Waterloo Triathlon/Duathlon

back to results

Jul. 13, 2008

Waterloo Triathlon/Duathlon
Waterloo,MI
Provided by Gault Race Mgt.


MALE OVERALL WINNER
Place No. Oal Name City Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 434 1 Alec Womboldt Dewitt 19 1 8:58 4:29 0:50 3 41:02 23.4 0:41 1 29:07 5:50 1:20:35

FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Oal Name City Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 430 10 Christine Vincent Jackson 45 1 10:39 5:20 0:45 2 45:59 20.9 0:50 1 36:52 7:23 1:35:03

MALE AGE GROUP 14 - 17
Place No. Oal Name City Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 408 8 Andrew Darrell Kalamazoo 16 1 9:35 4:48 0:26 2 50:53 18.9 0:32 1 31:19 6:16 1:32:43
2 407 14 Joshua D'Haene Dewitt 15 2 10:16 5:08 0:40 1 50:44 18.9 0:38 2 36:42 7:21 1:38:59

FEMALE AGE GROUP 15 - 17
Place No. Oal Name City Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

MALE AGE GROUP 18 - 19
Place No. Oal Name City Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 411 15 Christopher Feldt Pinckney 19 1 11:50 5:55 0:30 1 49:21 19.5 0:30 1 37:33 7:31 1:39:42

FEMALE AGE GROUP 18 - 19
Place No. Oal Name City Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

MALE AGE GROUP 20 - 24
Place No. Oal Name City Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 20 - 24
Place No. Oal Name City Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

MALE AGE GROUP 25 - 29
Place No. Oal Name City Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 440 24 Kirby Rochester Shelby Twp 26 1 11:34 5:47 0:57 1 51:45 18.6 0:50 1 42:58 8:36 1:48:01

FEMALE AGE GROUP 25 - 29
Place No. Oal Name City Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

MALE AGE GROUP 30 - 34
Place No. Oal Name City Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 435 12 Lowell Zuckerman Ann Arbor 33 1 10:49 5:25 0:58 1 46:33 20.6 0:50 1 39:18 7:52 1:38:26
2 403 27 Neil Byerle Troy 30 2 13:08 6:34 0:51 2 52:37 18.2 1:06 2 44:32 8:55 1:52:13


FEMALE AGE GROUP 30 - 34
Place No. Oal Name City Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 439 22 Heather Patterson Wyandotte 34 1 13:01 6:31 1:01 1 44:49 21.4 2:16 1 46:18 9:16 1:47:24

MALE AGE GROUP 35 - 39
Place No. Oal Name City Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 404 6 Matt Chojnacki Lake Orion 39 1 10:15 5:08 0:34 1 42:48 22.4 0:30 1 35:53 7:11 1:29:57
2 405 33 Curtis Cosbitt St. Clair Shores 35 2 14:51 7:26 2:04 2 51:59 18.5 1:54 2 49:35 9:55 2:00:20

FEMALE AGE GROUP 35 - 39
Place No. Oal Name City Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 443 39 Amy Smith West Bloomfield 39 1 20:24 10:12 2:08 1 1:05:10 14.7 1:25 1 1:16:45 15:21 2:45:51

MALE AGE GROUP 40 - 44
Place No. Oal Name City Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 423 3 Thomas Novitsky Northville 40 1 9:56 4:58 0:29 1 40:23 23.8 0:34 1 34:19 6:52 1:25:40
2 428 18 Ed Solomon Ann Arbor 43 3 11:52 5:56 1:33 3 47:14 20.3 1:55 2 39:51 7:59 1:42:22
3 401 19 Geoff Albin Canton 40 4 12:02 6:01 0:59 2 45:32 21.1 1:18 4 43:26 8:42 1:43:16
4 442 20 Roy Rodriguez Naperville 42 2 11:12 5:36 1:42 4 48:08 19.9 2:05 3 40:57 8:12 1:44:03

FEMALE AGE GROUP 40 - 44
Place No. Oal Name City Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

MALE AGE GROUP 45 - 49
Place No. Oal Name City Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 673 2 J.D. Pepper Leslie 45 1 9:14 4:37 0:41 1 40:45 23.6 0:32 1 29:36 5:56 1:20:45
2 420 7 Phil MacBride Ann Arbor 49 2 10:18 5:09 0:44 3 44:08 21.8 0:42 2 34:43 6:57 1:30:33
3 418 9 Harry Kubbe Wixom 47 3 11:08 5:34 0:47 2 41:49 23.0 0:53 4 39:09 7:50 1:33:44
4 436 11 Greg Flood Davisburg 46 4 11:54 5:57 0:51 4 47:03 20.4 0:45 3 37:26 7:30 1:37:57
5 415 25 Steve Howard Saint Clair Shore 45 5 12:20 6:10 2:30 5 48:07 20.0 3:08 5 42:22 8:29 1:48:24
6 410 26 Eric Dobrusin Bloomfield Hills 45 6 12:41 6:21 1:11 6 50:02 19.2 0:59 6 46:02 9:13 1:50:53
7 427 38 Edward Shehab Bloomfield Hills 49 7 14:53 7:27 2:21 7 58:43 16.3 5:01 7 1:00:52 12:11 2:21:48

FEMALE AGE GROUP 45 - 49
Place No. Oal Name City Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 414 17 Panoula Harpst Blissfield 49 1 11:49 5:55 0:46 1 46:02 20.9 0:33 1 43:01 8:37 1:42:08

MALE AGE GROUP 50 - 54
Place No. Oal Name City Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 433 5 Michael Wendorf Ann Arbor 50 1 10:28 5:14 0:51 1 42:03 22.8 0:31 1 35:53 7:11 1:29:43
2 412 21 Ken Feldt Pinckney 53 2 12:46 6:23 0:33 3 46:47 20.5 0:27 2 44:32 8:55 1:45:03
3 422 23 Fred Nemenski Novi 53 3 14:33 7:17 0:54 2 45:06 21.3 0:51 3 46:08 9:14 1:47:30
4 429 36 Rodney Spraggins Fowlerville 50 4 15:19 7:40 0:53 4 58:02 16.5 1:23 4 56:54 11:23 2:12:29

