Mint City 10 Miler

back to results

Aug. 9, 2008

Mint City 10 Miler
St. Johns, MI
Provided by Great Lakes Championchip



--- OVERALL RESULTS FOR 5K RUN ---

Place No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 192 Aaron Usher 29 M Lansing MI 16:18 5:15
2 166 Alex Salemi 16 M St. Johns MI 16:26 5:18
3 148 Morsi Rayyan 16 M Dewitt MI 16:30 5:19
4 91 Chad Holobetz 15 M Allen TX 17:05 5:30
5 225 Erin Maloney 26 F Lansing MI 18:01 5:48
6 268 Jacob Williams 19 M Grand Ledge MI 19:07 6:10
7 256 Austin Winter 14 M Laingsburg MI 19:12 6:11
8 2 Rylan Amour 26 M Mason MI 19:20 6:14
9 27 Kelden Carpenter 14 M St. Johns MI 19:33 6:18
10 251 Russell Rademacher 43 M St. Johns MI 20:21 6:33
11 252 Mary Rademacher 42 F St. Johns MI 20:38 6:39
12 238 Scott Tice 53 M Holt MI 20:57 6:45
13 294 David Dreyer 27 M East Lansing MI 21:09 6:49
14 297 Tyler Glowacki 16 M Westland MI 21:12 6:50
15 135 Patrick O'Connor 47 M Mason MI 21:38 6:58
16 136 Teresa O'Neill 34 F Owosso MI 21:45 7:00
17 150 Matt Remus 32 M Dewitt MI 21:46 7:01
18 167 Libby Salemi 15 F St. Johns MI 21:53 7:03
19 196 Becky Vanells 23 F St. Johns MI 22:02 7:06
20 143 Michael Pell 43 M Mason MI 22:38 7:17
21 290 Dave Kirinovic 44 M Ovid 22:52 7:22
22 54 Juanita English 44 F Mt. Pleasant MI 22:55 7:23
23 154 James Robins 29 M Charlotte MI 23:07 7:27
24 144 Aaron Perry 27 M Kalamazoo MI 23:18 7:30
25 216 Becky Zylstra 30 F Grand Ledge MI 23:19 7:31
26 112 Joshua Larson 35 M Salt Lake City UT 23:24 7:32
27 161 Lisa Rozen 32 F St. Johns MI 23:27 7:33
28 261 Brady Leslie 27 M Holland MI 23:36 7:36
29 201 Carla Wardin 31 F St. Johns MI 23:58 7:43
30 49 Terry Donohue 53 M Perrinton MI 23:58 7:43
31 255 Jason Johnson 39 M Okemos MI 24:01 7:44
32 4 Ryan Austin 26 M St. Johns MI 24:08 7:47
33 138 Theresa Owen 42 F St. Johns MI 24:11 7:47
34 300 Bob Jacobson 54 M Holt MI 24:12 7:48
35 276 Chad Bowen 30 M Mason MI 24:18 7:49
36 312 Richard Carter 47 M Buffalo NY 24:18 7:50
37 129 Evan Montague 41 M Haslett MI 24:19 7:50
38 221 Tod Herblet 47 M Dorr MI 24:23 7:51
39 283 Andrew Klassen 17 M St. Johns MI 24:35 7:55
40 160 Brad Rozen 31 M St. Johns MI 24:36 7:55
41 232 Brad Binger 31 M Owosso MI 24:37 7:56
42 97 Andrew Isaacson 14 M Grand Ledge MI 24:53 8:01
43 165 Sarah Sageman 24 F Saint Johns MI 25:09 8:06
44 182 Johnathon Snyder 15 M St. Johns MI 25:15 8:08
45 291 Aaron Davis 14 M Concord MI 25:18 8:09
46 122 Sara McCrum 27 F League City TX 25:26 8:12
47 190 Fred Thompson 37 M Royal Oak MI 25:27 8:12
48 259 Robert Dikeman 18 M St. Johns MI 25:38 8:15
49 208 Heather Windel 31 F Novi MI 25:42 8:17
50 319 Dave Christensen 37 M Portland MI 25:47 8:18

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 2
2008 MINT FESTIVAL
ST. JOHNS, MICHIGAN
SATURDAY, AUGUST 9, 2008

--- OVERALL RESULTS FOR 5K RUN ---

Place No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
51 28 Nita Carpenter 41 F St. Johns MI 25:51 8:19
52 202 Kris Wardin 30 M St. Johns MI 25:53 8:20
53 322 Cathy Truss 35 F Lansing MI 25:56 8:21
54 159 Sarah Rousseau 23 F Traverse City MI 25:57 8:21
55 69 Frank Goodrich 50 M Ovid MI 25:57 8:22
56 158 Elizabeth Rousseau 20 F Traverse City MI 25:58 8:22
57 234 Scott Evans 44 M Lansing MI 25:58 8:22
58 270 Johnny Lenneman 35 M Okemos MI 26:03 8:23
59 33 Tracy Cory 35 F Olathe KS 26:04 8:24
60 57 Jon Feise 20 M St. Johns MI 26:04 8:24
61 25 Janice Bullock 43 F Evart MI 26:13 8:27
62 321 Cristey Swarthoot 41 F St. Johns MI 26:16 8:28
63 76 Josh Hafner 12 M St. Johns MI 26:28 8:32
64 178 Kelly Simon 41 F St. Johns MI 26:29 8:32
65 168 Bonnie Sanborn 26 F St. Johns MI 26:37 8:34
66 12 Melissa Becker 23 F Saint Johns MI 26:42 8:36
67 115 Jason Loudenbeck 34 M Saginaw MI 26:56 8:41
68 73 Kelly Grigg 25 F Dewitt MI 26:59 8:41
69 229 Amanda Hurst 21 F Laingsburg MI 27:06 8:44
70 133 Sean Mulchay 27 M Royal Oak MI 27:20 8:48
71 247 Rachel Kopke 29 F Lansing MI 27:24 8:50
72 187 Gordon Struble 59 M Woolwich ME 27:29 8:51
73 175 Pamela Shimer 44 F Portland MI 27:30 8:51
74 296 Brenda Bailey 33 F St. Johns MI 27:36 8:53
75 176 Chloe Silm 26 F Dewitt MI 27:38 8:54
76 280 David Weicht 41 M Charlotte MI 27:40 8:55
77 19 John Black 54 M St. Johns MI 27:45 8:56
78 254 Phil Hampton 28 M Owosso MI 27:53 8:59
79 108 Chris Klawuhn 33 M Perry MI 27:54 8:59
80 244 Claudia Perez 36 F Jackson MI 28:00 9:01
81 83 Meghan Hauter 23 F Lyons MI 28:00 9:01
82 13 Patrick Began 27 M Owosso MI 28:01 9:01
83 289 Dean Filcpausch 52 M Fowler MI 28:01 9:01
84 169 Patrick Sanborn 29 M St. Johns MI 28:06 9:03
85 303 Macy Hubbard 18 F Highland MI 28:07 9:03
86 295 Amanda Matthews 16 F St. Johns MI 28:17 9:06
87 195 Parker Vanbeelen 11 M Dewitt MI 28:17 9:07
88 155 Kathy Robins 30 F Charlotte MI 28:20 9:07
89 273 Ryan Weaver 13 M Owosso MI 28:25 9:09
90 288 Keith Davis 19 M Concord MI 28:31 9:11
91 173 Ashley Seals 18 F Carson City MI 28:32 9:11
92 258 Thomas Jenks 56 M Plymouth MN 28:39 9:14
93 90 Sherri Hitchens 38 F St. Johns MI 28:47 9:16
94 181 Jennifer Smith 38 F St. Johns MI 28:47 9:16
95 81 Sarah Hart 25 F Corunna MI 28:47 9:16
96 139 Leaann Palmer-French 49 F St. Johns MI 28:48 9:16
97 98 Veronica Jackson 49 F Lansing MI 28:56 9:19
98 309 Destinee Smith 27 F St. Johns MI 28:59 9:20
99 211 Mykena Witgen 11 F Westphalia MI 29:17 9:26
100 215 Kelly Yauk 27 F Lansing MI 29:18 9:26

