MHSAA LP Division 3

back to results

May. 31, 2008

MHSAA LP Division 3
Comstock Park High School

TEAM SCORING - Albion 44; Allendale 43; Vermontville Maple Valley 35; Ovid-Elsie 28; Grand Rapids West Catholic 24; Saginaw Swan Valley 24; Mt. Clemens 22; Berrien Springs 20; Napoleon 20; Perry 19; Grandville Calvin Christian 18; Montrose 16; Reese 15; Michigan Center 15; Reed City 14; Lakeview 14; Harrison 14; Saginaw Valley Lutheran 14; Jackson Lumen Christi 13; Manchester 12; Wyoming Godwin Heights 12; Stanton Central Montcalm 12; Flint Beecher 12; Cass City 11; New Haven 11; White Cloud 11; Carson City-Crystal 10; Hopkins 10; Monroe St. Mary Catholic Central 9; Clare 9; Clinton 8; Evart 7; Mason County Central 6; Flat Rock 6; Kent City 6; Battle Creek Pennfield 6; Leslie 6; Houghton Lake 6; Benzie Central 6; Union City 5.50; Olivet 5.50; Frankenmuth 5; Portland 5; Onsted 5; Chesaning 5; Harbor Spring 4; Standish-Sterling 4; Delton Kellogg 4; Hillsdale 4; East Jackson 4; Charlevoix 3; Birch Run 3; Sanford Meridian 3; Bangor 3; Quincy 2; Ann Arbor Gabriel Richard 2; Kalamazoo Hackett 2; Buchanan 1.50; Sandusky 1.50; Marlette 1; Leroy-Pine River 1; Kingsley 1.

DISCUS -- 1. Zack Hill, Allendale, 175-7 (New L.P. Division 3 Finals Meet Record -- Old Record, 174-4, Tom Maczik, Reese, 2000); 2. Spencer Krauss, Clinton, 165-4; 3. Aaron Meckes, Saginaw Valley Lutheran, 160-7; 4. Gauge Aebersold, Onsted, 146-4; 5. Christopher Hessell, New Haven, 145-7; 6. Brent Phillips, Frankenmuth, 144-7; 7. Derek Saylor, Reese, 143-6; 8. Cole Walderzak, Standish-Sterling, 142-6.

POLE VAULT -- 1. Kyle Lund, Lakeview, 13-9.10; 2. Kyle Walraven, Harrison, 13-9; 3T. Broc Kennedy, Olivet, 13-6.02; 3T. Austin Herman, Union City, 13-6.02; 5. Travis Derscheid, Evart, 13-6.01; 6. Jacob Elbers, Reese, 13-6; 7. Chris Holda, Michigan Center, 13-0.01; 8. Ryan Sabo, Marlette, 13-0.

SHOT PUT -- 1. Zack Hill, Allendale, 60-7.50 (New L.P. Division 3 Finals Meet Record -- Old Record, 58-8.50, Nate English, Hillsdale, 2007); 2. Aaron Meckes, Saginaw Valley Lutheran, 54-4.75; 3. Frank Castillo, Wyoming Godwin Heights, 53-9; 4. Christopher Hessell, New Haven, 51-7.75; 5. Mark Richards, Carson City-Crystal, 51-7; 6. Kevin West, Clare, 51-5.25; 7. Kyle Caulkins, Hillsdale, 51-3.50; 8. Nick Ross, Manchester, 49-5.

HIGH JUMP -- 1. Jarod Sawyer, Manchester, 6-6.20; 2. Caleb Moore, Napoleon, 6-6.10; 3. Andy Kruskamp, Clare, 6-6; 4. Jeremy Braman, Stanton Central Montcalm, 6-5; 5. Chris Zawilinski, Cass City, 6-3.20; 6. Evan Barratt, Leslie, 6-3.10; 7T. Clinton Orr, Buchanan, 6-3; 7T. Sam Stevens, Sandusky, 6-3.

LONG JUMP -- 1. Paris Gooch, Flint Beecher, 22-5; 2. Scot Jenkins, White Cloud, 21-4; 3. Jake Cooley, Houghton Lake, 20-11; 4. Greg Forman, Perry, 20-10.01; 5. Ryan Hopson, Albion, 20-10; 6. Durant Crum, Albion, 20-9.50; 7. Dakei Harvey, Mt. Clemens, 20-7.51; 8. Dion Mitchell, Albion, 20-7.50.

