Hartford Strawberry Run

back to results

Jun. 14, 2008

Hartford Strawberry Run
Hartford,MI
Provided by Gault Race Mgt.


******************* MALE OVERALL CHAMPION**************************
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ============================ ===== ================= == ======= =====
1 75 Elliott Stowe 506 Stevensville 35 38:12 6:09
2 79 David Watson 508 Bangor 16 39:30 6:22
3 80 Spencer Carr 518 St. Joseph 25 40:00 6:27

******************* FEMALE OVERALL CHAMPION**************************
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ============================ ===== ================= == ======= =====
1 88 Andrea Hutchins 507 St. Joseph 31 42:32 6:51
2 104 Wendy Becker 520 Watervliet 45 47:17 7:37
3 105 Katie Jonatzke 514 Hartford 15 47:19 7:37

MALE AGE GROUP: 15 - 19
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ============================ ===== ================= == ======= =====
1 94 Vince Burke 511 Coloma 15 44:32 7:10

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ============================ ===== ================= == ======= =====
1 111 Kim Ward 522 Hartford 20 48:49 7:52
2 116 Cortney Middleton 503 Stevensville 23 49:30 7:59
3 122 Julia Braseth 509 Kalamazoo 23 50:01 8:04

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ============================ ===== ================= == ======= =====
1 110 Sean Hathaway Casey 526 Hartford 25 48:48 7:52

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ============================ ===== ================= == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ============================ ===== ================= == ======= =====
1 144 Kathleen Szymanski 502 St. Joseph 31 1:03:38 10:15
2 146 Laura Veldman 528 Stevensville 30 1:05:39 10:34

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ============================ ===== ================= == ======= =====
1 90 Troy Thompson 525 Saint Joseph 35 42:56 6:55
2 126 Scott Neola 501 Kalamazoo 37 52:03 8:23

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ============================ ===== ================= == ======= =====
1 138 Janice Janicki 530 Hartford 35 56:58 9:11

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ============================ ===== ================= == ======= =====
1 141 Daniel Santos 524 Berrien Springs 40 1:01:21 9:53

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ============================ ===== ================= == ======= =====
1 89 Marlin Howe 513 Niles 50 42:34 6:51
2 95 Doug Wesner 512 Coloma 50 44:42 7:12
3 106 Ed Liebenthal 523 Hartford 50 48:10 7:46
4 123 Jeff Cayo 515 St. Joseph 50 50:14 8:06
5 124 Dennis Zebell 516 St. Joseph 50 50:29 8:08
6 125 Robert Titus, Jr 519 Watervliet 50 50:54 8:12
7 136 James Reddaway 529 Saint Joseph 50 56:08 9:03

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ============================ ===== ================= == ======= =====
1 127 Vere Shindeldecker 510 Hartford 55 52:03 8:23
2 128 John Carr 517 St. Joseph 55 52:16 8:25
3 139 Roger Bentley 504 Coloma 58 57:28 9:16

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ============================ ===== ================= == ======= =====
1 135 Ken Hollar 521 Holland 60 53:27 8:37
2 145 Leo Flory 527 Decatur 60 1:04:07 10:20



******************* MALE OVERALL CHAMPION**************************
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ============================ ===== ================= == ======= =====
1 1 Jeremy Flagel 209 Benton Harbor 17 19:26 6:16
2 2 Kurt Schlipp 208 Benton Harbor 18 19:43 6:21
3 3 Anthony Johnson 243 Benton Harbor 15 19:50 6:24

******************* FEMALE OVERALL CHAMPION**************************
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ============================ ===== ================= == ======= =====
1 17 Page Ammon 215 Hartford 22 22:24 7:13
2 18 Janet Jonatzke 242 Hartford 15 22:35 7:16
3 20 Crystal Cowgill 246 Hartford 25 22:35 7:17

MALE AGE GROUP: 1 - 14
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ============================ ===== ================= == ======= =====
1 14 Michael Lowe 205 Mattawan 13 22:06 7:07
2 19 Jacob Schacht 217 Schoolcraft 14 22:35 7:16
3 56 Zac Quigley 277 Coloma 13 31:26 10:08
4 70 Jordan Mucci 261 Lawton 13 36:49 11:52
5 73 Albert Palmer 273 Hartford 13 41:33 13:23

FEMALE AGE GROUP: 1 - 14
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ============================ ===== ================= == ======= =====
1 46 Savina Mucci 262 Lawton 13 28:41 9:14
2 57 Alexandria Burnett 252 Hartford 13 31:59 10:18

