SYLVANIA TRIATHLON / DUATHLON

back to results

Aug. 11, 2008

SYLVANIA TRIATHLON / DUATHLON
Sylvania,OH
Provided by Gault Race Mgt.


SYLVANIA TRIATHLON / DUATHLON
AUGUST 9, 2008
SYLVANIA, OHIO


DUATHLON MALE OVERALL WINNER
Place No. Name Age Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 505 Brian Barker 48 Miamisburg 1 17:39 5:41 0:57 3 1:04:01 23.3 0:48 1 39:54 6:26 2:03:18


DUATHLON FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Name Age Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 519 Kim Malmquist 31 Batavia 1 19:24 6:15 1:13 1 1:09:43 21.4 1:01 1 42:59 6:56 2:14:20

DUATHLON MALE MASTERS
Place No. Name Age Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 539 Mark Armstrong 49 Toledo 3 21:24 6:53 1:47 2 1:00:58 24.5 1:46 2 48:59 7:53 2:14:51

DUATHLON FEMALE MASTERS
Place No. Name Age Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 522 Becky Mincheff 45 Oregon 1 19:49 6:23 0:58 2 1:26:40 17.2 1:36 1 47:34 7:40 2:36:35

DUATHLON MALE AGE GROUP: 15 - 17
Place No. Name Age Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 15 - 17
Place No. Name Age Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

DUATHLON MALE AGE GROUP: 18 - 19
Place No. Name Age Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======


DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 18 - 19
Place No. Name Age Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

DUATHLON MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Age Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Age Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

DUATHLON MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Age Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 501 Joseph Allen 28 Wauseon 1 20:13 6:31 0:59 1 1:23:45 17.8 0:53 1 47:23 7:38 2:33:12
2 529 Kirby Rochester 26 Shelby Twp 2 22:33 7:16 1:21 3 1:32:07 16.2 1:37 2 54:20 8:45 2:51:56
3 507 Andrew Behrle 26 Sylvania 3 26:34 8:33 2:53 2 1:26:32 17.2 1:39 3 57:44 9:18 2:55:19

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Age Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

DUATHLON MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Age Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Age Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 509 Leslie Brunette 33 West Fargo 1 21:13 6:50 2:05 2 1:22:01 18.2 2:43 1 46:02 7:25 2:34:02
2 525 Heather Patterson 34 Wyandotte 2 24:30 7:54 1:18 1 1:13:51 20.2 1:25 2 53:02 8:33 2:34:05


DUATHLON MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Age Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 513 Kevin Farkas 35 Toledo 1 19:15 6:12 1:08 5 1:15:13 19.8 1:05 1 43:47 7:03 2:20:26
2 531 David Strefling 35 Lincoln Park 2 20:44 6:41 1:20 3 1:12:48 20.5 1:10 3 48:22 7:48 2:24:22
3 536 R Joseph Shoots 38 Toledo 3 21:04 6:47 1:15 1 1:11:32 20.8 1:50 4 51:00 8:13 2:26:39
4 530 Sean Savage 38 Sylvania 5 22:12 7:09 0:55 6 1:20:23 18.5 1:00 2 44:37 7:11 2:29:05
5 510 Doug Cadaret 35 Northville 6 23:32 7:35 2:26 4 1:13:43 20.2 2:24 7 53:33 8:38 2:35:36
6 503 Randy Arellano 38 Dearborn 7 25:05 8:05 1:42 2 1:12:43 20.5 1:42 8 55:12 8:54 2:00 2:38:22
7 528 Andy Ries 35 Toledo 4 21:53 7:03 2:10 9 1:23:43 17.8 2:41 6 52:26 8:27 2:42:51
8 535 Curtis Cosbitt 35 St. Clair Shor 9 27:28 8:51 1:29 7 1:21:37 18.3 1:41 5 51:55 8:22 2:44:08
9 540 Eric Kramer 35 Toledo 8 27:28 8:51 1:38 8 1:22:33 18.1 1:56 9 1:30:55 14:38 3:24:27

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Age Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

DUATHLON MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Age Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 527 Brian Rex 42 Perrysburg 2 21:40 6:59 1:35 1 59:21 25.1 1:23 2 51:07 8:14 2:15:04
2 534 Scot Wernette 40 Novi 1 20:19 6:33 1:18 2 1:11:09 21.0 1:24 1 45:29 7:20 2:19:36
3 537 Andrew Donladson 42 Carmel 3 22:22 7:12 2:00 3 1:23:24 17.9 1:36 3 54:50 8:50 2:44:11
4 516 Tim Hamann 42 Ferndale 4 30:59 9:59 4:14 4 1:36:40 15.4 5:02 4 1:12:18 11:39 3:29:11

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Age Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 517 Laura Hoag 43 Toledo 1 24:53 8:01 2:07 1 1:17:08 19.3 1:48 1 57:42 9:18 2:43:36

DUATHLON MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Age Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 526 Jonathan Pitts 46 Ada 1 20:16 6:32 1:40 2 1:21:08 18.4 1:18 1 49:06 7:55 2:33:27
2 504 Michael Bader 45 Toledo 2 23:11 7:28 1:52 3 1:25:00 17.5 2:03 2 54:44 8:49 2:46:48
3 521 David Mierzwiak 47 Sylvania 3 24:41 7:57 2:20 1 1:18:19 19.0 2:48 3 59:45 9:38 2:47:51

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Age Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 511 Jenny Carpenter 45 Bowling Green 1 26:05 8:24 1:25 1 1:36:52 15.4 1:25 1 1:06:04 10:39 3:11:49


DUATHLON MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Age Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 523 Fred Nemenski 53 Novi 2 24:41 7:57 1:40 2 1:12:03 20.7 1:54 1 54:24 8:46 2:34:40
2 512 Dan Dalrymple 51 Marion 1 24:24 7:51 1:44 1 1:07:31 22.1 2:01 2 1:02:03 10:00 2:37:41

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Age Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

DUATHLON MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Age Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 518 Christopher Loftus 55 Saline 1 26:45 8:37 1:47 1 1:20:15 18.6 2:27 1 50:13 8:05 2:41:26

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Age Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

DUATHLON MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Age Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 532 Kenneth Tocha 61 Cheektowaga 1 22:44 7:20 1:43 1 1:12:12 20.7 1:27 1 50:50 8:11 2:28:55
2 538 Sam Caito 62 Columbus 3 29:17 9:26 3:11 2 1:20:58 18.4 2:39 2 1:13:38 11:52 3:09:40
3 1003 Freddie Osgood 60 Maumee 2 27:01 8:42 3:51 3 1:34:11 15.8 3:23 3 1:16:17 12:17 3:24:41

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Age Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

DUATHLON MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Age Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 502 Bill Anspach 69 Tiffin 1 29:19 9:27 2:33 1 1:13:50 20.2 2:45 1 1:09:43 11:14 2:58:07

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Age Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======


DUATHLON MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Age Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Age Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

DUATHLON MALE AGE GROUP: 75 - 79
Place No. Name Age Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 75 - 79
Place No. Name Age Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

DUATHLON MALE AGE GROUP: 80 - 99
Place Teamname Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ======================================== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 80 - 99
Place No. Name Age Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =============



SYLVANIA TRIATHLON / DUATHLON
AUGUST 9, 2008
SYLVANIA, OHIO


OLYMPIC MALE OVERALL WINNER
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 127 Matthew West 33 Ypsilanti MI 3 18:13 1:08 4 1:01:33 24.2 1:06 3 37:28 6:02 1:59:26


OLYMPIC FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 158 Kattie Carpenter-Rosa 27 Caledonia MI 5 23:57 1:27 5 1:09:10 21.6 1:14 5 44:15 7:08 2:20:01

OLYMPIC MALE MASTERS
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 337 Adriano Rosa 44 Caledonia MI 5 20:28 1:05 2 1:02:22 23.9 1:09 2 41:59 6:46 2:07:01

OLYMPIC FEMALE MASTERS
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 189 Anne Marie Phillips 47 Northville MI 2 24:51 1:06 1 1:06:59 22.3 1:17 1 49:40 8:00 2:23:51

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 15 - 17
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 70 Jared Gentz 17 Grass Lake MI 2 23:01 1:23 1 1:07:58 21.9 1:02 2 41:55 6:45 2:15:17
2 113 Aaron Schenk 15 Ottawa Lake MH 1 21:33 1:53 2 1:14:25 20.0 1:26 1 38:22 6:11 2:17:39
3 142 Daniel Barchick 17 Sylvania OH 3 38:47 2:47 3 1:22:54 18.0 1:54 3 50:41 8:10 2:57:00

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 15 - 17
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 18 - 19
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 110 Alex Russeau 19 Lasalle MI 2 25:56 1:44 1 1:08:48 21.7 0:51 1 32:55 5:18 2:10:12
2 143 Robbie Layman 19 Toledo OH 1 24:08 0:58 2 1:14:10 20.1 0:52 2 45:28 7:20 2:25:34

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 18 - 19
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 109 Michael Roof 24 Findlay OH 2 22:13 1:29 1 1:08:51 21.7 1:55 6 47:00 7:34 2:21:26
2 61 Justin Dennen 22 Findlay OH 3 22:26 1:23 4 1:12:42 20.5 1:36 5 45:49 7:23 2:23:55
3 85 Andrew Leconey 21 Cincinnati OH 4 28:04 1:36 2 1:09:28 21.5 1:14 4 45:03 7:16 2:25:23
4 71 Matt Gillman 23 Findlay OH 6 28:54 2:29 5 1:15:22 19.8 1:00 2 40:23 6:31 2:28:06
5 125 Adam Warner 21 Norwalk OH 1 22:02 1:18 6 1:15:46 19.7 1:29 7 49:33 7:59 2:30:05
6 63 Nathan Duricek 23 Rossford OH 7 29:33 2:13 3 1:12:08 20.7 1:37 3 44:49 7:13 2:30:19
7 54 Ryan Boluyt 22 Ann Arbor MI 9 35:27 4:34 8 1:28:34 16.8 2:31 1 39:17 6:20 2:50:21
8 58 Hunter Dahl 24 Toledo OH 5 28:09 2:57 7 1:19:22 18.8 2:55 8 1:00:31 9:45 2:53:53
9 98 Scott Nyitray 23 Sylvania OH 8 32:15 3:36 9 2:00:28 12.4 1:38 9 1:17:15 12:27 3:55:10

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 172 Susan Johnson 24 Toledo OH 1 20:27 1:51 1 1:13:58 20.2 1:13 2 50:47 8:11 2:28:15
2 209 Darcy Wagner 23 Toledo OH 3 26:25 1:27 2 1:25:15 17.5 1:24 1 47:44 7:42 2:42:13
3 204 Stacey Venzel 20 Perrysburg OH 2 24:54 2:10 3 1:31:57 16.2 1:18 3 56:51 9:10 2:57:09
4 154 Stephanie Brown 21 Toledo OH 4 32:41 3:57 4 2:01:09 12.3 1:35 4 1:19:10 12:45 3:58:30


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 139 Thilo Fiedler 25 Decatur IL 1 21:21 1:03 1 1:01:31 24.2 0:48 1 39:22 6:21 2:04:02
2 123 Chris Tracey 25 Toledo OH 7 27:46 1:55 4 1:07:41 22.0 1:16 3 43:24 7:00 2:22:01
3 106 Chris Ray 28 Manchester MI 3 22:29 1:28 5 1:11:20 20.9 1:35 5 45:28 7:20 2:22:18
4 84 Benjamin Lawrence 26 Columbus OH 9 36:09 3:02 2 1:04:29 23.1 2:41 2 39:30 6:22 2:25:49
5 79 Ryan Kelly 29 Northwood OH 5 26:31 1:56 6 1:11:24 20.9 1:31 4 45:14 7:17 2:26:34
6 59 Pete Dankert 29 Toledo OH 2 22:28 2:03 8 1:12:46 20.5 1:46 7 49:57 8:03 2:28:57
7 57 William Caruso 28 Wyandotte MI 8 30:38 2:16 7 1:12:23 20.6 1:55 6 45:31 7:20 2:32:40
8 81 Terry Konz Ii 28 Sylvania OH 4 25:28 1:58 9 1:22:48 18.0 1:23 8 56:26 9:06 2:48:01
9 62 Colin Dunham 29 Grass Lake MI 6 26:45 1:48 3 1:04:41 23.1 1:05

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 223 Sarah Demerly 25 Southgate MI 3 27:25 1:31 1 1:06:27 22.4 1:18 2 47:23 7:38 2:24:03
2 180 Rachel Masters 25 Sylvania OH 4 29:33 1:33 5 1:19:00 18.9 1:14 1 43:44 7:03 2:35:02
3 185 Amelia Moshier 29 South Lyon MI 1 23:59 2:04 2 1:15:16 19.8 1:49 4 56:50 9:10 2:39:56
4 186 Hitomi Noguchi 29 Novi MI 5 35:46 1:42 4 1:17:32 19.2 1:42 3 54:23 8:46 2:51:03
5 166 Kristin Fredricks 29 East Lansing MI 2 25:27 2:39 3 1:16:53 19.4 2:59 5 1:09:29 11:12 2:57:25


