Boyne City Independence Day Run

back to results

Jul. 4, 2008

Boyne City Independence Day Run
Boyne City, MI
Provided by 3disciplines.com


Place Sex/Tot No. Name Ag S City/state Finish Pace
===== ======== ==== =================== == = =================== ======= =====
1 1/88 189 Andrew Plude 14 M Charlevoix MI 11:27 5:44
2 2/88 29 Sam Bevilacqua 15 M Bloomington IL 11:38 5:49
3 3/88 148 Jeff Komondy 32 M Boyne City MI 11:50 5:55
4 4/88 212 Blake Brogan 17 M East Lansing MI 12:53 6:27
5 5/88 143 Tim Toton 18 M Aurora CO 13:01 6:31
6 6/88 164 Joe Lutmer 46 M Cincinnati OH 13:21 6:41
7 7/88 78 Eric Milbrandt-Leon 14 M Niantic IL 13:28 6:44
8 8/88 131 Kerry Kruzel 44 M Brighton MI 13:37 6:49
9 1/97 109 Michelle Manning 13 F Novi MI 13:47 6:54
10 9/88 50 Luke Hawley 14 M East Jordan MI 13:53 6:57
11 10/88 184 Billy Millar 13 M 13:55 6:58
12 11/88 190 Nicholas Plude 11 M Charlevoiux MI 13:56 6:58
13 12/88 195 Robert Peraino 12 M Northville MI 14:02 7:01
14 13/88 214 Carlos Sarmienlo 28 M Brooklyn NY 14:03 7:02
15 2/97 71 Lisa Maginity 35 F Boyne City MH 14:04 7:02
16 14/88 183 Etnani Book 9 M Boyne Falls MI 14:09 7:05
17 3/97 163 Paige Frey 14 F Cincinnati OH 14:14 7:07
18 15/88 94 Matthew Raymond 21 M Fenton MI 14:15 7:08
19 4/97 196 Lainie Huston 15 F Farmington Hills MI 14:16 7:08
20 16/88 207 Rob Aldrich 15 M Ann Arbor MI 14:16 7:08
21 17/88 134 Ryan Kruzel 13 M Brighton MI 14:22 7:11
22 5/97 42 Claire Courtney 12 F Novi MI 14:28 7:14
23 6/97 149 Brianne McDonald 18 F Harper Woods MI 14:39 7:20
24 18/88 142 Andrew Barnikow 14 M Grand Rapids MI 14:43 7:22
25 7/97 72 Morgan malloy 15 F Northville MI 14:46 7:23
26 19/88 124 Cameron Barr 10 M Bloomfield MI 14:51 7:26
27 20/88 110 Alex Manning 11 M Novi MI 14:53 7:27
28 21/88 151 Austin Lastakis 14 M Detroit MI 15:06 7:33
29 8/97 123 Megan Blamer 25 F 15:08 7:34
30 22/88 66 Lane Luyckx 12 M Boyne City MI 15:11 7:36
31 23/88 171 Maverick Tomkins 50 M Boyne City MI 15:18 7:39
32 9/97 156 Lauren Pachuta 20 F Farmington Hills MI 15:28 7:44
33 24/88 30 Kevin Biederman 29 M Anchorage AK 15:28 7:44
34 25/88 137 Noah Hermann 17 M Chelsea MI 15:41 7:51
35 26/88 167 Andrew Pumford 10 M Saginaw MI 15:43 7:52
36 10/97 153 Jen Spate 34 F Boyne Falls MI 15:43 7:52
37 27/88 172 Hannah Lowell 16 M Catlett VA 15:46 7:53
38 28/88 191 William Threlkeld 9 M Bloomfield Hills MI 15:49 7:55
39 29/88 51 Clayton Hermann 13 M New Lenox IL 15:49 7:55
40 11/97 182 Brittney Book 35 F Boyne Falls MI 15:50 7:55
41 30/88 139 Jake Hermann 10 M Ann Arbor MI 15:51 7:56
42 31/88 36 Andrey budzinskiy 24 M whitehall MI 15:54 7:57
43 12/97 187 Sarah King 25 F Columbus MI 15:57 7:59
44 32/88 150 James Costakis 53 M Grosse Point Shore 16:02 8:01
45 33/88 136 Jack Hermann 17 M Chelsea MI 16:06 8:03
46 13/97 88 Laura potter 19 F north muskegon MI 16:08 8:04
47 14/97 201 Sara Barbas 27 F East Jordan MI 16:08 8:04
48 15/97 43 Michael Davis 36 F Boyne City MI 16:11 8:06
49 16/97 5002 Becky Miller F 16:23 8:12
50 34/88 70 Clifton Maginity 7 M Boyne City MI 16:24 8:12
51 35/88 61 Brian L'Heureux 12 M East Jordan MI 16:28 8:14
52 17/97 192 Emily Hug 11 F Plymouth MI 16:29 8:15
53 36/88 135 Aaron Kruzel 10 M Brighton MI 16:30 8:15
54 18/97 89 Sara potter 23 F north muskegon MI 16:35 8:18
55 19/97 93 Marin Raymond 18 F Fenton MI 16:43 8:22
56 37/88 121 Aj Krey 24 M Boyne City MI 16:49 8:25
57 38/88 122 Isaac Krey 18 M Boyne City MI 16:49 8:25
58 20/97 97 Sara Smith 30 F Groton MA 16:57 8:29
59 21/97 5003 Lauren Miller F 17:00 8:30
60 39/88 141 Mike Phelps 34 M Grand Haven MI 17:00 8:30
61 40/88 168 Craig Pappin 46 M Jackson MI 17:04 8:32
62 41/88 125 Brett Barr 8 M Bloomfield MI 17:17 8:39
63 22/97 62 Catie L'Heureux 16 F East Jordan MI 17:22 8:41
64 23/97 177 Debra Osoki Lutz 40 F Grand Rapids MI 17:25 8:43
65 42/88 100 Andrew Voigt 10 M Bridgeport MI 17:28 8:44
66 43/88 174 Nick Gorton 27 M Midland MI 17:30 8:45
67 24/97 68 Lindsey Luyckx 14 F Boyne City MI 17:33 8:47
68 44/88 49 Gabe Hawley 11 M East Jordan MI 17:33 8:47
69 45/88 126 Graham Mackie 15 M Plymouth MI 17:35 8:48
70 46/88 74 Mac Meier 13 M Boyne City MI 17:35 8:48
71 47/88 113 Tom Weber 50 M Springboro OH 17:36 8:48
72 25/97 173 Emily Lowell 12 F Catlett VA 17:38 8:49
73 26/97 67 Leiss Luyckx 10 F Boyne City MI 17:38 8:49
74 27/97 58 Leah Krudy 10 F Lewiston MI 17:50 8:55
75 48/88 107 Brennan Wolff 12 M Clarkston MI 17:54 8:57
76 28/97 144 Paula Avery 42 F Kansas City MI 17:56 8:58
77 29/97 133 Amanda Kruzel 15 F Brighton MI 18:01 9:01
78 30/97 132 Lisa Kruzel 43 F Brighton MI 18:01 9:01
79 31/97 176 Melinda Killian 18 F Indian River MI 18:02 9:01
80 32/97 38 Audrey Burk 15 F Mancelona MI 18:04 9:02
81 33/97 206 Keigan Dandeneau 8 F Elmira MI 18:09 9:05
82 34/97 41 Tyla Coates 8 F Boyne City MI 18:10 9:05
83 49/88 40 Harvey Coates 32 M Boyne City MI 18:10 9:05
84 35/97 37 Amy Burk 38 F Mancelona MI 18:14 9:07
85 50/88 202 Austin Harmon 8 M 18:21 9:11
86 51/88 59 Mark Krudy 5 M Lewiston MI 18:23 9:12
87 36/97 82 Kindra Padgett 30 F Leslie MI 18:24 9:12
88 52/88 169 Kirk Baese 51 M Ovid MI 18:25 9:13
89 53/88 80 Joe Muszkiewicz 54 M Boyne City MI 18:25 9:13
90 37/97 57 Cynthia Krudy 48 F Lewiston MI 18:28 9:14
91 38/97 102 Megan Voigt 8 F Bridgeport MI 18:36 9:18
92 54/88 127 Dee Drake 53 M Ann Arbor MI 18:41 9:21
93 39/97 130 April Luke 26 F Westland MI 18:42 9:21
94 40/97 215 Joanie Brogan F East Lansing MI 18:46 9:23
95 41/97 99 Nancy VandenBroek 50 F Bellaire MI 18:48 9:24
96 42/97 200 Kelsey Lacroix 14 F Flushing MI 18:53 9:27
97 43/97 199 Zoe Lacroix 13 F Zeeland MI 18:54 9:27
98 55/88 128 Rob Drake 41 M Boyne City MI 18:54 9:27
99 44/97 152 Sarah Mussetter 29 F Denver CO 18:57 9:29
100 45/97 140 Debr Hermann 42 F Ann Arbor MI 19:09 9:35
101 56/88 119 Matt Angert 28 M Ellicott City MD 19:23 9:42
102 46/97 118 Diane Limsui 25 F Columbia MD 19:28 9:44
103 47/97 73 Meghan Matekel 10 F East Jordan MI 19:29 9:45
104 48/97 203 Rose Hougtup 42 F 19:29 9:45
105 49/97 178 Mackenzie McGarey 8 F Charlevoix MI 19:34 9:47
106 57/88 77 Josh Milbrandt 7 M Springfield IL 19:39 9:50
107 58/88 158 Joe Wolf 55 M Clarkston MI 19:44 9:52
108 59/88 170 Jay Smith 52 M Okemos MI 19:45 9:53
109 50/97 197 Mary Vandewiele 51 F Ann Arbor MI 19:47 9:54
110 51/97 56 Andrea Krudy 8 F Lewiston MI 19:51 9:56
111 52/97 52 Kendall Hermann 9 F New Lenox IL 19:55 9:58
112 53/97 138 Julie Hermann 46 F Chelsea MI 19:56 9:58
113 54/97 47 Jackie Haas 46 F Boyne City MI 20:00 10:00
114 55/97 21 Mary Baxter 62 F Grand Rapids MI 20:02 10:01
115 56/97 104 Diane Wallen 53 F Novi MI 20:03 10:02
116 60/88 175 Thomas Watson 28 M Hamilton MI 20:04 10:02
117 61/88 69 Glen Mackie 45 M Plymouth MI 20:20 10:10
118 57/97 129 Stacy Luke 19 F Canton MI 20:20 10:10
119 58/97 198 Jaren Nash 33 F Ada MI 20:22 10:11
120 59/97 35 Marie Bryan 8 F Ballwin MO 20:24 10:12
121 60/97 211 Jamie Glass 26 F Aurora IL 20:25 10:13
122 61/97 213 Hannah Pollack 9 F Williamston MI 20:26 10:13
123 62/97 39 Meredith Clark 13 F Farmington Hills MI 20:29 10:15
124 62/88 65 Landon Luyckx 8 M Boyne City MI 20:38 10:19
125 63/97 162 Abby Ottenhoff 8 F Grosse Pt Park MI 20:39 10:20
126 63/88 64 Jim Luyckx 48 M Boyne City MI 20:42 10:21
127 64/97 146 Ali Stoner 17 F Greenwood VA 20:48 10:24
128 65/97 145 Carol Moody 52 F St Joseph MI 20:48 10:24
129 66/97 147 Jennie Moody 49 F Boyne City MI 20:48 10:24
130 64/88 105 John Weglinski 70 M Boyne City MI 20:56 10:28
131 67/97 87 Sarah pincombe 31 F comstock park MI 21:02 10:31
132 65/88 84 Brett pincombe 34 M comstock park MI 21:02 10:31
133 66/88 28 Noah Bevilacqua 8 M Bloomington IL 21:04 10:32
134 68/97 46 Marisa Gluszewski 37 F Chesterton IN 21:08 10:34
135 69/97 96 Suzan Sellke 51 F Parma OH 21:35 10:48
136 70/97 54 Beth jackson 41 F Rochester MI 21:36 10:48
137 71/97 205 Alyssa Krudy 19 F Lewiston MI 21:49 10:55
138 72/97 181 Jessica Sepheyer 27 F 21:50 10:55
139 73/97 186 Traci Moore 20 F East Jordan MI 21:55 10:58
140 74/97 20 Mary Anderson 9 F Boyne City MI 22:01 11:01
141 75/97 19 Amy Anderson 18 F Boyne City MI 22:01 11:01
142 67/88 180 Jared Sherwood 19 M Boyne Falls MI 22:02 11:01
143 76/97 95 Sarah Raymond 25 F Grand Rapids MI 22:05 11:03
144 68/88 188 Bob Esford 78 M Petoskey MI 22:18 11:09
145 77/97 194 Kara Hug 8 F Plymouth MI 22:21 11:11
146 69/88 193 Gerlad Hug 49 M Plymouth MI 22:21 11:11
147 70/88 76 Joey Milbrandt 7 M Springfield IL 22:22 11:11
148 71/88 204 Eddye Laginess 14 M 22:25 11:13
149 78/97 185 Carol Moore 44 F East Jordan MI 22:52 11:26
150 72/88 111 Scott Pearce 42 M Boyne City MI 23:41 11:51
151 73/88 32 Mitchell Bragg 11 M Pickney MI 23:44 11:52
152 79/97 31 Julie Bragg 38 F Pickney MI 23:44 11:52
153 74/88 166 Sean Pumford 9 M Saginaw MI 24:40 12:20
154 75/88 165 Matt Pumford 44 M Saginaw MI 24:44 12:22
155 80/97 48 Linda Halford 54 F Charlevoix MI 25:06 12:33
156 76/88 45 David Germond 56 M East Jordan MI 25:20 12:40
157 81/97 44 Ann Germond 58 F East Jordan MI 25:23 12:42
158 77/88 75 Jacob Milbrandt 10 M Springfield IL 25:42 12:51
159 82/97 92 Kim Raymond 52 F Fenton MI 25:42 12:51
160 78/88 60 Paul Krudy 50 M Lewiston MI 25:44 12:52
161 79/88 91 Brian Raymond 51 M Fenton MI 25:45 12:53
162 83/97 116 Katie Holmes 12 F Greensboro NC 26:40 13:20
163 80/88 117 Alex Holmes 9 M Greensboro NC 26:42 13:21
164 84/97 155 Kathy Birmingham 54 F Boyne City MI 26:43 13:22
165 81/88 25 Nash Bennett 9 M Holt MI 26:52 13:26
166 85/97 24 Jenni Bennett 35 F Holt MI 26:53 13:27
167 86/97 83 Lee phillips 70 F Petoskey MI 27:30 13:45
168 87/97 34 Julie Bryan 50 F Ballwin MO 27:56 13:58
169 82/88 103 William Voigt 76 M Essexville MI 28:29 14:15
170 88/97 101 Grace Voigt 75 F Essexville MI 28:33 14:17
171 83/88 115 Brent Holmes 51 M Greensboro NC 29:11 14:36
172 89/97 114 Kim Weber 49 F Springboro OH 29:19 14:40
173 90/97 63 Susan L'Heureux 48 F East Jordan MI 29:19 14:40
174 84/88 79 Roger Mussetter 60 M Menomonie WI 30:02 15:01
175 91/97 112 Shannon Pearce 42 F Boyne City MI 30:20 15:10
176 92/97 210 Cindy Grice 44 F Boyne City MI 30:21 15:11
177 93/97 160 Lauren Perry 14 F Clarston MI 31:57 15:59
178 94/97 157 Eliabeth Wolf 14 F Clarkston MI 31:57 15:59
179 95/97 23 Jayna Bennett 7 F Holt MI 32:04 16:02
180 85/88 22 Darrin Bennett 37 M Holt MI 32:05 16:03
181 86/88 98 Reg Sprik 80 M Bellaire MI 41:43 20:52
182 87/88 1431 John Kind 21 M Lewiston MI 43:04 21:32
183 88/88 209 Rob Aldrich 48 M Ann Arbor MI 49:10 24:35
184 96/97 208 Patty Aldrich 47 F 51:52 25:56
185 97/97 1378 Dawn Pumford 42 F Saginaw MI 55:42 27:51



