CLARK LAKE TRIATHLON DUATHLON

back to results

Jul. 20, 2008

CLARK LAKE TRIATHLON DUATHLON
Clark Lake,MI
Provided by Gault Race Mgt.


2008 CLARK LAKE TRIATHLON/DUATHLON
SUNDAY, JULY 20, 2008
DUATHLON RESULTS

MALE OVERALL WINNER
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 622 Dave Furey 50 1 11:45 4:54 1:18 4 35:52 21.7 1:04 1 26:55 6:44 1:16:52 1:16:52

FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 669 Lisa Taylor 34 1 14:08 5:54 1:33 1 37:50 20.6 1:11 3 31:35 7:54 1:26:14 1:26:14

MALE AGE GROUP 13 - 17
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 636 Adam Klavon 16 1 12:33 5:14 1:12 1 43:35 17.9 0:45 1 27:52 6:58 1:25:54 1:25:54
2 667 Leonard Snyr 16 2 13:28 5:37 1:19 3 45:56 17.0 0:49 2 32:26 8:07 1:33:56 1:33:56
3 627 Ian Heinicke 15 3 14:45 6:09 2:03 2 43:53 17.8 1:12 3 39:59 10:00 1:41:50 1:41:50

FEMALE AGE GROUP 13 - 17
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======

MALE AGE GROUP 18 - 19
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 646 Ian McKay 18 1 13:08 5:29 1:56 1 38:12 20.4 1:33 1 32:34 8:09 1:27:21 1:27:21

FEMALE AGE GROUP 18 - 19
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======

MALE AGE GROUP 20 - 24
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 602 Tygue Arvidson 22 1 14:22 5:59 1:38 1 42:16 18.5 1:02 1 35:17 8:50 1:34:33 1:34:33


FEMALE AGE GROUP 20 - 24
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 329 Shelby Norment 21 1 15:07 6:18 1:57 1 44:19 17.6 1:13 1 37:48 9:27 1:40:22 1:40:22

MALE AGE GROUP 25 - 29
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 633 Richard James-Jur 25 1 13:38 5:41 1:34 1 36:35 21.3 1:17 1 30:40 7:40 1:23:42 1:23:42
2 612 Gianni Carrero 28 2 13:53 5:47 1:49 2 38:35 20.2 1:12 2 32:59 8:15 1:28:27 1:28:27
3 642 Tim Maynard 27 3 14:36 6:05 1:26 3 51:24 15.2 1:03 3 37:44 9:26 1:46:11 1:46:11
4 610 Brandon Brewart 25 4 20:17 8:27 2:44 4 1:02:58 12.4 2:13 4 51:37 12:55 2:19:47 2:00 2:21:47

FEMALE AGE GROUP 25 - 29
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 664 Heidi Schroeder 25 1 14:58 6:14 2:03 3 45:51 17.0 1:18 1 31:11 7:48 1:35:20 1:35:20
2 605 Erin Berner 29 3 16:28 6:52 2:05 1 44:06 17.7 1:33 3 39:24 9:51 1:43:33 1:43:33
3 675 Elizabeth Finkel 28 2 14:58 6:15 3:06 2 45:22 17.2 2:43 2 37:30 9:23 1:43:38 1:43:38
4 611 Shellie Brewart 26 4 20:17 8:27 2:42 4 1:02:57 12.4 2:16 4 51:36 12:54 2:19:46 2:19:46

MALE AGE GROUP 30 - 34
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 619 Dave Dilno 34 1 13:03 5:27 1:45 3 39:21 19.8 1:23 1 29:49 7:28 1:25:19 1:25:19
2 644 Dan McGuire 33 3 13:46 5:45 1:33 4 39:56 19.5 1:52 2 30:51 7:43 1:27:56 1:27:56
3 607 Robbie Bolton 32 2 13:44 5:44 1:28 2 38:38 20.2 0:57 3 33:33 8:24 1:28:17 1:28:17
4 635 Brian Kessman 34 4 15:16 6:22 2:12 5 43:10 18.1 2:04 4 35:10 8:48 1:37:50 1:37:50
5 623 Douglas Gatto 33 5 16:52 7:02 2:31 1 37:11 21.0 2:48 6 46:05 11:32 1:45:25 1:45:25
6 650 Chuck Moran 31 6 20:15 8:26 1:57 6 48:16 16.2 1:24 5 45:26 11:22 1:57:16 1:57:16


FEMALE AGE GROUP 30 - 34
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 609 Sarah Bone 30 2 15:08 6:19 2:05 3 44:04 17.7 1:21 2 32:32 8:08 1:35:08 1:35:08
2 640 Tahny Lowry 31 5 16:47 7:00 1:39 1 41:01 19.0 1:13 5 38:42 9:41 1:39:21 1:39:21
3 614 Helen Coleman 31 3 15:25 6:26 1:55 7 49:43 15.7 1:28 1 31:38 7:55 1:40:07 1:40:07
4 338 Toni Vanderploeg 30 6 17:43 7:23 1:55 2 43:36 17.9 1:33 4 36:40 9:10 1:41:26 1:41:26
5 656 Christi O'Neil 33 1 14:59 6:15 1:57 6 48:47 16.0 1:54 3 35:17 8:50 1:42:52 1:42:52
6 345 Julie Wilkinson 33 7 18:36 7:45 2:13 4 44:33 17.5 1:45 7 45:48 11:27 1:52:53 1:52:53
7 613 Tracy Casault 30 8 19:08 7:59 3:26 5 44:52 17.4 1:56 6 44:04 11:01 1:53:25 1:53:25
8 615 Marie Coleman 33 4 15:25 6:26 1:55 8 49:46 15.7

MALE AGE GROUP 35 - 39
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 660 Guy Petruzzelli 35 1 12:05 5:02 1:13 2 36:27 21.4 1:03 1 28:45 7:12 1:19:32 1:19:32
2 648 David Mitchell 38 5 14:38 6:06 1:45 1 35:23 22.0 1:17 2 30:49 7:43 1:23:50 1:23:50
3 657 Timothy O'Neil 37 4 14:27 6:01 1:34 4 39:17 19.9 1:24 4 33:16 8:19 1:29:55 1:29:55
4 655 Gary Nicholas 36 2 14:04 5:52 1:40 5 39:41 19.7 1:15 5 34:17 8:35 1:30:55 1:30:55
5 638 Gregory Levine 38 9 15:41 6:32 2:27 3 36:54 21.1 2:12 7 34:46 8:42 1:31:58 1:31:58
6 670 David Vanetten 39 7 15:03 6:17 1:15 7 41:13 18.9 0:53 6 34:42 8:41 1:33:04 1:33:04
7 666 R Joseph Shoots 38 3 14:08 5:54 2:12 6 39:52 19.6 1:50 9 37:08 9:17 1:35:08 1:35:08
8 641 Brian Marshall 35 8 15:13 6:21 1:28 9 45:03 17.3 1:31 3 32:31 8:08 1:35:44 1:35:44
9 628 Chris Helmer 36 6 14:46 6:09 2:05 10 45:53 17.0 2:07 8 35:26 8:52 1:40:15 1:40:15
10 606 Matt Berner 35 10 16:28 6:52 1:52 8 44:09 17.7 1:39 10 39:25 9:52 1:43:31 1:43:31

FEMALE AGE GROUP 35 - 39
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 662 Cammy Salow 37 1 16:11 6:45 2:01 2 45:49 17.0 2:03 1 37:36 9:24 1:43:39 1:43:39
2 603 Katy Barich 38 2 17:54 7:28 2:06 1 45:10 17.3 2:09

MALE AGE GROUP 40 - 44
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 426 Tim Krone 44 3 13:08 5:29 1:23 1 34:43 22.5 1:02 2 30:00 7:30 1:20:13 1:20:13
2 604 Christian Bechtel 44 2 12:46 5:19 1:09 3 39:30 19.7 1:00 1 28:06 7:02 1:22:29 1:22:29
3 659 Michael Peterson 40 1 12:37 5:16 1:14 2 35:40 21.9 1:27 3 32:22 8:06 1:23:18 1:23:18
4 621 Richard Egner 42 4 17:06 7:08 1:44 4 40:50 19.1 1:09 4 41:18 10:20 1:42:06 1:42:06


FEMALE AGE GROUP 40 - 44
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 649 Patricia Montilla 40 1 16:22 6:49 2:13 1 48:16 16.2 1:33 1 34:59 8:45 1:43:20 1:43:20
2 663 Laura Schafer 41 2 20:18 8:28 2:40 3 55:19 14.1 1:47 2 43:41 10:56 2:03:43 2:03:43
3 631 Kristen Howard 43 3 20:52 8:42 2:01 2 50:25 15.5 1:33 3 51:08 12:47 2:05:57 2:05:57

MALE AGE GROUP 45 - 49
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 647 Patrick Miller Ii 46 1 13:01 5:26 1:20 1 39:54 19.5 1:04 1 28:07 7:02 1:23:23 1:23:23

FEMALE AGE GROUP 45 - 49
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 626 Carol Heinicke 47 1 15:15 6:21 2:11 1 42:30 18.4 1:31 1 34:32 8:38 1:35:57 1:35:57
2 625 Lynne Hart 47 3 19:39 8:11 1:58 2 44:32 17.5 1:32 2 42:12 10:33 1:49:50 1:49:50
3 164 Brenda Vecchio 48 2 18:54 7:53 3:00 3 52:45 14.8 1:20 3 43:21 10:51 1:59:19 1:59:19

MALE AGE GROUP 50 - 54
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 617 Matt Daly 52 2 14:07 5:53 1:48 1 36:41 21.3 1:14 1 29:57 7:30 1:23:44 1:23:44
2 654 Robert Nicey 53 1 13:24 5:35 1:12 3 38:48 20.1 0:52 2 31:33 7:54 1:25:47 1:25:47
3 620 Steven Edwards 54 3 14:48 6:10 1:34 4 43:57 17.7 1:10 3 32:09 8:03 1:33:36 1:33:36
4 676 Fred Nemenski 53 4 16:55 7:03 1:49 2 38:39 20.2 1:31 4 36:27 9:07 1:35:19 1:35:19