FEMALE AGE GROUP 50 - 54
Place No. Oal Name City Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 413 13 Wanda Gunderson Whitmore Lake 50 1 11:06 5:33 0:58 1 47:58 20.0 0:59 1 37:40 7:32 1:38:40
2 437 31 Katie Kreder Ann Arbor 52 2 13:56 6:58 1:30 2 52:24 18.3 1:31 2 46:18 9:16 1:55:37
3 432 35 Sue Wade Belleville 54 3 16:42 8:21 0:46 3 57:57 16.6 0:36 3 52:05 10:25 2:08:05


MALE AGE GROUP 55 - 59
Place No. Oal Name City Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 438 16 Eduardo Matsuo Ann Arbor 56 1 10:38 5:19 3:10 1 48:42 19.7 1:31 1 37:28 7:30 1:41:26
2 431 28 Phil Wade Belleville 55 7 14:54 7:27 0:47 5 52:48 18.2 0:44 2 43:20 8:40 1:52:31
3 419 29 Christopher Loftus Saline 55 2 11:08 5:34 1:16 2 49:56 19.2 1:05 4 49:51 9:59 1:53:14
4 416 30 Peter Kantz Grosse Ile 56 3 13:17 6:39 1:12 3 50:07 19.2 2:16 3 47:29 9:30 1:54:20
5 417 32 Michael Kelley Jackson 57 4 13:30 6:45 0:58 6 52:50 18.2 0:55 5 50:05 10:01 1:58:16
6 402 34 Gary Berlino Chelsea 57 6 14:46 7:23 1:47 4 52:08 18.4 1:39 6 50:19 10:04 2:00:37
7 421 37 Gilberto Martinez Farmington Hills 57 5 14:17 7:09 1:40 7 58:51 16.3 9:39 7 56:40 11:20 2:21:06

FEMALE AGE GROUP 55 - 59
Place No. Oal Name City Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

MALE AGE GROUP 60 - 64
Place No. Oal Name City Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 409 4 Paul Deladurantaye Riverview 63 1 10:29 5:15 0:50 1 42:19 22.7 0:40 1 33:33 6:43 1:27:49

FEMALE AGE GROUP 60 - 64
Place No. Oal Name City Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

MALE AGE GROUP 65 - 69
Place No. Oal Name City Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 65 - 69
Place No. Oal Name City Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

MALE AGE GROUP 70 - 74
Place No. Oal Name City Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 70 - 74
Place No. Oal Name City Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

MALE AGE GROUP 75 - 79
Place No. Oal Name City Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 75 - 79
Place No. Oal Name City Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

MALE AGE GROUP 80 - 99
Place No. Oal Name City Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 80 - 99
Place No. Oal Name City Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======


CLYDESDALE AGE GROUP 15 - 39
Place No. Oal Name City Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

CLYDESDALE AGE GROUP 40 - 99
Place No. Oal Name City Ag Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

% Disqualified Participants - "Bar End Plugs" Violaton
Place No. Oal Name City Ag S Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final
===== ===== ===



MALE OVERALL WINNER
Place No. Oal Name City Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 610 1 Brian Francis Brighton 41 M 3 12:50 0:56 1 37:23 25.7 0:32 2 30:47 6:10 1:22:26

FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Oal Name City Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 719 45 Karen McKeachie Ann Arbor 55 F 2 14:58 0:56 2 41:54 22.9 0:43 13 39:54 7:59 1:38:23

MALE MASTERS WINNER
Place No. Oal Name City Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 645 3 Gerrit Riemer Troy 40 M 2 12:56 0:44 4 39:30 24.3 0:37 3 32:59 6:36 1:26:43

FEMALE MASTERS WINNER
Place No. Oal Name City Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 727 48 Anne Marie Phillips Northville 47 F 1 15:49 0:32 1 41:06 23.4 0:40 6 41:16 8:16 1:39:23

MALE AGE GROUP 14 - 17
Place No. Oal Name City Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 462 19 Jared Gentz Grass Lake 17 M 3 16:10 0:45 1 42:27 22.6 0:31 2 34:59 7:00 1:34:49
2 500 22 Aaron Schenk Ottawa Lake 15 M 2 14:52 1:45 2 45:28 21.1 1:24 1 32:33 6:31 1:36:00
3 555 108 Joseph Wendorf Ann Arbor 14 M 1 14:40 1:33 4 50:57 18.8 1:18 5 41:55 8:23 1:50:20
4 551 117 Michael Tita Sylvania 16 M 6 23:13 1:42 3 46:36 20.6 0:39 4 39:28 7:54 1:51:37
5 469 145 Ryan Keeling Livonia 16 M 5 23:10 2:19 5 51:13 18.7 0:56 3 39:02 7:49 1:56:39
6 463 178 Michael Greer Livonia 16 M 4 22:19 2:16 6 54:57 17.5 1:01 6 44:53 8:59 2:05:25

FEMALE AGE GROUP 14 - 17
Place No. Oal Name City Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

MALE AGE GROUP 18 - 19
Place No. Oal Name City Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 477 35 Robbie Layman Toledo 19 M 1 15:39 0:44 1 43:27 22.1 0:45 1 36:25 7:17 1:36:58
2 482 185 Shawn Murphy Westland 19 M 2 32:51 2:02 2 52:53 18.2 0:30 2 40:50 8:10 2:09:05

FEMALE AGE GROUP 18 - 19
Place No. Oal Name City Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 704 199 Brianna Iddings Britton 19 F 1 20:22 2:52 1 57:13 16.8 1:48 1 1:02:58 12:36 2:25:12