********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********

Place No. Name Ag Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== == === =================== ======= =====
1 109 Michelle Manning 13 F Novi MI 13:47 6:54

FEMALE AGE GROUP 1 - 12
Place No. Name Ag Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== == === =================== ======= =====
1 42 Claire Courtney 12 F Novi MI 14:28 7:14
2 192 Emily Hug 11 F Plymouth MI 16:29 8:15
3 173 Emily Lowell 12 F Catlett VA 17:38 8:49
4 67 Leiss Luyckx 10 F Boyne City MI 17:38 8:49
5 58 Leah Krudy 10 F Lewiston MI 17:50 8:55
6 206 Keigan Dandeneau 8 F Elmira MI 18:09 9:05
7 41 Tyla Coates 8 F Boyne City MI 18:10 9:05
8 102 Megan Voigt 8 F Bridgeport MI 18:36 9:18
9 73 Meghan Matekel 10 F East Jordan MI 19:29 9:45
10 178 Mackenzie McGarey 8 F Charlevoix MI 19:34 9:47
11 56 Andrea Krudy 8 F Lewiston MI 19:51 9:56
12 52 Kendall Hermann 9 F New Lenox IL 19:55 9:58
13 35 Marie Bryan 8 F Ballwin MO 20:24 10:12
14 213 Hannah Pollack 9 F Williamston MI 20:26 10:13
15 162 Abby Ottenhoff 8 F Grosse Pt Park MI 20:39 10:20
16 20 Mary Anderson 9 F Boyne City MI 22:01 11:01
17 194 Kara Hug 8 F Plymouth MI 22:21 11:11
18 116 Katie Holmes 12 F Greensboro NC 26:40 13:20
19 23 Jayna Bennett 7 F Holt MI 32:04 16:02

FEMALE AGE GROUP 13 - 19
Place No. Name Ag Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== == === =================== ======= =====
1 109 Michelle Manning 13 F Novi MI 13:47 6:54
2 163 Paige Frey 14 F Cincinnati OH 14:14 7:07
3 196 Lainie Huston 15 F Farmington Hills MI 14:16 7:08
4 149 Brianne McDonald 18 F Harper Woods MI 14:39 7:20
5 72 Morgan malloy 15 F Northville MI 14:46 7:23
6 88 Laura potter 19 F north muskegon MI 16:08 8:04
7 93 Marin Raymond 18 F Fenton MI 16:43 8:22
8 62 Catie L'Heureux 16 F East Jordan MI 17:22 8:41
9 68 Lindsey Luyckx 14 F Boyne City MI 17:33 8:47
10 133 Amanda Kruzel 15 F Brighton MI 18:01 9:01
11 176 Melinda Killian 18 F Indian River MI 18:02 9:01
12 38 Audrey Burk 15 F Mancelona MI 18:04 9:02
13 200 Kelsey Lacroix 14 F Flushing MI 18:53 9:27
14 199 Zoe Lacroix 13 F Zeeland MI 18:54 9:27
15 129 Stacy Luke 19 F Canton MI 20:20 10:10
16 39 Meredith Clark 13 F Farmington Hills MI 20:29 10:15
17 146 Ali Stoner 17 F Greenwood VA 20:48 10:24
18 205 Alyssa Krudy 19 F Lewiston MI 21:49 10:55
19 19 Amy Anderson 18 F Boyne City MI 22:01 11:01
20 160 Lauren Perry 14 F Clarston MI 31:57 15:59
21 157 Eliabeth Wolf 14 F Clarkston MI 31:57 15:59