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 3
2008 MINT FESTIVAL
ST. JOHNS, MICHIGAN
SATURDAY, AUGUST 9, 2008

--- OVERALL RESULTS FOR 5K RUN ---

Place No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
101 113 Christopher Linsell 27 M Lansing MI 29:19 9:27
102 61 Janae Frantz 25 F Okemos MI 29:27 9:29
103 317 Larry Donahue 55 M Sumner MI 29:30 9:30
104 240 Chris Deliso 43 M St. Johns MI 29:34 9:31
105 59 Julie Foster 35 F Saint Johns MI 29:40 9:33
106 79 Andrea Hallead 28 F St. Johns MI 29:45 9:35
107 137 Jose Oviedo 47 M Lansing MI 29:53 9:37
108 77 Michelle Hafner 36 F St. Johns MI 30:01 9:40
109 213 Sara Worsley 31 F Carson City MI 30:09 9:43
110 203 Marie Lynn Watts 25 F St. Johns MI 30:09 9:43
111 277 Kimberly Bowen 30 F Mason MI 30:11 9:43
112 149 Karen Reid 27 F Lansing MI 30:11 9:43
113 50 Kris Dorcy 30 M St. Johns MI 30:16 9:45
114 177 Heather Simon 22 F St. Johns MI 30:35 9:51
115 88 Suzi Henningson 39 F St. Johns MI 30:37 9:52
116 60 Nichole Fox 23 F Westphalia MI 30:40 9:52
117 264 Kathryn Andrews 59 F Lake City MI 30:43 9:53
118 117 Toni Loudenbeck 34 F Saginaw MI 30:44 9:54
119 58 Jeremy Foster 35 M Saint Johns MI 30:48 9:55
120 171 Alexie Schneider 14 F Carson City MI 30:52 9:56
121 9 Ramune Bassett 54 F St. Johns MI 30:52 9:56
122 186 Sarah Stine 10 F Dewitt MI 31:03 10:00
123 70 Erin Gowell 35 F Ypsilanit MI 31:06 10:01
124 68 Frank Glowacki 69 M St. Johns MI 31:12 10:03
125 20 Allison Blaksmith 26 F Elsie MI 31:13 10:03
126 18 Jacalyn Black 54 F St. Johns MI 31:14 10:04
127 16 Cindy Best 45 F Clare MI 31:18 10:05
128 184 Jackie Staib 33 F St. Johns MI 31:22 10:06
129 71 Jim Gowell 37 M Ypsilanit MI 31:25 10:07
130 64 Suzanne Fromson 32 F St. Johns MI 31:26 10:07
131 1 Charlotte Aaron 48 F St. Johns MI 31:26 10:07
132 116 Joshua Loudenbeck 31 M Haslett MI 31:41 10:12
133 214 Stacy Woyke 36 F Grand Ledge MI 31:45 10:14
134 63 Stephanie Fredline 31 F Okemos MI 31:50 10:15
135 99 Tammy Jakus 43 F St. Johns MI 31:58 10:18
136 209 Paul Windel 37 M Novi MI 31:59 10:18
137 185 Randy Stine 45 M Dewitt MI 32:08 10:21
138 65 Catherine Garavaglia 22 F Dewitt MI 32:15 10:23
139 318 Delila Owens 34 F Royal Oak MI 32:43 10:32
140 15 Kerri Bendele 38 F St. Johns MI 32:47 10:34
141 24 Pat Boyd 42 M Mt. Pleasant MI 32:48 10:34
142 253 Jim Beagle 39 M St. Johns MI 32:49 10:34
143 316 Cindy Helms 58 F St. Johns MI 32:54 10:36
144 248 Amber Schupp 46 F St. Johns MI 33:03 10:39
145 121 Iain McCrum 29 M League City TX 33:12 10:42
146 114 Lynne Listing 39 F Salt Lake City UT 33:15 10:43
147 156 Marilyn Rodman 57 F Louisville KY 33:20 10:44
148 194 Laurie Vanbeelen 40 F Dewitt MI 33:26 10:46
149 107 Lisa Kirby 36 F Lansing MI 33:32 10:48
150 257 Marisa Williams 30 F St. Johns MI 33:50 10:54

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 4
2008 MINT FESTIVAL
ST. JOHNS, MICHIGAN
SATURDAY, AUGUST 9, 2008

--- OVERALL RESULTS FOR 5K RUN ---

Place No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
151 84 John Hayes 64 M Williamston MI 34:07 10:59
152 210 Kelly Witgen 42 F Westphalia MI 34:19 11:03
153 106 Pamela Kelly 42 F St. Johns MI 35:07 11:19
154 130 Cindy Moore 50 F Dewitt MI 36:00 11:36
155 311 Kelly Carter 47 F Buffalo NY 36:06 11:37
156 127 Susan Miller 59 F Ovid MI 36:18 11:41
157 183 Michaela Snyder 13 F St. Johns MI 36:47 11:51
158 292 Rachael Post 37 F St. Johns MI 37:28 12:04
159 43 Rick Delgado 52 M Owosso MI 37:59 12:14
160 305 Cari Holzhei 35 F Laingsburg MI 38:42 12:28
161 304 Haiden Holzhei 8 M Laingsburg MI 38:42 12:28
162 281 Deanna Berry 65 F Lansing MI 40:18 12:58
163 101 Eloise Jordan 32 F Ann Arbor MI 42:48 13:47
164 271 Mercedes McPherson 68 F Marysville OH 43:24 13:58
165 45 Trisha Dieter 55 F Dewitt MI 44:03 14:11
166 44 Jenalea Dieter 24 F Dewitt MI 46:06 14:51
167 152 Bob Roberts 53 M Owosso MI 48:16 15:32
168 41 Carolyn Delavan 59 F St. Johns MI 49:19 15:53