MALE AGE GROUP 20 - 24
Place No. Oal Name City Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 479 13 Chad Mahakian Farmington Hills 23 M 2 14:52 1:00 2 44:30 21.6 0:35 1 31:45 6:21 1:32:40
2 560 30 Travis Zipfel Sylvania 20 M 4 18:13 0:45 1 39:45 24.2 0:55 2 35:07 7:02 2:00 1:36:43
3 474 113 Chaoyuan Kuang Ann Arbor 23 M 5 20:18 1:34 3 46:24 20.7 2:04 4 40:24 8:05 1:50:43
4 454 119 Jess Borysiewicz Jenison 23 M 3 17:55 1:00 4 47:49 20.1 1:36 5 44:03 8:49 1:52:21
5 468 151 Theodore John Ann Arbor 24 M 7 24:08 2:31 5 51:06 18.8 1:58 3 38:27 7:42 1:58:08
6 476 207 Todd Lawless Rochester Hills 23 M 6 21:36 2:40 6 55:27 17.3 1:13 6 1:40:35 20:07 3:01:29
7 493 David Richardson-Ross Grosse Pointe Par 21 M 1 13:27 0:26


FEMALE AGE GROUP 20 - 24
Place No. Oal Name City Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 701 141 Kim Grady Grosse Pointe Far 20 F 3 48:42 9:45 1:55:49
2 693 154 Michelle Duff Howell 22 F 2 16:29 1:31 1 53:08 18.1 1:05 2 46:19 9:16 1:58:29
3 714 156 Katie Lawrence Lansing 22 F 1 16:17 2:43 2 55:42 17.2 0:36 1 43:24 8:41 1:58:38
4 696 201 Megan Edgar Chelsea 23 F 3 24:43 4:48 3 59:38 16.1 0:57 4 1:01:16 12:16 2:31:20
5 713 205 Emily Lawless Rochester Hills 23 F 4 30:40 2:57 4 1:01:00 15.7 2:21 5 1:12:33 14:31 2:49:29

MALE AGE GROUP 25 - 29
Place No. Oal Name City Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 562 16 Georgi Popov Columbus 26 m 1 14:40 0:34 4 43:37 22.0 0:39 1 34:25 6:53 1:33:52
2 453 29 Zachary Armstrong St. Joseph 25 M 4 17:18 1:15 1 40:09 23.9 1:01 4 36:58 7:24 1:36:38
3 552 39 Chris Tracey Toledo 25 M 5 17:42 1:23 2 41:07 23.3 0:43 2 36:30 7:18 1:37:24
4 491 47 Christopher Ray Manchester 28 M 2 14:42 1:14 6 44:14 21.7 0:43 5 38:04 7:37 1:38:55
5 460 54 John Dishinger Ann Arbor 26 M 3 17:11 1:45 3 43:05 22.3 1:23 3 36:56 7:24 1:40:20
6 549 81 Evan Sutton White Lake 28 M 6 17:49 0:55 5 43:42 22.0 0:45 7 43:13 8:39 1:46:23
7 457 86 William Caruso Wyandotte 28 M 7 20:31 1:07 7 45:04 21.3 1:30 6 38:52 7:47 1:47:03

FEMALE AGE GROUP 25 - 29
Place No. Oal Name City Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 705 67 Sarah Demerly Southgate 25 F 4 17:47 0:58 1 42:37 22.5 0:44 2 41:17 8:16 1:43:21
2 712 89 Robbi Kupfer Ann Arbor 26 F 5 19:02 1:56 5 49:10 19.5 1:28 1 35:56 7:12 1:47:30
3 707 114 Meggan Kantz Dearborn 28 F 3 17:42 1:14 2 46:22 20.7 1:07 3 44:29 8:54 1:50:53
4 723 115 Amelia Moshier South Lyon 29 F 2 16:06 1:43 3 46:25 20.7 1:24 5 45:39 9:08 1:51:15
5 746 162 Kristel Coronado Lake Orion 26 F 8 24:05 1:35 4 48:21 19.9 1:05 6 45:58 9:12 2:01:03
6 744 172 Megan Zachar Ann Arbor 25 F 6 20:06 3:29 6 53:43 17.9 2:13 4 44:42 8:57 2:04:10
7 740 186 Lindsey Vermillion Howell 25 F 1 14:53 2:02 8 1:00:49 15.8 0:29 8 52:41 10:33 2:10:52
8 686 193 Clara Cahill Ann Arbor 29 F 7 23:15 2:13 7 55:18 17.4 0:44 7 51:41 10:21 2:13:09