FEMALE AGE GROUP 50 - 54
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 624 Wanda Gunderson 50 1 14:10 5:55 1:55 1 41:27 18.8 1:19 1 30:46 7:42 1:29:36 1:29:36
2 651 Mary Myers Bohn 50 3 20:04 8:22 2:36 2 53:41 14.5 2:03 2 39:19 9:50 1:57:41 1:57:41
3 608 Karen Bone 52 2 20:03 8:21 2:13 3 54:56 14.2 1:06 6 46:37 11:40 2:04:54 2:04:54
4 665 Darcel Shankle 51 5 20:16 8:27 2:13 5 56:22 13.8 5:19 3 43:07 10:47 2:07:16 2:07:16
5 672 Mary Wells 51 4 20:15 8:27 2:15 6 57:20 13.6 4:21 4 45:28 11:22 2:09:37 2:09:37
6 673 Susan Wilson 50 6 20:16 8:27 2:09 4 56:20 13.8 5:26 5 45:28 11:22 2:09:37 2:09:37


MALE AGE GROUP 55 - 59
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 645 William McKay 56 2 15:14 6:21 2:03 1 41:34 18.8 1:36 3 36:57 9:15 1:37:22 1:37:22
2 668 Douglas Stevenson 57 3 16:23 6:50 2:16 2 42:00 18.6 1:50 2 36:25 9:07 1:38:53 1:38:53
3 634 Michael Kelley 57 4 17:54 7:28 2:01 3 44:38 17.5 1:19 4 37:41 9:26 1:43:32 1:43:32
4 643 William McCabe 59 1 14:47 6:10 1:58 4 50:03 15.6 1:36 1 35:13 8:49 1:43:35 1:43:35

FEMALE AGE GROUP 55 - 59
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 170 June Yaeger 59 1 15:10 6:19 2:08 1 44:03 17.7 1:45 1 32:20 8:05 1:35:25 1:35:25

MALE AGE GROUP 60 - 64
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 632 Terry Hutchins 60 1 14:14 5:56 1:22 1 39:06 19.9 0:57 1 31:25 7:52 1:27:02 1:27:02
2 601 Bruce Andrews 60 2 15:01 6:16 1:19 3 45:39 17.1 0:57 2 33:42 8:26 1:36:37 1:36:37
3 637 James Lessard 64 3 16:34 6:55 1:49 2 39:26 19.8 1:06 3 38:39 9:40 1:37:33 1:37:33
4 618 Skip Davis 60 4 19:21 8:04 2:00 5 51:32 15.1 2:25 4 45:28 11:22 2:00:45 2:00:45
5 652 David Navarre 61 5 21:09 8:49 3:54 4 48:21 16.1 3:46 5 53:54 13:29 2:11:02 2:11:02

FEMALE AGE GROUP 60 - 64
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======

MALE AGE GROUP 65 - 69
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======

FEMALE AGE GROUP 65 - 69
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======

MALE AGE GROUP 70 - 74
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======

FEMALE AGE GROUP 70 - 74
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======


MALE AGE GROUP 75 - 79
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 658 William Olsen 76 1 19:37 8:11 2:28 1 44:28 17.5 2:25 1 42:56 10:44 1:51:52 1:51:52

FEMALE AGE GROUP 75 - 79
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======

MALE AGE GROUP 80 - 99
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 639 James Lovat 84 1 21:25 8:56 3:25 1 49:05 15.9 3:54 1 46:27 11:37 2:04:15 2:04:15

FEMALE AGE GROUP 80 - 99
Place No. Name Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== =



2008 CLARK LAKE TRIATHLON/DUATHLON
SUNDAY, JULY 20, 2008
TRIATHLON RESULTS

MALE OVERALL WINNER
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 399 Brian Francis 41 14 12:41 1:18 1 31:30 24.8 0:55 3 25:19 6:20 1:11:41 1:11:41

FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 113 Beth Homan 44 5 13:54 1:25 3 35:27 22.0 1:06 6 29:16 7:19 1:21:05 1:21:05

MALE MASTERS WINNER
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 396 Tom Fitzsimmons 40 23 15:01 1:20 1 32:15 24.2 0:57 2 26:46 6:42 1:16:17 1:16:17

FEMALE MASTERS WINNER
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 117 Ann Jamieson 46 2 14:01 1:43 10 39:29 19.8 1:11 6 31:40 7:55 1:28:03 1:28:03


MALE AGE GROUP 13 - 17
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 258 Alex Robitaille 17 4 14:14 1:56 3 37:31 20.8 0:46 2 27:56 6:59 1:22:22 1:22:22
2 241 Patrick Lannen 17 6 14:55 2:49 6 39:17 19.9 0:57 1 25:35 6:24 1:23:31 1:23:31
3 226 Zechariah Hites 16 7 15:01 1:58 2 36:28 21.4 1:07 4 29:05 7:17 1:23:37 1:23:37
4 81 Alexey Vermeulen 16 9 16:06 1:47 1 34:31 22.6 0:57 6 31:29 7:53 1:24:48 1:24:48
5 265 Grant Smith 15 13 18:13 3:09 15 43:55 17.8 1:08 3 28:50 7:13 1:35:13 1:35:13
6 244 Rj Mahalak 17 12 17:13 3:00 4 38:57 20.0 0:50 14 35:53 8:59 1:35:50 1:35:50
7 233 Edwin Kelley 14 10 16:52 4:21 8 40:05 19.5 1:12 9 33:49 8:28 1:36:17 1:36:17
8 267 Michael Tita 16 18 21:00 2:28 7 39:28 19.8 0:52 8 33:40 8:25 1:37:28 1:37:28
9 208 Alden Eubanks 16 3 13:20 2:28 17 45:01 17.3 0:49 15 35:55 8:59 1:37:31 1:37:31
10 220 Brandon Gutowski 17 11 17:03 2:51 16 44:18 17.6 2:14 7 32:36 8:09 1:39:01 1:39:01
11 211 Kent Fiero 16 16 19:03 2:28 11 43:03 18.1 1:15 10 34:05 8:32 1:39:52 1:39:52
12 191 Kenny Cooper 16 22 22:57 2:57 12 43:19 18.0 2:03 5 29:58 7:30 1:41:13 1:41:13
13 243 Matt Mahalak 15 17 19:22 2:26 5 39:05 20.0 1:25 16 39:46 9:57 1:42:02 1:42:02
14 186 Daniel Barchick 17 21 22:39 4:13 9 41:05 19.0 1:56 12 34:23 8:36 1:44:14 1:44:14
15 82 Nikolaas Vermeule 16 20 21:25 2:36 13 43:38 17.9 2:51 13 35:21 8:51 1:45:50 1:45:50
16 190 Cameron Cline 17 1 11:46 4:09 18 46:55 16.6 1:11 19 42:06 10:32 1:46:04 1:46:04
17 198 Matthew Deford 16 15 18:55 2:10 14 43:55 17.8 1:00 17 40:30 10:08 1:46:29 1:46:29
18 275 Jeffrey Xu 14 19 21:10 3:05 19 47:07 16.6 1:25 11 34:10 8:33 1:46:55 1:46:55
19 274 Nick Wong 17 8 15:47 2:08 20 49:30 15.8 1:00 18 41:16 10:19 1:49:38 1:49:38
20 263 Ryan Sloan 17 2 12:32 2:23 10 42:18 18.4 0:53 22 54:56 13:44 1:53:01 1:53:01
21 224 Adam Heath 17 5 14:19 2:32 21 49:58 15.6 0:56 20 47:35 11:54 1:55:18 1:55:18
22 249 Zachary Ousley 13 14 18:14 4:09 22 1:02:37 12.5 2:22 21 49:12 12:18 2:16:32 2:16:32

FEMALE AGE GROUP 13 - 17
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 310 Michelle Hawthorn 17 2 18:57 2:13 2 49:38 15.7 1:10 1 34:55 8:44 1:46:51 1:46:51
2 292 Becca Brezee 17 1 13:10 2:36 1 49:05 15.9 1:14 2 44:37 11:10 1:50:41 1:50:41
3 323 Hannah Lantzy 15 3 19:17 3:57 3 1:08:48 11.3 2:17 3 56:47 14:12 2:31:05 2:31:05


MALE AGE GROUP 18 - 19
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 256 John Risch 18 4 13:58 1:57 3 37:32 20.8 0:43 1 24:41 6:11 1:18:49 2:00 1:20:49
2 242 Robbie Layman 19 5 13:59 1:27 1 36:01 21.7 0:55 3 31:06 7:47 1:23:26 1:23:26
3 261 Greg Sheppard 18 1 11:41 2:23 2 37:26 20.8 1:39 4 32:01 8:01 1:25:09 1:25:09
4 257 Jeffrey Roberts 19 6 14:00 1:59 5 38:09 20.4 1:24 2 29:44 7:26 1:25:15 1:25:15
5 271 William Vann 19 2 12:04 1:37 4 37:51 20.6 1:18 9 39:29 9:53 1:32:17 1:32:17
6 201 Austin Donohoe 18 8 16:45 3:17 8 44:25 17.6 1:05 5 33:07 8:17 1:38:38 1:38:38
7 209 Andrew Eubanks 18 3 12:07 2:24 10 45:13 17.3 0:49 8 38:56 9:44 1:39:27 1:39:27
8 192 Cory Cote 19 7 14:53 4:19 9 45:03 17.3 2:13 7 35:57 9:00 1:42:23 1:42:23
9 207 Keith Erts 19 10 27:49 2:06 6 42:30 18.4 1:15 6 35:49 8:58 1:49:28 1:49:28
10 228 Marcus Howard 19 9 20:14 2:36 7 43:29 17.9 1:31 10 43:36 10:54 1:51:23 1:51:23

FEMALE AGE GROUP 18 - 19
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 348 Mary O'Connell 18 2 17:44 2:07 1 37:22 20.9 2:05 1 38:36 9:39 1:37:51 1:37:51
2 336 Lauren Sheehan 18 1 15:40 2:37 2 46:00 17.0 1:20 4 47:14 11:49 1:52:48 1:52:48
3 325 Anna Mahalak 18 3 19:41 4:27 3 56:57 13.7 2:01 2 43:45 10:57 2:06:50 2:06:50
4 330 Kelly O'Connell 19 4 26:00 3:08 4 59:56 13.0 1:52 3 45:09 11:18 2:16:03 2:16:03

