MHSAA UP Division 3

back to results

May. 31, 2008

MHSAA UP Division 3
Kingsford High School

TEAM SCORING - Iron Mountain North Dickinson 99; Rapid River 65; Crystal Falls Forest Park 61; Powers North Central 53; Cedarville 52; Engadine 35; Pickford 25; Ontonagon 24; Rock-Mid Peninsula 20; Bessemer 19; Brimley 18; Painesdale-Jeffers 16; Baraga 16; DeTour 13; Lake Linden-Hubbell 5; Cooks Big Bay De Noc 4; Eben Junction-Superior Central 2.

DISCUS -- 1. Garrett Nowack, Powers North Central, 141-0; 2. John Troyer, Engadine, 132-7; 3. Tyler Kuehl, Rapid River, 128-4; 4. Mickael Cantin, Pickford, 126-11; 5. Nathan Johnson, Iron Mountain North Dickinson, 125-3; 6. Justin Plimpton, Rapid River, 114-10.

POLE VAULT -- 1. Pat Hampston, Bessemer, 11-6; 2. Kevin Thompson, Cedarville, 11-6; 3. Derek Berglund, Rapid River, 10-6; 4. Terrence Mackey, Baraga, 10-0; 5T. Michael Kenny, Cedarville, 10-0; 5T. Travis Ambuehl, Lake Linden-Hubbell, 10-0; 5T. Jeff Zar, Rapid River, 10-0.

SHOT PUT -- 1. John Troyer, Engadine, 47-1; 2. Garrett Nowack, Powers North Central, 46-11.50; 3. Justin Plimpton, Rapid River, 44-0; 4. Nathan Johnson, Iron Mountain North Dickinson, 43-6.50; 5. Mickael Cantin, Pickford, 41-0.25; 6. James Mitchell, Cedarville, 40-5.50.

HIGH JUMP -- 1. Peter Leeman, Iron Mountain North Dickinson, 6-1; 2. Paul Roell, Iron Mountain North Dickinson, 6-0; 3. Mike Schmaus, Ontonagon, 5-8; 4. James Now, Bessemer, 5-8; 5. Cody Thompson, Cedarville, 5-8; 6. Joseph Negron, Lake Linden-Hubbell, 5-6.

LONG JUMP -- 1. Damien Smith, Iron Mountain North Dickinson, 20-8; 2. Mathias Kristensen, DeTour, 20-6; 3. Mike Miller, Iron Mountain North Dickinson, 19-1; 4. Jeremy Hardy, Cooks Big Bay De Noc, 19-0; 5. C.J. Paquin, Cedarville, 18-11.50; 6. Nick Killian, Baraga, 18-10.

3200 METER RELAY -- 1. Crystal Falls Forest Park, 8:44.37 (Tony Silva, Ben Shuck, Tony Greco, Josh Aberly); 2. Powers North Central; 3. Cedarville, 8:46.25; 4. Rapid River, 9:05.80; 5. Lake Linden-Hubbell, 9:11.31; 6. Pickford, 9:22.40.

110M HURDLES -- 1. Peter Leeman, Iron Mountain North Dickinson, 15.97; 2. Dan Zini, Powers North Central, 16.31; 3. Jeff Zar, Rapid River, 16.92; 4. Kyle Roberts, Crystal Falls Forest Park, 17.23; 5. Jordan Baker, Cedarville, 17.24; 6. Mike Miller, Iron Mountain North Dickinson, 17.38.

100 METER DASH -- 1. Josh Siler, Crystal Falls Forest Park, 11.72; 2. Bob Reid, Crystal Falls Forest Park, 11.87; 3T. Kelly Shanahan, Baraga, 11.97; 3T. Phillip Hood, Engadine, 11.97; 5. Derek Mccarty, Rapid River, 11.98; 6. C.J. Paquin, Cedarville, 12.06; 7T. Ryan Freedman, Brimley, 12.08; 7T. Jeremy Hardy, Cooks Big Bay De Noc, 12.08; 9T. Eric Winsor, Chassell, 12.18; 9T. Keith Reynolds, Rock-Mid Peninsula, 12.18.

