Harborun '08

back to results

Aug. 2, 2008

Harborun '08
Elk Rapids, MI
Provided by Great Lakes Championchip


--- OVERALL RESULTS FOR 5K RUN ---

Place No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 602 Ben Wynsma 16 M Suttons Bay MI 16:08 5:12
2 524 Jim Janisse 18 M Elk Rapids MI 16:15 5:14
3 577 Shawn Simons 17 M Cadillac MI 16:22 5:16
4 717 Alex Chappars 18 M Xenia OH 16:28 5:18
5 701 Trevor Darnell 34 M Rapid City MI 16:52 5:26
6 358 Spencer Pioszak 16 M Williamston MI 17:02 5:29
7 585 Nick Marchese 19 M Lisle IL 17:11 5:32
8 642 Aaron Wadawski 30 M South Boardman MI 17:15 5:33
9 254 Max Johnson 13 M Kalkaska MI 17:17 5:34
10 576 Jacob Stearns 17 M Boon MI 17:18 5:34
11 752 James Alpers 16 M Traverse City MI 17:19 5:35
12 504 Kurt Bartel 37 M Northville MI 17:21 5:35
13 297 Thomas Lucas 18 M Williamsburg MI 17:26 5:37
14 600 Mark Smith 45 M Suttons Bay MI 17:29 5:38
15 324 Jake Mills 18 M Williamsburg MI 17:34 5:40
16 672 Ryan Sundberg 17 M Williamsburg MI 17:43 5:42
17 596 Kenneth Flannery 48 M Williamsburg MI 17:46 5:43
18 431 Andrew Syrek 16 M Williamston MI 17:47 5:44
19 530 Ricky Noods 15 M Traverse City MI 18:09 5:51
20 329 Jon Monheim 39 M Perrysburg OH 18:10 5:51
21 624 Jami Grant 29 F Kewadin MI 18:28 5:57
22 501 Craig Ring 42 M Ipswich MA 18:30 5:58
23 512 Jon Hordos 18 M Troy MI 18:36 6:00
24 214 Marc Garrison 20 M Akron NY 18:38 6:00
25 406 Michael Shaheen 18 M Elk Rapids MI 18:43 6:02
26 522 Pat Janisse 16 M Elk Rapids MI 18:53 6:05
27 494 Kelcie Severson 17 F Rockford MI 18:57 6:06
28 427 Samuel Sukovich 16 M Williamston MI 19:07 6:10
29 209 Nate Fowler 34 M Lowell MI 19:10 6:10
30 673 Dylan Sundberg 14 M Williamsburg MI 19:13 6:12
31 198 Ted Fackler 25 M Grand Rapids MI 19:15 6:12
32 344 Ed Osborne 54 M Toledo OH 19:18 6:13
33 277 Vernon Lalone 17 M Kewadin MI 19:32 6:18
34 553 Caleb Thompson 15 M 19:38 6:19
35 115 Paul Barron 15 M Oakalnd MI 19:39 6:20
36 710 Michael O'Shaughnessey 21 M Elk Rapids MI 19:47 6:22
37 686 Matt Sullivan 15 M Rapid City MI 19:49 6:23
38 113 Elizabeth Barron 17 F Oakland MI 19:52 6:24
39 601 Travis Smith 15 M Suttons Bay MI 19:53 6:24
40 692 ?? Whiting 47 M Williamsburg MI 19:56 6:25
41 510 Jake Bilinski 19 M Troy MI 19:57 6:25
42 303 Nicole Mangas 16 F Sylvania OH 20:04 6:28
43 658 Tom Read 33 M Traverse City MI 20:10 6:30
44 499 Chris Tredway 27 M Central Lake MI 20:15 6:31
45 552 Matt Moss 15 M Williamsburg MI 20:15 6:32
46 266 Dean Krum 19 M Schoolcraft MI 20:18 6:32
47 345 Danny Parshall 45 M Traverse City MI 20:22 6:34
48 284 Jason Law 33 M Bryoncenter MI 20:23 6:34
49 300 Daniel Maas 37 M Atlanta GA 20:29 6:36
50 412 Emma Spano 15 F Atlanta GA 20:33 6:37

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 2
2008 HARBORUN
ELK RAPIDS, MICHIGAN
SATURDAY, AUGUST 2, 2008

--- OVERALL RESULTS FOR 5K RUN ---

Place No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
51 648 Alison Ostema 17 F Traverse City MI 20:34 6:37
52 690 Zach Drogowski 16 M Williamsburg MI 20:34 6:38
53 126 Katilee Bensley 15 F Schoolcraft MI 20:35 6:38
54 536 Donald Kessiel 45 M Williamsburg MI 20:36 6:38
55 172 Maddy Danz 13 F Traverse City MI 20:40 6:39
56 122 Bob Bensley 46 M Schoolcraft MI 20:40 6:40
57 256 Craig Kendall 35 M Grand Haven MI 20:42 6:40
58 241 Tucker Hogarth 16 M Williamsburg MI 20:42 6:40
59 402 James Shaheen 23 M Elk Rapids MI 20:45 6:41
60 595 Skyler Flannery 17 M Williamsburg MI 20:49 6:42
61 455 Patrick Walz 15 M Berea OH 20:55 6:44
62 338 Morgan Newman 19 F Grand Blanc MI 20:58 6:45
63 141 Krista Broekema 15 F Schoolcraft MI 21:03 6:47
64 148 Adrienne Bruder 16 F Traverse City MI 21:08 6:48
65 650 Tyler Compere 18 M Elgin IL 21:12 6:50
66 724 Jon Sherrill 38 M Grand Rapids MI 21:14 6:50
67 371 MacKenzie Reeves 15 F Sylvania OH 21:17 6:52
68 146 Zane Brooks 11 M Frankfort MI 21:23 6:53
69 695 Brian Klyn 38 M Traverse City MI 21:28 6:55
70 150 Andrew Bult 14 M Kalamazoo MI 21:34 6:57
71 116 Sara Barron Barron 13 F Oakland MI 21:36 6:58
72 167 Nick Collins 15 M Traverse City MI 21:38 6:58
73 330 Taylor Monheim 12 F Perrysburg OH 21:38 6:58
74 287 Mitchell Lebel 14 M Dimondale MI 21:40 6:59
75 470 Melanie Worley 14 F Sylvania OH 21:41 6:59
76 139 Katelyn Broekema 18 F Schoolcraft MI 21:41 6:59
77 608 Jackie Fiegel 39 F Traverse City MI 21:41 6:59
78 584 Nini Marchese 14 F Lisle IL 21:43 7:00
79 348 Amber Pearsall 20 F Highland MI 21:44 7:00
80 424 Marvin Studinger 61 M Traverse City MI 21:49 7:02
81 175 Anthony Digiovanni 14 M Elk Rapids MI 21:52 7:03
82 491 Donald Duba 40 M Grand Rapids MI 21:53 7:03
83 318 Sean McDowell 35 M Williamsburg MI 21:54 7:03
84 129 Joanne Black 42 F Macomb MI 22:00 7:05
85 226 Leah Harrington 17 F Elk Rapids MI 22:06 7:07
86 647 Jarrett Martin 20 M Kalkaska MI 22:07 7:07
87 479 James Grant 60 M Kewadin MI 22:07 7:08
88 237 Natalie Hickman 21 F Rapid City MI 22:11 7:09
89 588 Jessica Mason 27 F Traverse City MI 22:13 7:09
90 578 Erica Parkinson 26 F Traverse City MI 22:17 7:11
91 403 Katherine Shaheen 14 F Elk Rapids MI 22:18 7:11
92 579 Travis Parkinson 28 M Traverse City MI 22:18 7:11
93 169 Nicholas Cunningham 12 M Williamsburg MI 22:20 7:11
94 398 Madeline Sciarini 15 F Haslett MI 22:28 7:14
95 234 Brenda Henige 40 F Williamsburg MI 22:29 7:15
96 217 Paull Gossett 17 M Rapid City MI 22:31 7:15
97 464 Steve Weldon 56 M Acme MI 22:31 7:15
98 458 Max Warner 16 M Midland MI 22:37 7:17
99 258 Kip Knight 44 M Elk Rapids MI 22:40 7:18
100 296 Caroline Louis 19 F Kewadin MI 22:46 7:20

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 3
2008 HARBORUN
ELK RAPIDS, MICHIGAN
SATURDAY, AUGUST 2, 2008

--- OVERALL RESULTS FOR 5K RUN ---

Place No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
101 295 Cameron Louis 23 M Kewadin MI 22:46 7:20
102 152 Thomas Burke 25 M Traverse City MI 22:47 7:20
103 417 Sam Stites 16 F Rapid City MI 22:49 7:21
104 444 Mariah Vallejo 16 F Sylvania OH 22:52 7:22
105 469 Amy Wolf 15 F Sylvania OH 22:55 7:23
106 493 Angela Fitzpatrick 36 F Jackson MI 22:57 7:24
107 597 Ben Labelle 55 M Williamsburg MI 23:04 7:26
108 555 Megan Thompson 16 F Traverse City MI 23:09 7:28
109 548 Chris Vandenberg 23 M Grand Rapids MI 23:10 7:28
110 369 Michael Reese 27 M Mishawaka IN 23:12 7:28
111 635 Katie Adler 13 F Dexter MI 23:12 7:28
112 199 John Failor 40 M Williamsburg MI 23:14 7:29
113 377 Andrew Ricci 18 M Berkley MI 23:15 7:29
114 383 Mark Riedel 44 M Traverse City MI 23:17 7:30
115 449 Sydney Vandeveer 16 F Williamsburg MI 23:22 7:32
116 547 John Moore 33 M Williamsburg MI 23:23 7:32
117 415 Eric Stehouwer 39 M Traverse City MI 23:24 7:32
118 364 Tim Puckett 38 M Williamsburg MI 23:24 7:32
119 154 Bruce Byl 53 M Traverse City MI 23:24 7:32
120 625 Charlie Fowler 59 M Moran MI 23:27 7:33
121 250 Lukas Jacob 12 M Waterford MI 23:27 7:33
122 516 Samantha Thompkins 37 F Traverse City MI 23:28 7:33
123 482 Taran Thompson 14 F Troy MI 23:32 7:35
124 594 Erica Shugart 19 F Elk Rapids MI 23:33 7:35
125 307 Jessica Marks 17 F Elk Rapids MI 23:33 7:35
126 413 Jennifer Spranger 35 F Rockford MI 23:37 7:37
127 291 Erin Lipp 11 F Traverse City MI 23:38 7:37
128 211 Joe Friedli 13 M Traverse City MI 23:39 7:37
129 475 Lucas Von Lau 11 M Central Lake MI 23:40 7:37
130 225 Mark Hammerberg 50 M Buckley MI 23:40 7:37
131 171 Laura Danz 46 F Traverse City MI 23:43 7:38
132 163 Jon Chaisson 38 M North Richland Hi TX 23:45 7:39
133 520 Mike McIntyre 60 M Kewadin MI 23:47 7:40
134 292 Michael Lipp 40 M Traverse City MI 23:48 7:40
135 223 Gwynne Hamilton 26 F Williamsburg MI 23:50 7:40
136 440 Nick Tomasek 25 M Northville MI 23:50 7:40
137 205 Laura Fisher 39 F Wilmette IL 23:50 7:41
138 190 Sandy Ehlers 45 F Elk Rapids MI 23:51 7:41
139 583 Nellie Marchese 20 F Lisle IL 23:54 7:42
140 582 Rowan Estenik 13 F Lake Ann MI 23:58 7:43
141 108 Jim Anton 55 M Comstock Park MI 23:58 7:43
142 699 Nancy Hoffman 46 F East Grand Rapids MI 23:58 7:43
143 495 Lucas Bottomley 11 M Dexter MI 23:58 7:43
144 351 Justin Perrone 30 M Novi MI 23:59 7:44
145 468 Emily Wirtz 16 F Rapid City MI 24:00 7:44
146 360 Renae Preston 27 F Traverse City MI 24:01 7:44
147 262 Ashleigh Kozel 14 F Brighton MI 24:03 7:45
148 438 David Tokie 42 M Traverse City MI 24:12 7:48
149 554 Megan Ehle 17 F Traverse City MI 24:12 7:48
150 281 Barbara Lasusa 46 F Williamsburg MI 24:12 7:48

