MHSAA LP Division 4

back to results

May. 31, 2008

MHSAA LP Division 4
Grand Rapids Forest Hills Eastern High School

TEAM SCORING - Pewamo-Westphalia 62; Jonesville 34; Ottawa Lake-Whiteford 32; White Pigeon 29; Potterville 23.50; Springport 19; Detroit Loyola 19; Waldron 18; Sand Creek 17; Mt Pleasant Sacred Heart 15; Hillsdale Academy 14; Ellsworth 13; Whittemore-Prescott 13; Mancelona 13; Flint Michigan School For The Deaf 12; Hesperia 12; Manton 12; Auburn Hills Oakland Christian 12; Traverse City St. Francis 11; Webberville 11; Pittsford 10; Lutheran Westland 10; Genesee 10; Concord 10; Martin 10; McBain 10; Beal City 10; New Buffalo 10; Fulton-Middleton 10; Pellston 10; Reading 9; Homer 9; Sterling Heights Parkway Christian 9; Britton-Macon 8; Coleman 8; Rochester Hills Lutheran Northwest 8; Au Gres-Sims 8; Saranac 8; Marion 8; Adrian Lenawee Christian 7; Bellaire 7; Lake City 7; Kingston 6; McBain Northern Mchigan Christian 6; Royal Oak Shrine 5; Fowler 5; Ravenna 5; Hale 5; Big Rapids Crossroads Charter Academy 5; Lincoln-Alcona 4; Morenci 4; Breckenridge 3.50; Fairview 3; Indian River Inland Lakes 3; Baldwin 3; Saginaw Michigan Lutheran Seminary 2; Tekonsha 2; Bellevue 2; Jackson Christian 2; Dansville 2; Harbor Beach 2; Detroit Urban Lutheran 1; Unionville-Sebewaing 1; Saugatuck 1; Mendon 1; Blanchard Montabella 1; Marcellus 1.

DISCUS -- 1. Jake Ramon, Beal City, 158-4; 2. Jordan Rahme, Fulton-Middleton, 154-10; 3. Nathan Dekam, McBain Northern Michigan Christian, 151-6; 4. Devin Smith, Pewamo-Westphalia, 136-10; 5. Brad Smith, Sand Creek, 135-6; 6. Ben Denomme, Manton, 132-7; 7. Lucas Johnson, Morenci, 132-1; 8. Bill Kirk, Marcellus, 131-10.

POLE VAULT -- 1. Matt Magda, Jonesville, 14-0; 2. Elliot Wilson, Marion, 13-6.02; 3. Codi Mattix, Saranac, 13-6.01; 4. Trent Morris, Reading, 13-6; 5T. Bryce Starr, Potterville, 13-0.02; 5T. Robert Lown, Breckenridge, 13-0.02; 7. Blair Grotbeck, Adrian Lenawee Christian, 13-0.01; 8. Phillipp Cannons, Springport, 13-0.

SHOT PUT -- 1. Chris Mullen, New Buffalo, 51-2.25; 2. Kane Dietzel, Whittemore-Prescott, 50-0.75; 3. Jordon Morris, White Pigeon, 49-10.25; 4. Travis Stewart, White Pigeon, 49-5; 5. Alex Croll, Sand Creek, 49-1; 6. Brad Smith, Sand Creek, 48-10; 7. Jordan Rahme, Fulton-Middleton, 48-6.50; 8. Carl Bednarski, Unionville- Sebewaing, 47-11.50.

HIGH JUMP -- 1. Keaton Wolfe, Martin, 6-5; 2. Aaron Wielfaert, Britton-Macon, 6-3.03; 3. Wade Brodock, Homer, 6-3.02; 4. Ridge Hahn, Pellston, 6-3.01; 5. Kurt Schneider, Auburn Hills Oakland Christian, 6-3; 6. Peter Sullivan, Hillsdale Academy, 6-2.02; 7. Jay Spitzley, Pewamo-Westphalia, 6-2.01; 8. William Raushi, Whittemore-Prescott, 6-2.

LONG JUMP -- 1. David Shockley, Detroit Loyola, 21-3; 2. David Garske, Au Gres-Sims, 21-0.25; 3. Terran Bullock, Flint Michigan School For The Deaf, 20-5.25; 4. Josh Guiles, Ravenna, 20-4; 5. Erric Garner, Springport, 19-11.50; 6. Demetrius Robinson, Baldwin, 19-9.75; 7. Cody Begley, Tekonsha, 19-9.50; 8. Steve Shank, Big Rapids Crossroads Charter Academy, 19-8.50.