MALE AGE GROUP 20 - 24
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 229 Matt Inch 20 1 11:56 1:16 3 34:18 22.7 0:53 1 25:50 6:28 1:14:11 1:14:11
2 260 Tyler Sharp 21 4 13:29 1:17 1 33:30 23.3 0:49 2 25:56 6:29 1:15:00 1:15:00
3 212 Alan Finder 20 3 13:18 1:23 4 34:48 22.4 0:45 8 30:16 7:34 1:20:28 1:20:28
4 245 Josh Matter 21 2 13:08 1:25 5 35:05 22.2 1:15 7 29:58 7:30 1:20:50 1:20:50
5 196 Ronald Davis 24 8 16:03 1:45 2 34:16 22.8 1:08 3 27:47 6:57 1:20:57 1:20:57
6 199 John Depaul 21 5 14:11 1:28 10 38:57 20.0 1:11 4 28:21 7:06 1:24:06 1:24:06
7 206 Ryan Emmorey 21 7 15:02 2:28 8 38:26 20.3 0:55 5 29:35 7:24 1:26:25 1:26:25
8 202 Alexander Douglas 20 6 14:43 2:18 6 35:56 21.7 1:04 10 33:23 8:21 1:27:22 1:27:22
9 221 Corey Hackworth 24 11 17:17 2:47 9 38:28 20.3 1:06 6 29:44 7:26 1:29:20 1:29:20
10 232 Hans Juntunen 24 9 16:27 1:50 7 36:23 21.4 1:06 12 33:38 8:25 1:29:23 1:29:23
11 222 Chris Hasley 24 10 17:15 2:30 11 39:36 19.7 1:58 11 33:28 8:22 1:34:44 1:34:44
12 214 Derek Galloway 22 13 19:22 2:16 13 41:12 18.9 1:10 9 32:19 8:05 1:36:16 1:36:16
13 225 Andrew Heintz 24 14 20:41 2:34 12 40:11 19.4 0:58 13 34:32 8:38 1:38:54 1:38:54
14 223 Daniel Hawthorne 21 16 24:40 3:00 15 48:07 16.2 1:11 14 34:56 8:44 1:51:52 1:51:52
15 193 Chris Czapp 21 15 22:35 2:38 16 48:30 16.1 1:02 15 43:13 10:49 1:57:57 1:57:57
16 247 Luis Medina 21 12 18:56 4:09 14 45:13 17.3 2:27 16 48:15 12:04 1:58:58 1:58:58


FEMALE AGE GROUP 20 - 24
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 308 Jennifer Gunderso 22 2 14:25 1:54 3 39:33 19.7 1:40 2 28:56 7:14 1:26:27 1:26:27
2 340 Amanda Venettis 21 1 13:54 1:34 5 40:18 19.4 1:02 5 30:52 7:43 1:27:37 1:27:37
3 300 Mary Fox 23 3 16:39 1:31 4 39:37 19.7 1:14 3 29:09 7:18 1:28:08 1:28:08
4 297 Kelsey Devereaux 20 11 22:48 1:38 1 38:32 20.2 1:30 1 27:14 6:49 1:31:39 1:31:39
5 328 Katilyn Murtha 24 9 19:00 1:43 2 38:41 20.2 1:04 6 31:55 7:59 1:32:21 1:32:21
6 322 Beth Lannen 23 5 17:01 3:05 8 43:05 18.1 1:51 4 29:17 7:20 1:34:16 1:34:16
7 315 Julia Jones 20 4 16:48 2:54 6 42:27 18.4 1:14 7 36:05 9:02 1:39:26 1:39:26
8 294 Dana Casault 21 7 18:22 2:17 7 42:47 18.2 1:23 10 38:42 9:41 1:43:29 1:43:29
9 307 Emilie Gross 21 10 21:39 3:37 9 45:59 17.0 1:05 9 38:17 9:35 1:50:34 1:50:34
10 302 Meghan Galvin 23 8 18:59 3:01 11 54:42 14.3 1:26 8 37:19 9:20 1:55:25 1:55:25
11 318 Maureen Kogelscha 21 6 17:34 3:03 10 53:37 14.5 1:42 12 49:04 12:16 2:04:58 2:04:58
12 293 Lauren Carl 20 12 25:10 2:56 12 56:07 13.9 1:16 11 40:22 10:06 2:05:48 2:05:48

MALE AGE GROUP 25 - 29
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 210 Thilo Fiedler 25 1 12:42 1:08 2 33:45 23.1 0:48 1 27:11 6:48 1:15:32 1:15:32
2 204 Colin Dunham 29 4 15:59 1:37 1 32:49 23.8 1:01 2 27:24 6:51 1:18:48 1:18:48
3 677 David Daprato 26 2 12:58 1:25 6 38:26 20.3 1:03 4 28:39 7:10 1:22:29 1:22:29
4 268 Chris Tracey 25 6 16:49 1:37 4 35:28 22.0 1:07 5 29:00 7:15 1:23:58 1:23:58
5 194 Pete Dankert 29 3 13:10 2:10 5 38:05 20.5 1:42 7 32:25 8:07 1:27:30 1:27:30
6 237 Jared Kramer 28 12 20:34 1:54 3 35:25 22.0 1:32 6 30:14 7:34 1:29:37 1:29:37
7 264 Nicholas Sly 27 5 16:33 2:31 9 42:18 18.4 1:31 3 28:35 7:09 1:31:25 1:31:25
8 216 Bradley Gray 28 9 19:20 2:13 8 40:12 19.4 2:02 8 32:59 8:15 1:36:44 1:36:44
9 230 Johnson Jia 26 7 18:28 2:30 7 39:24 19.8 1:50 11 34:38 8:40 1:36:48 1:36:48
10 203 Dennis Drake 27 10 19:25 3:03 11 43:37 17.9 2:17 10 34:27 8:37 1:42:47 1:42:47
11 188 David Chang 29 11 20:15 4:12 14 46:14 16.9 1:31 9 34:19 8:35 1:46:29 1:46:29
12 259 Jeremy Schultz 26 8 19:00 2:51 10 43:18 18.0 1:47 15 43:10 10:48 1:50:03 1:50:03
13 248 Jonathan Nowak 27 13 21:28 3:57 13 44:48 17.4 2:28 13 40:22 10:06 1:53:01 1:53:01
14 238 Nicholas Ladrig 28 16 27:03 2:56 12 44:18 17.6 1:38 12 39:36 9:54 1:55:29 1:55:29
15 187 Nicholas Cabauata 25 14 22:52 3:49 15 47:45 16.3 1:19 14 42:42 10:41 1:58:25 1:58:25
16 197 Joel Dawson 28 15 26:56 3:29 16 58:42 13.3 1:56 16 47:05 11:47 2:18:06 2:18:06


FEMALE AGE GROUP 25 - 29
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 354 Sarah Demerly 25 5 17:44 1:22 1 35:07 22.2 1:13 4 32:00 8:00 1:27:24 1:27:24
2 296 Carly Day 26 2 16:18 1:47 2 37:42 20.7 1:41 3 30:44 7:41 1:28:11 1:28:11
3 326 Rachel Masters 25 4 17:42 2:28 4 41:47 18.7 1:05 2 28:48 7:12 1:31:48 1:31:48
4 299 Carrie Douglas 25 7 17:53 1:46 5 43:31 17.9 1:11 1 28:43 7:11 1:33:03 1:33:03
5 327 Amelia Moshier 29 1 15:20 2:21 3 40:49 19.1 1:51 9 39:08 9:47 1:39:28 1:39:28
6 335 Amanda Renkas 29 6 17:51 2:07 7 44:29 17.5 1:20 5 34:19 8:35 1:40:04 1:40:04
7 301 Sarah Friend 25 11 49:15 15.8 1:20 6 35:43 8:56 1:44:36 1:44:36
8 319 Elizabeth Kraus 27 3 16:37 2:47 12 52:32 14.8 1:43 8 38:42 9:41 1:52:20 1:52:20
9 339 Jamie Veith 29 11 21:35 3:43 8 45:27 17.2 1:48 10 41:31 10:23 1:54:02 1:54:02
10 306 Shallon Gray 28 8 20:16 2:41 9 46:49 16.7 1:40 12 43:48 10:57 1:55:11 1:55:11
11 298 Emily Dilworth 26 10 20:27 5:03 10 48:09 16.2 1:10 11 41:44 10:26 1:56:32 1:56:32
12 320 Lana Krolikowski 28 9 20:27 3:04 6 43:51 17.8 2:08 13 50:08 12:32 1:59:35 1:59:35
13 321 Elizabeth Lamble 28 13 24:01 2:58 13 53:18 14.6 1:20 7 38:25 9:37 1:59:59 1:59:59
14 304 Amy Good 27 12 23:14 2:57 14 55:17 14.1 1:48 14 1:02:58 15:45 2:26:13 2:26:13


MALE AGE GROUP 30 - 34
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 83 Matthew West 33 1 11:23 0:58 1 33:46 23.1 1:00 2 25:54 6:29 1:12:59 1:12:59
2 72 Jeremy Zeigler 32 3 14:31 1:18 2 34:17 22.8 1:02 5 29:42 7:26 1:20:49 1:20:49
3 28 Todd Kauffman 33 4 16:01 1:27 6 37:36 20.7 1:02 1 25:25 6:22 1:21:28 1:21:28
4 30 Ryan Knape 34 11 17:49 1:17 4 36:25 21.4 1:14 4 28:37 7:10 1:25:19 1:25:19
5 71 Jon Wynn 33 10 17:45 1:34 3 36:13 21.5 0:57 7 30:24 7:36 1:26:51 1:26:51
6 13 Michael Daniels 30 5 16:43 1:37 5 36:40 21.3 1:02 9 31:59 8:00 1:27:59 1:27:59
7 47 Mark Person 34 2 14:05 2:13 12 39:22 19.8 1:26 8 31:20 7:50 1:28:25 1:28:25
8 60 Craig Throne 34 12 17:56 1:41 9 38:35 20.2 1:09 11 32:09 8:03 1:31:28 1:31:28
9 14 David Deguzman 34 18 21:01 1:23 10 38:38 20.2 1:26 6 30:03 7:31 1:32:29 1:32:29
10 27 Tom Kapanowski 32 7 16:47 1:21 7 37:56 20.6 1:07 17 35:32 8:53 1:32:41 1:32:41
11 78 Adam Haberkorn 33 8 16:56 1:59 11 38:51 20.1 1:27 15 34:59 8:45 1:34:10 1:34:10
12 32 Dan Korte 31 13 18:02 2:48 17 41:08 19.0 1:34 10 31:59 8:00 1:35:29 1:35:29
13 25 Timothy Johnson 31 23 24:41 1:47 16 41:04 19.0 1:15 3 26:57 6:45 1:35:42 1:35:42
14 74 Mark Bratt 34 14 18:45 2:30 15 40:43 19.2 1:34 12 32:14 8:04 1:35:44 1:35:44
15 35 Steven Kwasnik 33 21 22:12 2:13 14 39:57 19.5 1:06 13 32:55 8:14 1:38:21 1:38:21
16 8 Eddie Bullinger 34 17 20:14 2:29 8 38:26 20.3 1:16 21 37:42 9:26 1:40:05 1:40:05
17 22 Kevin Holt 34 19 21:35 3:13 18 41:20 18.9 1:08 14 33:17 8:20 1:40:31 1:40:31
18 67 Michael Williams 33 15 19:04 3:05 19 41:21 18.9 1:16 19 36:01 9:01 1:40:45 1:40:45
19 43 Mark Ortiz 34 16 19:34 2:38 22 44:48 17.4 1:32 18 35:42 8:56 1:44:12 1:44:12
20 52 David Reinke 34 6 16:45 3:48 20 44:17 17.6 1:56 23 38:47 9:42 1:45:32 1:45:32
21 9 Glenn Cabauatan 30 9 17:23 3:17 24 49:26 15.8 1:12 16 35:02 8:46 1:46:18 1:46:18
22 45 J Patterson 32 22 22:20 2:51 21 44:29 17.5 1:27 20 36:53 9:14 1:47:58 1:47:58
23 58 Nate Stucky 32 20 22:09 3:12 23 47:09 16.5 1:53 24 39:59 10:00 1:54:20 1:54:20
24 312 Michael Herl 30 13 39:30 19.7 2:30 22 37:43 9:26 2:10:15 2:10:15


