MHSAA UP Division 2

back to results

May. 31, 2008

MHSAA UP Division 2
Kingsford High School

TEAM SCORING - Ironwood 101; Ishpeming 75; Ishpeming Westwood 66; Manistique 65; Stephenson 63; St. Igance 51; Munising 29; Newberry 23; Rudyard 14.

DISCUS -- 1. Terry Martin, Manistique, 155-8 (New U.P. Division 2 Finals Meet Record -- Old Record, 154-1, Andrew Downey, Newberry, 2001); 2. Brady Burby, Rudyard, 133-9; 3. Scott Giles, Manistique, 131-10; 4. Riley Fair, Newberry, 127-4; 5. Nate Isola, Ishpeming Westwood, 123-9; 6. Mike Scwamlien, Norway, 110-10.

POLE VAULT -- 1. Troy Seaberg, Munising, 11-6; 2. Dave Bertucci, Ishpeming, 11-0; 3. Cory Vanamberg, Manistique, 11-0; 4. Ryan Grenberg, Ironwood, 11-0; 5. John Yeager, Ishpeming Westwood, 10-6; 6. Roy Auvinen, Ironwood, 10-6.

SHOT PUT -- 1. Nate Isola, Ishpeming Westwood, 45-0.50; 2. Pat Bray, Norway, 42-7.75; 3. Terry Martin, Manistique, 42-7.50; 4. Brady Burby, Rudyard, 42-1; 5. Scott Giles, Manistique, 42-0; 6. Justin Harju, Ishpeming, 40-6.25.

HIGH JUMP -- 1. Austin St. louis, St. Igance, 6-1; 2. Gerald Burton, Ishpeming, 5-9; 3. Anthony Lester, St. Igance, 5-9; 4T. Bryant Gottschalk, Ironwood, 5-4; 4T. Jordon Thomas, Norway, 5-4; 6. Scott Giles, Manistique, 5-4.

LONG JUMP -- 1. Cory Torni, Ironwood, 19-8.50; 2. Jordon Thomas, Norway, 19-2; 3. Lance Pinter, Newberry, 19-0; 4. Ed Laplaunt, Newberry, 18-6.50; 5. Garde Kangas, Manistique, 18-6; 6. Evan Everson, St. Igance, 18-5.50.

3200 METER RELAY -- 1. Ironwood, 8:27.42 (Mike McPherson, Alan Peterson, John Jacisin, Dominic Beckman); 2. Stephenson, 8:33.69; 3. Ishpeming, 8:46.58; 4. Munising, 8:54.34; 5. Newberry, 9:01.71; 6. Rudyard, 9:07.20.

110M HURDLES -- 1. Jake Meneghini, Norway, 16.03; 2. Glen Jacobson, Munising, 16.65; 3. Ryan Grenberg, Ironwood, 16.70; 4. Shane Spring, St. Igance, 17.17; 5. Ray Brown, Manistique, 17.19; 6. Connor Olds, Ishpeming, 18.34.

100 METER DASH -- 1. Mike Carriere, Ishpeming, 11.48; 2. Nick Pennell, Ishpeming Westwood, 11.51; 3. Casey Hares, Ishpeming, 11.68; 4. Ed Laplaunt, Newberry, 11.81; 5. Jake Dellangelo, Ishpeming Westwood, 11.84; 6. Coty Jones, Stephenson, 11.97.

800 METER RELAY -- 1. Ishpeming Westwood, 1:34.03 (John Yeager, Jake Dellangelo, T.J. Black, Nick Pennell); 2. St. Igance, 1:34.70; 3. Stephenson, 1:35.11; 4. Manistique, 1:36.18; 5. Ironwood, 1:36.29; 6. Ishpeming, 1:37.23.

1600 METER RUN -- 1. Alan Peterson, Ironwood, 4:34.59 (TIES U.P. Division 2 Finals Meet Record -- Tied Record of 4:34.59, Scott Bond, Munising, 2007); 2. Dominic Beckman, Ironwood, 4:34.78; 3. Craig Tessmer, Stephenson, 4:40.78; 4. Andrew Nuttall, Stephenson, 4:43.43; 5. Brad Waters, Ishpeming, 4:46.81; 6. John Jacisin, Ironwood, 4:53.03.

400 METER RELAY -- 1. St. Igance, 45.35 (Jesse Becker, Anthony Lester, Derek Marshall, Kyle Smock) (New U.P. Division 2 Finals Meet Record -- Old Record, 45.42, Norway, 2005); 2. Ishpeming, 45.73; 3. Ironwood, 46.07; 4. Stephenson, 46.28; 5. Norway, 46.45; 6. Ishpeming Westwood, 46.57.

