Run Thru Hell

back to results

Aug. 9, 2008

Run Thru Hell
Pinckney,MI
Provided by Gault Race Mgt.


******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1723 Jordan Desilets Pinckney 27 52:26 5:15

******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1718 Rebecca Walter Troy 31 1:04:38 6:28

******************* MALE MASTERS WINNER *******************************
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 325 Mika Lavaque-Manty Ann Arbor 42 1:00:41 6:05

******************* FEMALE MASTERS WINNER *******************************
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 882 Gayle Kuipers Holland 43 1:09:17 6:56

******************* MALE GRAND MASTERS WINNER *******************************
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1053 Jan-Willem Vester West Bloomfield 50 1:02:04 6:13

******************* FEMALE GRAND MASTERS WINNER *******************************
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 4 Maggy Zidar Pontiac 58 1:20:35 8:04

******************* MALE SENIOR MASTERS WINNER *******************************
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 785 John W Farah Ann Arbor 65 1:13:53 7:24

******************* FEMLE SENIOR MASTERS WINNER *******************************
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 693 Nina Bovio Ann Arbor 62 1:30:43 9:05


MALE AGE GROUP: 1 - 14
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 860 Fiodor Kessler Goodrich 14 1:02:52 6:18
2 1198 Isaac Bouyack Clyde 14 1:10:23 7:03
3 295 Charles Kingston Wixom 13 1:12:45 7:17
4 1734 Andy Espinoza Troy 14 1:13:54 7:24
5 1057 Aaron Walkling Durand 13 1:17:46 7:47
6 1242 Alex Golinski Troy 14 1:21:00 8:06
7 769 Cody Duguid Durand 14 1:22:09 8:13
8 277 Austin Jones Grosse Pointe Far 14 1:23:19 8:20
9 586 Matthew Tussing Jackson Center 14 1:23:26 8:21
10 1221 Steven Dearwester Jackson Center 14 1:23:26 8:21
11 1729 Zach Prentice Clyde 14 1:24:38 8:28
12 1271 Cameron Kunselman Jackson 13 1:24:39 8:28

FEMALE AGE GROUP: 1 - 14
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1098 Andrea Cerullo Pinckney 14 1:24:13 8:26
2 319 Kelsey Lancina South Rockwood 14 1:27:02 8:43
3 1536 Talia Flint Flushing 14 1:29:51 9:00
4 1213 Colette Chapp St. Clair Shores 14 1:33:07 9:19
5 2321 Megan Shelly Troy 14 1:33:57 9:24
6 1710 Emily McKeown Highland 14 1:37:40 9:46
7 1246 Brittany Greenleaf Highland 14 1:38:27 9:51
8 1129 Amanda Higgins Milford 13 1:39:24 9:57


MALE AGE GROUP: 15 - 19
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1622 Justin Heck Monroe 17 52:49 5:17
2 21 Bobby Aprill Dexter 17 53:59 5:24
3 2264 Brian Hankins Pinckney 18 54:24 5:27
4 1678 Kenny MacDonough Novi 19 55:49 5:35
5 1363 Chase Violet Lima 18 55:50 5:35
6 463 Alex Prasad Novi 19 57:32 5:46
7 1641 Jake Hohl Pinckney 18 57:32 5:46
8 1323 Nicholas Petro Erie 17 58:33 5:52
9 1666 Rocky Balboa Flushing 18 58:35 5:52
10 1527 David McLovin Durand 16 58:38 5:52
11 687 Alexander Best Alma 19 58:39 5:52
12 1073 Matthew Wines Pinckney 18 58:46 5:53
13 1831 Ryan Hladik Flushing 17 59:14 5:56
14 2073 Josh Partridge Brighton 15 59:29 5:57
15 35 Michael Beard Novi 18 59:29 5:57
16 632 Austin Whitelaw Monroe 15 59:38 5:58
17 1101 Derek Childs Big Rapids 19 59:49 5:59
18 347 Daniel Lucas Grand Ledge 19 1:00:17 6:02
19 1256 Justin Huey Canton 19 1:01:00 6:06
20 721 Zachary Carpenter Whitmore Lake 16 1:01:01 6:07
21 1136 Michael Lahner Whitmore Lake 16 1:01:21 6:09
22 2314 Craig Gerber Fremont 16 1:01:28 6:09
23 283 Andrew Kalenkiewicz Monroe 17 1:01:57 6:12
24 1105 Brandon Cushman Saginaw 17 1:01:59 6:12
25 1745 Adam Crachiola Troy 17 1:02:19 6:14
26 1552 Chad Norton Walled Lake 16 1:02:25 6:15
27 484 Jordan Richardson Reading 19 1:02:30 6:15
28 1697 Scott Wagner Novi 19 1:03:09 6:19
29 2268 Tommy Matuszak Caro 16 1:03:17 6:20
30 1354 Kyle Stacks Concord 16 1:03:25 6:21
31 2105 Marcus Rogers Howell 16 1:03:27 6:21
32 1503 Matt Shaheen Troy 19 1:03:52 6:24
33 196 Zachary Garman Monroe 16 1:04:06 6:25
34 194 Glenn Galle Cedar Springs 17 1:04:40 6:28
35 1654 Jon Clore Clarklake 15 1:04:47 6:29
36 172 Alex Feravich Cedar Springs 17 1:06:12 6:38
37 2104 Michael Stewart Mason 16 1:06:29 6:39
38 1638 Chris Rouses Toledo 18 1:06:30 6:39
39 224 Ian Hackbarth Waterford 15 1:06:39 6:40
40 808 Sean Gray Flushing 16 1:06:58 6:42
41 2280 Jonathan Hordos Troy 18 1:07:05 6:43
42 132 James Dean Cedar Springs 18 1:07:21 6:45
43 1551 Drew Prueter Walled Lake 17 1:07:32 6:46
44 840 Tyler Jenkins Bancroft 16 1:07:33 6:46
45 1830 David Lotz Pinckney 17 1:07:40 6:46
46 2263 Lucas Hankins Pinckney 15 1:07:41 6:47
47 1100 Marc Cerullo Pinckney 17 1:07:47 6:47
48 564 Dylan Taylor Livonia 17 1:07:55 6:48
49 1485 Jeffrey Valley MacOmb 17 1:08:01 6:49
50 428 Quinn Osgood Livonia 16 1:08:33 6:52
51 1679 Brent Smith Osseo 16 1:09:20 6:56
52 2107 Gary Powell Clyde 16 1:09:23 6:57
53 850 Matthew Kapraun Flint 17 1:09:36 6:58
54 1280 Kyle Lemieux Linden 16 1:09:38 6:58
55 1395 Walter Riley Wolfe Curtice 18 1:09:50 6:59
56 1620 Jeff Warren Macomb 16 1:10:13 7:02
57 292 Ryan Keeling Livonia 16 1:10:15 7:02
58 1682 Ryan Pravato Howell 19 1:10:25 7:03
59 1063 Brad Wells Toledo 19 1:10:52 7:06
60 1080 Ian Zawacki Monroe 16 1:10:55 7:06
61 982 Brett Rossio Carleton 17 1:11:05 7:07
62 380 Bobby McDonagh Toledo 19 1:11:06 7:07
63 729 Eric Clarkson Ellicot City 16 1:11:21 7:09
64 330 Alexander Lehr Monroe 16 1:11:27 7:09
65 2296 Patrick Jahn Pleasant Lake 16 1:11:31 7:10
66 1688 Daniel Ceravolo Temperance 16 1:11:39 7:10
67 353 Nick Lynch Bay 18 1:12:25 7:15
68 1550 Eric Nodge Walled Lake 18 1:13:11 7:20
69 2311 Ryan Scharf Clyde 16 1:13:13 7:20
70 1181 Eric Willbur Battle Creek 16 1:13:16 7:20
71 1865 Kevin Royce Grand Rapids 17 1:13:22 7:21
72 320 Michael Lancina South Rockwood 17 1:13:32 7:22
73 977 Jason Riffel Westland 16 1:13:51 7:24
74 549 Jeremy Stuart Toledo 17 1:13:53 7:24
75 1367 Peter Walblay Livonia 17 1:13:56 7:24
76 1331 Jonathon Rabedeau Milford 16 1:14:15 7:26
77 1254 Ryan Hofsess Milford 15 1:14:16 7:26
78 1500 Kyle Babcock Bradner 15 1:14:31 7:28
79 1499 Seth Benfer Risingsun 15 1:14:31 7:28
80 1490 Conor Dietrich Linden 15 1:14:34 7:28
81 1860 Mike Shaheen Troy 18 1:14:47 7:29
82 79 Chris Carbary Chesterfield 17 1:15:20 7:32
83 2115 Brian Tarabula Southgate 17 1:15:40 7:34
84 1287 Travis Lowe Milford 15 1:15:41 7:35
85 1553 Shad Servo West Bloomfield 17 1:16:02 7:37
86 642 Chris Wolf Adrian 17 1:16:06 7:37
87 350 Josh Luellen Tipton 18 1:16:07 7:37
88 1396 Matt Wolfe Curtice 16 1:16:12 7:38
89 1587 Damian Dixon Clyde 17 1:16:15 7:38
90 31 Kevin Barry Lansing 17 1:16:19 7:38
91 371 Joshua Matthews Jeddo 16 1:16:57 7:42
92 393 Norman Morris Monroe 16 1:17:19 7:44
93 2294 Phillip Pierce Mason 17 1:17:36 7:46
94 1726 Tony Costantini Green Springs 16 1:18:09 7:49
95 205 Nick Gherardini Westland 16 1:18:29 7:51
96 39 Andrew Beswerchij Troy 15 1:18:51 7:54
97 1693 Brandon Degrouchy Goodrich 17 1:19:07 7:55
98 1004 Shivan Sharma Troy 17 1:19:42 7:59
99 1069 Robert Wilson Westland 15 1:19:51 8:00
100 898 Jarrod Lynch Lansing 17 1:19:58 8:00
101 1493 Alexander Curry Livonia 16 1:19:58 8:00
102 683 Zachary Belanger Livonia 16 1:20:06 8:01
103 2290 Kevin Yarows Dexter 16 1:21:07 8:07
104 67 Joseph Brubaker Concord 16 1:21:24 8:09
105 174 Mitchell Fiebernitz Bancroft 15 1:21:43 8:11
106 1647 Alex Miller Jackson Center 19 1:21:51 8:12
107 1378 Michael Willer Maybee 18 1:22:05 8:13
108 401 Jeff Myers Onsted 17 1:22:39 8:16
109 388 Russ Millett Iv Onsted 17 1:22:39 8:16
110 2051 John Young Rockwood 15 1:23:19 8:20
111 1305 Ian Miller Horton 15 1:23:28 8:21
112 2271 Nick Brigham Concord 17 1:23:30 8:21
113 1665 Kyle Grimes Concord 16 1:23:31 8:22
114 412 David Nichols Monroe 15 1:24:29 8:27
115 206 Zachary Gielow Livonia 18 1:25:19 8:32
116 1068 Patrick Williams Grand Blanc 16 1:25:40 8:34
117 2095 Natalino Panicacci Whitmore Lake 18 1:28:00 8:48
118 1872 Benjamin Lees Whitmore Lake 17 1:28:05 8:49
119 1180 Joey Weishaar Plymouth 15 1:29:05 8:55
120 915 Ryan McClain Sterling Heights 19 1:30:08 9:01
121 1630 Adrian Shier Pleasant Ridge 17 1:33:07 9:19
122 1096 Charles Brown Sandusky 15 1:35:09 9:31
123 406 Kody Neuville Linden 17 1:38:35 9:52
124 1727 Jerry Noftz Clyde 15 1:39:29 9:57
125 404 Michael Neahr Reed City 18 1:46:50 10:41


FEMALE AGE GROUP: 15 - 19
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 877 Sara Kroll Westland 15 1:06:27 6:39
2 1565 Jessie Vickers Dexter 19 1:07:46 6:47
3 427 Paige Onweller Onwelle Lapeer 19 1:09:39 6:58
4 1392 Kate Calhoun Lambertville 17 1:11:59 7:12
5 1404 Michelle Moriset Troy 15 1:12:43 7:17
6 872 Sierra Koker Jackson 18 1:13:42 7:23
7 392 Melissa Morgan Okemos 19 1:13:59 7:24
8 929 Rebecca Mol Flint 19 1:14:37 7:28
9 1646 Beth Zimpfer Maplewood 18 1:15:05 7:31
10 58 Kayla Boyes Pinckney 16 1:15:22 7:33
11 48 Niki Black Pinckney 17 1:15:23 7:33
12 1132 Erika Jensen Pinckney 17 1:15:23 7:33
13 945 Kaitlin O'Mara Goodrich 19 1:15:25 7:33
14 2116 Kelsey Meyers Goodrich 18 1:15:25 7:33
15 222 Sarah Gryniewicz Grosse Pointe Woo 19 1:15:51 7:36
16 637 Julia Windom Bowling Green 16 1:16:09 7:37
17 441 Adrienne Pastula Hillsdale 19 1:16:12 7:38
18 849 Debbie Kapraun Flint 19 1:16:56 7:42
19 1298 Alison McDaniel Brunswick 16 1:17:17 7:44
20 1071 Jessica Wines Pinckney 16 1:17:50 7:47
21 1091 Beka Bentle Jackson 18 1:17:53 7:48
22 1152 Alisha Nussbaum Hillsdale 19 1:18:03 7:49
23 442 Audrey Pastula Hillsdale 18 1:18:04 7:49
24 230 Mary Haiderer Goodrich 17 1:19:07 7:55
25 1819 Paige Terbush Caro 16 1:19:31 7:58
26 2291 Kristen Yarows Dexter 16 1:21:13 8:08
27 2324 Molly Slavens Canton 18 1:22:02 8:13
28 1534 Jessica Anater Rives Junction 15 1:22:35 8:16
29 1857 Jessica Blackport Jackson 18 1:22:35 8:16
30 959 Holly Payne Woodhaven 17 1:22:36 8:16
31 1528 Audrey Wright Flushing 16 1:22:54 8:18
32 531 Rachel Smith Britton 17 1:23:07 8:19
33 2122 Beth Heldmeyer Plymouth 17 1:24:31 8:28
34 2123 Pam Bhullar Canton 18 1:24:55 8:30
35 489 Brittany Robichaud Monroe 15 1:25:18 8:32
36 440 Shelbie Parton Livonia 17 1:25:19 8:32
37 779 Allison Elber Brunswick 17 1:25:33 8:34
38 1482 Alexaandra Muller Brunswick 16 1:25:33 8:34
39 2292 Jamila Odele Dexter 17 1:25:42 8:35
40 201 Abbey Geraghty Rossford 15 1:25:58 8:36
41 594 Biz Van Tiflin Saginaw 19 1:26:50 8:41
42 2322 Sammy Johnson Troy 15 1:28:26 8:51
43 1739 Theresa Hencsie Troy 15 1:28:26 8:51
44 25 Emily Bambach Livonia 18 1:28:40 8:52
45 1832 Erin May Flushing 16 1:29:03 8:55
46 644 Paris Wood Flushing 15 1:29:51 9:00
47 973 Regan Quatro Monroe 17 1:30:17 9:02
48 1828 Jessica Miller Monroe 16 1:30:17 9:02
49 1349 Nikki Slowey Brunswick 17 1:30:19 9:02
50 349 Lauryn Luderman Defiance 17 1:30:29 9:03
51 2093 Lindsey Healy Troy 18 1:31:01 9:07
52 958 Selina Paupert Dryden 17 1:31:58 9:12
53 647 Angela Wright Lansing 16 1:32:44 9:17
54 710 Samantha Byrnes Lansing 16 1:32:45 9:17
55 1471 Renee Cholyway Warren 17 1:33:08 9:19
56 633 Krista Whitten Battle Creek 19 1:33:34 9:22
57 2117 Julia Dinverno Troy 15 1:33:58 9:24
58 1674 Sheri McCormack Holland 16 1:34:54 9:30
59 2272 Kelsey Brigham Concord 15 1:34:56 9:30
60 1567 Danielle Shepherd S Rockwood 16 1:35:09 9:31
61 1116 Leah Evans Brighton 18 1:35:11 9:32
62 338 Alahnna Linton Lapeer 16 1:36:27 9:39
63 2113 Taylor Fagan Lennon 15 1:37:31 9:46
64 1233 Katelyn Feigley Milford 16 1:37:41 9:47
65 1383 Becky Campa Perry 17 1:42:12 10:14
66 1228 Kathy Drouillard Carleton 16 1:45:16 10:32
67 84 Chelsea Caterino Reed City 17 1:46:50 10:41
68 1159 Nicole Schafer Lyons 17 1:50:48 11:05
69 375 Nikkol May Eagle 16 1:50:48 11:05
70 1523 Elizabeth Miller Woodhaven 19 1:56:32 11:40

MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1302 Kyle Mena Ypsilanti 23 53:12 5:20
2 2079 Cole Sanseverino Monroe 20 53:38 5:22
3 1074 Wade Wines Pinckney 22 55:09 5:31
4 858 Jared Kelsh Chippewa Lake 22 55:17 5:32
5 2080 R.P. Whitelaw Ypsilanti 21 55:24 5:33
6 1474 Ransom Brown Coldwater 20 56:03 5:37
7 1667 Joe Horka Westland 21 56:18 5:38
8 1141 Michael Mangieri Big Rapids 21 57:03 5:43
9 1612 Matt Hammersmith Ypsilanti 21 57:06 5:43
10 1260 Matthew Jozwiak Berkley 21 57:07 5:43
11 1719 Alex Tiseo Berea 22 57:21 5:45
12 1389 Andrew Porinsky Dexter 23 57:22 5:45
13 562 Benjamin Tarbutton Gaylord 23 57:35 5:46
14 2281 Curtis Vollmar Ypsilanti 21 57:41 5:47
15 1834 B J Pankow Williamston 24 57:54 5:48
16 1643 Christian Heck East Lansing 21 58:39 5:52
17 1481 Jonathan Kay Three Rivers 23 1:00:30 6:03
18 1151 Steven Neshkoff Big Rapids 24 1:02:09 6:13
19 2057 Phil Shaheen Troy 20 1:02:17 6:14
20 891 Steve Lewnau Okemos 23 1:04:17 6:26
21 1218 Michael Craze Troy 20 1:04:58 6:30
22 36 Robert Beasley Ann Arbor 22 1:07:10 6:43
23 2087 Luke McManigal Linden 22 1:07:50 6:47
24 823 James Hensley Fowlerville 24 1:08:55 6:54
25 1706 Dave Stormeand Rochester 21 1:15:52 7:36

26 1375 Christopher Willer Maybee 24 1:17:01 7:43
27 437 Andrew Parpart Monroe 20 1:18:48 7:53
28 1083 Matt Armelagos Allen Park 22 1:19:41 7:59
29 645 Michael Woodward Lansing 21 1:20:03 8:01
30 1203 Eric Brunning Troy 20 1:26:16 8:38
31 595 Ray Van Tiflin Saginaw 21 1:26:50 8:41
32 269 Benjamin Jaskowski Sterling Heights 22 1:28:04 8:49
33 2315 Jon Bedard Troy 23 1:28:20 8:50
34 1512 Phil Knoll Center Line 23 1:29:02 8:55
35 663 Billy Adkins Livonia 24 1:29:50 8:59
36 2074 Jason Eldridge Oxford 24 1:39:40 9:58
37 1225 Caleb Dodson Valpo 22 1:49:20 10:56


FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 944 Erin O'Mara Goodrich 24 1:04:38 6:28
2 2273 Lynsey Ardingo Allendale 20 1:07:45 6:47
3 1327 Laura Portis East Lansing 21 1:07:58 6:48
4 1313 Colleen Neary Oregon 24 1:08:50 6:53
5 1120 Joanne Gabl Saline 20 1:09:57 7:00
6 1402 Amber Myers Jackson 22 1:10:09 7:01
7 1144 Tamara McDunn Ann Arbor 24 1:14:19 7:26
8 1820 Danielle Tanner Royal Oak 24 1:14:43 7:29
9 530 Michelle Smith Berkley 20 1:16:27 7:39
10 986 Kari Saarela Livonia 22 1:17:06 7:43
11 1401 Sarah Sherwood Plymouth 20 1:17:07 7:43
12 1308 Melany Mioduszewski Dexter 20 1:17:33 7:46
13 1562 Jennifer Pope Pinckney 22 1:17:44 7:47
14 1695 Erica Harmon North Branch 21 1:18:17 7:50
15 1235 Rachel Flores Ann Abor 24 1:18:25 7:51
16 1106 Emma Czaplicki Farmington Hills 20 1:25:15 8:32
17 767 Amber Dryden Mount Morris 21 1:26:00 8:36
18 52 Krystal Bogan China 24 1:27:11 8:44
19 243 Laura Hersha Clarklake 20 1:27:53 8:48
20 27 Jennifer Barlage Novi 20 1:29:48 8:59
21 529 Lucie Smith Battle Creek 21 1:33:34 9:22
22 348 Kadee Luderman Ann Arbor 23 1:36:17 9:38
23 739 Stephanie Cox Flint 22 1:38:22 9:51
24 1878 Kathy Sample Ann Arbor 20 1:40:33 10:04


MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 2293 Leo Foley Howell 27 54:35 5:28
2 2082 Mo Love Saginaw 27 59:45 5:59
3 1162 Vinit Shah Kalamazoo 26 1:01:56 6:12
4 616 Nate Warren Detroit 28 1:02:08 6:13
5 1632 Jared Stoneman Hemlock 28 1:02:57 6:18
6 1700 Brad Miller Toledo 26 1:02:59 6:18
7 723 Spencer Carr Saint Joseph 26 1:04:13 6:26
8 1652 Adam Miller Kansas 25 1:05:19 6:32
9 250 Joseph Holtschlag Somerville 29 1:05:44 6:35
10 587 Tj Tuttamore Pemberville 29 1:06:17 6:38
11 532 Ben Snyder Toledo 28 1:07:01 6:43
12 470 Philip Rader Findlay 29 1:07:06 6:43
13 1049 Adam Van Staveren Ann Arbor 26 1:12:25 7:15
14 1549 Greg First Livonia 25 1:12:29 7:15
15 483 Jimmy Reske Rochester 25 1:12:59 7:18
16 83 Scott Carty Plymouth 28 1:13:42 7:23
17 1526 Bruce Cournoyer Warren 29 1:16:31 7:40
18 1017 Laramie Spurlock Toledo 28 1:16:58 7:42
19 1635 Joseph Hubbs Kokomo 27 1:17:57 7:48
20 318 Austin Lampros Fort Collins 28 1:18:27 7:51
21 846 Dan Kamin Livonia 28 1:19:31 7:58
22 281 Brian Jurgelewicz Ann Arbor 26 1:20:01 8:01
23 1172 Kevin Travis Hopkins 29 1:20:58 8:06
24 842 Johnson Jia Ann Arbor 26 1:21:49 8:11
25 1615 Judah Kay Three Rivers 25 1:22:11 8:14
26 812 Justin Guinup Lambertville 29 1:22:36 8:16
27 408 Michael Newcomer Findlay 29 1:23:49 8:23
28 1266 Adam Korrick Grand Blanc 27 1:24:04 8:25
29 1886 Scott Howley Grand Blanc 29 1:24:34 8:28
30 1173 David Trimble Auburn Hills 26 1:24:42 8:29
31 989 Thomas Samataro Macomb 29 1:27:47 8:47
32 1360 Adam Tye Pinckney 28 1:28:24 8:51
33 892 Ryan Litwiller Flint 25 1:37:36 9:46
34 1844 Ryan Rumberger Canton 29 1:38:45 9:53
35 588 Shea Usher Owosso 29 1:43:17 10:20
36 618 Paul Warriner Blenheim 25 1:45:32 10:34
37 471 Dann Rafferty Ann Arbor 26 1:47:39 10:46
38 1115 Bernard Elias Ann Arbor 27 1:48:02 10:49


FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 293 Jacqueline Kerr Novi 28 1:11:05 7:07
2 582 Lisa Truax Lansing 28 1:18:29 7:51
3 304 Kelly Komray East Lansing 28 1:20:41 8:05
4 397 Jamie Morton Lansing 27 1:21:03 8:07
5 1691 Katie Jazwinski Dexter 29 1:21:15 8:08
6 11 Tiffany Adams Chicago 28 1:22:18 8:14
7 1157 Asia Renning Milan 27 1:22:40 8:16
8 469 Jennifer Rader Findlay 29 1:23:47 8:23
9 1133 Kellie Kource Shelby Twp 28 1:24:57 8:30
10 297 Marissa Kinsman Walled Lake 26 1:26:41 8:41
11 141 Morgan Derouin Chesterfield 27 1:29:14 8:56
12 1368 Angela Ward Southgate 26 1:29:20 8:56
13 80 Alana Carlson Ferndale 29 1:31:40 9:10
14 933 Amelia Moshier South Lyon 28 1:34:04 9:25
15 114 Rebecca Csatari Birmingham 29 1:35:00 9:30
16 1104 Allison Crowley Ypsilanti 29 1:36:26 9:39
17 1090 Buffy Beattie Ann Arbor 29 1:38:37 9:52
18 650 Grace Wu Ann Arbor 28 1:38:37 9:52
19 890 Senny Lee Shelby Township 26 1:38:43 9:53
20 99 Tricia Concepcion Southgate 29 1:40:42 10:05
21 961 Jennifer Peace Westland 29 1:41:12 10:08
22 301 Julia Kline Grosse Pointe Woo 28 1:43:40 10:22
23 341 Laura Lopes Redford 27 1:44:52 10:30
24 1818 Tina Waterbury Blissfield 25 1:44:55 10:30
25 617 Lynne Warriner Blenheim 29 1:45:32 10:34
26 1229 Merri Eckoff Dearborn Heights 26 1:45:34 10:34
27 526 Sarah Smallwood Ann Arbor 27 1:45:39 10:34
28 597 Rachael Vandyke Almont 28 1:45:57 10:36
29 1026 Jennifer Sullivan Almont 28 1:45:57 10:36
30 651 Katie Wurster South Lyon 25 1:46:50 10:41
31 522 Leanne Shultz Ann Arbor 27 1:47:42 10:47
32 257 Jamie Horwath Hudson 29 1:48:46 10:53
33 1147 Bobbi Mitchell Shelby Twp 27 1:49:09 10:55
34 1525 Stacey Schulz Warren 27 1:51:50 11:11
35 221 Monica Gruber Chicago 28 1:52:42 11:17
36 386 Michelle Miller New Orleans 26 1:55:49 11:35
37 1577 Nichole Allison Swartz Creek 28 1:59:06 11:55
38 337 Abbie Letvin Walled Lake 26 2:00:54 12:06
39 1294 Kim Mark Swartz Creek 29 2:04:34 12:28


MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 996 Jeff Schember Vassar 34 1:01:52 6:12
2 1394 Anthony Maletich Oregon 33 1:02:08 6:13
3 1239 John Gilbert Fremont 32 1:03:19 6:20
4 323 Joe Lasceski Saginaw 33 1:04:34 6:28
5 1656 Shane Lehnst Royal Oak 31 1:06:49 6:41
6 1290 Chris Machniak Howell 33 1:07:20 6:44
7 638 Samuel Windom Sylvania 32 1:07:35 6:46
8 551 Joe Styrna Ann Arbor 33 1:09:03 6:55
9 1610 James Felton Iii Saginaw 32 1:11:07 7:07
10 1191 Tim Beard Sylvania 30 1:11:26 7:09
11 1829 Joe Jaboba Monroe 32 1:14:45 7:29
12 1289 Chad Lynema Farmington Hills 30 1:15:17 7:32
13 1560 Jason Visser Grandville 30 1:17:24 7:45
14 2326 Richard Shriner Grand Blanc 32 1:18:50 7:53
15 383 Dan McGuire Canton 32 1:19:16 7:56
16 1660 Ryan Renner Attle Creek 30 1:19:33 7:58
17 9001 Cesar Gonzalez Ypsilanti 31 1:20:01 8:01
18 504 John Salinas Dearborn 31 1:20:31 8:04
19 171 James Feeny Okemos 31 1:20:41 8:05
20 92 Eric Chlubiski Macomb 31 1:22:26 8:15
21 1532 Marco Gonzalez Ypsilanti 32 1:22:37 8:16
22 345 Stuart Lowery Harper Woods 30 1:23:06 8:19
23 120 Jeff Dalton Westland 31 1:23:45 8:23
24 629 Andrew Whelpley Dunlap 33 1:25:29 8:33
25 1586 Dan Kinkead Detroit 34 1:26:20 8:38
26 771 Christopher Echols Grand Blanc 34 1:26:31 8:40
27 156 Daniel Erickson Ferndale 34 1:26:58 8:42
28 1725 Burke Jenkins Detroit 32 1:27:08 8:43
29 2317 Mark Klein Haslett 30 1:27:44 8:47
30 680 Greg Bauman Palmyra 32 1:28:56 8:54
31 2266 William Robson Howell 31 1:30:05 9:01
32 176 Kevin Finn Bath 30 1:31:28 9:09
33 1542 Daryl Keifer Homer 34 1:33:00 9:18
34 315 Steven Labarre Brighton 30 1:33:03 9:19
35 1672 Steven Nilsen Royal Oak 34 1:33:33 9:22
36 583 Christopher Trudeau Dewitt 32 1:34:30 9:27
37 1845 Jeff Beattie Okemos 31 1:35:10 9:31
38 711 Brian Camiller Canton 31 1:37:57 9:48
39 343 Robert Lowe Pittsburgh 34 1:38:32 9:52
40 1631 Jon Rappley Saginaw 34 1:40:21 10:03
41 661 Hans Zipfel Defiance 34 1:40:41 10:05
42 183 Nathan Foster Spring Arbor 34 1:49:20 10:56


FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 282 Sarah Kaechele Grand Blanc 31 1:11:02 7:07
2 1699 Katie Quinn St. Clair Shores 31 1:19:33 7:58
3 1614 Colleen Zathey South Lyon 30 1:23:19 8:20
4 82 Laura Carr Toledo 32 1:23:20 8:20
5 1030 Christy Synowiec Saline 31 1:23:33 8:22
6 1193 Jodi Berlin Chelsea 32 1:25:15 8:32
7 1559 Amber Visser Grandville 31 1:26:53 8:42
8 1841 Trina Romanowski Hudson 31 1:26:55 8:42
9 732 Mary Clingerman Paw Paw 31 1:28:11 8:50
10 1249 Lisa Harris Shelby Twp 32 1:31:42 9:11
11 1645 Shonagh Chimbira Ann Arbor 34 1:32:57 9:18
12 1258 Keisha Hutchinson Flint 30 1:33:29 9:21
13 96 Jennifer Clark Tecumseh 32 1:34:03 9:25
14 856 Dena Kelly Chicago 30 1:34:14 9:26
15 1310 Jen Moore Livonia 33 1:34:21 9:27
16 528 Carmen Smith Royal Oak 33 1:34:22 9:27
17 45 Vanessa Birch Beverly Hills 31 1:35:00 9:30
18 461 Kelly Povilaitis Royal Oak 34 1:38:21 9:51
19 1138 Ann Locke Ann Arbor 30 1:38:52 9:54
20 1356 Mary Thiefels Ann Arbor 30 1:39:01 9:55
21 560 Valerie Swystun Dearborn Heights 30 1:42:38 10:16
22 170 Adrienne Fazzolara Ferndale 34 1:43:34 10:22
23 574 Susan Thompson Ann Arbor 32 1:46:43 10:41
24 189 Cheryl Fudge Royal Oak 30 1:54:48 11:29
25 765 Julie Doran Silverwood 32 1:56:53 11:42
26 344 Sandi Lowe Pittsburgh 34 1:57:27 11:45
27 1259 Jennifer Jenkins Freeland 32 1:57:58 11:48
28 1009 Sara Shirey Flushing 33 1:59:38 11:58


MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1842 Tom Romanowski Hudson 38 1:00:57 6:06
2 508 Mike Schley Canton 39 1:04:02 6:25
3 903 David Madrigal Durand 39 1:04:25 6:27
4 750 Patrick Daugherty Livonia 36 1:06:03 6:37
5 2043 Greg Thomas Clio 39 1:06:04 6:37
6 154 Greg Endres Saline 36 1:08:14 6:50
7 825 John Hildebrand Whitmore Lake 37 1:08:16 6:50
8 1121 Kurt Gardner Ann Arbor 35 1:09:28 6:57
9 1306 Loren Miller Macomb 39 1:10:22 7:03
10 2070 Rodney Roten Midland 39 1:10:39 7:04
11 1312 Matt Murphy Royal Oak 36 1:11:50 7:11
12 268 Mike Jarvey Ypsilanti 37 1:13:31 7:22
13 296 Chuck Kingston Wixom 38 1:14:24 7:27
14 340 Jay Lonsway Marshall 36 1:14:47 7:29
15 306 Patrick Krips Commerce Twp 35 1:16:13 7:38
16 57 Paul Boyer Howell 38 1:17:15 7:44
17 584 Michael Tsai Clarkston 35 1:17:24 7:45
18 1208 Bill Cardenas Canton 37 1:17:34 7:46
19 1355 Thomas Stevens Farmington 37 1:18:03 7:49
20 1110 Jon Dietz Birmingham 39 1:18:46 7:53
21 378 Mark McCaslin Northville 38 1:19:42 7:59
22 1320 Mike Petit Dexter 39 1:19:56 8:00
23 547 Ted Stilber Dexter 39 1:20:33 8:04
24 1299 James McDonough Otisville 39 1:20:51 8:06
25 857 Mike Kelly Chicago 38 1:21:36 8:10
26 1316 Mark Pagels South Lyon 38 1:22:00 8:12
27 543 Curt Steinebach Cedar Springs 37 1:22:25 8:15
28 254 Christopher Horn Plymouth 37 1:22:38 8:16
29 1602 Lawrence Swartz Fostoria 35 1:22:48 8:17
30 937 James Mydloski Lincoln Park 37 1:22:58 8:18
31 2059 James Burdel Chelsea 37 1:23:52 8:24
32 1879 Rich Marr Flint 38 1:23:55 8:24
33 1607 Thomas Perczuk Hamtramck 39 1:24:11 8:26
34 1862 Paul Ceravolo Temperance 38 1:24:40 8:28
35 494 Jeff Roth Waterloo 36 1:24:42 8:29
36 997 Olaf Schmidt Fenton 39 1:25:12 8:32
37 238 David Haugh Canton 37 1:25:26 8:33
38 131 David De Reyna Grosse Pointe Far 39 1:26:14 8:38
39 852 John Kaufield Cox's Creek 39 1:26:41 8:41
40 1163 Eric Smith Saline 37 1:27:08 8:43
41 577 Al Treado Indianapolis 39 1:27:38 8:46
42 768 Ken Duck Ann Arbor 39 1:27:53 8:48
43 258 Lance Horwath Hudson 35 1:28:00 8:48
44 934 Dan Muir Williamston 39 1:28:14 8:50
45 423 Kevin O'Connor Monclova 39 1:28:32 8:52
46 77 Chris Campbell Garden City 38 1:30:01 9:01
47 94 Ata Ciechanowski Ypsilanti 37 1:30:13 9:02
48 1078 Dan Yankee Lexington 39 1:30:18 9:02
49 85 Chad Caudell Saginaw 38 1:30:45 9:05
50 1130 John Hummel Ann Arbor 38 1:31:01 9:07
51 177 Richard Finn Burton 36 1:31:28 9:09
52 859 Timothy Kerstetter Millbury 39 1:32:49 9:17
53 1871 Edward Perozek Toledo 36 1:33:52 9:24
54 169 Daniel Fay Royal Oak 35 1:34:15 9:26
55 2312 Eric Hernandez Davison 37 1:34:17 9:26
56 1167 Richard Stewart Fenton 38 1:35:57 9:36
57 998 Daniel Schultz Brooklyn 39 1:38:01 9:49
58 554 Steve Sulewski Macomb 38 1:43:50 10:23
59 2084 Dion Clark Fowlerville 37 1:44:26 10:27
60 1156 Mike Regan Detroit 35 1:48:04 10:49
61 405 Eric Neeley Holland 36 2:02:59 12:18

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 505 Cherie Salmeto Pinckney 38 1:09:51 7:00
2 2100 Malissa Lauderbaugh Flint 39 1:10:14 7:02
3 501 Marcy Sacks Albion 38 1:14:40 7:28
4 867 Tammy Klein South Lyon 36 1:16:40 7:40
5 1066 Holly Williams Oregon 37 1:17:49 7:47
6 193 Mary Gallagher Ann Arbor 39 1:21:13 8:08
7 1061 Leeanne Weinreich Gregory 37 1:22:08 8:13
8 1190 Tisha Augustyniak Maumee 37 1:24:27 8:27
9 2465 Jody Ariss Fenton 39 1:24:39 8:28
10 662 Leslie Zook Kalamzoo 38 1:26:21 8:39
11 609 Bridget Wackerly Oak Park 38 1:26:21 8:39
12 601 Kimberly Verbeerst Ypsilanti Twp 39 1:27:02 8:43
13 1164 Tracey Smith Saline 36 1:27:08 8:43
14 988 Camilla Salow Concord 37 1:31:16 9:08
15 745 Dana Currie New Hudson 38 1:31:41 9:11
16 1391 Erricka L Martin Flint 35 1:33:46 9:23
17 61 Lisa Brady Farmington Hills 35 1:35:59 9:36
18 503 Rachael Sak San Francisco 38 1:36:48 9:41
19 158 Lori Eshenroder Monroe 36 1:42:04 10:13
20 444 Nicole Peddycord Chesterfield 35 1:42:53 10:18
21 93 Stacie Ciacelli Monroe 39 1:43:45 10:23
22 164 Dawn Eveland Macomb 35 1:43:50 10:23
23 1521 Natalie Davis Linden 39 1:45:05 10:31
24 1094 Betty Brendle Shelby Twp 38 1:46:31 10:40
25 78 Tracy Campfield Fpo 35 1:46:43 10:41
26 826 Eileen Hilliard W Bloomfield 39 1:51:49 11:11
27 2313 Renee Hernandez Davison 38 1:53:51 11:24
28 2307 Carole Woodward Okemos 37 1:54:59 11:30
29 336 Danielle Letter Flushing 37 1:57:24 11:45
30 1713 Danielle Andres Lambertville 37 1:57:52 11:48
31 450 Karen Peters Plymouth 36 2:27:04 14:43


MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 2304 Sonny Workman Clyde 40 1:01:39 6:10
2 1869 Tim Densmore Lansing 42 1:05:07 6:31
3 694 Matt Bowers West Unity 40 1:05:41 6:35
4 1478 Ricky Pouwtain Marshall 40 1:07:37 6:46
5 761 Joseph Distel Findlay 44 1:10:31 7:04
6 923 David Milka Saginaw 40 1:11:09 7:07
7 932 Jeffery Moran Rochester Hills 44 1:11:10 7:07
8 1698 Gary Godwin Farmington 44 1:11:23 7:09
9 514 David Sealscott Toledo 40 1:12:05 7:13
10 1582 Eric Buchanan Oxford 41 1:12:47 7:17
11 2295 Brian Harreld Dexter 40 1:12:53 7:18
12 1031 Scott Talley Detroit 40 1:16:28 7:39
13 2323 Flavio Bezerra Troy 43 1:17:15 7:44
14 1644 Jeffrey Wardell Saginaw 44 1:18:32 7:52
15 242 Kenneth Herrington Clinton Township 41 1:18:59 7:54
16 1736 Ken Campbell Caro 42 1:19:03 7:55
17 1531 Nate White Howell 42 1:19:43 7:59
18 237 Michael Hatchew Goodrich 44 1:20:01 8:01
19 1618 Thomas Manzagol Dexter 41 1:20:12 8:02
20 801 Ken Gerlica Okemos 41 1:20:17 8:02
21 657 Dennis Younkin South Lyon 41 1:20:19 8:02
22 935 Mark Mull Stockbridge 40 1:20:32 8:04
23 1873 Paul Clarke Pinckney 41 1:21:11 8:08
24 517 Dave Sevon Dbn Hts 43 1:22:36 8:16
25 20 Eric Apollo Ann Arbor 40 1:22:42 8:17
26 832 Steve Hoover Lima 43 1:23:18 8:20
27 1692 Bob Jazwinski Dexter 42 1:23:36 8:22
28 115 Timothy Culp Taylor 43 1:23:42 8:23
29 1006 Kevin Shaw Grand Ledge 43 1:24:11 8:26
30 878 Rob Krueger Holt 40 1:24:11 8:26
31 2078 John Krist Ii Flint 42 1:24:26 8:27
32 1005 Frederick Shaw Lexington 42 1:25:01 8:31
33 2325 James Piliou Canton 40 1:25:32 8:34
34 1002 Bob Shammas Dexter 41 1:26:01 8:37
35 1168 Eric Swanson Macomb 44 1:26:11 8:38
36 656 Shawn Young Ionia 43 1:27:30 8:45
37 2044 Tim Martin Fenton 41 1:27:37 8:46
38 1626 Alex Wegner Emmett 44 1:28:32 8:52
39 459 David Porter Flushing 41 1:29:23 8:57
40 975 Jeff Richardson Davison 42 1:29:57 9:00
41 377 Michael McCain Lincoln Park 43 1:30:23 9:03
42 1154 Robert Peskin Grosse Pointe Far 40 1:31:20 9:08
43 744 Kevin Cunningham Jackson 41 1:33:16 9:20
44 308 Christopher Krucki Rochester Hills 44 1:34:21 9:27
45 2042 Duane Meads Detroit 42 1:34:58 9:30
46 1001 Dave Serino Pinckney 41 1:36:04 9:37
47 229 Daniel Haggerty Warren 44 1:36:47 9:41
48 2305 Bill Brinkerhoff Ann Arbor 43 1:37:43 9:47
49 598 Trey Vandyke Riverside 44 1:37:45 9:47
50 799 Kevin Gaby Burton 41 1:38:19 9:50
51 2121 Jimmy Espinoza Troy 43 1:39:25 9:57
52 1321 Jay Petit Ii South Lyon 41 1:39:32 9:58
53 1473 Rick Barber Adrian 42 1:39:58 10:00
54 443 Edward Peddycord Chesterfield 40 1:40:11 10:02
55 2310 John Pfeiffer . 40 1:41:39 10:10
56 720 William Carpenter Whitmore Lake 41 1:41:49 10:11
57 600 Jimson Vedua Macomb 41 1:42:08 10:13
58 287 Mohammad Kamarulzaman Ann Arbor 40 1:42:24 10:15
59 251 Dan Homer Haslett 40 1:42:51 10:18
60 1708 Dave Savageau Livonia 44 1:44:52 10:30
61 1095 Bruce Brendle Shelby Twp 41 1:46:31 10:40
62 746 Denton Dance Oakland Township 40 1:49:16 10:56
63 1161 Steven Schuster Farmington 40 1:51:04 11:07

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1007 Lisa Shaw Lexington 40 1:10:52 7:06
2 145 Barbara Dosier Holland 42 1:17:27 7:45
3 207 Katherine Gillman Whitmore Lake 41 1:19:32 7:58
4 1314 Laura Novotny Toledo 41 1:19:49 7:59
5 9005 Darla Brown Parchment 42 1:19:57 8:00
6 784 Jenni Everal Taylor 44 1:20:22 8:03
7 121 Nancy Damm Ann Arbor 41 1:21:14 8:08
8 2265 Sandy Dazer Port Huron 44 1:21:38 8:10
9 786 Tracy Faraoni Westland 41 1:24:51 8:30
10 1342 Pam Rose White Lake 43 1:25:47 8:35
11 738 Kathleen Cornish Pinckney 40 1:30:01 9:01
12 1609 Debra Rojewski Fowlerville 43 1:31:06 9:07
13 1178 Deborah Ward Birmingham 44 1:31:55 9:12
14 1545 Elizabeth Scalzo Livonia 41 1:33:28 9:21
15 1824 Kathi Barker Canton 44 1:37:04 9:43
16 1721 Angela Grunn Howell 44 1:39:48 9:59
17 809 Candace Gregory Dewitt 40 1:40:16 10:02
18 499 Carrie Ryckman Livonia 40 1:41:27 10:09
19 1870 Dorey Mellios Mason 40 1:44:08 10:25
20 1297 Diane McCarthy Wyandotte 43 1:44:53 10:30
21 426 Renee Oliver Dexter 44 1:45:16 10:32
22 100 Misiel Conlen Bighton 40 1:45:31 10:34
23 1720 Becky Benjamin Swartz Creek 43 1:49:16 10:56
24 355 Jennifer Maddalena Chesterfield 43 1:49:20 10:56
25 703 Jacqueline Brown Washington 43 1:51:20 11:08
26 1064 Bridgette Williams Shelby Township 40 1:57:08 11:43
27 995 Misty Schalk Bay City 42 1:58:43 11:53
28 643 Bonnie Wood Flushing 44 2:05:51 12:36
29 713 Susan Card Columbiaville 41 2:10:38 13:04


MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 15 Bent Andersen Ypsilanti 45 1:03:48 6:23
2 1578 Roger Lara Grand Blanc 49 1:07:20 6:44
3 1149 Timothy Mooney Toledo 48 1:07:50 6:47
4 190 Damon Fueri Southfield 46 1:10:25 7:03
5 820 Jeffery Heath Hanover 47 1:10:34 7:04
6 556 Karl Suni Lansing 47 1:10:57 7:06
7 1222 John Demarco Brighton 46 1:11:55 7:12
8 2286 Mike Benedict Flint 48 1:12:19 7:14
9 1538 Bob Bridges Onsted 46 1:12:27 7:15
10 1393 Jon Baker Millbury 49 1:12:54 7:18
11 2103 Tom Morris Novi 48 1:14:51 7:30
12 187 Jeff Frederick Clinton Township 47 1:15:37 7:34
13 905 Dave Mann Detroit 47 1:16:23 7:39
14 1653 Tim Clore Clarklake 47 1:16:50 7:41
15 1843 Earl Lentner Saginaw 46 1:18:00 7:48
16 280 Barney Judge Ann Arbor 49 1:18:25 7:51
17 658 Brian Zehnder Holladay 45 1:19:54 8:00
18 1690 Frank Reynolds Tecumseh 45 1:20:00 8:00
19 1544 Dan Reis Maumee 45 1:20:01 8:01
20 728 Fred Ciske Dexter 48 1:20:08 8:01
21 1884 Franco Francese Windsor 49 1:21:47 8:11
22 783 Greg Everal Taylor 49 1:22:03 8:13
23 578 Dave Trippett Bloomfield Hills 49 1:23:56 8:24
24 253 Mark Hommel Lake Isabella 46 1:24:29 8:27
25 490 Thomas Robson Kingsville 47 1:24:38 8:28
26 648 Brian Wright South Lyon 46 1:24:41 8:29
27 1601 Jim Zittel Waterford 45 1:24:56 8:30
28 1085 William Balluff Pleasant Lake 46 1:25:26 8:33
29 1529 Tim Speed Oxford 46 1:25:26 8:33
30 2282 Pat Konkol Homer 47 1:25:48 8:35
31 1537 Greg Flint Flushing 46 1:26:01 8:37
32 502 Lawrence Sak Lake Orion 47 1:26:10 8:37
33 681 Benjamin Beale Northville 48 1:26:41 8:41
34 91 Will Chiola Dearborn Heights 49 1:27:11 8:44
35 352 Robert Lusk Pinckney 47 1:29:01 8:55
36 524 Robert Simon Maumee 47 1:29:35 8:58
37 664 Darrell Adkins Mecosta 49 1:29:51 9:00
38 1617 Chuck Ponden Dearborn Heights 46 1:30:41 9:05
39 173 Bob Ferguson Pinckney 47 1:33:36 9:22
40 1065 Douglas Williams Grand Blanc 45 1:35:05 9:31
41 40 Peter Beswerchij Troy 47 1:35:10 9:31
42 118 Ron Cushman Saginaw 48 1:35:22 9:33
43 475 Karl Rausch Farmington Hills 45 1:35:56 9:36
44 887 Luther Latchaw Laingsburg 47 1:36:42 9:41
45 28 Craig Barnhart Beverly Hills 46 1:42:12 10:14
46 87 Kevin Cesarz Toledo 45 1:43:19 10:20
47 228 Armin Hagenloch Bloomfield Hills 45 1:44:03 10:25
48 675 Frank Bacheldor Howell 45 1:45:56 10:36
49 851 Mike Kapraun Flint 48 1:46:07 10:37
50 9007 Mike Kapraun Flint 45 1:46:08 10:37
51 453 David Pfiester Ann Arbor 49 1:49:59 11:00
52 822 Mike Henderson Holt 49 2:13:25 13:21


FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 2467 Ruth Lara Grand Blanc 47 1:19:04 7:55
2 841 Kelly Jewell Toledo 49 1:19:32 7:58
3 900 Kittie Lynch Lansing 45 1:20:05 8:01
4 2069 Susanne Kleff Okemos 48 1:20:28 8:03
5 782 Cindy Embry Clinton 48 1:22:24 8:15
6 1307 Betty Mioduszewski Dexter 45 1:23:00 8:18
7 307 Tracey Krips Walled Lake 47 1:23:25 8:21
8 1390 Marit Janse Fenton 47 1:24:25 8:27
9 1118 Sara Figueroa Fraser 48 1:26:35 8:40
10 590 Regina Valentini Farmington Hills 46 1:26:54 8:42
11 219 Katherine Groenewegen Kingsville 45 1:27:46 8:47
12 910 Teresa Martin Freeland 48 1:27:52 8:48
13 416 Kathleen Noble Clarkston 47 1:28:02 8:49
14 1008 Terry Shell Croswell 49 1:28:05 8:49
15 1003 Patti Shammas Dexter 48 1:29:41 8:59
16 1179 Jean Weishaar Plymouth 46 1:30:21 9:03
17 101 Jennifer Constand Rochester Hills 45 1:32:12 9:14
18 733 Lisa Coleman Northville 47 1:32:38 9:16
19 473 Debbie Ratliff Brighton 49 1:33:16 9:20
20 1535 Diane Mattson Brighton 48 1:33:17 9:20
21 1398 Mary Smith Davison 49 1:34:14 9:26
22 991 Cheryl Santure Brooklyn 45 1:34:33 9:28
23 1371 Christie White Grand Blanc 45 1:35:24 9:33
24 999 Joyce Segedi Canton 49 1:36:26 9:39
25 816 Barb Hanes Albion 45 1:36:28 9:39
26 1043 Cindy Triveline Chelsea 45 1:37:05 9:43
27 766 Karen Downs Flint 47 1:40:56 10:06
28 216 Stacey Gray West Bloomfield 46 1:41:12 10:08
29 665 Nancy Adkins Mecosta 49 1:43:34 10:22
30 652 Wanda Yenkel Commerce Twp. 47 1:45:25 10:33
31 925 Joan Miller Ann Arbor 46 1:47:21 10:45
32 217 Dayna Grimaldi Almont 46 1:48:00 10:48
33 1341 Laurie Rogers Saline 46 1:48:12 10:50
34 359 Dawn Mahn Temperance 47 1:48:29 10:51
35 1054 Shari Vlasic Bloomfield Hills 48 1:48:29 10:51
36 1150 Carole Muraske Linden 45 1:48:38 10:52
37 1035 Elizabeth Tenison Jackson 49 1:49:08 10:55
38 930 Susan Mora Fassett Fenton 45 1:50:09 11:01
39 1153 Tina Paraventi Ypsilanti 45 2:06:43 12:41
40 607 Renee Visser Holland 47 2:08:05 12:49
41 970 Sally Popa Dryden 48 2:11:47 13:11


MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 677 Paul Bapst Jr Hanover 52 1:07:40 6:46
2 886 Joe Lasher Kimball Township 51 1:07:40 6:46
3 200 Bob Gazda Marysville 52 1:11:24 7:09
4 1400 Jim Fanning Medina 52 1:11:51 7:12
5 133 Jim Debrincat Livonia 50 1:12:45 7:17
6 1636 Ed Kornacki Kornacki Farmington Hills 51 1:12:53 7:18
7 1264 Joe Kerr Grand Blanc 54 1:14:18 7:26
8 536 James Spencer Ypsilanti 50 1:16:36 7:40
9 776 Steve Edwards Dundee 54 1:17:46 7:47
10 50 Larry Dilabbio Toledo 51 1:17:54 7:48
11 908 Michael Markie Roseville 53 1:19:04 7:55
12 709 Randy Bukas Germantown 53 1:19:42 7:59
13 1047 Roy Tuttle Essexville 54 1:20:02 8:01
14 9009 Edward O'Reilly Maumee 52 1:20:44 8:05
15 1384 Rique Campa Perry 52 1:21:08 8:07
16 139 James Delhey Dexter 50 1:21:31 8:10
17 70 Bill Burger Howell 53 1:22:10 8:13
18 811 Thomas Gross Livonia 51 1:23:41 8:23
19 1211 Kenneth Castle Ypsilanti 50 1:23:49 8:23
20 1338 Mark Richter Canton 54 1:23:49 8:23
21 1134 Bob Kozlowski Howell 52 1:25:17 8:32
22 971 Thomas Powell Pinckney 52 1:25:42 8:35
23 2276 David Prange Plymouth 50 1:25:58 8:36
24 1746 Jim Crachiola Troy 51 1:26:56 8:42
25 2118 Christopher Dinverno Troy 50 1:28:00 8:48
26 1204 Timothy Burtch Canton 52 1:28:13 8:50
27 1705 Don Eifler Livonia 52 1:28:27 8:51
28 1479 Bill Canoe Commerce Twp 54 1:30:52 9:06
29 865 John King Toledo 51 1:32:21 9:15
30 914 Jeff McClain Sterling Heights 50 1:32:22 9:15
31 413 Leon Niebrzydowski Sterling Heights 53 1:32:30 9:15
32 1543 Thomas Powell Detroit 54 1:33:51 9:24
33 497 Steve Ruggirello Fenton 53 1:35:07 9:31
34 370 Jim Matthews Jackson 53 1:35:22 9:33
35 1013 Scott Smith Fremont 50 1:35:51 9:36
36 793 Craig Finkbeiner Midland 50 1:39:44 9:59
37 153 Bob Ellis Taylor 53 1:39:48 9:59
38 1520 Charles Evans Lambertville 50 1:42:13 10:14
39 593 Daniel Van Norman Lapeer 51 1:44:14 10:26
40 2041 John Skrzypek W Bloomfield 52 1:46:43 10:41
41 819 Jon Hayes Warren 53 1:47:10 10:43
42 712 Michael Cantor Flint 53 1:50:09 11:01
43 938 Jerry Myers Flint 54 1:57:24 11:45
44 1372 Patrick White Grand Blanc 50 2:04:50 12:29
45 1016 Jerome Solomon Redford 51 2:27:01 14:43


FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 468 Tammie Rademacher Grand Ledge 50 1:21:03 8:07
2 2068 Cindy Wigman Lansing 52 1:21:12 8:08
3 1202 Belinda Brunning Troy 50 1:26:17 8:38
4 1742 Wanda Handlin Flint 51 1:29:14 8:56
5 992 Laura Sawyer Clinton Township 51 1:31:11 9:08
6 1561 Jenny Pruitt Ann Arbor 50 1:33:53 9:24
7 97 Kathleen Clark Fraser 51 1:35:09 9:31
8 1223 Jane Digneit-Smith Beverly Hills 51 1:35:15 9:32
9 1514 Nancy Knoll Warren 52 1:36:33 9:40
10 922 Kathy Milczarski Farmington Hills 50 1:37:56 9:48
11 730 Janis Clay Toledo 51 1:38:30 9:51
12 1197 Joann Bonnewell Brighton 53 1:40:01 10:01
13 420 Darcy Noss Brighton 54 1:40:43 10:05
14 88 Lorrie Cesarz Toledo 53 1:43:19 10:20
15 610 Jane Walls Croswell 53 1:43:45 10:23
16 1833 Ruth Cantor Flint 53 1:45:01 10:31
17 1301 Pat Meeks Pinckney 51 1:49:47 10:59
18 979 Susan Rogers North Branch 52 1:53:02 11:19


MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1032 John Tarkowski Northville 55 1:03:35 6:22
2 1015 Doug Soliz Allen Park 58 1:10:08 7:01
3 741 David Crary Ann Arbor 57 1:11:07 7:07
4 2083 Fred Colbert Kalamazoo 56 1:11:37 7:10
5 927 Steve Miller Eaton Rapids 56 1:11:55 7:12
6 421 James O'Brien Troy 56 1:12:29 7:15
7 707 David Bruning Fremont 55 1:13:46 7:23
8 635 Donald Windom Bowling Green 58 1:16:10 7:37
9 907 Ron Marinucci Commerce Twp. 59 1:17:16 7:44
10 2064 Daniel Martinez Allen Park 55 1:17:50 7:47
11 1109 John Dibling Pemberville 56 1:18:09 7:49
12 278 Thomas Joseph Ann Arbor 55 1:19:44 7:59
13 373 Gregory Maxfield Oxford 58 1:22:17 8:14
14 1102 David Clark Ypsilanti 57 1:22:57 8:18
15 962 Robin Pearce New Hudson 55 1:24:22 8:27
16 1014 Andrew Soifer Ann Arbor 57 1:24:23 8:27
17 326 Bruce Lawrence Mretamora 58 1:24:40 8:28
18 1018 Kirt Stalker Clarkston 55 1:25:07 8:31
19 688 Thomas Biblewski Toledo 57 1:25:33 8:34
20 249 David Holtschlag Okemos 56 1:26:43 8:41
21 931 Dave Canute Durand 59 1:26:45 8:41
22 1642 Bryane Kowalewski Woodhaven 57 1:27:40 8:46
23 1089 Mark Baumkel Bloomfield Hills 57 1:27:45 8:47
24 1385 Frank Johnson Saginaw 56 1:29:05 8:55
25 967 Dave Pine Northville 59 1:29:24 8:57
26 117 Michael Curtis Swartz Creek 59 1:29:36 8:58
27 1624 Ray Pilon Belleville 55 1:31:04 9:07
28 382 Timothy McGranahan Toledo 56 1:31:57 9:12
29 735 Len Constantine Chesterfield 55 1:33:32 9:22
30 789 Jerry Fergason Mishawaka 56 1:33:46 9:23
31 966 Mike Perkins Ann Arbor 56 1:33:49 9:23
32 1504 Gary Eff Toledo 58 1:37:02 9:43
33 2058 Michael C Stevens Linden 59 1:40:07 10:01
34 1851 Bill Fuchs Kimball Township 58 1:45:37 10:34
35 1044 George Troia Romulus 56 1:47:28 10:45
36 2096 Nelson Williams Saline 59 1:48:20 10:50
37 162 Dale Evans Bellingham 56 1:51:02 11:07
38 684 Tom Jr. Belford Grand Blanc 59 1:52:16 11:14
39 743 Clinton Cunningham Pinckney 55 1:53:16 11:20
40 696 Lester Brady Grand Blanc 55 1:57:00 11:42

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 374 Melodie Maxfield Oxford 59 1:30:30 9:03
2 756 Dona Derossett Otisville 56 1:37:21 9:45
3 1735 Marie Thompson Clio 58 1:38:23 9:51
4 252 Dawn Homer Haslett 56 1:42:50 10:17
5 686 Lois Berkowitz Riverview 59 2:02:52 12:18
6 1293 Anne Mark Flushing 57 2:04:34 12:28
7 1025 Susan Stuwe Holt 57 2:10:56 13:06
8 290 Michele Katz Brighton 55 2:27:30 14:45
9 163 Sharon Evans Bellingham 57 2:36:43 15:41


MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 2067 Jim Carter Okemos 60 1:14:08 7:25
2 1633 Allan Taverner Windsor, Ont 63 1:14:56 7:30
3 952 Don Owens Williamston 64 1:15:24 7:33
4 95 Thomas Claflin Brighton 60 1:18:28 7:51
5 874 Irvin Kontowsky Coldwater 60 1:20:34 8:04
6 1387 Rick Stevens Ann Arbor 62 1:21:12 8:08
7 881 Jim Kruse Port Huron 64 1:22:52 8:18
8 234 Robert Harris Saginaw 60 1:25:42 8:35
9 928 Jerome Mittman Northville 63 1:28:24 8:51
10 1714 Paul Garico Clarkston 60 1:28:56 8:54
11 458 Toby Pitser Clarkston 60 1:30:06 9:01
12 1140 Alan Lutz Marshall 63 1:31:07 9:07
13 805 William Gosline Toledo 64 1:33:12 9:20
14 1380 Marty Povirk Waterford 60 1:35:57 9:36
15 1386 Cary Deloye Livonia 61 1:39:21 9:57
16 1737 Fred Guest Birch Run 62 1:39:56 10:00
17 1663 Michael Bowen Flushing 60 1:42:07 10:13
18 1058 John Walton Williamston 61 1:42:16 10:14
19 1703 Thomas Cameron Rochester Hills 60 1:44:46 10:29
20 14 Bruce Allen Royal Oak 61 1:46:17 10:38
21 843 Ray Joaquin Southgate 64 1:49:26 10:57
22 1483 Bob Johnson Clio 62 1:53:57 11:24
23 1744 Marlin Short Wauaau 60 2:13:37 13:22

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1388 Renee Vettorello Saline 62 1:35:25 9:33
2 362 Nancy Mann Destin 62 1:38:04 9:49
3 844 Kathy Johnson Lansing 61 1:42:15 10:14
4 1021 Mary Steinhauser La Salle 63 1:53:26 11:21

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 854 Bill Keller Lansing 67 1:25:47 8:35
2 1885 Kurt Makowski Windsor 68 1:28:14 8:50
3 8 Richard Wallen Flushing 68 1:29:05 8:55
4 2466 Norman Hart Davison 66 1:33:35 9:22
5 994 David Scarlin Redford 66 1:34:11 9:26
6 1381 Ben Alalouf West Bloomfield 67 1:36:33 9:40
7 488 Brian Roberts Royal Oak 68 1:54:57 11:30
8 513 Norman Scott Detroit 65 1:57:42 11:47
9 1020 Cyril Steinhauser La Salle 66 2:01:33 12:10

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 10 Cathy Detman Flint 69 1:45:25 10:33
2 1558 Marilyn Brown Davison 65 1:46:35 10:40
3 180 Joan Forman Destin 66 1:48:07 10:49


MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1627 Peter Polidori Franklin 70 1:14:39 7:28
2 1403 Brian Harris Royal Oak 73 1:16:50 7:41
3 1399 George Stump Cincinnati 71 1:46:26 10:39
4 1694 Ralph Judd Southfield 70 2:07:12 12:44

FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1469 Merion Knight Detroit 71 1:45:17 10:32

MALE AGE GROUP: 75 - 79
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1028 Hugh Sweeney Novi 77 1:49:03 10:55

FEMALE AGE GROUP: 75 - 79
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

MALE AGE GROUP: 80 - 89
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 942 Matt Norris Olmsted Falls 80 1:54:54 11:30

FEMALE AGE GROUP: 80 - 89
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

MALE AGE GROUP: 90 - 95
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 90 - 95
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

MALE-NO AGE PROVIDED AGE GROUP: 0 - 0
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

FEMALE-NO AGE PROVIDED AGE GROUP: 0 - 0
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====




******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 2274 James Gale Allendale 23 25:04 5:14

******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 369 Angela Matthews Westland 24 28:26 5:56

******************** MALE MASTERS WINNER *******************************
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1437 Dave Hess Curtice 43 27:09 5:40

******************** FEMALE MASTERS WINNER *******************************
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1445 Becky Mincheff Oregon 44 32:59 6:53

******************** MALE GRAND MASTERS WINNER *******************************
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1554 Donald Leck Maumee 50 28:17 5:54

******************** FEMALE GRAND MASTERS WINNER *******************************
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 123 Debbie Darling Onsted 51 42:32 8:52

******************** MALE SENIOR WINNER *******************************
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1253 Wally Herrala Ann Arbor 63 33:26 6:58

******************** FEMALE SENIOR WINNER *******************************
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 813 Pati Habenicht North Ridgeville 60 42:41 8:54