FEMALE AGE GROUP 30 - 34
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 290 Jacqui Barber 32 1 12:36 2:02 4 38:25 20.3 1:08 3 30:14 7:34 1:24:23 1:24:23
2 349 Lori Hahn 32 11 17:42 1:38 1 35:32 22.0 1:16 1 29:47 7:27 1:25:53 1:25:53
3 342 Carolyn Walz 32 5 15:01 2:25 5 39:30 19.7 0:57 2 30:12 7:33 1:28:02 1:28:02
4 314 Lindsay Honholt 33 4 14:24 1:51 2 37:21 20.9 1:15 6 34:35 8:39 1:29:24 1:29:24
5 331 Dawn Polk 31 2 13:26 1:26 3 37:35 20.8 1:47 10 36:46 9:12 1:30:59 1:30:59
6 341 Amanda Vogler 31 10 17:37 1:39 6 39:39 19.7 1:19 4 32:08 8:02 1:32:20 1:32:20
7 347 Amy Yanz-Stewart 34 13 18:44 2:30 9 40:48 19.1 2:43 5 32:23 8:06 1:37:06 1:37:06
8 352 Sara Vogler 34 12 17:50 2:50 7 39:45 19.6 2:19 12 37:25 9:22 1:40:08 1:40:08
9 303 Kimberly Gildersl 34 9 17:36 2:39 10 41:28 18.8 1:26 11 37:05 9:17 1:40:13 1:40:13
10 309 Shannon Harris 34 14 19:03 2:04 11 42:41 18.3 1:52 9 36:08 9:02 1:41:46 1:41:46
11 316 Mami Kato 34 15 20:08 1:54 13 43:37 17.9 1:49 7 35:06 8:47 1:42:33 1:42:33
12 332 Victoria Portman 34 7 17:15 2:58 15 46:59 16.6 1:57 14 39:03 9:46 1:48:08 1:48:08
13 351 Amy Van Laecke 32 22 29:18 2:03 8 40:14 19.4 1:31 8 36:02 9:01 1:49:06 1:49:06
14 346 Amanda Woodruff 34 8 17:30 2:48 17 48:22 16.1 1:52 13 38:40 9:40 1:49:11 1:49:11
15 317 Melissa Kelber 34 3 13:54 2:19 12 43:08 18.1 2:49 20 51:04 12:46 1:53:11 1:53:11
16 334 Julie Raus 30 6 16:47 2:09 16 47:41 16.4 1:28 21 51:34 12:54 1:59:36 1:59:36
17 343 Jennifer Warstler 30 17 22:50 2:44 14 43:38 17.9 1:41 18 48:50 12:13 1:59:42 1:59:42
18 311 Rhonda Helms 30 19 24:37 4:14 18 53:18 14.6 2:23 19 51:04 12:46 2:15:33 2:15:33
19 337 Megan Sundmaker 30 18 24:08 4:18 20 57:32 13.6 2:12 16 47:36 11:54 2:15:44 2:15:44
20 350 Keri Shanafelt 30 20 25:22 3:05 21 57:42 13.5 2:00 17 47:36 11:54 2:15:44 2:15:44
21 353 Jenna Wright 33 16 21:36 11:23 19 55:32 14.0 1:35 15 45:43 11:26 2:15:47 2:15:47
22 313 Jennifer Hoelzer 34 21 25:55 4:45 22 58:00 13.4 2:32 22 54:32 13:38 2:25:42 2:25:42


MALE AGE GROUP 35 - 39
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 68 Jody Williford 37 4 12:56 1:25 2 32:52 23.7 1:00 2 25:27 6:22 1:13:38 1:13:38
2 33 Roman Krzyzanowsk 37 11 15:28 1:15 3 33:21 23.4 0:53 1 25:21 6:21 1:16:17 1:16:17
3 39 Darren Moroziuk 39 6 13:32 1:26 4 34:21 22.7 1:09 3 27:13 6:49 1:17:39 1:17:39
4 55 Nathan Russell 36 3 12:37 1:21 5 35:17 22.1 1:13 5 28:52 7:13 1:19:19 1:19:19
5 23 Brent Hopson 37 1 11:55 1:32 6 35:45 21.8 1:19 14 30:55 7:44 1:21:25 1:21:25
6 42 Mark Olson 38 25 18:17 2:05 1 31:39 24.6 1:02 10 30:15 7:34 1:23:15 1:23:15
7 12 Bill Crook 36 13 16:18 2:05 10 36:26 21.4 1:16 4 28:03 7:01 1:24:06 1:24:06
8 50 Heath Raymond 36 9 14:52 1:35 16 37:30 20.8 1:00 9 30:11 7:33 1:25:05 1:25:05
9 15 Matt Durflinger 37 7 13:38 1:40 19 37:55 20.6 1:47 13 30:52 7:43 1:25:49 1:25:49
10 53 Dave Riggs 39 8 14:43 1:37 7 35:59 21.7 1:10 22 33:09 8:18 1:26:36 1:26:36
11 66 Michael White 36 22 17:56 1:54 8 36:05 21.6 1:17 7 29:41 7:26 1:26:51 1:26:51
12 6 Christopher Boehn 36 2 12:36 2:16 21 38:30 20.3 2:01 19 32:46 8:12 1:28:07 1:28:07
13 5 Richard Bacolor 38 34 19:28 1:51 12 37:03 21.1 1:06 6 29:15 7:19 1:28:42 1:28:42
14 31 Bud Knight 37 16 17:08 1:44 9 36:10 21.6 1:06 18 32:42 8:11 1:28:49 1:28:49
15 3 Jason Adams 37 19 17:35 2:03 22 38:37 20.2 1:16 12 30:46 7:42 1:30:15 1:30:15
16 64 Steve Trefry 36 41 20:39 1:19 11 36:27 21.4 1:03 15 31:32 7:53 1:30:59 1:30:59
17 38 John Moran 38 26 18:24 2:17 13 37:04 21.0 1:32 17 32:26 8:07 1:31:41 1:31:41
18 49 Luis Ramirez 35 39 19:44 1:38 14 37:13 21.0 1:18 16 32:14 8:04 1:32:04 1:32:04
19 4 Andy Ambs 38 15 17:06 2:31 20 38:07 20.5 1:18 25 33:25 8:22 1:32:24 1:32:24
20 48 Bryan Pyles 39 31 19:25 2:57 24 38:46 20.1 2:08 8 29:58 7:30 1:33:12 1:33:12
21 76 Timothy Eckel 39 40 20:30 1:34 15 37:29 20.8 1:24 11 30:29 7:38 1:31:24 2:00 1:33:24
22 7 Brian Brandstatte 38 21 17:53 2:10 27 39:46 19.6 1:39 26 33:41 8:26 1:35:06 1:35:06
23 10 Mark Coleman 35 33 19:26 2:50 23 38:40 20.2 1:13 24 33:23 8:21 1:35:30 1:35:30
24 51 Dave Reid 36 23 18:09 2:07 18 37:52 20.6 1:15 37 36:46 9:12 1:36:08 1:36:08
25 79 Tom Keen 37 10 14:54 2:28 34 42:43 18.3 1:09 36 36:16 9:04 1:37:29 1:37:29
26 29 Sean Kelly 35 5 13:04 2:02 29 41:27 18.8 1:58 44 40:10 10:03 1:38:40 1:38:40
27 80 Jeff Schalk 37 35 19:30 3:20 33 42:02 18.6 1:15 23 33:21 8:21 1:39:26 1:39:26
28 56 Michael Setera 36 36 19:33 2:28 32 41:52 18.6 1:14 28 34:23 8:36 1:39:28 1:39:28
29 36 Ken McCord 39 38 19:44 2:18 31 41:46 18.7 1:07 29 34:48 8:42 1:39:42 1:39:42
30 57 Matthew Snyder 39 24 18:10 2:00 26 39:45 19.6 1:55 39 38:16 9:34 1:40:04 1:40:04
31 11 Ryan Cottingham 38 27 18:26 3:06 41 44:43 17.4 1:28 21 33:09 8:18 1:40:50 1:40:50
32 17 Lawrence Force 37 30 19:20 2:35 28 41:25 18.8 1:43 34 35:52 8:58 1:40:54 1:40:54
33 2 Daniel Acciavatti 37 28 18:48 2:03 42 44:51 17.4 1:29 27 34:22 8:36 1:41:31 1:41:31
34 59 Dale Thompson 37 32 19:25 3:06 40 44:38 17.5 1:39 20 32:55 8:14 1:41:42 1:41:42
35 70 Jay Winegarden 38 20 17:42 3:04 37 43:53 17.8 1:45 30 35:23 8:51 1:41:45 1:41:45
36 54 Christopher Ruege 35 12 16:04 2:44 39 44:20 17.6 2:13 38 37:53 9:29 1:43:13 1:43:13
37 75 Don Comes 39 42 21:04 2:55 30 41:34 18.8 2:53 35 36:02 9:01 1:44:26 1:44:26
38 69 Nick Wilson 35 14 16:58 2:27 38 44:11 17.7 1:41 45 40:27 10:07 1:45:42 1:45:42
39 16 Jim Farkas 37 29 19:11 2:56 35 43:24 18.0 0:50 42 39:25 9:52 1:45:44 1:45:44
40 40 Tim Nyitray 39 46 23:41 2:06 17 37:37 20.7 1:37 47 41:04 10:16 1:46:03 1:46:03
41 24 Russell Jahnke 39 43 22:31 3:21 25 39:35 19.7 1:43 43 39:33 9:54 1:46:41 1:46:41
42 46 Daniel Peffley 36 18 17:20 3:28 36 43:39 17.9 1:35 46 40:46 10:12 1:46:46 1:46:46
43 63 Thomas Tomczak Jr 39 37 19:35 3:36 43 44:53 17.4 2:28 40 38:47 9:42 1:49:17 1:49:17
44 18 William Gabriel 39 49 24:47 4:26 44 45:58 17.0 1:25 32 35:36 8:54 1:52:10 1:52:10
45 21 Jason Heth 39 47 23:45 2:22 48 49:55 15.6 1:15 31 35:25 8:52 1:52:40 1:52:40
46 41 Dennis O'Shea 35 50 24:50 3:20 47 48:22 16.1 1:56 33 35:38 8:55 1:54:03 1:54:03
47 62 Christopher Tomcz 37 44 22:32 3:07 46 47:29 16.4 2:25 48 44:23 11:06 1:59:53 1:59:53
48 20 Patrick Guentner 36 48 24:45 5:39 50 53:08 14.7 1:10 41 39:24 9:51 2:04:05 2:04:05
49 37 David McGranahan 39 17 17:11 3:54 45 46:54 16.6 5:47 49 55:01 13:46 2:08:45 2:08:45
50 26 Jeff Jones 38 45 23:38 5:32 49 52:30 14.9 2:25 50 55:43 13:56 2:19:45 2:19:45

