41
154 42/69 722 Sally Long 50 F East Lansing MI 153 14:42 2:57 2:45 140 48:09 15.5 1:33 155 32:11 10:22 1:39:19
155 43/69 912 Trisha Cherveny 29 F Flushing MI 154 14:44 2:57 2:45 160 52:59 14.0 1:07 101 27:58 9:00 1:39:29
156 113/123 979 Sam Walker 25 M Lansing MI 163 15:39 3:08 1:44 59 41:08 18.1 1:56 183 39:07 12:36 1:39:31
157 44/69 633 Annessa Allison 30 F Grand Rapids MI 100 12:26 2:30 4:28 142 48:26 15.4 1:29 161 33:09 10:41 1:39:57
158 114/123 814 Patrick Wykes 26 M Holland MI 97 12:18 2:28 2:25 138 47:24 15.7 0:56 180 37:38 12:07 1:40:39
159 115/123 640 Craig Bolthouse 25 M Alpena MI 57 10:59 2:12 1:36 153 51:30 14.4 2:52 166 33:45 10:52 1:40:40
160 116/123 798 Chris Thiele 36 M Royal Oak MI 161 15:27 3:06 3:42 152 51:05 14.6 2:32 109 28:11 9:05 1:40:55
161 117/123 684 Dan Gillett 37 M Owosso MI 150 14:36 2:56 2:40 163 53:23 13.9 1:23 123 28:57 9:19 1:40:57
162 118/123 747 Roger Nelson 60 M Dansville MI 185 19:44 3:57 1:54 90 43:27 17.1 1:57 170 34:22 11:04 1:41:22
163 45/69 714 Barby Knepper 33 F Shelby Township MI 165 15:57 3:12 2:28 166 54:20 13.7 1:02 108 28:10 9:04 1:41:54
164 119/123 653 Scott Covarrubias 27 M Washington MI 180 18:11 3:39 3:37 97 43:56 16.9 2:25 168 34:08 11:00 1:42:15
165 46/69 796 Pam Swihart 26 F Saint Johns MI 90 11:58 2:24 2:05 176 56:54 13.1 1:02 142 30:41 9:53 1:42:38
166 47/69 754 Char Palmer 34 F Saginaw MI 174 16:55 3:23 3:53 151 50:33 14.7 0:52 144 30:53 9:57 1:43:04
167 48/69 767 Hannah Remtema 26 F Detroit MI 136 13:46 2:46 2:26 145 49:04 15.2 1:32 178 36:31 11:45 1:43:17
168 49/69 734 Holly Masternak 36 F Rockford MI 135 13:44 2:45 5:06 161 53:11 14.0 1:04 137 30:20 9:46 1:43:23
169 50/69 974 Jennifer Mosack 26 F East Lansing MI 175 16:55 3:23 2:57 149 49:21 15.1 2:21 159 32:27 10:27 1:43:59
170 51/69 733 Lisa Marshall 50 F Holt MI 160 15:23 3:05 4:01 159 52:42 14.1 1:22 145 30:55 9:57 1:44:21
171 52/69 779 Kendra Scorsone 39 F Dewitt MI 105 12:34 2:31 2:18 148 49:17 15.1 1:48 184 39:09 12:37 1:45:05
172 53/69 769 Ashley Richards 22 F Lansing MI 138 13:52 2:47 3:27 162 53:22 13.9 0:41 167 33:57 10:56 1:45:17
173 54/69 787 Diane Sloan 37 F East Lansing MI 146 14:16 2:52 3:15 172 55:37 13.4 1:01 157 32:19 10:24 1:46:25
174 55/69 710 Kala Keith 24 F Midland MI 167 16:13 3:15 3:37 165 54:05 13.8 2:20 147 31:05 10:01 1:47:19
175 56/69 666 Jennifer Ely 36 F Okemos MI 170 16:28 3:18 2:29 136 47:14 15.8 1:28 186 42:37 13:43 1:50:15
176 57/69 642 Aungelica Boshea 38 F Dimondale MI 187 20:29 4:06 2:40 158 52:18 14.2 1:34 163 33:25 10:46 1:50:24
177 120/123 674 Rob Flanders 62 M Lansing MI 168 16:23 3:17 4:24 175 56:30 13.2 0:57 160 32:35 10:30 1:50:47
178 58/69 683 Laura Gersell 52 F Saginaw MI 183 19:13 3:51 3:04 173 55:45 13.3 1:14 152 31:46 10:14 1:51:00
179 59/69 641 Holly Bolthouse 49 F Hastings MI 158 15:17 3:04 7:39 154 51:34 14.4 2:50 165 33:45 10:52 1:51:03
180 60/69 667 Christina Emmendorf 30 F Montrose MI 94 12:13 2:27 3:42 178 57:37 12.9 2:22 177 36:19 11:42 1:52:11
181 61/69 806 Candace Watson 52 F Holt MI 166 16:02 3:13 3:20 167 54:24 13.7 1:17 179 37:13 11:59 1:52:14
182 62/69 757 Bethann Perkins-Sim 49 F Grand Ledge MI 147 14:21 2:53 3:12 180 59:29 12.5 0:40 172 34:50 11:13 1:52:29
183 63/69 709 Denise Kane 43 F Haslett MI 156 15:05 3:01 3:29 171 55:36 13.4 0:51 181 38:26 12:23 1:53:26
184 64/69 652 Mariah Covarrubias 23 F Washington MI 177 17:17 3:28 3:45 170 54:48 13.6 1:13 182 38:36 12:26 1:55:37
185 65/69 977 Kimberly Pugh 44 F Saginaw MI 122 13:07 2:38 2:24 177 57:25 13.0 1:20 187 43:43 14:05 1:57:57
186 66/69 648 Angela Bunn 32 F St. Johns MI 85 11:54 2:23 2:41 182 1:02:38 11.9 1:07 188 44:08 14:13 2:02:25
187 67/69 635 Rebecca Anderson 26 F Lansing MI 109 12:40 2:32 2:55 174 56:17 13.2 1:47 190 49:31 15:56 2:03:08
188 68/69 812 Brenda Woodward 52 F Montrose MI 173 16:53 3:23 4:26 183 1:05:45 11.3 0:59 175 35:47 11:31 2:03:48
189 121/123 978 Larry White 54 M Holt MI 188 23:51 4:47 4:13 143 48:27 15.4 3:29 189 44:53 14:27 2:04:52
190 69/69 756 Tracey Patterson 40 F Detroit MI 181 18:28 3:42 3:25 179 58:58 12.6 5:24 185 39:14 12:38 2:05:26
191 122/123 766 Robert Reichel M Bloomfield Hills MI 0:48 125 28:59 9:20
192 123/123 645 John Brickey 32 M Livonia MI 118 12:58 2:36





LANSING LEGISLATOR
TRIATHLON, DUATHLON & SPRINT TRIATHLON
LAINGSBURG, MI
AUGUST 10, 2008

********** SPRINT TRIATHLON AWARDS LIST **********


********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********

Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 964 Brittany Dixon 20 Rockford MI 11 11:42 2:21 1:30 9 41:56 17.7 0:30 1 20:15 6:31 1:15:52
2 685 Michelle Gilman 37 Dimondale MI 19 11:54 2:23 1:11 1 38:14 19.5 0:55 14 25:58 8:22 1:18:09
3 650 Amy Christena 38 Livonia MI 6 10:32 2:07 1:35 2 39:54 18.6 0:55 13 25:49 8:19 1:18:42

ATHENA AGE GROUP
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 738 Angelika McCann 40 Livonia MI 1 11:48 2:22 1:55 2 45:58 16.2 1:17 1 32:04 10:19 1:33:00
2 805 Jennifer Warstler 30 Farmington Hills MI 6 14:38 2:56 1:22 1 41:31 17.9 1:12 2 35:21 11:23 1:34:02
3 767 Hannah Remtema 26 Detroit MI 5 13:46 2:46 2:26 3 49:04 15.2 1:32 3 36:31 11:45 1:43:17
4 779 Kendra Scorsone 39 Dewitt MI 3 12:34 2:31 2:18 4 49:17 15.1 1:48 4 39:09 12:37 1:45:05
5 977 Kimberly Pugh 44 Saginaw MI 4 13:07 2:38 2:24 5 57:25 13.0 1:20 6 43:43 14:05 1:57:57
6 648 Angela Bunn 32 St. Johns MI 2 11:54 2:23 2:41 7 1:02:38 11.9 1:07 7 44:08 14:13 2:02:25
7 756 Tracey Patterson 40 Detroit MI 7 18:28 3:42 3:25 6 58:58 12.6 5:24 5 39:14 12:38 2:05:26

FEMALE AGE GROUP: 11 - 15
Place No. Name Ag Name Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 693 Brook Handler 15 Brook Handler 1 11:49 2:22 1:53 1 45:50 16.2 0:31 1 21:06 6:48 1:21:08

FEMALE AGE GROUP: 16 - 19
Place No. Name Ag Name Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 630 Tiffany Abrahamian 18 Tiffany Abrahamian 1 12:17 2:28 1:11 1 45:09 16.5 0:37 1 20:21 6:33 1:19:33
2 793 Danielle Stanley 16 Danielle Stanley 2 24:37 7:56 1:21:36

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Ag Name Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 742 Andrea Moehle 21 Andrea Moehle 2 11:56 2:24 2:32 2 51:52 14.3 0:38 2 25:09 8:06 1:32:05
2 783 Brytt Sheets 23 Brytt Sheets 1 11:42 2:21 1:54 3 52:05 14.3 0:34 3 28:40 9:14 1:34:53
3 743 Heather Moehle 23 Heather Moehle 3 12:30 2:30 3:02 6 54:28 13.7 0:56 1 24:34 7:55 1:35:27
4 707 Sarah Johnstone 21 Sarah Johnstone 5 15:34 3:07 2:20 1 47:11 15.8 0:49 5 31:32 10:09 1:37:26
5 769 Ashley Richards 22 Ashley Richards 4 13:52 2:47 3:27 4 53:22 13.9 0:41 6 33:57 10:56 1:45:17
6 710 Kala Keith 24 Kala Keith 6 16:13 3:15 3:37 5 54:05 13.8 2:20 4 31:05 10:01 1:47:19
7 652 Mariah Covarrubias 23 Mariah Covarrubias 7 17:17 3:28 3:45 7 54:48 13.6 1:13 7 38:36 12:26 1:55:37

