Michigan Challenge 5K Chase

back to results

Jun. 29, 2008

Michigan Challenge 5K Chase
Howell,MI
Provided by Gault Race Mgt.
******************* MALE OVERALL WINNER ***************************

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 1 Joshua Partridge Brighton 15 16:17 5:15
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 19 Samantha Brish Milford 16 18:53 6:05
******************* MALE OVERALL WINNER ***************************

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 6 Doug Goodhue Milford 66 17:44 5:43
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 20 Krys Brish Milford 44 19:00 6:07

MALE AGE GROUP: 1 - 14

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 18 Alex Thomas Howell 14 18:48 6:03
2 23 Alex Ward Whitmore Lake 13 19:12 6:11
3 26 Tyler Partridge Brighton 14 19:35 6:19
4 30 Will Highland Howell 13 19:53 6:25
5 42 Ronald Milbocker Whitmore Lake 13 20:43 6:40
6 48 Bobby Hickson West Bloomfield 10 21:06 6:48
7 75 Benjamin Lewis Southgate 10 21:54 7:04
8 83 Alex Dewey Whitmore Lake 14 22:08 7:08
9 84 Eric Fegan Brighton 13 22:20 7:12
10 102 Sean O'Connor Howell 10 23:32 7:35
11 139 Samuel Highland Howell 10 24:54 8:01
12 142 Erik Liubakka Canton 10 25:00 8:03
13 177 Sullivan O'Connor Howell 13 26:24 8:30
14 187 Carson Russell Steamboat Springs 8 27:01 8:42
15 195 Kyle Hamilton Pinckney 9 27:14 8:46
16 205 Skyler Snider Flint 11 27:38 8:54
17 227 Andrew Benjamin Dansville 13 29:02 9:21
18 261 Logan White Howell 9 31:57 10:18
19 293 Connor Mullaly Brighton 9 37:49 12:11
20 301 Teague Packard Howell 10 43:57 14:09

FEMALE AGE GROUP: 1 - 14

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 32 Jackie Mullins Novi 13 19:57 6:26
2 51 Bobbie Colon Drexel 14 21:10 6:49
3 66 Amanda George Davison 11 21:38 6:58
4 72 Aryn Morrison Howell 14 21:48 7:01
5 99 Kari Kantola Linden 13 23:12 7:28
6 103 Megan Skinner Brighton 14 23:36 7:36
7 124 Erica Judd Howell 13 24:27 7:53
8 134 Cassidy Basydlo Highland 11 24:53 8:01
9 147 Karlin Kutsch Howell 14 25:13 8:08
10 148 Jena Burley Howell 10 25:15 8:08
11 154 Nikole Kutsch Howell 14 25:28 8:12
12 165 Jessica Plemmons Hartland 14 26:01 8:23
13 180 Christina Hilkson Orchard Lake 8 26:34 8:34
14 194 Bethany Perkins Brighton 14 27:11 8:46
15 222 Megan Dophal Howell 11 28:50 9:17
16 256 Jessica Vandusen Drexel 13 31:36 10:11
17 268 Nicole Bowers Pinckney 14 32:41 10:32
18 290 Kallan Packard Howell 7 37:10 11:58

MALE AGE GROUP: 15 - 19

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 3 Matthew Przybyla Whitmore Lake 17 17:08 5:31
2 9 Drew Ward Whitmore Lake 15 17:57 5:47
3 10 Kenny Cooper Clinton 15 17:59 5:48
4 11 Matt Regal Whitmore Lake 18 18:06 5:50
5 16 Ross Kantola Linden 15 18:22 5:55
6 21 Erik Potere Howell 16 19:05 6:09
7 22 Dalton Matznick Howell 18 19:06 6:09
8 24 Robert Hunter Howell 18 19:14 6:12

FEMALE AGE GROUP: 15 - 19

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 45 Catie Dymond Metamora 15 21:00 6:46
2 54 Kristen Emmorey Brighton 15 21:12 6:50
3 55 Ellory Green Howell 16 21:13 6:50
4 61 Karen Wells Lake Orion 15 21:31 6:56
5 63 Amy Wells Lake Orion 15 21:33 6:57
6 113 Olivia Wanczyk Fowlerville 17 24:06 7:46
7 144 Kaley Mullins Novi 15 25:08 8:06
8 150 Danielle Tarvis Pinckney 16 25:21 8:10
9 258 Grace Wolfe Saline 15 31:46 10:14
10 273 Katelin Milne South Lyon 18 33:21 10:45

