MHSAA UP Division 1

back to results

May. 31, 2008

MHSAA UP Division 1
Kingsford High School

TEAM SCORING - Gladstone 114; Sault Ste. Marie 77; Menominee 66; Escanaba 58; Kingsford 55; Marquette 46.50; Negaunee 35; Calumet 23.50; Houghton 19; West Iron County 16.

DISCUS -- 1. Mike Goetz, Sault Ste. Marie, 139-9; 2. Cody Woods, Menominee, 136-7; 3. Zach Anderson, Sault Ste. Marie, 134-9; 4. Emmett Bjorn, Calumet, 127-10; 5. Chad Anderson, Sault Ste. Marie, 120-7; 6. Jared Berryman, Houghton, 117-1.

POLE VAULT -- 1. Mike Coyne, Gladstone, 13-0; 2. Josh Syverson, Gladstone, 13-0; 3. Brad Young, Gladstone, 13-0; 4. Joel Revord, Negaunee, 12-6; 5. Josh Carlson, Escanaba, 12-0; 6. Ben Steber, Calumet, 11-6.

SHOT PUT -- 1. Kent King, Gladstone, 50-2; 2. Chad Anderson, Sault Ste. Marie, 44-2; 3. Cody Woods, Menominee, 43-9.50; 4. Cody Norton, Marquette, 43-5; 5. Jared Berryman, Houghton, 43-5; 6. Taylor Jayne, Iron Mountain, 41-3.75.

HIGH JUMP -- 1. Adam Gilbertson, Sault Ste. Marie, 6-0; 2. Dillon Menard, Negaunee, 5-11; 3. Nick Steber, Calumet, 5-10; 4. Mike Coyne, Gladstone, 5-8; 5. Adam Huss, Marquette, 5-8; 6T. Alex Loukus, Calumet, 5-6; T. Mike Potes, Marquette, 5-6.

LONG JUMP -- 1. Dillon Menard, Negaunee, 20-5.50; 2. Mike Coyne, Gladstone, 20-2; 3. Billy Morrow, Gladstone, 19-7; 4. Ethan Shaver, Menominee, 19-4; 5. Dustin Harris, Houghton, 19-1.50; 6. Matt Cester, Gladstone, 19-0.50.

3200 METER RELAY -- 1. Gladstone, 8:21.20 (Matt Cester, Joe Mileski, Ben Carlson, Marcus Whitmer); 2. Sault Ste. Marie, 8:23.58; 3. Escanaba, 8:25.04; 4. Marquette, 8:37.87; 5. Calumet, 8:50.85; 6. Negaunee, 8:56.12.

110M HURDLES -- 1. Dillon Menard, Negaunee, 15.81; 2. Jordan Dillon, Sault Ste. Marie, 16.33; 3. Billy Morrow, Gladstone, 16.33; 4. Wes Jacobson, Kingsford, 16.34; 5. Ryan Pepin, Iron Mountain, 16.59; 6. Shane Graves, Marquette, 16.78.

100 METER DASH -- 1. Jordon Mitchell, Marquette, 11.41; 2. Ethan Shaver, Menominee, 11.52; 3. Derrick Frailing, West Iron County, 11.60; 4. Josh Droese, Kingsford, 11.64; 5. Dan Sjoquist, Kingsford, 11.80; 6. Charlie Photenhauer, Gladstone, 11.85.

800 METER RELAY -- 1. Escanaba, 1:32.94; 2. Gladstone, 1:34.30; 3. Marquette, 1:34.33; 4. Houghton, 1:35.66; 5. Menominee, 1:36.06; 6. Kingsford, 1:36.86.

1600 METER RUN -- 1. Jake Isaaccson, Menominee, 4:34.03; 2. Anders Nienstaedt, Iron Mountain, 4:46.85; 3. Jon Schmidt, Escanaba, 4:47.79; 4. Jacob Bennette, Sault Ste. Marie, 4:52.15; 5. Jake Meeuwsen, Kingsford, 4:52.34; 6. Nate Manderfield, Houghton, 4:52.53.

400 METER RELAY -- 1. Menominee, 45.07; 2. Gladstone, 45.62; 3. Escanaba, 45.67; 4. Kingsford, 46.19; 5. West Iron County, 46.32; 6. Sault Ste. Marie, 46.37.

