Larry Steeb Memorial

back to results

Jul. 5, 2008

Larry Steeb Memorial
Whitmore Lake
Provided by Everal Race Management


Overall Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sheilad Taormina Livonia MI 154 39 4 19:23 6:15/M

Overall Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nick Allen Plymouth MI 75 26 1 15:54 5:08/M

Overall Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Betty Mioduszewski Dexter MI 103 45 18 21:56 7:05/M

Overall Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brian Gesner Pinckney MI 104 50 16 21:33 6:57/M

Male 10 & under

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christian Gerster Brighton MI 25 9 58 34:36 11:10/M

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Maggie Sadler South Lyon MI 122 14 20 22:51 7:22/M
2 Jacie Buyers Whitmore Lake MI 8 13 39 27:52 8:59/M

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alex Ward Whitmore Lake MI 67 13 7 20:18 6:33/M
2 Ronnie Milbocker Whitmore Lake MI 47 13 9 20:36 6:39/M
3 Kai Gerster Brighton MI 26 13 28 26:10 8:26/M
4 Ervin Hinkley Whitmore Lake MI 71 14 36 27:03 8:44/M
5 Christian Henning Whitmore Lake MI 34 12 38 27:32 8:53/M
6 Sam Panicacci Whitmore Lake MI 149 11 54 31:30 10:10/M
7 Kohl Gerster Brighton MI 24 13 69 45:48 14:46/M

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Melany Mioduszewski Dexter MI 102 18 8 20:32 6:37/M
2 Samantha Newbound Chelsea MI 97 15 12 20:40 6:40/M
3 Cassy Mioduszewski Dexter MI 101 17 24 23:16 7:30/M
4 Samantha Brown Whitmore Lake MI 143 17 26 24:23 7:52/M
5 Jasmine Woodcock New Hudson MI 107 18 29 26:19 8:29/M
6 Therese Empie Whitmore Lake MI 15 17 40 28:02 9:03/M
7 Amy Carmichael Temperance MI 9 18 44 29:37 9:33/M
8 Christina Hornback Ann Arbor MI 162 17 57 34:17 11:04/M
9 Anna Hinkley Whitmore Lake MI 72 19 62 34:57 11:16/M

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Smith Chelsea MI 90 17 2 17:51 5:45/M
2 Drew Ward Whitmore Lake MI 68 15 3 18:45 6:03/M
3 Geoffrey Smith-Woollams Chelsea MI 95 16 5 19:33 6:18/M
4 Todd Kruse Chelsea MI 94 17 11 20:39 6:40/M
5 Ryan Melchi Whitmore Lake MI 126 16 15 21:31 6:56/M
6 Martin Harris Chelsea MI 93 15 23 23:12 7:29/M

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Sherwood Plymouth MI 76 20 10 20:37 6:39/M
2 Emily Judge Ann Arbor MI 136 20 37 27:16 8:48/M
3 Melissa Sparks Whitmore Lake MI 156 23 60 34:41 11:11/M

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alex Correa Ypsilanti MI 11 24 55 32:53 10:36/M

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrea Stanaway Brighton MI 58 29 33 26:42 8:37/M
2 Vicki Moore Pinckney MI 74 29 48 30:49 9:56/M
3 Kelly Burba Ypsilanti MI 7 25 56 32:54 10:37/M
4 Emily Brown Brighton MI 131 27 78 53:38 17:18/M

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Doug Moore Pinckney MI 73 29 6 20:05 6:29/M
2 Jason Brown Brighton MI 132 29 25 23:26 7:34/M

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Suzy Francoeur Whitmore Lake MI 113 30 35 26:46 8:38/M
2 Sarah Empie Whitmore Lake MI 16 31 50 30:51 9:57/M
3 Jessie Armstrong Walled Lake MI 1 30 52 30:59 10:00/M
4 Jamie Hibbert Whitmore Lake MI 168 32 65 35:39 11:30/M
5 Andrea Waker Whitmore Lake MI 64 32 74 52:35 16:58/M