800 METER RELAY -- 1. Crystal Falls Forest Park, 1:36.26 (Fred Hubbard, Bob Reid, Josh Siler, Mick Valesano); 2. Iron Mountain North Dickinson, 1:37.84; 3. Rock-Mid Peninsula, 1:38.59; 4. Cedarville, 1:39.56; 5. Bessemer, 1:39.96; 6. Rapid River, 1:40.40.

1600 METER RUN -- 1. Tyler Crossman, Rapid River, 4:34.01; 2. Jonathan Kilpela, Painesdale-Jeffers, 4:38.54; 3. Richard Gibson, Pickford, 4:41.97; 4. Tyler Veraghen, Powers North Central, 4:55.48; 5. Tony Greco, Crystal Falls Forest Park, 5:01.32; 6. Teryn Miller, DeTour, 5:01.85.

400 METER RELAY -- 1. Crystal Falls Forest Park, 46.73 (Dustin Basirico, Fred Hubbard, Bob Reid, Josh Siler); 2. Cedarville, 48.17; 3. Baraga, 48.35; 4. Rapid River, 48.37; 5. Iron Mountain North Dickinson, 48.41; 6. Bessemer, 48.46.

400 METER DASH -- 1. Damien Smith, Iron Mountain North Dickinson, 52.90; 2. Phillip Hood, Engadine, 53.21; 3. Harlan Chartrand, Brimley, 53.33; 4. Justin Wigand, Rock-Mid Peninsula, 53.37; 5. Kyle Maki, Eben Junction-Superior Central, 54.85; 6. Mick Valesano, Crystal Falls Forest Park, 55.42.

300M INTERM. HURDLES -- 1. Peter Leeman, Iron Mountain North Dickinson, 42.37; 2. Mike Schmaus, Ontonagon, 42.57; 3. Todd Winkelbauer, Rock-Mid Peninsula, 43.13; 4. Dan Zini, Powers North Central, 43.88; 5. Mike Miller, Iron Mountain North Dickinson, 44.68; 6. Tyler Kanitz, Cedarville, 45.68.

800 METER RUN -- 1. Tyler Veraghen, Powers North Central, 2:03.97; 2. Tyler Crossman, Rapid River, 2:05.01; 3. Richard Gibson, Pickford, 2:07.71; 4. Clayton Meyers, Cedarville, 2:09.30; 5. Tony Greco, Crystal Falls Forest Park, 2:10.50; 6. Christopher Trevino, Lake Linden-Hubbell, 2:11.15.

200 METER DASH -- 1. Mike Schmaus, Ontonagon, 24.05; 2. Damien Smith, Iron Mountain North Dickinson, 24.29; 3. Ryan Freedman, Brimley, 24.31; 4. Phillip Hood, Engadine, 24.43; 5. Mick Valesano, Crystal Falls Forest Park, 24.48; 6. C.J. Paquin, Cedarville, 24.49.

3200 METER RUN -- 1. Tyler Crossman, Rapid River, 10:10.25; 2. Jonathan Kilpela, Painesdale-Jeffers, 10:23.87; 3. Richard Gibson, Pickford, 10:58.28; 4. Teryn Miller, DeTour, 11:04.25; 5. Tony Silva, Crystal Falls Forest Park, 11:13.40; 6. Matthew Schlosser, Cedarville, 11:16.03.

1600 METER RELAY -- 1. Cedarville, 3:43.50 (Zach McFarlane, Jake Wellnitz, Clayton Meyers, Jason Duncan); 2. Iron Mountain North Dickinson, 3:46.75; 3. Brimley, 3:47.20; 4. Rock-Mid Peninsula, 3:47.48; 5. Bessemer, 3:51.34; 6. Powers North Central.