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 4
2008 HARBORUN
ELK RAPIDS, MICHIGAN
SATURDAY, AUGUST 2, 2008

--- OVERALL RESULTS FOR 5K RUN ---

Place No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
151 649 Kac Marek 45 M Dexter MI 24:15 7:49
152 713 Diana Matuszak 14 F Traverse City MI 24:15 7:49
153 749 Elliott Johnson 20 M Morro Bay CA 24:16 7:49
154 233 Tom Henderson 60 M Detroit MI 24:19 7:50
155 618 Alexandra Leonard 21 F Mason MI 24:19 7:50
156 216 Michael Goddard 49 M Traverse City MI 24:19 7:50
157 714 Bailey Ray 14 F Traverse City MI 24:22 7:51
158 106 Kyle Anderson 28 M Kalkaska MI 24:23 7:51
159 677 Chris Weis 54 M Littleton CO 24:28 7:53
160 599 Loren Burfiend 14 M Elk Rapids MI 24:32 7:54
161 349 Chelsey Pearsall 15 F Highland MI 24:33 7:54
162 678 Muffie McCavley 48 F Wolverine MI 24:39 7:56
163 716 Tim Chappars 55 M Xenia OH 24:39 7:57
164 693 Kara Hines 19 F Menominee MI 24:40 7:57
165 411 David Smith 40 M Castle Rock CO 24:43 7:58
166 573 Jill McMullen 35 F Ann Arbor MI 24:49 8:00
167 556 Jim Bensley 47 M Traverse City MI 24:51 8:00
168 689 Patrick Lyons 18 M Troy MI 24:52 8:00
169 196 Jon Fackler 31 M Grand Rapids MI 24:53 8:01
170 666 Anne Groleau 41 F Traverse City MI 24:54 8:01
171 457 Doug Warner 46 M Midland MI 24:57 8:02
172 446 Brooks Vanderbush 27 M Kewadin MI 24:59 8:03
173 145 Thomas Broekema 44 M Schoolcraft MI 24:59 8:03
174 399 Maria Sciarini 23 F Haslett MI 25:00 8:03
175 270 Michael Kuhn 47 M Traverse City MI 25:03 8:04
176 758 Mallory Slicker 12 F Commerce MI 25:08 8:06
177 395 Kurt Schuler 44 M Traverse City MI 25:10 8:07
178 276 Ben Lalone 16 M Kewadin MI 25:12 8:07
179 620 Al Vasquez 38 M Elk Rapids MI 25:13 8:07
180 619 Jamie Dybdahl 21 F Ann Arbor MI 25:15 8:08
181 637 Samantha Amhein 16 F Rapid City MI 25:22 8:10
182 474 Bridget Hunta 13 F Elk Rapids MI 25:27 8:12
183 515 Danielle Peters 14 F Williamsburg MI 25:27 8:12
184 709 Laura Weglarz 21 F Lombard IL 25:31 8:13
185 528 James Havel 61 M Kalkaska MI 25:32 8:13
186 593 Anders Lund 14 M Petaluma CA 25:33 8:14
187 651 Mark Hoch 48 M Kewadin MI 25:36 8:15
188 124 Kara Bensley 20 F Schoolcraft MI 25:39 8:16
189 320 Jill McPherson 19 F Central Lake MI 25:41 8:16
190 435 Mark Thelen 47 M Williamsburg MI 25:41 8:16
191 328 Kristin Molby 28 F Bellaire MI 25:42 8:17
192 718 Grant Johnson 13 M Morro Bay CA 25:44 8:17
193 151 Bryan Bult 13 M Kalamazoo MI 25:46 8:18
194 644 Kathy Loeffler 49 F St. Paul MN 25:48 8:19
195 240 Curt Hofer 53 M Novi MI 25:51 8:20
196 538 Bufe Scott 47 M Normart MI 25:53 8:20
197 527 Denise Holmes 42 F Fife Lake MI 25:57 8:22
198 425 Maureen Stych 18 F Traverse City MI 25:59 8:22
199 218 Chad Gruenwald 38 M Holly MI 26:01 8:23
200 557 Lauren Bensley 14 F Traverse City MI 26:04 8:24

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 5
2008 HARBORUN
ELK RAPIDS, MICHIGAN
SATURDAY, AUGUST 2, 2008

--- OVERALL RESULTS FOR 5K RUN ---

Place No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
201 697 Susan Hoffman 13 F East Grand Rapids MI 26:05 8:24
202 489 Jacob Fedrigon 11 M Williamsburg MI 26:06 8:24
203 212 Pat Friedli 43 M Traverse City MI 26:09 8:25
204 676 Craig Weis 51 M Asheville NC 26:10 8:26
205 165 Dayna Clark 22 F Williamsburg MI 26:12 8:26
206 700 Steve Hoffman 44 M East Grand Rapids MI 26:14 8:27
207 166 Vince Clark 52 M Williamsburg MI 26:16 8:28
208 668 Avery Thomas 10 M Traverse City MI 26:18 8:28
209 640 Chris Johnson 50 M Lake Forest 26:19 8:29
210 472 Jordan Zang 16 F Berkley MI 26:20 8:29
211 325 Kathy Mills 44 F Williamsburg MI 26:22 8:29
212 389 Kristin Sak 41 F Williamsburg MI 26:22 8:30
213 509 Jennifer Treter 38 F Decatur GA 26:24 8:30
214 252 Gretchen Jakubiak 35 F West Bloomfield MI 26:25 8:30
215 476 Jeanine Von Lau 44 F Central Lake MI 26:26 8:31
216 388 Bill Ryan 55 M Farmington Hills MI 26:29 8:32
217 264 Chris Kozel 42 F Brighton MI 26:29 8:32
218 581 Elissa Estenik 11 F Lake Ann MI 26:32 8:33
219 275 Martin Lagina 52 M Traverse City MI 26:34 8:33
220 251 Daniel Jakubiak 37 M West Bloomfield MI 26:34 8:33
221 604 Richard Johnston 52 M Elk Rapids MI 26:36 8:34
222 331 Scott Moore 36 M Williamsburg MI 26:37 8:34
223 111 John Banwell 50 M Kewadin MI 26:39 8:35
224 128 Marika Bevier 30 F Lake Ann MI 26:39 8:35
225 311 John McCafferty 52 M Traverse City MI 26:43 8:36
226 523 Renee Stribibon 33 F Rockford MI 26:44 8:37
227 147 Katie Brown 19 F Akron NY 26:46 8:37
228 456 Alexandra Warner 14 F Midland MI 26:46 8:37
229 498 Tom Vanitvelt 41 M Grand Blanc MI 26:53 8:40
230 312 Kathee McCafferty 49 F Traverse City MI 26:57 8:41
231 410 Christine Smith 40 F Castle Rock CO 26:59 8:41
232 641 Megan Davis 17 F Saginaw MI 27:00 8:42
233 639 Kaylee Davis 19 F Saginaw MI 27:01 8:42
234 671 Jessamyn Weis 19 F Asheville NC 27:05 8:43
235 114 Elizabeth Barron 47 F Oakland MI 27:07 8:44
236 361 Beth Price 39 F Traverse City MI 27:09 8:45
237 675 Matthew Lobbes 9 M Kentwood MI 27:09 8:45
238 104 Carrie Anderson 25 F Kalkaska MI 27:11 8:45
239 363 Richard Priehs 65 M Elk Rapids MI 27:12 8:46
240 267 Jodi Kruse 47 F Grand Blanc MI 27:14 8:46
241 316 Melissa McCaw 31 F Woodbridge VA 27:18 8:48
242 580 Keith Conway 39 M Lake Ann MI 27:20 8:48
243 367 Brendan Reese 10 M Traverse City MI 27:21 8:49
244 756 Bart Blyston 20 M Mt. Pleasant MI 27:21 8:49
245 757 Sara Myler 19 F Mt. Pleasant MI 27:22 8:49
246 397 Anthony Sciarini 11 M Haslett MI 27:22 8:49
247 103 Brett Anderson 36 M Willamsburg MI 27:23 8:49
248 290 Anne Lipp 40 F Traverse City MI 27:26 8:50
249 643 Karne Kline 38 F Grand Rapids MI 27:31 8:52
250 698 Stephen Hoffman 11 M East Grand Rapids MI 27:31 8:52

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 6
2008 HARBORUN
ELK RAPIDS, MICHIGAN
SATURDAY, AUGUST 2, 2008

--- OVERALL RESULTS FOR 5K RUN ---

Place No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
251 744 Brooke Heckert 36 F Okemos MI 27:31 8:52
252 414 Russell Spranger 36 M Rockford MI 27:37 8:54
253 164 Michelle Chaisson 36 F Chicago IL 27:39 8:54
254 626 Alec Leeseberg 13 M Evans GA 27:41 8:55
255 627 Thomas Ford 51 M Traverse City MI 27:42 8:55
256 477 Joseph Aulicino 8 M Traverse City MI 27:44 8:56
257 478 Mark Aulicino 43 M Traverse City MI 27:44 8:56
258 342 Diane Olsson 69 F Washington Dc 27:46 8:57
259 502 Erica Bieniek 27 F Bellaire MI 27:46 8:57
260 372 Kim Rendz 31 F Traverse City MI 27:50 8:58
261 112 Lorri Banwell 49 F Kewadin MI 27:50 8:58
262 268 Kayla Kuffner 16 F Dearborn MI 27:53 8:59
263 437 Alex Tokie 10 M Traverse City MI 27:54 8:59
264 261 Sharon Kowalsky 35 F Interlochen MI 27:55 9:00
265 255 Amy Kendall 32 F Grand Haven MI 27:56 9:00
266 459 Wendy Warner 45 F Midland MI 27:57 9:00
267 487 Ryan Erdmann 11 M South Lyon MI 27:57 9:00
268 613 Dave Clary 48 M Traverse City MI 27:59 9:01
269 354 Erin Peters 33 F Williamsburg MI 28:00 9:01
270 575 Jeremie Torck 30 M Grawn MI 28:01 9:01
271 310 Rebba Maylone 14 F Williamsburg MI 28:01 9:02
272 574 Kristin Leach 25 F Williamsburg MI 28:01 9:02
273 185 Matthew Dumon 13 M Hinsdale IL 28:02 9:02
274 462 Terri Waugh 41 F Williamsburg MI 28:03 9:02
275 558 Lindsey Jonkhoff 22 F Traverse City MI 28:11 9:04
276 496 Ryan Brozovich 12 M Kalamazoo MI 28:13 9:05
277 202 Cara Ferguson 10 F Traverse City MI 28:14 9:06
278 138 Daly Broekema 14 F Schoolcraft MI 28:17 9:07
279 353 Tim Perry 63 M Traverse City MI 28:17 9:07
280 221 Deb Haebler 49 F Fife Lake MI 28:21 9:08
281 401 Shannon Scott 38 F Northport MI 28:21 9:08
282 201 Amy Ferguson 40 F Traverse City MI 28:23 9:09
283 183 Mikisha Drogowski 14 F Williamsburg MI 28:24 9:09
284 465 Cindy West 33 F Leesburg VA 28:26 9:09
285 336 Barb Mosher 49 F Elk Rapids MI 28:34 9:12
286 215 Angela Glazier 42 F Traverse City MI 28:35 9:12
287 140 Kelsey Broekema 12 F Schoolcraft MI 28:40 9:14
288 544 Rachel Saucier 27 F Novi MI 28:44 9:15
289 273 Alex Lagina 22 M Traverse City MI 28:46 9:16
290 224 Martha Hammer 47 F Williamsburg MI 28:47 9:16
291 153 Carla Bush 34 F Williamsburg MI 28:50 9:17
292 436 Jessica Thompson 36 F Kewadin MI 28:50 9:17
293 746 Michael Linse 33 M Okemos MI 28:55 9:19
294 450 Claire Vanwinkle 16 F Williamsburg MI 28:56 9:19
295 606 Taylor Blackmore 14 F Elk Rapids MI 28:59 9:20
296 534 Dolly Cataldo 53 F Traverse City MI 29:03 9:21
297 204 Joseph Fisher 63 M Elk Rapids MI 29:05 9:22
298 259 Corinn Kowalski 24 F Traverse City MI 29:08 9:23
299 191 Ashlee Ellsworth 21 F Traverse City MI 29:08 9:23
300 298 Richard Lunquist 71 M Pompano Beach FL 29:09 9:23

