Mackinac Island Lilac Festival 10K

back to results

Jun. 10, 2007

Mackinac Island Lilac Festival 10K
Mackinac Island, MI
Provided by Gault Race Mgmt.


******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 1 Brochton Foltman Alma 16 34:37 5:35
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 22 Erin Dush Sanford 19 42:02 6:46

******************** MALE MASTERS WINNER *******************************
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 9 Ken Fiannery Williamsburg 47 38:39 6:14

******************** FEMALE MASTERS WINNER *******************************
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 40 Janice MacKay Sault Ste. Marie 51 45:23 7:19

MALE AGE GROUP: 1 - 14
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 5 Tommy Matuszak Caro 14 37:51 6:06
2 16 Jeremy Egas Wolverine 14 40:28 6:31
3 31 Michael Stratton I I Flushing 14 43:55 7:05
4 46 Peter Flynn Ionia 12 46:05 7:25
5 50 Jason Farrar Ithaca 14 46:25 7:29
6 68 Eric Farrar Ithaca 14 48:25 7:48
7 235 Garrett Breault Howell 8 1:02:33 10:04
8 297 Nicholas Badgley Clarkston 11 1:10:53 11:25
9 334 Brian Goldman Chesterton 10 1:18:20 12:37

FEMALE AGE GROUP: 1 - 14
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 99 Kate Wiseman Nashville 14 51:26 8:17
2 298 Allison Bolde Valparaiso 12 1:10:54 11:25
3 358 Elizabeth Rose Flint 14 1:31:50 14:47
4 361 India Johnson Flint 12 1:45:41 17:01
5 364 Taylor Johnson Flint 13 1:50:11 17:45

MALE AGE GROUP: 15 - 16
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 4 Kevin Darrow Mackinaw City 16 37:44 6:05
2 28 Brian Johnson Saline 15 42:50 6:54
3 36 Jason Stafford Midland 16 44:44 7:13
4 107 Alexander Rudert White Cloud 16 51:47 8:21
5 327 Brian Hartwell Brighton 15 1:16:20 12:18

FEMALE AGE GROUP: 15 - 16
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 106 Kristen Olsen St. Ignace 15 51:47 8:21
2 204 Alicia Levernier Wolverine 16 59:40 9:37

MALE AGE GROUP: 17 - 19
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 7 Mitchell Farrar Pontiac 18 38:36 6:13
2 8 Chase Schepke Roscommon 17 38:37 6:13
3 20 Joe Dalton Lake City 17 41:34 6:42
4 21 Curth Dane Mackinaw City 18 41:48 6:44
5 48 Elliot Rudert White Cloud 19 46:10 7:26
6 89 Dakota Nicholas Wolverine 17 50:49 8:11
7 144 Nate McIntee-Chmielews Midland 19 54:49 8:50

FEMALE AGE GROUP: 17 - 19
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 47 Mikal Beckman Newaygo 17 46:10 7:26
2 140 Brittney Henige Chesaning 17 54:23 8:46
3 206 Ashley Mogush Ishpeming 19 59:44 9:37
4 281 Caroline Lynch Ludington 17 1:07:47 10:55
5 312 Madeline Wiseman Nashville 17 1:14:35 12:01

MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 2 Curt Van Sault Sainte Mari 22 35:24 5:42
2 10 Ryan Stephens Saline 22 39:04 6:18
3 24 Michael Cushman Flushing 24 42:23 6:50
4 45 Dan Sullivan Lake Orion 24 46:03 7:25
5 52 Brent Maxfield Rockford 20 46:33 7:30
6 55 Kate Kuebler East Lansing 20 46:55 7:34
7 70 Archer Batcheller Ann Arbor 24 48:44 7:51
8 84 Ken Sokolowski Grand Rapids 23 50:15 8:06
9 92 Andrew Wilkinson Lake Orion 24 51:07 8:14
10 115 Josh Calhoun Ann Arbor 23 52:12 8:25
11 155 Ryan Brown Big Rapids 24 55:35 8:57
12 168 Joseph Powell East Lansing 22 56:36 9:07
13 215 Carl Jarema Alpena 24 1:00:34 9:45
14 267 Chandler Porritt Walker 20 1:05:56 10:37
15 323 Daniel Edwards Flushing 24 1:15:27 12:09