MALE AGE GROUP: 20 - 24

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 4 Travis Sinke Howell 21 17:10 5:32
2 34 Derek Weaver S Rockwood 21 20:06 6:29
3 254 Dylan Canterbury Amsterdam 20 31:33 10:10

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 41 Holly Jones Howell 20 20:42 6:40
2 88 Stacie Scherman Grand Blanc 22 22:40 7:18
3 109 Renee Woods Ypsilanti 23 23:41 7:38
4 116 Jennifer Johnson Howell 20 24:11 7:47
5 127 Jessie Kiernan Pinckney 20 24:38 7:56
6 160 Rachael Heilner Fowlerville 20 25:52 8:20
7 186 Jasmine Hornberger Howell 21 26:57 8:41
8 198 Dana Jones Howell 20 27:19 8:48
9 201 Kimberly Rathbun Waterford 21 27:25 8:50
10 230 Kelly Bartlett White Lake 20 29:15 9:25
11 257 Amy Geer Howell 21 31:46 10:14
12 272 Sarah Soma Brighton 22 33:21 10:45
13 297 Whitney Dobbs Brighton 22 40:13 12:57

MALE AGE GROUP: 25 - 29

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 13 Thomas Szocinski Howell 29 18:16 5:53
2 17 Thomas Samataro Macomb 29 18:26 5:56
3 31 Rich Monk Howell 29 19:55 6:25
4 39 Jamie Rasmussen Farmington Hills 26 20:42 6:40
5 49 Joshua Schu Gaines 29 21:07 6:48
6 57 David Keranen Brighton 29 21:19 6:52
7 80 Brad Beal Grand Rapids 27 22:03 7:06
8 89 Daniel Cline Plymouth 25 22:40 7:18
9 118 Oneal Smith Howell 27 24:17 7:49
10 234 Eric Rutkowski Howell 28 29:24 9:28
11 237 Eric Packer Canton 28 29:48 9:36
12 240 Dan Pfendt Warren 28 30:03 9:41
13 244 Kyle Baird Howell 28 30:12 9:44

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 40 Ruthie Cook Howell 27 20:42 6:40
2 47 Erin Edgar Howell 29 21:04 6:47
3 68 Amanda Walbridge Waterford 28 21:41 6:59
4 112 Julie Vorhoff Milan 29 23:58 7:43
5 133 Katie Petracich Southfield 27 24:53 8:01
6 137 Cheryl Becker South Lyon 29 24:54 8:01
7 152 Jenni Rasmussen Farmington Hills 27 25:24 8:11
8 183 Rebecca Sarazin Carleton 26 26:44 8:37
9 202 Jessica Brubaker Waterford 25 27:27 8:51
10 218 Katie Brickman Ann Arbor 28 28:34 9:12
11 224 Susan Meadows Leonard 29 28:52 9:18
12 232 Tiffany Carr Fowlerville 28 29:21 9:27
13 235 Lauren Snell Canton 29 29:25 9:29
14 241 Yvonne Ahlquist Howell 26 30:08 9:43
15 242 Larissa Pfendt Warren 28 30:09 9:43
16 245 Nichole Suchan Westland 27 30:13 9:44
17 262 Lacy Vandruska White Lake 29 32:04 10:20
18 266 Kelly Verran South Lyon 29 32:31 10:29
19 276 Heather Ritter Waterford 29 33:43 10:52
20 278 Jack Knue Howell 29 33:53 10:55
21 288 Nicole Tennant Wyandotte 29 37:01 11:55
22 296 Rachel Nowak Howell 28 39:49 12:49
23 298 Lynn Gambotto Lansing 26 40:20 12:59

MALE AGE GROUP: 30 - 34

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 2 Matthew Lewis Ann Arbor 31 17:04 5:30
2 5 Shannon Minzey Howell 32 17:40 5:42
3 27 Merlin Elsner Warren 34 19:36 6:19
4 52 Robert Dowding Jr Holly 32 21:11 6:50
5 53 Chris Mikovich Howell 33 21:12 6:50
6 58 Ryan Bladzik Holly 30 21:20 6:52
7 95 Andrew Chapo Howell 33 23:07 7:27
8 105 Kevin Drogowski Milan 34 23:37 7:37
9 131 Atsushi Okonogi Novi 32 24:52 8:01
10 146 Jason Kiernan Farmington Hills 32 25:10 8:06
11 189 Brian Gurwin West Bloomfield 31 27:04 8:43
12 310 Franklin Hayden Port Clinton 31 52:58 17:03

