Midwest Meet of Champions

back to results

Jun. 9, 2007

Midwest Meet of Champions
Jackson, MI


Girls 100 Meter Dash

=====================================================================================

Name Year School Seed Finals Wind Points

=====================================================================================

1 Mahan, Shayla Michigan 11.37 1.7 10

2 Mann, Erica Michigan 12.04 1.7 8

3 Horn, Christy Ohio 12.20 1.7 6

4 White, Sherice Indiana 12.25 1.7 4

5 Johnson, Kristen Indiana 12.42 1.7 2

6 Hardy, Kristen Michigan 12.71 1.7 1

7 Rimmer, Shannon Ohio 12.83 1.7

8 Wright, Shavae Ohio 13.10 1.7



Girls 200 Meter Dash

=====================================================================================

Name Year School Seed Finals Wind Points

=====================================================================================

1 Mann, Erica Michigan 24.98 NWI 10

2 Roberts, Mikeal Ohio 25.19 NWI 8

3 Gildon, Bionca Indiana 25.55 NWI 6

4 Johnson, Kristen Indiana 25.73 NWI 4

5 Raffin, Lena Indiana 25.85 NWI 2

6 Sturges, Kristi Ohio 26.02 NWI 1

7 Kaufman, Jade Michigan 26.66 NWI

8 Rimmer, Shelly Ohio 27.72 NWI



Girls 400 Meter Dash

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Chatman, Victoria Michigan 55.26 10

2 Moore, Kiara Michigan 56.57 8

3 Gildon, Bionca Indiana 57.64 6

4 Tate, Sierra Michigan 58.11 4

5 Hartman, Lindsay Indiana 58.73 2

6 Gerken, Chelsea Ohio 58.88 1

7 Rimmer, Shelly Ohio 1:01.22



Girls 800 Meter Run

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 McKnight, Lindsey Michigan 2:13.76 10

2 Elcock, Beverly Indiana 2:14.54 8

3 Quaintance, Lauren Michigan 2:14.68 6

4 Anderson, Dayna Indiana 2:15.72 4

5 Lohner, Reanne Michigan 2:16.07 2

6 Reese, Dani Ohio 2:18.91 1

7 Caldwell, Chanelle Ohio 2:30.84



Girls 1600 Meter Run

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Treece, Marissa Michigan 4:51.25 10

2 Green, Carlie Michigan 4:58.49 8

3 Graney, Betsy Michigan 5:00.54 6

4 Shaw, Sunsea Indiana 5:06.33 4

5 Ragouzis, Erin Ohio 5:07.37 2

6 Grad, Emily Ohio 5:08.96 1

7 Camp, Joni Ohio 5:15.91

8 Gingerich, Aimee Indiana 5:17.29

9 Fletcher, Kristen Indiana 5:31.21



Girls 3200 Meter Run

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Carter, Megan Michigan 10:56.90 10

2 Langenberg, Emily Michigan 10:57.63 8

3 Surtee, Taryn Ohio 11:06.04 6

4 Fischer, Ashley Ohio 11:07.35 4

5 Noser, Amy Michigan 11:10.19 2

6 Baker, Jenna Ohio 11:11.77 1

7 Puntillo, Paula Indiana 12:31.31



Girls 100 Meter Hurdles

=====================================================================================

Name Year School Seed Finals Wind Points

=====================================================================================

1 Marable, Ra'Jae Michigan 14.27 3.3 10

2 Eppinger, Kaylon Ohio 14.47 3.3 8

3 Hayes, Meridith Indiana 14.58 3.3 6

4 Uche, Chidimma Michigan 14.84 3.3 4

5 Stone, Valerie Indiana 14.86 3.3 2

6 Warren, Alexis Ohio 15.29 3.3 1

7 Lucas, Faith Michigan 15.39 3.3

8 Culver, Simone Ohio 16.34 3.3



Girls 300 Meter Hurdles

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Stone, Valerie Indiana 43.57 10