TEAM SCORING - Brimley 68; Powers North Central 64; Pickford 55; Crystal Falls Forest Park 49; Cooks Big Bay DeNoc 46; Iron Mountain North Dickinson 40; Dollar Bay 34; Rapid River 26; Bark River-Harris 25; Bessemer 24; Lake Linden-Hubbell 20; Ontonagon 14.50; Cedarville 12; Eben Junction-Superior Central 11; Mackinac Island 8; Engadine 8; Watersmeet 8; Baraga 4.50; Chassell 4; Carney-Nadeau 4; Rock Mid-Peninsula 2.

DISCUS -- 1. Karrie Meyers, Bark River-Harris, 108-6.50; 2. Katie Jenkins, Pickford, 99-4; 3. Courtney Amble, Brimley, 99-1; 4. Joanna Cunningham, Rapid River, 98-1; 5. Holly Kivioja, Rock Mid-Peninsula, 95-9; 6. Rutledge Shauni, Engadine, 90-5.

POLE VAULT -- 1. Emily Bushie, Bessemer, 9-1; 2. Rikki Prescott, Rapid River, 8-0; 3. Liz Robbe, Crystal Falls Forest Park, 8-0; 4. Daryl Arcand, Crystal Falls Forest Park, 7-6; 5. Kaisa Blake, Ontonagon, 7-0; 6. Jocelyn Tervo, Dollar Bay, 7-0.

SHOT PUT -- 1. Karrie Meyers, Bark River-Harris, 36-11; 2. Betty Bolton, Watersmeet, 31-8.50; 3. Katie Jenkins, Pickford, 31-8.50; 4. Elisa Reynolds, Baraga, 31-6; 5. Rutledge Shauni, Engadine, 31-2.50; 6. Courtney Chenard-Powell, Carney-Nadeau, 31-2.

HIGH JUMP -- 1. Jessica Graham, Brimley, 5-2; 2. Rebecca Joseph, Eben Junction-Superior Central, 5-2; 3. Brooke Granquist, Powers North Central, 5-0; 4. Kristin Luedtke, Iron Mountain North Dickinson, 4-10; 5. Michelle Jorasz, Bark River-Harris, 4-8; 6T. Melissa Turriff, Baraga, 4-6; T. Janele Linna, Ontonagon, 4-6.

LONG JUMP -- 1. Emily Lehto, Iron Mountain North Dickinson, 15-5; 2. Michi Mullings, Mackinac Island, 15-4.75; 3. Rachel Reich, Pickford, 15-1.75; 4. Katie Bowlby, Cedarville, 14-10.50; 5. Molly Laurin, Carney-Nadeau, 14-10.50; 6. Lauren Macarthur, Engadine, 14-7.

3200 METER RELAY -- 1. Pickford, 10:40.11 (Jenna Ledy, Callin Smith, Jasmine Ledy, Brandi Kopitz); 2. Brimley, 10:40.47; 3. Powers North Central, 10:56.55; 4. Crystal Falls Forest Pa, 10:59.21; 5. Bark River-Harris, 11:00.47; 6. Dollar Bay, 11:36.03.

100M HURDLES -- 1. Brooke Granquist, Powers North Central, 17.06; 2. Becca Carruthers, Brimley, 17.15; 3. Tara Cooper, Cooks Big Bay DeNoc, 17.41; 4. Jaimi Rifenberg, Pickford, 17.44; 5. Rikki Prescott, Rapid River, 17.62; 6. Megan Hill, Cedarville, 18.31.

100 METER DASH -- 1. Maria Valesano, Crystal Falls Forest Park, 13.17; 2. Brittany Engman, Dollar Bay, 13.35; 3. Kathleen Grandahl, Crystal Falls Forest Park, 13.51; 4. Becca Carruthers, Brimley, 13.66; 5. Sarah Ahnen, Bessemer, 13.70; 6. Kayla Shope, Rapid River, 14.03.