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 36 Mike Kratz Fowlerville 31 20:24 6:34
2 125 Brandy Soja Brighton 30 24:30 7:54
3 129 Julie Albirght Big Rapids 32 24:46 7:59
4 132 Becky Schad Novi 34 24:52 8:01
5 140 Sara Johnson Brighton 34 24:54 8:01
6 163 Nicole Preece Howell 30 25:58 8:22
7 170 Jill Krause Brighton 32 26:09 8:26
8 175 Alice Lashbrook Howell 34 26:19 8:29
9 199 Laura Ellis Howell 31 27:20 8:48
10 204 Jackie Gurwin West Bloomfield 31 27:37 8:54
11 229 Emily Richards Howell 31 29:11 9:24
12 233 Andrea Kong Howell 31 29:22 9:28
13 253 Leslie Brown Fenton 31 31:07 10:01
14 270 Beth Ferguson Adrian 34 32:53 10:36
15 303 Denise Schniers Brighton 31 45:39 14:42
16 304 Chrissy Hoover New Hudson 32 45:39 14:42
17 311 Christy Hayden Port Clinton 31 52:58 17:04

MALE AGE GROUP: 35 - 39

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 7 Jeff Hough Howell 38 17:48 5:44
2 50 Tyrus Valascho Clarkston 36 21:07 6:48
3 56 Gerald Bliznik Howell 38 21:13 6:50
4 62 Scott Stambaugh Defiance 38 21:31 6:56
5 69 Spencer Breidinger Howell 36 21:42 7:00
6 74 Christopher Hinds Howell 35 21:54 7:03
7 85 Jeffery Page Pittsford 39 22:25 7:13
8 90 Doug Fowler Howell 37 22:45 7:20
9 94 J.B. Mullins Novi 39 22:56 7:23
10 114 Jeff Miner Howell 38 24:08 7:46
11 115 Kurt Schneider Brighton 36 24:09 7:47
12 117 Jason Walewski Howell 37 24:12 7:48
13 119 Dion Clark Fowlerville 38 24:21 7:51
14 123 Steven Novicki New Boston 36 24:26 7:52
15 141 Randy Kuch Webberville 37 24:57 8:02
16 153 William Highland Howell 39 25:27 8:12
17 158 John Peck Harrison Township 38 25:47 8:18
18 169 Jason Scott Howell 37 26:09 8:25
19 172 Rich Benson Howell 38 26:15 8:28
20 174 Kevin Lashbrook Howell 39 26:19 8:29
21 181 Scott Peterson Dansville 39 26:34 8:34
22 197 Kerry Ankenbrand Brighton 37 27:18 8:48
23 203 William Wright Brighton 39 27:28 8:51
24 208 Seth Kesler East Lansing 39 27:47 8:57
25 238 Kenneth Hamilton Pinckney 37 29:57 9:39
26 247 Curtis Johnson Howell 35 30:26 9:48
27 263 Patrick Debruyn Royal Oak 37 32:04 10:20
28 274 Michael Mann Howell 38 33:23 10:45

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 67 Erika MacDonald Ann Arbor 36 21:41 6:59
2 81 Christina Burley Howell 38 22:04 7:07
3 108 Audrey Stambaugh Defiance 36 23:41 7:38
4 143 Laura Mullins Novi 39 25:07 8:06
5 145 Andrea Connelly Pinckney 35 25:09 8:06
6 151 Denise Dasher Temperance 38 25:24 8:11
7 155 Janet Sneckenberger White Lake 35 25:36 8:15
8 156 Lori Mikovich Howell 39 25:41 8:16
9 161 Petra Boonstra Howell 38 25:55 8:21
10 164 Robin Timmerman Howell 36 25:59 8:22
11 166 Kim Ward Howell 35 26:02 8:23
12 178 Katherine Breidinger Howell 35 26:33 8:33
13 190 Kandace Lloyd Fenton 36 27:08 8:44
14 200 Kelly Murley West Bloomfield 39 27:23 8:49
15 206 Lisa Nelson Fowlerville 37 27:39 8:54
16 212 Lori Kessler Brighton 37 27:58 9:00
17 216 Michele Jurgens Tinley Park 37 28:27 9:10
18 217 Penny Wilde Washington 38 28:28 9:10
19 231 Kristen Flory Howell 36 29:20 9:27
20 243 Gail Strong Whitmore Lake 38 30:11 9:43
21 260 Anna Gora Rochester Hills 38 31:56 10:17
22 267 Bobby Huddleston South Lyon 37 32:31 10:29
23 277 Lori Wengle Howell 37 33:52 10:55
24 283 Tracey Chapo Howell 35 35:11 11:20
25 289 Michele Packard Howell 36 37:09 11:58