2 Eppinger, Kaylon Ohio 43.58 8

3 Kaltwasser, Ashley Ohio 44.09 6

4 Uche, Chidimma Michigan 44.17 4

5 Roodvoets, Jessica Michigan 45.57 2

6 Watkins, Valerie Michigan 46.48 1

7 Endzell, Brittany Indiana 48.29



Girls 4x100 Meter Relay

================================================================================

School Seed Finals Points

================================================================================

1 Indiana 46.73 10

1) White, Sherice 2) Johnson, Kristen

3) Gildon, Bionca 4) Hayes, Meridith

2 Ohio 47.36 6

1) Roberts, Mikeal 2) Rimmer, Shannon

3) Eppinger, Kaylon 4) Horn, Christy

3 Michigan 49.11 2

1) Hardy, Kristen 2) Lucas, Faith

3) Duffey, Andrea 4) Jones, Brittiney



Girls 4x200 Meter Relay

================================================================================

School Seed Finals Points

================================================================================

1 Ohio 1:40.08 10

1) Sturges, Kristi 2) Rimmer, Shelly

3) Roberts, Mikeal 4) Horn, Christy

2 Michigan 1:40.99 6

1) Marable, Ra'Jae 2) Jones, Brittiney

3) Kaufman, Jade 4) Mahan, Shayla

3 Indiana 1:43.50 2

1) Raffin, Lena 2) Harrison, Michelle

3) Anderson, Arielle 4) Posey, Rachel



Girls 4x400 Meter Relay

================================================================================

School Seed Finals Points

================================================================================

1 Michigan 3:49.65 10

1) McKnight, Lindsey 2) Uche, Chidimma

3) Moore, Kiara 4) Chatman, Victoria

2 Indiana 3:56.56 6

1) Anderson, Arielle 2) Gildon, Bionca

3) Posey, Rachel 4) Hartman, Lindsay

3 Ohio 3:57.11 2

1) Eppinger, Kaylon 2) Bonnette, Emily

3) Kaltwasser, Ashley 4) Gerken, Chelsea



Girls 4x800 Meter Relay

================================================================================

School Seed Finals Points

================================================================================

1 Ohio 9:09.43 10

1) Reese, Dani 2) Gerken, Chelsea

3) Ragouzis, Erin 4) Caldwell, Chanelle

2 Michigan 9:15.72 6

1) Quaintance, Lauren 2) Draney, Samantha

3) Lohner, Reanne 4) Watkins, Valerie



Girls High Jump

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Spencer, Raina Ohio 5-07.00 10

2 Breslin, Emily Indiana J5-07.00 8

3 Sole, Heather Ohio J5-07.00 6

4 McKnight, Lindsey Michigan 5-05.00 4

5 Lawler, Shari Ohio 5-03.00 1.5

5 Karaba, Allyson Michigan 5-03.00 1.5

7 Curtis, Leslie Michigan J5-03.00

8 Beaudway, Alissa Indiana J5-03.00



Girls Pole Vault

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Shanahan, Abigail Michigan 12-00.00 10

2 Morrison, Amy Michigan J12-00.00 8

3 Harmon, Shari Michigan J12-00.00 5

3 Chin, Stephanie Indiana J12-00.00 5

5 Webb, Dana Indiana J12-00.00 2

6 Bond, Kristen Indiana 11-06.00 1

7 Echard, Susan Ohio 11-00.00

8 Montgomery, Elizabeth Ohio 10-06.00

9 Bianco, Beth Ohio J10-06.00



Girls Long Jump

=====================================================================================

Name Year School Seed Finals Wind Points

=====================================================================================

1 Roberts, Mikeal Ohio 18-11.25 1.1 10

2 Goodson, Marva Michigan 17-03.25 2.9 8

3 Sturges, Kristi Ohio 17-01.00 0.6 6

4 Bonnette, Emily Ohio 16-11.50 0.5 4

5 Hunault, Ashley Michigan 16-08.25 0.7 2

6 Harrison, Michelle Indiana 16-03.75 0.7 1

7 Roodvoets, Jessica Michigan 15-11.00 1.1



Girls Shot Put

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Liske, Allison Michigan 46-07.00 10

2 Angell, Mary Michigan 45-07.75 8

3 McCarty, D'Ana Indiana 43-09.50 6

4 Brown, Norianna Michigan 42-01.75 4

5 Manocchio, Katie Ohio 41-04.00 2

6 Pendleton, Emily Ohio 41-00.25 1

7 Curry, Danielle Ohio 40-03.00

8 Coomler, Kelly Indiana 40-02.00

9 Bigelow, Adrienne Indiana 39-02.00



Girls Discus Throw

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Pendleton, Emily Ohio 168-02 10

2 Angell, Mary Michigan 160-00 8

3 Liske, Allison Michigan 148-06 6

4 Howard, Monica Ohio 144-10 4

5 Curry, Danielle Ohio 129-11 2

6 Harris, Caitlin Indiana 126-06 1

7 DeJean, Alexis Indiana 126-04

8 Harrington, Stacey Michigan 116-03

9 Bigelow, Adrienne Indiana 114-08




Boys 100 Meter Dash

=====================================================================================

Name Year School Seed Finals Wind Points

=====================================================================================