MALE AGE GROUP: 15 - 19
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ============================ ===== ================= == ======= =====
1 4 Kyle Hallgren 247 Hartford 15 20:11 6:30
2 7 Ted Petersen 230 Decatur 15 20:57 6:45
3 10 Alan Herriman 219 Hartford 17 21:45 7:00
4 11 Ethan Benham 248 Hartford 15 21:59 7:05
5 12 Caleb Wesaw 257 Watervliet 15 22:01 7:06
6 15 Shawn Lynch 224 Benton Harbor 15 22:08 7:08
7 16 Kevin Lynch 225 Benton Harbor 15 22:08 7:08
8 22 Benjamin Bartelmay 221 New Buffalo 15 22:46 7:20
9 23 Tyler Fuller 267 Hartford 15 23:19 7:31
10 29 Chris Burterett 276 Hartford 15 25:36 8:15
11 36 Jeffrey Quigley 279 Coloma 15 27:07 8:44

FEMALE AGE GROUP: 15 - 19
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ============================ ===== ================= == ======= =====
1 44 Meg Lowe 204 Mattawan 16 28:25 9:09

MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ============================ ===== ================= == ======= =====
1 9 Andrew Scherd 266 Decatur 20 21:27 6:55
2 25 Will Thorsberg 265 Columbus 20 23:50 7:41

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ============================ ===== ================= == ======= =====
1 26 Jennifer Frazier 206 Kalamazoo 22 24:17 7:49

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ============================ ===== ================= == ======= =====
1 47 Thomas Busch 211 Niles 26 28:42 9:15
2 66 Steve Lowe 258 Hartford 25 36:03 11:37

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ============================ ===== ================= == ======= =====
1 31 Leslie Ward 249 Hartford 25 26:06 8:25
2 32 Lindsay Olds 203 Hartford 26 26:14 8:27
3 52 Holly Musick 201 Coloma 26 29:48 9:36
4 61 Crystal Cortez 269 Holland 25 32:45 10:33

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ============================ ===== ================= == ======= =====
1 8 Matt Harrell 263 Niles 30 21:00 6:46
2 28 Jeff Klimkiewicz 259 Watervliet 30 25:27 8:12

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ============================ ===== ================= == ======= =====
1 27 Katie Arndt 231 Watervliet 30 24:31 7:54
2 45 Cindy Vandermolen 214 Coloma 31 28:40 9:14
3 49 Sarah Posey 213 Niles 33 28:51 9:18
4 59 Dawn Melvin 235 Hartford 30 32:23 10:26
5 67 Marci Leclear 218 Benton Harbor 34 36:14 11:40

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ============================ ===== ================= == ======= =====
1 53 Kenton McAndrew 271 Lawrence 35 30:11 9:43

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ============================ ===== ================= == ======= =====
1 38 Theresa Pazera 238 Watervliet 35 27:27 8:51
2 40 Stephanie Heyse 268 Chicago 35 27:34 8:53
3 58 Tammy Ackerman 250 Hartford 35 32:00 10:18
4 64 Kathy Burnett 251 Hartford 35 35:05 11:18
5 68 Tracey Weberg 223 Jenison 38 36:47 11:51
6 69 Becky Traver 274 Hartford 35 36:47 11:51

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ============================ ===== ================= == ======= =====
1 5 Tony Baker 241 Benton Harbor 40 20:38 6:39
2 24 Ron Bush 237 Berrien Springs 40 23:26 7:33
3 55 Dave Janicke 280 Hartford 40 31:01 9:59

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ============================ ===== ================= == ======= =====
1 21 Janet Smith 228 St. Joseph 40 22:43 7:19
2 39 Maria Young 220 Kentwood 40 27:30 8:52
3 54 Debbie Hadley 212 Paw Paw 44 30:41 9:53
4 71 Laurie Gronau 244 Gobles 40 38:33 12:25
5 75 Tonya Schuitmaker 260 Lawton 40 48:18 15:34

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ============================ ===== ================= == ======= =====
1 6 Tim Lynch 226 Benton Harbor 45 20:54 6:44
2 35 Alan Price 239 Niles 45 26:59 8:42
3 37 Mike Peterson 245 Gobles 45 27:18 8:48
4 42 Bryan Paxson 254 Hartford 45 27:37 8:54
5 74 Martin Quigley 278 Coloma 45 42:58 13:50

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ============================ ===== ================= == ======= =====
1 33 Maria Kahler 236 South Haven 45 26:39 8:35
2 48 Sally Germinder 234 Hartford 45 28:50 9:17
3 63 Carla Lynch 227 Benton Harbor 45 33:12 10:42

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ============================ ===== ================= == ======= =====
1 13 Kevin Haight 275 Hartford 50 22:02 7:06
2 41 Brad Penney 207 Cedar Key 54 27:36 8:54
3 62 Valentin Llerena 264 Bangor 50 32:50 10:35