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Ag Name Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 665 Stephanie Egan 27 Stephanie Egan 1 11:38 2:20 1:13 1 42:17 17.6 1:04 1 24:12 7:48 1:20:24
2 768 Dana Richard 25 Dana Richard 5 12:36 2:32 1:40 2 44:40 16.7 1:12 6 28:06 9:03 1:28:13
3 658 Jaime Dix 28 Jaime Dix 2 11:53 2:23 1:44 5 46:47 15.9 1:23 3 27:29 8:51 1:29:14
4 725 Julie Loyd 29 Julie Loyd 7 12:54 2:35 2:52 4 45:24 16.4 1:32 4 27:53 8:59 1:30:33
5 663 Cathy Dwyer 28 Cathy Dwyer 3 11:55 2:23 1:57 6 48:48 15.2 0:45 2 27:21 8:49 1:30:45
6 802 Jamie Veith 29 Jamie Veith 9 15:11 3:03 2:35 3 44:59 16.5 1:00 7 30:11 9:43 1:33:54
7 912 Trisha Cherveny 29 Trisha Cherveny 8 14:44 2:57 2:45 8 52:59 14.0 1:07 5 27:58 9:00 1:39:29
8 796 Pam Swihart 26 Pam Swihart 4 11:58 2:24 2:05 10 56:54 13.1 1:02 8 30:41 9:53 1:42:38
9 974 Jennifer Mosack 26 Jennifer Mosack 10 16:55 3:23 2:57 7 49:21 15.1 2:21 9 32:27 10:27 1:43:59
10 635 Rebecca Anderson 26 Rebecca Anderson 6 12:40 2:32 2:55 9 56:17 13.2 1:47 10 49:31 15:56 2:03:08

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Ag Name Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 771 Erin Rodger 31 Erin Rodger 3 12:13 2:27 2:16 2 41:24 18.0 0:31 1 24:23 7:51 1:20:44
2 803 Julie Vieux 30 Julie Vieux 1 11:11 2:15 1:45 1 41:23 18.0 0:53 2 25:44 8:17 1:20:54
3 715 Melissa Kelber 34 Melissa Kelber 0:56 7 32:17 10:24 1:24:27
4 946 Julie Wilkinson 33 Julie Wilkinson 6 14:15 2:51 1:20 3 42:27 17.5 0:55 4 29:27 9:29 1:28:21
5 797 Mia Taormina 31 Mia Taormina 5 12:28 2:30 1:45 4 47:33 15.6 2:04 5 30:50 9:56 1:34:38
6 633 Annessa Allison 30 Annessa Allison 4 12:26 2:30 4:28 5 48:26 15.4 1:29 8 33:09 10:41 1:39:57
7 714 Barby Knepper 33 Barby Knepper 7 15:57 3:12 2:28 7 54:20 13.7 1:02 3 28:10 9:04 1:41:54
8 754 Char Palmer 34 Char Palmer 8 16:55 3:23 3:53 6 50:33 14.7 0:52 6 30:53 9:57 1:43:04
9 667 Christina Emmendorf 30 Christina Emmendorf 2 12:13 2:27 3:42 8 57:37 12.9 2:22 9 36:19 11:42 1:52:11

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Ag Name Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 753 Monica Pagels 36 Monica Pagels 3 12:52 2:35 1:20 1 41:20 18.0 0:47 1 23:35 7:36 1:19:53
2 965 Theresa Garrisi 35 Theresa Garrisi 5 13:42 2:45 1:43 2 42:06 17.7 0:45 2 28:17 9:06 1:26:30
3 646 Michelle Brittain 36 Michelle Brittain 1 9:27 1:54 1:55 5 45:57 16.2 0:37 6 31:02 10:00 1:28:55
4 954 Polly Brickey 38 Polly Brickey 4 13:15 2:39 1:16 3 43:41 17.0 0:45 7 31:20 10:06 1:30:16
5 720 Tina Lamer 36 Tina Lamer 2 11:24 2:17 1:24 4 45:49 16.2 1:09 10 34:44 11:11 1:34:28
6 749 Kelly Nugent 36 Kelly Nugent 9 16:24 3:17 1:52 7 49:48 14.9 0:41 4 28:27 9:10 1:37:10
7 968 Linnette Porter 38 Linnette Porter 7 13:59 2:48 2:23 8 52:13 14.2 1:41 3 28:26 9:10 1:38:41
8 734 Holly Masternak 36 Holly Masternak 6 13:44 2:45 5:06 10 53:11 14.0 1:04 5 30:20 9:46 1:43:23
9 787 Diane Sloan 37 Diane Sloan 8 14:16 2:52 3:15 11 55:37 13.4 1:01 8 32:19 10:24 1:46:25
10 666 Jennifer Ely 36 Jennifer Ely 10 16:28 3:18 2:29 6 47:14 15.8 1:28 11 42:37 13:43 1:50:15
11 642 Aungelica Boshea 38 Aungelica Boshea 11 20:29 4:06 2:40 9 52:18 14.2 1:34 9 33:25 10:46 1:50:24

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Ag Name Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 730 Julie Maher 41 Julie Maher 5 11:52 2:23 1:19 2 41:55 17.7 0:30 1 24:47 7:59 1:20:21
2 760 Bethanie Pollock 41 Bethanie Pollock 4 11:49 2:22 1:43 3 42:26 17.5 1:07 2 26:47 8:37 1:23:50
3 752 Debbie Ozner-Anders 42 Debbie Ozner-Anders 1 9:36 1:56 1:56 4 43:31 17.1 1:01 5 28:44 9:15 1:24:47
4 636 Mandy Baker 40 Mandy Baker 2 9:54 1:59 1:38 6 46:46 15.9 0:33 3 27:26 8:50 1:26:15
5 678 Carol Froczilla 43 Carol Froczilla 3 11:15 2:15 1:39 5 46:09 16.1 1:15 4 27:32 8:52 1:27:49
6 811 Diane Willman 44 Diane Willman 6 13:40 2:44 3:39 1 41:33 17.9 2:14 6 31:58 10:18 1:33:03
7 709 Denise Kane 43 Denise Kane 7 15:05 3:01 3:29 7 55:36 13.4 0:51 7 38:26 12:23 1:53:26

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Ag Name Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 708 Veronica Johnstone 45 Veronica Johnstone 2 9:46 1:58 2:00 1 43:21 17.2 0:30 2 28:03 9:02 1:23:38
2 649 Brenda Cartwright 48 Brenda Cartwright 1 9:30 1:54 2:27 2 44:24 16.8 1:35 1 26:46 8:37 1:24:39
3 784 Theresa Sheridan 47 Theresa Sheridan 3 12:13 2:27 1:31 4 45:58 16.2 1:24 3 28:09 9:04 1:29:13
4 697 Lynne Hart 47 Lynne Hart 6 16:52 3:23 0:48 3 44:50 16.6 0:55 4 29:11 9:24 1:32:33
5 641 Holly Bolthouse 49 Holly Bolthouse 5 15:17 3:04 7:39 5 51:34 14.4 2:50 5 33:45 10:52 1:51:03
6 757 Bethann Perkins-Sim 49 Bethann Perkins-Sim 4 14:21 2:53 3:12 6 59:29 12.5 0:40 6 34:50 11:13 1:52:29

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Ag Name Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 722 Sally Long 50 Sally Long 1 14:42 2:57 2:45 1 48:09 15.5 1:33 3 32:11 10:22 1:39:19
2 733 Lisa Marshall 50 Lisa Marshall 2 15:23 3:05 4:01 2 52:42 14.1 1:22 1 30:55 9:57 1:44:21
3 683 Laura Gersell 52 Laura Gersell 5 19:13 3:51 3:04 4 55:45 13.3 1:14 2 31:46 10:14 1:51:00
4 806 Candace Watson 52 Candace Watson 3 16:02 3:13 3:20 3 54:24 13.7 1:17 5 37:13 11:59 1:52:14
5 812 Brenda Woodward 52 Brenda Woodward 4 16:53 3:23 4:26 5 1:05:45 11.3 0:59 4 35:47 11:31 2:03:48

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Ag Name Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 981 Anne Boomershine 56 Anne Boomershine 1 20:07 4:02 2:41 1 46:43 15.9 0:47 1 25:45 8:18 1:36:01


********** MALE OVERALL RESULTS ***********

Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 647 Dave Buikema 31 Rockford MI 4 8:21 1:41 13 20:50 6:43 1:05:36
2 799 Chad Tolfree 36 East Lansing MI 13 9:13 1:51 0:49 4 35:11 21.1 0:37 7 20:15 6:31 1:06:04
3 794 James Stromberg 38 Berkley MI 26 9:35 1:55 1:00 1 32:28 22.9 0:34 22 22:30 7:15 1:06:05

CLYDESDALE AGE GROUP
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 681 Jake Geiger 24 Carleton MI 5 11:08 2:14 1:20:31
2 637 Aaron Bales 30 Lansing MI 4 10:36 2:08 1:56 4 43:30 17.1 0:50 2 26:26 8:31 1:23:15
3 739 David Metts 38 Holt MI 1 8:26 1:42 2:20 1 39:48 18.7 1:51 4 31:29 10:08 1:23:53
4 654 Andrew Dahlgren 38 Grass Lake MH 3 9:42 1:57 3:13 7 44:53 16.6 2:03 1 25:35 8:14 1:25:23
5 704 Paul Jackson 27 Troy MI 2 9:06 1:50 2:29 6 44:06 16.9 0:49 3 29:02 9:21 1:25:29
6 792 Timothy Stachowski 40 Lachine MI 8 14:12 2:51 1:59 3 42:38 17.5 1:03 5 31:36 10:11 1:31:25
7 679 Clayton Gallap 51 Kalamazoo MI 7 13:52 2:47 3:31 2 40:59 18.2 2:31 6 33:15 10:43 1:34:06
8 814 Patrick Wykes 26 Holland MI 6 12:18 2:28 2:25 8 47:24 15.7 0:56 8 37:38 12:07 1:40:39
9 653 Scott Covarrubias 27 Washington MI 9 18:11 3:39 3:37 5 43:56 16.9 2:25 7 34:08 11:00 1:42:15

MALE AGE GROUP: 11 - 15
Place No. Name Ag Name Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 795 Spenser Swanton 15 Spenser Swanton 1 8:00 1:36 2:21 1 43:02 17.3 0:53 1 22:53 7:22 1:17:07
2 695 Robert Handler 14 Robert Handler 2 11:37 2:20 2:44 2 46:36 16.0 0:57 2 23:31 7:35 1:25:23

MALE AGE GROUP: 16 - 19
Place No. Name Ag Name Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 698 Kaleb Hebert 16 Kaleb Hebert 1 8:16 1:40 1:17 2 39:03 19.1 0:43 3 23:39 7:37 1:12:56
2 655 John Davis 16 John Davis 5 12:59 2:36 2:49 3 40:06 18.6 0:29 2 22:12 7:09 1:18:33
3 959 Jack Bolton 18 Jack Bolton 6 14:46 2:58 2:53 1 37:00 20.1 0:34 4 25:10 8:06 1:20:21
4 971 Chip Miller 16 Chip Miller 3 9:27 1:54 3:59 4 42:29 17.5 1:27 5 27:43 8:56 1:25:05
5 791 Alexander Stachowsk 16 Alexander Stachowsk 4 11:06 2:14 2:32 5 43:13 17.2 0:36 6 28:26 9:10 1:25:50
6 736 Patrick Matheny 17 Patrick Matheny 2 8:42 1:45 2:15 6 54:40 13.6 0:34 1 22:02 7:06 1:28:11

MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Ag Name Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 786 James Slider 20 James Slider 4 9:23 1:53 1:39 3 38:49 19.2 0:21 2 19:15 6:12 1:09:25
2 712 Scott Kentner 20 Scott Kentner 2 8:54 1:47 1:15 4 40:26 18.4 0:23 1 18:31 5:58 1:09:27
3 673 Nathan Fitton 23 Nathan Fitton 7 11:04 2:13 1:18 2 38:07 19.5 0:27 3 20:34 6:38 1:11:29
4 762 Brian Potocki 22 Brian Potocki 5 9:25 1:53 1:26 1 37:55 19.6 1:31 5 23:47 7:40 1:14:02
5 776 Dan Schuchardt 22 Dan Schuchardt 6 9:30 1:54 2:38 7 44:56 16.6 0:31 4 23:29 7:34 1:21:02
6 699 Kyle Hebert 20 Kyle Hebert 3 9:14 1:51 2:18 5 41:28 17.9 0:27 7 27:59 9:01 1:21:23
7 703 Mark Immink 22 Mark Immink 1 8:54 1:47 1:41 8 45:55 16.2 0:35 8 28:04 9:02 1:25:06
8 744 Brandon Mooradian 22 Brandon Mooradian 8 13:38 2:44 2:30 6 44:37 16.7 1:46 6 24:46 7:59 1:27:14

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Ag Name Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 672 Noah Filipiak 25 Noah Filipiak 8 11:02 2:13 1:10 1 36:34 20.3 0:44 2 19:43 6:21 1:09:10
2 801 Antonio Valone 26 Antonio Valone 6 10:42 2:09 1:32 2 36:39 20.3 0:49 3 20:19 6:33 1:09:59
3 632 Brain Alexander 26 Brain Alexander 1 1:04 0:13 1:43 11 42:41 17.4 1:11 7 24:36 7:55 1:11:13
4 651 Brandon Coleman 27 Brandon Coleman 4 10:12 2:03 2:09 6 39:15 19.0 0:51 5 23:08 7:27 1:15:33
5 975 Chris Lucarelli 26 Chris Lucarelli 17 14:27 2:54 1:54 8 40:35 18.3 0:29 1 19:18 6:13 1:16:40
6 657 Andrew Dix 29 Andrew Dix 5 10:16 2:04 1:28 5 39:08 19.0 1:07 12 27:44 8:56 1:19:41
7 748 Derek Nofz 27 Derek Nofz 14 13:25 2:41 1:28 3 37:29 19.8 1:21 15 28:55 9:19 1:22:35
8 662 Nick Dunckle 25 Nick Dunckle 2 8:33 1:43 2:01 17 46:15 16.1 0:48 9 25:18 8:09 1:22:53
9 721 Nicolas Lecea 25 Nicolas Lecea 15 13:41 2:45 1:20 7 40:30 18.4 0:49 14 28:01 9:01 1:24:20
10 644 Chris Boyce 26 Chris Boyce 16 14:03 2:49 3:13 4 39:05 19.0 2:30 10 27:04 8:43 1:25:53
11 682 Justin Gersell 27 Justin Gersell 12 12:40 2:32 2:51 16 45:49 16.2 0:53 8 24:52 8:01 1:27:03
12 643 Justin Bowman 29 Justin Bowman 13 12:52 2:35 3:20 18 47:17 15.7 0:44 6 23:22 7:31 1:27:32
13 659 Marc Dolney 29 Marc Dolney 19 18:36 3:44 2:22 10 41:34 17.9 2:10 4 23:00 7:25 1:27:41
14 724 Benjamin Loyd 28 Benjamin Loyd 9 11:20 2:16 2:57 14 45:01 16.5 1:21 13 27:48 8:57 1:28:24
15 788 Matt Sneary 25 Matt Sneary 10 11:42 2:21 3:52 15 45:26 16.4 2:08 11 27:29 8:51 1:30:34
16 777 Matthew Schuchardt 28 Matthew Schuchardt 3 9:31 1:55 2:59 13 44:42 16.6 0:47 17 33:44 10:52 1:31:40
17 727 Brandon Lupp 28 Brandon Lupp 11 12:23 2:29 3:40 12 43:59 16.9 1:34 16 30:41 9:53 1:32:15
18 979 Sam Walker 25 Sam Walker 18 15:39 3:08 1:44 9 41:08 18.1 1:56 19 39:07 12:36 1:39:31
19 640 Craig Bolthouse 25 Craig Bolthouse 7 10:59 2:12 1:36 19 51:30 14.4 2:52 18 33:45 10:52 1:40:40

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Ag Name Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 980 Martin Barnes 32 Martin Barnes 4 10:19 2:04 1:44 1 35:49 20.8 1:07 1 18:38 6:00 1:07:35
2 782 Rich Shearing 34 Rich Shearing 1 9:04 1:49 1:01 3 37:19 19.9 0:26 3 21:39 6:58 1:09:27
3 718 William Krips 31 William Krips 2 9:23 1:53 1:29 2 37:08 20.0 0:53 2 20:49 6:42 1:09:40
4 983 Kevin Holt 34 Kevin Holt 10 12:54 2:35 2:13 5 39:51 18.7 0:30 4 22:10 7:08 1:17:37
5 790 Jon Sporer 30 Jon Sporer 5 10:20 2:04 1:36 4 38:35 19.3 1:07 7 27:05 8:43 1:18:41
6 746 Camron Nellis 32 Camron Nellis 3 9:33 1:55 1:53 10 43:52 17.0 0:37 8 27:22 8:49 1:23:15
7 692 Jeremy Hagerman 30 Jeremy Hagerman 14 18:03 3:37 1:08 7 40:51 18.2 0:51 5 24:02 7:44 1:24:53
8 737 Kevin Mayes 31 Kevin Mayes 12 13:26 2:42 2:36 9 43:32 17.1 0:57 6 24:50 8:00 1:25:19
9 735 Jason Masternak 34 Jason Masternak 9 12:46 2:34 2:55 8 41:34 17.9 1:12 9 27:39 8:54 1:26:03
10 716 Dave Knoester 31 Dave Knoester 13 14:23 2:53 2:02 6 40:26 18.4 0:51 11 29:01 9:21 1:26:41
11 804 Joel Wachowski 31 Joel Wachowski 8 12:23 2:29 2:55 10 28:16 9:06 1:32:12
12 732 Matt Markey 33 Matt Markey 7 11:53 2:23 1:35 11 43:58 16.9 2:06 13 36:14 11:40 1:35:44
13 741 Zack Mitchell 31 Zack Mitchell 6 11:36 2:20 2:00 12 53:59 13.8 0:53 12 29:21 9:27 1:37:47
14 645 John Brickey 32 John Brickey 11 12:58 2:36

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Ag Name Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 638 Kurt Bartel 37 Kurt Bartel 1 9:00 1:48 1:32 1 36:25 20.4 1:02 1 19:22 6:14 1:07:20
2 713 Scott Ketchum 37 Scott Ketchum 12 13:12 2:39 1:18 2 37:24 19.9 0:46 2 22:09 7:08 1:14:47
3 758 Kirby Perrault 36 Kirby Perrault 3 10:02 2:01 1:09 6 40:05 18.6 0:45 3 23:02 7:25 1:15:01
4 723 Joe Lopez 39 Joe Lopez 2 9:15 1:51 2:07 8 42:04 17.7 0:33 5 24:19 7:50 1:18:16
5 808 Jon Weinzweig 36 Jon Weinzweig 10 12:46 2:34 1:17 3 38:24 19.4 0:49 7 25:15 8:08 1:18:29
6 774 Wolfgang Russold 36 Wolfgang Russold 8 11:01 2:13 2:09 4 39:06 19.0 1:28 8 25:23 8:10 1:19:05
7 770 Jay Ritter 39 Jay Ritter 6 10:35 2:07 0:48 12 26:46 8:37 1:19:35
8 775 William Scanlan 36 William Scanlan 13 13:46 2:46 1:18 5 39:39 18.8 1:18 4 24:02 7:45 1:20:02
9 726 Christopher Lundqui 37 Christopher Lundqui 5 10:29 2:06 1:38 7 41:41 17.8 1:30 10 26:18 8:28 1:21:33
10 690 Tim Guthrie 38 Tim Guthrie 4 10:02 2:01 1:36 12 44:18 16.8 1:20 9 25:24 8:11 1:22:40
11 670 Paul Feldpausch 37 Paul Feldpausch 11 13:05 2:37 2:31 13 44:43 16.6 0:44 11 26:26 8:31 1:27:27
12 745 Shad Morgan 38 Shad Morgan 18 18:03 3:37 1:17 9 42:20 17.6 1:09 6 25:01 8:03 1:27:48
13 705 Robert Jarve 37 Robert Jarve 7 10:40 2:08 3:02 10 42:50 17.4 1:19 18 30:35 9:51 1:28:24
14 688 Rich Gregg 35 Rich Gregg 9 11:21 2:17 2:13 15 48:19 15.4 0:38 13 26:49 8:38 1:29:18
15 700 Steve Herrick 36 Steve Herrick 15 15:18 3:04 2:07 14 45:09 16.5 0:36 15 28:46 9:16 1:31:54
16 711 Craig Knepper 37 Craig Knepper 18 1:11:01 10.5 1:04 17 29:48 9:36 1:34:12
17 807 Dale Weaver 36 Dale Weaver 17 16:50 3:22 2:41 11 43:34 17.1 0:44 19 34:19 11:03 1:38:05
18 798 Chris Thiele 36 Chris Thiele 16 15:27 3:06 3:42 16 51:05 14.6 2:32 14 28:11 9:05 1:40:55
19 684 Dan Gillett 37 Dan Gillett 14 14:36 2:56 2:40 17 53:23 13.9 1:23 16 28:57 9:19 1:40:57