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com





~~~~~~~~~~~~~ Male OVERALL WINNER ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 1 192 Aaron Usher 29 M Lansing MI 16:18 5:15
2 2 166 Alex Salemi 16 M St. Johns MI 16:26 5:18

~~~~~~~~~~~~~ Female OVERALL WINNER ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 5 225 Erin Maloney 26 F Lansing MI 18:01 5:48
2 11 252 Mary Rademacher 42 F St. Johns MI 20:38 6:39


~~~~~~~~~~~~~ Male 24 and Under Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 3 148 Morsi Rayyan 16 M Dewitt MI 16:30 5:19
2 4 91 Chad Holobetz 15 M Allen TX 17:05 5:30
3 6 268 Jacob Williams 19 M Grand Ledge MI 19:07 6:10
4 7 256 Austin Winter 14 M Laingsburg MI 19:12 6:11
5 9 27 Kelden Carpenter 14 M St. Johns MI 19:33 6:18
6 14 297 Tyler Glowacki 16 M Westland MI 21:12 6:50
7 39 283 Andrew Klassen 17 M St. Johns MI 24:35 7:55
8 42 97 Andrew Isaacson 14 M Grand Ledge MI 24:53 8:01
9 44 182 Johnathon Snyder 15 M St. Johns MI 25:15 8:08
10 45 291 Aaron Davis 14 M Concord MI 25:18 8:09
11 48 259 Robert Dikeman 18 M St. Johns MI 25:38 8:15
12 60 57 Jon Feise 20 M St. Johns MI 26:04 8:24
13 63 76 Josh Hafner 12 M St. Johns MI 26:28 8:32
14 87 195 Parker Vanbeelen 11 M Dewitt MI 28:17 9:07
15 89 273 Ryan Weaver 13 M Owosso MI 28:25 9:09
16 90 288 Keith Davis 19 M Concord MI 28:31 9:11
17 162 304 Haiden Holzhei 8 M Laingsburg MI 38:42 12:28


~~~~~~~~~~~~~ Female 24 and Under Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 18 167 Libby Salemi 15 F St. Johns MI 21:53 7:03
2 19 196 Becky Vanells 23 F St. Johns MI 22:02 7:06
3 43 165 Sarah Sageman 24 F Saint Johns MI 25:09 8:06
4 54 159 Sarah Rousseau 23 F Traverse City MI 25:57 8:21
5 56 158 Elizabeth Rousseau 20 F Traverse City MI 25:58 8:22
6 66 12 Melissa Becker 23 F Saint Johns MI 26:42 8:36
7 69 229 Amanda Hurst 21 F Laingsburg MI 27:06 8:44
8 81 83 Meghan Hauter 23 F Lyons MI 28:00 9:01
9 85 303 Macy Hubbard 18 F Highland MI 28:07 9:03
10 86 295 Amanda Matthews 16 F St. Johns MI 28:17 9:06
11 91 173 Ashley Seals 18 F Carson City MI 28:32 9:11
12 99 211 Mykena Witgen 11 F Westphalia MI 29:17 9:26
13 114 177 Heather Simon 22 F St. Johns MI 30:35 9:51
14 116 60 Nichole Fox 23 F Westphalia MI 30:40 9:52
15 120 171 Alexie Schneider 14 F Carson City MI 30:52 9:56
16 122 186 Sarah Stine 10 F Dewitt MI 31:03 10:00
17 138 65 Catherine Garavaglia 22 F Dewitt MI 32:15 10:23
18 157 183 Michaela Snyder 13 F St. Johns MI 36:47 11:51
19 172 44 Jenalea Dieter 24 F Dewitt MI 46:06 14:51


~~~~~~~~~~~~~ Male 25 - 29 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 8 2 Rylan Amour 26 M Mason MI 19:20 6:14
2 13 294 David Dreyer 27 M East Lansing MI 21:09 6:49
3 23 154 James Robins 29 M Charlotte MI 23:07 7:27
4 24 144 Aaron Perry 27 M Kalamazoo MI 23:18 7:30
5 28 261 Brady Leslie 27 M Holland MI 23:36 7:36
6 32 4 Ryan Austin 26 M St. Johns MI 24:08 7:47
7 70 133 Sean Mulchay 27 M Royal Oak MI 27:20 8:48
8 78 254 Phil Hampton 28 M Owosso MI 27:53 8:59
9 82 13 Patrick Began 27 M Owosso MI 28:01 9:01
10 84 169 Patrick Sanborn 29 M St. Johns MI 28:06 9:03
11 101 113 Christopher Linsell 27 M Lansing MI 29:19 9:27
12 145 121 Iain McCrum 29 M League City TX 33:12 10:42


~~~~~~~~~~~~~ Female 25 - 29 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 46 122 Sara McCrum 27 F League City TX 25:26 8:12
2 65 168 Bonnie Sanborn 26 F St. Johns MI 26:37 8:34
3 68 73 Kelly Grigg 25 F Dewitt MI 26:59 8:41
4 71 247 Rachel Kopke 29 F Lansing MI 27:24 8:50
5 75 176 Chloe Silm 26 F Dewitt MI 27:38 8:54
6 95 81 Sarah Hart 25 F Corunna MI 28:47 9:16
7 98 309 Destinee Smith 27 F St. Johns MI 28:59 9:20
8 100 215 Kelly Yauk 27 F Lansing MI 29:18 9:26
9 102 61 Janae Frantz 25 F Okemos MI 29:27 9:29
10 106 79 Andrea Hallead 28 F St. Johns MI 29:45 9:35
11 110 203 Marie Lynn Watts 25 F St. Johns MI 30:09 9:43
12 112 149 Karen Reid 27 F Lansing MI 30:11 9:43
13 125 20 Allison Blaksmith 26 F Elsie MI 31:13 10:03


~~~~~~~~~~~~~ Male 30 - 34 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 17 150 Matt Remus 32 M Dewitt MI 21:46 7:01
2 35 276 Chad Bowen 30 M Mason MI 24:18 7:49
3 40 160 Brad Rozen 31 M St. Johns MI 24:36 7:55
4 41 232 Brad Binger 31 M Owosso MI 24:37 7:56
5 52 202 Kris Wardin 30 M St. Johns MI 25:53 8:20
6 67 115 Jason Loudenbeck 34 M Saginaw MI 26:56 8:41
7 79 108 Chris Klawuhn 33 M Perry MI 27:54 8:59
8 113 50 Kris Dorcy 30 M St. Johns MI 30:16 9:45
9 132 116 Joshua Loudenbeck 31 M Haslett MI 31:41 10:12