FEMALE AGE GROUP 20 - 29
Place No. Name Ag Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== == === =================== ======= =====
1 123 Megan Blamer 25 F 15:08 7:34
2 156 Lauren Pachuta 20 F Farmington Hills MI 15:28 7:44
3 187 Sarah King 25 F Columbus MI 15:57 7:59
4 201 Sara Barbas 27 F East Jordan MI 16:08 8:04
5 89 Sara potter 23 F north muskegon MI 16:35 8:18
6 130 April Luke 26 F Westland MI 18:42 9:21
7 152 Sarah Mussetter 29 F Denver CO 18:57 9:29
8 118 Diane Limsui 25 F Columbia MD 19:28 9:44
9 211 Jamie Glass 26 F Aurora IL 20:25 10:13
10 181 Jessica Sepheyer 27 F 21:50 10:55
11 186 Traci Moore 20 F East Jordan MI 21:55 10:58
12 95 Sarah Raymond 25 F Grand Rapids MI 22:05 11:03

FEMALE AGE GROUP 30 - 39
Place No. Name Ag Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== == === =================== ======= =====
1 71 Lisa Maginity 35 F Boyne City MH 14:04 7:02
2 153 Jen Spate 34 F Boyne Falls MI 15:43 7:52
3 182 Brittney Book 35 F Boyne Falls MI 15:50 7:55
4 43 Michael Davis 36 F Boyne City MI 16:11 8:06
5 97 Sara Smith 30 F Groton MA 16:57 8:29
6 37 Amy Burk 38 F Mancelona MI 18:14 9:07
7 82 Kindra Padgett 30 F Leslie MI 18:24 9:12
8 198 Jaren Nash 33 F Ada MI 20:22 10:11
9 87 Sarah pincombe 31 F comstock park MI 21:02 10:31
10 46 Marisa Gluszewski 37 F Chesterton IN 21:08 10:34
11 31 Julie Bragg 38 F Pickney MI 23:44 11:52
12 24 Jenni Bennett 35 F Holt MI 26:53 13:27

FEMALE AGE GROUP 40 - 49
Place No. Name Ag Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== == === =================== ======= =====
1 177 Debra Osoki Lutz 40 F Grand Rapids MI 17:25 8:43
2 144 Paula Avery 42 F Kansas City MI 17:56 8:58
3 132 Lisa Kruzel 43 F Brighton MI 18:01 9:01
4 57 Cynthia Krudy 48 F Lewiston MI 18:28 9:14
5 140 Debr Hermann 42 F Ann Arbor MI 19:09 9:35
6 203 Rose Hougtup 42 F 19:29 9:45
7 138 Julie Hermann 46 F Chelsea MI 19:56 9:58
8 47 Jackie Haas 46 F Boyne City MI 20:00 10:00
9 147 Jennie Moody 49 F Boyne City MI 20:48 10:24
10 54 Beth jackson 41 F Rochester MI 21:36 10:48
11 185 Carol Moore 44 F East Jordan MI 22:52 11:26
12 114 Kim Weber 49 F Springboro OH 29:19 14:40
13 63 Susan L'Heureux 48 F East Jordan MI 29:19 14:40
14 112 Shannon Pearce 42 F Boyne City MI 30:20 15:10
15 210 Cindy Grice 44 F Boyne City MI 30:21 15:11
16 208 Patty Aldrich 47 F 51:52 25:56
17 1378 Dawn Pumford 42 F Saginaw MI 55:42 27:51

FEMALE AGE GROUP 50 - 59
Place No. Name Ag Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== == === =================== ======= =====
1 99 Nancy VandenBroek 50 F Bellaire MI 18:48 9:24
2 197 Mary Vandewiele 51 F Ann Arbor MI 19:47 9:54
3 104 Diane Wallen 53 F Novi MI 20:03 10:02
4 145 Carol Moody 52 F St Joseph MI 20:48 10:24
5 96 Suzan Sellke 51 F Parma OH 21:35 10:48
6 48 Linda Halford 54 F Charlevoix MI 25:06 12:33
7 44 Ann Germond 58 F East Jordan MI 25:23 12:42
8 92 Kim Raymond 52 F Fenton MI 25:42 12:51
9 155 Kathy Birmingham 54 F Boyne City MI 26:43 13:22
10 34 Julie Bryan 50 F Ballwin MO 27:56 13:58

FEMALE AGE GROUP 60 - 69
Place No. Name Ag Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== == === =================== ======= =====
1 21 Mary Baxter 62 F Grand Rapids MI 20:02 10:01

FEMALE AGE GROUP 70 - 99
Place No. Name Ag Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== == === =================== ======= =====
1 83 Lee phillips 70 F Petoskey MI 27:30 13:45
2 101 Grace Voigt 75 F Essexville MI 28:33 14:17

********** MALE OVERALL RESULTS ***********

Place No. Name Ag Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== == === =================== ======= =====
1 189 Andrew Plude 14 M Charlevoix MI 11:27 5:44

MALE AGE GROUP 1 - 12
Place No. Name Ag Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== == === =================== ======= =====
1 190 Nicholas Plude 11 M Charlevoiux MI 13:56 6:58
2 195 Robert Peraino 12 M Northville MI 14:02 7:01
3 183 Etnani Book 9 M Boyne Falls MI 14:09 7:05
4 124 Cameron Barr 10 M Bloomfield MI 14:51 7:26
5 110 Alex Manning 11 M Novi MI 14:53 7:27
6 66 Lane Luyckx 12 M Boyne City MI 15:11 7:36
7 167 Andrew Pumford 10 M Saginaw MI 15:43 7:52
8 191 William Threlkeld 9 M Bloomfield Hills MI 15:49 7:55
9 139 Jake Hermann 10 M Ann Arbor MI 15:51 7:56
10 70 Clifton Maginity 7 M Boyne City MI 16:24 8:12
11 61 Brian L'Heureux 12 M East Jordan MI 16:28 8:14
12 135 Aaron Kruzel 10 M Brighton MI 16:30 8:15
13 125 Brett Barr 8 M Bloomfield MI 17:17 8:39
14 100 Andrew Voigt 10 M Bridgeport MI 17:28 8:44
15 49 Gabe Hawley 11 M East Jordan MI 17:33 8:47
16 107 Brennan Wolff 12 M Clarkston MI 17:54 8:57
17 202 Austin Harmon 8 M 18:21 9:11
18 59 Mark Krudy 5 M Lewiston MI 18:23 9:12
19 77 Josh Milbrandt 7 M Springfield IL 19:39 9:50
20 65 Landon Luyckx 8 M Boyne City MI 20:38 10:19
21 28 Noah Bevilacqua 8 M Bloomington IL 21:04 10:32
22 76 Joey Milbrandt 7 M Springfield IL 22:22 11:11
23 32 Mitchell Bragg 11 M Pickney MI 23:44 11:52
24 166 Sean Pumford 9 M Saginaw MI 24:40 12:20
25 75 Jacob Milbrandt 10 M Springfield IL 25:42 12:51
26 117 Alex Holmes 9 M Greensboro NC 26:42 13:21
27 25 Nash Bennett 9 M Holt MI 26:52 13:26

MALE AGE GROUP 13 - 19
Place No. Name Ag Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== == === =================== ======= =====
1 189 Andrew Plude 14 M Charlevoix MI 11:27 5:44
2 29 Sam Bevilacqua 15 M Bloomington IL 11:38 5:49
3 212 Blake Brogan 17 M East Lansing MI 12:53 6:27
4 143 Tim Toton 18 M Aurora CO 13:01 6:31
5 78 Eric Milbrandt-Leon 14 M Niantic IL 13:28 6:44
6 50 Luke Hawley 14 M East Jordan MI 13:53 6:57
7 184 Billy Millar 13 M 13:55 6:58
8 207 Rob Aldrich 15 M Ann Arbor MI 14:16 7:08
9 134 Ryan Kruzel 13 M Brighton MI 14:22 7:11
10 142 Andrew Barnikow 14 M Grand Rapids MI 14:43 7:22
11 151 Austin Lastakis 14 M Detroit MI 15:06 7:33
12 137 Noah Hermann 17 M Chelsea MI 15:41 7:51
13 172 Hannah Lowell 16 M Catlett VA 15:46 7:53
14 51 Clayton Hermann 13 M New Lenox IL 15:49 7:55
15 136 Jack Hermann 17 M Chelsea MI 16:06 8:03
16 122 Isaac Krey 18 M Boyne City MI 16:49 8:25
17 126 Graham Mackie 15 M Plymouth MI 17:35 8:48
18 74 Mac Meier 13 M Boyne City MI 17:35 8:48
19 180 Jared Sherwood 19 M Boyne Falls MI 22:02 11:01
20 204 Eddye Laginess 14 M 22:25 11:13