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 43 Carrie Kutzli Grand Rapids 21 45:47 7:23
2 67 Rondi Fillwock Mount Pleasant 24 48:17 7:47
3 83 Emily Moffatt Petoskey 24 50:14 8:06
4 88 Laura McElwee Grand Rapids 23 50:45 8:11
5 98 Nickie McCabe Midland 22 51:25 8:17
6 154 Katie Nierengarten Big Rapids 22 55:35 8:57
7 157 Becky Simon Fowler 23 55:41 8:58
8 179 Stephanie Herronen Goodrich 24 57:12 9:13
9 182 Lauren Desarmo Cheboygan 20 57:44 9:18
10 185 Bre Anderson Ttendorf 24 58:04 9:21
11 190 Lindsey Desarmo Cheboygan 22 58:15 9:23
12 192 Lindsey Bobay Houghton 24 58:45 9:28
13 203 Angela Quadrani Marquette 21 59:26 9:34
14 226 Cindy Kurc Westland 24 1:01:17 9:52
15 258 Deanna Lecompte Ann Arbor 24 1:05:13 10:30
16 296 Jennifer Calhoun Ann Arbor 23 1:10:41 11:23
17 304 Heather Williams Battle Creek 24 1:11:20 11:29
18 335 Kathryn Goldman Chesterton 24 1:18:21 12:37

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 3 Ross Malatinsky Holt 25 37:38 6:04
2 11 John Biggs Niceville 25 39:06 6:18
3 12 Matthew Bolinger Wolverine 28 39:18 6:20
4 23 James Kuderer Fairmont 25 42:07 6:47
5 27 Dean Hoover Tecumseh 27 42:35 6:52
6 32 Aaron Keshick Indian River 27 43:58 7:05
7 41 Jeremiah Yarbrough Imlay City 29 45:39 7:21
8 53 Adam Tullis W Bountiful 28 46:33 7:30
9 63 Jim Myers MacKinac Island 25 48:00 7:44
10 74 Daniel Sisel Milwaukee 28 49:07 7:55
11 95 Bill Schuurmans Traverse City 28 51:20 8:16
12 100 Robert Eckoff Dearborn 28 51:27 8:17
13 113 Daniel Schmidt Chicago 29 51:58 8:22
14 163 Dan Malec St.Ignace 26 56:00 9:01
15 175 Jeff Wolgast Swartz Creek 27 56:53 9:10
16 187 Jeffrey Klop Essexville 25 58:08 9:22
17 239 Jeffrey Cline Portage 29 1:03:12 10:11
18 240 Kevin Barry Hancock 29 1:03:15 10:11
19 242 Seth Kreger New Richmond 26 1:03:18 10:12

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 60 Grace Silva Holland 27 47:21 7:38
2 69 Jennifer Schmidt Lapeer 29 48:30 7:49
3 91 Taffetta Gle Traverse City 25 51:04 8:14
4 101 Ryanne Dee New Baltimore 29 51:38 8:19
5 102 Molly Dee New Baltimore 27 51:40 8:19
6 125 Kendra Kneer Washington 27 53:19 8:35
7 138 Madelyn Sheldon Livonia 29 54:14 8:44
8 139 Jamie Malysh Guelph 29 54:21 8:45
9 147 Erin Hughes Buckley 26 54:55 8:51
10 170 Christy Yarbrough Imlay City 26 56:41 9:08
11 174 Jenni Wolgast Swartz Creek 27 56:52 9:10
12 176 Cimberly Hickerson East Lansing 27 56:54 9:10
13 177 Kelly Custard Omaha 29 57:08 9:12
14 188 Lysandra Porritt Grand Rapids 25 58:09 9:22
15 201 Kelly Millie Guelph 27 59:19 9:33
16 207 Rachel Brougham Alanson 29 59:45 9:37
17 214 Sarah Withey Petoskey 27 1:00:33 9:45
18 216 Laurie Clarke Harbor Springs 28 1:00:36 9:46
19 217 Laurel Benetti Harbor Springs 27 1:00:36 9:46
20 218 Jean Wilson Petoskey 27 1:00:36 9:46
21 220 Karrie Abbitt Hessel 29 1:00:41 9:47
22 241 Stacy Kreger Baltimore 29 1:03:18 10:12
23 255 Destinee Maxfield Las Vegas 27 1:04:52 10:27
24 266 Kristi Rumberger Canton 29 1:05:54 10:37
25 285 Rachel Robertson Orlando 25 1:08:08 10:58
26 306 Emily Mang West Dundee 27 1:11:43 11:33
27 315 Christina Carmichael Fowlerville 26 1:14:49 12:03
28 326 Kimberly Batcheller Ann Arbor 26 1:16:14 12:17
29 357 Kate Porter Petoskey 27 1:31:07 14:40