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Ag Name Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 773 Christopher Rugh 40 Christopher Rugh 2 10:00 2:00 1:24 1 34:59 21.3 0:55 1 20:33 6:37 1:07:49
2 813 Peter Wujkowski 43 Peter Wujkowski 4 10:36 2:08 1:45 2 36:07 20.6 0:51 2 21:22 6:53 1:10:39
3 668 Brian English 43 Brian English 3 10:32 2:07 1:15 3 36:34 20.3 0:48 3 21:42 6:59 1:10:49
4 961 John Gagola 43 John Gagola 5 10:43 2:09 1:37 6 38:46 19.2 1:21 4 24:45 7:58 1:17:10
5 963 James Stachowski 41 James Stachowski 7 12:33 2:31 1:49 5 38:26 19.4 1:15 5 24:48 7:59 1:18:49
6 729 John Maher 43 John Maher 1 9:58 2:00 1:47 8 40:18 18.5 1:07 9 26:24 8:30 1:19:32
7 701 Robert Hicks 43 Robert Hicks 9 13:41 2:45 1:36 7 39:17 18.9 1:02 6 25:31 8:13 1:21:05
8 660 Timothy Donovan 44 Timothy Donovan 10 13:52 2:47 2:40 4 38:22 19.4 1:57 8 25:48 8:18 1:22:37
9 686 Jeff Grabill 40 Jeff Grabill 8 12:35 2:31 1:18 9 40:59 18.2 1:34 11 30:08 9:42 1:26:31
10 669 Daniel Feldpausch 40 Daniel Feldpausch 6 11:44 2:21 3:55 10 44:54 16.6 1:08 7 25:40 8:16 1:27:20
11 702 Matt Hickson 41 Matt Hickson 11 14:38 2:56 2:42 11 49:13 15.1 1:12 10 27:47 8:57 1:35:31

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Ag Name Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 664 Gregory Dyke 45 Gregory Dyke 9 12:33 2:31 1:02 1 36:30 20.4 0:47 5 25:09 8:06 1:16:00
2 949 Paul Lissner 45 Paul Lissner 1 10:18 2:04 2:26 4 40:02 18.6 1:35 3 23:34 7:35 1:17:53
3 892 Ken Ritter 47 Ken Ritter 6 11:34 2:19 0:39 3 39:56 18.6 1:30 4 25:05 8:05 1:18:41
4 764 Gary Pringle 45 Gary Pringle 3 10:54 2:11 2:05 2 37:40 19.8 1:39 8 28:43 9:15 1:20:59
5 772 Todd Rothi 46 Todd Rothi 12 13:26 2:42 1:47 10 45:36 16.3 0:34 2 22:45 7:20 1:24:06
6 751 Nathaniel Ostrom 46 Nathaniel Ostrom 5 11:13 2:15 12 1:00:10 12.4 1:43 6 28:33 9:12 1:24:36
7 763 Greg Pratt 47 Greg Pratt 7 11:54 2:23 3:39 11 46:45 15.9 0:33 1 21:48 7:01 1:24:37
8 676 Steven Fox 48 Steven Fox 2 10:33 2:07 1:59 9 42:09 17.7 1:16 9 29:12 9:24 1:25:07
9 850 William Hicks 47 William Hicks 10 12:40 2:32 2:20 6 41:06 18.1 1:16 7 28:40 9:14 1:26:00
10 677 Jim Fricke 46 Jim Fricke 11 13:21 2:41 1:29 8 41:29 17.9 1:08 10 30:24 9:47 1:27:49
11 661 Anthony Dowling 47 Anthony Dowling 8 12:05 2:25 2:55 5 41:01 18.1 1:28 11 32:23 10:26 1:29:51
12 728 Pete Mack 45 Pete Mack 4 11:00 2:12 3:17 7 41:25 18.0 2:06 12 35:23 11:24 1:33:10

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Ag Name Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 780 Brad Sharp 52 Brad Sharp 3 10:23 2:05 1:11 1 33:33 22.2 0:49 1 20:21 6:33 1:06:15
2 761 Ron Poore 50 Ron Poore 1 9:21 1:53 1:33 2 35:37 20.9 1:02 3 22:45 7:20 1:10:16
3 639 Brian Bess 53 Brian Bess 2 9:30 1:54 0:53 4 38:15 19.5 0:48 2 22:31 7:15 1:11:56
4 694 Douglas Handler 54 Douglas Handler 4 10:23 2:05 1:08 3 38:15 19.5 0:52 4 23:00 7:25 1:13:37
5 671 Ken Feldt 53 Ken Feldt 5 12:59 2:36 2:19 5 39:43 18.7 0:27 5 25:52 8:20 1:21:19
6 750 Tom Obranovic 54 Tom Obranovic 7 17:11 3:27 1:55 6 41:16 18.0 0:46 7 28:56 9:19 1:30:03
7 634 Kim Anderson 54 Kim Anderson 6 15:46 3:10 0:47 7 45:05 16.5 1:35 6 27:37 8:54 1:30:48
8 978 Larry White 54 Larry White 8 23:51 4:47 4:13 8 48:27 15.4 3:29 8 44:53 14:27 2:04:52

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Ag Name Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 972 Charles Miller 55 Charles Miller 4 12:13 2:27 3:31 1 38:05 19.5 1:01 1 23:24 7:32 1:18:12
2 781 Ian Shearing 59 Ian Shearing 2 10:46 2:10 1:42 2 38:15 19.5 1:06 4 27:30 8:51 1:19:16
3 778 Charles Schultz 59 Charles Schultz 1 10:26 2:06 1:49 3 41:21 18.0 1:09 3 25:16 8:08 1:19:59
4 800 Gary Trock 59 Gary Trock 7 13:57 2:48 2:05 4 43:11 17.2 0:54 2 24:34 7:55 1:24:40
5 759 Stephen Perrin 56 Stephen Perrin 6 13:13 2:39 3:26 5 44:07 16.9 2:10 5 28:58 9:20 1:31:52
6 706 Hal Johnson 55 Hal Johnson 5 12:40 2:32 4:06 6 44:35 16.7 1:56 6 29:56 9:38 1:33:12
7 789 Jim Sporer 59 Jim Sporer 3 11:17 2:16 2:42 7 49:09 15.1 1:46 7 30:38 9:52 1:35:29

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Ag Name Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 809 Dennis West 62 Dennis West 1 9:33 1:55 1:15 1 35:40 20.9 1:10 1 25:15 8:08 1:12:51
2 747 Roger Nelson 60 Roger Nelson 3 19:44 3:57 1:54 2 43:27 17.1 1:57 3 34:22 11:04 1:41:22
3 674 Rob Flanders 62 Rob Flanders 2 16:23 3:17 4:24 3 56:30 13.2 0:57 2 32:35 10:30 1:50:47





Page 1
LANSING LEGISLATOR
TRIATHLON, DUATHLON & SPRINT TRIATHLON
LAINGSBURG, MI
AUGUST 10, 2008

*** SPRINT TRIATHLON RELAY SPLITS ***
*** 500m S/ 20k B/ 5k R ***

Place No. Relay Name Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Name 2name 3name
===== ==== ==================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =================== ==================== ====================
1 897 New Relay 3 12:48 2:34 1:46 2 47:33 15.6 0:35 1 33:35 10:49 1:36:17 Prithvi Srinivasan Shalina
2 942 Hufnagel Hustle 1 12:48 2:34 0:33 1 47:22 15.7 0:42 2 35:24 11:24 1:36:48 Matt Hufnagel Mitchell Hufnagel Laura Hufnagel
3 943 Just Tri It! 2 12:48 2:34 0:44 3 1:03:53 11.6 0:32 3 35:35 11:28 1:53:30 Kris Johnstone Theresa Johnstone Luella Kramer