3200 METER RELAY -- 1. Grand Rapids West Catholic, 8:01.89 (Antonio Schafer, Colin Valliere, Ryan Scott, Mike Gravelyn); 2. Grandville Calvin Christian, 8:03.65; 3. Benzie Central, 8:04.27; 4. Mason County Central, 8:04.98; 5. Perry, 8:11.00; 6. Charlevoix, 8:11.80; 7. Hillsdale, 8:13.15; 8. Reese, 8:15.05.

110M HURDLES -- 1. Keith Curtis, Berrien Springs, 14.71; 2. James McEnany, Napoleon, 14.83; 3. Devon Crain, Flat Rock, 15.12; 4. Nick Thurlby, Vermontville Maple Valley, 15.19; 5. Todd Walters, Monroe St. Mary Catholic Central, 15.22; 6. Jason Snyder, Leslie, 15.40; 7. Alex Hemker, Quincy, 15.48; 8. Mike Parker, Michigan Center, 15.63.

100 METER DASH -- 1. Hersey Jackson, Allendale, 10.89; 2. Quentin Hines, Mt. Clemens, 10.91; 3. Jared Fleming, Reed City, 10.93; 4. James Person, Montrose, 11.01; 5. Cameron Crowe, Hopkins, 11.14; 6. Dan Rau, Sanford Meridian, 11.15; 7. Michaelangelo Lee, New Haven, 11.32; 8. Niko Ashley, Battle Creek Pennfield, 11.87.

800 METER RELAY -- 1. Albion, 1:29.73 (Todd Atchison, Mike Ridley, Patrick Dewalt, Durant Crum); 2. Saginaw Swan Valley, 1:31.16; 3. Vermontville Maple Valley, 1:31.87; 4. Battle Creek Pennfield, 1:32.00; 5. Michigan Center, 1:32.70; 6. Harrison, 1:33.10; 7. Standish-Sterling, 1:33.37; 8. Kingsley, 1:33.61.

1600 METER RUN -- 1. Maverick Darling, Ovid-Elsie, 4:16.97; 2. Josh McAlary, Jackson Lumen Christi, 4:24.21; 3. Alex Wilson, Kentcity, 4:25.75; 4. Andrew Guzdial, Chesaning, 4:26.94; 5. Lukas Varney, Cass City, 4:27.03; 6. Nick Ekel, Ovid-Elsie, 4:27.48; 7. Andrew Breyer, Kalamazoo Hackett, 4:28.81; 8. James Hughes, Manchester, 4:29.47.

400 METER RELAY -- 1. Albion, 43.28 (Todd Atchison, Mike Ridley, Corwin Anderson, Durant Crum) (New L.P. Division 3 Finals Meet Record -- Old Record, 43.37, Detroit Country Day, 2006); 2. Allendale, 44.27; 3. Mt. Clemens, 44.44; 4. Portland, 44.45; 5. Grand Rapids West Catholic, 44.51; 6. Evart, 44.68; 7. Flint Beecher, 44.76; 8. Lakeview, 44.94.

400 METER DASH -- 1. Tony Rasch, Perry, 49.83; 2. Durant Crum, Albion, 50.10; 3. Corey Stamps, Wyoming Godwin Heights, 50.33; 4. Cody Nyp, Stanton Central Montcalm, 50.37; 5. David Reif, Reese, 50.63; 6. Kelly Brown, White Cloud, 50.70; 7. Aaron Myler, Ann Arbor, 50.78; 8. Austin Collier, Standish-Sterling, 50.82.

300M INTERM. HURDLES -- 1. Keith Curtis, Berrien Springs, 39.33; 2. Mike Parker, Michigan Center, 39.44; 3. Nick Thurlby, Vermontville Maple Valley, 39.71; 4. Todd Walters, Monroe St. Mary Catholic Central, 39.79; 5. James McEnany, Napoleon, 40.01; 6. Kyle Lund, Lakeview, 40.08; 7. David Roberts, Delton Kellogg, 40.56; 8. Jeremiah Pavlak, Hopkins, 40.77.

800 METER RUN -- 1. Jeramey Bierlein, Saginaw Swan Valley, 1:57.00; 2. Jeff Burd, Vermontville Maple Valley, 1:57.92; 3. Edwin Wainaina, Grandville Calvin Christian, 1:58.02; 4. Josh McAlary, Jackson Lumen Christi, 1:58.39; 5. Cody Putnam, East Jackson, 1:58.49; 6. Ryan Moreau, Birch Run, 1:59.03; 7. Adam Vansickle, Frankenmuth, 1:59.18; 8. Ken Beck, Montrose, 2:00.42.