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ============================ ===== ================= == ======= =====
1 51 Jan Petersen 229 Decatur 50 29:46 9:35

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ============================ ===== ================= == ======= =====
1 30 William Hinsdale 256 . 59 25:49 8:19
2 34 Dennis Hollar 210 Kalamazoo 57 26:40 8:35
3 50 Chester Johnson 272 Gr Jct 55 29:22 9:28

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ============================ ===== ================= == ======= =====
1 60 Marsha Coleman 240 Fennville 55 32:35 10:30
2 65 Joyce Wolten 270 Holland 55 35:54 11:34

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ============================ ===== ================= == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ============================ ===== ================= == ======= =====

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ============================ ===== ================= == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ============================ ===== ================= == ======= =====
1 43 Judy Bodjack 232 St. Joseph 65 27:52 8:59

MALE AGE GROUP: 70 - 89
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ============================ ===== ================= == ======= =====
1 72 Burl Ghastin 216 Paw Paw 71 38:38 12:27

FEMALE AGE GROUP: 70 - 89
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ============================ ===== ================= == ======= =====


MISSING INFORMATION - CANNOT PROCESS
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ============================ ===== ================= == ======= =====
1 59 9001 . 32:00 10:19




MALE Walk Divisin 1 - 99
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ============================ ===== ================= == ======= =====
1 1 Greg Shafer 18 South Bend 40 37:52 12:12
2 2 Stephen Shafer 29 Hartford 70 37:54 12:12
3 8 Mike Backus 43 Hartford 45 40:30 13:03
4 10 Tom Nimtz 30 Benton Harbor 55 42:32 13:42
5 13 Tevin Johnson 25 Benton Harbor 13 45:29 14:39
6 17 Sam Babb 37 Hartford 55 46:23 14:56
7 24 Marvin Barnes 16 Paw Paw 60 48:56 15:45
8 32 Jim Wick 21 Oshtemo 50 52:57 17:03
9 33 Fendon Dankert 23 Hartford 55 52:57 17:03
10 37 Thomas Thomas 36 Paw Paw 40 53:24 17:12
11 38 Karl Conley 22 Bangor 45 56:31 18:12

FEMALE Walk Divisin 1 - 99
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ============================ ===== ================= == ======= =====
1 3 Marcie Needles 32 Lawrence 45 38:06 12:16
2 4 Kathy Myers 35 Coloma 65 38:31 12:24
3 5 Lynn Havel 34 Decatur 52 40:09 12:56
4 6 Pat Moeller 6 Decatur 59 40:09 12:56
5 7 Stefanie Backus 42 Hartford 40 40:30 13:03
6 9 Roberta Woodruff 27 Dowagiac 60 40:31 13:03
7 11 Amy Andrews 11 Niles 20 44:24 14:18
8 12 Juliana Liebetrau 10 Niles 45 44:24 14:18
9 14 Lori Hellenga 20 Stevensville 50 45:37 14:42
10 15 Kathleen Pagel 40 Battle Creek 20 45:38 14:42
11 16 Jenna Pagel 19 Stevensville 20 45:38 14:42
12 18 Jennifer Robertson 39 Lawton 30 46:25 14:57
13 19 Elaine Harner 9 Coloma 59 46:35 15:00
14 20 Katie Andrews 12 Niles 17 47:02 15:09
15 21 Karen Williams 31 Hartford 50 48:24 15:35
16 22 Debbie Galvan 33 Hartford 30 48:24 15:35
17 23 Jeanie Barnes 15 Paw Paw 55 48:53 15:45
18 25 Antonia Jeffries 24 Benton Harbor 30 49:10 15:50
19 26 Christine Quigley 41 Coloma 44 49:12 15:51
20 27 Libby Neyome 4 Paw Paw 11 49:49 16:03
21 28 Madissen Vacha 13 Paw Paw 9 49:49 16:03
22 29 Kerrie Boughner 38 Lawton 30 49:53 16:04
23 30 Carolyn Hosbein 14 Benton Harbor 55 49:53 16:04
24 31 Patricia Valenti 26 Coloma 65 49:56 16:05
25 34 Rhonda Scott 7 Coloma 30 53:06 17:06
26 35 Cathy Haley 8 Coloma 54 53:06 17:06
27 36 Donna Ghastin-Neyome 3 Paw Paw 43 53:22 17:11
28 39 Helen Gronau 2 Paw Paw 60 58:35 18:52
29 40 Karen Randolph 28 Decatur 50 1:01:28 19:48
30 41 Carol Hartley 5 Decatur 64 1:01:31 19:49

Hartford,MI
Provided by Gault Race Mgt.