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 100 Horst Obereder 34 Sylvania OH 6 26:02 1:54 1 1:04:31 23.1 1:04 2 41:40 6:43 2:15:10
2 91 Stephen McKenna 31 Ann Arbor MI 2 20:38 1:27 4 1:09:27 21.5 1:22 3 42:53 6:55 2:15:46
3 128 Jeremy Zeigler 32 Ann Arbor MI 5 25:39 1:13 2 1:04:38 23.1 0:56 4 44:12 7:08 2:16:36
4 86 Dedrick Luikens 32 Toledo OH 3 21:49 1:41 7 1:10:23 21.2 1:09 1 41:38 6:43 2:16:37
5 130 David Ray 34 Findlay OH 8 26:46 2:44 8 1:12:36 20.5 1:32 5 48:34 7:50 2:32:10
6 102 Adam Parsons 30 Delaware OH 15 32:07 1:45 3 1:08:58 21.6 1:26 8 49:03 7:54 2:33:18
7 122 Craig Throne 34 Ida MI 7 26:34 1:45 11 1:14:04 20.1 1:01 15 52:19 8:26 2:35:41
8 137 Brett Seymour 33 Toledo OH 4 25:16 2:26 5 1:10:00 21.3 2:29 17 56:06 9:02 2:36:14
9 60 David Deguzman 34 Ann Arbor MI 11 29:12 1:52 9 1:12:55 20.4 1:39 14 50:58 8:13 2:36:35
10 94 Eric Mueller 32 Canton MI 12 29:35 1:52 13 1:16:07 19.6 1:19 6 48:38 7:50 2:37:29
11 101 Rodolfo Palma 31 Saline MI 1 19:52 1:53 6 1:10:11 21.2 1:58 20 1:05:39 10:35 2:39:31
12 55 Mark Bratt 34 Toledo OH 13 31:47 2:08 14 1:16:56 19.4 1:25 7 48:47 7:52 2:41:02
13 72 James Hancock 33 Toledo OH 17 34:19 2:45 10 1:12:55 20.4 1:52 9 49:18 7:57 2:41:07
14 108 Anthony Roccisano 30 Toledo NY 14 32:05 3:12 12 1:15:36 19.7 1:10 11 49:51 8:02 2:41:54
15 107 Thomas Rhone 33 Miamisburg OH 10 28:29 2:11 19 1:21:05 18.4 1:55 10 49:28 7:58 2:43:07
16 53 Justin Black 34 Sylvania OH 16 34:13 2:37 15 1:18:45 18.9 2:22 13 50:24 8:07 2:48:19
17 96 Jon Newsom 33 Sylvania OH 18 34:34 2:15 17 1:20:40 18.5 3:17 12 50:03 8:04 2:50:48
18 64 Piotr Dworak 32 Ann Arbor MI 9 27:28 2:15 18 1:21:01 18.4 1:26 18 1:02:17 10:02 2:54:26
19 77 Brian Iott 33 Monclova OH 20 36:00 4:29 16 1:19:24 18.8 3:03 16 52:50 8:31 2:55:45
20 68 Michael Ford 34 Delta OH 19 35:32 2:35 20 1:21:25 18.3 1:41 19 1:03:36 10:15 3:04:47

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 151 Jacqui Barber 32 Sylvania OH 1 20:52 1:23 2 1:12:29 20.6 1:08 1 44:50 7:14 2:20:40
2 165 Beth Fortino 32 Plymouth MI 2 24:36 2:13 3 1:14:58 19.9 1:30 2 47:21 7:38 2:30:37
3 159 Elizabeth Crowe 30 Holland OH 7 30:54 1:37 1 1:11:58 20.7 1:22 3 47:38 7:41 2:33:26
4 187 Adrienne O'Day 33 Ypsilanti MI 4 27:23 2:01 5 1:20:07 18.6 1:05 7 55:45 8:59 2:46:19
5 192 Marlie Rerucha-Peters 30 Toledo OH 5 30:17 2:06 4 1:18:50 18.9 1:05 6 55:15 8:54 2:47:31
6 160 Cheryl Donohoe 30 Canton MI 6 30:24 1:25 6 1:23:30 17.9 1:21 4 52:51 8:31 2:49:28
7 190 Heather Radzinski 32 Oak Park IL 8 34:15 6:05 7 1:28:44 16.8 3:48 5 54:05 8:43 3:06:54
8 222 Addie Blaze 32 Temperance MI 3 24:43 2:56 8 1:48:16 13.8 2:07 8 1:06:36 10:44 3:24:36


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 118 Jay Steele 37 Plymouth MI 7 21:33 1:03 1 59:58 24.9 0:49 1 36:16 5:51 1:59:36
2 78 Brian Kaminski 38 Bowling Green OH 2 18:04 1:27 2 1:01:43 24.2 1:16 2 39:03 6:18 2:01:32
3 66 Stephen Fetyko 35 Chelsea MI 1 17:57 1:08 3 1:02:34 23.8 1:03 4 41:25 6:41 2:04:05
4 111 Nathan Russell 36 Toledo OH 4 20:43 1:31 4 1:04:35 23.1 1:14 5 41:31 6:41 2:09:33
5 75 Scott Horns 38 Perrysburg OH 5 20:50 1:32 5 1:06:24 22.5 1:08 6 42:26 6:50 2:12:19
6 73 Jonathan Hoag 38 Toledo OH 9 22:49 1:09 7 1:08:10 21.9 1:28 3 40:03 6:27 2:13:37
7 126 Adam Wellman 38 Ann Arbor MI 8 22:46 1:35 10 1:09:13 21.5 1:12 7 42:55 6:55 2:17:39
8 74 Brent Hopson 37 Sylvania OH 3 20:33 1:31 12 1:09:54 21.3 1:17 15 47:52 7:43 2:21:04
9 56 Steve Butsch 35 Maumee OH 14 26:27 1:37 8 1:08:53 21.6 1:34 8 44:03 7:06 2:22:32
10 141 Mike Cousino 38 North Ridgeville OH 10 24:33 1:29 13 1:09:55 21.3 1:23 16 48:21 7:48 2:25:39
11 52 Richard Bacolor 38 Ann Arbor MI 18 28:00 1:57 18 1:11:29 20.9 1:10 12 45:34 7:21 2:28:08
12 144 Thomas Vernot 38 Wauseon OH 23 29:38 2:10 16 1:10:35 21.1 1:35 11 44:51 7:14 2:28:47
13 51 Matt Aman 36 Highland MI 12 25:56 2:00 19 1:11:32 20.8 1:15 22 49:20 7:57 2:30:01
14 76 Scott Hunter 36 Maumee OH 22 29:11 2:11 14 1:10:06 21.3 1:28 14 47:44 7:42 2:30:38
15 120 Steven Straub 35 Ottawa Hills OH 15 26:52 1:37 20 1:11:41 20.8 1:12 21 49:18 7:57 2:30:38
16 138 Mike Briehl 37 Monclova OH 13 26:17 1:28 17 1:10:54 21.0 1:24 25 50:50 8:12 2:30:51
17 135 Scott Lang 38 Fremont OH 11 24:33 1:27 15 1:10:26 21.2 1:01 30 53:54 8:41 2:31:19
18 92 James McLean 39 Toledo OH 21 28:48 1:58 23 1:13:45 20.2 1:04 13 47:23 7:38 2:32:57
19 129 Brian Zybura 39 Ann Arbor MI 24 29:53 2:08 11 1:09:48 21.4 1:45 19 48:45 7:51 2:00 2:34:17
20 105 Bryan Pyles 39 Sylvania OH 28 33:26 2:19 22 1:13:06 20.4 2:07 10 44:42 7:12 2:35:38
21 87 Walid Mahmoud 36 Toledo OH 19 28:41 2:32 24 1:13:56 20.2 1:21 18 48:32 7:49 2:00 2:37:00
22 134 Jason Kenney 35 St. Clair Shores MI 31 34:37 2:03 25 1:15:33 19.7 1:00 9 44:40 7:12 2:37:51
23 131 Andre Carr 37 Detroit MI 33 35:13 2:27 9 1:08:59 21.6 2:22 24 49:59 8:03 2:38:58
24 117 Matthew Snyder 39 Sylvania OH 20 28:47 1:34 21 1:12:28 20.6 1:18 32 56:00 9:02 2:40:05
25 119 Ryan Stevens 35 Maumee OH 6 20:58 2:20 34 1:23:27 17.9 1:51 27 52:18 8:26 2:40:52
26 99 Tim Nyitray 39 Maumee OH 36 36:09 1:40 6 1:07:57 21.9 1:57 33 56:13 9:04 2:43:54
27 114 Matthew Shields 38 Archbold OH 32 34:59 2:55 26 1:16:26 19.5 1:00 20 48:51 7:52 2:44:10
28 112 Jeff Schalk 37 Sylvania OH 27 32:26 4:07 30 1:18:46 18.9 1:07 17 48:24 7:48 2:44:49
29 121 Michael Strezinski 37 Sylvania OH 16 27:24 3:10 32 1:19:30 18.8 2:04 31 54:22 8:46 2:46:29
30 67 Jeffrey Ford 37 Holland OH 35 35:50 2:37 27 1:16:39 19.5 1:56 26 51:59 8:23 2:48:59
31 103 Daniel Peffley 36 Petersburg MH 25 29:55 3:31 29 1:18:17 19.0 1:37 34 59:08 9:32 2:52:25
32 69 Tim Furey 35 Toledo OH 30 34:36 4:10 31 1:19:14 18.8 2:23 29 53:20 8:36 2:00 2:55:42
33 95 Joe Munsayac 35 Chicago IL 26 31:14 2:14 37 1:36:33 15.4 1:36 23 49:25 7:58 3:01:00
34 97 Scott Newsom 37 Sylvania OH 34 35:25 2:23 36 1:28:25 16.9 3:14 28 53:14 8:35 3:02:38
35 140 Zach Park 39 Sylvania OH 29 34:08 2:24 28 1:17:54 19.1 1:48 37 1:07:17 10:51 3:03:30
36 89 James Mazey 39 Toledo OH 38 42:01 4:29 33 1:21:19 18.3 3:28 35 1:02:27 10:04 3:13:41
37 90 David McGranahan 39 Sylvania OH 17 27:39 3:56 35 1:24:53 17.6 6:12 38 1:17:41 12:31 3:20:19
38 104 Jeffrey Pendry 38 Perrysburg OH 37 37:09 3:13 38 1:55:29 12.9 1:22 36 1:04:48 10:27 3:41:58


OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 184 Nichole Minier 35 Ann Arbor MI 6 26:27 1:19 2 1:08:32 21.8 1:11 4 45:50 7:23 2:23:17
2 206 Monica West 35 Toledo OH 1 23:34 1:33 1 1:08:12 21.9 1:32 7 48:29 7:49 2:23:18
3 200 Melissa Sundermann 38 Ann Arbor MI 3 25:59 1:33 6 1:12:56 20.4 1:17 2 42:42 6:53 2:24:26
4 214 Sara Skilliter 37 Holland OH 10 27:39 1:36 3 1:11:37 20.8 1:34 3 43:27 7:00 2:25:52
5 153 Sheri Branum 38 Milan OH 7 26:40 1:30 5 1:12:28 20.6 1:26 1 42:29 6:51 2:00 2:26:31
6 164 Barbara Figurski 37 Dexter MI 5 26:21 1:53 7 1:13:09 20.4 1:10 5 46:41 7:31 2:29:11
7 201 Susan Thompson 35 Toledo OH 8 27:00 1:49 4 1:12:18 20.6 1:44 9 51:03 8:14 2:33:52
8 179 Julia MacLachlan 39 Toledo OH 11 28:03 1:55 9 1:16:38 19.5 1:37 6 46:49 7:33 2:35:00
9 197 Kristi Sigler 38 Perrysburg OH 14 32:48 2:28 8 1:14:59 19.9 2:09 8 50:32 8:09 2:42:53
10 196 Ann Shroyer 35 Chicago IL 4 26:15 2:44 14 1:21:41 18.3 1:51 10 52:16 8:25 2:44:46
11 171 Christine Imler 39 Ann Arbor MI 2 25:00 2:24 10 1:18:37 19.0 2:12 16 59:57 9:40 2:48:07
12 173 Annette Jones 39 Dexter MI 12 30:10 1:48 12 1:20:27 18.5 1:39 12 55:30 8:57 2:49:32
13 199 Sandy Stevens 38 Holland MI 13 32:00 2:03 11 1:19:29 18.8 1:25 13 58:20 9:24 2:53:14
14 150 Angie Ash 37 Whitehouse OH 16 36:03 2:02 13 1:21:11 18.4 0:55 11 53:16 8:35 2:53:25
15 177 Tara Lindstrom 36 Rochester Hills MI 9 27:18 3:17 16 1:26:35 17.2 2:08 15 59:41 9:37 2:58:56
16 157 Melinda Calgie 36 Toledo OH 15 32:56 3:37 15 1:24:28 17.7 5:38 14 58:49 9:29 3:05:25