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 19 Elias Amash Caledonia 34 41:20 6:40
2 26 Aaron Krauss Midland 33 42:33 6:51
3 29 Lee Kanitz Hessel 33 43:14 6:58
4 79 Brian Hoort Lansing 33 49:49 8:02
5 80 John Abbitt Hessel 31 49:50 8:02
6 104 Brian Drew St. Ignace 30 51:45 8:20
7 111 John Woodard Sault Sainte Mari 30 51:54 8:22
8 116 Clayton Maxfield Las Vegas 30 52:21 8:26
9 148 Damon Whitfield Harbor Springs 31 55:04 8:52
10 160 Kevin Manturuk Rochester 34 55:46 8:59
11 202 David Wilkinson Auburn Hills 31 59:23 9:34
12 210 Matt Gerlach Commerce Twp 31 1:00:10 9:41
13 222 Christopher Lecompte Ann Arbor 30 1:00:43 9:47
14 248 Doug Holmes Calumet 30 1:03:32 10:14
15 309 Bob Reid Bath 31 1:13:39 11:52

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 62 Jayme Sisel Milwaukee 32 47:53 7:43
2 123 Michelle Dillingham Hart 34 53:12 8:34
3 143 Marykay Lehman Portland 32 54:42 8:49
4 145 Colleen Masterson Traverse City 32 54:50 8:50
5 153 Gail Viening Holland 33 55:28 8:56
6 159 Laura Courtright Mt Pleasant 30 55:45 8:59
7 211 Kelly Hamrick Troy 30 1:00:10 9:42
8 244 Sarah La Rue Saint Clair 30 1:03:24 10:13
9 247 Kelly Anson Lansing 30 1:03:31 10:14
10 249 Stacie Holmes Calumet 30 1:03:33 10:14
11 264 Nicole Sterrett Charlevoix 32 1:05:45 10:35
12 279 Molly Mostek Bay City 33 1:07:44 10:55
13 280 Amanda Mostek Bay City 31 1:07:44 10:55
14 290 Nisa Hameed MacKinac Island 31 1:09:18 11:10
15 314 Becky Luana Cass City 30 1:14:45 12:02
16 318 Andrea Barry Hancock 31 1:14:51 12:03
17 328 Kristy Whitfield Harbor Springs 33 1:16:42 12:21
18 336 Darcie Zook Sturgis 33 1:18:45 12:41
19 345 Stasha Bolde Valpariso 34 1:24:19 13:35
20 350 Milissa Kenworthy Holly 31 1:28:10 14:12

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 6 Marc Lester Middleville 36 38:27 6:12
2 15 Ryan Book Boyne Falls 35 39:47 6:25
3 18 Steve Laninga Holland 36 40:41 6:33
4 38 Rick Rutledge Sault Ste. Marie 36 45:08 7:16
5 39 Brad Valka Valka Royal Oak 36 45:19 7:18
6 44 Jay Macy Mackinac Island 35 45:48 7:23
7 66 Michael Crisp Lansing 37 48:14 7:46
8 72 Nicholas Moore Wheaton 38 49:03 7:54
9 73 Bryan Kragt Zeeland 38 49:06 7:55
10 117 John Ellis St. Ignace 35 52:22 8:26
11 133 Joseph Tasch Oxford 38 53:43 8:39
12 162 Paul Pollatz Mount Pleasant 36 55:53 9:00
13 169 Lonie Glieberman Houghton 39 56:39 9:08
14 198 Kevin Cole Wyoming 35 58:57 9:30
15 231 Christopher Bzdok Traverse City 35 1:01:44 9:57
16 260 Everett Centerwall Iii Fenton 39 1:05:20 10:31

