Gaylord Alpenfest

back to results

Jul. 19, 2008

Gaylord Alpenfest
Gaylord,MI
Provided by Gault Race Mgt.


****************** MALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 1 Nathan Peters Grayling 326 18 39:32 5:19

******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 10 Erin O'Mara Goodrich 133 24 49:16 6:37

******************** MALE OTSEGO COUNTY WINNER**************************
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 2 Ben Tarbutton Gaylord 258 23 41:47 5:37

******************** FEMALE OTSEGO COUNTY WINNER**************************
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 22 Jennifer Karlskin Gaylord 185 38 56:03 7:32

******************* Male MASTERS WINNER *******************************
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 11 Daniel Muzljakovich Troy 264 46 49:18 6:37

******************* Female MASTERS WINNER *******************************
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 16 Kaye Woodruff Lewiston 213 42 54:39 7:20

MALE AGE GROUP: 1 - 9
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====

MALE AGE GROUP: 1 - 9
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====

MALE AGE GROUP: 10 - 14
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 62 Sean Hope Gaylord 231 14 1:04:18 8:38

MALE AGE GROUP: 10 - 14
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 62 Sean Hope Gaylord 231 14 1:04:18 8:38

MALE AGE GROUP: 15 - 19
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 5 Lain Veihl Onaway 120 16 46:49 6:17
2 6 Nathan Wells Davison 315 15 47:17 6:21


FEMALE AGE GROUP: 15 - 19
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 14 Kari Johnson Central Lake 56 18 52:50 7:06
2 84 Julie Fain Gaylord 226 19 1:09:19 9:18
3 85 Sarah Harriger Gaylord 229 19 1:09:19 9:18

MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 9 Ryan Smith Gaylord 103 21 48:53 6:34
2 49 Andy Hees Gaylord 225 21 1:02:09 8:20

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 28 Alicia Boynton Mancelona 311 20 57:52 7:46
2 79 Janna Baker Bala Cynwyd 7 24 1:07:30 9:04

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 3 Kevin Smith Gaylord 325 29 42:18 5:41
2 4 Joe Whitman Alma 331 25 44:27 5:58
3 8 Mark Sandri Portland 450 27 48:20 6:29
4 33 Jeremy Keiser Gaylord 465 25 58:47 7:53
5 39 Nick Nowak Gaylord 80 28 1:00:33 8:08
6 40 Brian Altman Royal Oak 404 27 1:00:43 8:09
7 46 Thomas Marben Gaylord 73 27 1:01:58 8:19
8 52 Joshua Menhus Fairgrove 456 28 1:02:17 8:22

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 31 Rebecca Stuckey Wauseon 203 29 58:24 7:50
2 48 Amber McGrew Mt. Pleasant 215 28 1:02:03 8:20
3 71 Jessica Kerfoot Elmira 235 28 1:05:26 8:47
4 87 Kristin Lubs Gaylord 385 28 1:10:09 9:25
5 89 Rachel Keiser Gaylord 464 27 1:10:38 9:29

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 7 Phil Kauppi Mount Pleasant 384 34 48:18 6:29
2 20 Zachary Kerfoot Elmira 234 31 54:59 7:23
3 35 Ryan Hamilton Gaylord 387 30 59:01 7:55
4 42 Brandy Kerfoot Sault S Marie 307 30 1:01:18 8:14
5 53 Matt Janowak Fenton 176 33 1:02:44 8:25
6 54 Kevin Johnson Gaylord 57 31 1:03:03 8:28

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 50 Melissa Jorgenson Gaylord 322 31 1:02:11 8:21
2 68 Dana Bensinger Gaylord 421 31 1:05:03 8:44
3 72 Linda Bielecki Mancelona 392 32 1:05:30 8:48
4 92 Abby Hamilton Gaylord 386 31 1:12:05 9:41
5 108 Jenny Dipzinski Gaylord 25 33 1:22:28 11:04
6 111 Kate Gray Hamilton 268 33 1:25:59 11:32


MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 18 Ricky Loftis Boulder 279 36 54:53 7:22
2 19 Matt Peterson Gaylord 151 35 54:53 7:22
3 44 Stephen George Bath 141 37 1:01:46 8:17
4 65 Jason Cherry Gaylord 425 35 1:04:34 8:40
5 73 Jay Ruddy Gaylord 390 39 1:06:08 8:53
6 94 Steven Mahlburg Tawas City 71 39 1:13:13 9:50

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 45 Bronwyn Roberts Chesterfield 91 39 1:01:50 8:18
2 69 Mel Porta Elmira 399 36 1:05:16 8:46
3 74 Kristen Campbell Boulder 280 38 1:06:25 8:55
4 97 Kathy Heinz Gaylord 221 37 1:14:22 9:59

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 15 Dan Smith Gaylord 101 43 53:54 7:14
2 17 Jeff Shoff Gaylord 214 43 54:39 7:20
3 25 Andrew Sullivan Gaylord 468 42 57:17 7:41
4 27 Regan Quaal Gaylord 438 44 57:32 7:43
5 36 Rod Kippe Mancelona 462 42 59:05 7:56
6 55 Dave Hintz Gaylord 419 43 1:03:07 8:28
7 57 Steven Riozzi Gaylord 90 44 1:03:42 8:33
8 66 Paul Lochinski Gaylord 427 44 1:04:46 8:42
9 77 Stephen Mattieson Bloomer 177 42 1:07:00 9:00
10 86 Steve Roehr Haslett 382 43 1:10:02 9:24
11 91 Chris Rider Wasilla 89 44 1:11:49 9:38

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 23 Jennifer Jardine Johannesburg 170 40 56:11 7:32
2 43 Amy Hogan Gaylord 335 41 1:01:28 8:15
3 59 Jacqueline Vanek Dubuque 181 40 1:04:06 8:36
4 63 Colleen Gorno Gaylord 35 41 1:04:29 8:39
5 75 Gayle Harbaugh Boyne City 327 43 1:06:26 8:55
6 82 Catherine Laurence Gaylord 66 43 1:09:12 9:17
7 88 Dela Lambert Frederic 150 43 1:10:14 9:26
8 98 Karen Borowiak Gaylord 353 41 1:14:39 10:01
9 100 Crystal Oswald Palms 129 41 1:15:54 10:11
10 110 Kim Smith Gaylord 102 43 1:24:58 11:24

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 29 Stan O'Brien Rochester 318 45 58:12 7:49
2 30 Joe Pia Rochester Hills 245 45 58:12 7:49
3 47 Jim Zittel Waterford 373 45 1:02:03 8:20
4 56 Charlie Bono Gaylord 316 48 1:03:34 8:32
5 61 Ed Hunt Gaylord 198 46 1:04:18 8:38
6 90 Donovan Adendorf Gaylord 1 46 1:11:41 9:37
7 101 Todd Sharrard Gaylord 165 45 1:16:50 10:19
8 109 Bill Savard Harbor Springs 345 49 1:24:25 11:20


FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 58 Trish Duley Gaylord 30 48 1:04:02 8:36
2 80 Marci Fisher Greeley 192 48 1:07:42 9:05
3 99 Sherry Wigard Houghton Lake 124 47 1:15:50 10:11
4 103 Kayln Stokes Cheboygan 338 49 1:18:41 10:34
5 113 Regina Conrad Lachine 292 49 1:32:33 12:25

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 12 Thomas Gerou Canton 32 50 51:28 6:55
2 32 Dave O'Neil Alpena 81 52 58:35 7:52
3 41 Russell Chavey Grosse Pointe Far 15 54 1:01:09 8:12
4 70 Dave Maddix Gaylord 255 54 1:05:23 8:46
5 76 Steven Johnston Gaylord 152 52 1:06:33 8:56
6 83 Rick Honer Jackson 48 54 1:09:13 9:17
7 107 J.N. Wards Troy 126 52 1:20:21 10:47

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 67 Jane Denay Petoskey 342 51 1:04:52 8:42
2 95 Sherri Defouw Kalamazoo 179 54 1:13:24 9:51
3 104 Diane Duff Gaylord 423 51 1:19:20 10:39