MALE AGE GROUP 20 - 29
Place No. Name Ag Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== == === =================== ======= =====
1 214 Carlos Sarmienlo 28 M Brooklyn NY 14:03 7:02
2 94 Matthew Raymond 21 M Fenton MI 14:15 7:08
3 30 Kevin Biederman 29 M Anchorage AK 15:28 7:44
4 36 Andrey budzinskiy 24 M whitehall MI 15:54 7:57
5 121 Aj Krey 24 M Boyne City MI 16:49 8:25
6 174 Nick Gorton 27 M Midland MI 17:30 8:45
7 119 Matt Angert 28 M Ellicott City MD 19:23 9:42
8 175 Thomas Watson 28 M Hamilton MI 20:04 10:02
9 1431 John Kind 21 M Lewiston MI 43:04 21:32

MALE AGE GROUP 30 - 39
Place No. Name Ag Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== == === =================== ======= =====
1 148 Jeff Komondy 32 M Boyne City MI 11:50 5:55
2 141 Mike Phelps 34 M Grand Haven MI 17:00 8:30
3 40 Harvey Coates 32 M Boyne City MI 18:10 9:05
4 84 Brett pincombe 34 M comstock park MI 21:02 10:31
5 22 Darrin Bennett 37 M Holt MI 32:05 16:03

MALE AGE GROUP 40 - 49
Place No. Name Ag Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== == === =================== ======= =====
1 164 Joe Lutmer 46 M Cincinnati OH 13:21 6:41
2 131 Kerry Kruzel 44 M Brighton MI 13:37 6:49
3 168 Craig Pappin 46 M Jackson MI 17:04 8:32
4 128 Rob Drake 41 M Boyne City MI 18:54 9:27
5 69 Glen Mackie 45 M Plymouth MI 20:20 10:10
6 64 Jim Luyckx 48 M Boyne City MI 20:42 10:21
7 193 Gerlad Hug 49 M Plymouth MI 22:21 11:11
8 111 Scott Pearce 42 M Boyne City MI 23:41 11:51
9 165 Matt Pumford 44 M Saginaw MI 24:44 12:22
10 209 Rob Aldrich 48 M Ann Arbor MI 49:10 24:35

MALE AGE GROUP 50 - 59
Place No. Name Ag Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== == === =================== ======= =====
1 171 Maverick Tomkins 50 M Boyne City MI 15:18 7:39
2 150 James Costakis 53 M Grosse Point Shore 16:02 8:01
3 113 Tom Weber 50 M Springboro OH 17:36 8:48
4 169 Kirk Baese 51 M Ovid MI 18:25 9:13
5 80 Joe Muszkiewicz 54 M Boyne City MI 18:25 9:13
6 127 Dee Drake 53 M Ann Arbor MI 18:41 9:21
7 158 Joe Wolf 55 M Clarkston MI 19:44 9:52
8 170 Jay Smith 52 M Okemos MI 19:45 9:53
9 45 David Germond 56 M East Jordan MI 25:20 12:40
10 60 Paul Krudy 50 M Lewiston MI 25:44 12:52
11 91 Brian Raymond 51 M Fenton MI 25:45 12:53
12 115 Brent Holmes 51 M Greensboro NC 29:11 14:36

MALE AGE GROUP 60 - 69
Place No. Name Ag Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== == === =================== ======= =====
1 79 Roger Mussetter 60 M Menomonie WI 30:02 15:01

MALE AGE GROUP 70 - 99
Place No. Name Ag Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== == === =================== ======= =====
1 105 John Weglinski 70 M Boyne City MI 20:56 10:28
2 188 Bob Esford 78 M Petoskey MI 22:18 11:09
3 103 William Voigt 76 M Essexville MI 28:29 14:15
4 98 Reg Sprik 80 M Bellaire MI 41:43 20:52