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 331 Louis Probst 43 Ann Arbor MI 2 19:32 1:10 4 1:06:53 22.3 1:11 1 39:31 6:22 2:08:15
2 305 Jaret Johnson 41 Westland MI 6 23:22 1:10 1 1:04:16 23.2 1:22 12 45:51 7:23 2:15:59
3 319 Roderick MacLachlan 41 Toledo OH 7 23:28 1:46 8 1:08:48 21.7 1:17 2 42:29 6:51 2:17:46
4 270 Creg Carpenter 43 Ann Arbor MI 4 23:09 1:31 6 1:07:57 21.9 1:51 7 44:20 7:09 2:18:46
5 265 Harry Brandicourt 41 Cincinnati OH 11 24:46 2:15 9 1:09:03 21.6 1:32 10 45:03 7:16 2:22:37
6 350 Stephen Verner 41 Philadelphia PA 13 25:24 1:38 11 1:09:40 21.4 1:20 11 45:11 7:17 2:23:11
7 297 Joel Gibson 42 Grandville MI 20 27:53 2:11 5 1:07:10 22.2 1:20 14 47:23 7:38 2:25:56
8 276 Todd Crandell 42 Sylvania OH 12 25:15 1:50 19 1:13:34 20.3 1:44 6 44:02 7:06 2:26:23
9 357 Curt Zell 40 Ann Arbor MI 21 28:36 2:36 10 1:09:21 21.5 2:18 5 44:02 7:06 2:26:52
10 348 Jay Treat Ii 42 Swanton NY 24 29:44 1:26 12 1:09:56 21.3 1:13 9 44:57 7:15 2:27:15
11 268 Jeff Buck 43 Canton MI 8 23:45 2:02 14 1:12:00 20.7 1:46 16 47:56 7:43 2:27:27
12 296 Allen Gelderloos 42 Dearborn MI 3 22:25 1:52 16 1:12:22 20.6 1:35 15 47:49 7:42 2:00 2:28:01
13 294 John Gates 40 Perrysburg OH 10 24:27 2:12 20 1:13:36 20.3 2:09 13 45:58 7:24 2:28:20
14 354 Michael White 43 Sylvania OH 18 27:34 2:04 24 1:15:53 19.6 1:28 4 43:43 7:03 2:30:41
15 277 Philip Crane 42 Temperance MI 9 23:45 1:31 13 1:11:50 20.8 1:02 22 52:58 8:32 2:31:04
16 320 John Maher 44 Perrysburg OH 17 27:34 2:01 22 1:14:29 20.0 2:25 8 44:41 7:12 2:31:08
17 304 Gregg Iddings 40 Britton MI 26 30:20 2:26 2 1:06:39 22.4 1:43 20 51:17 8:16 2:32:22
18 283 John Dempsey 43 Adrian MI 15 26:29 2:26 7 1:08:38 21.7 2:24 23 54:10 8:44 2:34:04
19 1005 Bob Theis 40 Medina OH 23 29:15 3:02 15 1:12:14 20.6 1:27 18 48:19 7:47 2:34:15
20 287 Tom Everett 43 Sylvania OH 5 23:18 2:25 3 1:06:40 22.4 2:12 30 1:01:38 9:56 2:36:10
21 328 Ron Peffley 40 Royal Oak MI 19 27:39 2:07 21 1:14:28 20.0 1:20 19 50:42 8:10 2:36:14
22 262 Herb Aronow 41 Ann Arbor MI 14 26:27 2:42 27 1:17:32 19.2 1:43 24 55:15 8:54 2:43:37
23 326 Scott Molitor 40 Sylvania OH 22 28:57 4:16 17 1:13:16 20.4 5:35 21 51:42 8:20 2:43:44
24 290 Tom Fountain 44 Toledo OH 1 19:30 3:03 28 1:17:39 19.2 2:02 31 1:01:40 9:56 2:43:53
25 266 James Buchele 42 Toledo OH 31 34:11 2:46 31 1:23:53 17.8 1:02 3 43:07 6:57 2:44:57
26 275 Darrell Cousino 43 Toledo OH 32 34:30 4:08 30 1:18:39 19.0 2:31 17 48:17 7:47 2:48:03
27 330 David Potter Jr 44 New Boston MI 29 31:23 2:01 26 1:17:26 19.3 2:57 25 55:32 8:57 2:49:16
28 263 Sean Badger 41 Canton MI 25 30:19 3:17 23 1:15:53 19.6 2:54 27 56:57 9:11 2:49:18
29 329 Keith Poet 44 Wayne MI 30 31:33 2:07 25 1:16:07 19.6 1:59 29 1:00:19 9:43 2:52:03
30 362 David Del Signore 40 Sylvania OH 27 30:54 3:15 18 1:13:23 20.3 2:12 33 1:06:23 10:42 2:56:05
31 269 Andrew Campbell 43 Toledo OH 28 30:56 5:25 29 1:17:50 19.2 3:19 28 59:18 9:33 2:56:47
32 281 Peter Deininger 43 Ann Arbor MI 16 27:20 3:50 33 1:25:52 17.4 2:43 32 1:03:40 10:16 3:03:23
33 340 Jeff Schwegler 40 Perrysburg OH 33 36:09 3:41 32 1:25:33 17.4 1:31 26 56:37 9:07 3:03:29


OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 213 Lavinia Raffoul 43 Temperance MI 1 25:13 2:05 1 1:13:34 20.3 1:35 3 56:56 9:11 2:39:20
2 155 Ellen Bruce 41 Novi MI 3 25:53 2:20 2 1:15:38 19.7 2:35 6 59:16 9:33 2:45:40
3 163 Laura Fergle 42 Rochester Hills MI 2 25:49 3:30 6 1:25:47 17.4 2:41 5 57:17 9:14 2:55:02
4 161 Jill Eakright 40 Fort Wayne IN 4 27:09 2:31 3 1:21:14 18.4 2:12 7 1:03:27 10:13 2:56:32
5 207 Wendy Wexler-Kale 43 Temperance MI 5 32:13 3:45 5 1:25:23 17.5 2:52 1 52:48 8:31 2:56:58
6 175 Deanna Kiesel 44 Findlay OH 6 36:03 2:56 4 1:24:29 17.6 2:11 2 54:04 8:43 2:59:40
7 183 Sherry McLaughlin 41 Birmingham MI 7 37:11 1:59 7 1:31:01 16.4 1:43 8 1:03:40 10:16 3:15:33
8 170 Marsha Hansen 43 Indian Rocks Beac FL 9 52:56 1:53 8 1:33:06 16.0 1:25 4 57:09 9:13 3:26:27
9 156 Lindsey Brugger-Poet 42 Wayne MI 8 42:26 4:40 9 1:33:25 16.0 3:55 9 1:08:08 10:59 3:32:33

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 314 Randy Lehrer 47 Huron OH 1 20:19 1:45 2 1:04:50 23.0 1:14 2 43:08 6:57 2:11:15
2 282 Tom Demerly 47 Southgate MI 7 25:52 1:20 1 1:01:24 24.3 1:01 1 42:44 6:53 2:12:19
3 300 Tony Guerra 48 Southgate MI 6 25:44 2:18 4 1:07:38 22.0 1:25 3 43:14 6:58 2:20:17
4 315 Rob Loeb 45 Toledo OH 2 23:22 1:12 3 1:06:35 22.4 1:24 4 44:24 7:09 6:00 2:22:55
5 286 Marc Ensign 48 Oregon OH 8 26:37 1:04 5 1:08:30 21.8 1:11 9 48:09 7:46 2:25:29
6 318 Tony Lyndon 47 South Lyon MI 3 23:57 2:25 11 1:12:51 20.5 1:36 8 47:42 7:41 2:28:29
7 274 Gary Coleman 46 Perrysburg OH 4 25:13 1:20 8 1:10:49 21.1 1:13 13 52:02 8:23 2:00 2:32:35
8 345 Daniel Streb 49 Swanton OH 12 32:33 2:31 9 1:11:12 20.9 3:21 5 45:46 7:23 2:35:21
9 309 Robert Knight 46 Birmingham MI 10 26:51 2:39 6 1:09:19 21.5 2:11 15 56:23 9:05 2:37:22
10 336 Daniel Robertson 45 Tecumseh MI 15 34:49 1:48 7 1:09:48 21.4 1:22 11 50:22 8:07 2:38:08
11 346 Joseph Szymanski 47 Oregon OH 9 26:45 2:34 12 1:14:48 19.9 2:50 14 55:47 8:59 2:42:41
12 292 David Fugate 48 Laingsburg MI 11 28:35 2:05 10 1:11:42 20.8 1:52 17 59:50 9:39 2:44:02
13 261 Dave Arens 45 Sherwood OH 14 34:01 2:01 13 1:18:49 18.9 2:51 6 46:56 7:34 2:44:36
14 308 Daniel Keefe 47 Cincinnati OH 13 33:34 2:06 17 1:22:54 18.0 1:17 7 47:27 7:39 2:47:16
15 295 Douglas Geiger 49 Saline MI 5 25:37 3:33 14 1:19:39 18.7 2:17 16 56:54 9:10 2:47:57
16 359 Geoffrey Walborn 47 Perrysburg OH 17 39:43 2:24 15 1:20:12 18.6 2:26 10 49:22 7:57 2:54:05
17 285 Walter Elrod 47 Sylvania OH 16 38:33 2:22 16 1:21:48 18.2 2:18 12 51:43 8:20 2:56:42


OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 210 Christine Callaghan 45 Toledo OH 2 26:59 3:05 1 1:14:55 19.9 2:30 1 49:43 8:01 2:37:10
2 193 Karen Rosinski 46 Garden City MI 1 23:43 2:16 3 1:18:48 18.9 2:15 5 57:20 9:14 2:44:19
3 216 Becky Sechrist 47 Whitehouse OH 5 31:46 2:38 2 1:17:09 19.3 2:10 2 52:21 8:26 2:46:01
4 176 Renee Kole 47 Troy MI 4 29:49 2:26 4 1:19:45 18.7 1:24 3 55:44 8:59 2:49:07
5 194 Amy Saltzstein 46 Toledo OH 3 28:46 1:29 5 1:21:24 18.3 1:15 4 56:51 9:10 2:49:44
6 168 Susan Gutowski 48 Northville MI 6 32:14 4:28 6 1:25:59 17.3 4:30 6 57:54 9:20 3:05:04

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 301 Ken Gutowski 50 Northville MI 1 20:17 2:01 4 1:07:10 22.2 1:17 2 45:21 7:19 2:16:04
2 316 John Longthorne 54 Toledo OH 5 25:03 1:37 2 1:05:14 22.9 1:23 1 43:59 7:05 2:17:14
3 341 Patrick Sheehan 50 Toledo OH 3 23:54 1:55 1 1:04:35 23.1 1:27 5 48:35 7:50 2:20:24
4 343 Elmer Sperry 54 Perrysburg OH 4 24:00 1:51 5 1:09:18 21.5 1:34 6 49:13 7:56 2:25:53
5 355 Mike Williams 52 Berkey OH 7 25:25 2:05 6 1:09:44 21.4 1:40 8 49:44 8:01 2:28:36
6 317 Glenn Luther 50 Sylvania OH 14 31:32 1:55 3 1:06:40 22.4 1:33 3 47:07 7:36 2:28:45
7 361 Jeff Degross 53 Sylvania OH 13 30:56 2:00 7 1:09:53 21.3 1:24 4 47:39 7:41 2:31:49
8 312 Stephen Leconey 52 Cincinnati OH 10 29:01 2:11 8 1:13:10 20.4 2:01 9 50:31 8:09 2:36:53
9 334 Mark Reed 51 Plainwell MI 9 28:31 2:37 9 1:14:49 19.9 1:28 10 51:10 8:15 2:38:33
10 278 Stuart Cubbon 51 Toledo NV 8 27:36 2:26 12 1:18:12 19.1 1:55 11 51:56 8:22 2:42:03
11 339 Jerry Schude 52 Huntington Woods MI 6 25:08 3:34 10 1:16:12 19.6 2:11 12 57:25 9:15 2:44:28
12 303 Steve Harvey 53 Columbus OH 12 30:45 2:11 14 1:21:17 18.3 1:50 7 49:26 7:58 2:45:27
13 325 Jose Mendez 54 Toledo OH 15 34:29 2:12 11 1:17:17 19.3 1:38 13 58:53 9:29 2:54:27
14 310 Bill Kole 51 Troy MI 11 29:18 3:26 15 1:21:38 18.3 1:44 15 1:05:06 10:29 3:01:10
15 306 Jeff Jozwiak 50 Temperance MI 16 36:27 3:48 13 1:18:53 18.9 2:19 14 1:01:57 9:59 3:03:22
16 302 Howard Hammes 50 Trenton MI 17 49:39 7:57 16 1:34:41 15.7 8:02 16 1:22:00 13:13 4:02:17
17 324 Larry Mears 54 Fremont OH 2 22:31 2:02