400 METER DASH -- 1. Kyle Phillips, Stephenson, 52.47; 2. Garde Kangas, Manistique, 52.68; 3. Brandon Lawrence, Manistique, 53.08; 4. T.J. Black, Ishpeming Westwood, 53.17; 5. Rodney Calton, Newberry, 54.41; 6. Jacob Sim, Ironwood, 55.06.

300M INTERM. HURDLES -- 1. Jake Dellangelo, Ishpeming Westwood, 42.32; 2. Dave Bertucci, Ishpeming, 43.31; 3. Caleb Litzner, St. Igance, 43.94; 4. Jake Meneghini, Norway, 44.02; 5. Glen Jacobson, Munising, 44.79; 6. Sam Krohn, Ironwood, 45.87.

800 METER RUN -- 1. Dominic Beckman, Ironwood, 2:02.78; 2. Alan Peterson, Ironwood, 2:04.97; 3. Andrew Nuttall, Stephenson, 2:07.00; 4. Zach Meyer, Ishpeming Westwood, 2:08.00; 5. Brandon Lawrence, Manistique, 2:09.66; 6. Drew Otten, Rudyard, 2:09.67.

200 METER DASH -- 1. Nick Pennell, Ishpeming Westwood, 23.40; 2. Mike Carriere, Ishpeming, 23.42; 3. Ron Dulak, Stephenson, 23.90; 4. Jordon Thomas, Norway, 24.21; 5. Jake Dellangelo, Ishpeming Westwood, 24.29; 6. Ed Laplaunt, Newberry, 24.40.

3200 METER RUN -- 1. Alan Peterson, Ironwood, 10:06.78; 2. Brad Waters, Ishpeming, 10:24.90; 3. John Jacisin, Ironwood, 10:30.06; 4. Craig Tessmer, Stephenson, 10:32.48; 5. Mike Mcpherson, Ironwood, 10:34.57; 6. Jacob Mahoski, Munising, 10:43.45.

1600 METER RELAY -- 1. Manistique, 3:36.07 (Joe Delisle, Cody Kangas, Garde Kangas, Brandon Lawrence); 2. Stephenson, 3:37.72; 3. St. Igance, 3:38.71; 4. Munising, 3:40.80; 5. Ironwood, 3:41.48; 6. Ishpeming Westwood, 3:43.48.



TEAM SCORING - St. Igance 89; Ishpeming Westwood 79; Hancock 60; Munising 54; L'Anse 49; Ironwood 47; Rudyard 40; Manistique 38; Newberry 28; Stephenson 22; Ishpeming 16; Norway 5.

DISCUS -- 1. Veronica Slone, Ishpeming, 98-8; 2. Olivia Orr, Hancock, 96-7.50; 3. Leanne Vaughn, Manistique, 96-6.50; 4. Kaylee Giers, Ishpeming, 93-7; 5. Nicolette Shultz, Ishpeming Westwood, 88-1.50; 6. Amanda Maxon, Munising, 83-10.50.

POLE VAULT -- 1. Jamie Bloxsom, St. Igance, 8-6; 2. Ashley Ludtke, Ironwood, 8-0; 3. Nicole Elmblad, St. Igance, 8-0; 4. Kali jo Marshall, St. Igance, 7-6; 5. Charli Peters, Munising, 6-6; 6. Kathrine Haataja, Hancock, 6-0.

SHOT PUT -- 1. Briana Raasio, Hancock, 34-3.75; 2. Becca Conery, Ishpeming Westwood, 33-7; 3. Bianco Lauren, L'Anse, 33-5.50; 4. Maria Almquist, Hancock, 32-11; 5. Christie Therrian, St. Igance, 32-6; 6. Amanda Maxon, Munising, 32-3.75.

HIGH JUMP -- 1. Ally Markstrom, Rudyard, 4-11; 2. Abbey Moore, Ironwood, 4-10; 3. Amanda Coveyou, St. Igance, 4-8; 4. Kayla Lamuth, Manistique, 4-6; 5. Kristen Olsen, St. Igance, 4-6; 6. Nikki Guldswog, Norway, 4-6.

LONG JUMP -- 1. Carlen Smith, Hancock, 15-5.25; 2. Caysey Brown, St. Igance, 15-1.50; 3. Kara Fitzpatrick, St. Igance, 15-1.50; 4. Connor Erin, L'Anse, 14-6.50; 5. Kerrie Myers, Ishpeming, 14-6.50; 6. Sam Radecki, St. Igance, 14-1.50.