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 13 Tom Harbaugh Boyne City 328 59 51:39 6:56
2 21 Jesse Lothamer Okemos 320 58 55:34 7:28
3 24 Michael Mac Lachlan Petoskey 70 59 56:59 7:39
4 26 Greg Vadnais Grayling 389 56 57:30 7:43
5 34 Bill Ahrenberg Cheboygan 2 55 58:59 7:55
6 51 Jim Anton Comstock Park 3 59 1:02:16 8:21
7 81 Jack Levely Atlanta 69 58 1:07:45 9:06
8 112 Mark Vick Saint Helen 293 56 1:28:28 11:52

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 38 Vicki Putnam Gaylord 374 59 1:00:29 8:07
2 102 Sherry Davidson Harrisville 290 55 1:18:21 10:31

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 60 Roberto Sehn Lachine 291 64 1:04:14 8:37
2 64 Charles Butcher Gaylord 13 61 1:04:29 8:39
3 78 Wildcat North Gaylord 339 63 1:07:07 9:00
4 93 Larry Defouw Kalamazoo 180 60 1:12:52 9:47
5 105 Cliff Denay Jr Petoskey 343 60 1:19:59 10:44

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====


MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 37 Curtis Wells Lewiston 123 65 59:54 8:02
2 96 Gilbert Schmidt Grand Ledge 93 65 1:14:14 9:58
3 106 Joe Rozenek Grayling 155 69 1:20:16 10:46

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====

MALE AGE GROUP: 70 - 99
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 70 - 99
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====



Place Name No. Town Ag S Time Pace
===== ========================== ===== ================= == = ======= =====
1 Denise Schmidlin 324 Gaylord 48 F 1:42:46 13:47

2 Lori Reichard 88 Gaylord 49 F 1:42:46 13:47
3 Kelvin Grant 36 Alma 49 M 1:43:47 13:56
4 Renee Pray 84 Gaylord 50 F 1:47:21 14:24
5 Suzy Hees 224 Gaylord F 1:47:21 14:24
6 Brenda Holmes 160 Gaylord 48 F 1:47:36 14:26
7 Janice Lampert 64 Gaylord F 1:47:36 14:26
8 Whittney Hees 223 Gaylord 19 F 1:47:37 14:26
9 Mary Jane Woychowski 297 Harbor Beach 41 F 1:53:22 15:13
10 Marsha McDonald 299 Flint 48 F 1:55:04 15:26
11 Marie Cass 298 Lenox 40 F 1:55:04 15:26
12 Shannon Roggenbuck 305 Harbor Beach 42 F 1:55:58 15:34
7/19/2008 10:49AM




******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 1 Andreas Arthur Koerner Washington 302 17 16:43 5:23

******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 8 Val Thomasma Byron Center 115 26 18:04 5:49

******************** MALE OTSEGO COUNTY WINNER**************************
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 4 Andrew Olds Elmira 295 17 17:55 5:46

******************** FEMALE OTSEGO COUNTY WINNER**************************
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 27 Maria Kulka Gaylord 446 18 20:33 6:37

******************** Male MASTERS WINNER *******************************
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 14 Jeff Kalember Gaylord 154 42 19:17 6:13

******************** Female MASTERS WINNER *******************************
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 46 Karen Hypio Gaylord 157 44 21:51 7:02

MALE AGE GROUP: 1 - 9
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 66 Ethan Book Boyne Falls 333 9 22:44 7:20
2 95 Devin Boylen Gladwin 149 9 24:39 7:57
3 189 Jack Hervela Gaylord 283 9 31:23 10:07
4 192 Bradley MacArthur Sault Ste. Marie 146 8 31:31 10:09

FEMALE AGE GROUP: 1 - 9
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 193 Alexandra Hunter Gaylord 52 8 31:31 10:09
2 197 Gabby Schultz Wolverine 448 9 31:35 10:10
3 203 Stephanie Davis Elmira 408 9 31:52 10:16
4 206 Mackenzie McGarey Charlevoix 319 8 32:04 10:20
5 232 Elizabeth Heinz Gaylord 220 8 36:01 11:36
6 244 Atutmn Mahlburg Tawas City 72 8 40:29 13:02
7 246 Jenna Adam Gaylord 222 9 42:46 13:47
8 247 Jennifer Woodward Gaylord 363 8 42:47 13:47
9 249 Katie Brand Gaylord 364 9 50:43 16:20