3200 METER RELAY -- 1. Potterville, 8:13.76 (Larry Julson, Frankie Diaz, Kyle Lamb, Collin Ward); 2. Manton, 8:15.76; 3. Hesperia, 8:20.87; 4. Fowler, 8:22.10; 5. Ellsworth, 8:23.64; 6. Hillsdale Academy, 8:24.11; 7. Saginaw Michigan Lutheran Seminary, 8:26.74; 8. Mendon, 8:27.61.

110M HURDLES -- 1. Jay Spitzley, Pewamo-Westphalia, 14.69; 2. Cory Noeker, Pewamo-Westphalia, 14.99; 3. Calvin Sullins, Sand Creek, 15.01; 4. Zach Putnam, Hale, 15.15; 5. Kurt Schneider, Auburn Hills Oakland Christian, 15.39; 6. Adam Duerksen, Mancelona, 15.59; 7. Travis Schock, Harbor Beach, 16.02; 8. Brandon White, Blanchard Montabella, 16.09.

100 METER DASH -- 1. Josh Dupree, Ottawa Lake-Whiteford, 11.10; 2. Eric Parrish, Webberville, 11.16; 3. Terran Bullock, Flint Michigan School For The Deaf, 11.30; 4. Simon Witt, Pellston, 11.40; 5. Ethan Murray, Bellaire, 11.43; 6. Justin Flowers, Indian River Inland Lakes, 11.46; 7. Stetson Gearhart, White Pigeon, 11.50; 8. David Akins, Detroit Urban Lutheran, 11.83.

800 METER RELAY -- 1. Pewamo-Westphalia, 1:31.70 (Dale Spitzley, Jason Fedewa, Cory Noeker, Jay Spitzley); 2. Jonesville, 1:32.14; 3. White Pigeon, 1:33.24; 4. Traverse City St. Francis , 1:33.55; 5. Reading, 1:33.87; 6. Webberville, 1:34.69; 7. Royal Oak Shrine, 1:34.82; 8. Lake City, 1:35.21.

1600 METER RUN -- 1. Tim Jagielski, Waldron, 4:24.05; 2. Kyle Stacks, Concord, 4:25.39; 3. Larry Julson, Potterville, 4:25.85; 4. Kevin Oblinger, Mt Pleasant Sacred Heart, 4:27.49; 5. Ryan Pohl, Pewamo-Westphalia, 4:27.59; 6. Ashton Fisher, Ellsworth, 4:31.43; 7. Warren Witchell, Dansville, 4:31.89; 8. Randall Sterk, McBain, 4:31.93.

400 METER RELAY -- 1. Pewamo-Westphalia, 44.28 (Dale Spitzley, Cory Noeker, Jason Fedewa, Jay Spitzley); 2. McBain, 44.88; 3. Traverse City St. Francis, 45.05; 4. White Pigeon, 45.08; 5. Sterling Heights Parkwa, 45.25; 6. Bellaire, 45.33; 7. Saranac, 45.36; 8. Morenci, 45.44.

400 METER DASH -- 1. Josh Dupree, Ottawa Lake-Whiteford, 49.51; 2. Rod Anderson, Coleman, 49.61; 3. Aaron Hilborn, Kingston, 50.28; 4. Jesse Holmes, Springport, 50.68; 5. Deont'a Robinson, Detroit Loyola, 52.06; 6. Steve Stefanko, Royal Oak Shrine, 52.09; 7. Kyle Daugherty, Jackson Christian, 52.15; 8. Collin Ward, Potterville, 52.95.

300M INTERM. HURDLES -- 1. Adam Duerksen, Mancelona, 40.30; 2. Cory Noeker, Pewamo-Westphalia, 40.71; 3. Josh Berry, Lake City, 41.77; 4. Tyler Block, White Pigeon, 42.23; 5. Logan DeJarlais, Lincoln-Alcona, 42.37; 6. Josh Vangorder, Homer, 42.39; 7. Jeb Moritz, Hesperia, 42.50; 8. Darren Morris, Manton, 42.64.