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 167 Judith Gentz 50 Grass Lake MI 2 34:28 2:29 1 1:23:09 17.9 1:48 1 51:42 8:20 2:53:35
2 203 Jacqueline Venzel 52 Perrysburg OH 1 32:50 3:58 2 1:25:51 17.4 5:49 2 1:06:22 10:42 3:14:47


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 349 Mike Troxell 56 Toledo OH 2 27:28 2:32 1 1:07:23 22.1 1:49 1 49:04 7:55 2:28:14
2 279 Joseph Cutcher 55 Toledo OH 4 28:51 1:57 2 1:10:33 21.1 1:20 3 50:54 8:12 2:33:35
3 293 Max Funk 59 Ottawa Hills OH 1 24:24 1:47 4 1:17:48 19.2 2:13 5 55:45 8:59 2:41:54
4 338 James Scholl 55 Williamston MI 5 30:25 2:07 5 1:17:55 19.1 1:47 2 50:48 8:11 2:43:00
5 322 Daniel McCormick 58 Toledo OH 6 32:37 2:15 3 1:17:21 19.3 1:20 4 53:02 8:33 2:46:33
6 288 Joseph Fink 56 Strongville OH 3 28:16 4:37 6 1:21:53 18.2 2:19 6 58:05 9:22 2:55:09
7 271 Carlos Carvalho 59 Perrysburg OH 8 41:55 3:39 7 1:26:23 17.3 2:28 7 1:05:36 10:34 3:19:59
8 344 Adam Spieker 57 Toledo OH 7 34:29 3:54 9 1:33:07 16.0 2:49 9 1:10:33 11:22 3:24:50
9 291 Milton French 55 Dearborn Heights MI 10 50:56 3:22 10 1:37:01 15.4 2:13 8 1:06:54 10:47 3:40:25
10 313 David Legg 56 Saginaw MI 9 43:57 5:13 8 1:32:05 16.2 6:39 10 1:25:27 13:46 3:53:19

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 188 Pam Oatis 58 Dundee MI 1 28:00 2:01 1 1:18:39 19.0 1:25 1 58:03 9:21 2:48:07
2 181 Cheryl McCormick 58 Toledo OH 2 28:08 3:11 2 1:33:38 15.9 1:34 2 1:03:37 10:15 3:10:07

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 289 Richard Fortune 61 Ann Arbor MI 1 23:02 3:12 1 1:18:10 19.1 2:16 2 1:00:45 9:47 2:47:23
2 321 Bernardo Martinez 64 Toledo OH 2 34:28 1:58 2 1:19:58 18.6 2:44 1 56:37 9:07 2:55:43

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 162 Dolly Ettenhofer 64 Ann Arbor MI 1 37:53 4:53 1 1:32:13 16.2 2:10 1 1:09:01 11:07 3:26:08

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 1004 Cyrus Wellman 66 Erie PA 1 26:17 2:50 1 1:15:05 19.9 2:20 1 56:46 9:09 2:43:17
2 327 William Owens 65 Norwalk OH 3 34:26 3:43 3 1:25:29 17.4 3:15 2 1:01:00 9:50 3:07:51
3 273 Richard Cohen 65 Toledo OH 2 31:29 3:57 2 1:23:13 17.9 3:38 3 1:08:32 11:03 3:10:48

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 75 - 79
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 333 Bob Ranta 76 South Lyon MI 1 31:58 4:38 1 1:17:33 19.2 3:12 1 1:07:22 10:51 3:04:40

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 75 - 79
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 80 - 99
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 80 - 99
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

OLYMPIC CLYDESDALE: 1 - 39
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 360 Bryan Dye 39 Temperance MI 3 27:02 2:12 2 1:07:12 22.2 1:30 1 49:11 7:56 2:27:05
2 272 Andrew Cohen 21 Zionsville IN 1 25:49 2:45 4 1:13:26 20.3 1:06 3 53:04 8:33 2:36:08
3 260 Joshua Adams 27 Temperance MI 2 26:31 2:42 3 1:12:21 20.6 1:41 4 55:02 8:52 2:38:14
4 363 Scott Smith 32 Allison Park PA 7 39:07 3:09 5 1:18:17 19.0 2:17 2 49:54 8:03 2:52:42
5 298 Neeraj Gonela 32 Ann Arbor MI 5 32:33 3:40 6 1:23:21 17.9 3:23 5 59:03 9:31 3:01:59
6 364 George Pollauf 32 chillicothe OH 4 30:57 3:56 7 1:28:51 16.8 1:27 6 1:10:32 11:22 3:15:41
7 267 Nicholas Buchman 28 Flat Rock MI 6 34:56 2:39 1 1:05:05 22.9 4:52


OLYMPIC CLYDESDALE: 40 - 99
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 284 Chris Drage 41 Maumee OH 1 25:34 2:02 3 1:09:47 21.4 1:48 1 50:44 8:11 2:00 2:31:53
2 307 Kurt Kearney 44 Grosse Ile MI 3 30:03 2:00 1 1:08:57 21.6 1:23 2 51:57 8:22 2:34:19
3 323 James McGuire 41 Sylvania OH 2 25:46 2:25 2 1:09:14 21.5 1:41 4 59:29 9:35 2:00 2:40:33
4 358 John Callaghan 47 toledo OH 4 30:41 5:36 4 1:10:45 21.1 6:12 3 56:11 9:03 2:49:23
5 280 Robert Daenen 44 Toledo OH 5 33:54 2:55 5 1:15:29 19.8 1:29 6 1:11:25 11:30 3:05:10
6 311 James Layman 50 Sylvania OH 6 35:20 3:42 6 1:27:58 16.9 2:10 5 1:04:52 10:27 3:14:00
7 332 Greg Radzinski 56 Toledo OH 7 37:41 2:59 7 1:32:51 16.1

OLYMPIC MEN COLLEGIATE
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 35 Jun Yamaguchi 26 Greencastle IN 7 22:24 1:08 2 1:02:52 23.7 0:52 1 38:45 6:15 2:05:59
2 16 Tim Fredricks 28 East Lansing MI 2 21:39 0:56 1 1:02:02 24.0 0:46 3 42:33 6:52 2:07:54
3 21 Todd Kennedy 20 Jenison MH 1 20:11 1:18 5 1:06:10 22.5 0:58 2 39:26 6:21 2:08:01
4 10 Greg Boyd 22 Okemos MI 3 21:49 1:27 3 1:03:03 23.6 1:04 6 43:25 7:00 2:10:46
5 13 Alexander Douglass 20 Rochester Hills MI 8 22:32 1:23 6 1:07:43 22.0 1:11 11 47:04 7:35 2:19:52
6 15 Alan Finder 20 Portage MI 6 22:20 1:30 4 1:05:59 22.6 1:00 14 50:14 8:06 2:21:00
7 25 Josh Matter 21 Saginaw MI 4 21:53 1:14 8 1:09:35 21.4 1:11 12 49:51 8:02 2:23:42
8 29 David Raymer 22 Columbus OH 9 24:12 1:25 10 1:13:35 20.3 0:50 9 44:25 7:10 2:24:24
9 33 Eric Tingwall 22 Novi MI 10 24:25 1:15 11 1:14:32 20.0 1:02 8 44:19 7:09 2:25:30
10 23 Thai Mach 23 Gahanna OH 12 27:03 1:43 9 1:13:00 20.4 1:07 5 43:24 7:00 2:26:14
11 22 Justin Koziatek 21 East Lansing MI 5 22:03 1:25 14 1:19:24 18.8 1:31 7 44:12 7:07 2:28:34
12 31 Matthew Ritter 28 Okemos MI 13 29:13 1:48 7 1:08:21 21.8 1:33 13 50:02 8:04 2:30:56
13 27 Brian Moore 28 Lansing MI 11 25:58 1:37 13 1:18:42 18.9 1:19 10 44:47 7:13 2:32:21
14 32 Nicholas Sly 27 Lanising MI 14 29:45 1:36 12 1:18:31 19.0 1:40 4 43:23 7:00 2:34:53
15 18 Marcus Howard 19 Sylvania OH 15 34:49 2:19 15 1:24:32 17.6 1:26 15 1:00:49 9:48 3:03:53

OLYMPIC FEMALE COLLEGIATE
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 17 Samantha Fugate 21 Laingsburg MI 1 24:13 1:30 1 1:12:06 20.7 1:09 1 48:22 7:48 2:27:18
2 11 Nancy Boyd 22 Sturgis MI 3 24:54 1:19 2 1:14:36 20.0 1:30 3 52:35 8:28 2:34:53
3 28 Lindsey Polinko 20 Lake Zurich IL 2 24:37 1:38 3 1:17:26 19.3 1:36 2 51:49 8:21 2:37:03
4 30 Sarah Richards 20 Beverly Hills MI 4 28:27 1:56 6 1:28:55 16.8 1:32 4 53:55 8:41 2:54:43
5 19 Julia Jones 20 Owosso MI 5 29:35 2:45 5 1:26:54 17.2 1:03 5 54:33 8:47 2:00 2:56:47
6 20 Laurin Katzenstein 20 Beverly Hills MI 6 31:10 1:47 4 1:26:14 17.3 1:12 6 1:11:47 11:34 3:12:07


OLYMPIC MENS RELAY RESULTS
Place Teamname Town Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ======================================== ================= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Stronger Than Steele Wyandotte 3 19:57 0:56 1 59:11 25.2 0:48 3 43:10 6:57 2:03:59
2 Team Burke Sylvania 1 19:24 1:29 2 1:06:55 22.3 0:43 4 47:00 7:34 2:15:30
3 Triad Of Speed Perrysburg 4 21:05 0:47 3 1:13:33 20.3 0:59 2 40:55 6:36 2:17:17
4 Tri-Harder That's What She Said Sylvania 2 19:55 0:59 8 1:34:17 15.8 0:50 1 37:03 5:58 2:33:03
5 Tigers Toledo 5 23:18 1:07 6 1:19:55 18.7 0:48 6 53:24 8:36 2:38:30
6 Stroke, Spin & Stride Sylvania 8 36:16 1:00 4 1:13:53 20.2 0:51 5 49:42 8:01 2:41:40
7 Aw Men Waterville 6 29:17 0:58 5 1:15:26 19.8 1:03 8 1:01:18 9:53 2:48:00
8 Swim Bike Run Toledo 7 32:37 0:58 7 1:23:02 18.0 1:13 7 57:09 9:13 2:54:56

OLYMPIC WOMENS RELAY RESULTS
Place Teamname Town Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ======================================== ================= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Fuel Efficient Toledo 1 26:44 1:23 1 1:18:05 19.1 0:52 2 54:17 8:45 2:00 2:43:19
2 The Nda Crew Sylvania 3 1:46:44 14.0 0:49 1 49:45 8:01 3:02:49
3 Just For Fun Maumee 2 26:54 1:01 2 1:37:59 15.2 1:02 3 1:06:39 10:44 3:13:34

OLYMPIC MIXED RELAY RESULTS
Place Teamname Town Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ======================================== ================= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Tri What? Maumee 2 21:14 0:54 1 1:01:00 24.4 0:49 3 46:04 7:25 2:09:58
2 2 Young Girls One Old Man Indianapolis 1 20:50 0:57 4 1:13:28 20.3 0:44 2 45:15 7:18 2:21:12
3 Nowakowski's Ninjas Toledo 4 22:01 1:13 5 1:15:38 19.7 11 2:00:09 19:21 2:22:09
4 A Thorn Between Two Roses Temperance 5 24:55 1:24 2 1:11:08 21.0 1:02 5 51:44 8:20 2:30:11
5 Hope She Can Swim! Toledo 10 36:30 0:58 3 1:12:32 20.6 0:49 1 43:02 6:56 2:33:48
6 Watervilla Gorillas Waterville 9 35:43 1:02 7 1:22:12 18.1 0:50 4 47:19 7:38 2:47:05
7 Kshtrirunner Holland 6 27:21 1:00 6 1:21:28 18.3 0:55 7 57:32 9:16 2:48:15
8 Medulla Oblongata Southgate 3 21:59 1:11 8 1:22:15 18.1 0:55 10 1:17:08 12:26 3:03:27
9 Wtol Maumee 7 33:04 1:21 9 1:27:03 17.1 0:53 9 1:04:37 10:25 3:06:57
10 Lucky, Bucky And Boop Waterville 11 43:46 1:12 10 1:27:48 17.0 1:01 8 59:42 9:37 3:13:27
11 Brew Crew Toledo 8 34:18 1:03 11 2:01:39 12.3 0:58 6 54:43 8:49 3:32:39