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 7
2008 HARBORUN
ELK RAPIDS, MICHIGAN
SATURDAY, AUGUST 2, 2008

--- OVERALL RESULTS FOR 5K RUN ---

Place No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
301 645 Anna Bensley 13 F Grand Rapids MI 29:18 9:26
302 646 Bill Bensley 40 M Grand Rapids MI 29:18 9:26
303 137 Alyx Briggs 20 F Williamsburg MI 29:23 9:28
304 638 Debbie Kolarevic 38 F Traverse City MI 29:27 9:29
305 636 Deborah Reed 44 F Dexter MI 29:29 9:30
306 591 Craig Anderson 55 M Ames IA 29:29 9:30
307 269 Diane Kuhn 43 F Traverse City MI 29:30 9:30
308 623 Kallen Leeseberg 11 F Evans GA 29:31 9:30
309 229 Amy Heger 40 F Williamsburg MI 29:32 9:31
310 230 Guy Heger 11 M Williamsburg MI 29:32 9:31
311 378 Christina Ricci 15 F Berkley MI 29:38 9:32
312 162 Michele Causley 43 F Waterford MI 29:40 9:33
313 386 Joshua Roman 10 M Traverse City MI 29:40 9:33
314 149 Robert Buda 52 M Kalkaska MI 29:41 9:34
315 357 Tyler Pilut 39 M Troy MI 29:41 9:34
316 680 Jody Madion 46 M Traverse City MI 29:46 9:35
317 373 Holly Renfrow 36 F Loveland OH 29:53 9:37
318 408 Joann Shanteau 43 F Maineville OH 29:53 9:38
319 567 Denise Brady 48 F Grand Blanc MI 29:55 9:38
320 611 Ruthy Poluszny 23 F Traverse City MI 29:57 9:39
321 288 Kathy Lee 43 F Elk Rapids MI 29:58 9:39
322 203 Michael Fifer 41 M Canton MI 30:00 9:40
323 123 Jack Bensley 12 M Schoolcraft MI 30:00 9:40
324 370 Rebecca Reese 37 F Traverse City MI 30:03 9:41
325 125 Kathy Bensley 43 F Schoolcraft MI 30:05 9:41
326 299 Deb Lynch 55 F Elk Rapids MI 30:12 9:43
327 682 Blake Templeton 44 M Cedarville MI 30:12 9:44
328 184 Mary Dumon 64 F Traverse City MI 30:25 9:48
329 274 M Olivia Lagina 52 F Traverse City MI 30:29 9:49
330 239 Lisa Hockin 38 F Traverse City MI 30:33 9:50
331 550 Michael Alfavo 50 M Flint MI 30:33 9:50
332 334 Joseph Morrison 46 M Grand Blanc MI 30:33 9:50
333 158 Rhonda Carey 44 F Grand Blanc MI 30:36 9:51
334 387 Tristen Roman 12 M Traverse City MI 30:40 9:52
335 539 Marie Helveston 58 F Elk Rapids MI 30:40 9:53
336 659 Mary Fraquelli 50 F Kingsley MI 30:47 9:55
337 662 Tina Evans 54 F Kingsley MI 30:47 9:55
338 674 Ken Lobbes Jr 44 M Kentwood MI 30:51 9:56
339 466 Rebekah Willson 31 F East Jordan MI 30:53 9:57
340 130 Lisa Blackford 41 F Traverse City MI 30:54 9:57
341 375 Joe Reynolds 38 M Grosse Pointe MI 30:54 9:57
342 272 Lalaine Labio 39 F Rochester Hills MI 30:57 9:58
343 155 Mary Byl 50 F Traverse City MI 30:58 9:58
344 352 Anne Perry 53 F Traverse City MI 30:58 9:59
345 518 Tracy Burgos 38 F Ramona CA 31:03 10:00
346 598 Elizabeth Deimer 31 F Jenison MI 31:08 10:02
347 143 Rita Broekema 44 F Schoolcraft MI 31:14 10:04
348 683 Kenny Lobbes Sr 73 M Grand Rapids MI 31:20 10:06
349 394 Maggierose Schmittling 26 F Traverse City MI 31:22 10:06
350 448 Steve Vandeveer 49 M Williamsburg MI 31:24 10:07

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 8
2008 HARBORUN
ELK RAPIDS, MICHIGAN
SATURDAY, AUGUST 2, 2008

--- OVERALL RESULTS FOR 5K RUN ---

Place No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
351 712 Patti Padilla 38 F Birmingham MI 31:32 10:09
352 727 Mark 48 M Elk Rapids MI 31:32 10:09
353 711 Daniel Padilla 40 M 31:33 10:10
354 705 Jeff Kelly 32 M Saginaw MI 31:38 10:11
355 193 Janet Emke 41 F Traverse City MI 31:40 10:12
356 519 Gregg Fotenakes 53 M Flushing MI 31:50 10:15
357 271 Kathy Kurtze 49 F Carson City MI 31:55 10:17
358 708 Joe Vanderbusch 46 M Traverse City MI 32:00 10:18
359 439 Teresa Tokie 41 F Traverse City MI 32:03 10:19
360 180 Kathleen Donohue 52 F Detroit MI 32:14 10:23
361 174 Lindsey Dickinson 26 F Williamsburg MI 32:19 10:24
362 263 Brad Kozel 42 M Brighton MI 32:21 10:25
363 513 Ryan Rasho 18 M Brighton MI 32:25 10:26
364 236 John Hetler 41 M Wilmette IL 32:25 10:27
365 514 Nicole Curtin 20 F South Lyon MI 32:31 10:28
366 589 Nick Fileccia 7 M Dexter MI 32:34 10:29
367 653 Cole Harreld 8 M Dexter MI 32:35 10:29
368 294 Dale Lopez 40 F Van Alstyne TX 32:35 10:30
369 614 Peggy Owens 8 F Traverse City MI 32:44 10:32
370 612 Jim Owens 37 M Traverse City MI 32:44 10:33
371 702 Liz Carney 47 F Traverse City MI 32:59 10:37
372 343 Philip Olsson 69 M Washington Dc 33:01 10:38
373 564 Allen Seyfferth 66 M Rockledge FL 33:08 10:40
374 563 Colleen Seyfferth 39 F Rockledge FL 33:11 10:41
375 745 Sarah Heckert 33 F Okemos MI 33:12 10:42
376 537 Ben Bowes 31 M Elk Rapids MI 33:13 10:42
377 260 Lois Kowalsky 62 F Interlochen MI 33:18 10:44
378 133 Nicki Bork 30 F Clare MI 33:32 10:48
379 176 Ashley Dobbs 24 F Northville MI 33:32 10:48
380 419 Robert Straw 61 M Elk Rapids MI 33:34 10:49
381 531 Amy Terry 32 F Atlanta GA 33:48 10:53
382 483 Jill Thompson 44 F Troy MI 33:54 10:55
383 200 Marlene Farmer 60 F Williamsburg MI 34:20 11:03
384 542 Anne Newby 41 F Frisco TX 34:32 11:07
385 543 Julia Newby 11 F Frisco TX 34:32 11:07
386 541 Shannon Stewart 45 F Ann Arbor MI 34:35 11:08
387 654 Max Harreld 8 M Dexter MI 34:35 11:08
388 655 Leslie Harreld 42 F Dexter MI 34:35 11:08
389 532 Laura Fileccia 45 F Dexter MI 34:35 11:08
390 340 Kathleen Nutt 50 F Kewadin MI 34:36 11:09
391 341 Michael Nutt 50 M Kewadin MI 34:37 11:09
392 279 Marvin Larson 71 M Rochester Hills MI 35:02 11:17
393 592 Gail Kline-Figueroa 44 F Fenton MI 35:24 11:24
394 691 Hannah Lyons 14 F Troy MI 35:25 11:24
395 566 Zachary Walls 11 M Grand Blanc MI 35:26 11:25
396 381 Steve Rice 49 M Sanford MI 35:29 11:26
397 380 Alison Rice 15 F Sanford MI 35:30 11:26
398 460 Diane Warren 66 F Traverse City MI 36:00 11:36
399 409 Jan Shurte 66 F Traverse City MI 36:08 11:38
400 688 Amu Lyons 50 F Troy MI 36:22 11:43

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 9
2008 HARBORUN
ELK RAPIDS, MICHIGAN
SATURDAY, AUGUST 2, 2008

--- OVERALL RESULTS FOR 5K RUN ---

Place No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
401 421 Nick Strine 12 M Elk Rapids MI 36:34 11:46
402 679 Sarah Ford Burstein 34 F Alexandria VA 36:50 11:52
403 382 Diane Richter 58 F Elk Rapids MI 36:55 11:53
404 246 Kim Hubers 39 F Ann Arbor MI 36:56 11:54
405 681 Ward Templeton 49 M Traverse City MI 36:57 11:54
406 661 Michelle Bell 40 F Freeland MI 37:07 11:57
407 488 Matt Brown 35 M Sterling Hts. MI 37:22 12:02
408 374 Angela Reynolds 38 F Grosse Pointe MI 37:37 12:07
409 703 Bob Esford 79 M Petosky MI 37:50 12:11
410 723 Heidi Coggeshall 46 F New York NY 39:21 12:40
411 182 Daron Dpnohue 13 M Detroit MI 40:24 13:01
412 755 Spenceer Maresco 15 M Grand Rapids MI 40:59 13:12
413 561 Mary Pearce 18 F West Chester OH 41:27 13:21
414 754 Mike Maresco 45 M Grand Rapids MI 42:01 13:32
415 121 Bekah Bensley 9 F Schoolcraft MI 53:27 17:13

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com




~~~~~~~~~~~~~ Male OVERALL WINNER ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 1 602 Ben Wynsma 16 M Suttons Bay MI 16:08 5:12

~~~~~~~~~~~~~ Female OVERALL WINNER ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 21 624 Jami Grant 29 F Kewadin MI 18:28 5:57


~~~~~~~~~~~~~ Male 11 and Under Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 68 146 Zane Brooks 11 M Frankfort MI 21:23 6:53
2 129 475 Lucas Von Lau 11 M Central Lake MI 23:40 7:37
3 143 495 Lucas Bottomley 11 M Dexter MI 23:58 7:43
4 204 489 Jacob Fedrigon 11 M Williamsburg MI 26:06 8:24
5 210 668 Avery Thomas 10 M Traverse City MI 26:18 8:28
6 239 675 Matthew Lobbes 9 M Kentwood MI 27:09 8:45
7 245 367 Brendan Reese 10 M Traverse City MI 27:21 8:49
8 248 397 Anthony Sciarini 11 M Haslett MI 27:22 8:49
9 252 698 Stephen Hoffman 11 M East Grand Rapids MI 27:31 8:52
10 258 477 Joseph Aulicino 8 M Traverse City MI 27:44 8:56
11 265 437 Alex Tokie 10 M Traverse City MI 27:54 8:59
12 269 487 Ryan Erdmann 11 M South Lyon MI 27:57 9:00
13 312 230 Guy Heger 11 M Williamsburg MI 29:32 9:31
14 316 386 Joshua Roman 10 M Traverse City MI 29:40 9:33
15 369 589 Nick Fileccia 7 M Dexter MI 32:34 10:29
16 370 653 Cole Harreld 8 M Dexter MI 32:35 10:29
17 398 654 Max Harreld 8 M Dexter MI 34:35 11:08
18 408 566 Zachary Walls 11 M Grand Blanc MI 35:26 11:25


~~~~~~~~~~~~~ Female 11 and Under Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 127 291 Erin Lipp 11 F Traverse City MI 23:38 7:37
2 220 581 Elissa Estenik 11 F Lake Ann MI 26:32 8:33
3 279 202 Cara Ferguson 10 F Traverse City MI 28:14 9:06
4 310 623 Kallen Leeseberg 11 F Evans GA 29:31 9:30
5 373 614 Peggy Owens 8 F Traverse City MI 32:44 10:32
6 396 543 Julia Newby 11 F Frisco TX 34:32 11:07
7 550 121 Bekah Bensley 9 F Schoolcraft MI 53:27 17:13


~~~~~~~~~~~~~ Male 12 - 14 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 9 254 Max Johnson 13 M Kalkaska MI 17:17 5:34
2 30 673 Dylan Sundberg 14 M Williamsburg MI 19:13 6:12
3 70 150 Andrew Bult 14 M Kalamazoo MI 21:34 6:57
4 74 287 Mitchell Lebel 14 M Dimondale MI 21:40 6:59
5 81 175 Anthony Digiovanni 14 M Elk Rapids MI 21:52 7:03
6 93 169 Nicholas Cunningham 12 M Williamsburg MI 22:20 7:11
7 121 250 Lukas Jacob 12 M Waterford MI 23:27 7:33
8 128 211 Joe Friedli 13 M Traverse City MI 23:39 7:37
9 160 599 Loren Burfiend 14 M Elk Rapids MI 24:32 7:54
10 186 593 Anders Lund 14 M Petaluma CA 25:33 8:14
11 192 718 Grant Johnson 13 M Morro Bay CA 25:44 8:17
12 194 151 Bryan Bult 13 M Kalamazoo MI 25:46 8:18
13 256 626 Alec Leeseberg 13 M Evans GA 27:41 8:55
14 275 185 Matthew Dumon 13 M Hinsdale IL 28:02 9:02
15 278 496 Ryan Brozovich 12 M Kalamazoo MI 28:13 9:05
16 326 123 Jack Bensley 12 M Schoolcraft MI 30:00 9:40
17 337 387 Tristen Roman 12 M Traverse City MI 30:40 9:52
18 414 421 Nick Strine 12 M Elk Rapids MI 36:34 11:46
19 439 182 Daron Dpnohue 13 M Detroit MI 40:24 13:01