Page 1
LANSING LEGISLATOR
TRIATHLON, DUATHLON & SPRINT TRIATHLON
LAINGSBURG, MI
AUGUST 10, 2008

*** DUATHLON SPLITS ***
*** 5K R / 20k B / 5k R ***

Place Sex/Tot No. Name Ag Se City/state Rank Run1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run2 Pace Finish
===== ======== ==== =================== == == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 1/30 951 Michael Skinner 18 M Linden MI 1 17:38 5:41 0:59 2 35:47 20.8 0:47 1 19:03 6:08 1:14:12
2 2/30 909 Christian Bechtel 44 M Haslett MI 3 19:46 6:22 0:55 6 37:12 20.0 0:32 2 20:50 6:43 1:19:13
3 3/30 840 Dave Fejedelem 47 M Clio MI 7 21:59 7:05 1:02 1 34:50 21.4 0:46 6 22:40 7:18 1:21:15
4 4/30 920 John Hausman 41 M Battle Creek MI 6 21:30 6:56 0:57 3 36:09 20.6 0:52 5 22:36 7:17 1:22:01
5 5/30 935 Glen Staszewski 38 M East Lansing MI 5 20:56 6:44 0:58 7 37:48 19.7 0:59 4 21:33 6:56 1:22:12
6 1/14 950 Lisa Taylor 34 F Laingsburg MI 9 22:50 7:21 0:47 5 36:53 20.2 0:50 7 23:06 7:26 1:24:24
7 6/30 913 Brian Crum 32 M Lowell MI 4 20:55 6:44 1:05 4 36:51 20.2 1:08 12 24:37 7:56 1:24:35
8 7/30 931 Steve Peabody 46 M Belding MI 2 19:38 6:19 1:06 19 42:46 17.4 0:44 3 21:11 6:49 1:25:24
9 8/30 936 Pete Treleaven 47 M Lansing MI 8 22:27 7:14 0:38 9 39:11 19.0 0:55 9 23:44 7:39 1:26:52
10 9/30 969 Jeff Hume 40 M Rochester MI 14 24:12 7:48 1:12 8 38:03 19.6 1:19 18 25:48 8:19 1:30:32
11 10/30 921 James Hill 39 M Eaton Rapids MI 20 24:42 7:57 1:31 10 40:09 18.5 1:11 8 23:25 7:32 1:30:55
12 11/30 958 Joseph Bolton 17 M Royal Oak MI 10 23:03 7:26 0:42 15 40:55 18.2 0:34 21 27:06 8:44 1:32:18
13 12/30 973 William McKay 56 M Haslett MI 12 23:28 7:34 1:11 12 40:33 18.3 1:38 17 25:34 8:14 1:32:22
14 13/30 956 Scott Masteller 45 M Eaton Rapids MI 18 24:37 7:56 0:35 17 42:18 17.6 0:33 11 24:32 7:54 1:32:34
15 14/30 933 Robert Saxton 37 M Holt MI 15 24:27 7:53 1:29 14 40:48 18.2 1:03 14 25:02 8:04 1:32:48
16 15/30 940 Dave Zink 34 M Lansing MI 11 23:24 7:32 1:35 18 42:32 17.5 0:59 16 25:24 8:11 1:33:52
17 16/30 919 William Hardimon 44 M Linden MI 13 23:55 7:42 1:15 20 43:25 17.1 0:53 13 24:49 8:00 1:34:15
18 17/30 908 Al Atkinson 53 M East Lansing MI 21 25:10 8:06 1:10 13 40:36 18.3 1:27 19 26:03 8:23 1:34:23
19 18/30 930 Tom Menacher 52 M Dimondale MI 16 24:30 7:53 0:48 23 44:36 16.7 0:43 10 23:56 7:43 1:34:31
20 19/30 967 Ronald Schumont 42 M Waterford MI 22 25:37 8:15 1:18 11 40:16 18.5 1:06 25 27:41 8:55 1:35:56
21 20/30 970 Andy Stoner 40 M Grand Haven MI 24 26:14 8:27 1:06 16 41:19 18.0 0:47 22 27:09 8:45 1:36:33
22 2/14 939 Alexa Zarka 27 F Haslett MI 23 25:38 8:15 1:36 27 46:25 16.0 1:43 24 27:39 8:54 1:42:59
23 3/14 953 Gina Wirth 22 F Westphalia MI 17 24:34 7:55 0:45 38 53:37 13.9 0:26 15 25:22 8:10 1:44:41
24 4/14 911 Lori Bosch 43 F Williamston MI 30 27:36 8:53 0:51 33 47:33 15.6 0:50 26 28:03 9:02 1:44:51
25 21/30 925 Ron Kruse 49 M Trenton MI 26 26:36 8:34 1:00 25 45:27 16.4 1:29 33 30:43 9:54 1:45:12
26 22/30 923 Mike Kelley 57 M Jackson MH 33 28:45 9:15 1:17 21 44:29 16.7 1:21 30 29:48 9:36 1:45:37
27 5/14 976 Mary Andrews 36 F Sparta MI 27 27:16 8:47 1:15 35 48:45 15.3 1:10 23 27:18 8:48 1:45:43
28 6/14 924 Toni Kennedy 40 F Centerville OH 29 27:32 8:52 1:36 29 46:55 15.9 1:43 28 29:02 9:21 1:46:46
29 7/14 910 Margit Bolthouse 23 F Alpena MI 32 27:53 8:59 2:20 30 47:00 15.8 1:10 29 29:13 9:25 1:47:36
30 8/14 680 Jodi Gaulin 37 F Grand Blanc MH 28 27:26 8:50 3:15 24 45:25 16.4 2:06 31 30:18 9:45 1:48:27
31 23/30 914 Dane Davis 36 M St Johns MI 19 24:40 7:57 1:13 41 56:01 13.3 0:58 20 26:31 8:32 1:49:21
32 24/30 922 Sloth I 34 M Grand Rapids MI 40 30:08 9:42 1:28 32 47:24 15.7 1:07 32 30:37 9:52 1:50:43
33 25/30 918 James Graves 58 M Grosse Pointe Park 42 30:43 9:54 2:36 22 44:36 16.7 2:33 34 31:14 10:03 1:51:40
34 9/14 934 Deb Schultz 40 F Lowell MI 39 30:03 9:41 0:55 28 46:29 16.0 0:55 41 33:35 10:49 1:51:55
35 10/14 932 Kayla Rothi 14 F Bristol IN 25 26:18 8:28 1:04 39 55:31 13.4 0:44 27 28:44 9:15 1:52:19
36 11/14 915 Caroline Durkee 38 F Ada MI 35 29:45 9:35 0:51 37 50:24 14.8 0:47 36 31:27 10:08 1:53:13
37 12/14 928 Lisa Longoria 30 F St. Johns MI 36 29:53 9:38 1:27 36 48:53 15.2 0:46 37 32:40 10:31 1:53:37
38 13/14 984 Edith Smith 56 F 41 30:10 9:43 2:09 34 48:03 15.5 2:19 35 31:24 10:07 1:54:04
39 26/30 917 Alan Fox 53 M East Lansing MI 34 29:24 9:28 2:11 26 45:35 16.3 1:39 43 38:03 12:15 1:56:50
40 27/30 929 Derek Malerman 35 M Williamston MH 43 32:01 10:19 1:19 31 47:08 15.8 0:50 42 35:38 11:28 1:56:54
41 14/14 916 Donna Elford 38 F Owosso MI 31 27:51 8:58 1:07 40 55:43 13.4 1:15 40 33:13 10:42 1:59:08
42 28/30 938 Nathaniel Webber 11 M Holt MI 38 29:55 9:38 1:27 42 56:42 13.1 0:59 39 32:59 10:37 2:02:00
43 29/30 937 Gary Webber 40 M Holt MI 37 29:55 9:38 1:28 43 56:47 13.1 0:55 38 32:57 10:37 2:02:00
44 30/30 631 Daniel Acciavatti 37 M New Baltimore MI 1:09 44 1:30:11 8.2 1:24 44 1:01:30 19:48 2:29:56





LANSING LEGISLATOR
TRIATHLON, DUATHLON & SPRINT TRIATHLON
LAINGSBURG, MI
AUGUST 10, 2008

********** DUATHLON AWARDS LIST **********


********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
** 5K R / 20K B / 5K R **

Place No. Name Ag Sex City/state Rank Run1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run2 Pace Finish
===== ==== =================== == === =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 950 Lisa Taylor 34 F Laingsburg MI 1 22:50 7:21 0:47 1 36:53 20.2 0:50 1 23:06 7:26 1:24:24
2 939 Alexa Zarka 27 F Haslett MI 3 25:38 8:15 1:36 3 46:25 16.0 1:43 4 27:39 8:54 1:42:59
3 953 Gina Wirth 22 F Westphalia MI 2 24:34 7:55 0:45 12 53:37 13.9 0:26 2 25:22 8:10 1:44:41

FEMALE AGE GROUP 1 - 19
Place No. Name Ag Sex City/state Rank Run1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run2 Pace Finish
===== ==== =================== == === =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 932 Kayla Rothi 14 F Bristol IN 1 26:18 8:28 1:04 1 55:31 13.4 0:44 1 28:44 9:15 1:52:19

FEMALE AGE GROUP 20 - 24
Place No. Name Ag Sex City/state Rank Run1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run2 Pace Finish
===== ==== =================== == === =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 910 Margit Bolthouse 23 F Alpena MI 1 27:53 8:59 2:20 1 47:00 15.8 1:10 1 29:13 9:25 1:47:36

FEMALE AGE GROUP 30 - 34
Place No. Name Ag Sex City/state Rank Run1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run2 Pace Finish
===== ==== =================== == === =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 928 Lisa Longoria 30 F St. Johns MI 1 29:53 9:38 1:27 1 48:53 15.2 0:46 1 32:40 10:31 1:53:37

FEMALE AGE GROUP 35 - 39
Place No. Name Ag Sex City/state Rank Run1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run2 Pace Finish
===== ==== =================== == === =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 976 Mary Andrews 36 F Sparta MI 1 27:16 8:47 1:15 2 48:45 15.3 1:10 1 27:18 8:48 1:45:43
2 680 Jodi Gaulin 37 F Grand Blanc MH 2 27:26 8:50 3:15 1 45:25 16.4 2:06 2 30:18 9:45 1:48:27
3 915 Caroline Durkee 38 F Ada MI 4 29:45 9:35 0:51 3 50:24 14.8 0:47 3 31:27 10:08 1:53:13
4 916 Donna Elford 38 F Owosso MI 3 27:51 8:58 1:07 4 55:43 13.4 1:15 4 33:13 10:42 1:59:08

FEMALE AGE GROUP 40 - 44
Place No. Name Ag Sex City/state Rank Run1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run2 Pace Finish
===== ==== =================== == === =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 911 Lori Bosch 43 F Williamston MI 2 27:36 8:53 0:51 3 47:33 15.6 0:50 1 28:03 9:02 1:44:51
2 924 Toni Kennedy 40 F Centerville OH 1 27:32 8:52 1:36 2 46:55 15.9 1:43 2 29:02 9:21 1:46:46
3 934 Deb Schultz 40 F Lowell MI 3 30:03 9:41 0:55 1 46:29 16.0 0:55 3 33:35 10:49 1:51:55

FEMALE AGE GROUP 55 - 59
Place No. Name Ag Sex City/state Rank Run1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run2 Pace Finish
===== ==== =================== == === =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 984 Edith Smith 56 F 1 30:10 9:43 2:09 1 48:03 15.5 2:19 1 31:24 10:07 1:54:04


********** MALE OVERALL RESULTS ***********
** 5K R / 20K B / 5K R **

Place No. Name Ag Sex City/state Rank Run1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run2 Pace Finish
===== ==== =================== == === =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 951 Michael Skinner 18 M Linden MI 1 17:38 5:41 0:59 2 35:47 20.8 0:47 1 19:03 6:08 1:14:12
2 909 Christian Bechtel 44 M Haslett MI 3 19:46 6:22 0:55 5 37:12 20.0 0:32 2 20:50 6:43 1:19:13
3 840 Dave Fejedelem 47 M Clio MI 7 21:59 7:05 1:02 1 34:50 21.4 0:46 6 22:40 7:18 1:21:15

MALE AGE GROUP 1 - 15
Place No. Name Ag Sex City/state Rank Run1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run2 Pace Finish
===== ==== =================== == === =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 938 Nathaniel Webber 11 M Holt MI 1 29:55 9:38 1:27 1 56:42 13.1 0:59 1 32:59 10:37 2:02:00

MALE AGE GROUP 16 - 19
Place No. Name Ag Sex City/state Rank Run1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run2 Pace Finish
===== ==== =================== == === =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 958 Joseph Bolton 17 M Royal Oak MI 1 23:03 7:26 0:42 1 40:55 18.2 0:34 1 27:06 8:44 1:32:18

MALE AGE GROUP 30 - 34
Place No. Name Ag Sex City/state Rank Run1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run2 Pace Finish
===== ==== =================== == === =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 913 Brian Crum 32 M Lowell MI 1 20:55 6:44 1:05 1 36:51 20.2 1:08 1 24:37 7:56 1:24:35
2 940 Dave Zink 34 M Lansing MI 2 23:24 7:32 1:35 2 42:32 17.5 0:59 2 25:24 8:11 1:33:52
3 922 Sloth I 34 M Grand Rapids MI 3 30:08 9:42 1:28 3 47:24 15.7 1:07 3 30:37 9:52 1:50:43

MALE AGE GROUP 35 - 39
Place No. Name Ag Sex City/state Rank Run1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run2 Pace Finish
===== ==== =================== == === =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 935 Glen Staszewski 38 M East Lansing MI 1 20:56 6:44 0:58 1 37:48 19.7 0:59 1 21:33 6:56 1:22:12
2 921 James Hill 39 M Eaton Rapids MI 4 24:42 7:57 1:31 2 40:09 18.5 1:11 2 23:25 7:32 1:30:55
3 933 Robert Saxton 37 M Holt MI 2 24:27 7:53 1:29 3 40:48 18.2 1:03 3 25:02 8:04 1:32:48
4 914 Dane Davis 36 M St Johns MI 3 24:40 7:57 1:13 5 56:01 13.3 0:58 4 26:31 8:32 1:49:21
5 929 Derek Malerman 35 M Williamston MH 5 32:01 10:19 1:19 4 47:08 15.8 0:50 5 35:38 11:28 1:56:54
6 631 Daniel Acciavatti 37 M New Baltimore MI 1:09 6 1:30:11 8.2 1:24 6 1:01:30 19:48 2:29:56