OLYMPIC FAMILY RELAY RESULTS
Place Teamname Town Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ======================================== ================= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Alex Y Sus Primas Knoxville 1 31:50 3:24 3 1:31:01 16.4 1:17 1 53:55 8:41 3:01:26
2 Raz-Ma-Taz Maumee 3 35:56 1:16 2 1:25:57 17.3 0:58 2 57:41 9:18 3:01:46
3 Newton Or Leibnitz? Toledo 2 32:07 1:18 1 1:24:13 17.7 0:51 3 1:10:03 11:17 3:08:30


OLYMPIC CORPORATE RELAY RESULTS
Place Teamname Town Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ======================================== ================= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Hospice Nwo Two Mayfield Village 1 25:27 1:06 1 1:25:48 17.4 0:53 1 47:31 7:39 2:40:42
2 Hospice Of Northwest Ohio Toledo 2 29:50 1:34 2 1:42:38 14.5 1:30 2 51:14 8:16 3:06:45




SPRINT MALE OVERALL WINNER
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 787 Brian Francis 41 Brighton MI 3 7:40 1:17 2 28:51 27.0 0:42 2 18:32 5:58 56:59


SPRINT FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 896 Lesley Kruzel 35 Holland OH 9 9:43 2:00 1 33:43 23.1 0:59 18 24:26 7:52 1:10:48

MALE MASTERS
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 820 Jim Regan 46 Toledo OH 2 8:55 1:42 1 28:22 27.5 0:57 5 22:07 7:08 1:02:00

FEMALE MASTERS
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 953 Jennifer Chamberlain 51 Ann Arbor MI 3 10:11 2:12 2 37:19 20.9 1:25 2 23:13 7:29 1:14:16

SPRINT MALE AGE GROUP: 14 - 17
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 685 Zech Hites 16 Delta OH 1 8:20 1:47 1 34:18 22.7 0:52 1 19:52 6:24 1:05:06
2 669 Kenny Cooper 16 Clinton MI 3 12:46 2:43 2 38:20 20.3 2:12 2 20:25 6:35 1:16:24
3 692 Zachary Johnson 17 Findlay OH 5 14:40 2:11 4 40:08 19.4 1:00 3 20:30 6:36 1:18:27
4 716 Zachary Miller 17 Findlay OH 4 12:50 2:53 5 41:08 19.0 0:55 5 22:26 7:14 1:20:10
5 727 Tedd Roberts 16 Benton Ridge OH 6 17:42 3:08 3 39:28 19.8 0:46 4 21:55 7:03 1:22:56
6 744 John Wallace 17 Sylvania OH 2 12:38 2:11 6 41:33 18.8 0:45 6 26:14 8:27 1:23:19


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 14 - 17
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 943 Erin Sheehan 16 1 7:57 2:11 2 46:16 16.9 0:38 2 29:40 9:33 1:26:40
2 925 Lauren Stephens 16 Dublin OH 2 9:18 2:31 1 44:12 17.6 0:51 3 31:42 10:13 1:28:32
3 902 Emily Miller 14 Findlay OH 5 13:54 3:30 3 49:45 15.7 0:50 1 28:30 9:11 1:36:28
4 994 Jenna Lloyd 17 4 13:47 4:06 4 55:43 14.0 1:45 5 38:00 12:14 1:53:20
5 999 Jessica Shaw 16 3 11:40 4:18 5 1:03:00 12.4 0:49 4 37:42 12:08 1:57:28

SPRINT MALE AGE GROUP: 18 - 19
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 717 Nathan Monahan 19 Grosse Pointe Par MI 5 10:31 2:43 1 32:45 23.8 1:21 1 18:20 5:54 1:05:38
2 661 Brendan Buckley 19 Grosse Pointe Par MI 6 10:38 3:12 3 35:18 22.1 0:34 2 19:04 6:09 1:08:44
3 732 Tyler Schroeder 19 Whitehouse OH 7 11:59 1:36 2 35:17 22.1 0:27 5 22:39 7:18 1:11:56
4 702 Victor Krug 19 Dexter MI 3 9:41 1:17 4 38:00 20.5 1:49 4 22:22 7:12 1:13:07
5 652 Noah Ashner 18 Toledo OH 2 7:59 1:58 7 43:54 17.8 0:29 3 21:18 6:52 1:15:35
6 651 Michael Ahner 18 Sandusky OH 4 10:22 2:13 5 39:12 19.9 0:45 6 23:14 7:29 1:15:44
7 710 James MacKay 19 Toledo OH 1 6:44 2:44 6 43:16 18.0 0:46 8 23:50 7:41 1:17:19
8 743 Steve Urbanski 19 Toledo OH 8 13:11 2:36 8 44:05 17.7 0:51 7 23:32 7:35 1:24:13

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 18 - 19
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 912 Jaime Pfeiffer 19 St. Charles IL 4 10:59 2:04 1 39:26 19.8 0:40 1 23:09 7:27 1:16:16
2 864 Liv Barone 18 Maumee OH 1 7:57 2:20 4 43:10 18.1 0:44 2 23:56 7:43 1:18:04
3 905 Leah Nagel 18 Toledo OH 2 9:46 2:36 3 42:38 18.3 0:40 3 25:50 8:19 1:21:28
4 921 Lauren Sheehan 18 Toledo OH 3 9:50 2:31 2 40:19 19.3 0:59 5 30:22 9:47 1:23:58
5 996 Desiree Nicholas 18 6 12:34 3:15 6 47:55 16.3 0:48 4 27:17 8:47 1:31:47
6 892 Brianna Iddings 19 Britton MI 5 11:22 3:51 5 43:16 18.0 2:41 6 33:14 10:42 1:34:22


SPRINT MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 749 Travis Zipfel 20 Sylvania OH 3 10:07 1:01 1 30:57 25.2 0:49 2 20:17 6:32 1:03:10
2 663 Jacob Busch 22 Columbus OH 1 6:27 1:52 2 34:15 22.8 0:59 5 22:04 7:06 1:05:35
3 693 Zachary Kennedy 21 Charleston SC 4 10:24 1:12 3 35:10 22.2 0:46 1 19:53 6:24 1:07:23
4 715 Devin Michael 21 Toledo OH 9 11:37 2:12 4 35:47 21.8 0:42 6 22:06 7:07 1:12:22
5 676 Chad Emch 20 Oregon OH 7 10:51 2:10 7 37:48 20.6 0:44 4 21:29 6:55 1:12:59
6 758 Robert Hall 20 Toledo OH 6 10:44 3:12 8 37:52 20.6 0:41 3 21:17 6:51 1:13:44
7 730 Kurt Schroeder 22 Whitehouse OH 8 11:09 1:49 6 37:41 20.7 0:26 7 22:53 7:22 1:13:57
8 654 Chase Banachowski 20 Sylvania OH 5 10:36 1:28 5 36:04 21.6 0:53 9 25:38 8:15 1:14:37
9 1001 Mark Poskarbiewicz 23 Toledo OH 2 9:38 2:14 10 40:22 19.3 0:56 8 23:30 7:34 1:16:38
10 757 Robert Lydy 24 Toledo OH 10 15:43 2:27 9 39:11 19.9 1:25 10 26:21 8:29 1:25:05
11 688 Jeff Hollon 22 Sylvania OH 11 16:00 3:28 11 47:53 16.3 0:52 11 33:37 10:50 1:41:48

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 942 Alicia Dicello 24 Columbus OH 5 10:35 1:26 1 36:26 21.4 0:40 3 24:39 7:57 1:13:44
2 855 Katie Eddingfield 21 Sylvania OH 2 9:36 2:22 2 38:22 20.3 1:23 4 25:00 8:03 1:16:42
3 931 Christine Weaver 20 Saint Charles IL 8 12:02 2:34 3 40:44 19.1 0:39 1 23:50 7:41 1:19:47
4 867 Meghan Benson 20 Sylvania OH 3 9:43 2:43 4 42:33 18.3 1:22 10 28:29 9:10 1:24:48
5 898 Samantha Lipman 24 Toledo OH 6 10:53 2:39 7 44:21 17.6 0:47 7 27:24 8:50 1:26:03
6 901 Erin Milbeck 22 Dearborn MI 7 11:46 3:58 8 44:41 17.5 1:14 5 25:35 8:14 1:27:13
7 899 Valerie Marckel 24 Cincinnati OH 12 14:04 2:32 6 43:50 17.8 0:51 6 26:45 8:37 1:28:01
8 903 Melissa Moore 24 Cincinnati OH 14 15:46 2:00 9 45:27 17.2 0:56 8 27:44 8:56 1:31:52
9 940 Alana Grant 23 Toledo OH 13 14:47 3:37 11 47:57 16.3 1:03 2 24:35 7:55 1:31:56
10 887 Anna Hallett 21 Wauseon OH 4 9:51 3:25 14 50:27 15.5 1:00 9 27:56 9:00 1:32:37
11 894 Bailey Keeler 20 Charlevoix MI 10 13:21 3:05 5 43:11 18.1 1:32 14 33:15 10:42 1:34:22
12 884 Rachel Gentz 21 Grass Lake MI 11 13:56 3:26 10 45:27 17.2 2:16 12 30:48 9:55 1:35:50
13 865 Samantha Beard 22 Ypsilanti MI 1 9:01 2:24 16 54:12 14.4 1:56 11 30:23 9:47 1:37:54
14 998 Lauren Wallace 20 Sylvania OH 9 13:18 3:15 13 49:13 15.8 1:05 15 35:15 11:21 1:42:05
15 863 Sarah Barchick 21 Sylvania OH 16 17:20 5:07 15 54:00 14.4 1:26 13 30:57 9:58 1:48:49
16 944 Megan McRoy 20 Sterling Heights MI 15 16:10 4:21 12 48:51 16.0 1:58 16 42:51 13:48 1:54:09


SPRINT MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 664 Brooks Butler 27 Canton MI 2 8:52 1:46 1 33:23 23.4 1:24 1 20:11 6:30 1:05:33
2 729 Kyle Sawyer 25 Toledo OH 5 9:52 3:05 2 35:10 22.2 1:02 3 21:59 7:05 1:11:07
3 708 Deric Luginbill 27 Findlay OH 6 10:16 2:09 7 36:32 21.4 1:03 2 21:13 6:50 1:11:12
4 695 Nate Killion 29 Defiance OH 9 10:49 2:20 8 36:33 21.3 0:35 4 22:10 7:08 1:12:24
5 737 Scott Smith 28 Toledo OH 3 9:24 1:54 6 36:23 21.4 1:23 12 25:53 8:20 1:14:56
6 671 Chad Dankert 28 Toledo OH 1 8:24 2:00 10 37:56 20.6 1:14 14 26:31 8:32 1:16:02
7 718 Brandon Munson 27 Chicago IL 17 14:13 1:56 5 35:59 21.7 0:54 10 23:59 7:43 1:16:59
8 742 Patrick Thurber 25 La Salle` MI 13 12:49 2:39 11 37:57 20.6 0:48 7 23:02 7:25 1:17:13
9 680 Paul Funnell 26 Grosse Ile MI 22 15:41 2:23 4 35:43 21.8 2:06 5 22:34 7:16 1:18:25
10 751 Thomas Hagele 25 Beavercreek OH 14 12:51 2:17 9 37:49 20.6 0:38 11 25:40 8:16 1:19:15
11 701 Nathan Konrad 29 Toledo OH 11 12:46 2:50 13 39:34 19.7 1:09 8 23:42 7:38 1:19:58
12 731 Kyle Schroeder 25 Whitehouse OH 7 10:36 2:19 19 42:52 18.2 0:42 9 23:47 7:40 1:20:15
13 741 Peter Swick 29 Toledo OH 15 13:17 2:50 17 41:38 18.7 1:06 6 22:45 7:20 1:21:34
14 711 Luke Matheson 28 Toledo OH 8 10:42 3:24 16 40:42 19.2 1:30 16 27:17 8:47 1:23:33
15 721 Brandon Poddany 26 Swanton OH 4 9:44 2:33 18 42:44 18.3 0:57 18 27:45 8:56 1:23:41
16 689 Zach Holt 27 Toledo OH 10 11:52 2:16 15 40:39 19.2 0:54 19 28:32 9:11 1:24:11
17 690 Chris Hunt 29 Defiance OH 19 15:25 2:33 12 38:54 20.1 0:34 17 27:24 8:50 1:24:49
18 662 Stephen Bumbaugh 28 Toledo OH 12 12:47 2:52 3 35:39 21.9 2:58 23 32:58 10:37 1:27:12
19 746 Graham Wiemer 27 Wauwatosa WI 20 15:31 4:16 14 40:09 19.4 1:00 20 30:09 9:43 1:31:03
20 670 Adam Cupp 29 Leipsic OH 18 14:15 2:34 20 46:17 16.9 1:41 21 30:15 9:45 1:35:00
21 696 Michael King 27 Perrysburg OH 16 13:39 2:51 21 47:00 16.6 1:27 22 31:44 10:13 1:36:38
22 734 Josh Semancik 28 Waterville OH 24 20:23 2:42 23 49:45 15.7 0:41 15 27:15 8:47 1:40:44
23 752 Edward Markewitz 29 Toledo OH 21 15:33 3:14 22 48:55 15.9 3:12 24 33:16 10:43 1:44:08
24 753 Anthony Kornmeier 29 Toledo OH 23 19:26 3:52 24 53:51 14.5 2:22 13 25:58 8:22 1:45:27