MALE AGE GROUP: 40 - 44

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 8 Rob Basydlo Highland 41 17:56 5:47
2 15 Greg Janicki West Bloomfield 43 18:19 5:54
3 35 Robert Hickson West Bloomfield 43 20:11 6:30
4 37 Peter Kopera Trenton 40 20:32 6:37
5 38 Joe Heslip Howell 43 20:32 6:37
6 44 Greg Tatara Howell 40 20:51 6:43
7 65 John Lewis Southgate 41 21:37 6:58
8 82 Tom Schulz Goodrich 40 22:06 7:07
9 86 Dominic Nicita Brighton 44 22:27 7:14
10 92 William Baibak Howell 40 22:53 7:22
11 98 Stephen Brown Fenton 43 23:10 7:28
12 101 Daniel Johnson Howell 44 23:28 7:34
13 107 Robert Pranke Howell 42 23:39 7:37
14 111 Brian Mayday Brighton 43 23:57 7:43
15 120 Luke Barrone Stockbridge 40 24:21 7:51
16 121 Bob Pascarella Canton 41 24:21 7:51
17 159 Mike Pascarella Howell 43 25:49 8:19
18 179 Robert Wolfe Saline 44 26:34 8:33
19 196 Brian Barr Belleville 41 27:17 8:47
20 259 Steve White Howell 42 31:56 10:17
21 302 Charles Packard Howell 43 43:57 14:09

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 64 Calhie Leary Birmingham 42 21:34 6:57
2 128 Ruth Barcenas Brighton 42 24:44 7:58
3 130 Jeanette Hayes Howell 40 24:49 8:00
4 136 Margaret Liubakka Plymouth 44 24:53 8:01
5 184 Angela Grunn Howell 44 26:45 8:37
6 185 Vicki George Davison 44 26:47 8:38
7 188 Lori Dunn Williamston 44 27:01 8:42
8 219 Terri Mezel Howell 43 28:37 9:13
9 221 Sandra Rowan Lansing 41 28:41 9:14
10 228 Gretchen Perkins Brighton 44 29:05 9:22
11 239 Cathy Fegan Brighton 42 30:01 9:40
12 252 Lauren Hough Howell 40 31:01 10:00
13 255 Michelle Sunny Howell 42 31:34 10:10
14 271 Michele Burke Howell 40 33:15 10:43
15 280 Amy Senak Newport 40 34:30 11:07
16 281 Theresa Peterson Utica 40 34:31 11:07
17 286 Ginger Coppin Royal Oak 41 36:33 11:46
18 287 Linda Drummond Haslett 42 36:37 11:48
19 305 Pina Wagner Fenton 44 46:01 14:49

MALE AGE GROUP: 45 - 49

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 14 Michael Partridge Brighton 46 18:19 5:54
2 25 Steve Bown Howell 47 19:33 6:18
3 29 Alfredo Cateriano Novi 47 19:51 6:24
4 59 Oren Lane Brighton 45 21:23 6:54
5 60 Steven Dollaway Milford 48 21:29 6:55
6 73 Todd Wilson Howell 45 21:53 7:03
7 77 Paul Thielking Brighton 45 21:57 7:04
8 78 Raymond Pacek Howell 45 21:59 7:05
9 93 Alan Fyffe Commerce Twp 45 22:54 7:23
10 106 Matt Peterson Brighton 45 23:38 7:37
11 135 Domingo Valadez Temperance 49 24:53 8:01
12 176 Mike O'Connor Howell 45 26:24 8:30
13 192 David Blessing Harrison 49 27:10 8:45
14 193 Bruce Perkins Brighton 46 27:11 8:45
15 236 Tim Kolling Dearborn Heights 47 29:34 9:31
16 291 James Reading Highland 49 37:25 12:03
17 292 Brian Mullaly Brighton 47 37:49 12:11