MALE AGE GROUP: 10 - 12
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 48 Jeremy Goetz Sault Ste. Marie 34 12 22:02 7:06
2 68 Isaiah George Bath 130 12 22:44 7:20
3 71 Alexander Krantz Williamston 168 12 23:05 7:26
4 72 Connor Cavallaro Brighton 409 10 23:06 7:27
5 97 Teddy Foote Grand Blanc 162 12 24:45 7:58
6 112 Tyler Boylen Gladwin 148 11 25:28 8:12
7 133 Hayden Scott Gladwin 95 11 26:41 8:36
8 141 Mike Maher White Lake 418 12 27:01 8:42
9 164 Erik Carroll Tinley Park 413 11 28:46 9:16
10 187 Tyler Tarbutton Gaylord 289 12 30:49 9:56

FEMALE AGE GROUP: 10 - 12
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 54 Katelynn Dreyer Gaylord 28 12 22:21 7:12
2 75 Kinsey Burroughs Gaylord 252 11 23:19 7:31
3 80 Kayce Burroughs Gaylord 253 11 23:38 7:37
4 128 Katie Rutkowski Gaylord 163 11 26:27 8:31
5 144 Brooklynn White Rochester 248 10 27:30 8:52
6 175 Grace Porta Elmira 398 11 29:53 9:38
7 202 Sydney Meadows Elmira 348 12 31:49 10:15
8 215 Alexis MacArthur Sault Ste. Marie 145 12 32:30 10:28
9 220 Taylor Haas Boyne City 41 12 33:00 10:38
10 230 Gwen Tithof Gaylord 116 12 34:58 11:16
11 239 Isabella Smith Waters 262 11 37:01 11:55
12 242 Brooke Williams Montrose 272 11 39:32 12:44
13 243 Shelby Totten Montrose 274 11 39:32 12:44

MALE AGE GROUP: 13 - 14
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 16 Jake Pasternak Gaylord 403 14 19:22 6:15
2 21 Lucas Avenall Gaylord 156 14 19:56 6:25
3 22 Johnny Ackley Traverse City 251 13 20:01 6:27
4 23 Charlend Howard Gaylord 49 13 20:14 6:31
5 56 Noah Wilson Traverse City 321 13 22:27 7:14
6 78 Hamson Quaal Gaylord 436 13 23:33 7:35
7 98 Nick Lochinski Gaylord 426 13 24:45 7:59
8 104 Matt Maher White Lake 414 14 25:07 8:06
9 118 Joshua Green Gaylord 216 13 25:42 8:17
10 126 Ben Edwards St Clair 451 13 26:03 8:24
11 149 Jason La Fave Escanaba 349 14 27:42 8:56
12 158 Zachary Wagar Gaylord 350 13 28:10 9:04

FEMALE AGE GROUP: 13 - 14
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 34 Dawn Pagels Gaylord 424 14 21:11 6:50
2 59 Paige Hypio Gaylord 159 14 22:39 7:18
3 74 Megan Borgeson Gaylord 277 14 23:16 7:30
4 84 Nicole Wehner Gaylord 122 14 23:49 7:41
5 88 Noelle Warren Gaylord 195 13 24:04 7:45
6 108 Eva Kirkman Birmingham 336 13 25:19 8:09
7 223 Lauren Hammond Finksburg 193 14 33:38 10:50
8 225 Rachael Hammond Finksburg 194 13 33:48 10:53
9 235 Anna Ames Gaylord 443 13 36:29 11:45
10 238 Brandy Tallman Gaylord 111 13 36:48 11:51