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Harris East Lansing MI 31 32 13 20:58 6:46/M
2 Adam Lover Durand MI 81 30 27 24:48 8:00/M
3 Matt Farrugia Brighton MI 20 33 34 26:42 8:37/M
4 Matthew Tingley Whitmore Lake MI 125 34 67 42:43 13:47/M

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cindy Hamkins Whitmore Lake MI 166 38 19 22:11 7:09/M
2 Lynn Welsner Easley SC 137 36 41 28:12 9:06/M
3 Rachel Everett Whitmore Lake MI 17 36 49 30:51 9:57/M

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Don Rose Byron MI 112 39 14 21:13 6:51/M

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marie Campbell Dexter MI 141 44 21 22:58 7:25/M
2 Sandra Rowan Lansing MI 54 41 47 30:30 9:50/M
3 Lisa Armstrong Plymouth MI 129 40 51 30:59 10:00/M
4 Michelle Bies Ann Arbor MI 4 41 61 34:53 11:15/M
5 Serena Sparks Simpson Ville SC 158 44 71 45:53 14:48/M

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Donnelly Dexter MI 147 41 17 21:40 6:59/M
2 Stanley Bies Ann Arbor MI 5 40 22 23:09 7:28/M
3 Jason Henning Whitmore Lake MI 33 43 45 29:46 9:36/M
4 Mark Robeson Ypsilanti MI 53 41 46 30:29 9:50/M

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brenda Sparks Whitmore Lake MI 159 48 70 45:51 14:47/M
2 Connie Popp Whitmore Lake MI 50 47 75 52:53 17:04/M
3 Lisa Barber Whitmore Lake MI 172 46 79 55:01 17:45/M
4 Darleen Taylor Whitmore Lake MI 174 47 80 55:03 17:45/M

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bill Wagner Ann Arbor MI 108 45 59 34:39 11:11/M
2 Don Sparks Ann Arbor MI 157 48 72 45:53 14:48/M

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Terese Fitzpatrick Howell MI 21 54 43 29:32 9:32/M
2 Coyote Windsong Whitmore Lake MI 70 51 53 31:00 10:00/M
3 Debbie Brown South Lyon MI 134 53 77 53:37 17:18/M

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Brown South Lyon MI 133 54 30 26:22 8:30/M
2 Jim Plaunt South Lyon MI 109 53 63 34:59 11:17/M
3 Dan Krebsf Whitmore Lake MI 167 52 81 1:02:06 20:02/M

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Don Evich Ann Arbor MI 19 58 32 26:41 8:36/M
2 Mike Beardslee Howell MI 2 55 64 35:38 11:30/M

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gwen Evich Ann Arbor MI 18 61 42 28:26 9:10/M
2 Carole Waligorski Dearborn Hts. MI 65 62 73 46:17 14:56/M

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lee Karvola South Lyon MI 96 63 31 26:37 8:35/M

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom Waligorski Dearborn Hts. MI 66 65 68 42:48 13:48/M

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dee Crowe Belleville MI 99 71 66 40:22 13:01/M
2 Marie Popp Whitmore Lake MI 49 74 76 52:54 17:04/M




Overall Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Erin Onlara Ypsilanti MI 80 24 8 40:14 6:29/M

Overall Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Peterson Farmington MI 114 42 1 35:10 5:40/M

Overall Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wanda Gunderson Whitmore Lake MI 77 49 23 44:36 7:12/M

Overall Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rick Duhaime Holly MI 92 54 9 40:19 6:30/M

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Katie Gerster Brighton MI 27 15 41 50:30 8:09/M

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Max Sadler South Lyon MI 121 19 2 35:52 5:47/M
2 Matt Regal Whitmore Lake MI 91 18 7 40:07 6:28/M
3 Travis Lowe Milford MI 44 15 11 41:07 6:38/M

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rachel Flores Ann Arbor MI 165 23 24 44:39 7:12/M

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeff Wilson South Lyon MI 105 21 4 37:41 6:05/M
2 Andrew Lapham Ferndale MI 42 24 5 37:52 6:06/M
3 Adam Plaunt Holland MI 110 21 10 40:55 6:36/M

