2008 Pickerel Run

back to results

Jul. 6, 2008

2008 Pickerel Run
Algonac,MI
Provided by Gault Race Mgt.


MALE OVERALL WINNER
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 734 Adam Yokum 17 MARINE CITY 38:34 6:13

FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 719 Alexandria Vinteroghel 17 CASCO 44:05 7:06

MALE AGE GROUP: 1 - 14
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 1 - 14
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====

MALE AGE GROUP: 15 - 19
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 744 Patrick Miller 15 NEW HAVEN 40:36 6:33

FEMALE AGE GROUP: 15 - 19
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 652 Kelly Warsinske 16 Marysville 47:37 7:40
2 651 Allison Warsinske 18 Marysville 53:59 8:42
3 603 Ashly Beverdorf 16 Marine City 58:07 9:22

MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 604 Holly Beverdorf 20 Marine City 47:17 7:37
2 667 Shannon Lueiver 22 PORT HURON 51:49 8:21

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 643 Thomas Samataro 29 MacOmb 45:27 7:19
2 668 Darrell Geldhof Ii 28 ALGONAC 51:49 8:21


FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 724 Rachael Petre 25 ALGONAC 58:07 9:22

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 689 Jeremy Hartwell 31 HARRISON TOWNSHIP 39:30 6:22
2 748 Jeff Kandler 32 FAIR HAVEN 46:19 7:28
3 720 Doug Skrzyiarz 31 STERLING HEIGHTS 47:15 7:37
4 693 Ryan Drake 30 FORT GRATIOT 59:50 9:38

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 678 Michael Passemore 39 CLINTON TOWNSHIP 49:25 7:58
2 713 Richard Miiller 39 NEW BALTIMORE 51:55 8:22

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 746 Heather Roy 37 CASCO 44:11 7:07
2 737 Janet Harden 36 LAKE ORION 44:21 7:09
3 715 Cynthia Miiller 39 NEW BALTIMORE 51:56 8:22

4 702 Shawn Johnson 37 FAIRFAX 53:27 8:37
5 641 Nicole Peddycord 35 New Baltimore 59:45 9:37

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 616 Michael Eastman 42 Grand Rapids 44:33 7:11
2 706 Alex Wegner 44 EMMETT 48:40 7:50
3 661 Joseph Nowak Jr 40 MARINE CITY 52:32 8:28
4 700 Jim Newman 41 MACOMB 53:52 8:41
5 618 John Evans 41 New Baltimore 54:01 8:42
6 640 Edward Peddycord 40 New Baltimore 55:24 8:55

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 731 Michelle Sebaly 41 MACOMB 44:42 7:12
2 657 Bobbi Sue Wood 41 Houghton 46:39 7:31
3 705 Sandra Dazer 43 PORT HURON 48:34 7:49
4 717 Victoria Lonczynski 43 ALGONAC 55:41 8:58
5 716 Nancy McKay 44 NEW BALTIMORE 1:06:15 10:40
6 653 Beth Westrick 43 New Baltimore 1:09:11 11:09


MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 735 Jim Zittel 45 WATERFORD 52:12 8:24
2 691 Mike Wojciechowski 45 NEW BALTIMORE 1:00:49 9:48

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 609 Janet Carmody 48 Marine City 54:43 8:49
2 704 Mary Quandt 49 PORT HURON 55:02 8:52
3 646 Sharon Slashinsky 46 New Baltimore 1:04:39 10:25
4 690 Sue Wojciechowski 46 NEW BALTIMORE 1:06:54 10:46

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 730 Michael Cudlip 51 FORT GRATIOT 38:35 6:13
2 633 Joe Lasher 51 Smiths Creek 40:10 6:28
3 607 Peter Buccos 50 Marysville 50:48 8:11
4 660 Henry Miller 50 SAINT CLAIR 59:12 9:32
5 645 John Skrzypiec 52 West Bloomfield 1:01:57 9:59

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 617 Susan Ellerkamp 50 Fort Gratiot 59:46 9:38

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 665 Thomas Hebben 56 NEW BALTIMORE 51:11 8:15
2 697 Len Constantine 55 NEW BALTIMORE 54:20 8:45

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 729 Maggy Zidar 58 PONTIAC 48:48 7:52

MALE AGE GROUP: 60 - 69
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 664 Bill Miltko 60 PORT HURON 47:57 7:43
2 630 Jim Kruse 64 Port Huron 49:53 8:02
3 712 Lloyd Hartwell 60 ALGONAC 51:56 8:22
4 626 Greg Knoff 61 Utica 52:46 8:30
5 676 Bill Musial 63 EAST CHINA 54:46 8:49
6 601 David Benke 66 Algonac 58:15 9:23