MALE AGE GROUP: 1 - 14
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1011 Chase Skinner Grand Ledge 14 30:35 6:23
2 1413 Thomas Gibbons Oregon 14 30:50 6:26
3 1364 Matthew Waaland Findlay 14 31:06 6:29
4 2053 Joshua Horton Mason 14 32:55 6:52
5 1822 Kallan Herbert Pinckney 14 33:38 7:01
6 614 Alex Ward Whitmore Lake 13 34:21 7:10
7 1508 Mitch Latroy Monroe 14 34:23 7:10
8 1852 Michael Cox Pinckney 13 34:52 7:16
9 143 Nate Dingman Pinckney 14 35:24 7:23
10 103 Garret Coombs Holland 13 35:43 7:27
11 1835 Joe Cecil Mason 14 35:51 7:29
12 690 Keegan Biegalski Woodhaven 11 36:07 7:32
13 585 Matthew Turley Toledo 13 36:09 7:32
14 835 Jacob Hoyes Swartz Creek 14 36:17 7:34
15 759 Alex Distel Findlay 13 36:52 7:41
16 539 David St. John Perrysburg 12 37:26 7:48
17 1516 Kevin Leabu Pinckney 14 38:15 7:59
18 1456 Darryn Taylor Whitmore Lake 14 38:47 8:05
19 379 Zachary McCrary Linden 14 39:22 8:13
20 1861 Coleb Hess Henderson 12 39:45 8:17
21 757 Alex Dewey Whitmore Lake 14 40:01 8:21
22 1405 Brandon McDole Woodhaven 14 40:14 8:23
23 479 Hunter Reid Lake Orion 12 40:24 8:25
24 1328 David Powers Michigan Center 14 40:58 8:32
25 1201 Brandon Bristow Jackson 14 40:59 8:33
26 1593 Forrest Johnson Waterford 14 41:25 8:38
27 1576 Ryan Squanda Waterford 14 41:37 8:41
28 1177 Chad Walters Westland 14 41:54 8:44
29 1868 Tim Frazee Lansing 14 42:05 8:46
30 1087 Harry Barrmorris Ann Arbor 13 42:15 8:49
31 1637 Arris Rouses Toledo 13 42:19 8:49
32 848 Dan Kapraun Flint 12 42:39 8:54
33 197 Alex Garza Saginaw 13 43:42 9:07
34 1273 Robert Kunselman Jackson 9 46:27 9:41
35 1863 Dylan Gulch Temperance 14 49:13 10:16
36 2050 Raymond Desimone Monroe 14 49:15 10:16
37 719 Mitchell Carpenter Whitmore Lake 13 50:48 10:35
38 1358 Cameron Thurston Holt 13 51:01 10:38
39 838 Colton Jacot Vassar 11 53:36 11:10
40 876 Nick Krashy Grand Blanc 14 53:57 11:15
41 570 Jesse Tenhove Lansing 12 57:35 12:00
42 806 Levi Grandstaff East Lansing 9 59:53 12:29
43 1272 Charles Kunselman Jackson 11 1:15:56 15:50
44 775 Seth Edwards Linden 10 1:22:25 17:11


FEMALE AGE GROUP: 1 - 14
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1406 Kelsey Calhoun Lambertville 14 32:03 6:41
2 69 Lindsey Burdette Horton 14 32:37 6:48
3 1454 Alexandra Aughenbaugh Sylvania 14 33:06 6:54
4 862 Karalyn Kiessling Battle Creek 14 33:50 7:03
5 1451 Lauren Duncan Sylvania 14 33:57 7:05
6 1244 Ellorey Green Brighton 13 34:39 7:14
7 1453 Francesca Veluscek Rossford 14 34:42 7:14
8 411 Ashley Nichols Monroe 13 36:50 7:41
9 1511 Marina Aguilera Monroe 14 37:07 7:44
10 314 April La Londe Linden 14 37:17 7:46
11 1427 Julia Shah Grosse Ile 14 38:14 7:58
12 272 Elaine Johnson Gregory 14 38:36 8:03
13 1518 Paige Kennedy Battle Creek 13 38:44 8:04
14 1126 Miranda Haas Pinckney 14 38:46 8:05
15 1515 Allie Knoll Warren 12 38:53 8:06
16 1137 Tiffany Lamble Livonia 14 39:21 8:12
17 2090 Emily Pap Dexter 14 39:31 8:14
18 2111 Rebecca Quaintance White Lake 14 39:52 8:19
19 202 Kasey Geraghty Rossford 13 40:12 8:23
20 1628 Erin Harnett Fishers 14 40:20 8:25
21 1475 Erika Roe Caro 14 40:39 8:28
22 1210 Alex Case Pinckney 14 41:17 8:36
23 481 Madison Reid Lake Orion 11 42:08 8:47
24 1286 Melinda Loubser Pinckney 13 42:28 8:51
25 1285 Lize Loubser Pinckney 14 42:29 8:51
26 1563 Kelly Berg Commerce 14 42:42 8:54
27 1709 Delaney Dillon Walled Lake 14 42:42 8:54
28 918 Natalie McComb Lansing 14 42:48 8:55
29 787 Lydia Feld Sterling Heights 14 42:52 8:56
30 482 Sydnee Reid Lake Orion 11 43:00 8:58
31 917 Leslie McComb Lansing 14 43:09 9:00
32 1557 Meghan Lark Livonia 14 43:34 9:05
33 256 Jackie Horsell Livonia 14 43:59 9:10
34 1740 Mallory Stall Manton 14 45:12 9:25
35 1283 Abby Loewenstein Pinckney 14 45:17 9:26
36 2088 Andrea Cego New Hudson 2 45:17 9:26
37 1374 Brooke Willer Maybee 14 46:47 9:45
38 500 Lainey Ryckman Livonia 13 47:07 9:49
39 311 Lindsey Kulie Novi 14 47:13 9:51
40 73 Jordan Burman Monroe 14 47:27 9:54
41 1877 Nicole Bowers Pinckney 14 48:36 10:08
42 2302 Abbie Betzoldt Dexter 12 49:28 10:19
43 807 Myles Grandstaff East Lansing 11 49:52 10:24
44 1455 Marissa Griffin Toledo 14 49:54 10:24
45 901 Kristyn Lynch Lansing 13 50:19 10:29
46 1461 Emilee Noltner Toledo 14 51:13 10:41
47 565 Jane Taylor Livonia 14 53:15 11:06
48 1034 Claire Taylor Battle Creek 13 54:22 11:20
49 2049 Nerissa Roney Hudson 13 55:16 11:31
50 1569 MacKenzie McGarey Charlevoix 9 1:07:54 14:09
51 726 Caitlyn Chesher Sylvania 12 1:14:03 15:26
52 572 Samantha Tenhove Lansing 14 1:15:32 15:45
53 418 Alana Noone Highland 14 1:37:40 20:21


MALE AGE GROUP: 15 - 19
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1547 Jake Hord Swartz Creek 16 26:18 5:29
2 266 Tim Jagielski Camden 18 26:26 5:31
3 1230 David Emery Pinckney 19 26:28 5:31
4 1689 Larry Jolson Potterville 18 26:40 5:34
5 1243 Sebastian Gosztyla Bay City 19 27:07 5:39
6 1055 Brett Wagner Toledo 18 27:33 5:45
7 1174 Greg Turissini Maumee 15 27:36 5:45
8 1330 Joey Przybyla Whitmore Lake 19 27:56 5:50
9 1850 William Wegert Elmore 18 28:03 5:51
10 926 Patrick Miller Lenox 15 28:10 5:52
11 821 Taylor Heath Hanover 16 28:28 5:56
12 1480 Jon Marcum Pinckney 19 29:08 6:04
13 1276 Alex Laserra Jackson 18 29:12 6:05
14 1849 Drew Holbrook Elmore 18 29:19 6:07
15 1410 Adam Bess Oregon 15 29:22 6:08
16 346 Brian Lucas Grand Ledge 16 29:30 6:09
17 954 Spencer Pageau Jackson 15 29:39 6:11
18 1370 Dylon Webb Wapakoneta 15 29:47 6:13
19 1507 Jeff Fowler Shelby Twp 18 29:52 6:14
20 29 Matthew Baron Toledo 15 29:58 6:15
21 1517 Brock Hubbard Battle Creek 16 30:03 6:16
22 76 Andrew Campbell Browntown 16 30:03 6:16
23 737 Kenny Cooper Clinton 15 30:11 6:18
24 1435 Brian Hopkins Oregon 17 30:12 6:18
25 1412 Samuel Meier Oregon 16 30:15 6:19
26 1571 Nick Albertson Flat Rock 16 30:23 6:20
27 1353 Duncan Spitz Plymouth 17 30:30 6:22
28 1671 Joel Medina Jackson 17 30:46 6:25
29 1325 Jay Planson Stryker 15 30:48 6:25
30 1041 David Torres Ann Arbor 15 31:01 6:28
31 1238 Blake Garver Jackson 15 31:02 6:28
32 1373 Dave Wilemski Columbus 16 31:04 6:29
33 1439 Taylor Durczynski Oregon 17 31:08 6:30
34 615 Drew Ward Whitmore Lake 15 31:25 6:33
35 38 Jacob Berry Ottawa Lake 15 31:33 6:35
36 1343 Joshua Ross Eaton Rapids 17 31:37 6:36
37 1336 Gregory Reed Canton 17 32:40 6:49
38 1414 John Gibbons Oregon 16 32:48 6:50
39 1556 Jake Raj Woodhaven 16 33:04 6:54
40 368 Joseph Martin Ypsilanti 15 33:14 6:56
41 1497 Mark Bennett Troy 15 33:32 7:00
42 1304 Zac Meston Pinckney 15 33:39 7:01
43 1430 Justin Fast Coldwater 19 33:39 7:01
44 990 Andrew Sanford Reading 18 34:00 7:05
45 491 Tyson Rohrs Stryker 15 34:02 7:06
46 519 Travis Sharp Toledo 16 34:10 7:07
47 1848 Michael Greer Livonia 16 34:14 7:08
48 2081 Tyler Lewis Battle Creek 16 34:21 7:10
49 372 Mitchel Matuszak Ottawa Lake 16 34:41 7:14
50 689 Christopher Biegalski Woodhaven 17 34:45 7:15
51 760 Braden Distel Findlay 15 34:48 7:15
52 1492 Charlie Briner Jonesville 15 34:49 7:16
53 1491 Joel Sutton Jonesville 17 34:50 7:16
54 1408 Ryan Hook Oregon 16 34:52 7:16
55 449 Michael Peruski Monroe 15 34:53 7:16
56 1040 Alan Torres Ann Arbor 18 35:02 7:18
57 1292 Zachary Mannor Jackson 15 35:03 7:19
58 1337 Ian Rheault Grand Rapids 17 35:07 7:19
59 563 Josh Tasma Toledo 16 35:07 7:19
60 2287 Erik Schmidt Comstock Park 17 35:08 7:20
61 1277 Tyler Laserra Jackson 15 35:27 7:24
62 2277 Spencer Pearson Capac 17 35:37 7:26
63 830 Mark Hojnacki Ottawa Lake 18 35:39 7:26
64 613 Jacob Waltz Monroe 16 35:43 7:27
65 902 Thomas Lynch Lansing 19 35:49 7:28
66 1033 Ben Taylor Battle Creek 17 35:49 7:28
67 1114 Todd Draffen Napoleon 16 36:33 7:37
68 357 Ryan Maguire Waterford 19 36:35 7:38
69 1052 Caspar Vester West Bloomfield 15 36:39 7:39
70 2077 Brady Ruffer Perrysburg 19 36:44 7:40
71 1357 Brandon Thurston Holt 17 36:46 7:40
72 331 Preston Lemanski Monroe 16 37:03 7:43
73 1484 Joshua Valley Macmb 15 37:10 7:45
74 1409 Derek Gyori Oregon 16 37:14 7:46
75 1346 Kyle Schaedler Waldron 19 37:18 7:47
76 1022 Chris Stewart Gregory 16 37:24 7:48
77 580 Jamie Trippett Bloomfield Hills 19 37:37 7:51
78 1875 Luke Irwin Pittsford 16 37:44 7:52
79 1322 Jordan Petro Erie 16 37:51 7:53
80 1097 Jonah Carl Jackson 16 38:35 8:03
81 1564 Bryan Berg Walled Lake 15 38:38 8:03
82 1686 Edwards Caldwell Ypsilanti 19 38:39 8:04
83 429 Joshua Osinski Canton 16 38:40 8:04
84 538 Zack Spreitzer Plymouth 16 38:40 8:04
85 119 Erik Czech Livonia 16 39:13 8:11
86 1436 James Papenfus Curtice 17 39:25 8:13
87 358 Tyler Maguire Waterford 16 39:28 8:14
88 328 Andrew Le Troy 17 39:52 8:19
89 628 Matt Western Canton 16 40:02 8:21
90 718 Garrett Carpenter Whitmore Lake 15 40:13 8:23
91 972 Zachary Preston Pinckney 15 40:53 8:31
92 215 Derek Grassley Monroe 19 41:22 8:37
93 1662 Ryan Ramsey Battle Creek 17 41:23 8:38
94 422 Matt O'Brien Royal Oak 16 41:51 8:44
95 1696 Steven Rose Osseo 16 41:56 8:44
96 1303 Justin Merkel Jackson 16 42:02 8:46
97 1826 Zach Hodgman Holt 15 42:37 8:53
98 752 Desmond De Good Clinton 16 43:21 9:02
99 1086 Dawson Barnes Livonia 16 43:50 9:08
100 1108 Stephen Decarlo Hudsonville 18 44:19 9:14
101 534 Stephen Sobb Lambertville 19 44:45 9:20
102 623 Damien Weaver Ottawa Lake 16 45:14 9:26
103 2040 Perry Chase Jacson 16 45:53 9:34
104 447 James Perez Monroe 17 46:22 9:40
105 1823 Chris Yates S Rockwood 15 49:17 10:16
106 621 David Waugh Windsor 17 49:50 10:23
107 620 Alex Waugh Windsor 17 49:56 10:24
108 568 Cody Tenhove Lansing 17 49:57 10:25
109 897 Eric Lynch Lansing 15 50:19 10:29
110 1864 Stephen Walkowski Ann Arbor 19 53:48 11:13
111 302 Andrew Klinkman Ann Arbor 19 54:10 11:18
112 2298 Sam Beckwith Ovid 17 54:46 11:25
113 2039 Jordan Cholewa Warren 18 55:08 11:30
114 904 Cameron Manche Linden 18 1:11:24 14:53