MALE AGE GROUP 30 - 34
Place No. Oal Name City Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 556 2 Matthew West Ypsilanti 33 m 1 11:48 0:45 1 39:00 24.6 0:33 1 31:51 6:23 1:23:55
2 559 12 Jeremy Zeigler Ann Arbor 32 M 3 15:29 1:10 2 40:24 23.8 0:29 3 34:50 6:58 1:32:20
3 488 15 Michael Parker Ypsilanti 30 M 4 15:34 1:06 4 41:46 23.0 0:52 2 34:29 6:54 1:33:45
4 547 23 Caleb Spencer Oswego 30 M 5 15:57 1:05 3 41:34 23.1 0:32 6 36:54 7:23 1:36:00
5 546 37 Rick Smith, Jr Brighton 30 M 9 17:43 1:10 5 41:47 23.0 1:12 5 35:28 7:06 1:37:18
6 481 55 Stephen McKenna Ann Arbor 31 M 2 13:05 0:47 15 50:32 19.0 0:48 4 35:22 7:05 1:40:32
7 480 66 Christopher Marr Dexter 30 M 10 18:15 0:50 7 44:02 21.8 0:37 10 39:30 7:54 1:43:12
8 483 72 Jerod Nagel Ypsilanti 32 M 7 17:12 1:04 9 45:01 21.3 1:05 11 40:05 8:01 1:44:26
9 565 77 Dan McGuire Canton 33 M 8 17:16 1:34 12 48:11 19.9 1:21 7 37:48 7:34 1:46:08
10 464 78 Adam Haberkorn Pinckney 33 M 13 19:05 1:59 8 44:42 21.5 1:23 8 39:08 7:50 1:46:16
11 550 95 Amitabh Thakur Royal Oak 34 M 15 19:48 1:20 6 43:50 21.9 0:38 15 43:04 8:37 1:48:37
12 489 102 Luke Pinkerton Ann Arbor 34 M 6 16:21 1:13 14 50:00 19.2 1:04 12 40:56 8:12 1:49:32
13 558 106 Glenn White Royal Oak 30 M 16 19:57 1:05 10 46:39 20.6 0:38 14 41:52 8:23 1:50:09
14 465 120 Paul Jacokes Potterville 33 M 17 20:18 0:48 13 48:54 19.6 0:59 13 41:26 8:18 1:52:23
15 557 136 Nick Whitaker Grosse Pointe Par 31 M 14 19:44 1:48 11 47:31 20.2 1:40 18 44:39 8:56 1:55:20
16 564 137 Michael Dezsi Royal Oak 33 M 12 18:34 1:22 16 50:37 19.0 1:43 16 43:09 8:38 1:55:24
17 496 144 Irwan Salim Saline 32 M 11 18:21 2:09 17 51:24 18.7 0:46 17 43:56 8:48 1:56:34
18 485 153 Jon Newsom Sylvania 33 M 18 22:59 1:39 18 52:23 18.3 1:58 9 39:30 7:54 1:58:28
19 548 192 Nate Stucky Brooklyn 32 M 19 26:56 1:24 19 53:33 17.9 1:47 19 49:05 9:49 2:12:43


FEMALE AGE GROUP 30 - 34
Place No. Oal Name City Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 703 63 Lindsay Honholt Ann Arbor 33 F 1 15:54 1:06 1 43:49 21.9 0:38 1 41:12 8:15 1:42:37
2 739 188 Tina Thumm Ann Arbor 33 F 3 23:02 1:33 2 54:33 17.6 1:15 2 51:14 10:15 2:11:35
3 710 194 Karen Kreusel Westland 31 F 2 18:04 2:23 3 59:47 16.1 0:42 3 53:32 10:43 2:14:26

MALE AGE GROUP 35 - 39
Place No. Oal Name City Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 461 4 Stephen Fetyko Chelsea 35 M 1 11:50 0:35 1 39:58 24.0 0:31 3 33:59 6:48 1:26:50
2 473 6 Roman Krzyzanowski Plymouth 37 M 3 14:47 0:52 3 40:32 23.7 0:26 1 30:54 6:11 1:27:29
3 498 14 Mark Savedes South Lyon 39 M 12 17:40 1:01 2 40:02 24.0 1:01 2 33:25 6:41 1:33:06
4 458 25 Bill Crook Pleasant Lake 36 M 5 15:24 1:29 9 41:53 22.9 0:46 4 34:42 6:57 2:00 1:36:12
5 471 34 Bud Knight Manitou Bch 37 M 8 16:07 0:54 8 41:49 23.0 0:46 7 37:21 7:29 1:36:56
6 455 40 Bernard Brosnan Howell 37 M 4 15:15 1:52 6 41:34 23.1 0:44 10 38:32 7:43 1:37:55
7 497 43 Warren Samberg Ann Arbor 35 M 7 16:05 1:17 5 41:26 23.2 0:40 11 38:43 7:45 1:38:09
8 499 57 Paul Scheele Rochester Hills 37 M 10 17:38 0:49 11 44:09 21.7 1:22 5 37:04 7:25 1:41:00
9 553 60 Steve Trefry Jackson 36 M 11 17:39 1:27 7 41:41 23.0 0:43 12 39:55 7:59 1:41:23
10 545 68 Emil Sims Northville 37 m 19 21:42 1:59 4 41:04 23.4 0:56 9 37:45 7:33 1:43:25
11 467 69 Mike Jarvey Ypsilanti 37 M 9 16:16 1:16 16 47:18 20.3 1:24 6 37:16 7:28 1:43:29
12 492 79 Mark Redman West Bloomfield 39 M 6 16:03 1:14 12 45:56 20.9 0:44 15 42:23 8:29 1:46:18
13 554 92 Chris Weir Fenton 37 M 15 19:37 2:38 10 43:59 21.8 1:38 14 40:09 8:02 1:47:59
14 451 118 Martin Allen Dearborn 37 M 18 21:06 1:53 17 48:02 20.0 1:02 13 40:06 8:02 1:52:08
15 452 123 Andy Ambs Clarklake 38 M 14 19:16 2:14 13 46:10 20.8 1:31 18 44:00 8:48 1:53:09
16 475 126 Brian Langsdorf Monclova 39 M 16 20:19 1:29 19 48:34 19.8 1:00 17 42:33 8:31 1:53:53
17 470 142 Jason Kenney Walled Lake 35 M 20 22:28 1:31 22 53:41 17.9 0:41 8 37:35 7:31 1:55:54
18 543 149 Hasan Shanawani Ann Arbor 37 M 13 17:56 1:47 21 51:17 18.7 0:47 21 45:52 9:11 1:57:36
19 563 157 Don Comes Toledo 39 M 23 23:00 2:21 15 46:24 20.7 2:56 19 44:16 8:52 1:58:56
20 487 158 Patrick Oates Chelsea 39 M 24 23:52 2:32 20 48:55 19.6 1:35 16 42:25 8:29 1:59:17
21 466 159 Russell Jahnke Ann Arbor 39 M 17 20:38 2:56 14 46:22 20.7 1:22 24 48:25 9:41 1:59:40
22 494 169 Jay Ritter Saint Johns 39 M 22 22:44 1:29 18 48:29 19.8 1:26 23 48:07 9:38 2:02:13
23 472 182 Jonathan Kramer Brighton 35 M 21 22:35 2:31 23 56:16 17.1 1:04 20 44:33 8:55 2:06:57
24 486 190 Scott Newsom Sylvania 37 M 25 24:38 2:28 24 56:30 17.0 2:22 22 46:11 9:15 2:12:08
25 495 Nathan Russell Toledo 36 M 2 13:21 0:39