1 Rucker, Chris Michigan 10.81 0.6 10

2 Bougard, Maurice Ohio 10.88 0.6 8

3 McClain, Steve Michigan 11.01 0.6 6

4 McPherson, Jordan Ohio 11.04 0.6 4

5 Taylor, Tyson Indiana 11.31 0.6 2

6 Bell, Keonte Michigan 11.36 0.6 1

7 Stewart, Cornel Indiana 11.51 0.6

7 Tolliver, Brandon Ohio 11.51 0.6

9 Chamblee, Wes Indiana 11.59 0.6



Boys 200 Meter Dash

=====================================================================================

Name Year School Seed Finals Wind Points

=====================================================================================

1 Rucker, Chris Michigan 21.76 NWI 10

2 Stull, Andrew Indiana 21.82 NWI 8

3 Hilson, Brian Ohio 21.93 NWI 6

4 McClain, Steve Michigan 21.96 NWI 3

4 Bougard, Maurice Ohio 21.96 NWI 3

6 Jones, Daniel Indiana 22.03 NWI 1

7 Foster, Brendon Michigan 22.50 NWI

8 Ruff, William Ohio 22.75 NWI

9 Downing, Kendall Indiana 22.86 NWI



Boys 400 Meter Dash

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Love, Matthew Ohio 48.07 10

2 Ellis, Eugene Indiana 48.35 8

3 Wilson, Kyle Michigan 48.71 6

4 Milenkovski, Andrew Indiana 49.10 4

5 Wells, Khalid Michigan 50.28 2

6 Heinicke, Matt Michigan 50.33 1

7 Collins, Daniel Ohio 52.88



Boys 800 Meter Run

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Borchers, Samuel Ohio 1:51.61 10

2 Peek, Delorean Michigan 1:54.73 8

3 Liedebach, Pat Michigan 1:55.09 6

4 Jackson, Adrian Ohio 1:56.61 4

5 Lewis, Samuel Indiana 1:56.76 2

6 Labus, Kevin Indiana 1:56.95 1

7 Sutcliffe, Tim Ohio 1:58.87

8 Boeglin, Ted Indiana 1:59.44



Boys 1600 Meter Run

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Edwards, Jake Ohio 4:07.28 10

2 Hilditch, Scott Ohio 4:07.57 8

3 Heineking, Emil Ohio 4:09.69 6

4 Emerry, David Michigan 4:12.19 4

5 Reifenberg, Ben Indiana 4:12.38 2

6 Dimambro, Joe Michigan 4:12.88 1

7 Weatherford, Andy Indiana 4:15.98

8 Folk, Alex Michigan 4:21.07

9 Carr, Curtis Indiana 4:26.45



Boys 3200 Meter Run

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Hardacre, Cole Indiana 9:04.86 10

2 Dannemiller, Adrien Indiana 9:05.91 8

3 Zeuch, James Ohio 9:06.33 6

4 Perry, Mike Ohio 9:07.25 4

5 Nichols, Matt Ohio 9:10.58 2

6 Neely, Ryan Michigan 9:21.41 1

7 Kendrick, Justin Indiana 9:30.88

8 Sansererino, Cole Michigan 9:40.89

9 Hill, Jake Michigan 10:04.47



Boys 110 Meter Hurdles

=====================================================================================

Name Year School Seed Finals Wind Points

=====================================================================================

1 Brown, Bryce Indiana 13.68 0.1 10

2 Buchanon, Carl Indiana 14.19 0.1 8

3 Lanier, Kevin Michigan 14.31 0.1 6

4 Holman, Cory Ohio 14.72 0.1 4

5 Carter, James Michigan 14.77 0.1 2

6 Collins, Daniel Ohio 14.91 0.1 1

7 Roberts, Aaron Ohio 14.92 0.1

8 Whitman, Jesse Michigan 15.33 0.1

9 Nikides, Nicholas Indiana 15.44 0.1



Boys 300 Meter Hurdles

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Brown, Bryce Indiana 36.63 10