*** 10K RUN RESULTS ***

Place Sex/Tot No. Name Ag Sex City/state Finish Pace
===== ======== ==== =================== == === =================== ======= =====
1 1/147 5004 Ryan Linden 26 M 33:14 5:21
2 2/147 1193 Christopher Burke 22 M Ann Arbor MI 33:27 5:23
3 3/147 1324 Carlos Reniifo 25 M Columbia MD 33:54 5:28
4 4/147 1315 Jordan Eccleston 18 M Sterling Heights MI 35:10 5:40
5 5/147 1403 Michael Smith 19 M Gaylord MI 35:52 5:47
6 6/147 1316 Joshua Eccleston 18 M Sterling Heights MI 35:53 5:47
7 7/147 1188 John Brabbs 43 M Rochester MI 37:27 6:02
8 8/147 1197 Bill Courtney 44 M Novi MI 37:45 6:05
9 1/104 1178 Amy Baker 24 F Ann Arbor MI 38:01 6:07
10 9/147 1339 Chris Lloyd 17 M Sedna AZ 38:16 6:10
11 10/147 1224 Brian Kalsbeek 34 M Grandville MI 38:16 6:10
12 11/147 1270 Laud Ryan 36 M East Lansing MI 38:47 6:15
13 12/147 1187 Jim Brabbs 44 M Griswold IA 39:00 6:17
14 13/147 1219 Greg Janicki 43 M W Bloomfield MI 39:09 6:18
15 14/147 1181 Christian Bechtel 43 M Haslett MI 39:19 6:20
16 15/147 1305 Russ Woolery 30 M Golden Valley MN 39:24 6:21
17 16/147 1283 Matt Smith 33 M Groton MA 39:27 6:21
18 17/147 1323 Nick Saloicololi 25 M Columbia MD 40:36 6:33
19 18/147 1432 Hugh Kuchta 50 M 40:42 6:33
20 19/147 1373 Phil French 51 M Howell MI 40:43 6:34
21 20/147 1436 Ken Ames 51 M Gaylord MI 41:12 6:38
22 21/147 1320 Paul Lipinksi 43 M Canton MI 41:24 6:40
23 2/104 1271 Cherie Salmeto 38 F Pinckney MI 41:34 6:42
24 22/147 1248 Matt Mussetter 29 M Denver CO 42:01 6:46
25 23/147 1275 Norbert Scharenbroc 48 M Charlevoix MI 42:20 6:49
26 24/147 1263 Tim Prochko 35 M Oakland MI 42:40 6:52
27 25/147 1233 James krygowski 23 M livonia MI 42:45 6:53
28 26/147 1404 Dan Smith 43 M Gaylord MI 42:49 6:54
29 27/147 1308 Jon Dammeyer 15 M Leo IN 42:50 6:54
30 3/104 1192 Katherine Brown 22 F livonia MI 42:59 6:55
31 28/147 1430 Steve Kelty 41 M 43:03 6:56
32 29/147 1382 Kurt Lockman 29 M Grand Rapids MI 43:17 6:58
33 30/147 1414 Michael Moore 41 M Charlevoiux MI 43:26 7:00
34 31/147 1395 Chris Frasz 10 M Boyne City MI 43:37 7:01
35 32/147 1393 Mike Milliken 29 M Grand Rapids MI 43:38 7:02
36 33/147 1379 Andy Stover 27 M Royal Oak MI 43:39 7:02
37 34/147 1346 Kevin Pachuta 13 M Farmington Hills MI 44:06 7:06
38 35/147 1376 Steve Van Dam 57 M Boyne City MI 44:08 7:07
39 36/147 1260 Joe Potter 15 M north muskegon MI 44:34 7:11
40 37/147 1390 Bob Grove 55 M Boyne City MI 44:38 7:11
41 38/147 1225 Eric Kaye 41 M Livonia MI 44:49 7:13
42 4/104 1237 Amy Luke 20 F Saline MI 44:50 7:13
43 5/104 1277 Katy Scheffler 37 F Rockford MI 45:08 7:16
44 39/147 1409 Ether Mares 18 M Boyne City MI 45:09 7:16
45 40/147 1278 Erik Schmid 36 M Clinton UT 45:25 7:19
46 41/147 1408 Taylor Voice 16 M Boyne MI 45:28 7:19
47 42/147 1292 Liam Taylor 16 M Loveland OH 45:30 7:20
48 43/147 1314 Michael Hempstead 44 M Petoskey MI 45:31 7:20
49 6/104 1211 Julie Germond 25 F East Jordan MI 45:32 7:20
50 44/147 1338 Grant Steinhauber 15 M Ann Arbor MI 45:34 7:20
51 45/147 1444 Rick Lantz 38 M 45:34 7:20
52 46/147 1287 Jim Stieber 54 M Boyne City MI 45:35 7:21
53 47/147 1353 Adam Jack Pinney 18 M Midland MI 45:38 7:21
54 48/147 1217 Jay Heydenburg 39 M Comstock Park MI 45:45 7:22
55 7/104 1377 Kristin Harper 34 F Rochester Hills MI 45:46 7:22
56 8/104 1356 Ginny Gaudard 29 F Davison MI 45:48 7:23
57 49/147 1389 Bruce Howard 54 M Lansing MI 45:55 7:24
58 50/147 1210 Ken Geigler 40 M Lake Orion MI 46:03 7:25
59 51/147 1418 Dick Kozole 39 M Waterford MI 46:09 7:26
60 52/147 1198 Marc Cripe 54 M ypsilanti MI 46:09 7:26
61 53/147 1331 Tom Yates 46 M New Boston MI 46:12 7:26
62 9/104 1256 Erica Phelps 31 F Grand Haven MI 46:13 7:27
63 54/147 1241 Alan McCutcheon 51 M Boyne City MI 46:14 7:27
64 55/147 1228 Corey Knight 34 M Chelsea MI 46:18 7:28
65 56/147 1383 Ken Herman 55 M Cheboygan MI 46:22 7:28
66 57/147 1240 Nicholas Matelski 28 M Boyne City MI 46:26 7:29
67 10/104 1236 Cathie leavy 42 F birmingham MI 46:29 7:29
68 11/104 1285 Nicole Sterrett 33 F charlevoix MI 46:38 7:31
69 58/147 1443 Derek Rummel 48 M 46:40 7:31
70 59/147 1279 Dan Schultze 54 M Boyne City MI 46:45 7:32
71 60/147 1243 Joshua McDonald 33 M Cedar Cresr NM 46:45 7:32
72 61/147 1327 Dan O'Haver 38 M Dexter MI 46:50 7:33
73 62/147 1328 Michael Doherty 35 M Ada MI 46:55 7:33
74 63/147 1367 Eric Leaman 41 M Boyne City MI 46:58 7:34
75 64/147 1295 Ron Voigt 42 M Bridgeport MI 47:17 7:37
76 65/147 1401 Adam Jury 31 M Columbus OH 47:25 7:38
77 12/104 1387 Alexa Breedveld 18 F Saline MI 47:29 7:39
78 13/104 1291 Laura Taylor 47 F Charlevoix MI 47:30 7:39
79 66/147 1391 Jeremiah Grove 22 M Boyne City MI 47:39 7:41
80 14/104 1396 Kathleen Step 51 F South Lyon MI 47:41 7:41
81 67/147 1203 Jerry DeGroot 38 M Hudsonville MI 47:49 7:42
82 68/147 1394 Joe Jozefiak 52 M Johannesburg MI 47:52 7:43
83 69/147 1306 Gregory Young 53 M Rochester Hills MI 47:55 7:43
84 70/147 1317 Michael Herblet 41 M Belmont MI 48:01 7:44
85 71/147 1425 Ricky Lund 24 M 48:04 7:45
86 72/147 1207 James Feeny 30 M Okemos MI 48:05 7:45
87 15/104 1230 Kelly Komray 28 F East Lansing MI 48:05 7:45
88 16/104 1423 Dana Stone 33 F 48:06 7:45
89 17/104 1288 Mary-Anne Stieber 51 F Boyne City MI 48:19 7:47
90 73/147 1299 John Wenstrom 23 M Mason MI 48:20 7:47
91 74/147 1307 Michael Olechiw 42 M New Hudson MI 48:30 7:49
92 18/104 1186 Catherine Borowski 26 F Petoskey MI 48:32 7:49
93 75/147 1312 Larry Glassford 25 M Milton FL 48:53 7:52
94 19/104 1206 Sara Faircloth 27 F Boyne City MI 48:54 7:53
95 76/147 1216 James Haas 50 M Owosso MI 49:00 7:53
96 20/104 1345 Lindsey Mansfield 19 F Boyne City MI 49:03 7:54
97 77/147 1177 Steve Anderson 48 M Boyne City MI 49:14 7:56
98 78/147 1313 Kevin Dickevens 39 M Byron Center MI 49:16 7:56
99 79/147 1234 Jere L'Heureux 50 M East Jordan MI 49:17 7:56
100 80/147 1407 Robby Jensen 18 M Boyne City MI 49:18 7:56
101 21/104 1429 Jenny Strabel 33 F 49:18 7:56
102 81/147 1310 Paul Blystone 18 M Boyne City MI 49:25 7:58
103 22/104 1319 Sarah Lipinski 15 F Canton MI 49:28 7:58
104 23/104 1200 Michelle De Groot 38 F Hudsonville MI 49:33 7:59
105 82/147 1412 David Threlkeld 47 M Bloomfield Hills MI 49:41 8:00
106 24/104 1399 Lynnelle Rehkopf 30 F Grand Rapids MI 49:47 8:01
107 83/147 1435 Dan Hoogtep 42 M 49:51 8:02
108 84/147 1183 Steve Bird 45 M Campbell CA 49:57 8:03
109 85/147 1325 Jerry Douglas 46 M Boyne City MI 49:58 8:03
110 86/147 1227 Russ Kittleson 59 M Canton MD 50:09 8:05
111 25/104 1447 Cathy Pollak 39 F 50:11 8:05
112 26/104 1417 Debra Kozole 39 F Waterford MI 50:12 8:05
113 87/147 1276 Joel Scheffler 37 M Rockford MI 50:17 8:06
114 88/147 1231 Jason Krentz 36 M Collegeville PA 50:25 8:07
115 89/147 1442 Steven Bollero 51 M 50:36 8:09
116 90/147 1428 Brian Helsel 18 M 50:39 8:09
117 27/104 1329 Jackie Doherty 35 F Ada MI 50:56 8:12
118 28/104 1303 Karin Wolff 36 F Lake Orion MI 51:03 8:13
119 91/147 1204 Jim Dixon 52 M Boyne City MI 51:05 8:14
120 92/147 1268 Wolfgang Russold 35 M Boyne City MI 51:09 8:14
121 93/147 1354 Ryan Pylman 28 M Caledonia MI 51:12 8:15
122 29/104 1249 Nancy Mussetter 58 F Menomonie WI 51:14 8:15
123 94/147 1289 Bradley Stover 30 M Huntington Woods MI 51:22 8:16
124 30/104 1281 Beth Smith 25 F Elmira MI 51:24 8:17
125 95/147 1332 Wally Barkley 60 M Boyne City MI 51:25 8:17
126 96/147 1427 Fred Buckman 35 M 51:29 8:18
127 97/147 1232 Daniel Krudy 16 M Lewiston MI 51:32 8:18
128 31/104 1336 Sarah Drake 17 F Ann Arbor MI 51:32 8:18
129 32/104 1238 Amy Matekel 39 F East Jordan MI 51:34 8:18
130 33/104 1214 Colleen Gorton 24 F Anchorage AK 51:41 8:19
131 98/147 1392 Felipe Kohn 45 M Bloomfield MI 51:41 8:19
132 99/147 1333 Terrence Barr 39 M Bloomfield Hills MI 51:55 8:22
133 100/147 1386 Paul Shepard 70 M Eastport MI 51:57 8:22
134 101/147 1388 Steve Goch 61 M Bloomfield MI 51:58 8:22
135 102/147 1235 Travis Lange 15 M Boyne City MI 52:01 8:23
136 103/147 1253 Jacob O'Neill 24 M Dundee MI 52:05 8:23
137 104/147 1298 Jeff Wellman 48 M Boyne City MI 52:07 8:24
138 105/147 1363 Brendy Lange 26 M Walloon Lake MI 52:08 8:24
139 34/104 1422 Lindsey Gueberman 25 F 52:10 8:24
140 35/104 1371 Hannah Wolf 18 F Clarkston MI 52:11 8:24
141 36/104 1385 Karie McMickle 30 F Chevy Chase MD 52:16 8:25
142 37/104 1269 Cindy Rutyna 39 F Plymouth MI 52:17 8:25
143 106/147 1344 Michael Schreiber 49 M Birmingham MI 52:18 8:25
144 38/104 1218 Katherine Jablonski 35 F Dearborn MI 52:20 8:26
145 39/104 1202 Linda Deemer-Dixon 49 F Romeo MI 52:25 8:26
146 40/104 1322 Bonnie Fahoorne 41 F Huntington Woods MI 52:25 8:27
147 107/147 1357 Gary Druskovich 48 M Kalamazoo MI 52:34 8:28
148 41/104 1337 Helen Steinhauber 17 F Ann Arbor MI 52:41 8:29
149 108/147 1355 Paul Gaudard 29 M Davison MI 52:48 8:30
150 109/147 1220 Chris Johnson 35 M Canton MI 52:54 8:31
151 110/147 1223 Zachary Johnson 12 M Canton MI 52:54 8:31
152 111/147 1419 Brett Somero 18 M Allendale MI 52:58 8:32
153 112/147 1274 Tom Sandison 46 M Charlevoix MI 53:01 8:32
154 42/104 1293 Lisa Velarde 41 F Grand Blanc MI 53:10 8:34
155 43/104 1245 Tracy Milbrandt 35 F Springfield IL 53:11 8:34
156 113/147 1370 Brian Kiernicki 35 M Romeo MI 53:22 8:36
157 114/147 1252 Tuan Nguyen 33 M Austin TX 53:40 8:39
158 44/104 1348 Chrissie Costakis 18 F Grosse Point Shore 53:46 8:40
159 45/104 1199 Laura Darby 42 F Alto MI 53:51 8:40
160 115/147 1302 Terry wilson 61 M central lake MI 53:55 8:41
161 46/104 1321 Jennifer Lipinski 42 F Canton MI 54:01 8:42
162 116/147 1397 Mathew Butler 29 M Atlanta GA 54:02 8:42
163 117/147 1311 Bill Kercorian 40 M Commerce MI 54:10 8:43
164 118/147 1205 Jim Elzinga 72 M Conway MI 54:16 8:44
165 119/147 1380 Matt Phaseleer 28 M Cedar Springs MI 54:24 8:46
166 120/147 1191 William Brinkerhoff 42 M Ann Arbor MI 54:27 8:46
167 121/147 1300 Jim Whiteford 46 M Clarkston MI 54:37 8:48
168 122/147 1400 George Kerr 58 M Waters MI 54:42 8:49
169 47/104 1196 Brent Cook 58 F Petoskey MI 54:47 8:49
170 48/104 1272 Kathy Sample 47 F Ann Arbor MI 54:55 8:51
171 49/104 1326 Abby O'Haver 34 F Dexter MI 55:00 8:51
172 50/104 1445 Anne Ehinger 45 F 55:04 8:52
173 51/104 1242 Cindy McDonald 47 F Morganhill CA 55:12 8:53
174 52/104 1294 Rebecca Voigt 37 F Bridgeport MI 55:15 8:54
175 123/147 1180 Bob Bean 36 M Boyne City MI 55:23 8:55
176 124/147 1267 John Ross 59 M Boyne City MI 55:23 8:55
177 53/104 5005 Julie Cabana 37 F 55:30 8:56
178 125/147 1239 Gregg Matekel 45 M East Jordan MI 55:46 8:59
179 54/104 1282 Flo Smith 48 F Boyne City MI 55:49 8:59
180 126/147 1335 Jeff Luke 45 M Wayne MI 56:01 9:01
181 127/147 1416 Todd Rickard 44 M Allendale MI 56:09 9:03
182 55/104 1421 Lorie Gueberman 40 F 56:19 9:04
183 128/147 1341 Stephen Kent 54 M Indianapolis IN 56:26 9:05
184 129/147 1375 Evan Kleber 46 M Del Mar CA 56:37 9:07
185 56/104 1420 Nancy Geerlings 57 F Zeeland MI 56:39 9:07
186 130/147 1347 Wayne Avery 36 M Kansas City MI 56:52 9:10
187 57/104 1189 Audrey Bracciodieta 35 F Carmel ME 56:59 9:11
188 58/104 1330 Kelly Neer 31 F Ada MI 57:00 9:11
189 59/104 1254 Allison Petrusky 26 F Cuyahoga Falls OH 57:09 9:12
190 131/147 1433 Ed Lageiss M 57:12 9:13
191 132/147 1297 Brian Weir 23 M Ypsilanti MI 57:20 9:14
192 133/147 1258 Daniel Polleys 34 M Petosky MI 57:21 9:14
193 60/104 1372 Katlin Coats 18 F Clarkston MI 57:27 9:15
194 61/104 1265 Carolyn Romzick 51 F Farmington Hills MI 57:31 9:16
195 134/147 1446 Lee Ehinger 51 M 57:41 9:17
196 135/147 1246 Joe Moore 33 M Grand Blanc MI 57:42 9:18
197 62/104 1439 Winter Vinecki 9 F 57:45 9:18
198 63/104 1273 Denise Sandison 37 F Charlevoix MI 57:52 9:19
199 64/104 1384 Karen Boike 53 F Flushing MI 58:04 9:21
200 65/104 1342 Joy Lucas 61 F Montgomery MI 58:10 9:22
201 136/147 1250 Benjamin Nash 34 M Ada MI 58:15 9:23
202 66/104 1434 Valory Reams 33 F 58:28 9:25
203 67/104 1266 Allison Ross 28 F Royal Oak MI 58:32 9:26
204 68/104 1406 Jennifer Melch 44 F Ann Arbor MI 58:33 9:26
205 69/104 1437 Karen Baker 42 F Orlando FL 58:39 9:27
206 70/104 1381 Toni Dhaseleer 30 F Cedar Springs MI 58:40 9:27
207 137/147 1296 Bryan Waugh 28 M Freeland MI 58:44 9:27
208 138/147 1284 Kevin spagnuolo 32 M Saginaw MI 58:51 9:29
209 71/104 1334 Annette Luke 51 F Canton MI 58:55 9:29
210 72/104 1195 Tanda Cogley 58 F Saginaw MI 59:07 9:31
211 73/104 1351 Alexandra Punney 20 F Schulenburg TX 59:07 9:31
212 139/147 1366 Todd Lahote 44 M Ann Arbor MI 59:15 9:32
213 74/104 1247 Kirsten Morton 24 F East Lansing MI 59:16 9:33
214 75/104 1415 Marie Richard 43 F Allendale MI 59:17 9:33
215 140/147 1262 Hal Price 60 M Boyne City MI 59:27 9:35
216 141/147 1358 John Birmingham 67 M Boyne City MI 59:42 9:37
217 76/104 1369 Becky Manning 23 F Boyne City MI 59:58 9:39
218 77/104 1368 Laura Hamrick 20 F Boyne City MI 59:59 9:40
219 78/104 1349 Rebecca Garman 25 F Atlanta GA 1:00:02 9:40
220 79/104 1411 Denise Sejalon 50 F Commerce Twp MI 1:00:12 9:42
221 80/104 1318 Karen Holmes 41 F Greensboro NC 1:00:48 9:48
222 81/104 1264 Jessie Raber 23 F Boyne City MI 1:00:56 9:49
223 82/104 1441 Kathy Blystone 54 F 1:01:29 9:54
224 83/104 1212 Gillian Goodfriend 28 F Chicago IL 1:01:32 9:55
225 142/147 1213 Steve Goodfriend 30 M Chicago IL 1:01:32 9:55
226 84/104 1184 Jami Blaauw-Hara 36 F Boyne City MI 1:01:33 9:55
227 143/147 1255 Ryan Petrusky 27 M Cuyahoga Falls OH 1:01:34 9:55
228 144/147 1179 Syd Baxter 59 M Grand Rapids MI 1:01:37 9:55
229 85/104 1304 Katie Woolery 29 F Golden Valley MN 1:01:46 9:57
230 86/104 1201 Robin DeBlake 52 F Brunswick GA 1:02:04 10:00
231 87/104 1413 Tiffany Olson 39 F Green Oaks MI 1:02:25 10:03
232 88/104 1244 Melissa McDonald 30 F Cedar Crest NM 1:02:43 10:06
233 89/104 1374 Sandy Herzog 37 F Boyne City MI 1:03:00 10:09
234 90/104 1424 Stephanie Helder 15 F 1:03:00 10:09
235 91/104 1426 Shara Simon 23 F 1:03:01 10:09
236 92/104 1259 Kelli Polleys 29 F Petosky MI 1:03:30 10:14
237 93/104 1226 Erika Kaye 30 F Livonia MI 1:04:08 10:20
238 94/104 1398 Melissa Butler 29 F Atlanta GA 1:04:14 10:21
239 95/104 1340 Katie Lanb 18 F Franklin IN 1:04:25 10:22
240 96/104 1438 Lisa Tobin 39 F 1:04:52 10:27
241 97/104 1251 Patricia Neugent 24 F Chicago IL 1:05:18 10:31
242 145/147 1402 Mark Melch 45 M Ann Arbor MI 1:05:29 10:33
243 146/147 1309 Glen Blystone 55 M Boyne City MI 1:06:14 10:40
244 98/104 1352 Tracy Pinney 47 F Schulenburg TX 1:06:22 10:41
245 99/104 1343 Andrea Schreiber 48 F Birmngham MI 1:07:03 10:48
246 100/104 1405 Kim Smith 43 F Gaylord MI 1:08:10 10:59
247 147/147 1229 Elmer Kochans 78 M Boyne City MI 1:09:09 11:08
248 101/104 1286 Molly Stewart 25 F Saginaw MI 1:09:24 11:11
249 102/104 1440 Gabby Rose 10 F 1:10:37 11:22
250 103/104 1280 Sara Simanskey 25 F 102 MI 1:10:47 11:24
251 104/104 1290 Anna Taylor 21 F Charlevoix MI 1:11:59 11:35