MALE AGE GROUP: 15 - 19
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 5 Roger Kirk Jr. Gaylord 183 19 17:56 5:47
2 6 Jayden Hesselink Gaylord 440 16 18:03 5:49
3 9 Michael Topp Gaylord 378 17 18:22 5:55
4 10 Brandon Degrouchy Goodrich 175 17 18:45 6:03
5 12 Tyler Goetz Sault Ste. Marie 33 15 19:05 6:09
6 13 Bryan Slocum Gaylord 99 15 19:10 6:11
7 19 Alex Bur Howell 11 15 19:35 6:19
8 42 Wade McMillion Gaylord 219 15 21:42 6:59
9 47 Nicholas Cowan Clarkston 303 16 22:01 7:06
10 64 Andy Frakes Gaylord 257 15 22:43 7:19
11 69 Bradan Tuszynski Gaylord 310 17 22:48 7:21
12 70 Cody Smith Gaylord 100 15 23:03 7:26
13 82 Phillip Hency Kingsley 329 16 23:49 7:40
14 166 Melinda Killian Indian River 434 18 28:56 9:19
15 212 Travis Theel Sault S Marie 308 15 32:21 10:25

FEMALE AGE GROUP: 15 - 19
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 20 Carly Hamilton Springboro 344 15 19:41 6:21
2 24 Chelsie Noble Saline 127 16 20:24 6:34
3 28 Sammy Hunt Gaylord 199 16 20:37 6:39
4 31 Kaitlin O'Mara Goodrich 128 19 20:52 6:43
5 32 Mary Haiderer Goodrich 173 16 20:55 6:45
6 35 Amber Kassuba Vanderbilt 60 17 21:11 6:50
7 39 Sloan Secord Gaylord 383 18 21:21 6:53
8 40 Laura Kate Morse Lyons 79 17 21:27 6:55
9 43 Krystin Dreyer Gaylord 29 15 21:46 7:01
10 45 Anna Kassuba Vanderbilt 61 15 21:50 7:02
11 51 Andrea Krantz Williamston 169 15 22:12 7:09
12 53 Laura Haiderer Goodrich 174 18 22:15 7:10
13 58 Savannah Hypio Gaylord 158 16 22:33 7:16
14 65 Indigo Szubelak Fairview 110 17 22:44 7:19
15 81 Sarah Rivard Dearborn 313 19 23:45 7:39
16 91 Shana Boynton Mancelona 312 15 24:15 7:49
17 101 Sarah Topp Gaylord 377 17 25:06 8:05
18 103 Kristi Carne Escanaba 340 16 25:07 8:05
19 109 Gaby Koerner Washington 301 15 25:23 8:11
20 130 Shayna Rudd Gaylord 317 19 26:29 8:32
21 213 Stephanie Buckler Gaylord 395 17 32:22 10:25
22 214 Katie Wildeman Gaylord 463 17 32:22 10:26
23 217 Jamie Topp Gaylord 376 17 32:37 10:31

MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 25 Jim Topolinski Vanderbilt 201 20 20:25 6:35
2 49 Kyle Hanis Gaylord 370 20 22:07 7:08
3 50 Matt Schofield Grand Rapids 241 24 22:10 7:08
4 52 Muggins Schofield Grand Rapids 242 24 22:14 7:10
5 57 Dan Schofield Grand Rapids 243 24 22:31 7:15
6 61 Tristan Ferris Portland 356 22 22:41 7:18
7 79 Greggy Schofield Grand Rapids 240 24 23:36 7:36
8 188 Mike Martin Gaylord 218 23 31:07 10:01

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 41 Lyndsey Morse Lyons 78 22 21:29 6:55
2 62 Alyse Smith Gaylord 259 20 22:41 7:19
3 73 Ashley Clark Onstead 17 24 23:09 7:28
4 115 Sarah Ramthon Woodville 366 24 25:40 8:16
5 157 Laura Jo Prusakiewicz Gaylord 260 22 28:09 9:04

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 3 Nap Thomasma Byron Center 114 27 17:44 5:43
2 15 Jeremy Kauffman East Petersburg 196 25 19:20 6:14
3 26 Bill Tholl Gaylord 379 26 20:27 6:35
4 87 Carlos Rodriguez Dubuque 182 28 23:56 7:43
5 90 Andy Kauffman West Bloomfield 197 28 24:07 7:46
6 123 Tom Gromek Roscommon 38 25 25:52 8:20
7 132 Benjamin Hicks Gaylord 47 28 26:40 8:35
8 136 Steven Hanis Gaylord 365 28 26:45 8:37
9 199 Heather Opalinski Chicago 472 28 31:39 10:12