FEMALE AGE GROUP: 15 - 19
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1452 Ashley Aberl Toledo 17 30:54 6:27
2 2110 Rachel Quaintance White Lake 17 31:46 6:37
3 924 Alyssa Miller Monclova 15 32:39 6:49
4 1209 Kate Carter Ann Arbor 16 33:04 6:54
5 2112 Lauren Quaintance White Lake 18 33:07 6:54
6 1858 Samantha Brish Milford 16 34:18 7:09
7 1462 Sarah Lavoy Toledo 15 34:33 7:12
8 1231 Kristen Emmorey Brighton 15 34:39 7:14
9 1123 Maureen Gibbs Ottawa Lake 18 34:50 7:16
10 1415 Liza Cholin Oregon 18 34:51 7:16
11 879 Winonah Krug Monroe 16 34:53 7:16
12 1465 Liz Lemon Bowling Green 16 34:53 7:17
13 211 Erica Goeltzenleuchter Fayette 16 35:02 7:18
14 518 Jennifer Shaffer Camden 18 35:15 7:21
15 1146 Paige McGahan Brighton 15 35:21 7:22
16 431 Mehgan Ott Flushing 15 35:25 7:23
17 1856 Danielle Kancierz Ypsilanti 15 35:58 7:30
18 1434 Erick Danyi Oregon 16 36:07 7:32
19 1241 Alexis Godeke Antwerp 16 36:11 7:33
20 487 Chelsea Rintelmann Leslie 16 36:17 7:34
21 1448 Coleen Smythe Toledo 16 36:23 7:35
22 1463 Lauren Coombs Holland 15 36:45 7:40
23 1279 Mary Lehman Jackson 15 36:49 7:41
24 1345 Chelsea Savage Monroe 18 36:52 7:41
25 1192 Meg Bellino Monroe 17 36:52 7:41
26 395 Laura Morse Lyons 17 37:00 7:43
27 542 Wendy Stein Birmingham 18 37:02 7:43
28 622 Rashontae Wawrzyniak Gregoroy 18 37:07 7:44
29 947 Katie O'Reilly Maumee 15 37:17 7:46
30 1840 Sarah Bauman Livonia 15 37:26 7:48
31 1513 Taylor Knoll Warren 16 37:36 7:50
32 1023 Eleanor Stewart Gregory 18 37:41 7:51
33 384 Megan McPherson Livonia 15 37:43 7:52
34 214 Colleen Grassley Monroe 16 38:15 7:59
35 1616 Katelyn French Parma 17 38:22 8:00
36 1449 Andrea Sauppe Sylvania 15 38:27 8:01
37 978 Marion Rodriguez Northville 17 38:29 8:01
38 2055 Brittany Dilley Livonia 16 38:39 8:03
39 1838 Victoria Church Livonia 16 38:44 8:05
40 30 Anne Barron Pinckney 15 38:49 8:06
41 668 Camille Akemann Pinckney 16 38:49 8:06
42 1476 Lexi Roe Caro 16 38:58 8:08
43 2046 Rachel Baron Newport 18 39:09 8:10
44 634 Megan Wickens Livonia 15 39:12 8:10
45 2119 Sam Hsieh Troy 18 39:17 8:11
46 2120 Anna Dinverno Troy 17 39:17 8:12
47 274 Lauren Johnson Gregory 17 39:18 8:12
48 2056 Brittany Rouse Livonia 17 39:29 8:14
49 2054 Hannah Horton Mason 15 39:31 8:14
50 2091 Katie Taylor Ann Arbor 15 39:31 8:14
51 2267 Cassie Giacobassi Litchfield 19 39:36 8:15
52 1837 Tiffany Van Orden Livonia 16 39:41 8:16
53 126 Emily Davis Lapeer 17 39:42 8:17
54 1467 Ellen Guisfredi Sylvania 16 39:46 8:18
55 208 Hannah Girard Macomb 16 39:48 8:18
56 1533 Colleen Anater Rives Junction 15 39:49 8:18
57 869 Katie Knakiewicz Temperance 16 39:51 8:18
58 626 Mary Bridget Welch Milford 15 40:24 8:25
59 1426 Kelsey Soronen Livonia 17 40:29 8:27
60 1659 Mary Faust Battle Creek 17 40:38 8:28
61 1715 Molly Jagelka . 16 40:42 8:29
62 1541 Sarah Ward Linden 17 41:03 8:34
63 218 Allison Grimm Waldron 16 41:10 8:35
64 265 Ashley Jagielski Camden 17 41:11 8:35
65 1199 Amber Brackman Hillsdale 18 41:12 8:35
66 1295 Jennifer Martin Farmington Hills 18 41:28 8:39
67 2060 Katie Conely Brighton 16 41:28 8:39
68 540 Meghan St. John Perrysburg 16 41:32 8:40
69 868 Emilee Knakiewicz Temperance 16 41:37 8:41
70 212 Paige Goll Deerfield 15 41:48 8:43
71 1681 Taylor Aeschliman Dexter 15 41:49 8:43
72 415 Shannon Niznik Livonia 16 42:00 8:45
73 2285 Abby Laroy Riga 16 42:02 8:46
74 1540 Shelby Skinner Linden 16 42:15 8:48
75 1498 Natalie Labeau Monroe 16 42:20 8:50
76 275 Natalie Johnson Monroe 15 42:20 8:50
77 1876 Nicole Soldan Lansing 17 42:33 8:52
78 2300 Jessica Brown Lansing 16 42:34 8:52
79 1315 Brooke Ostaszewski Jackson 15 42:46 8:55
80 1056 Katie Waldie Lansing 17 42:49 8:56
81 1234 Marybeth Flanagan Lansing 17 42:51 8:56
82 1466 Dana M Chavez Toledo 17 42:54 8:57
83 284 Karen Kalinski Livonia 16 43:07 8:59
84 1438 Megan Csehi Oregon 15 43:08 9:00
85 1411 Rachel Reed Oregon 15 43:21 9:02
86 1432 Kelsey Hill Oregon 17 43:22 9:03
87 1366 Kelly Walblay Livonia 15 43:34 9:05
88 334 Anna Leonard Dexter 16 43:38 9:06
89 717 Megan Caroen Saline 18 43:43 9:07
90 1075 Jenna Wippel Lansing 18 43:44 9:07
91 1594 Louise Prudente Troy 17 43:58 9:10
92 90 Kelli Childers Jackson 15 43:59 9:10
93 1494 Brenna Miniwell Livonia 17 44:08 9:12
94 209 Megan Girard Macomb 18 44:12 9:13
95 1084 Nicole Avery Hudsonville 18 44:17 9:14
96 1847 Alex Dutcher Dexter 16 44:21 9:15
97 1827 Lyndsie Farlow Mount Morris 17 44:34 9:17
98 1433 Rachel Brewer Oregon 17 44:35 9:18
99 2066 Becky Wagner Ypsilanti 17 44:46 9:20
100 1650 Cecily Burton Durand 15 44:46 9:20
101 1169 Chara Sykes Horton 15 44:51 9:21
102 432 Jackie Page Pittsford 15 45:24 9:28
103 742 Janelle Crozier Ottawa Lake 16 45:25 9:28
104 1319 Chelsea Parman Warren 19 45:36 9:30
105 232 Brittany Harding Fenton 19 45:36 9:30
106 1205 Rose Butchart Ypsilanti 17 45:58 9:35
107 2076 Lindsey Strup Perrysburg 16 46:06 9:37
108 1268 Emily Krause Troy 19 46:08 9:37
109 1128 Stephanie Heinritz Dewitt 16 46:20 9:40
110 1275 Kimberlee Lansing Mason 16 46:34 9:42
111 1350 Chelsea Smith Plymouth 15 46:44 9:45
112 1207 Courtney Campbell Plymouth 15 46:44 9:45
113 1124 Abigail Gorzalski Canton 15 46:44 9:45
114 1657 Rachel Rohrbach Canton 15 46:45 9:45
115 1416 Alexandra Lozindki Oregon 15 46:53 9:46
116 1333 Jennifer Rawski Chesterfield 19 47:00 9:48
117 1464 Britney Molnar Toledo 17 47:14 9:51
118 1874 Megan Clarke Pinckney 16 47:18 9:52
119 26 Laura Bappert Haslett 19 47:27 9:54
120 1332 Elizabeth Rawski Chesterfield 15 47:40 9:56
121 2320 Sherry Creech Troy 16 48:10 10:03
122 1738 Yemen Yang Troy 15 48:11 10:03
123 653 Julie Yensz Lambertville 18 49:06 10:14
124 235 Amelia Harrison Niles 17 49:17 10:16
125 56 Kristin Boyer Livonia 17 50:00 10:25
126 1340 Melissa Roe Livonia 15 50:20 10:30
127 146 Emily Doyle Freeland 16 50:32 10:32
128 2063 Christa Motter Westland 15 50:45 10:35
129 751 Ashley Davidson Westland 15 50:45 10:35
130 46 Brooke Birtles Lexington 15 50:46 10:35
131 1591 Hannah Tenison Jackson 17 51:05 10:39
132 1423 Precious Douglas Toledo 16 51:59 10:50
133 1450 Annie Danko Toledo 17 52:55 11:02
134 1422 Taria Lashae Miller Toledo 15 53:33 11:10
135 1548 Erika First Livonia 16 53:46 11:13
136 138 Amanda Delhey Dexter 19 54:10 11:18
137 1441 Carly Lesoski Caro 16 54:51 11:26
138 544 Kelsey Steinhauser Sterling Heights 18 55:08 11:30
139 279 Sydney Jovaisa Westland 17 55:35 11:35
140 1247 Jessica Gripentrog Swartz Creek 17 57:18 11:57
141 828 Anna Hinkley Ann Arbor 19 58:54 12:17
142 777 Sylvan Edwards Linden 15 1:00:59 12:43
143 1573 Courtney Wright Flushing 15 1:01:51 12:54
144 310 Rachel Krzyske Carleton 15 1:03:13 13:11
145 1348 Chelsea Sipes Swartz Creek 16 1:05:23 13:38
146 581 Patty Trippett Bloomfield Hills 17 1:08:21 14:15
147 772 Ashley Edwards Linden 17 1:11:24 14:53
148 1704 Jamie Wick Pinckney 17 1:17:54 16:14


MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1501 Nick Katsefaras Pinckney 21 25:52 5:24
2 1687 Nicholas George Saline 20 26:50 5:36
3 956 Chris Pankow Williamston 20 27:15 5:41
4 16 Eric Anderson Ann Arbor 20 27:42 5:47
5 1220 Darby Davila Bay City 20 29:23 6:08
6 1546 Mike Cavall Bloomfield Hills 22 33:06 6:54
7 724 Trevor Carr St Joseph 24 33:40 7:01
8 1488 Jonathan Rau Brighton 23 33:41 7:01
9 1122 Daniel Gershman Ann Arbor 24 35:11 7:20
10 1139 Erik Love Brighton 20 35:34 7:25
11 870 Gary Koenigsknecht Fowler 20 35:53 7:29
12 1188 Brian Antonucci Plymouth 24 36:08 7:32
13 127 Andrew Dixon Lapeer 20 36:40 7:39
14 1431 Zach Carman Coldwater 21 37:08 7:45
15 1728 Michael Yassick Flushing 21 37:37 7:51
16 486 Vince Richardson Lansing 20 37:37 7:51
17 1589 Patrick Pritt Canton 24 37:39 7:51
18 557 Tucker Surbrook Charlotte 23 37:40 7:51
19 1579 Erik Donszila Canton 20 38:20 8:00
20 22 Jeremy Ashcraft South Rockwood 20 38:20 8:00
21 474 Tyler Rauch Charlotte 21 39:24 8:13
22 871 Todd Koenigsknecht Fowler 20 39:39 8:16
23 2097 Jason Frasle Saginaw 24 39:45 8:17
24 1107 Joshua Davidson Garden City 24 40:03 8:21
25 2316 Don Magee Walled Lake 24 40:08 8:22
26 692 Zachariah Bossick Midland 22 40:16 8:24
27 1255 Jake Horgan Livonia 23 40:47 8:30
28 1037 Kevin Tolles Maumee 20 41:52 8:44
29 1821 Jacob Baron Newport 24 42:12 8:48
30 175 Brian Finkbeiner Midland 23 42:33 8:52
31 239 Zack Hayes Allen Park 24 43:36 9:05
32 889 Ryan Leckenby Kentwood 21 44:19 9:14
33 2065 Tim Wagner Ypsilanti 24 44:46 9:20
34 640 Daniel Witting Eastpointe 21 45:22 9:28
35 550 Robert Stuart Milan 20 45:56 9:35
36 1206 Dan Cameron Saline 24 47:44 9:57
37 1539 Nathan Klein East Leroy 21 49:26 10:18
38 1505 Ian Wilson Whitmore Lake 23 52:46 11:00
39 255 Brian Hornby Portland 24 54:40 11:24
40 1070 Chad Wines Pinckney 21 1:05:14 13:36


FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1245 Jacquelyn Green Portage 23 34:02 7:06
2 1446 Darcy Wagner Toledo 23 34:11 7:08
3 1575 Sara Gosses Amherst 20 34:48 7:15
4 396 Lyndsey Morse Big Rapids 22 37:03 7:43
5 527 Alyse Smith Clayton 20 37:05 7:44
6 1347 Sarah Schmitt Flat Rock 23 38:29 8:01
7 541 Debra Starin Charlotte 23 39:19 8:12
8 525 Bethany Slocum Potterville 22 39:28 8:14
9 2098 Elizabeth Kroll Oakley 20 39:46 8:18
10 23 Amy Baker Detroit 24 39:54 8:19
11 546 Katie Stencel Highland 22 41:03 8:34
12 516 Bonnie Seleska Dexter 23 41:45 8:42
13 1112 Katie Dondzila Canton 22 42:05 8:46
14 376 Kristie McAlpine Essexville 20 42:14 8:48
15 831 Jennifer Holdren Portland 21 42:15 8:49
16 1419 Jessica Gibbons Mount Pleasant 21 42:27 8:51
17 1270 Natalie Krol Bloomfield Hills 23 42:30 8:52
18 1175 Drew Wakefield Adrian 20 42:34 8:53
19 86 Chelsey Cebulski Adrian 21 43:58 9:10
20 983 Kristen Roth Howell 22 45:11 9:25
21 794 Amanda Fisher Tipton 20 45:13 9:26
22 55 Janelle Bouchard Onsted 20 45:17 9:27
23 1418 Nichole Crosson Mount Pleasant 21 45:45 9:32
24 60 Samantha Bradley Mt. Pleasant 21 45:54 9:34
25 845 Dana Jones Fowlerville 20 46:47 9:45
26 166 Sarah Everett Ann Arbor 21 46:48 9:45
27 286 Danielle Kaluzny Livonia 23 46:53 9:46
28 993 Rachel Saylor Metamora 20 47:10 9:50
29 667 Megan Ake Livonia 24 47:13 9:51
30 964 Sarah Pearson Farmington Hills 23 47:17 9:51
31 155 Jessica Engwis Farmington Hills 22 47:17 9:52
32 1683 Melissa Lewis Battle Creek 21 47:29 9:54
33 236 Gabriella Harrison Niles 23 49:16 10:16
34 360 Kristen Maki Novi 24 50:24 10:30
35 1261 Emily Judge Ann Arbor 21 50:55 10:37
36 641 Sarah Witting Eastpointe 23 54:16 11:19
37 298 Lisa Kiser Woodhaven 24 54:51 11:26
38 233 Amanda Harju Novi, 23 54:58 11:27
39 1326 Amanda Poehlsen Howell 23 57:09 11:55
40 1707 Holly Besnt Lake Orion 21 1:00:34 12:38
41 452 Emily Petraska New Boston 22 1:03:13 13:11
42 294 Schellen Kidd Midland 24 1:18:08 16:17
43 1684 Casey Konkol Homer 22 1:27:36 18:15
44 1685 Adrienne Solis-Sherman Homer 22 1:27:36 18:15


MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1155 Ryan Rau Brighton 27 26:03 5:26
2 596 Jeffrey Vandusen Bay City 26 31:26 6:33
3 1282 Brad Litwin Plymouth 25 32:23 6:45
4 1592 George Troth Ada 28 33:37 7:01
5 1000 Ron Senakiewich Royal Oak 27 35:03 7:19
6 537 Kevin Sprague Grand Blanc 25 35:29 7:24
7 666 Kevin Ake Livonia 25 35:30 7:24
8 1361 Pieter Vanrooyen Detroit 25 35:31 7:24
9 1300 Michael McLaughlin Flushing 27 35:59 7:30
10 1496 Rob Eckoff Dearborn Hgts 29 36:25 7:36
11 33 Brad Beal Grand Rapids 27 36:36 7:38
12 837 Chris Jacobson Lansing 27 38:00 7:55
13 592 Tim Van Horn Brighton 29 39:08 8:10
14 168 Tony Farrell Clinton 29 39:47 8:18
15 108 Joseph Corr Holt 29 39:48 8:18
16 1274 James Kupras Canton 29 40:16 8:24
17 37 Tim Bedra Wolverine Lake 25 40:18 8:24
18 493 Eric Roth Grand Ledge 29 40:57 8:32
19 2086 Justin Owen Gross Pt Frms 28 41:27 8:38
20 312 Kevin Kunz Sylvania 28 41:28 8:39
21 32 John Bauman Dexter 27 41:45 8:42
22 2037 John Mione Sterling Hts 28 41:56 8:44
23 1846 Ryan Wells Rochester 28 42:29 8:51
24 682 Tim Beck Pinckney 27 44:12 9:13
25 2299 Rocky Lepez Grand Blanc 26 46:43 9:44
26 329 Michael Leblanc Westland 25 46:53 9:46
27 1165 Aaron Staley Grosse Pointe Par 28 48:50 10:11
28 159 Chris Essex Monroe 27 49:06 10:14
29 220 Tom Gromek Roscommon 25 49:12 10:15
30 511 Steve Schmuker Rockford 27 49:14 10:16
31 1712 John Braunreiter Livonia 25 50:00 10:25
32 670 Bradley Altenbernt Romeo 27 50:17 10:29
33 861 Fizah Khan Lansing 28 50:18 10:29
34 1176 Nathan Wakefield Adrian 25 50:37 10:33
35 134 Aaron Decker Coldwater 27 50:51 10:36
36 1267 Ronald Kource Shelby Twp 28 1:11:35 14:55


FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 150 Erin Edgar Howell 29 35:32 7:25
2 71 Kristy Burgess Dearborn 28 38:37 8:03
3 125 Jaclyn David Royal Oak 27 39:12 8:10
4 179 Lisa Fleming Bay City 25 39:40 8:16
5 1574 Rebecca Manney Ypsilanti 26 39:51 8:19
6 847 Stephanie Kapanowski Southgate 29 40:33 8:27
7 1429 Christina Walter Adrian 27 41:47 8:43
8 2288 Valerie Brown Ferndale 26 42:38 8:53
9 1212 Julie Champagne Jerome 28 42:45 8:55
10 1477 Kristen Cardinal Northville 27 43:06 8:59
11 2061 Elizabeth Foster Lansing 27 44:13 9:13
12 62 Amanda Brecht Ann Arbor 25 45:09 9:25
13 980 Susie Rosen Fenton 25 45:18 9:27
14 13 Ashley Alker Mt. Pleasant 25 45:33 9:30
15 1059 Kelly Wehrmeister Westland 28 46:22 9:40
16 679 Erin Bauman Palmyra 27 47:22 9:53
17 185 Rebecca Francoeur Grand Blanc 28 48:16 10:04
18 167 Melissa Farrell Clinton 28 48:34 10:07
19 1160 Sara Schalz Berkley 25 48:52 10:11
20 203 Allison Gesek Livonia 25 49:02 10:13
21 102 Tisha Cooley Monroe 27 49:06 10:14
22 2038 Kelly Johnson Okemos 27 49:09 10:15
23 142 Rachel Diehl South Lyon 28 49:10 10:15
24 510 Chelsea Schmuker Rockford 26 49:14 10:16
25 1590 Elizabeth Browne New Hudson 28 49:51 10:23
26 72 Hannah Burk East Leroy 29 51:37 10:46
27 1352 Megan Snow South Lyon 28 51:44 10:47
28 1495 Melissa Eckoff Dearborn 28 51:56 10:49
29 559 Katie Swords Farmington Hills 29 52:27 10:56
30 558 Kathryn Swords East Lansing 29 52:28 10:56
31 448 Racheal Perkins Lansing 25 52:47 11:00
32 591 Nicole Van Horn Brighton 29 53:15 11:06
33 1250 Susanna Hathaway Ann Arbor 27 53:35 11:10
34 68 C Budnik Ann Arbor 26 53:35 11:10
35 267 Megan Januszka Coldwater 27 53:51 11:14
36 1428 Melissa D'Angelo Pinckney 28 54:00 11:15
37 948 Heather Odonnell Allen Park 26 55:14 11:31
38 333 Jamie Lenon Holt 29 55:15 11:31
39 1232 Kristine Esch Howell 29 55:22 11:32
40 1171 Bree Travis Hopkins 29 1:00:05 12:31
41 17 Allison Andres Lansing 25 1:12:05 15:01


MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1077 Matthew Yacoub Farmington Hills 34 27:31 5:44
2 391 Doug Moore Pinckney 30 32:23 6:45
3 299 Brian Kletzka Dexter 32 32:31 6:47
4 1351 Jay Smith Ann Arbor 30 33:05 6:54
5 1215 John Colson Ypsilanti 31 33:38 7:01
6 1882 Ed Haney Gaines 33 33:50 7:03
7 1216 Ned Colson Lyons 33 34:51 7:16
8 1045 Jeff Truax Attica 33 35:23 7:23
9 137 Greg Delezenne Manitou Beach 31 35:52 7:29
10 1731 Matt Dorr Tipton 30 36:53 7:41
11 736 Jeff Conway Dearborn 32 37:33 7:50
12 1555 Declan O'Donohue Livonia 34 37:39 7:51
13 47 David Bjorklund Livonia 31 38:12 7:58
14 1702 Mickael Pourrat Detroit 33 38:24 8:00
15 2062 David Foster Lansing 30 38:33 8:02
16 1568 Justin Weber Plymouth 31 39:21 8:12
17 589 Philip Utley Oak Park 30 39:42 8:17
18 1379 Kagan Yaran East Lansing 32 40:53 8:31
19 1859 Jeff Futrell Westland 34 42:11 8:48
20 339 Gregory Long Lincoln Park 33 42:16 8:49
21 791 Matthew Feusse Canton 32 43:29 9:04
22 2089 Robert McGowan Lansing 33 43:38 9:06
23 51 David Boduch Livonia 31 44:09 9:12
24 81 Timothy Carmody Plymouth 30 44:24 9:15
25 157 Alejandro Escutia Eastpointe 33 45:03 9:24
26 853 Mark Kaye Benton Harbor 33 45:28 9:29
27 602 Marcus Villagomez Waterville 33 45:57 9:35
28 465 Neil Prisbe Big Rapids 30 46:06 9:37
29 367 Peter Marsack Livonia 31 47:50 9:58
30 604 Manuel Villasenor Green Oak Townshi 30 48:44 10:10
31 1502 Gregory Adams Adrian 34 49:11 10:15
32 417 Brent Nofziger Holland 33 53:17 11:06
33 1629 David Hallman Fenton 32 55:25 11:33
34 498 Theron Russell Byron 34 59:56 12:30
35 1127 Stephen Hein Lansing 31 1:01:39 12:51


FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1472 Jessica McKee Freeland 33 36:23 7:35
2 612 Lisa Walters Southgate 31 37:18 7:47
3 182 Beth Fortino Plymouth 32 39:38 8:16
4 1711 Nora Ruttinger Grosse Pointe Far 33 40:14 8:23
5 1217 Susan Colson Ypsilanti 30 40:17 8:24
6 520 Ann Shroyer Chicago 34 41:00 8:33
7 54 Shanda Borck Hudson 34 41:05 8:34
8 1200 Michelle Briody Farmington Hills 34 41:16 8:36
9 1603 Naomi Chapman Fostoria 30 42:08 8:47
10 1166 Jaclyn Stevens Farmington 31 42:45 8:55
11 1854 Suzy Francnar Whitmore Lake 30 43:08 9:00
12 317 Melissa Laine Clawson 31 43:20 9:02
13 630 Danielle Whelpley Dunlap 30 43:51 9:09
14 747 Sara Dandy West Bloomfield 34 44:06 9:12
15 1677 Julie Butler Port Huron 31 44:28 9:16
16 678 Becky Bartley Grand Rapids 34 44:30 9:17
17 259 Heidi Iacovoni Grand Rapids 31 44:37 9:18
18 535 Kelley Spence Grand Rapids 31 44:37 9:18
19 965 Cami Pendell Grand Ledge 34 45:07 9:24
20 464 Nicole Preece Howell 30 45:13 9:26
21 66 Alyssa Broekemea Kalamazoo 33 45:33 9:30
22 107 Holly Corr Holt 32 45:37 9:31
23 797 Kristi Francek Marysville 34 45:37 9:31
24 414 Sara Nielsen Pinckney 32 45:45 9:32
25 1093 Khatrina Brazee Lansing 31 46:20 9:40
26 1701 Jennifer Smith Canton 32 47:16 9:51
27 1183 Monica Williams Ann Arbor 33 47:33 9:55
28 1318 Whitney Parachek Dexter 34 48:17 10:04
29 2309 Nicole McVey Fenton 31 48:59 10:13
30 1640 Carole Adams Redford 33 49:12 10:15
31 245 Jenny Hoban Taylor 31 49:24 10:18
32 1334 Valory Reams Carleton 33 49:26 10:18
33 1655 Katrina Lehnst Clinton Twp 30 50:02 10:26
34 225 Yvette Haddix Petersburg 34 50:31 10:32
35 149 Heather Dwyer Dewitt 31 50:34 10:33
36 1717 Beverly Fex Jackson 32 51:09 10:40
37 706 Melissa Brown Grand Ledge 31 52:28 10:56
38 1732 Kara Gentile Southgate 31 52:51 11:01
39 864 Heather King Webberville 34 52:59 11:03
40 912 Sara Matthews-Kaye Benton Harbor 33 53:12 11:05
41 1661 Kimberly McGuire Brighton 30 54:41 11:24
42 921 Kristy Mietelka Canton 30 57:35 12:00
43 1716 Cheryl Maxon Jackson 33 1:01:11 12:45
44 814 Bethany Haglund Flint 34 1:01:14 12:46
45 660 Jaime Zinsmaster Schoolcraft 31 1:02:36 13:03
46 305 Tina Kopinski Ann Arbor 31 1:04:46 13:30
47 59 Sara Boylan White Pigeon 31 1:05:57 13:45
48 1103 Jennifer Crandall Howell 32 1:19:13 16:31
49 2318 Rebecca Williams Davison 34 1:41:20 21:07


MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 2071 Scott Stryker Plymouth 37 30:22 6:20
2 1524 Michael Sharnas Canton 36 30:28 6:21
3 63 Leonardo Brito Ann Arbor 38 33:26 6:58
4 321 Craig Landman Freeland 37 36:06 7:32
5 1648 Jeffery Schroeder Richmond 36 36:55 7:42
6 433 Jeff Page Pittsford 39 37:08 7:45
7 322 Scott Landman South Lyon 39 37:18 7:47
8 246 David Hochrein Dexter 38 40:09 8:22
9 685 Scott Beltz South Lyon 38 40:25 8:26
10 1369 Jim Warren Brooklyn 37 41:17 8:36
11 1143 Karl Maurer Howell 38 42:14 8:48
12 366 Gerald Marek Pinckney 36 42:29 8:52
13 184 Sean Fox-Elster Portland 36 42:46 8:55
14 740 Rick Cradit Linden 37 43:50 9:08
15 764 Roger Domokos Port Clinton 39 44:00 9:10
16 477 Casey Reed Livonia 39 46:59 9:48
17 695 Ralph Bowers Harper Woods 35 47:10 9:50
18 492 Charles Roth Livonia 39 47:24 9:53
19 303 Robert Kolling Redford 39 49:37 10:21
20 2308 Jason Woodward Okemos 38 52:30 10:57
21 1722 George Hornberger Pinckney 38 55:54 11:39
22 1263 Jeff Keller Williamston 37 1:01:25 12:48
23 605 Abraham Vinitski Livonia 36 1:03:21 13:12


FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1747 Cindy Hamkins Whitmore Lake 38 35:16 7:21
2 1420 Jennifer Kennedy Novi 37 37:31 7:49
3 1460 Cathy Westrin Grand Ledge 39 39:36 8:15
4 619 Margaret Watson Chelsea 39 40:02 8:21
5 659 Pamela Zinkosky Farmington 37 40:21 8:25
6 74 Tina Burry Birmingham 36 40:44 8:30
7 1317 Kelly Parachek Dexter 35 41:58 8:45
8 1608 Kristi Jeske Bay City 38 42:05 8:46
9 704 Jennifer Brown Sanford 37 42:32 8:52
10 1836 Candie Gerlach New Hudson 36 42:43 8:54
11 410 Allyse Nicholas Commerce Twp 36 42:54 8:57
12 1359 Marni Thurston Holt 39 43:24 9:03
13 1519 Vicky Lovell Pinckney 36 43:32 9:04
14 1680 Amy Phillips Howell 36 43:47 9:08
15 1613 Kara Koenig Dexter 39 44:05 9:12
16 1853 Amy Oberdorf Midland 37 44:08 9:12
17 111 Jennie Crawford Troy 38 44:57 9:22
18 53 Lisa Booher Mason 35 45:17 9:26
19 833 Nikki Horn Plymouth 37 45:21 9:27
20 649 Denise Wright Michigan 38 45:40 9:31
21 810 Ursula Grennan Stockbridge 36 45:41 9:31
22 606 Deborah Vinitski Livonia 38 45:55 9:34
23 893 Kandi Lloyd Fenton 36 46:44 9:45
24 12 Amy Affelt Oak Park 37 47:08 9:50
25 1125 Charisse Haas Pinckney 38 48:23 10:05
26 363 Christine Marek Pinckney 38 49:31 10:19
27 1881 Pamela Kwiecien Northville 38 50:07 10:27
28 19 Jeri Antilla Novi 36 50:25 10:31
29 963 Kristen Pearless Heale Clio 38 50:37 10:33
30 1339 Rachael Rivers Sterling Heights 35 51:24 10:43
31 1119 Amy Ford Flushing 38 52:00 10:50
32 1027 Kim Susor Perrysburg 38 52:06 10:52
33 611 Brandy Walters Saline 35 52:26 10:56
34 976 Jill Rickelmann Howell 38 53:48 11:13
35 1486 Kara Schultheis Howell 38 54:29 11:21
36 495 Shannon Roth Cass City 39 55:13 11:31
37 1743 Cheryl Meneghini Chelsea 39 57:35 12:00
38 262 Fiona Inglis Westland 36 57:38 12:01
39 552 Kasey Styrna Ann Arbor 37 58:16 12:09
40 2297 Amy Beckwith Ovid 38 59:30 12:24
41 625 Jennie Weissenborn Caro 35 59:54 12:29
42 1570 Lisa Hayes Clarklake 37 1:01:11 12:45
43 639 Rachael Wirostek Oakley 35 1:08:01 14:11
44 2092 Melissa Williamson Allen Park 36 1:08:13 14:13
45 523 Holly Silcox Mason 36 1:11:56 15:00
46 727 Erin Chesher Sylvania 36 1:14:26 15:31
47 774 Kathy Edwards Linden 39 1:19:13 16:31


MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 818 Steven Harris Hazel Park 42 30:19 6:19
2 1522 Jim Oleksinski Grosse Pointe Woo 41 32:01 6:41
3 1288 Rich Lynch Berkley 43 33:00 6:53
4 2052 Andrew Horton Mason 43 34:53 7:17
5 1278 John Law Chelsea 44 36:20 7:35
6 43 Stanley Bies Ann Arbor 40 37:55 7:54
7 1867 Bill Berghoff Brighton 43 38:49 8:06
8 1226 Dennis Dooley Detroit 43 38:54 8:07
9 573 Todd Thie Mason 40 39:48 8:18
10 987 Bruce Sabuda Gregory 44 39:49 8:18
11 953 Gary Pageau Jackson 44 39:53 8:19
12 161 Troy Estes Waterford 44 40:04 8:21
13 1186 Kurt Anderle Byron 41 40:17 8:24
14 1611 Bryan Bulock Holt 41 42:09 8:47
15 817 Dennis Harris Toledo 44 42:26 8:51
16 1675 Terry Greenleaf Highland 44 42:47 8:55
17 875 Michael Kozlowski Livonia 44 42:56 8:57
18 480 Jim Reid Lake Orion 44 42:59 8:58
19 788 Robert Feld Sterling Heights 41 43:07 8:59
20 1236 Patrick Foss Holly 41 43:26 9:03
21 700 Clayton Brown Sanford 43 44:01 9:11
22 1741 Don Stall Manton 40 44:15 9:13
23 2283 Nick Talovich Ypsilanti 42 44:28 9:16
24 1329 Bill Pressel Flushing 43 45:39 9:31
25 1092 Matt Berch Novi 43 47:20 9:52
26 1219 Osborne David Canton 40 47:49 9:58
27 2114 Gerald Vincke East Lansing 44 47:58 10:00
28 110 Devon Cox Kalamazoo 41 47:58 10:00
29 1227 David Drouillard Carleton 44 48:24 10:05
30 1142 Jack Martin Pinckney 42 49:45 10:22
31 1262 Matthew Kean Livonia 42 49:56 10:25
32 147 James Doyle Freeland 44 50:32 10:32
33 571 Mark Tenhove Lansing 43 50:49 10:36
34 1866 Romaine Crawford Fenton 40 51:37 10:46
35 438 John Parsons Pittsboro 44 52:35 10:58
36 1724 Joe Edward Vanstone Monroe 43 53:17 11:07
37 313 Dale Kus Cass City 43 54:51 11:26
38 1187 Ken Andrews Linden 43 58:12 12:08
39 773 Carmi Edwards Linden 41 1:23:07 17:19


FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1099 Carol Cerullo Pinckney 43 35:20 7:22
2 1072 Kim Wines Pinckney 44 37:12 7:45
3 1664 Joyce Grimes Concord 41 37:15 7:46
4 1145 Jeralyn McGahan Brighton 42 37:57 7:55
5 674 Dianna Ashton Luckey 41 38:10 7:57
6 113 Donna Crowl Belmont 43 39:00 8:08
7 181 Debbie Forshee Dexter 43 40:08 8:22
8 390 Carrie Montgomery Livonia 44 40:15 8:24
9 1170 Leslie Taylor-Oring Jackson-Vandercoo 42 42:07 8:47
10 673 Doreen Anzalone Grand Blanc 40 42:12 8:48
11 1489 Barbara Bartolomew Boyds 43 42:19 8:49
12 2106 Kimberley Schulisch Toledo 43 42:44 8:55
13 561 Amanda Tarasow Chelsea 40 43:18 9:02
14 466 Marie Quayle Belleville 40 44:16 9:14
15 913 Danise McAnelly Saginw 41 44:26 9:16
16 2270 Annalisa Brigham Concord 40 44:38 9:18
17 2269 Denise Dutcher Dexter 43 44:59 9:23
18 226 Anne Hage Livonia 44 45:54 9:34
19 1676 Anne Greenleaf Highland 43 45:56 9:35
20 2306 Barb Hankey Holly 42 46:17 9:39
21 478 Sara Reed Livonia 40 46:59 9:48
22 1855 Kim Kanclerz Ypsilanti 44 47:25 9:53
23 1311 Alice Mulhearn Jackson 41 47:29 9:54
24 361 Anna Manko Clawson 41 48:17 10:04
25 389 Stacey Mitchell Flint 42 48:30 10:07
26 1670 Patricia Nester Canton 41 48:48 10:10
27 1585 Julie Simmonds Davison 43 48:55 10:12
28 646 Tammy Woodward Cass City 43 50:48 10:35
29 223 Karen Gubachy Livonia 44 51:00 10:38
30 210 Vicki Giron Brighton 44 51:38 10:46
31 1619 Leeann Phillips Grand Blanc 42 52:19 10:54
32 231 Jody Hand Auburn Hills 42 52:30 10:57
33 763 Debra Docherty Commerce Twp 43 52:57 11:02
34 949 Stacy Oliva Laingsburg 41 52:59 11:03
35 136 Anna Del Duca Windsor 44 53:00 11:03
36 795 Lori Fleissner South Lyon 44 56:25 11:46
37 1442 Shelly Meldrum Williamston 43 57:04 11:54
38 42 Michelle Bies Ann Arbor 41 57:20 11:57
39 300 Nicole Kletzka Dexter 42 59:08 12:20
40 276 Rebecca Joitke Fenton 41 1:01:11 12:45
41 1265 Gina Kolis Howell 43 1:02:52 13:06
42 75 Michelle Buszka Farmington Hills 41 1:03:17 13:11
43 569 Janet Tenhove Lansing 43 1:03:59 13:20
44 1046 Kim Turner South Lyon 41 1:07:57 14:10
45 446 Julie Pente Wyandotte 40 1:12:06 15:02
46 1135 Cynthia Lahner Whitmore Lake 43 1:19:26 16:33
47 435 Margie Palmer Walled Lake 42 1:34:29 19:41


MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1584 Dave Furey Ann Arbor 49 29:20 6:07
2 1407 Joe Baker Millbury 46 30:05 6:16
3 2072 Michael Partridge Brighton 46 30:25 6:21
4 485 Mike Richardson Reading 45 31:26 6:33
5 2475 Michael Suski Grand Blanc 47 31:52 6:39
6 1214 Jeffrey Collins Detroit 49 32:24 6:45
7 2109 Tim Quaintance West Bloomfield 48 33:17 6:57
8 1583 Dale Lasher Canton 46 33:59 7:05
9 1 David M Czapor Farmington Hills 49 34:02 7:06
10 1291 Karl Majeske Ann Arbor 46 34:07 7:07
11 702 David Brown Taylor 48 34:45 7:15
12 676 Bruce Bagdady Novi 48 35:20 7:22
13 796 Kevin Foos Luckey 49 35:55 7:29
14 1506 Steve Fowler Shelby Twp 49 37:14 7:46
15 1067 Michael Williams Ann Arbor 47 37:17 7:46
16 1417 David Wolfe Curtice 47 37:31 7:49
17 960 Timothy Payne Woodhaven 47 37:54 7:54
18 2301 Scott Betzoldt Dexter 45 38:49 8:06
19 356 Kevin Maguire Waterford 47 39:57 8:20
20 419 Warren Noone Highland 46 41:01 8:33
21 1530 Dale Garlow Lansing 49 41:57 8:45
22 669 Clare Allen Allegan 45 42:29 8:52
23 1189 Pat Aubry Lambertville 45 42:44 8:55
24 716 Harold Caroen Saline 49 43:40 9:06
25 198 Steven Garza Saginaw 45 43:48 9:08
26 387 Russell Millett Iii Onsted 48 43:57 9:10
27 2075 Geoffrey Aughenbaugh Sylvania 47 44:32 9:17
28 351 Robert Lurie Lansing 49 45:10 9:25
29 567 Jim Tefend Gibraltar 46 45:50 9:33
30 324 Karl Laub Gibraltar 47 46:25 9:41
31 1324 Steven Petro Erie 45 47:38 9:56
32 515 Tim Seibert Livonia 48 47:55 9:59
33 873 Tim Kolling Dearborn Heights 47 48:32 10:07
34 1658 Bruno Hamelin Franklin 47 49:20 10:17
35 968 Kermit Pitts Flint 46 50:12 10:28
36 758 David Dewey Whitmore Lake 48 50:48 10:35
37 1240 George Givens Pinckney 48 50:49 10:36
38 1509 John Spicko Clarkston 48 51:03 10:39
39 2085 Eley O'Connor Jackson 47 51:11 10:40
40 109 Perry Cosme Dearborn 49 51:22 10:43
41 2278 Brian Walker Bowling Green 45 53:23 11:08
42 839 Don Jacot Vassar 45 53:37 11:11
43 575 Darryl Toupkin Port Dover 46 53:47 11:13
44 456 Kenneth Pienta Ann Arbor 48 53:59 11:15
45 2048 Edward Roney Hudson 49 55:19 11:32
46 899 Jim Lynch Lansing 45 1:13:04 15:14
47 1572 Richard Greenewald Wixom 45 1:23:05 17:19
48 434 Donald Palmer Walled Lake 49 1:34:31 19:42


FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 2108 Ruth Quaintance White Lake 48 35:34 7:25
2 462 Cathy Powell Saline 45 37:34 7:50
3 285 Judith Kalpin Royal Oak 48 39:47 8:18
4 715 Carol Carney Jackson 47 40:11 8:23
5 1425 Nancy Soronen Livonia 47 42:16 8:49
6 829 Monica Hiris Bowling Green 46 42:55 8:57
7 1444 Kelli Zussman Lansing 45 42:59 8:58
8 1284 Elfie Loubser Pinckney 45 43:41 9:06
9 866 Patty King Dewitt 48 43:49 9:08
10 354 Debbie Madaras Three Rivers 47 44:33 9:17
11 1377 Grace Willer Maybee 48 45:15 9:26
12 754 Dawn De Schutter Troy 46 45:31 9:29
13 89 Beverly Chesebro Belmont 45 47:08 9:50
14 1733 Sue Berger Huntington Woods 47 47:23 9:53
15 576 Kathleen Toupkin Port Dover 49 47:32 9:55
16 2279 Rebecca Klein East Leroy 45 49:07 10:14
17 1024 Katrina Stewart Gregory 49 49:14 10:16
18 705 Marie Brown Taylor 49 50:18 10:29
19 824 Rosa Hernandez-Parker Flint 46 50:23 10:30
20 969 Eleanor Plerta Commerce Twp 47 50:34 10:33
21 227 Gloria Hage Northville 46 51:09 10:40
22 1076 Karen Wirostek Oakley 46 51:14 10:41
23 1440 Jennifer Wolfe Curtice 46 51:29 10:44
24 457 Michelle Pienta Ann Arbor 48 53:58 11:15
25 888 Jill Leckenby Henderson 46 54:32 11:22
26 1510 Jodie Spicko Clarkston 47 54:59 11:28
27 409 Stacy Newman Auburn Hills 48 55:58 11:40
28 1079 Rachel Yu Ann Arbor 45 1:03:16 13:11
29 1158 Vanessa Rowan Pinckney 48 1:06:02 13:46
30 49 Pam Black Pinckney 49 1:06:28 13:51
31 955 Theresa Palmieri Midland 45 1:06:52 13:56
32 1458 Jennifer MacDonald Victorville 48 1:12:36 15:08


MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 188 Phil French Howell 51 30:55 6:27
2 1424 Ed Osborne Toledo 54 31:38 6:36
3 834 Marlin Howe Niles 53 32:38 6:48
4 2101 Chuck Pendergrass Clio 50 34:09 7:07
5 1042 Frank Torres Ann Arbor 52 35:19 7:22
6 2099 Bob Schuiteboer Scotts 54 35:55 7:29
7 1470 Mike Keck Howell 54 36:46 7:40
8 624 John Weber Beverly Hills 51 36:57 7:42
9 1623 William Slumka Saginaw 51 37:26 7:48
10 1365 Carl Wagner Toledo 52 38:21 8:00
11 34 Richard Beal Howell 54 38:57 8:07
12 1625 Joe Evans Ypsilanti 54 39:06 8:09
13 467 Mark Rademacher Grand Ledge 51 39:14 8:11
14 2047 Edward Slumka Saginaw 54 40:05 8:21
15 430 Roman Osinski Canton 50 40:36 8:28
16 342 Robert Love Holt 50 40:41 8:29
17 708 Peter Buccos Marysville 51 40:47 8:30
18 1376 David Willer Maybee 51 40:56 8:32
19 1651 William House Sterling Hts 53 41:13 8:36
20 1185 Jeff Allen Ypsilanti Townshi 50 42:06 8:47
21 1257 Lee Huey Canton 52 42:12 8:48
22 151 Mark Edge South Lyon 52 42:39 8:53
23 1048 Henry Unruh Laingsburg 52 42:57 8:57
24 1251 Everett Heath Durand 50 43:46 9:08
25 1335 Walt Reasor Canton 51 44:43 9:19
26 400 Ray Muscat North Muskegon 51 44:55 9:22
27 916 Cam McComb Lansing 52 45:11 9:25
28 800 David Gallagher Hazel Park 51 45:53 9:34
29 1639 Ted Rousos Toledo 50 45:56 9:35
30 603 Thomas Villagomez Sr. Swanton 54 46:01 9:36
31 2289 David McGowan Davison 50 46:30 9:42
32 2045 Randy Eicher Pleasant Lake 51 47:30 9:54
33 335 Frank Lepere Brighton 51 47:42 9:57
34 1269 Douglas Krieger Sylvania 52 47:55 9:59
35 981 Gregory T. Ross Ypsilanti 52 49:15 10:16
36 755 Dale Decker Olivet 54 50:57 10:37
37 454 Ken Phelps Harper Woods 53 51:23 10:43
38 1036 Eric Tolles Maumee 50 56:25 11:46
39 332 Craig Lemmen Ann Arbor 53 59:21 12:22
40 263 Brian Jacobson Ann Arbor 52 59:22 12:22
41 271 Robert Jenkins Belleville 54 1:08:14 14:13
42 1459 Tim MacDonald Victorville 54 1:08:29 14:16
43 1606 Eddie Chaprnka Flint 51 1:12:16 15:04


FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1113 Cheryl Doyle Pemberville 50 44:01 9:11
2 2319 Lisa Naperkoski Rochester 52 45:49 9:33
3 836 Sue Hutto Flushing 54 52:01 10:51
4 533 Bev Sobb Lambertville 51 53:06 11:04
5 1117 Michele Evans Brighton 51 53:28 11:09
6 507 Cindy Sawyer-Kerschen Battle Creek 50 54:39 11:23
7 160 Barbara Estes Waterford 51 58:09 12:07
8 273 Elizabeth Johnson Gregory 52 1:04:39 13:28
9 827 Diane Himebaugh Chandler 52 1:07:53 14:09
10 936 Brenda Murphy Taylor 53 1:07:53 14:09
11 270 Nancy Jenkins Belleville 53 1:08:17 14:14
12 148 Nancy Durance Davison 54 1:18:08 16:17

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1019 Darryl Stanbrough Oak Park 56 34:06 7:07
2 1148 Jerry Monaghan Detroit 55 38:53 8:06
3 792 Randy Fielder Adrian 57 39:29 8:14
4 722 John Carr Saint Joseph 55 40:49 8:31
5 44 Al Biler Ida 57 41:30 8:39
6 1487 Tom Rau Brighton 57 42:19 8:49
7 165 David Everett Ann Arbor 55 43:14 9:01
8 327 Randy Layton Dexter 56 43:27 9:03
9 2094 Dennis Marsh Michigan Center 57 44:08 9:12
10 778 John Ehrmann Greenfield 56 44:30 9:17
11 985 Grant Ruttinger Grosse Pointe Woo 57 44:57 9:22
12 124 Tom Darling Onsted 58 45:37 9:31
13 289 George Kasdorf Ann Arbor 58 46:13 9:38
14 381 Craig McDougall South Lyon 58 47:14 9:51
15 753 Larry De Rossett Otisville 57 47:19 9:52
16 407 David Neve Battle Creek 56 48:07 10:02
17 105 Robert Coombs Holland 56 48:25 10:06
18 884 Patrick Landis South Lyon 58 51:11 10:40
19 2491 Larry Salinas Saginaw 58 56:01 11:41
20 2490 John Weaver Flint 58 57:35 12:00
21 631 J Brian White Lasalle 55 59:25 12:23
22 941 Valerio Nieto Jr Fenton 59 1:01:07 12:44
23 1730 Wally Drogt Jackson 59 1:01:35 12:50
24 241 Gary Heald Warren 58 1:10:03 14:36
25 1621 Jack Horner Fostoria 56 1:34:27 19:41

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 748 Nancy Danisek Medina 57 46:47 9:45
2 671 Connie Altenbernt Romeo 56 50:17 10:29
3 781 Janet Ellis Flushing 57 53:58 11:15
4 1131 Laura Jannetta Berkley 56 1:00:26 12:36
5 803 Carmen Glowney Grand Blanc 59 1:01:18 12:47
6 940 Yolanda Nieto Fenton 59 1:02:05 12:56
7 790 Wendy Fergason Mishawaka 57 1:20:35 16:48


MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 672 Bruce Andrews Brooklyn 60 35:28 7:24
2 883 Gary B Lake Honor 62 36:52 7:41
3 863 Ed King Whitmore Lake 60 40:14 8:23
4 691 Dave Blough Dexter 62 44:43 9:19
5 1566 Charles Wistinghausen Montpelier 62 45:03 9:24
6 1604 Marvin K Lafler Ionia 63 51:45 10:47
7 445 Glenn Pelot Detroit 62 52:05 10:51
8 2284 Gavin Williams Detroit 61 58:41 12:14

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 9 Kathleen Morse Linden 62 43:49 9:08
2 1443 Lia Stevens Ann Arbor 62 44:00 9:10
3 1010 Jeanne Sikorski Cleveland 62 49:06 10:14
4 770 Linda Dunlap Westland 60 49:19 10:17
5 1634 Kathleen Taverner Windsor 61 49:33 10:20
6 1605 Toni M Lafler Ionia 60 51:45 10:47
7 943 Marge Novak Lansing 62 52:05 10:51
8 1184 Louise Zachmann Brighton 63 53:29 11:09
9 509 Eunice Schmidt Pinckney 64 54:41 11:24
10 911 Jane Matthews Grand Blanc 63 1:00:18 12:34
11 1060 Judy Weinburger Ypsilanti 61 1:03:16 13:11
12 855 Elena Keller Lansing 64 1:07:18 14:02

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1397 Leonard Block Bay City 66 41:01 8:33
2 98 Malcolm Cohen Ann Arbor 66 42:19 8:49
3 2275 George White Howell 66 42:28 8:51
4 1038 Jerome Tome Toledo 65 43:18 9:02
5 880 Bob Kruse Warren 65 44:14 9:13
6 951 Peter Ostrander Howell 67 48:05 10:02
7 697 James Braunreiter Livonia 66 52:13 10:53
8 439 Robert Parsons Big Rapids 65 52:35 10:58
9 1669 Jeffrey Laufer Ann Arbor 66 54:49 11:26
10 725 Bobby Carter Linden 67 1:04:01 13:21
11 2262 Jim Nevison Royal Oak 68 1:11:03 14:49

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 7 Jan Wallen Flushing 67 46:09 9:37
2 5 Shirley A Larsen Grand Blanc 65 50:44 10:35
3 1457 Nancy Teel Flint 65 57:22 11:57
4 974 Anne Reneau Roseville 67 1:02:09 12:57
5 1029 Roberta Sweetman Fenton 66 1:04:09 13:22
6 906 Alice Mansfield Lansing 69 1:05:15 13:36
7 1468 Mary Demattia Novi 67 1:08:16 14:14
8 1082 Jane Zbinden Toledo 65 1:11:58 15:00


MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1673 Douglas Elgie Rochester Hills 74 43:42 9:07
2 802 Ronald Gill Pleasant Lake 71 50:33 10:32
3 762 Wally Dobler Lansing 74 56:09 11:42
4 984 William R Rude Lansing 74 59:46 12:27
5 919 Darrell McKee Harrison Twp 74 1:01:34 12:50
6 1588 Ren Farley Ann Arbor 70 1:05:29 13:39
7 1050 James Vanderpool Flushing 74 1:06:17 13:49
8 780 Jerry Elliott Grand Blanc 72 1:11:26 14:53

FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 950 Marilyn Olsen North Olmsted 73 49:50 10:23

MALE AGE GROUP: 75 - 79
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 6 Glen A Larsen Grand Blanc 76 48:59 10:13
2 939 Spencer Myers Grand Blanc 79 1:04:51 13:31

FEMALE AGE GROUP: 75 - 79
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

MALE AGE GROUP: 80 - 89
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 80 - 89
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

MALE AGE GROUP: 90 - 95
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 90 - 95
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

MALE-NO AGE PROVIDED AGE GROUP: 0 - 0
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

FEMALE-NO AGE PROVIDED AGE GROUP: 0 - 0
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

Pinckney,MI
Provided by Gault Race Mgt.