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 872 Leanne Budde-Ross 27 Toledo OH 7 11:31 2:31 3 38:14 20.4 1:22 1 23:10 7:28 1:16:47
2 918 Katherine Scalzo 25 Chicago IL 9 12:44 2:26 1 37:18 20.9 0:55 2 23:54 7:42 1:17:15
3 932 Kathleen Weinberg 28 Ann Arbor MI 2 10:02 2:03 6 42:08 18.5 1:07 3 24:45 7:58 1:20:05
4 914 Brittany Roberts 27 Toledo OH 3 10:49 2:02 5 41:36 18.8 1:29 6 28:23 9:08 1:24:16
5 897 Katie Lewis 27 Lansing MI 4 10:56 2:08 4 41:08 19.0 1:40 10 29:36 9:32 1:25:27
6 889 Sally Harmon 28 Columbus OH 6 11:09 2:31 2 38:08 20.5 1:15 12 32:28 10:27 1:25:30
7 875 Julie Colin 28 Toledo OH 5 11:01 2:15 13 50:21 15.5 0:30 4 24:53 8:01 1:28:58
8 885 Haley Gonela 26 Findlay OH 12 13:39 3:23 8 43:28 17.9 2:31 5 26:10 8:26 1:29:09
9 871 Katy Brashear 27 Miamisburg OH 8 11:54 2:30 10 46:00 17.0 1:05 9 29:31 9:30 1:30:58
10 922 Erlena Sheets 27 Toledo OH 11 13:33 3:15 9 43:55 17.8 1:06 8 29:19 9:26 1:31:05
11 877 Kristin Cupp 27 Leipsic OH 10 13:26 2:50 11 46:15 16.9 1:01 7 28:36 9:13 1:32:06
12 907 Molly Norris 28 Chicago IL 14 20:06 3:38 7 43:08 18.1 1:15 11 30:47 9:55 1:38:52
13 919 Jonelle Semancik 25 Waterville OH 1 9:11 2:35 14 52:54 14.7 0:44 13 36:48 11:51 1:42:11
14 906 Carla Niese 27 Ottawa OH 13 14:02 3:12 12 48:51 16.0 1:04 14 41:54 13:30 1:49:01


SPRINT MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 722 Anthony Ponton 34 Macomb Twp. MI 1 8:50 1:57 1 30:55 25.2 0:48 3 20:00 6:27 1:02:28
2 700 Ryan Knape 34 Tecumseh MI 3 9:48 1:26 4 33:26 23.3 0:57 2 19:32 6:17 1:05:07
3 697 Richard Kingston 34 Columbus OH 2 9:44 1:23 2 32:49 23.8 0:44 5 21:37 6:58 1:06:15
4 709 Christofer Machniak 33 Howell MI 4 9:59 2:18 17 38:17 20.4 1:26 1 18:46 6:03 1:10:45
5 761 Stephen Weinberg 34 Ann Arbor MI 13 11:53 3:00 6 35:03 22.3 0:38 6 21:55 7:04 1:12:28
6 724 Michael Reed 34 Sylvania OH 6 10:30 2:14 10 35:41 21.9 1:37 8 23:15 7:29 1:13:15
7 653 Anthony Badolato 32 Belleville MI 8 10:44 1:54 7 35:28 22.0 1:27 13 23:57 7:43 1:13:28
8 747 Michael Williams 33 Sylvania OH 10 10:54 2:29 9 35:38 21.9 0:43 14 24:14 7:48 1:13:56
9 678 Kevin Foster 33 Westlake OH 7 10:35 2:24 11 35:50 21.8 1:19 12 23:56 7:43 1:14:02
10 733 Brian Schroyer 30 Sylvania OH 14 11:57 2:25 8 35:37 21.9 0:52 9 23:17 7:30 1:14:05
11 728 Kirk Ross 34 Toledo OH 18 12:58 2:09 3 33:00 23.6 1:08 16 24:53 8:01 1:14:06
12 679 Andrew Frey 34 Cincinnati OH 15 12:26 2:30 5 34:52 22.4 1:12 11 23:39 7:37 1:14:37
13 657 Scott Bourbeau 34 Sylvania OH 12 11:00 2:45 12 35:57 21.7 0:47 15 24:16 7:49 1:14:43
14 675 Joe Dye 30 Findlay OH 9 10:48 3:15 20 40:52 19.1 0:36 4 21:36 6:58 1:17:06
15 672 Seth Dickman 30 Fremont OH 11 10:59 2:11 15 37:00 21.1 1:16 20 27:42 8:55 1:19:05
16 750 Thomas Zuver 32 Oregon OH 19 13:09 2:54 14 36:45 21.2 0:48 19 25:37 8:15 1:19:12
17 666 Melvin Byrd 32 Ann Arbor MI 24 14:40 2:37 18 39:38 19.7 1:24 10 23:33 7:35 1:21:50
18 656 David Bohman 34 Perrysburg OH 21 13:13 3:20 22 42:17 18.4 1:11 7 22:00 7:05 1:21:58
19 705 Chris Lipford 33 Monroe MI 5 10:11 2:39 19 40:40 19.2 0:51 24 30:16 9:45 1:24:36
20 739 Greg St.Mary 34 Perrysburg OH 17 12:47 3:02 13 36:40 21.3 1:50 25 30:21 9:46 1:24:37
21 686 Tony Hixon 31 Pandora OH 20 13:10 3:16 21 41:59 18.6 1:07 18 25:30 8:13 1:25:01
22 655 Jeremy Bauer 33 Sylvania OH 23 14:30 3:25 16 38:01 20.5 1:29 23 28:39 9:14 1:26:03
23 748 Scott Wood 34 Perrysburg OH 16 12:27 2:29 24 44:13 17.6 0:42 22 28:10 9:04 1:27:59
24 673 John Dine 34 Bellbrook OH 26 18:09 4:16 23 43:55 17.8 1:34 17 25:16 8:08 1:33:08
25 723 Jeff Potter 30 Sylvania OH 22 14:23 2:42 26 48:38 16.0 0:49 21 27:46 8:57 1:34:16
26 660 Jayson Brunette 32 West Fargo ND 25 16:24 3:18 25 45:31 17.1 2:43 27 59:57 19:18 2:07:52
27 691 Michael Johns 31 Maumee OH 27 29:19 3:27 27 1:04:41 12.1 1:09 26 39:50 12:50 2:18:25


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 891 Hallie Heigel-Williams 31 Sylvania OH 12 12:20 2:20 3 37:28 20.8 0:29 1 21:33 6:57 1:14:10
2 910 Emily Obereder 30 Sylvania OH 1 9:53 2:20 2 36:53 21.1 1:21 5 24:42 7:57 1:15:08
3 928 Sherry Walker 30 Walbridge OH 3 10:20 2:37 1 36:40 21.3 1:44 8 25:15 8:08 1:16:34
4 886 Michelle Grisvard 32 Dublin NY 6 11:19 2:02 7 38:32 20.2 1:37 2 23:15 7:29 1:16:43
5 869 Julie Bockey 33 Temperance MI 8 11:45 2:16 4 38:10 20.4 0:55 4 23:51 7:41 1:16:55
6 890 Shannon Harris 34 Trenton MI 5 11:06 2:19 5 38:17 20.4 0:48 6 24:46 7:59 1:17:14
7 924 Lori Stahl 32 Ann Arbor MI 2 10:12 2:05 6 38:18 20.4 1:24 12 28:22 9:08 1:20:19
8 870 Rebecca Bowman 30 Findlay OH 11 11:57 1:58 8 39:48 19.6 1:05 11 27:40 8:55 1:22:26
9 893 Angela Justice 30 Canton MI 7 11:41 3:00 14 44:54 17.4 0:34 3 23:25 7:32 1:23:31
10 868 Becky Boblitt 33 Bluffton OH 9 11:46 2:40 12 42:57 18.2 0:52 9 25:59 8:22 1:24:12
11 862 Michelle Badolato 33 Belleville MI 15 14:34 2:33 9 39:54 19.5 0:58 10 26:35 8:34 1:24:33
12 915 Lynne Roccisano 31 Toledo OH 14 13:15 3:45 10 41:46 18.7 2:17 7 24:58 8:03 1:26:00
13 913 Lora Rhone 33 Miamisburg OH 4 10:35 2:19 16 45:45 17.0 1:43 14 28:50 9:17 1:29:11
14 920 Helen Shedden 34 Cincinnati OH 10 11:56 3:13 13 44:52 17.4 1:46 13 28:38 9:13 1:30:23
15 879 Amy Diller 30 Pandora OH 13 12:55 3:14 11 42:38 18.3 0:39 16 31:45 10:13 1:31:08
16 934 Kari Wetzel 34 Petersburg MI 16 15:46 3:03 15 45:06 17.3 1:31 15 29:53 9:37 1:35:17
17 873 Aimee Burbacher 31 Columbus OH 17 17:24 2:21 17 46:00 17.0 0:43 18 36:11 11:39 1:42:36
18 764 Jessica Cribbs 30 Burbank CA 18 22:19 3:20 18 46:25 16.8 1:20 17 35:13 11:21 1:48:35


SPRINT MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 684 John Hartpence 38 Defiance OH 1 7:51 1:04 1 30:24 25.7 0:34 2 20:09 6:30 1:00:00
2 759 Eric Sahloff 38 Maumee OH 23 12:16 1:49 2 30:47 25.3 1:13 1 19:50 6:23 1:05:53
3 699 Dereck Klopfenstein 39 Goshen IN 4 10:06 1:11 6 33:36 23.2 0:59 7 21:14 6:50 1:07:04
4 683 Jon Haines 38 Clinton Township MI 7 10:40 2:11 5 33:19 23.4 1:15 8 21:33 6:56 1:08:56
5 755 Timothy Eckel 39 Perrysburg OH 18 11:54 1:27 3 32:56 23.7 0:54 11 21:54 7:03 1:09:03
6 740 Kevin Stanley 38 Highland MI 15 11:29 1:50 7 34:02 22.9 0:47 6 21:13 6:50 1:09:20
7 659 Christopher Bowman 35 Findlay OH 12 11:01 1:35 8 34:33 22.6 0:55 9 21:46 7:01 1:09:47
8 687 Matthew Hoffman 37 Sylvania OH 3 10:06 2:01 4 33:02 23.6 1:44 15 23:21 7:31 1:10:12
9 674 Michael Dushane 37 Whitehouse OH 14 11:08 1:41 10 34:51 22.4 0:50 10 21:51 7:02 1:10:19
10 745 Chris Weir 37 Fenton MI 8 10:46 2:31 9 34:48 22.4 1:31 12 22:41 7:18 1:12:15
11 694 Dan Kight 38 Ottawa Hills OH 5 10:22 2:46 20 38:10 20.4 0:40 4 21:06 6:48 1:13:02
12 754 John Soncrant 39 Toledo OH 11 10:54 2:35 12 35:04 22.2 1:09 17 23:33 7:35 1:13:13
13 719 Ryan Perino 36 Waterville NY 2 9:55 3:00 13 37:25 20.8 0:42 14 23:09 7:27 1:14:09
14 756 Scott Thurnauer 37 Maumee OH 17 11:47 2:48 14 37:28 20.8 1:01 5 21:11 6:49 1:14:12
15 762 Mark Meyers 37 Dearborn Heights MI 31 16:31 1:55 11 34:58 22.3 0:50 13 22:56 7:23 1:17:07
16 738 Michael Spencer 39 Sylvania OH 13 11:08 3:03 18 38:01 20.5 0:30 22 24:48 7:59 1:17:27
17 668 Bill Cashen 39 Toledo OH 20 12:09 3:12 15 37:45 20.7 1:28 18 23:39 7:37 1:18:12
18 735 Hasan Shanawani 37 Ann Arbor MI 10 10:50 2:40 16 37:51 20.6 1:05 27 26:51 8:39 1:19:15
19 703 Brian Langsdorf 39 Monclova OH 28 14:40 1:55 17 37:56 20.6 1:16 16 23:32 7:35 1:19:17
20 681 Tony Gucciardo 38 Maumee OH 21 12:09 2:39 24 38:40 20.2 1:12 23 24:48 7:59 1:19:27
21 736 Michael Skitowski 39 Curtice OH 32 16:32 2:05 22 38:17 20.4 1:43 3 20:59 6:45 1:19:34
22 725 James Rhegness 38 Toledo OH 25 12:37 2:42 25 38:57 20.0 1:06 20 24:18 7:50 1:19:38
23 706 Brian Lorenzen 37 Maumee OH 9 10:47 2:26 21 38:13 20.4 1:30 32 29:33 9:31 1:22:28
24 763 Keith Maslowski 37 Sterling Heights MI 29 14:52 2:59 19 38:09 20.4 0:52 24 25:46 8:18 1:22:36
25 726 Joseph Rigg 39 Oregon OH 24 12:24 3:17 26 40:18 19.4 1:01 26 26:45 8:37 1:23:42
26 713 Christopher Metres 37 Lewis Center OH 6 10:34 2:44 31 45:42 17.1 1:01 19 23:57 7:43 1:23:55
27 677 Matt Fink 37 Sylvania OH 26 12:53 4:22 30 41:55 18.6 0:44 21 24:24 7:52 1:24:16
28 658 Robert Bowers 38 Maumee OH 22 12:12 3:08 23 38:30 20.3 2:06 31 28:57 9:19 1:24:51
29 667 Kevin Campbell 38 Mooresville NC 19 12:09 2:37 29 41:41 18.7 1:21 30 27:47 8:57 1:25:33
30 698 Samuel Klebold Klebold 38 Toledo OH 33 17:38 2:05 27 40:37 19.2 0:53 25 25:55 8:21 1:27:06
31 682 Rodney Haddix 37 Petersburg MI 27 13:03 4:05 28 41:23 18.8 2:27 29 27:33 8:52 1:28:28
32 712 Matt McClure 39 Maumee OH 30 15:38 3:43 32 46:30 16.8 1:04 28 27:26 8:50 1:34:18
33 707 Erik Lovell 37 Pinckney MI 16 11:45 2:51 33 52:34 14.8 1:41 33 30:54 9:57 1:39:43