~~~~~~~~~~~~~ Female 30 - 34 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 16 136 Teresa O'Neill 34 F Owosso MI 21:45 7:00
2 25 216 Becky Zylstra 30 F Grand Ledge MI 23:19 7:31
3 27 161 Lisa Rozen 32 F St. Johns MI 23:27 7:33
4 29 201 Carla Wardin 31 F St. Johns MI 23:58 7:43
5 49 208 Heather Windel 31 F Novi MI 25:42 8:17
6 74 296 Brenda Bailey 33 F St. Johns MI 27:36 8:53
7 88 155 Kathy Robins 30 F Charlotte MI 28:20 9:07
8 109 213 Sara Worsley 31 F Carson City MI 30:09 9:43
9 111 277 Kimberly Bowen 30 F Mason MI 30:11 9:43
10 118 117 Toni Loudenbeck 34 F Saginaw MI 30:44 9:54
11 128 184 Jackie Staib 33 F St. Johns MI 31:22 10:06
12 130 64 Suzanne Fromson 32 F St. Johns MI 31:26 10:07
13 134 63 Stephanie Fredline 31 F Okemos MI 31:50 10:15
14 139 318 Delila Owens 34 F Royal Oak MI 32:43 10:32
15 150 257 Marisa Williams 30 F St. Johns MI 33:50 10:54
16 166 101 Eloise Jordan 32 F Ann Arbor MI 42:48 13:47


~~~~~~~~~~~~~ Male 35 - 39 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 26 112 Joshua Larson 35 M Salt Lake City UT 23:24 7:32
2 31 255 Jason Johnson 39 M Okemos MI 24:01 7:44
3 47 190 Fred Thompson 37 M Royal Oak MI 25:27 8:12
4 50 319 Dave Christensen 37 M Portland MI 25:47 8:18
5 58 270 Johnny Lenneman 35 M Okemos MI 26:03 8:23
6 119 58 Jeremy Foster 35 M Saint Johns MI 30:48 9:55
7 129 71 Jim Gowell 37 M Ypsilanit MI 31:25 10:07
8 136 209 Paul Windel 37 M Novi MI 31:59 10:18
9 142 253 Jim Beagle 39 M St. Johns MI 32:49 10:34


~~~~~~~~~~~~~ Female 35 - 39 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 53 322 Cathy Truss 35 F Lansing MI 25:56 8:21
2 59 33 Tracy Cory 35 F Olathe KS 26:04 8:24
3 80 244 Claudia Perez 36 F Jackson MI 28:00 9:01
4 93 90 Sherri Hitchens 38 F St. Johns MI 28:47 9:16
5 94 181 Jennifer Smith 38 F St. Johns MI 28:47 9:16
6 105 59 Julie Foster 35 F Saint Johns MI 29:40 9:33
7 108 77 Michelle Hafner 36 F St. Johns MI 30:01 9:40
8 115 88 Suzi Henningson 39 F St. Johns MI 30:37 9:52
9 123 70 Erin Gowell 35 F Ypsilanit MI 31:06 10:01
10 133 214 Stacy Woyke 36 F Grand Ledge MI 31:45 10:14
11 140 15 Kerri Bendele 38 F St. Johns MI 32:47 10:34
12 146 114 Lynne Listing 39 F Salt Lake City UT 33:15 10:43
13 149 107 Lisa Kirby 36 F Lansing MI 33:32 10:48
14 158 292 Rachael Post 37 F St. Johns MI 37:28 12:04
15 161 305 Cari Holzhei 35 F Laingsburg MI 38:42 12:28


~~~~~~~~~~~~~ Male 40 - 44 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 10 251 Russell Rademacher 43 M St. Johns MI 20:21 6:33
2 20 143 Michael Pell 43 M Mason MI 22:38 7:17
3 21 290 Dave Kirinovic 44 M Ovid 22:52 7:22
4 37 129 Evan Montague 41 M Haslett MI 24:19 7:50
5 57 234 Scott Evans 44 M Lansing MI 25:58 8:22
6 76 280 David Weicht 41 M Charlotte MI 27:40 8:55
7 104 240 Chris Deliso 43 M St. Johns MI 29:34 9:31
8 141 24 Pat Boyd 42 M Mt. Pleasant MI 32:48 10:34


~~~~~~~~~~~~~ Female 40 - 44 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 22 54 Juanita English 44 F Mt. Pleasant MI 22:55 7:23
2 33 138 Theresa Owen 42 F St. Johns MI 24:11 7:47
3 51 28 Nita Carpenter 41 F St. Johns MI 25:51 8:19
4 61 25 Janice Bullock 43 F Evart MI 26:13 8:27
5 62 321 Cristey Swarthoot 41 F St. Johns MI 26:16 8:28
6 64 178 Kelly Simon 41 F St. Johns MI 26:29 8:32
7 73 175 Pamela Shimer 44 F Portland MI 27:30 8:51
8 135 99 Tammy Jakus 43 F St. Johns MI 31:58 10:18
9 148 194 Laurie Vanbeelen 40 F Dewitt MI 33:26 10:46
10 152 210 Kelly Witgen 42 F Westphalia MI 34:19 11:03
11 153 106 Pamela Kelly 42 F St. Johns MI 35:07 11:19


~~~~~~~~~~~~~ Male 45 - 50 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 15 135 Patrick O'Connor 47 M Mason MI 21:38 6:58
2 36 312 Richard Carter 47 M Buffalo NY 24:18 7:50
3 38 221 Tod Herblet 47 M Dorr MI 24:23 7:51
4 55 69 Frank Goodrich 50 M Ovid MI 25:57 8:22
5 107 137 Jose Oviedo 47 M Lansing MI 29:53 9:37
6 137 185 Randy Stine 45 M Dewitt MI 32:08 10:21