********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********

Place No. Name Ag Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== == === =================== ======= =====
1 1178 Amy Baker 24 F Ann Arbor MI 38:01 6:07

FEMALE AGE GROUP 1 - 12
Place No. Name Ag Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== == === =================== ======= =====
1 1439 Winter Vinecki 9 F 57:45 9:18
2 1440 Gabby Rose 10 F 1:10:37 11:22

FEMALE AGE GROUP 13 - 19
Place No. Name Ag Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== == === =================== ======= =====
1 1387 Alexa Breedveld 18 F Saline MI 47:29 7:39
2 1345 Lindsey Mansfield 19 F Boyne City MI 49:03 7:54
3 1319 Sarah Lipinski 15 F Canton MI 49:28 7:58
4 1336 Sarah Drake 17 F Ann Arbor MI 51:32 8:18
5 1371 Hannah Wolf 18 F Clarkston MI 52:11 8:24
6 1337 Helen Steinhauber 17 F Ann Arbor MI 52:41 8:29
7 1348 Chrissie Costakis 18 F Grosse Point Shore 53:46 8:40
8 1372 Katlin Coats 18 F Clarkston MI 57:27 9:15
9 1424 Stephanie Helder 15 F 1:03:00 10:09
10 1340 Katie Lanb 18 F Franklin IN 1:04:25 10:22

FEMALE AGE GROUP 20 - 29
Place No. Name Ag Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== == === =================== ======= =====
1 1178 Amy Baker 24 F Ann Arbor MI 38:01 6:07
2 1192 Katherine Brown 22 F livonia MI 42:59 6:55
3 1237 Amy Luke 20 F Saline MI 44:50 7:13
4 1211 Julie Germond 25 F East Jordan MI 45:32 7:20
5 1356 Ginny Gaudard 29 F Davison MI 45:48 7:23
6 1230 Kelly Komray 28 F East Lansing MI 48:05 7:45
7 1186 Catherine Borowski 26 F Petoskey MI 48:32 7:49
8 1206 Sara Faircloth 27 F Boyne City MI 48:54 7:53
9 1281 Beth Smith 25 F Elmira MI 51:24 8:17
10 1214 Colleen Gorton 24 F Anchorage AK 51:41 8:19
11 1422 Lindsey Gueberman 25 F 52:10 8:24
12 1254 Allison Petrusky 26 F Cuyahoga Falls OH 57:09 9:12
13 1266 Allison Ross 28 F Royal Oak MI 58:32 9:26
14 1351 Alexandra Punney 20 F Schulenburg TX 59:07 9:31
15 1247 Kirsten Morton 24 F East Lansing MI 59:16 9:33
16 1369 Becky Manning 23 F Boyne City MI 59:58 9:39
17 1368 Laura Hamrick 20 F Boyne City MI 59:59 9:40
18 1349 Rebecca Garman 25 F Atlanta GA 1:00:02 9:40
19 1264 Jessie Raber 23 F Boyne City MI 1:00:56 9:49
20 1212 Gillian Goodfriend 28 F Chicago IL 1:01:32 9:55
21 1304 Katie Woolery 29 F Golden Valley MN 1:01:46 9:57
22 1426 Shara Simon 23 F 1:03:01 10:09
23 1259 Kelli Polleys 29 F Petosky MI 1:03:30 10:14
24 1398 Melissa Butler 29 F Atlanta GA 1:04:14 10:21
25 1251 Patricia Neugent 24 F Chicago IL 1:05:18 10:31
26 1286 Molly Stewart 25 F Saginaw MI 1:09:24 11:11
27 1280 Sara Simanskey 25 F 102 MI 1:10:47 11:24
28 1290 Anna Taylor 21 F Charlevoix MI 1:11:59 11:35