FEMALE AGE GROUP 35 - 39
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 175 Monica West 35 6 15:18 1:20 1 37:34 20.8 1:18 7 33:35 8:24 1:29:04 1:29:04
2 172 Barbara Figurski 37 8 17:02 1:36 2 38:28 20.3 1:20 2 31:19 7:50 1:29:43 1:29:43
3 153 Jen Southerland 39 18 19:27 1:44 9 40:16 19.4 1:03 1 30:01 7:31 1:32:28 1:32:28
4 121 Lesley Kruzel 35 7 16:11 2:04 3 38:28 20.3 1:17 10 34:42 8:41 1:32:41 1:32:41
5 137 Michelle Peterson 37 10 17:12 1:30 6 39:21 19.8 1:11 9 33:49 8:28 1:33:02 1:33:02
6 157 Susan Thompson 35 16 19:06 1:29 4 38:32 20.2 1:07 8 33:49 8:28 1:34:01 1:34:01
7 116 Kate Jager 37 2 14:27 2:00 17 44:16 17.6 1:22 3 32:05 8:02 1:34:08 1:34:08
8 139 Joanna Plate 39 13 18:05 1:53 8 40:04 19.5 1:14 5 33:16 8:19 1:34:30 1:34:30
9 93 Amy Christena 38 12 17:58 1:41 5 38:48 20.1 1:23 14 37:20 9:20 1:37:09 1:37:09
10 160 Monica Tory 36 3 14:33 1:31 7 39:35 19.7 1:16 20 40:51 10:13 1:37:43 1:37:43
11 88 Kathy Braginton 36 21 20:49 2:17 10 41:00 19.0 1:14 4 33:06 8:17 1:38:25 1:38:25
12 114 Christine Imler 39 1 14:17 2:41 12 41:34 18.8 1:52 16 38:45 9:42 1:39:07 1:39:07
13 103 Rebecca Fisher 36 19 19:58 2:17 13 42:34 18.3 1:04 6 33:31 8:23 1:39:23 1:39:23
14 156 Valerie Stover 38 4 14:43 2:06 15 43:54 17.8 1:01 17 38:45 9:42 1:40:27 1:40:27
15 108 Karin Harting 35 24 22:44 1:56 11 41:01 19.0 1:21 11 34:43 8:41 1:41:43 1:41:43
16 119 Nobuko Jyawook 35 5 14:46 2:14 21 47:00 16.6 1:24 12 36:37 9:10 1:42:01 1:42:01
17 149 Amy Shovels 39 11 17:23 2:20 19 45:22 17.2 1:02 18 39:43 9:56 1:45:48 1:45:48
18 174 Sandra Vermeulen 39 23 22:00 3:07 16 44:16 17.6 2:30 13 36:53 9:14 1:48:43 1:48:43
19 162 Sara Troutman 36 9 17:10 2:46 18 45:05 17.3 2:00 23 44:39 11:10 1:51:38 1:51:38
20 112 Lara Hobson 39 15 18:43 3:04 22 48:22 16.1 1:10 21 41:08 10:17 1:52:25 1:52:25
21 152 Kim Solvik 35 22 21:17 2:26 14 42:58 18.2 1:44 24 45:12 11:18 1:53:36 1:53:36
22 140 Johanna Pscodna 38 20 20:33 2:57 23 48:31 16.1 2:15 19 40:49 10:13 1:55:04 1:55:04
23 123 Tina Lamer 36 17 19:14 2:58 20 45:39 17.1 1:54 26 46:00 11:30 1:55:43 1:55:43
24 167 Krista Voss 36 27 23:53 3:14 24 49:46 15.7 2:53 15 38:35 9:39 1:58:20 1:58:20
25 124 Kellee Laser 39 14 18:24 3:39 26 51:39 15.1 2:58 22 43:12 10:48 1:59:51 1:59:51
26 147 Heather Schmidt 35 25 22:52 3:58 25 50:18 15.5 2:38 25 45:45 11:27 2:05:29 2:05:29
27 158 Nina Tiller 37 26 23:38 3:31 27 53:17 14.6 1:48 27 52:16 13:04 2:14:29 2:14:29


MALE AGE GROUP 40 - 44
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 558 Louis Probst 43 3 12:28 1:13 8 35:17 22.1 0:58 2 27:07 6:47 1:17:02 1:17:02
2 556 David Peterson 42 7 14:19 1:18 15 36:53 21.1 0:51 1 23:47 5:57 1:17:05 1:17:05
3 483 Dan Vansweden 44 5 13:14 1:36 3 34:01 22.9 1:15 4 28:44 7:11 1:18:49 1:18:49
4 374 Jerry Carroll 44 9 15:13 1:56 2 33:52 23.0 1:22 3 28:10 7:03 1:20:31 1:20:31
5 446 Michael Morse 42 16 16:26 1:40 1 32:53 23.7 1:06 12 30:42 7:41 1:22:44 1:22:44
6 473 Tom Sosnowski 40 4 13:14 2:12 16 37:04 21.0 1:27 8 29:22 7:21 1:23:17 1:23:17
7 392 Jonathan Evans 40 11 16:00 1:25 4 34:35 22.6 1:19 15 31:24 7:51 1:24:40 1:24:40
8 382 Jerry Daly 40 19 16:53 1:28 5 34:39 22.5 1:07 16 31:26 7:52 1:25:32 1:25:32
9 385 Daniel Davis 43 10 15:48 1:34 10 36:28 21.4 1:37 13 31:13 7:49 1:26:39 1:26:39
10 373 Tom Carrick 42 17 16:26 1:52 22 38:38 20.2 1:25 5 29:09 7:18 1:27:27 1:27:27
11 486 Bryan Waldman 42 20 16:59 1:58 13 36:40 21.3 1:18 11 30:40 7:40 1:27:34 1:27:34
12 383 Stephen Dankert 42 24 18:07 1:12 12 36:32 21.4 1:10 14 31:18 7:50 1:28:17 1:28:17
13 425 Stan Krasovic 40 23 17:30 1:44 18 37:24 20.9 1:41 9 30:15 7:34 1:28:32 1:28:32
14 412 David Halley 41 27 18:35 2:29 7 35:07 22.2 1:44 10 30:39 7:40 1:28:32 1:28:32
15 489 Michael White 43 14 16:21 2:25 26 39:13 19.9 1:31 7 29:15 7:19 1:28:43 1:28:43
16 381 Philip Crane 42 8 14:55 1:52 17 37:13 21.0 1:25 20 33:27 8:22 1:28:50 1:28:50
17 472 Craig Smith 44 15 16:24 1:39 9 36:17 21.5 1:35 23 33:41 8:26 1:29:34 1:29:34
18 379 Doug Collings 42 22 17:10 1:51 19 37:26 20.8 1:19 18 32:52 8:13 1:30:36 1:30:36
19 361 Timothy Ackley 40 30 19:00 2:10 6 35:01 22.3 1:36 24 33:44 8:26 1:31:30 1:31:30
20 397 Tom Fountain 44 2 11:55 3:39 25 38:58 20.0 2:35 28 35:11 8:48 1:32:16 1:32:16
21 363 Herbert Aronow 41 13 16:19 1:56 21 38:05 20.5 1:47 26 34:44 8:41 1:32:49 1:32:49
22 386 John Dempsey 43 12 16:10 2:02 14 36:43 21.2 1:58 33 36:48 9:12 1:33:39 1:33:39
23 393 Tom Everett 43 6 14:01 2:37 11 36:30 21.4 2:23 34 38:20 9:35 1:33:48 1:33:48
24 387 Michael Dempsey 40 34 19:46 2:04 27 39:22 19.8 1:46 17 31:44 7:56 1:34:40 1:34:40
25 456 Jon Powell 40 18 16:36 2:18 28 39:39 19.7 1:37 27 34:46 8:42 1:34:55 1:34:55
26 370 Shane Brezee 43 26 18:27 2:54 24 38:55 20.0 1:44 19 33:14 8:19 1:35:12 1:35:12
27 452 Ron Peffley 40 28 18:38 2:07 29 39:58 19.5 1:10 21 33:27 8:22 1:35:18 1:35:18
28 428 Sheldon Lange 41 37 20:43 2:22 32 42:16 18.5 1:04 6 29:12 7:18 1:35:34 1:35:34
29 439 Dean Martin 40 29 18:52 1:54 31 41:26 18.8 1:56 22 33:39 8:25 1:37:45 1:37:45
30 464 Thomas Rossman 42 38 22:40 1:51 20 37:47 20.6 1:47 25 34:26 8:37 1:38:30 1:38:30
31 485 Dane Vollmar 42 1 11:13 4:41 34 42:51 18.2 3:32 35 39:36 9:54 1:41:51 1:41:51
32 462 Jeffrey Riley 42 33 19:39 2:56 30 40:55 19.1 2:34 30 36:14 9:04 1:42:15 1:42:15
33 448 Ahmed Naguib 43 35 20:08 2:38 33 42:49 18.2 1:56 32 36:43 9:11 1:44:12 1:44:12
34 459 Christopher Quinn 43 36 20:28 3:02 35 44:36 17.5 1:06 31 36:14 9:04 1:45:25 1:45:25
35 445 Anthony Mogle 41 21 17:00 1:54 23 38:53 20.1 1:50 38 47:51 11:58 1:47:26 1:47:26
36 418 Rob Jankowski 42 39 22:54 4:18 37 45:31 17.1 1:17 29 35:51 8:58 1:49:50 1:49:50
37 375 Timothy Castleber 44 32 19:37 2:49 36 44:51 17.4 3:35 36 45:44 11:26 1:56:35 1:56:35
38 482 Tom Vann 44 25 18:25 3:31 38 45:49 17.0 1:46 37 47:19 11:50 1:56:48 1:56:48
39 415 John Hunnius 43 31 19:02