~~~~~~~~~~~~~ Female 45 - 50 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 96 139 Leaann Palmer-French 49 F St. Johns MI 28:48 9:16
2 97 98 Veronica Jackson 49 F Lansing MI 28:56 9:19
3 127 16 Cindy Best 45 F Clare MI 31:18 10:05
4 131 1 Charlotte Aaron 48 F St. Johns MI 31:26 10:07
5 144 248 Amber Schupp 46 F St. Johns MI 33:03 10:39
6 154 130 Cindy Moore 50 F Dewitt MI 36:00 11:36
7 155 311 Kelly Carter 47 F Buffalo NY 36:06 11:37


~~~~~~~~~~~~~ Male 51 - 55 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 12 238 Scott Tice 53 M Holt MI 20:57 6:45
2 30 49 Terry Donohue 53 M Perrinton MI 23:58 7:43
3 34 300 Bob Jacobson 54 M Holt MI 24:12 7:48
4 77 19 John Black 54 M St. Johns MI 27:45 8:56
5 83 289 Dean Filcpausch 52 M Fowler MI 28:01 9:01
6 103 317 Larry Donahue 55 M Sumner MI 29:30 9:30
7 159 43 Rick Delgado 52 M Owosso MI 37:59 12:14

8 174 152 Bob Roberts 53 M Owosso MI 48:16 15:32


~~~~~~~~~~~~~ Female 51 - 55 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 121 9 Ramune Bassett 54 F St. Johns MI 30:52 9:56
2 126 18 Jacalyn Black 54 F St. Johns MI 31:14 10:04
3 171 45 Trisha Dieter 55 F Dewitt MI 44:03 14:11


~~~~~~~~~~~~~ Male 56 - 60 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 72 187 Gordon Struble 59 M Woolwich ME 27:29 8:51
2 92 258 Thomas Jenks 56 M Plymouth MN 28:39 9:14


~~~~~~~~~~~~~ Female 56 - 60 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 117 264 Kathryn Andrews 59 F Lake City MI 30:43 9:53
2 143 316 Cindy Helms 58 F St. Johns MI 32:54 10:36
3 147 156 Marilyn Rodman 57 F Louisville KY 33:20 10:44
4 156 127 Susan Miller 59 F Ovid MI 36:18 11:41
5 175 41 Carolyn Delavan 59 F St. Johns MI 49:19 15:53


~~~~~~~~~~~~~ Male 61 - 65 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 151 84 John Hayes 64 M Williamston MI 34:07 10:59


~~~~~~~~~~~~~ Female 61 - 65 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 163 281 Deanna Berry 65 F Lansing MI 40:18 12:58


~~~~~~~~~~~~~ Male 66 and Above Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 124 68 Frank Glowacki 69 M St. Johns MI 31:12 10:03


~~~~~~~~~~~~~ Female 66 and Above Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 169 271 Mercedes McPherson 68 F Marysville OH 43:24 13:58


~~~~~~~~~~~~~ No Division Provided Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====


~~~~~~~~~~~~~ No Division Provided Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====



Place No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 245 Lance Jones 23 M Saranac MI 53:30 5:21
2 249 Jack Daniel 19 M Detroit MI 54:04 5:25
3 243 Vance Bechard 20 M Detroit MI 54:29 5:27
4 193 Nathan Usher 25 M Lansing MI 54:37 5:28
5 250 Johnny Walker 19 M Detroit MI 55:31 5:34
6 274 Nicholas Thelen 18 M Grand Ledge MI 58:00 5:48
7 282 Marshall Randall 50 M Rockford MI 59:26 5:57
8 224 Natalie Stein 25 F East Lansing MI 1:02:25 6:15
9 141 Garret Parsons 16 M Dewitt MI 1:02:28 6:15
10 6 Amy Baker 24 F Manassas VA 1:03:06 6:19
11 218 Robert Cook 46 M Holt MI 1:03:16 6:20
12 164 Laud Ryan 36 M East Lansing MI 1:03:55 6:24
13 313 Tim Becker 37 M Fowler MI 1:04:11 6:26
14 220 Antonio Pineiro 35 M Wyoming MI 1:04:52 6:30
15 302 Dean Fuller 44 M Burton MI 1:06:44 6:41
16 299 Duane Machesney 40 M Grand Blanc MI 1:08:47 6:53
17 53 Michael Eastman 42 M Grand Rapids MI 1:09:01 6:55
18 111 Sheldon Lange 41 M Adrian MI 1:09:18 6:56
19 140 Burton Parsons 41 M Dewitt MI 1:10:36 7:04
20 233 Don Huizinga 61 M Lowell MI 1:11:13 7:08
21 82 Stan Hatch 50 M Spring TX 1:11:56 7:12
22 11 Brian Becker 52 M Rockford MI 1:11:57 7:12
23 223 Tim Sochor 43 M Kalamazoo MI 1:12:04 7:13
24 191 Steve Timmer 41 M Dewitt MI 1:12:06 7:13
25 157 Charles Ross 59 M Ionia MI 1:12:12 7:14
26 310 Stephen Shafor 53 M St. Johns MI 1:12:17 7:14
27 265 Carl Heule 27 M Grand Rapids MI 1:13:10 7:19
28 239 Brad Sampson 38 M St. Johns MI 1:13:14 7:20
29 109 Robert Koleski 44 M Perry MI 1:13:25 7:21
30 96 Matt Hunter 29 M Lanising MI 1:13:28 7:21
31 38 Nicholas Daum 36 M St. Johns MI 1:13:34 7:22
32 85 Mandy Heck 28 F Grand Ledge MI 1:13:39 7:22
33 246 Richard Hayhole 56 M East Lansing MI 1:14:12 7:26
34 189 Ed Thelen 49 M St. Johns MI 1:15:02 7:31
35 260 Lisa Holzer 37 F Williamston MI 1:15:11 7:32
36 226 Steven Schneider 45 M St. Johns MI 1:15:19 7:32
37 125 David Miller 41 M Holt MI 1:15:26 7:33
38 100 Eric Johnson 51 M Muskegon MI 1:15:30 7:33
39 102 William Joy 28 M Ionia MI 1:15:53 7:36
40 272 Daniel Casey 54 M Haslett MI 1:16:07 7:37
41 306 Dick Miles 56 M East Lansing MI 1:16:08 7:37
42 231 Scott McCuaig 43 M East Lansing MI 1:16:23 7:39
43 131 Andrew Motowski 47 M Dewitt MI 1:16:33 7:40
44 298 Robert Backus 29 M Lansing MI 1:17:11 7:44
45 47 Sharon Dolan 66 F Westphalia MI 1:17:16 7:44
46 207 Charles Wilson 39 M St Johns MI 1:17:27 7:45
47 308 Gary McRay 61 M East Lansing MI 1:18:20 7:50
48 56 Darrell Fahey 39 M Grand Ledge MI 1:18:32 7:52
49 126 Jay Miller 49 M St. Johns MI 1:18:53 7:54
50 124 Shawn Middleton 39 M Saint Johns MI 1:19:20 7:56