MALE AGE GROUP 40 - 44
Place No. Name Ag Sex City/state Rank Run1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run2 Pace Finish
===== ==== =================== == === =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 920 John Hausman 41 M Battle Creek MI 1 21:30 6:56 0:57 1 36:09 20.6 0:52 1 22:36 7:17 1:22:01
2 969 Jeff Hume 40 M Rochester MI 3 24:12 7:48 1:12 2 38:03 19.6 1:19 3 25:48 8:19 1:30:32
3 919 William Hardimon 44 M Linden MI 2 23:55 7:42 1:15 5 43:25 17.1 0:53 2 24:49 8:00 1:34:15
4 967 Ronald Schumont 42 M Waterford MI 4 25:37 8:15 1:18 3 40:16 18.5 1:06 5 27:41 8:55 1:35:56
5 970 Andy Stoner 40 M Grand Haven MI 5 26:14 8:27 1:06 4 41:19 18.0 0:47 4 27:09 8:45 1:36:33
6 937 Gary Webber 40 M Holt MI 6 29:55 9:38 1:28 6 56:47 13.1 0:55 6 32:57 10:37 2:02:00

MALE AGE GROUP 45 - 49
Place No. Name Ag Sex City/state Rank Run1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run2 Pace Finish
===== ==== =================== == === =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 931 Steve Peabody 46 M Belding MI 1 19:38 6:19 1:06 3 42:46 17.4 0:44 1 21:11 6:49 1:25:24
2 936 Pete Treleaven 47 M Lansing MI 2 22:27 7:14 0:38 1 39:11 19.0 0:55 2 23:44 7:39 1:26:52
3 956 Scott Masteller 45 M Eaton Rapids MI 3 24:37 7:56 0:35 2 42:18 17.6 0:33 3 24:32 7:54 1:32:34
4 925 Ron Kruse 49 M Trenton MI 4 26:36 8:34 1:00 4 45:27 16.4 1:29 4 30:43 9:54 1:45:12

MALE AGE GROUP 50 - 54
Place No. Name Ag Sex City/state Rank Run1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run2 Pace Finish
===== ==== =================== == === =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 908 Al Atkinson 53 M East Lansing MI 2 25:10 8:06 1:10 1 40:36 18.3 1:27 2 26:03 8:23 1:34:23
2 930 Tom Menacher 52 M Dimondale MI 1 24:30 7:53 0:48 2 44:36 16.7 0:43 1 23:56 7:43 1:34:31
3 917 Alan Fox 53 M East Lansing MI 3 29:24 9:28 2:11 3 45:35 16.3 1:39 3 38:03 12:15 1:56:50

MALE AGE GROUP 55 - 59
Place No. Name Ag Sex City/state Rank Run1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run2 Pace Finish
===== ==== =================== == === =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 973 William McKay 56 M Haslett MI 1 23:28 7:34 1:11 1 40:33 18.3 1:38 1 25:34 8:14 1:32:22
2 923 Mike Kelley 57 M Jackson MH 2 28:45 9:15 1:17 2 44:29 16.7 1:21 2 29:48 9:36 1:45:37
3 918 James Graves 58 M Grosse Pointe Park 3 30:43 9:54 2:36 3 44:36 16.7 2:33 3 31:14 10:03 1:51:40





