26th Anuual Black Bear Run

back to results

Jul. 5, 2008

26th Anuual Black Bear Run
Engadine MI
26th Annual Black Bear Run Results
This year there were 230 Competitors
that completed the race

12 K Run Men’s
Overall winner
Danny Paull, Cheboygan MI with a time of :45.20.87
12 K Division Winners
15 – 18
• Cody Carena Temperance MI :55.52
19 – 29
• Eric Fischer Royal Oak MI 1:01.28
• Eric Banks, Kansas City MO 1:10.22
30 - -39
• Brian Russell Port Matild, PA :49.06.8
• Randy Viring Sault Ste Marie MI :53.39
• Sean McNamara North Huntington PA 1:06.46
40 - 49
• Sam Beaverson Engadine MI 1:03
• Tim Speed Oxford MI 1:04
• Scott Chamberlain Naubinway MI 1:06.39
50 – 59
• Tom Griffin Naubinway MI 1:06.38
• William Phillips Manistique MI 1:10.20
• James Streets Novi MI 1:20.10

12 K Men’s Division
60 – 69
• Tom Schaap Dunwoody GA 1:05.45




12K Women’s Run
12 K Women’s Overall Winner
Anne Nutt Rockville MD :55.43.68

12 K Women’s winners by Division

15 – 18
• Audrey Cannon Richmond VA 1:10.41
• Jody Langstaff St Ignace MI 1:12.03
30 – 39
• Ellie Shinhearl Fayette OH 1:02.46
• Amber Williamson Macomb MI 1:05.50
40 – 49
• Laura McLcon Kalkaska MI 1:09.50
• Janet Pratt Manistique MI 1:12.10
• Mary Street Novi MI 1:13.56
50 – 59
• Julie Anderson Williamsburg MI 1:09.48
• Mary St Autone St Ignace MI 1:27.05




6 K Runner Men’s
Overall Winner
Paul Lewis Albion MI :20.48
6 K Run Winners by Division
0 – 7
• Drake Dewyse Engadine MI :44.39
• Andrew Blanchard Gould City MI :44.50
• Eric Schulte Novi MI :57.04
8 – 9
• Kevin Riley Wheaton IL :27.59
10 – 11
• David Shulte Novi MI :33.37
• Connor McNamara North Huntington PA :34.48
• Isak Frazier Engadine MI :36.46
12 – 14
• Charlie Clark Mt Pleasant MI :28.46
• Lester Livermore III Engadine MI :30.32
• Elton Clark Mt Pleasant MI :30.54
15 – 18
• Brandon Clemens Mackinaw City MI :22.16
• Michael Bennett Naubinway MI :25.40
• Owen Bronson Engadine MI :28.33
19 -29
• Chad Rall Engadine MI :22.34
• Keith Button Farmington Hills MI :22.45
• Darrin Carrier Lawrence MI :23.57





6K Men’s Winners By Division
30 – 39
• Lee Kanitz Hessel MI :22.06
• Jason Khon Battle Creek :23.58
• Wille Lewis Albion MI :25.06
40 – 49
• Scott Peacock Boerne TX :24:17
• Roger Fylstra Comstock Park MI :28.03
• Elmer Albright Naubinway MI :28.05
50 – 59
• Steven Lenhard Hudsonville MI :28.00
• Robert Riley Wheaton IL :30.12
• Jim Carpenter Kalamazoo MI :30.25
60 – 69
• Jim Beck Chelsea MI :34.23
• Larry Wyse Naubinway MI ;50.22
CLYDEDALE
• Jim Stansil Naubinway MI :37.16
• Daniel Alber Plymouth MI :40.11
• Zeak Dewyse Engadine MI :45.05




6 K Run Women’s
6K Women’s Overall Winner
Rachael Button Farmington Hills MI :23.32
6k Women’s Winners By Division
0 – 7
• Taylor Baiers Avon Lake OH :54.05
8 – 9
• Danyelle Hardy Durand MI : 54.57
10 – 11
• Mandy Paull Cheboygan MI :27.43
• Samantha Bennett Naubinway MI :24.33
• Jenna Leveille Vassar MI :40.26
12 – 14
• Abegail Albrech Naubinway MI :31.15
• Katie Hobbs Naubinway MI :31.58
• Kassie Kerbersky Naubinway MI :39.01
15 – 18
• Alyse Guillard Newberry MI :24.32
• Alex Guillard Newberry MI :24.33
• Molly Stansik Naubinway MI :29.05
19 – 29
• Cali Carpenter Kalamazoo MI : 29.24
• Mary Ackley Somerville MA :29.54
• Lindsay Barazsy Ann Arbor MI 31.59
30 – 39
• Windy Snyder Moran MI :31.02
• Amy Denys Birmingham MI : 33.08
• Amy Hashimoto Hinsdale IL :34.01

6K Run Women’s Division
40 – 49
• Mere Guillard Newberry MI : 24.29
• Ann Quinn Pleasant Ridge MI :32.36
• Maria Fenech Farmington Hills MI :37.59
50 – 59
• Lynda Krivitz Plymouth MI :32.50
• Gertie Meier Hemlock MI :40.03
• Terry Gustafson Newberry MI :40.39
60 – 69
• Mary Grace Schaap Dunwoody Ga :47.02
• Marlene Beck Chelsea 1:05.59




6 K Walkers Women’s
6K Women’s Overall Winner
Laurie Vanderploeg Adia MI :43.51
6 K Walkers Women’s Division Winners
12 – 14
• Allison Schulte Novi MI
15 -18
• Heather Pawlowski Engadine MI
19 – 29
• Kelly Fisher Royal Oak MI
• Ching Lee Livonia MI
• Andrea Keller Gould City MI
30 – 39
• Christin Kukulski East Lansing MI
40 – 49
• Karen Riley Wheaton IL
• Treasa Jacobson Flint MI
• Jane Clark Mt Pleasant MI
50 – 59
• Diane Boozer South Lyon MI
• Sally Stansik Naubinway MI
• Nancy Fulton Engadine MI
60 – 69
• Janet Waldron East Lansing MI
• Deanna Deblow Chesterfield MI
• Betty Vogal Sheridan MI




6K Men’s Walker
6K Men’s Walker Overall Winner
Ellis Sutfin Naubinway MI :46.46 Ellis was also are Oldest Competitor
6K Walker Winners by Division
10 – 11
• Derian Johnson Madison AL
19 – 29
• Brian Kello Island Lake IL
30 – 39
• Kevin Dennis Engadine MI
40 – 49
• Peter Schreiber Spring TX
• Pete Johnson Madison AL
50 – 59
• Charles Lawler Okemos MI
• Bill Van Husen Harbor Beach MI
• Mike Bigger Gould City MI
60 – 69
• Fred Schulte Warren MI


The 12 k record was broken by Denny Paull Of Cheboygan MI time of :45.20.87 Old record was :45.49.10 set by Curt Van form Sault Ste Marie MI
Women’s 6K Run record was Broken by Rachael Button time of :23.32 the old record was :23.59 Set by Rachael Button
Men’s 6K Run record was broken By Paul Lewis of Albion MI time :20.48 the old record was :21.50 by Brian Russell of Port Matrlda PA
This was the most competitors ever 230 to Compete in the Black Bear Run Hope to continue the increase next year. All Proceeds Support The Engadine High School Sports Program Aaron Fulton Race Director

Engadine MI