FEMALE AGE GROUP 40 - 44
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 109 Peggy Hasse 40 11 18:59 1:39 1 36:15 21.5 1:15 2 30:18 7:35 1:28:25 1:28:25
2 126 Nora Longthorne 42 2 16:07 1:42 3 38:51 20.1 1:07 5 33:40 8:25 1:31:25 1:31:25
3 159 Yoshiko Tischler 42 6 16:34 1:48 6 39:46 19.6 1:09 6 34:31 8:38 1:33:46 1:33:46
4 151 Eva Solomon 41 18 21:28 1:35 8 41:07 19.0 1:38 1 29:57 7:30 1:35:43 1:35:43
5 141 Lavinia Raffoul 43 5 16:26 2:14 4 39:03 20.0 1:08 15 37:47 9:27 1:36:36 1:36:36
6 120 Amy Krone 40 10 18:20 1:55 14 43:26 18.0 1:42 3 31:32 7:53 1:36:53 1:36:53
7 118 Louann Jessup 44 15 19:32 1:42 7 39:56 19.5 1:15 8 34:54 8:44 1:37:17 1:37:17
8 127 Lisa Markley 41 17 20:38 2:01 2 37:43 20.7 1:37 10 36:37 9:10 1:38:35 1:38:35
9 90 Ellen Bruce 41 8 17:32 2:18 5 39:15 19.9 1:30 17 39:07 9:47 1:39:41 1:39:41
10 163 Anne Vanker 42 1 14:30 2:47 13 43:24 18.0 2:20 13 37:09 9:18 1:40:08 1:40:08
11 142 Cathy Reed 44 12 19:04 2:13 10 41:54 18.6 1:31 11 36:47 9:12 1:41:27 1:41:27
12 169 Josephine Weeden 40 16 20:16 2:43 12 43:13 18.0 1:03 7 34:53 8:44 1:42:06 1:42:06
13 110 Mary Heitzeg 41 20 22:04 1:53 11 42:57 18.2 1:25 9 35:57 9:00 1:44:15 1:44:15
14 129 Kimberly McGowan 40 14 19:28 1:35 15 45:25 17.2 1:12 16 38:22 9:36 1:46:02 1:46:02
15 105 Jennifer Gilmore 44 9 17:55 2:33 22 53:51 14.5 0:54 4 31:50 7:58 1:47:02 1:47:02
16 100 Michelle Engel 44 4 16:25 3:33 19 48:11 16.2 1:48 14 37:19 9:20 1:47:14 1:47:14
17 154 Kimberly Stockton 41 13 19:17 3:01 17 46:25 16.8 2:15 18 41:19 10:20 1:52:14 1:52:14
18 168 Tamara Webster 40 3 16:15 2:26 20 48:18 16.1 2:38 21 44:18 11:05 1:53:53 1:53:53
19 132 Maureen Nettles 42 19 21:52 2:55 9 41:07 19.0 2:21 22 45:54 11:29 1:54:08 1:54:08
20 145 Cindy Robideau 42 22 23:57 3:12 16 45:46 17.0 1:17 20 44:07 11:02 1:58:17 1:58:17
21 165 Fiorella Vecchio 41 21 23:54 3:01 18 46:30 16.8 2:26 19 43:43 10:56 1:59:32 1:59:32
22 122 Sheryl Kusz 43 7 17:13 4:28 23 1:01:31 12.7 2:19 12 37:08 9:17 2:02:37 2:02:37
23 86 Amy Berichon 41 23 25:00 4:56 21 52:59 14.7 4:42 24 53:02 13:16 2:20:39 2:20:39
24 134 Kathy Ousley 43 24 26:22 9:01 24 1:02:40 12.4 2:28 23 49:08 12:17 2:29:38 2:29:38


MALE AGE GROUP 45 - 49
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 422 Glen Kellam 48 2 13:34 1:10 1 33:14 23.5 1:20 2 28:51 7:13 1:18:07 1:18:07
2 434 Rob Loeb 45 4 14:05 1:22 5 34:36 22.5 1:10 3 29:43 7:26 1:20:54 1:20:54
3 84 Tom Demerly 47 12 16:55 1:16 3 33:46 23.1 1:31 1 28:25 7:07 1:21:51 1:21:51
4 490 Tim Whitney 47 3 13:41 1:12 7 35:16 22.1 0:57 8 31:08 7:47 1:22:12 1:22:12
5 474 John Sotir 49 8 15:57 1:28 2 33:37 23.2 1:09 5 30:28 7:37 1:22:38 1:22:38
6 391 Marc Ensign 48 9 15:58 1:12 6 35:07 22.2 1:01 9 31:35 7:54 1:24:51 1:24:51
7 377 Tim Clore 48 1 13:27 2:09 11 37:24 20.9 1:04 7 31:01 7:46 1:25:02 1:25:02
8 478 Jim Tamm 48 18 18:08 1:48 4 33:50 23.1 1:16 6 31:00 7:45 1:25:59 1:25:59
9 395 Robert Fenech 48 5 14:15 1:45 14 38:06 20.5 1:27 12 32:27 8:07 1:27:58 1:27:58
10 463 Edward Robles 46 13 17:04 1:22 9 35:56 21.7 1:09 13 32:42 8:11 1:28:11 1:28:11
11 378 Gary Coleman 46 7 14:58 1:30 10 36:13 21.5 1:12 16 34:48 8:42 1:28:40 1:28:40
12 562 Ronald Marvin 47 15 17:28 1:48 17 38:53 20.1 1:10 4 29:44 7:26 1:29:01 1:29:01
13 466 Carl Schmidt 46 6 14:51 2:38 15 38:21 20.3 1:43 10 31:42 7:56 1:29:14 1:29:14
14 362 Mike Adams 45 17 17:58 2:05 12 37:42 20.7 1:17 11 32:17 8:05 1:31:16 1:31:16
15 494 Kenneth Woolf 47 11 16:53 2:55 19 39:33 19.7 1:50 14 33:08 8:17 1:34:17 1:34:17
16 368 Gilbert Blanks 48 24 19:41 1:51 13 37:54 20.6 1:18 15 34:08 8:32 1:34:51 1:34:51
17 400 Michael Franskovi 49 22 19:12 1:31 8 35:27 22.0 1:25 22 38:17 9:35 1:35:50 1:35:50
18 364 Ted Arvidson 45 19 18:15 3:01 18 38:57 20.0 1:10 18 35:39 8:55 1:37:02 1:37:02
19 557 Gary Pringle 45 21 19:10 2:18 16 38:47 20.1 1:54 24 39:10 9:48 1:41:17 1:41:17
20 408 Brian Grant 46 23 19:40 2:41 21 41:28 18.8 2:05 17 35:25 8:52 1:41:18 1:41:18
21 453 Paul Pentecost 47 16 17:53 2:11 22 41:53 18.6 1:08 23 39:01 9:46 1:42:02 1:42:02
22 398 Steve Fox 48 20 18:54 2:14 24 42:11 18.5 1:43 19 37:10 9:18 1:42:10 1:42:10
23 432 Robert Less 49 26 24:37 2:46 23 42:06 18.5 1:40 21 38:07 9:32 1:49:13 1:49:13
24 436 Mark Lyon 45 10 16:34 2:44 20 40:33 19.2 2:38 26 46:56 11:44 1:49:23 1:49:23
25 555 Joseph Palms 48 27 25:17 3:23 27 44:47 17.4 2:10 20 37:43 9:26 1:53:18 1:53:18
26 417 Joseph Hunter 46 14 17:28 3:13 25 43:02 18.1 2:33 27 48:17 12:05 1:54:31 1:54:31
27 372 Robert Carlton 48 25 22:44 4:01 26 43:53 17.8 3:46 25 44:19 11:05 1:58:42 1:58:42


FEMALE AGE GROUP 45 - 49
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 138 Anne Marie Philli 47 2 14:15 1:22 1 35:06 22.2 1:41 2 35:47 8:57 1:28:10 1:28:10
2 111 Lisa Hesse 46 8 20:58 2:12 3 42:17 18.4 1:26 1 31:12 7:48 1:38:03 1:38:03
3 101 Sarah Eubanks 45 1 14:01 2:24 11 49:00 15.9 0:58 6 41:44 10:26 1:48:06 1:48:06
4 106 Susan Gutowski 48 6 19:09 4:03 5 45:41 17.1 3:54 4 38:38 9:40 1:51:24 1:51:24
5 166 Beth Vollmar 46 9 21:54 4:15 2 40:54 19.1 3:15 7 42:08 10:32 1:52:24 1:52:24
6 171 Elizabeth Young 45 7 20:28 2:33 4 44:13 17.6 1:46 9 44:58 11:15 1:53:56 1:53:56
7 128 Teresa McCabe 47 12 23:14 5:36 10 48:33 16.1 2:09 3 36:22 9:06 1:55:51 1:55:51
8 148 Judy Schubert 48 10 22:40 3:06 12 49:31 15.8 2:21 5 38:52 9:43 1:56:28 1:56:28
9 136 Karen Pender 48 11 23:05 3:10 8 46:00 17.0 2:22 8 42:25 10:37 1:57:00 1:57:00
10 125 Debora Less 48 4 18:18 3:02 7 45:49 17.0 1:55 14 51:28 12:52 2:00:30 2:00:30
11 161 Nancy Trout 48 5 18:48 4:02 9 48:16 16.2 2:42 11 47:56 11:59 2:01:42 2:01:42
12 87 Kris Beyer 45 3 18:10 3:48 13 49:42 15.7 1:42 15 52:02 13:01 2:05:23 2:05:23
13 144 Genie Richie 47 13 23:28 3:46 6 45:48 17.0 2:54 13 51:13 12:49 2:07:07 2:07:07
14 94 Brandy Cole 49 15 27:35 5:31 15 57:58 13.5 2:07 10 47:53 11:59 2:21:02 2:21:02
15 155 Margie Stone 45 16 30:53 5:03 14 57:19 13.6 2:31 12 50:03 12:31 2:25:47 2:25:47
16 97 Linda Dinges 46 14 26:49 4:44 16 59:07 13.2 2:29 16 54:58 13:45 2:28:06 2:28:06