Page 1
LANSING LEGISLATOR
TRIATHLON, DUATHLON & SPRINT TRIATHLON
LAINGSBURG, MI
AUGUST 10, 2008

*** TRIATHLON SPLITS ***
*** 1500m S / 40k B / 10k R ***

Place Sex/Tot No. Name Ag Sex City/state Dq Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ======== ==== =================== == === =================== === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 1/66 879 Jim Pougnet 52 M Flushing MI 5 23:18 1:34 0:45 1 1:06:36 22.3 0:46 15 45:04 7:16 2:16:27
2 2/66 945 Ian McDowell 19 M Lansing MI 7 25:23 1:42 0:57 16 1:14:40 19.9 1:00 2 36:16 5:51 2:18:13
3 3/66 845 Ryan Hacket 22 M Mt Pleasant MI 13 26:35 1:47 4:06 8 1:11:48 20.7 0:24 1 36:12 5:50 2:19:03
4 4/66 853 Eric Jackson 45 M Rockford MI 23 28:27 1:54 1:17 2 1:09:28 21.4 0:41 5 41:46 6:44 2:21:38
5 5/66 824 Mark Bondarenko 51 M Saginaw MI 15 26:48 1:48 1:30 6 1:11:27 20.8 0:59 10 44:34 7:11 2:25:16
6 6/66 815 Matt Albin 37 M Grand Rapids MI 2 22:49 1:32 1:11 24 1:16:43 19.4 1:02 13 44:50 7:13 2:26:34
7 7/66 858 Kyle Jones 49 M Troy MI 4 23:16 1:34 1:20 20 1:16:04 19.6 1:03 17 45:08 7:16 2:26:50
8 8/66 901 Christian Weder 24 M East Lansing MI 26 28:35 1:55 1:57 21 1:16:27 19.5 0:44 4 39:16 6:20 2:26:57
9 9/66 884 Mat Reeves 48 M East Lansing MI 17 26:51 1:48 2:25 10 1:12:41 20.5 1:14 8 44:16 7:08 2:27:25
10 10/66 873 Ryan McEnhill 28 M North Muskegon MI 14 26:39 1:47 0:56 9 1:12:10 20.6 0:32 27 47:46 7:42 2:28:01
11 11/66 890 Ronald Rich 53 M W. Bloomfiled MI 19 27:25 1:50 2:19 14 1:13:47 20.2 1:07 16 45:05 7:16 2:29:41
12 12/66 820 Michael Becker 36 M East Lansing MI 48 32:45 2:11 2:10 18 1:15:53 19.6 1:48 3 38:58 6:17 2:31:32
13 13/66 832 Trevor Coleman 35 M Metamora MI 20 27:26 1:50 1:48 5 1:11:15 20.9 1:18 38 50:53 8:12 2:32:39
14 14/66 816 David Alsager 55 M Mt. Pleasant MI 8 25:35 1:43 1:33 7 1:11:46 20.7 1:51 46 52:41 8:29 2:33:24
15 1/18 905 Abigail Woodard 21 F Jackson MI 22 27:59 1:52 1:41 26 1:17:48 19.1 1:11 14 44:55 7:14 2:33:32
16 15/66 834 Jim Dawson 41 M Plymouth MI 43 32:03 2:09 2:05 15 1:14:04 20.1 0:49 12 44:50 7:13 2:33:49
17 16/66 843 John Gundry 20 M Lansing MI 11 26:16 1:46 2:42 36 1:21:18 18.3 0:41 7 44:11 7:07 2:35:07
18 17/66 955 Anthony Gonzalez 27 M Flint MI 32 30:05 2:01 1:43 11 1:13:25 20.3 1:11 30 49:01 7:54 2:35:23
19 18/66 870 Derek MacKenzie 20 M Lansing MI 10 25:45 1:43 1:42 47 1:23:32 17.8 0:26 11 44:40 7:12 2:36:03
20 19/66 859 Tim Josephs 42 M Milford Village MI 27 29:00 1:56 1:35 25 1:17:46 19.1 0:50 23 46:54 7:33 2:36:04
21 20/66 833 Jonah Curtis 27 M Olivet MI 36 30:33 2:03 2:26 3 1:11:04 20.9 1:48 39 50:54 8:12 2:36:44
22 21/66 900 Mark Warner 51 M Albion MI 38 30:45 2:03 2:16 23 1:16:43 19.4 1:45 18 45:21 7:18 2:36:46
23 22/66 821 Steven Becroft 54 M Metamora MI 3 22:53 1:32 1:55 39 1:21:32 18.3 1:28 31 49:22 7:57 2:37:09
24 23/66 837 Kevin Dittmer 34 M Novi MI 37 30:42 2:03 2:15 4 1:11:10 20.9 1:12 48 53:08 8:33 2:38:26
25 24/66 862 Shaemus Kermiet 20 M Lansing MI 31 30:02 2:01 2:38 44 1:22:44 18.0 0:32 6 43:31 7:01 2:39:25
26 25/66 836 Paul Deboer 24 M Zeeland MI 16 26:51 1:48 1:07 29 1:20:38 18.5 1:03 35 50:05 8:04 2:39:42
27 26/66 865 Scott Lake 33 M Lansing MI 41 31:54 2:08 1:07 28 1:19:02 18.8 1:32 24 47:07 7:35 2:40:40
28 27/66 825 Ric Buikema 35 M Rockford MI 35 30:25 2:02 2:31 40 1:21:49 18.2 0:45 22 46:47 7:32 2:42:13
29 28/66 847 James Hafke 38 M Lansing MI 28 29:40 1:59 1:08 22 1:16:28 19.5 1:07 54 55:32 8:57 2:43:53
30 29/66 831 Lon Coleman 36 M Millington MI 44 32:07 2:09 1:26 17 1:15:31 19.7 1:17 51 54:16 8:44 2:44:35
31 30/66 844 William Gust 44 M Hinsdale IL 42 31:58 2:08 2:53 35 1:21:16 18.3 1:24 32 49:33 7:59 2:47:02
32 31/66 895 Michael Sebaly 38 M Midland MI 30 30:00 2:00 3:04 13 1:13:39 20.2 1:47 67 58:42 9:27 2:47:10
33 32/66 875 Sameer Oak 20 M Troy MI 18 27:19 1:50 2:12 65 1:30:35 16.4 1:05 20 46:05 7:25 2:47:13
34 33/66 691 Ercument Bora Guven 42 M Royal Oak MI 51 33:21 2:14 3:06 27 1:18:01 19.1 5:25 25 47:44 7:41 2:47:35
35 34/66 886 Dave Reid 36 M Westland MI 53 33:35 2:15 2:00 19 1:15:55 19.6 1:17 59 56:46 9:09 2:49:31
36 2/18 896 Amy Simonow 35 F Royal Oak MI 24 28:27 1:54 2:42 62 1:27:57 16.9 0:55 36 50:17 8:06 2:50:17
37 3/18 876 Jenell Outerson 40 F South Haven MI 6 24:55 1:40 1:49 57 1:26:48 17.1 1:06 57 56:39 9:07 2:51:15
38 35/66 848 Jeremy Herliczek 34 M Lansing MI 33 30:06 2:01 2:50 49 1:24:58 17.5 1:08 42 52:20 8:26 2:51:20
39 36/66 835 Tim De Vries 44 M Ann Arbor MI 25 28:33 1:55 1:37 56 1:26:34 17.2 1:08 50 54:01 8:42 2:51:50
40 37/66 854 Paul Jacokes 33 M Potterville MI 55 35:09 2:21 1:41 33 1:21:13 18.3 1:12 45 52:40 8:29 2:51:53
41 4/18 830 Ashley Clark 24 F Onsted MI 12 26:25 1:46 1:02 54 1:26:06 17.3 0:54 62 57:51 9:19 2:52:15
42 5/18 867 Megan Lewis 24 F Traverse City MI 49 33:02 2:13 3:25 60 1:26:56 17.1 1:05 28 47:53 7:43 2:52:19
43 38/66 960 Wyman Bolton 49 M Royal Oak MI 62 36:21 2:26 2:54 42 1:22:32 18.0 1:47 34 50:01 8:03 2:53:33
44 6/18 966 Lori Hume 38 F Rochester MI 57 35:55 2:24 2:33 50 1:25:24 17.4 1:52 29 48:18 7:47 2:53:59
45 39/66 871 Tristan Maerz 21 M Richmond MI 65 37:11 2:29 2:51 45 1:22:53 18.0 1:28 33 49:39 8:00 2:54:00
46 40/66 891 Jeffrey Riley 42 M Mason MI 52 33:23 2:14 3:10 43 1:22:42 18.0 2:04 47 52:48 8:30 2:54:07
47 7/18 947 Ann-Marie Christman 25 F Lansing MI 34 30:15 2:01 1:44 53 1:26:01 17.3 0:37 55 56:14 9:03 2:54:49
48 41/66 866 Jerome Learman 36 M Benton Harbor MI 46 32:15 2:09 2:51 38 1:21:30 18.3 1:37 58 56:44 9:08 2:54:55
49 42/66 877 Bob Peery 43 M Howell MI 61 36:19 2:26 2:23 51 1:25:27 17.4 1:13 37 50:19 8:06 2:55:40
50 43/66 878 Paul Phillips 41 M Grand Ledge MI 39 31:11 2:05 2:53 52 1:25:49 17.3 1:21 53 55:15 8:54 2:56:27
51 44/66 957 Jason Marschner 32 M Royal Oak MI 78 42:01 2:49 4:04 41 1:22:30 18.0 2:29 19 45:30 7:20 2:56:33
52 8/18 872 Jayne Martin 39 F Holt MI 50 33:18 2:14 1:33 48 1:23:44 17.8 0:51 60 57:11 9:13 2:56:34
53 45/66 852 Brian Holland 31 M Lansing MI 21 27:43 1:51 1:48 46 1:23:08 17.9 1:06 72 1:03:07 10:10 2:56:50
54 9/18 906 Dina Zamfotis 24 F East Lansing MI 40 31:29 2:06 2:21 64 1:28:33 16.8 1:19 49 53:24 8:36 2:57:04
55 46/66 883 Travis Reed 25 M Okemos MI 67 38:02 2:33 2:06 55 1:26:06 17.3 0:39 40 50:59 8:13 2:57:50
56 47/66 849 Mark Hertzberg 59 M West Bloomfield MI 56 35:50 2:24 2:00 30 1:20:52 18.4 1:02 66 58:31 9:25 2:58:12
57 48/66 817 Douglas Bajor 49 M Royal Oak MI 82 46:21 3:06 3:21 34 1:21:16 18.3 0:48 21 46:31 7:30 2:58:15
58 49/66 888 David Reinke 34 M Wixom MI 29 29:43 1:59 2:48 59 1:26:55 17.1 1:38 61 57:50 9:19 2:58:51
59 50/66 880 Kirk Raddatz 42 M Clarkston MI 1 21:58 1:28 2:27 63 1:28:31 16.8 1:44 73 1:04:43 10:25 2:59:21
60 51/66 841 Alan Glenn 34 M Chicago IL 81 45:32 3:03 2:23 37 1:21:27 18.3 1:49 44 52:28 8:27 3:03:38
61 52/66 952 Robert Gazella 57 M Lansing MI 54 35:06 2:21 5:35 61 1:27:11 17.1 3:47 43 52:22 8:26 3:03:59
62 53/66 899 Dale Thompson 37 M Eaton Rapids MI 64 36:58 2:28 2:56 69 1:32:03 16.2 1:11 41 51:53 8:21 3:04:59
63 54/66 823 Alvaro Bobadilla 50 M Royal Oak MI 75 41:05 2:45 3:10 32 1:21:10 18.3 1:58 64 58:19 9:23 3:05:40
64 10/18 826 Laura Camann 30 F Okemos MI 9 25:42 1:43 2:06 68 1:32:02 16.2 2:11 75 1:06:51 10:46 3:08:51
65 55/66 882 Aniruddha Raina 19 M Troy MI 77 41:52 2:48 3:01 72 1:34:58 15.7 1:30 26 47:45 7:42 3:09:03
66 11/18 851 Doreen Hoffman 48 F Grosse Pointe Park 66 38:00 2:32 2:44 67 1:31:25 16.3 1:36 56 56:35 9:07 3:10:19
67 12/18 881 Peggy Rademacher 51 F Lansing MI 72 40:32 2:43 2:37 66 1:31:05 16.3 1:26 52 54:49 8:50 3:10:28
68 56/66 898 Joshua Stevens 24 M Lansing MI 59 36:05 2:25 2:50 70 1:33:57 15.8 1:54 65 58:22 9:24 3:13:05
69 57/66 829 Youngkey Chung 19 M Troy MI 60 36:15 2:25 2:34 74 1:35:23 15.6 1:02 70 1:02:21 10:02 3:17:33
70 58/66 893 Bill Saltarelli 57 M Mount Pleasant MI 68 38:07 2:33 4:00 76 1:36:33 15.4 1:05 63 57:53 9:19 3:17:35
71 13/18 869 Amy Lusty 38 F Lebanon NJ 47 32:35 2:11 3:00 80 1:38:46 15.1 1:41 74 1:04:45 10:26 3:20:45
72 59/66 962 Eric Stockall 48 M Okemos MI 83 47:25 3:10 2:23 58 1:26:52 17.1 1:54 71 1:02:32 10:04 3:21:03
73 60/66 857 Frank Johnson 56 M Saginaw MI 70 39:38 2:39 1:03 79 1:38:37 15.1 2:32 68 1:00:19 9:43 3:22:08
74 14/18 902 Michelle West 31 F East Falmouth MA 63 36:27 2:26 1:37 75 1:36:32 15.4 1:30 76 1:07:06 10:48 3:23:10
75 61/66 885 Ryan Reichel 25 M Bloomfield Hills MI 73 40:38 2:43 3:22 78 1:38:10 15.2 0:57 69 1:00:19 9:43 3:23:24
76 62/66 827 Christian Canzano 41 M Brighton MI 58 35:59 2:24 5:44 77 1:37:27 15.3 3:07 77 1:07:39 10:54 3:29:55
77 15/18 904 Kimi Williams 50 F Waterford MI 76 41:25 2:46 3:40 73 1:34:59 15.7 2:37 80 1:11:51 11:34 3:34:29
78 16/18 839 Megan Edgar 23 F Davison MI 74 40:50 2:44 5:22 81 1:39:15 15.0 1:15 78 1:09:32 11:12 3:36:12
79 17/18 864 Lana Krolikowski 28 F Ann Arbor MI 69 38:38 2:35 2:12 71 1:34:48 15.7 1:40 83 1:18:58 12:43 3:36:14
80 18/18 842 Deborah Gowan 40 F Brighton MI 79 42:31 2:51 3:29 82 1:39:32 14.9 3:00 79 1:11:19 11:29 3:39:50
81 63/66 903 Larry Weston 63 M Brighton MI 80 44:23 2:58 1:00 83 1:39:51 14.9 4:45 82 1:15:29 12:09 3:45:26
82 64/66 838 Richard Divine 57 M Lansing MI 71 40:30 2:42 4:23 84 1:52:17 13.3 2:44 81 1:14:56 12:04 3:54:48
83 65/66 819 Matt Beal M Okemos MI 2:17 12 1:13:33 20.2 1:18 9 44:26 7:09
84 66/66 982 Rocky Gust 52 M Bloomfield Hills MI 45 32:09 2:09 2:51 31 1:20:59 18.4





LANSING LEGISLATOR
TRIATHLON, DUATHLON & SPRINT TRIATHLON
LAINGSBURG, MI
AUGUST 10, 2008

********** TRIATHLON AWARDS LIST **********


********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
** 1500M S / 40K B / 10K R **

Place Name City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== =================== =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 Abigail Woodard Jackson MI 4 27:59 1:52 1:41 1 1:17:48 19.1 1:11 1 44:55 7:14 2:33:32
2 Amy Simonow Royal Oak MI 5 28:27 1:54 2:42 8 1:27:57 16.9 0:55 4 50:17 8:06 2:50:17
3 Jenell Outerson South Haven MI 1 24:55 1:40 1:49 6 1:26:48 17.1 1:06 9 56:39 9:07 2:51:15

ATHENA AGE GROUP
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 864 Lana Krolikowski 28 Ann Arbor MI 1 38:38 2:35 2:12 1 1:34:48 15.7 1:40 1 1:18:58 12:43 3:36:14

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 Ashley Clark 24 Onsted MI 1 26:25 1:46 1:02 1 1:26:06 17.3 0:54 3 57:51 9:19 2:52:15
2 Megan Lewis 24 Traverse City MI 3 33:02 2:13 3:25 2 1:26:56 17.1 1:05 1 47:53 7:43 2:52:19
3 Dina Zamfotis 24 East Lansing MI 2 31:29 2:06 2:21 3 1:28:33 16.8 1:19 2 53:24 8:36 2:57:04
4 Megan Edgar 23 Davison MI 4 40:50 2:44 5:22 4 1:39:15 15.0 1:15 4 1:09:32 11:12 3:36:12

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 Ann-Marie Christman 25 Lansing MI 1 30:15 2:01 1:44 1 1:26:01 17.3 0:37 1 56:14 9:03 2:54:49

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 Laura Camann 30 Okemos MI 1 25:42 1:43 2:06 1 1:32:02 16.2 2:11 1 1:06:51 10:46 3:08:51
2 Michelle West 31 East Falmouth MA 2 36:27 2:26 1:37 2 1:36:32 15.4 1:30 2 1:07:06 10:48 3:23:10

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 Lori Hume 38 Rochester MI 3 35:55 2:24 2:33 2 1:25:24 17.4 1:52 1 48:18 7:47 2:53:59
2 Jayne Martin 39 Holt MI 2 33:18 2:14 1:33 1 1:23:44 17.8 0:51 2 57:11 9:13 2:56:34
3 Amy Lusty 38 Lebanon NJ 1 32:35 2:11 3:00 3 1:38:46 15.1 1:41 3 1:04:45 10:26 3:20:45

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 Deborah Gowan 40 Brighton MI 1 42:31 2:51 3:29 1 1:39:32 14.9 3:00 1 1:11:19 11:29 3:39:50

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 Doreen Hoffman 48 Grosse Pointe Park 1 38:00 2:32 2:44 1 1:31:25 16.3 1:36 1 56:35 9:07 3:10:19

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 Peggy Rademacher 51 Lansing MI 1 40:32 2:43 2:37 1 1:31:05 16.3 1:26 1 54:49 8:50 3:10:28
2 Kimi Williams 50 Waterford MI 2 41:25 2:46 3:40 2 1:34:59 15.7 2:37 2 1:11:51 11:34 3:34:29