400 METER DASH -- 1. Jacob Bennette, Sault Ste. Marie, 51.53; 2. Josh Droese, Kingsford, 51.76; 3. Mitch Vaneffen, Escanaba, 52.89; 4. Evan Loughman, Houghton, 53.50; 5. Nick Steber, Calumet, 53.84; 6. Steve Balbierz, Marquette, 54.15.

300M INTERM. HURDLES -- 1. Billy Morrow, Gladstone, 41.96; 2. Wes Jacobson, Kingsford, 42.44; 3. Ryan Pepin, Iron Mountain, 42.88; 4. Alex Harvala, Gladstone, 43.03; 5. Shane Graves, Marquette, 43.43; 6. Dillon Menard, Negaunee, 43.46.

800 METER RUN -- 1. Josh Ostrenga, Escanaba, 2:02.90; 2. Ben Carlson, Gladstone, 2:04.59; 3. Brad Anderson, Calumet, 2:06.71; 4. Ryan Pratt, Sault Ste. Marie, 2:08.50; 5. Jake Isaaccson, Menominee, 2:09.00; 6. Michael Oswald, Negaunee, 2:11.65.

200 METER DASH -- 1. Josh Droese, Kingsford, 23.26; 2. Derrick Frailing, West Iron County, 23.67; 3. Ethan Shaver, Menominee, 23.79; 4. Dan Sjoquist, Kingsford, 24.00; 5. Lenell Perry, Gladstone, 24.21; 6. Matt Rastello, Calumet, 24.34.

3200 METER RUN -- 1. Jake Isaaccson, Menominee, 10:19.53; 2. Reed Payant, Marquette, 10:32.57; 3. Mickey Sanders, Marquette, 10:35.28; 4. Evan Griffith, Houghton, 10:46.40; 5. Jon Schmidt, Escanaba, 10:55.86; 6. Ben Jaszcak, Houghton, 11:17.18.

1600 METER RELAY -- 1. Escanaba, 3:32.22 (Paul Wakefield, John Keepers, Josh Ostrenga, Mitch Vaneffen); 2. Kingsford, 3:33.30; 3. Sault Ste. Marie, 3:35.58; 4. Gladstone, 3:35.79; 5. Marquette, 3:36.71; 6. Calumet, 3:40.75.


TEAM SCORING - Marquette 124; Kingsford 81; Iron Mountain 50; Houghton 49; Escanaba 41.50; Gladstone 36; Calumet 34; West Iron County 32; Negaunee 30; Menominee 21.50; Sault Ste. Marie 20; Gwinn 8.

DISCUS -- 1. Molly Wiltzius, Kingsford, 113-9; 2. Sarah Deshambo, Escanaba, 112-3; 3. Natalie Berryman, Houghton, 110-11.50; 4. Kaitlyn Owens, Menominee, 109-6; 5. Carlye Buchcuski, Iron Mountain, 105-6.50; 6. Stephanie Bonenfant, Calumet, 104-2.

POLE VAULT -- 1. Jaime Roberts, Kingsford, 9-6; 2. Jeanee Bennetts, Escanaba, 8-6; 3. Ciara O'dovero, Negaunee, 8-6; 4. Megan Bunker, Sault Ste. Marie, 8-6; 5. Alicia Jacques, Gladstone, 8-0; 6. Michelle Makela, Negaunee, 7-6.

SHOT PUT -- 1. Molly Wiltzius, Kingsford, 35-11.50; 2. Natalie Berryman, Houghton, 34-8.50; 3. Cassie Anderson, Iron Mountain, 32-3; 4. Kaitlyn Owens, Menominee, 32-3; 5. Meredith Buck, Gwinn, 31-6; 6. Shelby Dale, Sault Ste. Marie, 30-7.

HIGH JUMP -- 1. Helen Richards, Houghton, 5-0; 2. Melissa Beauchamp, West Iron County, 5-0; 3. Richelle Hoxie, Marquette, 4-10; 4. Abby Storm, Calumet, 4-10; 5T. Emily Chernetski, Menominee, 4-8; 5T. Heather Rusch, Escanaba, 4-8.

LONG JUMP -- 1. Melissa Christensen, West Iron County, 16-2.75; 2. Kendall Tadych, Kingsford, 15-7.50; 3. Catherine Benzie, Kingsford, 15-6; 4. Kristin Nelson, Iron Mountain, 15-5.50; 5. Heather Rusch, Escanaba, 15-5; 6. Heidee Kolenda, Menominee, 15-1.25.