2 Buchanon, Carl Indiana 37.80 8

3 Roberts, Aaron Ohio 37.91 6

4 Lanier, Kevin Michigan 37.96 4

5 Post, Brandon Michigan 39.00 2

6 Hogue III, Samuel Ohio 39.03 1

7 Collins, Daniel Ohio 40.28

8 Taylor, Tyson Indiana 43.63

9 Kettlewell, Josh Michigan 44.24



Boys 4x100 Meter Relay

================================================================================

School Seed Finals Points

================================================================================

1 Ohio 41.46 10

1) Clements, Xavier 2) Goodall, Brandon

3) McPherson, Jordan 4) Bougard, Maurice

2 Indiana 41.91 6

1) Stewart, Cornel 2) Brown, Bryce

3) Taylor, Tyson 4) Chamblee, Wes

3 Michigan 42.17 2

1) Haile, Sarak 2) Rucker, Chris

3) Bell, Keonte 4) Greenwood, Chris



Boys 4x200 Meter Relay

================================================================================

School Seed Finals Points

================================================================================

1 Ohio 1:26.25 10

1) Clements, Xavier 2) Adams, Isaiah

3) Hilson, Brian 4) Bougard, Maurice

2 Michigan 1:27.07 6

1) Greenwood, Chris 2) Foster, Brendon

3) Haile, Sarak 4) Rucker, Chris

-- Indiana DQ

1) Stull, Andrew 2) Ellington, Brad

3) Jones, Daniel 4) Downing, Kendall



Boys 4x400 Meter Relay

================================================================================

School Seed Finals Points

================================================================================

1 Indiana 3:13.58 10

1) Ellington, Brad 2) Jones, Daniel

3) Milenkovski, Andrew 4) Ellis, Eugene

2 Ohio 3:13.81 6

1) Roberts, Aaron 2) White, Daniel

3) Hogue III, Samuel 4) Love, Matthew

3 Michigan 3:21.40 2

1) Greenwood, Chris 2) Lanier, Kevin

3) Peek, Delorean 4) Wells, Khalid



Boys 4x800 Meter Relay

================================================================================

School Seed Finals Points

================================================================================

1 Ohio 7:33.99 10

1) White, Daniel 2) Lape, Rick

3) Gorby, Patrick 4) Borchers, Samuel

2 Michigan 7:44.54 6

1) Turnbull, Jason 2) Lowry, Evan

3) Welsbuch, Mike 4) Magnotte, Dave

3 Indiana 7:52.06 2

1) Green, Adam 2) Turner, D'Sean

3) Mitchell, Jordan 4) Robinson, Reggie



Boys High Jump

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 McKinney, Tyrone Indiana 6-09.00 10

2 Serrano, David Ohio 6-07.00 8

3 Wilks, Josh Ohio 6-05.00 6

4 Angermeier, Neil Indiana J6-05.00 4

5 Hubbard, Seth Michigan 6-03.00 2

6 Foley, Mike Ohio J6-03.00 1

7 Lewis, James Michigan J6-03.00

8 Thornton, Eric Michigan J6-03.00

9 Newman, Chris Indiana 6-01.00



Boys Pole Vault

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Gann, Kyle Indiana 16-00.00 10

2 Lynch, Logan Michigan 15-06.00 8

3 Smallman, Robert Indiana 14-06.00 5

3 Trahin, Robbie Indiana 14-06.00 5

5 Uhle, Mike Ohio J14-06.00 2

6 Rasnick, Robert Ohio J14-06.00 1

7 Fisher, Matt Michigan 14-00.00

-- Amore, Anthony Ohio NH

-- Yassay, Michael Michigan NH



Boys Long Jump

=====================================================================================

Name Year School Seed Finals Wind Points

=====================================================================================

1 McPherson, Jordan Ohio 22-08.50 NWI 10

2 Butler, Kind Indiana 22-03.00 NWI 8

3 Rees, Joe Ohio 22-01.50 NWI 6

4 Burroughs, David Indiana 22-00.75 NWI 4

5 Kirtz, Chris Indiana 21-09.75 NWI 2

6 Byars, Stephan Michigan 21-08.50 NWI 1

7 Lanier, Kevin Michigan 21-07.25 NWI

8 Holman, Gary Ohio 21-04.75 NWI

9 Parker, Oscar Michigan 21-03.50 NWI



Boys Shot Put

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Stephen, Ben Indiana 62-00.00 10

2 Pallini, John Ohio 60-03.50 8

3 Kramer, Austin Indiana 57-01.50 6

4 English, Nate Michigan 57-01.25 4

5 Bumgardner, Bryce Ohio 56-03.00 2

6 Wertman, Chad Indiana 55-09.50 1

7 Flanner, George Michigan 55-06.00

8 Meyer, Andrew Ohio 54-00.75

9 King, Mychael Michigan 53-05.00



Boys Discus Throw

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Greenwald, Josh Indiana 190-00 10

2 Lelito, Tim Michigan 186-04 8

3 Casey, Deon Michigan 180-08 6

4 Mays, Kevin Michigan 176-01 4

5 Stephen, Ben Indiana 170-10 2

6 Meyer, Andrew Ohio 148-10 1

7 Pallini, John Ohio 140-11



Women - Team Rankings - 17 Events Scored

===============================================================================

1) Michigan 232.50 2) Ohio 138.50

3) Indiana 102



Men - Team Rankings - 17 Events Scored

===============================================================================

1) Indiana 177 2) Ohio 174

3) Michigan 122