~~~~~~~~~~~~~ Female 12 - 14 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 55 172 Maddy Danz 13 F Traverse City MI 20:40 6:39
2 71 116 Sara Barron Barron 13 F Oakland MI 21:36 6:58
3 73 330 Taylor Monheim 12 F Perrysburg OH 21:38 6:58
4 75 470 Melanie Worley 14 F Sylvania OH 21:41 6:59
5 78 584 Nini Marchese 14 F Lisle IL 21:43 7:00
6 91 403 Katherine Shaheen 14 F Elk Rapids MI 22:18 7:11
7 111 635 Katie Adler 13 F Dexter MI 23:12 7:28
8 123 482 Taran Thompson 14 F Troy MI 23:32 7:35
9 140 582 Rowan Estenik 13 F Lake Ann MI 23:58 7:43
10 147 262 Ashleigh Kozel 14 F Brighton MI 24:03 7:45
11 152 713 Diana Matuszak 14 F Traverse City MI 24:15 7:49
12 157 714 Bailey Ray 14 F Traverse City MI 24:22 7:51
13 176 758 Mallory Slicker 12 F Commerce MI 25:08 8:06
14 182 474 Bridget Hunta 13 F Elk Rapids MI 25:27 8:12
15 183 515 Danielle Peters 14 F Williamsburg MI 25:27 8:12
16 201 557 Lauren Bensley 14 F Traverse City MI 26:04 8:24
17 203 697 Susan Hoffman 13 F East Grand Rapids MI 26:05 8:24
18 230 456 Alexandra Warner 14 F Midland MI 26:46 8:37
19 273 310 Rebba Maylone 14 F Williamsburg MI 28:01 9:02
20 280 138 Daly Broekema 14 F Schoolcraft MI 28:17 9:07
21 285 183 Mikisha Drogowski 14 F Williamsburg MI 28:24 9:09
22 289 140 Kelsey Broekema 12 F Schoolcraft MI 28:40 9:14
23 297 606 Taylor Blackmore 14 F Elk Rapids MI 28:59 9:20
24 303 645 Anna Bensley 13 F Grand Rapids MI 29:18 9:26
25 407 691 Hannah Lyons 14 F Troy MI 35:25 11:24


~~~~~~~~~~~~~ Male 15 - 19 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 2 524 Jim Janisse 18 M Elk Rapids MI 16:15 5:14
2 3 577 Shawn Simons 17 M Cadillac MI 16:22 5:16
3 4 717 Alex Chappars 18 M Xenia OH 16:28 5:18
4 6 358 Spencer Pioszak 16 M Williamston MI 17:02 5:29
5 7 585 Nick Marchese 19 M Lisle IL 17:11 5:32
6 10 576 Jacob Stearns 17 M Boon MI 17:18 5:34
7 11 752 James Alpers 16 M Traverse City MI 17:19 5:35
8 13 297 Thomas Lucas 18 M Williamsburg MI 17:26 5:37
9 15 324 Jake Mills 18 M Williamsburg MI 17:34 5:40
10 16 672 Ryan Sundberg 17 M Williamsburg MI 17:43 5:42
11 18 431 Andrew Syrek 16 M Williamston MI 17:47 5:44
12 19 530 Ricky Noods 15 M Traverse City MI 18:09 5:51
13 23 512 Jon Hordos 18 M Troy MI 18:36 6:00
14 25 406 Michael Shaheen 18 M Elk Rapids MI 18:43 6:02
15 26 522 Pat Janisse 16 M Elk Rapids MI 18:53 6:05
16 28 427 Samuel Sukovich 16 M Williamston MI 19:07 6:10
17 33 277 Vernon Lalone 17 M Kewadin MI 19:32 6:18
18 34 553 Caleb Thompson 15 M 19:38 6:19
19 35 115 Paul Barron 15 M Oakalnd MI 19:39 6:20
20 37 686 Matt Sullivan 15 M Rapid City MI 19:49 6:23
21 39 601 Travis Smith 15 M Suttons Bay MI 19:53 6:24
22 41 510 Jake Bilinski 19 M Troy MI 19:57 6:25
23 45 552 Matt Moss 15 M Williamsburg MI 20:15 6:32
24 46 266 Dean Krum 19 M Schoolcraft MI 20:18 6:32
25 52 690 Zach Drogowski 16 M Williamsburg MI 20:34 6:38
26 58 241 Tucker Hogarth 16 M Williamsburg MI 20:42 6:40
27 60 595 Skyler Flannery 17 M Williamsburg MI 20:49 6:42
28 61 455 Patrick Walz 15 M Berea OH 20:55 6:44
29 65 650 Tyler Compere 18 M Elgin IL 21:12 6:50
30 72 167 Nick Collins 15 M Traverse City MI 21:38 6:58
31 96 217 Paull Gossett 17 M Rapid City MI 22:31 7:15
32 98 458 Max Warner 16 M Midland MI 22:37 7:17
33 113 377 Andrew Ricci 18 M Berkley MI 23:15 7:29
34 168 689 Patrick Lyons 18 M Troy MI 24:52 8:00
35 178 276 Ben Lalone 16 M Kewadin MI 25:12 8:07
36 366 513 Ryan Rasho 18 M Brighton MI 32:25 10:26
37 441 755 Spenceer Maresco 15 M Grand Rapids MI 40:59 13:12


~~~~~~~~~~~~~ Female 15 - 19 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 27 494 Kelcie Severson 17 F Rockford MI 18:57 6:06
2 38 113 Elizabeth Barron 17 F Oakland MI 19:52 6:24
3 42 303 Nicole Mangas 16 F Sylvania OH 20:04 6:28
4 50 412 Emma Spano 15 F Atlanta GA 20:33 6:37
5 51 648 Alison Ostema 17 F Traverse City MI 20:34 6:37
6 53 126 Katilee Bensley 15 F Schoolcraft MI 20:35 6:38
7 62 338 Morgan Newman 19 F Grand Blanc MI 20:58 6:45
8 63 141 Krista Broekema 15 F Schoolcraft MI 21:03 6:47
9 64 148 Adrienne Bruder 16 F Traverse City MI 21:08 6:48
10 67 371 MacKenzie Reeves 15 F Sylvania OH 21:17 6:52
11 76 139 Katelyn Broekema 18 F Schoolcraft MI 21:41 6:59
12 85 226 Leah Harrington 17 F Elk Rapids MI 22:06 7:07
13 94 398 Madeline Sciarini 15 F Haslett MI 22:28 7:14
14 100 296 Caroline Louis 19 F Kewadin MI 22:46 7:20
15 103 417 Sam Stites 16 F Rapid City MI 22:49 7:21
16 104 444 Mariah Vallejo 16 F Sylvania OH 22:52 7:22
17 105 469 Amy Wolf 15 F Sylvania OH 22:55 7:23
18 108 555 Megan Thompson 16 F Traverse City MI 23:09 7:28
19 115 449 Sydney Vandeveer 16 F Williamsburg MI 23:22 7:32
20 124 594 Erica Shugart 19 F Elk Rapids MI 23:33 7:35
21 125 307 Jessica Marks 17 F Elk Rapids MI 23:33 7:35
22 145 468 Emily Wirtz 16 F Rapid City MI 24:00 7:44
23 149 554 Megan Ehle 17 F Traverse City MI 24:12 7:48
24 161 349 Chelsey Pearsall 15 F Highland MI 24:33 7:54
25 164 693 Kara Hines 19 F Menominee MI 24:40 7:57
26 181 637 Samantha Amhein 16 F Rapid City MI 25:22 8:10
27 189 320 Jill McPherson 19 F Central Lake MI 25:41 8:16
28 199 425 Maureen Stych 18 F Traverse City MI 25:59 8:22
29 212 472 Jordan Zang 16 F Berkley MI 26:20 8:29
30 229 147 Katie Brown 19 F Akron NY 26:46 8:37
31 234 641 Megan Davis 17 F Saginaw MI 27:00 8:42
32 235 639 Kaylee Davis 19 F Saginaw MI 27:01 8:42
33 236 671 Jessamyn Weis 19 F Asheville NC 27:05 8:43
34 247 757 Sara Myler 19 F Mt. Pleasant MI 27:22 8:49
35 264 268 Kayla Kuffner 16 F Dearborn MI 27:53 8:59
36 296 450 Claire Vanwinkle 16 F Williamsburg MI 28:56 9:19
37 313 378 Christina Ricci 15 F Berkley MI 29:38 9:32
38 410 380 Alison Rice 15 F Sanford MI 35:30 11:26
39 442 561 Mary Pearce 18 F West Chester OH 41:27 13:21


~~~~~~~~~~~~~ Male 20 - 24 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 24 214 Marc Garrison 20 M Akron NY 18:38 6:00
2 36 710 Michael O'Shaughnessey 21 M Elk Rapids MI 19:47 6:22
3 59 402 James Shaheen 23 M Elk Rapids MI 20:45 6:41
4 86 647 Jarrett Martin 20 M Kalkaska MI 22:07 7:07
5 101 295 Cameron Louis 23 M Kewadin MI 22:46 7:20
6 109 548 Chris Vandenberg 23 M Grand Rapids MI 23:10 7:28
7 153 749 Elliott Johnson 20 M Morro Bay CA 24:16 7:49
8 246 756 Bart Blyston 20 M Mt. Pleasant MI 27:21 8:49
9 291 273 Alex Lagina 22 M Traverse City MI 28:46 9:16


~~~~~~~~~~~~~ Female 20 - 24 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 79 348 Amber Pearsall 20 F Highland MI 21:44 7:00
2 88 237 Natalie Hickman 21 F Rapid City MI 22:11 7:09
3 139 583 Nellie Marchese 20 F Lisle IL 23:54 7:42
4 155 618 Alexandra Leonard 21 F Mason MI 24:19 7:50
5 174 399 Maria Sciarini 23 F Haslett MI 25:00 8:03
6 180 619 Jamie Dybdahl 21 F Ann Arbor MI 25:15 8:08
7 184 709 Laura Weglarz 21 F Lombard IL 25:31 8:13
8 188 124 Kara Bensley 20 F Schoolcraft MI 25:39 8:16
9 207 165 Dayna Clark 22 F Williamsburg MI 26:12 8:26
10 277 558 Lindsey Jonkhoff 22 F Traverse City MI 28:11 9:04
11 300 259 Corinn Kowalski 24 F Traverse City MI 29:08 9:23
12 301 191 Ashlee Ellsworth 21 F Traverse City MI 29:08 9:23
13 305 137 Alyx Briggs 20 F Williamsburg MI 29:23 9:28
14 323 611 Ruthy Poluszny 23 F Traverse City MI 29:57 9:39
15 368 514 Nicole Curtin 20 F South Lyon MI 32:31 10:28
16 388 176 Ashley Dobbs 24 F Northville MI 33:32 10:48


~~~~~~~~~~~~~ Male 25 - 29 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 31 198 Ted Fackler 25 M Grand Rapids MI 19:15 6:12
2 44 499 Chris Tredway 27 M Central Lake MI 20:15 6:31
3 92 579 Travis Parkinson 28 M Traverse City MI 22:18 7:11
4 102 152 Thomas Burke 25 M Traverse City MI 22:47 7:20
5 110 369 Michael Reese 27 M Mishawaka IN 23:12 7:28
6 136 440 Nick Tomasek 25 M Northville MI 23:50 7:40
7 158 106 Kyle Anderson 28 M Kalkaska MI 24:23 7:51
8 172 446 Brooks Vanderbush 27 M Kewadin MI 24:59 8:03