3200 METER RELAY -- 1. Marquette, 10:07.01 (Sydney Johnston, Katie Holway, Colleen Peterson, Tara Dowling); 2. Escanaba, 10:20.15; 3. Iron Mountain, 10:28.68; 4. Negaunee, 10:32.21; 5. Gladstone, 10:34.41; 6. Calumet, 10:44.45.

100M HURDLES -- 1. Jaime Roberts, Kingsford, 16.12; 2. Melissa Christensen, West Iron County, 16.75; 3. Jessica Roche, Marquette, 16.82; 4. Andria Nyenhuis, Gladstone, 17.12; 5. Selena Meser, Sault Ste. Marie, 17.22; 6. Jessica Kangas, Negaunee, 17.45.

100 METER DASH -- 1. Catherine Angeli, Marquette, 12.90; 2. Michaela Newberry, Iron Mountain, 12.94; 3. Alyssa Erspamer, Marquette, 12.98; 4. Erin Gignac, Menominee, 13.23; 5. Kelsey Roberts, Kingsford, 13.32; 6. Beth Frazer, Gladstone, 13.33.

800 METER RELAY -- 1. Iron Mountain, 1:50.72 (Jacqueline Cowling, Allison Lebo, Brittany Newberry, Michaela Newberry); 2. Negaunee, 1:51.18; 3. Kingsford,
1:51.66; 4. Calumet, 1:52.91; 5. Escanaba, 1:53.65; 6. Menominee, 1:55.03.

1600 METER RUN -- 1. Kelly Lufkin, Houghton, 5:23.94; 2. Lindsay Lusardi, Gladstone, 5:32.07; 3. Jeanee Bennetts, Escanaba, 5:42.46; 4. Andrea Millimaki, Marquette, 5:44.71; 5. Tara Dowling, Marquette, 5:47.27; 6. Nikki Kiilunen, Calumet, 5:50.54.

400 METER RELAY -- 1. Marquette, 52.11 (Areanna Bennett, Savannah Mallo, Katy Lafayette, Justine Olson); 2. Iron Mountain, 52.45; 3. Kingsford,
52.60; 4. Negaunee, 53.53; 5. West Iron County, 53.93; 6. Sault Ste. Marie, 54.04.

400 METER DASH -- 1. Catherine Angeli, Marquette, 1:01.40; 2. Alyssa Erspamer, Marquette, 1:01.74; 3. Megan Atkins, Gwinn, 1:02.25; 4. Kara Rastello, Calumet, 1:03.21; 5. Arin Baril, Sault Ste. Marie, 1:03.22; 6. Kristin Nelson, Iron Mountain, 1:04.84.

300M LOW HURD -- 1. Jaime Roberts, Kingsford, 48.06; 2. Andria Nyenhuis, Gladstone, 49.08; 3. Selena Meser, Sault Ste. Marie, 50.58; 4. Melissa Christensen, West Iron County, 51.01; 5. Jessica Roche, Marquette, 51.24; 6. Cassie Anderson, Iron Mountain, 51.76.

800 METER RUN -- 1. Kelly Lufkin, Houghton, 2:25.22; 2. Kathleen Helminen, Calumet, 2:25.29; 3. Faith Gunderson, Menominee, 2:27.84; 4. Erica Beversluis, Escanaba, 2:29.72; 5. Colleen Peterson, Marquette, 2:33.76; 6. Amanda Crane, Houghton, 2:34.72.

200 METER DASH -- 1. Catherine Angeli, Marquette, 26.45; 2. Katy Lafayette, Marquette, 27.02; 3. Alyssa Erspamer, Marquette, 27.22; 4. Michaela Newberry, Iron Mountain, 27.51; 5. Kelsey Roberts, Kingsford, 27.92; 6. Beth Frazer, Gladstone, 28.40.

3200 METER RUN -- 1. Lindsay Lusardi, Gladstone, 11:59.40; 2. Andrea Millimaki, Marquette, 12:01.03; 3. Katie Holway, Marquette, 12:11.68; 4. Kelly Lufkin, Houghton, 12:12.37; 5. Nikki Kiilunen, Calumet, 12:44.06; 6. Lindsay Kiilunen, Calumet, 12:57.68.

1600 METER RELAY -- 1. Marquette, 4:10.90; 2. Calumet, 4:15.07; 3. Negaunee, 4:19.69; 4. Sault Ste. Marie, 4:20.68; 5. Escanaba, 4:24.49; 6. Kingsford, 4:27.42.