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 89 Megan Blamer Boyne City 341 25 24:05 7:46
2 100 Angelina Buskirk Gaylord 12 27 25:03 8:04
3 107 Jennifer Celsi New York 186 25 25:16 8:08
4 120 Mandy Parsell Gaylord 469 26 25:45 8:18
5 134 Lisa Kerfoot Sault S Marie 296 29 26:42 8:36
6 143 Karen Pratt Frederic 405 26 27:15 8:47
7 155 Kellly Kerr Gaylord 396 28 28:05 9:03
8 208 Rebecca Hicks Gaylord 46 27 32:08 10:21
9 210 Danielle Fox Vanderbilt 351 29 32:15 10:23

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 2 Aaron Waclawski South Boardman 355 30 17:36 5:40
2 60 Brent Hill Ypsilanti 263 33 22:40 7:18
3 76 Kevin Gott Munger 444 32 23:21 7:32
4 83 Charles Clark Jr. Wyoming 138 31 23:49 7:40
5 106 Jesse O'Neil Alpena 82 34 25:12 8:07
6 113 Jeffery Freres Muskegon 211 30 25:29 8:13
7 147 Brian Hagg Gaylord 43 34 27:36 8:53
8 191 Sean Hagey Brown City 42 32 31:25 10:07
9 195 Jeff Hunter Gaylord 51 34 31:32 10:09

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 94 Kim Byram Gaylord 323 30 24:35 7:55
2 111 Jenny Buhl-Hagey Brown City 10 31 25:28 8:12
3 125 Lisa Freres Muskegon 210 30 26:03 8:23
4 154 Molly Hoggard Alanson 139 30 28:03 9:02
5 165 Ranee Pensyl Elmira 232 33 28:54 9:19
6 168 Tonya Foster Saranac 401 31 29:11 9:24
7 177 Sara Middlebrook Cedar Springs 75 30 29:57 9:39
8 180 Karli Deer Gaylord 22 34 30:10 9:43
9 204 Michele Lamberies Gaylord 265 32 31:52 10:16
10 205 Jaclyn Floro Belleville 388 30 31:57 10:18
11 207 Kylie Hill Ypsilanti 261 31 32:05 10:20
12 221 Amber Theriault Gaylord 237 34 33:18 10:44
13 224 Julie Sidelinger Ypsilanti 98 31 33:42 10:51

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 7 Ryan Book Boyne Falls 334 36 18:03 5:49
2 11 Michael Peck Las Vegas 441 38 18:56 6:06
3 18 Alan MacArthur Sault Ste. Marie 143 38 19:29 6:17
4 29 Tim Baker Gaylord 6 39 20:40 6:40
5 30 Christopher White Rochester 250 39 20:51 6:43
6 85 William Wood MacOmb 361 39 23:55 7:42
7 102 Ron Carr Waters 287 38 25:06 8:05
8 116 Mike Neff Gaylord 167 37 25:41 8:16
9 119 Patrick Green Gaylord 217 37 25:42 8:17
10 122 Jason Klingensmith Oxford 63 38 25:50 8:19
11 135 Buddy Boylen Gladwin 147 38 26:44 8:37
12 151 Tony Vaden Gaylord 422 37 27:49 8:58
13 156 Kenneth Floro Belleville 439 38 28:08 9:04
14 176 Eric Porta Elmira 400 37 29:54 9:38
15 178 Scot Middlebrook Cedar Springs 74 36 29:59 9:40
16 198 Andy Keller Chicago 471 35 31:39 10:12