~~~~~~~~~~~~~ Female 25 - 29 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 89 588 Jessica Mason 27 F Traverse City MI 22:13 7:09
2 90 578 Erica Parkinson 26 F Traverse City MI 22:17 7:11
3 135 223 Gwynne Hamilton 26 F Williamsburg MI 23:50 7:40
4 146 360 Renae Preston 27 F Traverse City MI 24:01 7:44
5 191 328 Kristin Molby 28 F Bellaire MI 25:42 8:17
6 240 104 Carrie Anderson 25 F Kalkaska MI 27:11 8:45
7 261 502 Erica Bieniek 27 F Bellaire MI 27:46 8:57
8 274 574 Kristin Leach 25 F Williamsburg MI 28:01 9:02
9 290 544 Rachel Saucier 27 F Novi MI 28:44 9:15
10 352 394 Maggierose Schmittling 26 F Traverse City MI 31:22 10:06
11 364 174 Lindsey Dickinson 26 F Williamsburg MI 32:19 10:24


~~~~~~~~~~~~~ Male 30 - 34 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 5 701 Trevor Darnell 34 M Rapid City MI 16:52 5:26
2 8 642 Aaron Wadawski 30 M South Boardman MI 17:15 5:33
3 29 209 Nate Fowler 34 M Lowell MI 19:10 6:10
4 43 658 Tom Read 33 M Traverse City MI 20:10 6:30
5 48 284 Jason Law 33 M Bryoncenter MI 20:23 6:34
6 116 547 John Moore 33 M Williamsburg MI 23:23 7:32
7 144 351 Justin Perrone 30 M Novi MI 23:59 7:44
8 169 196 Jon Fackler 31 M Grand Rapids MI 24:53 8:01
9 272 575 Jeremie Torck 30 M Grawn MI 28:01 9:01
10 295 746 Michael Linse 33 M Okemos MI 28:55 9:19
11 357 705 Jeff Kelly 32 M Saginaw MI 31:38 10:11
12 383 537 Ben Bowes 31 M Elk Rapids MI 33:13 10:42


~~~~~~~~~~~~~ Female 30 - 34 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 226 128 Marika Bevier 30 F Lake Ann MI 26:39 8:35
2 228 523 Renee Stribibon 33 F Rockford MI 26:44 8:37
3 243 316 Melissa McCaw 31 F Woodbridge VA 27:18 8:48
4 262 372 Kim Rendz 31 F Traverse City MI 27:50 8:58
5 267 255 Amy Kendall 32 F Grand Haven MI 27:56 9:00
6 271 354 Erin Peters 33 F Williamsburg MI 28:00 9:01
7 286 465 Cindy West 33 F Leesburg VA 28:26 9:09
8 293 153 Carla Bush 34 F Williamsburg MI 28:50 9:17
9 342 466 Rebekah Willson 31 F East Jordan MI 30:53 9:57
10 349 598 Elizabeth Deimer 31 F Jenison MI 31:08 10:02
11 380 745 Sarah Heckert 33 F Okemos MI 33:12 10:42
12 387 133 Nicki Bork 30 F Clare MI 33:32 10:48
13 391 531 Amy Terry 32 F Atlanta GA 33:48 10:53
14 415 679 Sarah Ford Burstein 34 F Alexandria VA 36:50 11:52


~~~~~~~~~~~~~ Male 35 - 39 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 12 504 Kurt Bartel 37 M Northville MI 17:21 5:35
2 20 329 Jon Monheim 39 M Perrysburg OH 18:10 5:51
3 49 300 Daniel Maas 37 M Atlanta GA 20:29 6:36
4 57 256 Craig Kendall 35 M Grand Haven MI 20:42 6:40
5 66 724 Jon Sherrill 38 M Grand Rapids MI 21:14 6:50
6 69 695 Brian Klyn 38 M Traverse City MI 21:28 6:55
7 83 318 Sean McDowell 35 M Williamsburg MI 21:54 7:03
8 117 415 Eric Stehouwer 39 M Traverse City MI 23:24 7:32
9 118 364 Tim Puckett 38 M Williamsburg MI 23:24 7:32
10 132 163 Jon Chaisson 38 M North Richland Hi TX 23:45 7:39
11 179 620 Al Vasquez 38 M Elk Rapids MI 25:13 8:07
12 200 218 Chad Gruenwald 38 M Holly MI 26:01 8:23
13 222 251 Daniel Jakubiak 37 M West Bloomfield MI 26:34 8:33
14 224 331 Scott Moore 36 M Williamsburg MI 26:37 8:34
15 244 580 Keith Conway 39 M Lake Ann MI 27:20 8:48
16 249 103 Brett Anderson 36 M Willamsburg MI 27:23 8:49
17 254 414 Russell Spranger 36 M Rockford MI 27:37 8:54
18 318 357 Tyler Pilut 39 M Troy MI 29:41 9:34
19 344 375 Joe Reynolds 38 M Grosse Pointe MI 30:54 9:57
20 374 612 Jim Owens 37 M Traverse City MI 32:44 10:33
21 421 488 Matt Brown 35 M Sterling Hts. MI 37:22 12:02


~~~~~~~~~~~~~ Female 35 - 39 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 77 608 Jackie Fiegel 39 F Traverse City MI 21:41 6:59
2 106 493 Angela Fitzpatrick 36 F Jackson MI 22:57 7:24
3 122 516 Samantha Thompkins 37 F Traverse City MI 23:28 7:33
4 126 413 Jennifer Spranger 35 F Rockford MI 23:37 7:37
5 137 205 Laura Fisher 39 F Wilmette IL 23:50 7:41
6 166 573 Jill McMullen 35 F Ann Arbor MI 24:49 8:00
7 215 509 Jennifer Treter 38 F Decatur GA 26:24 8:30
8 216 252 Gretchen Jakubiak 35 F West Bloomfield MI 26:25 8:30
9 238 361 Beth Price 39 F Traverse City MI 27:09 8:45
10 251 643 Karne Kline 38 F Grand Rapids MI 27:31 8:52
11 253 744 Brooke Heckert 36 F Okemos MI 27:31 8:52
12 255 164 Michelle Chaisson 36 F Chicago IL 27:39 8:54
13 266 261 Sharon Kowalsky 35 F Interlochen MI 27:55 9:00
14 283 401 Shannon Scott 38 F Northport MI 28:21 9:08
15 294 436 Jessica Thompson 36 F Kewadin MI 28:50 9:17
16 306 638 Debbie Kolarevic 38 F Traverse City MI 29:27 9:29
17 320 373 Holly Renfrow 36 F Loveland OH 29:53 9:37
18 327 370 Rebecca Reese 37 F Traverse City MI 30:03 9:41
19 333 239 Lisa Hockin 38 F Traverse City MI 30:33 9:50
20 345 272 Lalaine Labio 39 F Rochester Hills MI 30:57 9:58
21 348 518 Tracy Burgos 38 F Ramona CA 31:03 10:00
22 354 712 Patti Padilla 38 F Birmingham MI 31:32 10:09
23 379 563 Colleen Seyfferth 39 F Rockledge FL 33:11 10:41
24 417 246 Kim Hubers 39 F Ann Arbor MI 36:56 11:54
25 425 374 Angela Reynolds 38 F Grosse Pointe MI 37:37 12:07


~~~~~~~~~~~~~ Male 40 - 44 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 22 501 Craig Ring 42 M Ipswich MA 18:30 5:58
2 82 491 Donald Duba 40 M Grand Rapids MI 21:53 7:03
3 99 258 Kip Knight 44 M Elk Rapids MI 22:40 7:18
4 112 199 John Failor 40 M Williamsburg MI 23:14 7:29
5 114 383 Mark Riedel 44 M Traverse City MI 23:17 7:30
6 134 292 Michael Lipp 40 M Traverse City MI 23:48 7:40
7 148 438 David Tokie 42 M Traverse City MI 24:12 7:48
8 165 411 David Smith 40 M Castle Rock CO 24:43 7:58
9 173 145 Thomas Broekema 44 M Schoolcraft MI 24:59 8:03
10 177 395 Kurt Schuler 44 M Traverse City MI 25:10 8:07
11 205 212 Pat Friedli 43 M Traverse City MI 26:09 8:25
12 208 700 Steve Hoffman 44 M East Grand Rapids MI 26:14 8:27
13 231 498 Tom Vanitvelt 41 M Grand Blanc MI 26:53 8:40
14 259 478 Mark Aulicino 43 M Traverse City MI 27:44 8:56
15 304 646 Bill Bensley 40 M Grand Rapids MI 29:18 9:26
16 325 203 Michael Fifer 41 M Canton MI 30:00 9:40
17 330 682 Blake Templeton 44 M Cedarville MI 30:12 9:44
18 341 674 Ken Lobbes Jr 44 M Kentwood MI 30:51 9:56
19 356 711 Daniel Padilla 40 M 31:33 10:10
20 365 263 Brad Kozel 42 M Brighton MI 32:21 10:25
21 367 236 John Hetler 41 M Wilmette IL 32:25 10:27


~~~~~~~~~~~~~ Female 40 - 44 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 84 129 Joanne Black 42 F Macomb MI 22:00 7:05
2 95 234 Brenda Henige 40 F Williamsburg MI 22:29 7:15
3 170 666 Anne Groleau 41 F Traverse City MI 24:54 8:01
4 198 527 Denise Holmes 42 F Fife Lake MI 25:57 8:22
5 213 325 Kathy Mills 44 F Williamsburg MI 26:22 8:29
6 214 389 Kristin Sak 41 F Williamsburg MI 26:22 8:30
7 217 476 Jeanine Von Lau 44 F Central Lake MI 26:26 8:31
8 219 264 Chris Kozel 42 F Brighton MI 26:29 8:32
9 233 410 Christine Smith 40 F Castle Rock CO 26:59 8:41
10 250 290 Anne Lipp 40 F Traverse City MI 27:26 8:50
11 276 462 Terri Waugh 41 F Williamsburg MI 28:03 9:02
12 284 201 Amy Ferguson 40 F Traverse City MI 28:23 9:09
13 288 215 Angela Glazier 42 F Traverse City MI 28:35 9:12
14 307 636 Deborah Reed 44 F Dexter MI 29:29 9:30
15 309 269 Diane Kuhn 43 F Traverse City MI 29:30 9:30
16 311 229 Amy Heger 40 F Williamsburg MI 29:32 9:31
17 314 162 Michele Causley 43 F Waterford MI 29:40 9:33
18 321 408 Joann Shanteau 43 F Maineville OH 29:53 9:38
19 324 288 Kathy Lee 43 F Elk Rapids MI 29:58 9:39
20 328 125 Kathy Bensley 43 F Schoolcraft MI 30:05 9:41
21 336 158 Rhonda Carey 44 F Grand Blanc MI 30:36 9:51
22 343 130 Lisa Blackford 41 F Traverse City MI 30:54 9:57
23 350 143 Rita Broekema 44 F Schoolcraft MI 31:14 10:04
24 358 193 Janet Emke 41 F Traverse City MI 31:40 10:12
25 362 439 Teresa Tokie 41 F Traverse City MI 32:03 10:19
26 371 294 Dale Lopez 40 F Van Alstyne TX 32:35 10:30
27 392 483 Jill Thompson 44 F Troy MI 33:54 10:55
28 395 542 Anne Newby 41 F Frisco TX 34:32 11:07
29 399 655 Leslie Harreld 42 F Dexter MI 34:35 11:08
30 406 592 Gail Kline-Figueroa 44 F Fenton MI 35:24 11:24
31 419 661 Michelle Bell 40 F Freeland MI 37:07 11:57


~~~~~~~~~~~~~ Male 45 - 49 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 14 600 Mark Smith 45 M Suttons Bay MI 17:29 5:38
2 17 596 Kenneth Flannery 48 M Williamsburg MI 17:46 5:43
3 40 692 ?? Whiting 47 M Williamsburg MI 19:56 6:25
4 47 345 Danny Parshall 45 M Traverse City MI 20:22 6:34
5 54 536 Donald Kessiel 45 M Williamsburg MI 20:36 6:38
6 56 122 Bob Bensley 46 M Schoolcraft MI 20:40 6:40
7 151 649 Kac Marek 45 M Dexter MI 24:15 7:49
8 156 216 Michael Goddard 49 M Traverse City MI 24:19 7:50
9 167 556 Jim Bensley 47 M Traverse City MI 24:51 8:00
10 171 457 Doug Warner 46 M Midland MI 24:57 8:02
11 175 270 Michael Kuhn 47 M Traverse City MI 25:03 8:04
12 187 651 Mark Hoch 48 M Kewadin MI 25:36 8:15
13 190 435 Mark Thelen 47 M Williamsburg MI 25:41 8:16
14 197 538 Bufe Scott 47 M Normart MI 25:53 8:20
15 270 613 Dave Clary 48 M Traverse City MI 27:59 9:01
16 319 680 Jody Madion 46 M Traverse City MI 29:46 9:35
17 335 334 Joseph Morrison 46 M Grand Blanc MI 30:33 9:50
18 353 448 Steve Vandeveer 49 M Williamsburg MI 31:24 10:07
19 355 727 Mark 48 M Elk Rapids MI 31:32 10:09
20 361 708 Joe Vanderbusch 46 M Traverse City MI 32:00 10:18
21 409 381 Steve Rice 49 M Sanford MI 35:29 11:26
22 418 681 Ward Templeton 49 M Traverse City MI 36:57 11:54
23 445 754 Mike Maresco 45 M Grand Rapids MI 42:01 13:32