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 876 Julie Copley 35 Ann Arbor MI 3 10:50 1:27 2 37:31 20.8 0:51 1 21:51 7:02 1:12:29
2 911 Terri Parker 39 Ann Arbor MI 4 10:59 1:50 3 37:50 20.6 1:16 6 25:02 8:04 1:16:55
3 936 Melissa Crandell 35 Sylvania OH 16 13:13 1:53 4 38:31 20.3 1:47 3 22:14 7:10 1:17:35
4 916 Buffy Ruddy 37 Petersburg MI 14 12:15 2:25 1 37:28 20.8 0:42 11 26:56 8:40 1:19:43
5 930 Gina Warnke 35 Oak Harbor OH 10 11:56 2:24 14 42:06 18.5 1:32 2 22:05 7:07 1:20:01
6 937 Angie Maple 35 Sylvania OH 17 13:22 1:49 6 39:04 20.0 1:14 7 25:08 8:06 1:20:37
7 997 Heather Robertson 38 Canton MI 11 11:58 2:31 9 39:59 19.5 1:09 9 26:14 8:27 1:21:50
8 714 Amanda Meyers 37 Ada MI 5 11:18 1:56 11 40:52 19.1 1:08 12 27:12 8:46 1:22:24
9 909 Kristen O'Brien 36 Columbus OH 1 9:16 2:22 10 40:28 19.3 1:28 18 29:13 9:25 1:22:45
10 860 Joanne Kent 36 Ypsilanti MI 13 12:13 2:18 7 39:29 19.8 1:25 19 29:35 9:32 1:24:58
11 882 Kelly Fedele 38 Southgate MI 19 14:15 1:59 5 39:00 20.0 1:14 16 28:46 9:16 1:25:12
12 883 Diane Gast 37 Genoa OH 20 14:30 3:48 18 42:59 18.1 0:59 4 23:36 7:36 1:25:52
13 888 Catina Harding 35 Holland OH 23 16:01 2:50 16 42:23 18.4 0:50 5 24:06 7:46 1:26:08
14 939 Amanda McClellan 38 Findlay OH 8 11:40 2:21 8 39:48 19.6 1:24 20 30:58 9:58 1:26:08
15 854 Kellee Laser 39 Toledo OH 6 11:28 2:51 22 45:32 17.1 1:31 8 26:06 8:24 1:27:25
16 1000 Angie Ray 35 Findlay OH 9 11:46 2:53 13 41:54 18.6 1:54 17 29:06 9:22 1:27:31
17 874 Jennifer Campbell 39 Westerville OH 15 12:57 2:49 12 41:01 19.0 0:37 22 32:05 10:20 1:29:26
18 926 Yvonne Thoma-Patton 35 Oregon OH 12 12:00 2:45 15 42:20 18.4 0:50 21 31:41 10:12 1:29:34
19 900 Coral Matus 39 Millbury OH 18 13:44 3:25 20 43:35 17.9 1:03 14 28:25 9:09 1:30:10
20 880 Jennifer Eckel 38 Perrysburg OH 26 16:33 2:05 19 43:25 18.0 1:28 10 26:51 8:39 1:30:21
21 881 Judith Falter 35 Middleburg Height OH 27 17:04 2:55 17 42:39 18.3 1:24 13 27:23 8:49 1:31:23
22 938 Theresa Barabash 36 Sylvania OH 7 11:37 3:02 26 48:40 16.0 1:14 23 32:57 10:37 1:37:28
23 895 Cheri Kent 36 Haskins OH 21 14:50 2:35 21 44:05 17.7 1:46 27 35:13 11:20 1:38:27
24 861 Theresa Abec 37 Swanton OH 24 16:05 3:38 27 50:48 15.4 1:07 15 28:25 9:09 1:40:00
25 917 Tracy Ryckaert 39 Sterling Heights MI 22 15:20 3:23 23 46:58 16.6 1:06 24 33:30 10:47 1:40:14
26 908 Kristi Noviski 37 Toledo OH 2 10:31 2:30 28 52:35 14.8 1:08 25 33:36 10:49 1:40:17
27 941 Stacy Brim 38 Findlay OH 25 16:17 4:31 24 47:54 16.3 3:51 26 35:06 11:18 1:47:37
28 927 Colleen Trancygier 39 Hartland MI 28 20:58 3:41 25 48:17 16.2 1:47 28 44:04 14:11 1:58:45


SPRINT MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 802 Russell Kissel 44 Riverview MI 1 8:17 1:53 1 30:23 25.7 1:02 1 20:59 6:46 1:02:32
2 777 William Brown 43 Birmingham MI 7 11:42 2:05 2 34:10 22.8 1:08 4 23:29 7:34 1:12:34
3 775 Don Branum 41 Milan OH 2 9:40 2:12 8 36:29 21.4 1:07 5 23:35 7:36 1:13:00
4 771 Alberto Almeida 44 Sylvania OH 5 10:45 1:50 5 35:54 21.7 0:54 9 24:35 7:55 1:13:55
5 794 Kevin Hileman 43 Milan MI 12 11:57 1:39 7 36:06 21.6 0:48 10 24:42 7:57 1:15:10
6 798 Jim Keilholz 40 Oregon OH 11 11:55 1:27 6 36:03 21.6 1:15 13 25:37 8:15 1:16:14
7 808 Bryan Mahlmeister 43 Grosse Pointe Par MI 9 11:46 1:48 4 35:54 21.7 1:15 15 26:24 8:30 1:17:05
8 809 Dean Martin 40 Jackson MI 8 11:43 2:01 13 38:52 20.1 1:44 2 22:50 7:21 1:17:08
9 822 Kevin Roberts 43 Perrysburg OH 6 11:23 2:18 12 38:22 20.3 1:15 17 27:10 8:45 1:20:25
10 831 Mark Shearman 41 Bowling Green OH 19 15:47 2:33 9 36:38 21.3 1:32 7 24:21 7:51 1:20:49
11 801 Todd Kime 43 Toledo OH 3 10:07 2:59 18 41:02 19.0 0:47 14 26:11 8:26 1:21:05
12 839 Brandon Wagener 41 Maumee OH 23 17:43 3:16 3 34:23 22.7 1:44 12 25:05 8:05 1:22:09
13 788 Tally Gallogly 42 Port Clinton OH 4 10:37 2:20 10 37:19 20.9 2:07 23 30:26 9:48 1:22:48
14 803 Michael Kornasiewicz 41 Whitehouse OH 17 15:17 3:16 14 38:58 20.0 0:53 8 24:33 7:54 1:22:55
15 812 Mark Mueting 43 Dexter MI 13 11:58 3:16 19 41:36 18.8 1:30 11 24:55 8:01 1:23:12
16 785 Richard Egner 42 Lambertville MI 21 15:49 2:16 11 37:28 20.8 1:07 16 26:56 8:41 1:23:34
17 832 Richard Smith 44 Cicero IN 10 11:47 2:42 20 41:53 18.6 0:36 18 27:13 8:46 1:24:11
18 783 John Deraedt 40 Toledo OH 15 12:34 3:43 15 39:53 19.6 0:41 20 29:16 9:26 1:26:05
19 821 Kurt Rife 42 Custar OH 20 15:49 4:01 23 42:41 18.3 2:52 3 23:26 7:33 1:28:47
20 845 John Williams 42 Toledo OH 25 19:15 3:43 21 42:05 18.5 1:34 6 24:19 7:50 1:30:55
21 795 Matthew Jankowski 40 Toledo OH 18 15:24 3:34 17 40:31 19.3 1:50 22 30:20 9:46 1:31:38
22 815 Michael Nolan 43 Sylvania OH 22 17:00 3:57 16 40:18 19.4 1:21 19 29:14 9:25 1:31:48
23 779 John Campbell 44 Westerville OH 16 13:05 3:47 24 46:22 16.8 0:53 21 29:53 9:38 1:33:59
24 856 Tony Vorias 41 Brighton MI 24 18:04 3:38 22 42:22 18.4 1:22 25 38:38 12:26 1:44:02
25 782 Peter Declark 43 Toledo OH 14 12:31 4:44 25 53:04 14.7 1:17 24 33:09 10:41 1:44:42


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 960 Gingie Gauger 42 Ann Arbor MI 4 12:02 2:07 3 38:01 20.5 0:39 1 22:07 7:08 1:14:55
2 978 Katherine Mueting 41 Livonia MI 8 13:11 1:35 1 37:13 21.0 1:17 2 24:41 7:57 1:17:55
3 979 Mary Mueting 43 Dexter MI 1 10:00 2:19 5 39:34 19.7 1:40 3 26:16 8:27 1:19:47
4 992 Christine Woods 42 Ann Arbor MI 7 13:07 2:46 2 37:55 20.6 1:35 7 28:09 9:04 1:23:30
5 990 Mary Wallace 40 Troy MI 11 13:34 2:53 7 42:02 18.6 0:46 5 27:24 8:50 1:26:38
6 982 Amy Schnorberger 44 Toledo OH 6 12:55 2:18 4 39:31 19.7 1:22 16 30:37 9:52 1:26:40
7 958 Lynne Forsythe 44 Toledo OH 9 13:18 2:37 13 44:03 17.7 0:54 4 26:54 8:40 1:27:44
8 966 Annette Kornasiewicz 40 Whitehouse OH 17 16:41 3:07 6 40:02 19.5 0:51 8 28:20 9:07 1:28:58
9 989 Donna Theis 41 Medina OH 3 12:01 2:32 9 43:06 18.1 1:12 14 30:10 9:43 1:29:00
10 967 Rachel Langenderfer 40 Cincinnati OH 5 12:52 2:40 11 43:22 18.0 1:36 13 30:04 9:41 1:30:32
11 991 Colleen Williams 42 Toledo OH 2 11:54 4:16 15 46:23 16.8 1:02 10 29:08 9:23 1:32:41
12 971 Stephanie Linden 41 Farmington Hills MI 12 13:45 4:39 10 43:18 18.0 3:08 15 30:14 9:44 1:35:03
13 984 Paula Schwegler 41 Perrysburg OH 10 13:22 3:42 17 48:21 16.1 1:22 9 28:40 9:14 1:35:26
14 961 Delia Gealer 43 Harrison Twp. MI 16 16:01 3:38 16 47:18 16.5 1:27 6 27:52 8:59 1:36:14
15 959 Brenda Foster 42 Ann Arbor MI 18 18:50 3:47 12 43:24 18.0 1:08 11 29:19 9:26 1:36:27
16 963 Adrienne Iddings 40 Britton MI 15 15:58 3:37 8 42:08 18.5 2:14 17 32:38 10:30 1:36:33
17 962 Jacqueline Holman 40 Whitehouse OH 13 14:10 3:21 14 44:22 17.6 1:45 18 33:44 10:52 1:37:20
18 964 Linda Kaverman 43 Maumee OH 14 14:13 4:16 18 50:37 15.4 1:10 12 29:47 9:36 1:40:01