FEMALE AGE GROUP 30 - 39
Place No. Name Ag Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== == === =================== ======= =====
1 1271 Cherie Salmeto 38 F Pinckney MI 41:34 6:42
2 1277 Katy Scheffler 37 F Rockford MI 45:08 7:16
3 1377 Kristin Harper 34 F Rochester Hills MI 45:46 7:22
4 1256 Erica Phelps 31 F Grand Haven MI 46:13 7:27
5 1285 Nicole Sterrett 33 F charlevoix MI 46:38 7:31
6 1423 Dana Stone 33 F 48:06 7:45
7 1429 Jenny Strabel 33 F 49:18 7:56
8 1200 Michelle De Groot 38 F Hudsonville MI 49:33 7:59
9 1399 Lynnelle Rehkopf 30 F Grand Rapids MI 49:47 8:01
10 1447 Cathy Pollak 39 F 50:11 8:05
11 1417 Debra Kozole 39 F Waterford MI 50:12 8:05
12 1329 Jackie Doherty 35 F Ada MI 50:56 8:12
13 1303 Karin Wolff 36 F Lake Orion MI 51:03 8:13
14 1238 Amy Matekel 39 F East Jordan MI 51:34 8:18
15 1385 Karie McMickle 30 F Chevy Chase MD 52:16 8:25
16 1269 Cindy Rutyna 39 F Plymouth MI 52:17 8:25
17 1218 Katherine Jablonski 35 F Dearborn MI 52:20 8:26
18 1245 Tracy Milbrandt 35 F Springfield IL 53:11 8:34
19 1326 Abby O'Haver 34 F Dexter MI 55:00 8:51
20 1294 Rebecca Voigt 37 F Bridgeport MI 55:15 8:54
21 5005 Julie Cabana 37 F 55:30 8:56
22 1189 Audrey Bracciodieta 35 F Carmel ME 56:59 9:11
23 1330 Kelly Neer 31 F Ada MI 57:00 9:11
24 1273 Denise Sandison 37 F Charlevoix MI 57:52 9:19
25 1434 Valory Reams 33 F 58:28 9:25
26 1381 Toni Dhaseleer 30 F Cedar Springs MI 58:40 9:27
27 1184 Jami Blaauw-Hara 36 F Boyne City MI 1:01:33 9:55
28 1413 Tiffany Olson 39 F Green Oaks MI 1:02:25 10:03
29 1244 Melissa McDonald 30 F Cedar Crest NM 1:02:43 10:06
30 1374 Sandy Herzog 37 F Boyne City MI 1:03:00 10:09
31 1226 Erika Kaye 30 F Livonia MI 1:04:08 10:20
32 1438 Lisa Tobin 39 F 1:04:52 10:27

FEMALE AGE GROUP 40 - 49
Place No. Name Ag Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== == === =================== ======= =====
1 1236 Cathie leavy 42 F birmingham MI 46:29 7:29
2 1291 Laura Taylor 47 F Charlevoix MI 47:30 7:39
3 1202 Linda Deemer-Dixon 49 F Romeo MI 52:25 8:26
4 1322 Bonnie Fahoorne 41 F Huntington Woods MI 52:25 8:27
5 1293 Lisa Velarde 41 F Grand Blanc MI 53:10 8:34
6 1199 Laura Darby 42 F Alto MI 53:51 8:40
7 1321 Jennifer Lipinski 42 F Canton MI 54:01 8:42
8 1272 Kathy Sample 47 F Ann Arbor MI 54:55 8:51
9 1445 Anne Ehinger 45 F 55:04 8:52
10 1242 Cindy McDonald 47 F Morganhill CA 55:12 8:53
11 1282 Flo Smith 48 F Boyne City MI 55:49 8:59
12 1421 Lorie Gueberman 40 F 56:19 9:04
13 1406 Jennifer Melch 44 F Ann Arbor MI 58:33 9:26
14 1437 Karen Baker 42 F Orlando FL 58:39 9:27
15 1415 Marie Richard 43 F Allendale MI 59:17 9:33
16 1318 Karen Holmes 41 F Greensboro NC 1:00:48 9:48
17 1352 Tracy Pinney 47 F Schulenburg TX 1:06:22 10:41
18 1343 Andrea Schreiber 48 F Birmngham MI 1:07:03 10:48
19 1405 Kim Smith 43 F Gaylord MI 1:08:10 10:59

FEMALE AGE GROUP 50 - 59
Place No. Name Ag Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== == === =================== ======= =====
1 1396 Kathleen Step 51 F South Lyon MI 47:41 7:41
2 1288 Mary-Anne Stieber 51 F Boyne City MI 48:19 7:47
3 1249 Nancy Mussetter 58 F Menomonie WI 51:14 8:15
4 1196 Brent Cook 58 F Petoskey MI 54:47 8:49
5 1420 Nancy Geerlings 57 F Zeeland MI 56:39 9:07
6 1265 Carolyn Romzick 51 F Farmington Hills MI 57:31 9:16
7 1384 Karen Boike 53 F Flushing MI 58:04 9:21
8 1334 Annette Luke 51 F Canton MI 58:55 9:29
9 1195 Tanda Cogley 58 F Saginaw MI 59:07 9:31
10 1411 Denise Sejalon 50 F Commerce Twp MI 1:00:12 9:42
11 1441 Kathy Blystone 54 F 1:01:29 9:54
12 1201 Robin DeBlake 52 F Brunswick GA 1:02:04 10:00

FEMALE AGE GROUP 60 - 69
Place No. Name Ag Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== == === =================== ======= =====
1 1342 Joy Lucas 61 F Montgomery MI 58:10 9:22

FEMALE AGE GROUP 70 - 99
Place No. Name Ag Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== == === =================== ======= =====

********** MALE OVERALL RESULTS ***********

Place No. Name Ag Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== == === =================== ======= =====
1 5004 Ryan Linden 26 M 33:14 5:21

MALE AGE GROUP 1 - 12
Place No. Name Ag Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== == === =================== ======= =====
1 1395 Chris Frasz 10 M Boyne City MI 43:37 7:01
2 1223 Zachary Johnson 12 M Canton MI 52:54 8:31

MALE AGE GROUP 13 - 19
Place No. Name Ag Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== == === =================== ======= =====
1 1315 Jordan Eccleston 18 M Sterling Heights MI 35:10 5:40
2 1403 Michael Smith 19 M Gaylord MI 35:52 5:47
3 1316 Joshua Eccleston 18 M Sterling Heights MI 35:53 5:47
4 1339 Chris Lloyd 17 M Sedna AZ 38:16 6:10
5 1308 Jon Dammeyer 15 M Leo IN 42:50 6:54
6 1346 Kevin Pachuta 13 M Farmington Hills MI 44:06 7:06
7 1260 Joe Potter 15 M north muskegon MI 44:34 7:11
8 1409 Ether Mares 18 M Boyne City MI 45:09 7:16
9 1408 Taylor Voice 16 M Boyne MI 45:28 7:19
10 1292 Liam Taylor 16 M Loveland OH 45:30 7:20
11 1338 Grant Steinhauber 15 M Ann Arbor MI 45:34 7:20
12 1353 Adam Jack Pinney 18 M Midland MI 45:38 7:21
13 1407 Robby Jensen 18 M Boyne City MI 49:18 7:56
14 1310 Paul Blystone 18 M Boyne City MI 49:25 7:58
15 1428 Brian Helsel 18 M 50:39 8:09
16 1232 Daniel Krudy 16 M Lewiston MI 51:32 8:18
17 1235 Travis Lange 15 M Boyne City MI 52:01 8:23
18 1419 Brett Somero 18 M Allendale MI 52:58 8:32

MALE AGE GROUP 20 - 29
Place No. Name Ag Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== == === =================== ======= =====
1 5004 Ryan Linden 26 M 33:14 5:21
2 1193 Christopher Burke 22 M Ann Arbor MI 33:27 5:23
3 1324 Carlos Reniifo 25 M Columbia MD 33:54 5:28
4 1323 Nick Saloicololi 25 M Columbia MD 40:36 6:33
5 1248 Matt Mussetter 29 M Denver CO 42:01 6:46
6 1233 James krygowski 23 M livonia MI 42:45 6:53
7 1382 Kurt Lockman 29 M Grand Rapids MI 43:17 6:58
8 1393 Mike Milliken 29 M Grand Rapids MI 43:38 7:02
9 1379 Andy Stover 27 M Royal Oak MI 43:39 7:02
10 1240 Nicholas Matelski 28 M Boyne City MI 46:26 7:29
11 1391 Jeremiah Grove 22 M Boyne City MI 47:39 7:41
12 1425 Ricky Lund 24 M 48:04 7:45
13 1299 John Wenstrom 23 M Mason MI 48:20 7:47
14 1312 Larry Glassford 25 M Milton FL 48:53 7:52
15 1354 Ryan Pylman 28 M Caledonia MI 51:12 8:15
16 1253 Jacob O'Neill 24 M Dundee MI 52:05 8:23
17 1363 Brendy Lange 26 M Walloon Lake MI 52:08 8:24
18 1355 Paul Gaudard 29 M Davison MI 52:48 8:30
19 1397 Mathew Butler 29 M Atlanta GA 54:02 8:42
20 1380 Matt Phaseleer 28 M Cedar Springs MI 54:24 8:46
21 1297 Brian Weir 23 M Ypsilanti MI 57:20 9:14
22 1296 Bryan Waugh 28 M Freeland MI 58:44 9:27
23 1255 Ryan Petrusky 27 M Cuyahoga Falls OH 1:01:34 9:55