3200 METER RELAY -- 1. Munising, 10:27.08 (Megan Grey, Hillary Guynn, Aliisa Paquette, Abbey Kelto); 2. Ironwood, 10:52.59; 3. St. Igance, 11:03.33; 4. Hancock, 11:28.77; 5. Stephenson, 11:34.45; 6. Newberry, 11:39.32.

100M HURDLES -- 1. Carlen Smith, Hancock, 17.66; 2. Ally Markstrom, Rudyard, 18.02; 3. Kayla Gustin, St. Igance, 18.03; 4. Brooke Julian, Norway, 18.26; 5. Caitlyn Mudroch, Rudyard, 20.47; 6. Lacey Lane, L'Anse, 20.54.

100 METER DASH -- 1. Taylor Watters, Ishpeming Westwood, 13.17; 2. Sam Bryant, Manistique, 13.68; 3. Carlen Smith, Hancock, 13.89; 4. Ally Markstrom, Rudyard, 14.13; 5. Collins Kellie, L'Anse, 14.26; 6. Jasmyn Giannunzio, Ironwood, 14.31.

800 METER RELAY -- 1. Ishpeming Westwood, 1:56.52 (Hannah Hegbloom, Mariah Schultz, Katie Ray, Taylor Watters); 2. Manistique, 1:57.95; 3. L'Anse, 1:59.50; 4. Stephenson, 1:59.80; 5. Ironwood, 2:00.11; 6. Newberry, 2:00.17.

1600 METER RUN -- 1. Abbey Kelto, Munising, 5:43.37; 2. Alyssa Chapman, Ishpeming Westwood, 5:50.41; 3. Mikaela Kelly, St. Igance, 5:50.60; 4. Nicole Elmblad, St. Igance, 5:52.35; 5. Brittany Hoolsema, Rudyard, 5:52.53; 6. Caylie Gray, Ishpeming Westwood, 5:52.71.

400 METER RELAY -- 1. Manistique, 54.12 (Robin Vaughan, Bree Yurk, Gabbie Kieffer, Sam Bryant); 2. Newberry, 54.68; 3. St. Igance, 55.40; 4. Ishpeming Westwood, 55.50; 5. Ironwood, 56.37; 6. Hancock, 56.53.

400 METER DASH -- 1. Hannah Hegbloom, Ishpeming Westwood, 1:06.48; 2. Sammy White, Stephenson, 1:06.76; 3. Michelle Wood, L'Anse, 1:07.15; 4. Molly Baij, Munising, 1:07.37; 5. Caryn Ducsay, Newberry, 1:07.55; 6. Emilly Markstrom, Rudyard, 1:07.92.

300M LOW HURD -- 1. Ally Markstrom, Rudyard, 52.23; 2. Nicole Elmblad, St. Igance, 53.45; 3. Abbey Moore, Ironwood, 54.07; 4. Connor Erin, L'Anse, 54.91; 5. Caitlyn Mudroch, Rudyard, 55.50; 6. Colleen Hoy, Newberry, 57.73.

800 METER RUN -- 1. Abbey Kelto, Munising, 2:33.50; 2. Erika Peterson, Ironwood, 2:37.62; 3. Alyssa Chapman, Ishpeming Westwood, 2:38.23; 4. Hillary Guynn, Munising, 2:38.56; 5. Michelle Wood, L'Anse, 2:42.23; 6. Brittany Hoolsema, Rudyard, 2:47.03.

200 METER DASH -- 1. Taylor Watters, Ishpeming Westwood, 28.15; 2. Caryn Ducsay, Newberry, 29.01; 3. Carlen Smith, Hancock, 29.23; 4. Collins Kellie, L'Anse, 29.53; 5. Robin Vaughan, Manistique, 29.54; 6. Sam Radecki, St. Igance, 29.97.

3200 METER RUN -- 1. Abbey Kelto, Munising, 12:14.37; 2. Alyssa Chapman, Ishpeming Westwood, 12:30.76; 3. Chelsea Swope, St. Igance, 12:34.84; 4. Koskinen Paige, L'Anse, 12:42.48; 5. Caylie Gray, Ishpeming Westwood, 12:43.87; 6. Courtney Klaty, Newberry, 13:05.90.

1600 METER RELAY -- 1. L'Anse, 4:31.43 (Lauren Bianco, Connor Erin, Kemppainen Jessica, Collins Kellie); 2. Stephenson, 4:34.55; 3. Newberry, 4:37.54; 4. Ironwood,
4:38.10; 5. Munising, 4:40.01; 6. St. Igance, 4:42.21.