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Lamar Auburn Hills MI 163 27 52 52:49 8:31/M
2 Kim Hoye Braintree MA 142 28 57 53:18 8:36/M
3 Rebecca Skoczylas Atlanta MI 57 27 62 55:23 8:56/M
4 Elizabeth Cmar Rochester MI 127 26 72 59:22 9:35/M
5 Kristen Haubenreich Southfield MI 32 27 77 1:03:20 10:13/M
6 Lynne Langschwager Sterling Heights M 41 25 78 1:03:54 10:18/M

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Justin Keyes Taylor MI 39 26 18 43:00 6:56/M
2 Brad Litwin MI 151 25 19 43:08 6:57/M
3 Joe McHugh Sterling Heights M 45 29 40 50:29 8:09/M
4 Ryan Graham Saline MI 175 28 45 50:55 8:13/M
5 Brent Lamar Auburn Hills MI 164 27 55 53:00 8:33/M

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christy Synowiec Ypsilanti MI 60 31 35 49:00 7:54/M
2 Casey Vankampen Saline MI 144 31 56 53:18 8:36/M
3 Jenn Thom-Santelli Ann Arbor MI 61 32 70 57:22 9:15/M
4 Kynthia Marinkovich South Lyon MI 161 31 79 1:10:20 11:21/M

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Kratz Fowlerville MI 173 31 21 44:07 7:07/M
2 Vincent Levigne Ypsilanti MI 43 30 34 48:41 7:51/M
3 Ryan Schilling Plymouth MI 55 30 73 59:23 9:35/M

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kimberly Peterson Farmington Hills M 115 39 13 41:28 6:41/M
2 Barbara Flgurski Ypsilanti MI 117 37 26 46:10 7:27/M
3 Amy Steele Whitmore Lake MI 82 39 29 46:15 7:28/M
4 Erika MacDonald Ann Arbor MI 84 36 33 48:22 7:48/M
5 Cathy Westrin Grand Ledge MI 148 39 58 54:09 8:44/M
6 Kara Koenig Dexter MI 116 39 68 56:51 9:10/M

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Selke Westland MI 118 38 3 35:54 5:47/M
2 Mike Schley Canton MI 56 39 6 39:38 6:24/M
3 John Quayle Belleville MI 52 38 14 41:39 6:43/M
4 Bruce Ely Whitmore Lake MI 14 36 15 41:47 6:44/M
5 James Di Dio Whitmore Lake MI 13 36 20 43:26 7:00/M
6 Ted Stilber Dexter MI 59 39 30 46:53 7:34/M
7 Mike Steele Whitmore Lake MI 83 38 44 50:44 8:11/M

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Holly Moorman Ann Arbor MI 155 44 64 56:13 9:04/M
2 Marie Quayle Belleville MI 51 40 69 57:17 9:14/M
3 Argela Wagner Ann Arbor MI 106 42 74 1:00:04 9:41/M
4 Elizabeth Prasz Ann Arbor MI 111 42 75 1:00:04 9:41/M

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Kahler Plymouth MI 38 42 12 41:13 6:39/M
2 Kurt Gerster Brighton MI 29 43 39 50:28 8:08/M
3 David Kendzieky Ann Arbor MI 153 40 42 50:39 8:10/M
4 Anthony Cueto Saline MI 12 42 49 51:46 8:21/M
5 Bob Shammas Dexter MI 78 41 51 52:47 8:31/M

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patty Shammas Dexter MI 79 48 53 52:50 8:31/M
2 Ann Frisinger Whitmore Lake MI 150 47 66 56:23 9:06/M
3 Kelli Zussman Lansing MI 146 45 67 56:50 9:10/M

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bernard Judge Ann Arbor MI 135 49 27 46:12 7:27/M
2 John Gerster Brighton MI 23 48 38 50:04 8:05/M
3 Roy Gomizawa West Bloomfield MI 152 45 47 51:45 8:21/M
4 Greg Barber 160 46 61 55:11 8:54/M

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sue Wade Belleville MI 62 54 76 1:01:48 9:58/M