MALE AGE GROUP 30 - 39
Place No. Name Ag Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== == === =================== ======= =====
1 1224 Brian Kalsbeek 34 M Grandville MI 38:16 6:10
2 1270 Laud Ryan 36 M East Lansing MI 38:47 6:15
3 1305 Russ Woolery 30 M Golden Valley MN 39:24 6:21
4 1283 Matt Smith 33 M Groton MA 39:27 6:21
5 1263 Tim Prochko 35 M Oakland MI 42:40 6:52
6 1278 Erik Schmid 36 M Clinton UT 45:25 7:19
7 1444 Rick Lantz 38 M 45:34 7:20
8 1217 Jay Heydenburg 39 M Comstock Park MI 45:45 7:22
9 1418 Dick Kozole 39 M Waterford MI 46:09 7:26
10 1228 Corey Knight 34 M Chelsea MI 46:18 7:28
11 1243 Joshua McDonald 33 M Cedar Cresr NM 46:45 7:32
12 1327 Dan O'Haver 38 M Dexter MI 46:50 7:33
13 1328 Michael Doherty 35 M Ada MI 46:55 7:33
14 1401 Adam Jury 31 M Columbus OH 47:25 7:38
15 1203 Jerry DeGroot 38 M Hudsonville MI 47:49 7:42
16 1207 James Feeny 30 M Okemos MI 48:05 7:45
17 1313 Kevin Dickevens 39 M Byron Center MI 49:16 7:56
18 1276 Joel Scheffler 37 M Rockford MI 50:17 8:06
19 1231 Jason Krentz 36 M Collegeville PA 50:25 8:07
20 1268 Wolfgang Russold 35 M Boyne City MI 51:09 8:14
21 1289 Bradley Stover 30 M Huntington Woods MI 51:22 8:16
22 1427 Fred Buckman 35 M 51:29 8:18
23 1333 Terrence Barr 39 M Bloomfield Hills MI 51:55 8:22
24 1220 Chris Johnson 35 M Canton MI 52:54 8:31
25 1370 Brian Kiernicki 35 M Romeo MI 53:22 8:36
26 1252 Tuan Nguyen 33 M Austin TX 53:40 8:39
27 1180 Bob Bean 36 M Boyne City MI 55:23 8:55
28 1347 Wayne Avery 36 M Kansas City MI 56:52 9:10
29 1258 Daniel Polleys 34 M Petosky MI 57:21 9:14
30 1246 Joe Moore 33 M Grand Blanc MI 57:42 9:18
31 1250 Benjamin Nash 34 M Ada MI 58:15 9:23
32 1284 Kevin spagnuolo 32 M Saginaw MI 58:51 9:29
33 1213 Steve Goodfriend 30 M Chicago IL 1:01:32 9:55

MALE AGE GROUP 40 - 49
Place No. Name Ag Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== == === =================== ======= =====
1 1188 John Brabbs 43 M Rochester MI 37:27 6:02
2 1197 Bill Courtney 44 M Novi MI 37:45 6:05
3 1187 Jim Brabbs 44 M Griswold IA 39:00 6:17
4 1219 Greg Janicki 43 M W Bloomfield MI 39:09 6:18
5 1181 Christian Bechtel 43 M Haslett MI 39:19 6:20
6 1320 Paul Lipinksi 43 M Canton MI 41:24 6:40
7 1275 Norbert Scharenbroc 48 M Charlevoix MI 42:20 6:49
8 1404 Dan Smith 43 M Gaylord MI 42:49 6:54
9 1430 Steve Kelty 41 M 43:03 6:56
10 1414 Michael Moore 41 M Charlevoiux MI 43:26 7:00
11 1225 Eric Kaye 41 M Livonia MI 44:49 7:13
12 1314 Michael Hempstead 44 M Petoskey MI 45:31 7:20
13 1210 Ken Geigler 40 M Lake Orion MI 46:03 7:25
14 1331 Tom Yates 46 M New Boston MI 46:12 7:26
15 1443 Derek Rummel 48 M 46:40 7:31
16 1367 Eric Leaman 41 M Boyne City MI 46:58 7:34
17 1295 Ron Voigt 42 M Bridgeport MI 47:17 7:37
18 1317 Michael Herblet 41 M Belmont MI 48:01 7:44
19 1307 Michael Olechiw 42 M New Hudson MI 48:30 7:49
20 1177 Steve Anderson 48 M Boyne City MI 49:14 7:56
21 1412 David Threlkeld 47 M Bloomfield Hills MI 49:41 8:00
22 1435 Dan Hoogtep 42 M 49:51 8:02
23 1183 Steve Bird 45 M Campbell CA 49:57 8:03
24 1325 Jerry Douglas 46 M Boyne City MI 49:58 8:03
25 1392 Felipe Kohn 45 M Bloomfield MI 51:41 8:19
26 1298 Jeff Wellman 48 M Boyne City MI 52:07 8:24
27 1344 Michael Schreiber 49 M Birmingham MI 52:18 8:25
28 1357 Gary Druskovich 48 M Kalamazoo MI 52:34 8:28
29 1274 Tom Sandison 46 M Charlevoix MI 53:01 8:32
30 1311 Bill Kercorian 40 M Commerce MI 54:10 8:43
31 1191 William Brinkerhoff 42 M Ann Arbor MI 54:27 8:46
32 1300 Jim Whiteford 46 M Clarkston MI 54:37 8:48
33 1239 Gregg Matekel 45 M East Jordan MI 55:46 8:59
34 1335 Jeff Luke 45 M Wayne MI 56:01 9:01
35 1416 Todd Rickard 44 M Allendale MI 56:09 9:03
36 1375 Evan Kleber 46 M Del Mar CA 56:37 9:07
37 1366 Todd Lahote 44 M Ann Arbor MI 59:15 9:32
38 1402 Mark Melch 45 M Ann Arbor MI 1:05:29 10:33

MALE AGE GROUP 50 - 59
Place No. Name Ag Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== == === =================== ======= =====
1 1432 Hugh Kuchta 50 M 40:42 6:33
2 1373 Phil French 51 M Howell MI 40:43 6:34
3 1436 Ken Ames 51 M Gaylord MI 41:12 6:38
4 1376 Steve Van Dam 57 M Boyne City MI 44:08 7:07
5 1390 Bob Grove 55 M Boyne City MI 44:38 7:11
6 1287 Jim Stieber 54 M Boyne City MI 45:35 7:21
7 1389 Bruce Howard 54 M Lansing MI 45:55 7:24
8 1198 Marc Cripe 54 M ypsilanti MI 46:09 7:26
9 1241 Alan McCutcheon 51 M Boyne City MI 46:14 7:27
10 1383 Ken Herman 55 M Cheboygan MI 46:22 7:28
11 1279 Dan Schultze 54 M Boyne City MI 46:45 7:32
12 1394 Joe Jozefiak 52 M Johannesburg MI 47:52 7:43
13 1306 Gregory Young 53 M Rochester Hills MI 47:55 7:43
14 1216 James Haas 50 M Owosso MI 49:00 7:53
15 1234 Jere L'Heureux 50 M East Jordan MI 49:17 7:56
16 1227 Russ Kittleson 59 M Canton MD 50:09 8:05
17 1442 Steven Bollero 51 M 50:36 8:09
18 1204 Jim Dixon 52 M Boyne City MI 51:05 8:14
19 1400 George Kerr 58 M Waters MI 54:42 8:49
20 1267 John Ross 59 M Boyne City MI 55:23 8:55
21 1341 Stephen Kent 54 M Indianapolis IN 56:26 9:05
22 1446 Lee Ehinger 51 M 57:41 9:17
23 1179 Syd Baxter 59 M Grand Rapids MI 1:01:37 9:55
24 1309 Glen Blystone 55 M Boyne City MI 1:06:14 10:40

MALE AGE GROUP 60 - 69
Place No. Name Ag Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== == === =================== ======= =====
1 1332 Wally Barkley 60 M Boyne City MI 51:25 8:17
2 1388 Steve Goch 61 M Bloomfield MI 51:58 8:22
3 1302 Terry wilson 61 M central lake MI 53:55 8:41
4 1262 Hal Price 60 M Boyne City MI 59:27 9:35
5 1358 John Birmingham 67 M Boyne City MI 59:42 9:37

MALE AGE GROUP 70 - 99
Place No. Name Ag Sex City/state Finish Pace
===== ==== =================== == === =================== ======= =====
1 1386 Paul Shepard 70 M Eastport MI 51:57 8:22
2 1205 Jim Elzinga 72 M Conway MI 54:16 8:44
3 1229 Elmer Kochans 78 M Boyne City MI 1:09:09 11:08

Boyne City, MI
Provided by 3disciplines.com