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 2
2008 MINT FESTIVAL
ST. JOHNS, MICHIGAN
SATURDAY, AUGUST 9, 2008

--- OVERALL RESULTS FOR 10M RUN ---

Place No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
51 86 Chris Helmer 36 M St. Johns MI 1:19:30 7:57
52 262 Daniel Cruz 51 M Lansing MI 1:19:47 7:59
53 197 John Varilek 47 M Lake Orion MI 1:19:55 8:00
54 301 Juli Liebler 43 F East Lansing MI 1:19:58 8:00
55 212 Brandi Witter 31 F Perrinton MI 1:20:14 8:02
56 17 Darron Birchmeier 30 M Westphalia MI 1:20:23 8:03
57 170 Andrew Schafer 31 M St. Johns MI 1:20:39 8:04
58 75 Rachel Gunther 24 F St. Johns MI 1:21:26 8:09
59 118 Lynette Love 45 F Battle Creek MI 1:21:44 8:11
60 35 Kristina Crandell 29 F Owosso MI 1:21:55 8:12
61 66 Sharon Gerrish 45 F Dewitt MI 1:21:56 8:12
62 34 Susan Craig 26 F Mason OH 1:23:32 8:22
63 236 David Bartlett 55 M Lansing MI 1:24:04 8:25
64 235 Kim Maylee 47 M Dewitt MI 1:24:04 8:25
65 269 Rachel Lenneman 36 F Okemos MI 1:24:30 8:27
66 314 Jennifer Cook 38 F Okemos MI 1:24:30 8:27
67 103 Emily Kanine 28 F Ludington MI 1:24:32 8:28
68 104 James Kanine 27 M Ludington MI 1:24:32 8:28
69 32 John Cool 38 M Charlotte MI 1:24:36 8:28
70 279 Josh Atkinson 26 M Owosso MI 1:25:29 8:33
71 278 Andrew Jones 27 M Bath MI 1:25:58 8:36
72 146 Ericka Piggott 24 F Lansing MI 1:26:25 8:39
73 227 Matt Scott 40 M West Phelin MI 1:26:38 8:40
74 293 Linda Clowtis 39 F The Woodlands TX 1:26:54 8:42
75 42 Deborah Delgado 52 F Owosso MI 1:26:58 8:42
76 39 Chad Davis 36 M Mason MI 1:27:00 8:42
77 110 Dwight Lafleur 55 M Grand Rapids MI 1:27:20 8:44
78 3 Jim Anton 59 M Comstock Park MI 1:27:23 8:45
79 22 Kathy Boak 36 F St. Johns MI 1:27:35 8:46
80 162 Nick Russo 23 M Grand Blanc MI 1:27:41 8:47
81 10 Terry Beach 50 F Waterford MI 1:28:01 8:49
82 179 Roger Skaryd 39 M Saginaw MI 1:28:27 8:51
83 241 Holly Baumgaftner 31 F Lansing MI 1:29:25 8:57
84 307 Randy Howell 41 M St. Johns MI 1:29:32 8:58
85 200 Cindy Wagner 36 F Ithaca MI 1:29:49 8:59
86 198 Sarah Varilek 19 F Oxford MI 1:29:59 9:00
87 242 Gary Koelsch 67 M Lansing MI 1:30:21 9:03
88 237 Joseph Toth 71 M Okemos MI 1:30:48 9:05
89 222 Zach Aeschliman 36 M Dewitt MI 1:31:15 9:08
90 172 Linda Scott 42 F St. Johns MI 1:31:29 9:09
91 285 Kristie Horst 36 F Linden MI 1:33:27 9:21
92 230 Michelle Ludwick 45 F Lansing MI 1:33:36 9:22
93 55 Gerald Erskine 49 M Perrinton MI 1:34:02 9:25
94 266 Jeff Brooks 44 M Dewitt MI 1:35:19 9:32
95 52 Greg Easterling 47 M Flushing MI 1:35:47 9:35
96 228 Tc Rivera 31 M Lansing MI 1:35:51 9:36
97 37 Marilyn Daugherty 50 F Laingsburg MI 1:35:54 9:36
98 40 Renee Delau 36 F Perry MI 1:36:34 9:40
99 320 James Morgan 39 M Perry MI 1:36:56 9:42
100 145 Laura Phillips 29 F Westphalia MI 1:37:06 9:43

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 3
2008 MINT FESTIVAL
ST. JOHNS, MICHIGAN
SATURDAY, AUGUST 9, 2008

--- OVERALL RESULTS FOR 10M RUN ---

Place No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
101 31 Tamanna Contractor 28 F Lansing MI 1:37:29 9:45
102 287 Kristen Hansen 48 F Swartz Creek MI 1:37:40 9:46
103 123 John Metevia 51 M Midland MI 1:37:59 9:48
104 5 Gus Bachuwa 58 M Grand Blanc MI 1:39:06 9:55
105 132 Kristin Motz 28 F Grand Ledge MI 1:39:07 9:55
106 147 Sarah Pilcher 29 F Grand Ledge MI 1:39:08 9:55
107 163 Sarah Rustad 28 F Laingsburg MI 1:39:31 9:58
108 267 Corey Haskell 26 M Mason MI 1:40:02 10:01
109 286 Dean Newman 47 M New Lothrop MI 1:40:16 10:02
110 284 Amy Anderson 42 F Flushing MI 1:40:16 10:02
111 205 Nickie Werner 34 F Grand Ledge MI 1:41:56 10:12
112 275 Angela Yankowsia 35 F Dewitt MI 1:42:48 10:17
113 93 Tim Holzhei 38 M Laingsburg MI 1:46:34 10:40
114 92 Carter Holzhei 11 M Laingsburg MI 1:46:36 10:40
115 80 John Hart 64 M Grand Blanc MI 1:47:12 10:44
116 119 Dorothy Madden 54 F St. Johns MI 1:53:43 11:23
117 206 Christine White 32 F East Lansing MI 1:54:18 11:26
118 62 Michelle Frechen 36 F Lansing MI 1:55:37 11:34
119 219 Theresa Shepard 50 F Holt MI 2:00:54 12:06
120 29 Juli Chant 32 F Dewitt MI 2:04:23 12:27
121 51 Yvonne Dzurka 44 F St. Johns MI 2:07:45 12:47




~~~~~~~~~~~~~ Male OVERALL WINNER ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 178 245 Lance Jones 23 M Saranac MI 53:30 5:21
2 179 249 Jack Daniel 19 M Detroit MI 54:04 5:25