MALE AGE GROUP 50 - 54
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 450 Eric Olsen 50 1 13:43 1:38 6 34:50 22.4 1:04 1 27:05 6:47 1:18:18 1:18:18
2 455 Jim Pougnet 52 3 13:49 1:07 1 33:15 23.5 1:10 8 30:45 7:42 1:20:04 1:20:04
3 411 Ken Gutowski 50 5 14:34 1:43 7 34:59 22.3 1:07 6 30:11 7:33 1:22:33 1:22:33
4 469 Brad Sharp 52 10 17:16 1:43 2 34:05 22.9 1:13 2 28:25 7:07 1:22:39 1:22:39
5 380 Peter Colquhoun 52 2 13:46 2:00 11 37:18 20.9 1:34 3 29:22 7:21 1:23:57 1:23:57
6 471 Patrick Sheehan 50 4 13:51 1:53 4 34:15 22.8 1:21 12 32:42 8:11 1:24:01 1:24:01
7 435 John Longthorne 53 11 17:24 1:40 3 34:14 22.8 1:25 4 29:32 7:23 1:24:13 1:24:13
8 413 James Hendeson 54 14 17:31 1:20 9 35:29 22.0 1:23 5 29:34 7:24 1:25:15 1:25:15
9 366 Brian Bess 53 8 15:59 1:38 13 37:34 20.8 1:15 10 31:28 7:52 1:27:53 1:27:53
10 493 Mike Williams 52 13 17:29 2:01 8 35:18 22.1 1:47 11 32:11 8:03 1:28:43 1:28:43
11 476 Mark Sutter 51 6 15:22 2:04 5 34:49 22.4 1:30 15 34:25 8:37 1:28:09 2:00 1:30:09
12 554 Gary Larson 52 19 18:19 2:28 16 38:23 20.3 1:29 9 31:09 7:48 1:31:46 1:31:46
13 595 Neal Martindale 50 23 19:04 1:49 15 38:00 20.5 1:31 14 33:59 8:30 1:34:20 1:34:20
14 384 Tom Dankert 54 22 18:44 2:16 14 37:51 20.6 1:19 16 35:09 8:48 1:35:16 1:35:16
15 461 Mark Reed 51 25 19:40 2:37 19 39:31 19.7 1:31 13 33:46 8:27 1:37:03 1:37:03
16 488 Robert Wambold 54 21 18:42 3:20 12 37:22 20.9 2:01 20 38:23 9:36 1:39:47 1:39:47
17 421 Thomas Keizer 50 12 17:28 2:30 10 36:16 21.5 1:17 25 42:35 10:39 1:40:04 1:40:04
18 376 John Chamberlin 50 24 19:29 1:43 17 38:57 20.0 1:50 21 39:46 9:57 1:41:43 1:41:43
19 437 Steve Magee 54 7 15:56 2:43 22 41:16 18.9 1:24 22 40:48 10:12 1:42:05 1:42:05
20 423 Ronald Kerver 52 27 24:26 3:09 24 43:09 18.1 0:56 7 30:37 7:40 1:42:14 1:42:14
21 424 Charles Kotz 53 18 18:06 3:21 21 40:41 19.2 2:57 18 37:51 9:28 1:42:53 1:42:53
22 559 Bruce Purdy 52 20 18:22 3:16 25 43:34 17.9 2:06 19 37:55 9:29 1:45:10 1:45:10
23 497 Dave Zaitchik 52 17 17:55 1:42 20 39:55 19.5 2:01 26 44:12 11:03 1:45:43 1:45:43
24 369 Peter Bowen 52 16 17:47 2:48 27 44:08 17.7 1:52 24 41:46 10:27 1:48:18 1:48:18
25 429 Mark Lannen 52 15 17:32 3:07 23 41:44 18.7 1:46 28 46:51 11:43 1:50:58 1:50:58
26 487 Jack Wallace 52 26 20:01 2:39 28 49:39 15.7 1:27 17 37:42 9:26 1:51:26 1:51:26
27 444 Jim Mishler 53 9 16:48 2:04 18 39:18 19.8 1:28 29 57:06 14:17 1:56:42 1:56:42
28 449 Tom Obranovic 54 29 28:35 2:49 26 43:57 17.7 1:10 23 41:09 10:18 1:57:38 1:57:38
29 499 Milt Greenman 51 28 25:11 2:49 29 55:35 14.0 1:32 27 45:43 11:26 2:10:47 2:10:47


FEMALE AGE GROUP 50 - 54
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 92 Janet Chappell 50 1 13:55 1:27 2 39:15 19.9 1:11 2 32:42 8:11 1:28:28 1:28:28
2 146 Jane Sanders 53 6 18:02 2:01 1 38:59 20.0 1:27 4 33:19 8:20 1:33:46 1:33:46
3 89 Libby Brown 50 5 16:45 3:28 5 44:43 17.4 1:58 1 31:21 7:51 1:38:13 1:38:13
4 96 Kim Dickinson 54 3 16:22 2:40 9 47:24 16.5 1:05 3 32:59 8:15 1:40:28 1:40:28
5 95 Ginger Dankert 53 2 16:02 2:07 3 41:03 19.0 1:36 8 40:37 10:10 1:41:24 1:41:24
6 85 Jayne Baker 52 4 16:25 2:18 4 44:36 17.5 1:49 6 38:34 9:39 1:43:39 1:43:39
7 102 Kathy Farrow 51 7 18:13 1:44 6 45:26 17.2 1:26 5 37:25 9:22 1:44:11 1:44:11
8 135 Jennifer Payette 50 12 24:27 2:16 7 45:54 17.0 1:45 7 39:21 9:51 1:53:42 1:53:42
9 176 Teresa Legg 50 9 20:00 3:26 8 47:08 16.5 1:58 10 43:50 10:58 1:56:20 1:56:20
10 104 Anne Gentz 51 8 18:15 3:14 10 49:18 15.8 1:18 11 48:10 12:03 2:00:13 2:00:13
11 131 Ingrid Mendez 53 11 23:44 4:23 11 50:46 15.4 1:56 9 43:32 10:53 2:04:19 2:04:19
12 115 Judy Jackson 50 10 21:04 4:09 12 51:08 15.3 2:12 12 48:30 12:08 2:07:00 2:07:00

MALE AGE GROUP 55 - 59
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 433 Neal Little 59 2 15:47 1:35 1 34:17 22.8 1:20 1 29:34 7:24 1:22:31 1:22:31
2 416 Rick Hunt 56 4 16:13 1:58 2 36:09 21.6 1:26 5 32:33 8:09 1:28:16 1:28:16
3 484 James Vanvalkenbu 55 6 17:38 2:00 4 37:07 21.0 1:39 4 31:59 8:00 1:30:20 1:30:20
4 443 Emmanuel Millet 58 3 16:01 1:47 6 37:32 20.8 1:17 8 34:18 8:35 1:30:53 1:30:53
5 480 Michael Troxell 56 10 19:19 2:30 7 37:37 20.7 1:53 9 34:20 8:35 1:35:37 1:35:37
6 479 Neil Tate 57 15 21:19 1:45 9 39:48 19.6 2:09 2 30:47 7:42 1:35:45 1:35:45
7 427 John Kudner 56 1 14:31 1:53 15 39:21 9:51 1:36:35 1:36:35
8 560 Larry Sweet 59 19 24:13 1:59 8 38:00 20.5 1:14 3 31:12 7:48 1:36:36 1:36:36
9 388 Scott Dickinson 55 12 19:44 2:42 12 41:26 18.8 1:10 6 32:52 8:13 1:37:52 1:37:52
10 404 Kevin Galvin 55 7 17:46 2:08 14 42:05 18.5 2:03 10 34:39 8:40 1:38:39 1:38:39
11 491 Douglas Wight 59 14 21:09 1:49 3 37:04 21.0 1:33 13 37:25 9:22 1:38:58 1:38:58
12 440 Garry Mattox 58 8 18:33 1:53 5 37:28 20.8 1:19 20 42:41 10:41 1:41:53 1:41:53
13 470 Ian Shearing 59 13 20:48 2:22 10 39:54 19.5 2:19 14 39:12 9:48 1:44:34 1:44:34
14 410 Edward Greunke 58 11 19:35 1:42 15 42:40 18.3 1:31 16 40:04 10:01 1:45:30 1:45:30
15 500 William Guthrie 55 17 22:29 2:40 13 42:01 18.6 2:17 19 42:29 10:38 1:51:53 1:51:53
16 414 Mark Hertzberg 59 20 25:09 2:20 11 40:50 19.1 1:34 18 42:07 10:32 1:51:58 1:51:58
17 420 Frank Johnson 56 18 23:41 3:53 16 47:33 16.4 2:06 11 35:55 8:59 1:53:07 1:53:07
18 371 Glenn Cabauatan 57 1:20 12 36:13 9:04 1:54:06 1:54:06
19 390 Todd Emmons 57 5 16:16 4:22 17 50:06 15.6 1:36 17 40:45 10:12 1:53:03 2:00 1:55:03
20 467 James Scholl 55 9 18:39 1:59 18 59:46 13.1 1:33 7 33:09 8:18 1:55:04 1:55:04
21 430 Dr. Steven Lantzy 57 16 21:43 4:28 19 1:00:45 12.8 2:23 21 56:48 14:12 2:26:05 2:26:05