800 METER RELAY -- 1. Lake Linden-Hubbell, 1:55.35 (Jeana Hendrickson, Molly Monette, Jestina Poissant, Paige Codere); 2. Ontonagon, 1:58.12; 3. Pickford, 1:58.31; 4. Brimley, 1:59.11; 5. Eben Junction-Superior Central, 1:59.18; 6. Bark River-Harris, 2:02.95.

1600 METER RUN -- 1. Erin Holmberg, Cooks Big Bay DeNoc, 5:21.06 (New U.P. Division 3 Finals Meet Record -- Old Record, 5:22.79, Erin Holmberg, Cooks-Big Bay DeNoc, 2007); 2. Katie Granquist, Powers North Central, 5:34.99; 3. Megan Harper, Iron Mountain North Dickinson, 5:51.21; 4. Allison Fallon, Dollar Bay, 5:52.38; 5. Lynette Carrick, Brimley, 5:54.33; 6. Brandi Kopitz, Pickford, 5:54.41.

400 METER RELAY -- 1. Lake Linden-Hubbell, 55.56 (Jeana Hendrickson, Molly Monette, Siranda Normand, Paige Codere); 2. Crystal Falls Forest Park, 55.79; 3. Pickford, 55.91; 4. Engadine, 56.00; 5. Ontonagon, 56.18; 6. Eben Junction-Superior Central, 56.81.

400 METER DASH -- 1. Erin Holmberg, Cooks Big Bay DeNoc, 1:02.70; 2. Kayla Shope, Rapid River, 1:04.31; 3. Brittany Engman, Dollar Bay, 1:04.41; 4. Sarah Ahnen, Bessemer, 1:05.59; 5. Amanda Arnold, Powers North Central, 1:06.51; 6. Kathleen Grandahl, Crystal Falls Forest Park, 1:07.08.

300M LOW HURD -- 1. Brooke Granquist, Powers North Central, 48.89; 2. Becca Carruthers, Brimley, 49.60; 3. Courtney Bruni, Pickford, 52.25; 4. Tara Cooper, Cooks Big Bay DeNoc, 52.74; 5. Janele Linna, Ontonagon, 54.37; 6. Jessica Roell, Iron Mountain North Dickinson, 54.85.

800 METER RUN -- 1. Katie Granquist, Powers North Central, 2:27.92; 2. Megan Harper, Iron Mountain North Dickinson, 2:27.99; 3. Erin Holmberg, Cooks Big Bay DeNoc, 2:32.21; 4. Mara Ryynanen, Chassell, 2:37.57; 5. Jasmine Ledy, Pickford, 2:38.76; 6. Anna St Andrew, Cedarville, 2:40.49.

200 METER DASH -- 1. Brittany Engman, Dollar Bay, 28.07; 2. Maria Valesano, Crystal Falls Forest Park, 28.20; 3. Brooke Granquist, Powers North Central, 28.24; 4. Sarah Ahnen, Bessemer, 28.43; 5. Rachel Carruthers, Brimley, 28.57; 6. Kayla Shope, Rapid River, 28.84.

3200 METER RUN -- 1. Erin Holmberg, Cooks Big Bay DeNoc, 12:14.50; 2. Lynette Carrick, Brimley, 12:23.87; 3. Katie Granquist, Powers North Central, 12:27.62; 4. Allison Fallon, Dollar Bay, 12:32.71; 5. Thea Rasche, Crystal Falls Forest Park, 12:40.21; 6. Erica Johnson, Iron Mountain North Dickinson, 12:51.90.

1600 METER RELAY -- 1. Iron Mountain North Dickinson, 4:27.62 (Jessica Roell, Kristin Luedtke, Emily Lehto, Megan Harper); 2. Brimley, 4:28.40; 3. Cedarville, 4:30.97; 4. Bessemer, 4:34.09; 5. Rapid River, 4:45.66; 6. Carney-Nadeau, 4:46.65.