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 121 Mary Tithof Gaylord 117 39 25:47 8:18
2 138 Renne Wyman Rockford 125 36 26:54 8:40
3 139 Tiffany Orsargos Rochester Hills 270 35 26:54 8:40
4 140 Jennifer Neff Gaylord 166 37 26:56 8:41
5 146 Amy Chafer Gaylord 14 35 27:34 8:53
6 150 Cathy White Rochester 249 35 27:44 8:56
7 169 Michelle Moore Kissimmee 300 39 29:18 9:26
8 172 Christina Warren Gaylord 209 37 29:38 9:33
9 174 Kelly Sarniak Lowell 402 35 29:50 9:37
10 181 Becky Styles Scf 459 37 30:11 9:43
11 194 Michelle Hunter Gaylord 50 39 31:31 10:09
12 196 Kim Schultz Wolverine 447 39 31:34 10:10
13 200 Kristy Somerville Gaylord 104 39 31:47 10:14
14 219 Lisa White Gaylord 460 37 32:39 10:31
15 228 Denise Landrie Gaylord 65 36 34:00 10:57
16 248 Elisabeth Pulaski Gaylord 187 36 43:37 14:03

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 37 Allen Enders Huntley 397 42 21:16 6:51
2 63 Kevin Wahr Gaylord 435 42 22:43 7:19
3 92 John Tithof Gaylord 118 41 24:20 7:50
4 99 Steve Scott Gladwin 96 40 24:48 7:59
5 110 Dewayne Williams Montrose 275 43 25:23 8:11
6 117 Craig Johnston Gaylord 430 41 25:41 8:17
7 173 Ronald Cavallaro Brighton 407 44 29:39 9:33
8 179 David Craft Gaylord 461 42 30:03 9:41
9 190 Jeff Hervela Gaylord 284 42 31:24 10:07

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 86 Bonnie Wood MacOmb 360 42 23:56 7:43
2 124 Niki Diehm Midland 371 41 25:53 8:20
3 127 Lisa Dreyer Gaylord 27 42 26:23 8:30
4 142 Sue Walters Vanderbilt 411 43 27:02 8:43
5 148 Sandra Cavallaro Brighton 410 40 27:37 8:54
6 160 Jane Scott Midland 380 44 28:16 9:06
7 161 Pam Grody Mancelona 37 41 28:20 9:08
8 162 Amy Distel Gaylord 26 41 28:28 9:10
9 170 Dawn Schluter Birmingham 337 43 29:21 9:27
10 171 Lisa Hency Kingsley 330 41 29:27 9:29
11 186 Cathy Hunt Gaylord 200 44 30:45 9:54
12 227 Lisa Williams Montrose 273 40 33:51 10:54
13 231 Pam James Austin 429 42 35:05 11:18
14 234 Carolyn Johnston Johannesburg 58 43 36:26 11:44

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 17 Norbert Scharenbroch Charlevoix 142 47 19:23 6:15
2 36 Luc Feilla Bloofield Hills 184 45 21:12 6:50
3 38 Dave Borgeson Gaylord 276 46 21:18 6:52
4 105 Alan Couture Gaylord 18 49 25:09 8:06
5 159 David James Austin 428 46 28:16 9:06

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 93 Sandra Quaal Gaylord 437 46 24:32 7:54
2 114 Joanne Szubelak Fairview 109 45 25:39 8:16
3 129 Quinanne Geurin-Short Porterville 354 45 26:27 8:31
4 137 Leslie Burroughs Gaylord 254 46 26:48 8:38
5 163 Lynda Rutkowski Gaylord 164 49 28:44 9:15
6 167 Linda Samkowiak Gaylord 294 49 29:06 9:22
7 184 Val Foote Grand Blanc 161 45 30:41 9:53
8 209 Sandy Nowak Gaylord 352 46 32:15 10:23
9 216 Jacqueline Haas Boyne City 39 46 32:35 10:30
10 229 Sally Rutledge Rochester Hills 246 47 34:32 11:07
11 237 Chris Bryant Gaylord 8 47 36:43 11:50

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 33 William Rivard Dearborn 314 50 20:57 6:45
2 55 Dave Peters Gaylord 83 53 22:22 7:12
3 67 James Haas Boyne City 40 50 22:44 7:20
4 211 Bruce Keskine Johannesburg 470 54 32:18 10:24
5 236 Ken Ames Gaylord 442 51 36:29 11:45