200 METER DASH -- 1. James Person, Montrose, 22.37; 2. Jared Fleming, Reed City, 22.53; 3. Quentin Hines, Mt. Clemens, 22.74; 4. Cameron Crowe, Hopkins, 23.09; 5. Thomas Soisson, Allendale, 23.15; 6. Austin Babich, Cass City, 23.24; 7. Martel Epperson, Delton Kellogg, 23.29; 8. Hersey Jackson, Allendale, 38.95.

3200 METER RUN -- 1. Maverick Darling, Ovid-Elsie, 9:18.98; 2. Mike Gravelyn, Grand Rapids West Catholic, 9:33.19; 3. Garrett Lacy, Carson City-Crystal, 9:34.30; 4. Nick Ekel, Ovid-Elsie, 9:37.67; 5. Tec Adams, Harbor Spring, 9:37.671; 6. Blake Allison, Harrison, 9:39.21; 7. Antonio Schafer, Grand Rapids West Catholic, 9:40.32; 8. Alex Vanias, Leroy-Pine River, 9:41.74.

1600 METER RELAY -- 1. Vermontville Maple Valley, 3:24.71 (Rob Morehouse, Charles Wymer, Nick Thurlby, Jeff Burd); 2. Albion, 3:25.33; 3. Saginaw Swan Valley, 3:25.80; 4. Reese, 3:25.89; 5. Grandville Calvin Christian, 3:29.32; 6. Bangor, 3:30.85; 7. Stanton Central Montcalm, 3:31.34; 8. Mason County Central, 3:31.43.



TEAM SCORING - Ann Arbor Gabriel Richard 50; Leroy-Pine River 42; Frankenmuth 39.50; Flint Hamady 39; Grand Rapids West Catholic 32; Hemlock 30.50; Albion 27; Benzie Central 25; Monroe St. Mary Catholic Central 24; Stockbridge 22; Standish-Sterling 20; Vermontville Maple Valley 19.50; Schoolcraft 19; Shepherd 17; Gladwin 15; Saginaw Valley Lutheran 14; Jackson Lumen Christi 13; Millington 11; Delton Kellogg 10; White Cloud 10; Battle Creek Pennfield 9; Saginaw Swan Valley 9; Carson City-Crystal 9; Gobles 8.50; Michigan Center 8; Brooklyn Columbia Central 7; Macomb Lutheran North 6.50; East Jordan 6; Union City 6; Manchester 6; Watervliet 6; St. Charles 5.50; Hanover Horton 5.50; Shelby 5; Allendale 5; Napoleon 5; Essexville Garber 5; Durand 5; Sandusky 4.50; Portland 4; Laingsburg 4; Elk Rapids 4; Clare 4; Muskegon Western Michigan Christian 4; Kent City 4; Parchment 4; Kingsley 3; Elkton-Pigeon-Bay Port-Laker 3; Sanford Meridian 3; Saginaw Nouvel 3; Leslie 3; Hopkins 3; Chesaning 2.50; Bronson 2.50; Dundee 2; Bridgeport 1; Bangor 1; Ida 1; Cass City 1; Vandercook Lake 1; Quincy 1; Reed City 1; Roscommon 0.50; Ovid-Elsie 0.50; Whitmore Lake 0.50; Lake Fenton 0.50.

DISCUS -- 1. Ashlyn Gulvas, Standish-Sterling, 130-3; 2. Scarlet Fitzpatrick, Saginaw Valley Lutheran, 125-11; 3. Andrea Hiler, Watervliet, 123-2; 4. Melissa Gesselman, Carson City-Crystal, 114-8; 5. Kristin Quainton, Napoleon, 112-6; 6. Ashley Graves, Kingsley, 112-0; 7. Nicole Fugate, Dundee, 110-3; 8. Renae Murphy, Napoleon, 109-4.

POLE VAULT -- 1. Elizabeth Willford, Gladwin, 11-3; 2. Kelly Morrissey, Grand Rapids West Catholic, 10-9.01; 3. Christina Watson, Stockbridge, 10-9; 4. Kassie Powell, Durand, 10-0.01; 5. Kera Stornant, Portland, 10-0; 6T. Tiffany Frederick, Chesaning, 9-6.01; 6T. Stacey Fassett, Vermontville Maple Valley, 9-6.01; 8T. Brittanee Sayer, Leroy-Pine River, 9-6; 8T. Jena Koetje, Leroy-Pine River, 9-6.