FEMALE AGE GROUP 35 - 39
Place No. Oal Name City Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 721 49 Nichole Minier Ann Arbor 35 F 8 17:57 0:56 2 42:52 22.4 0:40 2 37:06 7:26 1:39:29
2 742 50 Monica West Toledo 35 F 2 15:35 1:12 1 42:51 22.4 0:48 5 39:13 7:51 1:39:37
3 737 53 Melissa Sundermann Ann Arbor 38 F 3 17:05 1:03 6 46:27 20.7 0:37 1 35:10 7:02 1:40:20
4 698 74 Barbara Figurski Dexter 37 F 6 17:38 1:14 4 45:43 21.0 0:36 6 39:23 7:53 1:44:32
5 725 83 Julie Parrish Ann Arbor 39 F 5 17:13 0:39 3 43:12 22.2 0:36 11 45:09 9:02 1:46:47
6 690 87 Julie Copley Ann Arbor 35 F 11 19:10 1:01 9 47:38 20.2 1:05 3 38:13 7:39 1:47:07
7 747 93 Nicole Derrick Southfield 37 F 7 17:53 1:11 10 48:09 19.9 1:12 7 39:38 7:56 1:48:01
8 478 96 Julia MacLachlan Toledo 39 F 10 18:37 0:59 11 49:45 19.3 0:56 4 38:36 7:44 1:48:51
9 728 99 Joanna Plate Jackson 39 F 12 19:19 1:15 7 46:56 20.5 0:56 8 40:46 8:10 1:49:10
10 687 127 Amy Christena Livonia 38 F 9 18:22 1:11 5 46:21 20.7 1:21 12 46:45 9:21 1:53:58
11 700 134 Michelle Gilman Dimondale 37 F 15 22:41 1:15 8 47:20 20.3 0:55 9 43:05 8:37 1:55:15
12 706 135 Annette Jones Dexter 39 F 14 19:56 0:58 12 50:14 19.1 0:40 10 43:34 8:43 1:55:20
13 743 160 Danielle Young Taylor 36 F 1 15:14 0:45 15 53:46 17.9 0:59 15 49:04 9:49 1:59:47
14 731 168 Rachelle Rettell Ann Arbor 39 F 4 17:06 1:23 14 53:37 17.9 1:15 14 48:37 9:44 2:01:56
15 715 180 Tara Lindstrom Rochester Hills 36 F 13 19:30 2:17 13 53:02 18.1 1:28 16 49:42 9:57 2:05:58
16 748 191 Juliet Rogers Ann Arbor 37 F 16 25:44 1:20 16 55:33 17.3 1:18 13 48:36 9:44 2:12:28
17 708 202 Kandice Kenney St. Clair Shores 38 F 17 33:18 2:18 17 1:01:54 15.5 1:21 17 54:24 10:53 2:33:12