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 35 Jeanne Benjamin Harbor Springs 39 44:43 7:12
2 77 Sarah Vroegop Fennville 35 49:10 7:55
3 141 Carrie Schaeffer Haslett 36 54:35 8:48
4 180 Kristy Pollatz Mount Pleasant 36 57:31 9:16
5 184 Vikki Michell Reed City 37 57:57 9:20
6 209 Lisa Bergman Mt. Pleasant 36 1:00:08 9:41
7 212 Julia Buryk Big Rapids 37 1:00:28 9:44
8 237 Kathy Snyder Midland 37 1:02:43 10:06
9 257 Leslie Paquin Sault Ste. Marie 36 1:05:10 10:30
10 275 Michelle Moore Orlando 38 1:07:21 10:51
11 311 Joanne Check Davison 39 1:14:31 12:00
12 317 Michelle Morgan Lansing 39 1:14:51 12:03
13 319 Shelly Klochack Grant 38 1:14:52 12:04
14 329 Stacy Kannawin Hudsonville 37 1:16:51 12:23
15 331 Carla Koon Goodrich 37 1:16:54 12:23
16 359 Carmen McDonald Haslett 37 1:32:48 14:57

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 25 Greg Benjamin Harbor Springs 42 42:31 6:51
2 71 Jeb Burns Okemos 42 49:01 7:54
3 76 Douglas Wendell St. Clair 43 49:09 7:55
4 87 David Porter Flushing 40 50:38 8:09
5 94 Paul Schemanski Petoskey 43 51:14 8:15
6 166 John Carnes Gainesville 40 56:25 9:05
7 178 Ty Beltramo Oxford 41 57:10 9:13
8 224 Jeff Wilcox Cheboygan 44 1:00:50 9:48
9 289 Byron Trerice Troy 43 1:09:14 11:09

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 96 Krista Zink Grand Blanc 43 51:21 8:16
2 97 Krista Zink Grand Blanc 43 51:21 8:16
3 105 Paula Ciotti Sault Ste. Marie 40 51:46 8:20
4 112 Juanita English Mt. Pleasant 43 51:58 8:22
5 196 Ann Krsul Bridgman 43 58:52 9:29
6 200 Kathryn McConnell Petoskey 42 59:14 9:33
7 246 Melissa Mayfield Petoskey 40 1:03:30 10:14
8 269 Pamela Perez Clarkston 42 1:06:17 10:41
9 273 Lisa Hartwell Brighton 44 1:06:29 10:43
10 277 Marilyn Schubert Bay City 44 1:07:37 10:53
11 278 Jenny Gloor Windsor 42 1:07:38 10:54
12 283 Kerry Breault Howell 40 1:08:05 10:58
13 286 Amy Beattie Clarkston 43 1:08:29 11:02
14 294 Nancy Hills Fremont 44 1:09:43 11:14
15 316 Wendy Cright Battle Creek 41 1:14:51 12:03
16 339 Nancy Brouwer Swartz Creek 43 1:20:16 12:56

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 13 Norbert Scharenbroch Charlevoix 47 39:29 6:22
2 14 Michael Suski Grand Blanc 45 39:34 6:23
3 17 Douglas Bajor Royal Oak 47 40:39 6:33
4 33 Steve Broda Northville 45 44:03 7:06
5 42 Robert Lynch Ludington 49 45:42 7:22
6 51 Daniel Orr Montrose 49 46:27 7:29
7 64 Randal Henige Chesaning 46 48:03 7:45
8 78 Dean Schrauben Fowler 49 49:41 8:00
9 129 Patrick Chimner Cheboygan 46 53:39 8:39
10 130 Christopher Simon Cheboygan 47 53:40 8:39
11 131 Wayne Lynch Fenton 48 53:43 8:39
12 167 Tom Beattie Clarkston 45 56:29 9:06
13 186 Terry Anderson Bettendorf 48 58:04 9:21
14 236 Michael Clark Durand 49 1:02:35 10:05
15 252 David Schubert Bay City 45 1:04:41 10:25
16 259 Harold Marsh Lansing 49 1:05:16 10:31
17 261 Greg Cockroft Grand Ledge 45 1:05:21 10:32
18 263 Kenneth Seeley Hudsonville 49 1:05:38 10:34
19 332 Jim Wigard Grand Blanc 49 1:16:55 12:23
20 346 Robert Broderick Niles 47 1:27:05 14:02