SHOT PUT -- 1. Ashlyn Gulvas, Standish-Sterling, 44-6.25; 2. Tonia Pratt, Michigan Center, 40-11; 3. Scarlet Fitzpatrick, Saginaw Valley Lutheran, 39-11.25; 4. Laura Lindsey, Gladwin, 39-3.25; 5. Melissa Gesselman, Carson City-Crystal, 39-0.25; 6T. Katie Franklin, Bronson, 39-0; 6T. Samantha Cormier, Frankenmuth, 39-0; 8. Joslyn Dwyer, Quincy, 37-8.50.

HIGH JUMP -- 1. Jasmine Thomas, Hamady, 5-6.30 (New L.P. Division 3 Finals Meet Record -- Old Record, 5-5, Shanna Tamminga, Delton Kellogg, 2004; Mary Ramsey, Parchment, Amber Siegel, Macomb Lutheran North; Erica Solomon, Detroit Country Day, Misha Lamphere, Saranac, 2007); 2T. Natalie Ziel, Saginaw Swan Valley, 5-1.30; 2T. Carmen Foster, White Cloud, 5-1.30; 4T. Kelsee Miles, Hanover Horton, 5-1.10; 4T. Marissa Demott, Sandusky, 5-1.10; 6. Kaycee Damm, Elkton-Pigeon-Bay Port-Laker, 5-1.10; 7T. Katie Schuette, Lake Fenton, 4-10.30; 7T. Courtney Hughes, Macomb Lutheran North, 4-10.30; 7T. Yolonda Henfling, Ovid-Elsie, 4-10.30; 7T. Tammy Smith, Gobles, 4-10.30; 7T. Megan Barber, Roscommon, 4-10.30; 7T. Olivia Smid, Whitmore Lake, 4-10.30.

LONG JUMP -- 1. Whitney Rogers, Flint Hamady, 16-11.25; 2. Tammy Smith, Gobles, 16-7.75; 3. Laura Coltre, Manchester, 16-5.50; 4. Katie Bildner, Grand Rapids West Catholic, 16-4; 5. Brittany Webb, Flint Hamady, 16-3; 6. Tasha White, Saginaw Nouvel, 16-2; 7. Stephanie Snyder, Shepherd, 16-1.50; 8. Juandretta Oliver, Albion, 16-0.

3200 METER RELAY -- 1. Leroy-Pine River, 9:27.06; 2. Ann Arbor, 9:45.13; 3. Schoolcraft, 9:47.02; 4. Union City, 9:50.29; 5. Jackson Lumen Christi, 9:52.99; 6. Macomb Lutheran North, 9:56.44; 7. Clare, 9:56.45; 8. Ida, 9:58.13.

100M HURDLES -- 1. Jessi Craun, Hemlock, 15.53; 2. Katie Pittman, Grand Rapids West Catholic, 15.55; 3. Ashley Skrocki, East Jordan, 15.69; 4. Rachel Hoffman, Shelby, 15.72; 5. Amy Myler, Ann Arbor Gabriel Richard, 15.79; 6. Carmen Foster, White Cloud, 16.00; 7. Katie Searles, Delton Kellogg, 16.13; 8. Jennica Richards, Cass City, 16.31.

100 METER DASH -- 1. Amelia Bannister, Albion, 12.21; 2. Meg Bellino, Monroe St. Mary Catholic Central, 12.44; 3. Carly Scott, Schoolcraft, 12.60; 4. Jasmine Thomas, Flint Hamady, 12.66; 5. Molly Baldauf, Hemlock, 12.72; 6. Ashley Gavitt, Millington, 12.88; 7. Allisen Kuppe, Macomb Lutheran North, 12.94; 8. Samantha Ritter, Vandercook Lake, 13.05.

800 METER RELAY -- 1. Shepherd, 1:46.93 (Stephanie Snyder, Alison Jerome, Sarah Frisbey, Cady Sandel); 2. Ann Arbor Gabriel Richard, 1:47.04; 3. Delton Kellogg, 1:47.70; 4. Vermontville Maple Valley, 1:47.86; 5. Battle Creek Pennfield , 1:48.63; 6T. Hemlock, 1:48.94; 6T. St. Charles, 1:48.94; 8. Macomb Lutheran North, 1:48.98.