MALE AGE GROUP 40 - 44
Place No. Oal Name City Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 606 5 Tom Fitzsimmons Ann Arbor 40 M 7 14:51 0:54 1 38:27 25.0 0:47 2 32:05 6:25 1:27:03
2 642 7 Louis Probst Ann Arbor 43 M 1 12:53 0:40 4 40:17 23.8 0:55 3 33:10 6:38 1:27:52
3 640 8 David Peterson Farmington 42 M 5 14:00 1:00 17 44:16 21.7 0:32 1 30:19 6:04 1:30:04
4 668 11 Russell Kissel Riverview 44 M 2 13:29 1:52 2 39:10 24.5 0:57 8 36:38 7:20 1:32:04
5 639 17 Michael Morse Jackson 42 M 12 16:18 1:13 3 39:38 24.2 0:39 6 36:35 7:19 1:34:21
6 624 18 Eric Kos Ann Arbor 41 M 9 15:11 1:05 16 44:11 21.7 0:50 4 33:33 6:43 1:34:48
7 618 20 Jaret Johnson Westland 41 M 10 15:32 0:37 6 40:51 23.5 0:51 12 37:18 7:28 1:35:07
8 749 24 Steven Scribner Wyandotte 42 M 4 13:52 1:48 8 41:53 22.9 0:42 16 37:48 7:34 1:36:02
9 590 26 Creg Carpenter Ann Arbor 43 M 8 14:53 0:59 11 42:54 22.4 1:02 7 36:36 7:20 1:36:23
10 632 27 Roderick MacLachlan Toledo 41 M 17 17:26 0:51 12 43:12 22.2 0:43 5 34:17 6:52 1:36:27
11 664 28 Jerry Daly Horton 40 M 14 16:34 1:15 5 40:32 23.7 0:36 14 37:39 7:32 1:36:34
12 633 36 Stephen Magee Ann Arbor 43 M 13 16:30 1:05 7 40:59 23.4 0:50 15 37:43 7:33 1:37:06
13 653 42 Tom Sosnowski Pinckney 40 M 3 13:43 1:45 19 44:58 21.3 1:00 9 36:40 7:20 1:38:04
14 611 51 John Gates Perrysburg 40 M 11 15:33 0:56 13 43:52 21.9 2:08 11 37:12 7:27 1:39:39
15 658 52 Bryan Waldman Okemos 42 M 16 17:16 1:41 10 42:41 22.5 1:10 13 37:30 7:30 1:40:15
16 612 58 Allen Gelderloos Dearborn 42 M 6 14:46 1:32 15 44:10 21.7 1:10 19 39:26 7:54 1:41:03
17 667 71 Ed Hesseltine Ann Arbor 41 M 19 17:54 0:50 22 46:08 20.8 1:06 17 38:15 7:39 1:44:11
18 672 75 John Hunnius South Lyon 43 M 23 18:47 2:10 14 43:58 21.8 1:15 18 38:34 7:43 1:44:42
19 593 88 Charles Cova Hartland 42 M 20 17:58 1:06 24 47:24 20.3 1:20 20 39:32 7:55 1:47:17
20 655 97 Jeffrey Sullivan Bloomfield 43 M 18 17:40 2:32 9 42:19 22.7 1:18 25 45:08 9:02 1:48:56
21 626 98 Sheldon Lange Adrian 41 M 25 19:33 2:08 28 49:58 19.2 0:34 10 36:57 7:24 1:49:08
22 601 101 Michael Dempsey Adrian 40 M 21 18:37 2:10 20 45:50 20.9 2:47 21 40:07 8:02 1:49:29
23 600 110 John Dempsey Adrian 43 M 15 17:13 1:47 18 44:22 21.6 1:44 26 45:32 9:07 1:50:37
24 641 125 Paul Phillips Grand Ledge 41 m 26 19:57 2:18 23 47:00 20.4 1:07 24 43:30 8:42 1:53:51
25 635 129 Dean Martin Jackson 40 M 28 21:36 1:07 26 48:39 19.7 1:47 23 41:16 8:16 1:54:23
26 634 130 Bryan Mahlmeister Grosse Pointe Par 43 M 27 19:59 1:05 21 46:05 20.8 1:00 27 46:41 9:21 1:54:48
27 662 152 Cyril White Chelsea 42 M 29 24:47 2:08 27 48:57 19.6 2:06 22 40:28 8:06 1:58:24
28 598 166 Peter Deininger Ann Arbor 43 M 22 18:46 2:38 29 50:59 18.8 1:50 28 47:34 9:31 2:01:45
29 644 167 David Rettell Ann Arbor 42 M 24 19:11 2:31 25 47:48 20.1 1:48 29 50:36 10:08 2:01:52

FEMALE AGE GROUP 40 - 44
Place No. Oal Name City Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 718 65 Tammy McCullough Ann Arbor 43 f 7 19:37 1:41 1 44:09 21.7 1:04 1 36:30 7:18 1:43:00
2 732 82 Karin Rodriguez Naperville 40 F 6 18:25 1:25 4 46:37 20.6 1:17 3 39:00 7:48 1:46:41
3 726 94 Kristen Parrish Naperville 40 F 4 18:00 1:25 3 46:31 20.6 0:52 5 41:38 8:20 1:48:24
4 716 100 Nora Longthorne Toledo 42 F 5 18:17 1:11 2 45:51 20.9 0:51 7 43:04 8:37 1:49:13
5 735 111 Eva Solomon Ann Arbor 41 F 9 19:53 1:21 8 49:59 19.2 1:02 2 38:24 7:41 1:50:38
6 724 112 Bonita Ohye Ann Arbor 40 F 8 19:38 1:17 7 49:04 19.6 1:22 4 39:23 7:53 1:50:43
7 717 133 Jan Marten Ann Arbor 44 F 3 17:57 0:51 6 48:58 19.6 0:43 9 46:37 9:20 1:55:05
8 751 138 Beth Hesseltine Ann Arbor 42 F 1 16:38 1:14 9 51:23 18.7 1:06 8 45:07 9:02 1:55:26
9 730 140 Cathy Reed Michigan Center 44 F 10 21:25 1:27 5 48:46 19.7 1:08 6 42:53 8:35 1:55:37
10 694 179 Nancy Eastman Beverly Hills 40 F 2 17:56 3:50 10 53:23 18.0 1:32 10 48:48 9:46 2:05:27
11 738 208 Karen Tamm-Gedz Orchard Lake 43 F 11 31:55 3:01 11 1:25:27 11.2 1:35 11 1:22:27 16:30 3:24:23


MALE AGE GROUP 45 - 49
Place No. Oal Name City Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 614 9 Thomas Hardin Dbn 47 M 1 13:46 0:41 2 40:48 23.5 0:47 2 34:33 6:55 1:30:32
2 599 10 Tom Demerly Southgate 47 M 4 16:24 0:49 1 38:22 25.0 0:28 3 35:26 7:06 1:31:26
3 643 32 Mat Reeves East Lansing 48 M 9 17:39 1:26 5 42:20 22.7 1:03 1 34:26 6:54 1:36:51
4 602 44 Marc Ensign Oregon 48 M 10 17:47 0:37 3 41:55 22.9 0:38 5 37:25 7:29 1:38:20
5 605 46 Michael Fitzsimmons Ann Arbor 49 M 2 15:26 1:01 6 42:42 22.5 0:57 6 38:40 7:44 1:38:42
6 647 59 Edward Robles Clarklake 46 M 6 17:15 0:52 4 42:15 22.7 0:39 9 40:07 8:02 1:41:06
7 636 70 Ronald Marvin Farmington Hills 47 M 11 18:04 1:32 14 47:05 20.4 1:23 4 36:07 7:14 1:44:09
8 603 76 Eric Erlandson Northville 47 M 12 18:05 2:12 8 44:26 21.6 0:25 10 40:22 8:05 1:45:28
9 588 84 Gilbert Blanks Jackson 48 M 8 17:36 1:19 15 47:09 20.4 0:46 8 40:00 8:00 1:46:48
10 585 85 Robert Aguirre Windsor 47 M 7 17:31 0:58 13 45:30 21.1 1:01 14 41:56 8:24 1:46:54
11 663 90 Dennis Zipfel Sylvania 47 M 16 20:01 1:28 12 45:24 21.1 0:52 7 39:48 7:58 1:47:32
12 648 104 Mark Scarbrough Ann Arbor 45 M 14 18:55 2:42 11 45:19 21.2 1:15 12 41:39 8:20 1:49:48
13 615 105 Steve Hiltner Ann Arbor 47 M 5 16:29 3:01 17 48:42 19.7 1:18 11 40:30 8:06 1:49:58
14 646 107 Dan Robertson Tecumseh 45 M 17 22:31 1:11 7 44:07 21.8 0:51 13 41:41 8:21 1:50:19
15 661 109 Brian White Royal Oak 47 M 3 16:02 1:17 9 44:34 21.5 1:36 17 47:06 9:26 1:50:33
16 621 122 Robert Knight Birmingham 46 M 15 19:58 0:54 10 45:02 21.3 1:09 15 46:01 9:13 1:53:02
17 627 146 Bruce Lefevre Farmington 48 M 13 18:09 2:02 16 48:18 19.9 1:48 16 46:29 9:18 1:56:44