~~~~~~~~~~~~~ Female OVERALL WINNER ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 186 224 Natalie Stein 25 F East Lansing MI 1:02:25 6:15
2 188 6 Amy Baker 24 F Manassas VA 1:03:06 6:19


~~~~~~~~~~~~~ Male 24 and Under Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 180 243 Vance Bechard 20 M Detroit MI 54:29 5:27
2 183 250 Johnny Walker 19 M Detroit MI 55:31 5:34
3 184 274 Nicholas Thelen 18 M Grand Ledge MI 58:00 5:48
4 187 141 Garret Parsons 16 M Dewitt MI 1:02:28 6:15
5 258 162 Nick Russo 23 M Grand Blanc MI 1:27:41 8:47
6 292 92 Carter Holzhei 11 M Laingsburg MI 1:46:36 10:40


~~~~~~~~~~~~~ Female 24 and Under Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 236 75 Rachel Gunther 24 F St. Johns MI 1:21:26 8:09
2 250 146 Ericka Piggott 24 F Lansing MI 1:26:25 8:39
3 264 198 Sarah Varilek 19 F Oxford MI 1:29:59 9:00


~~~~~~~~~~~~~ Male 25 - 29 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 182 193 Nathan Usher 25 M Lansing MI 54:37 5:28
2 205 265 Carl Heule 27 M Grand Rapids MI 1:13:10 7:19
3 208 96 Matt Hunter 29 M Lanising MI 1:13:28 7:21
4 217 102 William Joy 28 M Ionia MI 1:15:53 7:36
5 222 298 Robert Backus 29 M Lansing MI 1:17:11 7:44
6 246 104 James Kanine 27 M Ludington MI 1:24:32 8:28
7 248 279 Josh Atkinson 26 M Owosso MI 1:25:29 8:33
8 249 278 Andrew Jones 27 M Bath MI 1:25:58 8:36
9 286 267 Corey Haskell 26 M Mason MI 1:40:02 10:01


~~~~~~~~~~~~~ Female 25 - 29 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 210 85 Mandy Heck 28 F Grand Ledge MI 1:13:39 7:22
2 238 35 Kristina Crandell 29 F Owosso MI 1:21:55 8:12
3 240 34 Susan Craig 26 F Mason OH 1:23:32 8:22
4 245 103 Emily Kanine 28 F Ludington MI 1:24:32 8:28
5 278 145 Laura Phillips 29 F Westphalia MI 1:37:06 9:43
6 279 31 Tamanna Contractor 28 F Lansing MI 1:37:29 9:45
7 283 132 Kristin Motz 28 F Grand Ledge MI 1:39:07 9:55
8 284 147 Sarah Pilcher 29 F Grand Ledge MI 1:39:08 9:55
9 285 163 Sarah Rustad 28 F Laingsburg MI 1:39:31 9:58


~~~~~~~~~~~~~ Male 30 - 34 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 234 17 Darron Birchmeier 30 M Westphalia MI 1:20:23 8:03
2 235 170 Andrew Schafer 31 M St. Johns MI 1:20:39 8:04
3 274 228 Tc Rivera 31 M Lansing MI 1:35:51 9:36


~~~~~~~~~~~~~ Female 30 - 34 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 233 212 Brandi Witter 31 F Perrinton MI 1:20:14 8:02
2 261 241 Holly Baumgaftner 31 F Lansing MI 1:29:25 8:57
3 289 205 Nickie Werner 34 F Grand Ledge MI 1:41:56 10:12
4 296 206 Christine White 32 F East Lansing MI 1:54:18 11:26
5 301 29 Juli Chant 32 F Dewitt MI 2:04:23 12:27


~~~~~~~~~~~~~ Male 35 - 39 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 190 164 Laud Ryan 36 M East Lansing MI 1:03:55 6:24
2 191 313 Tim Becker 37 M Fowler MI 1:04:11 6:26
3 192 220 Antonio Pineiro 35 M Wyoming MI 1:04:52 6:30
4 206 239 Brad Sampson 38 M St. Johns MI 1:13:14 7:20
5 209 38 Nicholas Daum 36 M St. Johns MI 1:13:34 7:22
6 224 207 Charles Wilson 39 M St Johns MI 1:17:27 7:45
7 226 56 Darrell Fahey 39 M Grand Ledge MI 1:18:32 7:52
8 228 124 Shawn Middleton 39 M Saint Johns MI 1:19:20 7:56
9 229 86 Chris Helmer 36 M St. Johns MI 1:19:30 7:57
10 247 32 John Cool 38 M Charlotte MI 1:24:36 8:28
11 254 39 Chad Davis 36 M Mason MI 1:27:00 8:42
12 260 179 Roger Skaryd 39 M Saginaw MI 1:28:27 8:51
13 267 222 Zach Aeschliman 36 M Dewitt MI 1:31:15 9:08
14 277 320 James Morgan 39 M Perry MI 1:36:56 9:42
15 291 93 Tim Holzhei 38 M Laingsburg MI 1:46:34 10:40


~~~~~~~~~~~~~ Female 35 - 39 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 213 260 Lisa Holzer 37 F Williamston MI 1:15:11 7:32
2 243 269 Rachel Lenneman 36 F Okemos MI 1:24:30 8:27
3 244 314 Jennifer Cook 38 F Okemos MI 1:24:30 8:27
4 252 293 Linda Clowtis 39 F The Woodlands TX 1:26:54 8:42
5 257 22 Kathy Boak 36 F St. Johns MI 1:27:35 8:46
6 263 200 Cindy Wagner 36 F Ithaca MI 1:29:49 8:59
7 269 285 Kristie Horst 36 F Linden MI 1:33:27 9:21
8 276 40 Renee Delau 36 F Perry MI 1:36:34 9:40
9 290 275 Angela Yankowsia 35 F Dewitt MI 1:42:48 10:17
10 297 62 Michelle Frechen 36 F Lansing MI 1:55:37 11:34


~~~~~~~~~~~~~ Male 40 - 44 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 193 302 Dean Fuller 44 M Burton MI 1:06:44 6:41
2 194 299 Duane Machesney 40 M Grand Blanc MI 1:08:47 6:53
3 195 53 Michael Eastman 42 M Grand Rapids MI 1:09:01 6:55
4 196 111 Sheldon Lange 41 M Adrian MI 1:09:18 6:56
5 197 140 Burton Parsons 41 M Dewitt MI 1:10:36 7:04
6 201 223 Tim Sochor 43 M Kalamazoo MI 1:12:04 7:13
7 202 191 Steve Timmer 41 M Dewitt MI 1:12:06 7:13
8 207 109 Robert Koleski 44 M Perry MI 1:13:25 7:21
9 215 125 David Miller 41 M Holt MI 1:15:26 7:33
10 220 231 Scott McCuaig 43 M East Lansing MI 1:16:23 7:39
11 251 227 Matt Scott 40 M West Phelin MI 1:26:38 8:40
12 262 307 Randy Howell 41 M St. Johns MI 1:29:32 8:58
13 272 266 Jeff Brooks 44 M Dewitt MI 1:35:19 9:32