FEMALE AGE GROUP: 60 - 69
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====


MALE AGE GROUP: 70 - 98
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 70 - 98
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====

MALE AGE GROUP: 99 - 99
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 99 - 99
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====

MALE AGE GROUP: 99 - 99
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====

WHEELER
Place No. Name Age City Time Rate
===== ===== ====================== === ================== ======= ====
1 753 Tom Watkins 50 ALGONAC 47:16 7.9



MALE OVERALL WINNER
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 624 Timothy Hudy 53 Fort Gratiot 21:28 6:55

FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 738 Beth Stubbs 39 NEW BALTIMORE 25:12 8:07

MALE AGE GROUP: 1 - 14
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 658 Daniel Wood 12 Houghton 28:10 9:04
2 656 Benjamin Wood 10 Houghton 33:43 10:51

FEMALE AGE GROUP: 1 - 14
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 680 Jessica Wagner 10 LIVONIA 29:07 9:23
2 663 Courtney Wildner 13 MACOMB 30:11 9:43
3 662 Jorjan Wildner 11 MACOMB 36:16 11:41

MALE AGE GROUP: 15 - 19
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 733 Aaron Kortas 17 ALGONAC 22:09 7:08
2 759 Josh Lindsay 18 ALGONAC 26:37 8:34
3 666 Sean Dann 19 HOBE SOUND 33:39 10:50

FEMALE AGE GROUP: 15 - 19
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 758 Jessica Evans-Stein 18 MARINE CITY 26:19 8:28
2 756 Jessica Hilliker 18 ALGONAC 26:37 8:34
3 723 Michelle Lynch 18 FORT GRATIOT 30:24 9:48

MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 760 Jack Treppa 23 ALGONAC 22:37 7:17
2 632 Ryan Langan 22 Marysville 26:37 8:34
3 698 Ryan Kreilter 23 MARINE CITY 26:47 8:38
4 754 Andy Fiedler 22 PORT HURON 34:02 10:58


FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 708 Kimberly Pawelski 21 ALLENTON 26:29 8:32
2 611 Amanda Collins 22 NEW BALTIMORE 34:01 10:57

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 615 Howard Beindit 29 ALGONAC 28:08 9:04

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 670 Barbara Simpson 29 ALGONAC 25:34 8:14
2 650 Meghan Vohs 26 Saint Clair 32:56 10:36
3 726 Lindsay Redlawsk 25 FORT GRATIOT 33:14 10:42
4 709 Amy Miller 29 THREE LAKES 33:38 10:50

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 639 John Olszewski 34 MacOmb 23:34 7:36
2 707 Steve Miller 30 THREE LAKES 25:58 8:22
3 699 Steve Davenport 30 MARINE CITY 27:30 8:51
4 638 Douglas Nass 34 New Baltimore 27:40 8:55

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 684 Kristi Francek 33 MARYSVILLE 27:11 8:45
2 608 Misty Carmichael 31 Marysville 27:12 8:46
3 655 Melissa White 30 Smiths Creek 27:14 8:46
4 764 Jackie Stoneman 33 ALGONAC 29:33 9:31
5 683 Sara Kinglsey 31 PORT HURON 30:01 9:40
6 739 Cynthia Harden 30 BROWNSBURG 30:53 9:57
7 685 Shelly Kowalski 34 MARYSVILLE 31:37 10:11
8 768 Stefanie Chasse 30 HOBE SOUND 33:31 10:48
9 671 Jodi Simpson 31 ALGONAC 35:37 11:28

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 677 Daniel Davenport 38 SAINT CLAIR 23:03 7:26
2 750 Dennis Roland 38 ALGONAC 25:12 8:07
3 627 Pete Koenig 39 Algonac 25:27 8:12
4 769 Ken Morgulec 38 MARINE CITY 30:29 9:49
5 673 Andrew Apsey 35 ALGONAC 31:17 10:05
6 681 Gary Wagner 37 LIVONIA 32:59 10:37
7 692 William Gratopp 38 SOUTH LYON 35:35 11:27


FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 718 Kerry Papenhayer 36 WATERFORD 25:48 8:18
2 605 Heather Birkholz 37 Port Huron 26:32 8:33
3 647 Denise Smith 37 Marysville 27:52 8:58
4 747 Sherri Westbrook 39 PORT HURON 27:55 8:59
5 623 Deborah Horvath 38 New Baltimore 31:17 10:05
6 649 Cyndee Verhelle 39 Mendon 32:48 10:34
7 612 Janette Coon 38 Smiths Creek 40:22 13:00

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 703 Ken Gaida 41 STERLING HEIGHTS 23:27 7:33
2 745 Gino Petrovich 44 ALGONAC 24:20 7:50
3 749 Robert Bernardi 40 NEW BALTIMORE 26:17 8:28
4 602 Matthew Berch 43 Novi 30:46 9:55