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 61 Peggy Zeeb Colon 49 47:34 7:40
2 82 Trish Duley Gaylord 47 50:08 8:05
3 114 Mikkie Schemanski Petoskey 45 52:08 8:24
4 120 Lisa Hayhoe East Lansing 48 52:51 8:31
5 146 Janet Soller Auburn Hills 47 54:53 8:51
6 149 Tara Gillette St Joseph 48 55:07 8:53
7 158 Laurie Chase Bloomfield Hills 48 55:43 8:59
8 171 Connie Winans Grayling 45 56:48 9:09
9 183 Karen Koslowsky Canton 47 57:50 9:19
10 205 Mary Yelle Ishpeming 46 59:43 9:37
11 221 Kayln Stokes Cheboygan 48 1:00:42 9:47
12 223 Cal Wilcox Cheboygan 49 1:00:47 9:48
13 228 Mary Sutton Rochester Hills 47 1:01:27 9:54
14 232 Lori Lamers Hudsonville 45 1:02:00 9:59
15 234 Margaret Devine Alexandria 48 1:02:10 10:01
16 238 Jody Tobias Clarkston 48 1:03:11 10:11
17 251 Marcella Pulte Mackinac Island 45 1:04:11 10:20
18 268 Kimberly Cross Waterford 45 1:06:17 10:41
19 274 Robin Walker Oxford 45 1:07:04 10:48
20 276 Loanna Ammerman Swartz Creek 45 1:07:31 10:53
21 284 Jill Lynch Ludington 49 1:08:07 10:58
22 287 Amy Fairbanks Lansing 45 1:08:36 11:03
23 292 Charlene Hammon Fenton 48 1:09:33 11:12
24 300 Bobbie Badgley Clarkston 48 1:10:58 11:26

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 30 James Scholl Williamston 53 43:47 7:03
2 34 John Gibson Indianapolis 54 44:31 7:10
3 37 Tom Piipo Rudyard 50 44:44 7:13
4 54 Jim Stieber Boyne City 53 46:40 7:31
5 56 Chuck Winke Toledo 52 46:58 7:34
6 59 Rick Clark Clarkston 52 47:18 7:37
7 86 Eric Zeeb Colon 50 50:33 8:09
8 93 Jim Sutika Houghton Lake 50 51:08 8:14
9 108 Terry McCabe Midland 53 51:48 8:21
10 126 Larry Lawrence Burton 53 53:21 8:36
11 136 Patrick Bartlett Lake Odessa 52 54:01 8:42
12 151 Daniel Heath Ann Arbor 52 55:23 8:55
13 152 Len Constantine Chesterfield 54 55:23 8:55
14 161 Thomas Lynch Flushing 52 55:48 8:59
15 164 Thomas Doyle Lansing 53 56:03 9:02
16 172 Kirt D Gillette St Joseph 50 56:49 9:09
17 195 Tim Kimmel Sylvania 51 58:49 9:28
18 208 Randall Lamers St. Jonhs 54 59:45 9:38
19 219 Jeffrey Rogers Midland 51 1:00:37 9:46
20 305 Mark Williams Battle Creek 51 1:11:20 11:29
21 330 David Comisky Hudsonville 51 1:16:52 12:23

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 90 Susan Sharp Petoskey 50 51:01 8:13
2 103 Linda Avery Sault Ste. Marie 51 51:44 8:20
3 109 Liz Wiseman Nashville 50 51:53 8:22
4 110 Janet Sawyer Fenton 53 51:53 8:22
5 124 Maryanne Stieber Boyne City 50 53:17 8:35
6 132 Sue Evans Bloomfield Hills 54 53:43 8:39
7 191 Denise Heath Ann Arbor 53 58:27 9:25
8 197 Mary Camfferman Holland 50 58:55 9:29
9 227 Virginia O'Connor Doyl Lansing 53 1:01:24 9:53
10 229 Donna De Filippo Newberry 50 1:01:32 9:55
11 262 Marilyn Copeland Charlevoix 52 1:05:27 10:33
12 288 Yvonne Grider Erford 52 1:09:07 11:08
13 293 Robin Deblake Brunswick 51 1:09:36 11:13
14 295 Dale Decker Clarkston 52 1:10:10 11:18
15 302 Catherine Jackson Clarkston 53 1:11:03 11:27
16 313 Janet Ruggirello Fenton 52 1:14:44 12:02
17 321 Patricia Dunn Falls Church 50 1:15:03 12:05
18 324 Barbera Nitsos Linden 50 1:15:29 12:09
19 333 Susan Garand Lansing 51 1:18:20 12:37
20 340 Joann Goldman Chesterton 52 1:20:31 12:58
21 353 Brenda Rippe Valpariso 53 1:28:59 14:20
22 356 Sue Moffatt Petoskey 52 1:31:07 14:40