~~~~~~~~~~~~~ Female 45 - 49 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 131 171 Laura Danz 46 F Traverse City MI 23:43 7:38
2 138 190 Sandy Ehlers 45 F Elk Rapids MI 23:51 7:41
3 142 699 Nancy Hoffman 46 F East Grand Rapids MI 23:58 7:43
4 150 281 Barbara Lasusa 46 F Williamsburg MI 24:12 7:48
5 162 678 Muffie McCavley 48 F Wolverine MI 24:39 7:56
6 195 644 Kathy Loeffler 49 F St. Paul MN 25:48 8:19
7 232 312 Kathee McCafferty 49 F Traverse City MI 26:57 8:41
8 237 114 Elizabeth Barron 47 F Oakland MI 27:07 8:44
9 242 267 Jodi Kruse 47 F Grand Blanc MI 27:14 8:46
10 263 112 Lorri Banwell 49 F Kewadin MI 27:50 8:58
11 268 459 Wendy Warner 45 F Midland MI 27:57 9:00
12 282 221 Deb Haebler 49 F Fife Lake MI 28:21 9:08
13 287 336 Barb Mosher 49 F Elk Rapids MI 28:34 9:12
14 292 224 Martha Hammer 47 F Williamsburg MI 28:47 9:16
15 322 567 Denise Brady 48 F Grand Blanc MI 29:55 9:38
16 360 271 Kathy Kurtze 49 F Carson City MI 31:55 10:17
17 376 702 Liz Carney 47 F Traverse City MI 32:59 10:37
18 397 541 Shannon Stewart 45 F Ann Arbor MI 34:35 11:08
19 400 532 Laura Fileccia 45 F Dexter MI 34:35 11:08
20 430 723 Heidi Coggeshall 46 F New York NY 39:21 12:40


~~~~~~~~~~~~~ Male 50 - 54 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 32 344 Ed Osborne 54 M Toledo OH 19:18 6:13
2 119 154 Bruce Byl 53 M Traverse City MI 23:24 7:32
3 130 225 Mark Hammerberg 50 M Buckley MI 23:40 7:37
4 159 677 Chris Weis 54 M Littleton CO 24:28 7:53
5 196 240 Curt Hofer 53 M Novi MI 25:51 8:20
6 206 676 Craig Weis 51 M Asheville NC 26:10 8:26
7 209 166 Vince Clark 52 M Williamsburg MI 26:16 8:28
8 211 640 Chris Johnson 50 M Lake Forest 26:19 8:29
9 221 275 Martin Lagina 52 M Traverse City MI 26:34 8:33
10 223 604 Richard Johnston 52 M Elk Rapids MI 26:36 8:34
11 225 111 John Banwell 50 M Kewadin MI 26:39 8:35
12 227 311 John McCafferty 52 M Traverse City MI 26:43 8:36
13 257 627 Thomas Ford 51 M Traverse City MI 27:42 8:55
14 317 149 Robert Buda 52 M Kalkaska MI 29:41 9:34
15 334 550 Michael Alfavo 50 M Flint MI 30:33 9:50
16 359 519 Gregg Fotenakes 53 M Flushing MI 31:50 10:15
17 402 341 Michael Nutt 50 M Kewadin MI 34:37 11:09


~~~~~~~~~~~~~ Female 50 - 54 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 298 534 Dolly Cataldo 53 F Traverse City MI 29:03 9:21
2 332 274 M Olivia Lagina 52 F Traverse City MI 30:29 9:49
3 339 659 Mary Fraquelli 50 F Kingsley MI 30:47 9:55
4 340 662 Tina Evans 54 F Kingsley MI 30:47 9:55
5 346 155 Mary Byl 50 F Traverse City MI 30:58 9:58
6 347 352 Anne Perry 53 F Traverse City MI 30:58 9:59
7 363 180 Kathleen Donohue 52 F Detroit MI 32:14 10:23
8 401 340 Kathleen Nutt 50 F Kewadin MI 34:36 11:09
9 413 688 Amu Lyons 50 F Troy MI 36:22 11:43


~~~~~~~~~~~~~ Male 55 - 59 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 97 464 Steve Weldon 56 M Acme MI 22:31 7:15
2 107 597 Ben Labelle 55 M Williamsburg MI 23:04 7:26
3 120 625 Charlie Fowler 59 M Moran MI 23:27 7:33
4 141 108 Jim Anton 55 M Comstock Park MI 23:58 7:43
5 163 716 Tim Chappars 55 M Xenia OH 24:39 7:57
6 218 388 Bill Ryan 55 M Farmington Hills MI 26:29 8:32
7 308 591 Craig Anderson 55 M Ames IA 29:29 9:30


~~~~~~~~~~~~~ Female 55 - 59 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 329 299 Deb Lynch 55 F Elk Rapids MI 30:12 9:43
2 338 539 Marie Helveston 58 F Elk Rapids MI 30:40 9:53
3 416 382 Diane Richter 58 F Elk Rapids MI 36:55 11:53


~~~~~~~~~~~~~ Male 60's Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 80 424 Marvin Studinger 61 M Traverse City MI 21:49 7:02
2 87 479 James Grant 60 M Kewadin MI 22:07 7:08
3 133 520 Mike McIntyre 60 M Kewadin MI 23:47 7:40
4 154 233 Tom Henderson 60 M Detroit MI 24:19 7:50
5 185 528 James Havel 61 M Kalkaska MI 25:32 8:13
6 241 363 Richard Priehs 65 M Elk Rapids MI 27:12 8:46
7 281 353 Tim Perry 63 M Traverse City MI 28:17 9:07
8 299 204 Joseph Fisher 63 M Elk Rapids MI 29:05 9:22
9 377 343 Philip Olsson 69 M Washington Dc 33:01 10:38
10 378 564 Allen Seyfferth 66 M Rockledge FL 33:08 10:40
11 389 419 Robert Straw 61 M Elk Rapids MI 33:34 10:49


~~~~~~~~~~~~~ Female 60's Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 260 342 Diane Olsson 69 F Washington Dc 27:46 8:57
2 331 184 Mary Dumon 64 F Traverse City MI 30:25 9:48
3 385 260 Lois Kowalsky 62 F Interlochen MI 33:18 10:44
4 394 200 Marlene Farmer 60 F Williamsburg MI 34:20 11:03
5 411 460 Diane Warren 66 F Traverse City MI 36:00 11:36
6 412 409 Jan Shurte 66 F Traverse City MI 36:08 11:38


~~~~~~~~~~~~~ Male 70's Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 302 298 Richard Lunquist 71 M Pompano Beach FL 29:09 9:23
2 351 683 Kenny Lobbes Sr 73 M Grand Rapids MI 31:20 10:06
3 404 279 Marvin Larson 71 M Rochester Hills MI 35:02 11:17
4 427 703 Bob Esford 79 M Petosky MI 37:50 12:11


~~~~~~~~~~~~~ Female 70's Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====


~~~~~~~~~~~~~ Male 80 & Over Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====


~~~~~~~~~~~~~ Female 80 & Over Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====


~~~~~~~~~~~~~ No Division Provided Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====


~~~~~~~~~~~~~ No Division Provided Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====






--- OVERALL RESULTS FOR 10K RUN ---

Place No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 506 Peter Parker 15 M Flushing MI 32:52 5:18
2 235 Derek Henning 18 M Alanson MI 33:15 5:21
3 407 Philip Shaheen 21 M Elk Rapids MI 33:43 5:26
4 526 Ron Zywicki 47 M Traverse City MI 34:19 5:32
5 511 Angelo Dimombro 18 M Troy MI 34:58 5:38
6 559 Robert Duerkson 45 M Ann Arbor MI 35:04 5:39
7 434 Kevin Tarras 25 M Grawn MI 37:18 6:01
8 617 Daniel Hulbert 21 M Royal Oak MI 37:24 6:02
9 405 Matthew Shaheen 19 M Elk Rapids MI 37:46 6:05
10 669 Kenny Thomas 36 M Traverse City MI 38:38 6:14
11 616 Keenan Pailew 21 M Kewadin MI 39:03 6:17
12 350 Roy Pearsall 47 M Highland MI 39:54 6:26
13 107 Steve Anderson 49 M Cadillac MI 40:09 6:28
14 454 Matthew Walz 20 M Berea OH 40:12 6:29
15 396 Andrew Schwartz 17 M Huntington Woods MI 40:14 6:29
16 590 Donald Fedrigon 51 M Williamsburg MI 40:15 6:29
17 393 Norbert Scharenbroch 48 M Charlevoix MI 40:19 6:30
18 657 Amanda Hammer 17 F Williamsburg MI 40:22 6:30
19 656 Brian Harreld 40 M Dexter MI 40:56 6:36
20 208 David Ford 45 M Traverse City MI 41:53 6:45
21 293 Rodney Lofquist 55 M Traverse City MI 42:01 6:46
22 687 Stewart Foster 45 M Alden MI 42:26 6:50
23 664 Tom McClurg 45 M Stavanger NO 42:32 6:51
24 607 Mark Fiegel 40 M Traverse City MI 42:49 6:54
25 500 Brian Greene 41 M Traverse City MI 42:55 6:55
26 346 Leslie Patton 24 F Williamsburg MI 43:00 6:56
27 667 Bob Sheffres 50 M Poway CA 43:13 6:58
28 404 Kenneth Shaheen 51 M Elk Rapids MI 43:28 7:00
29 622 Marla Salgat 45 M Traverse City MI 43:28 7:00
30 508 John Treter 36 M Birmingham MI 43:54 7:04
31 492 Noreen Duba 39 F Grand Rapids MI 44:40 7:12
32 317 Kathleen McDivitt 42 F Berea OH 44:44 7:12
33 213 Jim Frixen 45 M Cedar MI 44:52 7:14
34 615 Jamie Chapman 18 F Traverse City MI 45:03 7:15
35 751 Jim Tenbusch 49 M Williamsburg MI 45:09 7:16
36 326 Kelsey Minor 17 F Traverse City MI 45:14 7:17
37 507 Audrey Wright 16 F Flushing MI 45:23 7:19
38 670 Joe Thomas 30 M Grawn MI 45:40 7:21
39 610 George Yoo 44 M Gross Point Park MI 45:48 7:23
40 282 Sam Lasusa 15 M Williamsburg MI 45:48 7:23
41 587 Kendra McCord 26 F Ann Arbor MI 46:04 7:25
42 586 Cam McCord 28 M Ann Arbor MI 46:08 7:26
43 187 Susan Eckel 39 F Commerce Township MI 46:09 7:26
44 750 Zachary Tenbusch 16 M Williamsburg MI 46:14 7:27
45 569 Bob Laws 43 M Lyndhurst OH 46:16 7:27
46 127 Adam Bevier 33 M Lake Ann MI 46:22 7:28
47 753 Kelly Carlson 41 F Clarkston MI 46:31 7:30
48 132 Linda Borck 59 F Grand Rapids MI 46:33 7:30
49 189 Jeff Ehlers 45 M Elk Rapids MI 46:39 7:31
50 571 Rob Howie 30 M Grand Rapids MI 46:57 7:34