800 METER RUN -- 1. Jon Hatfield, Pittsford, 1:59.49; 2. Tom Lundberg, Hillsdale Academy, 2:00.23; 3. Earl Stanhope, Jonesville, 2:00.29; 4. Ryan Pohl, Pewamo-Westphalia, 2:00.69; 5. Justin Blake, Big Rapids Crossroads Charter Academy, 2:00.99; 6. Dakota Cooper, Hesperia, 2:01.56; 7. Spencer Lyle, Lutheran Westland, 2:02.66; 8. Randall Sterk, McBain, 2:02.90.

200 METER DASH -- 1. David Patrick, Genesee, 22.64; 2. Josh Dupree, Ottawa Lake-Whiteford, 22.71; 3. Kyle Kempf, Lutheran Westland, 23.05; 4. Zurlon Tipton, Sterling Heights Parkway Christian, 23.08; 5. Sean Siegrist, Whittemore-Prescott, 23.28; 6. Jesse Holmes, Springport, 23.38; 7. Kyle Brown, Bellevue, 23.68; 8. Chas Frey, Morenci, 23.88.

3200 METER RUN -- 1. Kevin Oblinger, Mt Pleasant Sacred Heart, 9:45.68; 2. Tim Jagielski, Waldron, 9:53.02; 3. Ashton Fisher, Ellsworth, 10:00.90; 4. Will Brown, Adrian Lenawee Christian, 10:01.87; 5. Mitchell Dale, Auburn Hills Oakland Christian, 10:03.50; 6. Titus Brown, Fairview, 10:03.64; 7. Kyle Stacks, Concord, 10:04.30; 8. Christian Birky, Saugatuck, 10:04.90.

1600 METER RELAY -- 1. Jonesville, 3:28.45 (Chad McOscar, Earl Stanhope, Chad Falk, Matt Magda); 2. Rochester Hills Lutheran Northwest, 3:33.22; 3. Springport, 3:33.92; 4. Detroit Loyola, 3:34.58; 5. Ottawa Lake-Whiteford, 3:34.66; 6. Potterville, 3:35.96; 7. Lutheran Westland, 3:36.06; 8. Hesperia, 3:36.49.


TEAM SCORING - Potterville 49; Reading 38; Athens 35; Harbor Beach 35; Pewamo-Westphalia 30; Hillsdale Academy 27; Beal City 27; Southfield Christian 27; Bloomfield Hills Roeper 24; Homer 18; Mt Pleasant Sacred Heart 18; Saranac 17; Fowler 17; Morrice 16; Rochester Hills Lutheran Northwest 15; Marion 14; New Buffalo 14; Grand Traverse Academy 14; Central Lake 13; Webberville 12; Battle Creek St. Philip 11; White Pigeon 11; Saugatuck 10.20; Litchfield 10; Traverse City St. Francis 9; Centreville 8; Concord 8; Ubly 8; Unionville- Sebewaing 8; Vestaburg 8; Akron-Fairgrove 8; Kinde-North Huron 8; Frankfort 7; Adrian Lenawee Christian 7; Brown City 7; Bellaire 6; Indian River Inland Lakes 5; Manton 5; North Muskegon 4; Lincoln-Alcona 4; Camden-Frontier 4; Waldron 4; Deckerville 4; Bloomingdale 4; Marcellus 3.20; Grand Rapids NorthPointe Christian 3; Coleman 3; Martin 3; St Louis 3; McBain Northern Mchigan Christian 3; Royal Oak Shrine 3; Fairview 2; Ann Arbor Greenhills 2; Atlanta 2; Ottawa Lake-Whiteford 1.20; Hesperia 1.20; Morenci 1.20; Mesick 1; Lutheran Westland 1; Bath 1; Cassopolis 1.

DISCUS -- 1. Erica Marsh, Litchfield, 125-1; 2. Jaime Lewis, Akron-Fairgrove, 119-0; 3. Tiffany Calhoun, White Pigeon, 114-4; 4. Christine Labaza, Rochester Hills Lutheran Northwest, 112-5; 5. Beth Rohl, New Buffalo, 112-4; 6. Hannah Stewart, Manton, 105-4; 7. Jami Newell, Reading, 104-1; 8. Nikki Sisson, Bath, 100-11.