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 77 Peggy Gerou Plymouth 31 51 23:31 7:35
2 131 Linda Morris Gaylord 212 52 26:35 8:34
3 218 Susan Topp Gaylord 375 53 32:38 10:31

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 145 Jim Wolcott South Boardman 445 59 27:32 8:52
2 182 Jim Helwig West Chester 269 59 30:15 9:45
3 183 Fango Kennedy Howell 412 57 30:16 9:45
4 241 Russ Carroll Tinley Park 406 55 38:29 12:24

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 222 Beth Adams Royal Oak 372 59 33:30 10:48

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 44 Marvin Studinger Traverse City 107 61 21:47 7:01

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 185 Pegi Jenkins Gaylord 227 60 30:44 9:54

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 96 Jake Stockton Vestiberg 332 66 24:43 7:58
2 152 Richard Southby East Jordan 347 66 27:52 8:59
3 153 Larry Crouse Traverse City 21 69 27:54 8:59
4 201 Mark Sebald Ann Arbor 97 65 31:48 10:15
5 233 David Leonardson Gaylord 68 66 36:19 11:42
6 240 Carl Schluter Novi 420 65 37:27 12:04

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 226 Dagnija Schmidt Grand Ledge 94 65 33:51 10:54

MALE AGE GROUP: 70 - 99
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 245 Don Tarbutton Gaylord 112 71 41:47 13:27

FEMALE AGE GROUP: 70 - 99
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====

MALE-NO AGE PROVIDED AGE GROUP: 99 - 99
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====

FEMALE-NO AGE PROVIDED AGE GROUP: 99 - 99
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====



Place Name No. Town Ag S Time Pace
===== ========================== ===== ================= == = ======= =====
1 Joanne Hawkins 304 Charlevoix 60 F 42:55 13:49

2 Terry Avenall 205 Gaylord 56 M 42:55 13:49
3 Noah Jergenson 54 Gaylord 11 M 42:56 13:50
4 Colleen Hanis 367 Gaylord 38 F 43:28 14:00
5 Tori Peglaw 368 Essexville 20 F 43:28 14:00
6 Janet Sanders 278 Gaylord 71 F 43:33 14:02
7 Mary Jergenson 55 Gaylord 49 F 44:00 14:10
8 Charlotte Qua 87 Gaylord 65 F 44:32 14:21
9 Heidi Qua 86 Gaylord 36 F 44:32 14:21
10 Shelly Kellogg 62 Charlotte 28 F 47:09 15:11
11 Deanna Couture 171 Gaylord 49 F 47:11 15:12
12 Laura Duncan 172 Gaylord 43 F 47:11 15:12
13 Ed Lamberton 309 Lewiston 71 M 47:14 15:13
14 Mary Billman 369 Kentwoood 49 F 47:50 15:24
15 Denise Hammond 178 Finksburg 48 F 47:51 15:25
16 John Stahle 393 Mason 39 M 47:55 15:26
17 Brooke Stahle 394 Mason 32 F 47:58 15:27
18 Judy Alaperet 391 Gaylord 47 F 53:47 17:19
19 Angela Savard 346 Harbor Springs 44 F 54:31 17:33
20 Susan Prozondek 85 Gaylord 42 F 56:37 18:14
21 Anita Lawnichak 67 Gaylord 53 F 56:40 18:15
22 Colleen Jozwiak 59 Gaylord 62 F 58:11 18:44
23 Alan Bryant 9 Gaylord 47 M 58:16 18:46
24 Cathy Crawford 19 Grand Ledge M 59:43 19:14
25 Patty Crawford 20 Dimondale F 59:43 19:14
26 Judy Monroe 76 Grand Ledge 60 F 59:43 19:14
27 Joelyn Gies-Redmond 357 Brooklyn 30 F 1:01:56 19:57
28 Scott Gies 358 Commerce Twp 52 M 1:01:56 19:57
29 Alice Kennedy 432 Howell 57 F 1:14:04 23:51
30 Anna Carroll 433 Tinley Park 7 F 1:14:04 23:51
7/19/2008 10:48AM

Gaylord,MI
Provided by Gault Race Mgt.