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 2
2008 HARBORUN
ELK RAPIDS, MICHIGAN
SATURDAY, AUGUST 2, 2008

--- OVERALL RESULTS FOR 10K RUN ---

Place No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
51 704 Jimmy Vanderbusch 10 M Traverse City MI 46:59 7:34
52 605 Mark Payne 55 M Interlochen MI 47:01 7:34
53 337 Cristy Murra 33 F Traverse City MI 47:02 7:35
54 461 Matt Warren 34 M Traverse City MI 47:02 7:35
55 134 Doug Bottomley 64 M Kalamazoo MI 47:16 7:37
56 442 Craig Trierweiler 31 M Traverse City MI 47:18 7:37
57 278 Dale Langusch 52 M Traverse City MI 47:25 7:38
58 484 Rusty Klein 24 M Traverse City MI 47:30 7:39
59 485 Jason Rutter 28 M Traverse City MI 47:35 7:40
60 400 Noelle Sciarini 18 F Haslett MI 47:52 7:43
61 694 Jeff Hines 47 M Menominee MI 48:07 7:45
62 445 Cris Vanderburg 37 M Suttons Bay MI 48:10 7:46
63 503 Gary Chamberlin 54 M Rockford MI 48:17 7:47
64 685 Bill Sullivan 51 M Rapid City MI 48:23 7:48
65 257 Mike Klinger 37 M Oxford MI 48:52 7:52
66 322 David Mertz 56 M Traverse City MI 48:53 7:53
67 486 Brian Andress 48 M Novi MI 49:26 7:58
68 323 Frank Migliazzo 56 M Rochester Hills MI 49:28 7:58
69 245 David Hubers 43 M Ann Arbor MI 49:32 7:59
70 505 Kim Lawrence 40 F Dewitt MI 49:39 8:00
71 628 Tyler Tafelsky 21 M Williamsburg MI 49:41 8:00
72 665 Susan McClurg 41 F Stavanger NO 49:53 8:02
73 304 Paul Manzardo 38 M Coeur D' Alene ID 50:09 8:05
74 533 Jim Fileccia 45 M Dexter MI 50:13 8:05
75 540 Dan Stewart 45 M Ann Arbor MI 50:14 8:05
76 529 Rita Havel 55 F Fountain Hills AZ 50:28 8:08
77 497 Melissa Vanitvelt 37 F Grand Blanc MI 51:00 8:13
78 684 Eugene Bowen 43 M Virginia Beach VA 51:01 8:13
79 572 Dave Rice 40 M Rockford MI 51:18 8:16
80 696 Thresa Schultz 28 F Rapid City MI 51:43 8:20
81 549 Mary Vanderkieft 14 F Interlochen MI 51:43 8:20
82 517 Peter Burgos 44 M Ramona CA 52:08 8:24
83 117 Deborah Beason 53 F Fife Lake MI 52:21 8:26
84 249 Catie Ivanikiw 20 F Rochester MI 52:28 8:27
85 422 April Stuck 53 F Traverse City MI 52:30 8:27
86 443 Chuck Valleau 42 M Lake Leelanau MI 52:32 8:28
87 603 Janice Payne 41 F New York NY 52:52 8:31
88 660 Gregg Moore 41 M Ada MI 52:57 8:32
89 725 Toby Dahm 45 M Bloomfield Hills MI 53:02 8:33
90 432 Edward Szymanski 28 M Traverse City MI 53:37 8:38
91 447 Jean Vandeveer 48 F Williamsburg MI 53:44 8:39
92 188 Patrick Edwartowski 20 M Rochester MI 53:54 8:41
93 335 Molly Morrison 24 F Williamsburg MI 53:58 8:42
94 306 John Margerison 67 M Traverse City MI 54:09 8:43
95 105 Julie Anderson 52 F Williamsburg MI 54:19 8:45
96 131 David Borck 57 M Grand Rapids MI 54:22 8:45
97 663 Clare Kurz 48 F Royal Oak MI 54:27 8:46
98 609 Gary Jones 55 M Kewadin MI 54:37 8:48
99 568 Brett Graham 36 M Suttons Bay MI 54:44 8:49
100 560 Sarah Ratliff 34 F Petosky MI 55:01 8:52

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 3
2008 HARBORUN
ELK RAPIDS, MICHIGAN
SATURDAY, AUGUST 2, 2008

--- OVERALL RESULTS FOR 10K RUN ---

Place No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
101 285 Mindy Law 33 F Bryoncenter MI 55:05 8:52
102 283 John Laubhan 57 M Suttons Bay MI 55:17 8:54
103 467 Liana Wilson 39 F Grawn MI 55:30 8:56
104 562 Leigh Pearce 49 F West Chester OH 55:48 8:59
105 168 Myrna Cox 51 F Novi MI 56:19 9:04
106 392 Stan Scarborough 69 M Elk Rapids MI 56:24 9:05
107 551 Renay Piastowski-Cook 44 F Williamsburg MI 56:24 9:05
108 376 Sharie Reznich 47 F Alma MI 56:53 9:10
109 652 Timothy Kellner 54 M Alma MI 56:53 9:10
110 365 John Racine 59 M Grand Blanc MI 57:05 9:12
111 441 Christina Toth 30 F Grand Blanc MI 57:05 9:12
112 197 Mark Fackler 61 M Grand Rapids MI 57:13 9:13
113 206 Dennis Fitzpatrick 67 M Kewadin MI 57:17 9:14
114 451 Stephanie Vanwinkle 46 F Williamsburg MI 57:24 9:15
115 481 Connor Sullivan 13 M Grand Rapids MI 57:33 9:16
116 747 Muffy Johnson 51 F Morro Bay CA 57:39 9:17
117 748 Connor Johnson 22 M Morro Bay CA 57:39 9:17
118 192 Jayna Emerson 35 F Traverse City MI 57:40 9:17
119 157 David Camp 57 M Warren MI 58:07 9:22
120 473 Megan Zell 33 F Elk Rapids MI 58:35 9:26
121 420 Lisa Strine 43 F Elk Rapids MI 58:44 9:27
122 707 Anne Cunningham 46 F Traverse City MI 1:00:48 9:47
123 280 Norm Larson 69 M Williamsburg MI 1:01:04 9:50
124 480 Nancy Sullivan 40 F Grand Rapids MI 1:01:09 9:51
125 289 Stephen Lee 46 M Elk Rapids MI 1:01:28 9:54
126 156 Christina Calcaterra 34 F Boyne City MI 1:01:49 9:57
127 570 Taite Havie 30 F Grand Rapids MI 1:01:55 9:58
128 207 Nancy Flowers 38 F Lake Ann MI 1:02:27 10:03
129 286 Diana Lawson 34 F Lake Ann MI 1:02:27 10:03
130 418 Laurice Strausser 40 M Rochester MI 1:03:18 10:12
131 416 Kristin Stevens 41 F Novi MI 1:03:19 10:12
132 525 Jen Hall 20 F Lake Forest IL 1:03:44 10:16
133 119 Diane Bell 53 F Elk Rapids MI 1:04:22 10:22
134 630 Ron Sehl 20 M Traverse City MI 1:04:46 10:26
135 179 Larry Domine 63 M Traverse City MI 1:05:36 10:34
136 463 Christon Weitschat 41 F Elk Rapids MI 1:07:48 10:55
137 118 Bill Bell 55 M Elk Rapids MI 1:07:51 10:56
138 302 Sue Mahakian 53 F Farmington Hills MI 1:10:26 11:21
139 621 Diana Lonston 40 F Traverse City MI 1:11:51 11:34
140 301 Dicron Mahakian 54 M Farmington Hills MI 1:18:27 12:38
141 120 George Benington 67 M Powell OH 1:22:11 13:14
142 231 Amy Heitmeyer 32 F Brandon FL 1:29:42 14:27
143 232 Sally Heitmeyer 64 F Elk Rapids MI 1:29:42 14:27




~~~~~~~~~~~~~ Male OVERALL WINNER ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 375 506 Peter Parker 15 M Flushing MI 32:52 5:18

~~~~~~~~~~~~~ Female OVERALL WINNER ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 438 657 Amanda Hammer 17 F Williamsburg MI 40:22 6:30


~~~~~~~~~~~~~ Male 11 and Under Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 491 704 Jimmy Vanderbusch 10 M Traverse City MI 46:59 7:34


~~~~~~~~~~~~~ Female 11 and Under Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====


~~~~~~~~~~~~~ Male 12 - 14 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 582 481 Connor Sullivan 13 M Grand Rapids MI 57:33 9:16


~~~~~~~~~~~~~ Female 12 - 14 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 540 549 Mary Vanderkieft 14 F Interlochen MI 51:43 8:20


~~~~~~~~~~~~~ Male 15 - 19 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 384 235 Derek Henning 18 M Alanson MI 33:15 5:21
2 403 511 Angelo Dimombro 18 M Troy MI 34:58 5:38
3 426 405 Matthew Shaheen 19 M Elk Rapids MI 37:46 6:05
4 435 396 Andrew Schwartz 17 M Huntington Woods MI 40:14 6:29
5 480 282 Sam Lasusa 15 M Williamsburg MI 45:48 7:23
6 484 750 Zachary Tenbusch 16 M Williamsburg MI 46:14 7:27


~~~~~~~~~~~~~ Female 15 - 19 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 473 615 Jamie Chapman 18 F Traverse City MI 45:03 7:15
2 475 326 Kelsey Minor 17 F Traverse City MI 45:14 7:17
3 476 507 Audrey Wright 16 F Flushing MI 45:23 7:19
4 509 400 Noelle Sciarini 18 F Haslett MI 47:52 7:43


~~~~~~~~~~~~~ Male 20 - 24 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 390 407 Philip Shaheen 21 M Elk Rapids MI 33:43 5:26
2 422 617 Daniel Hulbert 21 M Royal Oak MI 37:24 6:02
3 429 616 Keenan Pailew 21 M Kewadin MI 39:03 6:17
4 434 454 Matthew Walz 20 M Berea OH 40:12 6:29
5 505 484 Rusty Klein 24 M Traverse City MI 47:30 7:39
6 525 628 Tyler Tafelsky 21 M Williamsburg MI 49:41 8:00
7 555 188 Patrick Edwartowski 20 M Rochester MI 53:54 8:41
8 584 748 Connor Johnson 22 M Morro Bay CA 57:39 9:17
9 603 630 Ron Sehl 20 M Traverse City MI 1:04:46 10:26


~~~~~~~~~~~~~ Female 20 - 24 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 451 346 Leslie Patton 24 F Williamsburg MI 43:00 6:56
2 543 249 Catie Ivanikiw 20 F Rochester MI 52:28 8:27
3 556 335 Molly Morrison 24 F Williamsburg MI 53:58 8:42
4 601 525 Jen Hall 20 F Lake Forest IL 1:03:44 10:16


~~~~~~~~~~~~~ Male 25 - 29 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 420 434 Kevin Tarras 25 M Grawn MI 37:18 6:01
2 482 586 Cam McCord 28 M Ann Arbor MI 46:08 7:26
3 507 485 Jason Rutter 28 M Traverse City MI 47:35 7:40
4 552 432 Edward Szymanski 28 M Traverse City MI 53:37 8:38


~~~~~~~~~~~~~ Female 25 - 29 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 481 587 Kendra McCord 26 F Ann Arbor MI 46:04 7:25
2 539 696 Thresa Schultz 28 F Rapid City MI 51:43 8:20


~~~~~~~~~~~~~ Male 30 - 34 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 477 670 Joe Thomas 30 M Grawn MI 45:40 7:21
2 486 127 Adam Bevier 33 M Lake Ann MI 46:22 7:28
3 490 571 Rob Howie 30 M Grand Rapids MI 46:57 7:34
4 494 461 Matt Warren 34 M Traverse City MI 47:02 7:35
5 499 442 Craig Trierweiler 31 M Traverse City MI 47:18 7:37


~~~~~~~~~~~~~ Female 30 - 34 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 493 337 Cristy Murra 33 F Traverse City MI 47:02 7:35
2 563 560 Sarah Ratliff 34 F Petosky MI 55:01 8:52
3 564 285 Mindy Law 33 F Bryoncenter MI 55:05 8:52
4 578 441 Christina Toth 30 F Grand Blanc MI 57:05 9:12
5 587 473 Megan Zell 33 F Elk Rapids MI 58:35 9:26
6 595 156 Christina Calcaterra 34 F Boyne City MI 1:01:49 9:57
7 596 570 Taite Havie 30 F Grand Rapids MI 1:01:55 9:58
8 598 286 Diana Lawson 34 F Lake Ann MI 1:02:27 10:03
9 611 231 Amy Heitmeyer 32 F Brandon FL 1:29:42 14:27


~~~~~~~~~~~~~ Male 35 - 39 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 428 669 Kenny Thomas 36 M Traverse City MI 38:38 6:14
2 460 508 John Treter 36 M Birmingham MI 43:54 7:04
3 511 445 Cris Vanderburg 37 M Suttons Bay MI 48:10 7:46
4 516 257 Mike Klinger 37 M Oxford MI 48:52 7:52
5 527 304 Paul Manzardo 38 M Coeur D' Alene ID 50:09 8:05
6 562 568 Brett Graham 36 M Suttons Bay MI 54:44 8:49