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 57 Michael Barrett Barret Villa Park 59 47:03 7:35
2 65 Mark MacConnell Alpena 58 48:07 7:45
3 119 Bucky Bash East Lansing 55 52:50 8:31
4 121 Bill Schafer Saginaw 58 52:52 8:31
5 156 Mike Belcher Sault Ste Marie 55 55:38 8:58
6 165 Brent Cook Brunswick 57 56:11 9:03
7 194 Sam Sharp Petoskey 56 58:49 9:28
8 254 James Smith Chagrin Falls 59 1:04:48 10:26
9 307 Mark Larch St. Clair 55 1:11:51 11:34
10 337 Michael Murphy Kentwood 58 1:19:12 12:45
11 338 William Short Roscommon 59 1:19:36 12:49
12 349 John Goldman Chesterton 59 1:27:48 14:09
13 351 Marshall Cyrlin West Bloomfield 56 1:28:26 14:15

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 199 Cindy Sack Grawn 58 59:00 9:30
2 243 Jeanette Jefferis Carmel 59 1:03:19 10:12
3 245 Eileen Martini Presque Isle 57 1:03:24 10:13
4 282 Sharon Sheldon Lupton 56 1:07:50 10:56
5 310 Shelly Dunlop Royal Oak 57 1:14:00 11:55
6 347 Mary Phillips Clarkston 59 1:27:21 14:04
7 355 Pat Van Volkinburg Ann Arbor 59 1:30:46 14:37
8 362 Esther Wild Kentwood 56 1:49:22 17:37
9 363 Karen Murphy Kentwood 56 1:49:22 17:37

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 118 Jeri Stiles Fenton 61 52:36 8:28
2 127 Timothy Giles Flushing 62 53:38 8:38
3 128 Peter Marabell Mackinac Island 63 53:39 8:39
4 137 Barry Ambroza Ft Jennings 61 54:03 8:42
5 173 John Van Volkinburg Ann Arbor 60 56:50 9:09
6 230 Steve Rooks Grand Rapids 61 1:01:42 9:56
7 253 Gordon Jones Canton 62 1:04:47 10:26
8 265 Bruce Miller Grand Ledge 60 1:05:52 10:37
9 291 Jeffrey Laufer Ann Arbor 64 1:09:28 11:11
10 299 Jae Maxfield Rockford 62 1:10:56 11:26
11 301 Tom Spencer Rudyard 63 1:11:01 11:26
12 320 Thomas Butler Arlington 62 1:15:02 12:05
13 325 Richard Godfrey Grand Rapids 62 1:16:00 12:15

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 250 Rae Mills Sachse 61 1:04:07 10:20
2 270 Rosita White Cheboygan 60 1:06:17 10:41
3 303 Nancy Albrecht Traverse City 64 1:11:05 11:27
4 322 Jane Miller Traverse City 64 1:15:20 12:08
5 341 Lorinda Tait Grayling 60 1:21:04 13:03
6 342 Louise Thompson Charlevoix 63 1:22:58 13:22

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 225 Walter Topp Traverse City 65 1:01:00 9:50
2 233 Doug Elser Ann Arbor 65 1:02:02 10:00
3 365 James P Musson Clio 66 1:50:27 17:47

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 142 Joann Lehman Westphalia 67 54:42 8:49
2 271 Judith Cayo Benton Harbor 67 1:06:26 10:42
3 348 John Steinberger Redford 69 1:27:25 14:05

MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 150 Jim Elzinga Conway 71 55:18 8:55
2 308 Stan Beckman Newaygo 74 1:13:31 11:51

FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 352 Betty Forsvall Dallas 72 1:28:40 14:17

MALE AGE GROUP: 75 - 99
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 189 Richard Graves Traverse City 78 58:12 9:22
2 343 Bob Esford Petoskey 77 1:23:33 13:27
3 344 Murray Forsvall Dallas 75 1:23:40 13:28
4 360 Edmond Devine Ann Arbor 90 1:34:29 15:13