********** MALE OVERALL RESULTS ***********
** 1500M S / 40K B / 10K R **

Place Name City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== =================== =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 Jim Pougnet Flushing MI 5 23:18 1:34 0:45 1 1:06:36 22.3 0:46 14 45:04 7:16 2:16:27
2 Ian McDowell Lansing MI 6 25:23 1:42 0:57 16 1:14:40 19.9 1:00 2 36:16 5:51 2:18:13
3 Ryan Hacket Mt Pleasant MI 10 26:35 1:47 4:06 8 1:11:48 20.7 0:24 1 36:12 5:50 2:19:03

CLYDESDALE AGE GROUP
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 833 Jonah Curtis 27 Olivet MI 2 30:33 2:03 2:26 1 1:11:04 20.9 1:48 1 50:54 8:12 2:36:44
2 866 Jerome Learman 36 Benton Harbor MI 3 32:15 2:09 2:51 2 1:21:30 18.3 1:37 2 56:44 9:08 2:54:55
3 880 Kirk Raddatz 42 Clarkston MI 1 21:58 1:28 2:27 3 1:28:31 16.8 1:44 3 1:04:43 10:25 2:59:21

MALE AGE GROUP: 16 - 19
Place Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 Aniruddha Raina 19 Troy MI 2 41:52 2:48 3:01 1 1:34:58 15.7 1:30 1 47:45 7:42 3:09:03
2 Youngkey Chung 19 Troy MI 1 36:15 2:25 2:34 2 1:35:23 15.6 1:02 2 1:02:21 10:02 3:17:33

MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 Christian Weder 24 East Lansing MI 5 28:35 1:55 1:57 1 1:16:27 19.5 0:44 1 39:16 6:20 2:26:57
2 John Gundry 20 Lansing MI 2 26:16 1:46 2:42 3 1:21:18 18.3 0:41 3 44:11 7:07 2:35:07
3 Derek MacKenzie 20 Lansing MI 1 25:45 1:43 1:42 6 1:23:32 17.8 0:26 4 44:40 7:12 2:36:03
4 Shaemus Kermiet 20 Lansing MI 6 30:02 2:01 2:38 4 1:22:44 18.0 0:32 2 43:31 7:01 2:39:25
5 Paul Deboer 24 Zeeland MI 3 26:51 1:48 1:07 2 1:20:38 18.5 1:03 7 50:05 8:04 2:39:42
6 Sameer Oak 20 Troy MI 4 27:19 1:50 2:12 7 1:30:35 16.4 1:05 5 46:05 7:25 2:47:13
7 Tristan Maerz 21 Richmond MI 8 37:11 2:29 2:51 5 1:22:53 18.0 1:28 6 49:39 8:00 2:54:00
8 Joshua Stevens 24 Lansing MI 7 36:05 2:25 2:50 8 1:33:57 15.8 1:54 8 58:22 9:24 3:13:05

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 Ryan McEnhill 28 North Muskegon MI 1 26:39 1:47 0:56 1 1:12:10 20.6 0:32 1 47:46 7:42 2:28:01
2 Anthony Gonzalez 27 Flint MI 2 30:05 2:01 1:43 2 1:13:25 20.3 1:11 2 49:01 7:54 2:35:23
3 Travis Reed 25 Okemos MI 3 38:02 2:33 2:06 3 1:26:06 17.3 0:39 3 50:59 8:13 2:57:50
4 Ryan Reichel 25 Bloomfield Hills MI 4 40:38 2:43 3:22 4 1:38:10 15.2 0:57 4 1:00:19 9:43 3:23:24

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 Kevin Dittmer 34 Novi MI 4 30:42 2:03 2:15 1 1:11:10 20.9 1:12 6 53:08 8:33 2:38:26
2 Scott Lake 33 Lansing MI 5 31:54 2:08 1:07 2 1:19:02 18.8 1:32 2 47:07 7:35 2:40:40
3 Jeremy Herliczek 34 Lansing MI 3 30:06 2:01 2:50 7 1:24:58 17.5 1:08 3 52:20 8:26 2:51:20
4 Paul Jacokes 33 Potterville MI 6 35:09 2:21 1:41 3 1:21:13 18.3 1:12 5 52:40 8:29 2:51:53
5 Jason Marschner 32 Royal Oak MI 7 42:01 2:49 4:04 5 1:22:30 18.0 2:29 1 45:30 7:20 2:56:33
6 Brian Holland 31 Lansing MI 1 27:43 1:51 1:48 6 1:23:08 17.9 1:06 8 1:03:07 10:10 2:56:50
7 David Reinke 34 Wixom MI 2 29:43 1:59 2:48 8 1:26:55 17.1 1:38 7 57:50 9:19 2:58:51
8 Alan Glenn 34 Chicago IL 8 45:32 3:03 2:23 4 1:21:27 18.3 1:49 4 52:28 8:27 3:03:38

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 Matt Albin 37 Grand Rapids MI 1 22:49 1:32 1:11 7 1:16:43 19.4 1:02 2 44:50 7:13 2:26:34
2 Michael Becker 36 East Lansing MI 7 32:45 2:11 2:10 4 1:15:53 19.6 1:48 1 38:58 6:17 2:31:32
3 Trevor Coleman 35 Metamora MI 2 27:26 1:50 1:48 1 1:11:15 20.9 1:18 4 50:53 8:12 2:32:39
4 Ric Buikema 35 Rockford MI 5 30:25 2:02 2:31 8 1:21:49 18.2 0:45 3 46:47 7:32 2:42:13
5 James Hafke 38 Lansing MI 3 29:40 1:59 1:08 6 1:16:28 19.5 1:07 7 55:32 8:57 2:43:53
6 Lon Coleman 36 Millington MI 6 32:07 2:09 1:26 3 1:15:31 19.7 1:17 6 54:16 8:44 2:44:35
7 Michael Sebaly 38 Midland MI 4 30:00 2:00 3:04 2 1:13:39 20.2 1:47 9 58:42 9:27 2:47:10
8 Dave Reid 36 Westland MI 8 33:35 2:15 2:00 5 1:15:55 19.6 1:17 8 56:46 9:09 2:49:31
9 Dale Thompson 37 Eaton Rapids MI 9 36:58 2:28 2:56 9 1:32:03 16.2 1:11 5 51:53 8:21 3:04:59

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 Jim Dawson 41 Plymouth MI 5 32:03 2:09 2:05 1 1:14:04 20.1 0:49 1 44:50 7:13 2:33:49
2 Tim Josephs 42 Milford Village MI 2 29:00 1:56 1:35 2 1:17:46 19.1 0:50 2 46:54 7:33 2:36:04
3 William Gust 44 Hinsdale IL 4 31:58 2:08 2:53 4 1:21:16 18.3 1:24 4 49:33 7:59 2:47:02
4 Ercument Bora Guven 42 Royal Oak MI 6 33:21 2:14 3:06 3 1:18:01 19.1 5:25 3 47:44 7:41 2:47:35
5 Tim De Vries 44 Ann Arbor MI 1 28:33 1:55 1:37 8 1:26:34 17.2 1:08 7 54:01 8:42 2:51:50
6 Jeffrey Riley 42 Mason MI 7 33:23 2:14 3:10 5 1:22:42 18.0 2:04 6 52:48 8:30 2:54:07
7 Bob Peery 43 Howell MI 9 36:19 2:26 2:23 6 1:25:27 17.4 1:13 5 50:19 8:06 2:55:40
8 Paul Phillips 41 Grand Ledge MI 3 31:11 2:05 2:53 7 1:25:49 17.3 1:21 8 55:15 8:54 2:56:27
9 Christian Canzano 41 Brighton MI 8 35:59 2:24 5:44 9 1:37:27 15.3 3:07 9 1:07:39 10:54 3:29:55

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 Eric Jackson 45 Rockford MI 3 28:27 1:54 1:17 1 1:09:28 21.4 0:41 1 41:46 6:44 2:21:38
2 Kyle Jones 49 Troy MI 1 23:16 1:34 1:20 3 1:16:04 19.6 1:03 3 45:08 7:16 2:26:50
3 Mat Reeves 48 East Lansing MI 2 26:51 1:48 2:25 2 1:12:41 20.5 1:14 2 44:16 7:08 2:27:25
4 Wyman Bolton 49 Royal Oak MI 4 36:21 2:26 2:54 5 1:22:32 18.0 1:47 5 50:01 8:03 2:53:33
5 Douglas Bajor 49 Royal Oak MI 5 46:21 3:06 3:21 4 1:21:16 18.3 0:48 4 46:31 7:30 2:58:15
6 Eric Stockall 48 Okemos MI 6 47:25 3:10 2:23 6 1:26:52 17.1 1:54 6 1:02:32 10:04 3:21:03

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 Mark Bondarenko 51 Saginaw MI 2 26:48 1:48 1:30 1 1:11:27 20.8 0:59 1 44:34 7:11 2:25:16
2 Ronald Rich 53 W. Bloomfiled MI 3 27:25 1:50 2:19 2 1:13:47 20.2 1:07 2 45:05 7:16 2:29:41
3 Mark Warner 51 Albion MI 4 30:45 2:03 2:16 3 1:16:43 19.4 1:45 3 45:21 7:18 2:36:46
4 Steven Becroft 54 Metamora MI 1 22:53 1:32 1:55 6 1:21:32 18.3 1:28 4 49:22 7:57 2:37:09
5 Alvaro Bobadilla 50 Royal Oak MI 6 41:05 2:45 3:10 5 1:21:10 18.3 1:58 5 58:19 9:23 3:05:40
6 Rocky Gust 52 Bloomfield Hills MI 5 32:09 2:09 2:51 4 1:20:59 18.4

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 David Alsager 55 Mt. Pleasant MI 1 25:35 1:43 1:33 1 1:11:46 20.7 1:51 2 52:41 8:29 2:33:24
2 Mark Hertzberg 59 West Bloomfield MI 3 35:50 2:24 2:00 2 1:20:52 18.4 1:02 4 58:31 9:25 2:58:12
3 Robert Gazella 57 Lansing MI 2 35:06 2:21 5:35 3 1:27:11 17.1 3:47 1 52:22 8:26 3:03:59
4 Bill Saltarelli 57 Mount Pleasant MI 4 38:07 2:33 4:00 4 1:36:33 15.4 1:05 3 57:53 9:19 3:17:35
5 Frank Johnson 56 Saginaw MI 5 39:38 2:39 1:03 5 1:38:37 15.1 2:32 5 1:00:19 9:43 3:22:08
6 Richard Divine 57 Lansing MI 6 40:30 2:42 4:23 6 1:52:17 13.3 2:44 6 1:14:56 12:04 3:54:48

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 Larry Weston 63 Brighton MI 1 44:23 2:58 1:00 1 1:39:51 14.9 4:45 1 1:15:29 12:09 3:45:26