~~~~~~~~~~~~~ Female 35 - 39 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 464 492 Noreen Duba 39 F Grand Rapids MI 44:40 7:12
2 483 187 Susan Eckel 39 F Commerce Township MI 46:09 7:26
3 536 497 Melissa Vanitvelt 37 F Grand Blanc MI 51:00 8:13
4 568 467 Liana Wilson 39 F Grawn MI 55:30 8:56
5 585 192 Jayna Emerson 35 F Traverse City MI 57:40 9:17
6 597 207 Nancy Flowers 38 F Lake Ann MI 1:02:27 10:03


~~~~~~~~~~~~~ Male 40 - 44 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 440 656 Brian Harreld 40 M Dexter MI 40:56 6:36
2 449 607 Mark Fiegel 40 M Traverse City MI 42:49 6:54
3 450 500 Brian Greene 41 M Traverse City MI 42:55 6:55
4 479 610 George Yoo 44 M Gross Point Park MI 45:48 7:23
5 485 569 Bob Laws 43 M Lyndhurst OH 46:16 7:27
6 523 245 David Hubers 43 M Ann Arbor MI 49:32 7:59
7 537 684 Eugene Bowen 43 M Virginia Beach VA 51:01 8:13
8 538 572 Dave Rice 40 M Rockford MI 51:18 8:16
9 541 517 Peter Burgos 44 M Ramona CA 52:08 8:24
10 545 443 Chuck Valleau 42 M Lake Leelanau MI 52:32 8:28
11 548 660 Gregg Moore 41 M Ada MI 52:57 8:32
12 599 418 Laurice Strausser 40 M Rochester MI 1:03:18 10:12


~~~~~~~~~~~~~ Female 40 - 44 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 467 317 Kathleen McDivitt 42 F Berea OH 44:44 7:12
2 487 753 Kelly Carlson 41 F Clarkston MI 46:31 7:30
3 524 505 Kim Lawrence 40 F Dewitt MI 49:39 8:00
4 526 665 Susan McClurg 41 F Stavanger NO 49:53 8:02
5 546 603 Janice Payne 41 F New York NY 52:52 8:31
6 572 551 Renay Piastowski-Cook 44 F Williamsburg MI 56:24 9:05
7 588 420 Lisa Strine 43 F Elk Rapids MI 58:44 9:27
8 591 480 Nancy Sullivan 40 F Grand Rapids MI 1:01:09 9:51
9 600 416 Kristin Stevens 41 F Novi MI 1:03:19 10:12
10 605 463 Christon Weitschat 41 F Elk Rapids MI 1:07:48 10:55
11 608 621 Diana Lonston 40 F Traverse City MI 1:11:51 11:34


~~~~~~~~~~~~~ Male 45 - 49 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 393 526 Ron Zywicki 47 M Traverse City MI 34:19 5:32
2 405 559 Robert Duerkson 45 M Ann Arbor MI 35:04 5:39
3 431 350 Roy Pearsall 47 M Highland MI 39:54 6:26
4 432 107 Steve Anderson 49 M Cadillac MI 40:09 6:28
5 437 393 Norbert Scharenbroch 48 M Charlevoix MI 40:19 6:30
6 444 208 David Ford 45 M Traverse City MI 41:53 6:45
7 447 687 Stewart Foster 45 M Alden MI 42:26 6:50
8 448 664 Tom McClurg 45 M Stavanger NO 42:32 6:51
9 456 622 Marla Salgat 45 M Traverse City MI 43:28 7:00
10 470 213 Jim Frixen 45 M Cedar MI 44:52 7:14
11 474 751 Jim Tenbusch 49 M Williamsburg MI 45:09 7:16
12 489 189 Jeff Ehlers 45 M Elk Rapids MI 46:39 7:31
13 510 694 Jeff Hines 47 M Menominee MI 48:07 7:45
14 521 486 Brian Andress 48 M Novi MI 49:26 7:58
15 528 533 Jim Fileccia 45 M Dexter MI 50:13 8:05
16 529 540 Dan Stewart 45 M Ann Arbor MI 50:14 8:05
17 549 725 Toby Dahm 45 M Bloomfield Hills MI 53:02 8:33
18 592 289 Stephen Lee 46 M Elk Rapids MI 1:01:28 9:54


~~~~~~~~~~~~~ Female 45 - 49 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 553 447 Jean Vandeveer 48 F Williamsburg MI 53:44 8:39
2 560 663 Clare Kurz 48 F Royal Oak MI 54:27 8:46
3 569 562 Leigh Pearce 49 F West Chester OH 55:48 8:59
4 574 376 Sharie Reznich 47 F Alma MI 56:53 9:10
5 581 451 Stephanie Vanwinkle 46 F Williamsburg MI 57:24 9:15
6 589 707 Anne Cunningham 46 F Traverse City MI 1:00:48 9:47


~~~~~~~~~~~~~ Male 50 - 54 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 436 590 Donald Fedrigon 51 M Williamsburg MI 40:15 6:29
2 454 667 Bob Sheffres 50 M Poway CA 43:13 6:58
3 455 404 Kenneth Shaheen 51 M Elk Rapids MI 43:28 7:00
4 504 278 Dale Langusch 52 M Traverse City MI 47:25 7:38
5 512 503 Gary Chamberlin 54 M Rockford MI 48:17 7:47
6 513 685 Bill Sullivan 51 M Rapid City MI 48:23 7:48
7 575 652 Timothy Kellner 54 M Alma MI 56:53 9:10
8 609 301 Dicron Mahakian 54 M Farmington Hills MI 1:18:27 12:38


~~~~~~~~~~~~~ Female 50 - 54 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 542 117 Deborah Beason 53 F Fife Lake MI 52:21 8:26
2 544 422 April Stuck 53 F Traverse City MI 52:30 8:27
3 558 105 Julie Anderson 52 F Williamsburg MI 54:19 8:45
4 570 168 Myrna Cox 51 F Novi MI 56:19 9:04
5 583 747 Muffy Johnson 51 F Morro Bay CA 57:39 9:17
6 602 119 Diane Bell 53 F Elk Rapids MI 1:04:22 10:22
7 607 302 Sue Mahakian 53 F Farmington Hills MI 1:10:26 11:21


~~~~~~~~~~~~~ Male 55 - 59 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 446 293 Rodney Lofquist 55 M Traverse City MI 42:01 6:46
2 492 605 Mark Payne 55 M Interlochen MI 47:01 7:34
3 517 322 David Mertz 56 M Traverse City MI 48:53 7:53
4 522 323 Frank Migliazzo 56 M Rochester Hills MI 49:28 7:58
5 559 131 David Borck 57 M Grand Rapids MI 54:22 8:45
6 561 609 Gary Jones 55 M Kewadin MI 54:37 8:48
7 567 283 John Laubhan 57 M Suttons Bay MI 55:17 8:54
8 577 365 John Racine 59 M Grand Blanc MI 57:05 9:12
9 586 157 David Camp 57 M Warren MI 58:07 9:22
10 606 118 Bill Bell 55 M Elk Rapids MI 1:07:51 10:56


~~~~~~~~~~~~~ Female 55 - 59 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 488 132 Linda Borck 59 F Grand Rapids MI 46:33 7:30
2 535 529 Rita Havel 55 F Fountain Hills AZ 50:28 8:08


~~~~~~~~~~~~~ Male 60's Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 498 134 Doug Bottomley 64 M Kalamazoo MI 47:16 7:37
2 557 306 John Margerison 67 M Traverse City MI 54:09 8:43
3 571 392 Stan Scarborough 69 M Elk Rapids MI 56:24 9:05
4 579 197 Mark Fackler 61 M Grand Rapids MI 57:13 9:13
5 580 206 Dennis Fitzpatrick 67 M Kewadin MI 57:17 9:14
6 590 280 Norm Larson 69 M Williamsburg MI 1:01:04 9:50
7 604 179 Larry Domine 63 M Traverse City MI 1:05:36 10:34
8 610 120 George Benington 67 M Powell OH 1:22:11 13:14


~~~~~~~~~~~~~ Female 60's Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 612 232 Sally Heitmeyer 64 F Elk Rapids MI 1:29:42 14:27


~~~~~~~~~~~~~ Male 70's Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====


~~~~~~~~~~~~~ Female 70's Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====


~~~~~~~~~~~~~ Male 80 & Over Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====


~~~~~~~~~~~~~ Female 80 & Over Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====


~~~~~~~~~~~~~ No Division Provided Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====


~~~~~~~~~~~~~ No Division Provided Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====






--- OVERALL RESULTS FOR 5K WALK ---

Place No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 144 Taylor Broekema 16 F Schoolcraft MI 26:04 8:24
2 110 Margaret Baker 35 F Elk Rapids MI 29:40 9:33
3 379 Debbie Ricci 47 F Berkley MI 32:38 10:30
4 632 Katie McGee 11 F Clarkston MI 33:13 10:42
5 314 Caitlin McCaghy 10 F Clarkston MI 33:13 10:42
6 426 Peggy Stych 47 F Traverse City MI 33:28 10:47
7 219 Emily Guy 24 F Williamsburg MI 37:31 12:05
8 220 Kathleen Guy 52 F Williamsburg MI 37:31 12:05
9 453 Christopher Walz 20 M Berea OH 40:12 12:57
10 452 Ann Walz 51 F Berea OH 41:50 13:28
11 631 Tracy Cool 48 F Belmont MI 43:12 13:55
12 633 Jim Feutz 49 M Belmont MI 43:12 13:55
13 366 Barbara Reese 54 F Williamsburg MI 43:33 14:02
14 535 Penny Hawkins 41 F Elk Rapids MI 43:51 14:07
15 715 Kristy Morrison 43 F Elk Rapids MI 43:51 14:07
16 359 Kristen Polanski 22 F Elk Rapids MI 43:58 14:09
17 362 Cynthia Price 57 F Williamsburg MI 43:59 14:10
18 247 Danielle Isenhart 19 F Elk Rapids MI 44:18 14:16
19 368 Hillary Reese 27 F Mishawaka IN 44:42 14:24
20 181 Karen Dontje 50 F Williamsburg MI 44:42 14:24
21 109 Cheryl Bachman 58 F Saline MI 44:52 14:27
22 423 Carol Studinger 54 F Traverse City MI 44:52 14:27
23 384 Kathy Ripmaster 60 F Elk Rapids MI 44:53 14:27
24 385 Rob Ripmaster 31 M Chandler AZ 44:56 14:28
25 333 Colleen Morrison 42 F Grand Blanc MI 45:42 14:43
26 313 Beth McCaghy 42 F Clarkston MI 47:05 15:10
27 634 Betty McCaghy 64 F Elk Rapids MI 47:06 15:10
28 248 Renee Isenhart 41 F Elk Rapids MI 47:12 15:12
29 242 Lori Holmes 47 F Spring Lake MI 47:18 15:14
30 136 Rob Braim 44 M Williamsburg MI 47:18 15:14
31 135 Pam Braim 44 F Williamsburg MI 47:19 15:14
32 315 Beverly McCaw 61 F Williamsburg MI 47:22 15:15
33 471 Carol Wylie 61 F Williamsburg MI 47:31 15:18
34 305 Laurie Maresco 46 F Grand Rapids MI 47:49 15:24
35 227 Peggy Hartmann 68 F Bronx NY 48:32 15:38
36 178 Whitney Dobbs 22 F Novi MI 48:42 15:41
37 355 Candice Pickens 50 F Clio MI 49:06 15:49
38 356 Sarah Pickens 28 F Royal Oak MI 49:07 15:49
39 244 Becky Howard 33 F Clio MI 49:07 15:49
40 722 Gayle Lomas 56 F Holland MI 50:25 16:14
41 228 Rebecca Hawkins 22 F East Lansing MI 50:27 16:15
42 721 Torrey Lomas 21 F Holland MI 50:28 16:15
43 719 Ladd Hollie 27 F Sparta MI 50:28 16:15
44 720 Abbey Lomas 26 F Holland MI 50:28 16:15
45 629 Julie Hanson 38 F East Lansing MI 52:54 17:02
46 521 Linda Weinzapfel 55 F Kewadin MI 53:35 17:15
47 142 Rhonda Broekema 43 F Schoolcraft MI 53:53 17:21
48 545 Kim Potocki 50 F Elk Rapids MI 55:06 17:44
49 177 Lori Dobbs 49 F Novi MI 55:06 17:44
50 565 Julie Pietrosante 37 F Beverly Hill MI 56:33 18:12

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 2
2008 HARBORUN
ELK RAPIDS, MICHIGAN
SATURDAY, AUGUST 2, 2008

--- OVERALL RESULTS FOR 5K WALK ---

Place No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
51 194 Cheryl English 61 F Rockford MI 56:57 18:20
52 347 Barbara Pavlovich 54 F Grayling MI 1:01:43 19:52
53 308 Laurie Marzolo 50 F Fairview MI 1:01:43 19:52

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com

Elk Rapids, MI
Provided by Great Lakes Championchip