POLE VAULT -- 1. Aubrey Schafer, Pewamo-Westphalia, 9-9; 2. Morgan Choszczyk, Webberville, 9-6.01; 3. Jacqueline Kirsch, Harbor Beach, 9-6; 4. Hannah Meachum, Traverse City St. Francis, 9-3; 5. Amanda Jandernoa, Fowler, 9-3; 6. Ashley Humphrey, Coleman, 8-9.03; 7. Kendra Handrich, Fairview, 8-9.02; 8. Shelby Mack, Mesick, 8-9.01.

SHOT PUT -- 1. Beth Rohl, New Buffalo, 39-1; 2. Jasmine Hines, Central Lake, 39-0.75; 3. Molly Poel, Bellaire, 38-5.25; 4. Tiffany Calhoun, White Pigeon, 38-5; 5. Brooke Schmucker, Reading, 37-10.75; 6. Alicia Pilmore, St Louis, 36-7.50; 7. Rachel Ratchford, Bloomfield Hills Roeper, 35-0; 8. Olivia Rork, Lutheran Westland, 33-11.75.

HIGH JUMP -- 1. Sarah MacCourtney, Rochester Hills Lutheran Northwest, 5-5; 2T. Brandie Kreiner, Brown City, 5-2.02; 2T. Misha Lamphere, Saranac, 5-2.02; 4. Bianca Barton, Bloomfield Hills Roeper, 5-2.01; 5. Whitney Thorp, Reading, 5-2; 6T. Cami Sorensen, Hesperia, 5-0.01; 6T. Phoenix Duncan, Morenci, 5-0.01; 6T. Victoria Reyes, Marcellus, 5-0.01; 6T. Ana Capotosto, Saugatuck, 5-0.01; 6T. Elizabeth Hauser, Ottawa Lake-Whiteford, 5-0.01.

LONG JUMP -- 1. Miranda Iles, Athens, 17-2.50; 2. Kelly David, Beal City, 16-3.50; 3. Paige Wilson, Bloomfield Hills Roeper, 16-2.25; 4. Betsy Brown, Adrian Lenawee Christian, 16-0; 5. Morgan Choszczyk, Webberville, 15-11.75; 6. Jaimie Pallet, Martin, 15-10.50; 7. Tammy Rutkowski, Ubly, 15-9; 8. Hillary Lowery, Morrice, 15-6.25.

3200 METER RELAY -- 1. Harbor Beach, 9:42.71 (Alicia Erdman, Holly Buchholz, Ali Wessels, Brianne Woycehoski); 2. Southfield Christian, 9:48.21; 3. Ubly, 10:00.29; 4. Hillsdale Academy, 10:01.66; 5. Fowler, 10:08.47; 6. Saugatuck, 10:09.80; 7. Unionville- Sebewaing, 10:09.90; 8. Manton, 10:11.53.

100M HURDLES -- 1. Whitney Thorp, Reading, 15.30 (New L.P. Division 4 Finals Meet Record -- Old Record, 15.47, Brooke Robertson, Saginaw Valley Lutheran, 2005); 2. Caili Powelson, Vestaburg, 16.44; 3. Kelly David, Beal City, 16.50; 4. Liz Sherzer, Battle Creek St. Philip, 16.51; 5. Miranda Iles, Athens, 16.52; 6. Kayla Zuiderveen, McBain Northern Mchigan Christian, 16.64; 7. Jacqueline Kirsch, Harbor Beach, 16.66; 8. Hannah Meachum, Traverse City St. Francis, 16.80.

100 METER DASH -- 1. Kristy Bengel, Pewamo-Westphalia, 12.89; 2. McKenzie Decker, Centreville, 12.92; 3. Rachel Zeppa, Grand Traverse Academy, 12.96; 4. Heather Lowery, Morrice, 12.99; 5. Jasman Jones, Bloomingdale, 13.00; 6. Tori Gillespie, Marion, 13.32; 7. Victoria Reyes, Marcellus, 13.33; 8. Chastity Williams, Cassopolis, 13.36.

800 METER RELAY -- 1. Potterville, 1:47.18 (Kelsey Letson, Jenna Whipple, Kaila Cook, Breann Beck); 2. Bloomfield Hills Roeper, 1:49.49; 3. Hillsdale Academy, 1:49.85; 4. Reading, 1:50.09; 5. Beal City, 1:50.26; 6. Southfield Christian, 1:50.39; 7. Fowler, 1:51.86; 8. Athens, 1:51.92.

