Blueberry Stomp

back to results

Aug. 2, 2008

Blueberry Stomp
Imlay City
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.
Overall Female Open Winners       

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kelly Wilson Ortonville MI 20 5 18:32.1 5:59/M

Female 19 and under

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Melissa Sawicki Yale MI 17 13 20:31.3 6:37/M
2 Lauren Deneweth Romeo MI 16 19 21:53.5 7:04/M
3 Lindsey Van Dyk Imlay City MI 18 21 22:49.2 7:22/M
4 Selina Paupert Dryden MI 17 24 24:47.0 8:00/M
5 Sarah Bennett Yale MI 17 25 24:56.4 8:03/M
6 Ashley Callewaert Memphis MI 16 26 25:05.4 8:05/M
7 Madeline Couch Dryden MI 15 31 25:23.1 8:11/M
8 Taylor Lee Attica MI 17 32 25:31.0 8:14/M
9 Morgan Lee Attica MI 14 47 28:54.4 9:19/M
10 Arabella Campbell Romeo MI 14 53 30:33.4 9:51/M
11 Kali Van Dyk Imlay City MI 16 56 31:12.3 10:04/M
12 Jan Durecki Almont MI 0 71 48:03.0 15:30/M

Female 20 to 29

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Nina Moody Bryan TX 27 39 27:21.4 8:49/M
2 Sarah Quellmalz Metamora MI 25 40 27:29.3 8:52/M
3 Brenda Hammond Imlay City MI 26 62 37:51.3 12:13/M
4 Erin Hall Madisonville TX 25 63 40:06.5 12:56/M
5 Lisa Herwaldt Imlay City MI 21 70 47:43.3 15:24/M
6 Bethany Rivington Dryden MI 24 76 52:29.1 16:56/M
7 Kathleen Lafave Brown City MI 23 84 58:09.1 18:45/M

Female 30 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Tricia Conrad Imlay City MI 34 29 25:14.2 8:08/M
2 Mary Jo Cooley Yale MI 31 33 26:05.1 8:25/M
3 Deborah Beger Utica MI 39 38 27:09.0 8:45/M
4 Carrie Daredowski Emmett MI 36 42 27:34.3 8:54/M
5 Jen Debellis Dryden MI 35 44 28:02.1 9:03/M
6 Mandy Gilbert Imlay City MI 30 48 29:11.2 9:25/M
7 Laura Ellis Dryden MI 31 49 29:27.4 9:30/M
8 Jennifer Schoenherr Lapeer MI 36 51 30:12.5 9:45/M
9 Shelly Campbell Romeo MI 34 52 30:33.3 9:51/M
10 Michelle Coltson Emmett MI 35 59 34:49.4 11:14/M
11 Rose Valentine Armada MI 30 60 36:06.1 11:39/M
12 Geneva Ali Hartsville SC 34 61 37:00.1 11:56/M
13 Kelly Hargrave Capac MI 30 81 54:35.4 17:36/M
14 Jennifer Edson Imlay City MI 33 82 57:45.5 18:38/M
15 Nicole Robberstad Imlay City MI 35 83 57:45.5 18:38/M
16 Jami Miracle Brown City MI 38 85 58:09.2 18:45/M

Female 40 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kathy Hammond Imlay City MI 47 46 28:35.5 9:13/M
2 Gayle Vandercook Lapeer MI 48 55 31:09.2 10:03/M
3 Debby Mason Dryden MI 46 57 32:21.6 10:26/M
4 Kelly Proctor North Branch 43 58 33:31.3 10:49/M
5 Margaret Parker Attica MI 42 64 40:07.4 12:56/M
6 Carol Van Dyk Imlay City MI 43 77 53:39.1 17:18/M

Female 50 to 59

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Sue Mott Dryden MI 55 54 31:06.4 10:02/M
2 Carol Quimby Imlay City MI 50 68 45:36.1 14:43/M
3 Denise Herwaldt Imlay City MI 51 69 47:43.2 15:24/M
4 Cindy Rivington Dryden MI 54 75 52:29.1 16:56/M
5 Lori Jager Imlay City MI 53 78 53:39.3 17:18/M

Female 60 and over

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Rita Collie Swartz Creek 68 65 40:37.3 13:06/M
2 Jeanette Chick Almont MI 68 66 42:24.4 13:41/M
3 Kendra Metcalf Columbiavile 62 67 42:58.0 13:52/M
4 Carolyn Hill Imlay City MI 74 73 51:36.2 16:39/M
5 Elizabeth Hargrave Capac MI 65 79 54:33.3 17:36/M

Overall Male Open Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jake Hoover Capac MI 20 1 17:05.3 5:31/M

Male 19 and under

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Patrick Lawrence Almont MI 19 2 17:10.3 5:32/M
2 Travis Mabe Deford MI 17 3 17:57.4 5:47/M
3 Jarron Brewer Marysville MI 17 4 18:08.4 5:51/M
4 Mark Vigil Lapeer MI 17 6 19:22.4 6:15/M
5 Michael Guerrerro Attica MI 18 10 20:16.2 6:32/M
6 Joel Bock Almont MI 16 12 20:26.2 6:35/M
7 Thomas McCabe Imlay City MI 18 16 21:12.3 6:50/M
8 Cody Paupert Dryden MI 16 17 21:28.1 6:55/M
9 Cody Corbin Allenton MI 15 18 21:47.3 7:02/M
10 Dj Salet Imlay City MI 18 27 25:05.5 8:05/M
11 Logan Walker Imlay City MI 10 36 26:30.2 8:33/M

Male 20 to 29

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jason Muxlow Ypsilanti MI 23 7 19:52.2 6:25/M
2 Stef Vloet Brown City 22 15 21:05.3 6:48/M

Male 30 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace
1 John Quirk MacOmb MI 37 9 20:01.4 6:27/M
2 Ryan Miller Warren MI 36 11 20:19.3 6:33/M
3 Jonathan Jespersen Grand Rapids MI 32 14 20:46.0 6:42/M
4 Robert Varner Otter Lake MI 39 28 25:10.2 8:07/M

Male 40 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace
1 David Green Almont MI 46 8 19:58.1 6:26/M
2 Duane Culp Commerce Township MI 43 20 21:55.0 7:04/M
3 Mark Suyama Attica 45 22 23:06.5 7:27/M
4 Kevin Harbin Imlay City MI 46 23 24:46.1 7:59/M
5 Steve Stutzman Granger IN 43 41 27:31.1 8:53/M
6 Warren Ali Imlay City MI 49 50 29:37.3 9:33/M

Male 50 to 59

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Lehn King Marlette 52 30 25:23.0 8:11/M
2 David Penzien Attica MI 52 34 26:08.3 8:26/M
3 Tom Herwaldt Imlay City MI 54 35 26:19.1 8:29/M
4 Mark Moore Lapeer MI 57 45 28:30.3 9:12/M
5 Carl Walton Imlay City MI 51 74 52:11.5 16:50/M

Male 60 and over

Place Name City Age Overall Time Pace
1 George Boursaw Brown City MI 65 37 26:59.1 8:42/M
2 Pattie Currell Utica MI 69 43 27:46.1 8:57/M
3 Edward Chick Almont MI 64 72 51:35.5 16:38/M
4 Neil Hargrave Capac MI 61 80 54:33.6 17:36/M