FEMALE AGE GROUP: 75 - 99
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
HEAVYWEIGHT 185-199 POUNDS
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 49 Abraham Ambroza Ft Jennings 29 46:20 7:28
2 135 Lisa MacDonald Hersey 45 50:00 8:03
HEAVYWEIGHT 200-219 POUNDS
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 81 Dan Koslowsky Canton 43 46:03 7:25
2 75 Mark Vroegop Fennville 36 47:49 7:42
3 85 Andrew Fillwock Mount Pleasant 24 50:18 8:06
4 272 James Collins Marshall 62 52:30 8:28
HEAVYWEIGHT 220&over POUNDS
Place Oal Name Town Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 58 Robert Howell Lansing 29 47:05 7:35
2 193 Larry Salinas Saginaw 57 48:32 7:49
3 122 Tom Burris Grand Ledge 41 49:49 8:02
4 134 Gregg Swanson East Jordan 43 49:50 8:02
5 181 John Maurer Grand Ledge 45 52:22 8:26
6 256 Brad Moffatt Petoskey 53 55:28 8:56
7 213 Ryan Rumberger Canton 28 1:00:29 9:45
8 354 Sara Dorr Reed City 39 1:26:48 13:59



******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 1 Rick Sack Grawn 58 1:05:10 10:30
******************* FEMALE OVERALL WINNER **************************
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 2 Wanda Handlin Flint 50 1:08:35 11:03
******************* MALE MASTERS WINNER ****************************
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 4 William Gardner Fenton 63 1:09:08 11:08
******************* FEMALE MASTERS WINNER **************************
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 3 Susan Horn St. Ignace 41 1:08:44 11:04
MALE AGE GROUP: 1 - 19
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 1 - 19
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 25 Victoria Reid Bath 12 1:25:38 13:47
2 49 Carrie Johnston Stanwood 18 1:35:54 15:27
MALE AGE GROUP: 20 - 29
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 50 Ryan Culver Morley 20 1:35:54 15:27
FEMALE AGE GROUP: 20 - 29
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 5 Melissa Eckoff Dearborn 27 1:11:20 11:29
2 7 Erin McCabe Madison Heights 28 1:12:24 11:40
3 41 Janice Schuurmans Traverse City 26 1:34:13 15:10
4 47 Melissa Culver Eagle 27 1:35:46 15:25
5 53 Beverly Katt Grand Haven 28 1:36:13 15:30
6 66 Megan Bjurman Milford 28 1:42:59 16:35
7 84 Stephanie Worrall Saint Johns 29 1:51:22 17:56
8 91 Deana Schad Flint 29 1:53:18 18:15
MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 90 Peter Schad Flint 31 1:53:17 18:15
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 13 Sarah Clouser Tipton 30 1:18:04 12:34
2 27 Amy Reid Bath 30 1:26:36 13:57
3 59 Brandi Howell Lansing 30 1:39:20 16:00
4 85 Tonia Luna Lansing 33 1:51:22 17:56
MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 83 Chris Carson Grand Ledge 38 1:51:19 17:56
2 86 Jack Luna Lansing 36 1:51:24 17:56
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 10 Wendy Kragt Z 38 1:14:43 12:02
2 24 Dawn Hovie Charlevoix 39 1:25:19 13:45
3 28 Mary Patay MacKinac Island 37 1:26:42 13:58
4 43 Kristin Hayes Flushing 36 1:35:30 15:23
5 55 Susan Toczylowski Rochester 37 1:36:41 15:34
6 70 Stephanie Conrod Sturgis 38 1:44:57 16:54
7 82 Michelle Carson Grand Ledge 39 1:49:20 17:36
8 88 Leslie Moore Wheaton 37 1:51:55 18:01
9 93 Cindy Thomas Grand Rapids 37 1:54:01 18:22
10 95 Christina Pscodna Reed City 39 1:56:01 18:41
MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 6 Mike Olsen Ortonville 43 1:11:33 11:31
2 45 Michael Viglione Rochester 42 1:35:33 15:23
3 46 Todd Scoggins Eagle 43 1:35:45 15:25
4 54 Eric Toczylowski Rochester 40 1:36:38 15:34
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 48 Kim Culver Morley 44 1:35:48 15:26