FEMALE AGE GROUP 45 - 49
Place No. Oal Name City Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 733 128 Carrie Schupbach Jackson 48 F 1 18:07 1:21 4 52:04 18.4 1:14 1 41:32 8:19 1:54:17
2 691 161 Rachael Criso Ann Arbor 46 F 3 20:57 0:57 2 49:37 19.3 1:04 3 48:04 9:37 2:00:38
3 745 171 Cindy Chrisman Pleasant Lake 46 F 4 21:52 0:59 3 51:45 18.6 1:13 2 47:13 9:27 2:03:00
4 688 181 Laura Claire Bloomfield Hills 49 F 2 19:54 1:25 1 49:37 19.3 1:12 4 54:31 10:55 2:06:37
5 722 198 Carol Morrissey Gregory 45 F 6 25:15 2:19 6 57:00 16.8 0:57 5 57:06 11:26 2:22:35
6 666 200 Donna Flood Davisburg 45 F 5 23:32 2:01 5 55:48 17.2 1:49 6 1:03:50 12:46 2:26:57

MALE AGE GROUP 50 - 54
Place No. Oal Name City Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 625 33 Paul Krebsbach Royal Oak 54 M 2 16:50 1:25 2 42:31 22.6 1:05 2 35:06 7:02 1:36:55
2 651 38 Wolfgang Schuster Pinckney 51 M 6 17:56 1:41 3 42:56 22.4 0:31 1 34:17 6:52 1:37:19
3 587 41 Brian Bess Laingsburg 53 M 1 16:04 1:09 4 43:12 22.2 0:46 3 36:54 7:23 1:38:03
4 591 61 Chris Claire Bloomfield Hills 53 M 4 17:29 1:03 1 41:37 23.1 1:20 6 40:01 8:01 1:41:28
5 657 64 Greg Upshur Stockbridge 54 M 5 17:42 1:16 5 43:29 22.1 0:58 5 39:31 7:55 1:42:55
6 586 103 Richard Bazzy Northville 53 M 10 22:17 2:01 6 45:38 21.0 1:32 4 38:06 7:38 1:49:33
7 670 143 Frank Dilallo Sylvania 51 m 7 21:59 1:09 7 46:40 20.6 1:46 8 44:34 8:55 1:56:06
8 674 150 Mike Sullivan Bloomfield Villag 50 M 8 22:02 2:00 9 50:53 18.9 1:18 7 41:56 8:24 1:58:06
9 619 164 Daniel Kelley Battle Creek 54 M 9 22:03 1:52 10 51:09 18.8 1:40 9 44:45 8:57 2:01:28
10 623 174 Bill Kole Troy 51 M 3 17:07 2:32 8 49:33 19.4 1:01 11 54:08 10:50 2:04:19
11 592 176 Alex Cooper Huntington Woods 53 M 11 23:54 1:06 11 53:07 18.1 0:27 10 46:01 9:13 2:04:34

FEMALE AGE GROUP 50 - 54
Place No. Oal Name City Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 736 116 Kathleen Spillane Chelsea 52 F 2 19:22 1:24 1 45:53 20.9 1:20 1 43:23 8:41 1:51:21
2 699 173 Judy Gentz Grass Lake 50 F 3 23:17 2:57 2 52:34 18.3 1:41 2 43:48 8:46 2:04:15
3 711 184 Amy Krzyzaniak Dearborn 50 F 1 18:44 2:13 3 58:02 16.5 1:10 3 48:23 9:41 2:08:31
4 729 197 Ann Ray Westland 50 F 4 24:31 2:06 4 59:21 16.2 0:34 4 55:19 11:04 2:21:48


MALE AGE GROUP 55 - 59
Place No. Oal Name City Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 631 21 John Longthorne Toledo 57 M 1 16:54 1:28 1 40:22 23.8 1:11 1 35:50 7:10 1:35:43
2 750 62 Larry Sweet Manchester 59 M 3 18:54 1:32 2 42:46 22.4 0:55 2 38:13 7:39 1:42:17
3 596 73 Joseph Cutcher Toledo 55 M 2 17:49 1:04 3 44:18 21.7 0:51 4 40:29 8:06 1:44:29
4 607 80 Phil Fleming Ann Arbor 55 M 5 20:13 0:49 4 44:30 21.6 0:41 3 40:08 8:02 1:46:20
5 649 132 James Scholl Williamston 55 M 4 20:09 1:17 5 50:25 19.0 0:49 5 42:17 8:28 1:54:56
6 638 177 Marty Moran Sterling Heights 56 M 8 25:55 1:20 6 51:36 18.6 1:47 6 44:47 8:58 2:05:24
7 660 196 Gerald West Luna Pier 57 M 6 20:27 1:11 7 51:36 18.6 2:06 7 1:00:42 12:09 2:16:01
8 594 203 Wayne Crowther Toledo 58 M 7 23:22 3:55 9 1:02:22 15.4 3:36 9 1:10:12 14:03 2:43:26
9 628 204 David Legg Saginaw 56 M 9 30:55 4:48 8 59:46 16.1 4:19 8 1:04:03 12:49 2:43:50