~~~~~~~~~~~~~ Female 40 - 44 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 232 301 Juli Liebler 43 F East Lansing MI 1:19:58 8:00
2 268 172 Linda Scott 42 F St. Johns MI 1:31:29 9:09
3 288 284 Amy Anderson 42 F Flushing MI 1:40:16 10:02
4 302 51 Yvonne Dzurka 44 F St. Johns MI 2:07:45 12:47


~~~~~~~~~~~~~ Male 45 - 50 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 185 282 Marshall Randall 50 M Rockford MI 59:26 5:57
2 189 218 Robert Cook 46 M Holt MI 1:03:16 6:20
3 199 82 Stan Hatch 50 M Spring TX 1:11:56 7:12
4 212 189 Ed Thelen 49 M St. Johns MI 1:15:02 7:31
5 214 226 Steven Schneider 45 M St. Johns MI 1:15:19 7:32
6 221 131 Andrew Motowski 47 M Dewitt MI 1:16:33 7:40
7 227 126 Jay Miller 49 M St. Johns MI 1:18:53 7:54
8 231 197 John Varilek 47 M Lake Orion MI 1:19:55 8:00
9 242 235 Kim Maylee 47 M Dewitt MI 1:24:04 8:25
10 271 55 Gerald Erskine 49 M Perrinton MI 1:34:02 9:25
11 273 52 Greg Easterling 47 M Flushing MI 1:35:47 9:35
12 287 286 Dean Newman 47 M New Lothrop MI 1:40:16 10:02


~~~~~~~~~~~~~ Female 45 - 50 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 237 118 Lynette Love 45 F Battle Creek MI 1:21:44 8:11
2 239 66 Sharon Gerrish 45 F Dewitt MI 1:21:56 8:12
3 259 10 Terry Beach 50 F Waterford MI 1:28:01 8:49
4 270 230 Michelle Ludwick 45 F Lansing MI 1:33:36 9:22
5 275 37 Marilyn Daugherty 50 F Laingsburg MI 1:35:54 9:36
6 280 287 Kristen Hansen 48 F Swartz Creek MI 1:37:40 9:46
7 299 219 Theresa Shepard 50 F Holt MI 2:00:54 12:06


~~~~~~~~~~~~~ Male 51 - 55 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 200 11 Brian Becker 52 M Rockford MI 1:11:57 7:12
2 204 310 Stephen Shafor 53 M St. Johns MI 1:12:17 7:14
3 216 100 Eric Johnson 51 M Muskegon MI 1:15:30 7:33
4 218 272 Daniel Casey 54 M Haslett MI 1:16:07 7:37
5 230 262 Daniel Cruz 51 M Lansing MI 1:19:47 7:59
6 241 236 David Bartlett 55 M Lansing MI 1:24:04 8:25
7 255 110 Dwight Lafleur 55 M Grand Rapids MI 1:27:20 8:44
8 281 123 John Metevia 51 M Midland MI 1:37:59 9:48


~~~~~~~~~~~~~ Female 51 - 55 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 253 42 Deborah Delgado 52 F Owosso MI 1:26:58 8:42
2 295 119 Dorothy Madden 54 F St. Johns MI 1:53:43 11:23


~~~~~~~~~~~~~ Male 56 - 60 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 203 157 Charles Ross 59 M Ionia MI 1:12:12 7:14
2 211 246 Richard Hayhole 56 M East Lansing MI 1:14:12 7:26
3 219 306 Dick Miles 56 M East Lansing MI 1:16:08 7:37
4 256 3 Jim Anton 59 M Comstock Park MI 1:27:23 8:45
5 282 5 Gus Bachuwa 58 M Grand Blanc MI 1:39:06 9:55


~~~~~~~~~~~~~ Female 56 - 60 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====


~~~~~~~~~~~~~ Male 61 - 65 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 198 233 Don Huizinga 61 M Lowell MI 1:11:13 7:08
2 225 308 Gary McRay 61 M East Lansing MI 1:18:20 7:50
3 293 80 John Hart 64 M Grand Blanc MI 1:47:12 10:44


~~~~~~~~~~~~~ Female 61 - 65 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====


~~~~~~~~~~~~~ Male 66 and Above Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 265 242 Gary Koelsch 67 M Lansing MI 1:30:21 9:03
2 266 237 Joseph Toth 71 M Okemos MI 1:30:48 9:05


~~~~~~~~~~~~~ Female 66 and Above Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 223 47 Sharon Dolan 66 F Westphalia MI 1:17:16 7:44


~~~~~~~~~~~~~ No Division Provided Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====


~~~~~~~~~~~~~ No Division Provided Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====



--- OVERALL RESULTS FOR 5K WALK ---

Place No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 199 Michelle Vlassis 34 F Owosso MI 38:01 12:14
2 95 Christopher Huff 62 M Owosso MI 41:05 13:14
3 153 Karen Roberts 49 F Owosso MI 41:55 13:30
4 180 Lori Slaughter 39 F Westphalia MI 43:01 13:51
5 151 Beth Riechert 34 F Bancroft MI 43:01 13:51
6 263 Cindy Koleski 50 F Perry MI 43:43 14:05
7 174 Peggy Shepard 37 F Owosso MI 48:14 15:32
8 46 Barbra Dillet 30 F Caledonia MI 49:39 15:59
9 204 Margaret Webb 60 F St. Johns MI 49:40 16:00
10 315 Shelby Shepard 10 F Owosso MI 54:31 17:33




--- OVERALL RESULTS FOR 10M WALK ---

Place No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 217 David Stierley 56 M Grand Ledge MI 1:48:34 10:52
2 128 Leslie Miyasato 54 F Lansing MI 1:57:24 11:45
3 74 Betty Mary Grube 71 F Sterling Heights MI 2:01:09 12:07

St. Johns, MI
Provided by Great Lakes Championchip