1600 METER RUN -- 1. Bridget Bennett, Mt Pleasant Sacred Heart, 5:08.18; 2. Nikki Wurster, Homer, 5:11.00; 3. Sara Turschak, Unionville- Sebewaing, 5:21.21; 4. Melinda Palinkas, Saranac, 5:23.31; 5. Lindsay Neal, North Muskegon, 5:25.95; 6. Rachel Carter, Southfield Christian, 5:28.65; 7. Cayla Nousain, Concord, 5:28.92; 8. Morgan McCardel, Traverse City St. Francis, 5:31.29.

400 METER RELAY -- 1. Pewamo-Westphalia, 50.84 (Kristy Bengel, Allison Fedewa, Kyan Thelen, Abbey Hengesbach) (New L.P. Division 4 Finals Meet Record -- Old Record, 51.06, Frankfort, 2007); 2. Potterville, 51.04; 3. Southfield Christian, 51.83; 4. Reading, 51.98; 5. Beal City, 52.08; 6. Bloomfield Hills Roeper, 52.11; 7. Saranac, 52.28; 8. Frankfort, 52.91.

400 METER DASH -- 1. Tori Gillespie, Marion, 1:00.46; 2. Kelsey Letson, Potterville, 1:00.73; 3. Lindsey Hufnagel, Fowler, 1:01.60; 4. Becky Rotter, Indian River Inland Lakes, 1:01.73; 5. Jennifer Shaffer, Camden-Frontier, 1:01.97; 6. Amanda Roels, Grand Rapids NorthPointe Christian, 1:02.33; 7. Melissa Hale, Atlanta, 1:02.56; 8. Hannah Schario, Southfield Christian, 1:03.13.

300M LOW HURD -- 1. Miranda Iles, Athens, 45.84; 2. Megan Heffner, Kinde-North Huron, 45.91; 3. Liz Sherzer, Battle Creek St. Philip, 46.74; 4. Shawna Smith, Reading, 47.34; 5. Katie Baker, Waldron, 47.51; 6. Jacqueline Kirsch, Harbor Beach, 47.58; 7. Kaila Cook, Potterville, 47.60; 8. Whitney Thorp, Reading, 48.14.

800 METER RUN -- 1. Emily Wickemeyer, Athens, 2:22.02; 2. Clara Leutheuser, Hillsdale Academy, 2:22.13; 3. Libby Allen, Southfield Christian, 2:23.62; 4. Brianne Woycehoski, Harbor Beach, 2:25.02; 5. Amy LaDuke, Potterville, 2:27.12; 6. Kristina Donley, Potterville, 2:27.69; 7. Katy Olsen, Traverse City St. Francis, 2:27.75; 8. Dana Stolicker, Deckerville, 2:27.79.

200 METER DASH -- 1. Heather Lowery, Morrice, 26.83; 2. Rachel Zeppa, Grand Traverse Academy, 27.10; 3. Britt Frantz, Frankfort, 27.37; 4. Katie Gross, Beal City, 27.40; 5. Jenna Whipple, Potterville, 27.50; 6. Dymond McFall, Royal Oak Shrine, 27.57; 7. Chelsea Durham, Adrian Lenawee Christian, 28.07; 8. Tori Gillespie, Marion, 28.60.

3200 METER RUN -- 1. Nikki Wurster, Homer, 11:32.74; 2. Bridget Bennett, Mt Pleasant Sacred Heart, 11:35.37; 3. Cayla Nousain, Concord, 11:43.42; 4. Kari Johnson, Central Lake, 11:44.85; 5. Alexandrea Wessels, Harbor Beach, 11:50.69; 6. Melinda Palinkas, Saranac, 11:52.12; 7. Emma Lisull, Ann Arbor Greenhills, 11:57.43; 8. Stephanie Ingraham, Manton, 11:58.33.

1600 METER RELAY -- 1. Potterville, 4:09.41 (Kristina Donley, Kaila Cook, Amy LaDuke, Kelsey Letson); 2. Hillsdale Academy, 4:09.88; 3. Saugatuck, 4:14.63; 4. Harbor Beach, 4:14.85; 5. Lincoln-Alcona, 4:16.87; 6. Deckerville, 4:17.88; 7. Reading, 4:18.38; 8. Fowler, 4:18.99.