FEMALE AGE GROUP 55 - 59
Place No. Oal Name City Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 695 147 Diane Ebert-May Okemos 59 F 1 19:06 0:58 1 48:50 19.7 0:53 2 47:14 9:27 1:56:59
2 702 163 Terese Grondin Milford 55 F 2 22:52 2:17 2 52:49 18.2 1:55 1 41:16 8:16 2:01:07
3 692 195 Joan Darrell Kalamazoo 56 F 3 23:51 3:55 3 54:36 17.6 1:03 3 51:46 10:22 2:15:09

MALE AGE GROUP 60 - 64
Place No. Oal Name City Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 654 91 Jerry Steele Wyandotte 61 M 2 21:05 1:14 1 43:56 21.9 1:04 1 40:23 8:05 1:47:39
2 609 155 Richard Fortune Ann Arbor 61 M 1 15:30 2:09 2 48:11 19.9 1:18 2 51:28 10:18 1:58:34

FEMALE AGE GROUP 60 - 64
Place No. Oal Name City Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

MALE AGE GROUP 65 - 69
Place No. Oal Name City Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 650 121 David Schupbach Jackson 68 M 1 17:13 0:57 2 47:58 20.0 1:09 2 45:30 9:06 1:52:45
2 617 139 Russell Hudson Dundee 66 m 2 21:12 2:26 1 46:04 20.8 1:18 1 44:29 8:54 1:55:28
3 589 175 Paul Bronni Taylor 67 M 3 24:55 1:52 3 49:07 19.5 1:31 3 47:06 9:26 2:04:29

FEMALE AGE GROUP 65 - 69
Place No. Oal Name City Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 753 165 Elizabeth Burt Ann Arbor 67 F 1 20:41 2:33 1 50:07 19.2 1:14 1 47:10 9:26 2:01:42

MALE AGE GROUP 70 - 74
Place No. Oal Name City Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 70 - 74
Place No. Oal Name City Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

MALE AGE GROUP 75 - 79
Place No. Oal Name City Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 75 - 79
Place No. Oal Name City Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======


MALE AGE GROUP 80 - 99
Place No. Oal Name City Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 80 - 99
Place No. Oal Name City Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

CLYDESDALE AGE GROUP 15 - 39
Place No. Oal Name City Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 595 56 Jonah Curtis Evart 27 M 3 17:06 1:56 1 40:52 23.5 1:52 1 39:04 7:49 1:40:48
2 620 148 Daniel Kight Canton 34 M 4 18:20 2:38 2 51:03 18.8 0:42 2 44:29 8:54 1:57:10
3 608 170 Chris Forney Canton 38 M 1 16:18 2:40 3 53:44 17.9 0:31 3 49:16 9:52 2:02:29
4 597 183 Andrew Dahlgren Grass Lake 38 M 2 16:57 3:23 4 54:21 17.7 2:46 4 50:29 10:06 2:07:54

CLYDESDALE AGE GROUP 40 - 99
Place No. Oal Name City Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== === ===================== ================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 561 31 Don Parrish Napervill 40 m 1 15:38 0:52 1 41:58 22.9 0:38 2 37:43 7:33 1:36:47
2 629 124 Greg Libertini Wixom 48 M 2 18:06 1:51 2 46:47 20.5 1:27 3 45:31 9:07 1:53:40
3 604 131 Robert Ernst Ann Arbor 43 M 5 22:07 2:14 4 52:06 18.4 1:30 1 36:55 7:23 1:54:51
4 637 187 John Mooney Berkley 46 M 3 20:00 3:05 5 53:35 17.9 2:23 4 52:13 10:27 2:11:14
5 659 189 Kent Walton Ann Arbor 55 M 4 21:52 2:59 3 49:32 19.4 1:23 5 56:10 11:14 2:11:54
6 671 206 Dicron Mahakian Farmington Hills 55 M 6 25:05 4:05 6 1:13:34 13.0 2:19 6 1:08:56 13:48 2:53:55

MALE RELAY TEAMS
Place No. Teamname Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final Teamname1 Teamname2 Teamname3
===== ===== ======================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= ======================== ======================== ========================
1 791 Triple J 1 19:25 0:31 1 50:04 19.2 0:27 1 30:17 6:04 1:40:42
Jason Mahakian
Jack Schnaible
Jonathan Rhodes

FEMALE RELAY TEAMS
Place No. Teamname Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final Teamname1 Teamname2 Teamname3
===== ===== ======================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= ======================== ======================== ========================
1 792 team milbeck 1 21:08 0:44 1 56:05 17.1 0:45 1 50:27 10:06 2:09:08
Blayne Milbeck
Danita Milbeck
Erin Milbeck

MIXED RELAY TEAMS
Place No. Teamname Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final Teamname1 Teamname2 Teamname3
===== ===== ======================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= ======================== ======================== ========================
1 790 Team Turbo 1 15:39 0:36 1 46:14 20.8 0:25 1 42:07 8:26 1:44:59
Gwen Frederickson
Matthew Bjurman
Gabe Crowner

DISQUALIFIED FINISHERS
Place Oal Name City No. Age Sex Town Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== === ====================