FEMALE AGE GROUP 55 - 59
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 91 Cecilia Brzys 59 2 20:40 2:46 1 39:19 19.8 2:04 2 36:56 9:14 1:41:43 1:41:43
2 173 Terese Grondin 55 3 23:17 3:30 3 44:12 17.6 1:55 1 33:09 8:18 1:46:00 1:46:00
3 130 Carolyn Meitz 57 1 19:53 3:59 2 44:08 17.7 3:01 4 43:48 10:57 1:54:46 1:54:46
4 107 Nancy Harris 56 4 23:37 3:50 4 46:40 16.7 1:12 3 41:29 10:23 1:56:47 1:56:47

MALE AGE GROUP 60 - 64
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 495 King Yaeger 60 1 14:48 1:38 2 36:03 21.6 1:08 1 30:08 7:32 1:23:43 1:23:43
2 389 James Dyke 63 5 19:06 1:08 1 34:51 22.4 1:05 3 31:33 7:54 1:27:41 1:27:41
3 447 Rick Motter 60 4 18:31 1:56 3 38:31 20.3 1:57 2 31:06 7:47 1:32:00 1:32:00
4 405 Norm Gecowets 61 2 17:37 2:03 7 42:05 18.5 1:23 4 35:09 8:48 1:38:15 1:38:15
5 401 Daryl Frederick 60 3 18:11 2:15 4 38:49 20.1 1:19 7 41:01 10:16 1:41:33 1:41:33
6 367 David Bishop 63 10 25:35 2:42 5 39:36 19.7 2:03 5 35:39 8:55 1:45:32 1:45:32
7 406 George Gerken 61 8 23:30 2:16 6 40:41 19.2 1:35 6 38:29 9:38 1:46:29 1:46:29
8 451 Skip Otwell 62 7 22:16 2:55 9 52:25 14.9 1:20 8 43:26 10:52 2:02:20 2:02:20
9 477 Richard Szuba 60 6 19:32 4:31 10 1:01:49 12.6 2:11 9 1:05:46 16:27 2:33:48 2:33:48
10 457 Fred Pratt 61 9 24:29 4:35 8 46:43 16.7 3:05

FEMALE AGE GROUP 60 - 64
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 143 Patricia Richards 61 1 22:53 2:26 1 48:21 16.1 2:34 1 43:56 10:59 2:00:07 2:00:07

MALE AGE GROUP 65 - 69
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 475 John Stover 67 1 16:15 1:49 1 37:28 20.8 1:28 1 34:22 8:36 1:31:19 1:31:19
2 403 Earl Gaball 66 3 19:36 1:48 2 38:23 20.3 1:48 2 35:17 8:50 1:36:50 1:36:50
3 468 David Schupbach 68 2 17:22 1:26 3 39:18 19.8 1:33 3 37:38 9:25 1:37:16 1:37:16
4 492 James Willey 65 4 19:46 3:56 4 46:27 16.8 1:52 4 51:45 12:57 2:03:45 2:00 2:05:45

FEMALE AGE GROUP 65 - 69
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======


MALE AGE GROUP 70 - 74
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======

FEMALE AGE GROUP 70 - 74
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======

MALE AGE GROUP 75 - 79
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 460 Bob Ranta 76 1 22:53 4:39 1 43:19 18.0 2:56 1 45:46 11:27 1:59:31 1:59:31

FEMALE AGE GROUP 75 - 79
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======

MALE AGE GROUP 80 - 99
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 496 Dick Young 80 1 35:43 20:29 1 1:07:05 11.6 8:06 1 1:23:17 20:50 3:34:38 3:34:38

FEMALE AGE GROUP 80 - 99
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======


CLYDESDALE AGE GROUP 13 - 39
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 227 Chris Howard 37 4 13:25 2:02 1 32:46 23.8 1:33 6 34:16 8:34 1:24:00 1:24:00
2 231 Mark Johnson 34 3 13:15 1:57 3 36:22 21.4 1:19 4 33:16 8:19 1:26:07 1:26:07
3 219 Donald Griswold 35 2 12:39 1:18 5 36:38 21.3 1:10 11 38:19 9:35 1:30:02 1:30:02
4 213 Jeff Foster 29 5 14:33 2:00 4 36:32 21.4 1:50 9 36:22 9:06 1:31:14 1:31:14
5 262 Stephen Sinas 27 6 15:42 2:57 12 40:06 19.5 0:53 2 32:24 8:06 1:32:00 1:32:00
6 235 Rick Kelly 39 12 18:53 2:45 6 36:42 21.3 1:35 5 33:51 8:28 1:33:44 1:33:44
7 254 Matthew Rife 38 14 19:02 1:48 2 35:02 22.3 1:30 10 36:36 9:09 1:33:55 1:33:55
8 217 Doug Gray 27 8 16:49 1:52 8 38:54 20.1 1:53 7 35:08 8:47 1:34:34 1:34:34
9 65 Jon Vander Hill 36 15 19:19 2:25 10 39:36 19.7 0:58 8 35:38 8:55 1:37:53 1:37:53
10 215 Jake Geiger 24 11 39:40 19.7 1:36 1 32:17 8:05 1:38:59 1:38:59
11 205 Bryan Dye 39 9 17:35 1:51 16 45:33 17.1 1:37 3 32:36 8:09 1:39:11 1:39:11
12 270 Ralph Vanheyninge 36 7 15:55 2:19 13 41:51 18.6 2:03 12 39:27 9:52 1:41:33 1:41:33
13 236 Robert Koester 28 11 18:48 3:04 9 39:05 20.0 1:06 15 40:53 10:14 1:42:54 1:42:54
14 185 Jay Adams 35 10 18:19 2:14 7 38:51 20.1 1:29 16 42:50 10:43 1:43:41 1:43:41
15 246 Jody May 37 16 20:51 3:11 14 42:24 18.4 1:51 13 39:50 9:58 1:48:05 1:48:05
16 240 Richard Langley 38 17 22:19 3:04 15 45:05 17.3 2:19 14 40:40 10:10 1:53:25 1:53:25
17 200 Nicholas Dillon 18 1 12:29 3:50 17 47:48 16.3 2:31 18 51:59 13:00 1:58:35 1:58:35
18 239 Joshua Langley 18 13 19:01 5:10 18 57:59 13.5 1:40 17 49:14 12:19 2:13:03 2:13:03

CLYDESDALE AGE GROUP 40 - 99
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 189 Kevin Cleary 48 1 13:34 2:18 1 37:43 20.7 1:51 2 34:58 8:45 1:30:22 1:30:22
2 481 Dean Vander Hill 43 2 18:21 2:25 3 42:06 18.5 2:22 1 34:48 8:42 1:39:59 1:39:59
3 269 Dan Vander Hill 40 6 22:16 2:41 2 39:32 19.7 1:47 3 41:48 10:27 1:48:02 1:48:02
4 218 Gary Gray 54 3 18:22 3:08 5 42:57 18.2 2:59 5 44:14 11:04 1:51:38 1:51:38
5 255 Dave Riggs 45 4 21:05 3:42 6 45:34 17.1 1:16 4 43:02 10:46 1:54:38 1:54:38
6 277 Gerald West 57 5 22:09 1:44 4 42:11 18.5 2:16 7 47:11 11:48 1:55:29 1:55:29
7 253 Greg Radzinski 56 7 22:32 2:52 7 50:15 15.5 1:22 9 55:11 13:48 2:12:09 2:12:09
8 234 Lewis Kellum 58 9 30:05 4:46 8 51:21 15.2 1:47 6 44:37 11:10 2:12:33 2:12:33
9 272 John Wald 47 10 31:00 4:15 9 51:31 15.1 1:15 8 53:38 13:25 2:21:37 2:21:37
10 250 Rod Owen 50 8 28:06 2:59 10 54:52 14.2 3:46 10 1:01:24 15:21 2:31:05 2:31:05


MALE WETSUIT AWARD INELIGIBLE AGE GROUP 1 - 99
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= =======
1 441 Bill Meirink 41 1 19:10 2:54 2 41:04 19.0 1:51 1 34:43 8:41 1:39:40 1:39:40
2 407 Cliff Grabowski 40 3 21:24 2:35 4 42:35 18.3 1:17 2 35:58 9:00 1:43:48 1:43:48
3 442 Jose Mendez 54 4 21:36 2:39 1 40:38 19.2 1:40 4 37:59 9:30 1:44:30 1:44:30
4 458 David Prough 48 5 22:45 2:47 5 44:15 17.6 1:15 5 38:24 9:36 1:49:24 1:49:24
5 19 Devin Grimes 35 6 24:00 3:54 3 42:14 18.5 2:13 3 37:33 9:24 1:49:52 1:49:52
6 409 Thomas Graves 48 2 21:24 2:42 6 46:40 16.7 1:17 6 48:56 12:14 2:00:58 2:00 2:02:58
7 431 David Legg 56 7 27:23 5:44 7 51:22 15.2 4:10 7 54:33 13:39 2:23:10 2:23:10

FEMALE WETSUIT AWARD INELIGIBLE AGE GROUP 1 - 99
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ================= == ==== ======= ======= ====



MENS TEAM RESULTS
Place Teamname Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ======================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 Team EL 1 16:30 1:03 2 38:32 20.2 0:39 1 27:00 6:45 1:23:42 1:23:42
2 Team KTM 2 21:38 1:14 1 36:40 21.3 1:00 2 34:41 8:41 1:35:10 1:35:10

WOMENS TEAM RESULTS
Place Teamname Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ======================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 Team Rich 1 24:40 1:34 1 56:38 13.8 1:01 1 45:27 11:22 2:09:18 2:09:18

COED TEAM RESULTS
Place Teamname Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ======================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 Team Piper + K 1 13:36 1:02 1 40:22 19.3 0:47 2 28:01 7:01 1:23:47 1:23:47
2 Threes Company 2 16:46 1:12 2 41:42 18.7 0:45 1 26:30 6:38 1:26:52 1:26:52
3 Team Wolf Lake 3 22:10 1:17 3 45:09 17.3 0:39 3 29:59 7:30 1:39:12 1:39:12
4 KJM 4 23:57 2:02 4 56:56 13.7 0:57 4 42:06 10:32 2:05:57 2:05:57

FAMILY TEAM RESULTS
Place Teamname Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ======================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 Stockton Family 1 13:01 1:27 1 44:12 17.6 0:51 2 42:46 10:42 1:42:15 1:42:15
2 Team Robb 2 19:49 1:35 2 48:37 16.0 0:57 1 38:40 9:40 1:49:35 1:49:35

WETSUIT AWARD INELIGIBLE TEAM RESULTS
Place Teamname Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Pnty Final
===== ======================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ===== =======
1 Team Teachers 1 20:24 3:12 1 45:59 17.0 0:59 1 35:11 8:48 1:45:43 1:45:43