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 761 Julie Hinkle 41 FAIR HAVEN 26:17 8:28
2 636 Angela Maraldo 41 Fort Gratiot 30:20 9:46
3 751 Michelle Johnston 40 PORT HURON 31:19 10:05
4 725 Lisa James 43 NEW BALTIMORE 34:47 11:12

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 628 Tim Kolling 47 Dearborn Heights 30:40 9:53
2 675 Scott Laurence 49 PORT HURON 30:59 9:59

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 644 Kathy Sinwott 48 Smiths Creek 31:17 10:04
2 606 Dawn Bland 49 Clemmons 32:48 10:34
3 710 Susan Yax 49 EAST CHINA 33:10 10:41
4 635 Lynda Lynch 45 Port Huron 36:35 11:47

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 625 David Kersjes 50 Ada 21:35 6:57
2 621 Tim Heintz 52 East China 22:51 7:21

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 637 Pamela May 51 Smiths Creek 33:40 10:50
2 631 Debbie Langan 52 Marysville 36:18 11:41


MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 727 David Wilson 56 BURTON 24:35 7:55
2 701 Thomas Jeilheimer 56 SAINT CLAIR 25:03 8:04
3 679 Mike McCartan 57 SAINT CLAIR 25:52 8:20
4 659 Jim Brennan 56 EMMETT 27:12 8:45
5 752 Bob Kosen 58 UTICA 31:00 9:59
6 763 Lee Arnold 56 ALGONAC 33:44 10:52

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 728 Sue Mott 56 DRYDEN 30:35 9:51

MALE AGE GROUP: 60 - 69
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 634 Kenneth Lord 60 Fort Gratiot 26:50 8:39
2 629 Bob Kruse 65 WARREN 27:02 8:42

FEMALE AGE GROUP: 60 - 69
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 736 Pat Dancey 66 ADA 31:00 9:59
2 620 Judy Heintz 61 East China 33:40 10:50

MALE AGE GROUP: 70 - 98
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 714 Joseph Toth 70 OKEMOS 27:44 8:56
2 682 Ronald Gill 71 PLEASANT LAKE 31:03 10:00
3 622 Harrison Hensley 75 Pinckney 33:29 10:47

FEMALE AGE GROUP: 70 - 98
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====

MALE AGE GROUP: 99 - 99
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 99 - 99
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====



MALE WALKERS
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 755 Eric Harden 37 FARMINGTON 41:39 13:25
2 669 Erik Simpson 29 ALGONAC 45:13 14:34
3 741 Terry Langan 51 MARYSVILLE 49:10 15:50
4 742 Larry White 47 STERLING HEIGHTS 54:30 17:33
5 642 Jaise Rousseau 9 Pfafftown 1:07:21 21:41

FEMALE WALKERS
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ====================== === ================== ======= =====
1 732 Ellen Schock 58 NORTH STREET 39:52 12:50
2 757 Susan Harden 36 FARMINGTON 41:39 13:25
3 722 Karen Rochon 54 FAIR HAVEN 41:44 13:26
4 695 Kellie Melvin 12 FAIR HAVEN 43:49 14:07
5 694 Kellie Degowske 43 FAIR HAVEN 44:42 14:24
6 672 Hope Davis 10 ALGONAC 45:14 14:34
7 696 Amber Trombley 13 FAIR HAVEN 45:42 14:43
8 743 Meghan Langan 24 MARYSVILLE 49:10 15:50
9 674 Danele Apsey 35 ALGONAC 51:50 16:41
10 765 Teresa Caimi 35 CHICAGO 52:43 16:58
11 766 Delores Caimi ALGONAC 52:43 16:58
12 767 Kirsten Greene 39 MARINE CITY 52:43 16:58
13 686 Nancy Simek 62 NEW BALTIMORE 54:02 17:24
14 687 Gina Gianformaggio 41 ALGONAC 54:02 17:24
15 740 Carole White 74 SAINT CLAIR 54:31 17:33
16 648 Evelyn Trupiano 62 Algonac 1:04:07 20:38
17 762 Carrie Holmes 50 1:04:44 20:50
18 610 Eleanor Cartwright 78 Algonac 1:04:45 20:51
19 711 Rose Hartwell 58 ALGONAC 1:05:24 21:03
20 688 Brandi Hartwell 33 HARRISON TOWNSHIP 1:05:30 21:05
21 721 Joan Skrzyniarz 32 STERLING HEIGHTS 1:05:48 21:11
22 613 Jennette Cossey 30 Pfafftown 1:07:22 21:41

Algonac,MI
Provided by Gault Race Mgt.