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 43 Marsha Eicholtz Sring Hill 48 20:51 6:43
2 79 Christie Burke Howell 46 22:03 7:06
3 171 Veronica Jackson Lansing 49 26:15 8:27
4 173 Roseanne Adams Pinckney 45 26:18 8:28
5 209 Michelle Schimmel Pinckney 49 27:51 8:58
6 213 Patricia Canterbury Amsterdam 49 28:15 9:06
7 214 Carol Bator Howell 48 28:21 9:08
8 223 Lori Winters Pinckney 48 28:51 9:18
9 225 Donna James Leonard 48 28:53 9:18
10 265 Theresa Celusta Davisburg 47 32:25 10:27
11 269 Francie Mutual Howell 49 32:49 10:34
12 282 Beverly Wolfe Saline 47 34:54 11:15
13 284 Debbie Richley Dearborn Heights 45 35:18 11:22
14 306 Cathy Wagner Howell 46 46:01 14:49
15 307 Sua Anne Hill Hartland 47 46:02 14:50
16 308 Lisa Bohlen Brighton 46 46:08 14:52
17 312 Lori Dobbs Brighton 49 54:14 17:28

MALE AGE GROUP: 50 - 54

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 12 Lennie Brousseau Byron 50 18:11 5:52
2 46 Brian Gesner Pinckney 50 21:02 6:46
3 70 Rpbert Kozlowski Howell 52 21:45 7:01
4 87 Robin Pearce New Hudson 54 22:29 7:15
5 97 Thomas Powell Pinckney 51 23:09 7:27
6 104 Peter Bruder Howell 51 23:37 7:36
7 122 Tom Torossian Milford 50 24:23 7:51
8 162 Mark Edge South Lyon 52 25:57 8:22
9 191 Nicholas Rollick South Lyon 52 27:08 8:45
10 251 Kevin Pelto Farmington Hills 53 30:39 9:52
11 275 J. B. Canterbury Amsterdam 51 33:35 10:49

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 167 Myrna Cox Novi 50 26:04 8:24
2 168 Sharon Rodriguez Adrian 50 26:07 8:25
3 210 Carol Duscio Howell 51 27:55 9:00
4 248 Pat Meeks Pinckney 51 30:26 9:48
5 264 Clair Mahinske Northville 54 32:06 10:21
6 279 Charlotte Ratke Howell 53 34:05 10:59
7 295 Karen Patznaldt Freeland 54 39:48 12:49
8 299 Darlene Heilner Fowlerville 53 42:50 13:48
9 309 Carolyn Dilley Howell 53 47:08 15:11

MALE AGE GROUP: 55 - 59

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 28 David Fisher Ann Arbor 58 19:51 6:24
2 33 Larry Whittaker Cass City 55 19:57 6:26
3 71 Ross Morell Brighton 55 21:46 7:01
4 91 Ron Smith Pinckney 55 22:51 7:22
5 96 Randy Fielder Adrian 56 23:07 7:27
6 138 James Ratke Howell 56 24:54 8:01
7 157 Frank Lewis Howell 56 25:43 8:17
8 182 Rick Hofsess Brighton 55 26:35 8:34
9 211 Arthur Walker Detroit 58 27:55 9:00
10 249 Kenneth Pankow Livonia 56 30:30 9:49

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 226 Kathleen Oemke Howell 58 28:56 9:19
2 246 Sue Mott Dryden 55 30:22 9:47

MALE AGE GROUP: 60 - 64

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 76 Thomas Claflin Brighton 60 21:56 7:04
2 100 Ian Hawkins Ypsilanti 60 23:27 7:33
3 110 Ed King Whitmore Lake 60 23:41 7:38
4 126 David Potter Howell 61 24:32 7:54
5 215 Dennis Mattila Howell 61 28:25 9:09
6 250 Robert Dowding Eaton Rapids 60 30:32 9:50

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 285 Judy Geer Howell 60 36:00 11:36
2 300 Marsha Kelly Port Huron 62 43:23 13:59

MALE AGE GROUP: 65 - 69

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====
1 149 Bob Kruse Warren 65 25:20 8:10
2 207 Byron Rogers Howell 67 27:41 8:55
3 220 Peter Ostrander Howell 67 28:38 9:14

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====

MALE AGE GROUP: 70 - 89

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 70 - 89

Place Pla Name Town Ag Time Pace
===== === ====================== ================= == ======= =====