1600 METER RUN -- 1. Karie Mcdonald, Frankenmuth, 5:12.24; 2. Lia Jones, Leroy-Pine River, 5:18.21; 3. Devyn Ramsay, Benzie Central, 5:19.32; 4. Lindsay Sanders, Schoolcraft, 5:19.46; 5. Leilla Bouabdellaoui, Parchment, 5:20.96; 6. Nissa Looper, Sanford Meridian, 5:21.20; 7. Becca Holmquist, Leroy-Pine River, 5:21.71; 8. Amaya Ayers, Laingsburg, 5:23.15.

400 METER RELAY -- 1. Ann Arbor Gabriel Richard, 51.13 (Becky Meagher, Susie Pauley, Megan McIntrye, Kristen Gancalves); 2. Hemlock, 51.15; 3. Vermontville Maple Valley, 51.36; 4. Grand Rapids West Catholic, 51.42; 5. Kent City, 51.63; 6. St. Charles, 51.67; 7. Delton Kellogg, 51.83; 8. Hanover Horton, 52.20.

400 METER DASH -- 1. Kelsey Ritter, Frankenmuth, 58.21; 2. Meg Bellino, Monroe St. Mary Catholic Central, 58.58; 3. Zoey Hohmann, Stockbridge, 59.14; 4. Michaela Carnegie, Benzie Central, 59.59; 5. Rachel Whitley, Leroy-Pine River, 59.86; 6. Paige Webb, Brooklyn Columbia Central, 1:00.13; 7. Stephanie Snyder, Shepherd, 1:00.45; 8. Katie Maciejewski, Laingsburg, 1:00.65.

300M LOW HURD -- 1. Amy Myler, Ann Arbor Gabriel Richard, 46.08; 2. Kayla Doshier, Millington, 46.09; 3. Danielle Christensen, Vermontville Maple Valley, 46.38; 4. Emma Fishnick, Battle Creek Pennfield, 46.95; 5. Jordan VanDyke, Muskegon Western Michigan Christian, 47.09; 6. Jena Hilaski, Hopkins, 47.29; 7. Kelsey Beatty, Clare, 47.96; 8. Stacey Scott, Reed City, 48.12.

800 METER RUN -- 1. Amelia Bannister, Albion, 2:16.42; 2. Cara Cremeans, Jackson Lumen Christi, 2:16.61; 3. Rachel Whitley, Leroy-Pine River, 2:19.80; 4. Clarissa Tamez, Essexville Garber, 2:19.96; 5. Michaela Carnegie, Benzie Central, 2:20.52; 6. Karie McDonald, Frankenmuth, 2:20.55; 7. Alex Mccoy, Ann Arbor Gabriel Richard, 2:20.57; 8. Aisha Hodge, Bangor, 2:22.95.

200 METER DASH -- 1. Kelsey Ritter, Frankenmuth, 25.55; 2. Meg Bellino, Monroe St. Mary Catholic Central, 25.58; 3. Marcola Ridley, Albion, 25.61; 4. Jasmine Thomas, Flint Hamady, 26.31; 5. Paige Webb, Brooklyn Columbia Central, 26.59; 6. Stephanie Snyder, Shepherd, 26.77; 7. Carly Scott, Schoolcraft, 26.82; 8. Markala Goodson, Bridgeport, 27.69.

3200 METER RUN -- 1. Devyn Ramsay, Benzie Central, 11:12.65; 2. Lia Jones, Leroy-Pine River, 11:28.37; 3. Amanda Paris, Hemlock, 11:33.09; 4. Devan John, Allendale, 11:36.22; 5. Amanda Hammer, Elk Rapids, 11:42.57; 6. Anna Rudd, Leslie, 11:48.05; 7. Amaya Ayers, Laingsburg, 11:52.85; 8. Jill McEldowney, Jackson Lumen Christi, 11:56.34.

1600 METER RELAY -- 1. Stockbridge, 4:03.99 (Rachel Kurkowski, Christina Watson, Whitney Williams, Zoey Hohmann); 2. Ann Arbor Gabriel Richard, 4:04.70; 3. Grand Rapids West Catholic, 4:06.51; 4. Flint Hamady, 4:11.49; 5. Frankenmuth, 4:11.81; 6. Leroy-Pine River, 4:12.77; 7. Saginaw Swan Valley, 4:14.83; 8. Union City, 4:15.66.