2 60 Theresa Gallie Grand Ledge 41 1:39:24 16:00
3 92 Julie Whelan Grand Rapids 44 1:54:01 18:22
MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 26 Ernie Culver Morley 48 1:26:17 13:54
2 57 David Hardaker Clio 46 1:37:48 15:45
3 94 Jeffrey Holman Traverse City 49 1:54:11 18:23
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 9 Marcia Cupery Friesland 48 1:14:36 12:01
2 11 Tina Poupard Flushing 49 1:15:44 12:12
3 29 Sharon Mattern Alto 49 1:31:33 14:45
4 30 Dawn Clark Durand 46 1:31:33 14:45
5 33 Sue Schrauben Fowler 48 1:32:13 14:51
6 35 Susan Schwandt Fond Du Lac 49 1:32:39 14:55
7 56 Brenda Swanson Lansing 46 1:37:18 15:40
8 62 Colleen Daniel Edgewood 49 1:41:30 16:21
9 68 Denise Janke Orion 48 1:43:00 16:35
10 72 Anne Chase Roscommon 49 1:45:50 17:03
11 89 Donna Parks Clawson 47 1:52:56 18:11
MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 36 Daniel Dodge Battle Creek 53 1:32:47 14:57
2 75 Craig Schramm Grand Blanc 52 1:47:22 17:17
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 16 Frances Paris Fenton 54 1:19:43 12:50
2 17 Jane Johnson Saline 51 1:20:08 12:54
3 18 Judy McCabe Midland 53 1:20:29 12:58
4 32 Karen Busch Cheboygan 54 1:31:40 14:46
5 34 Diane Simon Fowler 52 1:32:13 14:51
6 40 Sarah Parks Marshall 54 1:33:56 15:08
7 44 Mary Foley Fenton 51 1:35:30 15:23
8 52 Jodi Dodge Battle Creek 50 1:36:03 15:28
9 58 Barbara Hardaker Clio 50 1:39:16 15:59
10 61 Kristina Sunstrum Grand Ledge 50 1:39:27 16:01
11 63 Sandra Meyer Taylor Mill 51 1:41:31 16:21
12 65 Gina Lago Dewitt 52 1:41:55 16:25
13 69 Candy Bangert New Haven 50 1:43:28 16:40
14 73 Mary Dunlap Swartz Creek 54 1:45:58 17:04
15 76 Leslie Wizauer Grand Blanc 54 1:47:22 17:17
16 79 Sharon Anderson Brighton 53 1:48:38 17:30
17 81 Pam Love Brighton 52 1:49:17 17:36
MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 14 Mike Marvin Swartz Creek 57 1:19:07 12:45
2 19 Thomas Dunlap Swartz Creek 55 1:20:55 13:02
3 64 James Lago Dewitt 57 1:41:54 16:25
4 77 Fred McCaskill Linden 58 1:48:15 17:26
5 97 Gary Blain Clarkston 55 1:59:32 19:15
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 12 Sandra Elser Ann Arbor 58 1:16:40 12:21
2 22 June Greenfield Markesan 57 1:23:34 13:28
3 42 Connie Barrett Villa Park 58 1:34:46 15:16
4 67 Debby Bjurman Clarkston 59 1:43:00 16:35
5 78 Fay Murray Linden 56 1:48:15 17:26
6 98 Dianne Ensign Flushing 57 2:03:23 19:52
MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 15 Jim Paris Fenton 63 1:19:43 12:50
2 21 Eugene Zofchak Swartz Creek 60 1:22:57 13:22
3 23 Doug Fisher Flushing 64 1:25:04 13:42
4 38 Terry Bigelow Merrill 62 1:33:50 15:07
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 8 Wanda Merrell Flushing 62 1:14:14 11:57
2 20 Judy Jones Canton 62 1:20:58 13:02
3 37 Veda Balla Flint 61 1:33:37 15:05
4 39 Sandra Bigelow Merrill 61 1:33:51 15:07
MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 71 James Behrndt Battle Creek 67 1:44:59 16:54
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 80 Barbara Stevens Paw Paw 69 1:48:40 17:30
MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 87 Anthony Rodriguez Akron 70 1:51:51 18:01
FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 31 Patricia Hubbard Cheboygan 70 1:31:40 14:46
2 51 Van White Boyne City 72 1:36:02 15:28
MALE AGE GROUP: 75 - 99
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 75 - 99
Place Oal Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 74 Betty Dunlop Goodrich 75 1:45:58 17:04
2 96 Margaret Sweeney Saint Ignace 80 1:58:13 19:02

Mackinac Island, MI
Provided by Gault Race Mgmt.