SPRINT MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 830 Dan Sechrist 48 Whitehouse OH 3 10:08 1:45 1 33:52 23.0 1:11 1 20:21 6:33 1:07:15
2 826 Jeff Schoen 47 Sylvania OH 1 9:38 2:32 5 35:36 21.9 0:45 2 20:48 6:42 1:09:16
3 846 Dennis Zipfel 47 Sylvania OH 5 11:04 2:06 3 35:27 22.0 1:15 4 24:16 7:49 1:14:06
4 825 John Schnorberger 47 Toledo OH 12 12:08 2:06 2 35:09 22.2 1:15 11 26:13 8:27 1:16:50
5 838 John Van Horn 46 Whitehouse OH 9 11:45 2:28 10 38:19 20.4 2:15 10 26:03 8:24 1:20:48
6 806 Bob Less 49 Holland OH 16 13:41 2:49 6 37:50 20.6 1:30 5 25:01 8:03 1:20:49
7 800 Tim Kime 46 Washington DC 8 11:37 2:27 15 41:27 18.8 0:32 6 25:04 8:04 1:21:05
8 784 John Eddingfield 47 Sylvania OH 10 11:52 3:06 8 38:05 20.5 1:04 15 27:09 8:45 1:21:14
9 851 Thomas Hines 48 Novi MI 15 13:28 2:56 4 35:27 22.0 1:21 18 28:26 9:10 1:21:37
10 774 Charles Boyer 48 Ann Arbor MI 7 11:09 3:38 9 38:12 20.4 1:58 16 27:46 8:56 1:22:40
11 848 Douglas Jerabek 49 Toledo OH 6 11:08 2:41 13 40:11 19.4 1:41 17 27:47 8:57 1:23:26
12 810 Scott Miller 45 Findlay OH 17 13:41 2:39 19 43:18 18.0 0:39 3 23:24 7:32 1:23:39
13 841 Joseph Wallace 48 Sylvania OH 13 12:16 2:48 18 43:08 18.1 0:39 12 26:46 8:37 1:25:35
14 792 Jonathan Harding 45 Holland OH 18 14:51 3:13 16 41:54 18.6 0:41 7 25:15 8:08 1:25:51
15 796 Steve Jenkins 46 Sylvania OH 21 19:18 1:59 7 37:57 20.6 1:30 8 25:17 8:09 1:26:00
16 780 Mark Christensen 47 Lambertville MI 2 9:55 2:49 14 40:15 19.4 1:27 21 33:12 10:42 1:27:36
17 852 Scot Smith 46 Sylvania OH 14 12:16 3:43 22 46:26 16.8 1:22 14 26:55 8:40 1:30:39
18 843 Scott Whipps 49 Columbus OH 20 17:58 6:05 12 39:51 19.6 3:23 9 25:20 8:09 1:32:35
19 789 Daniel Gardner 49 Toledo OH 22 19:54 4:41 11 38:39 20.2 2:59 13 26:49 8:38 1:32:59
20 840 James Wallace 45 Troy MI 4 10:18 2:51 23 49:18 15.8 0:57 19 29:55 9:38 1:33:16
21 850 John Shaw 49 White Lake MI 11 11:56 4:23 21 46:14 16.9 1:04 23 33:56 10:56 1:37:30
22 834 Tim Smith 46 Massillon OH 23 20:03 4:52 17 42:40 18.3 1:00 20 30:05 9:41 1:38:39
23 807 Kevin MacDonald 47 Findlay OH 19 15:43 4:00 20 43:50 17.8 1:38 22 33:35 10:49 1:38:44


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 983 Carrie Schupbach 48 Jackson MI 1 10:47 2:43 1 39:21 19.8 1:25 1 24:19 7:50 1:18:33
2 950 Jane Baker 47 Lansing MI 7 12:35 2:28 3 40:14 19.4 1:48 3 29:36 9:32 1:26:39
3 986 Becky Stephens 45 Dublin OH 2 11:14 3:02 6 41:40 18.7 0:57 4 31:00 9:59 1:27:51
4 946 Rosa Angulo Barroso 48 Ann Arbor MI 4 12:09 3:57 9 43:25 18.0 0:55 2 27:28 8:51 1:27:52
5 965 Leila Kissel 47 Riverview MI 6 12:20 2:48 5 41:38 18.7 0:57 5 31:09 10:02 1:28:49
6 970 Deb Less 48 Holland OH 3 12:03 2:29 2 40:08 19.4 1:34 8 34:36 11:08 1:30:48
7 955 Susi Cook 47 Farmington MI 9 13:12 2:54 4 41:11 18.9 0:49 7 33:06 10:40 1:31:09
8 968 Anita Laurila 49 Huntington Woods MI 5 12:12 2:41 8 42:51 18.2 1:02 6 32:51 10:35 1:31:35
9 972 Lisa Long 46 Maumee OH 8 13:06 4:09 10 45:47 17.0 2:02 11 40:04 12:54 1:45:06
10 988 Liza Syvert 48 Toledo OH 10 16:56 3:32 7 42:47 18.2 2:29 12 42:41 13:45 1:48:22
11 956 Carolyn Farina 47 Maumee OH 11 19:15 3:27 11 49:54 15.6 2:09 9 38:47 12:29 1:53:30
12 948 Beth Ault 46 Perrysburg OH 12 19:54 3:50 12 58:51 13.3 1:20 10 40:04 12:54 2:03:57

SPRINT MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 778 Ron Buchanan 50 Royal Oak MI 2 9:50 2:16 1 33:47 23.1 1:42 1 21:26 6:54 1:08:59
2 836 Mark Sutter 51 Toledo OH 1 9:30 2:02 2 34:09 22.8 1:05 2 23:59 7:44 1:10:43
3 827 Chuck Schreiber 51 Fort Wayne IN 3 11:27 1:48 3 34:17 22.8 1:09 3 24:55 8:02 1:13:35
4 773 Jeff Armstrong 54 Sylvania OH 4 12:31 3:41 4 36:03 21.6 2:36 10 31:43 10:13 1:26:33
5 828 Walter Schulisch 50 Toledo OH 8 15:28 4:07 5 37:05 21.0 1:37 7 29:21 9:27 1:27:36
6 772 Robert Ampthor 52 Sylvania OH 7 15:20 2:49 8 41:31 18.8 1:32 5 26:31 8:32 1:27:41
7 842 Paul Werner 52 Plymouth MI 5 13:40 3:47 7 39:48 19.6 1:44 6 29:04 9:22 1:28:02
8 811 Paul Molnar 51 Toledo OH 6 14:48 4:01 6 38:14 20.4 2:29 8 30:16 9:45 1:29:45
9 805 Robert Layman 53 Toledo OH 12 19:22 2:45 9 41:57 18.6 1:08 4 25:26 8:12 1:30:38
10 793 Donald Hickey 54 Toledo OH 10 15:42 4:21 11 44:52 17.4 2:10 9 31:35 10:10 1:38:39
11 833 Steven Smith 53 Maumee OH 9 15:35 5:32 10 42:55 18.2 1:35 11 33:03 10:39 1:38:39
12 816 Rod Owen 50 Clinton MI 11 17:30 3:16 12 45:50 17.0 2:37 12 41:05 13:14 1:50:16


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 954 Cathy Cloke 52 Brighton MI 1 10:09 2:06 4 40:37 19.2 0:37 3 25:33 8:14 1:19:00
2 981 Melissa Scalzo 54 Toledo OH 6 13:50 2:31 1 37:48 20.6 0:51 2 24:49 8:00 1:19:48
3 947 Joyce Aughenbaugh 50 Sylvania OH 4 12:49 3:00 3 38:40 20.2 0:52 1 24:41 7:57 1:20:00
4 969 Teresa Legg 50 Saginaw MI 3 12:32 3:11 2 38:27 20.3 0:40 5 27:56 9:00 1:22:45
5 952 Kelly Benson 50 Sylvania OH 2 12:24 2:16 5 41:29 18.8 1:18 4 27:38 8:54 1:25:03
6 993 Danita Milbeck 50 Dearborn MI 5 13:17 3:41 9 45:01 17.3 1:53 6 31:33 10:10 1:35:23
7 945 Marilyn Agee 53 Toledo OH 8 16:05 3:11 8 44:43 17.4 1:20 7 32:03 10:19 1:37:20
8 974 Kat McCowan 50 Toledo OH 11 18:03 2:58 6 41:42 18.7 0:49 9 35:19 11:22 1:38:49
9 980 Nancy Pahl 54 Toledo OH 9 16:28 4:16 10 47:11 16.5 1:28 8 32:04 10:20 1:41:25
10 985 Sherry Smith 50 Waterville OH 12 18:42 3:46 7 43:13 18.0 1:21 11 37:41 12:08 1:44:41
11 973 Pamela Mayer 53 Whitehouse OH 7 14:16 4:19 11 51:44 15.1 1:17 10 35:21 11:23 1:46:54
12 951 Kimberly Barcus 53 Orlando FL 10 17:12 3:23 12 54:08 14.4 1:09 12 42:41 13:45 1:58:32

SPRINT MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 819 Daniel Reardon 59 Oregon OH 1 10:05 2:00 1 35:07 22.2 0:46 1 23:46 7:39 1:11:42
2 791 Edward Greunke 58 Port Clinton OH 2 11:16 2:26 2 38:55 20.0 1:17 3 26:35 8:34 1:20:27
3 835 Michael Steer 56 Ann Arbor MI 3 11:45 3:46 3 39:03 20.0 0:53 2 25:21 8:10 1:20:46
4 776 Jeffrey Brough 55 Waterville OH 4 11:59 3:37 5 42:14 18.5 0:49 5 27:02 8:42 1:25:39
5 804 Dr Steven Lantzy 57 Tecumseh MI 6 13:19 3:20 7 44:53 17.4 0:55 4 27:00 8:42 1:29:24
6 853 Gerald West 57 Luna Pier MI 7 14:00 2:11 4 40:19 19.3 2:15 7 33:03 10:39 1:31:46
7 814 Michael Neiss 57 South Haven MI 8 15:05 6:06 6 44:03 17.7 2:25 6 28:40 9:14 1:36:16
8 1002 Wayne Crowther 58 Toledo OH 5 12:47 5:20 8 46:12 16.9 2:30 8 39:18 12:39 1:46:05

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 975 Mary Meernik 56 Ann Arbor MI 1 17:14 3:18 1 37:39 20.7 1:10 1 31:02 10:00 1:30:21


SPRINT MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 849 Jerry Steele 61 Wyandotte MI 3 12:12 2:08 1 33:54 23.0 1:09 1 23:16 7:30 1:12:38
2 847 George Gerken 61 Sylvania OH 2 11:21 2:47 2 35:25 22.0 1:12 4 26:15 8:27 1:16:57
3 790 Norm Gecowets 61 Defiance OH 1 10:56 2:03 3 36:38 21.3 0:52 5 26:30 8:32 1:16:58
4 799 Steven Keller 62 Rockford OH 5 13:30 1:27 5 39:52 19.6 1:21 2 24:10 7:47 1:20:17
5 844 Donald Willeke 60 Findlay OH 7 16:04 2:59 6 40:03 19.5 1:35 3 25:36 8:15 1:26:14
6 818 Ted Peters 61 Northville MI 8 17:07 2:43 4 38:27 20.3 1:00 6 27:06 8:44 1:26:22
7 797 John Juvinall 62 Ottawa Lake MI 4 13:26 2:27 8 40:50 19.1 1:32 8 29:11 9:24 1:27:25
8 786 Mike Essi 61 Toledo OH 6 14:50 3:37 7 40:08 19.4 1:37 7 28:13 9:05 1:28:22
9 837 Jim Sweeton 60 Ann Arbor MI 9 21:33 6:17 9 46:50 16.7 1:31 9 29:16 9:25 1:45:25

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

SPRINT MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 829 David Schupbach 68 Jackson MI 1 10:46 1:24 1 35:47 21.8 1:32 1 26:11 8:26 1:15:37

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 987 Joan Stewart 65 Carmel IN 1 19:44 4:13 1 1:00:13 13.0 1:23 1 43:17 13:56 2:08:48

SPRINT MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 957 Ruth Fleck 72 Toledo OH 1 18:59 4:05 1 50:10 15.5 1:30 1 38:50 12:30 1:53:32
2 977 Johanna Moore 74 Sandusky OH 2 19:56 5:26 2 1:04:45 12.0 2:07 2 47:10 15:11 2:19:22

SPRINT MALE AGE GROUP: 75 - 79
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 75 - 79
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

SPRINT MALE AGE GROUP: 80 - 99
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 80 - 99
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== ========================