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Russell Keyes Westland MI 40 50 17 43:00 6:56/M
2 Edward Carmichael Temperance MI 10 50 22 44:08 7:07/M
3 Michael Mester Plymouth MI 120 52 28 46:14 7:27/M
4 Bradford Emons Plymouth MI 128 53 37 49:45 8:01/M
5 Joe Evans Ypsilanti MI 89 54 46 51:28 8:18/M
6 Phil Wade Belleville MI 63 54 50 52:18 8:26/M

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Karen McKeachie Ann Arbor MI 100 55 31 47:51 7:43/M
2 Nancy Miller Whitmore Lake MI 176 59 63 55:50 9:00/M

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Doug Soliz Allen Park MI 119 58 16 42:39 6:53/M
2 Dan Martinez Allen Park MI 130 55 25 45:59 7:25/M
3 Steve Jochmans South Lyon MI 37 57 32 48:17 7:47/M
4 Hub Copp Novi MI 98 59 36 49:36 8:00/M
5 Mike Perkins 145 57 54 52:57 8:32/M
6 Bob Ellis Ann Arbor MI 169 57 65 56:15 9:04/M

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bill Garrity Ann Arbor MI 22 60 43 50:39 8:10/M
2 Robert Gotro Plymouth MI 30 60 48 51:46 8:21/M
3 Allen Budd New Baltimore MI 85 63 59 54:15 8:45/M
4 Dave Blough Dexter MI 6 62 71 57:39 9:18/M

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Walter Pheeney Farmington Hills M 140 65 60 54:38 8:49/M




Overall Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time
1 Sheilad Taormina Livonia MI 154 39 1 10:22
2 Erin Onlara Ypsilanti MI 80 24 9 13:14
3 Karen McKeachie Ann Arbor MI 100 55 10 13:41

Overall Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time
1 Francis Brian Brighton MI 177 40 2 10:53
2 Randy Francis Cary IK 178 38 3 10:57
3 Max Sadler South Lyon MI 121 19 4 11:05

Female 0-99

Place Name City Bib No Age Overall Time
1 Barbara Flgurski Ypsilanti MI 117 37 12 14:26
2 Kimberly Peterson Farmington Hills M 115 39 13 14:44
3 Kim Hoye Braintree MA 142 28 14 15:18
4 Casey Vankampen Saline MI 144 31 17 15:30
5 Christy Synowiec Ypsilanti MI 60 31 19 16:46
6 Suzy Francoeur Whitmore Lake MI 113 30 23 18:22
7 Wanda Gunderson Whitmore Lake MI 77 49 25 20:48
8 Sarah Henning Pinckney MI 35 36 26 20:51
9 Marie Quayle Belleville MI 51 40 28 21:28
10 Kristen Haubenreich Southfield MI 32 27 31 26:04
11 Lynne Langschwager Sterling Heights M 41 25 32 26:05
12 Sue Wade Belleville MI 62 54 34 27:34

Male 0-99

Place Name City Bib No Age Overall Time
1 David Peterson Farmington MI 114 42 5 11:33
2 Andrew Lapham Ferndale MI 42 24 6 11:58
3 Michael Selke Westland MI 118 38 7 12:35
4 Derrick Popp South Lyon MI 48 16 8 12:36
5 Mike Schley Canton MI 56 39 11 14:21
6 Russell Keyes Westland MI 40 50 15 15:20
7 Alex Dewey Whitmore Lake MI 86 14 16 15:27
8 Steve Jochmans South Lyon MI 37 57 18 15:47
9 Doug Soliz Allen Park MI 119 58 20 17:03
10 Don Evich Ann Arbor MI 19 58 21 17:09
11 Ryan Graham Saline MI 175 28 22 17:53
12 David Dewey Whitmore Lake MI 87 48 24 18:44
13 Matthew Henning Pinckney MI 36 10 27 20:52
14 Joe McHugh Sterling Heights M 45 29 29 21:31
15 Vincent Levigne Ypsilanti MI 43 30 30 21:36
16 Phil Wade Belleville MI 63 54 33 27:32


Whitmore Lake
Provided by Everal Race Management